HU205296B - Method and apparatus for producing dry building blocks - Google Patents

Method and apparatus for producing dry building blocks Download PDF

Info

Publication number
HU205296B
HU205296B HU31587A HU31587A HU205296B HU 205296 B HU205296 B HU 205296B HU 31587 A HU31587 A HU 31587A HU 31587 A HU31587 A HU 31587A HU 205296 B HU205296 B HU 205296B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
mold
vibration
press plate
press
pneumatic
Prior art date
Application number
HU31587A
Other languages
German (de)
English (en)
Other versions
HUT43130A (en
Inventor
Jan Blazek
Josef Koucky
Libor Adamus
Original Assignee
Vyzk Ustav Pozemnich
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vyzk Ustav Pozemnich filed Critical Vyzk Ustav Pozemnich
Publication of HUT43130A publication Critical patent/HUT43130A/hu
Publication of HU205296B publication Critical patent/HU205296B/hu

Links

Landscapes

  • Press-Shaping Or Shaping Using Conveyers (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás száraz falazóblokkok előállítására különböző betonkeverékekből, vibrációs nyomás alkalmazásával, továbbá berendezés az eljárás foganatosítására.
A száraz falazási eljárások és falazóblokkok igen hathatós felazási technológiát jelentenek, amely különösen alacsonyabb épületszerkezeteknél előnyös.
A száraz falazási technológiák alkalmazásának előfeltétele, hogy a használt falazóblokkok fő méretei, különösen magasságuk, ± 0,5 mm tűréstartományon belül legyenek. Ezen túlmenően a száraz falazóblokkok vízszintes felületeit alkalmas kapcsolórészekkel kell ellátni az egyes felrétegek vízszintes irányban történő pontos illesztésének biztosításához.
Száraz falazóblokkok préseléssel történő előállítására ismert olyan technológia, amelynél az anyagkeveréket megfelelő mennyiségű ráhagyással présformába töltik, és préselés közben a felesleges anyagmennyiséget a préselőlemez és a formamag közötti hézagon keresztül kiszorítják. Ezen technológia alkalmazhatósága alapvetően függ a használt anyagkeverék összetételétől.
Habarcs-felazóblokkok vibrációs technológiával, formapréseléssel vagy ezek kombinációjával történő előállítása ugyancsak ismert Az ily módon előállított falazóblokkok fő méreteinek mérettűrése azonban ± 2-3 mm tűréstartománynál jobban nem szűkíthető, ami száraz falazóblokkok esetében már nem elfogadható.
Kerámia falazóblokkok, amelyek felületei a kívánt tűréstartományok biztosítása érdekében csiszoltak, ugyancsak ismertek. Ez a technológia azonban rendkívül időigényes és túlságosan költséges, ezért szélesebb körben nem alkalmazzák.
A találmánnyal célunk a fenti hiányosságok kiküszöbölése, tehát olyan eljárás és berendezés kidolgozása, amellyel száraz falazóblokkok a használt anyagkeveréktől - betonkeveréktől - gyakorlatilag függetlenül, kielégítő méretpontossággal, és viszonylag alacsony ráfordítással előállítható.
A kitűzött feladat megoldására kidolgozott eljárás szerint a száraz falazóblokkokat betonkeverékből, vibrációs nyomás alkalmazásával állítjuk elő. A betonkeveréket présformába töltjük, és a présformában felülről lefelé mozgó préselőlappal állandó nyomást kifejtve préseljük mindaddig, amíg a préselőlap a falazóblokk előírt magasságának megfelelő alsó véghelyzete fölött 2-4 mm magasságot eléri. Ekkor az addig állandó nyomást 5-8-szorosára növeljük, és a piéselőlapot alsó véghelyzetébe hozzuk. Ez a falazóblokk kalibrálási helyzete, ahol a préselőlapot rögzítjük, és a préselőlap, a vibrációs asztal felületét borító pámaréteg és a formamagok köpenyei által határolt teret kitöltő betonkeverékre a formamagok által egy löketszerű, rövid időtartamú nyomást fejtünk ki, aminek hatására a betonkeverék a rendelkezésére álló teret teljes egészében, nagy pontossággal kitölti.
A találmány szerinti eljárás előnyös hatása, hogy alkalmazhatósága a betonkeverék összetételétől és minőségétől gyakorlatilag nem függ, az előállított falazóblokkok magassága viszonylag egyszerűen változtatható, a betonkeverék a rendelkezésére álló teret tökéletesen kitölti, ezáltal nagy méretpontosság érhető el, és viszonylag alacsony ráfordítással megvalósítható.
A kitűzött feladat megvalósítására olyan berendezést alakítottunk ki, amelynek présformája, a présfonna alatt elrendezett, pneumatikus hengereken és vezetéken keresztül pneumatikusan vezérelt mozgatható formamagokkal és pámaréteggel felszerelt, vibrációs hajtással ellátott vibrációs asztala, és a présforma fölött elrendezett, afoimamagok fölött elhelyezkedő nyílásokkal ellátott préselőlapja van. A préselőlap vezetőrudak által függőleges irányban megvezetett, pneumatikus hengeren és vezetéken keresztül a présformához képest változtatható magassági helyzetű kereszttartón van rögzítve, amely helyzetérzékelőkkel, és mérőpálcák segítségével ellenőrzött nyomásnövekedés-érzékelőkkel van felszerelve.
A formamagok előnyösen felfelé enyhén összetartó alkotójú csonkakúp alakúak. A préselőlap nyílásai a formamagokhoz illesztve úgy vannak kialakítva, hogy átmérőjük a formamagok felső átmérőjénél valamivel nagyobb.
A falazóblokkok pontos hossz- és keresztirányú méreteinek tartását az öntőforma biztosítja. A falazóblokkok pontos magassága a préselőlemez előre meghatározott, pontosan beállítható alsó véghelyzetben történő rögzítésével biztosítható. A pontosan beállított méretek tartását a már méretre préselt betonkeverékre a formamagok által kifejtett pillanatszerű nyomás alkalmazásával érjük el.
A préselőlap formamagok kúpfelületét befogadó nyílásai előnyösen ugyancsak felfelé enyhén összetartó, kúpszerű peremfelülettel vannak kiképezve. A formamagok palástfelülete és a préselőlapok nyílásai között ily módon felfelé szűkülő átmérőjű, közel egyenletes szélességű gyűrűs hézagok maradnak. A gyűrűs hézagokon keresztül a présformából kinyomott betonkeverék a falazóblokk felső felületéből kiemelkedő gyűrű alakú nyelvet képez, amely a fal rakásakor a fölötte lévő falazóblokk alján lévő nyílásba illeszkedik, ily módon a falazóblokkok pontos egymásra helyezését biztosítja.
A találmányt a továbbiakban a rajz alapján ismertetjük. A rajzon:
az 1. ábrán a találmány szerinti berendezés példakénti kiviteli alakjának vázlatát tüntettük fel, elölnézetben, részben metszetben;
a 2. ábra a vibrációs asztalon rögzített formamagok példakénti változatát mutatja, hosszmetszetben.
Amint az 1. ábrából kitűnik, a találmány szerinti berendezésnek (1) kerete van, amelyhez (2) vezetőrudakon keresztül (5) vibrációs alapzat, (3) vezetőrudakon keresztül (8) kereszttartó csatlakozik. Az (1) keretben továbbá (11) présforma van rögzítve.
Az (5) vibrációs alapzat a (2) vezetőrudakon úgy van megvezetve, hogy függőleges helyzete (4) pneumatikus hengerek segítségével változtatható. Az (5) vibrációs alapzathoz (7) gumiblokkok közbeiktatásával (6) vibrációs asztal kapcsolódik. A (6) vibrációs asztal felületén (16) pámaréteg, továbbá (13) formamagok
HU 205 296 Β vannak elrendezve. A (13) formamagok csonkakúp alakúak.
A (8) keieszttartón (9) tartórudakkal (10) préselőlap van mereven felfüggesztve, amely (12) nyílásokkal van ellátva. A (12) nyílások a (6) vibrációs asztalon álló (13) formamagok fölött helyezkednek el, és - amint az
1. ábrán látható - felfelé kúpszerűen szűkülő keresztmetszettel vannak kiképezve.
Az 1. ábrán látható kiindulási helyzetben az (5) vibrációs alapzat a (6) vibrációs asztallal és a (13) formamagokkal a (11) présforma alatt, a (8) kereszttartó a (10) préselőlappal a (11) présforma fölött helyezkedik el. A (11) présforma az (1) kerethez előnyösen gumiblokkokon keresztül van rögzítve. A (11) présformának (14) rekesze és (15) oldalfalai vannak. A (11) présforma felfelé néző nyitott felülete a (10) préselőlappal egybevágó.
A (8) kereszttartó a mereven hozzákapcsolódó (10) préselőlappal együtt a (3) vezetőrudak mentén, függőleges irányban, (19) pneumatikus henger működtetésével eltolható. A (19) pneumatikus henger pneumatikus munkaközeggel való ellátása (23) pneumatikus vezetéken keresztül történik.
Préselési helyzetben a felemelt (6) vibrációs asztal (16) pámaiétege a (11) présfonna alapfelületének piéselődik. A (16) pámarétegben a (13) formamagok alapzatát befogadó kivágások vannak kialakítva.
Amint a 2. ábrán látható, a (13) formamagok (24) pneumatikus vezeték és (26) pneumatikus henger közreműködésével a (6) vibrációs asztalhoz képest függőleges irányban elmozdíthatók. A pneumatikus munkaközeget - sűrített levegőt - a (24) pneumatikus vezetéken keresztül a (26) pneumatikus henger (27) dugattyú fölötti terébe vezetjük. A (27) dugattyút kiindulási helyzetébe (28) spirálrugó téríti vissza.
A (6) vibrációs asztal (16) pámarétegének és a (13) formamagoknak a pontos függőleges megvezetését (17) vezetőrudak biztosítják, amelyek az (5) vibrációs alapzat felemelkedésekor a (11) présforma megfelelő furataival működnek együtt.
A (7) gumiblokkokra szerelt (6) vibrációs asztal az (5) vibrációs alapzaton elrendezett (18) vibrációs hajtással van összekapcsolva.
A (10) préselőlap függőleges helyzetének változtatása a (8) kereszttartón elrendezett (20) helyzetérzékelők segítségével szabályozható. A (20) helyzetérzékelők számára a működtetőjelet (21) mérőpálcák szolgáltatják, így megoldható a vibrációs préselési folyamat megszakítása abban a pillanatban, amikor a lefelé mozgó (10) préselőlap előre meghatározott alsó véghelyzetét - amely a falazóblokk (16) pámarétegtől számított magasságának felel meg - elérte.
Az ugyancsak a (8) kereszttartón elrendezett (22) nyomásnövekedés-érzékelők működését szintén a (21) mérőpálcák által szolgáltatott jel biztosítja. Abban a pillanatban, amikor a lefelé mozgó (10) préselőlap előre meghatározott alsó véghelyzete fölött mintegy 24 mm magasságban van, a (22) nyomásnövekedés-érzékelők a (21) mérőpálcáktól kapott impulzus alapján a nyomás 5-8-szorosára történő megnövelésére vonatkozó vezérlőjelet adnak a (19) pneumatikus hengernek. A megnövekedett nyomás abban a pillanatban megszűnik, amikor a (10) préselőlap az előre meghatározott alsó véghelyzetet elérte.
Egy száraz falazóblokk előállítása a fenti berendezésben például a következőképpen történik:
Az (5) vibrációs alapzat (4) pneumatikus hengerei az (5) vibrációs alapzatot a (6) 'vibrációs asztallal és a rajta elrendezett (13) formamagokkal együtt felemeli a (11) présformához. A (16) pámaréteget célszerűen a (6) vibrációs asztal emelkedése közben húzzuk rá a (13) formamagokra és (17) vezetőrudakra. A (6) vibrációs asztal emelésének végén a (16) pámaiéteg a (11) présforma alapfelületének nyomódik.
A (10) préselőlap kiindulási helyzetben jóval a (11) présforma fölött helyezkedik el. Miután a (11) présformát megtöltöttük, töltőanyagot, cementet és vizet tartalmazó anyagkeverékkel, a (10) préselőlapot a (8) kereszttartóval a (19) pneumatikus henger működtetésével lefelé toljuk. Amint a (10) préselőlap a (11) présformába töltött anyagkeveiék felszínét eléri, a (6) vibrációs asztal (18) vibrációs hajtás révén történő mozgatása megkezdődik és mintegy 4-12 másodperc ideig tart. A vibráció időtartama alatt a (10) préselőlap tovább mozog lefelé mindaddig, amíg eléri a számára előre meghatározott, alsó véghelyzetet, amely a falazóblokk (16) pámarétég fölötti magasságának felel meg. A (18) vibrációs hajtást ekkor leállítjuk, a vibráció befejeződik. Ezt megelőzően azonban, nevezetesen abban a helyzetben, amikor a (10) préselőlap 2—4 mm magasságban az előre meghatározott alsó véghelyzet fölött helyezkedik el, a (19) pneumatikus henger segítségével a préselő nyomást az eddigi állandó nyomáshoz képest mintegy 5-8-szorosára megnöveljük. A nyomás ugrásszerű növeléséhez a megfelelő vezérlőjelet (impulzus) a (19) pneumatikus henger számára a (21) mérőpálcákkal együttműködő (22) nyomásnövekedés-érzékelők szolgáltatják. Az ugrásszerűen megnövelt préselő nyomás a vibráció befejező szakaszában elősegíti a falazóblokk pontos mérettartással történő kialakítását. Az előírt szigorú tűréstartomány kielégítését azonban a préselés befejező mozzanata biztosítja, amelynek során az alsó véghelyzetét éléit (10) préselőlapot ezen helyzetében rögzítjük, és a (13) formamagokat a (24) pneumatikus vezeték, a (27) dugattyú és a (26) pneumatikus henger rendszerén keresztül működtetve lökésszerűen megemeljük. Ily módon az anyagkeverék számára rendelkezésre álló, a (11) présforma, a (10) préselőlap, a (16) pámarétég és a (13) formamagok palástfelületei által határolt tér lecsökken, ami azt jelenti, hogy a vibrációs folyamat során már előpréselt betonkeverékre a (13) formamagok által egy löketszerű, rövid időtartamú nyomást gyakorolunk. Ennek eredményeképpen az anyagkeverék a rendelkezésére álló teret tökéletesen kitölti, aminek köszönhetően az anyagkeverék összetételétől és minőségétől függetlenül megvalósítható a kívánt ± 0,5 mm-es tűréstartomány.
Ezt követően a kész falazóblokkokat a (11) présformából eltávolítjuk. A (13) formamagok (26) pneumati3
HU 205296 Β kus hengereit (25) szabályozószelepen keresztül nyomásmentesítjük, mire a (28) spirálrugő a (26) pneumatikus hengert kiindulási helyzetébe visszatéríti. Az (5) vibrációs alapzat a (6) vibrációs asztallal együtt lefelé mozog, miközben a kész falazóblokkot a (11) présformáből a (10) préselölappal lefelé kitoljuk.
Miután a kész falazóblokk a (11) présformát elhagyta, a (10) préselólap lefelé mozgását megállítjuk, és a (8) kereszttartóval együtt visszahozzuk a (11) présforma fölötti kiindulási helyzetébe. Az (5) vibrációs alapzat a (6) vibrációs asztallal még tovább süllyed lefelé mindaddig, amíg a (16) pámaréteg a rajta felfekvő falazóblokkal a berendezéshez csatlakozó (29) szállítószalagot eléri.
Az újabb művelethez a (16) pámaréteget újjal helyettesítjük.

Claims (2)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás száraz falazóblokkok előállítására betonkeverékből, vibrációs nyomás alkalmazásával, ahol a betonkeveréket présformában elhelyezve préselőlap és vibrációs asztalon rögzített formamagok alkalmazásával préseljük, és a felesleges betonkeveréket a préselőlap és a formamagok közötti hézagokon keresztül kiszorítjuk, azzal jellemezve, hogy a préselőlappal (10), miközben a ptésfoimában (11) lefelé mozgatjuk, a présformába (11) bevitt betonkeverékre állandó nyomást fejtünk ki, majd amikor a présformában (11) lefelé mozgó préselőlap (10) előre meghatározott alsó véghelyzete fölött 2-4 mm távolságban van, az addig állandó nyo5 mást 5-8-szorosára növeljük, végül az előre meghatározott alsó véghelyzetét elért préselőlapot (10) rögzítjük, és a présforma (ll), a préselőlap (10), a vibrációs asztal (6) felületét borító pámaréteg (16) és a formamagok (13) köpenyei által határolt teret kitöltő betonkeverékre
    10 a formamagok (13) által egy Iöketszerű, rövid időtartamú nyomást fejtünk ki.
  2. 2. Berendezés az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítására, azzal jellemezve, hogy keretben (1) rögzített présformája (11), a présforma (11) alatt elrendelő zett, pámaréteggel (16) ellátott, vibrációs hajtással (18) összekapcsolt vibrációs asztalon (6) rögzített, pneumatikus hengereken (26) és pneumatikus vezetékeken (24) keresztül pneumatikusan vezérelt mozgatható formamagjai (13), és a présforma (II) fölött
    20 elrendezett, a formamagok (13) fölött elhelyezkedő nyílásokkal (12) ellátott préselőlapja (10) van, amely vezetőrudak (3) által függőleges irányban megvezetett, pneumatikus hengeren (19) és pneumatikus vezetéken (23) keresztül a présformához (11) képest vál25 toztatható magassági helyzetű kereszttartőn (8) van rögzítve, amely helyzetérzékelókkel (20) és mérőpálcák (21) segítségével vezérelt nyomásnövekedés-érzékelőkkel (22) van ellátva.
HU31587A 1986-01-30 1987-01-30 Method and apparatus for producing dry building blocks HU205296B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS86672A CS256274B1 (en) 1986-01-30 1986-01-30 Method of moulded brick production for dry stone walling and equipment for realization of this method

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT43130A HUT43130A (en) 1987-09-28
HU205296B true HU205296B (en) 1992-04-28

Family

ID=5339291

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU31587A HU205296B (en) 1986-01-30 1987-01-30 Method and apparatus for producing dry building blocks

Country Status (3)

Country Link
CS (1) CS256274B1 (hu)
DD (1) DD271812A3 (hu)
HU (1) HU205296B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
CS256274B1 (en) 1988-04-15
DD271812A3 (de) 1989-09-20
CS67286A1 (en) 1987-08-13
HUT43130A (en) 1987-09-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5183616A (en) Method for making antiqued concrete cored bricks and capping bricks
US3534439A (en) Molding apparatus
EP1838507B1 (de) Verfahren und vorrichtung zum herstellen von hohlbausteinen
US3989432A (en) Means for slumping cement blocks
EP0706864B1 (de) Verfahren zum Herstellen von Hohlbausteinen
EP1568456A2 (de) Verfahren und Vorrichtung zum Herstellen von Betonsteinen
HU205296B (en) Method and apparatus for producing dry building blocks
JP2998930B2 (ja) 下抜式コンクリートブロックの成型型枠装置
US3669597A (en) Apparatus for the production of small concrete elements
EP0326870A1 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Durchführung des Verfahrens zum Verdichten von Giessereiformsand
RU196391U1 (ru) Устройство для изготовления вибропрессованых изделий
DE2430403B2 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Gießformherstellung
AT410294B (de) Verfahren zum herstellen von hohlbausteinen und vorrichtung zur durchführung des verfahrens
RU2001757C1 (ru) Пресс-форма дл изготовлени изделий строительных смесей
DE102006030775B3 (de) Vorrichtung und Verfahren zum Herstellen von Steinformlingen für Mauerwerksteine, insbesondere Kalksandsteine
JPH06134740A (ja) 大形コンクリート製品の即時脱型式自動成形機 およびその成形方法
NO337969B1 (no) Fremgangsmåte, apparat og formingsdel for støping av et betongprodukt ved glideformstøping
AT206345B (de) Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Dachziegeln, Bauplatten od. dgl. aus Beton
DE4009608A1 (de) Verfahren zur herstellung von formlingen aus koernigem und pulverfoermigem werkstoff und vorrichtung zur durchfuehrung des verfahrens
JPS58110199A (ja) 粉末原料圧縮成形プレス及びそのプレスを用いた粉末原料の圧縮成形方法
DE19537077A1 (de) Mehrkammerform und Verfahren zur maschinellen Herstellung von Betonformteilen
CH521836A (de) Verfahren zum Entformen von Formlingen aus deren Herstellungsform sowie Vorrichtung zum Durchführen dieses Verfahrens
CN216860087U (zh) 一种混凝土砌块生产用物料成型设备
EP0084074B1 (de) Verfahren zur Herstellung von gepressten Profilkörpern aus einem nicht steigfähigen Gemisch
US4409175A (en) Method of preshaping a preformed lignocellulosic mat for molding into a structural member

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee