HU202305B - Clamp for door-case - Google Patents

Clamp for door-case Download PDF

Info

Publication number
HU202305B
HU202305B HU896328A HU632889A HU202305B HU 202305 B HU202305 B HU 202305B HU 896328 A HU896328 A HU 896328A HU 632889 A HU632889 A HU 632889A HU 202305 B HU202305 B HU 202305B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
corner
door frame
grooves
vertical
guide sleeve
Prior art date
Application number
HU896328A
Other languages
German (de)
English (en)
Other versions
HUT52204A (en
HU896328D0 (en
Inventor
Bernhard Herbers
Original Assignee
Herbers Bernard Herholz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Herbers Bernard Herholz filed Critical Herbers Bernard Herholz
Publication of HU896328D0 publication Critical patent/HU896328D0/hu
Publication of HUT52204A publication Critical patent/HUT52204A/hu
Publication of HU202305B publication Critical patent/HU202305B/hu

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E06DOORS, WINDOWS, SHUTTERS, OR ROLLER BLINDS IN GENERAL; LADDERS
    • E06BFIXED OR MOVABLE CLOSURES FOR OPENINGS IN BUILDINGS, VEHICLES, FENCES OR LIKE ENCLOSURES IN GENERAL, e.g. DOORS, WINDOWS, BLINDS, GATES
    • E06B3/00Window sashes, door leaves, or like elements for closing wall or like openings; Layout of fixed or moving closures, e.g. windows in wall or like openings; Features of rigidly-mounted outer frames relating to the mounting of wing frames
    • E06B3/96Corner joints or edge joints for windows, doors, or the like frames or wings
    • E06B3/984Corner joints or edge joints for windows, doors, or the like frames or wings specially adapted for frame members of wood or other material worked in a similar way
    • E06B3/9845Mitre joints

Description

A találmány tárgya rögzitőelem olyan ajtótokhoz, amely két függőleges részből és egy a függőleges részek közé beépíthető és csavarokkal rögzíthető vízszintes részből ál), ahol mindkét függőleges rész és a vízszintes rész az egymással összeilleszkedő sarokvégén páronként sarok metszéssel van levágva, továbbá az ajtónyilást határoló fal felé nyitott C alakú, egy-egy tokbélésből és két tok borításból áll, amelyek egymással össze vannak kötve, illetve az ajtótok beépítése során egymással összeköthetek.
Ilyen ósszekötóelem ismerhető meg a DE-GM 8 613 803 számú használati mintabejelentésből. Ennél az ósszekótőelemnél a függőleges részek és a vízszintes rész sarokvégeinél a sarokmetszésen kívül még egy perem (Abstufung) is van, ahol a függőleges részeken egy-egy vízszintes felfekvö felület és egy függőleges illeszkedő felület található egy mélyedés (Kehle) formájában és a vízszintes rész végei ebbe illeszkedő kiugró résszel vannak ellátva. Ezáltal egyszerűbbé válik ugyan az ajtótok összeállítása a csak sarok metszéssel ellátott tokhoz képest; azonban hátrányos hatágú itt a viszonylag bonyolult profilvezetés a saroktartományban, és ezzel annak előállítása is ráfordításigényes, ami az ósszekötóelem előállítási költségének növekedéséhez vezet.
Ebből adódik az a feladat, hogy egy olyan rögzitóelemet alakítsunk ki, amely az említett hátrányokat kiküszöböli és amely különösen alkalmas az ajtótok egyszerű és pontos összeállítására, és emellett lehetővé teszi az ajtótok részeinek egyszerű kialakítását.
Ennek a feladatnak a megoldása a találmány szerint olyan rögzitőelem kialakításával lehetséges, amelynél a tokbélésben a sarokvégeken a sarokmetszés síkjára merőlegesen horony van bevágva, amely a sarokmetszés hosszirányában, lényegében annak középvonalában húzódik, ahol egy sarokvég párban a hornyok az ajtótok összeépített állapotában fedik egymást és egymással egy vonalba esnek, továbbá 6arokvégpáronként legalább egy, az egymást fedó és egymással egy vonalba eső hornyokba illeszthető, a hornyokon túlnyúló merev, csikszerű illesztödarabbal van ellátva, amelynek szélessége a hornyok mélységének mintegy kétszerese, vastagsága pedig a hornyok szélességének felel meg.
A találmány szerinti rögzitőelem biztosítja, hogy részei egyszerűen pozícionálhatok egymáshoz a megfelelő helyzetben és könnyen összeköthetek egymással. Ezt azáltal érjük el, hogy az illesztődarab az ajtótok részei között azokon túlnyúlóan helyezhető el és igy azok egymáshoz viszonyított relatív helyzetét is biztosítja és a részek későbbi véletlen elcsúszását is megakadályozza. Az ajtótok összeszerelése és beépítése egy a falban lévő ajtónyitásba ezáltal már csak kis ráfordítást igényel, ami a gyakorlatlan szerelő számára sem jelent megterhelést.
A találmány egy előnyösen továbbfejlesztett változatánál az illesztódarab legalább egy csavarvezető hüvellyel rendelkezik, amelynek hossztengelye behelyezett illesztődarabnál a sarokmetezés metszési felületére merőleges és hossza lényegében azonos az illesztódarab szélességével, továbbá a függőleges részek és a vízszintes rész egy-egy átmenő, páronként egymással és a csavarvezető hüvellyel egyvonalú furatokkal van ellátva. Ez a kialakítás azzal a lényeges előnnyel jár, hogy az ajtótok összeszerelésénél az illesztódarab nem eshet ki a horonyból és a két tokrész egymáshoz szorítását szolgáló csavarok pontosan a megfelelő helyzetben, azaz a sarokmetszés síkjára merőlegesen vannak megvezetve. Az ajtótok elhajlása a nem pontosan vezetett csavarok következtében ezáltal kizárható.
A találmány szerinti rögzitőelemnél a csavarvezető hüvely célszerűen az illesztódarab lapos oldalának az ajtótok ajtó felőli oldalán van elhelyezve. A csavarvezető hüvely ilyen elhelyezése azzal az előnnyel jár, hogy az átvezetett csavar a csavar hosszirányában sarokrész legnagyobb anyagvastagságú részén van. Ez nagy stabilitást és az ajtótok sarokrögzitésének tartósságát biztosítja. Ezenkívül így lehetőség van a csavarfej és a csavaranya besüllyesztésére.
Egy további előnyös kialakításnál a csavarvezetö hüvely belülről menetes kialakítású. Ez lehetőséget nyújt arra, hogy a csavarvezető hüvelybe mindkét oldalról egy-egy csavart hajtsunk be az ajtókeret mindkét összetartozó felének összehúzására. A találmány ilyen kialakításának különös előnye abban van, hogy az ajtótok rögzítéséhez az ajtótok részein kívül csupán az illesztódarabra és néhány azonos méretű csavarra van szükség.
Annak érdekében, hogy a rögzitőelemhez tartozó illesztödarabot gazdaságosan lehessen előállítani, az illesztódarab legalább egyik oldalán több, hosszirányára merőleges törésvonalat kijelölő bevágással van ellátva. Ezen bevágásokkal kijelölt törésvonalak mentén az illesztődarab hossza igény szerint kisebbre állítható, és igy széles határok között tetszőleges falvastagságra méretezett ajtótokhoz felhasználható.
Az illesztódarab előnyösen fémből van előállítva, és tetszés szerint lehet lemezből kivágva vagy öntvényként előállítva. A csavarvezetó hüvely ennek megfelelően vagy az illesztödarabhoz van hegesztve, vagy pedig egy darabból készül.
Egy további változatnál az illesztódarab kemény műanyagból, pl. kemény PVC-ből van előállítva. A szilárdság további növelésére a műanyag többek között üvegszállal is megerősíthető. A csavarvezető hüvellyel ellátott
HU 202305 Β rögzitóelem előállítására elsősorban a fröccsöntési eljárás alkalmas.
A találmányt a továbbiakban a mellékelt rajzon példaképpen ábrázolt kiviteli alakok alapján ismertetjük, ahol az
1. ábra a találmány szerinti rögzítóelemmel összeszerelt ajtótok bal felső sarokrészének részben metszett rajza, a
2. ábra egy továbbfejlesztett rőgzltőelemmel összeszerelt ajtótok 1. ábra szerinti rajza, a
3. ábra a 2. ábra szerinti rögzítésnél alkalmazott illesztődarab felülnézete, a
4. ábra a 3. ábra szerinti illesztödarab oldalnézete, az
5. ábra az illesztődarab továbbfejlesztett változatának 3. ábra szerinti rajza és a
6. ábra az 5. ábra szerinti illesztödarab oldalnézete csavarral és csavaranyával.
Egy 1 ajtótok általában két függőleges 2 részből és egy azok felső végei közé illesztett vízszintes 3 részből áll. Az 1. ábrán látható részben metszett rajzon csak a bal oldali függőleges 2 rész felső vége és a vízszintes 3 rész bal oldali vége látható, amelyek együtt az 1 ajtótok bal felső sarokrészét alkotják. A függőleges 2 rész és a vízszintes 3 rész is 23, illetve 33 sarokmetszéssel van ellátva a 20, illetve 30 sarokrészek egymás felé néző oldalain. Az 1 ajtótok
1. ábrán látható összeszerelt állapotában a 2 ée 3 részek 23 és 33 sarokmetszéssel ellátott sík felületei egymáshoz illeszkednek, miáltal a függőleges 2 rész és a vízszintes 3 rész egymáshoz viszonyítva derékszögű helyzetet vesz fel. Az 1. ábrán a metszösik helyzete olyan, hogy átmegy a függőleges 2 rész és a vízszintes 3 rész 21, illetve 31 tokbélésén úgy, hogy a háttérben a függőleges 2 rész és a vízszintes 3 rész kifelé, azaz balra illetve felfelé kinyúló 22 és 32 tokborítása láthatóvá válik. Ezen a rajzon nem láthatók a függőleges 2 rész és a vízszintes 3 rész elülső tokboritásai, azonban azok is az ajtótokhoz tartoznak.
Mint az ajtótokok rögzitőelemeinél szokásos, az 1 ajtótok saroktartományában öszszekötő 43 csavar van elhelyezve, amely 44 csavaranyával rögzíti és egymáshoz szorítja az 1 ajtótok függőleges 2 részét és vízszintes 3 részét. A 43 csavar átvezetésére a függőleges 2 rész és vízszintes 3 rész 25 ée 35 furattal van ellátva, amelyek merőlegesek a 23 és 33 sarokmetszés síkjára és egy vonalba esnek. Az ajtónyilást körülvevő fal vastagságától függően a falat boritó ajtótok ósszeerősitésére két vagy több ilyen 43 csavar alkalmazható.
A rajzon látható 1 ajtótoknál az ismert ajtótokokhoz képest az az új, hogy a függőleges 2 rész és a vízszintes 3 rész 20 és 30 sarokrészén egy-egy a 23, illetve 33 sarokmetszés síkjára merőleges 24 és 34 horony van kialakítva, amely a függőleges 2 rész, illetve a vízszintes 3 rész 21, illetve 31 tokbélésében a 23 és 33 sarokmetszés hosszirányában, lényegében annak középvonaléban húzódik. A 24 és 34 horony ezenkívül úgy van kialakítva, hogy azok az 1 ajtótok összeépített állapotában fedik egymást és egymással egy vonalba esnek, ha az 1 ajtótok függőleges 2 része és vízszintes 3 része egymáshoz képest megfelelő helyzetben vannak. A 24 és 34 horonyba azon túlnyúlóan 4 illesztődarab van behelyezve, amely az 1 ajtótok összeszerelt állapotában félig az egyik 24 horonyban és félig a másik 34 horonyban fekszik. A 4 illesztődarab esik formájú és merev, miáltal alkalmas az 1 ajtótok 2 és 3 részeinek egymáshoz viszonyított pontos helyzetének rögzítésére.
A 2. ábrán szintén egy 1 ajtótok bal felső sarokrésze, azaz a függőleges 2 rész felső része és a vízszintes 3 rész bal oldali része látható. A függőleges 2 rész és a vízszintes 3 rész vége itt is 23, illetve 33 sarokmetszéssel van ellátva. A 24 és 34 hornyok is a fenti kiviteli alaknál leírtaknak megfelelően vannak kialakítva.
A 2. ábra szerinti kialakításnál a 24 és 34 hornyokban elhelyezett 4 illesztödarab 45 csavarvezetö hüvellyel van kiegészítve. A 45 csavarvezető hüvely hossztengelye pontosan merőleges a 23 és 33 sarokmetszések síkjára és az 1 ajtótok két egymáshoz fogott 2 és 3 részét összeszoritó 43 csavar pontos megvezetését szolgálja. Ez a csavarfej oldaláról 43’ alátéttel ellátott 43 csavar a függőleges 2 rész 25 furatán, a 45 csavarvezetö hüvelyen és végül a vízszintes 3 rész 35 furatán van átvezetve. A 25 és 35 furatok, valamint a 45 csavarvezetö hüvely pontosan egyvonalban helyezkednek el. A 43 csavar 35 furatban végződő menetes végére 44 csavaranya, jelen esetben hüvelyes csavaranya van felcsavarozva az ajtótok 2 és 3 részeinek egymáshoz rögzítése céljából.
Az 1 ajtótok méreteitől függően, azaz különösen a 21 és 31 tokbélés szélességétől függően előnyösen legalább kettő, de szükség szerinti három vagy több 4 illesztődarab is elhelyezhető az 1 ajtótok függőleges 2 részének és vízszintes 3 részének összefogására. Emellett természetesen olyan 4 illesztődarab is alkalmazható, amelyhez több 45 csavarvezetö hüvely kapcsolódik.
A 3. ábrán a 2. ábra szerinti 4 illesztődarab látható felülnézetben. Az ábrán világosan látható, hogy a 4 illesztödarab egy lapos esik formájú 40 alaptestből áll, amelyikhez annak egyik lapos oldalán középen 45 csavarvezető hüvely csatlakozik. Az itt ábrázolt kiviteli példánál a 4 illesztődarab fémből van. A 40 alaptest és a 45 csavarvezető hüvely hegesztéssel előállított 46 he-35
HU 202305 Β gesztési varattal van tartósan egymáshoz rögzítve.
A 4. ábra a 3. ábra szerinti 4 illesztődarabot mutatja oldalnézetben, ahol különösen jól látható, hogy a 40 alaptest hossza a szélességéhez képest nagy. A 4 illesztődarab 40 alaptestének távolabbi oldallapján ismét a 45 csavarvezető hüvely található.
A 4 illesztődarab továbbfejlesztett változata látható az 5. ábrán felülnézetben. A 40 alaptest itt nem sima felületű, hanem több 41 bevágással és 42 letört éllel van ellátva. Hasonló módon a 45 csavarvezető hüvely is 42' letört éllel van mindkét végén kialakítva. A 41 bevágások merőlegesek a 4 illesztődarab hossztengelyére mindkét oldalon és egymással pontosan szemben helyezkednek el, miáltal törési vonalak keletkeznek. Ezeken a helyeken a 4 illesztődarab hossza egyszerű hajtogatással lerövidíthető.
A 6. ábra az 5. ábra szerinti 4 illesztődarabot mutatja oldalnézetben, ismét a 45 csavarvezetó hüvellyel ellentétes oldalon lévő 40 alaptest felöl. Ezen a rajzon különösen jól látható a 41 bevágások elhelyezkedése merőlegesen a 4 illeszdótarab hossztengelyére. A 40 alaptest 42 letört élei és a 45 csavarvezető hüvely alsó és felső végének 42’ letört élei is jól kivehetők. A 42 és 42’ letört élek által egyrészt csökken a baleseti veszély az ajtótok összeszerelése során, másrészt pedig könnyebbé válik a 4 illesztődarab behelyezése a hornyokba.
Kiegészítésképpen a 6. ábrán látható még a 43’ alátéttel ellátott, 45 csavarvezető hüvelyen átvezetett 43 csavar a hozzátartozó 44 csavaranyával, amely jelen esetben hüvelyes anya.

Claims (7)

1. Rögzitőelem olyan ajtótokhoz, amely két függőleges részből és egy a függőleges
5 részek közé beépíthető és csavarokkal rögzíthető vízszintes részből áll, ahol mindkét függőleges rész és a vízszintes rész az egymással összeilleszkedó sarokvégén páronként sarokmetszéssel van levágva, to10 vábbá az ajtónyitást határoló fal felé nyitott C alakú, egy-egy tokbélésból és két tokboritásból áll, amelyek egymással össze vannak kötve, illetve az ajtótok beépítése során egymással össze köthetők, azzal jellemezve,
15 hogy a tokbélésben a sarokvégeken (20, 30) a sarok metszés (23, 33) síkjára merőlegesen horony (24, 34) van bevágva, amely a sarokmetszés (23, 33) hosszirányában, lényegében annak középvonalában húzódik, ahol
20 egy sarokvég (20, 30) párban a hornyok (24, 34) az ajtótok (1) összeépített állapotában fedik egymást és egymással egy vonalba esnek, továbbá sarokvég (20, 30) páronként legalább egy, az egymást fedő és egymással
25 egy vonalba esó hornyokba (24, 34) illeszthető, a hornyokon túlnyúló merev, csikszerű illesztődarab bal (4) van ellátva, amelynek szélessége a hornyok (24, 34) mélységének mintegy kétszerese, vastagsága pedig a hor30 nyok (24, 34) szélességének felel meg.
2. Az 1. igénypont szerinti rögzítőelem, azzal jellemezve, hogy az illesztődarab (4) legalább egy csavarvezetó hüvellyel (45) rendelkezik, amelynek hossztengelye behe35 lyezett illesztődarabnál (4) a sarokmetszés (23, 33) metszési felületére merőleges és hossza lényegében azonos az illesztődarab (4) szélességével, továbbá a függőleges részek (2) és a vízszintes rész (3) egy-egy
40 átmenő, páronként egymással és a csavaryezető hüvellyel (45) egyvonalú furatokkal (25, 35) van ellátva.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti rögzítőelem, azzal jellemezve, hogy a csavar45 vezető hüvely (45) az illesztődarab (4) lapos oldalának az ajtótok (1) felöli oldalán van elhelyezve.
4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti rögzitőelem azzal jellemezve, hogy a
50 csavarvezető hüvely (45) belülről menetes.
5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti rögzítőelem azzal jellemezve, hogy az illesztődarab (4) legalább egyik oldalán több, hosszirányára merőleges, törésvonalat
55 kijelölő bevágással (41) van ellátva.
6. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti rögzitőelem azzal jellemezve, hogy az illesztődarab (4) fémből van előállitva.
7. Az 1-4. igénypontok bármelyike sze60 rinti rögzitőelem azzal jellemezve, hogy az illesztődarab (4) kemény műanyagból van előállítva.
HU896328A 1988-12-01 1989-11-30 Clamp for door-case HU202305B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE8814964U DE8814964U1 (hu) 1988-12-01 1988-12-01

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU896328D0 HU896328D0 (en) 1990-02-28
HUT52204A HUT52204A (en) 1990-06-28
HU202305B true HU202305B (en) 1991-02-28

Family

ID=6830380

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU896328A HU202305B (en) 1988-12-01 1989-11-30 Clamp for door-case

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP0371237B1 (hu)
AT (1) ATE99379T1 (hu)
DE (2) DE8814964U1 (hu)
DK (1) DK173831B1 (hu)
ES (1) ES2048260T3 (hu)
HU (1) HU202305B (hu)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE8814964U1 (hu) * 1988-12-01 1989-01-12 Herholz Bernhard Herbers Gmbh & Co Kg, 4422 Ahaus, De
DE19518610A1 (de) * 1995-05-23 1996-11-28 Ralf Niemeier Verbindungselement und Verfahren zum Verbinden von Pfosten und Riegeln in Fenstersystemen
EP1726767A1 (en) * 2005-05-25 2006-11-29 Scagis s.r.l. Machine to insert and tighten fixings in predrilled holes to couple mitre cut joining heads of wood or wood-metal profiles in the manufacturing of frames and door/window frames
CN105033077B (zh) * 2015-07-25 2017-04-05 安徽卡塔门窗有限公司 一种大长宽比矩形窗的边框围合装置
CN111021896A (zh) * 2019-12-18 2020-04-17 南通易和装饰工程有限公司 一种拼装式铝合金门窗及其生产工艺

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE815250C (de) * 1949-12-18 1951-10-01 Adolf Von Minden Eckverbindung fuer Holzbauteile, beispielsweise fuer Fenster
DE1193230B (de) * 1960-07-26 1965-05-20 Monza Fensterbau G M B H & Co Eckverbindung fuer Fensterfluegel-, Blend- oder sonstige Rahmen
DE6928605U (de) * 1969-07-17 1969-11-20 Franz Josef Rohwetter Tuerzarge
DE8012941U1 (de) * 1980-05-13 1980-10-02 Otto Becher Gmbh & Co Kg, 5480 Remagen Aus fertigteilen zusammengesetzte tuerzarge
EP0057307A1 (en) * 1981-02-04 1982-08-11 Harry Fairclough (Joinery) Limited Improvements in or relating to frames for use in building construction and to methods of constructing them
IT1139843B (it) * 1981-11-25 1986-09-24 S I G E Srl Serramento esterno per finestre e porte finestre in legno con qualisiasi movimento di apertura
DE8613803U1 (de) * 1986-05-22 1986-07-24 Herholz Bernhard Herbers GmbH & Co KG, 4422 Ahaus Bausatz für eine Türzarge
DE8814964U1 (hu) * 1988-12-01 1989-01-12 Herholz Bernhard Herbers Gmbh & Co Kg, 4422 Ahaus, De

Also Published As

Publication number Publication date
DE58906579D1 (de) 1994-02-10
EP0371237A3 (de) 1991-08-21
DK600489D0 (da) 1989-11-29
DK173831B1 (da) 2001-12-03
DK600489A (da) 1990-06-02
HUT52204A (en) 1990-06-28
ES2048260T3 (es) 1994-03-16
HU896328D0 (en) 1990-02-28
ATE99379T1 (de) 1994-01-15
EP0371237B1 (de) 1993-12-29
EP0371237A2 (de) 1990-06-06
DE8814964U1 (hu) 1989-01-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5671580A (en) Frame assembly
US4884715A (en) Housing for electrical and electronic components
WO1996030658A1 (en) Corner joint for profile sections
HU216516B (hu) Csatlakoztató vasalás
JP2001116021A (ja) 構成部材を固持する装置
HU202305B (en) Clamp for door-case
US5805259A (en) Rimless eyeglasses having adjustable legs
GB1566914A (en) Fixing members of box section
US4515496A (en) Securing assembly
US4080081A (en) Method of joining a rattan pole to a member
JP3516732B2 (ja) 着脱式コーナー継手
KR102419599B1 (ko) 알루미늄 프로파일용 고정형 패널커넥터
JPH0535766B2 (hu)
JP3281170B2 (ja) 壁材取付構造
JPH08209882A (ja) 手摺用連結金具
GB2033526A (en) Joints
JPH0344601Y2 (hu)
JP2000192550A (ja) 軸組部材の接合金物及び接合部構造
JPS603442Y2 (ja) 照明器具等のア−ム取付装置
JPS5938851Y2 (ja) 建具用引手の取付構造
KR930003879Y1 (ko) 판재 연결용 찬넬
JP3818758B2 (ja) 木材の接合金具とそれを利用する連結構造
KR200250293Y1 (ko) 플라스틱 창틀용 코너 고정대
JPH0470460A (ja) ガードレール等の設置構造
KR970003156Y1 (ko) 쇠톱

Legal Events

Date Code Title Description
HPC4 Succession in title of patentee

Owner name: HERHOLZ VERTRIEB GMBH & CO. KG, DE

HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee