HU216321B - Vizben duzzadó kationos polimer, eljárás előállítására és alkalmazása - Google Patents

Vizben duzzadó kationos polimer, eljárás előállítására és alkalmazása Download PDF

Info

Publication number
HU216321B
HU216321B HU9801032A HU9801032A HU216321B HU 216321 B HU216321 B HU 216321B HU 9801032 A HU9801032 A HU 9801032A HU 9801032 A HU9801032 A HU 9801032A HU 216321 B HU216321 B HU 216321B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
water
polymer
swellable
insoluble polymer
free radical
Prior art date
Application number
HU9801032A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT77804A (hu
Inventor
Giancarlo Fornasari
Alessandro Gagliardini
Original Assignee
The Procter & Gamble Co.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by The Procter & Gamble Co. filed Critical The Procter & Gamble Co.
Publication of HUT77804A publication Critical patent/HUT77804A/hu
Publication of HU216321B publication Critical patent/HU216321B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F226/00Copolymers of compounds having one or more unsaturated aliphatic radicals, each having only one carbon-to-carbon double bond, and at least one being terminated by a single or double bond to nitrogen or by a heterocyclic ring containing nitrogen
    • C08F226/02Copolymers of compounds having one or more unsaturated aliphatic radicals, each having only one carbon-to-carbon double bond, and at least one being terminated by a single or double bond to nitrogen or by a heterocyclic ring containing nitrogen by a single or double bond to nitrogen
    • C08F226/04Diallylamine
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61LMETHODS OR APPARATUS FOR STERILISING MATERIALS OR OBJECTS IN GENERAL; DISINFECTION, STERILISATION OR DEODORISATION OF AIR; CHEMICAL ASPECTS OF BANDAGES, DRESSINGS, ABSORBENT PADS OR SURGICAL ARTICLES; MATERIALS FOR BANDAGES, DRESSINGS, ABSORBENT PADS OR SURGICAL ARTICLES
    • A61L15/00Chemical aspects of, or use of materials for, bandages, dressings or absorbent pads
    • A61L15/16Bandages, dressings or absorbent pads for physiological fluids such as urine or blood, e.g. sanitary towels, tampons
    • A61L15/42Use of materials characterised by their function or physical properties
    • A61L15/60Liquid-swellable gel-forming materials, e.g. super-absorbents

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Dispersion Chemistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Hematology (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)
  • Polymerisation Methods In General (AREA)
  • Absorbent Articles And Supports Therefor (AREA)

Abstract

A találmány tárgya pőlifűnkciőnális vinilvegyülettel térhálósítőtt,(I) általánős képletű diallil-kvaterner ammóniűmsóból – R1 és R2szénhidrőgéncsőpőrt és X aniőn – származó egységeke tartalmazó, vízbendűzzadó, vízben őldhatatlan pőlimer, amely vizes fázisban, szabadgyökös katalizátőr felhasználásával végzett katiőnős pőlimerizációvalkészül, illetve a fűnkciós csőpőrtjai bázik s főrmában vannak, tővábbáa pőlimer szűperabszőrbens anyagként történő alkalmazása példáűlegészségügyi betétekben. ŕ

Description

A jelen találmány tárgya kationos polimer, közelebbről egy szokásos módon „szuperabszorbens”-nek nevezett típusú vízabszorbens polimer.
A jelenleg „szuperabszorbens”-nek nevezett anyagok gyengén térhálósított hidrofil polimerek. A polimerek különböznek egymástól kémiai természet tekintetében, de közös az a tulajdonságuk, hogy képesek abszorbeálni és mérsékelt nyomás alatt is magukban tartani a saját tömegüknek sokszorosával egyenértékű mennyiségű vizes folyadékot. A szuperabszorbensek például tipikus módon saját tömegüknek 100-szorosáig terjedő mennyiségű vagy ennél több desztillált vizet is tartalmazhatnak.
A szuperabszorbenseket számos olyan különböző ipari alkalmazási területen történő felhasználásra javasolták, ahol előnyösen használható ki vízabszorbeáló és/vagy magukban tartó tulajdonságuk. Ilyen területek közé tartozik például a mezőgazdaság, az építőipar, az alkalikus elemek és szűrők gyártása. A szuperabszorbensek legfontosabb alkalmazási területe azonban a higiéniai és/vagy egészségügyi termékek, mint az egyszer használatos egészségügyi betétek és a gyermekek vagy inkontinens felnőttek részére szolgáló pelenkák. Az ilyen higiéniai és/vagy egészségügyi termékekben szuperabszorbenseket használnak, általában cellulózrostokkal kombinált formában, testfolyadékok, mint menses vagy vizelet abszorbeáltatására. A szuperabszorbensek testfolyadék-abszorbeáló képessége jelentősen kisebb, mint ionmentesvíz-abszorbeáló képessége. Általában úgy véljük, hogy ez a hatás a testfolyadékok elektrolittartalmának következménye, és a hatást gyakran „sómérgezés”-nek nevezik.
A szuperabszorbensek vízabszorpciós és vízvisszatartó tulajdonsága annak következménye, hogy a polimer szerkezetben ionizálható fúnkcionális csoportok vannak jelen. Ezek a csoportok lehetnek karboxilcsoportok, melyeknek nagy része só formában van, amikor a polimer száraz, de vízzel érintkezve dísszociálódik és szolvatálódik. A disszociált állapotban a polimer láncnak egy sor olyan fúnkcionális csoportja van, amelynek ugyanolyan az elektromos töltése, és így egymást taszítják. Ez a polimer szerkezet kiterjedéséhez vezet, ami viszont további vízmolekulák abszorpcióját teszi lehetővé, bár ezt a kiterjedést a polimer szerkezet térhálókötései korlátozzák, és e korlátozásnak elegendőnek kell lennie ahhoz, hogy meggátolja a polimer feloldódását. Feltételezzük, hogy egy jelentős elektrolitkoncentráció a vízben interferál a funkcionális csoportok disszociációjával, és a „sómérgezési” hatáshoz vezet. Bár a kereskedelemben kapható legtöbb szuperabszorbens anionos, ugyanúgy lehet kationos szuperabszorbenseket is előállítani, amelyekben a funkcionális csoportok például kvatemer ammóniumcsoportok. Az ilyen anyagoknak is só formájúaknak kell lenniük, hogy szuperabszorbensként működjenek, és ezek hatásosságát is befolyásolja a sómérgező hatás.
Az EP-A 0161762 számú európai szabadalmi irat tárgyát legalább egy diallil-kvatemer ammóniumsó, előnyösen valamely diallil-dialkil-ammónium-halogenid részben térhálósított kopolimeijei képezik. A polimereket egy olajfázis mint folytonos fázis és egy vizes fázis mint diszkontinous fázis fordított szuszpenziós polimerizációjával állítják elő. A direkt úton, só formában előállított polimerekről azt állítják, hogy azok olyan vízzel duzzasztható polimerek, amelyeknek vízabszorpciós tulajdonságai nem csökkennek jelentős mértékben, ha sótartalmú oldatok abszorbeáltatására használják őket. Az EP-A 01610762 számú európai szabadalmi irat speciális példája azonban egy olyan anyagra vonatkozik, amelynek a leírásban közölt eredmények alapján 0,9 tömeg%-os nátrium-kloridban csak 20 tömeg%-os vízabszorpció-kapacitása van az ionmentes vízben mért abszorpcióképességéhez képest.
A jelen találmány egyik tárgya olyan kationos vízabszorbeáló abszorbens polimer szolgáltatása, amelynek javított vízabszorpciós tulajdonságai vannak, különösen sótartalmú oldatok tekintetében.
Egy vonatkozásban a jelen találmány egy olyan vízben duzzadó, vízben oldhatatlan polimert szolgáltat, amely alkalmas polifunkcionális vinilvegyülettel térhálósított diallil-kvatemer ammóniumsó-monomer, melyre jellemző, hogy a polimert vizes fázisban, szabad gyökös katalizátorral végzett kationos polimerizációval állítottuk elő.
Egy másik vonatkozásban a jelen találmány egy alkalmas polifunkciós vinilvegyülettel térhálósított diallil-kvaterner ammóniumsó-monomerből származó egységeket tartalmazó, vízben duzzadó, vízben oldhatatlan polimert szolgáltat, amelyre jellemző, hogy a fúnkcionális csoportok egy jelentős része bázikus formájú.
Egy még további vonatkozásban a jelen találmány eljárást szolgáltat vízben duzzadó, vízben oldhatatlan polimer gyártására, amely abban áll, hogy egy diallilkvantemer ammóniumsó-monomert és egy alkalmas polifunkcionális vinilvegyületet mint térhálósító szert vizes fázisban, szabad gyökös katalizátor felhasználásával polimerizálunk.
A találmány szerint meglepetésszerűen azt találtuk, hogy egy diallil-kvatemer ammóniumsó-monomemek egy alkalmas térhálósító szerrel vizes fázisban végzett kationos polimerizációja olyan vízben duzzasztható, vízben oldhatatlan polimert eredményez, amelynek jelentősen jobbak a tulajdonságai, mint az EP-A 0161762 számú európai szabadalmi irat szerinti polimernek. Közelebbről, a vizes fázisban kationos polimerizációval előállított polimereknek jobbak a vízabszorpciós tulajdonságai ionmentesített vízben és/vagy sóoldatban.
Mint említettük, az EP-A 0161762 számú európai szabadalmi irat szerinti polimereket fordított szuszpenziós polimerizációval állítják elő. Várható, hogy a különböző polimerizálási módszerekkel, mint az EP-A 0161762 számú európai szabadalmi irat szerinti, vagyis fordított szuszpenziós polimerizációval és a jelen találmány szerinti, vagyis vizes fázisban végzett kationos polimerizációval előállított végtermékek között különbségek lesznek. Ezek a különbségek például a térhálósítás egyenletességében és a molekulatömeg egyenletességében nyilvánulhatnak meg. Bár ezek a különbségek
HU 216 321 Β nem azonosíthatók, a termékek tulajdonságaiban mutatkozó különbségek, és különösen a jelen találmány szerinti termékek jobb tulajdonságai azt bizonyítják, hogy maguk a termékek különbözőek.
A jelen találmány minden olyan diallil-kvatemer ammóniumsó-monomer esetében alkalmazható, amely alkalmas vízben duzzasztható polimerek gyártására. A monomerek általános képlete lényegében I, amely képletben az R1 és R2 szubsztituensek jelentése azonos vagy különböző, mindegyiknek a jelentése olyan szerves gyök, ami nem befolyásolja hátrányosan a polimer tulajdonságait, és X jelentése valamely alkalmas anion.
Az R1 és R2 szubsztituensek jelentése előnyös módon egymástól függetlenül adott esetben szubsztituált, telített szénhidrogén- vagy arilcsoport. A telített szénhidrogéncsoport lehet például egy egyenes, elágazó láncú vagy gyűrűs alkilcsoport. Az arilcsoport aril-alkilcsoport is lehet. Az R1 és R2 csoportok előnyösen 1-20 szénatomosak, előnyösen 1-6 szénatomosak. A telített szénhidrogéncsoport vagy az arilcsoport egy vagy több alkalmas szubsztituenssel, mint karboxil-, észter-, hidroxil-, éter-, szulfát-, szulfonát-, primer, szekunder vagy tercier amin- vagy kvatemer ammóniumcsoporttal lehet szubsztituálva. Észter (-CO2R) és éter (-O-R) esetében az R csoport 1-20 szénatomos, előnyösen 1-6 szénatomos szénhidrogéngyök, előnyösebben az R csoport metilcsoport. Az arilcsoportok esetében alkalmas szubsztituensek közé a fentiekben definiált, telített szénhidrogéncsoportok tartoznak. Előnyös R1 és R2 csoport a metilcsoport.
X jelentése alkalmas anion lehet, ami lehet szervetlen vagy szerves. Alkalmas szervetlen anionok közé tartoznak a halogenidek (különösen a fluorid, klorid, bromid és jodid), a nitrátok, foszfátok, nitritek, karbonátok, bikarbónátok, borátok, szulfátok és hidroxidok. Alkalmas szerves anionok többek között az acetátok, cifrátok, szalicilátok és propionátok.
Az anion előnyösen klorid- vagy hidroxidion.
Előnyös monomerek a diallil-dimetil-ammóniumklorid és a dimetil-diallil-ammónium-hidroxid.
Egy különösen előnyös diallil-kvatemer ammóniumsó-monomer a dimetil-diallil-ammónium-klorid.
A diallil-kvatemer ammóniumsó-monomer szabad gyökös iniciátor jelenlétében történő polimerizációja egy III általános képletű lineáris polimert eredményez, mely képletben n a monomer egységek száma. Annak érdekében, hogy biztosítsuk, hogy a polimer oldhatatlan maradjon a vízzel történő duzzadásnál, arra van szükség, hogy elegendő mértékű térhálósítást hozzunk létre a polimerben oly módon, hogy alkalmas térhálósító szert vigyünk be a polimerizálóreakcióba.
Alkalmas térhálósító szerek általában a molekulájukban két vagy több polimerizálható kettős kötést tartalmazó vinilvegyületek. Speciális térhálósító szerek közé tartoznak a divinil-benzol és az N,N-metilén-biszalkilamid. A térhálósító szert elegendő mennyiségben kell alkalmazni ahhoz, hogy a képződő abszorbens gélesedő anyag (AGM) oldhatatlan legyen, amikor az a vizes oldatokkal érintkezik, de a térhálósító szert nem kell olyan mennyiségben alkalmazni, hogy az zavarja az AGM vizes oldat abszorbeálóképességét. A felhasznált térhálósító szer mennyisége mól%-ban a monomer móljainak számához viszonyítva a 0,01-20%, előnyösen a 0,05-5% tartományban van.
A találmány szerinti kationos polimerizáció vizes közegben, egy alkalmas szabad gyökös iniciátor jelenlétében megy végbe. Bármilyen típusú, szokásos módon kationos polimerizációra használt szabad gyökös . iniciátor használható, beleértve a szerves peroxidokat, így hidrogén-peroxid, perszulfátok, mint ammóniumperszulfát és azovegyületek, mint a 2,2-azo-bisz(2-metil-propionamidin)-dihidroklorid. Előnyös szabad gyökös iniciátorok közé tartoznak az azovegyületek és különösen az azo-bisz(izobutironitril) („AZBN”).
A polimerizációs eljárás a következő módon végezhető.
A következő oldatokat állítottuk elő:
(a) vizes, 60 tömeg%-os monomer oldat, (b) egy körülbelül 230 g/1 koncentrációjú, desztillált vizes térhálósítószer-oldat, (c) körülbelül 60 g/1 koncentrációjú, desztillált vizes szabadgyökösiniciátor-oldat.
(a)-t például vákuumszivattyúval levegőmentesítettük. Ezután a (b)-t és (c)-t állandó keverés közben hozzáadtuk (a)-hoz. Az elegyet körülbelül 60 °C-ra melegítettük. Körülbelül négy óra múlva egy szilárd termék képződött. A terméket kisebb darabokra vágtuk fel, és duzzasztottuk úgy, hogy körülbelül 4 liter desztillált vizet adtunk hozzá. Körülbelül 2 óra múlva a duzzasztott gélt leszűrtük úgy, hogy ehhez például egy nemszőtt textilfátyol szűrőt használtunk. A gélt szárítottuk például egy légcirkulációs szárítószekrényben körülbelül 60 °C-on, körülbelül 10 órán át, és körülbelül 100 g száraz terméket kaptunk.
A képződött terméket bázikus formává alakítottuk át desztillált vízben úgy, hogy folytonos keverés közben lúgoldatot, például nátrium-hidroxidot adtunk hozzá, majd körülbelül 1 óra múlva a gélt leszűrtük. A hidroxidos kezelést és szűrést addig ismételtük, amíg kloridionok már nem voltak jelen a mosóvízben; ez kicsapásos titrálással, ezüst-nitrát (AgNO3) felhasználásával mérhető. A gélt desztillált vízzel addig mostuk, amíg a mosóvíz pH-ja 7-es volt. A terméket például légcirkulációs szekrényben szárítottuk.
A termék minőségbeli különbségein kívül a jelen találmány szerinti eljárásnak, ami vizes közegben végzett oldatpolimerizációt foglal magában, az EP-A-0161762 számú európai szabadalmi irat szerinti, fordított szuszpenzióhoz képest eljárási szempontból is előnyei vannak. A vizes közegben végzett polimerizációnál kevesebb komponenst kell a reakcióközeghez adni, emulgeálószerekre például nincs szükség, és ez azzal jár, hogy kevesebb a végtermékben a szennyeződés. Ezen túlmenően a polimerizáció jobban előrehalad, és nagyobb molekulatömegű termék képződik.
A jelen találmány szerinti eljárás olyan terméket eredményez, amely mind só, mind bázis alakban vízvagy sóoldatabszorbensként használható. A polimer bázis formája a polimer só formájából nyerhető lúggal végzett átalakítása, mint ezt az előzőekben leírtuk.
HU 216 321 Β
Sóoldat abszorbensként történő használat során, például sót tartalmazó folyadékok, mint vizelet- vagy mensesabszorpció során jelentős előnyei vannak annak, ha a találmány szerinti polimert bázis alakban használjuk. Ebben az esetben ugyanakkor, amikor a folyadékot abszorbeálja, a polimernek sótalanító hatása is van a folyadékra, a polimer só formává alakulása következtében. Mivel a találmány szerinti polimer egy erős ioncserélő, a polimer spontán só formájává alakul, ha sóoldattal érintkezik.
A jelen találmány szerinti abszorbens különösen olyan alkalmazási területeken történő felhasználására alkalmas, ahol sótartalmú vizes folyadékokat kívánunk abszorbeáltatni. Ilyen folyadékok közé tartozik a menses és a vizelet, és az abszorbens anyag töltetként használható betétekben és pelenkákban, általában rostos abszorbens anyaggal, mint bolyhozott cellulózzal képezett keverék alakjában. A jelen találmány szerinti abszorbens bázis formában, szabad sav formában lévő anionos szuperabszorbenssel vagy sav formájú kationcserélővei kapcsolatban is használható.
A találmányt a következő példák szemléltetik részletesebben.
1. példa g (diallil-dimetil-ammónium)-klorid 60%-os vizes oldatát 0,0172 g N,N-metilén-bisz(akrilamid)-dal (térhálósító szer) kevertük össze 150 ml vákuumlombikban folytonos keverés közben. A reakcióedényben 15 percen át nitrogént buborékoltattunk át, majd az elegyhez 0,015 g ammónium-perszulfátot (szabad gyökös iniciátor) adtunk, 70 °C-ra melegítettük, és 3 órán át ezen a hőmérsékleten tartottuk, a keverést mágneses keverővei végeztük. Amint a polimer képződik, az oldat gélesedik és szilárddá válik, a keverő leáll.
A polimerhez ezután nagy mennyiségű ionmentes vizet adtunk, és a polimert 24 órán át duzzadni hagytuk, így egy duzzadt gélt kaptunk. A megduzzadt polimert ezután kényszeráramoltatott szekrényben 10 órán át, 100 °C-on szárítottuk, és a megszárított polimert porrá kevertük. A kapott polimer só formájú. A bázis formát úgy kapjuk meg, hogy a klorid formájú polimert lúggal (0,01 M nátrium-hidroxid-oldat) kezeljük a következőképpen.
Egy 10 literes főzőpohárba 20 g polimert töltöttünk, és 4 liter desztillált vizet adtunk hozzá. Miután a polimer megduzzadt, 500 ml nátrium-hidroxid-oldatot adtunk hozzá folyamatos keverés közben. 1 óra múlva a gélt egy nemszőtt textíliafátyol szűrőn leszűrtük, a nátrium-hidroxidos kezelési és szűrési lépést addig ismételtük, amíg a mosóvízben argentometriás titrálással kloridion már nem volt kimutatható. A gélt ezután desztillált vízzel addig mostuk, míg a mosóvíz semleges (7 pH-jú) lett. A gélt légcirkulációs szárítószekrényben 60 °C-on szárítottuk, és megkaptuk a terméket.
A megszárított port megvizsgáltuk ionmentes víz és 0,9 tömeg%-os nátrium-klorid-oldat abszorpcióra a 2. példában leírt módszer szerint, ami megfelel az EP-A0161762 számú európai szabadalmi iratban szereplő módszernek. Az eredmények a következők voltak:
Abszorpció g/g (teászacskó-vizsgálat)
ionmentes víz 0,9% NaCl
1. példa szerinti polimer só alakban 320 55
1. példa szerinti polimer bázis alakban 350 48
EP-A-0161762 számú európai szabadalmi irat szerinti polimer 160 31
A fenti eredmények azt mutatják, hogy a találmány szerinti polimer meglepően nagyobb abszorpciót mutat, mint az A-0161762 számú európai szabadalmi irat szerinti, mind ionmentes víz, mind 0,9 tömeg%-os nátrium-klorid-oldat esetében. A találmány szerinti polimer folyadékot tud abszorbeálni függetlenül attól, hogy só vagy bázis formában van-e.
2. példa
Fai 7 OH előállítása
133 g 60 tömeg%-os vizes (dimetil-diallil-ammónium)-kloridot (a Fluka cégtől beszerezhető DMAC) 250 ml-es lombikba mértünk be.
ml-es kémcsőbe külön bemértünk 0,2 g bisz-akrilamidot (a Fluka cégtől beszerezhető BAC), és azt feloldottuk 2 ml desztillált vízben.
ml-es kémcsőben 0,12 g ammónium-perszulfátot (szabad gyökös iniciátor) feloldottunk 2 ml desztillált vízben.
A monomer oldatot vákuumszivattyúval levegőmentesítettük.
Ezután a térhálósítószer-oldatot és a szabad-gyökös iniciátort folyamatos keverés közben a monomer oldathoz adtuk, és a hőmérsékletét a lombik 4 órára, termosztálófurdőbe helyezésével 60 °C-ra állítottuk be.
A szilárd terméket spatulával felvágtuk, és egy 4 liter desztillált vizet tartalmazó 5 literes főzőpohárba vittük át, két óra múlva a duzzadt gélt nemszőtt textilfátyolon leszűrtük. A gélt cirkuláltatott levegőjű szárítószekrényben 60 °C-on, 12 órán át szárítottuk. 60 g száraz polimert gyűjtöttünk össze, ezt neveztük Fai 7 Cinek. 20 g Fai 7 Cl-t egy 10 literes főzőpohárba töltöttünk, és 4 liter desztillált víz hozzáadása után, folyamatos keverés közben duzzasztottuk. Miután a polimer megduzzadt (2 óra múlva) 500 ml 0,01 M nátrium-hidroxid-oldatot adtunk hozzá, és 30 perc múlva a gélt nemszőtt textilfátyolon leszűrtük. Ezeket a műveleteket (a meglúgosítást és szűrést) addig folytattuk, amíg a mosóvizekben kloridionok (ezüst-nitrát reakcióval) már nem voltak kimutathatók. Ekkor a gélt desztillált vízzel addig mostuk, amíg a mosóvizek lúgos kémhatást nem mutattak.
Végül a gélt légáramoltatott szárítószekrényben, 60 °C-on, 12 órán át szárítottuk. 10 g szárított polimert gyűjtöttünk össze, melyet Fai 7 OH-nak neveztünk.
A szárított port megvizsgáltuk ionmentesvíz-abszorpcióra, és 1 tömeg%-os nátrium-klorid-oldat ab4
HU 216 321 Β szorpcióra a következő teászacskó-vizsgálati módszer szerint:
0,3 g AGM-et (AGM=abszorbens gélesedő anyag) egy teászacskóba mértünk be, és azt egy 150 ml 1 tömeg%-os nátrium-klorid-oldatot (vagy ionmentes vizet) tartalmazó 250 ml-es főzőpohárban 1 órán át duzzadni hagytuk. Ezután a főzőpoharat eltávolítottuk, és a teászacskót 10 percre felakasztottuk, hogy a nem abszorbeált víz kicsepegjen belőle. Az AGM-et tartalmazó zacskót ezután lemértük, és az abszorpcióképességet a következőképpen számítottuk ki:
A —(WnedvesWszáraz)/G, ahol
A=abszorpcióképesség,
Wncdves=a nedves AGM-et tartalmazó zacskó tömege g-ban,
Ws/ára7=a száraz AGM-et tartalmazó zacskó tömege gban,
G=a száraz AGM tömege g-ban.
Abszorcpiókcpcsség, g/g teászacskó vizsgálat
ionmentes víz NaCl 1%
Fai 7 OH 351 55
Fai 7 Cl 340 54
SZABADALMI IGÉNYPONTOK

Claims (20)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Polifunkciós vinilvegyülettel térhálósított, (I) általános képletű diallil-kvatemer ammóniumsó - a képletben R1 és R2 azonos vagy eltérő, ismert szénhidrogéncsoportot és X egy aniont jelent - monomerből származó egységeket tartalmazó, vízben duzzadó, vízben oldhatatlan polimer, azzal jellemezve, hogy a polimer vizes fázisban, szabad gyökös katalizátor felhasználásával végzett kationos polimerizációval előállított.
  2. 2. (I) általános képletű diallil-kvatemer ammóniumsó - a képletben R1 és R2 azonos vagy eltérő, ismert szénhidrogéncsoportot és X egy aniont jelent - monomerből származó egységeket tartalmazó, polifunkciós vinilvegyülettel térhálósított, vízben duzzadó, vízben oldhatatlan polimer, amelyben a funkciós csoportok bázikus formában vannak.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti, vízben duzzadó, vízben oldhatatlan polimer, amelyben az R1 és R2 szubsztituensek mindegyike egymástól függetlenül - adott esetben szubsztituált - szénhidrogén- vagy fenilcsoport.
  4. 4. A 3. igénypont szerinti, vízben duzzadó, vízben oldhatatlan polimer, amelyben a telített szénhidrogéncsoport vagy fenilcsoport egy vagy több karboxil-, észter-, hidroxi-, éter-, szulfát-, szulfonát-, primer, szekunder vagy tercier amino- vagy kvatemer ammóniumcsoporttal szubsztituált.
  5. 5. Az 1 -4. igénypontok bármelyike szerinti, vízben duzzadó, vízben oldhatatlan polimer, amelyben az R1 és R2 csoportok, valamint az észter és éter szubsztituensek R csoportjai 1-20, előnyösen 1-6 szénatomosak.
  6. 6. Az 5. igénypont szerinti, vízben duzzadó, vízben oldhatatlan polimer, amelyben az R1 és R2 csoportok metilcsoportok.
  7. 7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti, vízben duzzadó, vízben oldhatatlan polimer, amelyekben X jelentése halogenid-, nitrát-, foszfát-, nitrit-, karbonát-, hidrogén-karbonát-, borát-, szulfát- vagy karboxilátanion.
  8. 8. A 7. igénypont szerinti, vízben duzzadó, vízben oldhatatlan polimer, amelyek képletében X jelentése klorid- vagy hidroxidanion.
  9. 9. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti, vízben duzzadó, vízben oldhatatlan polimer, amelynek (I) általános képletű monomerje dimetil-diallil-ammóniumklorid vagy dimetil-diallil-ammónium-hidroxid.
  10. 10. A 9. igénypont szerinti, vízben duzzadó, vízben oldhatatlan polimer, amelynek (I) általános képletű monomerje dimetil-diallil-ammónium-klorid.
  11. 11. Eljárás vízben duzzadó, vízben oldhatatlan polimer előállítására, azzal jellemezve, hogy egy (I) általános képletű diallil-kvatemer ammóniumsó-monomert a képletben R1, R2 és X az 1. igénypontban meghatározott jelentésűek - és egy polifunkciós vinilvegyületet mint térhálósító szert vizes fázisban, szabad gyökös katalizátor jelenlétében polimerizálunk.
  12. 12. A 11. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy térhálósító szerként molekulájában két vagy több polimerizálható kötést tartalmazó vinilvegyületet használunk.
  13. 13. A 12. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy térhálósító szerként divinil-benzil- vagy N,Ndimetil-bisz(akrilamid)-ot használunk.
  14. 14. A 11-13. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a monomer egy móljára vonatkoztatva 0,01-20 mol%, előnyösen 0,05-5 mol% térhálósító szert használunk.
  15. 15. A 11-14. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy szabad gyökös iniciátorként szerves peroxidot, perszulfátot vagy azovegyületet használunk.
  16. 16. A 15. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy szabad gyökös iniciátorként hidrogén-peroxidot, ammónium-perszulfátot vagy 2,2-azo(2-metilpropionamidin)-dihidrokloridot használunk.
  17. 17. A 16. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy szabad gyökös iniciátorként 2,2-azo(2-metilpropionamidin)-dihidrokloridot használunk.
  18. 18. Az 1-11. igénypontok bármelyike szerinti polimer alkalmazása elektrolittartalmú vizes folyadékok abszorbeáltatására.
  19. 19. A 18. igénypont szerinti alkalmazás menses vagy vizelet abszorbeáltatására.
  20. 20. A 18. vagy 19. igénypont szerinti alkalmazás a bázis formájú polimernek szabad sav formájú anionos szuperabszorbenssel vagy sav formájú kationcserélővei együtt történő felhasználására.
HU9801032A 1994-11-10 1995-11-13 Vizben duzzadó kationos polimer, eljárás előállítására és alkalmazása HU216321B (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT94TO000888A IT1267493B1 (it) 1994-11-10 1994-11-10 Polimero cationico, ad esempio di tipo superassorbente, procedimento ed uso relativi.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT77804A HUT77804A (hu) 1998-08-28
HU216321B true HU216321B (hu) 1999-06-28

Family

ID=11412878

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9801032A HU216321B (hu) 1994-11-10 1995-11-13 Vizben duzzadó kationos polimer, eljárás előállítására és alkalmazása

Country Status (11)

Country Link
EP (1) EP0791019A4 (hu)
JP (1) JPH10509471A (hu)
KR (1) KR970707182A (hu)
CN (1) CN1093139C (hu)
AU (1) AU4234896A (hu)
BR (1) BR9509638A (hu)
CZ (1) CZ291871B6 (hu)
HU (1) HU216321B (hu)
IT (1) IT1267493B1 (hu)
MX (1) MX213693B (hu)
WO (1) WO1996015162A1 (hu)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6232520B1 (en) 1997-02-19 2001-05-15 The Procter & Gamble Company Absorbent polymer compositions having high sorption capacities under an applied pressure
US6222091B1 (en) 1997-11-19 2001-04-24 Basf Aktiengesellschaft Multicomponent superabsorbent gel particles
US6623576B2 (en) 1998-10-28 2003-09-23 Basf Aktiengesellschaft Continuous manufacture of superabsorbent/ion exchange sheet material
US6072101A (en) 1997-11-19 2000-06-06 Amcol International Corporation Multicomponent superabsorbent gel particles
US5981689A (en) 1997-11-19 1999-11-09 Amcol International Corporation Poly(vinylamine)-based superabsorbent gels and method of manufacturing the same
US6342298B1 (en) 1997-11-19 2002-01-29 Basf Aktiengesellschaft Multicomponent superabsorbent fibers
US6121509A (en) * 1998-01-07 2000-09-19 The Procter & Gamble Company Absorbent polymer compositions having high sorption capacities under an applied pressure and improved integrity when wet
EP1024176A4 (en) * 1998-08-13 2005-03-23 Nippon Catalytic Chem Ind WATER SOFTENABLE NETWORKED POLYMERIC COMPOSITION AND METHOD FOR THE PRODUCTION THEREOF
US6534554B1 (en) 1999-10-27 2003-03-18 Basf Aktiengesellschaft Multicomponent ion exchange resins
US6997327B2 (en) 2003-09-24 2006-02-14 Velcon Filters, Inc. Salt-tolerant, water absorbing filter
CN102603956B (zh) * 2012-01-18 2014-04-16 朗盛(常州)有限公司 二羟乙基二烯丙基氯化铵衍生物、制备方法以及其在皮革复鞣和加脂剂中的应用

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3879447A (en) * 1970-05-26 1975-04-22 Kendall & Co Monomeric emulsion stabilizers comprising a lipophilic diallyl or dimethallyl quaternary ammonium compound
US3968037A (en) * 1972-09-01 1976-07-06 Calgon Corporation Emulsion polymerization of cationic monomers
EP0161762A3 (en) * 1984-03-26 1985-12-18 Pony Industries Incorporated Water swellable polymers having high water absorbency
US5330656A (en) * 1993-03-05 1994-07-19 Calgon Corporation Polysalt compositions and the use thereof for treating an oil and water system

Also Published As

Publication number Publication date
AU4234896A (en) 1996-06-06
CN1093139C (zh) 2002-10-23
CN1171796A (zh) 1998-01-28
KR970707182A (ko) 1997-12-01
IT1267493B1 (it) 1997-02-05
BR9509638A (pt) 1997-10-14
EP0791019A1 (en) 1997-08-27
MX213693B (es) 2003-04-11
MX9703449A (es) 1998-07-31
ITTO940888A0 (it) 1994-11-10
CZ140797A3 (en) 1997-10-15
WO1996015162A1 (en) 1996-05-23
HUT77804A (hu) 1998-08-28
CZ291871B6 (cs) 2003-06-18
JPH10509471A (ja) 1998-09-14
ITTO940888A1 (it) 1996-05-10
EP0791019A4 (en) 1999-03-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2207081C (en) Absorbent material
JPS6024807B2 (ja) 高吸水性ヒドロゲルの製造方法
HU216321B (hu) Vizben duzzadó kationos polimer, eljárás előállítására és alkalmazása
JP3323198B2 (ja) 高吸収性カチオン性多糖類
US6068924A (en) Absorbent material
JPH10509752A (ja) 吸収性材料
JPS60135432A (ja) 改質吸水性樹脂
JP3294463B2 (ja) 高吸水性ポリマーの製造方法
US6084045A (en) Cationic polymer
JP3625304B2 (ja) 抗菌性高吸水性樹脂
KR100290255B1 (ko) 수-팽윤성가교고분자,그의제조방법및팽윤된가교고분자의세공체적측정방법
JPH05237377A (ja) イオン封鎖剤、吸水性樹脂及び吸水方法
JPH0555523B2 (hu)
CA2204890A1 (en) Cationic polymer
JPH02253845A (ja) 優れた耐塩性を有する吸水剤
JPS5857974B2 (ja) 吸水・保水剤及びその製造法
KR19990051876A (ko) 고흡수성 수지
JPS6142723B2 (hu)
JPS6212243B2 (hu)
JPS63120709A (ja) 吸水性架橋共重合物およびその製造方法
JPS6356511A (ja) 高吸水性樹脂の製造方法
JPH0368889B2 (hu)
JPS60161409A (ja) 高吸水性樹脂の製造方法
HU215150B (hu) Eljárás rostos kationos poliszacharidok és eldobható abszorbens cikkek előállítására
CA2204891A1 (en) Absorbent material

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee