HU203386B - Process for dressing leather suitable for closing uppers - Google Patents

Process for dressing leather suitable for closing uppers Download PDF

Info

Publication number
HU203386B
HU203386B HU872363A HU236387A HU203386B HU 203386 B HU203386 B HU 203386B HU 872363 A HU872363 A HU 872363A HU 236387 A HU236387 A HU 236387A HU 203386 B HU203386 B HU 203386B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
skin
resin
bath
tanning
polymerized
Prior art date
Application number
HU872363A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT50362A (en
Inventor
Antonio Luciani
Original Assignee
Antonio Luciani
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Antonio Luciani filed Critical Antonio Luciani
Publication of HUT50362A publication Critical patent/HUT50362A/hu
Publication of HU203386B publication Critical patent/HU203386B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C14SKINS; HIDES; PELTS; LEATHER
    • C14CCHEMICAL TREATMENT OF HIDES, SKINS OR LEATHER, e.g. TANNING, IMPREGNATING, FINISHING; APPARATUS THEREFOR; COMPOSITIONS FOR TANNING
    • C14C11/00Surface finishing of leather
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C14SKINS; HIDES; PELTS; LEATHER
    • C14CCHEMICAL TREATMENT OF HIDES, SKINS OR LEATHER, e.g. TANNING, IMPREGNATING, FINISHING; APPARATUS THEREFOR; COMPOSITIONS FOR TANNING
    • C14C9/00Impregnating leather for preserving, waterproofing, making resistant to heat or similar purposes

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Treatment And Processing Of Natural Fur Or Leather (AREA)
  • Footwear And Its Accessory, Manufacturing Method And Apparatuses (AREA)

Description

A találmány cipőfelsőrész készítésére alkalmas bőr kikészítési eljárására vonatkozik. A találmányunk szerinti eljárással tavaszi és nyári viselésre szánt cipő készítésére alkalmas, átlyukasztott, illetve átfúrt és az ilyen felhasználási területen megfelelően illeszthető és elegendően erős, a belső részén gyapjas birkabőr kikészítést végzünk.
Az eljárás abban különbözik a hagyományos gyapjas birkabőr kikészítéstől, hogy a bőrt az utáncserző és a lyukasztást művelet után akrilsav és metakrilsav gyanta kezelésnek vetjük alá.
Jelenleg is ismeretesek olyan, a meleg hónapokban, elsősorban nyáron hordható, béleletlen lábbelik, amelyet marhabőr kikészítésével nyert átfúrt vagy átlyuggatott marhabőrből készítenek, és felsőrészük megfelelően illeszthető, és elegendően erős.
Ezeknek a bőrtermékeknek azonban az a hátrányuk, hogy a lyukak miatt nem eléggé higiénikusak, a cipőfelsőrész belseje és a láb bőre közötti súrlódás miatt nem eléggé kényelmesek, valamint a cipőfelsőrész belseje és külseje között nem elegendő a cipő belsejének optimális hőmérséklettartásához szükséges hőcsere.
Nyári viselésre alkalmas lábbeli felsőrészének készítésére javasolnak egyéb, olyan anyagokat is, például szövetanyagokat, amelyek biztosítják a bőrlélegeztetést, azonban az időjárás, ütés vagy egyéb külső erő hatására tönkremennek, ezért élettartalmuk várhatóan rövid.
Ezért nyilvánvalóan olyan, a meleg hónapokban viselhető cipők készítéséhez alkalmas felsőrész szükséges, amely az átszúrások vagy lyukak ellenére kiküszöböli a fent ismertetett hátrányokat, és emellett elegendően erős, tartós és kényelmes.
Ezeknek az igényeknek a kielégítésére nyári cipő készítésére alkalmas cipőfelsőrész nyersanyagaként gyapjas birkabőr kikészítésével nyert átfúrt vagy átlyuggatott bőrt javasolunk.
Ezek a bőrök a belső felületükön lévő gyapjúréteg miatt a belső hőmérsékletet állandó értéken tartják, a levegő cirkuláltatásával megakadályozzák a láb túlmelegedését és izzadását, és a gyapjú antisztatikus jellege következtében csökkenek a por behatolását.
Ezen túlmenően a találmányunk szerinti eljárással nyert cipőfelsőrész a lábfej egész területén kényelmes, sehol nem okoz nyomást, előnyösen serkneti a periférikus vérkeringést, és abszorbeálja a testben keletkező elektrosztatikus energiát
A gyapjas birkabőr nyersanyag megfelelő hasznosításához nem hagyhatjuk figyelmen kívül néhány eredeti tulajdonságát, mint például a nagy mennyiségű szőr jelenléte miatt mutatott, meglehetősen nyitott, szálas szerkezetét, és a nagyon rövid szálak jelenlétét sem. Ezek a tulajdonságok az ilyen bőrök alkalmazását az eddig ismert eljárásokban lehetetlenné tették.
A találmányunk szerinti eljárás gyapjas birkabőrből készült, tavaszi és nyári időszakban viselhető cipő készítésére alkalmas, átfúrt vagy átlyuggatott felsőrész kikészítésére vonatkozik. A kikészítés során az utáncserző művelet végén, majd az átfúró vagy átlyuggató művelet után akrilsav és metakrilsav gyantás kezelést végzünk.
Ezzel a kezeléssel a következő eredményeket érjük el:
a) a bőr illeszthetőbb és erősebb lesz, és így a kezelést követő fúrás vagy lyuggatás során fellépő szakadás lehetősége csökken, és a cipőfelsőrész könnyen alkalmazható a kívánt modell elkészítéséhez;
b) a lyukak belső részénél erősödik a bőr, ezért a viselés folyamán csökken a dilatáció és a szakadás veszélye.
A találmányunk szerinti elárásban a bőr kikészítése folyamán egyrészt a bőr szálas, belső felületén végzünk akrilsav gyantával kétműveletes polimerizálást, másrészt a hagyományos cserző eljárás utócserző és befejező műveletében az átfúrások vagy lyukak belső felületén végzünk metakrilsav gyantás polimerizálást.
A bőrkikészítés hagyományos folyamatábrája különböző nedves (fürdőben végzett) és különböző száraz műveletekkel rajzolható fel.
A hagyományos, nedves (fürdőben végzett) eljárás a következő, egymás utáni műveletekből áll:
a) áztatás, amelyben a nyersbőrről eltávolítják a maradék szerves anyagokat és a vért, és az e művelet után egyébként következő szőrtelenítés elkerülésére a bőrt olyan fürdőben lágyítják, amely hideg vizet és felületaktív anyagot, mint például FORYLL BB-t (anionos és nemionos felszívódó, átitató szer, beszerezhető a Henkel Companytől), ezután a bőrt semleges vízben valamilyen enzim, mint például REVERDASE 120 (Rhone Poulenc) hatásának vetik alá (az enzimet hasnyálmirigy baktériumból nyerik);
b) lekaparás, amely során a nyúzás után a bőrön maradó húsfoszlányokat és zsírdarabokat, valamint a bőr alatti réteget a bőr cserzőanyaggal való egyenletesebb és gyorsabb átitatása érdekében eltávolítják;
c) mosás, amelyben a bőrön maradt szennyeződést és természetes zsiradékot távolitják el, e művelet után a bőrön egyenletesebben szétosztódó természetes zsiradék marad; a műveletben a kezelés gyorsítására előnyösen emulgeált perklór-etilént alkalmaznak;
d) pácolás, amelyben a bőr a biológiai állapotból az anabiológiai állapotba megy át, a műveletben a bőrt előkészítik a króm-cserzésre, az előkészítés következtében a krómsók jobban átjárják a bőrt;
e) cserzés, amelyet hagyományos krómsóval végeznek (bázikus króm-szulfát, pH = 2,8); a cserzés hatására a bőr lággyá, jól illeszthetővé és gyengén elasztikussá válik, és lehetővé teszi a bőrlégzést:
f) sav eltávolítás, ennek során a 48 órás, cserző érlelés után - amelyet rúdra kiterítve végeznek - a proteinhez kötődő savat (amely például a sav hatására létrejövő nem egyenletes színeződést eredményez) valamilyen, semlegesítő hatású puffersóval (például a Henkeltől beszerezhető CORATILND készítménnyel) semlegesítik;
g) utáncserzés, amelyben a bőr erősebbé és testesebbé, valamint bolyhosításra és egyéb, hasonló, további műveletekre alkalmazhatóvá válik.
A hagyományos kikészítés száraz műveletei a befejező műveletek, lyukasztás vagy fúrás és az ezt követő befejező kikészítés.
A találmányunk szerinti eljárásban ezeket a befejező műveleteket a fent ismertetett akrilsav gyantás kezeléssel végezzük együtt A találmányunk szerinti eljárás során az utócserző műveletben, pontosabban ennek befejező részében végezzük a szálas szerkezet megerősítését szolgáló akrilsav gyantás kezelést. A szálas részre felvitt akrilsavészter polimerizálása után a szálas szerkezet vastagabb lesz, ennek következtében a bőr jobban illeszthetővé, erősebbé és a következő, fúró vagy lyukasztó műveletre alkalmasabbá válik.
HU 203 386 Β
A találmányunk szerinti eljárás második jellemző műveletét a száraz kikészítés alatt, a bőr átfúrása vagy átlyuggatása után végezzük. A kezelés folyamán a bőrön lévő lyukak belső felületét metakrilsav gyantával kezeljük a bőrfelület lyukaknál lévő részének megerősödésére. Ez azt a célt szolgálja, hogy a használat során a bőr ne táguljon és ne szakadjon el.
A fentieknek megfelelően a találmányunk szerinti eljárással gyapjas birkabőrből nyáron viselhető cipő felsőrészének készítésére alkalmas bőr kikészítését végezzük. A kikészítést nedves és száraz műveletekkel végezzük. A nedves műveletek: az áztatás, kaparás, mosás, pácolás, cserzés és a sav eltávolítása. A száraz műveletek során végezzük az úgynevezett első befejező kikészítést, majd az átfúrás vagy átlyuggatás után az úgynevezett második befejező kikészítést Az első befejező kikészítés során végezzük az eredeti szálas rész megvastagodását eredményező vizes akrilsavészter-oldatos kezelést, majd a gyantaképződést eredményező polimerizálást Ezután az átfúrás vagy lyuggatás következik, majd ezt követően végezzük a bőrön lévő lyukak belső felületének vizes metakrilsav észter oldatos kezelését és a gyantaképződést eredményező polimerizálásL
A találmányunk szerinti bőrkikészítést eljárás utócserző műveletének utolsó fázisában végzett akrilsav polimeres kezelés az ebben a fázisban hagyományosan alkalmazott melamin- vagy karbamid-, dicián-amid-, poliuretán- vagy oleomaleinsav típusú gyantával megvalósított kezeléshez képest új és érdekes megoldást jelent
Ismeretes, hogy a fentiekben ismertetett gyantákkal, elsősorban a leggyakrabban alkalmazott poliuretán- és oleomaleinsav típusú gyantákkal kezelt bőr nem elég jól illeszthető, és nem elég erős.
Ugyanezen okokból a melamin- és karbamidtípusú gyantával megvalósított kezelés sem megfelelő, annak ellenére, hogy az így kezelt bőrök kellemes tapintásúak, és puhák.
A dicián-amid gyantás kezelés, a kívánt erősítő hatása ellenére sem megfelelő, mert nagyon lerontja a krómcserzés hatását és a bőr festhetőségét.
A találmányunk szerinti eljáráshoz vizes oldat formájú akrilsav gyantás kezelést javasolunk. A vizes oldatos kezelés a bőr keményedését eredményező vizes diszperziós kezeléssel szemben nemcsak a bőr felületén rakódik le, ezért a bőr jobb és teljesebb átitatását eredményezi. Ezen túlmenően az így kezelt bőr anionos színezékekkel sokkal megbízhatóbban színezhető.
A találmányunk szerinti eljárással megvalósítandó kezeléshez az akrilsavészter polimervegyületet 50 ’Con olyan vizes, semlegesítő fürdőhöz adjuk, amely valamilyen saveltávolító szert, például a fentiekben említett CORATIL ND-t tartalmaz. Ebbe a fürdőbe bementjük a bőrt, majd a fürdő pH-ját körülbelül 6-ra állítjuk.
A találmányunk szerinti eljáráshoz javasolt semlegesítő fürdő a krómrögzítő hatásán túlmenően a vizes oldatban alkalmazott akrilsavészter polimervegyülettel, például az Icap Company által gyártott ICATAN 38-al való alapos átitatást is elősegíti.
Az akrilsavészter gyantát előnyösen a semlegesítés befejezése után, körülbelül 1 óra elteltével adjuk hozzá a semlegesítő fürdőhöz azért, hogy azokon a helyeken, ahol maga a bőr kevésbé erős, pontosabban azokon a széleken, ahol a szerkezet nem olyan laza, és a szálak hosszabbak, a gyanta alaposan átitassa a bőrön lévő szőrszálakat. A gyanta koncentrációja 7 g/1.
Amikor a gyanta teljesen átitatta a bőrt, tehát körülbelül 30 perc - 2 óra múlva, a gyantát először kevés formaldehid hozzáadásával polimerizáltatjuk azért, hogy a gyanta a bőrön lévő szőrszálakhoz kötődjön. Ezt követően a bőr teljesen száraz állapotában is polimerizáltatjuk a gyantát Ezt a polimerizálást 20 kp/cm2 nyomáson, 100-120 ’C hőmérsékleten, 4-8 s ideig végezzük.
A metakrilsav gyantás kezelést a bőr kilyukasztása után végezzük - a lyukasztás kis lyukasztókkal ellátott lemezzel történik - a fentiekben ismertetett eljárással. A kezelést úgy végezzük, hogy a kilyuggatott bőrt a prepolimerizált metakrilsav gyantát (például a Henkel Compay gyártmányú DRASIL-ANG készítményt) tartalmazó, 50-60 ’C-os vízfürdőbe merítjük. A vízfürdő gyantatartalma 4-6 g/1. A gyantát ezután hangyasav hozzáadásával 30-45 percig, 60 ’C hőmérsékleten polimerizáljuk.
A kezelés következtében a gyanta kilyuggatott bőrön lévő lyukak belső falára lerakódik, és lyukasztás után ott maradó szőrben abszorbeálódik, és ennek előnyös hatására növekszik a bőrfelület szilárdsága.
A következőkben (nem korlátozó jelleggel) részletesen bemutatjuk a találmányunk szerinti eljárást.
Az 1. ábrán a találmányunk szerinti eljárás tömbvázlatos ismertetését láthatjuk.
A 2. ábrán a találmányunk szerinti eljárással kikészített bőrből előállított cipő vázlatos ismertetését láthatjuk.
Az 1. ábrán láthatjuk a gyapjas birkabőr kikészítés különböző műveleteit. Ezek a műveletek két fő csoportra oszthatók. Az A csoportba a fürdőben végzett, nedves, a B csoportba a száraz műveletek tartoznak.
Az A csoportba tartozó műveletek egy része biológiai, a következő része átmeneti, és a harmadik része anabiológiai kezelés. A biológiai kezelés műveletei az áztatás, lekaparás, mosás, az átmeneti kezeléshez tartozik a pácolás, és az anabiológiai műveletek a cserzés, sav eltávolítás és az utócserzés.
A B csoportba tartoznak a befejező, lyukasztó műveletek, a találmányunk szerinti eljárás részét képező metakrilsav polimer vegyülettel megvalósított kezelés és az ezt követő befejező művelet.
A találmányunk szerinti eljárással megvalósított bőrkikészítést a következőképpen végezzük:
a) a gyapjas, nyers birkabőrt hideg vízfürdőbe merítjük (egy bőrre 20 liter térfogatú vizet használunk). A fürdő 1 g/liter Henkel Company gyártmányú FORYLL BB felületaktív anyagot tartalmaz. A fürdőt a bőrökkel együtt egy éjszakán át állni hagyjuk, majd másnap reggel addig mossuk folyó csapvízzel, amíg a víz tiszta lesz, ezután 1 g/liter FORYLL BB-t és 10,2 g/liter REVERDASE 120-t adunk a fürdőhöz, és a bőröket ebben áztatjuk 48 órán át (áztató művelet);
b) a lekaparás után 35-38 ’C-os, 1,5 g/liter perklór-etilén (oldószer) és 3 g/liter FORYLL BB-t (felületaktív anyag) tartalmazó fürdőt készítünk, a fürdő térfogata bőrönként 20 liter, a bőröket bementjük a fürdőbe, benne tartjuk, majd folyó vízzel lemossuk;
c) hideg, 40 g/liter nátrium-klorid tartalmú (körülbelül 4°Bé) vízfürdőt készítünk, a fürdő térfogata bőrönként 20 liter, a bőröket bementjük a fürdőbe, 30 percig benne tartjuk, majd literenként 2,5 g szerves
HU 203 386 Β savat, például a BASF Company gyártmányú BASCAFF-t adunk hozzá, és 2 órán át állni hagyjuk; ezt követően 3 g/liter hangyasavat adunk hozzá, és a bőröket 2-3 órán át ebben a fürdőben, 2,8 pH értéken tartjuk (pácolás); a pácolás a kórmcserző műveletre készíti elő a bőrt, s lehetővé teszi, hogy a fürdő savas jellege miatt kevésbé reakcióképes krómsók gyorsan, és egyenletesen átjárják a bőrt; a só hozzáadása a bőr sav hatására bekövetkező duzzadásának megakadályozásához szükséges;
d) az ezután következő, cserző műveletben bőrönként 20 liter térfogatú, folyékony krómsót tartalmazó hideg vízfürdőt készítünk, először 1,6 g/liter koncentrációjú Henkel Company gyártmányú GRASSAN DHS készítményt tartalmazó fürdőt készítünk; a bőröket ebben a fürdőben tartjuk 1 órán át, majd literenként 1,6 g BASF Company gyártmány IMPLENAL AP-t adunk hozzá, és a bőröket ebben a fürdőben tartjuk további 1 órán át; végül literenként 10 g, folyékony krómsót adunk a fürdőhöz, és a bőröket ebben tartjuk 2-3 órán át; ezt követően literenként 1 g nátrium-hidrogén-karbonátot és 1 g nátrium-karbonátot adunk hozzá, és a bőröket ebben tartjuk további
3-4 órán át, és ezt követően rúdra kiterítjük.
Az eljárás kivitelezése úgy történik, hogy az így kezelt bőr cipőfelsőrész készítésére alkalmas legyen. A megfelelő hőmérsékleten, 90 ’C-on, jól cserzett bőr lágy, gumiszerű tapintású, jól illeszthető, nem nagyon nyúlik, és lehetővé teszi a láb szabad lélegzését.
Megfigyelhetjük, hogy a fürdőhöz a stabil elektrolitképzés érdekében hozzáadott, szintetikus szulfitzsír (GRASSAN DHS) és a cserző krómsó stabilizálására, valamint töltőanyagként hozzáadott kikészítő anyag (IMPLENAL AP) jelenlétében, 2,8 pH értéknél alkalmazott bázikus króm-szulfát a bőr egyenletesebb átitatódását teszi lehetővé. Az alkálikus krómvegyület utolsó műveletben való hozzáadása azt a célt szolgálja, hogy a krómvegy ület molekulái nagyobbak legyenek, és úgy rögzítődjenek a szőrök között lévő bőrbe, hogy jól cserzett, erős, szilárd bőrt kapjunk.
e) Sav eltávolítás; ezt a műveletet a bőrkorlátokon, 48 órán át végzett érlelés után végezzük; a bőrt darabonként 20 liter térfogatú, 45 ’C-os vízfürdőbe merítjük; majd literenként 2 g CORATIL ND-t adunk hozzá, 1 órán át állni hagyjuk, majd literenként 3 g GRASSAN DHS-t adunk hozzá, és a kezelést további 3 órán át folytatjuk;
í) a hagyományos eljárással végzett utócserzés műveletét a találmányunk szerinti eljárásban akrilsav gyantás kezeléssel fejezzük be; a bőröket darabonként 8 liter térfogatú, 45-50 ’C hőmérsékletű, 7,8 g/liter CORATIL ND-t és 7 g/liter ICATAN 38-t tartalmazó vízfürdőben kezeljük. A bőr szárítása, lekapart oldalának bolyhozása és színezése után következnek a száraz műveletek.
g) A bőrt először 80-100 g/bőr mennyiségű alifás poliuretán (Astacin Finish PÚD) vizes diszperziós kezelésnek vetjük alá; a kezelést 110 ’C hőmérsékleten, és 150 bar nyomáson végezzük; ezt követően polimer bevonatot alakítunk ki, majd a bőrt kilyuggatjuk vagy kifúrjuk.
A második, találmányunk szerinti eljárás jellemző részét képező kezelést úgy végezzük, hogy a bőröket 50-60 ’C hőmérsékletű, 4-6 g/liter koncentrációjú
DRASIL-ANG-tartalmú (Henkel Company gyártmány) vízfürdőbe merítjük; majd
h) hangyasavat adunk a fürdőhöz, és 60 ’C hőmérsékleten, 45 percig polimerizáljuk; ennek során a polimer a bőrön lévő lyukak belső részére rakódik le, majd
i) elvégezzük a befejező műveleteket
A 2. ábrán a találmányunk szerinti eljárással kikészített cipőfelsőrész felhasználásával készült cipő vázlatos rajzát látjuk. A cipó belső részén láthatjuk a 1 gyapjúréteget, és a külső részen a bársonyos vagy bolyhos 2 bőrt a 3 lyukakkal.
A lábbelikészítéshez megfelelő cipőfelsőrész jellemző tulajdonságaival szemben támasztott követelmények kielégítésének meghatározására szabványvizsgálatokat végeztünk.
A vizsgálatokat a találmányunk szerinü eljárással kikészített (A) kosbőr próbatesteken és kezeletlen (B) kosbőr próbatesteken végeztük, és a következő jellemzőket határoztuk meg:
- húzó és nyújtó szilárdság mérés;
- szakító szilárdság mérés;
- a barkázott bőr nyútjó és szakító szilárdságának mérése golyós eljárással;
- kopásállóság mérése a finom bőr és a kezelt bőrfelület folyamatos és ismételt hajlítgatásával.
(A) próbatest-vizsgálat (a találmányunk szerinü eljárással kezelve)
1. Húzó és nyújtó szilárdság mérés
Szabvány eljárás: UNI ISO 3376
A próbatestek vizsgálatát húzó szilárdság mérő berendezésen végeztük, és a próbatesteket ennek megfelelően készítettük eló.
A húzószilárdság értékét úgy kaptuk [N/mm2]-ben, hogy a terhelést a próbatest keresztmetszetével osztottuk.
A próbatest végső nyúlás (%)-os értékét úgy kaptuk, hogy a kezdeü hosszúság és a végső hosszúság értékeket egymásból kivontuk, és a különbséget a próbatest kezdeü hosszúságához viszonyítottuk.
A kondicionálást és vizsgálatot normál atmoszféra nyomáson és A1-típusú (20 ±2 ’C hőmérséklet, 65 ± ± 5 % realtív nedvességtartalom) körülmények között végeztük.
A vastagságmérést a bőrök mechanikai vizsgálatához alkalmazható UNI ISO 2589 szabvány szerint végeztük.
Próbatest A kapott eredmények:
húzó szilárdság (N/mm2) végső nyúlás (%)
1 11,4 39,4
2 12,35 42,2
3 12,52 44,0
Átlagos húzó szilárdság: 12,1 N/mm2 Átlagos végső nyúlás: 41,87%.
2. Szakító szilárdság mérés
Szabvány eljárás: UNI ISO 3377IUP 8 Előírt formájú, nyílással ellátott, derékszögű próbatesteket készítettünk, és csipeszekkel szakító szilárdság mérő berendezés próbatesttartó részeire erősítettük. Azt a nyújtó erőt tekintettük szakító szilárdságnak, amelynél a próbatesttartók szétváltak.
-4Ί
HU 203 386 Β
Kondicionálás és vizsgálat: normál atmoszféranyomás, A2-típus (23 ± 2 *C, 50 ± 5 *C realtív nedvesség)
Húzó sebesség: 100 ± lOmm/perc
A kapott eredmények:
Próbatest Szakító szilárdság (N/mm)
51,6
44,5
42,3 Átlagos szakító szilárdság: 46,12 N/mm
3. Barkázott bór nyújtó és szakító szilárdságának mérése golyós eljárással
Szabvány eljárás: UNI ISO 3379
Korong alakú, a széleinél szilárdan felerősített bőr próbatest lekapart oldalának középső részére acél golyót nyomtunk.
A golyó nyomását és a próbatest nyomás hatására bekövetkező nyúlását abban a pillanatban jegyeztük fel, amikor a barkázott bór elszakadt, és szétrepedt.
A kondicionálást és a vizsgálatot normál atmoszféra nyomáson, Al-típusú (20 ± 2 C hőmérséklet, 65 ± 5 % relatív nedvesség) körülmények között végeztük.
A kapott eredmények:
Próbatest 12 3 szakadást előidéző erő (N) 137,2 303,8 250,8 szakadásnál fellépő nyúlás (mm) 5,4 6,1 6,0 repesztő erő (N) 470,4 678,1 527,2 megnyúlás a repedésnél (mm) 7,2 9,3 8,6
A szakadást előidéző átlagos erő: 230,6 N A szakadás kialakulásánál fellépő nyúlás: 5,8 mm Átlagos repesztő erő: 558,6 N
A repedésnél fellépő átlagos nyúlás: 8,3 mm dezésen végeztük, és a próbatesteket ennek megfelelően készítettük elő.
A húzó szilárdság értékét úgy kaptuk [N/mm1 2 3 * 5]-ben, hogy a terhelést a próbatest keresztmetszetével osztottuk.
A próbatest végső nyúlás (%)-os értékét úgy kaptuk, hogy a kezdeti hosszúság és a végső hosszúság értékét egymásból kivontuk, és a különbséget a próbatest kezdeti hosszúságához viszonyítottuk.
A kondicionálást és a vizsgálatot normál atmoszféra nyomáson és Al-típusú (20 ± 2‘C hőmérséklet, 65 + ± 5% relatív nedvességtartalom) körülmények között végeztük.
A kapott eredmények:
Próbatest Húzó szilárdság (N/mm2) Végső nyúlás (%)
1 21/28 60,6
2 19,7 46,8
3 15,96 45,6
Átlagos húzó szilárdság: 18,97 N/mm2 Átlagos végsó nyúlás: 51,0%.
2. Szakító szilárdság mérés
Szabvány eljárás: UNI ISO 3377IUP8
Előírt formájú, nyílással ellátott, derékszögű próbatesteket készítettünk, és csipeszekkel a szakító szilárdság mérő berendezés próbatesttartó részeire erősítettük. Azt a nyújtóerőt tekintettük szakító szilárdságnak, amelyél a próbatesttartók szétváltak.
A kondicionálást és mérést normál atmoszféra nyomáson, A2-típusú (23 ± 2 °C hőmérsékleten, 50 ± 5% relatív nedvességtartalom) körülmények között végeztük.
Húzó sebesség: 100 ± 10 mm/perc.
A kapott eredmények:
4. Kopásállóságmérés ismételt hajlítgatással Szabvány eljárás: UNI 8433/IUP20
A meghatározást a finom bór és a kezelt bőrfelület ismételt hajlítgatásával végeztük.
A próbatestek mindegyikét csipeszekkel a vizsgáló berendezés két rögzítő részéhez erősítettük. A két rögzítő rész egyike mozdulatlan, míg a másik 100 + 5 ciklus/perc frekvenciával, 22,5* amplitúdóval oszcillál, és hajtogatja a próbatestet
Kondicionálás és vizsgálat: normál atmoszféra nyomás, Al-típus (20 ± 2 ‘C hőmérséklet 65 ± 5% relatív nedvességtartalom).
Próbatest 6 db, ollóval kivágott 70 x 45 mm-es, derékszögű bőr.
Vizsgáló ciklus: 50 000.
A próbatestek a vizsgálat végén nem mutattak sem repedést sem egyéb károsodást (B) próbatest vizsgálat (nem kezelt próbatest)
1. Húzó és nyújtó szilárdság mérés
Szabvány eljárás: UNI ISO 3376
A próbatestek vizsgálatát húzó szilárdságméró berenPróbatest Szakító szilárdság
N/mm
73,1
68,6
64,1
Átlagos szakító szilárdság: 68,6 N/mm.
3. Barkázott bór nyújtó és szakító szilárdságának mérése golyós eljárással
Szabvány eljárás: UNI ISO 3379
Korong alakú, a széleinél szilárdan felerősített bőr próbatest lekapart oldalának középsó részére acélgolyót nyomtunk.
A golyó nyomását és a próbatest nyomás hatására bekövetkező nyúlását abban a pillanatban jegyeztük fel, amikor a barkázott bőr elszakadt, és szétrepedt.
A kondicionálást és a vizsgálatot normál atmoszféra nyomáson, Al-típusú (20 ± 2 °C hőmérséklet, 65 ± 5% relatív nedvesség) körülmények között végeztük.
A kapott eredmények:
HU 203 386 Β
Próbatest 1 2 3
szakadást előidéző erő(N)
szakadásnál fellépő nyúlás (mm)
repesztő erő (N) 510,0 589,0 478,0
megnyúlás repedésnél (mm) 10,5 9,2 9,0
A repedést előidéző átlagos erő (N): 528,6 N
A repedésnél fellépő átlagos nyúlás (mm): 9,5 mm
4. Kopásállóság-mérés ismételt hajlítgatással Szabvány eljárás: UNI 8433/IUP 20
A meghatározást a finom bőr és a kezelt bőrfelület ismételt hajlítgatásával végeztük.
A próbatestek mindegyikét csipeszekkel a vizsgáló berendezés két rögzítő részéhez erősítettük. A két rögzítő rész egyike mozdulatlan, míg a másik 100 + 5 ciklus/perc frekvenciával, 22,5° amlitudóval oszcillál, és hajtogatja a próbatestet.
Kondicionálás és vizsgálat: normál atmoszféra nyomás, A1-típus (20 ± 2 °C hőmérséklet, 65 ± 5% relatív nedvességtartalom).
Próbatest: 6 db, ollóval kivágott, 70 x 45 mm-es, derékszögű bőr.
Vizsgáló ciklus: 50 000.
A próbatestek a vizsgálat révén nem mutattak sem repedést, sem egyéb károsodást.
A fentiekben ismertetett technológiai vizsgálatok eredményeit a következő, 1. táblázatban foglaljuk össze:
1. táblázat
Jellemző tulajdonságok (A) (B) Kos Birka
próba- próba- bőr bőr
test test jellem- jellem-
(kezelt) (keze letlen) zők zők
Átlagos húzó szilárd-
ság (N/mm2) 12,1 18,97 10 8
Nyúlás (%) 41,87 51 40 40
Szakító szilárdság (N/mm) 46,13 68,6 40 40
Átlagos repesztő terhelés (N) 558,6 528,6 120 120
Repesztésnél fellépő nyúlás (mm) 8,3 9,5 7,5 8
Átlagos szakító terhelés (N) 230,6 120 120
Szakításnál fellépő nyúlás (mm) 5,8 7,5 8
1. táblázat folytatása
Jellemző tulajdonságok (A) (B) Kos Birka
próba- próba- bőr bőr
test test jellem- jellem-
(kezelt) (keze letlen) zők zők
Golyó próba (50 000 hajlítás) jó jó
A táblázatból látható, hogy az (A) próbatestre kapott eredmények nemcsak a cipőfelsőrész készítésre kikészített birkabőr jellemzőitől, hanem a kosbőr jellemzőitől is jobbak.

Claims (5)

1. Eljárás cipőfelsőrész készítésére alkalmas bőr kikészítésére, tavaszi-nyári időszakban hordható lábbeli készítésére alkalmas cipőfelsőrész nyersanyagaként használható bőr kikészítésére, amely során gyapjas birkabőrt fürdőben végzett nedves, valamint száraz műveletekkel kezelünk, a nedves műveletek folyamán a bőrt áztatjuk, lekaparjuk, mossuk, pácoljuk, majd a cserző savat eltávolítjuk és a bőrt utócserző műveletekkel kezeljük, a száraz műveletek folyamán a bőrt egy első befejező művelettel kezeljük, majd átfúrjuk vagy átlyuggatjuk, ezt követően egy második befejező művelettel kezeljük, azzal jellemezve, hogy az utócserzés befejező része folyamán a bőrt akrilsavészter bázisú vizes gyantaoldattal kezeljük, a gyantát polimerizáljuk, az eredeti, rostos szerkezetű szőrös anyag vastagabbá tételére, majd a fúrás vagy lyukasztás után a bőrt metakrilsav gyanta vizes oldatával kezeljük, és ezt a bőrön lévő lyukak belső felületén polimerizáljuk.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az akrilsavészter polimervegyületet 50 °C hőmérsékletű, vizet és valamilyen saveltávolító anyagot tartalmazó semlegesítő fürdőhöz adagoljuk, majd ebbe a bőrt belemerítjük, és a fürdő pH-értékét 6-ra állítjuk be.
3. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az akrilsav-típusú gyantát 7 g/1 koncentrációban a semlegesítés befejezése után 1 órával adjuk a semlegesítő fürdőhöz.
4. A 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy 30 perctől 2 óráig tartó átitatás után a gyantát kevés hangyasav hozzáadásával először polimerizálva, a bőrön lévő szőrszálakhoz kötjük, ezt követően a gyantát közvetlenül a száraz bőrön 2 MPa nyomáson, 100120 ’C hőmérsékleten, 4-8 másodpercig másodszor szárazon polimerizáljuk.
5. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy metakrilsav gyantás kezelést végzünk, akikészítés folyamán az átfúrt bőrt előzetesen polimerizált metakrilsav gyantás 4-6 g/1 koncentrációjú, 50-60 ’C hőmérsékletű vízfürdőbe mentjük, majd ezután végezzük el hangyasav hozzáadásával, 30-40 percen keresztül, 60 ’C-on, a metakrilsav gyanta kifejezett polimerizálását.
HU872363A 1986-11-18 1987-04-13 Process for dressing leather suitable for closing uppers HU203386B (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT48666/86A IT1199294B (it) 1986-11-18 1986-11-18 Procedimento per la produzione di pelli destinate alla fabbricazione di tomaie per calzature e relativo prodotto
PCT/IT1987/000034 WO1988003958A1 (en) 1986-11-18 1987-04-13 A process for the production of leather intended for making uppers of footwears and the product thereof

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT50362A HUT50362A (en) 1990-01-29
HU203386B true HU203386B (en) 1991-07-29

Family

ID=11267929

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU872363A HU203386B (en) 1986-11-18 1987-04-13 Process for dressing leather suitable for closing uppers

Country Status (22)

Country Link
EP (1) EP0324734B1 (hu)
JP (1) JPH02500444A (hu)
KR (1) KR890700169A (hu)
CN (1) CN1013205B (hu)
AU (1) AU606059B2 (hu)
BG (1) BG50390A3 (hu)
CS (1) CS275887B6 (hu)
DD (1) DD279691A5 (hu)
FI (1) FI892363A (hu)
HU (1) HU203386B (hu)
IL (1) IL84437A (hu)
IT (1) IT1199294B (hu)
MA (1) MA21110A1 (hu)
NZ (1) NZ222559A (hu)
PL (1) PL156512B1 (hu)
PT (1) PT86161B (hu)
RO (1) RO103963B1 (hu)
RU (1) RU1777608C (hu)
TR (1) TR23044A (hu)
WO (1) WO1988003958A1 (hu)
YU (1) YU209087A (hu)
ZA (1) ZA878523B (hu)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP5172228B2 (ja) 2007-06-28 2013-03-27 ミドリホクヨー株式会社
JP5272478B2 (ja) * 2008-04-02 2013-08-28 トヨタ紡織株式会社 皮革の孔開け加工方法
MX2010012544A (es) * 2008-05-16 2011-03-15 Midori Hokuyo Co Ltd Recubrimiento superior.
CN105296690B (zh) * 2013-10-21 2018-06-22 晋江市香江皮革有限公司 一种耐曲折皮革的生产方法
CN103866053B (zh) * 2014-04-02 2015-09-30 宁夏盐池美雅滩羊裘皮有限公司 一种鞣制滩羊二毛裘皮的工艺
KR101686896B1 (ko) * 2016-08-31 2016-12-15 허민수 양모섬유를 이용한 신발 및 신발의 제조에 이용되는 갑피의 제조방법

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3843320A (en) * 1972-05-31 1974-10-22 Us Agriculture Graft polymerization of vinyl monomers onto chrome-tanned hides and skins

Also Published As

Publication number Publication date
PT86161A (en) 1987-12-01
ZA878523B (en) 1988-10-26
NZ222559A (en) 1990-01-29
YU209087A (en) 1988-12-31
IL84437A (en) 1991-05-12
FI892363A0 (fi) 1989-05-17
AU7302587A (en) 1988-06-16
IT1199294B (it) 1988-12-30
CN1013205B (zh) 1991-07-17
TR23044A (tr) 1989-02-13
PL268885A1 (en) 1988-08-18
EP0324734A1 (en) 1989-07-26
BG50390A3 (en) 1992-07-15
WO1988003958A1 (en) 1988-06-02
MA21110A1 (fr) 1988-07-01
JPH02500444A (ja) 1990-02-15
RU1777608C (ru) 1992-11-23
EP0324734B1 (en) 1991-04-03
DD279691A5 (de) 1990-06-13
CN87107924A (zh) 1988-06-01
IL84437A0 (en) 1988-04-29
PT86161B (pt) 1990-11-20
RO103963B1 (en) 1993-12-22
CS275887B6 (en) 1992-03-18
HUT50362A (en) 1990-01-29
IT8648666A0 (it) 1986-11-18
PL156512B1 (en) 1992-03-31
KR890700169A (ko) 1989-03-10
AU606059B2 (en) 1991-01-31
JPH0569879B2 (hu) 1993-10-01
FI892363A (fi) 1989-05-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN101784679A (zh) 皮革
JP7116850B2 (ja) 革の製造方法
KR100942423B1 (ko) 전투화용 가죽원단의 제조방법
HU203386B (en) Process for dressing leather suitable for closing uppers
US20090130429A1 (en) Natural Grain Leather
US3625811A (en) Method of preparing yarn and the like from animal hide
US4614520A (en) Leather processing
CN107743525B (zh) 皮的鞣制工艺
EP3041962B1 (en) Tanning process for producing leather with high elastic properties and leather obtained
JP5460028B2 (ja) インパネ用皮革
US20040237208A1 (en) Leather production
US3269858A (en) Process for treating leather
JP2010036428A (ja) 自動車シーツ用スプリットレザーおよびその製造方法
KR20040037328A (ko) 향기나는 피혁 가공방법
KR100519785B1 (ko) 스판가죽 및 이의 제조방법
EP1520911B1 (en) Method for manufacturing leather
BR0210382A (pt) Processos para a produção de um tecido de lyocell tingido e acabado, e para o tingimento e o acabamento de um pano tecido de lyocell
US3189402A (en) Abrasion defleshing partially tanned fur-skins
US3294478A (en) Nu, nu'-bis (alkoxymethyl) treatment of hides
Dabeta et al. Study on Effect of Drying Techniques on Area Yield and Quality of Leather
AU2003301459B2 (en) Natural grain leather
Dempsey Scanning electron microscope studies of the grain surface of leather
Haines Bookbinding Leathers
US996080A (en) Process for the treatment of chrome-tanned leather.
US217042A (en) Improvement in tanning deer-skins

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee