HU216962B - Eljárás vékony falak megvalósítására a talajban, valamint berendezés annak kivitelezésére - Google Patents

Eljárás vékony falak megvalósítására a talajban, valamint berendezés annak kivitelezésére Download PDF

Info

Publication number
HU216962B
HU216962B HU9300018A HU9300018A HU216962B HU 216962 B HU216962 B HU 216962B HU 9300018 A HU9300018 A HU 9300018A HU 9300018 A HU9300018 A HU 9300018A HU 216962 B HU216962 B HU 216962B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
high pressure
wall
liquid
jet
soil
Prior art date
Application number
HU9300018A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT63894A (en
HU9300018D0 (en
Inventor
Dieter Volk
Original Assignee
Compagnie Du Sol
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=9412745&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=HU216962(B) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Compagnie Du Sol filed Critical Compagnie Du Sol
Publication of HU9300018D0 publication Critical patent/HU9300018D0/hu
Publication of HUT63894A publication Critical patent/HUT63894A/hu
Publication of HU216962B publication Critical patent/HU216962B/hu

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E02HYDRAULIC ENGINEERING; FOUNDATIONS; SOIL SHIFTING
    • E02DFOUNDATIONS; EXCAVATIONS; EMBANKMENTS; UNDERGROUND OR UNDERWATER STRUCTURES
    • E02D7/00Methods or apparatus for placing sheet pile bulkheads, piles, mouldpipes, or other moulds
    • E02D7/24Placing by using fluid jets
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E02HYDRAULIC ENGINEERING; FOUNDATIONS; SOIL SHIFTING
    • E02DFOUNDATIONS; EXCAVATIONS; EMBANKMENTS; UNDERGROUND OR UNDERWATER STRUCTURES
    • E02D5/00Bulkheads, piles, or other structural elements specially adapted to foundation engineering
    • E02D5/18Bulkheads or similar walls made solely of concrete in situ

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • Paleontology (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Bulkheads Adapted To Foundation Construction (AREA)
  • Consolidation Of Soil By Introduction Of Solidifying Substances Into Soil (AREA)
  • Coating With Molten Metal (AREA)
  • Superconductors And Manufacturing Methods Therefor (AREA)
  • Cultivation Receptacles Or Flower-Pots, Or Pots For Seedlings (AREA)
  • Moulds, Cores, Or Mandrels (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Load-Bearing And Curtain Walls (AREA)
  • Physical Or Chemical Processes And Apparatus (AREA)
  • Investigation Of Foundation Soil And Reinforcement Of Foundation Soil By Compacting Or Drainage (AREA)

Abstract

A találmány tárgya eljárás vékőny falak megvalósítására a talajban,elsősőrban főlytőnős vékőny falak megvalósítására, melynek sőránvibrációval, a megvalósítandó fal nyőmvőnala hősszában a talajbaegymást követően több helyen bedöngölnek egy függőleges gerendát (1)vagy szádpallót, mely alsó részén egy, főlyadéknak a talajba valóbefecskendezésére szőlgáló eszközt tartalmaz, mely főlyadékmegszilárdűlása űtán a vékőny falat képezi. A gerenda (1) alsórészénél legalább egy, nagyőn nagy, célszerűen néhányszőr 100 kp/cm2-es nyőmású főlyadékból álló, sűgárban kilövellő anyagőt (12) vezetnekbe, melyet lényegében a megvalósítandó fal síkjába irányítanak. Atalálmány tárgya tővábbá berendezés vékőny falak megvalósítására atalajban, mely tartalmaz egy előnyösen H keresztmetszetű függőlegesgerendát (1), mely egy vibrátőrdöngölővel van összekötve, mely gerenda(1) alsó részénél egy főlyékőny anyag fecskendezésére szőlgálóeszközzel van ellátva. Alsó részénél legalább egy fúvókafejjel (11)van ellátva nagyőn nagy nyőmású főlyadéknak a megvalósítandó vékőnyfal síkjába való befecskendezésére. ŕ

Description

A találmány tárgya eljárás vékony falak megvalósítására a talajban, valamint berendezés annak kivitelezésére.
Ismeretes, hogy készítettek már öntött anyagból készült vékony falakat, hogy azokból folytonos, vízzáró gátakat alakítsanak ki.
Az ilyen falak vastagsága 12 cm-nél kisebb lehet, magassága pedig 10 m-nél nagyobb.
Ezek megvalósítására ismeretes már az a megoldás, hogy egy lényegében H alakú keresztmetszetű gerendát vagy szádpallót használnak, melyet a talajba vibrátorral vernek be, a megvalósítani kívánt fal nyomvonala hosszában. Ugyanakkor a gerenda belső részébe cement alapú vagy más megszilárduló anyagot fecskendeznek be, hogy a vékony falat a gerenda helyén és annak szomszédságában megvalósítsák. A befecskendezést végre lehet hajtani a gerenda megduzzadása során is.
Ezen ismert eljárás szerint az öntött anyagot a légköri nyomásnál kismértékben nagyobb nyomással fecskendezik be, például néhányszor 10 kp/cm2-es nyomással, ami elegendő ahhoz, hogy a földet a kívánt helyen tartsák és kialakítsák a vékony falat.
Ennek az eljárásnak a hátránya az, hogy viszonylag hosszú időt vesz igénybe a végrehajtása, annak a ténynek a következtében, hogy a gerendát számos egymást követő helyzetbe kell beverni vagy vibrátorral bedöngölni, és azok visszaütődnek oly módon, hogy minden egyes ütésnél egy olyan szélességű falat valósítanak meg, ami kisebb a gerenda szélességénél. Ezenkívül azok a rezgések, melyeknek a gerenda ki van téve, bizonyos esetekben szétmállaszthatják a finom talajt a gerenda szomszédságában, és ezáltal a falban törmeléküregeket hoznak létre, melyek a falban kialakulhatnak, és ennek következtében a tömítés hiányos lesz.
Ismeretes továbbá egy más eljárás vékony falak megvalósítására, mely abból áll, hogy a helyszínen a vékony fal által elfoglalni kívánt nyomvonal hosszában egy sor rudat döngölnek be, melyek alsó részüknél fúvókafejekkel vannak ellátva, és ezeken keresztül cement alapú folyékony anyagot fecskendeznek be nagyon nagy nyomással, például 200-600 kp/cm2-es nyomással oly módon, hogy a fent említett eljárással belevágnak a talajba egy „sugárban kilövellő anyaggal” egy falszakaszt, melyet cement alapú anyaggal öntenek ki, mely megszilárdulása után képezi a vékony falat.
Ebben az eljárásban a cement alapú folyékony anyagot nagy nyomással sugárban kilövellik, és a sugarat lényegében a megvalósítani kívánt fal síkjába irányítják, beleértve ebbe mindazonáltal azt, hogy a sugárirányban kilövellt anyagokat két, egymás mellett lévő fúrólyukból kiindulva egymással kis szöget bezáró módon kell irányítani oly módon, hogy a fúrással feltárt rész előnyösen lényegében megegyezzen két cölöp távolságával.
Ennek az ismert eljárásnak az a hátránya, hogy ha a szögek kialakításában csekély hibát követnek el, a két cölöp helyzete olyan lesz, hogy a folytonosság, vagyis a fal vízzáró, tömítő jellege elvesz. Ezenkívül a gyakorlatban ez nem teszi lehetővé vékony falak megvalósítását.
A DE-2,844,794 számú iratban ismertetett berendezés a talajban vékony falaknak híg cement befecskendezésével történő készítésére alkalmas.
Ez a berendezés - jól ismert módon - egy fúrógémet tartalmaz, melyet behajtanak a talajba, majd visszahúzzák a talajból, és ezzel egy árkot vagy gödröt készítenek a készítendő vékony fal egy részének a kialakításához. A berendezés tartalmaz továbbá egy csövet, mely a fürógém alsó végénél nyílik, és azon keresztül híg cementet lehet a talajba fecskendezni, amikor a fúrógémet visszahúzzák.
Az FR-2,316,383 számú szabadalmi leírásban egy szigetelőfalnak olyan talajban való készítésére szolgáló eljárást ismertetnek, mely talajt folyadéksugarakkal szét lehet mállasztani.
A találmányunk célja egy olyan eljárás kidolgozása, mellyel a fentiekben ismertetett eljárások hiányosságai elkerülhetők, és amely lehetővé teszi vékony falaknak hatékony és gazdaságos módon való megvalósítását.
A találmány szerint tehát egy olyan eljárást dolgoztunk ki folytonos vékony falaknak talajban való kialakítására, melynek során a talajba vibrációval fokozatosan beleverünk a megvalósítani kívánt fal nyomvonala hosszában egy függőleges gerendát vagy szádpallót, mely alsó részében tartalmaz egy eszközt öntött anyagnak a talajba való befecskendezésére, mely anyag, megszilárdulása után, képezi a vékony falat. A találmány szerinti eljárás új jellemzője, hogy a gerenda alsó részénél legalább egy nagyon nagy nyomású folyadéksugarat fecskendezünk be a megvalósítani kívánt fal síkjába irányítva.
A nagyon nagy nyomással továbbított folyadék alatt a találmány szerint olyan folyadékot értünk, melyet például néhány száz kp/cm2-es nyomással fecskendezünk be.
A folyadék, melyet a találmány szerinti nagyon nagy nyomással fecskendezünk be a gerenda alsó részénél, előnyösen folyékony cement vagy más olyan termék lehet, mely elegendő szemcsét tartalmaz ahhoz, amely megszilárdulva lehetővé teszi a fal megvalósítását. A folyadéknak ezen nagyon nagy nyomással történő befecskendezését társítani lehet gáz és/vagy valamely más folyadéknak viszonylag kisebb nyomással, például néhányszor 10 kp/cm2-rel történő befecskendezésével.
A találmány szerinti eljárás egy előnyös végrehajtási módjánál a folyadéknak nagyon nagy nyomással történő fecskendezését a gerenda alatt hajthatjuk végre, egy fúvókafejből kiindulva, mely a gerenda hátulsó részén van elrendezve (vagyis azon falrész szomszédságában, melyet már kialakítottunk) és a megvalósítani kívánt falrész felé irányítva.
Ezzel elkerüljük, hogy a gerenda beveréséhez alkalmazott rezgésekkel szétmorzsolt talaj a már megvalósított keskeny falban zárványokat képezzen, és hogy ez utóbbiban ezáltal folytonossági hiányok jöjjenek létre.
A találmány szerinti eljárás egy más végrehajtási módjánál a már kialakított fal felé nagyon nagy nyomással egy folyékonyanyag-sugáráramot irányítunk, esetleg egy levegőárammal társítva, mely a fal szilárdulását elősegíti. Ezzel a folyékony anyag gyúrását, keve2
HU 216 962 Β rését idézzük elő, aminek következtében a folyékony anyag folyásirányával szemben felfelé már kialakított falat tömörítjük, és ezzel tönkretesszük azokat a talajtörmelék-zárványokat, melyeket a fal esetleg tartalmazott.
Egy további megvalósítási változat szerint a folyadék folyásirányába, ellentétes irányban irányíthatunk egy nagyon nagy nyomású vízsugarat, melyet társíthatunk egy viszonylag kisebb nyomású folyékonyanyagsugárárammal és/vagy levegőárammal.
Egy további változat szerint a megvalósítani kívánt fal irányába szállíthatunk egy nagyon nagy nyomású folyékonyanyag-sugáráramot, melynek olyan az összetétele, hogy a folyékony anyag megszilárdulása után képezheti a vékony falat, és ezt társíthatjuk egy viszonylag kis nyomású levegő-sugárárammal és esetleg egy szintén viszonylag kis nyomású vízsugárárammal.
A megvalósítani kívánt fal irányába kilövellt nagyon nagy nyomású folyadék-sugáráramnak jelentős előnyei vannak a már ismert, vibrátoros-mélyítéses eljárással szemben, mellyel a gerendát a talajba süllyesztik. Legelőször is ezzel a nagyon nagy nyomású sugárárammal elkerüljük, hogy a gerenda vibrátoros-mélyítéses talajba süllyesztése hatására a talaj, mely ez utóbbi alatt található, visszaáramoljon a keskeny falrészbe, melyet már megvalósítottunk, és ez annak a ténynek a következménye, hogy a nagyon nagy nyomású sugáráram a talajt a sugáráramlás irányába tereli, a keskeny fal irányában, amelyet még ki kell alakítani.
Ezenkívül a nagyon nagy nyomású sugáráram hatását nem elhanyagolható távolságban fejti ki a gerenda mozgásirányában, ami lehetővé teszi, hogy növeljük a távolságot a gerenda egymást követő beverési helyzetei között. Sőt, a vékony falhoz szükséges fold kiemelését két cölöpbeverési hely között meg lehet valósítani kizárólag a nagyon nagy nyomású sugárárammal, oly módon, hogy a távolság, mely a két egymást követő cölöpbeverési helyet egymástól elválasztja, lényegesen nagyobb lehet a gerenda szélességénél, ezzel szemben viszont az ismert eljárásokban ez a távolság kisebb vagy egyenlő lehet ezzel a szélességgel.
Végezetül a találmány szerint a nagyon nagy nyomású folyadék-sugáráram alkalmazása, mely a gerenda alsó részénél a talajt szétmorzsolja, nagymértékben megkönnyíti a vibrációs-mélyítéses gerendabeverést, és ez utóbbi sokkal gyorsabb lesz, és végrehajtásához lényegesen kevesebb energiára van szükség.
A találmány szerint lehetséges az is, hogy egyidejűleg több nagynyomású sugáráramot használjunk, melyeket a fal síkjába továbbítunk, ahol a falat a későbbiekben ki kell alakítani.
Előnyös lehet az is, hogy ha a folyadékáramlással szemben irányított nagyon nagy nyomású folyékonyanyag-sugárárammal egyidejűleg egy második nagyon nagy nyomású sugáráramot alkalmazunk a folyadékáramlás irányában, azaz a fal azon része irányában, melyet még meg kell valósítani.
A találmány tárgya továbbá egy berendezés vékony, folytonos falak megvalósítására a talajban, mely előnyösen H keresztmetszetű függőleges gerendát vagy szádpallót tartalmaz, amely alsó részénél egy folyékony anyag befecskendezésére szolgáló eszközzel van ellátva, mely berendezésnél új megoldás, hogy alsó részénél legalább egy eszközt tartalmaz nagyon nagy nyomású folyadéknak a megvalósítás alatt álló vékony fal síkjába való szállítására.
A találmány szerinti berendezés egy előnyös kiviteli változatánál ez az eszköz a gerenda alsó vége alatt és mögött van elhelyezve oly módon, hogy a nagyon nagy nyomású folyadék-sugáráramot a gerenda alá továbbítjuk, a megvalósítandó fal irányában.
A találmány szerinti berendezés egy előnyös kiviteli változatánál az tartalmaz egy eszközt nagyon nagy nyomású folyékony anyag továbbítására, mely a gerenda alsó részénél van elhelyezve a folyadékáramlással szemben, a falrész azon oldalánál, mely már meg van valósítva.
Egy további előnyös kiviteli változat szerint a folyékonyanyag-sugáráramot nagyon nagy nyomással kizárólag a folyadékáramlással szemben irányítja, azaz a már megvalósított vékony fal irányában.
A találmány szerinti berendezés tartalmazhat egy eszközt gáznak és/vagy folyadéknak viszonylag kis nyomással történő továbbítására, mely a nagyon nagy nyomású folyadék-sugárárammal párhuzamosan és a mellett helyezkedik el.
A találmány szerinti eljárás és berendezés jobb megértése érdekében az alábbiakban az oltalmi kört nem korlátozó jelleggel kiviteli példán keresztül mutatjuk be a találmányt a mellékelt rajz alapján, ahol az
1. ábra vékony falaknak hagyományos módon történő megvalósítási eljárását szemlélteti vázlatosan; a
2. ábra a függőleges gerenda alsó részét szemlélteti felnagyítva, a találmány egy első megvalósítási módja szerint; a
3. ábra a 2. ábrán felvett III-ΙΠ metszet; a
4. ábra a találmány szerint megvalósított függőleges gerenda alsó részének metszete egy második kiviteli változatban; az
5. ábra a 4. ábrán felvett V-V metszet; a
6. ábra a találmány szerint megvalósított gerenda alsó részének egy harmadik kialakítási módja metszetben ábrázolva; a
7. ábra a 6. ábrán felvett VII-VII metszet; a
8. ábra a találmány szerinti függőleges gerenda alsó részének egy negyedik megvalósítási módját szemlélteti; és a
9. ábra a 8. ábrán felvett IX-IX metszet.
Az 1. ábrán egy függőleges 1 gerenda vagy szádfal látható, melyet vékony falnak cement alapú folyékony anyagból vagy más megkeményíthető anyagból való hagyományos eljárás szerinti megvalósítására használnak.
Ezen ismert eljárás végrehajtásához az 1 gerendát beverik a talajba, éspedig egy végénél 4 tartórúdra felfüggesztett 3 vibrátordöngölő segítségével, mely 4 tartórúd egy motoros 5 emelőszerkezeten található, látható továbbá az ábrán, hogy a 3 vibrátordöngölő egy függőleges 3a rúddal van megvezetve.
HU 216 962 Β
Az 1 gerenda alsó részénél egy vázlatosan szemléltetett 6 befecskendezőfuvóka-fej található, mely folyékony anyagot továbbít viszonylag kis pontossággal az 1 gerenda alsó részéhez, melyet bedöngölnek.
Az így befecskendezett folyékony anyag az 1 gerenda lesüllyesztésének elősegítésére és a felemelés folyamán az 1 gerenda bedöngölésével üresen hagyott rész kitöltésére szolgál.
A fal megvalósításához az 1 gerendát egymást követő ütésekkel süllyesztik be oly módon, hogy azt jobb oldali irányba továbbviszik, legfeljebb az 1 gerenda szélességének megfelelő távolságba. A gyakorlatban az 1 gerendát nem lehet nagyobb távolságra továbbvinni oly módon, hogy az 1 gerenda által a talajban hagyott benyomódásokat folyékony anyaggal árasszák el.
A 2. és 3. ábrákon az 1 gerenda alsó részének a találmány szerinti megvalósítására mutatunk be példát.
Mint a 3. ábrán látható, az 1 gerendának H alakú keresztmetszete van, mely egy 7 gerincet foglal magába, mely két 8 és 9 szárnyat egyesít. Az 1 gerenda alsó részénél 8a és 9a vastagításokkal van megerősítve, ezzel lehetővé tesszük, hogy a talajban az 1 gerenda tényleges keresztmetszeténél nagyobb méretű benyomódást valósítsunk meg.
A jelen esetben az 1 gerenda alsó vége magában foglal továbbá a bal oldali részén egy 10 számylemezt is, mely a 7 gerinc meghosszabbításában van elhelyezve. Ez a 10 számylemez arra a célra szolgál, hogy belekapcsolódjon a falnak abba a részébe, mely az 1 gerenda megelőző beverése során már meg lett valósítva.
A találmánynak megfelelően az 1 gerenda alsó részénél egy 11 iüvókafejet helyeztünk el, mely lehetővé teszi 12 sugárban kilövellő anyagnak nagyon nagy nyomással történő továbbítását lényegében vízszintesen a vékony fal síkjában, azaz az 1 gerenda 7 gerincének a síkjában.
Ennek a víz alapú, cementet és más szemcséket (homokot, kavicsot mészkőport stb.) tartalmazó folyékony anyagnak összetétele olyan, hogy megszilárdulása után az képezheti a vékony falat.
A 12 sugárban kilövellő anyagban lévő folyékony anyag az 1 gerenda alatt a talajt szétvágja és az 1 gerenda alatt jobb oldali irányba kényszeríti a megvalósítandó fal síkjában.
A nagyon nagy nyomású folyékony anyagot egy a 9 szárny hossza mentén elhelyezett 14 csőidom segítségével vezetjük a kívánt helyre.
A folyékony anyagnak a találmány szerint nagyon nagy nyomással az 1 gerenda alsó része alá történő befecskendezése több előnnyel jár, először is félretolja a talajt, mely az 1 gerenda alatt összemorzsolódik, ami megakadályozza annak behatolását a már megvalósított falrészbe bal oldali irányban, másodszor megkönnyíti az 1 gerenda bedöngölését, ami lehetővé teszi a könnyebb munkavégzést és az energiával való takarékoskodást, és végül egy olyan sík üreget valósítunk meg az 1 gerenda előtt, azaz az 1. ábrán szemléltetett esetben attól jobbra, mely üreg a sík fal ezt követő öntésére szolgál.
Tehát a találmány szerinti megoldásnak köszönhetően nincs arra szükség, hogy az 1 gerenda két egymást követő bedöngölése során a lenyomatok egymást átfedjék. Ellenkezőleg, lehetséges az, hogy az 1 gerenda egymást követő földbe verésének a helyeit olyan távolságban alakítsuk ki, mely nagyobb az 1 gerenda szélességénél, és az 1 gerenda két egymást követő lenyomata között a vékony fal fogadására szolgáló üreget a nagynyomású 12a sugárban kilövellő anyag segítségével valósítjuk meg.
Egy, a 2. és 3. ábrákon nem szemléltetett kiviteli változatban a levegő-sugáráramot a nagyon nagy nyomású 12 sugárban kilövellő anyag szomszédságába lehet vezetni, ami megkönnyíti a folyékony anyag behatolását a talajba.
A találmány szerinti eljárás egy második megvalósítási módja, melyet a 4, és 5. ábrákon szemléltetünk, abban tér el a 2. és 3. ábrákon bemutatott megvalósítási módtól, hogy a folyadékot, például vizet, nagyon nagy nyomással kilövellő 11a fuvókafej az 1 gerenda alsó végének jobb oldali 8a vastagítására van felhelyezve oly módon, hogy a 11a fuvókafej a nagyon nagy nyomású 12a sugárban kilövellő anyagot kizárólag az 1 gerenda elé lövelli ki, azaz a talajnak abba a részébe, melyet még nem dolgoztunk meg az 1 gerenda bedöngölésével.
A 6 befecskendezőfüvóka-fej egy 15 csőidommal van összekötve, és ez szolgál arra a célra, hogy az 1 gerenda alá folyékony anyagot továbbítsunk, mely megszilárdulása után biztosítja a vékony fal kialakulását.
Belátható, hogy miközben az 1 gerendát vibrációs módszerrel a talajba bedöngöljük, és az 1 gerenda alá folyékony anyagot fecskendezünk be, mint ez a hagyományos módon ismert, egyidejűleg nagyon nagy nyomással folyadékot fecskendezünk be 12a sugárban kilövellő anyag formájában, mellyel a talajt függőlegesen elvágjuk, mely az 1 gerenda előtt található. Ilyen módon ebben a résben ki tudjuk alakítani a vékony falat, vagy úgy, hogy a 1 la füvókafejen keresztül folyadékot fecskendezünk be, mely folyadékmegszilárdítható folyadék, vagy pedig úgy, hogy ezt a rést a 6 befecskendező füvókafejjel bevitt folyékony anyaggal töltjük ki, éspedig megfelelő térfogatú és elegendő nyomású folyadékkal, hogy a nagyon nagy nyomású 12a sugárban kilövellő anyaggal megvalósított teret ez a folyadék kitöltse. Ezt a teret az 1 gerenda ezt követő beverésének folyamán lehet még kitölteni, ami, mint azt a fentiekben elmagyaráztuk, megvalósítható oly módon, hogy ugyanazt az 1 gerendát az előző lenyomattól bizonyos távolságban döngöljük be.
A 6. és 7. ábrákon szemléltetett kiviteli példában az 1 gerenda alsó részétől bal oldalon egy 17 iüvókafejet rendeztünk el, mellyel nagyon nagy nyomással folyékony anyagot viszünk be, és ez a 17 fuvókafej az előző bedöngölés során már megvalósított vékony fal részébe fecskendez be egy 18 sugárban kilövellő anyagot, mely megoldásnak az az előnye, hogy elnyom minden zárványt a talajban, ami a vékony falnak ezen részében esetleg kialakult.
Az ilyen módon befecskendezett folyékony anyag egy 19 csőidomon keresztül érkezik.
Ebben a megvalósítási módban a 11 füvókafejen és a 14 csőidomon keresztül egy nagyon nagy nyomású
HU 216 962 Β víz és/vagy folyékony anyag, és hogy a gáz lehet például levegő, melyet a nagyon nagy nyomású folyadék befecskendezési pontja vagy pontjai szomszédságába vezetünk.
sugárban kilövellő anyagot is beviszünk, melyet a még megvalósítandó falrész felé a folyadékáramlás irányába irányítunk. Egy 1 lb fuvókafejen keresztül ezenkívül 12b sűritettlevegő-sugarat viszünk be, mely 14b csőidomon keresztül érkezik, és a 1 lb füvókafej nyílása közvetlenül a 12 sugárban kilövellő anyag mellett található, ami megkönnyíti ez utóbbinak a talajba való behatolását.
Végezetül, mint azt a 4. és 5. ábrákon szemléltetett kiviteli módnál láthattuk, a 6 befecskendező fiivókafej viszonylag kis nyomással továbbítja a folyékony anyagot, mely a nagynyomású 12 sugárban kilövellő anyag (víz) által a talajban kialakított üreget foglalja el és megszilárdulása után a falat képezi.
A 4. kiviteli példa a 8. és 9. ábrák szerint egy 11 fűvókafejet tartalmaz, nagynyomású víznek a folyadékáramlás irányába való fuvására, a fal azon részének irányába, mely még nincsen megvalósítva, valamint egy 17 fuvókafejet nagyon nagy nyomású folyékony anyag kifecskendezésére a folyékony anyag áramlásával ellentétes irányban, a 11 fiivókafej permetezési irányával ellenkező irányban.
Mint azt a fentiekben kifejtettük, a nagyon nagy nyomású 12 sugárban kilövellő anyag, esetünkben víz, kivágja a talajt, ahol a falat meg kell valósítani, miközben a nagyon nagy nyomású 18 sugárban kilövellő anyag a folyékony anyagot a falba keveri, melyet éppen megvalósítottunk, hogy kiküszöböljük a talajzárványokat, melyek a folyékony anyagban esetleg jelen lehetnek.
Álla fiivókafej egy, előnyösen nagynyomású, 12a sugárban kilövellő anyagot szállít, mellyel a nagyon nagy nyomású 12 sugárban kilövellő anyag, víz segítségével kialakított üregbe töltjük a folyékony anyagot, és a 11c fiivókafej pedig a 12a sugárban kilövellő anyag mellé 12c sűritettlevegő-sugarat vezet, mely 14c csőidomon keresztül érkezik.
Azáltal, hogy a 12a sugárban kilövellő anyagot levegővel keverjük, a folyékony anyagot jobban el tudjuk oszlatni, és a 12a sugárban kilövellő anyag jobban behatol a kívánt helyre.
Mint láthatjuk, a találmány egyszerű eszközökkel jelentős javulást tesz lehetővé a vékony falaknak a talajban való megvalósítására szolgáló berendezés termelékenységében, és ezzel ezen falaknak a minőségét is javítjuk.
Természetesen a megvalósítási módok, melyeket a fentiekben leírtunk, nem jelentenek korlátozást a találmány tárgyára vonatkozóan, és azokon módosításokat lehet végrehajtani anélkül, hogy eltérnénk a találmány oltalmi körétől.
Nevezetesen belátható, hogy az 1 gerenda vagy szádpalló alsó részének az elrendezését módosítani lehet a célszerűségtől függően, például azt a helyet is lehet változtatni, ahol a függőleges 1 gerenda alsó részén a folyadék-sugáráramot nagyon nagy nyomással a fal síkjába bevezetjük, hogy azzal egy üreget vágjon ki és/vagy hogy elkerüljük a földzárványok kialakulását abban a térfogatban, melyet a vékony falnak kell elfoglalnia.
Végezetül belátható, hogy a találmány szerint a nagyon nagy nyomással szállított folyadék lehet például

Claims (14)

1. Eljárás vékony falak megvalósítására a talajban, elsősorban folytonos vékony falak megvalósítására, melynek során vibrációval, a megvalósítandó fal nyomvonala hosszában a talajba egymást követően több helyen bedöngölünk egy függőleges gerendát vagy szádpallót, mely alsó részén egy, folyadéknak a talajba való befecskendezésére szolgáló eszközt tartalmaz, mely folyadék megszilárdulása után a vékony falat képezi, azzal jellemezve, hogy a gerenda (1) alsó részénél legalább egy, nagyon nagy, célszerűen néhányszor 100kp/cm2-es nyomású folyadékból álló, sugárban kilövellő anyagot (12, 12a, 18) vezetünk be, melyet lényegében a megvalósítandó fal síkjába irányítunk.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy folyadékanyagot néhányszor 10 kp/cm2 nyomással is befecskendezünk.
3. Az 1-2. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a nagyon nagy nyomású folyadékot cementet tartalmazó vagy más megkeményedő terméket tartalmazó folyékony anyagból, valamint adalékanyagból alakítjuk ki, mely folyadékanyag képezi megszilárdulása után a vékony falat.
4. Az 1-2. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy nagyon nagy nyomású folyadékként vizet alkalmazunk.
5. Az 1—4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a nagyon nagy nyomású folyadék befecskendezési pontja mellett nagynyomású gázt, például levegőt fecskendezünk be.
6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a nagyon nagy nyomású folyadékból álló, sugárban kilövellő anyagot (12) a folyadék áramlási irányába irányítjuk, a fal azon része irányába, melyet még ki kell alakítani.
7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a nagyon nagy nyomású folyadékból álló, sugárban kilövellő anyagot (12) a gerenda (1) alatt helyezzük el.
8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy folyékony sugárban kilövellő anyagot (12) nagyon nagy nyomással fecskendezünk be a gerenda (1) alsó részénél a folyásirányba, a már megvalósított fal irányában.
9. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a nagyon nagy nyomású sugárban kilövellő anyagot (12) lényegében vízszintesen fecskendezzük be.
10. Berendezés vékony falak megvalósítására a talajban, mely tartalmaz egy előnyösen H keresztmetszetű függőleges gerendát, mely egy vibrátordöngölővei van összekötve, mely gerenda alsó részénél egy folyékony anyag fecskendezésére szolgáló eszközzel van el5
HU 216 962 Β látva, azzal jellemezve, hogy alsó részénél legalább egy füvókafejjel (11, 11a) van ellátva nagyon nagy nyomású folyadéknak a megvalósítandó vékony fal síkjába való befecskendezésére.
11. A 10. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a fúvókafej (11) a gerenda (1) alsó vége alatt és a mögött van elrendezve oly módon, hogy a nagyon nagy nyomású sugárban kilövellő anyag (12) a folyadékáramlás irányába irányul, a gerenda (1) alatt.
12. A 11. vagy 12. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy nagyon nagy nyomású folyadék befecskendezésére füvókafejjel (11a) van ellátva, mely a gerenda (1) alsó részénél a fal azon részének oldalánál van elrendezve, mely még megvalósítandó.
13. A 10-12. igénypontok bármelyike szerinti be5 rendezés, azzal jellemezve, hogy számylemezzel van ellátva, mely a már megvalósított falrész felé nyúlik el.
14. A 10-13. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a nagyon nagy nyomású folyadék befecskendezésére szolgáló fúvókafej (11)
10 szomszédságában levegőbefecskendező fúvókafej (1 lb) található.
HU9300018A 1991-05-14 1992-05-14 Eljárás vékony falak megvalósítására a talajban, valamint berendezés annak kivitelezésére HU216962B (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9105798A FR2676479A1 (fr) 1991-05-14 1991-05-14 Procede pour la realisation de parois minces dans le sol et dispositif pour sa mise en óoeuvre.

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9300018D0 HU9300018D0 (en) 1993-06-28
HUT63894A HUT63894A (en) 1993-10-28
HU216962B true HU216962B (hu) 1999-10-28

Family

ID=9412745

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9300018A HU216962B (hu) 1991-05-14 1992-05-14 Eljárás vékony falak megvalósítására a talajban, valamint berendezés annak kivitelezésére

Country Status (11)

Country Link
EP (1) EP0513461B1 (hu)
AT (1) ATE122426T1 (hu)
CZ (1) CZ283668B6 (hu)
DE (2) DE69109663T2 (hu)
DK (1) DK0513461T3 (hu)
ES (1) ES2036508T3 (hu)
FR (1) FR2676479A1 (hu)
GR (1) GR930300017T1 (hu)
HU (1) HU216962B (hu)
SK (1) SK283977B6 (hu)
WO (1) WO1992020873A1 (hu)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2712317B1 (fr) * 1993-11-12 1995-12-29 Sol Cie Procédé de réalisation de parois minces dans le sol.
DE19524775B4 (de) * 1995-07-07 2013-09-05 Bilfinger SE Vorrichtung zum Herstellen einer Schmalwand
DE19740800B4 (de) * 1997-09-17 2006-10-26 Bilfinger Berger Ag Verfahren zum Einbringen von Bohlen in Erdreich

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS514003B1 (hu) * 1970-11-12 1976-02-07
FR2316383A1 (fr) * 1975-07-03 1977-01-28 Soletanche Procede et dispositif pour la realisation d'ecrans d'etancheite dans le sol par lancage
GB1558694A (en) * 1977-08-10 1980-01-09 Kajima Corp Consolidation of underground masses
JPS54155607A (en) * 1978-04-06 1979-12-07 Hisaharu Nakashima Method of pile driving construction to base rock
DE2844794A1 (de) * 1978-10-13 1980-04-24 Brechtel Johannes Vorrichtung zur herstellung einer schmalwand
JPS55105021A (en) * 1979-02-07 1980-08-12 Shigeo Takamura High pressure chemichal liquid grouting method utilizing high frequency vibration pressure

Also Published As

Publication number Publication date
FR2676479A1 (fr) 1992-11-20
EP0513461B1 (fr) 1995-05-10
ES2036508T1 (es) 1993-06-01
HUT63894A (en) 1993-10-28
CZ283668B6 (cs) 1998-05-13
SK283977B6 (sk) 2004-06-08
CZ390492A3 (en) 1993-07-14
FR2676479B1 (hu) 1995-06-02
EP0513461A1 (fr) 1992-11-19
DE69109663D1 (de) 1995-06-14
DE69109663T2 (de) 1995-09-07
ATE122426T1 (de) 1995-05-15
HU9300018D0 (en) 1993-06-28
GR930300017T1 (en) 1993-04-28
DE513461T1 (de) 1993-05-19
WO1992020873A1 (fr) 1992-11-26
ES2036508T3 (es) 1995-07-16
DK0513461T3 (da) 1995-07-17
SK9193A3 (en) 1993-07-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101660386B1 (ko) 그라우팅재 및 그라우팅재가 적용되는 시스템
JP2004346734A (ja) 高速噴流体を用いる急結剤噴射装置
HU216962B (hu) Eljárás vékony falak megvalósítására a talajban, valamint berendezés annak kivitelezésére
CN105350516B (zh) 一种岩土层注料改性加固方法
US3371459A (en) Mortar joint placement device
CZ284967B6 (cs) Způsob vytváření těsných stěn v zemi
JPH1150443A (ja) 地中固結体築造装置及び地中固結体築造工法
JPH1025734A (ja) 既設構造物の支持杭補強構造とその補強方法
JP3125244B2 (ja) 地盤改良工法
US4304507A (en) Method for producing a continuous wall
KR20060047384A (ko) 경화층 조성 방법 및 장치
JP2702337B2 (ja) 硬化材注入構造体の造成工法
JP3584201B2 (ja) 砂杭形成装置
JP3672265B2 (ja) ジェットグラウト工法
JP3003751B2 (ja) 法枠構築工法
JP2001295263A (ja) 較差圧合流によるキャビテーション噴流地盤硬化層造成工法と装置
EP3733974B1 (en) Method for soil consolidation and/or impermeabilisation
JP2003003457A (ja) スリーブ管を用いた固化工法
JP2006194029A (ja) 掘削ビット及びそれを用いたアンカーの施工方法
JP3526016B2 (ja) 地盤改良システム及びこのシステムを用いた工法
JPS60495B2 (ja) 地中硬化物体の造成方法
JP2006070517A (ja) 地盤改良工法
EP1099799A2 (en) Apparatus and method for producing a high pressure grouted foundation pile
JP2630709B2 (ja) 引張り補強体施工装置
JPH05331852A (ja) 中空管杭の構築方法

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees