HU205696B - Inbred maize line of de 0712 sign - Google Patents
Inbred maize line of de 0712 sign Download PDFInfo
- Publication number
- HU205696B HU205696B HU515488A HU515488A HU205696B HU 205696 B HU205696 B HU 205696B HU 515488 A HU515488 A HU 515488A HU 515488 A HU515488 A HU 515488A HU 205696 B HU205696 B HU 205696B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- tube
- short
- anthocyanin
- mustache
- leaf
- Prior art date
Links
Landscapes
- Breeding Of Plants And Reproduction By Means Of Culturing (AREA)
Abstract
A találmány tárgya: DE 0712 jelű beltenyésztett kukoricavonal, amelyet a (1089H x A634) x B73 háromutas keresztezéssel állítottunk elő, és amelynek levele visszahajló, a virágzás kezdete késői, a portok erősen .antociános, a bajusz antociános elszíneződése hiányzik, a pelyva tövén antociános gyűrű található, a csomók és csomóközök antociános elszíneződése hiányzik, a pelyva antociános elszíneződése hiányzik, a levélburok antociános elszíneződése hiányzik, a burok szélén a szőrök mennyisége közepes, a címer oldalágak állása visszahajló, számuk sok, a főtengely rövid, a cső rövid, átmérője vastag, alakja enyhén kónikus, a magok típusa lófogú, a magcsúcs színe sárga, a mag hátoldalszíne narancssárga, és a pelyva erősen antociános. A találmány jellemző vonása, hogy a bajusz megjelenéséig eltelt napok száma 78, a haj és a 25% nedvességtartalom elérése közötti napok száma 58, a növény magassága 180-192, előnyösen 187 cm, a cső illeszkedési magassága 85-96, előnyösen 91 cm, a levél színe középzöld, a csőnyél hossza 71-80, előnyösen 76 cm, a címer elágazási szöge közepes, a magsorok száma 15-17, előnyösen 16, a bajusz sárga, a csutka vörös és a magonc középzöld. HU 205 696 B A leírás terjedelme: 8 oldal (ezen belül 1 lap ábra)
Description
(57) KIVONAT
A találmány tárgya: DE 0712 jelű beltenyésztett kukoricavonal, amelyet a (1089H x A634) x B73 háromutas keresztezéssel állítottunk elő, és amelynek levele visszahajló, a virágzás kezdete késői, a portok erősen .antociános, a bajusz antociános elszíneződése hiányzik, a pelyva tövén antociános gyűrű található, a csomók és csomóközök antociános elszíneződése hiányzik, a pelyva antociános elszíneződése hiányzik, a levélburok antociános elszíneződése hiányzik, a burok szélén a szőrök mennyisége közepes, a címer oldalágak állása visszahajló, számuk sok, a főtengely rövid, a cső rövid, átmérője vastag, alakja enyhén kónikus, a magok típusa lófogú, a magcsúcs színe sárga, a mag hátoldalszíne narancssárga, és a pelyva erősen antociános.
A találmány jellemző vonása, hogy a bajusz megjelenéséig eltelt napok száma 78, a haj és a 25% nedvességtartalom elérése közötti napok száma 58, a növény magassága 180-192, előnyösen 187 cm, a cső illeszkedési magassága 85-96, előnyösen 91 cm, a levél színe középzöld, a csőnyél hossza 71-80, előnyösen 76 cm, a címer elágazási szöge közepes, a magsorok száma 15-17, előnyösen 16, a bajusz sárga, a csutka vörös és a magonc középzöld.
HU 205 696 B
A leírás terjedelme: 8 oldal (ezen belül 1 lap ábra)
HU 205 696 Β
A találmány tárgya DE 0712 jelű beltenyésztett kukoricavonal.
AZea maysL. vagyis akukoricaa világ számos országában jelentős mezőgazdasági termény, különösen az Amerikai Egyesült Államokban. A kukoricát tálálékként, takarmányként és ipari célokra hasznosítják.
Az elmúlt 60 évben a kereskedelemben domináns szerephez jutott a hibrid kukorica. A hibridizálás eredményeként jelentősen megnövelt terméshozamú, erősebb szárral és gyökérrel, valamint egységesebb jellemzőkkel rendelkező, és káros rovarokkal és gombabetegségekkel szemben jobban ellenálló fajtákat nemesítették kí.
Egyszerű keresztezéssel nyert hibrid kukorica előállítható, ha szülőegyedként homozigóta beltenyésztett vonalat alkalmazunk. A homozigóta jelleg beltenyésztett vonalon belül ismételt beltenyésztéssel állítható elő, és általában a hatodik vagy hetedik, önbeporzással beltenyésztett generáció genetikailag tisztának tekinthető.
A lényegi genetikai azonosságot célzó beltenyésztés azonban az ellenálló képesség, a terméshozam és más növényi jellemzők csökkenéséhez vezet. Ennek eredményeként beltenyésztett kukoricavonalak nem termeszthetők kereskedelmi célokra.
Bár a kukoricával kapcsolatos kutatások során elvégzett számos nemesítési-termesztési kísérlettel előállított beltenyésztett vonalak kereskedelmi célból nem termeszthetők, de ezek különleges fontossággal bírnak első generációjú (Fi) hibridek előállításánál, például két beltenyésztett vonal hibridizálásával. Két beltenyésztett vonal keresztezésével hibrid életerő vagy heterőzis lép fel és a hibrid növény jelentősen megnövelt terméshozammal, erős szárral és gyökérrel, homogenitással, valamint rovarkártevőkkel és gombakőrokozókkal szemben mutatott erős rezisztenciával rendelkezik. Az Fi hibrid növények önbeporzásával vagy keresztező beporzásával másodgenerációjú (F2) hibridek keletkeznek. Az F2 hibrid növény és magjai tulajdonságai kevésbé kedvezőek, mint az Fi hibrid tulajdonságai, így terméshozama alacsonyabb és nemkívánatos genetikai jellemzők juthatnak kifejezésre. A csökkent gazdasági jellemzők következtében a kevésbé előnyös második generációjú F2 hibridek magjait nem gyűjtik be a termesztők. A termesztők minden évben első generációjú (Fi) hibrid magok előállítására alkalmas válogatott beltenyésztett szülőegyedek keresztezésével kapott új hibrid magokat várnak a kereskedelemtől.
A keresztezéssel elsőrendű Fi hibrideket eredményező beltenyésztett vonalak előállítása és szelekciója egy speciális és jelentős szakértelmet igénylő feladat. A termesztő feladata nemcsak elsőrendű beltenyésztett szülővonalak előállítása és szelekciója, hanem olan hibrid kombinációk előállítása és szelekciója, amelyek Fi hibridek előállítására és így kereskedelmi forgalmazásra is alkalmasak.
A beltenyésztett szülővonalaknak a kereskedelmi Fi kukoricahibridek előállításában betöltött jelentős szerepe következtében a kukoricatennesztés és hibridizálás területén különleges hangsúlyt kapott a beltenyésztett szülővonalak kifejlesztése. Szükségessé vált tehát olyan új beltenyésztett vonalak kifejlesztése, amelyek a hibridizálás során nagyobb terméshozammal, nagyobb stabilitással és jobb ellenálló képességgel rendelkező első generációjú hibrid kukoricát eredményeznek. További követelmény az első generációjú hibridek nagyfokú homogenitása, ami megkönnyíti a mechanikus betakarítást és csökkenti a kézi munkaigényt.
Ennek eredményeként egyeztetett törekvések vannak a kereskedelmileg forgalmazható első generációjú kukoricahibridek előállításához szükséges beltenyésztett vonalak kifejlesztésében.
Á találmány feladata tehát, új, DE 0712 jelű beltenyésztett kukoricavonal kinemesítése.
A találmány feladata olyan DE 0712 jelű beltenyésztett vonal kinemesítése, amelynek jellemzője, hogy, ha nőivarú vagy hímivarú szülőegyedként más beltenyésztett kukoricával keresztezzük, úgy előnyös jellemzőkkel rendelkező első generációjú (Fi) hibridet kapunk.
A találmány szerinti DE 0712 jelű beltenyésztett vonal virágporral más kukoricafajtákat megtermékenyítve kiváló minőségű első generációjú (Fi) kukoricahibridet eredményez.
A találmány szerinti DE 0712 jelű beltenyésztett vonal felhasználható kukoricahibrid előállítására, amelynek során heterőzis eredményeként előnyös tulajdonságokkal, így magas terméshozammal, jó stabilitással, rovarkártevőkkel és gombabetegségekkel szemben mutatott jó ellenállással rendelkező első generációjú ©1) hibrid kukoricát kapunk.
A találmány értelmében tehát a DE 0712 jelű beltenyésztett kukoricavonalat alkalmazzuk, amely magas terméshozammal, kiváló szárral és kiváló növekedési és fejlődési tulajdonságokkal rendelkezik.
A találmány szerinti hibrid kukoricát úgy állítjuk elő, hogy az első kukoricavonalat egy második kukoricavonallal keresztezünk, ahol első kukoricavonalként vagy második kukoricavonalként DE 0712 jelű beltenyésztett kukoricavonalat, míg a másik vonalként egy ettől eltérő beltenyésztett kukoricavonalat vagy keresztezett hibrid kukoricát alkalmazunk.
Új hibrid kukoricafajta előállítása során úgy járunk el, hogy
a) a beporzáshoz szükséges közelségbe ültetünk DE
0712 jelű beltenyésztett vonalból származó magokat és más kukoricavonalból származó magokat;
b) az ültetés eredményeként kifejlődött növényeket virágzásig termesztjük;
c) az egyik kukoricavonalból származó növényeket ivartalanítjuk;
d) keresztbeporzást hajtunk végre a DE 0712 jelű beltenyésztett vonalból és a másik kukoricavonalból származó növények között; és
e) betakarítjuk a másik kukoricavonal növényeinek magjait, amelynek során a másik kukoricavonal lehet hibrid kukorica keresztezés vagy egy beltenyésztett kukoricavonal, amely előnyösen nem azonos a DE 0712 jelű vonallal.
HU 205 696 Β
A találmány szerinti DE 0712 jelű beltenyésztett vonal szülővonalként alkalmazva más kukoricavonalakkal, előnyösen beltenyésztett kukoricavonalakkal keresztezhető, amelynek során első generációjú (Fi) kukoricahibridek keletkeznek. Bár a DE 0712 jelű beltenyésztett vonalat általában nőivarú egyedként alkalmazzuk a keresztezés során, felhasználhatjuk hímivarú egyedként is.
A DE 0712 jelű beltenyésztett kukoricavonal sárga lófogú beltenyésztett kukoricavonal, és kinemesítését az alábbiakban ismertetjük:
A DE 0712 jelű beltenyésztett vonalat a (1089H x A634) x B73 háromutas keresztezéssel állítottuk elő. Az A634 az University of Minnesota mindenki számára hozzáférhető vonala. Az 1089H vonal a Dekalb-Pfizer Genetics tulajdona, amelyet hasonló módon a 814 jelű vonalból állított elő. A B73 vonal az Iowa State University mindenki számára hozzáférhető vonala. Az 1089H x A634 és a B73 keresztezését Chiaranoban, Olaszországban végeztük. A következő évben a keresztezés végtermékét elültettük és Önbeporzással termesztettük tovább Chiaranoban. Kilenc önbeporzott csövet begyűjtöttünk. A következő évben kilenc S2 sort ültettünk Chiaranoban és önbeporzást hajtottunk végre. A sorok közül hatból Összesen kilenc S3 csövet gyűjtöttünk be és Washingtonba, Iowa államba küldtük el. Itt elültettük a magvakat, és a kifejlődött növényeken önbeporzást hajtottunk végre. Abból a sorból, amelyből a DE 0712-t kinemesítettük, három S4 generációjú csövet gyűjtöttünk be. Ennek magjait North Liberty-ben, Iowa államban soronként elültettük. Az első S4 sorból két önbeporzott csövet választottunk ki. A kővetkező évben mindkét S5 generációjú csövet külön sorban North Liberty-ben elültettük. Az első Ss sorból egy önbeporzott csövet választottunk ki. Az Se cső magjait Homesteadban, Florida államban három soros blokkban elültettük és önbeporzást hajtottunk végre. Az önbeporzott növények termését visszaküldtük North Liberty-be, ahol 20 csövet válogattunk ki. A lemorzsolt és elkülönítve tárolt magok az NL001 kódot kapták. Ez.a vonal kapta a DE 0712 jelet. A DE 0712 tiszta eredetét önbeporzással, csövenként külön sorban történő termesztéssel és az egymást követő generációk felhalmozásával tartjuk fenn.
Az NL001 a vizsgált jellemzők vonatkozásában egységes és stabil.
Az NL001 beltenyésztett vonal a Dekalb-Pfizer Genetics tulajdona, amely a felhasználók számára nem hozzáférhető.
A találmány szerinti DE 0712 jelű beltenyésztett vonal növényeinek sejtjei, megfelelő kultúrában tenyészthetők, majd elválaszthatók és regenerálhatok, amelynek során a beltenyésztett vonal növényei keletkeznek. A generációs folyamat részleteit C. E. Green és C. A. Rhodes: Plánt Regeneration In Tissue Culture of Maize; Maize fór Biological Research, W. F. Sheridan Kiadó, Plánt Molecular Biology Association, Charlottesville, Amerikai Egyesült Államok, 367-372 (1982) ismerteti.
Mint fent említettük, a DE 0712 jelű beltenyésztett vonal sárga lófogú kukorica, amely előnyösen adaptálható az Amerikai Egyesült Államok északi kukoricaövezetében történő termesztéshez,
Ez a beltenyésztett vonal a következő jellemzőkkel rendelkezik (UPOV: Guidelines fór the Conduct of Tests fór Distinctness, Homogeneity and Stability fór Maize, 1980.11.12.):
Levél, állás (a növény központi harmadában): visszahajló.
Címer, virágzás kezdete: késői.
Címer, portok antociános elszíneződése: erős.
Cső, bajusz megjelenése (a növények 50%-ánál):
késői.
Cső, bajusz antociános elszíneződése: nincs vagy nagyon gyenge.
Címer, antociános gyűrű a pelyva tövén: van.
Szár, csomók antociános elszíneződése: nincs vagy nagyon gyenge.
Szár, csomóközök antociános elszíneződése (a növény közepén): nincs vagy nagyon gyenge.
Címer, pelyva antociános elszíneződése: nincs vagy nagyon gyenge.
Levél, burok antociános elszíneződése (a növény közepén): nincs vagy nagyon gyenge.
Levél, szórók előfordulása a burok szélén: közepes. Címer, főtengely és oldalágak szöge (a címer alsó harmadában): közepes
Címer, oldalágak állása (a címer alsó harmadában): visszahajló.
Címer, primer oldalágak száma: sok.
Címer, főtengely hossza a legalsó oldalág felett rövid. Növény, magasság (címerrel együtt): hosszú.
Cső, a cső illeszkedésének helye a növény teljes magasságához viszonyítva: közepes.
Cső, nyél hossza: hosszú.
Cső, hossza: rövid.
Cső, átmérő (a cső közepén): vastag.
Cső, alak: enyhén kónikus.
Cső, magsorok száma: sok.
Cső, magok típusa (a cső középső harmadában):
lófogú.
Cső, magcsúcs színe: sárga.
Cső, mag hátoldal színe: narancssárga.
Cső, a pelyva antociános elszíneződése: van.
Cső, a pelyva antociános elszíneződésének intenzitása: erős.
A DE 0712 jelű beltenyésztett kukoricavonal magtípusában sárga lófogú jellegű. A legközelebbi ismert kukoricavonal a B73Ht. A B73Ht beltenyésztett vonalat a mindenki számára hozzáférhető B73 jelű beltenyésztett vonalból nemesítették ki a Helminthosporium turcicum-mal szembeni rezisztenciát biztosító Ht gén visszakeresztezéssel történő bevitelével. A DE 0712 jelű beltenyésztett vonal statisztikailag szignifikánsan eltér az ismert B73Ht jelű beltenyésztett vonaltól az 50%-os bajusz megjelenéséig eltelt napok számában (78, illetve 83), a növény magasságában (187, illetve . 225 cm), a cső magasságában (91, illetve 103 cm), a levél színében (középzöld, illetve sötétzöld), a levél
HU 205 696 Β hosszában (76, illetve 89 cm), és más jellemzőkben. A A DE 0712 jelű beltenyésztett vonal fenti jellemzőit magsorok számában (16, illetve 10) és a csutka színé- az ismert B73Ht beltenyésztett vonalhoz viszonyítva ben (vörös, illetve rózsaszín). az 1. táblázatban foglaljuk össze:
1. táblázat
Jellemzők: | DE 0712 | B73Ht | Mérés hipotézise Ho: Mu!=Mu2 Hí: Mu^Muz |
1. 50% bajusz megjelenéséig eltelt napok száma | 78 | 83 | * |
2. 50% bajusz és 25% nedvességtartalom elérése közötti napok sz. | 58 | 67 | * |
3. növény magassága (cm) | 187 | 225 | * |
4. csomagassága(cm) | 91 | 103 | * |
5. levél színe | középzöld | sötétzöld | * |
6. hosszanti ránc | néhány | semmi | * |
7. cső levélhossza (cm) | 76 | 89 | * |
8. címer elágazási szöge | közepes | egyenes | * |
9. magsorok száma | 16 | 20 | * |
10. bajusz színe | sárga | zöldessárga | * |
11. csutka színe | vörös | rózsaszín | * |
12. magonc színe | középzöld | sötétzöld | * |
13 . felső cső levélhossza (cm) | 71 | 85 | * |
Az eltérés:
* szignifikáns 0,1%-os szinten
ADE 0712rokonságban van a mindenki számára hozzáférhető A634beltenyésztett vonallal is. ADE 0712 beltenyésztett vonal statisztikailag szignifikánssal különbözik az ismert A634 beltenyésztett vonaltól az 50% bajuszmegjelenés és a 25% nedvességtartalmú magok képződése között eltelt napok számában (58, illetve 68), a növény magasságában (187, illetve 209 cm), a cső magasságában (91, illetve 112 cm), a levél színében (középzöld, illetve sötétzöld), a levél szögében (egyenes, illetve közepes), a bajusz színében (sárga, illetve zöldessáiga) és más jellemzőkben is. A DE 0712 csöve is eltér az A634 csövétől, atömegben (114, illetve 70 g), a körök százalékában (47, illetve 86%) és a sikér szülében (fehér, illetve rózsaszín).
A DE 0712 beltenyésztett vonal fenti jellemzőit az ismert A634 beltenyésztett vonalhoz viszonyítva a 2.
táblázatban foglaljuk össze:
2. táblázat
Jellemzők | DE 0712 | A634 | Mérés hipotézise Ho: Mui=Mu2 Hí: Mui#Mu2 |
1. 50% bajusz és 25% nedvességtartalom elérése közötti napok száma | 58 | 68 | * |
2. növénymagasság (cm) | 187 | 209 | * |
3. csőmagasság (cm) | 91 | 112 | * |
4. levél színe | középzöld | sötétzöld | * |
5. levél szöge | egyenes | közepes | * |
6. cső levél hossza | 76 | 87 | * |
7. címer elágazás szöge | közepes | nyitott | * |
8. csőtömeg (g) | 114 | 70 | * |
9. bajusz színe | sárga | zöldessárga | * |
10. kocsány hossza | 13 | 23 | * |
11. körök százaléka | 47 | 86 | * |
12. sikér színe | fehér | rózsaszín | * |
13. szár antociános elszíneződése | nincs | enyhe | * |
14. tok antociános elszíneződése | enyhe | nincs | * |
15. felső cső levélhossza | 71 | 84 | * |
*=Aszignifikancia szintje 0,1%-os.
HU 205 696 Β
A DE 0712 jelű és a B73 beltenyésztett vonalak izozim analízise azt mutatja, hogy két különböző helyen van genetikai eltérés:
Acpl=4 a 2 helyett,
Phi=5 a 4 helyett.
A DE 0712 jelű beltenyésztett vonal izozim genotípusát az ismert B73 beltenyésztett vonallal összehasonlítva a 3. táblázatban adjuk meg:
3. táblázat
Hely | Allelomorf jelenlét | |
DE 0712 | B73 | |
Vizsgált növények száma | 6 | 9 |
Acpl | 4 | 2 |
Ak | 4 | 4 |
Adhl | 4 | 4 |
Ampl | 4 | 4 |
Cat3 | 9 | 9 |
Diai | 8 | 8 |
Dia2 | 4 | 4 |
Enpl | 6 | 6 |
Got3 | 4 | 4 . |
Got2 | 4 | 4 |
Gotl | 4 | 4 |
Glul | 7 | 7 |
Hex2 | 2 | 2 |
Idhl | 4 | 4 |
Idh2 | 4 | 4 |
Mdhl | 6 | 6 |
Mdh2 | 3,5 | 3,5 |
Mdh3 | 16 | 16 |
Mdh4 | 12 | 12 |
Mdh5 | 12 | 12 |
Pgml | 9 | 9 |
Pgm2 | 4 | 4 |
Pgdl | 3,8 | 3,8 |
Phi | 5 | 4 |
Tpil | 4 | 4 |
Tpi2 | 4 | 4 |
Tpi3 | 4 | 4 |
Tpi4 | 4 | 4 |
A DE 0712 jelű és az A634 beltenyésztett vonalak izozim analízise azt mutatja, hogy két különböző helyen van genetikai eltérés:
Idh2=4 a 6 helyett,
Mdh2-3,5 a 6 helyett.
A DE 0712 jelű beltenyésztett vonal izozim genotípusát az ismert A634 beltenyésztett vonallal összehasonlítva a 4. táblázatban adjuk meg:
4. táblázat
Hely | Allelomorf jelenlét | |
DE 0712 | A634 | |
Vizsgált növények száma | 6 | 6 |
Acpl | 4 | 2 |
Ak | 4 | 4 |
Adhl | 4 · | 4 |
Ampl | 4 | 4 |
Cat3 | 9 | 9 |
Diai | 8 | 8 |
Dia2 | 4 | 4 |
Enpl | 6 | 6 |
Got3 | 4 | 4 |
Got2 | 4 | 4 |
Gotl | 4 | 4 |
Glul | 7 | 7 |
Hex2 | 2 | 2 |
Idhl | 4 | 4 |
Idh2 | 4 | 6 |
Mdhl | 6 | 6* |
Mdh2 | 3,5 | 6 |
Mdh3 | 16 | 16 |
Mdh4 | 12 | 12 |
Mdh5 | 12 | 12 |
Pgml | 9 | 9 |
Pgm2 | 4 | 4 |
Pgdl | 3,8 | 3,8 |
Phi | 5 | 4 |
Tpil | 4 | 4 |
Tpi2 | 4 | 4 |
Tpi3 | 4 | 4 |
Tpi4 | 4 | 4 |
Az izozim genotípus meghatározásának technikáját Goodman, M,N. és Stuber, C.W.: Genetics identification of lines and crosses using isoenzyme electrophoresis; Proceedings of the Thirty-fifth Annual Com and Sorghum Industry Research Conference, 1980 ismerteti.
A DE 0712 jelű beltenyésztett vonal szülővonalként előnyösen használható hibrid kukorica, elsősorban első generációjú (Fi) hibrid kukorica előállításához. Alkalmazás esetén ezt a beltenyésztett vonalat más beltenyésztett vonallal együtt használjuk és a két vonalat a szokásos technikával keresztbe hibridizáljuk. Vagyis, két beltenyésztett vonalat, amelyek egyike a DE 0712 jelű beltenyésztett vonal, beporzáshoz szükséges közelségbe ültetjük egymástól. Ez megvalósítható úgy, hogy a szülővonalakat váltakozó sorokba, blokkokba ültetjük vagy bármely más módon. A két vonal növényeit a virágzás idejéig termesztjük. A fejlődési periódusban a növényeket előnyösen rendszeresen ritkítjuk a háromleveles állapotban és rendszeresen kezeljük trágyázószerekkel és/vagy más mezőgazdasági kemikáliákkal a megfelelő fejlődés érdekében.
HU 205 696 Β
A virágzás során, amennyiben a DE 0712 jelű beltenyésztett vonalat hímivarú szűlóegyedként alkalmazzuk, a másik szülőegyed címerét minden növényről eltávolítjuk. Ezt az eltávolítást végezhetjük kézi vagy gépi úton.
A nőivarú szűlőegyedek kémiailag is sterilizálhatok vagy citoplazmatikus hím steril tulajdonság egyidejű bevitelével.
A vonalakat tovább termesztjük, és mint a fűféléknél szokásos módon a szél hatására keresztbe beporzás következik be. Anőivarú szülővonal ivartalanításának hatására valamennyi hímivarú szülővonaltól származó virágpor alkalmas a beporzásra, mivel valamennyi olyan beltenyésztett vonaltól származó növény címerét, és ezzel virágport hordozó részét, amelyek a hibridizációban nőivarú szerepet töltöttek volna be, eltávolítottuk. A hibridizációs eljárás során a szűlóegyedeket az idegen fajtáktól származó virágpor nemkívánatos bekerülését elkerülendő, kukoricaföldektől elkülönítve neveljük (izolációs távolság betartása). A szükséges elkülönítési technikák szakember számára közismertek.
Ezután mindkét szülővonalat a beérésig tovább neveljük, de csak a nőivarú szülőegyedektől származó csöveket takarítjuk be az új Fi hibrid kukorica magjainak begyűjtése céljából. Szükség esetén a hímivarú szülőegyedtől származó magok is begyűjthetők és felhasználhatók, de ezeket a magok nem alkalmasak hibrid vetőmagként, csak takarmányozási célra.
A kapott új Fi hibrid magok a következő vegetációs idő elején elültethetjük, amelyekből nagy terméshozamú Fi hibrid kukoricanövények fejlődnek.
A DE 0712 jelű beltenyésztett vonal új Fi kukoricanövények előállítására alkalmas, amely növények kitűnnek előnyős tulajdonságaikkal, amelynek során például a DE 0712 jelű beltenyésztett vonalat nőivarú szülővonalként, míg a kereskedelmi forgalomban lévő DE 0686 jelű beltenyésztett vonalat hímivarú szülővonalként alkalmazzuk. Az első generációjú (Fi) hibrid az EXPI55 vagy EXP852jelet kapta.
Az első generációjú (Fi) EXP155 jelű hibrid jellemzőit a hasonló módon kapott kereskedelmi DK566 és DK524 változat (Dekalb-Pfizer Genetics) tulajdonságaival hasonlítottuk össze. Mindkét változat hasonló termést mutat, így az összehasonlításra különösen alkalmasak. Az eredményeket az 5. táblázat mutatja.
Az eltérés:
*=5%-os szinten statisztikusan szignifikáns **=l%-os szinten statisztikusan szignifikáns véka=36,35 liter inch=2,54 cm
A fentiekből látható, hogy a DE 0712 jelű beltenyésztett vonal előnyösen alkalmazható nemesítést törzset biztosít, ha hímivarú vagy nőivarú szülővonalként alkalmazzuk különleges és előnyös tulajdonságokkal rendelkező első generációjú hibridek előállítására.
Bár a találmányt részletesen és minden jellemző vonatkozásában leírtuk, szakember számára nyilvánvaló, hogy a találmány lényegétől és oltalmi körétől való eltérés nélkül különböző változtatások és módosítások is lehetségesek.
Claims (1)
- SZABADALMI IGÉNYPONTDE 0712 jelű beltenyésztett kukoricavonal, amelyet a (1089H x A634) xB73 háromutas keresztezéssel állítottunk elő, és amelynek levele visszahajlő, a virágzás kezdete késői, a portok erősen antocíános, a haj antociános elszíneződése hiányzik, a pelyva tövén antocíános gyűrű található, a csomók és csomőközök antocíános elszíneződése hiányzik, a pelyva antocíános elszíneződése hiányzik, a levélburok antocíános elszíneződése hiányzik, a burok szélén a szőrök mennyisége közepes, a címer oldalágak állása visszahajlő, számuk sok, a főtengely rövid, a cső rövid, átmérője vastag, alakja enyhén kőnikus, a magok típusa lófogű, a magcsúcs színe sárga, a mag hátoldalszíne narancssárga, és a pelyva erősen antocíános, azzal jellemezye, hogy a bajusz megjelenéséig eltelt napok száma 78, a bajusz és a 25% nedvességtartalom elérése közötti napok száma 58, a növény magassága 180-192, előnyösen 187 cm, a cső illeszkedési magassága 85-96, előnyösen 91 cm, a levél színe középzöld, a csőnyél hossza 71-80, előnyösen 76 cm, a címer elágazási szöge közepes, a magsorok száma 15-17, előnyösen 16, a bajusz sárga, a csutka vörös és a magonc középzöld.5. táblázat
Hibrid EXP155 DK524 Termés (véka)t 154,5 149,5 * Mag nedvességtartalma (t%) 19,4 19,0 * Növénymagasság (inch)2 87,7 89,1 * Cső magassága (inch) 38,5 43,1 ** Zöldellés (%) 5,2 4,5 A szár nem fekszik el (%) 4,6 6,1 * A gyökér nem fekszik el (%) 3,7 7,0 elhelyezésszám: 76HU 205 696 Β
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HU515488A HU205696B (en) | 1988-10-05 | 1988-10-05 | Inbred maize line of de 0712 sign |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HU515488A HU205696B (en) | 1988-10-05 | 1988-10-05 | Inbred maize line of de 0712 sign |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HUT52318A HUT52318A (en) | 1990-07-28 |
HU205696B true HU205696B (en) | 1992-06-29 |
Family
ID=10969774
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU515488A HU205696B (en) | 1988-10-05 | 1988-10-05 | Inbred maize line of de 0712 sign |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
HU (1) | HU205696B (hu) |
-
1988
- 1988-10-05 HU HU515488A patent/HU205696B/hu not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
HUT52318A (en) | 1990-07-28 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US4594810A (en) | Inbred corn line | |
US4654466A (en) | Inbred corn line | |
CN101663995A (zh) | 一种花青素型紫玉米的选育技术 | |
US10390512B1 (en) | Hybrid corn variety 93677237 | |
HU205696B (en) | Inbred maize line of de 0712 sign | |
US5536900A (en) | Inbred corn line | |
US9107360B1 (en) | Hybrid corn variety 1768536 | |
HU209660B (en) | De 6169 variety of male inbred corn-line (zea mays l.) | |
US10524441B1 (en) | Hybrid corn variety 10823595 | |
US10463009B1 (en) | Hybrid corn variety 28812325 | |
HU202354B (en) | Male inbred maize line of sign 0643 | |
HU210984B (en) | De 0726 variety of female inbred corn line (zea mays l.) | |
HU210973B (en) | De 0742 variety of male inbred corn line (zea mays l.) | |
HU210974B (en) | De 0719 variety of female inbred corn line (zea mays l.) | |
HU202355B (en) | Male inbred maize line of sign 8016 | |
HU202044B (en) | Male inbred maize line marked by de 0660 | |
Guthrie et al. | Effect of plant height and the yellow-green gene in maize on leaf feeding by first-generation European corn borers (Lepidoptera: Pyralidae) | |
HU212283B (en) | Sk 125 variety of inbred male corn line (zea mays l.) | |
HU202041B (en) | Male inbred maize line marked by de 0686 | |
HU202042B (en) | Male inbred maize line marked by de 0661 | |
HU210982B (en) | De 6207 variety of male inbred corn line (zea mays l.) | |
HU207924B (en) | Male inbred maize line of sort name de 0708 | |
HU202043B (en) | Inbred maize line marked by de 8030 | |
HU209665B (en) | De 8017 variety of female inbred corl-line (zea mays l.) | |
HU206018B (en) | Male inbred maize line of de 0716 sign |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
HMM4 | Cancellation of final prot. due to non-payment of fee |