HU208993B - Process for producing compatibilizating agent usable with additives of lubricating oils and stabilized oil-additive concentrate containing the agent, as well as process for using the concentrate - Google Patents

Process for producing compatibilizating agent usable with additives of lubricating oils and stabilized oil-additive concentrate containing the agent, as well as process for using the concentrate Download PDF

Info

Publication number
HU208993B
HU208993B HU86373A HU37386A HU208993B HU 208993 B HU208993 B HU 208993B HU 86373 A HU86373 A HU 86373A HU 37386 A HU37386 A HU 37386A HU 208993 B HU208993 B HU 208993B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
weight
oil
polymer
mixture
compatibilizer
Prior art date
Application number
HU86373A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT40691A (en
Inventor
Richard Adrian Galluccio
Chung-Yin Lai
Christian Daniel Neveu
Original Assignee
Rohm & Haas
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=24792527&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=HU208993(B) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Rohm & Haas filed Critical Rohm & Haas
Publication of HUT40691A publication Critical patent/HUT40691A/hu
Publication of HU208993B publication Critical patent/HU208993B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F291/00Macromolecular compounds obtained by polymerising monomers on to macromolecular compounds according to more than one of the groups C08F251/00 - C08F289/00
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F255/00Macromolecular compounds obtained by polymerising monomers on to polymers of hydrocarbons as defined in group C08F10/00

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Graft Or Block Polymers (AREA)
  • Lubricants (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)
  • Emulsifying, Dispersing, Foam-Producing Or Wetting Agents (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás ojtott kopolimer kompatibilizáló-szer előállítására, amelyből - kis mennyiségben alkalmazva - stabil olajadalék koncentrátumot lehet készíteni polimetakrilátok és olefin kopolimer olajadalékok nagyobb mennyiségének felhasználásával. Ezek a polimer-keverék koncentrátumok előnyösen egyesítik a polimetakrilát és olefin-kopolimer típusú olajadalékok hasznos tulajdonságait.
Mind a polimetakrilát (a továbbiakban: PMA) polimerek, mind az olefin kopolimerek (a továbbiakban: OKP) a kereskedelemben kapható anyagok, amelyekről jól ismert, hogy kenőolajadalékként használhatók. A PMA-k a kenőolajokban jobb - alacsony hőmérsékleten mért - viszkozitási értékeket eredményeznek, mint az OKP-k, és a kenőolajok folyási pontjának csökkentésére használhatók, míg az OKP-k erre nem alkalmasak. Ugyanakkor az OKP-k sokkal hatékonyabb sűrítők, mint a PMA-k, következésképpen a kívánt sűrítő hatás elérésére kisebb koncentrációban lehet alkalmazni a kenőolajokhoz, mint a PMA-kat.
Megkísérelték már korábban e két polimer olajadalék kombinálását annak érdekében, hogy mindkét adalék előnyös tulajdonságaival rendelkező terméket kapjanak. A PMA-k és OKP-k fizikai keverékeinek olyan oldatai azonban, amelyekben a polimer szilárd anyag szintje legalább 30 tömeg%, nem használhatók olajadalékként, ha a polimerek egyike kb. 5 tömeg% vagy annál nagyobb mennyiségben van jelen. Ennek az a magyarázata, hogy a PMA-k és az OKP-k oldatokban, így kenőolajokban termodinamikusan összeférhetetlenek (inkompatibilisek), amennyiben koncentrált formában egymással fizikai keverékben vannak. Az öszszeférhetetlenséget az mutatja, hogyha a keveréket egy bizonyos ideig tárolják, a polimerek oldószerben, mint pl. ásványolajban rétegekre válnak szét. A szétválás folytán a keverék nem használható a viszkozitási index javítására.
Az egymással összeférő polimerek elméleti szempontjait többek között az alábbi közlemények tárgyalják: Heterogén polimer rendszerek I. Polimer olaj-azolajban emulziók, G. E. Molau, Journal of Polymer Science, Part A, Vol. 3, p. 1267-1278 (1965); Kopolimerek, polimer keverékek, rétegelt anyagok, Advances in Chemistry Series 142, ÁCS, Chap. 7 (1975) a következő címmel: Az összeférhetőség kérdései polimerek alkalmazásánál, N. G. Gaylord; és Polimer keverékek,
D. R. Paul and S. Newman, Academic Press, vol. 2, Chap. 12 (1978).
Ismeretes, hogy blokk, ojtott és/vagy blokk-ojtott kopolimereket (a továbbiakban csak „ojtott kopolimerek”) a polimerek összeférhetetlenségének bizonyos mértékű csökkentésére lehet használni. Azok a kísérletek azonban, amelyek PMA-k és OKP-k kombinálására irányultak stabil, összeférhető polimer keverék adalékok létrehozása céljából, csekély eredménnyel jártak. A kompatibilizáló szerek - ez a meghatározás olyan anyagokra vonatkozik, amelyeket a polimerek egymással való összeférhetetlenségének bizonyos mértékű csökkentésére lehet használni - korábbi típusait in situ polimerizálással állították elő, és valójában különböző szerkezetű és molekulatömegű ojtott, blokk és/vagy blokk-ojtott kopolimerek és homopolimerek keverékei voltak.
A találmányokkal kapcsolatban alkalmazott „kompatibilizáló szer” meghatározáson a találmány szerinti eljárással előállított ojtott kopolimer oldatot értjük, melynek kopolimer részeit „polimer szegmens”-eknek nevezzük; ezeknek kémiai szerkezete hasonló a keverékben alkalmazott polimerekéhez.
Ismeretes az az elméleti feltétel, hogy egy ojtott kopolimer kompatibilizáló szernek olyan szerkezetű polimer szegmensekkel kell rendelkeznie, melyek hasonlóak a polimer-keverékben alkalmazandó és különkülön előállított polimerek szerkezetéhez; nem teljesül azonban könnyen ez a feltétel, ha a kereskedelemben kapható, és külön előállított PMA-kat és OKP-ket kevernek egymással. Találmányunkat megelőzően nem volt ismeretes, hogy külön készített OKP-k alkil-metakriláttal történő ojtásos polimerizálásával kis mennyiségben is hatékony kompatibilizáló szer állítható elő, melynek segítségével a kereskedelemben kapható PMA-k és OKP-k felhasználásával is stabil, magas szilárd anyag tartalmú olajadalékot lehet nyerni.
Korábban is fennállt már az elméleti lehetősége olyan blokk vagy ojtott kopolimerek létrehozásának, amelyek külön-külön előállított polimerekből készült keverékeket kompatibilizálhatnak, amint erre „Az öszeférhetőség kérdései polimerek alkalmazásánál, (1. fenn p. 77.) c. közlemény utal; a gyakorlat azonban továbbra is csak tapasztalati tényeken alapul. Különösen akkor áll ez fenn, ha a kereskedelemben kapható polimerekből kívánnak nagyobb mennyiséget kis mennyiségű kopolimer kompatibilizáló szerrel összehozni. Mint fentebb már említettük, az ismert gyakorlat szerint a polimereknek legalább egyikét egy külön készített második polimer, pl. oleffin kopolimer jelenlétében állítják elő a monomerből, mint metil-metakrilátból. Ennél az in situ polimerizációs technikánál nagy mennyiségben keletkezik az első típusú homopolimer [azaz a poli(alkil-metakrilát)] és ezzel egyidejűleg pedig az első típusú monomerekkel a második, külön előállított polimer (azaz OKP) ojtásos polimerizálása megy végbe, úgyhogy ezáltal az első típusú polimer ojtott polimer szegmensei az egyidejűleg létrehozott első típusú homopolimerrel összehozhatókká válnak. Az in situ ojtott kopolimer keverékhez a második típusú, külön előállított polimerek (OKP-k) kisebb mennyiségben adhatók anélkül, hogy a keverék fázisokra válna szét (összeférhetetlenség).
Mindenesetre ez a technika azzal jár, hogy az első típusú monomerekből (alkil-metakrilátokból) nagyobb mennyiséget kell polimerizálni, hogy kielégítő tömegben lehessen ezt a típusú homopolimert (PMA-t) in situ előállítani.
Az irodalomból megismerhetők azoknak a törekvéseknek a nehézségei, amelyek arra irányultak, hogy in situ eljárásokat alkalmazva a kereskedelemben kapható PMA-k és OKP-k előnyös hatásai kenőolaj adalékként együttesen érvényesülhessenek.
A 3089832 sz. USA szabadalmi leírás (megfelel az
HU 208 993 Β
1235 491 sz. NSZK-beli közzétételi iratnak) tárgya eljárás kenőolaj adalékok előállítására, melynek során kenőolaj közegben metakrilát monomert polimer szubsztrátumon - beleértve különböző poliolefineket - ojtásos polimerizációnak vetnek alá. A metakrilát monomer viszonylag nagy koncentrációja az olaj közegben elősegíti azt, hogy a polimer szubsztrátumon hosszúláncú poli(metilmetakrilát) keletkezzék. A leírás szerint - pl. poliizobutilén polimer esetén - a keletkező ojtott kopolimer molekulatömege általában kisebb, mint a polimer szubsztrátum kezdeti molekulatömege. Az ojtott polimer molekulatömegének csökkenése a polimer szubsztrátum molekulatömege csökkenésének tulajdonítható, ami az ionizáló sugárzás hatására jön létre, feltehetően hasadás következtében. Az a vélemény alakult ki, hogy a polimer szubsztrátum lánchosszúságának csökkenése a keletkező ojtott kopolimerek kompatibilizálóképességére ellentétes hatást fejt ki.
Az U.S.-A-4 149 984 sz. leírás lényege egy in situ eljárás 50-80 tömeg% PMA-t tartalmazó polimer-azolajban oldat előállítása. Ez a polimer-az-olajban oldat - a leírás szerint - kenőolaj adalékként használható. A leírás PMA és OKP ojtott kopolimerjének in situ előállítását tanítja, de sem az ojtott polimerrel, sem a polimer-az-olajban oldattal kapcsolatban nem említik, hogy ezek kompatibilizálható szerként volnának alkalmazhatók, amelyekhez a kereskedelemben kapható és külön előállított PMA olaj-adalékot lehetne adni.
Az U.S.-A-4282132 sz. leírás rámutat arra, hogy az U.S.-A-4 149 984 sz. leírás szerinti eljárás nem elégíti ki teljesen a kívánt technikai feltételeket. Az U.S.A-4282132 sz. leírás hasonló szabadgyökös iniciált in situ ojtásos polimerizációra vonatkozik olajadalék előállításához, melynek során sztirol és egy konjugált dién hidrogénezett blokk-kopolímerjét, valamint metakrilés akril- [a továbbiakban (met)akril] sav észtereit és/vagy sztirolt alkalmazzák mint első ojtó monomert és egy N-heterociklusos vegyületet mint második ojtó monomert (jobb diszpergálódás biztosítására).
Az U.S.-A-4229311 sz. leírás ugyancsak az U.S.-A4149984 sz. leírás szerinti eljárás javítására szolgál, amelynek értelmében diszpergáló hatású N-heterociklusos ojtóanyagokat visznek polimer-az-olajban oldatba.
Az U.S.-A-4290925 sz. leírás ugyanabból indul ki, mint az előbbiekben ismertetett U.S.-A-4 149 984, U.S.-A-4282132 és az U.S.-A-4229311 sz. leírások, vagyis abból a megállapításból, hogy az OKP-k és PMA-k kombinálása nincs kielégítő módon megoldva. Az U.S.-A-4290925 sz. leírás kenőolaj-adalékként használható koncentrált polimer emulzióra vonatkozik. Az emulzió egy polimetakrilát fázisban diszpergált OKP fázison felül egy oldószert és egy emulgeálószert vagy stabilizálószert tartalmaz.
Az U.S.-A-4290925 sz. leírás tanítása szerint az oldószernek, mely lényegében egy észter vagy egy nagyobb szénatomszámú alkohol, fontos szerepe van a stabilizált, koncentrált PMA/OKP adalék előállításában. Az oldószernek úgy kell működnie, hogy a polimetakrilátot jól, és az OKP-t lényegesen kisebb mértékben oldja. Az oldószer mennyisége a polimer emulzióban viszonylag nagy, általában 25-80 tömeg%. Továbbá, az olajadalékként használandó emulzió stabilitásának fenntartása érdekében a stabilizátor mennyiségének az összes polimerre vonatkoztatva több mint 5 tömeg%-nak kell lennie, de elérheti a 100 tömeg%-ot is.
A PMA és OKP olajadalékok területén adnak még érdekes tájékoztatást az U.S.-A-4388202, U.S.-A4146 489 és U.S.-A-3 506574 sz. leírások.
Az előbbiekből következően szükség volt egy viszonylag egyszerű eljárás kidolgozására ojtott kopolimer kompatibilizáló szer előállításához, melynek segítségével - kis mennyiségben alkalmazva - kenőolajadalékként használható koncentrált, összeférhető PMA/OKP polimer-keverékek alakíthatók ki, és ezek a keverékek megfelelően nagy koncentrációban tartalmaznak PMA-t a kívánt viszkozitás-hőmérséklet jellemzők fenntartása és elegendő mennyiségű OKP-t is tartalmaznak a sűrítő hatás fokozásához.
Találmányunk olyan kompatibilizáló szer előállítását teszi lehetővé, amellyel stabil, hatékony kenőolaj adalék koncentrátumok alakíthatók ki.
Eljárást dolgoztunk ki metakrilát monomerek szabadgyökös iniciált, ojtásos polimerizálására OKP láncpolimereken oldószeres közegben ojtott kopolimer kompatibilizáló szer előállítása céljából, amelyet kis mennyiségben lehet alkalmazni koncentrált PMA/OKP polimer keverékekhez, olajadalék koncentrátumokhoz. Ezenfelül a találmány stabil kenőolaj-adalék koncentrátumra is vonatkozik, valamint kenőfolyadékokra, amelyek egy szénhidrogén olajból és az olajadalék koncentrátumból állnak, amelyek a kompatibilizáló szert és a kereskedelemben kapható PMA-t és OKP-t tartalmazzák úgy, hogy az olajadalék koncentrátum és a kenőfolyadék megtartja a PMA-k viszkozitás-hőmérséklet jellemzőit és az OKP-k sűrítő hatását. A találmány tárgya még eljárás diszpergáló és nem diszpergáló kompatibilizáló szerek előállítására, amelyeket diszpergáló és nem diszpergáló PMA/OKP polimer keverékekhez lehet használni a kenőolaj-adalék koncentrátumok és az olajadalék-koncentrátumot tartalmazó kenőfolyadékok diszpergálódásának javítására.
A találmány szerinti kompatibilizáló szer és polimerkeverék olajadalék koncentrátumok több mint 80 tömeg% PMA szegmenseket és 20 tömeg%-nál kevesebb OKP polimer szegmenseket tartalmaznak a polimer szilárd anyag teljes mennyiségére számítva. A polimerkeverékek hosszabb tárolás után is stabilak maradnak és megtartják mind a PMA mind az OKP típusú olajadalékok előnyös tulajdonságait.
A kompatibilizáló szert úgy állítjuk elő, hogy metakrilát monomereket OKP polimereken szabadgyökös iniciált ojtásos polimerizációnak vetünk alá oldószeres közegben. A találmány szerinti eljárás során kis mennyiségben PMA homopolimer is keletkezhet, az eljárás lényege azonban a kompatibilizáló szerelőállítása, amelyet az olajadalékokhoz lehet alkalmazni. Tehát a találmánynak nem tárgya olyan eljárás, amelynél a kompatibilizáló szeren felül egyidejűleg nagy mennyiségű PMA homopolimer is keletkezik in situ. A kompatibilizáló szer kialakításához valamint a polimerkeverékhez alkalmazott ole3
HU 208 993 Β fin kopolimer (OKP) szubsztrátumok olajban oldható, lényegében lineáris és gumiszerű anyagok. Az OKP-k közé tartoznak a jól ismert etilén-propilén kopolimerek („EP”), etilén-propilén-dién modifikált terpolimerek („EPDM”), vagy EP-k és EPDM-ek keverékei, hidrogénezett sztirol-butadién és sztirol-izoprén kopolimerek és ataktikus polipropilén. Kisebb mennyiségben egyéb olyan olefines polimerek is alkalmazhatók, amelyeket ojtás után olajoldhatóvá lehet alakítani, mint pl. kis sűrűségű - előnyösen 0,915-0,930 g/cm3 sűrűségű polietilént. A „kisebb mennyiségben a láncpolimerre számítva kevesebb mint 50 t%-ot, különösen 5-30 tömegszázalékot értünk.
Az EP kopolimerekben az etilén/propilén arány széles körben változhat. 80 mól% etilén fölött azonban ezek a kopolimerek részben kristályossá válnak és elvesztik olajoldhatóságukat, s így nem alkalmazhatók találmányunknál szubsztárumként. Az etilén-propilén kopolimer szubsztrátumok előnyösen 50-70 mól% etilént tartalmaznak, átlagos molekulatömegük 10000200 000, és Mw/Mn (molekulatömeg-eloszlás) értéke kevesebb négynél. Használhatók olyan kopolimerek is, amelyekben a propilén-tartalom alacsonyabb, molekulatömegük nagyobb és molekulatömeg-eloszlásuk szélesebb, de az ilyen kopolimerek általában kevésbé javítják a viszkozitást indexet („VI”).
Az etilén-propilén-dién modifikált terpolimerek jól ismert anyagok, amelyek kis mennyiségben, előnyösen kevesebb mint 10 tömeg% nem-konjugált diént is tartalmazhat, például 1,4-hexadiént, diciklopentadiént vagy etilidén-norbomént. Az etilén-koncentráció maximumát a kristályosság (oldhatóság) szabja meg, az előnyös értéke 45-65 mól% etilén. Az előnyös átlagmolekulatömeg értéke 10 000-200 000 között van és az Mw/Mn nem több nyolcnál. Az ezeken a tartományokon kívül eső EPDM terpolimerekkel készült adalékok javítják a viszkozitást indexet.
Ha az előbb említett olefin-polimereket alkalmazzuk a kompatibilizáló szer előállítása során, olyan ojtott kopolimereket kapunk, amelyek javítják a viszkozitást indexet és amelyek megfelelően módosíthatók a diszpergálódás biztosítása érdekében.
Ha a kereskedelemben kapható OKP adalékokat eredményesen kívánjuk alkalmazni a kompatibilizáló szer előállításához, ezeket a nagyon viszkózus gumiszerű anyagokat oldószerrel kell hígítani. Előnyös, ha a találmány szerinti kompatibilizáló szer előállításához a lehetséges legnagyobb szilárd anyag tartalmú OKP-t alkalmazzuk. Az OKP célszerű koncentrációja az oldószerben 5-20 tömeg%. Minél magasabb lesz az OKP koncentrációja a kész kompatibilizáló oldatában, annál nagyobb lesz az ojtásos polimerizáció során jelen lévő oldószer mennyisége. Ahogyan növekszik az oldószer mennyisége az ojtásos polimerizációs reakciókeverékben egy adott metakrilát monomer adaghoz viszonyítva, úgy csökken a metakrilát monomer koncentrációja a reakció oldatban, s ennek következtében nehezebb lesz a kívánt kompatibilizáló szert kialakítani, amely összeférhetővé teszi a polimer-keverékben a kereskedelemben kapható PMA-t és OKP-t. Úgy tűnik, hogy az összeférhetőséget - részben - bizonyos oldószerekben jelentkező láncátadó reakciók növekedése nehezíti. Ennélfogva meg kell találni az egyensúlyt az oldószerben lévő olefin-kopolimer koncentrációjának maximuma, az ojtás kívánt foka és az ojtott kopolimer molekulatömege között, melynek alapján a kereskedelemben kapható és külön előállított PMA-t és OKP-t tartalmazó polimer-keverékekhez alkalmas kompatibilizáló szert elő lehet állítani.
A kompatibilizáló szer előállításához használt metakril-savészter (metakrilát) monomerek ismert anyagok, amelyeket 1-22 szénatomos alkoholokkal állítanak elő, így a polimer olajban oldható. A metakrilát monomereket általában ezen alkoholok keverékéből nyerik. A kompatibilizáló szer előállításához használt metakrilát monomereket előnyösen olyan metakrilát keverékből választjuk ki, amely megfelel annak a kereskedelemben kapható, külön előállított - PMA összetételnek, amelyet kompatibilizálni kívánunk.
A metakrilát monomerek - adott esetben - kis mennyiségben kiegészítő komonomereket is tartalmazhatnak, amelyek a metakrilátokkal a polimerizációs reakció folyamán kopolimerekké alakulnak. A „kis mennyiség” kifejezés azt jelenti, hogy a komonomereket a metakrilátokra számítva 10 tömeg%-nál kevesebb mennyiségben kell adagolni. Ezek a komonomerek amint ez ismeretes - Ci-C22 alkil-akrilátok és sztirol lehetnek. Annak érdekében, hogy a kompatibilizáló szer legalább 80 tömeg% PMA polimer szegmenseket és 20 tömeg%-nál nem több olefin-kopolimert tartalmazzon, a metakrilát monomerek koncentrációjának 45-60 tömeg%-nak kell lennie a polimerizációs keverékben.
A kompatibilizáló szer diszpergálódásának biztosítására poláris csoportokat tartalmazó komonomereket, így polimerizálható, nitrogént tartalmazó heterociklusos vegyületeket lehet a metakrilát monomerbe adagolni. A diszpergáló monomereket be lehet vinni az előre kialakított OKP szubsztrátumba, amelyet a kompatibilizáló szer előállításához használunk, vagy abba az OKP-be, amelyet a PMA-val és a kompatibilizáló szerrel keverünk össze, közvetve az U.S.-A-4146489 sz. leírás szerinti ojtásos polimerizálási eljárást. A poláris monomerek a kompatibilizáló szer és/vagy a polimer keverék diszpergálódását segítik elő; ezeket a monomereket a metakrilát monomerek teljes mennyiségére - beleértve az adott esetben alkalmazott kiegészítő komonomereket - számítva 0,5-10 tömeg%, előnyösen 1-4 tömeg% mennyiségben alkalmazzuk.
A találmány megvalósításánál előnyösen alkalmazható poláris, diszpergáló monomer az N-vinil-pirrolidinon; de alkalmazhatók még poláris C-vinil-piridinek, mint 2-vinil-piridin, 4-vinil-piridin és (Ci~C8)alkilszubsztituált C-vinil-piridinek, mint: 2-metil-5-vinilpiridin, 2-metil-4-vinil-piridin, 2-vinil-5-etil-piridin és 2-vinil-6-metil-piridin. Kisebb mennyiségben egyéb poláris nitrogént tartalmazó monomereket is lehet az N-vinil-pirrolidononnal vagy a C-vinil-piridinnel alkalmazni. Ilyen monomerek lehetnek: dimetil-aminoetil-metakrilát vagy -akrilát, vinil-imidazol, N-vinil4
HU 208 993 Β karbazol, N-vinil-szukcinimid, akrilnitril, ο-, m- vagy p-aminosztirol, maleinimid, N-vinil-oxazolidon, N,Ndimetil-aminoetil-vinil-éter, etil-2-ciano-akrilát, vinilacetonitril, N-vinil-ftálimid és 2-vinil-kinolin; akrilamidok és metakrilamidok, mint: N-(l,l-dimetil-3oxo-butil)-akrilamid, N-( 1,2-dimetil-1 -etil-3-oxo-butil)-akrilamid, N-(l,3-difenil-l-metil-3-oxo-propil)akrilamid, N-(l-metil-l-fenil-3-oxo-butil)-metakrilamid, Ν,Ν-dietil-aminoetiI-akrilamid és 2-hidroxi-etilakrilamid; N-vinil-kaprolaktámok vagy tio-analógjaik; N-vinil-pirrolidon helyett vagy azt kiegészítve, kisebb mennyiségben használhatók: N-vinil-pirrolidon, 3-metil-l -vinil-pirrolidon, 4-metil-l-vinil-pirrolidon, 5-metil-l-vinil-pirrolidon, 3-etil-l-vinil-pirrolidon, 3-butil1-vinil-pirrolidon, 3,3-dimetil-l-vinil-pirrolidon, 4,5dimetil-l-vinil-pirrolidon, 5,5-dimetil-l-viniI-pirrolidon, 3,3,5-trimetil-l-vinil-pirrolidon, 4-etil- 1-vinil-pirrolidon, 5-metil-5-etil-l-vinil-pimolidon, 3,4,5-trimetil-3-etil-l-vinil-pirrolidon és egyéb rövid alkilcsoporttal szubsztituált N-vinil-pirrolidonok. Vinil-benzildimetil-amin, N-dimetil-aminopropil-akrilamid és -metakril-amid, N-metakril-oxietil-pirrolidinon, Nmetakril-oxietil-morfohn, dimetil-amino-propilamin, N-maleinimidje, aminoetil-etilén-karbamid N-metakrilamidja. A poláris monomerek „kisebb mennyiség”-e azt jelenti, hogy ezek a heterociklusos monomer adag mennyiségére számítva kevesebb mint 50, például 10-30 tömeg%-ban vannak jelen.
A kompatibilizáló szer előállításához szükséges ojtásos polimerizáció iniciálásához bármilyen, hidrogén-elvonásra képes szabadgyök-forrás alkalmazható, például: alkil-peroxi-észterek, alkil-peroxidok, alkil-hidroperoxidok és diacil-peroxidok. Előnyösnek bizonyult a t-butil-peroktoát, és a megfelelő iniciátorok közé tartoznak a t-butil-perbenzoát, di-t-butil-peroxid, t-butil-hidroperoxid, kumén-hidroperoxid vagy benzoil-peroxid. Az iniciátoroknak bármilyen keveréke is használható. Az iniciátor koncentrációja 0,1-0,5 tömeg% lehet a metakrilát monomer és a szénhidrogén alap-polimer tömegére számítva, de a találmány megvalósítása szempontjából előnyös koncentráció 0,125-0,25 tömeg% között van. A koncentráció az alkalmazott iniciátor minőségétől és a polimerizáció hőmérsékletétől függ.
Az ojtásos reakció hőmérséklete előnyösen 80 °C és 150 °C között van, de a hőmérsékleti értékek amint ez szakember számára jól ismert - részben a szabad gyökös iniciátor megválasztásától függ. A reakció szélesebb hőmérsékleti tartományban is végrehajtható, például kb. 60 °C-tól kb. 175 °C-ig terjedő értéken, amennyiben ügyebiek arra, hogy a megfelelő iniciátort válasszák ki. A legelőnyösebbnek ítélt iniciátort, a t-butil-peroktoátot alkalmazva a legelőnyösebb polimerizációs hőmérséklet 100 °C-tól 115 °C-ig terjed.
Oldószerként a metakrilát monomerek, az adott esetben alkalmazott komonomerek, az olefin-kopolimerek, az iniciátor és az előállított ojtott kopolimert tartalmazó polimerelegy oldására egyaránt alkalmas oldószert, előnyösen ásványi olajat, különösen 100 és 150 °C közötti forráspontú paraffinolaj frakciók használhatók.
A szabad gyökkel iniciált ojtásos polimerizálással kapott kompatibilizáló termék egy oldószeres oldat, amelynek szilárdanyag-tartalma legalább 40 tömeg%. A kompatibilizáló szer szilárdanyag-tartalmának felső határa 60 tömeg%. A kompatibilizáló oldat pontos összetétel nincs meghatározva, de feltehetően a következő anyagok keveréke: PMA/OKP ojtott kopolimer, ojtatlan PMA homopolimer, polimerizálatlan metakrilát monomer és ojtatlan OKP nyomokban, valamint oldószer. A kompatibilizáló szer teljes összetételében kb. 5-től legfeljebb 20 tömeg% OKP polimer szegmenseket, kb. 95-től 80-nál nem kevesebb tömeg% PMA polimer szegmenseket, előnyösen 85-95 tömeg% PMA polimer szegmenseket és 15-5 tömeg% OKP polimer szegmenst tartalmaz a polimer szilárd anyag teljes mennyiségére számítva. A kompatibilizáló szer oldatának viszkozitása nem lehet kevesebb, mint 8xl0~3m2xs_1 100 °C-on, ha az oldat 40-60 tömeg% polimer szilárd anyagot tartalmaz, és a viszkozitás értéke előnyösen l,6xl0_2m2xs~1-től 2,5xl0_2m2xs“1-ig terjed (16000 cSt-től 25000 cSt-ig) 100 °C-on, ha az oldat 45-55 tömeg% polimer szilárd anyagot tartalmaz. Ha a kompatibilizáló oldatok viszkozitása 8xlO“3m2xs-1 (8000 cSt) alatt van 100 °C-on, 50 tömeg% polimer szilárdanyag-tartalom mellett, a koncentrált PMA/OKP polimer keverékek tárolási stabilitása csökken. Ha a viszkozitás! értékek 4,5x1 (E2m2xs_1 (45 000 cSt) fölött vannak 100 °C-on, 50 tömeg% polimer szilárd anyag-tartalom mellett, az ilyen kompatibilizáló szert tartalmazó PMA/OKP polimer keverékek használhatók maradnak, de a nyíróerővel szembeni stabilitás a kívántnál gyengébb lehet.
A fentiek értelmében tehát a külön előállított, legalább 80 t%-ban polimetakrilát pobmer-szegmenseket és legfeljebb 20 t%-ban olefin-kopolimer szegmenseket tartalmazó kenőolaj-adalékok stabilizálására szolgáló kompatibilizáló szert a találmány értelmében oly módon állítjuk elő, hogy
A) egy reakcióelegyet készítünk oly módon, hogy oldószerben, előnyösen 100 °C és 150 °C közötti forráspont-tartományú paraffin-olajban feloldjuk adott esetben további adalékok kíséretében - az alábbi komponenseket:
(a) egy olajban oldódó olefin-kopolimert, amelynek viszkozitás szerinti átlagos molekulatömege 10000 és 200000 között van, és molekulatömeg-eloszlása, a tömeg szerinti átlagos molekulatömeg és a szám szerinti átlagos molekulatömeg viszonyában kifejezve, kisebb mint 8, (b) legalább egyféle, alkil-részében 1-22 szénatomot tartalmazó alkil-metakrilát monomer adalékot, és (c) hidrogénelvonásra képes szabadgyök-iniciátort, olyan mennyiségben, hogy az oldószerben az olefin-kopolimer komponens koncentrációja 5201%, a szabadgyök-iniciátomak a polimer és a monomer komponensek keverékének tömegére számított mennyisége 0,1-0,5 t% és a monomer adalék koncentrációja a polimer-monomer keverékben legalább 801% legyen; és
HU 208 993 Β
B) az így elkészített reakcióoldatot 60 °C és 175 °C közötti hőmérsékleten ojtó eljárással polimerizáljuk, adott esetben további oldószer hozzáadásával, legalább 8xl0~3m2xs_1 100 °C-on mért viszkozitású, 40-60 t% polimer szilárd anyagot tartalmazó oldattá, amelyben a monomerek konverzió-foka legalább 901%.
A fenti eljárásban (a) olajban olefin-kopolimerként előnyösen etilén-propilén kopolimert, etilén-propiléndién módosított terpolimert, sztirol-izoprén kopolimert vagy sztirol-butadién kopolimert alkalmazunk, és ezekhez adott esetben további adalékként előnyösen az olefin-kopolimer tömegére számítva 50 t%-nál kisebb mennyiségben egy 0,915-0,930 g/cm3 sűrűségű polietilént adhatunk.
A (b) alkil-metakrilát monomer komponenshez szintén adhatunk további adalékot, mégpedig előnyösen az alkil-metakrilát(ok) tömegére számítva 10 t%-nál kisebb mennyiségben egy nem poláris komponenst, célszerűen 1-22 szénatomos alkil-akrilátot vagy sztirolt és/vagy az alkil-metakrilát(ok) és az adott esetben hozzáadott alkil-akrilát vagy sztirol össztömegére számítva 0,5-101% mennyiségben valamely poláris csoportokat tartalmazó komonomert, mégpedig Nvinilpirrolidinont, C-vinil-piriridint vagy 1-8 szénatomos alkilcsoporttal szubsztituált C-vinil-piridint.
A találmány tárgyát képezi továbbá a legalább 80 t% poli(alkil-metakrilát)-ot és legfeljebb 201% olefin-kopolimert és e két komponens össztömegére számítva 5-201%, előnyösen 10-151% fenti módon előállított kompatibilizáló szert tartalmazó stabilizált olajadalék koncentrátum és ennek a kenőolajok tulajdonságainak javítására történő felhasználása, valamint az ásványi kenőolajat és ennek tömegére számítva 0,550 t% fenti stabilizált olaj-adalék koncentrátumot tartalmazó kenőolaj-kompozíció is.
Ismeretes, hogyha a viszkozitási index javítására szolgáló polimer adalékok a működésben lévő berendezések erős mechanikai igénybevételének vannak kitéve, a polimerek beépülhetnek, s ezzel csökken a kenőanyag viszkozitása. Azokat a polimereket, amelyek a mechanikai hatással szemben ellenállóak, a nyíróerővel szemben stabil anyagoknak nevezik. A viszkozitási index javítására szolgáló adalékok ellenállóképessége számos tényezőtől függ, egyik ilyen tényező a molekulatömeg. A túl nagy molekulatömegű polimerek - bár kezdetben nagymértékben növelik az oldat viszkozitását - az alkalmazás során erősen leépülnek, s így csaknem teljesen elvesztik hatásukat. Ha nagy molekulatömegű és viszkozitású ojtott kompatibilizáló szereket alacsonyabb molekulatömegű külön előállított PMAval és OKP-vel kevernek, stabil polimer-keveréket lehet kapni, de a keverékek ellenállóképessége a nyíró igénybevétellel szemben bizonyos mértékben csökken.
Amint fentebb már említettük, a nyíróerővel szembeni ellenállóképesség problémái a gumiipari technológiákból és előállítási eljárásokból adódnak, különösen az etilén-propilén kopolimerek és terpolimerek területén. Ezek a polimerek szokásosan nagy molekulatömeggel készülnek, úgyhogy a termékek viszonylag kemény, szilárd anyagok, ezért sokkal könnyebben szállíthatók. Ha ezeket a gumiszerű anyagokat olyan molekulatömeggel állítják elő, ami a viszkozitási index javítása szempontjából megfelelő, a polimer szilárd anyagok igen ragadósak lesznek, még környezeti hőmérsékleten is megfolynak vagy „csúsznak”. Ismeretesek technológiák, amelyekkel alacsonyabb molekulatömeggel is elő lehet e polimereket állítani, pl. az U.S.-A-3 404091 és az U.S.-A-3 687 849 sz. leírásokban foglaltak szerint, de ezekhez speciális kezelésre van szükség és az eljárás lassúbb, költségesebb, ha a kompatibilizáló szer előállításához hagyományos EP gumikat használnak szubsztrátumként, a végtermék molekulatömege túl nagy lesz ahhoz, hogy a nyíróerővel szembeni stabilitás elfogadható legyen.
A találmány szerinti kompatibilizáló szerek és polimer keverékek nyíróerővel szembeni stabilitását egy másik faktor is befolyásolja, mégpedig az ojtásos polimerizáció folyamán fellépő sűrűsödés. A sűrűsödést valószínűleg térhálósodás idézi elő, ami a reakció részeként jelenhet meg, különösen ha diszpergáló hatású poláris komonomerek kerülnek felhasználásra. Ennélfogva, ha a keverék diszpergáló hatású kompatibilizáló szert vagy OKP polimert tartalmaz, az optimális diszpergáló hatás biztosítása érdekében a nyíróerővel szembeni stabilitás terén bizonyos mértékű engedményre van szükség.
A molekulatömeg kívánt értékét, vagyis amelyen a nyíróerővel szembeni stabilitás jó, könnyen el lehet érni. Ehhez csak az szükséges, hogy az ojtásos reakciót vagy reakciókat mechanikai vagy hőkezeléssel történő lebontás kövesse, amivel a molekulatömeget vagy a viszkozitást az előnyös értékre lehet beállítani.
A kompatibilizáló szert a hagyományos keverési módszerrel lehet a PMA-val és OKP-vel összekeverni.
A PMA/OKP polimer keverékben a kompatibilizáló szer koncentrációja a teljes polimer tömegre számítva 5-20 tömeg%, előnyösen 10—15 tömeg%. Amenynyiben a kompatibilizáló szer tömege 201% fölé kerül, a nyíróerővel szembeni stabilitás csökkenni kezd.
A találmány szerinti kompatibilizáló szer külön is keverhető a kereskedelemben PMA-val vagy OKP-vel. Ebből következően a kompatibilizáló szer összekeverhető egyszerre mind a PMA-val mind az OKP-vel, de keverhető csupán az egyik polimerrel, s ebben a formában kerül szállításra egy másik helységbe, ahol hozzákeverik a másik polimert, amennyiben a körülmények így kívánják. A valamennyi komponenst tartalmazó polimer keverék oldata legalább 80 tömeg% PMA polimer szegmenseket és 20 tömeg%-nál nem több OKP polimer szegmenseket tartalmaz a polimer szilárd anyag teljes tömegére számítva.
A továbbiakban azt is tapasztaltuk, hogy az alkilmetakrilát monomerek polimerizációs fokának vagy az átalakulás százalékának nagy hatása van a polimer keverék tárolási stabilitására. Ha az alkil-metakrilát átalakulása 90 t%-nál kisebb, a PMA, OKP és kompatibilizáló szer tartalmú polimer keverékeknek nincs tárolási stabilitása. A „tárolási stabilitás” fogalmát az alábbiakban ismertetett vizsgálati eljárással határoztuk
HU 208 993 Β meg. Ha a monomer átalakulása 92 t%-ról 98 t%-ra vagy magasabbra növekszik, a polimer keverékek tárolási stabilitása szignifikánsan megnő. A 13. példa és az V. táblázat bemutatja a monomer polimerré való magas átalakulási százalékának hatását a tárolási stabilitás időtartamával összefüggésben.
A találmány értelmében a kis és a nagy molekulatömegű PMA-k egyaránt összekeverhetők az ojtott kompatibilizáló szerrel és az OKP-vel az olajban. A kis molekulatömegű, kb. 200000-nél kevesebb átlag molekulatömegű PMA-kat folyási pont csökkentő adalékként lehet kenőolajokhoz használni, de mint viszkozitási indexeket növelő adalékok kevésbé hatékonyak. A nagy molekulatömegű, legalább 350000 átlag molekulatömegű PMA-k hatékonyan alkalmazhatók a viszkozitási indexet növelő és a folyási pontot csökkentő adalékként. A találmány szerinti kompatibilizáló szerek nagy és kis molekulatömegű polimetakrilátokat tartalmazó polimerkeverékeket egyaránt képesek stabilizálni, amennyiben a kompatibilizáló szer összetétele és viszkozitása a meghatározott értékek között van. A kompatibilizáló szert, valamint a kompatibilizáló szert külön előállított PMA-val vagy OKP-vel összekeverve, továbbá a kompatibilizáló szert, PMA-t és OKP-t tartalmazó koncentrált polimer keveréket közvetlenül lehet alkalmazni mint stabil kenőolaj-adalék koncentrátumokat, vagy a felsorolt termékek bármelyike hígítható ásványolajjal, kevesebb szilárd anyagot tartalmazó kenőanyag (folyadék) kialakítása céljából.
A következőkben azokat a vizsgálati módszereket ismertetjük, amelyek segítségével a koncentrált polimer-keverék olajadalék stabilitását és diszpergálási aktivitását határoztuk meg.
Stabilitás-teszt
Ez a teszt a kompatibilizáló szer hatékonyságát vizsgálja arra vonatkozólag, hogy milyen stabilitást biztosít a PMA/OKP polimer keverékeknek az olajban. A találmány szerint előállított, PMA/OKP polimer keverékek tárolási stabilitását kemence-stabilitás teszttel határoztuk meg, A teszt hőmérsékleti feltételei igen váltakozóak, mert csak így lehet megállapítani, hogy a keverék „stabil”. Magasabb hőmérsékleten történő tárolás során gyorsabban elveszítheti stabilitását a keverék, mint ha a polimer keverék oldatát alacsonyabb hőmérsékleten tárolják. Polimer keveréket állítottunk elő olajban úgy, hogy az összes polimer tömegére számítva 5-20 tömeg% kompatibilizáló szert kevertünk külön előállított PMA-val és OKP-vel 100 °C-on 3 óra hosszat tartó keveréssel, a keverékben a PMA/OKP polimer szegmensek aránya 85:15 tömeg% volt. Ezután az olajos keverékből 30 ml-t kémcsőbe tettünk és egy 80 °C-os kemencében tároltuk három hónapig vagy addig, ameddig fázisokra való szétválás nem volt megfigyelhető. Ha nem következett be a fázisok szétválása, a mintát fizikai módszerrel egy felső és egy alsó részre választottuk. Ezután mindegyik résznél értékeltük a PMA/OKP polimer szegmensek arányát, a törési indexet, az átlátszóságot, sűrítő erőt, nyíróerővel szembeni stabilitást, folyási pontot és ömledék viszkozitást.
Azt a részt, amelyiknek sűrítő ereje, folyási pontja és nyíróerővel szembeni stabilitása 3 hónap elteltével a teljes mintaanyag eredeti értékeihez képest 5%-nál nagyobb mértékben nem változik, úgy tekintettük, mint „stabil” olajadalék koncentrátumot.
Diszpergálási teszt aszfalténekkel
A vizsgálati módszer, mely egy adott polimer diszpergáló aktivitásának meghatározására vonatkozik, azon alapul, hogy a polimer mennyire képes egy ásványolaj-féleségben aszfalténeket diszpergálni. Az aszfalténeket úgy állítjuk elő, hogy nafténes olajat oxidálunk vas-só, mint vas(III)-naftenát katalizátor jelenlétében. Az oxidációt előnyösen 175 °C-on, mintegy 72 óra hosszat folytatjuk úgy, hogy a nafténes olajon levegőáramot vezetünk keresztül, melynek során centrifugálással szétválasztható iszap keletkezik. Az iszapból eltávolítjuk az olajat (penténes extrakcióval), majd kloroformmal oldatba visszük, és az oldatot 2 tömeg% szilárdanyag-tartalomra állítjuk be.
A diszpergáló aktivitás vizsgálatához a polimert egy standard olajban, mint neutrálolajban oldjuk. 20,01 tömeg%, vagy még ennél is kevesebb polimert tartalmazó olajos keverékeket állítunk elő.
A keverékből 10 ml mintát 2 ml kloroformos aszfaltén-oldattal kezelünk. A mintát és a reagenst alaposan összekeverjük egy teszt-csőben és a csövet egy alsó befúvású kemencébe helyezzük 150 °C-on. Utána a csövet hűlni hagyjuk, majd a mintát megtekintjük.
Ha a polimer diszpergáló aktivitással rendelkezik, az olaj - bár elszíneződik - tisztának fog mutatkozni. A kísérletek kimutatták, hogy - kivéve, ha a polimer diszpergáló aktivitással rendelkezik - a szokásos motor-vizsgálatoknál a motorrészek tisztasága nem éri el a megkívánt mértéket.
A következő példák a találmány szemléltetésére szolgálnak. Minden százalék-érték más jelölés hiányában tömegszázalékot jelent.
Az alábbi példákban az „olaj, ásványi olaj és „neutrálolaj” kifejezéseket ugyanazon értelemben használjuk, és minden esetben paraffinolajat értünk rajta. Továbbá, ha e kifejezések bármelyike előtt, kötőjellel egy szám áll (például „100-neutrál-olaj”), akkor ez a szám az ott szereplő paraffinolaj frakció forráspontját jelenti.
1. példa
Diszpergáló kompatibilizáló szer és polimerkeverék előállítása Kompatibilizáló szer
Egy 5 literes keverővei, hőmérővel és nitrogén-atmoszféra fenntartására szolgáló, rögzített csatlakozóval ellátott kondenzátorral felszerelt háromnyakú lombikba beadagolunk 666,7 g etilén/propilén kopolimer oldatot (15 t% szilárd anyag, 45 t% etiléntartalommal, átlagos molekulatömeg 100000, 99 °C-on mért viszkozitás l,05xl0~3m2xs_1), utána 899,0 g olyan metakrilát-észter monomerkeveréket adunk hozzá, amely 89 g metil-metakrilát, 542,3 g (10-12 szénatomos alkil)-metakrilát és 257,7 g (16-20 szénatomos alkil)metakrilát monomer keverékéből áll, 1,02 g t-butilperoktoát kíséretében. A keveréket szobahőmérsékleten 30 percig keverjük, majd 88 °C-ra melegítjük és
HU 208 993 Β óra hosszat tovább keverjük. Ezután 1,02 g t-butilperoktoát 10 g 100-neutrálolajban készült oldatát adjuk a reakciókeverékhez. További 1 órás keverés után 36 g N-vinil-pirrolidinon és 374 g 100-neutrálolaj oldatát adagoljuk, majd még 15 perces keverést alkalmazunk. Ezt követően második oldatként 1,53 g t-butil-peroktoát 10 g 100-neutrálolajban készült oldatát adjuk a keverékhez, utána 45 perces időközben 115 °C-ra hevítjük és ezen a hőmérsékleten tartjuk további 30 percig. Ezután harmadik oldatként 1,02 g t-butil-peroktoát 10 g 100-neutráololajban készült oldatát adagoljuk és a keveréket 115 “C-on tartjuk további 30 percig, a kívánt viszkozitás beállítására.
Az így készült kompatibilizáló polimer oldat 47,9% szilárd anyagot tartalmazott ásványolajban és kissé zavaros volt. A polimer koncentrátum viszkozitása 2,2xl0-2m2xs-‘ volt 99 ’C-on.
Polimer keverék
A fentiek szerint kapott terméket a következőkben ismertetett módon alkalmazzuk stabilizált PMA/OKP diszperziós olajadalék koncentrátum előállításához:
A következő komponenseket 100 °C-on, 3 óra hosszat erőteljesen keverjük:
35,4 g kompatibilizálószer (47 t% szilárd anyag) 100 g olefin kopolimer (etilén/propilén kopolimer, t% szilárd anyag, 45-55 t% etiléntartalommal, átlagos molekulatömeg 100000) 150-neutálolajban.
162 g polimetakrilát polimer (Acryloid-956, gyártja Rohm and Haas Company; 90 t% szilárd anyag, átlagos molekulatömeg 350000)
2,7 g 100-neutálolaj
Zavaros, viszkózus folyadékot kapunk. A diszperzió viszkozitása l,8xl0_3m2xs_l 99 ’C-on.
A következőkben a kompatibilizálóval és a polimerkeverék olajadalék koncentrátummal végrehajtott vizsgálatok eredményeit ismertetjük.
Alkalmazási eredmények
Jellemző tulajdonságok Kompatibilizáció Polimerkeverék
Ömledék viszkozitás 99 ’C-on (ASTM-D-445) 2,2x10-2m2xs-1 í.SxioAnW
Szilárdanyag-tartalom (t%) 47,9 37,0
Keverési hatékonyság1 (ASTM-D-445) 3,12xl0-5m2xs-1 l.óxlO^n^xs-1
Nyíróerővel szembeni stabilitás
Sonic SSI (ASTMD-2603) 50,6 20
Bosch SSI (ASTM-D-3945) 57,6 30
Jellemző tulajdonságok Kompatibilizáció Polimerkeverék
Aszfaltének diszpergálásához szükséges polimer %-a 0,50 0,25
Hőstabilitás kemencében (napok) >99 >90
1. A keverési hatékonyság - a továbbiakban „BE”-vel jelölve a 200-ásványolajban lévő 10 t% ömledékpolimer viszkozitása 6,4xl0_bm2xs_l 100 °C-on (ASTM-D-445). Amennyivel magasabb a BE-érték, annál hatásosabb az adalék-oldat sűrítő képessége,
2. példa
Diszpergáló hatású kompatibilizáló szer és polimer keverék előállítása Kompatibilizáló szer
33,3 g - kis molekulatömegű etilén/propilén kopolimert tartalmazó - 100-neutárolajos oldatot (151% szilárd anyag, 45 t% etiléntartalommal, átlagos molekulatömeg 100000, viszkozitás 99 °C-on l,06xl0-3m2xs~’) egy reakcióedénybe adagolunk, utána 441,5 g metakrilát-észter monomer keveréket - amely 46,8 g metil-metakrilát,
250,3 g (10-12 szénatomos alkil)-metakrilát és 144,4 g (16-20 szénatomos alkil)-metakrilát keverékéből áll adunk az edénybe és a keveréket szobahőmérsékleten 15 percig keverjük. Ezután a keveréket 105 °C-ra hevítjük és a keverékbe 0,64 g t-butil-peroktoát 33 ml 100-neutrálolajjal készített oldatát tápláljuk be egyenletesen, óra alatt. Majd a reakciókeverékbe 0,51 g t-butil-peroktoát 5 g 100-neutrálolajjal készített oldatát adjuk egyszerre. A keveréket további 60 percig keverjük és utána 18 g N-vinil-pirrolidinont adagolunk. A keveréket 15 percig keverjük és második oldatként 0,77 g t-butil-peroktoát g 100-neutrálolajjal készített oldatát visszük a reakciókeverékbe. A keveréket 115 ’C-ra hevítjük és ezen a hőfokon tartjuk 30 percig, keverés közben. Harmadik oldatként 0,51 g t-butil-peroktoát 5 g 100-neutráolajban készített oldatát adagoljuk és a keveréket még további 30 percig 115 ’C-on tartjuk.
A reakciókeverékhez 139,8 g 100-neutrálolajat adunk, hogy az elméleti szilárdanyag-tartalom 50 t% legyen, és 115 ’C-on 30 percig keverjük, a kívánt viszkozitás beállítása céljából.
Az így készült kompatibilizáló oldat 48,1% szilárd anyagot tartalmazott ásványolajban és kissé zavaros volt. A polimer-koncentrátum viszkozitása l,68xl0_2m2xs_1 volt 99 ’C-on.
Polimer keverék
Egy reakcióedénybe a következő anyagok keverékét adagoljuk: 35,4 g, a fenti módon előállított kompatibilizáló polimer koncentrátum, 100 g OKP oldat (etilén/propilén kopolimer 150-neutráolajban; 15 t% szilárd anyag, 45 t% etiléntartalom, átlagos molekulatö-. meg 100000, viszkozitás l,06xl0~3m2xs_1 99 ’C-on),
2,7 g 100-neutráolaj és 162 g poli-(alkil-metakrilát)polimer oldat (Acryloid-956, Rohm and Haas Company, átlagos molekulatömeg 350000, 49 t% szilárdanyag-tartalom, viszkozitás 99 ’C-on l,5xl03m2xs-1).
HU 208 993 Β
A kapott keveréket 100 ’C-on 3 óra hosszat alaposan keverjük.
Zavaros, viszkózus diszperziót kapunk. Az emulzió polimer-tartalma 37 t%, viszkozitása 99 ’C-on, l,69xlO3m2Xs1
A következőkben a kompatibilizálóval és a polimer keverék olajadalék koncentrátummal végrehajtott vizsgálatok eredményeit mutatjuk be:
Alkalmazási eredmények
Jellemző tulajdonságok Kompatibilizáló Polimerkeverék
Ömledék viszkozitás 99 ’C-on (ASTM-D-445) l,68xl0-2m2xs-1 l^xlO^m^s1
Szilárdanyag-tartalom (t%) 48,1 37,0
BE 2,86xlO 5m2xs I l,57xlO 5m2Xs'1
Nyíróerővel szembeni stabilitás
Sonic SSI (ASTM-D-2603) 45,7 17
Bosch SSI (ASTM-D-3945) 53,4 26
Aszfaltének diszpergálás ához szükséges polimer %-a 0,25 0,25
Hőstabilitás kemencében (napok) >99 >90
3. példa
Eljárás kompatibilizáló szer és polimerkeverék előállítására
Kompatibilizáló szer
417 g - kis molekulatömegű etilén/propilén kopolimert tartalmazó olajos oldatot (15 t% szilárd anyag, átlagos molekulatömeg 100000, 45 t% etiléntartalom, 99 ’C-on mért viszkozitás l,05xl0_3m2xs_1) reakcióedénybe adagolunk, utána 428,4 g metakrilát-észter monomer keveréket - amely 42,8 g metil-metakrilát,
261,3 g (10-12 szénatomos alkil)-metakrilát és 124,3 g (16-20 szénatomos alkil)-metakrilát monomer keverékéből áll - adunk az edénybe és a keveréket szobahőmérsékleten 15 percig keverjük, majd 115 ’C-ra hevítjük és a keverékbe 0,51 g t-butil-peroktoát 20 ml 100neutálolajjal készített oldatát tápláljuk be egyenletesen, óra alatt. Majd a reakciókeverékbe 0,51 g t-butil-peroktoát 5 g 100-neutrálolajjal készített oldatát adjuk egyszerre. A keveréket további 60 percig keverjük és utána 17,5 g N-vinil-pirrolidinont adagolunk. A keveréket 15 percig keverjük és második oldatként 0,77 g t-butil-peroktoát 5 g 100-neutrálolajjal készített oldatát visszük a reakciókeverékbe. A keveréket 115 ’C-ra hevítjük és ezen a hőfokon tartjuk 30 percig keverés közben. Harmadik oldatként 0,51 g t-butil-peroktoát g 100-neutráolajban készített oldatát adagoljuk és a keveréket még további 30 percig 115 ’C-on tartjuk.
A reakciókeverékhez 103 g 100-neutrálolajat adunk, hogy az elméleti szilárd anyag-tartalom 50 t% legyen, és 115 ’C-on 30 percig keverjük.
Az így készült kompatibilizáló oldat 48,9 t% szilárd anyagot tartalmazott ásványolajban és kissé zavaros volt. A polimer-koncentrátum viszkozitása l,77xl0_2m2xs_l volt 99 ’C-on.
Polimer keverék
Egy reakcióedénybe a következő anyagok keverékét adagoljuk: 100 g OKP oldat (etilén/propilén kopolimer 150-neutrálolajban; 15 t% szilárd anyag, 45 t% etiléntartalommal, átlagos molekulatömeg 100000), 40 g 100-neutrálolaj és 122 g poli(alkil-metakrilát)-polimer oldat Acryloid-956, Rohm and Haas Company, átlagos molekulatömeg 350000, viszkozitás 99 ’C-on 5xl0_3m2xs-1).
A kapott keveréket 100 ’C-on 1,5 óra hosszat alaposan keverjük. Utána 35,4 g ojtott kopolimer oldatot adagolunk és a keveréket azonos körülmények mellett további 1,5 óra hosszat keverjük.
Zavaros, viszkózus diszperziót kapunk. Az emulzió polimer-tartalma 37 t%, viszkozitása 99 ’C-on l,7xl0_3m2xs_1.
A következőkben a kompatibilizálóval és a polimer keverékkel végrehajtott vizsgálatok eredményeit mutatjuk be:
Alkalmazási eredmények
Jellemző tulajdonságok Kompatibilizáló Polimerkeverék
Ömledék viszkozitás 99 ’C-on (ASTM-D-445) l^xlO^m/xs-1 UxHrWxs1
Szilárdanyag-tartalom (t%) 48,1 37,0
BE 2,89x1O’Wxs'1 l,56xl0-5m2xs4
Nyíróerővel szembeni stabilitás
Sonic SSI (ASTM-D-2603) 44,6 16
Bosch SSI (ASTM-D-3945) 52,4 25
Aszfalténak diszpergálás ához szükséges polimer %-a 0,25 0,25
Hőstabilitás kemencében (napok) >99 >90
4. példa
Eljárás kompatibilizáló szer és polimerkeverék előállítására
Kompatibilizáló szer
Egy 4,546 literes (1 gallon) reakcióedénybe a következő anyagok keverékét adagoljuk: 800 g - kis molekulatömegű etilén/propilén kopolimert tartalmazó olajos oldat (15 t% szilárd anyag, átlagos molekulatömeg 100000, etiléntartalom 45 t%, viszkozitás 99 ’C9
HU 208 993 Β on, l,6xl0~3in2xs2), 1054,6 g metakrilát-észter monomer - amely 10,5 g (1-4 szénatomos alkil)-metakrilát,
622,2 g (10—12 szénatomos alkil)-metakrilát és 326,9 g (16-20 szénatomos alkil)-metakrilát monomer keverékéből áll - továbbá 1,23 g t-butil-peroktoát 6 g 100-neutrálolajjal készített oldata; a keveréket szobahőmérsékleten 15 percig keverjük. Ezután a keveréket 92 ’Cra hevítjük és 2 óra hosszat keverjük, majd a reakciókeverékbe 1,23 g t-butil-peroktoát 12 g 100-neutrálolajjal készített oldatát adjuk egyszerre. További 1 óra hosszat tartó keverés után 43,2 g N-vinil-pirrolidinont adagolunk, majd 15 perces keverést követően második oldatként 1,84 g t-butil-peroktoát 12 g 100-neutrálolajjal készített oldatát visszük a reakciókeverékbe, melyet ezután 30 perc alatt 115 ’C-ra hevítünk és ezen a hőfokon tartjuk további 30 percig. Harmadik oldatként
1,23 g t-butil-peroktoát 12 g 100-neutrálolajjal készített oldatát adagoljuk és a keveréket még további 30 percig 115 ’C-on tartjuk.
A reakciókeverékhez 454,7 g 100-neutrálolajat adunk, hogy az elméleti szilárdanyag-tartalom 50 t% legyen, és 115 °C-on 30 percig keverjük. A kapott polimer viszkozitása 2,86xl0_2m2Xs_1 99 ’C-on, szilárd anyag-tartalma 47,01%. Ezután a kompatibilizáló polimert egy homogenizátorban 55,12 MPa nyomáson a viszkozitást növelő homogenizálásnak vetjük alá l,65xl02m2xs-1 99 ’C-on mért viszkozitás eléréséig.
Polimerkeverék
Egy reakcióedénybe a következő anyagok keverékét adagoljuk: 35,4 g a fenti módon előállított homogenizált kompatibilizáló polimer koncentrátum, 100 g OKP oldat (etilén/propilén kopolimer 150-neutrálolajban, 15 t% szilárd anyag 45 t% etiléntartalommal; átlagos molekulatömeg 100000), 2,7 g neutrálolaj és 162 g poli(alkil-metakrilát) polimer oldat (Acryloid956, Rohm and Haad Company, 49 t% szilárd anyag, átlagos molekulatömeg 350 000,99 ’C-on mért viszkozitás l,5xl0_3m2xs-1). A keveréket 100 ’C-on 3 óra hosszat alaposan keverjük.
Zavaros, viszkózus diszperziót kapunk. Az emulzió polimer-tartalma 37 t%, viszkozitása 99 ’C-on,
l.óSxlO^nÉxs1.
A következőkben a kompatibilizálóval és a polimer keverékkel végrehajtott vizsgálatok eredményeit mutatjuk be:
Alkalmazási eredmények
Jellemző tulajdonságok Kompatibilizáló Polimerkeverék
Ömledék viszkozitás 99 ’C-on (ASTM-D-45) l,65xl0-2m2xs-‘ l,63xl0-3m2xs-'
Szilárdanyag-tartalom (t%) 47,0 37,0
BE 2,95xl0“5m2xs l l,54xl0 5m2xs 1
Nyíróerővel szembeni stabilitás
Sonic SSI (ASTM-D-2603) 45,7 17
Jellemző tulajdonságok Kompatibilizáló Polimerkeverék
Bosch SSI (ASTM-D-3945) 55,7 27,1
Aszfaltének diszpergálásához szükséges polimer %-a 0,25 0,125
Hőstabilitás kemencében (napok) >99 >90
5. példa
Nem diszpergálható kompatibilizáló szer és polimerkeverék Kompatibilizáló szer
333,3 g 150-neutrálolajos etilén/propilén kopolimer oldatot (12 t% szilárd anyag, 48 t% etiléntartalommal, átlagos molekulatömeg 100000, 99 ’C-on mért viszkozitás l.OSxlO-Wxs-1) reakcióedénybe adagolunk, utána 456,6 g metakrilát-észter monomer keveréket [45,6 g metil-metakrilát, 273 g (10-12 szénatomos alkil)-metakrilát és 138 g (16-20 szénatomos alkil)-metakrilát] adunk az edénybe és a keveréket szobahőmérsékleten 15 percig keverjük. Ezután a keveréket 95 ’C-ra hevítjük és 0,64 g t-butilperoktoát 22 ml 100-neutrálolajjal készített oldatát adagoljuk egyenletesen, 4 óra alatt a keverékbe. Utána 0,51 g t-butil-peroktoát 5 g 100-neutrálolajjal készített oldatát adjuk egyszerre a reakciókeverékbe, majd további 60 percig keverjük és utána kétszer, 30 perces időközökben t-butil-peroktoát oldatot adagolunk.
A reakciókeverékhez 174,2 g 100-neutrálolajat adunk, hogy az elméleti szilárdanyag-tartalom 50 t% legyen, és 115 ’C-on 30 percig keverjük.
A kompatibilizáló polimer oldat 48,3 t% szilárd anyagot tartalmazott ásványolajban és kissé zavaros volt. A polimer-koncentrátum viszkozitása 99 ’C-on, 2,2xl0-2m2-s-’.
Polimer keverék
Egy reakcióedénybe a következő anyagok keverékét adagoljuk: 35,4 g a fenti módon előállított homogenizált kompatibilizáló polimer koncentrátum oldat, 100 g OKP oldat (etilén/propilén kopolimer 150-neutráolajban; 15 t% szilárd anyag, 45 t% etiléntartalommal, átlagos molekulatömeg 100000), 2,7 g 100-neutrálolaj és 162 g poli(akril-metakrilát) polimer oldat (Acryloid-956, Rohm and Haas Company; 49 t% szilárd anyag, átlagos molekulatömeg 350000, 99 ’C-on mért viszkozitás l,5xl0“3m2xs_1). A keveréket 100 ’Con 3 óra hosszat alaposan keverjük.
Zavaros, viszkózus diszperziót kapunk. Az emulzió polimer-tartalma 37 t%, viszkozitása 99 ’C-on l,7xl0-3m2s-* (210 ’F, 1700 cSt).
A következőkben a kompatbilizálóval és a polimer keverékkel végrehajtott vizsgálatok eredményeit mutatjuk be:
HU 208993 Β
Alkalmazási eredmények
Jellemző tulajdonságok Kompatibilizáló Polimerkeverék
Ömledék-viszkozitás 99 ’C-on (ASTM-D-445 l,65xl0-2m2xs-' l^xlO^m^s-1
Szilárdanyag-tartalom (t%) 48,3 37,0
BE 3,09xl0“5m2xs 1 l,58-10-5m2xs-1
Nylróerővel szembeni stabilitás
Sonic SSI (ASTM-D-2603) 49,4 19
Bosch SSI (ASTM-D-3945) 56,6 28
Aszfaltének diszpergálásához szükséges polimer %-a 0,25 0,125
Hőstabilitás kemencében (napok) >99 >90
6. példa
Sztirol!izoprén kompatibilizáló és polimer keverék
Sztirol! izoprén kompatibiiizáló szer
Egy 2 literes, keverővei, hőmérővel és nitrogén-atmoszféra fenntartására szolgáló, rögzített csatlakozóval ellátott kondenzátorral felszerelt háromnyakú lombikba beadagolunk 75 g sztirol/izoprén (SÍP) kopolimert (SheIlvis-40, 50 t% sztiroltartalommal, gyártja SHELL OIL Co.), 175 g 100-neutrálolajat és 374 g metakrilát-észter monomer-keveréket [37,4 g metilmetakrilát, 228,1 g (10-12 szénatomos alkil)-metakrilát és 108,5 g (16-20 szénatomos alkil)-metakrilát monomer keveréke]. A kapott keveréket 2 óra alatt 100 ’C-ra melegítjük. A SÍP feloldása után 0,61 g t-butil-peroktoát 25 g 100-neutrálolajjal készült oldata és 43 g metil-metakrilát keverékét adagoljuk. A keveréket 100 °C-on 1 óra hosszat keverjük, majd 0,51 g t-butilperoktoát 25 g 100-neutrálolajjal készült oldatát adjuk a reakciókeverékbe. A keveréket további 1 óra hosszat keverjük, utána 17 g N-vinil-pirrolidinont adagolunk, majd 15 perces keverést követően második oldatként 0,51 g t-butil-peroktoát 25 g 100-neutráolajban készült oldatát adjuk a keverékhez, melyet 10 perc alatt 115 °C-ra hevítünk és ezen a hőfokon tartjuk 30 percig. Harmadik oldatként 0,51 g t-butil-peroktoát 25 g 100neutrálolajban készült oldatát adjuk a keverékhez és 115 °C-on tartjuk további 30 percig.
A reakciókeverékhez 238,8 g 100-neutrálolajat adunk, hogy az elméleti szilárdanyag-tartalom 50 t% legyen és 115 °C-on 30 percig keverjük.
A kompatibilizáló polimer oldat 49,3 t% szilárd anyagot tartalmazott ásványolajban és kissé zavaros volt. A polimer koncentrátum viszkozitása 99 ’C-on l,94xl0-2m2xs-1.
Polimer keverék
Egy reakcióedénybe a következő anyagok keverékét adagoljuk: 23,7 g a fenti módon előállított SÍP kompatibilizáló polimer koncentrátum oldat, 100 g OKP oldat (etilén/propilén kopolimer 150-neutrál-olajban, 15 t% szilárd anyag, 45 t% etiléntartalommal, átlagos molekulatömeg 90000, viszkozitás 99 °C-on 9,5xl04m2xs-1), 3,3 g 100-neutrálolaj és 173 g poli(alkil-metakrilát) polimer oldat (Acryloid-956, Rohm and Haas Company, átlagos molekulatömeg 350000, viszkozitás 99 °C-on l,5xl0“3m2xs-1 49 t% szilárd anyag). A keveréket 100 °C-on 3 óra hosszat alaposan keverjük.
Zavaros, viszkózus diszperziót kapunk. Az emulzió polimer-tartalma 37 t%, viszkozitása 99 ’C-on l,3xl0-3m2xs-1.
A következőkben a SÍP kompatibilizálóval és a polimer keverékkel végrehajtott vizsgálatok eredményeit mutatjuk be:
Alkalmazási eredmények
Jellemző tulajdonságok Kompatibilizáló Polimerkeverék
Ömledék viszkozitás 99 °C-on ASTM-D-445 l,94xl0-2m2xs-1 1 AxlÖ^nrixs-1
Szilárdanyag-tartalom (t%) 49,3 37,0
BE 3,68x1 O^m^s-1 l,63xl0-5m2xs-1
Nylróerővel szembeni stabilitás
Sonic SSI (ASTM-D-2603) 55,2 21
Bosch SSI (ASTM-D-3945) 63,8 31
Aszfaltének diszpergálásához szükséges polimer %-a 0,50 0,50
Hőstabilitás kemencében (napok) >99 >90
7. példa
EPDM kompatibilizáló és polimer keverék kompatibilizáló
A fentiekben már leírt módon felszerelt 2 literes reaktorba beadagolunk 343,2 g előre feloldott EPDM terpolimert (Ortholeum-2038, a DUPONT CO. gyártmánya; 5 t% dién-tartalommal, átlagos molekulatömeg 135000, 15 t% szárazanyag-tartalmú oldat 100-neutrálolajban) és 452,6 g metakrilát-észter monomer keveréket [45,6 g metil-metakrilát, 271,1 g (10-12 szénatomos alkil)-metakrilát és 134,5 g (16-20 szénatomos alkil)-metakrilát monomerek keveréke]. A keveréket 100 ’C-ra melegítjük, majd 0,62 g t-butil-peroktoát
5,2 g 100-neutrálolajjal készített oldatát adagoljuk, és a keveréket 100 ’C-on 1 óra hosszat keverjük. Utána 0,52 g t-butil-peroktoát 5 g 100-neutálolajjal készült oldatát adjuk egyszerre a reakciókeverékbe, további 1 óra hosszat keverjük, majd 18,6 g N-vinil-pirrolidi11
HU 208 993 Β nont adunk hozzá. 15 perces keverést követően második oldatként 0,52 g t-butil-peroktoát 5 g 100-neutrálolajjal készült oldatát adjuk a keverékhez, melyet 10 perc alatt 115 ’C-ra melegítünk, és ezen a hőmérsékleten tartunk további 30 percig. Harmadik oldatként 0,51 g t-butil-peroktoát 5 g 100-neutrálolajjal készült oldatát adjuk a felhevített keverékhez és 115 °C-on tartjuk keverés közben további 30 percig.
A reakciókeverékhez 162,6 g 100-neutrálolajat adunk, hogy az elméleti szilárdanyag-tartalom 50 t% legyen és 115 ’C-on 30 percig keverjük.
A kompatibilizáló oldat 47,8 t% szilárd anyagot tartalmazott ásványolajban és kissé zavaros volt. A polimer-koncentrátum viszkozitása 99 ’C-on
l.óxlO^Wxs-1
Polimerkeverék
Egy reakcióedénybe a következő anyagok keverékét adagoljuk: 35,4 g a fenti módon előállított kompatibilizáló polimer koncentrátum oldat, 100 g OKP oldat (etilén/propilén kopolimer 150-neutráIolajban, 15 t% szilárd anyag, 45 t% etiléntartalommal, átlagos molekulatömeg 100000, viszkozitás 99 ’C-on l,06xl0_3m2xs_1), 2,7 g 100-neutrálolaj és 162 g poli(alkil-metakrilát) polimer oldat (Acryloid-956, Rohm and Haas Company; átlagos molekulatömeg 350000). A keveréket 100 ’C-on 4 óra hosszat alaposan keverjük.
Zavaros, viszkózus diszperziót kapunk. Az emulzió polimer-tartalma 37 t%, viszkozitása 99 ’C-on, l,65xl0'3m2xs_1.
A következőkben a kompatibilizálóval és a polimer keverékkel végrehajtott vizsgálatok eredményeit mutatjuk be:
Alkalmazási eredmények
Jellemző tulajdonságok Kompatibilizáló Polimerkeverék
Omledék viszkozitás 99 °C-on ASTM-D-445 l,6xl0_2m2xs-1 l.óóxlO^m^s-1
Szilárdanyag-tartalom (t%) 47,8 37,0
BE 2,88x10-5m2xs_1 l,57xl0-5m2xs-1
Nyíróerővel szembeni stabilitás
Sonic SSI (ASTM-D-2603) 45,7 17
Bosch SSI (ASTM-D-3945) 53,4 26
Aszfaltének diszpergálásához szükséges polimer %-a 0,50 0,25
Hőstabilitás kemencében (napok) >99 >90
8. példa
Kompatibilizáló és polimer keverék előállítása
Kompatibilizáló szer
Egy 1 literes keverővei, hőmérővel és nitrogén-atmoszféra fenntartására szolgáló, rögzített csatlakozóval ellátott kondenzátorral felszerelt háromnyakú lombikba beadagolunk 30 g etilén/propilén kopolimer (45 t% etiléntartalommal, átlagos molekulatömeg 15000), 170 g 100-neutrálolajat és 237,8 g metakrilát-észter monomer keverékét [23,8 g (1-4 szénatomos alkil)-metakrilát, 142,7 g (10-12 szénatomos alkil)-metakrilát és 71,3 g (16-22 szénatomos alkil)metakrilát monomerek keveréke], A kapott keveréket 1 óra hosszat 100 ’C-on hevítjük. Az EP feloldása után 0,61 g t-butil-peroktoát 3 g 100-neutrálolajjal készült oldatát és 26 g metilmetakrilát keverékét adagoljuk. A keveréket 100 ’C-on 1 óra hosszat keverjük, majd 0,31 g t-butil-peroktoát 3 g 100-neutrálolajjal készült oldatát adjuk egyszerre a reakciókeverékbe, melyet további 1 óra hosszat keverünk. Utána
10,7 g N-vinil-pirrolidinont adagolunk, majd 15 perces keverés követően második oldatként 0,46 g t-butil-peroktoát 3 g 10-neutráolajjal készült oldatát adjuk a reakciókeverékbe, melyet 15 perc alatt 115 ’Cra hevítünk és ezen a hőfokon tartjuk 30 percig. Harmadik oldatként 0,31 g t-butil-peroktoát 5 g 100-neutrálolajjal készült oldatát adjuk a keverékhez és 115 ’C-on tartjuk további 30 percig.
A reakció-keverékhez 47 g 100-neutrálolajat adunk, hogy az elméleti szilárdanyag-tartalom 50 t% legyen és 115 ’C-on 30 percig keverjük.
A kompatibilizáló polimer oldat 49 t% szilárd anyagot tartalmazott ásványolajban és kissé zavaros volt. A polimer koncentrátum viszkozitása 99 ’C-on, 2,36xl0~2m2xs_1.
Polimer keverék
Egy reakcióedénybe a következő anyagok keverékét adagoljuk: 17,7 g a fenti módon előállított kompatibilizáló polimer koncentrátum oldat, 50 g OKP oldat (etilén/propilén kopolimer 150-neutrálolajban; 15 t% szilárd anyag, 45 t% etiléntartalommal, átlagos molekulatömeg 100000, viszkozitás 90 ’C-on l,05xl03m2xs_1), 1,4 g 100-neutrálolaj és 81 g poli(alkil-metakrilát) polimer (Acryloid-956, Rohm and Haas Company, átlagos molekulatömeg 350000) oldat. A keveréket 100 ’C-on 4 óra hosszat erélyesen keverjük.
Zavaros, viszkózus diszperziót kapunk. Az emulzió polimer-tartalma 37 t%, viszkozitása 99 ’C-on l,82xl0~3m2xs-1.
A következőkben a kompatibilizálóval végrehajtott vizsgálatok eredményeit mutatjuk be:
Alkalmazási eredmények
Jellemző tulajdonságok Kompatibilizáló
Ömledék viszkozitás 99 ’C-on ASTM-D-445 2,36xl0~2m2xs_1
Szilárdanyag-tartalom (t%) 49
HU 208 993 Β
Jellemző tulajdonságok Kompatibilizáló
Aszfaltének diszpergálásához szükséges polimer %-a 1,00
Hőstabilitás kemencében (napok) >99
9. összehasonlító példa
Kis molekulatömegű ojtott kopolimer oldat és nem stabil polimer keverék
336,2 g - kis molekulatömegű etilén/propilén kopolimert tartalmazó - olajos oldatot (15 t% szilárd anyag, 45 t% etiléntartalommal átlagos molekulatömeg 90000) beadagolunk egy reakcióedénybe, majd 443,6 g metakrilát-észter monomer keveréket [839,9 g (1-4 szénatomos alkil)-metakrilát, 279,5 g (12-16 szénatomos alkil)metakrilát és 124,2 g (16-20 szénatomos alkil)-metakrilát monomerek keveréke] és 0,76 g t-butil-peroktát oldatot adunk az edénybe, és a keveréket szobahőmérsékleten 15 percig keverjük. A kapott keverék 60 t%-át egy külön edénybe vezetjük és a maradék monomer keveréket a reaktorban 100 °C-ra hevítjük. Amikor a reakcióedényben a hőmérséklet 100 °C-ra emelkedik, a monomer-keverék fennmaradó 60 t%-át 1 óra alatt egyenletesen beadagoljuk a reaktorba. Ezután 0,51 g t-butil-peroktoát 5 g 100-neutrálolajjal készített oldatát adjuk egyszerre a reakciókeverékbe, majd további 60 percig keverjük és 18 g N-vinil-pirrolidinont adagolunk. A keveréket még 15 percig keverjük és ismét 0,51 g t-butil-peroktoát 5 g 100-neutrálolajjal készített oldatát adjuk hozzá, majd 5 perc alatt 115 °C-ra hevítjük és ezen a hőmérsékleten tartjuk 30 percig. Ezután harmadszorra is 0,51 g t-butilperoktoát 5 g 100-neutrálolajjal készített oldatát adagoljuk és a keveréket további 30 percig 115 °C-on tartjuk.
A reakciókeverékhez 184,9 g 100-neutrálolajat adunk, hogy az elméleti szilárdanyag-tartalom 50 t% legyen, és 115 °C-on 30 percig keverjük. Ezzel a reakció teljessé válik.
Az így készült ojtott polimer oldat 47 t% szilárd anyagot tartalmazott ásványolajban és kissé zavaros volt. A polimer-koncentrátum viszkozitása 99 °C-on 6,lxl0_3m2xs_I.
Polimer keverék
Egy reakcióedénybe a következő anyagok keverékét adagoljuk: 35,4 g a fenti módon előállított ojtott polimer oldat, 100 g OKP oldat (etilén/propilén kopolimer 150neutrálolajban; 15 t% szilárd anyag, 45 t% etiléntartalommal, átlagos molekulatömeg 90000, viszkozitás 99 °C-on 9,5x1 CHm2xs_1), 2,7 g 100-neutrálolaj és 162 g poli(alkil-metakrilát) polimer oldat (Acryloid-956, Rohm and Haas Company, átlagos molekulatömeg 350000).
A keveréket 100 °C-on 4 óra hosszat alaposan keverjük.
Zavaros, viszkózus diszperziót kapunk. Az emulzió polimer-tartalma 37 t%, viszkozitása 99 °C-on l,16xl0'13m2xs_1.
A következőkben az ojtott polimer oldatával és a polimer keverékkel végrehajtott vizsgálatok eredményeit ismertetjük, amelyek világosan mutatják, hogy az ojtott kopolimer oldat nem fejt ki kompatibilizáló hatást PMA/OKP polimer keverékeknél:
Alkalmazási eredmények
Jellemző tulajdonságok Kompatibilizáló Polimerkeverék
Ömledék viszkozitás 99 °C-on (ASTM-D-445) l.óxlO^mÁs-1 l,65xl0_3m2xs_l
Szilárdanyag-tartalom (%) 47,8 37,0
BE 2,23x10 5m2xs 1 l,47xl0-5m2xs-1
Nyíróerővel szembeni stabilitás
Sonic SSI (ASTM-D-2603) 32,2 16,0
Bosch SSI (ASTM-D-3945) 43,0 20,0
Aszfaltének diszpergálásához szükség polimer %-a 0,50 0,25
Hőstabilitás kemencében (napok) >99 28
10. példa
Viszkozitási jellemzők alacsony hőmérsékleten, alacsony nyírófeszültségnél
A találmány szerinti eljárással, a fenti 1. példa szerint előállított stabil polimer keverék (85 t% PMA/15 t% OKP) átmeneti szivattyúzási hőmérsékleten (BPT) mért alacsony hőmérsékleti viszkozitási jellemzőit a kereskedelmi forgalomban beszerezhető OKP (Paratone 755, az Ex-con cég terméke) és PMA (Acryloid-956, Rohm and Haas Company) termékeknek, valamint egy PMA/OKP elegynek (701% PMA és 30 t% OKP; Viscoplex-5164, Rohm GmbH) egy SAE 10W-40 SF/CC olajos készítményben mutatott jellemzőivel hasonlítottuk össze. Az azonos emulgeátort és inhibitort tartalmazó alaptermékben mindegyik olajadalékot olyan koncentrációban alkalmaztuk, hogy 100 °C-on azonos kinematikus viszkozitást kapjunk (l,4xl0’5m2xs“1). Az eredményeket az I. táblázat tartalmazza:
1. táblázat
Adalék BPT, °C*
A találmány szerinti PMA/OKP polimer keverék (1. példa) -29/-30
OKP -26/-28
PMA -31/-33
PMA/OKP koncentrátum (70/30) -28/-29
1. Kétszeres vizsgálat eredményei
A táblázat azt tanúsítja, hogy a találmány szerinti polimer keverék alacsony hőmérsékleten mutatott teljesítmény jellemzői jobbak, mint a hagyományos OKP adaléké és PMA/OKP koncentrátumé, és csak alig gyengébbek, mint a hagyományos PMA adaléké.
HU 208 993 Β
11. példa
Viszkozitást jellemzők alacsony hőmérsékleten, magas nyírófeszültségnél
A találmány szerinti 85/15 PMA/OKP polimer keverék (1. példa) alacsony hőmérsékleti viszkozitási jellemzőit egy hagyományos PMA adalék (Acryloid-956,
Rohm and Haas Company) és egy 70/30 PMA/OKP koncentrátumnak (Viscoplex-5164, Rohm GmbH) egy SAE 10W-40 olajban (amely 6 t% API SF/CC emulgeátor-inhibitor készítményt is tartalmazott) mutatott jellemzőivel hasonlítottuk össze. Az eredményeket az alábbi, II. táblázatban foglaltuk össze:
II. táblázat
PMA PMA/OKP (70/30) koncentrátum PMA/OKP 85/15 a találmány szerinti
Polimer koncentrátum t%-a az olajban 10,6 7,5 10,1
Polimer adalékot tartalmazó SAE 10W-40 olaj (ASTM-D445) kinematikus viszkozitása 1,542x10c-5m2xs~* l,5xl0-5m2xs-1 1,476x1 O^m^s-1
CCS poise* 33,0 32,8 33,2
100/150 arány2 72/28 18/82 52/48
BPT3, ’C (ASTM-D-3809) -32,8 -29,2 -30,6
SSP, ’C4 -35 -35 -35
1. CCS
2. 100/150 arány
3. BPT
4. SSP hidegindítás szimulátornál mutatkozó viszkozitás -20 °C-on, SAE J300, szept.’ 80’. szerinti meghatározás 100 N és 150 N minőségű ásványolaj aránya, a fentebb ismertetett viszkozitásmérési adatok elnyeréséhez átmenti szivattyúzási hőmérséklet meghatározva a Federal Test Method 203 C. szakaszában (Szövetségi teszt módszer)
A teszt azt bizonyítja, hogy a PMA/OKP polimer keverék kisebb mértékben befolyásolja a CCS viszkozitást mint a PMA adalék, s így a PMA/OKP keverékek nehezebb alaptermékben is alkalmazhatók. Ez általában a motor fokozottabb tisztaságát és csökkentett olajfogyasztást eredményez.
12. példa
Teljesítmény magas hőmérsékleten, nagy nyírófeszültségen
Hl. táblázat
PMA PMA/OKP 85/15 (2. példa) PMA/OKP 85/15 (6. példa) PMA/OKP (70/30) koncentrá- tum2
Polimer koncentrátum t%-a az olajban 8,44 7,65 8,64 6,30
KV1· 100 ’COtt 1,403 1,407 1,402 1,401
IO^itÉxs-1 (cSt) (14,03) (14,07) (14,02) (14,01)
KV 150’C-on 10“6m2xs-1 (cSt) 6,28 (6,28) 6,14 (6,14) 5,94, (5,94) 5,78 (5,78)
cPo 100 ’Con 106mp-1 NA 8,76 8,65 NA
PMA PMA/OKP 85/15 (2. példa) PMA/OKP 85/15 (6. példa) PMA/OKP (70/30) koncentrá- tum2
cPo 150 ’Con 106mp-1 4,0 3,92 3,87 3,82
Bosch SSF (ASTm-D3945) 28,0 28,0 30,3 23
1. KV - kinematikus viszkozitás (meghatározás az I. táblázatban).
2. Viscoplex - 5164, Rohm GmbH.
A teszt azt bizonyítja, hogy a találmány szerinti PMA/OKP polimer keverékek lényegében ugyanúgy működnek közre egy motorolaj viszkozitási értékeinek alakulásában magas hőmérsékleten, nagy nyírófeszültség mellett, mint egy PMA-adalék.
13. példa
Keverési hatékonyság 100 °C-on hidegindítás-szimulátorban
A találmány szerinti 85/15 PMA/OKP polimer keveréket (1. példa), valamint a kereskedelmi forgalom55 bán beszerezhető OKP, PMA és PMA/OKP (Viscoplex-5164, Rohm GmbH) koncentrátumokat 7,31% kereskedelmi forgalomban beszerezhető
API SF/CC emulgeálószer-inhibitor készítményt tartalmazó finomított 100-neutrálolajban oldjuk olyan koncentrációban, hogy 100 °C-on 14,5±0,lxl0^m2xs-1
HU 208 993 Β értéket érjünk el (ASTM-D-445). A IV. táblázat tartalmazza az említett viszkozitás eléréséhez szükséges polimer szilárd anyag t%-át azokkal az eredményekkel együtt, amelyeket a -20 °C-on hidegindítás-szimulátorban mért dinamikus viszkozitási értékekként kaptunk (SAE J-300 szept.’80). A CCS viszkozitás - poise-ban azzal a sebességgel van összefüggésben, amelyen egy motort alacsony hőmérsékleten indítani lehet. Minél alacsonyabb a CCS viszkozitás, annál nagyobb a motor indítósebessége.
TV. táblázat
PMA OKP Találmány szerinti PMA/OKP keverék 85/15 PMA/OKP (70/30) koncentrá- tum
Polimer szilárd anyag t% 5,56 2,16 4,13 3,73
KV 100 ’Con 10_5m2xs_1 (St) 1,439 (14,39) 1,452 (14,52) 1,455 (14,55) 1,448 (14,48)
CCS -20 ’Con Po 24,8 19,1 23,9 19,3
Az eredmények azt mutatják, hogy a találmány szerinti PMA/OKP polimer keveréknek sokkal jobb keverési hatékonysága van 100 °C-on, mint a kereskedelmi PMA-nak, mimellett a hidegindítási viszkozitást kevésbé befolyásolja.
14. példa
Tárolási stabilitás és monomer átalakulás
A következőkben a találmány szerinti - 10 és 15 t% kompatibilizálót tartalmazó - 85/15 PMA/OKP polimer keverékekkel 100 °C-on véghezvitt nagyszámú, gyorsított tárolási stabilitású tesztek átlagértékét ismertetjük. (A polimer keverékek és kompatibilizáló szerek megfelelnek az 1. példa szerintieknek, de eltérő konverzió-fokú kompatibilizáló szert alkalmaztunk.) Az alkalmazott alkil-metakrilát monomer átalakulásának foka összefüggésben van azoknak a napoknak a számával, ami alatt a polimer keverék - ugyanazt a kompatibilizálót tartalmazva - két fázisra válik szét. Az eredményeket az V. táblázat tartalmazza.
V. táblázat
Gyorsított tárolási stabilitási teszt
Kompatibilizáló %-a 85/15 PMA/OKP polimer keverékben Szétválási idő napokban
A monomerek átalakulása
alacsony1 közepes2 magas3
10 10 15 28
15 24 29 65
1. A monomer átalakulás nagyobb 90 t%-nál és kevesebb mint 92,5 t%.
2. A monomer átalakulás nagyobb, mint 92,5 t% és kevesebb, mint 95 t%.
3. A monomer átalakulás nagyobb 95 t%-nál.
Az eredmények világosan mutatják, hogy tekintet nélkül a kompatibilizáló koncentrációjára a polimer keverékben, a tárolási stabilitás növekszik, ha a monomer átalakulás megnő. Ha a monomer-átalakulás foka magas, 10 t% kompatibilizáló lényegében ugyanolyan stabilitást eredményez, mint a közepes átalakulási szintű termékből 151%. Továbbá, ha a monomer átalakulás kb. 92,5-95 t%-ról 95 t% fölé növekszik, a stabilitás ideje csaknem megkétszereződik, tekintet nélkül a kompatibilizáló koncentrációjára.

Claims (10)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás kompatibilizálószer előállítására, amely külön előállított, legalább 80 t%-ban polimetakrilát polimer-szegmenseket és legfeljebb 20 t%-ban olefin-kopolimer szegmenseket tartalmaz kenőolaj-adalékok stabilizálására alkalmas, azzal jellemezve, hogy
    A) egy reakcióelegyet készítünk oly módon, hogy oldószerben, előnyösen 100 °C és 150 °C közötti forráspont-tartományú paraffinolajban feloldjuk adott esetben további adalékok kíséretében - az alábbi komponenseket:
    a) egy olajban oldódó olefin-kopolimert, amelynek viszkozitás szerinti átlagos molekulatömege 10000 és 200000 között van, és molekulatömeg-eloszlása, a tömeg szerinti átlagos molekulatömeg és a szám szerinti átlagos molekulatömeg viszonyában kifejezve, kisebb mint 8,
    b) legalább egyféle, alkil-részében 1-22 szénatomot tartalmazó alkil-metakrilát monomer adalékot, és
    c) hidrogénelvonásra képes szabadgyök-iniciátort, olyan mennyiségben, hogy az oldószerben az olefinkopolimer koncentrációja 5-20 t%, a szabadgyök-iniciátornak a polimer és a monomer komponensek keverékének tömegére számított mennyisége 0,1-0,5 t% és a monomer adalék koncentrációja a polimer-monomer keverékben legalább 801% legyen; és
    B) az így elkészített reakcióoldatot 60 °C és 175 °C közötti hőmérsékleten ojtó eljárással polimerizáljuk, adott esetben további oldószer hozzáadásával, legalább 8xl0-3m2xs-1 100 °C-on mért viszkozitású, 40-60 t% polimer szilárd anyagot tartalmazó oldattá, amelyben a monomerek konverzió-foka legalább 901%, előnyösen legalább 95 t%.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olajban oldódó olefin-kopolimerként etilén-propilén kopolimert, etilén-propilén-dién módosított terpolimert, sztirol-izoprén kopolimert vagy sztirol-butadién kopolimert alkalmazunk.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olajban oldódó olefin-kopolimerként 90000 és 150000 közötti átlagos molekulatömegű etilén-propilén kopolimer alkalmazunk.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az 1. igénypont a) szakaszában említett olajban oldódó olefin-kopolimerhez további adalékként, az olefin-kopolimer tömegére
    HU 208 993 Β számítva 50 t%-nál kisebb mennyiségben egy 0,9150,930 g/cm3 sűrűségű polietilént adunk.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az 1. igénypont b) szakaszában említett monomer adalékhoz további komponensként, az alkil-metakrilát(ok) tömegére számítva 10 t%-nál kisebb mennyiségben egy nem-poláris komponenst, mégpedig 1-22 szénatomos alkil-akrilátot vagy sztirolt adunk.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az 1. igénypont b) szakaszában említett monomer adalékhoz további komponenseként, az alkil-metakrilát(ok) és az adott hozzáadott alkil-akrilát vagy sztirol össztömegérre számítva 0,5-10 t% mennyiségben valamely poláris csoportokat tartalmazó komonomert, mégpedig N-vinilpirrolidont, C-vinil-piridint vagy 1-8 szénatomos alkilcsoporttal szubsztituált C-vinil-piridint adunk.
  7. 7. A 6. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy poláris csoportokat tartalmazó komonomerként N-vinil-pirrolidinont alkalmazunk.
  8. 8. Stabilizált olaj-adalék koncentrátum, amely poli(alkil-metakrilát), olefin-kopolimer és kompatibilizálószer keverékét tartalmazza, azzal jellemezve, hogy az legalább 80 t% poli(alkil-metakrilát)-ot és legfeljebb 20 t% olefin-kopolimert (a két komponens össztömegére számítva), továbbá 5-201%, előnyösen 10-15 t% mennyiségben az 1. igénypont szerint előállított kompatibilizálószert tartalmaz.
  9. 9. Eljárás ásványi kenőolajok tulajdonságinak a javítására egy olaj-adalék koncentrátum hozzáadása útján, azzal jellemezve, hogy az ásványi kenőolajhoz 0,5-50 t% mennyiségben a 8. igénypont szerinti stabilizált olaj-adalék koncentrátumot tartalmazó olaj-adalékot adunk.
  10. 10. Kenőolaj kompozíció, amely ásványi kenőolajat és olaj-adalékot tartalmaz, azzal jellemezve, hogy a kompozíció a kenőolaj tömegére számítva 0,5-50 tömeg% 5. igénypont szerinti stabilizált olaj-adalék koncentrátumot tartalmaz.
HU86373A 1985-01-28 1986-01-27 Process for producing compatibilizating agent usable with additives of lubricating oils and stabilized oil-additive concentrate containing the agent, as well as process for using the concentrate HU208993B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US06/695,316 US4611031A (en) 1985-01-28 1985-01-28 Process for the preparation of a compatibilizer for concentrated polymer blends and compatibilizer product

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT40691A HUT40691A (en) 1987-01-28
HU208993B true HU208993B (en) 1994-02-28

Family

ID=24792527

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU86373A HU208993B (en) 1985-01-28 1986-01-27 Process for producing compatibilizating agent usable with additives of lubricating oils and stabilized oil-additive concentrate containing the agent, as well as process for using the concentrate

Country Status (13)

Country Link
US (1) US4611031A (hu)
EP (1) EP0193272B1 (hu)
JP (1) JPH0713125B2 (hu)
AT (1) ATE110747T1 (hu)
CA (1) CA1268455A (hu)
DE (1) DE3650045T2 (hu)
DK (1) DK27586A (hu)
ES (1) ES8702465A1 (hu)
FI (1) FI90433C (hu)
GR (1) GR860208B (hu)
HU (1) HU208993B (hu)
IL (1) IL77692A0 (hu)
ZA (1) ZA86545B (hu)

Families Citing this family (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3613247C2 (de) * 1986-04-19 1995-04-27 Roehm Gmbh Konzentrierte Emulsionen aus Ethylen-Vinylacetat-Copolymeren, Verfahren zu deren Herstellung und deren Verwendung als Stockpunktverbesserer
JP2555284B2 (ja) * 1987-05-14 1996-11-20 出光興産株式会社 温度特性改良潤滑油組成物
FR2642435B1 (fr) * 1989-01-27 1994-02-11 Organo Synthese Ste Fse Additif de viscosite pour huiles lubrifiantes, son procede de preparation et compositions lubrifiantes a base dudit additif
US5061751A (en) * 1989-06-02 1991-10-29 Exxon Chemical Patents Inc. Vinylpyrrolidone grafted polyolefins in polymer blends and composites
US5281651A (en) * 1992-01-29 1994-01-25 Exxon Chemical Patents Inc. Compatibilization of dissimilar elastomer blends using ethylene/acrylate/acrylic acid terpolymers
JPH06228530A (ja) * 1993-02-02 1994-08-16 Sanyo Chem Ind Ltd 粘度指数向上剤
US5416162A (en) * 1993-09-20 1995-05-16 Rohm And Haas Company Compatibilizer for a viscosity index improving polymer blend
US5484866A (en) * 1993-11-09 1996-01-16 Mobil Oil Corporation Concentrates of a highly branched polymer and functional fluids prepared therefrom
DE19641954A1 (de) * 1996-10-11 1998-04-16 Rohmax Additives Gmbh Neue Polymer in Polymer-Dispersion als VI-Verbesserer
US6326449B1 (en) 2000-01-20 2001-12-04 The Sherwin-Williams Company Polymer dispersants
US6972275B2 (en) * 2002-06-28 2005-12-06 Exxonmobil Research And Engineering Company Oil-in-oil emulsion lubricants for enhanced lubrication
EP2129708B1 (de) * 2007-03-21 2011-02-16 Reinhard Feichtinger Kraftstofftankanbauteil und verfahren zur herstellung eines kraftstofftankanbauteils
EP2154230A1 (en) * 2008-08-08 2010-02-17 Afton Chemical Corporation Lubricant additive compositions having improved viscosity index increasing properties
US8415284B2 (en) * 2009-11-05 2013-04-09 Afton Chemical Corporation Olefin copolymer VI improvers and lubricant compositions and uses thereof
US8617675B2 (en) * 2009-12-15 2013-12-31 Reinhard Feichtinger Fuel tank attachment and method for producing a fuel tank attachment
JP2014015584A (ja) * 2012-07-11 2014-01-30 Sanyo Chem Ind Ltd 粘度指数向上剤組成物および潤滑油組成物
JP5926761B2 (ja) * 2013-04-18 2016-05-25 三洋化成工業株式会社 粘度指数向上剤及び潤滑油組成物
CN105505527B (zh) * 2015-12-17 2018-09-04 北京雅士科莱恩石油化工有限公司 一种润滑油降凝型粘度指数改进剂的制备方法
RU2747727C2 (ru) * 2016-11-02 2021-05-13 Эвоник Оперейшнс Гмбх Смазывающая композиция, обладающая улучшенными характеристиками вязкости при низкой рабочей температуре

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3923930A (en) * 1973-04-18 1975-12-02 Texaco Inc Graft polymers and lubricant compositions thereof
US3981958A (en) * 1973-04-19 1976-09-21 Toyoda Gosei Kabushiki-Kaisha (Toyoda Synthetics Co., Ltd.) Graft copolymers and process for producing same
DE2740449C2 (de) * 1977-09-08 1986-08-21 Röhm GmbH, 6100 Darmstadt Verfahren zur Herstellung von Schmierölzusätzen
DE2835192C2 (de) * 1978-08-11 1986-12-11 Röhm GmbH, 6100 Darmstadt Schmieröladditive
DE2905954C2 (de) * 1979-02-16 1982-10-28 Röhm GmbH, 6100 Darmstadt Konzentrierte Polymerisatemulsionen als Viskositätsindexverbesserer für Mineralöle

Also Published As

Publication number Publication date
EP0193272A2 (en) 1986-09-03
JPH0713125B2 (ja) 1995-02-15
DK27586D0 (da) 1986-01-20
ES8702465A1 (es) 1986-12-16
HUT40691A (en) 1987-01-28
ES551342A0 (es) 1986-12-16
CA1268455A (en) 1990-05-01
FI90433C (fi) 1994-02-10
IL77692A0 (en) 1987-12-31
DE3650045T2 (de) 1994-12-15
FI90433B (fi) 1993-10-29
EP0193272B1 (en) 1994-08-31
EP0193272A3 (en) 1988-11-17
JPS61181528A (ja) 1986-08-14
DE3650045D1 (de) 1994-10-06
FI860373A (fi) 1986-07-29
FI860373A0 (fi) 1986-01-27
GR860208B (en) 1986-05-15
US4611031A (en) 1986-09-09
ZA86545B (en) 1987-03-25
ATE110747T1 (de) 1994-09-15
DK27586A (da) 1986-07-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU208993B (en) Process for producing compatibilizating agent usable with additives of lubricating oils and stabilized oil-additive concentrate containing the agent, as well as process for using the concentrate
US4290925A (en) Lubricating oil additives
US4867894A (en) Pour point improving additives for mineral oils
US5108635A (en) Viscosity additive for lubricating oils, process for its preparation and lubricating compositions based on the said additive
EP0140274B2 (de) Additive für Schmieröle
CA1305126C (en) Lubricating oil composition
DE60032083T3 (de) (Meth)acrylat Copolymere als Fliesspunkt-verringerndes Mittel
EP0113138B1 (en) A product suitable as lubricating oil additive, its preparation and a lubricating oil containing it
RU97107846A (ru) Полярные привитые полиолефины, способы их получения и содержащие их композиции смазочных масел
KR20010023141A (ko) 고분자량 및 저분자량 중합체 첨가제 혼합물을 사용하여 윤활유의 저온 유동도를 향상시키는 방법
US5726136A (en) Multifunctional additive for lubricating oils compatible with fluoroelastomers
US5416162A (en) Compatibilizer for a viscosity index improving polymer blend
JPH0450328B2 (hu)
EP0872539A1 (en) Viscosity index improver, process for preparing the same and lubricating oil composition
US4665121A (en) Concentrated emulsions of olefin copolymers
US5851967A (en) Dispersant viscosity index improving additive for lubricating oils
JPH0830099B2 (ja) 潤滑油用添加剤として使用しうる共重合体組成物
FR2701036A1 (fr) Additif de viscosité stable au cisaillement pour huiles lubrifiantes.
EP0596567B1 (en) Polymeric additive for lubricating oils
EP0682046B1 (en) Process for making a viscosity index improving copolymer
JPH07286189A (ja) 潤滑油添加剤及び潤滑油
US5035820A (en) Oil compositions containing modified star polymers
JPH07150181A (ja) 潤滑油添加剤組成物およびその製造方法
JPH09165473A (ja) ポリマーエマルジョン
JP4632547B2 (ja) フリーラジカル重合したコポリマーを製造するための改良された方法

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee