HU207329B - Eljárás új cefem-származékok előállítására - Google Patents

Eljárás új cefem-származékok előállítására Download PDF

Info

Publication number
HU207329B
HU207329B HU805590A HU805590A HU207329B HU 207329 B HU207329 B HU 207329B HU 805590 A HU805590 A HU 805590A HU 805590 A HU805590 A HU 805590A HU 207329 B HU207329 B HU 207329B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
alkanoyl
phenyl
alkyl
tri
protected
Prior art date
Application number
HU805590A
Other languages
English (en)
Inventor
Takao Takaya
Kazuo Sakane
Kenzi Miyai
Kohji Kawabata
Original Assignee
Fujisawa Pharmaceutical Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Fujisawa Pharmaceutical Co filed Critical Fujisawa Pharmaceutical Co
Priority claimed from HU874258A external-priority patent/HU202540B/hu
Publication of HU207329B publication Critical patent/HU207329B/hu

Links

Landscapes

  • Cephalosporin Compounds (AREA)

Abstract

Eljárás a (II) általános képletű vegyületek vagy sóik előállítására, ahol Ra3 hidroxi-(rövid szénláncú)-a!kil-csoport vagy védett, előnyösen rövid szénláncú alkanoil-, mono- (vagy tri-)-haIogén-(rövid szénlánc(i)-alkanoil-, rövid szénláncú alkoxikarbonil-, benzoíl-, toluoil-, naftoil-, fenil-(rövid szénláncú)-alkanoil-, fenoxi- karbonil-, naftiloxi-karbonil-, feniloxi-(rövid szén- láncú)-alkanoil-, fenil-glioxiloil-, naftil-glioxiloil-, fenil-(rövid szénláncú)-aikoxikarbonil-, nitrofenil- (rövid szénláncíi)-alkoxikarbonil-, mono-(vagy di- vagy tri)-fenil-(rövid szénláncú)-alkil- vagy tri- (rövid szénláncú)-alkil-szilil-védőcsoporttal védett hidroxi-(rövid szénláncú)-alkil-csoport, R4 aminocsoport vagy védett, előnyösen rövid szénláncú alkanoil-, mono-(vagy di- vagy tri)-halogén- (rövid szénláncú)-alkanoil-, rövid szénláncú alk- oxi-karbonil-, karbamoil-, benzoíl-, toluoil-, naftil-, fenil-(rövid szénláncú)-alkanoil-, fenoxi-karbonil-, naftiloxi-karbonil-, feniloxi-(rövid szénláncú)-alka- noil-, fenil-glioxiloil-, naftil-glioxiloil-, fenil-(rövid szénláncú)-alkoxi-karbonil-, nitrofenil-(rövid szén- láncú)-alkoxi-karbonil-, fenil-(rövid szénláncú)-alki- lidén-, hidroxi-fenil-(rövid szénláncú)-alkilidén-, mono-(vagy di- vagy tri)-fenil-(rövid szénláncú)-al- kil- vagy tri-(rövid szénláncú)-alkil-szilil védőcsoporttal védett aminocsoport, és R5 hidrogénatom vagy rövid szénláncú alkilcsoport.

Description

A találmány tárgya eljárás új ceíern-származékok és gyógyászatilag elfogadható sóik előállítására - melyek mikrobaellenes hatásúak, és emberi és állati szervezetekben fertőző megbetegedések kezelésére alkalmasak - alkalmas közbenső termékek előállítására.
A találmány szerinti vegyületek és gyógyászatilag elfogadható sóik igen hatékonyak számos patogén mikroorganizmussal szemben.
Ugyancsak a találmány tárgya eljárás gyógyászati készítmények előállítására, melyek hatóanyagként a találmány szerint előállított új cefem-származékokat vagy gyógyászatilag elfogadható sóikat tartalmazzák.
A találmány szerint előállított új cefem-vegyilletek a (II) általános képlettel jellemezhetők. A képletben R3 hidroxi-(rövid szénláncú)-alkil-csoport vagy védett hidroxi-(rövid szénláncú)-alkil-csoport,
R4 amino- vagy védett aminocsoport, és R3 hidrogénatom vagy rövid szénláncú alkilcsoport.
A védőcsoportok Green „Protective Groups in Organic Synthesis” c. kézikönyvében részletezve vannak.
A (II) általános képletű vegyületek körébe tartozik a szín-izomer, az anti-izomer és ezek elegye egyaránt. A szín-izomer az egyik geometriai izomer, melynek rész-szerkezetét az (a) általános képlet szemlélteti, ahol R1 és R2 a fentiekben megadott.
A másik geometriai izomert, az anti-izomert a (b) általános képletű rész-szerkezettel jellemezhetjük, mely képletben
R1 és R2 a fent megadott.
Bármely geometriai izomer, valamint az azok elegyednek előállítása egyaránt a találmány tárgyát képezi.
A továbbiakban, valamint az igénypontokban ezen geometriai izomerek és izomer-elegyek az egyszerűség kedvéért a (c) általános rész-képlettel kerülnek jellemzésre, ahol
R1 és R2 a fentiekben megadott.
A (II) általános képletű vegyöletekben a pirazóliócsoport tautomer formában is létezhet, ezt a tatitonier egyensúlyt az A-reakcióvázlattal jellemezhetjük, ahol R3, R4 és R5 a fentiekben megadott.
A találmány tárgyát képezi egyaránt a bármely tautomer izomer előállítása, azonban a továbbiakban és az igénypontokban az egyszerűség kedvéért a (II) általános képletű vegyületeknél a pirazőliócsoportot az A képlettel jelöljük.
A leíró részben és az igénypontokban az egyes csoportok jelentése a következő:
A „rövid szénláncú'' kifejezés olyan csoportokat jelent, amelyek 1-6 szénatomot tartalmaznak, ha csak külön azt másképpen nem említjük.
Az R3 jelentésében a védett hidiOxi-(rövid szénláncú)-alkilcsoport előnyösen rövid szénláncú-alkanoil-, mono-(vagy di- vagy tri)-halogén-(rövid szénláncú)-alkanoil-, rövid szénláncú alkoxikarbonil-, benzoil-, toluoil-, naftoil-, fenil-(rövid szénláncú)-alkanoil-, fenoxi-karbanoil-, naftiloxi-karbonil-, feniloxi-(rövid szénláncú)-alkanoil-, fenil-glioxiloil-, naftil-glioxiloil-. fenil-(rövíd szénláncú)-alkoxikarbonil-, nitrofenil-(rövid szénláncú)-alkoxikarbonil-, niono-(vagy di-.. vagy tri)-fenil-(rövid szénláncú)-alkil- vagy tri(rövid szénIáncú)-alkil-szilil-védőcsoporttal védett hidroxi-(rövid szénláncú)-alkilcsoport.
R4 jelentésében a védett aminocsoport előnyösen rövid szénláncú alkanoil-, mono-(vagy di- vagy tri)-halogén-(rövid szénláncú)-alkanoil-, rövid szénláncú alkoxi-karbonil-, karbamoil-, benzoil-, toluoil-, naftoil-, fenil-(rövid szénláncú)-alkanoil-, fenoxi-karbonil-, naftiloxi-karbonil-, feniloxi-(rövid szénláncú)-alkano11-, fenil-glioxiloil-, naftil-glioxiloil-, fenil-(rövid szénláncú)-alkoxi-karbonil-, nitrofenil-(rövid szénláncú)alkoxi-karbonil-, fenil-(rövid szénláncú)-alkilidén-, hidroxi-fenil-(rövid szénláncú)-alkílidén-, mono-(vagy di- vagy tri)-fenil-(rövid szénláncú)-alkil- vagy tri-(rövid szénláncú)-alkil-szilil védőcsoporttal védett aminocsoport.
Az R4, illetve R6 „védett aminocsoport”-on a védőcsoport, például rövid szénláncú alkanoil-, például formil-, acetil-, propionil-, hexánod-, pivaloil- stb. csoport, mono-(vagy di- vagy tri)-halogén-(rövid szénláncú)-alkanoil-, például klór-acetil-, trifluor-acetil- stb. csoport, rövid szénláncú alkoxi-karbonil-, például metoxi-karbonil-, etoxi-karbonil-, terc-butoxi-karboníl-, terc-pentiloxi-karbonil-, hexiloxi-karbonil-csoport stb., karbamoilesöpört, aroiI-, például benzoil-, toluoil-, naftoílcsoport stb., aril-(rövid szénláncú)-alkanoil-, például fenil-acetil-, fenil-propionil-csoport, stb., ariloxikarbonil-, például fenoxi-karbonil-, naftiloxi-karbonilcsoport, stb., ariloxi-(rövid szénláncú)-alkanoil-, például fenoxi-acetil-, fenoxi-propionil- stb. csoport, aril-glioxiloil-, például fenil-glioxiloil-, naftil-glioxiloil- stb. csoport, aril-(rövid szénláncú)-alkoxi-karbonil-csoport, mely megfelelő szubsztituenseket tartalmazhat, például a benziloxi-karbonil-, fenetiloxi-karboníl-, p-nitro-benziloxi-karbonil-csoport stb., szubsztituált vagy szubsztituálatlan aril-(rövid szénláncú)-alkilidén-, például benzilidén-, hidroxi-benzilidénstb. csoport, aril-(rövid szénláncú)-alkil-, például mono-, vagy di- vagy trifenil-frövid szénláncú)-alkil-, például benzil-, fenetil-, benzhidril-, tritil- stb. csoport vagy hasonlók, mely csoportok közül előnyös a rövid szénláncú alkanoil- vagy karbamoilcsoport, és legelőnyösebb a 1-4 szénatomos alkanoilcsoport vagy karbamoilcsoport.
A „védett hidroxi-(rövid szénláncú)-alkil”-csoportban szereplő előnyös védett hidroxilcsoport például egy aciloxi-csoport vagy hasonló. Az aciloxicsoport megfelelő acilcsoportja például a rövid szénláncú alkanoil-, például formil-. acetil-, propionil-, hexánod-, pivaloil-, stb. csoport, mono-(vagy di- vagy tri)-halogén-(rövid szénláncú)-alkanoil-, például klór-acetil-, trifluor-acetilstb. csoport, rövid szénláncú alkoxi-karbonil-csoport, például metoxi-karbonil-, etoxi-karbonil-, terc-butoxikarbonil-, terc-pentiloxi-karbonil-, heptiloxi-karbonil-, stb. csoport, vagy hasonlók.
A (11) általános képletű vegyületek sói magukban foglalják a fémsókat, például alkálifém-, például nátrium-, kálium-sókat stb., és az alkáli-íöldfémsókat, például kalcium-, magnézium-sót stb., valamely ammóniiim-sót, valamely szerves bázissal alkotott sót, például trimetil-amin, trietií-ainin, piridín, pikolin, diciklohe1
HU 207 329 Β xil-amin, Ν,Ν’-dibenzil-etilén-diamin-sót stb., valamely szerves savval alkotott sót, például formiátot, acetátot, trifluor-acetátot, maleátot, tartarátot, metánszulfonátot, benzol-szulfonátot, toluol-szulfonátot stb., valamely szervetlen savval alkotott sót, például hidrokloridot, hidrobromidot, szulfátot, foszfátot stb., valamely aminosavval alkotott sót, például argininsót, aszparaginsavsót, glutaminsavsót stb. és hasonlókat.
A (II) általános képletű anyagok újak, és az A- és B-reakcióvázlat szerint állíthatók elő. A reakcióvázlatokban
R5, R4, R5 és Y jelentése az előzőekben megadott,
R6 védett aminocsoport,
R7 védett karboxilcsoport, és X° valamely anion.
Az R6 védett aminocsoportban szereplő védőcsoport célszerűen valamely, előzőekben említett csoport lehet, előnyösen szubsztituált vagy szubsztituálatlan aril-(rövid szénláncú)-alkilidén-csoport, például benzilidén-, hidroxi-benzilidén-csoport stb., rövid szénláncú alkoxi-karbonil-, például metoxi-karbonil-, etoxikarbonil-, terc-butoxi-karbonil-, terc-pentiloxi-karbonil-, hexiloxi-karbonil-csoport stb.
Az R7 csoportként megadott, védett karboxibesöpört előnyösen aril-(rövid szénláncú)-alkoxi-karbonilcsoport, mely adott esetben szubsztituált lehet, mint például a benzhidriloxi-karbonil-csoport stb.
Megfelelő anion például a formiát, acetát, trifluoracetát, maleát, tartarát, metán-szulfonát, benzol-szulfonát, toluol-szulfonát, klorid, bromid, jodid, szulfát, foszfát vagy hasonlók.
A (II) általános képletű vegyületek előállítására bemutatott A- és B-reakcióvázlatot az alábbiakban részletesen is ismertetjük.
A-l eljárás
A (VI) általános képletű vegyületet vagy sóját úgy állíthatjuk elő, hogy valamely (IV) általános képletű vegyületet vagy sóját (V) általános képletű vegyülettel vagy sójával reagáltatunk.
A (IV) és (V) általános képletű vegyületek megfelelő sóiként ugyanazok említhetők, melyeket az (II) általános képletű vegyületeknél már megadtunk.
A reakciót oldószerben, például vízben, foszfátpufferban, acetonban, kloroformban, acetonitrilben, nitrobenzolban, metilén-kloridban, etilén-kloridban, formamídban, Ν,Ν-dimetil-formamidban, metanolban, etanolban, dietil-éterben, tetrahidrofuránban, dimetilszulfoxidban, vagy bármely más, olyan szerves oldószerben végezhetjük, melyek nem befolyásolják károsan a reakciót. Előnyösen erősen poláros oldószereket alkalmazunk. A fenti oldószerek közül a hidrofil oldószerek vízzel alkotott elegyeikként is alkalmazhatók. Amennyiben az (V) általános képletű vegyület folyékony, az oldószerként is alkalmazható.
A reakciót előnyösen valamely bázis, például szervetlen bázis, például alkálifém-hidroxid, alkálifém-karbonát, alkálifém-hidrogén-karbonát, szerves bázis, például trialkil-amin és hasonlók jelenlétében végezhetjük. A reakció hőmérséklete nem kritikus, és azt általában szobahőmérsékleten, melegítés közben vagy forralás közben végezzük. A reakciót előnyösen valamely alkálifém-halogenid, pl. nátrium-jodid, káliumjodid stb., alkálifém-tiocianát, például nátrium-tiocianát, kálium-tiocianát stb. vagy hasonlók jelenlétében végezzük.
Az X° anion például valamely Y kilépő csoportból származtatható anion, mely a fentiből bármely hagyományos módszerrel származtatható.
A-2 eljárás
A (II) általános képletű vegyületet vagy sóját úgy állíthatjuk elő, hogy a (VI) általános képletű vegyületről vagy sójáról lehasítjuk az R6 csoporton szereplő amino-védőcsoportot, illetve az R7 csoport helyén álló karboxi-védőcsoportot.
A reakciót hagyományos módszerekkel, például hidrolízissel vagy hasonlókkal végezzük.
A hidrolízist előnyösen valamely bázis vagy sav ideértve a Lewis-savakat is - jelenlétében végezzük. Alkalmas bázisok a szervetlen bázisok és szerves bázisok, például egy alkálifém, például nátrium, kálium, stb., alkáli-földfém, például magnézium, kalcium stb., hidroxidok vagy karbonátok vagy hidrogén-karbonátok, melyek az előző fémekből származtathatók, trialkil-aminok, például trimetil-amin, trietil-amin stb., pikolin l,5-diazabiciklo[4.3.0]non-5-én, 1,4-diazabiciklo[2.2.2]oktán, 1,8-diazabiciklo[5.4.0]undec-7-én, vagy hasonlók.
Megfelelő savak a szerves savak, például hangyasav, ecetsav, propionsav, triklór-ecetsav, trifluor-ecetsav stb. szervetlen savak, például sósav, hidrogén-bromid, kénsav stb. A lehasításhoz alkalmazható Lewissav például egy trihalogén-ecetsav, például triklór-ecetsav, trifluor-ecetsav stb. vagy hasonlók, és a lehasítást előnyösen valamely kation-megkötőszer, például anizol, fenol stb, jelenlétében végezzük.
A reakciót általában oldószerben, például vízben, alkoholban, például metanolban, etanolban stb., metilén-kloridban, tetrahidrofuránban, ezek elegyében, vagy bármely olyan más oldószerben végezzük, mely a reakciót nem befolyásolja károsan.
Valamely folyékony bázis vagy sav ugyancsak alkalmazható oldószerként.
A reakció hőmérséklete nem kritikus, és a reakciót általában hűtés közben, szobahőmérsékleten vagy emelt hőmérsékleten végezzük.
Ugyancsak a találmány tárgyát képezi, az eljárásnak az a foganatositási módja, melynek során az R4 védett aminocsoportot aminocsoporttá alakítjuk a reakció során.
B) eljárás
A (11b) általános képletű vegyületet vagy sóját úgy állíthatjuk elő, hogy valamely (Ha) általános képletű vegyiiletről lehasítjuk az R4 csoportban levő amino-védőcsoportot. A reakciót az előzőekben az A-2 eljárásnál leírtak szerint végezhetjük, ezért a reagensek és reakciókörülmények, például oldószer, reakció-hőmérséklet megválasztásánál az A-2 eljárásnál leírtakat vehetjük figyelembe.
HU 207 329 Β
Ugyancsak a találmány oltalmi körébe tartozik az a foganatosítási mód, melynek során az R'- védett hidroxi-(rövid szénláncú )-alkil-csoportot hidroxi-(rövid szénláncú)-alkil-csoporttá alakítjuk a reakció során.
Az alábbi példákban a találmány szerinti eljárást részletesen ismertetjük.
1. példa
38,86 ml ecetsavanhidrid és 15,54 ml hangyasav elegyét 45 °C hőmérsékleten, 45 percig keverjük. Az elegyhez jéggel történő hűtés közben 10 g 5-amino-l-metilpirazolt adunk, és a reakcióelegyet ugyanezen a hőmérsékleten 10 percen át keverjük. A kapott elegyet víz és etil-acetát elegyébe öntjük, és a kapott oldat pH-értékét kálium-karbonáttal 8-ra állítjuk. A szerves fázist elválasztjuk, és a vizes fázist hatszor etil-acetáttal extraháljuk. A szerves fázisokat egyesítjük, vízmentes magnézium-szulfát felett szárítjuk, és vákuumban bepároljuk, ily módon 12,88 g 5-formamido-l-metil-pirazolt kapunk. Op.: 71-73 °C.
IR-spektrum (nujol): 3300, 3200, 1705, 1590 cm-1. NMR-spektrum CDCR, delta): 3,69 és 3,74 (3H, s),
6,04 és 6,23 (1H, d, J = 3 Hz), 7,34 (1H, s), 8,21 (1H, s).
2. példa
Az alábbiakban felsorolt vegyületeket az 1. kiindulási példában megadottak szerint állítjuk elő:
(1) 4-formamido-1 -metil-pirazol.
Op.: 44-45 °C.
IR-spektrum (nujol): 3250, 1665, 1585 cm-1. NMR-spektrum (CDCR, delta): 3.83 (3H, s), 7,33 (1H,
s), 7,83 (IH, s), 8,17 (IH, s).
(2) 5-formamido-l,4-dimetil-pirazol.
IR-spektrum (nujol): 3200, 1665, 1585 cm-1. NMR-spektrum (CDCR, delta): 1,90 és 1,98 (3H, s),
3,64 és 3,72 (3H, s)’ 7,29 és 7.31 (1H, s), 8,10 (1H, széles s), 8,33 és 9,03 (1H, s).
3. példa g benzihidril-7P-terc-butoxi-karbonil-amino-3klór-metil-3-cefem-4-karboxilát és 4,37 g nátrium-jodid 15 ml acetonnal készített elegyéhez szobahőmérsékleten 15 g 5-formamido-l-metil-pirazolt adunk. 40 percen át az elegyet ugyanezen a hőmérsékleten keverjük, majd víz és etil-acetát elegyébe öntjük. A szerves fázist elválasztjuk és vízzel mossuk, majd nátrium-kloridos mosást végzünk, végül vízmentes magnézium-szulfát felett szárítjuk.
Az oldatot vákuumban bepárolva 20,95 g benzhidril-7P-terc-butoxi-karbonil-amino-3-(3-formamido-2metiI-l-pirazol)-metil-3-celém-4-karboxilát-jodidot kapunk,
IR-spektrum (nujol): 1780, 1710, l580cirr'. NMR-spektrum (DMSO-df„ delta): l,40 (9H, s), 3,41 (2H, széles s), 3,65 (3H, s), 5,!2 (IH, d, J = 5 Hz),
5,36 (2H, széles s), 5,57 (IH, dd, J = 8 Hz és 5 Hz),
6,88 (IH, s), 6,89 (IH, m), 7,10-7,48 (10H, m),
7,83 (IH, d, J = 8 Hz), 8,24 (IH, d, J = 3 Hz), 8,45 (IH, s).
4. példa
Az alábbi vegyületeket állítjuk elő a 3. kiindulási példában leírtakhoz hasonlóan eljárva:
(1) benzhidril-7p-terc-butoxi-karbonil-amino-3-(4formamido-2-metil-l-pirazoI)-metil-3-cefem-4-karboxilát-jodid.
IR-spektrum (nujol): 1785, 1720, 1605 cnr1. NMR-spektrum (DMSO-d6, delta): 1,39 (9H, s), 3,42 (2H, széles s), 3,77 (3H, s), 5,11 (IH, d, J - 5 Hz), 5,41 (2H, széles s), 5,60 (IH, dd, J = 8 Hz és 5 Hz), 6,89 (IH, s), 7,18-7,52 (10H, m), 7,96 (IH, d, J = 8 Hz), 8,25 (lH,s), 8,51 (IH, s), 8,57 (IH, s).
(2) benzhidril-7P-terc-butoxi-karbonil-amino-3-(3formamido-2,4-dimetil-l-pirazólió)-metil-3-cefem-4karboxilát-jodid.
IR-spektrum (nujol): 3300, 1780, 1705 cm-1. NMR-spektrum (DMSO-d6, delta): 1,42 (9H, s), 1,98 (3H, s), 3,45 (2H, széles s), 3,63 (3H, s), 5,19 (IH, d, J = 5 Hz), 5,40 (2H, széles s), 5,61 (IH, dd, J = 5 Hz és 8 Hz), 6,95 (IH, s), 7,21-7,58 (10H,m),8,00 (IH, d, J = 8 Hz), 8,21 (IH, s), 8,43 (IH, s).
5. példa
20,9 g benzhidril-7P-terc-butoxi-karbonil-amino-3(3-formamido-2-metil-l-pirazólió)-metil-3-cefem-4karboxilát-jodid és 20 ml anizol 40 ml metilén-kloriddal készített oldatához jéggel történő hűtés közben 40 ml trifluor-ecetsavat csepegtetünk. Az elegyet
1,5 órán át szobahőmérsékleten keverjük, majd 300 ml diizopropil-éter és 300 ml etil-acetát elegyébe öntjük. A kapott csapadékot szűréssel elválasztva 16,20 g 7β3-(3-formamido-2-metil-I-pirazólió)-metil-3-cefem-4karboxilát-di-(trifluor-ecetsav)-sót kapunk.
IR-spektrum (nujol): 3350, 1770, 1660 cm”1. NMR-spektrum (DMSO-d(„ delta): 3,45 (2H, s), 3,87 (3H, s), 5,18 (2H, s), 5,47 (2H, s), 6,95 (IH, d. J = 3 Hz), 8,33 (1H, d, J = 3 Hz), 8,47 (1H, s).
6. példa
Az alábbi vegyületeket az 5. kiindulási példában leírtakhoz hasonló módon állítjuk elő:
(1) 7p-amino-3-(4-formamido-2-metil-l-pirazóIió)metil-3-cefem-4-karboxilát-di-(trifluor-ecetsav)-só.
IR-spektrum (nujol): 3400, 1780, 1660, 1605 cm-1, NMR-spektrum (DMSO-d6, delta): 3,51 (2H, széles s),
4,06 (3H, s), 5,23 (2H, s), 5,55 (2H, széles s), 8,30 (IH, s), 8.61 (IH, s),8,67(lH, s).
(2) 7p-amino-3-(3-formamido-2,4-dimetil-l-pirazólió)-metil-3-cefem-4-karboxilát-di-(trifluor-ecetsav)só.
NMR-spektrum (DMSO-dft, delta): 2,01 (3H, s), 3,48 (2H, széles s), 3,83 (3H. s), 5,24 (2H, s), 5,50 (2H, széles s), 8,26 (1H, s), 8,41 (1H, s).
7. példa
0,353 ml tömény sósavat adunk 0,565 g 7P-amino3-(3-formamido-2-metil-l-pirazólió)-metil-3-cefem-4karboxilát-di-(trifluor-ecetsav)-só 3 ml tetrahidrofurán és 3 ml metanol elegyéhez szobahőmérsékleten. Az elegyet ugyanezen a hőmérsékleten 12 órán át kever1
HU 207 329 Β jük, majd 100 ml etil-acetáthoz csepegtetjük. A kapott csapadékot szűréssel elválasztva 292 mg 7p-amino-3(3-amino-2-metil-l-pirazólió)-metil-3-cefem-4-karboxilát-trihidrokloridot kapunk.
NMR-spektrum (DMSO-d6, delta): 3,31 és 3,56 (2H,
ABq, J = 8 Hz), 3,67 (3H, s), 5,20 (2H, széles s),
5.29 (2H, széles s), 5,87 (1H, d, J = 3 Hz), 8,12 (1H, d, J = 3Hz).
8. példa
A 7. példában leírtakhoz hasonló módon eljárva, 7p-amino-3-(3-amino-2,4-dimetil-l-pirazol)-metil-3cefem-4-karboxilát-trihidiOkloridot állítunk elő. IR-spektrum (nujol): 3350, 1780,1640 cm-1. IR-spektrum (nujol): 3325, 1770, 1650, 1630, ' 1590 cm’1.
NMR-spektrum (D2O, delta): 1,52 (6H, s), 3,19 és 3,37 (2H, ABq, J = 18 Hz), 3,66 (3H, s), 4,97 és 5,25 (2H, ABq, J = 15 Hz), 5,20 (1H, d, J = 5 Hz), 5,84 (lH,d, J = 5 Hz), 5,91 (1H, d, J = 3 Hz), 7,82 (1H, d, J = 3 Hz).
9. példa
7p-amino-3-(3-amino-2-metil-l-pirazólió)-metil-3cefem-4-karboxilát-trihidiOkloridot (5 kg) 16 1 vízben oldunk. Az oldatot oszlopkromatográfiának vetjük alá Diaion HP-20 makropórusos, nemionos, adszorpciós gyantán.
A kívánt terméket vízzel eluáljuk. A 30 1 eluátumhoz 160 1 acetont adunk, és az elegyet szobahőmérsékleten 2 órán át keverjük. A kapott csapadékot szűréssel elválasztjuk, és ily módon 1,802 kg kristályos 7p-amino-3-(3-amino-2-metil-1 -pirazol)-metil-3-cefem-4-ka rboxilát-hidroklorid-dihidrátot kapunk.
IR-spektrum (nujol): 3540, 3350, 3150, 1775, 1635,
1585 cm-1.
NMR-spektrum (DMSO-d6, delta): 3,66 (3H, s), 4,83 (1H, d, J = 5 Hz), 5,03 (1H, d, J = 5 Hz), 5,18 és
5.30 (2H, ABq, J = 15 Hz), 5,85 (1H, d, J = 3 Hz),
7,44 (2H, széles s), 8,08 (1H, d, J = 3 Hz).
10. példa
105,15 g szulfuril-kloritl 1500 ml metilén-kloriddal készített oldatához -20 °C hőmérsékleten 279 g trifenil-foszfit 300 ml metilén-kloriddal készített oldatát adjuk, és az elegyet 30 percen át -20 és—30 °C közötti hőmérsékleten keverjük. Ezután az elegyhez 300 g benzhidril-73-(2-hidiOxi-benzilidén-amino)-3hidroxi-metil-3-cefem-4-karboxilátot adunk -20 és -30 °C közötti hőmérsékleten. Az elegyet 30 percen át ugyanezen a hőmérsékleten keverjük, majd 7,5 1 etil-acetát és 2,41 6,5%-os, vizes kálium-karbonát-oldat elegyébe öntjük. A szerves fázist elválasztjuk, 300 ml nátrium-klorid-oldattal mossuk, majd 500 ml térfogatúra pároljuk be 30 °C hőmérsékleten. A tömény oldathoz 300 ml N,N-dimetil-formamídot,
187,5 g 5-formamido-1 -meti 1-pirazolt és 119,4 g kálium-jodidot adunk, és az elegyet 22 órán át 31—34 °C hőmérsékleten keverjük. A reakcióelegyet 600 ml acetonnal hígítjuk, és a híg oldatot 20-25 °C hőmérsékleten 6,0 1 izopropil-alkohol és 6,0 1 diizopropiléter elegyébe csepegtetjük. A kapott csapadékot szűréssel elválasztjuk, és vákuumban történő szárítás után 514,8 g benzhidril-7P-(2-hidroxi-benzilidénamino)-3-(3-formamido-2-metil-l-pirazólió)-metil-3 -cefem-4-karboxilát-jodidot kapunk.
IR-spektrum (nujol): 1790, 1725, 1630, 1590, 1230, 1110 cm-1.
NMR-spektrum (DMSO-d6, delta): 3,60 (2H, széles s), 3,75 (3H, s), 5,50 (2H, széles s), 5,33 (1H, d, J = 6 Hz), 5,90 (1H, d, J = 6 Hz), 6,60-7,60 (15H, m), 8,33-8,60 (3H, m), 8,90 (1H, s), 12,00 (1H, m).
77. példa
170 g benzhidril-7P-(2-hidroxi-benzilidén-amino3- (3-formamido-2-metil-l-pirazólió)-metil-3-cefem-4karboxilát-jodid metilén-kloriddal és hangyasavval készített oldatához 24,65 g 35%-os sósavat adunk. Az elegyet 3 órán át 25-30 °C hőmérsékleten keverjük, majd 1700 ml aceton és 3400 ml etil-acetát elegyébe csepegtetjük. A kapott csapadékot szűréssel elválasztjuk, és vákuumban szárítjuk, ily módon 86,7 g 7β-απιίno-3-(3-formamido-2-metÍl-l-pirazólió)-metil-3-cefem4- karboxilát-hidrokloridot kapunk.
IR-spektrum (nujol): 1800, 1720, 1650, 1590 cm-1. NMR-spektrum (DMSO-d6, delta): 3,55 (2H, széles s),
4,03 (3H, s), 5,30 (2H, széles s), 5,33 (2H, széles s), 6,80-7,60 (2H, m), 8,60 (1H, széles s).
12. példa
510 g benzhidril-73-(2-hidroxi-benzilidén-amino)3- (3-fbnnamido-2-rnetil-l-pirazóIió)-metil-3-cefem-4-karboxilát-jodid 1275 ml metilén-kloriddal és 1275 ml hangysavval készített oldatához 20-25 °C hőmérsékleten 145 g 35%-os sósavat adunk. Az elegyet 1 órán át 20-25 °C hőmérsékleten keverjük, majd ugyanezen a hőmérsékleten 1020 ml aceton és 2040 ml etil-acetát elegyébe csepegtetjük. A kapott csapadékot szűréssel elválasztjuk, és vákuumban szárítjuk, ily módon
255,9 g 7P-amino-3-(3-formamido-2-metil-l-pirazol)metil-3-cefem-4-karboxilát-hidrokloridból és 7ji-amino-3-(3-amino-2-metil-l-pirazol)-metil-3-cefem-4-karboxilát-hidrokloridból álló elegyet kapunk. A 255,9 g elegyet 1023,6 ml metanolban oldjuk, az oldathoz 66,6 g 35%-os sósavat adunk, és az elegyet 1 órán át 28—30 °C hőmérsékleten keverjük. Az oldhatatlan anyagot kiszűrjük, és 512 ml metanollal mossuk. Az egyesített szűrleteket és mosófolyadékokat 2560 ml aceton és 5120 ml etil-acetát elegyébe csepegtetjük 20-25 °C hőmérsékleten, A kapott csapadékot szűréssel elválasztjuk és vákuumban szárítjuk, ily módon 7βamino-3-(3-amino-2-metil-l-pirazol)-metil-3-cefem4- karboxílát-hidiOkloridot kapunk.
IR-spektrum (nujol): 1800, 1720, 1650, 1600,
1230 cnr1.
NMR-spektrum (DMSO-d6, delta): 3,30 és 3,55 (2H, ABq, J = 18 Hz), 3,70 (3H, s), 5,25 (2H, széles s), 5,33 (2H, széles s), 5,93 (1H, d, J =- 3 Hz), 8,25 (1H, d, J = 3 Hz),
HU 207 329 Β
13. példa g nátrium-cianát 400 mi vízzel készített oldatát csepegtetjük 19,4 g l-inetil-5-amino-pirazol 96 ml ecetsavval és 192 ml vízzel készített oldatához, majd az elegyet szobahőmérsékleten 7 órán át keverjük. A reakcióelegyet 400 ml víz és 400 ml etilacetát elegyébe csepegtetjük. A szerves fázist elválasztjuk, telített, vizes nátrium-klorid-oldattal mossuk, vízmentes magnézium-szulfát felett szárítjuk és bepároljuk, ily módon 14,6 ml l-metil-5-ureido-pirazolt kapunk.
IR-spektrum (nujol): 3300 (széles s), 1735, 1600 (széles s) cm-1.
NMR-spektrum (DMSO-d6, delta): 3,63 és 3,67 (3H, d, J = 2 Hz), 6,10, 6,22 (1H, dd, J = 2 Hz), 7,28, 7,35 (1H, d, J = 2 Hz).
14. példa
11,13 ml ecetsavanhidrid és 5,93 ml hangyasav elegyét szobahőmérsékleten 30 percen át keverjük. Az oldathoz jéggel történő hűtés közben 5 g 5-amino-i-(2hidroxi-etil)-pirazolt adunk, majd az elegyet 1 órán át 30-40 °C hőmérsékleten keverjük. A reakcióelegyet víz, tetrahidrofurán és etil-acetát elegyébe öntjük, és pH-értékét vizes nátrium-hidrogén-karbonát-oldattal 6ra állítjuk. A szerves fázist elválasztjuk, és a vizes fázist tetrahidrofurán és etil-acetát elegyével háromszor extraháljuk. A szerves fázisokat egyesítjük, vízmentes magnézium-szulfát felett szárítjuk és vákuumban bepároljuk, ily módon 5,18 g 3-formamidol-(2-formiIoxi-etil)-pirazolt kapunk.
IR-spektrum (nujol): 3180, 1705, 1660 cm-1. NMR-spektrum (DMSO-dft, delta): 4,21-4,61 (4H, m),
6,11 és 6,34 (1H, d, J = 3 Hz), 7,47 (1H, d, J = 3
Hz), 8,00 (1H, s),8,33 (lH,s).
75. példa
A 3, példában leírtak szerint eljárva az alábbi vegyületeket állítjuk elő:
(1) benzh idril-7P-tercier-butoxi-karbon il-amino-3-(3acetamido-2-metil-1 -pirazol)-metil-3-cefém-4karboxilát-jodid.
IR-spektrum (nujol): 1780, 1710 cnr1.
NMR-spektrum (DMSO-d(„ delta): 1.44 (9H, s), 2,25 (3H, s), 3,43 (2H, széles s), 3,74 (3H, s), 5,16 (1H, d, J = 5 Hz), 5.38 (2H, széles s), 5,63 (1H, dd, J =
8,5 Hz), 6,93 (IH, d, J = 3 Hz), 6,94 (1H, s), 7,15-7,55 (10H, m), 7,97 (IH, d, J = 8 Hz), 8,25 (lH,d, J = 3 Hz), 11,13 (Ί II, s).
(2) benzhidril-7p-tercier-butoxi-karbonil-amino-3-[3formamido-2-(2-formiloxi-etil)-l-pirazol]-metil-3cefem-4-karboxilát-jodid.
IR-spektrum (nujol): 1780, 1720 cm-'.
NMR-spektrum (DMSO-d(), delta): 1,49 (9H, s), 3,43 (2H, széles s), 4.14-4,38 (2H, m), 4,52-4,73 (2H, m), 5,15 (1 H, d, J = 5 Hz), 5,40 (2H. széles s), 5,67 (IH, dd, J = 5, 8 Hz), 6,88 (1H, s), 7,02 (IH, d, J = 3 Hz), 7,18-7,52 (10H, m), 7,94 (IH, d, J = 8 Hz), 7,99 (IH, s), 8,27 (IH, d, J - 3 Hz), 8,51 (IH, széles s).
16. példa
Az 5. példában leírtak szerint eljárva az alábbi vegyületeket állítjuk elő:
(1) 7P-3-[3-formamido-2-(2-formiloxi-etil)-l-pirazóIió]-metil-3-cefem-4~karboxilát-di-(trifluor-ecetsav)só.
IR-spektrum (nujol): 1780, 1715, 1660 cnr'. NMR-spektrum (DMSO-d6, delta): 3,53 (2H, széles
s), 4,28-4,56 (2H, m), 4,78-4,99 (2H, m), 5,29 (2H, széles s), 5,53 (2H, széles s), 7,14 (IH, d, J = 3 Hz), 8,22 (IH, s), 8,46 (1H, d, J = 3 Hz), 8,63 (IH, s).
(2) 7P-amino-3-(3-acetamido-2-metil-l-pirazol)-metil3-cefem-4-karboxilát-di-(trifluor-ecetsav)-só.
IR-spektrum (nujol): 1780, 1670 cm_i.
NMR-spektrum (DMSO-d6, delta): 2,24 (3H, s), 3,47 (2H, széles s), 3,93 (3H, s), 5,22 (2H, s), 5,50 (2H, széles s), 6,98 (IH, d, J = 3 Hz), 8,35 (IH, d, J = 3 Hz).

Claims (1)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONT
    Eljárás a (II) általános képletű vegyületek vagy sóik előállítására, ahol
    Rj hidroxi-(rövid szénláncú)-alkil-csoport vagy védett, előnyösen rövid szénláncú alkanoil-, mono(vagy tri-)-halogén-(rövid széniáncúj-alkanoil-, rövid szénláncú alkoxikarbonil-, benzoil-, toluoil-, naftoil-, fenil-(rövid széniáncúj-alkanoil-, fenoxi-karbonil-, naftilox i-karboni 1-, feniloxi(rövid széniáncúj-alkanoil-, fenil-glioxiloil-, naftil-glioxiloil-, fenil-(rövid szénláncú)-alkoxikarbonil-, nitrofenil-(rövid szénláncú)-alkoxikarbonil-, mono-(vagy di- vagy tri)-fenil-(rövid szénláncúj-alkil- vagy tri-(rövid szénláncú)alkil-szilil-védőcsoporttal védett hidroxi-(rövid szén láncú)-alki Lesöpört,
    R4 aminocsoport vagy védett, előnyösen rövid szénláncú alkanoil-. mono-(vagy di- vagy tri)-halogén-(rövid széniáncúj-alkanoil-, rövid szénláncú alkoxi-karbonil-, karbamoil-, benzoil-, toluoil-, naftil-, fenil-(rövid szénláncú)-alkanoil-, fenoxikarbonil-, naftilox ί-karbonil-, feniloxi-(rövid széniáncúj-alkanoil-, fenil-gliox iloil-, naftil-glioxiloil-, fenil-(rövid szénláncúj-alkoxi-karbonil-, nitrofenil-(rövid szénláncúj-alkoxi-karbonil-, fenil-(rövid szénláncúj-alkilidén-, hidroxi-fenil(rövid szénláncúj-alkilidén-, mono-(vagy divagy tri)-fen il-(röv id szénláncú)-alkil- vagy tri(rövid szénláncú)-alkil-szilil védőcsoporttal védett aminocsoport, és
    R4 hidrogénatom vagy rövid szénláncú alkiícsoport, a-zaljc'llemezve, hogy
    a) valamely (V) általános képletű vegyiiletről vagy sójáról, ahol
    R-J, R4 és R4 a fentiekben megadott,
    R6 védett aminocsoport,
    R7 védett karbox icsoport, és
    X° anion, .
    HU 207 329 Β lehasítjuk az R6 amino-védőcsoportot és az R7 csoport- R7 és R5 a fentiekben megadott, bán szereplő karboxi-védőcsoportot; vagy R7 és R' a fentiekben megadott, és
    b) a (Ilb) általános képletű vegyületek vagy sóik elő- R* védett aminocsoport, állítására, ahol lehasítjuk az amino-védőcsoportot.
HU805590A 1987-09-21 1987-09-21 Eljárás új cefem-származékok előállítására HU207329B (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU874258A HU202540B (en) 1986-09-22 1987-09-21 Process for producing new cefem derivatives and pharmaceutical compositions comprising same

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU207329B true HU207329B (hu) 1993-03-29

Family

ID=10967476

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU805590A HU207329B (hu) 1987-09-21 1987-09-21 Eljárás új cefem-származékok előállítására

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU207329B (hu)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU202540B (en) Process for producing new cefem derivatives and pharmaceutical compositions comprising same
AU731265B2 (en) A process for the selective preparation of z-isomers of a 3-(2-substituted vinyl-)-cephalosporin
NO172893B (no) Analogifremgangsmaate for fremstilling av nye terapeutisk aktive cefem-forbindelser
FI84268B (fi) 7 -amino-3-propenylcefalosporansyra och dess estrar och ett foerfarande foer framstaellning av dessa.
JP4022070B2 (ja) 新規チアゾール化合物およびその製造方法
FI109126B (fi) Menetelmä kefepiimidihydrokloridihydraattiantibiootin valmistamiseksi
CS196371B2 (en) Method of preparing 2-lower alkyl-7-substituted 2-or 3-cephem-4-carboxylic acids
IE50176B1 (en) Process for the production of phenylglycyl chloride hydrochlorides
HU207329B (hu) Eljárás új cefem-származékok előállítására
FI66186C (fi) Foerfarande foer framstaellning av penicillansyra- och cefalosporansyraderivat
US5594130A (en) Preparation of a cephalosporin antibiotic using the syn-isomer of a thiazolyl intermediate
JPH0247473B2 (hu)
JPH0733777A (ja) 新規セフェム化合物
US4304909A (en) Process for producing 7-(D(-)-α-(4-ethyl-2,3-dioxo-1-piperazinecarboxamido)-α-(4-hydroxyphenyl)acetamido)-3-(5-(1-methyl-1,2,3,4-tetrazolyl)thiomethyl)-.DELTA.3 -cephem-4-carboxylic acid and a pharmaceutically acceptable salt thereof
KR0174431B1 (ko) 세프디니르의 제조방법
JPH04211088A (ja) 7−アミノ−3−メトキシメチル−セフ−3−エム−4−カルボン酸の製法
JP2661810B2 (ja) 7−アミノ−3−クロロメチル−3−セフェム誘導体の製法
KR930007816B1 (ko) 세펨 화합물의 새로운 제조방법
JP3141041B2 (ja) 新規なセファロスポリン誘導体およびその塩
JP3140525B2 (ja) 新規なセファロスポリン誘導体およびその塩
JP2904810B2 (ja) 7―チアゾリルアセトアミド―3―プロペニルセフェム誘導体
JP2004149412A (ja) 7−[2−(2−アミノチアゾール−4−イル)−2−低級アルコキシカルボニルメトキシイミノアセトアミド]−3−セフェム化合物の製造法
KR960011777B1 (ko) 신규한 결정성 세팔로스포린 유도체 및 그의 제조방법
JP2959821B2 (ja) チアゾリルアセトアミドセフェム誘導体
JPH0414117B2 (hu)

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee