HU211827A9 - Escherichia coli vaccine - Google Patents

Escherichia coli vaccine Download PDF

Info

Publication number
HU211827A9
HU211827A9 HU95P/P00573P HU9500573P HU211827A9 HU 211827 A9 HU211827 A9 HU 211827A9 HU 9500573 P HU9500573 P HU 9500573P HU 211827 A9 HU211827 A9 HU 211827A9
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
toxin
coli
strains
vaccine
flagella
Prior art date
Application number
HU95P/P00573P
Other languages
English (en)
Inventor
Den Bosch Johannes Francis Van
Original Assignee
Akzo Nobel Nv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Akzo Nobel Nv filed Critical Akzo Nobel Nv
Publication of HU211827A9 publication Critical patent/HU211827A9/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K39/00Medicinal preparations containing antigens or antibodies
    • A61K39/02Bacterial antigens
    • A61K39/025Enterobacteriales, e.g. Enterobacter
    • A61K39/0258Escherichia
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07KPEPTIDES
    • C07K14/00Peptides having more than 20 amino acids; Gastrins; Somatostatins; Melanotropins; Derivatives thereof
    • C07K14/195Peptides having more than 20 amino acids; Gastrins; Somatostatins; Melanotropins; Derivatives thereof from bacteria
    • C07K14/24Peptides having more than 20 amino acids; Gastrins; Somatostatins; Melanotropins; Derivatives thereof from bacteria from Enterobacteriaceae (F), e.g. Citrobacter, Serratia, Proteus, Providencia, Morganella, Yersinia
    • C07K14/245Escherichia (G)
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07KPEPTIDES
    • C07K16/00Immunoglobulins [IGs], e.g. monoclonal or polyclonal antibodies
    • C07K16/12Immunoglobulins [IGs], e.g. monoclonal or polyclonal antibodies against material from bacteria
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12PFERMENTATION OR ENZYME-USING PROCESSES TO SYNTHESISE A DESIRED CHEMICAL COMPOUND OR COMPOSITION OR TO SEPARATE OPTICAL ISOMERS FROM A RACEMIC MIXTURE
    • C12P21/00Preparation of peptides or proteins
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K39/00Medicinal preparations containing antigens or antibodies
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02ATECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE
    • Y02A50/00TECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE in human health protection, e.g. against extreme weather
    • Y02A50/30Against vector-borne diseases, e.g. mosquito-borne, fly-borne, tick-borne or waterborne diseases whose impact is exacerbated by climate change

Description

A találmány Escherichia coli (E. coli) fertőzések ellen védő vakcinára és a vakcinában alkalmazott toxinra, valamint a toxin tisztítására szolgáló eljárásra vonatkozik.
Az E. coli igen elteijedt baktérium, amely a legtöbb állat emésztőrendszerében megtelepedik. A baktérium jelenléte általában komoly káros hatásoktól mentes - a legtöbb esetben a baktérium még részt is vesz a gazdaszervezet számára kedvező folyamatokban. Egyes esetekben azonban az E. coli komoly betegségeket okozhat, különösen fiatal állatokban. Ez madaraknál is előfordulhat, és a nagyüzemi baromfitenyésztésben az ilyen fertőzés járványossá válhat, ami a fiatal szárnyasok komoly legyengüléséhez és még nagymértékű pusztulásához is vezethet.
Természetesen vakcinálási programokkal megkísérelték a szárnyasok ilyen E. coli fertőzéseit kézbentartani. Eme a célra kifejlett csirkéket bakterinekkel inaktivált E. coli baktéri umoxkal - vakcináltak [Avian Diseases 29 (4), 1108-1117 (1985)]. A bakterin vakcinák hátránya, hogy komoly mellékreakciókkal járnak. Ezenkívül, a bakterin vakcinálás elsősorban lipopoliszacharidok elleni antitesteket eredményez, amelyek csak bizonyos 0 szerotípusú E. colira specifikusak, így a többi E. coli szerotípus ellen nem nyújtanak védelmet.
Az E. coli fertőzések elleni küzdelemben gyakran használnak ezekből a baktériumokból származó pilusokat tartalmazó vakcinákat is. Azonban ezek a vakcinák csak korlátozott védőhatást fejtenek ki, legfeljebb a vakcináit egyedek 80%-a válik védetté. Ezért az E. coli vakcinák gyakran egy másik virulencia faktort - inaktivált E. coli toxint - is tartalmaznak komponensként.
Az E. coli több típusa tartalmaz flagellumokat, amelyeknek a mozgásban van szerepük. Az E. coli flagellumokat nem tekintették virulencia faktornak, így ezeket eddig az E. coli vakcinák nem tartalmazták.
A találmány azon a felismerésen alapul, hogy az E. coli flagellumai kapcsolatban vannak a Verő sejtekkel szembeni erős toxikus aktivitással, amelyet eddig nem ismertek fel. és hogy ezek a flagelláris toxinok egy fontos virulencia faktort jelentenek.
A fenti felismerés alapján vakcinákat készítettünk, amelyek E. coli flagellumaiból származtak. Az tapasztaltuk, hogy mind a teljes E. coli flagellumok, mind az azokat alkotó részstruktúrák, például flagellinek vagy azok fragmentumai vagy aggregátumai használhatók a vakcináit egyedeket E. coli fertőzések ellen védő vakcina előállítására.
Nagyszámú, főleg csirkéből, de egyéb állatból és emberből is izolált E. coli törzzsel végzett kísérletek szerint a flagellumok kapcsolatban vannak a Verő sejtekkel szembeni toxicitással; ezt a toxikus aktivitást a flagellumok elleni antitestek semlegesítik. Azt is felismertük, hogy az összes vizsgált E. coli törzs flagellumainak toxieitása semlegesíthető a törzsek egyikének flagellumai ellen termelődött egyetlen antiszérummal.
Ezen megfigyelés alapján feltételeztük, hogy egyetlen E. coli törzsből kapott flagellumokka! végzett vakcinálás védelmet nyújt majd a flagellummal rendelkező összes E. coli törzzsel szemben.
A fenti megfontolásokat tekintve a találmány szerinti vakcina E. coli flagellumokból származó új toxinokon alapul, amelyek jellemzője, hogy protein jellegűek, flagellumokban és/vagy flagellumokkal kapcsolódva fordulnak elő, és móltömegük 30-100 kD, SDSPAGE mérés alapján, nem tartalmaznak kötött szénhidrát-maradékokat, Verő sejtekkel és naposcsibékkel szemben toxikusak, és ezt a toxicitást még 100 °C-on 1 órán át tartó melegítés után is megtartják.
A fenti jellemzők összessége megkülönbözteti ezeket az új toxinokat az E. coli ismert toxinjaitól.
A fenti új toxinok számos E. coli törzsben megtalálhatók, és ezeket flagelláris toxinoknak (FT) nevezzük a leírásban, mivel jellegzetes módon flagelláris szerkezetekben fordulnak elő. Ezek a flagellumok általában lényegesen nagyobbak, mint a normális fimbriák (amelyek rendszerint mintegy 7 nm átmérőjűek, és legfeljebb mintegy 1 pm hosszúságúak), vastagságuk még 25 nm, hosszúságuk még 7 pm is lehet.
A találmány szerinti toxinok egyik képviselőjét csirke E. coli CH7 törzsből izoláltuk (015:KI4:HI0), az 1. példában ismertetett eljárással. Ez a CH7-FT különféle formákban izolálható: vagy asszociálódva mint natív, H10 típusú flagellum, vagy mint szabad toxin, vagy a szabad toxinból kapott apró, tűszerű filamentumokkal reasszociálódva. A fenti CH7-FT jellemzi a fent említeti általános jellemzőkön kívül az, hogy van egy mintegy 47 kD móltömegű alegysége, SDSPAGE mérés szerint, izoelektromos pH-ja mintegy 4,8, és amino-terminálisának részleges aminosav-szekvenciája Ala-Gln-Val-Ile-Asn-Thr-Asn-Ser-Leu-Ser-Leu(?)-Thr-Gln. (A CH7-FT jellemzését a 2. példában ismertetjük.)
A CH7-FT ellen termelődött antiszérum kísérletei szerint keresztreakciól ad minden vizsgált E. coli törzs FT-jával (3. példa). Ennek megfelelően, az ilyen CH7FT elleni antiszérumot használhatjuk az összes többi találmány szerinti FT jellemzésére. Ezenkívül, a monoklonálás antitestek vagy specifikusak voltak, vagy keresztreakciót adtak az összes többi vizsgált E. coli törzs FT-jével.
A találmány E. coli fertőzés ellen immunizáló aktivitású olyan vakcinákra is vonatkozik, amelyek hatóanyagát egy találmány szerinti inaktivált toxin képezi.
Az ilyen vakcinák célszerűen a fenti toxikus flagellumokat tartalmazzák, mivel ezek a flagellumok egyszerűen előállíthatók olyan módon, hogy az E. coli baktériumokat flagellum-képződést elősegítő körülmények között tenyésztjük, és a baktériumokból a flagellumokat vagy a sejtmentes felülúszót elválasztjuk. Az FT-t tovább tisztíthatjuk a felülúszó kismóltömegű komponenseinek eltávolításával, ultraszűrést és/vagy molekulaszűrő-kromatográfiás eljárást alkalmazva.
A fenti tisztítási eljárás során az FT-ben feldúsult frakciót CH7-FT ellen termelődött monoklonális antitestekkel való reaktivitása alapján ismerhetjük fel.
A találmány szerinti eljárással előállított vakcinák az FT egy fragmentumai is tartalmazhatják, amely az azzal vakcináit egyedeknek védelmet nyújt E. coli fertőzések ellen.
HU 211 827 A9
A találmány szerinti vakcinában használható FT kémiai szintézissel, E. coli sejttenyészetből tisztítással vagy rekombináns DNS eljárással állítható elő.
Az utóbbi esetben a fent említett proteint vagy annak fragmentumát kódoló nukleinsav-szekvenciákat például úgy ismerhetjük fel, hogy egy E. coli DNS génbankot a fenti szekvenciákat tartalmazó egyedi kiónokra szűrünk, például FT ellen termelődött monoklonális vagy poliklonális antitestekkel adott specifikus reakció felhasználásával. A nukleinsav-szekvenciákat különféle, expresszálásra alkalmas vektor DNS-szekvenciákkal kapcsolhatjuk, és az így kapott ún. rekombináns nukleinsav-molekulát egy megfelelő gazdaszervezet transzformálására használhatjuk. A fenti hibrid DNS-molekulák például plazmidokból, fágokból vagy vírusokban jelenlévő nukleinsavmolekulákból származhatnak. A gazdasejt prokariota eredetű, például baktériumsejt, vagy eukarióta eredetű, például emlős sejt lehet. A transzformált gazdasejteket az FT termelésére használhatjuk, majd a proteint izolálhatjuk és ezt követően beépíthetjük a találmány szerinti eljárással előállított vakcinába.
Másik megvalósítási mód szerint élő vektor vakcinát állíthatunk elő, amelyek nempatogén mikroorganizmusokat, például az FT-t kódoló gént tartalmazó vírusokat vagy baktériumokat tartalmaznak.
Atalálmány szerinti vakcinák az FT-n kívül vizes közeget vagy víztartalmú szuszpenziót és/vagy egyéb komponenseket is tartalmazhatnak, például az aktivitás és/vagy a tárolhatóság növelésére. Ezek a komponensek például sók, az FT toxikus aktivitását az immunológiai tulajdonságok megmaradása mellett inaktiváló anyagok (például formaim), pH-pufferek, emulgeátorok és az immunválaszt fokozó adjuvánsok (így ásványolajok, muramil-dipeptid, alumínium-hidroxid, szaponin, polianionok és amfipatikus anyagok) lehetnek.
A vakcina melegvérű állatok (köztűk az ember) E. coli fertőzések elleni immunizálására, különösen madarak E. coli fertőzéseinek leküzdésére használható.
E célra a vakcina előnyösen parenterálisan, például szubkután módon vagy intramuszkulárisan adagolható. A fenti módon a vakcinát mind a vakcináit szárnyasok aktív immunizálására, mind a tojóknak, az utódok passzív immunizálására adhatjuk. Az immunizált tojókban a bennük termelődött antitestek természetesen tojásaik sárgájába, és ennek következtében a kikelt csirkébe is bejutnak.
Mind a vakcina összetétele, mind a vakcinálási rendszer változtatható a védendő állat fajtájától, az állat korától és testtömegétől, a védelem kívánt időtartamától, az adagolás módjától és attól függően, hogy aktív vagy az anyai antitestek segítségével passzív immunizálást kívánunk elérni. A vakcinában a hatóanyag optimális hatékony mennyisége közelítőleg 10-100 gg dózisonként, szárnyasok parenterális vakcinálására. A vakcinát egyéb megfelelő vakcinákkal is kombinálhatjuk.
1. példa
E. coli CH7 törzs flagelláris toxinának izolálása
A. Flagelláris toxin előállítása
E. coli CH7 törzset (O15:K14:H10) egy éjszakán keresztül Biostat E fermentorban (Braun) tenyésztünk, 12 1 Trypticase-szója tápközegben (Β. B. L.), 14%-ra beállított pO2 mellett, 100-500 fordulat/perc keveréssel. A tenyészetet Pellicon szűrőrendszerben (Millipore) HVLP szűrővel mintegy 1 literre koncentráljuk. A baktériumokat 10 000 fordulat/perccel 30 percen keresztül centrifugáljuk (GSA rotor, Sorvall), a felülúszót 0,45 pm-es szűrőn keresztülszűrjük, és a HVLP-szűrlethez adjuk.
A szűrletet mintegy 1 literre koncentráljuk és háromszor mossuk 1-1 liter 0,2 mól/1 koncentrációjú Tris-HCl-pufferrel, PTTK szűrő alkalmazásával.
A PTTK-val kapott koncentrátumot ismételten, mintegy 110-160 ml-es részletekben eluáljuk 10 cm magas és 154 cm2 felületű oszlopon (Amicon model Pl 40x250), töltetként 0,1% NaN3 konzerválószert tartalmazó, 50 mmól/1 koncentrációjú foszfát-pufferrel (pH 7,2) (PB) ekvilibrált Sepharose 4B-C1-1 (Pharmacia, Uppsala, Svédország) használva. Az oszlopot PBvel addig eluáljuk, míg a regisztrálószerkezet alapvonala ismét 0 lesz.
A nagy móltömegű molekulákat tartalmazó, első csúcshoz tartozó frakciókat egyesítjük, és YM-100 ultraszűrőn (062 mm Amicon, Amicon UF model 202 berendezéssel) koncentráljuk, 2-3 mg/ml protein-koncentráció eléréséig. A koncentrátumot kétszer 5 liter 20 mmól/1 koncentrációjú, 0.1% NaN3 konzerválószert tartalmazó Tris-HCl-pufferrel (pH 7,5) szemben dializáljuk.
B. Szabad toxin előállítása
A koncentrátumot preparatív elektroforézisnek vetjük alá, Laemmli módszere szerint (Natúré 227, 680684 (1970)]. 20 ml glicerinből, 20 ml 0,5 mól/1 koncentrációjú Tris-HCl-pufferből (pH 6,8), 20 ml 10%-os SDS-ből, 5 ml 2-merkapto-etanolból (ME) és 2 ml 0,05%-os brómfenolkékből álló mintapufferrel 1:1,67 arányban hígítjuk.
Ezután mintegy 5 percen keresztül vízben forraljuk, lehűtjük és 12% (akril-amid:bis = 30:0,8) preparatív poli(akril-amid) géllemezen (16x0,6 cm) elektroforetizáljuk. A minták gélenként rendszerint 15-23 mg proteint tartalmaznak (7,5 ml koncentrátum és 5,0 ml minta puffer). Az elektroforézist Protean cell model 1423 (Bio-Rad, Richmond, USA) vagy model SE60O (Hoefer, San Francisco, USA) készülékben végezzük. A front gélből való eluálódása után az elektroforézist még 1 órán keresztül folytatjuk 200 V-tal. A gélt ezután közelítőleg 1,5-2 mm-es szeletekre vágjuk.
A proteineket 0,1% NaN3-ot tartalmazó 10 ml 0,89%-os nátrium-klorid-oldattal szobahőmérsékleten 3 órán keresztül, majd 4 °C-on egy éjszakán át, állandó keverés mellett eluáljuk. A szeleteket eltávolítjuk, és az oldatokat 0,45 pm-es szűrőn keresztülszűrjük. A tiszta toxin-alegységeket tartalmazó frakciókat egyesítjük, és -20 °C-on tároljuk.
A minták protein-tartalmát módosított Folin-Ciocalteu módszerrel mérjük [J. Bioi. Chem. 73, 627, (1927)], a poliszacharidokat fenol-kénsav módszerrel határozzuk meg, Dubois módszere szerint [Anal. Chem. 25,350-356(1956)].
HU 211 827 A9
2. példa
E. coli CH7 törzs toxinjának jellemzése
A. Halálozási arány 1 napos csirkék esetén
Első kísérletben a különböző E. coli toxin-készítményekből 0,2 és 0,5 ml-t injektáltunk i.p. 1 napos SPF broiler csirkékbe (GVP, Doorn). Második kísérletben 0,5 ml toxin-készítményeket injektáltunk i.v. 3 hetes broiler csirkékbe. A pusztulást az injektálást követő 7 napon keresztül feljegyeztük.
Eredmények
Az 1. táblázatból látható, hogy mindkét csirke E. coli CH2 és CH7 törzsből származó toxin-készítmény halálos 1 napos csirkékre, i.p. injekciót követően. A CH7 törzs esetén mind a felülúszó, mind a lizátum toxikus, míg a CH2 törzs esetén különösen a lizátum bizonyult toxikusnak.
7. táblázat
Halálozási arány E. coli törzsek felülúszójának és lizátumának i.p. injektálását követően I napos csirkékbe
Injektált készítmény* Dózis (ml) Elpusztult csirke/összes beoltott csirke
l. napon 4. napon 7. napon
steril TSB 0,5 1/10
ZF24 fel ül úszó 0,2 1/10
fel ül úszó 0,5 1/10
lizátum 0.2 1/10
lizálum 0,5 1/10
CH2 felülúszó 0.2 1/10 1/10
felülúszó 0,5 1/10 1/10
lizátum 0.2 9/10 9/10 9/10
lizátum 0.5 6/10 7/10 8/10
CH7 felülúszó 0,2 2/10 4/10 5/10
felülúszó 0,5 4/10 5/10 5/10
lizátum 0,2 4/10 4/10 4/10
lizátum 0,5 7/10 7/10 7/10
* a CH2 és CH7 törzsek csirkéből izolált E. coli törzsek a ZF24 törzs emberi ürülékből izolált, nem virulens E coli törzs
Ugyanezen készítményeket i.v. injektálva 3 hetes csirkékbe, semmiféle hatás nem észlelhető (adatokat nem közöltük).
B. Vero-teszt
A Verő sejteket 37 °C-on. 5% szén-dioxidot tartalmazó atmoszférában tenyésztettük 6-os tápközegben (összetétele: literenként 85 ml MÉM Eagle tápközeg, 100 ml triptóz-foszfát tápközeg, 50 ml 4,4%-os nátrium-hidrogén-karbonát). amelyet 5% magzati borjúszérummal (FCS), 200 egység/ml penicillinnel és 200 pg/ml sztreptomicinnel egészítettünk ki, és sterilre szűrés után 2 pg/ml fungizont adtunk hozzá. Tripszinezés után a sejteket 96-lyukú laposfenekű polisztirol tenyésztőlemezre (Greiner) oltottuk, 2xl05 sejt/ml komplett 6-os tápközegből 200 pl-t mértünk minden egyes lyukba. Egy éjszakán keresztül tartó inkubálás után kialakult az egysejtréteg. A tápközeget eltávolítottuk, és lyukanként 200 pl FCS nélküli, 10 pg/ml xantinnal (3-izobutil-l-metil-xantin, Sigma) kiegészített 6os tápközeggel helyettesítettük. Ezt követően a toxinkészítmények sorozathígításos oldataiból lyukanként 20 pl-t mértünk a lemez lyukaiba. 5 napos inkubálás után leolvastuk a citopatológiás hatást (CPE).
A toxin-termelő törzsek szűrővizsgálatára először hígítatlan és 1:2 hígítású felülúszókból mértünk be 20 pl-t lyukanként. Ezt kővetően azokat a törzseket, amelyek felülúszói a Vero-tesztben negatívnak mutatkoztak, intracelluláris toxin-termelés szempontjából vizsgáltuk úgy, hogy hígítatlan és 1:2 arányban hígított baktérium-lizátumokból mértünk be 50 μΙ-t lyukanként.
Eredmények
Elsőként a 2. táblázatban felsorolt törzseket vizsgáltuk toxin-termelés szempontjából. Bizonyos törzsek a felülúszóba ürítették a toxint, míg más törzsekben a toxin intracelluláris volt, és/vagy csak a sejtek ultrahangos feltárása után lehetett kimutatni. A citopatológiás hatás a Verő sejtek kigömbölyödésében és zsugorodásában nyilvánult meg, míg az egysejtréteg érintetlen maradt az esetek többségében.
2. táblázat
Különféle E. coli törzsek toxicitása Verő sejteken
Törzs* Szerotípus Toxin titere **
felülúszóban lizálumban
JA221 - - -
ZF24 023:K?:H- - -
CH1 O78:K8O - -
CH2 078:K80:H4 - 8
CH3 045:K-:H9 32 64
CH4 O2:K1:H- - 8
CH5 02:Kl:H5 32 512
CH6 O1:K1:H- - 4
CH7 015:K14:H10 128 1024
CH8 0115:K? - 16
CH13 O35:K- 32
* a JA221 egy E. coli K12 törzs: a ZF24-et lásd I táblázatban: a CH törzseket csirkéből izoláltuk a toxin litere definíció szerint a még toxikus hatást mulató legutolsó hígítás reciproka
C. Toxin stabilitása
A kimutatott toxin előzetes jellemzésére a toxin-készítmények különböző kezelésekkel szembeni érzékenységét vizsgáltuk. A pH-érzékenységet úgy vizsgáltuk, hogy a toxin pH-ját 3-10 értékre állítottuk, majd
HU 211 827 A9 szobahőmérsékleten egy éjszakán keresztül inkubáltuk, semlegesítettük, és meghatároztuk a toxicitást.
A toxin-készítmények hőérzékenységének vizsgálatára a toxin-készítményeket különböző hőmérsékleteken melegítettük. Az SDS és ME hatásának vizsgálatára a toxint 1% SDS és 1% SDS+2,5% ME jelenlétében melegítettük, majd sóoldattal szemben dializáltuk. A karbamiddal szembeni stabilitás vizsgálatára a toxinkészítményekhez 6 mól/1 koncentrációban karbamidot adtunk, majd 1 óra elteltével sóoldattal szemben dializáltuk.
A formaiinnal szembeni érzékenységet különböző koncentrációkban formaiin hozzáadásával vizsgáltuk, majd egy éjszakán keresztül különböző hőmérsékleten inkubáltuk, és a Verő sejtekkel szembeni loxicitási vizsgálat előtt dializáltuk. Atripszinnel szembeni érzékenység vizsgálatára a toxicitás vizsgálata előtt IOOgg/ml tripszint (marha pankreász, Millipore) adtunk hozzá, 37 ’C-on 4 órán keresztül inkubáltuk, hozzáadtunk 150 pg/ml tripszin-inhibitort (szójabab, Sigma) és 37 ‘C-on 30 percen keresztül inkubáltuk.
Eredmények
Mivel a pontos csirke-toxin titer-meghatározások Verő sejtek elleni toxicitási vizsgálattal nem jól reprodukálhatók a Verő sejtek különböző napokon mutatott állapotában bekövetkező változások miatt, az alábbi eredmények csak tájékoztató jellegűek.
A CHS és CH7 törzsek felülúszójának pH 3 és pH 10 közötti kezelése nem befolyásolta a toxicitást, a toxin titerek változatlanul 32-64. illetve 128-256 voltak.
A hőérzékenységet és az SDS. illetve SDS+ME kezeléssel szembeni érzékenységet a 3. táblázatban ismertetjük.
3. táblázat
Hőkezelés hatása csirke E. coli toxin titerekre SDS vagy SDS+ME távollétében, illetve jelenlétében
Kezelés CH2 lizá- tum CH5 felülúszó CH7 felülúszó
kontroll 8 32 128
80’C(l óra) 4 8 64
100 C (1 óra) 4 8 16
120 ’C (20 perc) 0 0 0
65 ’C (10 perc) 16 64
SDS, 65 “C (10 perc) 32 64
SDS+ME, 65 ’C (10 perc) 32 64
100 ’C (10 perc) 8 64
SDS, 100 ’C (10 perc) 32 128
SDS+ME, 100 ’C (10 perc) 16 128
Noha a CH2 lizátumának és a CHS és CH7 felülúszóinak toxicitása némileg csökkent magasabb hőmérsékleten, hosszabb időn át tartó kezelés hatására, és teljesen megszűnt 120 ’C-on melegítve, a toxint viszonylag hőstabilnak kell tekinteni. 10 perces melegítés SDS, sőt még SDS+ME jelenlétében sem befolyásolta a CH5 és CH7 felülúszók toxicitását.
A CH2 lizátumának és a CH5 és CH7 felülúszóinak 6 mól/1 karbamiddal való kezelése egyáltalán nem változtatta meg a megfelelő Vero-teszt (VT) titereket.
A 4. táblázat adatai szerint a CH7 felülúszó toxicitását a fozmalin szobahőmérsékleten és 37 ’C-on teljesen inaktiválta.
Mind a CH5, mind a CH7 felülúszóinak toxicitása teljesen megszűnt tripszines kezelés után, míg az ál-kezelés, és tripszin-inhibitorral végzett kezelés maga nem befolyásolta a toxicitást.
4. táblázat
CH7 felülúszó toxicitásának inaktiválása különböző formalin-koncentrációk mellett egy éjszakán keresztüli inkubálással
Formaim koncenlráció (%) Toxin titer inkubálás után
szobahőmérsékle- ten 37 ’C-on
0 64 64
0,2 32 16
0,5 16 4
1,0 8 2
2.0 1 0
D. Móltömeg meghatározása
A CH7 törzs toxinjának móltömegét analitikai gélelektroforézissel határoztuk meg, 12%-os gélben (akril-amid:bis = 30:0,8), Laemmli módszere szerint, standard mintákkal összehasonlítva.
A géleket coomassie-brilliant blue (CBB) festékkel festettük meg. A kiértékelést CS-930 gélscannerrel és DR-2 regisztrálóval (Shimadzu, Kyoto, Japán) végeztük.
Az 1. ábrán látható az ismert móltömegű markereket tartalmazó, CBB-vel festett gél futtatása utáni kiértékelés. Az 1-6. csúcsoknak megfelelő standardok móltömege 78 000, 66 000, 45 000, 30 000, 17 200 és 12 300 D (LKB 1860-12 Bromma, Svédország).
A 2. és 3. ábrán látható az 1. példa A, illetve B lépésében kapott termék kiértékelése.
Az E. coli CH7 törzs toxin-alegysége e kísérletek szerint mintegy 47 000 D móltömegű.
E. Izoelektromos pont meghatározása
A toxin izoelektromos pontját úgy határoztuk meg, hogy az 1. példa A lépése szerint előállított E. coli CH7 törzs toxinjának 3 ml-ét 0,5 ml Servalytes pH 3-7 (analitikai tisztaságú, Serva, Heidelberg, NSZK) és 46,5 ml desztillált víz elegyével együtt 12 W teljesítménnyel 5 órán keresztül fókuszáltuk (Rotofor, BioRad, Richmond, USA). Atoxin-tartalmat analitikai gélelektroforézissel detektáltuk.
Az eredményeket az 5. táblázatban foglaljuk össze.
Az eredményekből látható, hogy az E. coli CH7 toxinjának izoelektromos pontja mintegy 4,8.
I
HU 21) 827 A9
5. táblázat ml Seph 4B-CI minta fokuszálásával kapott pH és toxin értékek
Frakciőszám pH Toxin*
1. 2,68 +
2. 3,26 +
3. 3,50 -
4. 3,73 -
5. 4,18 -
6. 4,38 +
7. 4,55 ++
8. 4,80 ++++
9. 5,09 +4-
10. 5,32 +
11. 5,50 -
12. 5,82 -
13. 6,23 -
14. 6,57 -
15. 6,85 -
16. 7,14 -
17 7,47 -
18. 7.97 -
19. 8,41 -
20. 8.75
’ nincs látható toxin ± éppen látható + látható —t·. +++. ++++ növekvő mennyiségű toxin
F. Szacharid-tartalom
Az E. coli CH7 törzsből az 1. példa B lépése szerint előállított toxin sem poliszacharidot, sem egyéb más cukrot nem tartalmazott, Dubois és munkatársai szerinti fenol-kénsav meghatározás szerint [Analytical Chemistry 28. 350-356 (1956)]. Ltmulus Amoebocyta lizátum teszttel (Pyrotell. MA. USA) nem mulattunk ki jelentős mértékű LPS (endotoxin) aktivitást.
G. Aminosav-analízis
Az N-terminális aminosav-szekvenciát folyadékfázisú DABITC eljárással határoztuk meg, Chang (Methods Enzymology 91, 455^466 (1983)] szerint.
A DABTH-aminosavakat vékonyréteg-kromatográfiás eljárással azonosítottuk. Az aminosav-összetételt PTC eljárással határoztuk meg, Janssen és munkatársai [Chromatographia 22. 345-358 (1986)) módszere szerint, feltételezve, hogy a 47 k D móltömegű CH7-FT alegység összesen 446 aminosavnak fel meg.
Eredmények
Az I. példa A lépésében és B lépésében kapott E. coli CH7 toxin N-terminális aminosav-szekvenciája az alábbi: Ala-Gln-Vla-Ile-Asn-Thr-Asn-Ser-Leu-SerLeu-(?)-Thr-Gln.
Ez a szekvencia azonos az E. coli K-12 flagellin N-terminális aminosav-szekvenciájával, amelyet Kuwajima és munkatársai ismertettek [Journal of Bacteriology 168, 1479-1483 (1986)].
A toxin aminosav-összetételét a 6. táblázatban ismertetjük, ez is nagymértékű homológiát mutat az E. coli K-12 flagellinnel.
6. táblázat
E. coli CH7-ETaminosav-összetétele és összehasonlítása az E. coli K-12 flagellin aminosav-összetételével
Aminosav Aminosavak száma (%-a) alegységenként
CH7-FT11 E. coli K-12 flagellin2)
Alá 50(11,2) 59(11,9)
Arg 12(2,7) 11 (2,2)
Asn Ί Asp J 52(11,7) 48 1(17,5) 39 f
Cys 4 (0,9) 0(0)
Gin 1 Glu J 43 (9,6) S}“
Gly 37 (8.3) 44(8,9)
His 0(0) 0(0)
Ile 24 (5.4) 28 (5,6)
Leu 32 (7,2) 37 (7.4)
Lys 28 (6.3) 25 (5.0)
Met 2 (0.4) 3 (0,6)
Phe 9 (2,0) 5(1,0)
Pro 8(1,7) 6(1.2)
Ser 58 (13.0) 43 (8,7)
Thr 48 (10.8) 65 (13,1)
Trp 0(0) 0(0)
Tyr 11 (2.5) 10(2,0)
Val 28(6,3) 33 (6,6)
Összesen 446 497
1. PTC eljárássá! meghatározva (Chromatographia 22. 345 (1986)1
2. DNS-szekvencia alapján számolva [Journal of Bacteriology J68. 1479-14X3 (1986)]
3. példa
Csirke E. coli törzsek szűrővizsgálata FT expreszszió szempontjából és az FT szerológiai jellemzése A világ különböző tájairól összegyűjtött, összesen
124, csirkéből izolált E. coli törzset vizsgáltunk toxicitásuk, mozgékonyságuk és a baktérium felületén az FT antigén kifejeződése szempontjából. Az FT kimutatására és a keresztreakciók vizsgálatára poliklonális és monoklonális antitesteket használtunk.
HU 211 827 A9
Módszerek
Toxicitás vizsgálata és toxin semlegesítése
A törzsek toxicitását Verő sejteken vizsgáltuk, a 2. példa B lépésében leírtak szerint. Semlegesítés céljából a toxin-készítményeket az antiszérum-hígításokkal 2 órán keresztül 37 *C-on inkubáltuk a toxicitási vizsgálatot megelőzően.
Mozgékonyság vizsgálata
A törzsek mozgékonyságát alacsony (0,25%) agarkoncentrációjú tápközeget tartalmazó U-alakú csövekben vizsgáltuk. Az U-csöveket egyik végükön beoltottuk egy E. coli törzzsel, és a csöveket egy éjszakán keresztül 37 “C-on inkubálva regisztráltuk a baktérium vándorlását a cső másik vége felé.
Antiszérum-termelés
Az E. coli CH7 törzs 1. példa A lépése szerint előállított FT-ja ellen nyulakban és csirkékben termelődött antiszérum. Az 1. példa B lépése szerint előállított CH5 és CH7 toxinokat használtuk monoklonális antitestek (MoAb) termelésére. MoAb termelés céljából az immunizált egérből származó lépsejteket myelomasejtekkel fuzionáltuk, és a kapott hibridomákat ELISA módszerrel szűrtük anti-toxin antitest szekrécióra. A pozitív hibridomákat határhígításos módszerrel klónoztuk. A klónozott hibridomákat intraperitoneálisan egerekbe injektálva állítottuk elő az aszcitesz-folyadékot. Az aszciteszi 56 C-on 10 percen keresztül kezelve inaktiváltuk, a lipideket 1,1,2-triklór-trifluor-etánnal (Merck) extraháltuk, és az MoAb-ket 50%-os telített ammónium-szulfát-oldattal kicsaptuk.
FT antigén expressziója E. coli törzsekben
A CH7 tdrzs (015:K14:H10) FT-ja ellen termelődött nyúl antiszérumot szobahőmérsékleten 24 órán keresztül abszorbeáltuk a nem-toxigén E. coli RDEC-1 törzzsel (015:K14). Az így abszorbeált antiszérumot használtuk az FT-t kifejező törzsek kiszűrésére, az alábbiak szerint teljes baktériumokban kivitelezett ELISA módszerrel.
A baktériumokat keverés nélkül, 6 órán keresztül TSB-ben tenyésztettük, majd 15 percen keresztül 3000 fordulat/perccel centrifugáltuk (Sorvall RT6000) és CBB-pufferben (1,59 g/1 nátrium-karbonát, 2,93 g/1 nátrium-hidrogén-karbonát, 0,2 g/1 nátrium-azid, pH 9,6) újra szuszpendáltuk, 660 nm-en 0,140-0,180 O. D.-nek megfelelő koncentrációban. Az így kapott baktérium-szuszpenziókból lyukanként 100 μΙ-t mértünk laposfenekű polisztirol mikrotitráló lemezekbe (Greiner), és 50 “C-on egy éjszakán keresztül száradni hagytuk. A lemezeket csapvízzel mostuk és szobahőmérsékleten I órán keresztül lyukanként ΙΙΟμΙ PBS-T-N-nel (0,04 mól/1 PBS, pH 7,2, 0,5% Tween 80, 15% újszülött borjú szérum) blokkoltuk. Ezután hozzáadtunk lyukanként 100 μΐ-ι az abszorbeált szérum sorozathígításaiból. a kiindulási hígítás 1:100 volt, a hígítást PBST-N-nel végeztük. Háttér-kontrollként törzsenként két lyukba csak PBS-T-N-t mértünk. A lemezeket 37 “Con 1 órán keresztül inkubáltuk, mostuk, majd minden lyukba 100 g peroxidázzal konjugált kecske-anti-nyúl IgG(H+L)-t adtunk, PBS-T-N-nel megfelelően hígítva. A lemezeket 37 ’C-on 30 percen keresztül inkubáltuk, majd ismét mostuk. Az antitest-megkötést kolorimetriásan detektáltuk, lyukanként 100 μΐ, karbamidperoxidot (Organon Teknika, Oss, Hollandia) és nátrium-acetát-citromsav-pufferben (pH 5,5) 3,3',5,5'-tetrametil-benzidint tartalmazó TMB-puffer hozzáadásával. A reakciót sötétben 10 percen keresztül hagytuk lejátszódni, majd 50 μΐ 4 n kénsav hozzáadásával leállítottuk, és Microelisa leolvasó készülékkel 450 nm-en elvégeztük a mérést. A titert azzal a legnagyobb antiszérum hígítással definiáltuk, amelynek A450 értéke a háttér A45o értékének legalább kétszerese volt.
Minden egyes vizsgálatban a CH7 és RDEC-1 törzseket pozitív, illetve negatív kontrollként alkalmaztuk.
Western blotting módszer
Az immunnoblotting vagy Western blotting eljárást Muilerman és munkatársai módszere szerint végeztük [Anal. Biochem. 720, 46-51 (1982)]. A törzsekből nyers FT-preparátumokat készítettünk úgy, hogy a baktériumokat Trypticase-szója tápközegen tenyésztettük 6 órán keresztül, keverés közben. A baktériumokat erőteljes keverés után centrifugálással eltávolítottuk, és a felülúszót körülbelül 40-szeresre koncentráltuk etanolos kicsapással (1 rész felülúszóhoz 2 rész 96%-os etanolt adtunk, egy éjszakán keresztül 4 “C-on inkubáltuk, centrifugáltuk és a csapadékot 0,04 mól/1 koncentrációjú PBS-ben (pH 7,2) oldottuk. Az így kapott nyers FT-preparátumot SDS-PAGE lemezen futtattuk és cellulóz-nitrát membránszűrőre átvittük (blotting). Az antigéneket úgy tettük láthatóvá, hogy egymást követően inkubáltuk az antitesttel, a megfelelő, peroxidázzal konjugált antispecies IgG(H+L)-lel és karbamid-peroxiddal együtt 3,3'-diamino-benzidin -4HCl-dal.
immuno-arany-elektronmikroszkópia (IG-EM)
Az IG-EM-et lényegében Alphen és munkatársai módszere szerint végeztük [Infect. Immun. 56, 18001806 (1988)]. Röviden, a Trypticase-szója tápközegben tenyésztett baktériumokat 1% BSA-t és 0,05% Tween 20-at tartalmazó PBS-sel (PBS-B-T) készült antitest-hígításokkal inkubáltuk, PBS-sel háromszor mostuk és PBS-B-T-ben arany gömbökkel jelzett protein A-val inkubáltuk. A baktériumokat PBS-sel még háromszor mostuk, majd Formvar-bevonatú rácsra vittük át és 1%-os uranil-acetáttal vagy foszfo-volfrámsavval negatívan megfestettük.
Eredmények
A világ különböző részeiről származó, 124, csirkéből izolált E. coli törzsből 73 törzs (59%) választott ki mérhető mennyiségű, Verő sejtekre ható toxint. További 37 törzs (30%) toxikusnak bizonyult Verő sejtekre a baktériumok lízise után. Teljes baktériummal végzett ELISA módszerrel 52 törzs (42%) reagált CH7-FT ellen termelt antiszérummal. Az ELISA szerint pozitív összes törzs extracelluláris Verő toxint is termelt (7. táblázat).
HU 211 827 A9
7. táblázat
Összefüggés a Verő sejtekkel szembeni toxicitás és a CH7-FT ellen termelődött antiszérummal való reaktivitás közölt (törzsek száma)
Verő sejtek elleni toxicitás21
+
reaktivitás + 52 0
anti-CH7-FT- vel11 - 21 51
1. CH7-FT antiszérummal adott reakció teljes baktériummal végzett ELISA módszerrel
2. Bakténumtenyészet felülúszójának toxicitása Vera sejtekre
Szoros összefüggést találtunk a törzsek Verő toxin ürítése és mozgékonysága között is (8. táblázat).
8. táblázat
Összefüggés a Verő sejtekkel szembeni toxicitás és a mozgékonyság között (törzsek száma)
| i i Verő sejtek elleni toxicitás21
+ -
j Mozgékony- + 69 10
! ság11 - 4 41
I. Mozgékonyság U-csÓben
Bakténumtenyészet felülúszójának toxicitása Verő sejtekre
A fenti eredmények további bizonyítékot adtak arra vonatkozóan, hogy a Verő sejtekkel szembeni toxicitást a flagellumok hordozzák. Azt is kimutattuk, hogy a Verő sejtekkel szembeni toxicitás növekedik a baktériumok U-csövön való áthaladása után. Ezenkívül ezek az eredmények azt mutatják, hogy a különböző törzsek toxinjai szerológiailag keresztreakciót adnak.
A különböző törzsek toxinjai közötti keresztreakciói közelebbről is megvizsgáltuk. A 9. táblázatból látható. hogy a CH7 törzs FT-ja ellen termelődött nyúl és csirke antiszérum az összes többi toxikus vizsgált törzs Verő sejtekkel szembeni toxicitását semlegesítette. A CH5 és CH7 törzs FT-ja ellen termelődött MoAb-ok egyáltalán nem semlegesítették a toxicitást.
9. táblázat
Verő toxicitás semlegesítése tenyészet felülúszójában a CH7-FT ellen termelődött antiszérumokkal
Törzs Szerotípus Verő toxin titer11
Kont- roll21 KO75773 '(1:10) BB1- 24|) (1:10)
CH3 045:K-:H9 8 - -
CH5 02:Kl:H5 16 - -
CH7 015:K14:H10 32 - -
CH125 01:KI:H7 32 4
CH135 O2:K1:H4 64 4 Ξ
1. lásd 2. táblázatot
2. ál-kezelt, vagy pre-immunszérummal kezelt felülúszó 3 nyúl anti-CH7-FT antiszérum, 1:10 hígítás
4. csirke anti-CH7-FT antiszérum, 1:10 hígítás
A különböző törzsekből preparált nyers FT-k különböző antiszérumokkal végzett Western blotting analízisének eredményeit a 10. táblázat tartalmazza.
10. táblázat
Különböző törzsekből nyert nyers FT-preparátumok antiszérumokkal végzett Western blotting analízise és összehasonlítása a megfelelőflagellin-móltömegekkel
Törzs Szerotípus Antitestek11 Fla- gel- lin mól- tö- meg
KO 7577 BB 1-2 aHIO Int 1-7 Int 12- 13
CH3 O45:K-: H9 7O21 70 70 - 70 6931
CHS 02:Kl:H5 43 43 43 - 43 4631
CH7 015-.K14: H10 47 47 47 47 47 45- 474>
CHJ 25 OI:K1:H7 60 60 60 - 60 61031
CHI35 02:Kl:H4 35 35 35 - 35 3731
1) KO7577: CH7-FT ellen termelődött nyúl antiszérum
BB1-2: CH7-FT ellen termelődön csirke antiszérum aHIO: agglutináló antiszérum H10 flagellumok tipizálására, gyártja a RIVM (Bilthoven, Hollandia)
Ini 17 CH7-FT ellen termelődött MoAb Int 12-13: CH5-FT ellen termelődött MoAb
2) Az adatok a bioiban lévő egyetlen sáv vagy fő sávok közelítő látszólagos mól tömegét jelentik. kD-ban
3) A. M. Laun [J. Gén. Microbiol. 101. 112-130 (1977)]
4) Sajál meghatározásunk HI0 flagellumos referenciatörzsekkel
A CH7-FT ellen termelődött nyúl és csirke antiszérum (KO7577 és BB1-2) az összes többi vizsgált FT-preparátummal reagált, annak ellenére, hogy a sávok móltömeg-értékei az egyes törzseknél különbözőek. Azonos eredményeket kaptunk akkor is, ha anti-HIO-flagellumokat agglutináló antiszérumot használtunk. A CH5-FT ellen termelődött MoAb Int 1213 is hasonló mintát mutatott Western blotting analízissel. A CH7-FT ellen termelődött MoAb Int 1-7 azonban csak a CH7-FT 47 kD-os sávjával lépett reakcióba. Meglepő módon a különböző törzsek H típusainak megfelelő flagellin-móltömegek majdnem azonosak a megfelelő FT-k látszólagos móltömegével. Számos, az RIVM-lől (Bilthoven) kapott, H10 típusú flagellumot tartalmazó törzs poliklonális antiszérumokkal végzett Western blotting analízissel vagy 45 kD-nál, vagy 47 kD-nál mutatott sávokat. Az MoAb Inti-7 a H10 flagellumos törzseknek csak a 47 kD-os sávjával reagált. A sávok intenzitása a Western blotting analízisben megnövekedett, ha a törzseket a nyers FT preparálása előtt átvezettük egy U-csövön.
Az IG-EM vizsgálat során a CH5 és CH7 baktériumok flagellum-szerű szálait aranygömbökkel jeleztük, CH7-FT ellen termelődött poliklonális antiszéru1
HU 211 827 A9 mókát használva. A CH7-FT ellen termelődött MoAb Int 1 -7-tel csak a CH7-en lévő flagellum-szerű szálakat lehetett arany gömbökkel jelezni, a CH5 baktériumét nem. Az 1. példa B lépése szerint preparatív SDS-PAGE alkalmazásával elállított CH5-FT preparátummal szemben termelődött MoAb Intl2-13-mal a flagellumszerű szálak nem jelölődtek jelentős mértékben; csak néhány aranygömböt észleltünk a CHS és CH7 baktériumok felületén. Valójában az MoAb Intl2—13 csak a disszociált FT-nal reagált (Western Blotting, ELISA), az érintetlen FT-nal nem (IG-EM, ELISA).
Az összes fenti eredmény azt mutatja, hogy a Verő sejtekkel szembeni toxikus aktivitás a flagellumokban lokalizálódik, illetve az FT azonos a flagellummal. Kimutattuk továbbá, hogy a különböző törzsek FT-jai szerológiailag erősen keresztreaktívak, és kereszt-semlegesítők.
4. példa
Broilerek védése passzív immunizálással
Az 1. példa A lépésében leírtak szerint előállított CH7-FT-nal csirkéket vakcináivá CH7-FT elleni antiszérumol termeltünk. A különböző csirkékből származó antiszérumokal összegyűjtött, és 56 °C-on 10 percen keresztül inaktiváltuk.
Az így kapott CH7-FT antiszérum 1 ml-ét intravénásán 3 hetes brojlerekbe (Euribrid, Boxmeer, Hollandia) injektáltuk. Az antiszérum beadása után 1 órával a csirkéket a jobb hátsó tüdőalveolumba 0,2 ml baktérium-szuszpenzió injektálásával megfertőztük. A szuszpenziót úgy állítottuk elő, hogy a baktériumokat egy éjszakán keresztül véres agarlemezen (Oxoid) tenyésztettük, PBS-ben szuszpendáltuk és a megfelelő koncentrációra hígítottuk. A felhasznált E. coli törzseket colibacillosisos csirkék szívéből izoláltuk. A kontroll csirkéket - amelyeknek nem adtunk antiszérumot, vagy csak negatív kontroll szérumot adtunk - azonos dózisú baktériummal fertőztük. A csirkéket a fertőzés után csökkentett nyomású izolátorokban tartottuk, élelmet és vizet ad libitum kaptak. A pusztulást a fertőzés után 7 napon keresztül feljegyeztük.
A 11. táblázat adataiból látható, hogy a csirkék CH7-FT antiszérummal való passzív immunizálása jelentős védelmet nyújtott a vizsgált 5 E. coli törzs közül 3 esetén. A fenti 3 törzs közül 2 törzs a tenyészet felülúszójába ürítette a toxint, míg egy törzs esetén csak a baktérium lizátuma volt toxikus Verő sejtek ellen. Az a két törzs, amelyek ellen nem tapasztaltunk szignifikáns védelmet, szintén csak a baktériumlizátumban rendelkezett toxicitással. Igen figyelemreméltó. hogy csak a mozgékony törzsekkel való fertőzés ellen tapasztaltunk szignifikáns védőhatást.
11. táblázat
Broilerek védése E. coli fertőzés ellen CH7-FT antiszérummal végzett passzív immunizálással
Fertőzésre használt törzs CH7-FT antiszérum adagolás Pusztulás3’ <etpusztult/ösz szes). — p<0
Szám Szerotípus Toxin11 Mozgékony- ság2 Dózis
CH2 078:K80:H4 liz. + 5xl06 7/17
CH2 O78:K8O:H4 liz. + 5xl06 - 14/16 +
CH5 O2:K1:H5 fu. + lxlO6 + 3/16
CH5 02:Kl:H5 fu. + lxlO6 - 6/9 +
CH6 01 :KI:H- liz. - lxlO7 + 15/33
CH6 01 :K1 :H- Hz. - lxlO7 - 21/36 -
CH7 0l5:K14;H10 fu. + 2xl06 + 3/32
CH7 015:K14:H10 fu. + 2xl06 - 18/29 +
CH245 035:K-:H- liz. - 5xl06 + 6/17
CH245 O35:K-:H- liz. - 5xl06 - 7/19 -
1) Tenyészel felül úszójának (fu) vagy a baktériumsejtek lizátumának (lizl toxicitása Verő sejteken
2) törzsek mozgékonysága U-alakú csőben
3) elpusztult óllatok/összes állat száma a fertőzés után 7 nappal
4) anliszérum védőhatásának sztgnifikanciája (Chi2-teszt)

Claims (8)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1 Vakcina egy egyed Escherichia coli fertőzése elleni védelmére, azzal jellemezve, hogy az E. coli 55 flagellumokból származik.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti vakcina, azzal jellemezve. hogy a flagellumok Verő sejtekkel szemben toxikus aktivitással rendelkeznek.
  3. 3. Toxin, amely E. coli fertőzések ellen immunizáló 60 aktivitással rendelkezik melegvérű állatokban, azzal jellemezve, hogy az
    a) egyetlen polipeptid láncból áll,
    b) móltömege 30-100 kD SDS-PAGE módszerrel meghatározva,
    c) szálas aggregátumokban és/vagy aggregátumokkal együtt fordul elő,
    d) kötött szénhidrát maradékokat természetes állapotban nem tartalmaz,
    HU 211 827 A9
    e) Verő sejtekkel és napos csibékkel szemben toxikus, és
    f) toxicitását 100 “C-on 1 órán keresztüli melegítés után is megtartja, vagy egy, a fenti toxinból származó fragmentum.
  4. 4. A 3. igénypont szerinti toxin, amely H10 szerotípusba tartozó E. coli törzsekből állítható elő
    a) a baktériumok Tripticase-szója tápközegben való tenyésztésével;
    b) a kapott tenyészet sejtmentes felülúszójának 30 kD vágási értékű szűrőn való koncentrálásával;
    c) a szűrőn maradt anyag 20 mmol/1 Tris-HCl pufferrel végzett mosásával;
    d) a mosott anyag szeparálásával Sepharose 4B oszlopon;
    e) a nagy móltömeg frakció összegyűjtésével és
    f) a fenti frakció preparatív SDS-PA gélelektroforézisével, vagy egy, a fenti toxinból származó fragmentum.
  5. 5. A 4. igénypont szerinti toxin. amelynek móltömege mintegy 47 Kd SDS-PAGE módszerre] meghatározva, és izoelektromos pH-ja mintegy 4,8, és részleges amino-terminális aminosav-szekvenciája Ala-GlnVal-Ile-Asn-Thr-Asn-Ser-Leu-Ser-Leu-(?)-Thr-Gln, vagy egy, a fenti toxinból származó fragmentum.
  6. 6. Vakcina egy egyed Escherichia coli fertőzés elleni védelmére, azzal jellemezve, hogy az a 3-5. igénypontok bármelyike szerinti toxinból származik.
  7. 7. Vakcina egy egyed Escherichia coli fertőzés elleni védelmére, azzal jellemezve, hogy az egy transzformáit mikroorganizmust tartalmaz, amely képes a 3-5. igénypontok bármelyike szerinti toxint vagy a fenti toxin egy fragmentumát kódoló DNS-szekvencia expresszálására.
  8. 8. Eljárás a 3. igénypont szerinti toxin tisztítására, azzal jellemezve, hogy az E. coli egy sejtmentes frakcióját, amely a CH7 törzs toxinja ellen termelődött antitestekkel reaktív, megtisztítjuk a felülúszó kis móltömegű komponenseinek eltávolításával, például ultraszűrés, centrifugálás és/vagy molekulaszűrő kromatográfia alkalmazásával. ahol a toxin-tartalmú frakciókat a fenti antitestekkel szembeni reaktivitásuk alapján szelektáljuk.
HU95P/P00573P 1989-08-18 1995-06-29 Escherichia coli vaccine HU211827A9 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP89202110 1989-08-18

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU211827A9 true HU211827A9 (en) 1995-12-28

Family

ID=8202455

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU905053A HU210965B (en) 1989-08-18 1990-08-17 Method for the preparation of a vaccine against escherichia coli infections and of a toxin bilding active ingredient thereof, as well as a method for the purification of such a toxin
HU95P/P00573P HU211827A9 (en) 1989-08-18 1995-06-29 Escherichia coli vaccine

Family Applications Before (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU905053A HU210965B (en) 1989-08-18 1990-08-17 Method for the preparation of a vaccine against escherichia coli infections and of a toxin bilding active ingredient thereof, as well as a method for the purification of such a toxin

Country Status (16)

Country Link
US (1) US5750115A (hu)
EP (1) EP0413378B1 (hu)
JP (1) JP3031561B2 (hu)
KR (1) KR0177510B1 (hu)
CN (1) CN1062605C (hu)
AU (1) AU635062B2 (hu)
CA (1) CA2022420C (hu)
DE (1) DE69016129T2 (hu)
DK (1) DK0413378T3 (hu)
ES (1) ES2070266T3 (hu)
GR (1) GR3015782T3 (hu)
HU (2) HU210965B (hu)
IL (1) IL95175A (hu)
NZ (1) NZ234933A (hu)
TW (1) TW204353B (hu)
ZA (1) ZA906100B (hu)

Families Citing this family (21)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ES2042718T3 (es) * 1987-10-26 1993-12-16 Akzo Nv Procedimiento para la preparacion de una vacuna para proteger aves de corral contra septicemia producida por e. coli.
US6749831B1 (en) * 1997-05-16 2004-06-15 Medical Defense Technology, Llc Vaccine against lipopolysaccharide core
CA2289760A1 (en) * 1997-05-16 1998-11-19 Medical Defense Technologies, Llc. Vaccine against lipopolysaccharide core
IL139538A0 (en) * 1998-05-15 2004-02-08 Mkb Invest Ltd Partnership Compositions and method for immunizing poultry
US8828226B2 (en) 2003-03-01 2014-09-09 The Trustees Of Boston University System for assessing the efficacy of stored red blood cells using microvascular networks
BRPI0615593A2 (pt) * 2005-08-30 2011-05-24 Commw Scient And Ind Reseaech Organisation liberação bacteriana de polipeptìdeos biologicamente ativos
US9199016B2 (en) 2009-10-12 2015-12-01 New Health Sciences, Inc. System for extended storage of red blood cells and methods of use
WO2011046963A1 (en) 2009-10-12 2011-04-21 New Health Sciences, Inc. Oxygen depletion devices and methods for removing oxygen from red blood cells
BR112012008683B8 (pt) 2009-10-12 2022-11-08 Hemanext Inc dispositivo de armazenagem de sangue para armazenar sangue depletado de oxigênio e dióxido de carbono, dispositivo de depleção de oxigênio e dióxido de carbono, método para remover oxigênio e dióxido de carbono de hemácias, sistema de armazenagem de sangue, dispositivo de armazenagem de sangue, método para remover oxigênio de hemácias e método para aumentar os níveis de adenosina trifosfato (atp) nas hemácias
US11284616B2 (en) 2010-05-05 2022-03-29 Hemanext Inc. Irradiation of red blood cells and anaerobic storage
WO2012027582A1 (en) 2010-08-25 2012-03-01 New Health Sciences Method for enhancing red blood cell quality and survival during storage
PT2635114T (pt) 2010-11-05 2020-06-16 New Health Sciences Inc Irradiação de glóbulos vermelhos e armazenamento anaeróbico
US9067004B2 (en) 2011-03-28 2015-06-30 New Health Sciences, Inc. Method and system for removing oxygen and carbon dioxide during red cell blood processing using an inert carrier gas and manifold assembly
WO2013009843A1 (en) * 2011-07-11 2013-01-17 Camas Incorporated Compositions against bacterial toxins
ES2923571T3 (es) 2011-08-10 2022-09-28 Hemanext Inc Dispositivo integrado de filtrado de leucocitos, oxígeno y/o CO2 y separación de plasma
AU2014223165B2 (en) 2013-02-28 2017-04-13 Hemanext Inc. Gas depletion and gas addition devices for blood treatment
KR20180012242A (ko) 2015-03-10 2018-02-05 뉴 헬스 사이언시즈 인코포레이티드 산소 감소 1회용 키트, 장치 및 이의 사용 방법
IL285359B2 (en) 2015-04-23 2024-01-01 Hemanext Inc Anaerobic blood storage containers
CA2985799A1 (en) 2015-05-18 2016-11-24 New Health Sciences, Inc. Methods for the storage of whole blood, and compositions thereof
EP3463466B1 (en) 2016-05-27 2022-02-16 Hemanext Inc. Anaerobic blood storage and pathogen inactivation method
US11260119B2 (en) 2018-08-24 2022-03-01 Pfizer Inc. Escherichia coli compositions and methods thereof

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS58135819A (ja) * 1982-02-09 1983-08-12 Nisshin Flour Milling Co Ltd 鶏の大腸菌症の予防法
US4772464A (en) * 1985-08-01 1988-09-20 Miles Laboratories, Inc. Protective antibodies to serotypic determinants of flagellar antigens
US4886748A (en) * 1986-03-11 1989-12-12 Shionogi & Co., Ltd. DNA encoding flagellin and vector having the same

Also Published As

Publication number Publication date
HUT59612A (en) 1992-06-29
HU210965B (en) 1995-09-28
CN1049523A (zh) 1991-02-27
JPH03184996A (ja) 1991-08-12
DE69016129D1 (de) 1995-03-02
TW204353B (hu) 1993-04-21
IL95175A (en) 1994-05-30
EP0413378A1 (en) 1991-02-20
ZA906100B (en) 1991-05-29
KR910004209A (ko) 1991-03-28
CA2022420A1 (en) 1991-02-19
AU6109990A (en) 1991-02-21
CN1062605C (zh) 2001-02-28
NZ234933A (en) 1992-06-25
GR3015782T3 (en) 1995-07-31
JP3031561B2 (ja) 2000-04-10
EP0413378B1 (en) 1995-01-18
KR0177510B1 (ko) 1999-03-20
HU905053D0 (en) 1991-01-28
AU635062B2 (en) 1993-03-11
CA2022420C (en) 2000-03-28
DK0413378T3 (da) 1995-05-15
IL95175A0 (en) 1991-06-10
DE69016129T2 (de) 1995-05-24
US5750115A (en) 1998-05-12
ES2070266T3 (es) 1995-06-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU211827A9 (en) Escherichia coli vaccine
Munson et al. Purification and comparison of outer membrane protein P2 from Haemophilus influenzae type b isolates.
JP4271231B2 (ja) 髄膜炎菌(Neisseriameningitidis)のプロテイナーゼK抵抗性表面蛋白質
CA2040544C (en) Actinobacillus pleuropneumoniae subunit vaccine
DK173361B1 (da) Isoleret proteinholdigt materiale, dræbte hele celler af Pasteurella hæmolytica, vaccine mod Pasteurella og fremgangsmåde t
Lübke et al. Isolation and partial characterization of the major protein of the outer membrane of Pasteurella haemolytica and Pasteurella multocida
Bhattacharjee et al. Affinity-purified Escherichia coli J5 lipopolysaccharide-specific IgG protects neutropenic rats against gram-negative bacterial sepsis
JP4081140B2 (ja) 非耐熱性エンテロトキシンとコレラトキシンbサブユニットの雑種分子
USRE37741E1 (en) Purified nontypable Haemophilus influenzae P5 protein as a vaccine for nontypable Haemophilus influenzae infection
Cunningham et al. Immunochemical properties of streptococcal M protein purified by isoelectric focusing
KR0162488B1 (ko) 혈호균속 인플루엔자용 백신과 진단검사법
US5593679A (en) Poultry vaccine against E. coli air sac inflammation and septicaemia
Tagawa et al. Purification and partial characterization of the major outer membrane protein of Haemophilus somnus
CA2516661C (en) M. haemolytica outer membrane protein plpe as a vaccine or vaccine component against shipping fever
PT1005487E (pt) A proteína de membrana externa de 74 kilodalton de moraxella catarrhalis
Wilson et al. Characterisation and bilogical activity of monoclonal antibodies specific for Pasteurella haemolytica A1 capsule and lipopolysaccharide
Türkmen Development of an experimental recombinant vaccine formulation composed of LKTA from Mannheimia Haemolytica A1 and P31 and LPPB from Histophilus Somni 8025 against Hovine Respiratory Disease
Kaca et al. Serological Studies of an Acid‐Labile O‐Polysaccharide of Proteus vulgaris OX19 Lipopolysaccharide Using Human and Rabbit Antibodies
Pal et al. Electrophoretic mobility and immune response of outer membrane proteins of Vibrio cholerae O139
Ayalew et al. Characterization of Immunodominant and