HU210409B - Thread, made of fibres with tissue covered grains, and process for its production - Google Patents

Thread, made of fibres with tissue covered grains, and process for its production Download PDF

Info

Publication number
HU210409B
HU210409B HU904475A HU447590A HU210409B HU 210409 B HU210409 B HU 210409B HU 904475 A HU904475 A HU 904475A HU 447590 A HU447590 A HU 447590A HU 210409 B HU210409 B HU 210409B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
core
yarn
fibers
priority
mantle
Prior art date
Application number
HU904475A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT65386A (en
HU904475D0 (en
Inventor
Franciscus Arnoldus The Lijten
Johannes Jacobus Meerman
Original Assignee
Akzo Nv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=25880894&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=HU210409(B) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Priority claimed from DE3915819A external-priority patent/DE3915819A1/de
Application filed by Akzo Nv filed Critical Akzo Nv
Publication of HU904475D0 publication Critical patent/HU904475D0/hu
Publication of HUT65386A publication Critical patent/HUT65386A/hu
Publication of HU210409B publication Critical patent/HU210409B/hu

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01DMECHANICAL METHODS OR APPARATUS IN THE MANUFACTURE OF ARTIFICIAL FILAMENTS, THREADS, FIBRES, BRISTLES OR RIBBONS
    • D01D5/00Formation of filaments, threads, or the like
    • D01D5/28Formation of filaments, threads, or the like while mixing different spinning solutions or melts during the spinning operation; Spinnerette packs therefor
    • D01D5/30Conjugate filaments; Spinnerette packs therefor
    • D01D5/34Core-skin structure; Spinnerette packs therefor

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Spinning Methods And Devices For Manufacturing Artificial Fibers (AREA)
  • Multicomponent Fibers (AREA)
  • Yarns And Mechanical Finishing Of Yarns Or Ropes (AREA)
  • Artificial Filaments (AREA)

Description

A találmány tárgya továbbá eljárás magos-köpenyes szálakból álló fonal előállítására, amelynek során a mag összetevőit első fonófúvókalapon (1) át több részáramban második fonófúvókalaphoz (2) vezetjük és az első fonófúvókalap (1) és a második fonófuvókalap (2) között mindegyik mag összetevőhöz azt teljesen körülvevően hozzávezetjük a köpeny összetevőt, majd mindkét összetevőt közösen fonjuk, nyújtjuk és feltekercseljük.
A találmány szerint legalább a mag (38) összetevők részáram tartományában a köpeny (39) összetevők útjába áramlási ellenállást iktatunk.
HU 210 409 B
A leírás terjedelme: 18 oldal (ezen belül 8 lap ábra)
HU 210 4C9 Β
A találmány tárgya magos-köpenyes szálakból álló fonal, adott esetben további egykomponensű szálakat is tartalmazó fonal, amelyben a magos köpenyes szálak magja és köpenye fonható polimerek extrudálásával készült és a magos-köpenyes szálak legalább egy része teljes köpennyel rendelkezik. A találmány tárgya továbbá ilyen magos-köpenyes szálakból álló fonal előállítására vonatkozó eljárás, amelynek során a mag összetevőit első fonófúvókalapon át több részáramban második fonófúvókalaphoz vezetjük és az első fonófuvókalap és a második fonófuvókalap között mindegyik mag összetevőhöz azt teljesen körülvevóen hozzávezetjük a köpeny összetevőket, majd mindkét összetevőt közösen fonjuk, nyújtjuk és feltekercseljük.
A magos-köpenyes szálak valamint az azok előállítására alkalmas eljárás számos változatban ismert. így például az EP-A-0.011.954 számú szabadalmi leírásból az ismerhető meg, hogy speciális fonókészülékekre van szükség ahhoz, hogy alacsony köpenyrészarány esetén is az úgynevezett homogénszálak keletkezését, fellépését elkerülhessük. Az ismert fonókészülékekkel megakadályozott homogén szálak keletkezésének ellenére azonban nem kerülhető el, hogy az előállított fonalban olyan magos-köpenyes szálak találhatók, amelyek igen erősen ingadozó köpeny részaránnyal rendelkeznek, sőt, bizonyos részeken még a köpeny is hiányzik a magrészről, és így az előállított fonalban a magos-köpenyes szálak köpeny részarányának ingadozási hányadosa erősen eltérő.
A nevezett szabadalmi leírás alapján lefolytatott kísérleteink eredményeként megállapítható volt, hogy a szabadalmi leírás szerinti fonókészülékkel és 85-15 tf%-nyi maganyag és köpenyanyag adagolásával, ami megegyezett a leírásban ismertetett példa értékeivel, az előállított magos-köpenyes szálak legfeljebb 15%-a a gyakorlatban ennél kisebb mennyisége rendelkezett kb. 15%-os köpenyrésszel, akkor is, ha a 10%-os tűréshatárt vettünk figyelembe a köpenyrész meghatározásánál. A fonalban lévő többi magos-köpenyes szál köpenyrésze nagyobb, egészen 30 tf% értékig, vagy kisebb volt, egészen 5 tf% érték alá süllyedt.
Az ismert eljárással nincs lehetőség tudatosan egy vagy több homogén szál előállítására a fonalban. A homogén szálak keletkezése tiszta véletlen és ugyancsak nem biztosítható, hogy egy, a szál keresztmetszetében homogénnak tűnő szál szálirányban is végig homogén szál marad. Sokkal inkább szálirányban nézve a szál keresztmetszet szerint valahol homogénnak tűnő szál magos-köpenyes szállá alakul át és fordítva.
A köpenyrész arányának erős ingadozása azt eredményezi, hogy a fonalban minden egyes szál eltérő tulajdonságokkal rendelkezik. Ez azt jelenti, hogy a fonalban lévő szálak nemkívánatos módon egymástól erősen eltérő ingadozó tulajdonságúak lesznek.
A magos-köpenyes szálakból álló fonalaknak elvileg az őket alkotó maganyag kívánt tulajdonságait, így szilárdságát, zsugorodását, nyúlását, kettős törését, stb. kellene felmutatniuk, míg a köpeny a fonal egyéb tulajdonságait, más anyagokhoz való tapadóképességét, színezhetőségét, fogását, vegyi illetve mechanikus ellenállóképességét, stb. javítja. Az ismert eljárások szerint az átlagos köpenyrész nagyságát 20 tf%-ra vagy azt meghaladó értékűre kell választani annak érdekében, hogy a köpenyrész ingadozását megfelelő határok közt tarthassuk, és a maganyag tulajdonságait a magosköpenyes szál teljes keresztmetszetére vonatkoztatva bizonyos fokig egyenletes értéken tartsuk.
A találmánnyal célunk új, a felhasználást jobban elősegítő magos-köpenyes szálakból álló fonal előállítása, amely adott esetben egykomponensű szálakat, azaz homogén szálakat is tartalmazhat, amelyeknél a magos-köpenyes szálak magja és köpenye fonható polimerek extrudálásával állítható elő, és közel összes magos-köpenyes szál teljes értékű, folyamatos köpennyel rendelkezik. A szálaknak a maganyag tulajdonságainak jobb kihasználását a köpenyanyag tulajdonságainak befolyásolása, lerontása nélkül kell biztosítania.
A találmánnyal célunk továbbá, ilyen magos-köpenyes szálakból álló fonal előállítására alkalmas eljárás kidolgozása, amellyel biztosítható az elkészült fonal eddiginél jobb egyenletessége, és amellyel tudatosan és előre meghatározható módon megválasztható az egykomponensű, homogén szálak és a magos köpenyes szálak (kétkomponensű szálak) aránya. A magos-köpenyes szálak köpenyrészének 20 tf% érték alatt is egyenletesebben elóállíthatónak kell lennie.
A kitűzött feladat során olyan magos-köpenyes szálakból álló fonalat vettünk alapul, amelyben a magosköpenyes szálak magja és köpenye fonható polimerek extrudálásával készült és a magos-köpenyes szálak legalább egy része teljes, hiánytalan köpennyel rendelkezik. Ezt a fonalat találmányunk értelmében úgy fejlesztettük tovább, hogy a fonalban lévő összes magos-köpenyes szál közül azoknak a magos-köpenyes szálaknak a százalékos aránya (A), melyek teljes össztérfogatukból (M ± 0,lM)%-nyi köpennyel (M) rendelkeznek, kielégíti az alábbi feltételeket:
100>A>30 + (0,lM)8 M>0,5.
A találmány szerinti magos-köpenyes szálakból álló fonal egy előnyös kiviteli alakja értelmében a fonalban lévő összes magos-köpenyes szál közül azoknak a magos-köpenyes szálaknak a százalékos aránya, melyek teljes össztérfogatukból (M ± 0,lM)%-nyi köpennyel rendelkeznek, kielégíti az alábbi feltételeket:
100>A>40 + 7x(0,lM)8 M > 0,5.
Atalálmány szerinti fonal egy további előnyös kiviteli alakja értelmében a fonalban lévő összes magosköpenyes szál közül azoknak a magos-köpenyes szálaknak a százalékos aránya, melyek teljes össztérfogatukból (M + 0,lM)%-nyi köpennyel rendelkeznek, kielégíti az alábbi feltételeket:
100>A>50+ 100x(0,lM)8
M > 0,5.
HU 210 409 Β
Ugyancsak előnyös a találmány értelmében, ha a magos köpenyes szálak legalább 60%-a (Μ ± O,1M) köpenyrésszel rendelkezik, ahol M < 9 tf%.
Előnyös továbbá a találmány értelmében, ha a magos köpenyes szálak legalább 70%-a (M ± O,1M) köpenyrésszel rendelkezik, ahol 1 tf% < M < 7tf%.
A találmány szerinti fonal egy további előnyös kiviteli alakja értelmében a magos köpenyes szálak legalább 75%-a (Μ ± O,1M) köpenyrésszel rendelkezik, ahol 3 tf% < M < 6tf%.
Ugyancsak előnyös a találmány értelmében, ha a magos-köpenyes szálaknál a mag polietilén-tereftalátból és a köpeny poliamid 66-ból áll.
Előnyös a találmány értelmében továbbá, ha a magos-köpenyes szálaknál a mag polietilén-tereftalátból és a köpeny poliamid 66 és poli(m-xililén-adipamid) keverékből áll.
A találmány értelmében előnyös, ha a magos-köpenyes szálaknál a mag poliamid 46-ból és a köpeny poliamid 66-ból áll.
A találmány szerinti fonal egy további előnyös kiviteli alakja értelmében a magos-köpenyes szálaknál a mag nagyviszkozitású polietilén-tereftalátból és a köpeny alacsony viszkozitású polietilén-tereftalátból áll.
Ugyancsak előnyös a találmány értelmében, ha a magos-köpenyes szálaknál a mag polietilén-tereftalátból és a köpeny polietilén-tereftalát és polivinilén-difluorid keverékből áll.
Az M ±O,1M kifejezés azt jelenti, hogy A meghatározásához az összes olyan magos-köpenyes szálat figyelembe kell venni, amelyek a mindenkori magos-köpenyes szál össztérfogatához viszonyítva M tf%-nyi köpennyel rendelkeznek, ahol a M köpenyrész meghatározásánál ±10%-os tartományt veszünk figyelembe. Mivel a fenti feltételeknek egyidejűleg kell teljesülniük, automatikusan adódik, hogy M csak olyan értékeket vehet fel, amelyeknél A legfeljebb 100% nagyságú. Meglepő módon az így előállított fonalak lényegesen jobb fajlagos tulajdonságúak, mint az ismert magos-köpenyes szálakból álló fonalak. így például a találmány szerinti fonal fajlagos szilárdsága lényegesen nagyobb, mint az ismert fonalaké, és a csupán magpolimerből előállított egykomponensű fonalak hasonló értékeinél is nagyobb.
A találmány szerinti fonal szálai gyakorlatilag bármilyen ismert keresztmetszetűek lehetnek. így például abroncsszövetekhez kerek keresztmetszetű fonalak előnyösek, míg a fényeffektusok hangsúlyozására, ami például szőnyegfonalaknál lehet kívánatos, trilobális keresztmetszetű szálak alkalmazhatók előnyösen.
A fonal bizonyos tulajdonságai, például tapadóképessége, különösen olyan fonalnál lesz jó, amelynél a szálak, különösen a magos-köpenyes szálak trilobális keresztmetszetűek.
A mag és a köpeny anyagát alkotó polimerkombinációként különösen az alábbi polimerek váltak be:
Mag Köpeny
Polietilén-tereftalát Poliamid 66
Polietilén-tereftalát Poliamid 66 és
Poli(m-xylilén-adipamid) keveréke,
Mag Köpeny
Poliamid 46 Poliamid 66
Nagy viszkozitású polietiléntereftalát, Alacsony viszkozitású
Polietilén-tereftalát polietilén-tereftalát, Polietilén-tereftalát és
Polietilén-naftalát polivinilén-difluorid keveréke, Poliamid 66
Polietilén-naftalát Poliamid 46
Ugyancsak előnyös kombinációk alakíthatók ki az
alábbi anyagokból: Mag Köpeny
Polietilén-tereftalát Poliéterszulfon
Nagyviszkozitású poliamid 66, Alacsony viszkozitású
Nagy viszkozitású poliamid 6, poliamid 66 Alacsony viszkozitású
Polietilén-tereftalát poliamid 6 Politetrafluoretilén
Polietilén-tereftalát Poliamid
Polietilén-tereftalát Polifenilén-szulfid
Polietilén-tereftalát Polipropilén
Polietilén-tereftalát Polietilén-tereftalát és
Polietilén-tereftalát politetrafluoretilén keveréke, Polietilén-tereftalát és
Poliamid 6 poli(m-xililén-adipamid) keveréke, Polipropilén
Poliamid 6 Polivinilén-difluorid
A találmány szerinti fonal számos területen alkal-
mazható.
A hagyományos polimermaggal, így például polietiléntereftalátból, poliamid 66-ból, poliamid 6-ból készült maggal rendelkező varrófonalak magas hőmérsékletálló polimerekkel vonhatók be, és így igen nagy varrási sebességekre alkalmasak. Fonalakból készített köteleknél és hálóknál a köpeny a vegyi ellenállóképességet, az ultraibolya sugarakkal szembeni ellenállóképességet illetve a hőmérsékletállóságot jelentősen javíthatja.
Elasztomerek erősítésére szolgáló fonalaknál, például abroncsszöveteknél, amelyek felfújható abroncsok, hajtószíjak vagy szállítószalagok erősítésére alkalmazhatók, a magos köpenyes szálak köpenye révén jobb tapadóképesség biztosítható a mag és az elasztomer között. Szálerősítésű műanyagoknál is javítható ilyen módon a tapadóképesség a fonal és a műanyag között.
Szőnyegfonalak esetében a magos-köpenyes szálak köpenye révén javítható a fonalak színezhetősége abban az esetben is, ha a mag az antisztatikus tulajdonságok javítására villamosán jó vezetőképességű anyagokból áll, amelynek színe gyakran igen sötét és más festékekkel igen nehezen színezhető. A mag és a köpeny anyagának megválasztásakor erősen eltérő zsugorodóképességű anyagok megválasztásával ilyen fonalak a szőnyeg készítésére történő alkalmazása során a
HU 210 409 Β kész szőnyegben vagy a textil-termékben hőhatással jól kivehető fonalbodrosodás, hullámosodás idézhető eló. Profilos fonalak alkalmazása a fényszórási tulajdonságokat javítja. A magos köpenyes szálak köpenyanyagának speciális megválasztásával az ilyen magosköpenyes szálakból készített szőnyegek vagy textíliák tűzállósága és/vagy szennyeződéssel szembeni hajlama lényegesen javítható. A fentieken túlmenően csökkenthető a gombaképzódés vagy penészesedés veszélye is.
Hidrofób köpennyel hatékonyan megakadályozható a magos-köpenyes szálakból álló fonal nedvességfelvétele. Ez különösen a találmány szerinti fonal textilterületen történő alkalmazásánál lehet érdekes. Arra is lehetőség van, hogy már előre színpigmentekkel elkevert polimert használjunk fel köpeny összetevőként a mag összetevővel történő összefonásra, miáltal hálószerűén elszínezödött magos-köpenyes szálak jönnek létre.
Atalálmány szerinti fonalak gyapjú anyagban történő felhasználásánál a megfelelően kiválasztott polimerek javítják annak vegyi tulajdonságait, például a szűrőgyapjú anyagoknál. Ily módon ioncserélő anyagtulajdonságok is létrehozhatók vagy módosítható, méghozzájavítható az előállított anyag tűzállósága.
A kitűzött feladatot ezen túlmenően ilyen magosköpenyes szálakból álló fonalak előállítására alkalmas eljárással oldottuk meg, amelynek során a mag összetevőit első fonófuvókalapon át több részáramban második fonófuvókalaphoz vezetjük és az első fonófúvókalap és a második fonófúvókalap között mindegyik mag Összetevőhöz azt teljesen körülvevően hozzávezetjük a köpeny összetevőt, majd mindkét összetevőt közösen fonjuk, nyújtjuk és feltekercseljük. Az eljárást úgy fejlesztettük tovább, hogy a mag összetevők részáram tartományában a köpeny összetevők útjába áramlási ellenállást iktatunk.
A találmány szerinti eljárás egy előnyös foganatosítási módja értelmében áramlási ellenállásként minden egyes részáram számára furattal rendelkező hálófonatot használunk.
Ugyancsak előnyős a találmány értelmében, ha 10-11 és 3 · 10-10 m2 tartományba esó permeabilitású áramlási ellenállást iktatunk a köpenyösszetevök útjába.
Előnyös a találmány értelmében továbbá, ha a köpenyösszetevők útjába áramlási ellenállásként milliméterenként 1,2-20 drótszálat tartalmazó hálófonatot iktatunk.
Előnyös továbbá a találmány értelmében, ha homogén szálak előállításához az áramlási ellenállást a homogén szálakat alkotó részáramok köpeny összetevők által történő körülvételét meggátló értékűre választjuk.
Atalálmány szerinti eljárás egy további előnyös foganatosítási módja értelmében a mag összetevőket illetve a köpeny összetevőket olvasztásos fonással állítjuk elő.
Ugyancsak előnyös a találmány értelmében, ha,a köpeny összetevőket illetve a mag összetevőket oldószeres fonással állítjuk elő.
Előnyös végül a találmány értelmében, ha egy-egy furattal rendelkező első és második fonófúvókalapon vezetjük át a mag összetevőket.
A találmány szerinti eljárás egy lépésben, közbenső feltekercselés nélkül vagy pedig több lépésben közbenső feltekercseléssel végezhető el.
Áramlási ellenállásként különösen olyan hálófonat jöhet számításba, amely minden egyes mag összetevő részáram részére megfelelő furattal rendelkezik. Előnyös, ha ez a hálófonat az első és a második fonófúvókalap közötti teret kitölti a részáramokat átengedő furatok kivételével. Más áramlási ellenállások, például porózus lemezek is hasonló eredménnyel alkalmazhatók. A hálófonat révén nagyobb méretű fonófúvóka lapok esetében is mindenütt egyforma távolság tartható a két fonófúvókalap között, mert a hálófonat egyben távtartó elemként is szolgál.
Egyszerű módon biztosítható az is, hogy tudatosan olyan magos-köpenyes szálakat állítsunk elő, amelyek az egyes szálak esetében különböző köpenyrésszel rendelkeznek. Erre a célra az egyes magösszetevő részáramokhoz különböző ellenállásokat hozunk létre a köpenyösszetevö részáramok számára. Ha az ellenállást olyan nagyra választjuk, hogy a köpeny összetevő egy meghatározott mag összetevő részáramot nem tud teljes terjedelmében körülfogni, úgy egyszerű módon egykomponensű, homogén szálak jönnek létre.
Hálófonatként különösen előnyösnek bizonyultak azok a hálófonatok, amelyek a kereskedelemben R.V.S. fantázianéven 30-500 mesh értékre hengerelve szerezhetők be. Itt a R.V.S. jelölés arra utal, hogy a hálófonat anyagát rozsdamentes acél alkotja, míg a szám azt jelenti, hogy a szitában mindkét irányban hüvelyenként annyi számú huzal lehet, ahol a huzalok egymással össze vannak szőve és 0,5-0,025 mm átmérőjűek lehetnek.
Az áramlási ellenállást az áramlási ellenállásként alkalmazott test permeabilitásával is meghatározhatjuk. Egy ilyen test K permeabilitása az alábbi összefüggés alapján határozható meg:
ahol, η = az alkalmazott folyadék dinamikai viszkozitása Pa s-ban, v = az alkalmazott folyadék sebessége az áramlási ellenálláson keresztül m/s-ban,
3p/| x = az áramlási irányban mérhető nyomásgradiens N/m3-ben.
A K permeabilitás m2-ben adódik és az alkalmazandó áramlási ellenállás K permeabilitása célszerűen 10-η-310-ιθ m2 tartományba esik.
Különösen meglepő, hogy a találmány szerinti eljárás úgy olvasztásos fonással, mint oldószeres fonással azonos eredménnyel alkalmazható, ahol persze mindkét említett fonási mód kombinálható egymással. így például mindkét összetevő előállítható olvasztásos fonással vagy oldószeres fonással. Azonban éppúgy elképzelhető, hogy a szál mag összetevőjét olvasztásos fonással állítjuk elő, míg a köpeny Összetevőt oldószeres fonással hozzuk Y létre. Az oldószeres fonás azt jelenti, hogy a befonó oldat oldószerben feloldott poli4
HU 210 409 Β merből áll, míg olvasztásos fonásnál megolvasztott polimert alkalmazunk befonó oldatként.
Ha az első és második fonófuvókalapon csupán egyegy furat, azaz fonófűvókanyílás van kialakítva, a találmány szerinti eljárással olyan magos-köpenyes szál állítható elő, amely kerülete mentén valamint hosszában igen egyenletes vastagságú köpennyel tűnik ki.
A találmányt az alábbiakban a mellékelt rajz segítségével ismertetjük részletesebben, amelyen a javasolt fonal és gyártó eljárása példakénti vázlata látható. A rajzon az
1. ábra azt a tartományt mutatja, amelybe a technika állását képező megoldásokhoz képest a találmány szerint előállított fonalak esnek, a
2. ábrán a találmány szerinti fonal előállításának vázlatos menetét tüntettük fel, a
3. ábra hagyományos, ismert kialakítású fonófúvóka vázlatos felépítését mutatja, a
4. ábrán a találmány szerinti eljárás megvalósításához szükséges, találmány szerinti fonófúvóka vázlatos felépítése figyelhető meg, az
5. ábra a 4. ábra szerinti fonófúvóka hosszmetszete, a
6. ábra a 4. ábra szerinti fonófúvóka keresztmetszete, a
7. ábrán a technika állását alkotó fonal részkeresztmetszetét tüntettük fel, míg a
8. ábrán a találmány szerinti fonal részkeresztmetszete látható.
Az 1. ábrán azt mutattuk be, hogy a magos-köpenyes szálakból álló találmány szerinti fonal milyen tartományba esik. Az ábra olyan diagramot tüntet fel, amelynek abszcisszáján a fonal köpenyrészét vettük fel tf%-ban, míg koordinátáján az M + O,1M köpenyrészű magos-köpenyes szálak százalékos A részaránya látható a fonalban lévő összes magos-köpenyes szálból. A technika állása szerint lehetséges eloszlást a diagram vonalkázott területe mutatja. Ebből az adódik, hogy az ismert megoldás szerint minden további nélkül lehetőség volt 25%-os köpenyrészű magos-köpenyes szálakból olyan fonal előállítására, amelyeknél az összes magosköpenyes szál 25%-os köpenyrészű, míg 10%-os köpenyrészű magos-köpenyes szálakból álló fonalnál csupán szálak 5%-a mutatott fel 10%-os köpenyrészt. A találmány szerinti fonallal illetve az annak előállítására alkalmas eljárással sikerült lényegesen jobb, egyenletesebb fonalat előállítani. Az A görbe az 1. igénypontban feltüntetett feltételekkel, a B görbe a 2. igénypontban szereplő feltételekkel és a C görbe a 3. igénypontban feltüntetett feltételekkel keletkezett. A 2. ábrán a találmány szerinti fonal előállítására alkalmas eljárás elvi vázlatát tüntettük fel. 1 hivatkozási szám olyan fonófuvóka csomagot jelöl, amelyre 2 fonófúvókalap kombináció van felperemezve, amelyet az alábbiakban a 3., 4., 5., és 6. ábrák ismertetése kapcsán még részletesebben is ismertetünk. Az 1 fonófuvóka csomag elé ismert módon extrudáló és olvasztó vezetékek vannak bekötve, amelyeket ismert voltuk miatt a 2. ábrán nem tüntettünk fel. A kialakított magos-köpenyes illetve homogén 8 szálak e tartomány elhagyása után 7 hűtőaknán haladnak keresztül, amelyet 9 hűtőlevegő táplál. A 8 szálakat 5 preparáló henger fogja össze, majd a 8 szálak 3, 4 nyújtóegységre kerülnek, amelyről kész fonalként 6 tekercsre kerülnek feltekercselésre.
A 3. ábrán a technika állásából ismert fonófuvóka részletének metszete látható, amely első 10 fonófúvókalapot és második 11 fonófúvókalapot tartalmaz. A mag összetevő olvadék részáram 12 fonófuvókán át, az első 10 fonófúvókalapon keresztül a második 11 fonófúvókalaphoz kerül, és 13 fonófúvókakehelybe torkollik. A köpeny összetevő részáram befolyik az első és második 10, 11 fonófúvókalap közé és így minden egyes 12 fonófúvókából érkező magösszetevő részáramot körülölel. Ily módon mindegyik mag összetevő részáramhoz azt körülvevő módon eljut a köpeny öszszetevő majd mindkét összetevő közösen átfolyik a 13 fonófúvókelyhen át a 14 fonófúvókanyílásba, melyen keresztül extrudálódnak. Abban a tartományban, amelyben a köpeny összetevő részárama körülfollya a mag összetevő részáramát, a második 11 fonófúvókalapon 15 kiemelkedések vannak kialakítva.
A 4. ábrán vázlatosan olyan fonófuvóka felépítését tüntettük fel, amely a találmány szerinti eljárás megvalósításához szükséges. Ezen az ábrán az első fonófúvókalapot 20, a második fonófuvókalapot 21 hivatkozási számmal jelöltük. A mag összetevő bevezetése 26 nyíláson keresztül történik 22 fúvókacsatornába, amely a második 21 fonófúvókalapban 23 csatornaként folytatódik. A köpenyösszetevőt 28 gyűrűcsatornákon át egyenletesen elosztjuk a 20 és 21 fonófúvókalapok között, ahol a 20 és 21 fonófúvókalapok közötti tér fémből készült 27 hálófonattal van kitöltve úgy, hogy a 22 fúvókacsatorna illetve a 23 csatorna teljes keresztmetszetében szabad marad. A köpeny összetevő így a 28 gyűrűcsatornában a 27 hálófonaton keresztüljut el a mag összetevőhöz és veszi azt körül. Ennek során a fémből készült 27 hálófonat a köpeny összetevő számára áramlási ellenállásként szolgál. A mag és köpeny összetevők ezután együttesen a 24 fúvókán kilépve fonódnak össze.
Az 5. és 6. ábra a találmány szerinti, a javasolt eljárást megvalósító fonófúvóka egy lehetséges kiviteli alakját magyarázza meg, ahol az 5. ábra hosszmetszetben, a 6. ábra pedig keresztmetszetben tünteti fel a fonófúvókát. 32 csatornán át jut a mag összetevő az első 20 fonófúvókalaphoz míg a köpeny összetevő 33 csatornán át (annak folytatását szaggatott vonallal jelöltük be, mert a 33 csatorna a rajz síkján kívül húzódik), annak 34 folytatásán keresztül az első 20 fonófuvókalapon át jut a rajzon nem látható gyűrucsatornákba, amelyek az első és második 20, 21 fonófúvókalap között vannak kiképezve. Az első 20 fonófúvókalap és a második 21 fonófúvókalap között áramlási ellenállásként fémből készült 27 hálófonat van behelyezve, amely egyidejűleg távtartóként szolgál az első és a második 20 és 21 fonófúvókalap között. 31 hivatkozási számmal központosító csapokat, 30 hivatkozási számmal pedig a szükséges tömítéseket jelöltük. 35 hüvelyek megakadályozzák a köpeny összetevők kiszivárgását 29 a csatomalap és az első 20 fonófúvókalap között.
HU 210 409 Β
A 7. ábrán olyan, magos-köpenyes szálakból álló fonal részkeresztmetszete látható, amelyet a technika állása szerinti eljárással és berendezéssel állítanak elő. Az ábrán a köpenyt 37, a magot 36 hivatkozási számmal tüntettük fel. Könnyen felismerhető, hogy úgy a mag, mint a köpenyfelületek az egyes szálaknál erősen változnak. Jóllehet ez az ábráról nem látható az egyes szálak hossza mentén is erősen eltérő köpeny és/vagy magfelületek állapíthatók meg.
A 8. ábrán a találmány szerinti fonal egy tetszőleges részkeresztmetszetét tüntettük fel. Ezen az ábrán különösen feltűnik 38 magfelületek és 39 köpenyfelületek egyenletessége.
A találmány szerinti eljárást az alábbiakban példák kapcsán ismertetjük részletesebben.
1—9. példák
Az 1-9. példák azt a variációs tartományt mutatják, amelyen belül a találmány szerinti fonalak sikeresen előállíthatok.
Az 1-3. példánál mag összetevőként textilfonalakra jellemző relatív viszkozitású poliésztert alkalmaztunk (100 g m-krezolban 1 g polimer 25 °C hőmérsékleten mérve).
A 4-6. példákban műszaki fonalaknál alacsony értékű relatív viszkozitású, a 7-9. példáknál pedig műszaki fonalakat tekintve nagyviszkozitású poliésztert használtunk, mint amilyent például abroncsszöveteknél vagy varrócérnáknál alkalmaznak. Mindegyik esetben köpeny összetevő anyagául poliamid 66-ot használtunk.
A fent említett példacsoportokon belül változtattuk a mag összetevő és a köpeny összetevő beadagolását végző szivattyú teljesítményét. Áramlási ellenállásként R.V.S. 60 mesh, hengerelve feliratú fém 27 hálófonatot használtunk (közelebbi leírását lásd a 10-11. példáknál). A felhasznált fonófúvóka a 4-6. ábráknál feltüntetett fonófúvókának felelt meg.
A magos-köpenyes szálakat olyan eljárással állítottuk elő, amelyet korábban a 2. ábra kapcsán részletesebben is ismertettünk. A gyártás fázisából mindössze a szálak végső nyújtása maradt el. Az eljárás paraméterei valamint a felhasznált polimerek az 1. táblázatból olvashatók ki. Az
1. táblázatban azt is megadtuk, hogy az összes M ± 0,1 M%-nyi köpenyrésszel rendelkező magos-köpenyes szálak figyelembevételével a magos-köpenyes szálak hány százaléka rendelkezik M tf%-nyi köpennyel a mindenkori szál össztérfogatához képest. Az A% megadásánál a mindenkori fonal tíz különböző helyen vett keresztmetszeti méréseinek statisztikus középátlaga szerepel.
Az A% értékek azt az egyenletességet bizonyítják, amellyel a találmány szerinti fonal előállítható, míg a fonalban lévő egyes magos-köpenyes szálak D átmérője ugyancsak igen egyenletesnek mondható, mert ez az érték is hozzávetőlegesen a D ± 0,1 D tartományban fekszik.
1. táblázat
Példa 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Polimer Polietilén-tereftalát
M relatív viszkozitás 1,60 1,60 1,60 1,85 1,85 1,85 2,04 2,04 2,04
a anyagáram (cm3/min) 58,0 62,0 96,0 58,0 62,0 96,0 96,0 58,0 62,0
g nyomás (bar) 60 62 64 88 92 116 136 147 225
hőmérséklet (°C) 299 299 299 299 299 299 299 299 299
k Polimer poliamid 66
ö relatív viszkozitás 3,12 3,12 3,12 3,12 3,12 3,12 3,12 3,12 3,12
P anyagáram (cm3/min) 9,0 6,6 6,1 9,0 6,6 6,1 9,0 6,6 6,1
e nyomás (bar) 52 41 39 50 48 43 50 48 44
n hőmérséklet (°C) 299 299 299 299 299 299 299 299 299
y
Köpeny anyagáram (tf%) 15,2 11,0 6,9 15,2 11,0 6,9 15,2 11,0 6,9
Mag anyagáram 13,4 9,62 5,97
fuvókanyílások száma 36 36 36 36 36 36 36 36 36
fuvókanyílások átmérője (μ) 500 500 500 500 500 500 500 500 500
fonási sebesség (m/perc) 500 500 500 500 500 500 500 500 500
A(%) 94 97 96 98 95 95 97 99 94
B (%) 15,2 11,0 6,9 15,2 11,0 6,9 15,2 11,0 6,9
HU 210 409 Β
10-15. példák
A 10-15. példák szerint különböző abroncsszöveteket állítottunk elő, és vizsgáltuk azok tulajdonságait. Ezekben a példákban a mag összetevő anyagául 2,04 relatív viszkozitású poliésztert választottunk. A köpeny összetevő anyagául a 10 és 11. példákban poliamid 66, a 12-15. példákban pedig poliamid 66 és 0,3 súly%nyi poli(m-xililén-adipamid) keveréket használtunk (a táblázatban „poliamid 66 + adalék” szöveggel jelöltük). Ez a keverék poliészterekkel valamint elasztomer anyagokkal, különösen gumival szemben különösen jó tapadóképességet mutat fel.
Mindegyik mag-köpeny kombinációt egyszer 900 m/perc és egyszer 500 m/perc sebességgel, nyújtás nélkül tekercseltünk fel, amelynek során újra a 2. ábra szerinti eljárást valósítottuk meg. Áramlási ellenállásként „R.V.S. 60 mesh, hengerelve” jelzésű 27 hálófonatot használtunk. Ez a 27 hálófonat ugyancsak rozsdamentes acélhuzalból készült. Úgy hossz, mint keresztirányban hüvelykenként (2,54 cm-ként) 60 huzalszál van egymással összefonva. A kereskedelemben kapható 27 hálófonatot alkotó acélhuzalok átmérője 0,16 mm volt.
Az alkalmazott fonófuvóka a 4-6. ábra szerinti ki10 alakítású volt.
A14. és 15. példában az eljárás során közvetlenül a fonófúvóka alatt 0,4 m hosszú fűtőcsövet alkalmaztunk késleltetett lehűlés biztosítása érdekében. Az egyes példák szerinti eljárások paraméterei a 2. táblázatból ol15 vashatók le.
2. táblázat
Példa 10 11 12 13 14 15
Polimer
M relatív viszkozitás 2,04 2,04 2,04 2,04 2,04 2,04
a anyagáram (cm3/min) 96,0 96,0 96,0 96,0 96,0 96,0
g nyomás (bar) 175 122 175 175 145 145
hőmérséklet (°C) 293 296 295 295 295 295
k Polimer poliamid 66 poliamid 66 + adalék
ö relatív viszkozitás 3,12 3,12 3,12 3,12 3,12 3,12
P anyagáram (cm3/min) 6,1 6,1 6,1 6,1 6,1 6,1
e nyomás (bar) 75 52 73 73 50 50
n hőmérséklet (°C) 293 296 295 295 295 295
y
Köpeny anyagáram (tf%) 6,9 6,9 6,9 6,9 6,9 6,9
Mag anyagáram
fúvókanyflások száma 36 36 36 36 36 36
fuvókanyílások átmérője (μ) 500 500 500 500 500 500
fütöcső hossza (m) - - - - 0,4 0,4
fűtőcső hőmérséklete (°C) - - - - 290 290
fonási sebesség (m/perc) 900 900 500 900 500 500
A kapott fonalat végül nyújtóberendezésen nyújtottuk. Ennek során a fonal a fonóorsóról egy első trióra futott. A trióról a fonalat szeptetten keresztül második trióhoz vezettük, majd 10 m hosszúságú gőzkezelő szakaszon át, amelyben a fonalat gőzzel 250 °C hőmérsékleten kezeltük, harmadik trióhoz vezettük, majd a nyújtási sebesség betartásával feltekercseltük. A szeptettet 75 °C hőmérsékleten tartottuk.
A 10-15. példák szerint előállított fonalaknál megválasztott nyújtási viszonyok és nyújtási sebességek a 3. táblázatból olvashatók ki. Itt a szeptett nyújtásviszony azt a nyújtásviszonyt jelenti, amellyel a fonal a szeptetten való áthaladása során megnyúlt. A teljes nyújtási viszony az első és a harmadik trió közötti sebességkülönbségből adódik.
HU 210 409 Β
3. táblázat
Példa 10 11 12 13 14 15
Szeptett nyújtás viszony 2,48 3,30 2,51 3,10 3,21 3,70
Teljes nyújtás viszony 3,80 5,45 3,80 5,10 5,15 6,50
Nyújtási sebesség m/min 138 185 138 144 185 184
Az ilyen módon kapott fonal tulajdonságait „fonal” elnevezés alatt a 4. táblázatban soroljuk fel. Itt LASE 1% (N) a fonal szilárdságát jelenti N-ban, 1%-os előre meghatározott nyúlásnál (Load at specific elongation). Értelemszerűen ugyanez vonatkozik a LASE 2% és LASE 5% felírásokra is.
HAS 47160 °C (6R Shrinkage 4 min at 160 °C) a fonal forró levegőben történő zsugorodását adja meg abban az esetben, ha a fonalat négy perc időtartamra, 5 mN/tex terhelésnek tesszük ki 160 °C hőmérsékleten.
A kapott fonalakat 1100 (Z 472) x 2 (S 472) konstrukciójú abroncsszövetté szőttük. Az adott konstrukciójú abroncsszövet tulajdonságai „szövet” elnevezéssel ugyancsak a 4. táblázatban találhatók meg. Az ilyen módon kapott abroncsszövetet hagyományos módon tapadóréteggel láttuk el. Ennek során az abroncsszövetet egymás után 120 másodpercig 150 °C hőmérsékletű kemencén 5 N terheléssel, majd fürdőn, majd pedig 45 másodpercig 140 °C hőmérsékletű kemencén 5 N terheléssel vezettük át. Az említett fürdő az alábbi összetevőkből állt: demineralizált víz, nátronlúg, resorcin, formaldehid, VP-látex, ammónia.
Az ilyen módon preparált abroncsszövet tulajdonságait „kezelt szövet” elnevezéssel szintén a 4. táblázatban tüntettük fel.
Az A és M értékek a fonalra, az abroncsszövetre és a kezelt abroncsszövetre azonosak voltak, ezért ezeket az értékeket csupán a „fonal” elnevezésű tételnél tüntettük fel.
4. táblázat
Példa 10 11 12 13 14 15
Titer (dtex) 1384 1073 1382 1108 1029 874
Szilárdság (mN/tex) 717 803 723 816 837 933
f Nyúlás (%) 9,3 10,9 9,4 9,5 11,5 9,4
0 LASE 1% (N) 13,2 11,1 13,5 11,3 10,8 9,8
n LASE 2% (N) 21,4 17,4 21,6 18,2 17,0 15,0
a LASE 5% (N) 53,0 43,3 53,3 45,4 43,4 39,0
1 HAS 47160 °C (%) 3,3 4,6 3,3 4,3 4,5 5,6
A(%) 96 98 94 97 96 97
M(%) 6,9 6,9 6,9 6,9 6,9 6,9
Titer (dtex) 3141 2376 3120 2467 2247 1893
s Szilárdság (nN/tex) 541 631 551 646 672 758
z Nyúlás (%) 16,5 15,0 16,5 14,9 15,0 12,6
ö LASE 1% (N) 8,1 8,7 8,3 8,9 9,6 9,6
V LASE 2% (N) 15,8 16,4 16,2 17,0 17,8 17,4
e LASE 5% (N) 34,7 33,9 35,5 35,7 37,9 36,9
t HAS 47160 °C (%) 4,6 6,3 4,7 5,8 6,1 7,3
ks Titer (dtex) 3360 25,33 3353 2633 2420 2035
ez Szilárdság (mN/tex) 498 583 501 578 617 645
z ö Nyúlás (%) 16,3 15,6 16,5 15,1 16,0 13,2
e v LASE1%(N) 12,5 12,3 12,2 12,0 12,5 11,8
1 e LASE 2% (N) 22,8 21,5 22,4 21,4 21,6 20,5
tt LASE 3% (N) 46,5 44,8 44,9 44,2 44,8 43,9
HAS 47160 °C (%) 1,5 2,0 1,4 1,8 2,0 2,3

Claims (19)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Magos-köpenyes szálakból és adott esetben további egykompenensű szálakból álló fonal, amelyben a magos-köpenyes szálak magja és köpenye fonható polimerek extrudálásával készült és a magos-köpenyes szálak legalább egy része teljes köpennyel rendelkezik, azzal jellemezve, hogy a fonalban lévő összes magosköpenyes szál közül azoknak a magos-köpenyes szálaknak a százalékos aránya, melyek teljes össztérfogatukból(M ± 0,lM)%-nyi köpennyel (39) rendelkeznek, kielégíti az alábbi feltételeket:
    100 > A> 30 + (O,1M)8
    M > 0,5.
    Elsőbbsége: 1989. 05. 16.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti fonal azzal jellemezve, hogy a fonalban lévő összes magos-köpenyes szál közül azoknak a magos-köpenyes szálaknak a százalékos aránya, melyek teljes össztérfogatukból (M ± 0,lM)%nyi köpennyel (39) rendelkeznek, kielégíti az alábbi feltételeket:
    100 > A> 40 + 7x(O,lM)8 M > 0,5.
    Elsőbbsége: 1989. 05. 16.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti fonal azzal jellemezve, hogy a fonalban lévő összes magos-köpenyes szál közül azoknak a magos-köpenyes szálaknak a százalékos aránya, melyek teljes össztérfogatukból (M ± 0,lM)%nyi köpennyel (39) rendelkeznek, kielégíti az alábbi feltételeket:
    100 > 50 + 100x(0,l M)8 M>0,5.
    Elsőbbsége: 1989. 05. 16.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti fonal azzal jellemezve, hogy a magos-köpenyes szálak legalább 60%-a (M + 0,lM) köpenyrésszel rendelkezik, ahol M < 9 tf%. Elsőbbsége: 1989. 05. 16.
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti fonal azzal jellemezve, hogy a magos köpenyes szálak legalább 70%-a (M ± O,1M) köpenyrésszel rendelkezik, ahol 1 tf% < M < 7tf%. Elsőbbsége: 1989.05.16.
  6. 6. Az 1. igénypont szerinti fonal azzal jellemezve, hogy a magos-köpenyes szálak legalább 75%-a (M ± 0,lM) köpenyrésszel rendelkezik, ahol 3 tf% < M < 6tf%. Elsőbbsége: 1989.05. 16.
  7. 7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti fonal azzal jellemezve, hogy a magos-köpenyes szálaknál a mag (38) polietilén-tereftalátból és a köpeny poliamid 66-ból áll. Elsőbbsége: 1989. 05. 16.
  8. 8. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti fonal azzal jellemezve, hogy a magos-köpenyes szálaknál a mag (38) polietilén-tereftalátból és a köpeny poliamid 66 és poli(m-xililénadipamid), keverékből áll. Elsőbbsége: 1989.05. 16.
  9. 9. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti fonal azzal jellemezve, hogy a magos-köpenyes szálaknál a mag (38) poliamid .46- ól és a köpeny (39) poliamid 66-ból áll. Elsőbbsége: 1989.05. 16.
  10. 10. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti fonal azzal jellemezve, hogy a magos-köpenyes szálaknál a mag (38) nagy viszkozitású polietilén-tereftalátból és a köpeny (39) alacsony viszkozitású polietilén-tereftalátból áll. Elsőbbsége: 1989.05. 16.
  11. 11. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti fonal azzal jellemezve, hogy a magos-köpeny szálaknál a mag (38) polietilén-tereftalátból és a köpeny (39) polietilén-tereftalát és polivinilén-difluorid keverékből áll. Elsőbbsége: 1989. 05. 16.
  12. 12. Eljárás magos-köpenyes szálakból álló fonal előállítására, amelynek során a mag (38) összetevőit első fonófúvókalapon át több részáramban második fonófúvókalaphoz vezetjük és az első fonófúvókalap és a második fonófuvókalap között mindegyik mag összetevőhöz azt teljesen körülvevően hozzávezetjük a köpeny (39) összetevőt, majd mindkét összetevőt közösen fonjuk, nyújtjuk és feltekercseljük, azzal jellemezve, hogy a mag (38) összetevők részáram tartományában a köpeny (39) összetevők útjába áramlási ellenállást iktatunk.
    Elsőbbsége: 1989.05. 16.
  13. 13. A 12. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy áramlási ellenállásként minden egyes részáram számára furattal rendelkező hálófonatot (27) használunk.
    Elsőbbsége: 1989.05. 16.
  14. 14. A 12. vagy 13. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy 1011 és 3 · 10‘10 m2 tartományba eső permeabilitású áramlási ellenállást iktatunk a köpenyösszetevők útjába.
    Elsőbbsége: 1989. 05.16.
  15. 15. A 13. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy a köpenyösszetevők útjába áramlási ellenálláskén milliméterenként 1,2-20 drótszálat tartalmazó hálófonatot (27) iktatunk.
    Elsőbbségű: 1989.05.16.
  16. 16. A 12-15. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy homogén szálak előállításához az áramlási ellenállást a homogén szálakat alkotó részáramok köpeny (39) összetevők által történő körülvételét meggátló értékűre választjuk.
    Elsőbbsége: 1989.05.16.
  17. 17. A12-15. igénypontok bármelyike szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy a mag (38) összetevőket és/vagy a köpeny összetevőket olvasztásos fonással állítjuk elő. Elsőbbsége: 1989.05.16.
  18. 18. A 12-16. igénypontok bármelyike szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy a köpeny (39) összetevőket és/vagy a mag (38) összetevőket oldószeres fonással állítjuk elő.
    Elsőbbsége: 1989.05.16.
  19. 19. A 12-18. igénypontok bármelyike szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy egy-egy furattal rendelkező első és második fonófuvókalapot alkalmazunk. Elsőbbsége: 1989.05.16.
HU904475A 1989-05-16 1990-05-14 Thread, made of fibres with tissue covered grains, and process for its production HU210409B (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE3915819A DE3915819A1 (de) 1989-05-16 1989-05-16 Garn aus kern-mantel-faeden und verfahren zu dessen herstellung
DE3926246 1989-08-09

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU904475D0 HU904475D0 (en) 1991-07-29
HUT65386A HUT65386A (en) 1994-06-28
HU210409B true HU210409B (en) 1995-04-28

Family

ID=25880894

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU904475A HU210409B (en) 1989-05-16 1990-05-14 Thread, made of fibres with tissue covered grains, and process for its production

Country Status (13)

Country Link
EP (2) EP0398221B2 (hu)
JP (2) JP3391789B2 (hu)
KR (1) KR0140074B1 (hu)
CN (1) CN1021581C (hu)
AR (1) AR245232A1 (hu)
BR (1) BR9006770A (hu)
CZ (1) CZ278383B6 (hu)
DE (1) DE59001843D1 (hu)
ES (1) ES2041468T5 (hu)
HU (1) HU210409B (hu)
MX (1) MX174104B (hu)
SK (1) SK238890A3 (hu)
WO (1) WO1990014452A1 (hu)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA2084866C (en) * 1992-06-18 2000-02-08 Matthew B. Hoyt Reduced staining carpet yarns and carpet
MX9304488A (es) 1992-08-10 1994-02-28 Akzo Nv Hilo de poliester con buena adhesion al caucho y procedimiento para su preparacion.
DE69409862T3 (de) * 1993-02-19 2002-08-14 Arteva Tech Sarl Heterofasern für Verstärkungsseile in Treibriemen
US5447794A (en) * 1994-09-07 1995-09-05 E. I. Du Pont De Nemours And Company Polyamide sheath-core filaments with reduced staining by acid dyes and textile articles made therefrom
US20050133948A1 (en) * 2003-12-22 2005-06-23 Cook Michael C. Apparatus and method for multicomponent fibers
CN101880920B (zh) * 2010-06-30 2011-09-07 盐城市中联复合纤维有限公司 尼龙66/增粘聚酯复合皮芯纤维的制备方法
US9022229B2 (en) * 2012-03-09 2015-05-05 General Electric Company Composite membrane with compatible support filaments
KR101537260B1 (ko) * 2013-03-14 2015-07-16 코오롱패션머티리얼(주) 신축성 및 냉감이 우수한 나일론 잠재권축사
CN105274649A (zh) * 2015-11-24 2016-01-27 马海燕 一种大直径pvdf-pa6皮芯型复合单丝及其生产方法
CN105401234B (zh) * 2015-12-29 2019-07-12 重庆市大通茂纺织科技有限公司 一种复合纤维的螺杆挤压方法
CN106945321A (zh) * 2016-01-06 2017-07-14 余姚市创辉树脂笔头厂 一种微孔纤维棒料制作方法
CN107956127B (zh) * 2017-12-12 2020-04-24 浙江华峰氨纶股份有限公司 一种具有皮芯结构聚氨酯弹性纤维的制备方法

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE549181A (hu) * 1955-06-30
US3704971A (en) * 1969-06-16 1972-12-05 Du Pont Spinneret assembly
EP0011954B1 (en) * 1978-11-30 1982-12-08 Imperial Chemical Industries Plc Apparatus for spinning bicomponent filaments
JPS63190007A (ja) * 1987-01-27 1988-08-05 Kuraray Co Ltd 芯鞘型複合紡糸口金装置
JPH06163708A (ja) * 1992-11-26 1994-06-10 Kawasaki Steel Corp 金属膜の堆積方法

Also Published As

Publication number Publication date
CZ238890A3 (en) 1993-01-13
SK278606B6 (en) 1997-11-05
BR9006770A (pt) 1991-08-06
JPH03506053A (ja) 1991-12-26
HUT65386A (en) 1994-06-28
EP0425629A1 (de) 1991-05-08
ES2041468T5 (es) 2000-07-16
HU904475D0 (en) 1991-07-29
EP0398221B1 (de) 1993-06-23
CN1021581C (zh) 1993-07-14
AR245232A1 (es) 1993-12-30
EP0398221A1 (de) 1990-11-22
KR0140074B1 (ko) 1998-07-01
KR920701538A (ko) 1992-08-12
WO1990014452A1 (de) 1990-11-29
DE59001843D1 (de) 1993-07-29
JP3391789B2 (ja) 2003-03-31
CZ278383B6 (en) 1993-12-15
JP2001226828A (ja) 2001-08-21
MX174104B (es) 1994-04-21
CN1049193A (zh) 1991-02-13
SK238890A3 (en) 1997-11-05
EP0398221B2 (de) 2000-03-15
ES2041468T3 (es) 1993-11-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5618479A (en) Process of making core-sheath filament yarns
JP3216131B2 (ja) 2成分フイラメント及びその溶融紡糸法
US4867925A (en) Process for the manufacture of polyester industrial yarn
HU210409B (en) Thread, made of fibres with tissue covered grains, and process for its production
US5093061A (en) Deep dyeing conjugate yarn processes
US6174601B1 (en) Bicomponent fibers in a sheath-core structure comprising fluoropolymers and methods of making and using same
DE60016808T2 (de) Schnellspinnen von kern-mantel-bikomponentenfasern
KR20120007173A (ko) 권축성이 우수한 사이드 바이 사이드형 이성분 중공필라멘트 및 그 제조방법
US6316103B1 (en) Bicomponent fibers in a sheath-core structure comprising fluoropolymers and methods of making and using same
CN106536797B (zh) 用于制备具有改善的强度保留率的纱线的方法以及由此制得的纱线
EP3957782A1 (en) Bulked continuous side-by-side bi-component filament yarn, method for making, and floor covering material made therefrom
CA2094573A1 (en) Process for producing antistatic yarns
JP2018059229A (ja) インターミングルヤーンおよびその製造方法ならびに霜降調カーペット
US4600644A (en) Polyester yarn, self-texturing in fabric form
US3616633A (en) Tetralobal synthetic filament process for producing the same and article made therefrom
KR102219084B1 (ko) 강도 및 신장률이 높은 인터레이스 복합사 및 그 제조방법
PL186839B1 (pl) Nić tekstylna wielowłókienkowa, sposób wytwarzania nici tekstylnej wielowłókienkowej i jej zastosowanie
SK162003A3 (en) Polymer filaments having profiled cross-section
JP2866190B2 (ja) 伸度差を有する混繊糸の製造方法
JPS61201008A (ja) 導電性モノフイラメントの製造方法
KR930003941B1 (ko) 대전방지성 필라멘트를 미연신 나일론 필라멘트와 결합시켜 함께 연신하는 방법
EP0122250A2 (en) Easily splittable self-texturing conjugate yarn
JPH07103489B2 (ja) 帯電防止フイラメントと非延伸ナイロンフイラメントを組合せ且つ共延伸する方法
EP0122906A2 (en) Deep dyeing helically crimped conjugate yarn process
JPH0350011B2 (hu)

Legal Events

Date Code Title Description
HPC4 Succession in title of patentee

Owner name: DIOLEN INDUSTRIAL FIBERS B.V., NL

MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees