HU210306B - Product for increasing of efficianci of water purificating apparatous - Google Patents

Product for increasing of efficianci of water purificating apparatous Download PDF

Info

Publication number
HU210306B
HU210306B HU89289A HU28989A HU210306B HU 210306 B HU210306 B HU 210306B HU 89289 A HU89289 A HU 89289A HU 28989 A HU28989 A HU 28989A HU 210306 B HU210306 B HU 210306B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
minerals
weight
wastewater
mineral
specific surface
Prior art date
Application number
HU89289A
Other languages
English (en)
Inventor
Gyoezoe Varga
Jozsef Erdelyi
Tamas Kutasi
Gyula Balint
Peter Renyi
Bela Bozsits
Istvanne Dr Samuel Z Csizmadia
Ilona Reha
Original Assignee
Varga
Erdelyi
Kutasi
Balint
Renyi
Bozsits
Csizmadia Istvanne Dr Samuel
Reha
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Varga, Erdelyi, Kutasi, Balint, Renyi, Bozsits, Csizmadia Istvanne Dr Samuel, Reha filed Critical Varga
Priority to HU89289A priority Critical patent/HU210306B/hu
Priority to AT90101103T priority patent/ATE80133T1/de
Priority to EP90101103A priority patent/EP0379997B1/de
Publication of HU210306B publication Critical patent/HU210306B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C02TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02FTREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02F1/00Treatment of water, waste water, or sewage
    • C02F1/28Treatment of water, waste water, or sewage by sorption
    • C02F1/281Treatment of water, waste water, or sewage by sorption using inorganic sorbents
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C02TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02FTREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02F1/00Treatment of water, waste water, or sewage
    • C02F1/52Treatment of water, waste water, or sewage by flocculation or precipitation of suspended impurities

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Water Supply & Treatment (AREA)
  • Hydrology & Water Resources (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Water Treatment By Sorption (AREA)
  • Separation Of Suspended Particles By Flocculating Agents (AREA)
  • Physical Water Treatments (AREA)
  • Treatment Of Water By Ion Exchange (AREA)
  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)

Description

A találmány tárgya kationaktív ásványianyag keverék készítmény, amely úgy jön létre, hogy megfelelő arányban összekeverünk nagy fajlagos felülettel rendelkező ásványianyagokat, különösen duzzasztott, őrölt perlitet, vagy feltárt bentonitot, valamint nagy sűrűséggel rendelkező ásványi anyagokat, különösen kaolint zeolitot, titándioxidot, báriumszulfátot, kalciumszulfatot, kalciumkarbonátot, magnéziumkarbonátot kaiéi um-magnéziumkarbonátot és kationos polielektrolitokat, különösen poli-akril-amidot és/vagy poliamid-amint és/vagy poli-diamino-dimetil-ammóniumkloridot, e keverékből vizes szuszpenziót készítve, a szennyvíztisztító berendezés előtt adagoljuk a tisztítandó szennyvízhez.
Közismert, hogy az ipari és kommunális szennyvizek tisztítására jelenleg alapvetően három, jellegükben különböző tisztítási elvet alkalmaznak. Vámos György /szerk./: Papíripari kézikönyvében /Bp. Műszaki Könyvkiadó 1980. 1261 p. ISBN 9631030229/ részletesen ismertetésre kerülnek ezek az eljárások: a szűrés /filtráció/, ülepítés /szedimentáció/ és a lebegtetés /flotáció/.
E tisztítási módszerek után a szennyvízben maradt szerves szennyeződések eltávolítására még biológiai módszereket is alkalmazhatnak.
A szennyvizek oldott szennyezőanyagtartalmának csökkentése jelenleg csak precipitáció útján, vagy ioncserével oldható meg. Az oldott szennyezőanyag meghatározott vegyi segédanyag hozzáadása után ezzel vízben nem oldható csapadékot képezve kicsapódik. A keletkezett csapadékot általában filtrációval vagy szedimentáció után távolítják el a rendszerből.
A korszerű ioncserével működő eljárások speciális, általában ionszelektív műgyanták, illetőleg anyagok alkalmazását igénylik és így igen költségesek.
A szennyvizek lebegő szennyezőanyag tartalmának eltávolítása hagyományosan vagy filtrációval vagy szedimentációval vagy flotációval történhet a szennyezőanyag részecske-méretétől, finomszerkezetétől és anyagi jellemzőitől függően.
A Papíripari Vállalat Műszaki-gazdasági Tájékoztatója /Bp. Papíripari Vállalat, 1984.2.sz. ISSN 01390627/ részletesen foglalkozik a hagyományos elveken működő szennyvíztisztító berendezések hatásfokának javítására alkalmazott különböző típusú vegyi segédanyagokkal, így a szervetlen elektrolitokkal és a szerves polielektrolitokkal.
MÖBIUS, C.H. szerint /In: Wochenblatt für Papierfabrikation 1980., 108. évj. 16. sz. p. 617-620, ISSN 0043-7131/ a filtráció javítható, ha koagulálószerekkel a lebegő szennyezőanyag részecskéit nagyobb agglomerátumokká alakítjuk, melyek vízvisszatartási értéke csökken. így könnyen szűrhetóvé válik a szennyezőanyag és könnyen eltávolítható a rendszerből.
DOBLANZKI, P. és munkatársai szerint /In: Wochenblatt für Papierfabrikation 1981., 109. évj. 16.sz. p. 563-566, ISSN 0043-7131/ a szedimentáció hatásossága növelhető olyan kémiai anyagokkal, amelyek hatásosan növelik a lebegő szennyezőanyag részecskéinek relatív sűrűségét.
DELLAINE, J. szerint /In: Effluent and Water Treatment Journal, 1978. p. 219-223/ a flotáció hatékonysága növelhető olyan kémiai anyagokkal, melyek csökkentik a lebegő szennyezőanyag részecskéinek relatív sűrűségét.
Ezen eljárások hatékonysága tovább javítható, mechanikai megoldások és hatások alkalmazásával /pl. vákuum, lamináris áramlás biztosítása, buborékoltatás stb./.
A szennyvizek tisztításának alapvető célja a káros oldottanyag és lebegő szennyezőanyag tökéletes eltávolítása, a kibocsájtott szennyvíz kémiai és biológiai oxigénigényének csökkentése, ami a hagyományos tisztító eljárások bonyolult kombinációinak és költséges vegyi segédanyagok együttes alkalmazásának eredményeként sem oldható meg tökéletesen.
A szakirodalomban különös figyelmet szentelnek az olajemulziót tartalmazó szennyvizek tisztításának.
Az US 4 415 467. szabadalma az olajemulziót tartalmazó szennyvizek tisztításához kalciumoxid vagy kalciumhidroxid anyaghoz alumíniumszulfátot vagy vasszulfátot adagolva kicsapószert nyer, mely készítményt sikeresen használ aditinsav jelenlétében az olajemulziós szennyvizek tisztítására.
Olajtartalmú szennyvizek tisztításához a 179 521 sz. magyar szabadalom szilikátféleségek és 12 szénatomszámú alkilláncot tartalmazó szerves vegyületek keverékeit, mint hidrofil-hidrofób rendszereket használ.
A 198 427 sz. magyar szabadalom zsírt, olajat tartalmazó szennyvizek tisztításához hidrolizálódó fémsókból /alumínium- vagy vas vegy ül etekből/ és flokkulálható polimerekből (ojtott cellulózszármazékokból vagy hidrolizált akril-amidból) álló rendszert használ sikeresen.
Ezt követően a szennyvízhez még háromréteges szerkezetű bentonit ásványból készült szuszpenziót is adagol szorbciós adalékként.
A DE 2 726 192. sz. német szabadalom szulfít és szulfát cellulózgyári szennyvizek, valamint diszperziós színezékeket tartalmazó vizek tisztítására GAMMA fázisú kristályos alumíniumoxidot, mint kationos szorpciós anyagot alkalmaz. Az alumíniumoxid ilyen formája felületén köti a színezékeket, illetőleg a szulfít és szulfát cellgyártás szennyvizében található színezőanyagokat.
A technika jelenlegi állása szerint alkalmazott szennyvíztisztító eljárások kis hatékonysága általában azzal magyarázható, hogy csak specifikus hatásokat alkalmaznak és nem veszik figyelembe az eltérő alapelvek szinergikus hatását. Ugyancsak nem veszik kellő mértékben figyelembe a vizes közegben áramló szennyezőanyag részecskék áramlási kettósréteg-potenciáljának jelentős szerepét a tisztítási folyamatban. Ha az áramlási kettősréteg potenciál, más néven zétapotenciál különbsége a rendszerben lebegő részecskék és az adagolt vegyi segédanyag részecskék között minimális, úgy a tisztító berendezések hatásfoka nem kielégítő.
Vizsgálataink során különböző polielektrolitok és ásványi anyagok hatását tanulmányozva azt tapasz2
HU 210 306 A taltuk, hogy a nagy adszorpciós kapacitású és a nagy fajlagos felületű ásványi anyagok keverékeihez kationos polielektrolitot adagolva ezek vizes közegben mért negatív zéta-potenciálja pozitívra változott. Ezt az anyagrendszert a különböző elven működő tisztítóberendezések előtt adagolva, a berendezések hatékonysága meglepő mértékben javult.
Különösen kiemelkedő eredményeket kaptunk, ha nagy adszorpciós kapacitású ásványi anyagként muskovit típusú kaolinszerű anyagot /pl. Aspangi A2 vagy Aspangi A3 márkájú töltőanyagot Aspanger Kaolin und Steinwerke AG./ és nagy fajlagos felületű ásványianyagként duzzasztott őrölt perlitet /pl. Perlit K-2, KOSZIG/ polielektrolitként módosított kationos poliakrilamidot /pl. Percol DPX Allied Colloid/ alkalmaztunk.
A jelzett anyagkeverék vizes szuszpenziójának zéta-potenciálja +30 mV - +45 mV, a polielektrolit típusától, molekulatömegétől és kationaktivitásától függően.
A szinergikus hatás eredményeként ez az anyagkeverék vizes szuszpenziója mindhárom elv alapján működő tisztító berendezés hatékonyságát meglepő mértékben növeli.
Ez magyarázható azzal, hogy a szennyezőanyag részecskéi vizes közegben döntően negatív felületi töltéssel rendelkeznek, az erős pozitív felületi töltéssel rendelkező részecskéket tartalmazó anyagkeveréket a rendszerbe adagolva rendkívül intenzív heterokoagulációs folyamatok indulnak meg, így a szennyezőanyag részecskék agglomerátumai alakulnak ki a pozitív töltésű tisztítóanyag részecskék körül. Ezáltal megnő a rendszerben lévő konglomerátumok mérete és lamináris áramlás esetén javul a szedimentáció, ill. a filtrációs hatás is.
Ha az adalékolt szennyvízrendszeren levegőt buborékoltatunk át, a kis méretre diszpergált levegő buborékok megkötődnek a nagy fajlagos felületű őrölt, duzzasztott perlit részecskéken, így jelentősen csökkentik a konglomerátumok sűrűségét, ezáltal meglepő mértékben javítják a flotációs elven működő berendezések hatékonyságát.
A szinergikus hatás úgy is jelentkezik, hogy a nagy adszorpciós kapacitású és nagy fajlagos felületű ásványianyagok keveréke ionszorpciós tulajdonságokkal is rendelkezik, aminek eredményeképpen a szennyvízben oldott és a hagyományos módszerekkel ez ideig igen nehezen eltávolítható oldott anyagokat is jelentős mértékben megköti és így eltávolítja a szennyvízből. Ezáltal csökken a szennyvíz oxigénigénye is.
A találmány tárgya ásványianyag keverék készítmény a víztisztító berendezések hatásfokának növelése céljából, amelyre az jellemző, hogy a készítmény 5095 tömeg százalékban nagy sűrűségű ásványianyag komponensként kaolint vagy zeolit őrleményt vagy titándioxidot vagy báriumszulfátot vagy kalciumszulfátot vagy kalcium-karbontátot vagy magnézium-karbonátot vagykalciu-mmagnéziumkarbonátot őrlemény formájában, 4,9-40 tömegszázalékban nagy fajlagos felületű ásványianyag komponensként duzzasztott, őrölt perlitet vagy feltárt bentonitot, valamint 0,1-10 tömegszázalékban kationiaktív polielektrolitként poliakril-amidot és/vagy poli-amid-amint és/vagy poli-diamíno-dimetil-ammóniumkloridot tartalmaz.
Az elkészített készítményből vizes szuszpenziót készítünk és ezt adagoljuk a víztisztító berendezés előtt a tisztítandó szennyvízhez.
Az adagolás por formában is történhet bizonyos esetekben.
A találmány szerinti keverék hatékonyságát a következő példák szemléltetik:
I. példa:
A papíriparban alkalmazható anyagkeverék összetétele:
89% kaolin /Aspanger A2 típusú/
10% perlit /K-2, szűrőperlit/ % polielektrolit /Percol 292/
Szedimentációs módszerrel működő /ülepítő tölcsér/ víztisztító berendezésnél a papíripari szennyvíz kezelésére a tisztításra kerülő szennyvízbe adagoltuk az ásványianyag keveréket 100 g/l-es szuszpenzió formájában. A tisztító hatás a tisztított szennyvíz lebegőanyag és kémiai oxigénigény csökkentésének mértékével jellemezhető. A kapott eredményeket az 1. sz. táblázat szemlélteti:
1. táblázat
Lebegőanyag tartalom g/1 Kémiai oxigénigény (KOI) mg/1
Ülepítés előtt 3,1 2400
Ülepítés után 1,5 800
2 g/m2 szennyvíz kationos polielektrolit 1,1 500
100 g/m3 kationos ásványianyag keverékkel 0,5 170
A táblázatból látható, hogy az ülepítő berendezés hatékonysága növelhető pl. kationos polielektrolittal /kát. PAA/, de lényegesen jobb hatást biztosít az általunk kidolgozott anyagkeverék.
Flotációs módszerrel működő víztisztító berendezésnél /Arwag típusú/ a vegyszerbekeverő medencébe adagoltuk a papíripari szennyvízhez a 100 g/l-es kationizált ásványi anyag szuszpenziót /2. táblázat/.
2. táblázat
Lebegőanyag tartalom g/1 Kémiai oxigénigény/KOI/ mg/1
Rotálás előtt 2,8 2150
Adalék nélkül flotálás után 1,1 580
2 g/m3 kationos polielektrolittal 0,5 170
100 g/m3 kationos ásványianyag keverékkel 0,2 35
HU 210 306 A
A táblázatból kitűnik, hogy az általunk kidolgozott anyagkeverékkel érhető el lényegesen jobb eredmény a berendezés hatékonyságának növelésére.
Szűrés elvén működő víztisztító berendezésnél /Polidisk/ a tisztítandó papíripari szennyvízbe, amely nagy hulladéktartalmú papírok gyártásánál keletkezett, adagoltuk az általunk kialakított kationaktív 100 g/l-es koncentrációjú ásványianyag keveréket /3. táblázat/.
3. táblázat
Lebegőanyag tartalom g/1 Kémiai oxigénigény (KOI) mg/1
Szűrés előtt 5,1 8200
Szűrés után, adalékanyag nélkül 1,6 4000
100 g/m3 kationos ásványianyag keverékkel 0,8 1420
Az eljárás segítségével a szűrőberendezés hatékonysága jelentősen javítható.
A papíripari szennyvizek tisztításánál a víztisztítóból visszanyert rosttörmelék /finomrost/ és töltőanyag visszavezethető a termelési folyamatba, mivel a találmány szerinti anyagrendszer beépülve a papírlap szerkezetébe, a papír tulajdonságaira nem zavaró hatású. Ezáltal csökkenthető a papírgyártás fajlagos rostfelhasználása, amely komoly gazdasági eredményt jelent.
2. példa
A textiliparban keletkező rost- és száltartalmú szennyvizek tisztításához alkalmazható anyagkeverék összetétele:
80% kalcium-magnéziumkarbonát (dolomit finomőrlemény)
19% duzzasztott bentonit
1% poli-akril-amid
Az anyagkeverékből 100 g/1 koncentrációjú vizes szuszpenziót készítünk, majd a szennyvízkezelő berendezés előtti gyűjtőmedencébe folyó szennyvízhez 300 g/m3 mennyiségben folyamatosan adagoljuk. A gyűjtőbe folyó és a tisztítóberendezés után elfolyó víz lebegőanyag tartalmát mérük. Az eredményeket a 4. táblázat tartalmazza.
4. táblázat
Lebegőanyag tartalom g/1
Tisztítás előtt 40,3
Hagyományos tisztítással 18,8
300 g/m3 kationos ásványianyag keverékkel 6,1
Amint a táblázatból látható, hogy - bár a hagyományos tisztítóberendezés hatásfoka is kielégítő - a kationaktív ásványianyag keverék adagolása mintegy megháromszorozza az elérhető eredményt.
3. példa
Húsüzemi szennyvizek tisztítására alkalmazható anyagkeverék összetétele:
86% zeolit őrlemény
12% duzzasztott bentonit
2% poli-amid-amin
Az anyagkeverékből 200 g/1 koncentrációjú vizes szuszpenziót készítünk és a szennyvízgyűjtőbe befolyó szennyvízhez 100 g/m3 mennyiségben folyamatosan adagoljuk.
Mérjük a befolyó és elfolyó szennyvíz bikromátos kémiai oxigénigényét (KOI).
Mérési eredményeinket az 5. táblázat tartalmazza.
5. táblázat
Kémiai oxigénigény /KOI/ mg/1
Tisztítatlan, befolyó szennyvíz 24950
Hagyományos tisztítás után 9200
100 g/m3 kationos ásványianyag keverékkel 2750
A példából látható, hogy a kationaktív ásványianyagkeverék alkalmazásával jelentős hatás érhető el.

Claims (2)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Készítmény víztisztító berendezések hatásfokának növelésére azzal jellemezve, hogy a készítmény 50-95 tömegszázalékban nagysűrűségű ásványianyag komponensként kaolint vagy zeolit őrleményt, vagy titándioxidot vagy báriumszulfátot vagy kalciumszulfátot vagy kalciumkarbonátot vagy magnéziumkarbonátot vagy kalcium-magnéziumkarbonátot őrlemény formájában, 4,9-40 tömegszázalékban nagy fajlagos felületű ásványianyag komponensként duzzasztott, őrölt perlitet vagy feltárt bentonitot, valamint 0,ΙΙΟ tömegszázalékban kationaktív polielektrolitot tartalmaz.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti készítmény azzal jellemezve, hogy kationaktív polielektrolitként poli-akrilamidot és/vagy poli-amid-amint és/vagy poli-diaminodimetil-ammónium-kloridot tartalmaz.
HU89289A 1989-01-24 1989-01-24 Product for increasing of efficianci of water purificating apparatous HU210306B (en)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU89289A HU210306B (en) 1989-01-24 1989-01-24 Product for increasing of efficianci of water purificating apparatous
AT90101103T ATE80133T1 (de) 1989-01-24 1990-01-19 Verfahren zur erhoehung der effektivitaet von wasserreinigungsanlagen.
EP90101103A EP0379997B1 (de) 1989-01-24 1990-01-19 Verfahren zur Erhöhung der Effektivität von Wasserreinigungsanlagen

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU89289A HU210306B (en) 1989-01-24 1989-01-24 Product for increasing of efficianci of water purificating apparatous

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU210306B true HU210306B (en) 1995-07-28

Family

ID=10948938

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU89289A HU210306B (en) 1989-01-24 1989-01-24 Product for increasing of efficianci of water purificating apparatous

Country Status (3)

Country Link
EP (1) EP0379997B1 (hu)
AT (1) ATE80133T1 (hu)
HU (1) HU210306B (hu)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN111450809A (zh) * 2020-04-21 2020-07-28 广西大学 一种用于处理含高氯酸根工业废水的膨润土改性方法

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2679546B1 (fr) * 1991-07-26 1994-01-28 Zschimmer Schwarz France Procede de traitement des eaux.
DE4138666A1 (de) * 1991-11-25 1993-05-27 Sued Chemie Ag Verfahren zur vorreinigung von abwaessern
IT1270118B (it) * 1994-10-04 1997-04-28 Italtraco Srl Composizione per il trattamento di rifiuti polari contenenti dispersioni colloidali costituite da particelle solvatate e procedimento per la rimozione di dette sostanze che utilizza questa composizione
CN103173805A (zh) * 2013-03-27 2013-06-26 江苏增钬云表面处理有限公司 镀锡净化剂

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1517912A1 (de) * 1966-06-08 1970-05-27 Froundjian Dr Phil Bedros Verfahren zur Sedimentierung von Flocken aus dem waessrigen Medium durch Verwendung von mineralischen Pigmenten
AU518159B2 (en) * 1977-09-22 1981-09-17 Commonwealth Scientific And Industrial Research Organisation use of polyelectrolytes in water clarification
DE3603094A1 (de) * 1986-02-01 1987-08-06 Proaqua Provita Deutschland Gm Stabilisiertes flockungs- u. faellmittel zur wasservorreinigung

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN111450809A (zh) * 2020-04-21 2020-07-28 广西大学 一种用于处理含高氯酸根工业废水的膨润土改性方法

Also Published As

Publication number Publication date
ATE80133T1 (de) 1992-09-15
EP0379997A1 (de) 1990-08-01
EP0379997B1 (de) 1992-09-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5073272A (en) Method for using a flocculant powder
US6416668B1 (en) Water treatment process for membranes
Licsko Realistic coagulation mechanisms in the use of aluminium and iron (III) salts
US3227650A (en) Turbidity and color removal by filter aid filters
EP1718569A1 (en) System and method for treatment of industrial wastewater
Onen et al. Removal of turbidity from travertine processing wastewaters by coagulants, flocculants and natural materials
Hassan et al. Pre-treatment of palm oil mill effluent (POME): a comparison study using chitosan and alum
KR101980478B1 (ko) 활성백토의 산성 폐수를 이용한 무기응집제의 제조방법
JP2010247057A (ja) 微粒子化法と膜除去法との組み合せによる水の浄化方法。
HU210306B (en) Product for increasing of efficianci of water purificating apparatous
JP2005199248A (ja) 原水の処理方法
EP0056068B1 (de) Verfahren zur Behandlung von Abwässern
Kothandaraman et al. Removal of algae from waste stabilization pond effluents--a state of the art
EP0544225A1 (de) Verfahren zur Vorreinigung von Abwässern
JPWO2004045740A1 (ja) 廃水および汚泥水の浄化処理剤
CN214088061U (zh) 含锌废水回用处理系统
EP0649390A1 (en) Process for purifying sludge containing mainly water
JP2003019404A (ja) ヒ素吸着材及びそれを用いたヒ素の除去処理方法
JP2902494B2 (ja) 複合製紙填料およびその利用
JP2815194B2 (ja) 製紙工程水の処理方法
FI95561C (fi) Menetelmä juomaveden alumiinipitoisuuden vähentämiseksi
Tahir et al. Methods of removing heavy metal ions from waste waters: a review
BG61968B1 (bg) Средство за обработка на отпадъчни материали и метод заполучаването му
Bakar et al. Treatment and Recycling of Wastewater From Food Industry using Fixed-Bed Adsorption Treatment on the Tertiary Stage
DE10037018B4 (de) Anwendung von monomeren, dimeren und polymeren Aluminiumnitrat-Verbindungen zur Wasser-, Abwasser- und Prozessaufbereitung im industriellen Bereich, vornehmlich in der Papier- und Zellstoff-Industrie