HU219819B - Izolált polinukleotidok, ezeket tartalmazó Bordetella bronchiseptica törzs, és Bordetella bronchiseptica elleni vakcina - Google Patents

Izolált polinukleotidok, ezeket tartalmazó Bordetella bronchiseptica törzs, és Bordetella bronchiseptica elleni vakcina Download PDF

Info

Publication number
HU219819B
HU219819B HU9500491A HU9500491A HU219819B HU 219819 B HU219819 B HU 219819B HU 9500491 A HU9500491 A HU 9500491A HU 9500491 A HU9500491 A HU 9500491A HU 219819 B HU219819 B HU 219819B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
thr
bordetella bronchiseptica
leu
gly
strain
Prior art date
Application number
HU9500491A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9500491D0 (en
HUT70984A (en
Inventor
Willem Gaastra
Paul H.M. Savelkoul
Original Assignee
Dimminaco Ag/Sa/Ltd.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dimminaco Ag/Sa/Ltd. filed Critical Dimminaco Ag/Sa/Ltd.
Publication of HU9500491D0 publication Critical patent/HU9500491D0/hu
Publication of HUT70984A publication Critical patent/HUT70984A/hu
Publication of HU219819B publication Critical patent/HU219819B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07KPEPTIDES
    • C07K14/00Peptides having more than 20 amino acids; Gastrins; Somatostatins; Melanotropins; Derivatives thereof
    • C07K14/195Peptides having more than 20 amino acids; Gastrins; Somatostatins; Melanotropins; Derivatives thereof from bacteria
    • C07K14/235Peptides having more than 20 amino acids; Gastrins; Somatostatins; Melanotropins; Derivatives thereof from bacteria from Bordetella (G)
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P31/00Antiinfectives, i.e. antibiotics, antiseptics, chemotherapeutics
    • A61P31/04Antibacterial agents
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K39/00Medicinal preparations containing antigens or antibodies

Abstract

A találmány tárgya Bordetella bronchiseptica egy rojtfehérjéjénekimmunológiai tulajdonságaival rendelkező poli- peptidet kódoló izoláltpolinukleotid, mely a SEQ. ID. NO. 3 vagy SEQ. ID. NO. 5 szerintinukleotidszekvenciával rendelkezik, továbbá a találmány tárgya egyvektort tartalmazó izolált polinukleotid, transzformált Bordetellabronchiseptica törzs, és Bordetella bronchiseptica fertőzés ellenimmunológiai válasz létrehozására képes vakcina, mely egy semlegeshordozót, valamint egy transzformált Bordetella bronchiseptica törzsettartalmaz. ŕ

Description

(54) Izolált polinukleotidok, ezeket tartalmazó Bordetella bronchiseptica törzs, és Bordetella bronchiseptica elleni vakcina
KIVONAT
A találmány tárgya Bordetella bronchiseptica egy rojtfehéijéjének immunológiai tulajdonságaival rendelkező polipeptidet kódoló izolált polinukleotid, mely a SEQ. ID. NO. 3 vagy SEQ. ID. NO. 5 szerinti nukleotidszekvenciával rendelkezik, továbbá a találmány tárgya egy vektort tartalmazó izolált polinukleotid, transzformált Bordetella bronchiseptica törzs, és Bordetella bronchiseptica fertőzés ellen immunológiai válasz létrehozására képes vakcina, mely egy semleges hordozót, valamint egy transzformált Bordetella bronchiseptica törzset tartalmaz.
A leírás terjedelme 22 oldal (ezen belül 7 lap ábra)
HU 219 819 B
HU 219 819 Β
A jelen találmány tárgya Bordetella bronchiseptica fertőzés ellen főleg kutyákban védelmet nyújtó vakcina, továbbá új izolált polinukleotidok és ezeket tartalmazó transzformált Bordetella bronchiseptica törzs, mely Bordetella bronchiseptica rojtfehérje tulajdonságaival rendelkező polipeptid expresszálására képes.
A Bordetella nemzetség négy fajból áll: Bordetella pertussis (B. pertussis), Bordetella parapertussis (B. parapertussis), Bordetella bronchiseptica (B. bronchiseptica) és Bordetella avium (B. avium). A Bordetella-k kisméretű, Gram-negatív kokkobacillusok, obiigát aerobok, gyakran bipolárisan festődnek, és citokróm-oxidáz-pozitívak. A Bordet-Gendu táptalajon szaporodó telepeket hemolíziszóna veszi körül, a Bordetella aviumot kivéve.
A Bordetella bronchiseptica főleg a laboratóriumi, házi- és vadon élő állatokra patogén, emberre csak elvétve. A nyulak, aranyhörcsögök, patkányok, főemlősök (az embert kivéve), kutyák, sertések, macskák, lovak és rókák gyakran járványos fertőzések áldozatai. A Bordetella bronchiseptica leginkább kennelköhögést okoz a kutyáknál, illetve atrófiás rinítiszt a malacoknál. A kutyákban a fertőzés folyamata erősen korlátozódik a légcsőhöz és a hörgőkhöz tartozó részekre, jellemzője a légcső-epitéliumban való szaporodás, a csillószőrökhöz való tapadás után. A betegség legsúlyosabb tünetei a nagy mennyiségű légcsőnyálka felhalmozódása, a hányás, tüdőléziók és súlyveszteség. A kutyák szárazon, erősen, fájdalmasan szaggatóan köhögnek. A malacok Bordetella bronchisepticaval való fertőzésére az οσkagylócsont atrófíája, az orr deformálódása, tüdőgyulladás és csökkent súlynövekedés jellemző. Jóllehet teljesen világosnak tűnt, hogy a Bordetella bronchiseptica az atrófiás rinítisz fertőzés okozója, pillanatnyilag jelentős számú bizonyíték utal arra, hogy a Pasteurella múltoddá a fő kórokozó, és a Bordetella bronchiseptica feltehetőleg indukáló vagy opportunista szerepet játszik csak. A klinikai tünetek nélküli hordozóállapotok száma a jelentések szerint magas a kutyáknál, sertéseknél és nyulaknál.
Számos virulenciafaktort azonosítottak a Bordetella-nál. Ezek közé tartozik: a pertussis toxin, szálas hemagglutinin, fimbriumok, adenilát-cikláz, dermonekrotikus toxin, légcsőtoxin és hemolizin. Ezek a virulenciafaktorok nem expresszálódnak az összes fajban, például a Bordetella pertussis-ban a pertussis toxint kódoló gén csendes génként van jelen a Bordetella parapertussis és a Bordetella bronchiseptica kromoszómáján. Ezek mellett a virulenciafaktorok mellett valószínűleg még más, ez idáig azonosítatlan faktorok is részt vesznek a baktériumok patogenitásának kialakításában.
A Bordetella fertőzések a légzőszerv csillós sejtjeinél indulnak. A baktérium megtapadása előfeltétele a fertőzésnek, mivel másképpen a csillék öblítőhatása eltávolítja a baktériumokat a légcsőből más részecskékkel együtt. A Bordetella-nak a csillós sejtekhez való tapadását szerológiailag eltérő rojtok és fonalas hemagglutinin (FHA) közvetíti (azonban az FHA nem található meg a Bordetella avium-ban). A rojtok hajszálszerű szerkezetek, amelyek azonos fehérjealegységekből épülnek fel, és a baktériumsejt felszínéről nyúlnak ki. Az FHA egy felszínhez kötött fehérje, amely az extracelluláris környezetbe is szekretálódik, és képes számos különböző eritrocitát agglutinálni. Mind a rojtok, mind az FHA expresszióját a bvg-lokusz szabályozza, jóllehet a rojt alegység gének expresszióját a Bordetella pertussis-ban befolyásolja még egy 13-15 citozinból álló szakasz hossza a rojt alegység gének előtt. Petroni et al. [EP 324 124] B. pertussis fimx és fm2 protein alegységek nukleotid- és aminosavszekvenciáit ismerteti, míg Cuzzoni et al. [EP 0419997] a fim3 alegységek ugyanezen szekvenciáit írja le. Mooi et al. [Microbial Pathogenesis, Vol. 2 (1987)] olyan technikákat ismertet, melyek felhasználhatók Bordetella specieszekből származó rojtfehéije-alegységek jellemzésére. Mindegyik virulens Bordetella tapadási faktorokat expresszál a felszínén, míg az avirulens törzsek ezt nem expresszálják. Mivel ezek az adhezinek szükségesek a betegség beindításához, ezért a vakcinakészítéshez vonzó lehetőséget kínálnak.
A jelen találmány célja Bordetella bronchiseptica fertőzés elleni rekombináns DNS-vakcina létrehozása volt. A kutatást az adhéziós faktorokra koncentráltuk, mivel az adhézió megakadályozása az adhéziós faktorok elleni immunválasz eredményeképpen megakadályozzák a fertőzést. A Bordetella bronchiseptica-ban számos szerológiai rojt és FHA felelős a baktériumnak a csillós légcsövi epiteliális sejtekhez való tapadásáért. Ha a gazdaszervezet immunreakcióval válaszol a mikrobiális szervezet adhéziós faktoraival szemben, akkor nem lehetséges a kolonizáció. A baktériumok elpusztulnak, mielőtt akármennyi toxint termelnének, ezért nem fejlődik ki klinikai tünet.
Egy, a találmány szerinti, a Bordetella bronchiseptica kolonizációját megakadályozó vakcina előnyösen annyi komponenst tartalmaz, amennyi a tapadáshoz szükséges. Egy rekombináns vakcinát alegységvakcinaként lehet előállítani. Az azonban nem ismert, hogy mennyi szerológiailag eltérő rojt keletkezik, és a tapadásban mi az egyes faktorok (rojtok és FHA) szerepe. A vakcina kifejlesztéséhez külön meg kell vizsgálni az összes komponens hozzájárulását a tapadáshoz. A számunkra érdekes fehéijék alegységvakcinaként használhatók egy megfelelő mikroorganizmusban nagy mennyiségben való előállítás után.
A jelen találmány szerint a Bordetella bronchiseptica tapadási faktorait kódoló három alegység génjét izoláljuk és jellemezzük.
A Bordetella bronchiseptica rojtfehérje- vagy polipeptidfragmentek lényegében tiszta készítmények (rojtpolipeptidek), a SEQ. ID NO. 2, 4 vagy 6 aminosavszekvenciák közül egynek legalább egy részét tartalmazzák.
A jelen találmány tárgya egy polinukleotid, amely a Bordetella bronchiseptica rojtfehérje immunológiai tulajdonságaival rendelkező polipeptidet kódol, és amely a SEQ. ID. NO. 3 vagy 5 szerinti nukleotidszekvenciával rendelkezik. Ezekbe a szekvenciákba beleértjük a kódok degeneráltságából származó szekvenciákat is. A találmány tárgya továbbá izolált polinukleotidok, az
HU 219 819 Β ezt tartalmazó B. bronchiseptica törzs és B. bronchiseptica elleni vakcina.
Az ezekből származó rojtfehérjék és polipeptidek képesek immunválaszt kiváltani Bordetella bronchiseptica ellen.
A kis antigének gyakran nem használhatók immunogénekként. Ennélfogva a rojtfehérjéket vagy polipeptideket elő lehet állítani homopolimerek formájában (több azonos rojtfehéqe egymáshoz kapcsolva), illetve heteropolimerek formájában (egy vagy több rojtpolipeptid egy vagy több eltérő rojtpolipeptidhez kapcsolva, illetve egy vagy több különböző, a Bordetella bronchisepticara vagy más patogénre jellemző polipeptidhez kapcsolva), illetve kapcsolhatjuk egy vagy több más vegyülethez, azzal a céllal, hogy fokozzuk az immunogenitásukat.
A jelen találmány szerint a rojtpolipeptid, az előzőkben említett bármely módosítás szerint rekombináns DNS-technikával állítható elő, illetve előállítható szintetikus módszerekkel, azaz például homogén vagy szilárd fázisú polipeptidszintézissel.
Megfelelően immunogén rojtpolipeptidek adott aminosavszekvenciáját származtathatjuk a SEQ. ID. NO. 2,4 vagy 6 aminosavszekvenciákból, és adott esetben a rojtfehérje térszerkezetéből.
Számos különböző eljárást fejlesztettek ki azzal a céllal, hogy lokalizálni lehessen a fehérjéken az immunológiailag fontos epitopokat. A kombinált előrejelzések együttesen jól megjósolják az antigénhelyeket.
Megfelelő rojtpolipeptidek szelektálhatok a rojtfehérje leghidrofilebb részeiből, például Hopp és Woods technikájának alkalmazásával [T. P. Hopp and K. R. Woods, Proceedings of the National Academy of Sciences, USA, 78, 3824-3828 (1981)]. Egy másik megfelelő módszert ilyen polipeptidek szelektálására Chou és Fasman írt le [P. C. Chou and G. D. Fasman, Advances in Enzymology, 47, 45-148 (1987)].
Emellett számos további algoritmus használható a Bordetella bronchiseptica rojtfehéije antigéntulajdonságok szempontjából lényeges régióinak végleges megjósolására, ilyen például a polipeptidlánc flexibilitása [P. A. Karplus and G. E. Schultz, Naturwissenschaften, 72, 212-213 (1985)], a Bordetella bronchiseptica rojtfehérje-béta-kanyar valószínűségi profilja P. Y. Chou és G. D. Fasman szerint [Biophys. J., 26, 367-381 (1979)], a Bordetella bronchiseptica rojtfehéijék szekvenciája háromdimenziós konformációinak valószínűségi profiljai Gascuel, O. és J. L. Golmard szerint [CABIOS, 4, 357-365 (1988)], a Bordetella bronchiseptica rojtfehérje-szekvencia szekunder struktúrájának jóslása J. Novotny és C. Auffray szerint [Nucleic Acids Research, 12, 243-255 (1984)].
A megfelelő epitopok lokalizációjára további információ kapható a PEPSCAN módszer alkalmazásával, amelyet Geysen és Meloen fejlesztett ki [Η. M. Geysen, R. H. Meloen and S. J. Barteling, Proceedings of the National Academy of Sciences, USA, 37(13), 3998-4002 (1984)]. Ebben a módszerben elég hosszú szintetikus peptideket alkalmaznak arra, hogy enzimhez kötött immunszorbens vizsgálatban reagáljanak. Ezeket a peptideket egy adott DNS-szekvencia alapján szintetizáljuk. Ezeket az a tény jellemzi, hogy az első peptid az
1- 9-es aminosavakat tartalmazza, a második peptid a
2- 10-es aminosavakat tartalmazza stb. Minden egyes pepiidnek megvizsgálják a reaktivitását antiszérumokkal vagy monoklonális antitestekkel. A reaktív peptideknek azután egy immunogén epitopot kell képviselniük.
Emellett ahhoz, hogy azonosítsuk az immunológiailag reagáló epitopokat (és hogy korreláljuk ezeket a reagáló peptideket a rojtfehérje fizikai térképével) a rojtfehérjegénből származó DNS-fragmenteket megfelelő plazmidokban expresszáltathatjuk, ilyenek például a pEX plazmidok [K. Stanley and J. P. Luzio, EMBO J., 3, 1429-1434 (1984); J. G. Kusters, E. J. Jager and B. A. M. Van dér Zeijst, Nucleic Acids Research, 17, 8007 (1989)]. Ebben a rendszerben a heterológ expresszió a cro-p-galaktozidáz hibrid fehérje C-terminális extenziójának szintézisét eredményezi. A rojtfehérje DNS-szekvenciákban levő restrikciós endonukleáz hasítási helyek használhatók a rojtfehérjegén fragmentjeinek előállítására, a pEX plazmidokba való beépítés céljából. A pEX kiónokat, amelyek a rojtfehérje különböző átfedőrégióiból származó átfedőrégiókat szintetizálnak, használjuk a további jellemzéshez. A pEX által kódolt rojtfehérjeffagmenteket tisztítjuk, poliakrilamidgélelektroforézissel frakcionáljuk, majd nitro-cellulózmembránokra blottoljuk. Ezeket a membránokat azután reagáltatjuk Bordetella bronchiseptica ellen immunis sertésekből vagy kutyákból származó szérumokkal reagáltatjuk. Csak az immunreaktív epitopokat tartalmazó ffagmentek reagálnak ezekkel a szérumokkal. Az epitopok minimális hosszának felvázolásához a reaktív kiónok DNS-inszertjeit Exonuclease III emésztéssel progresszíven megrövidíthetjük, illetve a rojtfehérje kis átfedőrészeit kódoló szintetikus oligonukleotidokat klónozhatjuk [J. G. Kusters, E. J. Jager, G. Koch, J. A. Lenstra, W. P. A. Posthumus, R. H. Meloen and B. A. M. Van dér Zeijst, J. Immunoi., 143, 2692-2698 (1989)]. Az epitopokat azután megvizsgálhatjuk, hogy van-e védőhatásuk.
A jelen találmány egy adott megvalósítási módja szerint egy rojtfehérje-specifikus polipeptidet állítunk elő egy olyan polinukleotid expressziójával, amely a SEQ. ID. NO. 1, 3 és 5 polinukleotidoknak legalább egy részét tartalmazza, illetve egy rekombináns polinukleotidnak részét képezi. A rekombináns polinukleotid előnyösen egy olyan vektoron alapulhat, amely egy Bordetella bronchiseptica-specifikus polinukleotidfragmentet tartalmaz. A megfelelő vektorok lehetnek plazmidok, bakteriofágok, kozmidok, vírusok, minikromoszómák vagy stabilan integrálódó vektorok; ez utóbbiak főleg növényi vagy állati sejtek esetében. Ezek a vektorok általában képesek az önálló replikációra, kivéve a stabilan integrálódó vektorokat, amelyek a gazdasejt genetikai anyagába épülnek be, és a gazdasejt genetikai anyagával együtt replikálódnak. A megfelelő gazdasejtek lehetnek prokarióták vagy eukarióták, azaz baktériumok, élesztők, mikoplazmák, algák, növényi sejtek vagy állati sejtek; a növényi sejteket vagy állati sejteket in vitro körülmények között lehet szaporítani,
HU219 819B illetve részét képezhetik egy egész növénynek vagy állatnak. A rekombináns polinukleotid inszertként tartalmazhat egy teljes polinukleotidot, amely a rostfehéijét kódolja, illetve annak egy fragmentjét. Az inszert tartalmazhat egyetlen kódolószekvenciát, illetve ugyanannak a kódolószekvenciának több kópiáját, vagy egy hibrid polinukleotidot, amely legalább egy rostfehéijét kódoló szekvenciát tartalmaz, valamint legalább egy második szekvenciát, azaz például a rojtfehérje-kódoló szekvencia egy másik részét, vagy egy polinukleotidot, amely egy másik patogénre jellemző fehérjét kódol, illetve egy semleges fehérjét, amely hordozóként működik, legalábbis egy kisméretű rojtfehérje esetében.
A fenti megvalósítási mód egy speciális esetében a találmány tárgyai virális vektorokban levő rekombináns polinukleotidok, amelyek közvetlenül felhasználhatók úgynevezett vektorvakcinaként. Az erre a célra használható vírusoknak képeseknek kell lenniük arra, hogy szaporodjanak az immunizálandó állatokban, azaz kutyákban és/vagy sertésekben. Ezeknek a vírusoknak továbbá tartalmazniuk kell egy olyan genomiális régiót, amely alkalmas egy idegen gén beépítésére (azaz például a Bordetella bronchiseptica rojtfehérjét vagy polipeptidet kódoló gén), amelyet szintén expresszálni kell a vakcináit állatban. Az erre a célra megfelelő vírusok például az enterális vírusok, mint például bizonyos adenovírusok.
Amint a fentiekben említettük, a találmány szerinti fehéijék és polipeptidek, valamint rekombináns polinukleotidok jól használhatók vakcinák készítésében. Tehát ezek a vakcinák is részét képezik a találmánynak.
A jelen találmány egyik megvalósítási módja szerint a találmány tárgyai bakteriális vektorvakcinák. Eszerint kutyákat és/vagy sertéseket kolonizálni képes baktériumokat transzformáljuk azzal a céllal, hogy képessé tegyük őket arra, hogy expresszáljanak egy rojtfehéijét vagy rojtpolipeptidet oly módon, hogy az Bordetella bronchiseptica ellen immunválaszt váltson ki. Az erre a célra megfelelő baktérium például a Salmonella vagy Bordetella.
Egy, a találmány szerinti vakcina tartalmazhat kiegészítő vakcinakomponenseket, azaz például hordozókat, puffereket, stabilizálószereket, oldatba vivő anyagokat, adjuvánsokat és konzerválószereket. Ezek a vakcinák előnyösen fagyasztva szárított termékek, amelyeket felhasználás előtt megfelelő folyadék (víz, puffer) hozzáadásával regenerálni kell.
A vakcina alkalmazható orálisan, intranazálisan vagy intramuszkulárisan.
A vakcina emellett tartalmazhat más immunogéneket az immunizálandó állatok (kutyák és sertések) számára, azaz például a vírusokra (pszeudorabiesz vírus, influenzavírus, átvihető gasztroenteritisz vírus, parvovírus, járványos sertés-hasmenésvírus, sertés-koleravírus) jellemző immunogén anyagokat, illetve a mikoplazmákra (Mycoplasma hyopneumoniae és Mycoplasma lyorhinis) jellemző immunogén anyagot, vagy baktériumokra (Escherichia coli, Leptospira, Actinobacillus pleuropneumoniae, Pasteurella multocida, Streptococcussuis, Treponema hyodysenteriae) jellemző immunogén anyagokat.
Ábrák leírása:
1. ábra bemutat egy konstrukciót, melyet B. bronchisepticaban a génhelyettesítésre használunk.
2. ábra bemutatja, hogy a fimX gén magas szinten expresszálódik a B. bronchisepticaban.
3. ábra bemutatja a B. bronchiseptica emésztett kromoszomális DNS-ének hibridizációját az fxEv próbával.
4. ábra bemutatja a B. b. emésztett kromoszomális
DNS-ének hibridizációját f3SE próbával.
5. ábra bemutatja a kanamicingén ligálását a pIVB3-417 plazmidba, amely a pIVB3-418 kiónt eredményezi és az új plazmid hibridizálását az f2Ev és f2SE próbákkal.
6A. és 6B. ábra bemutatja a rekombináns törzsek hibridizációs mintázatát.
6C. és 6D. ábra a fim3 és fim2 gént tartalmazó DNSfragmentumok hibridizációs jeleit mutatja be.
7A. és 7B. ábra a rekombináns törzsek hibridizációmintázatát mutatja be.
7C. ábra bemutatja, hogy a kanamicingén jelen van az összes izolált fim2 rekombináns törzsben.
7D. ábra bemutatja, hogy a génhelyettesítés csak a BbF2~ törzsben történt.
A találmányt az alábbi példákkal jellemezzük.
1. példa
A FIMX gén jellemzése
Anyagok és módszerek
A használt baktériumtörzseket és növekedési körülményeket az alábbiakban adjuk meg. Az összes használt baktériumtörzset az 1. táblázatban soroljuk fel.
1. táblázat
TÖRZS EREDET FORRÁS
Bordetella bronchiseptica 401. törzs 685. számú kutya klinikai izolátum J. M. Musser, New York
Bordetella bronchiseptica BbfX fimX negatív törzs, a 401. származéka P. Η. M. Savelkoul, Utrecht
Bordetella pertussis humán klinikai izolátum F. R. Mooi, Bilthoven
Bordetella avium 128. törzs pulyka klinikai izolátum (NSZK) 383 78(10) K.-H. Hinz, Hannover
Escherichia coli PC2495 K12 hsdS, recA, JM101 származék Netherlands Culture Collections of Microorganisms
Mindegyik Bordetella törzset Bordet-Gengu agáron szaporítjuk (Difco Laboratories, Detroit, MI), amelyet 1% glicerinnel és 20% fibrinmentesített birkavérrel egészítettünk ki, vagy Tryptose Phosphate Brothban (TPBI) (Difco Laboratories, Detroit, MI). A virulenciagének expressziójának elnyomására a táptalajokat 20 mmol/1 MgSO4-gyel egészítjük ki. A Bordetella
HU 219 819 Β bronchiseptica 401-es törzset használjuk DNS készítésére. Az Escherichia coli PC2495 törzset használjuk a Bluescript vektor (Stratagene) és származékai szaporítására. A PC2495-ÖS törzset Lureano-Bertoni (LB) táplevesen vagy LB-agaron szaporítjuk. A DNS-inszertet tartalmazó plazmidokat hordozó törzsek azonosítására ampicillint (50-100 pg/ml), 50 pg/ml 5-bróm-4-klór3-indolil-P-D-galaktopiranozidot (X-gal) és 20 pg/ml izopropil-p-D-tiogalaktopiranozidot (IPTG) használunk. A baktériumtenyészeteket 16-24 óra hosszat 37 °C-on szaporítjuk.
Rekombináns DNS-módszerek
Kromoszomális DNS-t Bordetella törzsekből izolálunk [Maniatis et al., Molecular Cloning, A Laboratory Manual, Cold Spring Harbor, New York, Cold Spring Harbor Laboratory Press (1982)]. Emésztés után a DNS elektroforézisét 1%-os agarózgélben végezzük TAE-pufferben (40 mmol/1 TRIS-acetát, 2 mmol/1 EDTA), amely 1 pg/ml etidium-bromidot tartalmaz. A Geneclean kitet használjuk a DNS-fragmentek agarózgélből való izolálására (Bio Inc. 101 Corp., La Jolla). Az oligonukleotidok végjelzését [gamma32P]dATP-vel végezzük, T4 polinukleotidkináz alkalmazásával [Maniatis et al., Molecular Cloning, A Laboratory Manual, Cold Spring Harbor, New York, Cold Spring Harbor Laboratory Press (1982)]. A hibridizálást 5xSSPE, 5 χ Denhardt-oldat, 0,1% SDS és 100 pg/ml heringsperma DNS-összetételű oldatban végezzük, 55 °C-on.
Southem-blot-elemzés
A Bordetella bronchiseptica 401 törzs kromoszomális DNS-ét tisztítjuk, majd számos restrikciós enzimmel emésztjük. A fragmenteket elektroforézissel választjuk szét, nejlonmembránra visszük át, majd egy, a Bordetella pertussis fimX rojtalegységgénből származó DNS-próbával hibridizáljuk. A hibridizációs jelek alapján számunkra érdekesnek bizonyult DNS-fragmenteket Gene Clean kittel izoláljuk (Bio Inc. 101 Corp., La Jolla). Bluescript vektorba (Stratagene) való ligálás után a kromoszomális DNS-ffagmenteket Escherichia coli PC2495 törzsbe transzformáljuk a CaCl2-módszer alkalmazásával [Dagert, M. and Ehrlich, S. D., Prolonged incubation in calcium chloride improves the competence of Escherichia coli cells, Gene 6, 23-28 (1979)]. A pozitív telepeket hibridizálás alapján azonosítjuk.
Nukleotidszekvencia-meghatározás
Plazmidot a lúgos hidrolízis módszerével izolálunk [H. C. Bimbóim and J. A. Doly, A rapid alkaline extraction procedure fór screening recombinant plasmid DNA, Nucleic Acids Research, 7, 1513-1523 (1979)]. A klónozott inszertek nukleotidszekvenciáját a didezoxi láncterminációs módszerrel határozzuk meg [F. Sanger, S. Nicklen, A. R. Coulson, DNA sequencing with chain-terminating inhibitors, Proceedings of the National Academy of Sciences, USA, 74, 5463-5467 (1977)], a T7 polimerázszekvenáló kit (Amersham) alkalmazásával. A DNS-szekvenciaadatok elemzését a PC/Gene programmal végezzük (6,5-ös verzió, Genofit, Heidelberg S. A., Genf, Svájc).
Részleges rosttisztítás
A Bordetella bronchiseptica 401-es törzset Tryptose Phosphate Agáron (Difco Laboratories, Detroit, MI) szaporítjuk. A baktériumokat foszfáttal puffereit sóoldatban (PBS) mossuk. A baktériumüledéket 15 ml, 4 mol/1 ureával kiegészített, foszfáttal puffereit sóoldatban szuszpendáljuk. Ezt a szuszpenziót 30 percre 40 °C-ra tesszük. A baktériumokat centrifugálással (10 perc, 20 000/perc, Beckman JA20 rotor) távolítjuk el a szuszpenzióból. A rojtokat a felülúszóból centrifugálással izoláljuk (16 óra, 40 000/perc, Beckman ultracentrifuga, Ti60 rotor). Az üledéket azután 5 ml foszfáttal puffereit sóoldatban szuszpendáljuk. A fehérje koncentrációját Bicinchonic acid (BCA) vizsgálattal (Pierce Chemical Company, USA) határozzuk meg. A fehérjeelemzést 15%-os SDS-poliakrilamid-gélelektroforézis rendszerben végezzük.
Eredmények
Szekvenciaelemzés és -illesztés
A Bordetella pertussis fimX génjéből származó BamHI-EcoRI DNS-ffagmentet használjuk próbaként a Bordetella bronchiseptica fim géneket tartalmazó kromoszomális DNS-ffagmentjeinek azonosítására. A Bordetella bronchiseptica egy 1,3 kb méretű PstI DNSfragmentjét, amely hibridizál a fimX próbával, izoláljuk és szekvenáljuk. Ezen a fragmenten megtalálható a teljes fimX gén, beleértve a promoterszekvenciákat is a gén előtt (SEQ. ID. NO. 1).
A teljes fimX gént tartalmazó pIVB 3-420 plazmidot hordozó Escherichia coli PC 2495 baktériumokat Hollandiában, a Centraalbureau voor Schimmelcultures at Baam-nál helyeztük letétbe, 1992. augusztus 13-án, CBS 364.92 letéti szám alatt.
A Bordetella bronchiseptica fimX gén expressziója
A fimX termékének azonosítására a fimX gén expresszálására képtelen deléciós mutánst készítettünk. Ezt a mutáns törzset génhelyettesítéssel állítjuk elő. Ebből a célból a Bordetella bronchiseptica fimX génjének központi EcoRV fragmentjét egy kanamicingénnel helyettesítjük, és a Bluescript vektorba klónozzuk. Ezt a konstrukciót használjuk Bordetella bronchisepticaban génhelyettesítésre (1. ábra). Egy kanamicinrezisztens törzset azonosítottunk. A törzs nem hibridizál többé az EcoRV fragmenttel. Ebből a mutáns törzsből részlegesen tisztított rojtokat állítottunk elő. A rojtoknak ez a fimX-negatív törzsből való előállítása, összehasonlítva a vad típusú törzsből való előállítással, világosan mutatja, hogy a fimX gén magas szinten expresszálódik a Bordetella bronchisepticaban (2. ábra).
2. példa
A Bordetella bronchiseptica fim2 és fim3 rojtalegység génjeinek jellemzése Anyagok és módszerek
Baktériumtörzsek, plazmidok és szaporítási körülmények
A vad típusú Bordetella bronchiseptica törzset kennelköhögésben szenvedő kutyákból izolálták. Ezt a Dr. J. M. Musser-től kaptuk (685-ös számú törzs) és nálunk a 401-es számot kapta. Ezt a törzset Tryptose
HU 219 819 Β phosphate broth-ban vagy agaron (Difco Laboratories, Detroit, MI) szaporítjuk. A Bordetella pertussis Wellcome 28 törzset [A. Robinson, L. A. E. Ashworth, A. Baskerville, and L. I. Irons, Proceedings of the 4th International Symposium on pertussis, Genf, 1984, Dev. Bioi. Stand., 61, 165-172 (1985)] Bordet-Gengu agaron (Difco Laboratories, Detroit, MI) szaporítjuk. Az avirulens Bordetella bronchiseptica törzs szaporítására használt táptalajt 20 mmol/1 MgSO4-gyel egészítjük ki. Az Escherichia coli KI 2 PC2495 törzset használjuk gazdaszervezetként a pBluescript klónozóvektorhoz. Az Escherichia coli törzset LB agaron vagy LB táplevesen szaporítjuk, 100 pg/ml ampicillinnel, 50 pg/ml X-Gallal és 20 pg/ml IPTG-vel kiegészítve, a klónozott DNSfragmentet tartalmazó rekombináns törzsek azonosítása céljából. Minden baktériumtörzset 16-48 óra hosszat tenyésztünk 37 °C-on.
DNS-izolálás és a nukleotidszekvencia meghatározása
A kromoszomális DNS izolálását Maniatis és munkatársai módszerével végezzük [Maniatis et al., Molecular Cloning, A Laboratory Manual, Cold Spring Harbor, New York, Cold Spring Harbor Laboratory Press (1982)]. A plazmid izolálását Doly és Bimbóim módszerével végezzük [H. C. Bimbóim and J. A. Doly, A rapid alkaline extraction procedure fór screening recombinant plasmid DNA, Nucleic Acids Research, 7, 1513-1523 (1979)]. A kromoszomális DNS-fragmenteket TAE (40 mmol/1 TRIS-acetát, 2 mmol/1 EDTA) agarózgélből izoláljuk, a Gene Clean kit (Bio Inc. 101 Corp., La Jolla) felhasználásával. A DNS-ífagmenteket pBluescript KSM13+ésM13- (Stratagene, La Jolla, CA) plazmidokba ligáljuk minden klónozási munkához. A nukleotidszekvencia meghatározását T7 polimerázszekvenáló kittel (Amersham) végezzük, Sanger és munkatársai didezoxi terminációs módszerének alkalmazásával [F. Sanger, S. Nicklen, A. R. Coulson, DNA sequencing with chainterminating inhibitors, Proceedings of the National Academy of Sciences, USA, 74, 5463 - 5467 (1977)]. A DNS-szekvenciaadatok elemzését a PC/Gene programmal végezzük (6.5-ös verzió, Genofit, Heidelberg S. A., Genf, Svájc). A restrikciós enzimeket és a T4 DNS-ligázt a Pharmaciatól vásároljuk, és a gyártó előírásai szerint alkalmazzuk. A plazmidokat az Escherichia coli PC2495 törzsbe Dagert és Ehrlich CaCl2-módszerével transzformáljuk [Dagert, M. and Ehrlich, S. D., Prolonged incubation in calcium chloride improves the competence of Escherichia coli cells, Gene 6, 23-28 (1979)].
Southem-blottolás
A Southem-blottolást Maniatis és munkatársai leírása szerint végezzük [Maniatis et al., Molecular Cloning, A Laboratory Manual, Cold Spring Harbor, New York, Cold Spring Harbor Laboratory Press (1982)].
SDS-poliakrilamid-gélelektroforézis és immunológiai technikák
Az SDS-PAGE- és Westem-blot-elemzésekhez azonos mennyiségű baktériumot használunk. A baktériumokat foszfáttal pufferelt sóoldatban (PBS) gyűjtjük össze, majd ODjo^l.O-ra hígítjuk. Ebből a szuszpenzióból 50 pl-t lizálunk 20 pl Laemmli-pufferben, majd 15%-os poliakrilamidgélen elektroforetizáljuk Laemmli leírása szerint [Laemmli, U. K., Cleavage of structural proteins during the assembly of the head of bacteriophage T4, Natúré, 227, 680-685 (1970)]. A fehérjék nitro-cellulózra való átvitelét lényegében van Embden és munkatársai leírása szerint végezzük [J. D. A. van Embden, H. J. van dér Dónk, H. J. van Eijk, H. G. van dér Heide, J. A. de Jong, M. F. van Olderen, A. D. Osterhaus, L. M. Schouls, Molecular cloning and expression of Treponema pallidum DNA in Escherichia coli K12, Infect. Immun., 42, 187-196 (1983)]. Bordetella pertussisból származó, SDS-sel denaturált 2-es és 3-as típusú rojtalegység-fehérjék elleni poliklonális antitesteket használunk a Bordetella bronchiseptica rojtalegység-fehérjék kimutatására.
A Bordetella pertussis ellen készített fim2 és fim3 specifikus monoklonális antitesteket használjuk egy ELISA-ban, lapos fenekű mikrotiterlemezeken, amelyeket teljes baktériumokkal borítottunk (OD600 = 0,1, 1:10 arányban hígítva 15 mmol/1 Na2CO3-ban, pH=9,6). A megkötött kecske-antiegér-IgG-peroxidázkonjugátumot (Nordic) 2,2’-azino-bisz(3-etil-benztiazolin)-6-szulfonsavval (ABTS) (Sigma) határozzuk meg. Az abszorbanciát 405 nm-en mérjük.
Elektronmikroszkópia
Az elektronmikroszkópiás vizsgálatokhoz egy Bordetella bronchiseptica tenyészetet hígítunk PBS-pufferben. Pilioformmal borított rézszitákat teszünk 50 pl-es baktériumszuszpenzióba 5 percre. A szitákat kétszer mossuk vízzel. A festést 2 percig végezzük 1%-os TPA-val (volffám-foszforsav, Merck). A szitákat egy Philips EM 201 elektronmikroszkóppal vizsgáljuk.
Eredmények
A fim2 és fim3 rojtalegységgének nukleotidszekvenciája
A Bordetella bronchiseptica fim2 és fim3 alegységgéneket azon az alapon lehet azonosítani, hogy homológiát mutatnak a Bordetella pertussis fim2 és fim3 génekkel. Egy 1000 bp méretű AccI-PstI DNS-fragmentet használunk próbaként a fim2 génhez [I. Livey, C. J. Duggleby and A. Robinson, Cloning and nucleotide sequence analysis of the serotype 2 fimbrial subunit gene of Bordetella pertussis, Mól. Microb., 1, 203-209 (1987)]. Egy 900 bp méretű Sáli DNS-fragmentet használunk próbaként a fim3 génhez [Mooi, F. R., A. tér Avest and H. G. J. van dér Heide, Structure of the Bordetella pertussis gene coding fór the serotype 3 fimbrial subunit, FEMS Microb. Lett., 65, 327-332 (1990)]. A Bordetella bronchiseptica-ból származó, Pstl restrukciós enzimmel emésztett kromoszomális DNS hibridizációja számos pozitív jelet eredményezett mindkét próbával, ami a két próba közötti homológia következménye. A DNS-fragmentek két régióját izoláljuk a Bordetella bronchiseptica kromoszomális DNS-ből, amelyek a legerősebb jelet adták a fim2 vagy a fim3 próbával. Ezeket a körülbelül 2,3 kb, illetve 2,8 kb méretű Pstl DNSfragmenteket Bluescript-vektorba klónozzuk. Transzformálás és telepátvitel után két kiónt lehetett azonosítani akármelyik fim próbával végzett hibridizálással. Egy
HU 219 819 Β klón, amely egy 2,3 kb méretű inszertet tartalmaz, a fim2 gént kódolja (pIVB3-402). A másik klón, amely egy 2,8 kb méretű inszertet tartalmaz, a Bordetella bronchiseptica fim3 génjét kódolja (pVIB3-430). A két gén nukleotidszekvenciáját meghatároztuk, és a SEQ. ID. NO. 3-ban (fim2), illetve a SEQ. ID. NO. 5-ben (fim3) mutatjuk be. Az Escherichia coli PC2495 (pIVB3-402) és Escherichia coli PC2495 (pIVB3-430) törzseket Hollandiában, a Centraalbureau voor Schimmelcultures at Baamnál helyeztük letétbe 1992. augusztus 13-án, CBS 362.92 és CBS 361.92 szám alatt.
3. példa
Két olyan Bordetella bronchiseptica törzs készítése, amelyek az egyik típusú rojt termelésére képtelenek Olyan Bordetella bronchiseptica törzseket készítünk, amelyek nem képesek a FimX rojtokat (BbfX), illetve a Fim2 rojtokat (Bbf2 ) előállítani. Ezeket géncserével, az elroncsolt génekkel való homológ rekombináció módszerével állítjuk elő. Az elroncsolt géneket elektroporációval juttatjuk a Bordetella bronchiseptica sejtekbe. A rojtalegységben a deléciót úgy hajtjuk végre, hogy a vad típusú génekben egy EcoRV fragmentet egy kanamicinrezisztencia-génre cserélünk ki.
Anyagok és módszerek
Baktériumtörzsek, plazmidok és szaporítási körülmények
Mindegyik kísérletben a vad típusú Bordetella bronchiseptica 401 törzset használjuk. A baktériumot Dr. J. M. Mussertől kaptuk (685-ös törzs). Ezt a törzset tryptose phosphate agaron (TPA) (Difco Laboratories) szaporítjuk, amelyet 15% friss birkaeritrocitával egészítettünk ki, 37 °C-on, 24-48 óra hosszat. Klónozási célokra Escherichia coli KI 2 PC2495 törzset használunk, a Bluescript KS és SK plazmidokkal (Stratagene). Az Escherichia coli PC2495 törzset a megfelelő antibiotikumokkal kiegészített Luria-Bertoni agaron szaporítjuk 16 óra hosszat 37 °C-on. Az ampicillin és/vagy a kanamicin koncentrációja 100 pg/ml.
Megjegyezzük, hogy bármely más, deponált B. bronchiseptica törzs alkalmazható ugyanarra a célra, mint a 401 törzsből létrehozott rekombináns B. bronchiseptica törzs.
Rekombináns DNS-technikák
A klónozási eljárásokat Maniatis és munkatársai leírásai szerint végezzük [Maniatis et al., Molecular Cloning, A Laboratory Manual, Cold Spring Harbor, New York, Cold Spring Harbor Laboratory Press (1982)]. Mindegyik rojtalegységgént, beleértve a szomszédos szekvenciákat is, a Bluescript-vektorba klónozzuk. Ezeket a vektorokat Bimbóim és Doly lúgos extrakciós módszerével [H. C. Bimbóim and J. A. Doly, A rapid alkaline extraction procedure fór screening recombinant plasmid DNA, Nucleic Acids Research, 7, 1513-1523 (1979)] izoláljuk. Egy, egy alegységgént tartalmazó DNS-fragmentet egy kanamicinrezisztencia-génnel helyettesítünk [Labigne-Roussel, J. Harel and L. Tompkins, Gene transfer írom Escherichia coli to Campylobacter species: Development of shuttle vactors fór genetic analysis of Campylobacter jejuni, Journal of Bacteriology, 169, 5320-5323 (1987)]. Ez utóbbi konstrukciót használjuk az elektroporációs kísérletekben.
Elektroporációs kísérletek
Az elektroporációs kísérleteket lényegében Miller és munkatársai leírása alapján végezzük [J. F. Miller, W. J. Dower and L. S. Tompkins, High-voltage electroporation of bacteria: Genetic transformation of Campylobacter jejuni with plasmid DNA, Proceedings of the National Academy of Sciences, USA, 85, 856-860 (1988)]. A vad típusú Bordetella bronchiseptica 401-es törzset BG agaron szaporítjuk 16 óra hosszat. A sejteket 1 ml 15%-os glicerin, 272 mmol/1 szacharóz összetételű oldattal (GlySuc) gyűjtjük össze 0 °C-on, majd mossuk és 400 μΐ GlySuc-oldatban szuszpendáljuk. Ebből a szuszpenzióból 50 μΐ-es aliquot részeket fagyasztunk le -80 °C-on. Ezeket az aliquot részeket használjuk az elektroporációs kísérletekben a Bordetella bronchiseptica transzformálására 1-3 pg, desztillált vízben oldott DNS felhasználásával. Az alkalmazott elektroporációs körülmények: 0,7 kV, 25 pF és 600 Ω (Biorad Gene Pulser, 0,56 mm-es rézküvetták a Biotechnologies and Experimental Research Inc.-től, San Diego, CA). A mért időállandók értéke 3,5-7 s. A sejteket 1 ml tryptose phosphate brothban (Difco Laboratories) hagyjuk regenerálódni (90 perc, 37 °C), majd 100 pg/ml kanamicint tartalmazó TPA táptalajra (Difco Laboratories) szélesztjük. A rekombináns törzsek átvizsgálását Southem-blottolással végezzük kromoszomális DNS-preparátumokon.
Kromoszomális DNS-tisztítás és Southern-blotelemzés
A kromoszomális DNS-t Maniatis és munkatársai leírása szerint tisztítjuk [Maniatis et al., Molecular Cloning, A Laboratory Manual, Cold Spring Harbor, New York, Cold Spring Harbor Laboratory Press (1982)]. A Southem-blot-elemzést az előzőkben ismertetett módon végezzük.
A hibridizációs kísérletekben használt DNS-próbák
A fimX génnel végzett hibridizációs kísérletekben két próbát használunk, jelük fXEv és Í3SE. Egy 450 bp méretű DNS-fragmentet, amelyet fXEv próbaként használunk, a pIVB3-426 plazmid EcoRV restrikciós enzimmel való emésztésével izoláljuk (3. ábra). Az f3SE próba 580 bp méretű DNS-fragmentjét a pIVB3-430 plazmid Sphl és EcoRI restrikciós endonukleázokkal való emésztésével izoláljuk (4. ábra). A fim2 génnel végzett hibridizációs kísérletekben három próbát használunk, jelük f2EV, kana és f2PE (5. ábra). Az f2EV próba egy 900 bp méretű EcoRV DNS-fragment, amelyet a pIVB3-427 plazmidból izolálunk, a kanapróba a kanamicinrezisztencia-génnek egy 900 bp méretű EcoRV DNS-fragmentje, az Í2PE próba pedig a pIVB3-417 plazmidnak egy 610 bp méretű PstI-EcoRV DNSfragmentje.
Eredmények
Két plazmidot, amelyek vagy a fimX vagy a fim2 rojtalegységgént tartalmazzák, használjuk a vad típusú Bordetella bronchiseptica baktériumok elektroporációval való transzformálására. Mindkét alegységnek a génjeit elroncsoljuk oly módon, hogy egy EcoRV frag7
HU 219 819 Β mentet egy kanamicinrezisztencia-génnel helyettesítünk. Mielőtt ezt megtesszük, egy harmadik EcoRV hasítási helyet, amely a Bluescript-vektor polilinkerében található, el kell távolítani. Ezt úgy hajtjuk végre, hogy a DNS-ffagmenteket egy EcoRV Bluescript-vektorba szubklónozzuk, így kapjuk a pIVB3-426 plazmidot a fimX esetében, illetve a pIVB3-417 plazmidot a fim2 esetében (3. és 5. ábrák). Mindkét kiónt azután az EcoRV restrikciós endonukleázzal emésztjük. Ezzel az emésztéssel egy 450 bp méretű fragmentet eltávolítunk a fimX gén klónjából (pIVB3-426), az 5’-promoterszekvenciákkal együtt (3. ábra). Miután az EcoRV fragmentet eltávolítottuk, a vektort a megmaradt DNSszekvenciákkal izoláljuk, majd egy 1,4 kb méretű Smal-HincII DNS-fragmentet, amely egy kanamicinrezisztencia-gént tartalmaz, az EcoRV hasítási helyre klónozzuk. Izoláljuk a plazmidot, majd az Escherichia coli PC2495 törzset transzformáljuk vele, így kapjuk a pIVB3-427 kiónt (3. ábra). Ugyanezt a stratégiát használjuk a fim2 rojtalegységgén esetében is. A pIVB3-417 klón EcoRV restrikciós endonukleázzal való emésztésével egy 900 bp méretű fragmentet távolítunk el a gén 3’-végéről a szomszédos szekvenciákkal együtt. A kanamicinrezisztencia-gént ebbe a konstrukcióba ligáivá kapjuk a pIVB3-418 kiónt (5. ábra).
Mindkét plazmidot (pIVB3-427 és pIVB3-418) izoláljuk, és külön használjuk elektroporációs kísérletekben Bordetella bronchiseptica transzformálására. Mindegyik elektroporációs kísérlet után maximum 100 körüli számú kanamicinrezisztens Bordetella bronchiseptica telepeket figyeltünk meg. A pIVB3-427 plazmiddal (részleges fimX rojtalegységgén) végzett elektroporációs kísérlet után 4 telepet elemzünk (fX I-IV). A pIVB3-418 plazmiddal végzett elektroporáció után (részleges fim2 rojtalegységgén) 7 telepet elemzünk (£2 I—VII). Ezekből a kanamicinrezisztens Bordetella bronchiseptica törzsekből kromoszomális DNS-t izolálunk, majd PstI, illetve EcoRV restrikciós endonukleázokkal emésztjük. Southem-hibridizációt végzünk az emésztett, kanamicinrezisztens, illetve vad típusú Bordetella bronchiseptica törzsekből izolált kromoszomális DNS-sel. A pIVB3-427 plazmiddal végzett elektroporáció után izolált 4 törzs kromoszomális DNS-ét az fXEv és f3SE próbákkal hibridizáljuk (3. és
4. ábra). A pIVB3-418 plazmiddal végzett elektroporáció után izolált 7 törzs kromoszomális DNS-ét az £2Ev, kan és f2SE próbákkal hibridizáltatjuk. Az fXEv és f2Ev próbákkal végzett hibridizálás mintázataiból világos, hogy rekombináns törzseket izoláltunk, amelyekből vagy a fimX (6A. és 6B. ábrák) vagy a fim2 (7A. és 7B. ábrák) rojtalegységgén hiányzik. A kanamicinrezisztencia-génnel mint próbával végzett hibridizációs kísérletekből kiderült a fim2 génről, hogy mindegyik izolált törzs (f2 I—VII) tartalmazza a kanamicinrezisztencia-gént (7C. ábra).
Mivel a kanamicinrezisztencia-gén mindegyik fim2 rekombináns törzsben jelen volt, a génhelyettesítés a többi rojtalegységgén egyikében történhetett az alegységgének közötti homológia következtében. Annak meghatározására, hogy valóban ez-e a helyzet, hibridizációs kísérleteket végzünk alacsony szigorúságú körülmények között, amikor is kereszthibridizáció figyelhető meg a többi alegységgénből származó próbákkal. A fimX kanamicinrezisztens Bordetella bronchiseptica törzsekkel (fX I—IV) az f3 SE próbával (fim3 alegységgén) végzett hibridizációs kísérletekkel ki lehetett mutatni, hogy a rojtalegységgénben a génhelyettesítés csak a BbFX- törzsben fordul elő. Ebben a törzsben, valamint a többi rekombináns törzsben (fX II—IV) megtalálhatók a fim3 és fim2 géneket tartalmazó DNS-fragmentekkel képzett hibridizációs jelek (6C. ábra). Mivel ezek az utóbbi jelek ugyanazok, mint a vad típusú Bordetella bronchisepticaban, az egyik vagy a többi alegységgénben nem fordul elő rekombináció (6C. ábra). A fim2 mutáns törzseknek az £2PE próbával való hibridizálása azt mutatja, hogy a fim2 génben a génhelyettesítés csak a BbF2~ törzsben játszódik le (7D. ábra). Ennek a próbának a használatával mindhárom alegységgénnel meg lehet figyelni a hibridizációs jeleket. Mivel a Pstl-EcoRV fragmentpróba (f2PE próba) jelen van az elektroporációban alkalmazott pIVB3-418 plazmidban, egy negyedik hibridizációs jel figyelhető meg a rekombináns törzsekben (f2 II—VII). Ez azt mutatja, hogy a pIVB3-418 plazmid még jelen lehet a kanamicinrezisztens törzsekben. A rekombináció a kromoszómán valószínűleg máshol játszódik le, egy azonosítatlan pozícióban, a rojtalegységen kívül.
4. példa
Vakcinálási kísérletek a BbfX~ és Bbf2~ Bordetella bronchiseptica mutánsokkal egérben Anyagok és módszerek
Három 80 egyedből álló egércsoportot (hathetes nőstény BALB/C egerek) intranazálisan fertőzünk vad típusú Bordetella bronchisepticaval és BbfX- és Bb£2mutánsokkal (az utóbbi kettőt a 3. példában leírtak alapján állítjuk elő) (mindegyikből 2xl07 cfu-t használunk). 8 egérnek a légzőszerveiben található életképes baktériumok számát megadott időpontokban meghatározzuk (0, 1, 3, 7, 11 és 36 nap elteltével). Mindegyik egérnél a garat felső, orri szakaszát, az orrot, a légcsövet és a tüdőket vizsgáljuk, hogy található-e bennük életképes Bordetella bronchiseptica. Az egereket a fertőzés után körülbelül 1 órával barbiturátinjekcióval elaltatjuk (ez a 0. nap), illetve az előzőkben említett különböző napokon. A tüdőket és a légcsövet eltávolítjuk és PBS-ben szövethomogenizálóval homogenizáljuk. Orrkeneteket bélhúrral veszünk. A bélhúrt 0,5 ml PBS-be tesszük, majd 5 percig vortexeljük. A garat felső, orri szakaszát PBS-sel öblítjük, ameddig 5 cseppet (körülbelül 0,5 ml) összegyűjtünk. Mindegyik homogenizátumból és a garat felső, orri részéből származó cseppekből hígításokat készítünk, majd Tryptose Phosphate Agárrá szélesztjük és a CFU számot kétnapos inkubálás után meghatározzuk.
nappal a vakcinálás után BbfX vagy Bbf2~ törzsekkel vakcináit, illetve a nem vakcináit csoportokat virulens Bordetella bronchiseptica törzzsel fertőzzük. A légutak kolonizációját a fertőzés utáni 0., 1., 4. és 14. napon vizsgáljuk.
HU 219 819 Β
Eredmények
A felső légútnak a két mutáns törzzsel, valamint a vad típusú törzzsel való kolonizációjának az eredményeit hasonlítjuk össze. Nincs különbség a felső légüt különböző szervei kolonizációjában a BbfX~ vagy 5 Bbf2~ mutáns törzsek és a vad típusú törzs között.
A 36. napon a BbfX- és a Bbf2~ csoportokba tartozó egereket megvizsgáljuk, hogy van-e bennük Bordetella bronchiseptica. A tüdők és a légcső mentes volt a Bordetella bronchisepticatól, míg kis mennyiségű Bor- 10 detella bronchiseptica még jelen volt az orrban és a garat felső, orri részében.
A vakcinálás után 52 nappal azokat az egereket, amelyeket BbfX- és Bbf2~ mutánsokkal vakcináltunk, illetve a kontrollcsoportot virulens Bordetella bronchisep- 15 tica törzzsel fertőztük. A garat felső, orri részének a Bordetella bronchiseptica törzzsel való kolonizációját nem lehetett megelőzni egyik vakcináit csoportban sem.
A vad típusú törzs kolonizációját a vakcináit csoportok tüdejében és légcsövében csak egy órával a fertőzés 20 után lehet kimutatni, míg a kontrollcsoport erősen kolonizálódik.
A mutáns törzzsel vakcináit egerek orrban való kolonizációja csak a 0. napon, illetve néhány egérnél az 1. napon mutatható ki, míg a kontrollcsoportba tartozó 25 egerek orra erősen kolonizálódik.
Az alábbiakban ismertetjük a találmány leírásában szereplő szekvenciákat.
(1) Általános információk:
(i) Benyújtó:
(A) Név: Duphar International Research Β. V.
(B) Utca: C. J. van Houtenlaan 36 (C) Város: Weesp (E) Ország: Hollandia (F) Irányítószám: 1381 CP (G) Telefon: (0)2940-77352 (H) Telefax: (0)2940-80253 (ii) A találmány címe: Bordetella bronchiseptica vakcina (iii) A szekvenciák száma: 6 (iv) Számítógéppel olvasható forma:
(A) A hordozó típusa: Floppy lemez (B) Számítógép: IBM PC kompatibilis (C) Operációs rendszer: PC-DOS/MS-DOS (D) Szoftver: Patentin Release #1.0, Version #1.25(EPO) (2) Információ a SEQ. ID. NO. 1-ről (i) A szekvencia jellemzői:
(A) Hossz: 1315 bázispár (B) Típus: nukleinsav (C) Száltípus: kétszálú (D) Topológia: lineáris (ii) A molekula típusa: DNS (genomiális) (iii) Elméleti: nem (iii) Antiszensz: nem (vi) Eredeti forrás:
(A) Szervezet: Bordetella bronchiseptica (B) Törzs: 401 (vii) Közvetlen forrás:
(B) Klón: E. coli PC2495 (pIVB3-420) (ix) Tulajdonságok:
(A) Név/kulcs: nem kódoló régió (B) Helye: 1...539 (ix) Tulajdonságok:
(A) Név/kulcs: CDS fimX (B)Helye: 540...1142 (ix) Tulajdonságok:
(A) Név/kulcs: nem kódoló régió (B) Hely: 1143...1315 (xi) A SEQ. ID. NO. 1 szekvencia leírása:
CTGCAGGTCA ACGGATCCAG TATTCGTCGA GCGATCCCAA GACCCAGACG GCGCAGATCT 60
CCGGCGCGAC CGAGACCACC GGCGTGCAGA TACGCCTGTC CAACCTGAAC GACAGCAAGA 120
TCACCATGGG CGCGAACGAG CAGATGCAGC ACGCACAGGG CTTCGACCCG GTCGCCCAGG 180
CATCGGGCGG CAAGAAGAGC GTGACCCTGA GCTACCTTGC TTCGTATGTG CGCAAGAGCA 240
GCGGCCGACG TGGACAGCGG CTCGATTACC ACCTACGTGG CTTCTCTGTG GTCTACCCCT 300
AGCGGGGCGA ATGCAGCGGA TATCGACGTC AGCTTGGGCC AAATCCTATA GGATGACGAA 360
CAAGCCTCTC GATGGCGGGC CGATTGCTTA CCACGTAAGT GGTTCCCGCC GTCGTCTGTG 420
CCTGATATGG CGAAGGCGGG CCAAATTCCT AGATACCCAT GAGGCCCCCC CCCCCCCCTG 480
AGGCGTCCAA TAATCTTGCA CACACATTGT CCCTGGATCC CTTCTTTACT CCAGCCTGT 539
ATG CAA GCC AAA ACG TTC CTC CTG GGC GCG GCG CTC GCC GGC GTC GCG 587
Met Gin Alá Lys Thr Phe Leu Leu Gly Alá Alá Leu Alá Gly Val Alá
10 15
HU 219 819 Β
CTC Leu GCC GCC Alá Alá CAT GCC GAA GAC GGC ACC ATT Ile GTC Val ATT Ile ACC GGC ACG ATC 635
Hi s 20 Al a Glu As p Gly Thr 25 Thr Gly 30 Thr Ile
ACC GAC CAG ACC TGC ACG ATC GAG GAC CCG AGC CCC GGT TAC ATC AAG 683
Thr As p Gin Thr Cy s Thr Ile Glu As p Pro Ser Pro Gly Tyr Ile Ly s
35 40 45
GTC GTG CAC CTG CCC ACG ATC TCC AAG AGC GCG CTG AAG AAC GCC GGC 731
Val Val Hi s Leu Pro Thr Ile Ser Ly s Ser Al a Leu Ly s Asn Al a Gly
50 55 60
GAC GTG GCG GGG CGC ACT CGC TTC GAT ATC AAG CTG AAG GAC TGC CCG 779
Asp Val Al a G1 y Arg Thr Arg Phe As p Ile Ly s Leu Lys Asp Cy s Pro
65 70 75
ACC ACC GTC AAC ACT CTC AAG CTG TAC TTC GAG CCC GGC CCC ACC ACG 827
Thr Thr Val Asn Thr Leu Ly s Leu Tyr Phe Glu Pro Gly Pro Thr Thr
85 90 95
GAT TAC GGC ACC AAG GAT CTG AAA GCC TAT AAG CAG GCT TGG TAC GTC 875
As p Tyr Gly Thr Ly s Asp Leu Lys Al a Tyr Ly s Gin Al a Trp Tyr Val
100 105 110
GAC GCC GCA ACG CTG CTC AAA TCG CCG CCC AGT GTG ACC GAA GCC AAG 923
As p Al a Al a Thr Leu Leu Ly s Ser Pro Pro Ser Val Thr Glu Al a Lys
115 120 125
GGG GTG CAG ATC CGG CTG ATG AAC CTG AAC GGC AAG CAG ATT CCC ATG 971
G1 y Val Gin Ile Arg Leu Me t As n Leu Asn Gly Ly s Gin Ile Pro Me t
130 135 140
GGC GAG ACC GAG CCC AAC CAG CAT GCC GCG GCA TTT TCC GGC ACC ATG 1019
Gly Glu Thr Glu Pro Asn Gin Hi s Al a Al a Al a Phe Ser Gly Thr Me t
145 150 155 160
CAA GCC GGC CAG GCG AAG AAA TCG TTC ACC TTG CAC TAC CTG GCC GGC 1067
Gin Al a Gly Gin Al a Lys Lys Ser Phe Thr Leu Hi s Tyr Leu Al a Gly
165 170 175
TAC GTG AAG AAG GCC AGT GGA GAG GTC GAG GCG ACC ATG CTG ACC ACC 1115
Tyr Val Ly s Lys Al a Ser Gly G1 u Va 1 Glu Al a Thr Me t Leu Thr Thr
180 185 190
TAC GTG GGC TTT TCG GTC GTC TAC CCC TGA AAC GCA C AGGCCATGGC 1162
Tyr Val Gly Phe Ser Val Val Tyr Pro
195 200
GGCCGGCGTT GCGCCCTGCG AACCCCGGCG ATCAGCGCGG CCGCTTGTCG ATGACGCGCC 1222
GCGCCTTGCC CGTCAGGGTA CGCTCGACGA AGCCCGTGTC GGCAACCTGC ACGCGGGCGT 1282
GACGCCGATG TATGACTTGA CCGCATGCTG CAG 1315 (2) Információ a SEQ. ID. NO. 2-ről:
(i) A szekvencia jellemzői:
(A) Hossz: 201 aminosav (B) Típus: aminosav (D) Topológia: lineáris
HU 219 819 Β (ii) Molekulatípus: fehérje (xi) a SEQ. ID. NO. 2 szekvencia leírása:
Me t 1 Gin Alá Lys Thr 5 Phe Leu Leu Gly Al a 10 Al a Leu Al a Gly Val 15 Al a
Leu Al a Al a Hi s Al a Glu As p Gly Thr Ile Val Ile Thr Gly Thr Ile
20 25 30
Thr As p Gin Thr Cy s Thr Ile Glu As p Pro Ser Pro Gly Tyr Ile Lys
35 40 45
Val Val Hi s Leu Pro Thr Ile Ser Ly s Ser Al a Leu Lys As n Al a Gly
50 55 60
Asp Val Al a Gly Arg Thr Arg Phe As p Ile Ly s Leu Ly s As p Cys Pro
65 70 75 80
Thr Thr Val Asn Thr Leu Ly s Leu Tyr Phe Glu Pro Gly Pro Thr Thr
85 90 95
Asp Tyr Gly Thr Ly s As p Leu Ly s Al a Tyr Ly s Gin Al a Trp Tyr Va 1
100 105 110
Asp Al a Al a Thr Leu Leu Ly s Ser Pro Pro Ser Va 1 Thr Glu Al a Ly s
115 120 125
Gly Va 1 Gin Ile Arg Leu Me t Asn Leu Asn Gly Lys Gl n Ile Pro Me t
130 135 140
Gly Glu Thr Glu Pro Asn Gin Hi s Al a Al a Al a Phe Ser Gl y Thr Me t
145 150 155 160
Gin Al a Gly Gin Al a Ly s Lys Ser Phe Thr Leu Hi s Tyr Leu Al a Gly
165 170 175
Tyr Va 1 Ly s Ly s Al a Ser Gly Glu Val Glu Al a Thr Me t Leu Thr Thr
180 185 190
Tyr Val Gly Phe Ser Val Val Tyr Pro
195 200
(2) Információ a SEQ. ID. NO. 3-ról (i) A szekvencia jellemzői:
(A) Hossz: 624 bázispár (B) Típus: nukleinsav (C) Száltípus: kétszálú (D) Topológia: lineáris (ii) A molekula típusa: DNS (genomiális) (iii) Elméleti: nem (iii) Antiszensz: nem (vi) Eredeti forrás:
(A) Szervezet: Bordetella bronchiseptica (B) Törzs: 401 (vii) Közvetlen forrás:
(B) Klón: E. coli PC2495 (pIVB3-402) (ix) Tulajdonságok:
(A) Név/kulcs: nem kódoló régió (B) Helye: 1...539
HU 219 819 Β (ix) Tulajdonságok:
(A) Név/kulcs: CDS fim2 (B) Helye: 1...624 (xi) A SEQ. ID. NO. 3 szekvencia leírása:
ATG CAA GTC CCT TTC Phe 5 CAA CGC Gin Arg GCC CTG CCG CTG TGC TTG CGG GCC GCT 48
Me t 1 Gl n Val Pro Al a Leu Pro 10 Leu Cy s Leu Arg Al a 15 Al a
CTG GCG GCC ATT GCG TCC GCG GCG CAC GCC GAC GAC GGC ACC ATC GTT 96
Leu Al a Al a Ile Al a Ser Al a Al a Hi s Al a As p Asp Gly Thr Ile Val
20 25 30
ATC ACC GGC ACC ATC ACC GAC ACC ACC TGC GTC ATC GAG GAC CCG GCC 144
Ile Thr Gly Thr Ile Thr Asp Thr Thr Cys Val Ile Glu As p Pro Al a
35 40 45
GGC CCC ACG CAC ACC AAG GTG GTG CAA TTG CCC AAG ATA TCC AAG AGC 192
Gly Pro Thr Hi s Thr Ly s Va 1 Va 1 Gin Leu Pro Lys Ile Ser Lys Ser
50 55 60
GCG CTG GCC AAG GAT GGA GAC GAA GCT GGC CGT ACG CCC TTC CTG ATC 240
Al a Leu Al a Ly s As p Gly Asp Glu Al a Gly Arg Thr Pro Phe Leu Ile
65 70 75 80
ACG CTC AAG GAC TGC CCC TCG TCC CTG AAC AAT GGC GTG AAA GCG TAC 288
Thr Leu Lys As p Cy s Pro Ser Ser Leu Asn Asn Gly Val Ly s Al a Tyr
85 90 95
TTC GAG CCT GGG CCG ACC ACC GAC TAC GCT ACC GGC GAC CTA AAG GCG 336
Phe Glu Pro Gly Pro Thr Thr As p Tyr Alá Thr Gly Asp Leu Ly s Al a
100 105 110
TAT TCG ATC GCC TAC AAC AAC AAC CCC GCC ACC ACC CAA AAT GCG ATC 384
Tyr Ser Ile Al a Tyr Asn As n As n Pro Al a Thr Thr Gin As n Al a I le
115 120 125
ATC GCT GCA AGC GAA GCG CAG GGC GTG CAA ATC CGC ATC TCC AAC CAG 432
Ile Al a Al a Ser Glu Al a Gin Gly Val Gin Ile Arg Ile Ser Asn Gin
130 135 140
AAC GGC ACC AAG ATC CCC ATG GGC GTG GAC GCC GCC GCC CAG AAC GCC 480
Asn Gly Thr Lys Ile Pro Me t Gly Val Asp Al a Al a Al a Gin As n Al a
145 150 155 160
CAG GCC TTC AAC CCC GTC ACC GAC ACC GCC GAC AAC GCC AAG AAG AAG 528
Gin Al a Phe Asn Pro Val Thr Asp Thr Al a Asp Asn Al a Lys Ly s Lys
165 170 175
GTC ACG TTG CGC TAC CTG GCA TCG TAC GTA AAG AAA TCC GGC AAC ATT 576
Va 1 Thr Leu Arg Tyr Leu Al a Ser Tyr Val Lys Lys Ser Gly Asn Ile
180 185 190
ACT GCC GGG CAA CTC ACG ACA TAC GTC GGT TTT TCC ATG ATC TAT CCG 624
Thr Al a Gly Gin Leu Thr Thr Tyr Va 1 Gly Phe Ser Me t Ile Tyr Pro
195 200 205 (2) Információ a SEQ. ID. NO. 4-ről:
(i) A szekvencia jellemzői:
(A) Hossz: 208 aminosav
HU 219 819 Β (B) Típus: aminosav (D) Topológia: lineáris (ii) Molekulatípus: fehérje (xi) A SEQ. ID. NO. 4 szekvencia leírása:
Me t 1 Gin Val Pro Phe 5 Gin Arg Al a
Leu Al a Al a Ile 20 Al a Ser Al a Al a
Ile Thr Gly 35 Thr Ile Thr As p Thr 40
Gly Pro 50 Thr Hi s Thr Ly s Val 55 Val
Al a 65 Leu Al a Ly s As p Gly 70 As p Glu
Thr Leu Lys Asp Cy s 85 Pro Ser Ser
Phe Glu Pro Gly 100 Pro Thr Thr As p
Tyr Ser Ile 115 Al a Tyr Asn Asn Asn 120
Ile Al a 130 Al a Ser Glu Al a Gin 135 Gly
Asn 145 Gly Thr Lys Ile Pro 150 Me t Gly
Gin Al a Phe Asn Pro 165 Val Thr As p
Val Thr Leu Arg 180 Tyr Leu Al a Ser
Thr Al a Gly 195 Gin Leu Thr Thr Tyr 200
Leu Pro 10 Leu Cys Leu Arg Al a 15 Al a
Hi s 25 Al a As p As p Gly Thr 30 Ile Val
Thr Cys Va 1 Ile Glu 45 Asp Pro Al a
Gin Leu Pro Ly s 60 Ile Ser Ly s Ser
Alá Gly Arg 75 Thr Pro Phe Leu Ile 80
Leu Asn 90 Asn Gly Val Ly s Al a 95 Tyr
Tyr 105 Al a Thr Gly As p Leu 110 Ly s Al a
Pro Al a Thr Thr G1 n 125 As n Al a Ile
Val Gin I le Arg 140 Ile Ser Asn Gin
Val As p Al a 155 Al a Al a Gin Asn Al a 160
Thr Al a 170 As p Asn Al a Ly s Lys 175 Lys
Tyr 185 Va 1 Ly s Ly s Ser Gly 190 Asn Ile
Val Gly Phe Ser Me t Ile Tyr Pro
205 (2) Információ a SEQ. ID. NO. 5-ről:
(i) A szekvencia jellemzői:
(A) Hossz: 621 bázispár (B) Típus: nukleinsav (C) Száltípus: kétszálú (D) Topológia: lineáris (ii) A molekula típusa: DNS (genomiális) (iii) Elméleti: nem (iii) Antiszensz: nem (vi) Eredeti forrás:
(A) Szervezet: Bordetella bronchiseptica (B) Törzs: 401 (vii) Közvetlen forrás:
(B) Klón: E. coli PC2495 (pIVB3-430)
HU 219 819 Β (ix) Tulajdonságok:
(A) Név/kulcs: nem kódoló régió (B) Helye: 1...539 (ix) Tulajdonságok:
(A) Név/kulcs: CDS fím3 (B) Helye: 1...621 (xi) A SEQ. ID. NO. 5 szekvencia leírása:
ATG TCC AAG Lys TTT Phe TCA TAC CCC GCC Al a TTG Leu CGC ACC GCG CTT ATC CTT GCC 48
Me t 1 Ser Ser 5 Tyr Pro Arg 10 Thr Al a Leu Ile Leu 15 Alá
GCC TCG CCC GTG CTG CCG GCG CAT GCC AAC GAC GGC ACC ATC GTC ATC 96
Al a Ser Pro Val 20 Leu Pro Al a Hi s Al a 25 Asn Asn Gly Thr Ile 30 Val Ile
ACC GGC AGC ATC TCC GAC CAG ACC TGC GTC ATC GAA GAG CCC AGC GCC 144
Thr Gly Ser 35 Ile Ser Asp Gin Thr 40 Cys Val Ile Glu Glu 45 Pro Ser Al a
CCC AAC CAT ATC AAG GTC GTG CAA CTG CCC AAG ATT TCC AAG AAC GCG 192
Pro Asn 50 Hi s Ile Ly s Val Val 55 Gin Leu Pro Ly s Ile 60 Ser Ly s Asn Al a
CTC AGG AAC GAC GGC GAC ACC GCC GGC GCC ACG CCC TTC GAC ATC AGG 240
Leu 65 Arg Asn As p Gly As p 70 Thr Al a Gly Al a Thr 75 Pro Phe As p Ile Ang 80
CTG AAG GAA TGC CCC CAG CTG GGC GCG CTC AAG CTG TAT TTC GAG CCC 288
Leu Ly s Glu Cys Pro 85 Gin Leu Gly Alá Leu 90 Lys Leu Tyr Phe Glu 95 Pro
GGC ATC ACC ACC AAC TAC GAC ACC GGC GAT CTG ATC GCC TAC AAG CAG 336
Gly Ile Thr Thr 100 As n Tyr Asp Thr Gly 105 Asp Leu Ile Al a Tyr 110 Lys Gin
GCC TAC AAC GCA TCC GGC AAC GGC AAC CTG AGC ACC GTG TCG TCC GCC 384
Al a Tyr Asn 115 Al a Ser Gly Asn Gly 120 Asn Leu Ser Thr Va 1 125 Ser Ser Al a
ACC AAG GCC AAG GGC GTG GAA TTC CGC CTG GCC AAC CTC AAC GGC CAG 432
Thr Ly s 130 Al a Ly s Gly Va 1 Glu 135 Phe Arg Leu Al a Asn 140 Leu As n Gly Gin
CAC ATC CGC ATG GGC ACC GAC GAA ACC ACG CAA GCC GCG CAA ACC TTC 480
Hi s 145 Ile Arg Me t Gly Thr 150 As p Glu Thr Thr Gin 155 Al a Al a Gin Thr Phe 160
ACG GGC ACT GAT GTC ACC AAC GGC GGC AAC ACC ACC AAA AGC TAT ACC 528
Thr Gly Thr As p Va 1 165 Thr Asn Gly Gly Asn 170 Thr Thr Lys Ser Tyr 175 Thr
CTG CGC TAT CTC GCC TCG TAC GTG AAG AAA CCC AAC GAA GAT GTC GAC 576
Leu Arg Tyr Leu 180 Al a Ser Tyr Val Ly s 185 Lys Pro Asn Glu Asp 190 Va 1 As p
GCG Alá GCG Al a CAG Gin 195 ATG Me t ACC Thr AGC Ser TAC Tyr GTC Va 1 200 GGC Gly TTT Phe TCC Ser GTC Val GTC Va 1 205 TAT Tyr CCC Pro 621
HU 219 819 Β (2) Információ a SEQ. ID. NO. 6-ról:
(i) A szekvencia jellemzői:
(A) Hossz: 207 aminosav (B) Típus: aminosav (D) Topológia: lineáris (ii) Molekulatípus: fehérje (xi) A SEQ. ID. NO. 6 szekvencia leírása:
Me t 1 Ser Lys Phe Ser 5 Tyr Pro Al a Leu Arg 10 Thr Al a Leu Ile Leu 15 Al a
Al a Ser Pro Val 20 Leu Pro Alá Hi s Alá 25 Asn Asp Gly Thr Ile 30 Val Ile
Thr Gly Ser 35 Ile Ser Asp Gin Thr 40 Cys Val Ile Glu Glu 45 Pro Ser Al a
Pro As n 50 Hi s Ile Ly s Va 1 Val 55 Gin Leu Pro Ly s Ile 60 Ser Ly s Asn Al a
Leu 65 Arg Asn Asp Gly As p 70 Thr Al a Gly Al a Thr 75 Pro Phe As p Ile Arg 80
Leu Ly s Glu Cy s Pro 85 Gin Leu Gly Al a Leu 90 Ly s Leu Tyr Phe Glu 95 Pro
Gly Ile Thr Thr 100 Asn Tyr Asp Thr Gly 105 Asp Le u Ile Al a Tyr 110 Ly s Gin
Al a Tyr Asn 115 Al a Ser Gly Asn Gly 120 Asn Leu Ser Thr Val 125 Ser Ser Al a
Thr Ly s 130 Al a Lys Gly Val Glu 135 Phe Arg Leu Al a Asn 140 Leu Asn Gly Gin
Hi s 145 Ile Arg Me t Gly Thr 150 As p Glu Thr Thr Gin 155 Al a Al a Gin Thr Phe 160
Thr Gly Thr As p Val 165 Thr Asn Gly Gly Asn 170 Thr Thr Ly s Ser Tyr 175 Thr
Leu Arg Tyr Leu 180 Al a Ser Tyr Va 1 Lys 185 Lys Pro Asn Glu As p 190 Val Asp
Al a Al a Gin 195 Me t Thr Ser Tyr Val 200 Gly Phe Ser Val Val 205 Tyr Pro
SZABADALMI IGÉNYPONTOK

Claims (4)

1. Bordetella bronchiseptica egy rojtfehérjéjének immunológiai tulajdonságaival rendelkező polipeptidet kódoló izolált polinukleotid, mely a SEQ. ID. NO. 3 vagy SEQ. ID. NO. 5 szerinti nukleotidszekvenciával rendelkezik.
2. Izolált polinukleotid, mely képes egy Bordetella bronchiseptica rojtfehéije immunológiai tulajdonságaival rendelkező polipeptid expresszálására, és amely tartalmaz egy 1. igénypont szerinti polinukleotidot és egy alkalmas vektort működőképesen összekapcsolva a polinukleotiddal.
3. Transzformált Bordetella bronchiseptica törzs, amely egy, a 2. igénypont szerinti izolált polinukleotidot tartalmaz, és képes Bordetella bronchiseptica rojtfehérje immunológiai tulajdonságaival rendelkező po55 lipeptid kifejezésére.
4. Bordetella bronchiseptica fertőzés ellen immunológiai válasz létrehozására képes vakcina, mely egy semleges hordozót, valamint egy, a 3. igénypont szerinti Bordella bronchiseptica törzset tartalmaz.
HU 219 819 Β
Int. Cl.7: C 12 N 15/31
HU 219 819 Β
Int. Cl.7: C 12 N 15/31
2. ÁBRA
BbfX' 401 törzs törzs
94 kD 67 kD
43 kD
30 kD
20 kD
14 kD
HU 219 819 Β
Int. Cl.7: C 12N 15/31 (0 uí £
-o
S.
Ό C<
TT eA CQ >
q, m
-O
J«í m
CZ3 o
<n au (O ca >
C4 cza o
co
Ax,
HU 219 819 Β Int Cl.7: C 12 N 15/31
HU9500491A 1992-08-18 1993-07-28 Izolált polinukleotidok, ezeket tartalmazó Bordetella bronchiseptica törzs, és Bordetella bronchiseptica elleni vakcina HU219819B (hu)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP92202525 1992-08-18
PCT/NL1993/000161 WO1994004683A1 (en) 1992-08-18 1993-07-28 Bordetella bronchiseptica vaccine

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9500491D0 HU9500491D0 (en) 1995-04-28
HUT70984A HUT70984A (en) 1995-11-28
HU219819B true HU219819B (hu) 2001-08-28

Family

ID=8210860

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9500491A HU219819B (hu) 1992-08-18 1993-07-28 Izolált polinukleotidok, ezeket tartalmazó Bordetella bronchiseptica törzs, és Bordetella bronchiseptica elleni vakcina

Country Status (14)

Country Link
US (2) US5939064A (hu)
EP (1) EP0656948B1 (hu)
JP (1) JPH08500734A (hu)
AT (1) ATE263244T1 (hu)
CA (1) CA2142712C (hu)
CZ (1) CZ285307B6 (hu)
DE (1) DE69333467T2 (hu)
FI (1) FI113242B (hu)
HU (1) HU219819B (hu)
NO (1) NO319988B1 (hu)
PL (1) PL307505A1 (hu)
RU (1) RU2129611C1 (hu)
SK (1) SK21495A3 (hu)
WO (1) WO1994004683A1 (hu)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2646776B1 (fr) * 1989-05-12 1994-06-03 Pasteur Institut Utilisation de preparations vaccinantes a base d'adenyl cyclase ou de bacteries les produisant en tant qu'antigenes protecteurs contre les effets des bordetella
FR2728170A1 (fr) * 1994-12-15 1996-06-21 Pasteur Institut Vaccin de type acellulaire anti-bordetella
US6475754B1 (en) * 1999-05-14 2002-11-05 University Of Tennessee Research Corporation Polynucleotides encoding Bordatella bronchiseptica fimbrial proteins (FimN), vectors, and expression systems therefor
JP2007517888A (ja) * 2004-01-15 2007-07-05 インターベツト・インターナシヨナル・ベー・ベー 非動物由来安定剤およびその製造方法
US7521059B2 (en) * 2004-06-14 2009-04-21 Fenwick Bradley W Kennel cough vaccine
PL1828378T3 (pl) * 2004-12-17 2014-10-31 De Staat Der Nederlanden Vert Door De Mini Van Vws Mini Van Volksgezondheid Welzijn En Sport Deacylacja lps w bakteriach gram ujemnych
CN112375127B (zh) * 2020-11-25 2022-09-09 江苏省农业科学院 一种用作支气管败血波氏菌病疫苗的重组蛋白及其应用

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU575086B2 (en) * 1983-11-07 1988-07-21 Syntex (U.S.A.) Inc. Bordetella bronchiseptica pili subunit protein and vaccine
DK594084A (da) * 1984-12-12 1986-06-13 Novo Industri As Fremgangsmaade til stabilisering af extra-chromosomale elementer i bakterier under dyrkning
IT1223579B (it) * 1987-12-22 1990-09-19 Eniricerche Spa Clonaggio e sequenziamento del gene codificante per una nuova subunita' pilinica di bordetella pertussis
IT1231961B (it) * 1989-09-22 1992-01-16 Eniricerche Spa Clonaggio del gene codificante la subunita' pilinica fim3 di bordetella pertussis.

Also Published As

Publication number Publication date
NO950582D0 (no) 1995-02-16
US6284256B1 (en) 2001-09-04
CA2142712A1 (en) 1994-03-03
FI113242B (fi) 2004-03-31
DE69333467T2 (de) 2005-01-20
SK21495A3 (en) 1995-07-11
JPH08500734A (ja) 1996-01-30
NO950582L (no) 1995-02-16
EP0656948B1 (en) 2004-03-31
ATE263244T1 (de) 2004-04-15
WO1994004683A1 (en) 1994-03-03
EP0656948A1 (en) 1995-06-14
PL307505A1 (en) 1995-05-29
HU9500491D0 (en) 1995-04-28
HUT70984A (en) 1995-11-28
CZ41095A3 (en) 1995-08-16
RU2129611C1 (ru) 1999-04-27
NO319988B1 (no) 2005-10-10
CA2142712C (en) 2004-01-06
RU95107705A (ru) 1997-03-27
FI950740A0 (fi) 1995-02-17
FI950740A (fi) 1995-02-17
US5939064A (en) 1999-08-17
DE69333467D1 (de) 2004-05-06
CZ285307B6 (cs) 1999-07-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU648251B2 (en) Vaccines for nontypable haemophilus influenzae
Luo et al. Cloning and characterization of the major outer membrane protein gene (ompH) of Pasteurella multocida X-73
JP2907552B2 (ja) ヘモフィルス外膜タンパク質
US5856447A (en) Hybridomas producing antibodies specific for lyme disease antigens OspA and OspB
Ruffolo et al. Cloning, sequencing, expression, and protective capacity of the oma87 gene encoding the Pasteurella multocida 87-kilodalton outer membrane antigen
HU211031B (en) Method for preparation of actinobacillus pleuropneumoniae vaccine
AU669360B2 (en) High molecular weight surface proteines of non-typeable haemophilus
HU220116B (hu) A Neisseria meningitidis transzferin-receptorának Tbp2-fragmentumai
JP3236610B2 (ja) 豚胸膜肺炎用ワクチン
AU718392B2 (en) Haemophilus adhesion proteins
KR19990087436A (ko) 치주염의 진단 및 치료용 포르피로모나스 긴기발리스 항원
HU219819B (hu) Izolált polinukleotidok, ezeket tartalmazó Bordetella bronchiseptica törzs, és Bordetella bronchiseptica elleni vakcina
Chanyangam et al. Contribution of a 28-kilodalton membrane protein to the virulence of Haemophilus influenzae
WO1993024646A1 (en) Fowl mycoplasma antigen, gene thereof, recombinant vector containing said gene, and vaccine prepared by utilizing the same
CA2133441C (en) Haemophilus somnus immunogenic proteins
JP2002538169A (ja) インフルエンザ菌に起因する疾患を防御するための、少なくとも3つの抗原を含む多成分系ワクチン
KR100216390B1 (ko) 헤모필루스 외부막 단백질
CA2172443A1 (en) Transferrin-binding protein 1 (tbp1) gene of actinobacillus pleuropneumoniae, its use to prepare products for the utilization in vaccines for pleuropneumonia and as diagnostic reagents
US20030219454A1 (en) Haemagglutinin antigen
AU2001270348A1 (en) Haemagglutinin antigen

Legal Events

Date Code Title Description
DGB9 Succession in title of applicant

Owner name: DIMMINACO AG/SA/LTD., CH

GB9A Succession in title

Owner name: PFIZER AG, CH

Free format text: FORMER OWNER(S): DIMMINACO AG/SA/LTD., CH; DUPHAR INTERNATIONAL RESEARCH B.V., NL