CZ283668B6 - Způsob a zařízení pro vytváření tenkých stěn v zemině - Google Patents

Způsob a zařízení pro vytváření tenkých stěn v zemině Download PDF

Info

Publication number
CZ283668B6
CZ283668B6 CS923904A CS390492A CZ283668B6 CZ 283668 B6 CZ283668 B6 CZ 283668B6 CS 923904 A CS923904 A CS 923904A CS 390492 A CS390492 A CS 390492A CZ 283668 B6 CZ283668 B6 CZ 283668B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
high pressure
stream
discharged
liquid
wall
Prior art date
Application number
CS923904A
Other languages
English (en)
Inventor
Dieter Volk
Original Assignee
Compagnie Du Sol
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=9412745&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ283668(B6) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Compagnie Du Sol filed Critical Compagnie Du Sol
Publication of CZ390492A3 publication Critical patent/CZ390492A3/cs
Publication of CZ283668B6 publication Critical patent/CZ283668B6/cs

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E02HYDRAULIC ENGINEERING; FOUNDATIONS; SOIL SHIFTING
    • E02DFOUNDATIONS; EXCAVATIONS; EMBANKMENTS; UNDERGROUND OR UNDERWATER STRUCTURES
    • E02D7/00Methods or apparatus for placing sheet pile bulkheads, piles, mouldpipes, or other moulds
    • E02D7/24Placing by using fluid jets
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E02HYDRAULIC ENGINEERING; FOUNDATIONS; SOIL SHIFTING
    • E02DFOUNDATIONS; EXCAVATIONS; EMBANKMENTS; UNDERGROUND OR UNDERWATER STRUCTURES
    • E02D5/00Bulkheads, piles, or other structural elements specially adapted to foundation engineering
    • E02D5/18Bulkheads or similar walls made solely of concrete in situ

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • Paleontology (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Consolidation Of Soil By Introduction Of Solidifying Substances Into Soil (AREA)
  • Bulkheads Adapted To Foundation Construction (AREA)
  • Coating With Molten Metal (AREA)
  • Superconductors And Manufacturing Methods Therefor (AREA)
  • Cultivation Receptacles Or Flower-Pots, Or Pots For Seedlings (AREA)
  • Investigation Of Foundation Soil And Reinforcement Of Foundation Soil By Compacting Or Drainage (AREA)
  • Moulds, Cores, Or Mandrels (AREA)
  • Load-Bearing And Curtain Walls (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Physical Or Chemical Processes And Apparatus (AREA)

Abstract

Způsob a zařízení se vztahují na vytváření souvislých tenkých stěn v zemině, typu při kterém se postupně zapouští při vibrování do zeminy podél trasy realizované stěny svislý trámec (1), který je na své dolní části opatřen prostředky pro vstřikování tekuté kompozice do zeminy, která po zhutnutí tvoří tenkou stěnu. V dolní části trámce (1) se vypouští nejméně jeden proud (12) kapaliny pod velmi vysokým tlakem, orientovaný v podstatě v rovině stěny, která se má vytvářet. Svislý trámec (1) zařízení s průřezem s výhodou tvaru písmene H ovládaný vibračním a zatloukacím prostředkem obsahuje ve své dolní části nejméně jedno ústrojí, zpravidla ve formě trysky (11) pro vrhání kapaliny s velmi vysokým tlakem, v rovině tenké stěny v průběhu realizace.ŕ

Description

Oblast techniky
Vynález se týká způsobu vytváření tenkých podzemních stěn v zemině, při kterém se postupně zaráží při vibrování do zeminy podél trasy realizované stěny svislý trámec, který je na své dolní části opatřen prostředky pro vhánění tekuté kompozice, která po ztuhnutí tvoří tenkou stěnu, do zeminy a zařízení pro provádění tohoto způsobu.
Dosavadní stav techniky
Je známo, že se dají v zemině vytvářet tenké stěny na bázi tekuté kompozice, která umožňuje vytvářet zejména souvislé překážky nebo clony těsné proti vodě. Takové stěny mohou mít tloušťku několika desítek centimetrů a výšku vyšší než 10 metrů.
Pro vytváření těchto stěn je známo, že se dá používat štětovnicovitý trámec, mající průřez zpravidla ve tvaru písmene H, který se zapouští do zeminy pomocí vibrátoru po délce trasy stěny, která se má vytvořit. Současně se injektuje v dolní části trámce tekutá kompozice na bázi cementu nebo jiného tvrdnoucího výrobku na místě trámce a v jeho blízkosti.
Podle známého způsobu se tekutá kompozice vstřikuje tlakem relativně malé velikosti, například několik desítek kPa, který postačuje k udržování zeminy a k vytváření tenké stěny. Tento způsob se vyznačuje nevýhodou v tom, že jeho provádění je relativně dlouhé, protože je nutné zarážet nebo zavibrovávat trámec v řadě po sobě následujících polohách, které se překrývají, takže při každém zarážení se vytváří šířka stěny, která je menší, než je šířka trámce. Kromě toho mohou vibrace, jimž je trámec vystaven, v určitých případech rozrušovat jemné zeminy v blízkosti trámce, přičemž se vytvářejí kapsy rozrušených částí ve vytvářené stěně, která se tak bude vyznačovat vadnou těsností.
Je rovněž znám jiný způsob realizace tenkých stěn, který spočívá v zapouštění od místa k místu trasy, kterou má zaujímat tenká stěna, soupravy tyčí opatřené na dolní části tryskami, kterými se vrhá tekutá kompozice na bázi cementu pod velmi vysokým tlakem, například tlakem 200 až 600 kPa, takže se odřezává v zemině technikou nazývanou jetting úsek stěny, který bude vyplněn tekutou kompozicí na bázi cementu, která po vytvrzení vytvoří tenkou stěnu.
Při tomto postupu jsou proudy tekuté kompozice na bázi cementu pod vysokým tlakem orientovány v podstatě v rovině vytvářené stěny, přičemž však proudy vypouštěné dvěma sousedními vrty musí svírat mezi sebou malý úhel, aby se překrývaly s výhodou ve v podstatě stejné vzdálenosti od obou tyčí. Tento známý způsob se vyznačuje nevýhodou v tom, že jestliže se vytvoří malá úhlová chyba v ukládání tyčí, ztratí se kontinuita, tj. těsnost stěny. Kromě toho tento způsob nedovoluje v praxi vytvářet tenké stěny.
Podstata vynálezu
Vynález si klade za úkol vytvořit způsob a zařízení, které by odstranily výše uvedené nevýhody a které by umožnily vytvářet tenké stěny účinným a ekonomickým způsobem.
Uvedeného cíle je dosaženo způsobem vytváření souvislých tenkých stěn v zemině, typu při kterém se postupně zaráží při vibrování do zeminy podél trasy realizované stěny svislý trámec, který je na své dolní části opatřen prostředky pro vhánění tekuté kompozice, která po ztuhnutí tvoří tenkou stěnu, do zeminy, jehož podstatou je, že se v dolní části vibrujícího trámce vypouští
- 1 CZ 283668 B6 do zeminy nejméně jeden proud tlakové kapaliny pod velmi vysokým tlakem nejméně 20 MPa, orientovaný v podstatě v rovině vytvářené stěny.
Pod pojmem tekutá kompozice ve smyslu popisu i definice vynálezu se rozumí kompozice obsahující v suspenzi pojivo, jako cement, vyskytující se v kapalné nebo slabě viskózní formě a tvrdnoucí tak, že po vytvrzení pojivá vykazuje více nebo méně vysokou mechanickou pevnost.
Podle dalšího znaku vynálezu je nejméně jeden proud orientován dopředu směrem k části stěny, která se má vytvářet.
Proud kapaliny o velmi vysokém tlaku se může vypouštět během zarážení vibrujícího trámce nebo během opětovného vytahování vibrujícího trámce, nebo během zarážení a opětovného vytahování vibrujícího trámce. Tekutá kompozice se přitom vypouští pod tlakem od 20 do 100 MPa.
Podle dalšího znaku vynálezu je kapalina vypouštěná pod velmi vysokým tlakem je voda.
Kromě proudu o velmi vysokém tlaku s tlakovou vodou se podle dalšího znaku vynálezu vypouští v dolní části vibrujícího trámce nejméně jeden proud tekuté kompozice o tlaku nižším, než má proud o velmi vysokém tlaku, v rozmezí 1 až 10 MPa.
Kapalina vypouštěná v proudu o velmi vysokém tlaku může být samotná tekutá kompozice, obsahující vodu, cement nebo jiný tvrdnoucí materiál, jakož i plniva. Proud tekuté kompozice o velmi vysokém tlaku se s výhodou vypouští v dolní části trámce dopředu, tj. k části stěny, která se má vytvářet, jako jediný proud kapaliny.
Podle provedení vynálezu se proud tekuté kompozice vypouští v dolní části trámce směrem dozadu, tj. k již realizované části stěny, přičemž se současně vypouští dopředu k části stěny, která se má vytvářet, další proud kapaliny a velmi vysokém tlaku ve formě tlakové vody. Odstraňuje se tak riziko, že zemina rozrušená vibracemi a zatloukáním bude vytvářet kapsy v již vytvořené tenké stěně, která by tak ztratila svou souvislost.
Podle j iného provedení vynálezu se tekutá kompozice vypouští v proudu o velmi vysokém tlaku a současně v nejméně jednom proudu o nižším tlaku, uloženém výše, než proud o velmi vysokém tlaku.
V sousedství s proudem kapaliny o velmi vysokém tlaku se může dále vypouštět proud tlakového plynu, zejména vzduchu stlačeného na velmi vysoký tlak. Proud tlakového plynu je s výhodou orientován souhlasně s proudem tlakové vody, zatímco druhý proud o velmi vysokém tlaku, tvořený tekutou kompozicí, je vypouštěn v opačném směru k již vytvořené části stěny.
Proud kapaliny o velmi vysokém tlaku se podle dalšího znaku vynálezu vypouští pod trámcem, s výhodou vodorovně.
Vynález se rovněž vztahuje na zařízení pro vytváření tenkých stěn v zemině výše uvedeným způsobem, obsahující svislý trámec s průřezem s výhodou tvaru písmene H, ovládaný vibračním a zarážecím prostředkem, přičemž trámec je opatřen ve své dolní části ústrojím pro vypouštění tekuté kompozice, jehož podstatou je, že obsahuje ve své dolní části nejméně jednu trysku pro vypouštění kapaliny o velmi vysokém tlaku v rovině tenké stěny v průběhu jejího vytváření. Tryska pro vypouštění kapaliny o velmi vysokém tlaku v rovině stěny s výhodou leží pod dolním koncem trámce a s výstupním otvorem orientovaným směrem dopředu pod trámcem, účelně v dolní části trámce na straně části stěny, která se má vytvářet.
-2 CZ 283668 B6
Zařízení podle dalšího znaku vynálezu obsahuje trysku pro vypouštění tekuté kompozice pod velmi vysokým tlakem, která je orientovaná svým výstupním otvorem dozadu k již vytvořené části stěny.
Podle dalšího znaku zařízení podle vynálezu je na stejné straně, na níž je uložena tryska pro vypouštění kapaliny o velmi vysokém tlaku, umístěna tryska pro vypouštění tlakového plynu, orientovaná ve stejném směru.
Použití proudu kapaliny o velmi vysokém tlaku směrem k vytvářené stěně má značné výhody vzhledem ke známému stavu techniky tvořenému zarážením trámce vibračním zarážením. Tento proud o velmi vysokém tlaku především odstraňuje nebezpečí, že pod působením vibračního zarážení trámce bude zemina, která se nachází pod trámcem, vnikat do části již realizované tenké stěny a to vzhledem k tomu, že proud o velmi vysokém tlaku má tendenci vrhat zeminu směrem dopředu, tj. na stranu tenké stěny, která zbývá k realizaci.
Kromě toho působí proud o velmi vysokém tlaku v nezanedbatelné vzdálenosti před trámcem, což dovoluje zvýšit vzdálenost mezi po sobě následujícími polohami zatloukání trámce. Vyhlubování tenké stěny může být realizováno mezi dvěma zarážecími polohami výlučně proudem o velmi vysokém tlaku, takže vzdálenost, která odděluje dvě po sobě následující polohy zarážení trámce, může být značně vyšší, než je šířka trámce, zatímco ve známém stavu techniky je tato vzdálenost menší nebo stejně velká jako tato šířka.
Použití proudu kapaliny o velmi vysokém tlaku podle vynálezu, který rozrušuje zeminu ve spodní části trámce, podle vynálezu konečně značně usnadňuje vibrační zarážení tohoto trámce, které je rychlejší a spotřebovává podstatně méně energie.
Podle vynálezu je možné používat současně několika proudů o velmi vysokém tlaku, které jsou vypouštěny v rovině stěny, která zbývá k realizaci. Může tak být výhodné používat současně proud tekuté kompozice o velmi vysokém tlaku orientovaný k zadní straně, a druhý proud o velmi vysokém tlaku směrem k přední straně, tj. ke stěně, která se má realizovat.
Přehled obrázků na výkrese
Vynález je blíže vysvětlen v následujícím popisu na příkladech provedení s odvoláním na připojené výkresy, ve kterých znázorňuje obr. 1 schéma provádění běžného způsobu provádění tenkých podzemních stěn podle známého stavu techniky, obr. 2 zvětšený pohled na dolní část prvního provedení svislého trámce podle vynálezu, obr. 3 řez rovinou III-III z obr. 2, obr. 4 pohled na dolní část druhého provedení svislého trámce podle vynálezu, obr. 5 řez rovinou V-V z obr. 4, obr. 6 pohled na dolní část třetího provedení svislého trámce podle vynálezu, obr. 7 řez rovinou VII-VII z obr. 6, obr. 8 pohled na dolní část čtvrtého provedení svislého trámce podle vynálezu a obr. 9 řez rovinou IX-IX z obr. 8.
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 je znázorněn svislý zarážecí profil nebo štětovnicovitý trámec 1 (dále trámec), používaný pro realizování tenké stěny z tekuté kompozice na bázi cementu nebo jiných tvrdnutelných materiálů. Pro provádění známého způsobu se trámec zapouští do země pomocí vibrační hlavy 3 zavěšené na konci stožáru 4 zdvíhacího stroje 5 a vedené svislým stožárem 3a. Na spodní straně trámce 1 leží vháněcí ústrojí 6, které vypouští tekutou kompozici pod poměrně malým tlakem v patě trámce v průběhu jeho zapouštění. Takto vháněná tekutá kompozice slouží k usnadňování spouštění trámce a při jeho opětovném zdvihu vyplňuje dutinu zanechanou trámcem 1.
-3 CZ 283668 B6
Pro vytváření stěny se provádějí postupná zapouštění trámce 1, při nichž se tento posouvá doprava o vzdálenost nanejvýše odpovídající jeho šířce. V praxi není možné posouvat trámec doprava pro nové zatloukání o více, než je vzdálenost menší než jeho šířka, aby se zajistilo překrývání otisků zanechaných trámcem v zemině.
Na obr. 2 a 3 je znázorněno první provedení, dolní části pracovního trámce podle vynálezu. Jak je patrno z obr. 3, má trámec 1 tvar písmene H obsahující profilovou stojinu 7 spojující profilové příruby 8 a 9. Ve své dolní části je trámec 1 vyztužen částmi 7a, 8a a 9a zvětšené tloušťky, umožňující vytvořit v zemině otisk o velikosti vétší, než je běžný průřez trámce. V daném případě obsahuje konec trámce 1 rovněž na své levé části křidélko 10 ležící v prodloužení stojiny
7. Toto křidélko 10 je určeno k zabírání do části stěny, která byla vytvořena při předcházejícím zarážecím záběru trámce 1.
Podle vynálezu je v dolní části trámce 1 umístěna tryska 11 umožňující vypouštět proud tekuté kompozice 12 pod velmi vysokým tlakem v podstatě vodorovně v rovině tenké stěny, tj. v rovině stojiny 7 trámce J. Tekutá kompozice vrhaná pod velmi vysokým tlakem v proudu 12 vyvolává rozřezávání zeminy pod trámcem 1 a napravo od tohoto trámce v rovině stěny, která se má vytvářet. Tekutá kompozice pod velmi vysokým tlakem je vedena potrubím 14 uloženým pod délce příruby 9.
Vypouštění tekuté kompozice pod velmi vysokým tlakem v dolní části trámce 1 podle vynálezu přináší řadu výhod v tom, že tlačí na zeminu, která se pod trámcem 1 rozrušuje a brání jí tlačit se směrem doleva v části stěny, která již byla vytvořena, čímž se usnadňuje spouštění trámce 1, což dovoluje pracovat snadněji a šetřit energii a vytvářet rovinnou dutinu pod trámcem 1, tj. na přímce jak je patrná na obr. 2. Tato dutina slouží k následnému vylévání rovinné stěny.
Vzhledem k řešení podle vynálezu není potřebné, aby během dvou po sobě následujících zapouštění trámce 1 se otisky překrývaly. Naopak je možné vykonávat po sobě následující zarážení trámce 1, přičemž se umísťují v odstupech o vzdálenost, která je větší, než je šířka trámce 1, přičemž dutina určená k přijímání materiálu tenké stěny mezi dvěma po sobě následujícími otisky trámce 1 se vytváří proudem 12 o vysokém tlaku. Ve variantě neznázoměné na obr. 2 a 3 je možné vysílat v sousedství proudu tekuté kompozice vzduchový proud o velmi vysokém tlaku, což usnadňuje pronikání tekuté kompozice do zeminy.
Druhé provedení vynálezu, které je znázorněno na obr. 4 a 5, se liší od provedení z obr. 2 a 3 v tom, že na zesílené části 8a dolního konce trámce 1 je umístěna tryska 1 la pro vypouštění kapaliny, například vody, pod velmi vysokým tlakem, takže tryska vrhá proud 12a o velmi vysokém tlaku pouze před trámec 1, tj. do části zeminy, která dosud nebyla zpracovávána zarážením trámce 1. Přívod tekuté kompozice, které po ztuhnutí zajistí vytvoření tenké stěny, k základně trámce 1 je zajišťován tryskou 6 napájenou potrubím 15.
Je tedy zřejmé, že i když se postupuje pomocí vibračního zarážení trámce 1 při současném vypouštění tekuté kompozice pod trámcem, jak je to známé v tradičních postupech, používá se podle vynálezu rovněž vrhání kapaliny pod velmi vysokým tlakem v proudu 12a a svislého rozřezávání zeminy, která se nachází před trámcem 1. Je tak možné takto vytvářet v této štěrbině tenkou stěnu, a to buď kapalinou vrhanou tryskou 1 la, když je tato kapalina tekutá kompozice schopná tvrdnutí, nebo vyplňováním této mezery tekutou kompozicí vypouštěnou tryskou 6 proudy 6a s objemem a tlakem dostatečným pro zaujmutí prostoru vytvořeného proudem 12a vody pod velmi vysokým tlakem. Je také možno vyplňovat tento prostor při následném zarážení trámce J, které může být realizováno, jak bylo vysvětleno výše, s určitým odstupem od předchozího otisku stejného trámce.
V provedení znázorněném na obr. 6 a 7 je na levé straně dolní části trámce 1 umístěna vypouštěcí tryska 17 pro vypouštění tekuté kompozice velmi vysokým tlakem, která vrhá proud
-4CZ 283668 B6 do části tenké stěny, která byla vytvořena při předchozím zarážení, což má výhodu v tom, že se odstraní jakékoli kapsy ze zeminy, které by mohly existovat v této části tenké stěny. Takto vypouštěná tekutá kompozice je přiváděna potrubím 19. V tomto provedení se vypouští rovněž tryskou 11 a potrubím 14 proud 12 vody pod velmi vysokým tlakem, který je orientován dopředu směrem k části stěny, která zbývá k realizaci. Rovněž se vypouští tryskou 11b proud 12b stlačeného vzduchu, který je přiváděn potrubím 14b, a který vyúsťuje v bezprostředním sousedství proudu 12 vody, což usnadňuje vnikání proudu vody do zeminy. Konečně se v provedení z obr. 4 a 5 přivádí tryskou 6 tekutá kompozice proudy 6a pod relativně malým tlakem pro vyplňování dutiny tvořené v zemině proudem 12 vody, přivedené pod vysokým tlakem a vytváření stěny po ztuhnutí tekuté kompozice.
Čtvrté provedení vynálezu podle obr. 8 a 9 obsahuje trysku 11 pro vypouštění vody pod velmi vysokým tlakem dopředu, tj. směrem k části stěny, která ještě nebyla vytvořena, jakož i trysku 17 pro vrhání tekuté kompozice pod velmi vysokým tlakem dozadu, tj. do opačného směru.
Jak bylo vysvětleno výše, proud 12 vody pod velmi vysokým tlakem rozřezává zeminu, kde se má vytvářet stěna, zatímco proud 18 tekuté kompozice pod velmi vysokým tlakem vhání tekutou kompozicí do stěny, která již byla vytvořena, pro odstranění kapes zeminy, které by mohly ještě zůstávat v tekuté kompozici. Tryska 1 la vypouští proud 12a tekuté kompozice, s výhodou o velmi vysokém tlaku, pro vyplnění dutiny vytvořené proudem 12 vody o velmi vysokém tlaku tekutou kompozicí, a tryska 11c vypouští v blízkosti proudu 12a tekuté kompozice proud 12c stlačeného vzduchu, který je přiváděn potrubím 14c. Směs vzduchu a proudu 12a tekuté kompozice dovoluje lepší rozdělování tekuté kompozice a lepší pronikání proudu 12a.
Jak je zřejmé, vynález dovoluje jednoduchými prostředky podstatně zlepšit produktivitu zařízení pro realizaci tenkých podzemních stěn při zvyšování kvality těchto stěn. Rozumí se, že výše popsaná provedení nemají omezující charakter a že mohou být podrobeny všem žádoucím obměnám, aniž by se opustil rozsah vynálezu.
Zejména je zřejmé, že tvar dolní části trámce 1 může být obměněn v závislosti na okolnostech, pokud se zachová v dolní části svislého trámce přívod kapalného proudu vypouštěného pod velmi vysokým tlakem v rovině stěny pro rozřezávání dutiny a/nebo odstranění kapes zeminy, které by jinak mohly zůstávat v prostoru, který má zaujmout tenká stěna.
Konečně se v rámci vynálezu rozumí, že kapalina vypouštěná pod velmi vysokým tlakem může být například voda a/nebo tekutá kompozice, a že v blízkosti bodu nebo bodů vstřikování kapalin pod velmi vysokým tlakem může být vypuštěn plyn, jako vzduch.

Claims (21)

1. Způsob vytváření souvislých tenkých stěn v zemině, při kterém se postupně zaráží při vibrování do zeminy podél trasy realizované stěny svislý trámec, který je na své dolní části opatřen prostředky pro vhánění tekuté kompozice, která po ztuhnutí tvoří tenkou stěnu, do zeminy, vyznačený tím, že se v dolní části vibrujícího trámce (1) vypouští do zeminy nejméně jeden proud (12, 12a, 18) tlakové kapaliny pod velmi vysokým tlakem nejméně 20 MPa, orientovaný v podstatě v rovině vytvářené stěny.
2. Způsob podle nároku 1, vyznačený tím, že nejméně jeden proud (12, 12a) je orientován dopředu směrem k části stěny, která se má vytvářet.
-5CZ 283668 B6
3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačený tím, že se proud (12, 12a, 18) kapaliny o velmi vysokém tlaku vypouští během zarážení vibrujícího trámce (1).
4. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačený tím, že se proud (12, 12a, 18) kapaliny o velmi vysokém tlaku vypouští během opětovného vytahování vibrujícího trámce (1).
5. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačený tím, že se proud (12, 12a, 18) kapaliny o velmi vysokém tlaku vypouští během zarážení a opětovného vytahování vibrujícího trámce (1).
6. Způsob podle nejméně jednoho z nároků laž5, vyznačený tím, že se tekutá kompozice vypouští pod tlakem od 20 do 100 MPa.
7. Způsob podle nejméně jednoho z nároků laž6, vyznačený tím, že kapalina vypouštěná v proudu (12, 12a) o velmi vysokém tlaku je voda.
8. Způsob podle nejméně jednoho z nároků laž7, vyznačený tím, že se kromě proudu (12a) o velmi vysokém tlaku s tlakovou vodou vypouští v dolní části vibrujícího trámce nejméně jeden proud (6a) tekuté kompozice o tlaku nižším, než má proud o velmi vysokém tlaku, v rozmezí 1 až 10 MPa.
9. Způsob podle nejméně jednoho z nároků laž6, vyznačený tím, že kapalina vypouštěná v proudu o velmi vysokém tlaku je samotná tekutá kompozice, obsahující vodu, cement nebo jiný tvrdnoucí materiál, jakož i plniva.
10. Způsob podle nároku 9, vyznačený tím, že proud (12) tekuté kompozice o velmi vysokém tlaku se vypouští v dolní části trámce (1) dopředu, tj. k části stěny, která se má vytvářet, jako jediný proud kapaliny.
11. Způsob podle nároku 7 nebo 9, v y z n a č e n ý tím, že proud (18) tekuté kompozice se vypouští v dolní části trámce směrem dozadu, tj. k již realizované části stěny, přičemž se současně vypouští dopředu k části stěny, která se má vytvářet, další proud (12) kapaliny a velmi vysokém tlaku ve formě tlakové vody.
12. Způsob podle nároku 8 nebo 11, vyznačený tím, že tekutá kompozice se vypouští v proudu (18) o velmi vysokém tlaku a současně v nejméně jednom proudu (6a) o nižším tlaku, uloženém výše, než proud (18) o velmi vysokém tlaku.
13. Způsob podle nejméně jednoho z nároků lažl2, vyznačený tím, že se v sousedství s proudem (12) kapaliny o velmi vysokém tlaku vypouští proud (12b) tlakového plynu, zejména vzduchu stlačeného na velmi vysoký tlak.
14. Způsob podle nároku 13, vyznačený tím, že proud (12b) tlakového plynuje orientován souhlasně s proudem (12) tlakové vody, zatímco druhý proud (18) o velmi vysokém tlaku, tvořený tekutou kompozicí, je vypouštěn v opačném směru k již vytvořené části stěny.
15. Způsob podle nejméně jednoho z nároků 1 až 14, vyznačený tím, že se proud (12, 18) kapaliny o velmi vysokém tlaku vypouští pod trámcem (1).
16. Způsob podle nejméně jednoho z nároků l až 15, v y z n a č e n ý tím, že se proud (12, 18) kapaliny o velmi vysokém tlaku vypouští vodorovně.
-6CZ 283668 B6
17. Zařízení pro vytváření souvislých tenkých stěn v zemině způsobem podle nejméně jednoho z nároků 1 až 16, obsahující svislý trámec s průřezem s výhodou tvaru písmene H, ovládaný vibračním a zarážecím prostředkem, přičemž trámec je opatřen ve své dolní části ústrojím pro vypouštění tekuté kompozice, vyznačené tím, že obsahuje ve své dolní části nejméně jednu trysku (11, 11a, 17) pro vypouštění kapaliny o velmi vysokém tlaku v rovině tenké stěny v průběhu jejího vytváření.
18. Zařízení podle nároku 17, vyznačené tím, že tryska (11, 11a, 17) pro vypouštění kapaliny o velmi vysokém tlaku v rovině stěny leží pod dolním koncem trámce (1) a je orientována svým výstupním otvorem pod trámcem (1) směrem dopředu.
19. Zařízení podle nároku 18, vyznačené tím, že tryska (11a) pro vypouštění kapaliny o velmi vysokém tlaku leží v dolní části trámce (1) na straně části stěny, která se má vytvářet.
20. Zařízení podle nejméně jednoho z nároků 17ažl9, vyznačené tím, že obsahuje trysku (11, 11a, 17) pro vypouštění tekuté kompozice pod velmi vysokým tlakem, která je orientovaná svým výstupním otvorem dozadu k již vytvořené části stěny.
21. Zařízení podle nejméně jednoho z nároků 17až20, vyznačené tím, že na stejné straně, na níž je uložena tryska (11) pro vypouštění kapaliny o velmi vysokém tlaku, je umístěna tryska (1 lb) pro vypouštění tlakového plynu, orientovaná ve stejném směru.
CS923904A 1991-05-14 1992-05-14 Způsob a zařízení pro vytváření tenkých stěn v zemině CZ283668B6 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9105798A FR2676479A1 (fr) 1991-05-14 1991-05-14 Procede pour la realisation de parois minces dans le sol et dispositif pour sa mise en óoeuvre.
PCT/FR1992/000426 WO1992020873A1 (fr) 1991-05-14 1992-05-14 Procede pour la realisation de parois minces dans le sol et dispositif pour sa mise en ×uvre

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ390492A3 CZ390492A3 (en) 1993-07-14
CZ283668B6 true CZ283668B6 (cs) 1998-05-13

Family

ID=9412745

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS923904A CZ283668B6 (cs) 1991-05-14 1992-05-14 Způsob a zařízení pro vytváření tenkých stěn v zemině

Country Status (11)

Country Link
EP (1) EP0513461B1 (cs)
AT (1) ATE122426T1 (cs)
CZ (1) CZ283668B6 (cs)
DE (2) DE69109663T2 (cs)
DK (1) DK0513461T3 (cs)
ES (1) ES2036508T3 (cs)
FR (1) FR2676479A1 (cs)
GR (1) GR930300017T1 (cs)
HU (1) HU216962B (cs)
SK (1) SK283977B6 (cs)
WO (1) WO1992020873A1 (cs)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2712317B1 (fr) * 1993-11-12 1995-12-29 Sol Cie Procédé de réalisation de parois minces dans le sol.
DE19524775B4 (de) * 1995-07-07 2013-09-05 Bilfinger SE Vorrichtung zum Herstellen einer Schmalwand
DE19740800B4 (de) * 1997-09-17 2006-10-26 Bilfinger Berger Ag Verfahren zum Einbringen von Bohlen in Erdreich

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS514003B1 (cs) * 1970-11-12 1976-02-07
FR2316383A1 (fr) * 1975-07-03 1977-01-28 Soletanche Procede et dispositif pour la realisation d'ecrans d'etancheite dans le sol par lancage
GB1558694A (en) * 1977-08-10 1980-01-09 Kajima Corp Consolidation of underground masses
JPS54155607A (en) * 1978-04-06 1979-12-07 Hisaharu Nakashima Method of pile driving construction to base rock
DE2844794A1 (de) * 1978-10-13 1980-04-24 Brechtel Johannes Vorrichtung zur herstellung einer schmalwand
JPS55105021A (en) * 1979-02-07 1980-08-12 Shigeo Takamura High pressure chemichal liquid grouting method utilizing high frequency vibration pressure

Also Published As

Publication number Publication date
HU216962B (hu) 1999-10-28
DE69109663T2 (de) 1995-09-07
DE513461T1 (de) 1993-05-19
GR930300017T1 (en) 1993-04-28
WO1992020873A1 (fr) 1992-11-26
DE69109663D1 (de) 1995-06-14
ES2036508T3 (es) 1995-07-16
DK0513461T3 (da) 1995-07-17
EP0513461A1 (fr) 1992-11-19
FR2676479A1 (fr) 1992-11-20
FR2676479B1 (cs) 1995-06-02
SK9193A3 (en) 1993-07-07
ATE122426T1 (de) 1995-05-15
ES2036508T1 (es) 1993-06-01
HUT63894A (en) 1993-10-28
SK283977B6 (sk) 2004-06-08
CZ390492A3 (en) 1993-07-14
EP0513461B1 (fr) 1995-05-10
HU9300018D0 (en) 1993-06-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101987533B1 (ko) 프리보링용 3중관용 굴착헤드 구조체
US3608012A (en) Method for the manufacture of elongated objects of concrete
EP1930087B1 (en) Method of spray application, and spray apparatus, for bentonite material
US3371459A (en) Mortar joint placement device
CZ283668B6 (cs) Způsob a zařízení pro vytváření tenkých stěn v zemině
CN105350516B (zh) 一种岩土层注料改性加固方法
EP0174923B1 (en) Concrete slab extruder with shear-action coring members
EP2034129A3 (en) Method of consolidation, impermeabilisation and drainage of underground works by guided perforations
HU217308B (hu) Eljárás vízzáró falak létrehozására talajban
JP3213240B2 (ja) 既設構造物の支持杭補強構造とその補強方法
CN108194101A (zh) 一种隧道施工工艺
KR101832316B1 (ko) 해중터널의 시공장치 및 그 공법
JP2008069549A (ja) 地中固結体造成装置および地中固結体造成工法
KR102105956B1 (ko) 터널 천정부 라이닝 콘크리트의 진동다짐장치 및 이를 이용한 터널 라이닝 콘크리트용 거푸집 장치
JPH02120410A (ja) コンクリート製矢板
JPH1150443A (ja) 地中固結体築造装置及び地中固結体築造工法
US4304507A (en) Method for producing a continuous wall
JP2001295263A (ja) 較差圧合流によるキャビテーション噴流地盤硬化層造成工法と装置
DE102017009069B3 (de) Vorrichtung und Verfahren zur Errichtung eines Wetterdammes
DE102005044104B3 (de) Verfahren zum Kappen eines oberen Endes eines Gründungselementes
EP0442589A1 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von standfesten Schlitzen im Erdreich und/oder Lockergestein
SU1113558A1 (ru) Установка дл набрызг-бетонных работ
DE3610118A1 (de) Verfahren zum einbringen von beton in eine schalung zum herstellen einer tunnelauskleidung in ortbeton sowie vorrichtungen zur durchfuehrung des verfahrens
FI73918C (fi) Anordning foer att foerse aennu icke haordnade betongstycken med haol eller foerdjupningar.
JPH07252823A (ja) 固結杭造成における仕上がり杭径の制御方法

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20090514