HU220817B1 - Csúszóelemes kapcsoló, különösen gépjármű belső terének világítási rendszeréhez - Google Patents

Csúszóelemes kapcsoló, különösen gépjármű belső terének világítási rendszeréhez Download PDF

Info

Publication number
HU220817B1
HU220817B1 HU9700519A HUP9700519A HU220817B1 HU 220817 B1 HU220817 B1 HU 220817B1 HU 9700519 A HU9700519 A HU 9700519A HU P9700519 A HUP9700519 A HU P9700519A HU 220817 B1 HU220817 B1 HU 220817B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
sliding
movable contact
opening
switch according
electrical switch
Prior art date
Application number
HU9700519A
Other languages
English (en)
Inventor
Kouichi Sinzawa
Tsunesuke Takano
Yoji Yabata
Original Assignee
Kabushiki Kaisha T An T
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from JP8073256A external-priority patent/JPH09245569A/ja
Priority claimed from JP8079474A external-priority patent/JPH09245570A/ja
Priority claimed from JP8111904A external-priority patent/JPH09282975A/ja
Priority claimed from JP13755696A external-priority patent/JP2819272B2/ja
Application filed by Kabushiki Kaisha T An T filed Critical Kabushiki Kaisha T An T
Publication of HU9700519D0 publication Critical patent/HU9700519D0/hu
Publication of HUP9700519A2 publication Critical patent/HUP9700519A2/hu
Publication of HUP9700519A3 publication Critical patent/HUP9700519A3/hu
Publication of HU220817B1 publication Critical patent/HU220817B1/hu

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H15/00Switches having rectilinearly-movable operating part or parts adapted for actuation in opposite directions, e.g. slide switch
    • H01H15/02Details
    • H01H15/06Movable parts; Contacts mounted thereon
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H23/00Tumbler or rocker switches, i.e. switches characterised by being operated by rocking an operating member in the form of a rocker button
    • H01H23/02Details
    • H01H23/12Movable parts; Contacts mounted thereon

Landscapes

  • Slide Switches (AREA)
  • Switches With Compound Operations (AREA)

Description

A találmány tárgya csúszóelemes villamos kapcsoló, különösen gépjármű belső terének világítási rendszeréhez, amely több álló érintkező között, a felületük mentén történő elmozdulással elektromos kapcsolatot létrehozó csúszóelemmel, rugalmas taggal, különösen tekercsrugóval csatlakoztatott, kattintás érzetét biztosító arretáló elemmel van ellátva. A kapcsoló segítségével mindenek előtt gépjármű belső megvilágító lámpájának be- és kikapcsolása hajtható végre.
Gépjárműben alkalmazott csúszóelemes kapcsolót mutat be a 3-38833 számon közzétett japán használati mintaoltalmi bejelentés és ugyanilyen jellegű kapcsoló ismerhető meg az 57-10032, illetve az 55-55469 számon közzétett vizsgált japán használati mintaoltalmi bejelentésekből is. Az említett iratokból kitűnik, hogy ezek a kapcsolók tekercsrugóval és laprugóval vannak ellátva, amelyek egymástól függetlenül, a mozgó érintkező elcsúsztatását biztosítják és álló érintkezőhöz való nyomással elektromos kapcsolatot hoznak létre. Nyomógomb működtetésekor kattintási hangot biztosító rugót is alkalmaznak, ez a kattanás ujjal érzékelhető és a felhasználó ezáltal kap visszaigazolást arról, hogy két különböző pozíció között a kapcsolót működtette.
Ugyancsak laprugót és tekercsrugót alkalmazó csúszóelemmel ellátott kapcsoló van az US 4 417107 és az US 4 152 565 számú szabadalmi leírásokban ismertetve, amelyek az előző megoldásoktól még abban is eltérnek, hogy az alaplapon bemélyedések vannak kialakítva.
Az ismert megoldásokban tehát tekercsrugót és laprugót is használnak. A két rugó alkalmazása azonban előnytelen, mivel az egyetlen rugót alkalmazó kapcsolókkal szemben a bekapcsolás érzetét nehezen keltik, több alkatrészből állnak, szerelésük nehézkes és ennek következménye a költségek megnövekedése.
Az itt vázolt problémák megoldására irányuló próbálkozást ismertet a 63-137,421 számon közzétett japán szabadalmi bejelentés, amelyben a működtetés, a kattintás érzetét biztosító kapcsolót mutatnak be. Ez a kapcsoló tolást eredményező nyomás hatására mozgó érintkezőt és egyetlen tagként kiképzett álló érintkezőt tartalmaz. A csúszóelem kattintó elemként működik, egyetlen laprugós eleme van, amelyben lapos H alakú laprugó egymással szemközti oldalán a négy vég két rövid és két hosszú párt alkot, továbbá a négy vég a kattintás hatásának előidézésére és a mozgó érintkező fünkciójának biztosítására szolgál.
Az előzőekben vázolt újabb megoldás bizonyos problémákat megold, de hátránya, hogy könnyen meghibásodik, a laprugó állandó terhelése miatt a kattintás nem valósul meg megfelelő formában és ezen túlmenően alapvető problémája az, hogy a nagy területű laprugó miatt méretei nem csökkenthetők egy adott határ alá.
Megállapítható tehát, hogy továbbra is igény van gépjárműveknél használható, a kapcsolás végrehajtását egyértelműen visszajelző és a biztonságos kapcsolást is egyértelműen megvalósító csúszóelemes kapcsoló létrehozására.
Célunk tehát olyan, a fenti problémák megoldására alkalmas csúszóelemes kapcsoló létrehozása, amely olcsón készíthető el, könnyen működtethető és szerelhető össze, kis méretekben készíthető el és egyúttal a kapcsolás létrejöttének egyértelmű visszaigazolására alkalmas.
Felismerésünk szerint olyan nyomóerővel működő kapcsolót kell készíteni, amelynél egyetlen rugalmas elem nyomja a mozgó érintkezőkre az álló érintkezőt úgy, hogy a csúszóelem elmozdulása hozza létre a kattintást.
A találmány tárgya tehát csúszóelemes villamos kapcsoló, amely tartalmaz egy alaptestet, amelyben belső üreges rész van kiképezve, és tartalmaz egy működtetőelemet, amely az alaptesthez képest a belső üreges részben mozgathatóan van kialakítva, és a működtetőelem egy része, a működtetőelem kézzel történő működtetéséhez az alaptest üreges részén túlnyúlóan van kiképezve, a működtetőelem tartalmaz egy csúszóelemet, amelyben a működtetőelem tengelyére merőlegesen egy átmenő nyílás van kiképezve, amely átmenő nyílásban, annak tengelyirányában egy rugalmas rögzítő elem van elhelyezve, és az átmenő nyílás egyik végénél egy bepattanó arretáló elem van a csúszóelemben elhelyezve, amely szorítóelemmel van ellátva, a bepattanó arretáló elemnek az átmenő nyílásban történő rögzítésére, az átmenő nyílás másik végénél mozgó érintkező van elhelyezve, míg az alaptest üreges részének oldalfalában a mozgó érintkezővel szemben adott távolságokra álló érintkezők vannak a csúszóelem mozgása irányában kiképezve.
A találmány szerinti kapcsoló lényege abban van, hogy az alaptest üreges része oldalfalában a bepattanó arretáló elemmel szemben elhelyezkedő egy vagy több bemélyedés van kiképezve, és az átmenő nyílásban lévő rugalmas elem, az ehhez kapcsolódó bepattanó arretáló elem és az üreges rész oldalfalában kiképezett bemélyedések, a működtetőelem elmozdulása során az alaptest és a működtetőelem egymáshoz képesti rögzített helyzetét, valamint a bepattanó arretáló elem, az álló érintkezők és mozgó érintkezők közötti rugalmas és rögzített csatlakozását biztosítóan van elhelyezve úgy, hogy a bepattanó arretáló elem bemélyedésbe való elhelyezkedésekor a mozgó érintkező az egymás melletti álló érintkezőket rövidre záróan van elhelyezve.
Előnyös, ha a szorítóelemet az átmenő nyílás vége képezi, amelynek átmérője kisebb, mint bepattanó arretáló elem átmérője, és adott esetben a szorítóelem az átmenő nyílásban elhelyezett és a mozgó érintkezőhöz csatlakoztatott rugalmas elemet tartalmaz.
A mozgó érintkező és a szorítóelem közötti kapcsolatot adott esetben a mozgó érintkezőn kiképezett derékszögű visszahajtásban kialakított illesztőnyílás képezi, amely a csúszóelemen kiképezett lezáró fülhöz van kapcsolva.
Előnyös, ha a mozgó érintkező szorítóeleme tartalmaz egy, a mozgó érintkezőben kiképezett illesztőgallért, amely a mozgó érintkező merőlegesen visszahajtott részében van egy további merőleges visszahajtásként kiképezve, és amely a csúszóelemben kiképezett lezáró nyúlvánnyal kapcsolódik.
A csúszóelemben kiképzett átmenő nyílás egyik kiviteli alakjában a csúszóelem mozgásirányára merőlegesen van kialakítva.
HU 220 817 Bl
Az álló érintkezők előnyösen az alaptestben kiképzett illesztővályúkban vannak úgy elhelyezve, hogy behelyezés után az álló érintkezők az üreges rész oldalfalával egy szinten vannak.
A csúszóelem egyik kiviteli alakjában tengelyirányban csuklós elemmel van a szigetelőanyagból készült alaptesthez képest rezgő mozgásra alkalmasan megtámasztva, a bepattanó arretáló elem pedig előnyösen acélból készült golyóként van kiképezve.
A találmány tárgyát a továbbiakban példakénti kiviteli alakok kapcsán, a csatolt rajzra hivatkozással ismertetjük részletesen. A rajzon az
1. ábra: a találmány szerinti csúszóelemes villamos kapcsoló egy előnyös kiviteli változatának robbantásos nézete összeszerelés előtti állapotban, az alkatrészek bemutatásával, a
2. ábra: az 1. ábrán bemutatott kapcsoló keresztmetszeti nézete összeszerelés utáni állapotban, a
3. ábra: a találmány szerinti kapcsoló felülnézeti keresztmetszete arretáló elemének középhelyzetében, a
4. ábra: a találmány szerinti kapcsoló 3. ábrán bemutatott változatának felülnézeti keresztmetszete az arretáló elem egy egységnyi eltolása után, az
5. ábra: a találmány szerinti kapcsoló 3. ábrán bemutatott változatának felülnézeti keresztmetszete az arretáló elem két egységnyi eltolása után, a
6. ábra: a találmány szerinti kapcsoló egy további előnyös kiviteli alakjának felülnézeti keresztmetszete, a
7. ábra: a találmány szerinti kapcsoló egy még további előnyös megvalósítási módjának robbantásos nézete összeszerelés előtti állapotban, a
8. ábra: a 7. ábrán bemutatott kapcsoló hosszirányú keresztmetszete összeszerelt állapotban, a
9. ábra: a 7. és 8. ábrán látható kapcsoló felülnézeti keresztmetszete összeszerelt állapotban, a
10. ábra: a 7. és 8. ábrán látható kapcsoló felülnézeti keresztmetszete összeszerelt állapotban, az arretáló elem egy egységnyi eltolása után, a
11. ábra: a találmány szerinti kapcsoló egy újabb előnyös kiviteli alakjának robbantásos nézete összeszerelés előtti állapotban, a
12(a). ábra: all. ábrán bemutatott kapcsoló keresztmetszete az összeszerelés első lépésének menetében, a
12(b). ábra: a 11. ábrán bemutatott kapcsoló keresztmetszete az összeszerelés második lépésének menetében, a
13. ábra: a találmány szerinti kapcsoló egy további előnyös kiviteli alakjának felülnézeti keresztmetszete, a
14. ábra: a 13. ábrán bemutatott kapcsoló felülnézeti keresztmetszete a csúszóelem kis mértékben eltolt állapotában, a
15. ábra: a 13. ábrán bemutatott kapcsoló felúlnézeti keresztmetszete a csúszóelem bemélyedésbe történő beillesztésével jellemzett állapotában, a
16. ábra: a 13. ábrán bemutatott kapcsoló felülnézeti keresztmetszete a csúszóelem teljesen eltolt állapotában, a
17. ábra: a találmány szerinti csúszóelemes kapcsoló ingaszerú kapcsolóként létrehozott alakjában felhasznált alkatrészek nézete összeszerelés előtti állapotban, a
18(a). ábra: a 17. ábrán bemutatott ingaszerú kapcsoló keresztmetszete a szerelés folyamatában, a
18(b). ábra: a 17. ábrán bemutatott ingaszerú kapcsoló keresztmetszete összeszerelt állapotban, a
19. ábra: a 17. ábrán bemutatott ingaszerú kapcsoló keresztmetszete alapállapotban, a
20. ábra: a 17. ábrán bemutatott ingaszerú kapcsoló keresztmetszete a csúszóelem egy lépéses eltolása után, a
21. ábra: a 17. ábrán bemutatott ingaszerú kapcsoló keresztmetszete két lépéses eltolása után, a
22. ábra: a találmány szerinti kapcsoló ingaszerú kapcsolóként létrehozott további előnyös kiviteli alakjában alkalmazott alkatrészek robbantásos nézete az összeszerelést megelőző állapotban, a
23(a). ábra: a 22. ábrán bemutatott ingaszerú kapcsoló forgócsapos alátámasztása oldalnézetben összeszerelés előtti állapotban, a
23(b). ábra: a 22. ábrán bemutatott ingaszerú kapcsoló forgócsapos alátámasztása oldalnézetben összeszerelés utáni állapotban, a
24. ábra: a 22. ábrán bemutatott ingaszerú kapcsoló keresztmetszete összeszerelés utáni állapotban.
A találmány szerint számos különböző változatban megvalósítható csúszóelemes villamos kapcsolót hoztunk létre, amelyet alapvetően gépjárművekben történő felhasználásra szánunk. Ennek talán legegyszerűbb kiviteli változatát az 1., 2., 3., 4. és 5. ábra alapján mutatjuk be.
Az 1-5. ábrákon bemutatott kiviteli alak szerint a 3 csúszóelemmel, mint múködtetőelemmel ellátott villamos kapcsoló 9 álló érintkezők között két érintkezési ponttal ellátott 7 mozgó érintkezővel hoz létre villamos kapcsolatot. A kapcsoló 10 fedőlemezből és ezen elhelyezett 2 üreges részből áll, amelynek a tetején 2a bevágás van a 3 csúszóelem tetején elhelyezett 3a gomb számára. A 3 csúszóelem 5 tekercsrugóval megtámasztott mozgó bepattanó 6 arretáló elemmel van ellátva, amely 5 tekercsrugó egy 4 átmenő nyílásban van elhelyezve. A 4 átmenő nyílás megközelítőleg merőleges a 3 csúszóelem mozgásirányára. A 3 csúszóelem, amint a
2. ábrán látható, a kapcsoló szigetelőanyagból készített, nagyjából téglatest alakú 1 alaptestén kiképezett 2 üreges rész 2a bevágáson át kifelé kinyúló 3a gomb segítségével mozgatható.
HU 220 817 Bl
A 4 átmenő nyílásban van tehát a 6 arretáló elem van elhelyezve, amely célszerűen acélgolyó, és a 6 arretáló elemhez kapcsolódik az 5 tekercsrugó egyik vége, míg az 5 tekercsrugó másik végén mindkét oldalára nyúlóan van a két érintkezési ponttal kiképezett 7 mozgó érintkező, amelynek érintkezési pontjai a 3. ábrán látható módon a 4 átmenő nyílás határoló síkjából kiállóan vannak kiképezve.
Az 1 alaptest 2 üreges részének oldala mentén, a 10b alaplap 8 bemélyedésekkel van ellátva, amelybe a arretáló elem helyezkedik el akkor, amikor a 7 mozgó érintkező, ahogyan ez a 2. és 3. ábrán látható, két-két egymás mellett lévő 9 álló érintkezőt összekapcsol. A 10 fedőlemezen 10a rögzítő kampók vannak, amelyek az 1 alaptesten kiképezett la illesztőnyílásokba kapcsolódnak.
Amikor a találmány szerinti csúszóelemes villamos kapcsolónak ezt a változatát összeszereljük, a 3 csúszóelem 4 átmenő nyílásának egyik végét a 6 arretáló elemnél kisebb átmérővel képezzük ki, így a 3. ábrán látható szűk végződést kapjuk és ennek eredményeként a 6 arretáló elem ugyan kinyúlik a 4 átmenő nyílásból, de azt nem tudja elhagyni és így külső 7a illesztőnyílások jönnek létre a 7 mozgó érintkezőkben (1. ábra). A 3 csú szóelem szélső állapotában a 7a illesztőnyílások és a
3. ábrán bemutatott módon kiképzett rugalmas 4a lezáró fülek kampószerű végződése között kapcsolat jön létre, mégpedig az 5 tekercsrugó rugalmas erejének legyőzésével, ami megakadályozza a 3 csúszóelem kiesését, ezért a szerelés műveletei automatizálhatók.
A 6 arretáló elem és a 7 mozgó érintkező az 5 tekercsrugó rugalmas ereje következtében a használat teljes ideje alatt őt a 4 átmenő nyílásból kifelé toló erő hatása alatt van és a 7a illesztőnyílások méreteinek megválasztásával biztosítható, hogy mind a 6 arretáló elem, mind a 7 mozgó érintkező a 3 csúszóelem külső felületén kívülre nyúljon ki, amit az 5 tekercsrugó rugalmas ereje tesz lehetővé.
A találmány szerinti, a fentiekben leírt kiviteli alak szerint létrehozott csúszóelemes kapcsolónál a használat menetében fontos, mint ez a 3. ábrán látszik, hogy a mozgó érintkező két egymással szomszédos 9 álló érintkezővel szemben úgy helyezkedik el, az 5 tekercsrugó hatására a két felületre azonos erővel nyomódik. A két 9 álló érintkező egy elektromos áramkör részét képezi, a 6 arretáló elem a 2 üreges rész oldalfala mentén kiképzett 8 bemélyedésben támasztódik meg, és ezt a helyzetét az 5 tekercsrugó rugalmas ereje biztosítja. Az elektromos kapcsolat létrejöttekor, amint ez a 3. ábrán látszik, ez a helyzet könnyen fenntartható, a 3 csú szóelem eltolása csak megfelelő erő hatására lehetséges.
A következő lépés az, amikor a 8 bemélyedésbe illeszkedő 3 csúszóelemet a 2a bevágás mentén történő eltolással a 3. ábrán látható állapotából a 4. ábrán látható állapoton keresztül az 5. ábrán bemutatott ugyancsak stabil állapotba mozgatjuk. A 7 mozgó érintkező ilyenkor két másik szomszédos, a 3. ábrán látható 9 álló érintkezőkhöz képest eltoltan elhelyezkedő a 9 álló érintkezők között hoz létre elektromos kapcsolatot, amit a rugalmas erő tart fenn. A 6 arretáló elem ilyenkor egy másik 8 bemélyedésbe csúszik be, amely nem azonos a 3. ábrán bemutatott 8 bemélyedéssel. Az eltolás ujjal történhet, ennek során kattintási benyomás jön létre, a 3 csúszóelem könnyen biztosítja az elektromos áramút folytonosságát az 5. ábrán bemutatott módon, mivel a 6 arretáló elem a 8 bemélyedésben nyugszik, és onnan véletlenszerűen nem juthat ki.
Az itt bemutatott kiviteli alaknál 7a illesztőnyílások szolgálnak rugalmas 4a lezáró fülek kampóinak rögzítésére, így azok nem eshetnek ki a 7a illesztőnyílásokból, ezzel a 7 mozgó érintkező a 3 csúszóelem 4 átmenő nyílásában marad. A 6. ábra annak példáját mutatja be, hogy miként lehet a 7 mozgó érintkezőt a 3 csúszóelemhez rendelni oly módon, hogy az a belső teret ne hagyhassa el. Erre a célra illesztő 7b illesztőgallérok szolgálnak, amelyek a 7 mozgó érintkezőhöz kapcsolódnak. A 7b illesztőgallérokhoz 4b lezáró nyúlványok illeszkednek, és azokhoz szorulnak. A 4b lezáró nyúlványok a 3 csúszóelemet megtámasztó 4 átmenő nyílásba nyúlnak és a kapcsolatot az 5 tekercsrugó ereje biztosítja.
A 6 arretáló elem megvalósítására gömb, félgömb vagy kupaszerűen alakban. Ezen túlmenően ahelyett, hogy a 9 álló érintkezőt a 2 üreges rész oldalfalán, a kapcsolón belül kiképzett 9a illesztővályúkkal hoznánk a szükséges helyzetbe, a kapcsolási helyzetbe való átvitel és a helyzetben történő rögzítés ismert módon, például kötőelemmel (csavarral) vagy ragasztóval történhet. A 10 fedőlemez elrendezése és felszerelése úgy is történhet, hogy la illesztőnyílások és 10a rögzítő kampók helyett az 1 alaptest nyílását a 10 fedőlemezzel lefedjük és a rögzítést például csavarokkal biztosítjuk.
A találmány szerinti csúszóelemes kapcsoló egy másik előnyös kiviteli alakjának részleteit a 7., 8., 9. és 10. ábra alapján ismertetjük. Miután azonos alkatrészeket azonos számokkal jelölünk, így az előzőekben már bemutatott alkatrészek újbóli leírására nincs szükség.
Az ezeken az ábrákon részleteiben is látható kiviteli alaknál a 4 átmenő nyílás viszonylag kis méretű lehet, vezetése nagyjából merőleges a 3 csúszóelem mozgásirányára és a 3 csúszóelem, mint a 7., 8. és 9. ábrán látható, 2a bevágáson keresztül a 3a gomb segítségével tolható. A 3a gomb kiáll a felületből, az eltolás az ugyancsak szigetelőanyagból készült 1 alaptest 2 üreges rész oldalfalán való mozgatással történik.
A 4 átmenő nyílásban a 6 arretáló elemet és a 7 mozgó érintkezőt az 5 tekercsrugó két végénél rendezzük el és azt a 8. ábra szerint illesztjük helyére. így az 1. ábra szerinti helyzet alakul ki, a 7 mozgó érintkező a nyílás szintjéből kiáll, mint az a 3. ábrából kitűnik.
A 6 arretáló elem és a 7 mozgó érintkező az 5 tekercsrugó két végén van rugalmasan megfogva, az egymáshoz kapcsolódó 7 mozgó érintkező és 9 álló érintkezők felületeivel rugalmas kapcsolatban van, mint ez a 7. és 9. ábrán látható, a 8 bemélyedésekre támaszkodhat, amelyek a 7. és 9. ábrán bemutatott módon a 2a bevágás belső felületén a 2 üreges rész oldalfala részeként vannak kiképezve. A 8 bemélyedésekkel szemben 9 álló érintkezőket képező vékony elektromosan vezető csíkok nagy számban vannak a felületen elhelyezve és a 3 csúszóelem a 2 üreges rész oldalfala mentén úgy
HU 220 817 Β1 van elrendezve, hogy a kívánt helyzetbe elmozgatható legyen. A 2 üreges rész oldalfala szélét 10 fedőlemez borítja, amelyhez a 9 álló érintkezők vannak rendelve és a 8. ábrán bemutatott módon 10a rögzítő kampók biztosítják a 10 fedőlemez és az 1 alaptest egymáshoz rögzítését la illesztőnyílások révén.
A találmány szerinti kapcsoló ezen kiviteli alakjának a 9. ábrán bemutatott helyzetében a 3 csúszóelem azt biztosítja, hogy a 7 mozgó érintkező eltolt helyzetben van a jobb oldali két szomszédos 9 álló érintkezőhöz viszonyítva, a 7 mozgó érintkező és a 9 álló érintkezők rugalmas erőhatás révén csatlakozik egymáshoz, ezzel elektromos áramutat képeznek. A 6 arretáló elem a középpontban kialakított 8 bemélyedésbe illeszkedik, itt szorul a 2 üreges rész oldalfalához, mégpedig az 5 tekercsrugó hatására. Ez az intézkedés önmagában alkalmas az átkapcsolás, a kattintás érzetének keltésére, míg az elektromos áramút fenntartása egyszerűen biztosítható a 9. ábra szerinti kialakításnál, a 3 csúszóelem, bár mozgó elemet képez, a 8 bemélyedésből véletlenszerűen nem mozdítható ki, ha a 6 arretáló elem abba beilleszkedett.
A találmány szerinti csúszóelemes kapcsoló egy további előnyös megvalósítását a 11., 12., 13., 14., 15. és 16. ábra kapcsán mutatjuk be. Itt is az előzőekben már értelmezett jelöléseket használjuk, így a hivatkozási jelekhez tartozó alkatrészek újbóli ismertetésére nincs szükség.
Ennél a kiviteli alaknál a 3 csúszóelem eltolási irányára közelítően vagy pontosan merőlegesen kiképzett kis méretű 4 átmenő nyílást hozunk létre. A 3 csúszóelem így a 12. és 13. ábrán bemutatott módon a külső felületből kiálló 3a gomb segítségével a 2a bevágás mentén tolható el, vagyis a szigetelőanyagból készült 1 alaptest 2 üreges rész oldalfalán. A 4 átmenő nyíláson belül helyezkedik el az 5 tekercsrugó, amelyhez egyik végén a célszerűen gömbként kiképzett 6 arretáló elem kapcsolódik, míg másik végén a 7 mozgó érintkező van, amely 7a illesztőnyílásokba helyezhető. így az 5 tekercsrugó egyik végén a 6 arretáló elem, másik végén a 7 mozgó érintkező van.
A 2 üreges résszel ellátott 1 alaptesthez a 3 csúszóelemet felülről illesztjük be. A 3a gomb révén a 3 csúszóelemet a 2a bevágásba illesztjük, amikor is az 1 alaptestből kiálló lb foglalati elemekkel meghatározott belső nyílásba toljuk. Ehhez 2b illesztő fülek ellenállását kell legyőzni, ezek az lb foglalati elemek felső szintjéből nyúlnak be az általuk meghatározott térbe, mint az a 12(a). ábrán látszik. így az lb foglalati elemeket egymástól eltávolítjuk, azok kifelé hajlanak, amit rugalmas anyaguk megenged.
Ennek eredményeként a 2b illesztő fülek között akkora távolság alakul ki, amelyen át a 3 csúszóelem betolható, vagyis ez a távolság a 3 csúszóelem szélességével egyenlő. így a 12(b). ábra szerint a 3 csúszóelem fokozatosan helyére kerül, miközben a 2b illesztő fülek távolsága nem változik. Amikor a 3 csúszóelem felső szintje áthaladt a 2b illesztő füleket összekötő vonallal meghatározott síkon, az lb foglalati elemek rugalmas anyaguk révén eredeti alakjukhoz térnek vissza, amely a 3 csúszóelemet kívánt helyzetében tartja meg.
A 3 csúszóelem ennek megfelelően a 2 üreges rész oldalfala mentén elmozgathatóan van megvezetve, a 2a bevágásban a 3a gomb segítségével vagy anélkül eltolható. A 2b illesztő fülek felül határolják a 3 csúszóelemet, így az a helyzetét nem tudja elhagyni, a 6 arretáló elem és a 7 mozgó érintkező rugalmas kapcsolatban van egymással, ami a 13. ábrából is látszik. A 2 üreges rész oldalfalában ez esetben is 8 bemélyedések vannak kiképezve, mégpedig a 9 álló érintkezőket hordozó 2 üreges rész oldalfallal szemben. A 9 álló érintkezők a 2 üreges rész oldalfalában kialakított 9a illesztővályúkban helyezkednek el.
Az előzőekben bemutatott felépítéssel jellemezhető, a találmány szerint létrehozott csúszóelemes villamos kapcsolónál, ha a 3 csúszóelem a 13. ábrán bemutatott helyzetben van, a 7 mozgó érintkező két szomszédos 9 álló érintkezőhöz képest eltoltan helyezkedik el, azok jobb oldalán és az 5 tekercsrugó hatására rugalmas kapcsolatban van a 9 álló érintkezőkkel, aminek révén elektromos áramút jön létre. A 6 arretáló elem az tekercsrugó rugalmas erejének hatására az oldalsó 8 bemélyedésnél szorul a 2 üreges rész oldalfalához, ezért a 3 csúszóelem ezt a helyzetét mindaddig megőrzi, amíg a találmány szerinti csúszóelemes kapcsoló helyzetét nem kell megváltoztatni. Ezért az így kialakított elektromos kapcsolat is fennmarad.
A 3 csúszóelemnek a 13. ábrán látható szélső helyzetéből történő eltolásakor először a 14. ábrán bemutatott helyzet alakul ki, majd a 15. ábra szerint a 3 csúszóelem a 2 üreges rész oldalfalában létrehozott középső 8 bemélyedésbe ugrik, amit szintén az 5 tekercsrugó biztosít, így a 7 mozgó érintkező két további 9 álló érintkezővel kerül kapcsolatba és ezekkel állandó jelleggel áramutat képez. Ekkor az elektromos áramút a 15. ábrán bal oldalon látható két 9 álló érintkező és a 7 mozgó érintkező között, tehát a 13. ábrán bemutatott helyzettől eltérő elrendezésben jön létre, ezzel egy másik áramút zárható le. A 6 arretáló elem, mint említettük, a 8 bemélyedésbe szorul, ez a 13. ábrán bemutatott kapcsolatban kitöltött 8 bemélyedéstől eltérő helyzetű. A 3 csúszóelem újból stabil helyzetben van, ebből csak külső erőhatásra tud kimozdulni, az így létrehozott elektromos áramút fenntartása további intézkedést nem igényel, a 8 bemélyedést a arretáló elem véletlenszerűen nem tudja elhagyni.
A találmány szerinti kapcsoló további működtetése során a 3 csúszóelem a 15. ábrán bemutatott helyzetből bal oldali eltolással a 16. ábrán látható helyzet jön létre, amikor a 7 mozgó érintkező csak egyetlen 9 álló érintkezővel van érintkezésben. Ezt a helyzetet, amely általában a kikapcsolt állapotnak felel meg, a bal oldali 8 bemélyedés kialakításával tudjuk biztosítani, ugyancsak az 5 tekercsrugó erejével.
A találmány szerinti kapcsoló egy újabb, immár ingaszerű mozgathatóságra épülő előnyös kiviteli alakját a 17., 18., 19., 20. és 21. ábra kapcsán ismertetjük. Itt is az előzőekben már említett jelöléseket használjuk azonos alkatrészekhez, így a felépítés azonos részeinek külön bemutatására nincs szükség.
A találmány szerinti csúszóelemes kapcsolónak ennél a kialakításánál az előzőekben bemutatott változa5
HU 220 817 Bl tokhoz képest az a fontos eltérés látható, hogy a 3 csúszóelem működtetés közben vízszintes irányban mozdul el, a kapcsolást a 3 csúszóelem elforgatásával, ingaszerű mozgást engedélyező forgócsapos alátámasztásával biztosítjuk.
Az 1 alaptest 2 üreges rész oldalfalfelületén a 3 csúszóelemet csuklószerűen fogjuk be, ezt a 2a bevágás szélei között előre és hátra elforgathatjuk a felületből kiálló 3a gomb segítségével. A 4 átmenő nyílás az elforgatás síkjára lényegében merőlegesen van kiképezve, míg a 6 arretáló elem és a 7 mozgó érintkező az 5 tekercsrugó két egymással szemközti oldalán van az előzőekhez hasonlóan elrendezve. Az 5 tekercsrugót a hozzá kapcsolódó elemekkel a 4 átmenő nyílásban rendezzük el.
A 3 csúszóelem ez esetben inkább forgó elemként működik, 31 kinyúló támaszokkal van ellátva, amelyek oldalfelületéből kiállóan vannak kiképezve, mint ez a 18(b). ábrán látszik. Ezzel a 2a bevágások révén az alaptesthez képest az alátámasztás biztosított. A 18(a). ábrán bemutatott helyzetben a 6 arretáló elem és a 7 mozgó érintkező a rugóerő hatására a 8 bemélyedésekbe illeszthető, amelyek az előzővel szemközti üreges rész oldalfalán vannak kiképezve. A 8 bemélyedésekkel szemben 9 álló érintkezők vannak elrendezve, amelyekkel az elektromos kapcsolatot a 3. ábrán is látható módon az 5 tekercsrugó felhasználásával biztosítjuk.
A 6 arretáló elem és a 7 mozgó érintkező az 5 tekercsrugó hatására állandó előfeszítésben van, míg a 7b illesztőgallérokban kiképzett, az említett ábrákon külön nem jelölt 7a illesztőnyílások helyzetét úgy választjuk meg, hogy a 3 csúszóelem felületén kiképzett elemek, például a 4a rugalmas lezáró fül ebbe behelyezhetők legyenek. Helyzetüket az 5 tekercsrugó ereje biztosítja. Egy példakénti megvalósításban úgy jártunk el, hogy a csúszóelemet a 21 csuklós nyúlvánnyal ellátott 2 üreges rész oldalfalához csuklósán illesztettük, mégpedig a 3 csúszóelem felületén kialakított 31 kinyúló támaszok segítségével, amelyek 32 bemélyedésekbe (nyílásokba) illeszkednek és a 31 kinyúló támaszokat ezután a 18(a). ábra szerint meghajlítottuk és behelyezés után a 18(b). ábrán meghatározott módon biztosítottuk visszatérésüket kiindulási helyzetükbe. Az előző megvalósítási módhoz hasonlóan itt is négyszögletes keresztmetszetű tartályszerű kialakítást hoztunk létre, amelyet az 1 alaptest és lb foglalati elemek határoznak meg. így középponti fészekszerű nyílást képezünk ki, amelybe a 3 csúszóelem beilleszthető.
A fentiekben leírt módon létrehozott csuklós kialakítás esetében a 19. ábra szerinti helyzetben a 7 mozgó érintkező két szomszédos 9 álló érintkezőtől eltoltan van elrendezve, az 5 tekercsrugó hatására rugalmasan egymáshoz szorulnak, ezzel a 7 mozgó érintkező és a 9 álló érintkezők között áramút jön létre. A 6 arretáló elem ebben a helyzetben a 2 üreges rész oldalfalfelületen kialakított, a 19. ábrán jobb oldalon látható 8 bemélyedésbe illeszkedik, az 5 tekercsrugó ezt a helyzetet fenntartja, így az elektromos áramútnak ez a kialakítása mindaddig fennmarad, amíg külső erőhatással a 3 csúszóelemet ebből a helyzetéből el nem távolítjuk. Külső erőhatás nélkül az eltávolítás nem következik be.
Amikor a 3 csúszóelemet, mint csuklós elemet a 3a gombnál megfogjuk és elforgatjuk, amihez a 21 csuklós nyúlványok meghatározta tengelyt használjuk ki, az 5 tekercsrugó hatásának ellenében a 21. ábrán bemutatott helyzetbe visszük át, aminek során a 20. ábrán látható átmeneti helyzet is létrejön. Ilyenkor a 6 arretáló elem a 20. ábrán bal oldalon látható 8 bemélyedésbe csúszik át, ez a helyzete az 5 tekercsrugó hatására fennmarad. Az átcsúszás az átkapcsolás érzékelését is biztosítja, ilyenkor a 7 mozgó érintkező kikapcsolt állapotot hoz létre, mivel csak egyetlen 9 álló érintkezővel van kapcsolatban. A bal oldali 8 bemélyedés az, amely külső erőhatás hiányában ennek a kikapcsolt helyzetnek a fenntartását lehetővé teszi.
Ennél a kiviteli alaknál a 3 csúszóelem két szélső helyzete között szabadon elforgathatóan van megvezetve, ez a 31 kinyúló támaszoknak a 21 csuklós nyúlványokkal való összekötésével válik lehetővé, ahol a 21 csuklós nyúlványok az 1 alaptest részét képezik. Egy másik megoldás szerint a 3 csúszóelemen 33 csuklós nyúlványok vannak kialakítva, azok a 22 bevágásokba illeszthetők az 1 alaptesthez képest, amint az a 22., 23. és 24. ábrán látható.
Ezt a beillesztést 22 bemetszések teszik lehetővé, amelyek belépő szélessége valamivel kisebb, mint a 33 csuklós nyúlványok átmérője. A 23 bemetszéseket megvezető jellegű 24 kúpos tartománnyal képezzük ki a 22 bevágások felső részében. A 33 csuklós nyúlványnak a 24 kúpos tartományon való elcsúsztatásával történő beillesztésével és a 23 bemetszésen való áthatolással a 22 bevágásba való helyezésével olyan állapot jön létre, amelyben a 33 csuklós nyúlványok elforgathatóak.
Bár a szokásosan alkalmazott szerkezeti anyagok mellett a 33 csuklós nyúlványok viszonylag könnyen beilleszthetők a 23 bemetszésen való átnyomással, a 23 bemetszésekkel szemben célszerű b feszültségcsökkentő árkokat kiképezni, amelyek szélességük változtatásával könnyítik meg az átnyomásos behelyezést. A b feszültségcsökkentő árkok létrehozása nem feltétlenül szükséges.
A fentiekben leírt kiviteli alakok szerint és hasonló módokon megvalósított csúszóelemes villamos kapcsolók lényege a találmány értelmében az, hogy a 3 csúszóelemhez 4 átmenő nyílást rendelünk, amelyben a mozgó érintkező a 4 átmenő nyíláson kívül kialakított 9 álló érintkezőkkel szemben van elrendezve, a 4 átmenő nyílásban pedig rugalmasan megtámasztott 6 arretáló elem van elrendezve, amely elmozgatása során bemélyedésekbe illeszkedik, miközben a rugalmas megtámasztást lehetővé tevő 5 tekercsrugó hatásával helyzete biztosított. így a 7 mozgó érintkező és a 9 álló érintkezők relatív elrendezése szükség szerint beállítható és fenntartható. Az átkapcsolás során a 3 csúszóelem mozgása révén az átkapcsolás érzetét biztosító jelenségek alakulnak ki, maga a találmány szerinti csúszóelemes villamos kapcsoló könnyen működtethető, előállítása nagyobb beruházást nem igényel.
HU 220 817 Bl
Mivel a 3 csúszóelem egyidejűleg befogadó teret alkot a 6 arretáló elem és a 7 mozgó érintkező részére, ez a szerelést megkönnyíti, az összeszereléssel létrehozott állapot megbízható fenntartását biztosítja, tehát a találmány szerinti csúszóelemes kapcsoló egészének szerelése egyszerű, adott esetben könnyen automatizálható.
Mivel a 9 álló érintkezők azonos síkhoz illeszkedően vannak elrendezve, azok a szigetelőanyagú 1 alaptestben létrehozott 9a illesztővályúkban helyezkednek el, a 7 mozgó érintkező a 3 csúszóelem elcsúszása, illetve elforgatása során nem ütközik akadályba, könnyen követi a felületet és így a találmány szerinti csúszóelemes kapcsoló az átkapcsolás biztonságos végrehajtását teszi lehetővé.

Claims (9)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Csúszóelemes villamos kapcsoló, amely tartalmaz egy alaptestet (1), amelyben belső üreges rész (2) van kiképezve, és tartalmaz egy működtetőelemet, amely az alaptesthez (1) képest a belső üreges részben (2) mozgathatóan van kialakítva, és a működtetőelem egy része, a működtetőelem kézzel történő működtetéséhez az alaptest (1) üreges részén (2) túlnyúlóan van kiképezve, a működtetőelem tartalmaz egy csúszóelemet (3), amelyben a működtetőelem tengelyére merőlegesen egy átmenő nyílás (4) van kiképezve, amely átmenő nyílásban (4), annak tengelyirányában egy rugalmas rögzítő elem van elhelyezve, és az átmenő nyílás (4) egyik végénél egy bepattanó arretáló elem (6) van a csúszóelemben (3) elhelyezve, amely szorítóelemmel van ellátva, a bepattanó arretáló elemnek (6) az átmenő nyílásban (4) történő rögzítésére, az átmenő nyílás (4) másik végénél mozgó érintkező (7) van elhelyezve, míg az alaptest (1) üreges részének (2) oldalfalában a mozgó érintkezővel (7) szemben adott távolságokra álló érintkezők (9) varnak a csúszóelem (3) mozgása irányában kiképezve, azzal jellemezve, hogy az alaptest (1) üreges része (2) oldalfalában a bepattanó arretáló elemmel (6) szemben elhelyezkedő egy vagy több bemélyedés (8) van kiképezve, és az átmenő nyílásban (4) lévő rugalmas elem, az ehhez kapcsolódó bepattanó arretáló elem (6) és az üreges rész (2) oldalfalában kiképezett bemélyedések (8), a működtetőelem elmozdulása során az alaptest (1) és a működtetőelem egymáshoz képesti rögzített helyzetét, valamint a bepattanó arretáló elem (6), az álló érintkezők (7) és mozgó érintkezők (9) közötti rugalmas és rögzített csatlakozását biztosítóan van elhelyezve úgy, hogy a bepattanó arretáló elem (6) bemélyedésbe (8) való elhelyezkedésekor a mozgó érintkező (7) az egymás melletti álló érintkezőket (9) rövidre záqa.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti csúszóelemes villamos kapcsoló, azzal jellemezve, hogy a szorítóelemet az átmenő nyílás (4) vége képezi, amelynek átmérője kisebb, mint bepattanó arretáló elem (6) átmérője.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti csúszóelemes villamos kapcsoló, azzal jellemezve, hogy a szorítóelem az átmenő nyílásban (4) elhelyezett és a mozgó érintkezőhöz (7) csatlakoztatott rugalmas elemet tartalmaz.
  4. 4. A 3. igénypont szerinti csúszóelemes villamos kapcsoló, azzal jellemezve, hogy a mozgó érintkező (7) és a szorítóelem közötti kapcsolatot a mozgó érintkezőn (7) kiképezett derékszögű visszahajtásban kialakított illesztőnyílás (7a) képezi, amely a csúszóelemen (3) kiképezett lezáró fölhöz (4a) van kapcsolva.
  5. 5. A 3. igénypont szerinti csúszóelemes villamos kapcsoló, azzal jellemezve, hogy a mozgó érintkező (7) szoritóeleme tartalmaz egy, a mozgó érintkezőben (7) kiképezett illesztőgallért (7b), amely a mozgó érintkező (7) merőlegesen visszahajtott részében van egy további merőleges visszahajtásként kiképezve, és amely a csúszóelemben (3) kiképezett lezáró nyúlvánnyal (4b) kapcsolódik.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti csúszóelemes villamos kapcsoló, azzal jellemezve, hogy a csúszóelemben (3) kiképzett átmenő nyílás (4) a csúszóelem (3) mozgásirányára merőlegesen van kialakítva.
  7. 7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti csúszóelemes villamos kapcsoló, azzal jellemezve, hogy az álló érintkezők (9) alaptestben (1) kiképzett illesztővályúkban (9a) vannak úgy elhelyezve, hogy behelyezés után az üreges rész (2) oldalfalával (2) egy szinten vannak.
  8. 8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti csúszóelemes villamos kapcsoló, azzal jellemezve, a csúszóelem (3) tengelyirányban csuklós elemmel van a szigetelőanyagból készült alaptesthez (1) képest rezgő mozgásra alkalmasan megtámasztva.
  9. 9. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti csúszóelemes villamos kapcsoló, azzal jellemezve, hogy a bepattanó arretáló elem (6) acélból készült golyóként van kiképezve.
HU9700519A 1996-03-04 1997-02-26 Csúszóelemes kapcsoló, különösen gépjármű belső terének világítási rendszeréhez HU220817B1 (hu)

Applications Claiming Priority (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP8073256A JPH09245569A (ja) 1996-03-04 1996-03-04 スライドスイッチ
JP8079474A JPH09245570A (ja) 1996-03-07 1996-03-07 スライドスイッチ
JP8111904A JPH09282975A (ja) 1996-04-09 1996-04-09 スライドスイッチ
JP13755696A JP2819272B2 (ja) 1996-05-08 1996-05-08 スライドスイッチ

Publications (4)

Publication Number Publication Date
HU9700519D0 HU9700519D0 (en) 1997-04-28
HUP9700519A2 HUP9700519A2 (en) 1997-12-29
HUP9700519A3 HUP9700519A3 (en) 1999-12-28
HU220817B1 true HU220817B1 (hu) 2002-05-28

Family

ID=27465564

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9700519A HU220817B1 (hu) 1996-03-04 1997-02-26 Csúszóelemes kapcsoló, különösen gépjármű belső terének világítási rendszeréhez

Country Status (11)

Country Link
US (1) US5824977A (hu)
KR (1) KR100253604B1 (hu)
CN (1) CN1100333C (hu)
CA (1) CA2198970C (hu)
DE (1) DE19708609C2 (hu)
GB (1) GB2310957B (hu)
HK (1) HK1005815A1 (hu)
HU (1) HU220817B1 (hu)
ID (1) ID16110A (hu)
MY (1) MY130791A (hu)
SG (1) SG77131A1 (hu)

Families Citing this family (21)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6930268B1 (en) * 2002-05-20 2005-08-16 Robert M. Tuniewicz On-off electrical switch having quick make-brake spring loaded plunger mechanism
DE10310163A1 (de) * 2003-03-08 2004-09-16 Braun Gmbh Schiebeschalter
JP4301932B2 (ja) * 2003-12-22 2009-07-22 株式会社テーアンテー スライドスイッチの固定接点構造
FI116863B (fi) * 2004-01-19 2006-03-15 Abb Oy Nollajohtimella varustettu kytkinlaite
US6998546B1 (en) * 2005-02-18 2006-02-14 Lear Corporation Switch assembly for a vehicle
US7148433B1 (en) * 2006-01-12 2006-12-12 Tyco Electronics Corporation Reversing switch mechanism
JP4957885B2 (ja) * 2006-05-31 2012-06-20 ミツミ電機株式会社 スライドスイッチ
JP2008004322A (ja) * 2006-06-21 2008-01-10 Omron Corp スイッチ
CN2916893Y (zh) * 2006-07-03 2007-06-27 富士康(昆山)电脑接插件有限公司 开关
US7528335B2 (en) * 2006-09-18 2009-05-05 Innotec Corporation Light assembly for vehicle interiors
JP2012142229A (ja) * 2011-01-05 2012-07-26 Yazaki Corp スイッチ装置
FR2972395A1 (fr) * 2011-03-08 2012-09-14 Peugeot Citroen Automobiles Sa Systeme de commande au volant a palette mecatronique
JP5821032B2 (ja) * 2011-09-20 2015-11-24 パナソニックIpマネジメント株式会社 電動工具用スライドスイッチ
DE102013202671A1 (de) 2013-02-19 2014-08-21 Schunk Bahn- Und Industrietechnik Gmbh Kontaktvorrichtung zur Kontaktierung einer Kontaktleiteranordnung
CN106683933B (zh) * 2015-11-06 2020-06-30 福特环球技术公司 一种开关总成
CN108885955B (zh) * 2016-03-30 2020-03-27 上海延锋金桥汽车饰件系统有限公司 用于控制台组件的机构
USD822623S1 (en) * 2017-02-09 2018-07-10 Jeffrey Baldwin Toggle switch cover
USD823266S1 (en) * 2017-02-28 2018-07-17 Digital Pulse Systems Pty Ltd Sliding switch
CN108946356A (zh) * 2018-08-08 2018-12-07 江苏吉野电气有限公司 一种表贴式消防开关
CN109192593B (zh) * 2018-11-09 2024-07-23 歌尔科技有限公司 一种多功能按键装置及具有该装置的可穿戴设备
CN112542339B (zh) * 2020-12-08 2023-12-01 歌尔科技有限公司 一种滑动按键和一种电子设备

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1736667U (de) * 1954-07-31 1956-12-27 Tschudin & Heid A G Elektrischer schalter.
GB939461A (en) * 1959-04-29 1963-10-16 Nsf Ltd Improvements in and relating to vehicle lighting systems
US3226515A (en) * 1963-03-19 1965-12-28 Amphenol Borg Electronics Corp Coaxial switch
JPS5710032Y2 (hu) * 1974-02-23 1982-02-26
JPS5555469Y2 (hu) * 1975-05-15 1980-12-22
US4152565A (en) * 1978-02-01 1979-05-01 Amp Incorporated BCD slide-switch
US4341935A (en) * 1980-07-17 1982-07-27 Stackpole Components Company Slide switch
JPS6331454Y2 (hu) * 1981-02-18 1988-08-23
JPS5923125U (ja) * 1982-08-03 1984-02-13 アルプス電気株式会社 スライドスイツチ
JPS63137421U (hu) * 1987-02-28 1988-09-09
JPH0739148Y2 (ja) * 1989-06-14 1995-09-06 株式会社テーアンテー スライドスイッチ
US5043540A (en) * 1989-06-14 1991-08-27 Kabushiki Kaisha T And T Slide switch
JPH0338833U (hu) * 1989-08-25 1991-04-15
US5051549A (en) * 1989-12-22 1991-09-24 Kabushiki Kaisha T An T Slide switch
US5345372A (en) * 1992-02-10 1994-09-06 Kabushiki Kaisha T An T Switchable light fixture
US5365028A (en) * 1993-08-03 1994-11-15 Kabushiki Kaisha T An T Slide switches

Also Published As

Publication number Publication date
GB2310957B (en) 1998-05-06
CA2198970C (en) 2001-07-31
HU9700519D0 (en) 1997-04-28
CA2198970A1 (en) 1997-09-04
GB9703140D0 (en) 1997-04-02
GB2310957A (en) 1997-09-10
HUP9700519A3 (en) 1999-12-28
HUP9700519A2 (en) 1997-12-29
DE19708609A1 (de) 1997-09-11
MY130791A (en) 2007-07-31
CN1174389A (zh) 1998-02-25
HK1005815A1 (en) 1999-01-29
DE19708609C2 (de) 2003-02-06
CN1100333C (zh) 2003-01-29
US5824977A (en) 1998-10-20
KR970067424A (ko) 1997-10-13
ID16110A (id) 1997-09-04
KR100253604B1 (ko) 2000-04-15
SG77131A1 (en) 2000-12-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU220817B1 (hu) Csúszóelemes kapcsoló, különösen gépjármű belső terének világítási rendszeréhez
US6833521B2 (en) Rocker switch
JPS6285402A (ja) 引き金操作式携帯電気工具用スイツチ
US6512191B1 (en) Push-switch and method for manufacturing the same
EP0496123A1 (en) Switch assembly
US4694130A (en) Illuminated pushbutton switch with unitary spring and contact
JP2001307597A (ja) スイッチ装置
KR100195824B1 (ko) 레버 스위치
KR20020025685A (ko) 스위치장치
US6825430B2 (en) Electrical switch
JP2580074Y2 (ja) フレキシブル基板用電気コネクタ
USRE30273E (en) Rocker switch with integral off lock
US5099095A (en) Lever switch device
US4152556A (en) Noise suppression pushbutton interlocked switch assembly
JP4553088B2 (ja) スイッチ装置
EP0153898B1 (en) Multiple push button switch with latch members
JP3569079B2 (ja) スイッチ
JP3802298B2 (ja) スイッチ装置
KR200372302Y1 (ko) 이어폰 커넥터 조립체
US20020092755A1 (en) Switch structure for car electrical part
JPH113633A (ja) レバースイッチ
US5086199A (en) Lever switch
JP3885298B2 (ja) プッシュスイッチ
TW200421370A (en) Switch
JPH0326597Y2 (hu)

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees