HU199452B - Process for producing substituted dibenzo- and pyridobenzazepinones and pharmaceutical compositions comprising same - Google Patents

Process for producing substituted dibenzo- and pyridobenzazepinones and pharmaceutical compositions comprising same Download PDF

Info

Publication number
HU199452B
HU199452B HU89296A HU29689A HU199452B HU 199452 B HU199452 B HU 199452B HU 89296 A HU89296 A HU 89296A HU 29689 A HU29689 A HU 29689A HU 199452 B HU199452 B HU 199452B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
methyl
compound
dihydro
dibenz
carbonyl
Prior art date
Application number
HU89296A
Other languages
German (de)
English (en)
Other versions
HUT49130A (en
Inventor
Quintero Myrna Gil
Arturo Donetti
Ferdinando Pagani
Giovanni B Schiavi
Original Assignee
Angeli Inst Spa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Angeli Inst Spa filed Critical Angeli Inst Spa
Publication of HUT49130A publication Critical patent/HUT49130A/hu
Publication of HU199452B publication Critical patent/HU199452B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D401/00Heterocyclic compounds containing two or more hetero rings, having nitrogen atoms as the only ring hetero atoms, at least one ring being a six-membered ring with only one nitrogen atom
    • C07D401/02Heterocyclic compounds containing two or more hetero rings, having nitrogen atoms as the only ring hetero atoms, at least one ring being a six-membered ring with only one nitrogen atom containing two hetero rings
    • C07D401/06Heterocyclic compounds containing two or more hetero rings, having nitrogen atoms as the only ring hetero atoms, at least one ring being a six-membered ring with only one nitrogen atom containing two hetero rings linked by a carbon chain containing only aliphatic carbon atoms
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P1/00Drugs for disorders of the alimentary tract or the digestive system
    • A61P1/04Drugs for disorders of the alimentary tract or the digestive system for ulcers, gastritis or reflux esophagitis, e.g. antacids, inhibitors of acid secretion, mucosal protectants
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P35/00Antineoplastic agents
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D471/00Heterocyclic compounds containing nitrogen atoms as the only ring hetero atoms in the condensed system, at least one ring being a six-membered ring with one nitrogen atom, not provided for by groups C07D451/00 - C07D463/00
    • C07D471/02Heterocyclic compounds containing nitrogen atoms as the only ring hetero atoms in the condensed system, at least one ring being a six-membered ring with one nitrogen atom, not provided for by groups C07D451/00 - C07D463/00 in which the condensed system contains two hetero rings
    • C07D471/04Ortho-condensed systems

Landscapes

  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Plural Heterocyclic Compounds (AREA)
  • Nitrogen Condensed Heterocyclic Rings (AREA)

Description

A találmány helyettesített, új dibenzo- és piridobenzazepinonok és az azokat tartalmazó gyógyászati készítményeknek az előállítására alkalmas eljárásra vonatkozik.
Az új vegyületek szelektív antimuscarin hatású gyógyszerkészítmények hatóanyagai lehetnek és felhasználhatók gyomor- és bélrendszeri rendellenességek kezelésére.
Az antimuscarin hatású gyógyszerek perifériás muscarin receptorokként (sima izom, szív, kiválasztó sejtek és hasonlók), valamint központi idegsejt kapcsolókként működnek. Hatásuk az acetilkolin fiziológiai funkcióiba való beavatkozásuknak köszönhető. Az atropin az antimuscarin hatóanyagok prototípusává vált, és a gyógyászatban széles körben elterjed a használata. Az atropin különösen hatásosan befolyásolja a pupillatágulást, a. szapora szívverést, gátolja a gyomornedvés a nyálkiválasztást. Abban az esetben, ha az atropin gyomorsavkiválasztást gátló anyagként kerül alkalmazásra, például gyomorbetegség esetén, akkor a fent említett nem várt típusú hatások is előfordulnak. A szelektivitás hiánya a legfőbb hátrány az atropin használata esetén, amely akadályozza ennek az anyagnak a gyomorterápiában való használatát.
A pirénzepin receptor-megkötő hatásának tanulmányozása során az utóbbi időben kiderült, hogy az szelektív antimuscarin hatású anyag. Megfelelően megválasztott muscarin antagonisták különböző szövetekből származó szejtalatti membránkészítményekre gyakorolt megkötő hatásának az összehasonlító tanulmányozása bembetűnő különbségeket mutatott pirénzepin és számos klasszikus antimuscarin hatóanyagok között. Különösen megmutatkozott az, hogy a pirénzepin különbséget tud tenni a gyomorsavkiválasztó szubtípusú receptor (idegsejt muscarin receptorok: Mj) és a perifériás szövetekben eloszló receptorok (szív, sima izom és mirigy receptorok: M2) között.
A pirénzepin feltalálása további kutatásra ösztönzött bennünket olyan szelektív antimuscarin szerek kidolgozására, amelyeknek a szelektivitása nagyobb, mint az említett pirénzepin molekuláé.
Munkánk során a helyettesített dibenzoés piridobenzo-azepinonok olyan új osztályát szintetizáltuk, amelyek hatásos és szelektív antimuscarin receptor aktivitást mutatnak M, muscarin receptor altípusra a gyomor- és bélrendszernél.
Az új, helyettesített dibenzo- és piridobenzo-azepinonok az (I) általános képletnek felelnek meg. Ebben a képletben
R jelentése 1—4 szénatomos alkilcsoport,
A nitrogénatom vagy szénatom,
X hidrogénatom vagy a fuzionált gyűrűk valamely szénatomján lévő halogénatom vagy metilcsoport szubsztituens, ahol a két fuzionált gyűrűn összesen egy vagy két X szubsztituens lehet.
Gyógyszerészeti használatra az (I) általános képletű vegyületek fiziológiailag elfogadható savaddíciós sói szintén alkalmazhatók.
A „ savaddíciós só megjelölés szerves és szervetlen savakkal alkotott addíciós sókra egyaránt vonatkozik. Fiziológiailag elfogadható sók képzésére használható savak például a hidrogénklorid, hidrogénbromid, kénsav, foszforsav, citromsav, fumársav, maleinsav és borkősav.
A „halogénatom megjelölés klór- és fluoratomra vonatkozik.
Előnyösek azok az (I) általános képletű vegyületek, amelyekben R metilcsoport, X hidrogénatom, klór- és brómatom a gyűrűrendszer 1-es, 2-es, 9-es és 10-es helyzetében, A nitrogénatom vagy szénatom, valamint e vegyületek fiziológiailag elfogadható savaddíciós sói. Ezek a vegyületek általában hatásosabbak., mint a pirénzepin és ennélfogva előnyös szelektív antimuscarin gyógyszerkészítmények hatóanyagai lehetnek, amelyek gyomor- és bélrendszeri rendellenességek kezelésére alkalmasak.
Az (I) általános képletű új, helyettesített dibenzo- és piridobenzo-azepinonokat úgy állíthatjuk elő, hogy valamely (II) általános képletű vegyületet, amelyben A, B és X jelentése a fenti, „in situ átalakítunk lítiumsóvá valamely szerves lítiumvegyülettel, és a keletkező sót utána (III) általános képletű vegyülettel reagáltatjuk, amelyben R jelentése a fenti és Z cianocsoport vagy -CO-Y általános képletű csoport, ahol Y klóratom, -OR4 vagy -Sít, általános képletű csoport, amelyben R4 jelentése 1—4 szénatomos alkilcsoport vagy fenilesoport.
A (II) általános képletű vegyületeknek lítiumsóvá történő „in situ alakításához használt szerves lítiumvegyűletek a lítium-dialkil-amidok, például a lítium-diizopropil-amid vagy a lítium-diciklohexil-amid; a lítium-aril-vegyületek, például a fenil-lítium; vagy az alkil-lítium-vegyületek, például az n-butil-lítium önmagában vagy tetrametii-etilén-diamin jelenlétében. A lítiumsóvá való alakítást és a sónak (III) általános képletű vegyülettel történő reakcióját közömbös szerves oldószerekben végezzük —60°C és szobahőmérséklet közötti, előnyösen —20°C-tól szobahőmérsékletig terjedő hőmérséklettartományban.
Az alkalmazott szerves oldószerek a szerves lítiumvegyűletek reakcióinál hagyományosan használt oldószerek. Különösen előnyös oldószerek a tetrahidrofurán, továbbá a dietil-éter, az alifás szénhidrogének, így a hexán, vagy ezek elegyei. Kívánt esetben segédoldószereket, így nexametil-foszforsav-triamidot, is használhatunk. A szerves lítiumvegyöletnek a (II) általános képletű vegyülethez való hozzáadása után adagoljuk a (II) általános képletű vegyületet sztőchiometrikus mennyiségben vagy kis feleslegben és a
-2HU 199452 Β reakcióelegyet lassan szobahőmérsékletre engedjük felmelegedni a reakció teljes befejeződéséig. Az (I) általános képletű vegyületek hagyományos módszerekkel választhatók ki a reakcióelegyből.
A fent leírt eljárásnál kiindulási anyagokként alkalmazott (II) általános képletű vegyületeket ismert analóg módszerekkel állíthatjuk elő. így például a (IV) általános képletű izocianátokat, amelyekben A és X jelentése a fenti, vízmentes alumínium-kloriddal reagáltatjuk alkalmas oldószerben, így benzolban, toluolban, o-diklór-benzolban 100°C és 180°C közötti hőmérsékleten.
Az olyan (II) általános képletű vegyületeket, amelyekben A szénatom és X hidrogénatom vagy halogénatom, úgy is előállíthatjuk, hogy (V) általános képletű vegyületeket NaBH4/CF3COOH vegyületkombinációval redukálunk G.W. Coribble et al. által a „Synthesis” (1978), 763. számában leírt módon.
Olyan (II) általános képletű vegyületeket, amelyekben A nitrogénatom és X hidrogénatom, úgy állíthatunk elő, hogy valamely (VI) általános képletű vegyületet katalitikusán dehalogénezünk nemesfém, például szénre felvitt palládium, katalizátor jelenlétében alkalmas oldószerben, így dimetil-formamidban.
A (IV) általános képletű izocianátokat úgy állíthatjuk elő, hogy valamely (VII) általános képletű vegyületet, amelyben A és X jelentése a fenti, foszgénnel vagy difoszgénnel reagáltatunk közömbös oldószer, például éter, vagy aromás szénhidrogén, például toluol, jelenlétében. A reakciót kényelmesen 40°C és 80°C közötti hőmérsékleten vitelezzük ki.
A (VII) általános képletű vegyületeket úgy állíthatjuk elő, hogy (VIII) általános képletű vegyületeket, amelyekben A és X jelentése az előzőekben megadott, R3 valamely acilcsoport, például terc-BuCO- vagy CH3COcsoport; R, és R2 együtt oxigénatom, vagy R, hidrogénatom és R2 hidroxicsoport vagy megfordítva, redukálunk és ezt követően az acilcsoportot hidrolizáljuk.
A (VIII) általános képletű vegyületek redukálását hagyományos módszerekkel végezzük, így katalitikus hidrogénezéssel, fémhidrides redukcióval vagy oldódó fémredukcióval. A katalitikus redukciót szokásosan nemesfém, például szénre felvitt palládium vagy platina jelenlétében, alkoholos oldószerben szobahőmérsékleten végezzük. Abban az esetben, ha a redukciót fémhidriddel végezzük, akkor lítium-alumínium-hidridet használunk megfelelő oldószerben, így éterben, tetrahidrofuránban vagy dioxánban 30°C és 100°C közötti hőmérsékleten. Amennyiben oldódó fémmel végezzük a redukciót, akkor előnyösen cinkport használunk erre a célra meleg savas közegben, így hangyasavban vagy ecetsavban.
Kívánt esetben a (VII) általános képletű vegyületeket, ha A nitrogénatom és X a 2-es helyzetben lévő halogénatom, úgy is előállíthatjuk, hogy valamely (IX) általános képletű vegyületet szelektíven redukálunk vasporral ecetsav jelenlétében 25°C és 50°C közötti hőmérsékleten.
Az előzőekben leírt módon előállított (I) általános képletű vegyületeket adott esetben fiziológiailag elfogadható szervetlen vagy szerves savakkal a megfelelő savaddíciós sókká alakíthatjuk. Az átalakítást hagyományos módszerekkel végezzük, például a vegyületeket mint bázisokat a megfelelő sav oldatával reagáltatjuk alkalmas oldószerben, például etanolban. Különösen előnyös sav erre a célra például a hidrogén-klorid, a fumársav és a maleinsav.
Különösen előnyös (I) általános képletnek megfelelő vegyületek a következők:
6,11 -dihidro-11 - [ (1 -metil-4-piperidinil) -karbonil]-5H-dibenz [b.e]-azepin-6-on (1. vegyület)
-fluor-6,11 -dihidro-1 l-[(I-metil-4-piperidinil) -karbonil] -5H-dibenz [b.eJ azepin-6-on (4. vegyület).
2-klór-6,l I-dihidro-11-1 (l-metiI-4-piperidinil)-karbonil] -5H-pirido[3,2-c]benzazepin-6-on (12. vegyület).
Ahogy az előzőekben már említettük, az (I) általános képletű új vegyületek értékes gyógyászati tulajdonságokkal rendelkeznek és e tulajdonságaik lehetővé teszik, hogy ezek a vegyületek, általában gyógyszerkészítmények alakjában, antagonizálják a fiziológiai muscarin hatásokat melegvérűeknél. Ezek a vegyületek különösen gyomorfekélyellenes— gyoWiorsavkiválasztásgátló hatásúak és jó a szelektivitás-arányuk kedvező hatásuk és nem kívánt hatásuk (pupillatágulás, szapora szívverés) között. Ez utóbbi hatás ismert antimuscarin hatású anyagokat tartalmazó gyógyászati anyagoknál általában előfordul.
A következő vizsgálatok azt mutatják, hogy az (I) általános képletű vegyületek jellemző tulajdonságai kedvezőek ebben a vonatkozásban.
FARMAKOLÓGIA
Antimuscarin hatás és szelektivitás
Antimuscarin hatást és szelektivitást vizsgáltunk in vitro receptor-megkötő tanulmányokkal két olyan szövetben, amelyek M, és M2 muscarin receptorokkal (agykéreg, szív) rendelkeztek, továbbá in vivő tanulmányoztuk a savkiválasztást és a pepszingátlást (M, reakció) összehasonlítva a szív- és pupillatágulás hatásokkal (M2 reakció) idült gyomorsipollyal ellátott éber kutyáknál.
In vitro receptor-megkötő vizsgálatok
M, muscarin-hatást határoztunk meg oly módon, hogy tanulmányoztuk a 3H-pirénzepinnek az agykéregállomány-homogenizátumból való elmozdulását.
-3HU 199452 Β
Az agykéregállományt 220—250 g testtömegű CD-COOBBS hím patkányok szolgáltatták. A homogenizálást egy Potter-Evelhjem féle készülékben végeztük Na+/Mg++ HEPES puffer jelenlétében, amelynek a pHja 7,4 volt (100 mM NaCl, 10 mM MgCl2, 20 ml HEPES) és a szuszpenziót két fátyolszöveten átszűrtük. Kötésgörbéket közvetve származtattunk le a vizsgált vegyületekre összehasonlító kísérletekből 0,5 nM 3H-pirénzepinnel szemben, amely az agykéregállomány muscarin receptorait jelöli. A homogenizátum 1 ml-nyi mennyiségét 45 percig 30°C-on inkubáltuk jelző kötött atomcsoport (ligand) jelenlétében és a hideg kötött atomcsoport különböző koncentrációit, amelyeknél az egyensúlyt elértük, meghatároztuk megfelelő kötő kísérletekkel. Az inkubálást centrifugálással (12.000 ford/perc) fejeztük be szobahőmérsékleten, amelyhez Eppendorf-féle mikrocentrifugát használtunk. A keletkezett pelleteket 2X1,5 ml telített konyhasóoldattal mostuk a szabad radioaktív anyag eltávolítása érdekében, majd a végső pelleteket szikkadni hagytuk. A pelleteket tartalmazó csövek végét levágtuk és 200 μΐ szövetszolubilizáló anyagot (Lumasolve, Lumac) adtunk hozzá, majd éjszakán át állni hagytuk. A radioaktivitást azután határoztuk meg, miután 4 ml folyékony szcintillációs elegyet (Dimilume/toluol 1:10 tf/tf, Packard) adtunk hozzá.
A próbákat háromszoros vagy négyszeres ismétlésben hajtottuk végre és a nem-fajlagos kötést a radioaktív kötésként határoztuk meg vagy befogtuk a pelletbe, amikor az inkubációs közeg 1 μΜ atropin-szulfátot tartalmazott. A nem-specifikus átlagolt kötés kevesebb, mint 30% volt. A K°-értékeket (diszszociációs állandókat) nem-lineáris regressziós analízissel kaptuk egy kötőhely-model alapján TOPFIT-farmakokinetikus programcsomaggal (G. HEINZEL, „Pharmacokinetics during drug Development: Data Analysis and Evaluation Techniqes Eds. G. BOLZER and J.M. VAN ROSSUM; p. 207, G. Fisher, New York, 1982) a radioligand helyeltolódásra való korrekció után a Kd=IC50(1+*C)*Kd egyenlet szerint, ahol *C és *K° az alkalmazott radioligand koncentrációját és disszociációs állandóját képviseli.
Az M2 muscarin-hatást úgy határoztuk nieg, hogy tanulmányoztuk a 3H-NMS-nek az agykéregállomány-homogenizátumból való elmozdulását az M, muscarin-hatás vizsgálatára leírt módon.
In vivő vizsgálat gyomorsipollyal ellátott éber kutyánál
Beagle-fajta, 15—22 kg tömegű hím kutyával végeztünk vizsgálatokat, amelyek mindegyikébe gyomorsipolyt építettünk be. Gyomorsavkiválasztást idéztünk elő 100 mg/kg 2-dezoxi-D-glukózzal (2-DG), amelyet 10 perc alatt vezettünk be intravénásán az állatokba és a kivált gyomornedvet 15 perces időközökben gyűjtöttük össze. A savtermelés 45 perccel és 2-DG infúziójának a kezdete után csúcsot ért el (5,4 mEg/15 perc; a maximális reagálás 75%-a hisztaminhoz) és utána fokozatosan csökkent olyan szintre, amely a csúcs.reagálás körülbelül 40%-ának felelt meg (3 órával a 2-DG után). Minden egyes mintának megmértük a térfogatát (0,1 ml pontosságig) és a savasságát (1 ml minta 7 pH-ra történt beállítása 0,1 normál NaOH-val ITT Radiometer PHM 62 automatikus titráló segítségével). Meghatároztuk a pepszintartalmat mindegyik 15 perces mintánál 0,1 ml gyomornedvre (1:20 arányban hígítva 0,1 normál HCl-el) a hemoglobin digeráló módszer felhasználásával, amelyet Anson írt le a J. Gén. Phys. 22 (1978) 79 irodalmi helyen és az eredményt mU Ansonban fejeztük ki. A vegyületeket intravénásán fecskendeztük be halmozott módon, az egyes adagokat 15 perces időközökben adtuk be a csúcsreagálás elérésétől számítva. Minden adagszintnél megmértük a szívsebességet kardiotachométerrel és a pupillaátmérőt fény alkalmazása mellett feljegyeztük. Az 50%-os savgátlást (ED50 és 95%-os biztonsági határok), a pepszintermelést és a legnagyobb gátlást (1 max) az adatok frakcionális lineáris transzformációjával kaptuk: D/I=aD+b, ahol D= antagonista adag, I=sav- vagy pepszintermelés %-os gátlása; I max=l/a; ED50=b/a. (Hirschowitz B.I. Am. J. Physiol. 216: 487— 489 1969). A szívsebességet percenként 50 szívverésre növelő adagokat (EDS0 és azok 95%-os biztonsági határait) a hatással öszszefüggő adag értékének a lineáris regreszsziós analízisével határoztuk meg.
-4HU 199452 Β 8
Ugyancsak meghatároztuk azokat az ada- . A kapott vizsgálati eredményeket a kögokat is, amelyek a pupillaátmérőt legalább vetkező táblázatban foglaljuk össze, a kezdett pupillaátmérő kétszeresére növelték.
la Vitro receptor megkötő In vivő vizsgálat gyomorsipollyal ellátott
Vegyület vizsgálat /nM/ éber kutyáknál //Ug/kg i.v./
M. /kéreg/ M_ /szív/ · ED-q Szívsebesség Adag a pupilla két/Z-DG fokozó/ ®50 Arerée/perc/ szeresre tágításához
Sav- Pepszintermelés termelés
1 2,1 212 6,2 8,0 204 512
4 2,2 210 • 6,1 5,3 191 512
12 3,15 279 7,2 6,3 78 320
+ 2-DG - 2-dezoxl-D-glukóz
A találmány szerinti eljárás kiterjed olyan gyógyszerkészítmények előállítására is, amelyek hatóanyagként legalább egy (I) általános képletű vegyület vagy fiziológiailag elfogadható savaddiciós sója hatásos menynyiségét tartalmazza gyógyszerészeti vivőanyaggal vagy töltőanyaggal együtt. Gyógyszerészeti beadásra ugyanis az (I) általános képletű vegyületeket vagy fiziológiailag elfogadható Savaddiciós sóikat hagyományos gyógyszerkészítményekként adjuk be a betegeknek szilárd vagy folyadék formájában. A gyógyszerkészítmények például orális, rektális vagy parenterális beadásra alkalmas formákban készíthetők. Előnyös formák például a kapszulák, tabletták, bevont tabletták, ampullák, kúpok és az orális cseppek.
A hatóanyagokat a gyógyszerkészítmények előállításánál szokásosan alkalmazott töltőanyagokba vagy vivőanyagokba ágyazhatjuk be. Ilyen anyagok például a talkum, arabgumi, laktóz, zselatin, magnézium-sztearát, kukoricakeményítő, vizes vagy nem-vizes vivőanyagok, polivinil-pirrolidon, mannitol, a zsírsavak félszintetikus gliqeridjei, a szorbitol, a polietilén-glikol, a citromsav és a nátrium65 -citrát.
-5hu 199452 β
A gyógyszerkészítményeket előnyösen egységadagokként formáljuk, mindegyik egységadag olyan mennyiségű hatóanyagot tartalmaz, amely egy adagnyi hatóanyagot foglal magában. Az egységadagok .szokásosan 0,1 mg-tól 250 mg-ig terjedő, előnyösen 0,5 mg és 100 mg közötti mennyiségű hatóanyagot tartalmaznak.
A következő példákon a találmány szerinti eljárást részletesen is bemutatjuk, de a példákban leírtak nem korlátozzák a találmány körét. A százalékok tömegszázalékokat jelentenek.
1. példa
10-Fluor-5H-dibenz [b,e] azepin-6,11-dihidro-6-on
a) 2,8 g (15,8 mmól) 2,2-dimetil-propionanilid 30 ml száraz tetrahidrofuránnal (THF) készített oldatát nitrogéngáz légkörben jeges fürdőben hűtjük. Ezután 25 ml (39,5 mmól)
1,6 mólos hexános n-butil-lítium-(n-Bu-Li)-oldatot adunk cseppenként az oldathoz. Az elegyet 20 óra hosszat keverjük 25°C-on, a keletkező dilítiumsó szuszpenzióját ismét jeges fürdőben hűtjük, és 2,24 g (23,7 mmól) 2-fluor-benzaldehid 20 ml száraz tetrahidrofuránnal készített oldatát csepegtetjük hozzá. A keletkezett elegyet 5°C-on keverjük 1 óra hosszat, és utána 40 ml telített ammónium-klorid-oldatot adunk gyorsan hozzá. A keletkezett rétegeket elkülönítjük, és a szerves fázist vízmentes magnézium-szulfát felett szárítjuk, majd szűrjük, és vákuumban szárazra pároljuk. Ily módon olajat kapunk, amelyet gyorskromatográfiás módszerrel tisztítunk, amelynek eredményeként 2 g 2’-(oc-hidroxi-2-fluor-benzil) -2,2-dimetil-propionanilidet kapunk olaj alakjában.
b) 3 g (10 mmól) 2’-(o-hidroxi-2-fluor-benzil)-2,2-dimetil-pripionanilid, 1,65 g aktivált cinkpor és 30 ml hangyasav elegyét 12 óra hosszat visszafolyatás közben melegítjük. Az elegyet ezután lehűtjük, szűrjük, és az oldószert vákuumban eltávolítjuk. Ily módon 2,5 g olajos maradékot kapunk, amely a nyers 2’-(2-fluor-benzil)-2;2-dimetil-propionanilid.
c) 2,85 g 2’- (2-fluor-benzil) -2,2-dimetil-propionanilid, 40 ml ecetsav és 10 ml tömény hidrogénklorid elegyét 12 óra hosszat visszafolyatás közben melegítjük. A keletkező elegyet hűtjük, nátrium-karbonáttal meglúgosítjuk, és etil-acetáttal extraháljuk. Az egyesített szerves kivonatokat MgSO4 felett szárítjuk, és vákuumban szárazra pároljuk, így nyers 2-(2-fluor-benzil)-anilint kapunk olajos maradék formájában. Az olajos maradékot dietil-éterben oldjuk, és az oldatot hozzáadjuk hidrogénklorid dietil-éterrel készített oldatához. Az így kapott oldatot hűtjük, és a 2-(2-fluor-benzil)-anilin-hidrokloridsót fe hér színű szilárd anyag alakjában elkülönít 6 10 jük. Az ily módon előállított mennyiség 2,3+g. Op. 193—195°C.
d) 80 ml száraz dioxánhoz hozzáadunk
2,6 g 2-(2-fluor-benzil)-anilin-hidrokloridot és 1,72 ml triklór-metil-klórformiátot. Az elegyet 60°C-on melegítjük 24 óra hosszat. A keletkező elegyet hűtjük, és utána vákuumban szárazra pároljuk. Ily módon 2,23 g 2-(2-fluor-benzil)-fenil-izocíanátot kapunk olaj alakjában.
IR (cm-*): 2270.
e) 1,67 g 2-(2-fluor-benzil)-fenil-izocianát 30 ml 1,2-diklór-benzollal készített oldatát hozzáadjuk 4,95 g alumínium-klorid 60 ml 1,2-diklór-benzollal készített elegyéhez. Az elegyet 100°C-on melegítjük 12 óra hosszat, utána lehűtjük, jég/víz-elegybe öntjük és diklór-metánnal extraháljuk. A szerves réteget MgSO4 felett szárítjuk és vákuumban szárazra pároljuk, így szilárd anyagot kapunk, amelyet dietil-éterből kikristályosítunk. Ily módon 1,2 g cím szerinti vegyületet kapunk.
Op. 258—260°C.
IR (cm'1): 1660 (amid).
MS (C.I.): 228 m/e [M+H] +
A következő dibenzazepinönt hasonló módon állítjuk elő a megfelelő benzaldehidből kiindulva:
10-klór-5H-dibenz [b,e] azepin-6,11 -dihidro-6-οη
Op. 167—168°C.
2. példa l-Klór-5H-dibenz[b,e] azepin-6,1 l-dihidro-6-on
a) 4,63 g (20 mmól) 2-amino-3-klór-benzofenon és 3,3 g aktivált cinkpor 50 ml hangyasavval készített elegyét visszafolyatás közben melegítjük 12 óra hosszat. Az elegyet hűtjük, szűrjük és az oldószert vákuumban eltávolítjuk, így 3,82 g nyers 2-benzil-3-klór-anilint kapunk olajos maradék alakjában.
b) 3,5 g 2-benzil-3-klór-anilin 50 ml száraz dioxánnal készített oldatához keverés közben hozzáadunk 2,íj ml triklór-metil-klórfórmiátot. Az elegyet 60°C-on melegítjük 1 óra hosszat. A keletkező elegyet lehűtjük és vákuumban szárazra pároljuk. Ily módon
3,3 g 2-benzil-3-klór-fenil-izocianátot kapunk olajos maradék alakjában.
IR (cm1): 2270.
c) 3*g 2-benzil-3-klór-fenil-izocianát 35 ml
1,2-diklór-benzollal készített oldatát hozzáadjuk 7,5 g alumínium-klorid 35 ml 1,2-diklór-benzollal készített oldatához. A keletkező reakcióelegyet 4 óra hosszat visszafolyatás közben melegítjük, utána lehűtjük és jég/ /víz-elegybe öntjük. A kelétkező szilárd anyagot szűréssel elkülönítjük és vákuumban 50°C-on szárítjuk. Ily módon 2,4 g tiszta cím szerinti vegyületet kapunk.
Op. 280°C. . '
IR (cm-*): 1660.
MS (C.I.): 244 m/e [M+H] +
-6HU 199452 Β
Hasonló módon állítjuk elő a következő vegyületet is: l-fltior-5H-dibenz[b,eJ-6,l 1-dihidiro-6-on.
Op. 148°C.
3. példa
I- Metil-5-dibenz [b,e] azepin-6,1 l-dihidro-6-on
a) 1,62 g 3-metil-2-benzil-anilin és 0,7 ml piridin 30 ml száraz dioxánnal készített oldatához hozzáadunk 1,2 ml triklór-metil-klórformiátot. Az elegyet 60°C-on melegítjük 2 óra hosszat. A keletkező elegyet lehűtjük, és az oldhatatlan anyagot kiszűrjük. Az anyalúgot bepároljuk, és így 1,8 g 3-metil-2-benzil-fenil-izocianátot kapunk olajos maradék alakjában.
IR (cm-1): 2270
b) 1,8 g 3-metil-2-benzil-f.enil-izocianát 10 ml száraz benzollal készített oldatát hozzáadjuk 2,13 g alumínium-klorid 15 ml száraz benzollal készített elegyéhez, és a keletkező reakcióelegyet 2 óra hosszat visszafolyatás közben melegítjük. A reakcióelegyet ezután lehűtjük, jég/víz-elegybe öntjük, és diklór-metánnal extraháljuk. A szerves réteget vízzel mossuk, MgSO4 felett szárítjuk, és vákuumban szárazra pároljuk. Ily módon szilárd anyagot kapunk, amely dietil-éterből kikristályosodik és így 1,2 g tiszta cím szerinti vegyületet kapunk.
Op. 252—253°C.
Hasonló módon állítjuk elő a következő dibenzazepinonokat is a megfelelő benzil-anilinből kiindulva:
3- metil-5H-dibenz [b,e] azepin-6,11 -dihidro-6-on,
Op. 243°C,
4- metil-5H-dibenz[b,e] azepin-6,1 l-dÍhidro-6-on,
Op.: 266—267°C.
4. példa
1,4-Dimetil-5tí-dibenz [b,e] azepin-6,11-dihidro-6-on
2,5 g l,4-dimetil-5H-dibenz [b,e] azepÍn-6,II- dihidro-6,11-dión 70 ml trifluor-ecetsavval készített oldatához mágneses keverővei történő keverés közben 0—5°C-on, nitrógéngáz légkörben 30 perc alatt hozzáadunk 2,64 g nátrium bórhidrid pelletet. Az elegyet nitrogéngáz légkörben keverjük 20—25°C-on 15— 30 óra hosszat a pelletek teljes feloldódása érdekében. Szükség esetén további nátrium-bórhidrid pelleteket adhatunk ekkor az elegyhez (T.L.C. analízis). Az elegyet vízzel hígítjuk, jeges fürdőben hűtjük, nátrium-hidroxid pelletekkel meglúgosítjuk, és diklór-metánnal extraháljuk. A szerves kivonatot vízzel és telített konyhasó-oldattal mossuk, MgSO4 felett szárítjuk, és vákuumban betöményítjük. Ily módon 2,35 g cím szerinti vegyületet kapunk.
Op 270°C.
Hasonló módon állítjuk elő a következő vegyületet is: 2-klór-5H-dibenz [b,e] azepin-6,11 dihidro-6-on.
Op. 256°C.
5. példa
2-Klór-5H-plrido [3,2-cJ benzazepin-6,11 -dihidro-6-on
a) 10 g 2-(a-ciano-benzil)-3-nitro-6-klór-pirídin 120 ml vízmentes etanollal készített szuszpenziójába száraz HCI-gázt buborékoltatunk szobahőmérsékleten 2 óra hosszat. Ezután a keletkező oldatot vákuumban szárazra pároljuk és nyers szilárd anyagot kapunk; A szilárd anyagot hexánból kikristályosítjuk és így 11,5 g tiszta 2-(a-etoxi-karbonil-benzil) -3-nitro-6-klór-piridint kapunk.
Op. 94—95°C.
b) 10 g 2-(a-etoxi-karbonil-benzil)-3-nitro-6-klór-piridint 200 ml 4:1 arányú ecetsav/ /hidrogénklorid-elegyben 2 óra hosszat viszszafolyatás közben melegítjük. A keletkező elegyet lehűtjük és vákuumban bepároljuk, így szilárd maradékot kapunk. A maradékot dietil-éterrel felvesszük, az oldhatatlan anyagot eltávolítjuk, és az oldószert vákuumban lepároljuk. Ily módon 6,6 g szilárd anyagot kapunk, amely 2-benzil-3-nitro-6-klór-piridin vegyület.
Op. 105°C.
c) 5 g 2-benzil-3-nitro-6-klór-piridin 65 ml ecetsavval készített oldatához óvatosan hozzáadunk 2,5 g vasport 25°C-on. A keletkező elegyet 50°C-on keverjük 12 óra hosszat, ezután a reakcióelegyet lehűtjük, és betöményítjük vákuumban. A maradékot vízzel felvesszük és dietil-éterrel extraháljuk. A szerves réteget Mg$04 felett szárítjuk és vákuumban szárazra pároljuk. Ily módon 3,74 g szilárd 2-benzil-3-amino-6-klór-piridint kapunk. Op. 117°C.
d) 3,5 g 2-benzi!-3-amino-6-klór-piridin 45 ml száraz dioxánnal készített oldatához keverés közben hozzáadunk 3 ml triklór-metil-klórformiátot. Az elegyet 60°C-on melegítjük 1 óra hosszat, utána a reakcióelegyet lehűtjük és vákuumban szárazra pároljuk. Ily módon 3,5 g 2-benzil-6-klór-3-piridin-izocianátot kapunk olajos maradék formájában. IR (cm1): 2270.
c) 3 g 2-benzil-6-klór-3-piridin-izocianát 45 ml 1,2-diklór-benzollal készített oldatát hozzáadjuk 5 g alumínium-klorid 30 ml 1,2-diklór-benzollal készített elegyéhez. A keletkező elegyet 50°C-on melegítjük 12 óra hosszat, utána lehűtjük, és jég/víz-elegybe öntjük, majd diklór-metánnal extraháljuk. A szerves réteget MgSO4 felett szárítjuk, és szárazra pároljuk vákuumban. Ily módon szilárd anyagot kapunk, amelyet dietil-éterből kikristályosítunk és így 2,8 g tiszta cím szerinti vegyületet kapunk.
Op. 325°C. IR (cm-1): 1650
MS (C.I.): 245 m/e {M+H] +
6. példa
6,11 -Dihidro-11 - [ (1 -metil-4-piperidinil )?karbonil] -5H-dibenz [b,e] azepin-6-on (1) vegyület g (0,024 mól) 5H-dibenz [b,e] azepin-6,11-dihidro-6-on 80 ml száraz tetrahidrofuránnal 7
-7HU 199452 Β készített oldatához cseppenként hozzáadunk 34 ml (0,055 mól) 1,6 mólos hexános n-butil-lítium-oldatot keverés közben, nitrogéngáz légkörben szobahőmérsékleten. A keletkező elegyet 1 óra hosszat keverjük 40°C-on, és utána —60°C-on cseppenként hozzáadunk
6,16 g (0,36 mól) etil-1 -metil-4-piperidin-karboxilátot. Az elegyet 30 percig keverjük —60°C-on és utána 25°C-ra engedjük felmelegedni. A reakcióelegyhez gyorsan hozzáadunk vizes ammónium-klorid-oldatot, a szerves réteget elkülönítjük és vákuumban betöményítjük. A maradékot vízzel felvesszük, hígított hidrogénklorid-oldattal megsavanyítjuk és etil-acetáttal mossuk. A vizes fázist kálium-karbonáttal meglúgosítjuk és diklór-metánnal extraháljuk. Az egyesített szerves kivonatokat MgSO4 felett szárítjuk és szárazra pároljuk. A nyers terméket ezután gyors-kromatográfiás módszerrel tisztítjuk szilikagélen, eluáló szerként diklór-metán/metanol-elegyet használunk. Az eluátumból 1,5 g cím szerinti vegyületet kapunk szabad bázisként.
Op. 210°C.
IR (cm-1): 3185, 1705, 1650.
MS (C.I.): 335 m/e [M+H] +
Analízis C2|H22N2O2 képletre: talált: C 75,67; H 6,62; N 8,36%;
számított: C 75,42; H 6,63; N 8,38%.
NMR δ (CDC13): 1,35—2,85 (9H, m); 2,10 (3H, s); 4,76 (1H, s) ; 7,06—
7,49 (7H, m); 7,98 (1H, m); 9,03 (IH, széles s).
A bázisként kapott vegyületet hidrokloridsóvá alakítjuk alkoholos hidrogénklorid-oldat hozzáadásával.
Op. (acetonitril): 350,l°C.
IR (cm-1): 3180, 1710, 1660.
MS (C.I.): 371 m/e [M+H] +
Analízis C2, H23C1N2O2 képletre: talált: C 67,92; H 6,23; N 7,32; Cl 9,45%;
számított: C 68,00; H6.25; N 7,55; Cl 9,56%. NMR δ (D2O): 1,56-2,31 (5H, m);2,79 (3H,
s); 2,5—3,63 (4H, m); 5,29 (IH, s); 7,09-7,84 (8H, m).
A fent leírt módon járunk el és a kővetkező vegyületeket állítjuk elő megfelelő dibenzazepinonokból kiindulva. 1 -klór-6,11 -dihídro-11 - [ (1 -metil-4-pÍperidinil )-karbonil] -5H-dibenz [b,e] azepin-6-on (2) vegyület Op. 205°C.
IR (cm-1): 3183, 1715, 1660 MS (C.I.): 369 m/e [M+H] +
Analízis 022ιΟΝ2θ2 képletre:
. talált: C 68,40; H 5,78; N 7,61; Cl 9,68%;
számított: C 68,38; H 5,74; N 7,60; Cl 9,61%. NMR δ (CDC13): 1,3-3 (9H, m); 2,15 (3H, s);
5,65 (IH, s); 7—7,66 (6H, m); 6 (IH, m); 10,16 (IH, széles s).
2-klór-6,11 -d ihid ro-11 - [ (1 - metil-4-piperid in il)-karbonil] -5H-dibenz[b,e] azepín-6-on (3) vegyület Op. 184—185°C.
14
ÍR (cm-1): 3183, 1715, 1660 MS (C.I.): 369 m/e [M+H] +
Analízis C21H2IC1N2O2 képletre talált: C 68,30; H 5,72; N 7,55; Cl 9,70%;
5 számított: C 68,38; H 5,74;. N 7,60; Cl 9,61 %. NMR δ (CDC13): 1-3 (9H, ni); 2,10 (3H, s);
4,73 (IH, s); 6,8-7,7 (6H, m); 7,98 (IH, m); 9,6 (IH, széles s).
l-fluor-6,11-dihidro-l 1- ](l-metil-4-piperidInil)-karbonil] -5H-dibenz [b,e] azepin-6-on (4) vegyület Op. 167°C.
IR (cm1): 3183, 1720, 1660 15 MS (C.I.): 353 m/e [M+H] +
Analízis C21H2(FN2O2 képletre: talált: C 70,78; H 5,95; N 7,80%;
számított: C 71,57; H 6,00; N 7,95%.
NMR δ (CDC13): 1,4-2,5 (7H, m); 2,12 (3H,
s); 2,69 (2H, m); 5,31 (IH,
s); 6,7-7,6 (6H,m); 7,94 (IH, m),9,31 (IH, széles s).
10-klór-6,l 1-dihidro-l 1 - [(1 -metÍl-4-piperidinil)-karbonil] -5H-dibenz [b,e] azepin-6-on (5) vegyület Op. 150°C.
IR (cm-*): 3183, 1710, 1655 MS (C. 1.): 369 m/e [M+H] +
Analízis C2IH21C1N2O2 képletre:
talált: C 67,68; H 5,77; N 7,21; Cl 9,58%;
M számított: C 68,38; H 5,74; N 7,59; -Cl 9,61 %. NMR δ (CDCI3): 1,5-2,5 (7H, m); 2,19 (3H, s); 2,74 (2H, m); 5,72 (IH, s); 7,0-7,6 (5H, m); 7,60 ,ς (IH, m); 7,89 (IH, m); 8,64 (IH, széles s).
10-fluor-6,l 1-dihidro-l 1-[(1-meti 1-4 -piperidinil)-karbonil] -5H-dibenz [b,e] azepin-6-on (6) vegyület Op. 223°C.
ÍR (cm1): 3183, 1720, 1655 MS (C.I.): 353 m/e [M+H] +
Analízis C21H21FN2O2 képletre:
talált: C 71,10; H 6,05; N 7,85%;
számított: C 71,57; H 6,00; N 7,95%.
NMR δ (CDC13): 1,4-2,5 (7H, m); 2,17 (3H,
s); 2,72 (2H, m); 5,37 (IH, s); 7,0-7,4 (6H, m); 7,80 (IH, m); 8,78 (IH, s).
10-metiI-6,l 1 -dihidro-11 - [ (1 -metil-4-piperidinil)-karbonil] -5H-dibenz [b,e] azepin-6-οπ (7) vegyület
Op. 198°C.
IR (cm-1): 3183, 1710, 1660
MS (C.I.): 349 m/e (M+H] +
Analízis C22H24N2O2 képletre: talált: C 75,43; H 6,77; N 7,70%;
számított: C 75,83; H 6,94; N 8,04%.
NMR δ (CDC13): 1,4-2,9 (9H, m); 2,18 (3H, s); 2,50 (3H, s); 5,16 (IH, s); 6,9-7,4 (6H, m); 7,81 (IH, m); 9,00 (IH, s).
,4-dimetil-6j 11 -dihidro-11 - [ (1 -metiI-4-píperigg dinil)-karbonil] -5H-dibenz [b,e] azepin-6-on
-8HU (8) vegyület
Op. 222°C.
IR (cm-,): 3183, 1705, 1650
MS (C.I.): 363 m/e [M+H] +
Analízis C23H26N2O2 képletre:
talált: C 75,90; H 6,90; N 7,43%;
számított: C 76,21; H 7,23; N 7,73%.
NMR δ (DMSO-de+CDClj): 1,2-3,0 (9H,
m); 2,12 (3H, s); 2,25 (3H, s); 2,50 (3H, s); 5,19 (1H, s); 6,95 (2H, s); 7,3-7,5 (3H, m); 7,72 (1H, d); 9,53 (1H, s).
-metil-6,11 -dihidro-11 - [ (1 -metil-4-piperidinil)-karbonil] -5H-dibenz[b,e] azepin-6-on (9) vegyület
Op. 199°C.
IR (cm'): 3183, 1710, 1660
MS (C.I.): 349 m/e [M+H] +
Analízis C22H24N2Ó2 képletre talált: C 75,30; H 6,60; N 7,75%;
számított: C 75,83; H 6,94; N 8,04%.
NMR δ (CDC13): 1,4-3 (9H,m); 2,16 (3H,s);
2,55 (3H, s); 5,07 (1H, s);
6,9-7,6 (6H, m); 7,99 (1H, m); 8,69 (1H, s).
3- metil-6,l 1 -dihidro-11 - [(l-metil-4-piperidinil)-karbonil] -5H-dibenz [b,e] azepin-6-on (10) vegyület
Op. 203°C.
IR (cm1): 3183, 1710, 1650
MS (C.I.): 349 m/e [M+H] +
Analízis C22H24N2Ó2 képletre talált: C 75,50; H 6,90; N 7,79%;
számított: C 75,83; H 6,94; N 8,04%.
NMR δ (CDCI3); 1,3-3,0 (9H, m); 2,13 (3H,
s); 2,30 (3H, s); 4,77 (1H, s); 6,8-7,6 (6H, m); 7,99 (1H, m); 9,60 (1H, s).
4- metil-6,l 1 -dihidro-11 - [ (1 -metil-4-piperidinil)-karbonil] -5H-dibenz [b,e] azepin-6-on (11) vegyület
Op. 205°C.
IR (cm-'): 3183, 1710, 1650
MS (C.I.): 349 m/e [M+H] +
Analízis C22H24N2O2 képletre:
talált: C 75,35; H 6,95; N 7,75%;
számított: C 75,83; H 6,94; N 8,04%.
NMR δ (CDC13): 1,4-2,9 (9H, m); 2,17 (3H,
m); 2,33 (3H, s); 4,76 (1H, s); 7,0-7,5 (6H, m); 7,82 (1H, s); 7,96 (1H, m).
2-kl ór-6,11 -dihidro-11 - [ (l-metil-4-piperidinil )‘-karbonil] -5H-pirido [3,2-c] benzazepin-6-on (12) vegyület
Op. 245°C.
IR (cm-1): 3180, 1710, 1660
MS (C.I.): 370 m/e [M+H] +
Analízis C20H20ClN3O2 képletre:
talált: C 65,04; H 5,74; N 11,00; Cl 9,35%;
számított: C 64,95; H 5,45; N 11,36; Cl 9,58%. NMR 6(CDC13): 1,4-2,5 (7H, m); 2,14 (3H, s); 2,69 (2H, m); 5,23 (1H, s); 7,1-7,6 (3H, m); 7,19 (1H, d) 7,44 (1H, d); 7,94 (1H, m); 9,3 (1H, széles s).
7. példa
2-Klór-β, 11-dihidro-11- [(l-metil-4-piperldinil) -karbonil] -5H-pirido [3,2-c] benzazepin-6-οπ (12) vegyület 5 46 mól lítium-diizopropilamid oldatához, amelyet 6,07 g (0,06 mól) diizopropil-aminból és 37,5 ml (0,06 mól) n-butil-lítiumból (1,6 M hexánban) —10°C-on készítettünk, Ö°C-on, keverés közben, nitrogéngáz légkör10 ben cseppenként hozzáadjuk 5,87 g (0,024 mól) 2-klór-5H-pirido [3,2-c] benzazepin-6,11 -dihidro-6-on 80 ml száraz tetrahidrofuránnal készített oldatát. A keletkező elegyet l óra hoszszat keverjük 0°C-on, és utána a 6. példában leírt módon 6,16 g (0,036 mól) etil-1 -metil15 -4-piperidin-karboxiláttal reagáltatjuk, majd az előző példában ismertetett módon feldolgozzuk. Ily módon nyers vegyületet kapunk, amelyet gyors-kromatográfiás módszerrel
2q tisztítunk, az eluálást pedig diklór-metán/metanol-eléggyel végezzük.
Kitermelés 3,3 g Op. 245°C.
IR (cm-1): 3180, 1710, 1660 25 MS (C.I.): 370 m/e [M+H] +
Analízis C20H20ClN3O2 képletre: talált: C 65,22; H 5,70; N 11,05; Cl 9,40%;
számított: C 64,95; H 5,45; N 11,36; Cl 9,58%. NMR 6 (CDCk): 1,4-2,5 (7H, m); 2,14 (3H,
s); 2,69 (2H, m); 5,23 (1H, 30 s); 7,1-7,6 (3H, m); 7,19 (1H, d); 7,44 (1H, d); 7,94 (1H, m), 9,3 (1H, széles s).
A fent leírt módszerrel állítjuk elő a következő vegyületeket is:
35 6,11 -dihidro-11 -[(1 -metil-4-piperidinil)-karbonil] -5H-dibenz [b,e] azepin-6-on (1) vegyület
Op.>210°C.
Λη IR (cm-1): 3185, 1705, 1650 40 MS (C.I.): 335 m/e [M+H] +
Analízis C21H22N2O2 képletre: talált: C 75,32; H 6,61; N 8,35%;
számított: C 75,42; H 6,63; N 8,38%.
NMR δ (CDC13): 1,35—2,85 (9H, m); 2,10 (3H, s); 4,76 (1H, s); 7,06—
7,49 (7H, m); 7,98 (1H, m); 9,03 (1H, széles s).
1- klór-6,11 -dihidro-11- [ (1-metil-4-piperidinil)-karbonil] -5H-dibenz [b,e] azepin-6-οη 50 (2) vegyület Op. 205°C.
IR (cm-1): 3185, 1705, 1650 MS (C.I.): 369 m/e [M+H] +
Analízis C21H2|CIN2O2 képletre:
talált: C 68,42; H 5,75; N 7,63; Cl 9,67%;
számított: C 68,38; H 5,74; N 7,60; Cl 9,61%. NMR δ (CDC13): 1,3-3 (9H, m); 2,15 (3H, s);. 5,63 (1H, s); 7—7,66 (6H, m); 8 (1H, m); 10,16 (1H, széles s)
2- klőr-6,11 -dihidro-11 - [ (1 -metil-4-piperidinil )-karbonil] -dibenz [b,e] azepin-6-on (3) vegyület Op. 184—185°C.
IR (cm-1): 3183, 1715, 1660 00 MS (C.I.): 369 m/e [M+H] +
-9HU 199452 Β
Analízis C2,H21C1N2O2 képletre talált: C 68,32; H 5,71; N 7,56; Cl 9,72%;
számított: C 68,38; H 5,74; N 7,60; Cl 9,61%. NMR δ (CDC13): 1-3 (9H, m); 2,1 (3H, s);
4,73 (IH, s); 6,8-7,7 (6H, m); 7,98 (ÍH, m); 9,6 (ÍH, széles s).
l-fluor-6,11-dihidro-l 1-((l-metil-4-piperidinil)-karbonii] -5H-dibenz [b,e] azepin-6-on (4) vegyület
Op. 167°C.
IR (cm-1): 3183, 1720, 1660
MS (C.I.): 353 m/e [M+H] +
Analízis C2,H21FN2O2 képletre:
talált: C 71,22; H 5,98; N 7,78%;
számított: C 71,57; H 6,00; N 7,95%.
NMR δ (CDC13): 1,4-2,5 (7H, m); 2,12 (3H,
s); 2,69 (2H, m); 5,31 (ÍH, s); 6,7-7,6 (6H, m); 7,94 (ÍH, m); 9,31 (ÍH, széles s).
10-klór-6,11 -d ih id ro-11 - [ (1 -metil-4-piperidinil )-karbonil] -5H-dibenz [b, e] azepin-6-on (5) vegyület
Op. 150°C.
IR (cm-1): 3183, 1710, 1655
MS (C.I.): 369 m/e [M+H] +
Analízis C2iH21C1N2O2 képletre: talált: C 68,40; H 5,76; N 7,50; Cl 9,59%;
számított: C 68,38; H 5,74; N 7,59; Cl 9,61%. NMR δ (CDC13): 1,5-2,5 (7H, m); 2,19 (3H,
s); 2,74 (2H, m); 5,72 (IH, s); 7,0-7,6 (5H, m); 7,60 (IH, m); 7,89 (IH, m); 8,64 (IH, széles s).
10-f luor-6,11 -dihídro-11 - [ (1 -metil-4-piperidinil)-karbonil] -5H-dibenz [b,e] azepin-6-on (6) vegyület
Op. 223°C.
IR (cm-1): 3183, 1720, 1665
MS (C.I.): 353 m/e [M+H] +
Analízis C2,H21FN2O2 képletre:
talált: C 71,22; H 6,03; N 7,86%;
számított: C 71,57; H 6,00; N 7,95%.
NMR δ (CDC13): 1,4-2,5 (7H, m); 2,17 (3H,
s); 2.72 (2H, m); 5,37 (IH, s); 7,0-7,4 (6H, m); 7,80 (ÍH, m); 8,78 (IH, s).
10-metil-6,l 1 -dihidro-11-((1 -metil-4-piperidinil)-karbonii] -5H-dibenz [b,e] azepin-6-on (7) vegyület.
Op. 198°C.
IR (cm-1): 3183, 1710, 1660
MS (C.I.): 349 m/e [M+H] +
Analízis C22H24N2O2 képletre:
talált: C 75,52; H 6,78; N 7,95%;
számított: C 75,83; H 6,94; N 8,04%.
NMR 6 (CDC13): 1,4-2,9 (9H, m); 2,18 (3H,
s); 2,50 (3H, s); 5,16 (IH, s); 6,9-7,4 (6H, m); 7,81 (IH, m); 9,00 (IH, s).
1,4-dimetil-6,l 1 -dihidro-11-((1 -metil-4-piperidinil)-karbonil]-5H-dibenz [b,e] azepin-6-on (8) vegyület
Op. 222°C.
IR (cm-1): 3183, 1705, 1650
MS (C.I.): 363 m/e [M+HJ +
Analízis C23H26N2O2 képletre:
talált: C 76,10; H 6,98; N 7,53%;
számított: C 76,21; H 7,23; N 7,73%.
NMR δ (DMSO-d6+CDCl3): 1,2-3,0 (9H,
m); 2,12 (3H, s); 2,25 (3H, s); 2,50 (3H, s); 5,19 (IH, s); 6,95 (2H, s); 7,3-7,5 (3H, m); 7,72 (IH, d); 9,53 (IH, s).
l-metil-6,11-dihidro-l 1-[(l-metil-4-pieridinil)-karbonil] -5H-dibenz [b,e] azepin-6-on (9) vegyület
Op. 199°C.
IR (cm-1): 3183, 1710, 1660
MS (C.I.): 349 m/e [M+H] +
Analízis C22H24N2O2 képletre:
talált: C 74,42; H 6,75; N 7,92%;
számított: C 75,83; H 6,94; N 8,04%.
NMR δ (CDC13): 1,4-3 (9H, m); 2,16 (3H,
s); 2,55 (3H, s); 5,07 (IH, s); 6,9-7,6 (6H, m); 7,99 (IH, m); 8,69 (IH, s).
3- metil-6,l 1-dihidro-l 1- f (l-metil-4-piperidinil)-karbonil] -5H-dibenz [b,e] azepin-6-on (10) vegyület
Op. 203°C.
IR (cm-1): 3183, 1710, 1650
MS (C.I.): 349 m/e [M+H] +
Analízis C 22H24N2O2 képletre:
talált: C 74,60; H 6,92; N 7,80%;
számított: C 75,83; H 6,94; N 8,04%.
NMR δ (CDC13): 1,3-3,0 (9H, m); 2,13 (3H,
s); 2,30 (3H, s); 4,77 (IH, s); 6,8-7,6 (6H, m); 7,99 (IH, m); 6,90 (IH, s).
4- metil-6,11 -dihidro-11-((1 -metil-4-piperidinil)-karbonil] -5H-dibenz [b,e] azepin-6-on (11) vegyület
Op. 205°C.
IR (cm-1): 3183, 1710, 1650
MS (C.I.): 349 m/e [M+HJ +
Analízis C22H24N2O2 képletre:
talált: C 74,45; H 6,96; N 7,72%;
számított: C 75,83; H 6,94; N 8,04%.
NMR δ (CDC13): 1,4-2,9 (9H, m); 2,17 (3H,
m); 2,33 (3H, s); 4,76 (IH, s); 7,0-7,5 (6H, m); 7,82 (IH, s); 7,96 (IH, m).
8. példa
6,11 -Dihidro-11-((1 -metil-4-pÍperidinil )-karbonil] -5H-dibenz [b,e] azepin-6-on (1) vegyület ml (0,055 mól) n-butil-lítium (1,6 M hexánban) és 8,3 ml (0,055 mól) TMEDA (tetrametil-etilén-diamin) oldatához 0°C-on, keverés közben, nitrogéngáz légkörben cseppenként hozzáadjuk 5 g (0,024 mól) 5H-dibenz [b.ej azepin-6,1 l-dihidro-6-on 80 ml tetrahidrofuránnal készített oldatát. A keletkező elegyet 1 óra hosszat szobahőmérsékleten keverjük és utána a 6. példában leírt módon 6,16 g (0,036 mól) etil-1-metil-4-piperidin-karboxiláttal reagáltatjuk. Az előző példákban leírt feldolgozás és tisztítás után a tiszta cím szerinti vegyűletet kapjuk, amely a
-10HU vegyes olvadáspont, a TLC, IR, NMR és MS spektrum szerint a 6. példában leírt terméknek felel meg. Kitermelés 2 g.
Op. 210°C.
IR (cm-'): 3185, 1705, 1650
MS (C.I.): 335 m/e ]M+H] +
Analízis C2,H22N2O2 képletre:
talált: C 75,57; H 6,61; N 8,35%;
számított; C 75,42; H 6,63; N 8,38%.
NMR δ (CDCI3): 1,35—2,85 (9H,m);2,l (3H,
s); 4,76 (1H, s); 7,06—7,49 (7H, m); 7,98 (1H, m); 9,03 (1H, széles s).
A fent leírt módon járunk el és így a következő vegyületeket is előállíthatjuk:
-klór-6,11 -dihidro-11 - [ (1 -metil-4-piperidinil )~ -karbonil] -5H-dibenz [b,e] azepin-6-on (2) vegyület
Op. 205°C.
IR (cm1): 3183, 1705, 1650
MS (C.I.): 369 m/e [M+H] +
Analízis C2IH2IC1N2O2 képletre:
talált: C 68,41; H 5,76; N 7,58; Cl 9,59%;
számított: C 68,38; H 5,74; N 7,60; Cl 9,61%. NMR δ (CDGlj): 1,3—3 (9H, m); 2,15 (3H, s); 5,63 (1H, s); 7—7,66 (6H, m); 8 (1H, m); 10,16 (1H, széles s).
2-klór-6,l 1-dihidro-l 1- [(1-metiM-piperidinil)-karbonil] -5H-dibenz [b,e] azepin-6-on (3) vegyület
Op. 184—185°C.
IR (cm-1): 3183, 1705, 1650
MS (C.I.): 369 m/e [M+H] +
Analizis C^H^ClN2O2 képletre:
talált: C 68,33; H 5,70; N 7,57; Cl 9,66%;
számított: C 68.38; H 5,74; N 7,60; Cl 9,61%. NMR δ (CDC13): 1—3 (9H, m); 2,10 (3H, s); 4,73 (1H, s); 6,8-7,7 (6H, m); 7,98 (1H, m); 9,6 (1H, széles s).
-fi uor-6,11 -dihidro-11 - [ (1 -metil-4-piperidinil)-karbonil] -5H-dibenz [b,e] azepin-6-on (4) vegyület
Op. 167°C.
IR (cm-1): 3183, 1705, 1650
MS (CL): 353 m/e [M+H] +
Analízis C2)H21FN2O2 képletre:
talált: C 70,80; H 5,97; N 7,82%;
számított: C 71,57; H 6,00; N 7,95%.
NMR δ (CDC13): 1,4-2,5 (7H, m); 2,12 (3H,
s); 2,69 (2H, m) ; 5,31 (1H, s); 6,7-7,6 (6H, m); 7,94 (ÍH, m);9,31 (1H, széles s).
10-klór-6,11 -dihidro-11 - [ (1 -metil-4-piperidinil)-karbonil] -5H-dibenz [b,e] azepin-6-on (5) vegyület
Op. 150°C.
IR (cm-*): 3183, 1705, 1650
MS (C.I.): 369 m/e [M+H] +
Analízis C21H21C1N2O2 képletre:
talált: C 67,98; H 5,68; N 7,55; Cl 9,57%;
számított: C 68,38; H 5,74; N 7,59; Cl 9,61%. NMR δ (CDC13): 1,5—2,5 (7H, m); 2,19 (3H, s); 2,74 (2H, m); 5,72 (1H, s); 7,0-7,6 (5H, m); 7,60 (1H, m); 7,89 (1H, m); 8,64 (1H, széles s).
10-f luor-6,11 -dihidro-11 - [ (1 -metil-4-piperidi5 nil)-karbonil] -5H-dibenz ]b,e] azepin-6-on (6) vegyület On 993°C
IR (cm1): 3183, 1705, 1650 MS (C.I.): 353 m/e [M+H] +
Analízis C21H21FN2O2 képletre:
talált: C 71,20; H 6,07; N 7,88%;
számított: C 71,57; H 6,00; N 7,95%.
NMR δ (CDC13): 1,4-2,5 (7H, m); 2,17 (3H,
s); 2,72 (2H, m); 5,37 (1H, 15 s); 7,0-7,4 (6H, m); 7,80 (IN, m); 8,78 (1H, s).
10-metil-6,11 -dihid ro-11 - [ (1 -metil-4-piperídinil)-karbonil] -5H-dibenz [b,e] azepin-6-on (7) vegyület Op. 198°C.
IR (cm-1): 3183, 1705, 1650 MS (C.í.): 349 m/e [M+H] +
Analízis C22H24N2O2 képletre:
talált: C 75,40; H 6,81; N 7,68%;
számított: C 75,83; H 6,94; N 8,04%.
NMR δ (CDCI3): 1,4-2,9 (9H, m); 2,18' (3H,
s); 2,50 (3H, s); 5,16 (1H, s); 6,9-7,4 (6H, m); 7,81
3θ (1H, m); 9,00 (1H, s).
1,4-dimetii-6,11 -dihidro-11 - [ (1 -metil-4-plperidlnil)-karbonil] -5H-dibenz [b,e] azepin-6-οπ (8) vegyület
Op. 222°C.
IR (cm-1): 3183, 1705, 1650 MS (C.I.): 363 m/e [M+H] +
Analízis C23H26N2O2 képletre talált: C 75,88; H 7,18; N 7,40%;
40 számított: C 76,21; H 7,23; N 7,73%.
NMR δ (DMSO-d6+CDCl3): 1,2-3,0 (9H,
m); 2,12 (3H, s); 2,25 (3H, s); 2,50 (3H, s); 5,19 (1H, s); 6,95 (2H, s); 7,3-7,5 (3H, m); 7,72 (1H, d); 9,53 45 (1H, s).
-metil-6,11 -dihidro-11-((1 -metil-4-piperidinil)-karbonil] -5H-dibenz[b,e] azepin-6-on (9) vegyület 50 Op. 199°C
IR (cm-1): 3183, 1705, 1650 MS (C.I.): 349 m/e [M+HJ +
Analízis C22H24N2O2 képletre: talált: C 75,52; H 6,62; N 7,89%;
számított: C 75,83; H 6,94; N 8,04%.
NMR δ (CDCI3): 1,3—3 (9H, m); 2,16 (3H,
s); 2,55 (3H, s); 5,07 (1H, s); 6,9-7,6 (6H, m); 7,99 (1H, m); 8,69 (1H, s).
fiO
3-metil-6,l 1 -dihidro-11 - [(l-metíI-4-piperidinil)-karbonil] -5H-dibenz [b,e] azepin-6-on (10) vegyület OP. 203°C.
e IR (cm-1): 3183, 1705, 1650 65 MS (C.I.): 349 m/e [M+H] +
1,1
-11HU 199452 Β
Analízis C22H24N2O2 képletre:
talált: C 75,45; H 6,92; N 7,98%;
számított: C 75,83; H 6.94; N 8,04%.
NMR δ (CDC13): 1.3-3Ό (9H, m); 2,13 (3H,
s); 2,30 (3H, s); 4,77 (1H, s); 6,8-7,6 (6H, m); 7,99 (1H, m); 9,60 (1H, s).
4-metil-6,11 -dihidro-11 - [ (l-metil^-piperidinilj-karbonil] -5 H-dibenz [b,e] azepin-6-on (11) vegyület
Op. 205°C.
IR (cm-1): 3183, 1705, 1650
MS (C.I.): 349 m/e [M+H] +
Analízis C22H24N2O2 képletre:
talált: C 75,32; H 6,92; N 7,72%;
számított: C 75,83; H 6,94; N 8,04%.
NMR 6 (CDC13): 1,4-2,9 (9H, m); 2,17 (3H,
m); 2.33 (3H, s); 4,76 (1H, s); 7,0-7,5 (6H, m); 7,82 (1H, s); 7,96 (1H, m).
2-klór-6,l 1-dihidro-l 1-[(l-metil-4-piperidinil)-karbonil] -5H-pirido [3,2-c] benzazepin-6-on (12) vegyület
Op. 245°C.
ÍR (cm-1): 3180, 1710, 1660
MS (C.i.): 370 m/e [M+H] +
Analízis C20H20ClN3O2 képletre:
talált: C 65,02; H 5,55; N 11,12; Cl 9,45%;
számított: C 64,95; H 5,45; N 11,36; Cl 9,58%. NMR ő (CDC13): 1,4-2,5 (7H, m); 2,14 (3H, s); 2,69 (2H, m); 5,23 (1H, s); 7,1-7,6 (3H, m); 7,19 (1H, d); 7,94 (1H, m); 9,3 (IH, széles s).
9. példa
- KIór-6,11 -dihidro-11 - [ (1 -metil-4-piperidinil )-karbonil] -5H-dibenz [b,e] azepin-6-οπ (2) vegyület
5,84 g (0,024 mól) l-klór-5H-dibenz [b,ejazepin-6,1 l-dihidro-6-on 80 ml száraz tetrahidrofuránnal készített oldatához keverés közben, nitrogéngáz légkörben és szobahőmérsékleten cseppenként hozzáadunk 27,5 ml (0,055 mól) fenil-lítiumot [2 M 7:3 arányú benzol/dietil-éter elegyben]. Az elegyet 1 óra hosszat keverjük 40°C-on és utána a 6. példában leírt módon 6,16 g (0,036 mól) etil-l-metil-4-piperidin-karboxilátot adunk hozzá. Az elegyet az előző példákban leírt módon feldolgozzuk és gyorskromatográfiás úton tisztítjuk, így a cím szerinti vegyületet kapjuk.
Kitermelés 1,75 g
Op. 205°C.
IR (cm1): 3183, 1705, 1650
MS (C.I.): 269 m/e [M+HJ +
Analízis C2,H2iClN2O2 képletre:
talált: C 68,36; H 5,75; N 7,63; Cl 9,65%;
számított: C 68,38; H 5,74; N 7,60; Cl 9,61%. NMR 6 (CDC13): 1,3—3 (9H, m); 2,15 (3H, s); 5,63 (IH, s); 7—7,66 (6H, m); 8 (IH, m); 10,16 (IH, széles s).
A fenti példában leírt módon járunk el és így a következő vegyületeket állítjuk elő:
6,11 -dihidro-11 - [(1 -metil-4-piperidinil )-karbonil] -5 H-dibenz [b,e] azepin-6-οπ (1) vegyület
Op. 210°C.
IR (cm-1): 3185, 1705, 1650
MS (C.I.): 335 m/e [M-(-H] +
Analízis C2,H22N2O2 képletre talált: C 75,38; H 6,60; N 8,35% számított: C 75,42; H 6,63; N 8,38%
NMR δ (CDCI3): 1,35-2,83 (9H, m); 2,10 ’(3H, s); 4,76 (IH, s); 7,6—
7,49 (7H, m); 7,98 (IH, m); 9,03 (IH, széles s).
2-klór-6,11-dihidro-l 1- [ (1 -metil-4-piperidinil )— -karbonil] -5H-dibenz [b,e] azepin-6-on (3) vegyület
Op. 184—185°C.
IR (cm-*): 3183, 1705, 1650
MS (C.I.): 369 m/e [M+H] +
Analízis C2,H2,C1N2O2 képletre talált: C 68,29; H 5,71; N 7,45; Cl 9,59% számított: C 68,38; H 5,74; N 7,60; Cl 9,61% NMR δ (CDC13): 1—3 (9H, m); 2,10 (3H, s); 4,73 (IH, s); 6,8-7,7 (6H, m); 7,98 (IH, m); 9,6 (IH, széles s).
-fluor-6,11 -dihidro-11-((1 -metíl-4-piperidin il )-karboniI] -5 H-dibenz [b,e] azepin-6-οπ (4) vegyület
Op. 167°C.
IR (cm'1): 3183, 1705, 1650
MS (C.I.): 353 m/e [M+HJ +
Analízis C2lH21FN2O2 képletre:
talált: C 70,32; H 5,88; N 7,89%;
számított: C 71,57; H 6,00; N 7,95%.
NMR δ (CDC13): 1,4-2,5 (7H, m); 2,12 (3H,
s); 2,69 (2H, m); 5,31 (IH, s); 6,7-7,6 (6H, m); 7,94 (IH, m);9,31 (IH, széles s).
ι
10-klór-6,l 1 -dihidro-11 - [ (1 -metil-4-piperidinil )-karbonil] -5H-dibenz [b,e] azepin-6-οπ (5) vegyület
Op. 150°C.
IR (cm-1): 3183, 1705, 1650
MS (C.I.): 369 m/e [M+HJ +
Analízis C21H21C1N2O2 képletre:
talált: C 67,88; H 5,76; N 7,22; Cl 9,55%;
számított: C 68,38; H 5,74; N 7,59; Cl 9,61%. NMR δ (CDC13): 1,5-2,5 (7H, m); 2,19 (3H, s); 2,74 (2H, m); 5,72 (IH, s); 7,0-7,6 (5H, m); 7,60 (IH, m); 7,89 (IH, m); 8,64 (IH, széles s).
10-fluor-6,l 1 -dihidro-11-[( 1 -metil-4-piperidinil )-karbonil] -5 H-dibenz [b,e] azepin-6-on (6) vegyület
Op. 223°C.
IR (cm-1): 3185, 1705, 1650
MS(C.I.): 353 m/e [M-J-H1 +
-12HU 199452 Β
Analízis C2]H2,CIN2O2 képletre: talált: C 71,22; H 5,96; N 7,78%;
számított: <*71,57; H 6,00; N 7,95%.
NMR δ (CDC13): 1,4-2,5 (7H, m); 2,17 (3H,
s); 2,72 (2H, m); 5,37 (IH, s); 7,0-7,4 (6H, m); 7,80 (IH, m); 8,78 (IH, s).
10-metil-6,l 1-dihidro-l I- ((1 -metil-4-piperidinil)-karbonil] -5H-dibenz [b,e] azepin-6-on (7) vegyület
Op. 198°C.
IR (cm1): 3183, 1705, 1650
MS (C.I.): 349 m/e (M+Hj
Analízis C22H24N2O2 képletre:
talált: C 75,55; H 6,82; N 7,85%;
számított: C 75,83; H 6,94; N 8,04%.
NMR δ (CDC13): 1,4-2,9 (9H, m); 2,18 (3H,
s); 2,50 (3H, s); 5,16 (IH, s); 6,9-7,4 (6H, m); 7.81 (IH, m); 9,00 (IH, s).
l,4-dimetil-6,11 -dihidro-11-((1 -metil-4-piperidinil)-karbonil] -5H-dibenz [b,e] azepin-6-on (8) vegyület
Op. 222°C.
IR (cm-1)': 3183, 1705, 1650
MS (C.l.): 363 m/e (M+H] +
Analízis C23H26N2O2 képletre:
talált: C 75,92; H 7,26; N 7,51% számított: C 76,21; H 7,23; N 7,73%.
NMR δ (DMSO-d6-f-CDCl3): 1,2-3,0 (9H,
m); 2,12 (3H, s); 2,25 (3H, s); 2,50 (3H, s); 5,19 (IH, s); 6,95 (2H, s); 7,3-7,5 (3H, m); 7,72 (IH, d); 9,53 (IH, s).
1-metil-6,11-dihidro-l 1-((1-metil-4-plperidinil)-karbonil] -5H-dibenz [b,e] azepin-6-οπ (9) vegyület
Op. 199°C.
IR (cm1): 3183, 1705, 1650
MS (C.I.): 349 m/e [M+HJ +
Analízis C22H24N2O2 képletre:
talált: C 75,52; H 6,96; N 7,72%;
számított: C 75,83; H 6,94; N 8,04%.
NMR δ (CDC13): 1,4—3 (9H, m); 2,16 (3H,
s); 2,55 (3H, s); 5,07 (IH, s); 6,9-7,6 (6H, m); 7,99 (IH, m); 8,69 (IH, s).
3-metil-6,l 1 -dihidro-11-((1 -metil-4-piperidirtil)-karbonil] -5H-dibenz ]b,e] azepin-6-οη (10) vegyület
Op. 203°C.
IR (cm-1): 3183, 1705, 1650
MS (C.l.): 349 m/e [M+H] +
Analízis C22H24N2O2 képletre:
talált: C 75,48; H 6,93; N 7,95%;
számított: C 75,83; H 6,94; N 8,04%.
NMR δ (CDC13): 1,3-3,0 (9H, m); 2,13 (3H,
s); 2,30 (3H, s); 4,77 (IH, s); 6,8-7,6 (6H, m); 7,99 (IH, m); 9,60 (IH, s).
4-metil-6,11 -dihid ro-11-((1 -metíl-4-plpe r idinil)-karbonil] -5H-dibenz [b,e] azepin-6-οπ (11) vegyület
Op. 205°C.
IR (cm1): 3183, 1705, 1650
MS (C.I.): 349 m/e (M+HJ +
Analízis C22H24N2O2 képletre:
talált: C 75,48; H 6,88; N 8,06%;
számított: C 75,83, H 6,94; N 8,04%.
NMR δ (CDC13): 1,4—2,9 (9H, m); 2,17 (3H,
m); 2,33 (3H, s); 4,76 (IH, s); 7,0—7,5 (6H, m); 7,82 (IH, s); 7,96 (IH, m).
2-klór-6,l 1-dihidro-l 1-[(l-metil-4-piperidinil)-karbonil] -5H-pirido [3,2-cj benzazepin-6-on (12) vegyület
OP. 245°C.
IR (cm-1): 3180, 1710, 1660
MS (C.I.): 370 m/e (M+H] +
Analízis C20H20ClN3O3 képletre:
talált: C 64,88; H 5,55; N 11,12; Cl 9,33%;
számított: C 64,95; H 5,45; N 11,36; Cl 9,58%. NMR δ (CDCI3): 1,4-2,5 (7H, m); 2,14 (3H, s); 2,69 (2H, m); 5,23 (IH, s); 7,1-7,6 (3H, m); 7,19 (IH, d); 7,44 (IH, d); 7,94 (!H, m); 9,3 (IH, széles s).
10. példa
6,11 -Dihidro-11-((1 -metll-4-piperídíníl )-karbonil 1 -5H-dibenz [b,e] azepin-6-on (1) vegyület g (0,024 mól) 5H-dibenz (b,e] azepin-6,11-dihidro-6-on 80 ml száraz tetrahidrofuránnal készített oldatához keverés közben, nitrogéngáz légkörben és szobahőmérsékleten csempénként hozzáadunk 34 ml (0,055 mól) n-butil-lítiumot (1,6 M hexánban). A keletkező elegyet 1 óra hosszat keverjük 40°Con, és a keletkező oldathoz, amelyet —60°Con tartunk, cseppenként hozzáadunk 3,58 g (0,029 mól) l-metil-4-ciano-piperidint. Az elegyet további 30 percig keverjük —60°C-on és utána szobahőmérsékletre engedjük felmelegedni. Ezután a reakcióelegyhez hirtelen hozzáadunk hidrogénklorid-oldatot és az egészet 1 óra hosszat keverjük szobahőmérsékleten. A szerves réteget elkülönítjük és vákuumban betöményítjük. A maradékot vízzel felvesszük és etil-acetáttal mossuk. A vizes fázist kálium-karbonáttal meglúgositjuk és diklór-metánnal extraháljuk. Az egyesített szerves kivonatokat MgSO4 felett szárítjuk és szárazra pároljuk. A nyers maradékot gyorskromatográfiás módszerrel tisztítjuk és az eluálást diklór-metán/metanol-eleggyel végezzük. Ily módon a tiszta cím szerinti vegyületet kapjuk, amely a vegyes olvadáspont, a TLC, IR, NMR, MS spektrum szerint azonos a 6. példában leírt vegyülettel. Kitermelés 1 g
Op. 210°C.
IR (cm-1): 3185, 1705, 1650
MS (C.l.): 335 m/e [M+HJ +
-13HU 199452 Β
Analízis C2,H22N2O2 képletre:
talált: C 75,38; H 6,60; N 8,35%;
számított: C 75,42; H 6,63; N 8,38%.
NMR δ (CDClj): 1,35—2,85 (9H, m); 2,10 (3H, s); 4,76 (1H, s) ; 7,067,49 (7H, m); 7,98 (IH, m); 9,03 (IH, széles s).
A fent leírt módszerrel állítjuk elő a következő vegyületeket is:
1- klór-6,11 -dihidro-11-((1 -metil-4-piperidinil)-karbonil] -5H-dibenz [b,e] azepin-6-on (2) vegyület
Op. 205°C.
IR (cm-1): 3183, 1705, 1650
MS (C.I.): 369 m/e [M+H] +
Analízis C21H21CIN2O2 képletre:
talált: C 68,27; H 5,70; N 7,70; Cl 9,58%;
számított: C 68,38; H 5,74; N 7,60; Cl 9,61%. NMR 6 (CDC13): 1,3—3 (9H, m); 2,15 (3H, s); 5,63 (IH, s); 7—7,66 (6H, m); 8 (IH, m); 10,16 (IH, széles s).
2- klór-6,l 1 -dihidro-11- ((l-metil-4-piperidinil)-karbonil] -5H-dibenz [b,e] azepin-6-on (3) vegyület
Op. 184—185°C.
ÍR (cm-1): 3183, 1705, 1650
MS (C.I.): 369 m/e [Μ+Η] +
Analízis C2|H21C1N2O2 képletre:
talált: C 68,27; H 5,73; N 7,57; Cl 9,68%;
számított: C 68,38; H 5,74; N 7,60; Cl 9,61%. NMR δ (CDC13): 1—3 (9H; m); 2,10 (3H;
s); 4,73 (IH, s); 6,8-7,7 (6H, m); 7,98 (IH, m);*9,6 (IH, széles s).
-f Iuor-6,11 -dihidro-11-((1 -metü-4-piperidinil )-karbonil] -5H-dibenz [ b,e] azepin-6-on (4) vegyület
Op. 167°C.
ÍR (cm-1): 3183, 1705, 1650
MS (C.I.): 353 m/e (M+H] +
Analízis C2,H21FN2O2 képletre:
talált: C 71,22; H 5,92; N 7,83%;
számított: C 71,57; H 6,00; N 7,95%.
NMR ő (CDCI3): 1,4-2,5 (7H, m); 2,12 (3H,
s); 2,69 (2H, m); 5,31 (IH, s); 6,7-7,6 (6H, m); 7,94 (IH, m);9,31 (IH, széles s).
-klór-6,11 -dihidro-11-((1 -metÍl-4-piperidinil)-karbonil] -5H-dibenz (b,ej azepin-6-οη (5) vegyület
IR (cm-1) : 3183, 1705, 1650
MS (C.I.): 369 m/e (M+HJ +
Analízis C21H21C1N2O2 képletre:
talált: C 68,12; H 5,76; N 7,48; Cl 9,50%;
számított: C 68,3 ; H 5,74; N 7,59; Cl 9,61%. NMR δ (CDC13): 1,5-2,5 (7H, m); 2,19 (3H, s); 2,74 (2H, m); 5,72 (IH, s); 7,0-7,6 (5H, m); 7,89 (IH, m); 8,64 (IH, széles s).
10-fluor-6,l 1 -dihidro-11-((1 -metiI-4-piperidinil)-karbonil] -5H-dibenz [b,e] azepin-6-on (6) vegyület
Op. 223°C.
IR (cm-1): 3183, 1705, 1650
MS (C.I.): 353 m/e [M+H] +
Analízis C21H21FN2O2 képletre:
talált: C 71,36; H 5,87; N 8,02%;
számított: C 71,57; H 6,00; N 7,95%.
NMR δ (CDC13): 1,4—2,5 (7H, m); 2,17 (3H,
s); 2,72 (2H, m); 5,37 (IH, s); 7,0-7,4 (6H, m); 7,80 (IH, m); 8,78 (IH, s).
10-metil-6,l 1-dihidro-11- [(1 -metil-4-piperldinil)-karbonil] -5H-dibenz (b,e] azepin-6-on (7) vegyület
Op. 198°C
IR (cm-1): 3183, 1705, 1650
MS (C.I.): 349 m/e (M+H] +
Analízis C22H24N2O2 képletre:
talált: C 75,45; H 6,82; N 7,87%; számított: C 75,83; H 6,94; N 8,04%.
NMR δ (CDC13): 1,4-2,9 (9H, m); 2,18 (3H,
s); 2,50 (3H, s); 5,16 (IH, s); 6,9-7,4 (6H, m); 7,81 (IH, m); 9,00 (IH, s).
1,4-dimetil-6,11 -dihidro-11-((1 -metíl-4-piperidinii)-karbonil] -5H-dibenz [b,e] azepin-6-on (8) vegyület
Op. 222°C.
ÍR (cm-1): 3183, 1705, 1650
MS (C.I.): 363 m/e (M+HJ +
Analízis C23H26N2O2 képletre:
talált: C 75,92; H 7,30; N 7,45%;
számított: C 76,21; H 7,23; N 7,73%.
NMR δ (DMSO-d6-|-CDCl3): 1,2-3,0 (9H,
m); 2,12 (3H, s); 2,25 (3H, s); 2,50 (3H, s); 5,19 (IH, s); 6,95 (2H, s); 7,3-7,5 (3H, m); 7,72 (IH, d); 9,53 (IH, s).
-metil-6,11 -dihidro-11-((1 -metil-4-piperidinil )-karbonil] -5H-dibenz [b,e] azepin-6-on (9) vegyület
Op. 199°C
ÍR (cm-1): 3183, 1705, 1650
MS (C.I.): 349 m/e (M+H] +
Analízis C22H24N2O2 képletre:
talált: C 75,65; H 6,88; N 8,02%;
számított: C 75,83; H 6,94; N 8,04%.
NMR δ (CDC13): 1,4—3 (9H, m); 2,16 (3H,
s); 2,55 (3H, s); 5,07(IH, s); 6,9-7,6 (6H, m); 7,99 (IH, m); 8,69 (IH, s).
3-metil-6,11 -dihidro-11-((1 -metil-4-piperidinil)-karbonil] -5H-dibenz [b,e] azepin-6-on (10) vegyület
Op. 203°C.
IR (cm1): 3183, 1705, 1650
MS (C.I.): 349 m/e [M+HJ +
Analízis C22H24N2O2 képletre:
talált: C 75,62; H 6,88; N 7,98%;
számított: C 75,83; H 6,94; N 8,04%.
-14HU 199452 Β
NMR 6 (CDClj: 1,3—3,0 (9H, m); 2,13 (3H, s); 2,30 (3H, s); 4,77 (1H, s); 6,8-7,6 (6H, tn); 7,99 (1H, tn); 9,60 (1H, s).
4-metil-6,l 1 -dihidro-11- [(l-metll-4-piperidinll)-karbonil] -5H-dibenz[b,e] azepin-6-on (11) vegyület
Op. 205°C,
IR (cm1): 3183, 1705, 1650
MS (C.I.): 349 m/e [M+H] +
Analízis C22H24N2O2 kepletre:
talált: C 75,62; H 6,92; N 7,98%;
számított: C 75,83; Η 6,94; N 8,04%.
NMR δ (CDClj): 1,4-2,9 (9Η, m); 2,17 (3H,
m); 2,33 (3H, s); 4,76 (1H, s); 7,0-7,5 (6H, m); 7,82 (1H, s); 7,96 (1H, m).
2-kIór-6,11-dihidro-l I- [(l-metil-4-piperidíníl}-karbonil] -5H-pirldo [3,2-c] benzazepin-6-on (12) vegyület
Op. 245°C.
IR (cm1): 3180, 1710, 1660
MS (C.I.): 370 m/e [M+H] +
Analízis C20H20ClN3O3 képletre: talált: C 64,75; Η 5,38; Ν 11,27; Cl 9,48%;
számított: C 64,95; Η 5,45; Ν 11,36; Cl 9,58%. NMR δ (CDCIJ: 1,4—2,5 (7H, m); 2,14 (3H,
s); 2,69 (2H, m); 5,23 (1H, s); 7,1-7,6 (3H, m); 7,19 (1H, d); 7,44 (1H, d); 7,94 (1H, m); 9,3 (1H, széles s).
11. példa
6,11-dihidro-l 1- [ (1 -metiI-4 -piperid inil)-karbonil] -5H-pirido[3,2-c] benzazepin-6-on (13) vegyület g (0,0027 mól) 2-klór-6,l 1-dihidro-l 1- [(l-metil-4-piperidinil)-karbonil] -5H-pirido[3,2-c]benzazepin-6-on és 1,32 mól TEA (trietil-amin) 100 ml száraz dimetil-formamiddal készített oldatát szobahőmérsékleten, és légköri nyomáson hidrogénezzük 10%-os Pd/ /C katalizátor jelenlétében. Ezután a katalizátort szűréssel elkülönítjük és az oldószert vákuumban eltávolítjuk. A maradékot dietil-éter/hexán-elegyből kikristályosítjuk, és így a cím szerinti vegyületet kapjuk.
Kitermelés 0,4 g.
Op. 188— 190°C.
IR (cm1): 3180, 1710, 1660
MS (C.I.): 336 m/e [M+H] +
Analízis C20H2,N3O2 képletre talált: C 71,22; H 6,08; N 12,10%;
számított: C 71,62; H 6,31; N 12,52%;
NMR δ (DMSO-d6+CDClJ: 1,2—2,4 (7H,
m); 2,09 (3H, s); 2,70 (2H, m); 5,42 (1H, s); 7,1-7,5 (4H, m); 7,2Γ (1H, m); 7,82 (1H, d); 8,30 (1H, m); 10,32 (1H, s).
12. példa
6,11 -Dihidro-11 - [ (1 -etll-4-piperidin i I )-karbonil ] -5H-dibenz [b,e] azenin-6-on (14) vegyület g (0,0024 mól) 5H-dibenz[b,e]azepin-6,ll-dihidro-6-on 80 ml száraz tetrahidrofuránnal készített oldatához keverés közben, nitrogéngáz légkörben és szobahőmérsékleten cseppenként hozzáadunk 34 ml (0,055. mól) n-butil-lítiumot (1,6 M hexánban). A keletkező elegyet 1 óra hosszat keverjük 40°C-on és utána —60°C-on hozzácsepegtetunk 6,16 g (0,036 mól) metif-l-etil-4-pipendin-karboxilátot és az elegyet ezután 25°C-ra engedjük felmelegedni. Ezt követően a reakcióelegyhez hirtelen hozzáadunk vizes ammónium-klorid-oldatot és az egészet a 6. példában leírt módon feldolgozzuk. A nyers terméket gyors-kromatográfiás módszerrel tisztítjuk, amelynél az eluálást diklór-metán/metanol-eleggyel végezzük. Ily módon a tiszta cím szerinti vegyületet kapjuk.
Kitermelés 1,4 g
Op. 242°C.
IR (cm1): 3190, 1710, 1650
MS (C.I.): 349 m/e [M+HJ +
Analízis C22H24N2O2 képletre:
talált: C 75,20; N 6,75; N 7,85%;
számított: C 75,83, H 6,94; N 8,04%.
NMR δ (CDCIJ: 0,99 (3H, t N-CH2£hJ;
1.2- 2,9 (9H, m); 2,3 (2H, q N-CH-.CHJ: 5,13 (1H, s);
7,1-7,6 (6H, m); 7,9 (1H, m); 10,3 (1H, széles s).
Hasonló módon állítjuk elő a következő vegyületet is:
6,11-dihidro-l 1 - [(I-izopropil-4-piperidinil )-karbonil] -5H-dibenz [b,e] azepin-6-on (15) vegyület
Op. 250°C.
IR (cm-1): 3180, 1710, 1650
MS (C.I.): 364 m/e [M+HJ +
Analízis C23H26N2O2 képletre:
talált: C 76,14; H 7,33; N 7,74%;
számított: C 76,21; H 7,23; N 7,73%.
CH3
NMR 6 (CDCIJ: 0,92 (6H, d, N-CH^
CH3
1.3- 2,9 (10H, m); 5,1 (1H, s); 7,0-7,5 (6H, m); 7,9 (1H, m); 10,2 (1H, széles s).
A kővetkező példák a találmány szerinti eljárással előállított vegyületeket tartalmazó gyógyszerkészítmények előállítását mutatják be.
13. példa
Tabletták készítése
Összetétel hatóanyag 25 mg laktóz 242 mg kukoricakeményítő 30 mg magnézium-sztearát 3 mg
Előállításmód:
A hatóanyagot, a laktózt és a kukoricakeményítőt összekeverjük, és egyenletesen megnedvesítjük vízzel. A nedves pépet szitán átnyomjuk, tálcás szárítón szárítjuk, utána a keveréket ismét átengedjük szitán és hoz15
-15HU 199452 Β 29 záadjuk a magnézium-sztearátot, májd a keveréket tablettákká préseljük, amelyek tömege 300 mg Mindegyik tabletta 25 mg hatóanyagot tartalmaz.
14. példa
Kapszulák készítése
Összetétel:
hatóanyag 25 mg laktóz 173 mg magnézium-sztearát 2 mg
Előállításmód:
A hatóanyagot összekeverjük a segédanyagokkal és a keveréket szitán átengedjük, majd homogénen összekeverjük alkalmas készülékben. A kapott elegyet keményzselatin kapszulákba töltjük (200 mg kapszulánként). Mindegyik kapszula 25 mg hatóanyagot tartalmaz.
példa Ampullák Összetétel hatóanyag 1 mg nátrium-klorid 8 mg
Előállításmód:
A hatóanyagot és a nátriüm-kloridot feloldjuk megfelelő mennyiségű, injekciók készítésére alkalmas vízben. A keletkező oldatot szűrjük, és steril körülmények között ampullákba töltjük.
16. példa
Kúpok készítése
Összetétel hatóanyag 50 mg zsírsavak félszintetikus gliceridjei 1750 mg
Elöállitásmód:
A zsírsavak félszintetikus gliceridjeit megolvasztjuk, és hozzáadjuk a hatóanyagot,majd az elegyet keveréssel homogenizáljuk. A pépet megfelelő hőmérsékletre hűtjük és előre elkészített formákba öntjük. Mindegyik kúp tömege 1800 mg. Az egyes kúpok 50 mg hatóanyagot tartalmaznak.
mg 350 mg 200 mg mg mg mg (szükség szerint)
17. példa
Orális cseppek készítése Összetétel hatóanyag szorbit propilén-gliköl citromsav nátrium-citrát ionmentesített víz Elöállitásmód:
A hatóanyagot, a citromsavat és a nátríum-citrátot feloldjuk megfelelő mennyiségű víz és propilén-glikol elegyében. Ezután a szorbitot hozzáadjuk az oldathoz és az egészet szűrjük. Az oldat 0,91 t% hatóanyagot tartalmaz és csepegtetövel adagolható.

Claims (10)

1. Eljárás (I) általános képletű új, helyettesített dibenzo- és piridobenzo-azepinonok és savaddiciós sóik előállítására, a képletben 16 30
R jelentése 1—4 szénatomos alkilcsoport, A nitrogénatom vagy szénatom és X hidrogénatom vagy a fuzionált gyűrűk valamely széhatomján lévő halogénatom
5 vagy metilcsoport szubsztituens, ahol a két fuzionált gyűrűn összesen egy vagy két X szubsztituens lehet, azzal jellemezve, hogy valamely (II) általános kepletfi vegyületet, amelyben A, B és X jelentése a fenti, először
10 közömbös szerves oldószerben valamely szerves lítiumvegyülettel —60°C és szobahőmérséklet közötti hőmérsékleten „in situ lítiumsóvá alakítunk, és a lítiumsót ezt követően valamely (III) általános képletű vegyülettel
15 reagáltatjuk, amelyben R jelentése a fenti és Z cianocsoport vagy -CO-Y általános képletű csoport, ahol Y klóratom, -OR4 vagy -SR4 általános képletű csoport, amelyben R4 jelentése 1—4 szénatomos alkilcsoport, vagy fe20 nilcsoport, és a kapott, X jelentésében halogénatomot tartalmazó (I) általános képletű vegyületet kívánt esetben X jelentésében hidrogénatomot tartalmazó vegyületté redukáljuk és/vagy kívánt esetben a keletkező vegyü25 letet savaddiciós sóvá alakítjuk.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szerves lítiumvegyűletekként alkil-lítiumot, ári,-lítiumot vagy lítium-dialkii-amidot alkalmazunk.
3q 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy közömbös szerves oldószerként tetrahidrofuránt, dietil-étert, hexánt vagy e vegyületek elegyét alkalmazzuk.
35
4. Az 1. igénypont szerinti eljárás olyan (I) általános képletű vegyületek és savaddíciós sóik előállítására, amelyben R metilcsoport, X-hidrogénatom, klór- és/vagy fluoratom az 1-es, 2-es, 9-es, ill. 10-es helyzetben,
40 és A nitrogénatom vagy szénatom, azzal jellemezve, hogy a megfelelő kiindulási anyagokat reagáltatjuk.
5. Az 1. igénypont szerinti eljárás 6,11-dihidro-11 -[(l-metil-4-piperidinil)-karbonil) 45 -5H-dibenz[b,e]azepin-6-on és savaddiciós sóinak az előállítására, azzal jellemezve, hogy a megfelelő kiindulási anyagokat reagáltatjuk.
6. Az 1. igénypont szerinti eljárás 1-flu50 or-6,11-dihidro-l 1 - [ (1 -metil-4-piperidinil) -karbonil]-5H-dibenz[b,eJazepin-6-on és savaddíciós sóinak az előállítására, azzal jellemezve, hogy a megfelelő kiindulási anyagokat reagáltatjuk.
55
7. Az 1. igénypont szerinti eljárás 2-klór-6,11 -dihidro-11-((1 -meti,-4-piperidini,)-karbonil] -5H-pirido [3,2-c] benzazepin-6-on és savaddiciós sóinak az előállítására, azzal jellemezve, hogy a megfelelő kiindulási anyaρθ gokat reagáltatjuk.
8. Az 1—7. igénypontok bármelyike szerinti eljárás az igénypontokban meghatározott vegyületek fiziológiailag elfogadható savaddiciós sóinak az előállítására, azzal jellemezve, hogy a megfelelő kiindulási anyagokát reagáltatjuk.
-16HU 199452 Β 31
9. A 8. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a fiziológiailag elfogadható savaddíciós sók előállításához hidrogénkloridot, fumársavat vagy maleinsavat alkalmazunk.
10. Eljárás gyógyszerkészítmények előállítására, azzal jellemezve, hogy egy vagy több, az 1. igénypont szerinti eljárással előállított (I) általános képletű, helyettesített dibenzo- vagy piridobenzo-azepinon vagy fiziológiailag elfogadható savaddíciós sója
5 hatásos mennyiségét a gyógyszerkészítésnél szokásosan alkalmazott vivőanyagokkal vagy töltőanyagokkal összekeverjük és formáljuk.
HU89296A 1988-01-25 1989-01-24 Process for producing substituted dibenzo- and pyridobenzazepinones and pharmaceutical compositions comprising same HU199452B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT8819192A IT8819192A0 (it) 1988-01-25 1988-01-25 Amminochetoni di dibenzo e piridobenzo azepinoni sostituiti e composizioni farmaceutiche.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT49130A HUT49130A (en) 1989-08-28
HU199452B true HU199452B (en) 1990-02-28

Family

ID=11155667

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU89296A HU199452B (en) 1988-01-25 1989-01-24 Process for producing substituted dibenzo- and pyridobenzazepinones and pharmaceutical compositions comprising same

Country Status (14)

Country Link
EP (1) EP0326526A1 (hu)
JP (1) JPH01216989A (hu)
KR (1) KR890011885A (hu)
AU (1) AU2880089A (hu)
DD (1) DD283387A5 (hu)
DK (1) DK29489A (hu)
FI (1) FI890324A (hu)
HU (1) HU199452B (hu)
IL (1) IL89061A0 (hu)
IT (1) IT8819192A0 (hu)
NO (1) NO890293L (hu)
PL (1) PL277329A1 (hu)
PT (1) PT89519B (hu)
YU (1) YU16389A (hu)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
KR100486316B1 (ko) * 2002-07-06 2005-04-29 일동제약주식회사 5,11-디히드로-6에이치-디벤즈[비,이]아제핀-6-온의새로운 제조방법

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3402060A1 (de) * 1984-01-21 1985-08-01 Dr. Karl Thomae Gmbh, 7950 Biberach Substituierte 5,11-dihydro-6h-dibenz(b,e)azepin-6-one, verfahren zu ihrer herstellung und diese verbindungen enthaltende arzneimittel

Also Published As

Publication number Publication date
FI890324A0 (fi) 1989-01-23
NO890293D0 (no) 1989-01-24
NO890293L (no) 1989-07-26
DK29489A (da) 1989-07-26
PT89519A (pt) 1989-10-04
AU2880089A (en) 1989-07-27
HUT49130A (en) 1989-08-28
FI890324A (fi) 1989-07-26
IT8819192A0 (it) 1988-01-25
JPH01216989A (ja) 1989-08-30
EP0326526A1 (en) 1989-08-02
DD283387A5 (de) 1990-10-10
IL89061A0 (en) 1989-08-15
DK29489D0 (da) 1989-01-24
PL277329A1 (en) 1989-09-18
KR890011885A (ko) 1989-08-23
PT89519B (pt) 1994-02-28
YU16389A (en) 1991-10-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AT396933B (de) Tetrahydrocarbazolonderivate
JPH05507092A (ja) ビス―ベンゾまたはベンゾピリドシクロヘプタピペリジン、ピペリジリデンおよびピペラジン化合物および組成物
DD282689A5 (de) Verfahren zur herstellung von trizyklischen amidinoderivaten
JPS60215683A (ja) 新規縮合ジアゼピノン
CH646696A5 (de) Dibenzazepine, ihre herstellung und verwendung.
JPS60161970A (ja) ジベンズアゼピン‐6‐オン化合物
DE4104257A1 (de) Verwendung von anellierten tetrahydropyridinessigsaeurederivaten fuer die behandlung neurologischer erkrankungen
JP2004502677A (ja) バソプレシン拮抗質としての非ペプチド系置換スピロベンゾアゼピン
US5175158A (en) Condensed diazepinones, processes for preparing them and pharmaceutical compositions containing these compounds
EP0306698B1 (de) Neue kondensierte Diazepinone, Verfahren zu ihrer Herstellung und diese Verbindungen enthaltende Arzneimittel
DD300105A5 (de) Neue R(-)3-Quinuliclidinol - Derivate
JPH0316953B2 (hu)
JPH0373551B2 (hu)
US4424225A (en) Thienobenzodiazepinones, pharmaceutical compositions thereof and method of use thereof
EP0635012B1 (en) Unbridged bis-aryl carbinol derivatives, compositions and methods of use
JP2574348B2 (ja) 新規縮合ジアゼピノン、その製造法及びそれを含有する医薬組成物
HU199452B (en) Process for producing substituted dibenzo- and pyridobenzazepinones and pharmaceutical compositions comprising same
DE60309324T2 (de) Tetracyclische arylcarbonyl indole mit serotoninrezeptoraffinität als arzneimittel, verfahren zu ihrer herstellung und pharmazeutische zubereitungen
JPH0240381A (ja) 新規縮合ジアゼピノン類、それらの製造方法及びこれらの化合物を含有する医薬組成物
JPH05247052A (ja) N−アルキルグルタールイミドの4−(4−ピペリジニル)−チエノ〔3,2−c〕ピリジン誘導体
TW206230B (hu)
HUT61301A (en) Process for producing condensed diazepinone derivatives and pharmaceutical compositions comprising same as active ingredient
US4931436A (en) Condensed diazepinones, processes for preparing them and pharmaceutical compositions containing these compounds
EP0696291B1 (de) Pyrido 1,2,3-de]chinoxalinderivate, verfahren zu deren herstellung und ihre verwendung in arzneimitteln
US4443452A (en) Dibenzodiazepinones, pharmaceutical compositions thereof and method of use thereof

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee