HU197994B - Process and apparatus for material-transport between three liquide phases - Google Patents

Process and apparatus for material-transport between three liquide phases Download PDF

Info

Publication number
HU197994B
HU197994B HU824081A HU408182A HU197994B HU 197994 B HU197994 B HU 197994B HU 824081 A HU824081 A HU 824081A HU 408182 A HU408182 A HU 408182A HU 197994 B HU197994 B HU 197994B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
phase
phases
film carriers
solution
treated
Prior art date
Application number
HU824081A
Other languages
English (en)
Inventor
Ljubomir A Bojadjiev
Original Assignee
Edinen Zentar Chim
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Edinen Zentar Chim filed Critical Edinen Zentar Chim
Publication of HU197994B publication Critical patent/HU197994B/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D11/00Solvent extraction
    • B01D11/04Solvent extraction of solutions which are liquid
    • B01D11/0446Juxtaposition of mixers-settlers
    • B01D11/0453Juxtaposition of mixers-settlers with narrow passages limited by plates, walls, e.g. helically coiled tubes
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C02TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02FTREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02F1/00Treatment of water, waste water, or sewage
    • C02F1/26Treatment of water, waste water, or sewage by extraction

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Hydrology & Water Resources (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Water Supply & Treatment (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Extraction Or Liquid Replacement (AREA)
  • Physical Water Treatments (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Colloid Chemistry (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás és berendezés három folyékony fázis között történő anyagátvitelre. A találmány szerinti eljárás, illetve berendezés a nedveskohászat (hidromctallurgia) a galvanotechnika, a szennyvízkezelés területén, továbbá a vegyiparban, gyógyszeriparban, élelmiszeriparban és a biotechnikában alkalmazható anyagok kinyerésére oldataikból.
Három folyadék közötti anyagátvitelre ismert olyan eljárás, amelynek során az egyik fázist (az R-fázist) finoman diszpergálják a közbenső fázisban (az S-fázisban) stabil mikroemulzióvá. A kezelendő harmadik fázist (F-fázist) az emulzióval érintkeztetik (Li. N.N.AICHEJ 1971, 17,459, Kitagawa T.Y., Nishakawa, J., Frankenfeld N.N., Envir. Sci. and Techn. 11, 602, 1977, Byoadzhiev L., Proceed, Intern. Congr. CHISA ’81, Praha 1981). Az eljárás hátránya, hogy az emulzió stabilizálására emulgeálószert kell használni. Emellett két többletmú'velete is van az eljárásnak: a mikroemulzló képzése, majd (a tulajdonképpeni elválasztási művelet után) bontása. A két egymással elegyedő fázis helyileg nem teljesen választható el egymástól, és a részleges elegyedés a kivonatolás hatásfokát rontja.
Ismert továbbá olyan eljárás (Boyadzhiev L., Proceed. Intern. Congr. CHISA *81, Praha 1981, Boyadzhiev L., Kynchonkov J., Membr. Sci. 6, 107 (1980/, Nekovar P., Cernohlavek, Proceed. CHISA *79, Mar. Lazne 1979), amelynek során a két fázist, azaz az átadó és az átvevő fázist folyamatosan érintkeztetik, azaz átvivő közegként működő fázissal. Az utóbbi a két másik fázis között kering porózus fallal két részre osztott kamrában, a porózus fal csak az átvivő fázist engedi át, míg a másik kettő egy-egy kamrarészben marad. A módszer hátránya, hogy a porózus fal tulajdonságai az idővel megváltoznak, a fal a kamrákban lévő folyadékok cseppjeit is kezdi átengedni. A módszer hátránya lényegében a már említett; a két egymással elegyedő fázis nincs kellően elválasztva egymástól, és parciális elegyedésük csökkenti az extrahálás hatásfokát.
Ismert végül olyan megoldás is (Boyadzhiev L., Proceed. Intern. Congr. CHISA ’81, Praha 1981, Cussler E.L., AICHEJ 17, 1300, Nakasio F., Kondo K.: Sep. Sci. and Techn. 15, 1171 /1980/), amelynél az átadó fázis és az átvevő fázis között a közvetítő fázissal átitatott polimermembrán vagy egyéb membrán helyezkedik el. A megoldás hátránya a kis átadási sebesség, amely az aktív érintkező felület viszonylag csekély voltára, valamint a pórusokban rögzített membránfolyadék alacsony anyagátviteli tényezőjére vezethető vissza.
Folyadék-folyadék diszperziók szétválasztásához olyan berendezés ismert (29 607 sz. bulgár szerzői tanúsítvány), amely egymást követően három elválasztó réteget tartalmaz, amelyek közül az első koaleszcens hatású, a második a habot bontja, és a harmadik a kinyert fázist elszállítja. A berendezés az oldott anyagokat csak részben nyeri ki a folyadékból, emelett a benne lezajló folyamatok nem ellenőrizhetők.
A találmány célja a felsorolt hátrányok megszüntetése.
A találmány feladata olyan eljárás és berendezés kifejlesztése, amellyel a három fázis közötti anyagátvitel a két vizes fázis összekeveredése nélkül, az anyagátvitel magas hatásfoka és az oldott anyagok hatékony kinyerése mellet megvalósítható.
A találmány szerint ezt a feladatot olyan eljárással oldottuk meg, amelynek során közvetítő fázisként (S-fázisként) a másik két fázissal nem elegyedő folyadékot alkalmazunk. A két egymással elegyedő fázist (F- és R-fázist) általuk nedvesíthető, függőleges, szilárd felületeken áramoltatjuk végig, és a felületek közötti teret kitöltő közvetítő fázist adott esetben kényszeráramoltatással tartjuk mozgásban.
A találmány szerinti eljárás megvalósítását szolgáló berendezésnek háza, és a házban sorban elrendezett több filmhordozója, továbbá a beérkező folyadékot szétterítő tárolódénye, valamint a kilépő oldatokat gyűjtő és elvezető rendszere van.
A függőleges filmhordozók egymással párhuzamosan vagy koncentrikusan helyezkednek el. A kezelendő F-fázis és a felvevő R-fázjs a gravitációs erő hatására folynak lefelé a szilárd filmhordozókon. A harmadik folyadék (a szerves S-fázis)az F- és R fázis áramló filmjei közötti teret tölti ki. A filmhordozók csak a két extraháló fázissal kerülnek érintkezésbe: a kívánt anyagot az oldatból extraháló F-fázissal, valamint az anyagait a közvetítő közegből kivonatoló R-fázissal.
E két vizes fázis szintjét egy-egy szintszabályozó túlfolyóval tartjuk a kívánt magasságon.
A találmány előnyei az alábbiak:
- a két egymással elegyedő fázis nem érintkezik egymással, ennél fogva nem is tud összekeveredni,
- a három mozgó fázis nagy érintkezési felülete miatt az anyagátvitel igen intenzív,
- a kivonatolás igen hatékony, az extrakejó hatásfoka a mozgó filmek áthaladási idejével, valamint a köz vetítő fázis áramlási sebességgel szabályozható,
A szokásosan extrahálószerként használt folyadékok mellett közvetítő fázisként egyéb oldószerek vagy semleges folyadékok alkalmazhatók, adott esetben az anyagátvitelt fokozó, nagy szelektivitású, kis mennyiségű adalékkal,
- a berendezés méretezése egyszerű, tekintettel arra, hogy a berendezés teljesítménye a filmhordozók számával és felületével egyenesen arányos.
A találmányt az alábbiakban kiviteli példa kapcsán közelebbről ismertetjük. A mellékelt rajz a berendezés vázlatos képét mutatja.
A három fázis közötti anyagátvitelt szolgáló berendezésnek 1 háza van, továbbá a házban váltakozó sorrendben egymást követően elrendezett 2 és 3 filmhordozói vannak. A filmköteg párhuzamos lapszerű felületekből áll, és a felületek hidrofil jellegűek vagy hidrofilezettek. Az egyes filnhordozókat távtartó elemek, például perforál 15 hálók választják el egymástól bizonyos távolságban, hogy a két elegyedő fázis (F és R) ne érintkezzenek egymással. A kötegen belül a filmhordozók az alábbiak szerint helyezkednek el: a kezelendő F-fázis filmhordozójaként működő lemezek mindegyike két olyan filmhordozó között van, amely a felvevő R-fázis filmhordozójaként szerepel, azaz minden páros számú lemez a kezelendő F-fázisé, minden páratlan számú lemez a felvevő R-fázisé.
A berendezés e főrésze felett a 4 és 5 tárolóedények helyezkednek el. A 4 tárolóedény 12 belépő csonkkal rendelkezik az F-fázis számára, amely a 4 tárolóedényből kilépve a filmhordozókon szétterül. A felvevő fázis szétterítését az 5 tárolóedény szolgálja, amelynek 11 belépő csonkja van.
A váltakozóan elrendezett filmhordozókból és távtartó elemekből álló tömb alatt a berendezés alsó tere
-2két 6, 7 gyűjtőkamrába van szétosztva. A 7 gyűjtőkamra a kezelt F-fázis gyűjtésére szolgál, 9 kilépő csonkja van. A másik 7 gyűjtőkamra a feldúsult felvevő R-fázis gyűjtésére szolgál, 10 kilépő csonkja van.
A harmadik fázis (S-fázis, az F- és R-fázissal nem elegyedik, és a készülék belső terét teljesen kitölti) cirkuláltatását 13 és 14 két csőcsatlakozó teszi lehetővé.
A szilárd filmhordozókat csak a két, egymással elegyedő fázis nedvesíti. A harmadik fázis (S-fázis) a két egymással elegyedő fázis között helyezkedik el áteresztő folyékony membránként, cirkuláltatása nem feltétlenül szükséges.
A berendezés az alábbiak szerint működik :
A kezelendő folyadék a 4 tárolóedénybe érkezik, amely a folyadékot minden második filmhordozóra tereli. A folyadék a gravitáció hatására a 2 filmhordozókon lefelé folyik, a 6 gyűjtőkamrában összegyűlik, majd a 9 kilépő csonkon keresztül távozik.
A felvevő fázis (R-fázis) hasonlóképpen az 5 tárolóedényből a 3 filmhordozókon át a 7 gyűjtőkamrába kerül, amelyből a 10 kilépő csonkon keresztül elvezethető. A szerves S-fázis az elválasztó 15 hálókkal egymástól elhatárolt függőleges filmhordozók közötti teret tölti ki. Szükség esetén az S-fázis a 8 szivattyú segítségével folyamatosan cirkuláltatható. A rajzon látható módon a filmhordozók alsó vége ferdén van lemetszetve oly módon, hogy a kezelt F-fázis filmhordozóinak ’ hegyes végei a 6 gyűjtőkamrába nyúlnak, míg a feldúsult R-fázis filmhordozóinak hegyes végei a 7 gyűjtőkamrába vezetnek. Ily módon a tisztított F-fázis és a feldúsult R-fázis külön-külön fogható fel.
1. példa
0,24 g/1 koncentrációjú vizes cinkszulfát-oldatot (F-fázis)két függőleges, sík alakú, hidrofil szalag mentén áramoltatunk 100 ml/óra térfogatsebességgel. Három másik szalagon (az egyik a két cinkszulfátos szalag között van, a másik kettő a két cinkszulfátos szalagot körülveszi) 10%-os vizes kénsav-oldat folyik lefelé 6 ml/óra térfogatsebességgel. A szalagok közötti tér hálóval van elválasztva, és dietil-hexil-foszfát 9-13 szénatomos paraffinokkal készített 2%-os oldatával (S-fázissal) van megtöltve. Amennyiben a szerves fázist nem cirkuláltatjuk, a kilépő oldat cinktartalma 0,023 g/1, míg a dúsított oldaté 3,5 g/1. Ha azonban a közvetítő fázist is mozgatjuk, a tisztított oldat cinktartalma 0,002 g/l-re csökken, míg a dúsított oldat Zn-koncentrációja 3,9 g/l-re emelkedik. Ez 89%-os, illetve 99,2%-os extrakciós hatásfoknak felel meg.
2. példa
Az 1. példa szerint járunk el, azzal az eltéréssel, hogy kezelendő oldatként 100 mg/1 fenolt tartalmazó vizet, átvevő fázisként pedig 4%-os vizes nátriuinhidroxid-oldatot vezetünk a berendezésbe. Közvetítő fázisként 13—19 szénatomos n-paraffinok adalék nélküli elegyét használjuk. A fenolmentesítés 90%-os, a dúsított oldat nátriumfenolátot tartalmaz 2 g/1 menynylségben.
3. példa
Az F-fázis számára három hidrofil vászoncsíkot, az R-fázis számára négy darab hidrofil pamutszövetet tartalmazó berendezésbe 0,2 g/1 rezet, 0,13 g/1 kobaltot és 0,130 g/1 magnéziumot tartalmazó oldatot vezetünk 350 ml/óra sebességgel. Felvevő fázisként (Rfázisként) 140 g/1 koncentrációjú vizes kénsav-oldatot használunk 5,5 ml/óra mennyiségben. A szerves fázis 1% komplexként (o-nonil-szalicil-aldoximet) tartalmaz és 0,4 cm/mp minimális sebességgel halad felfelé a berendezésben. A kilépő tisztított oldat 0,004 g/1 rezet, 0,130 g/1 magnéziumot és 0,129 g/1 kobaltot tartalmaz, a felvevő oldat réztartalma 12 g/1, míg magnéziumot csak nyomokban és kobaltot 0,001 g/l mennyiségben tartalmaz. Ebből látliató, hogy a szelektív réz-extrahálás 98%-os. A kívánt fémet tartalmazó tömény kénsavas oldat szennyező kísérőanyagoktól mentes.
4. példa
Kezelendő folyadékként (F-fázisként) 0,120 g/1 ólmot tartalmazó, enyhén savas (pH = 3,5) vizes oldatot, R-fázisként 2n vizes salétromsav-oldatot vezetünk a berendezésbe 40:1 térfogatarányban. Közvetítő fázisként oleinsav és linolsav 1:1 arányú elegyének 13 15 szénatomos N-paraffinokkal készített 5%-os oldatát alkalmazzuk. A kilépő R- és F-fázis térfogataránya szintén 40:1, ólomtartalmuk 0,24.10-3 g/1, illetve 4,8 g/l. Az extrakció hatásfoka 99,8%.
5. példa
A berendezésbe egyidejűleg és folyamatosan F-fázisként 0,45 g/1 ammóniát tartalmazó vizes ammónia-oldatot táplálunk be 15:1 térfogatarányban. A közvetítő fázist 13—15 szénatomos n-paraffinok elegye képezi. A berendezésből kilépő F-fázis ammóniatartalma 0,04 g/1.
6. példa
F-fázisként 200 mg/1 rezet tartalmazó enyhén savas (pH = 5,2) vizes rézszulfát-oldatot, R-fázisként 2n vizes salétromsav-oldatot táplálunk a berendezésbe 40:1 térfogatarányba. A közvetítő fázis a 4. példa szerinti. A réz 99,5%-a átmegy a felvevő fázisba.
7. példa K
0,250 g/l kobaltot tartalmazó ipari szennyvizet és felvevő fázisként 8%-os vizes kénsav-oldatot táplálunk a berendezésbe 30:1 térfogatarányban. A közvetítő fázist dietil-hexil-foszforsav kerozinnal készített 2%os oldata képezi. A berendezésből kilépő kezelt víz kobalttartalma 0,005 g/l-nél kisebb, míg a kénsavas oldat több, mint 7 g/1 kobaltot tartalmaz.
8. példa
50. mg/1 kadmlumot tartalmazó, 6 pH-jú szennyvizet és 10%-os vizes kénsav-oldatot vezetünk a berendezésbe 18:1 térfogatarányban. A közvetítő fázis öszszetétele a 4. példában megadottnak felel meg. A kezelt szennyvíz kacmiumtartalma 0,1 mg/l-nél kisebb.
9. példa
0,1 g/1 koncentárciójú vizes benzoesav-oldatot és 20 g/l koncentrációjú nátriumhidroxid-oldatot vezetünk a berendezésbe 40:1 térfogatarányban. A közvetítő fázis kerozin.
10. példa mg/1 elemi jódot tartalmazó természetes vizes és 4%-os vizes nátriumhidroxid-oldatot vezetünk a berendezésbe 30:1 térfogatarányban. Követítő fázisként
-3197.994 hexánt alkalmazunk. A kilépő víz jódtartalma 1 midnél kisebb.
11. példa mg/1 mennyiségben bőrt tartalmazó savas forrásvizet és nátriumhidroxid oldatát tápláljuk a berendezésbe 40:1 térfogatarányban. Köveztítő fázisként dodecilalkohol oktánnal készített telített oldatát használjuk. A tisztított víz bórtartalma 12 ml/1. A bór ndtriumtetraborát alakjában az R-fázisban dúsul fel.
12. példa
Mintegy 5 g/1 salétromsavat tartalmazó savas vizet és 10%-os vizes nátriumhidroxid-oldatot vezetünk a berendezésbe 50:1 térfogatarányban. Közvetítő fázisként tributulfoszfát 13-15 szénatomos n-paraffinokkal készített 2%-os oldatát alkalmazzuk. A kilépő víz savtartalma 0,045 g/1.
13. példa
220 mg/1 mennyiségben hatvegyértékű krómot anion alakjában tartalmazó savas szennyvizet és 20%-os vizes nátriumhidroxid-oldatot vezetünk a berendezésbe 120:1 térfogatarányban. Közvetítő fázisként trioktilamin 13-15 szénatomos n-paraffinokkal készített 1%-os oldatéi alkalmazzuk. A tisztított víz krómtartalma 0.8.10'3 g/1, a feldúsított oldaté 26,3 g/1.
14. példa
0,015 g/1 rénium(VII)-et tartalmazó kénsavas oldatot és 2n vizes nátriumhidroxid-oldatot áramoltatunk a berendezésen keresztül 50:1 térfogatarányban. A közvetítő fázis a 12. példa szerinti. A rénium 98%-a átmegy az R-fázisba, a tisztított oldat réniumtartalma 0,3.10 3 g/1.
15. példa
0,7 g/1 mennyiségben molibdént tartalmazó Ipari szennyvizet és 20%-os vizes nátriumhidroxid-oldatot áramoltatunk a berendezésen keresztül 50:1 térfogatarányban. Közvetítő fázisként trioktilamln kerozinnal készített 1%-os oldatát használjuk. A kilépő R-fázis 32 g/1 molibdént tartalmaz.
Ϊ 6. példa
Mintegy 0,5 g/1 koncentrációjú vizes szantonin-ki vonatot és 10%-os vizes nátriumhidroxid-oldatot táplálunk a berendezésbe 40:1 térfogatarányban. Közvetítő fázisként kloroform és dekán 1:5 arányú elegyét alkalmazzuk. A szantonin 92%-a dúsul fel a vizes fázisban nátriumsó alakjában.

Claims (4)

15 1. Eljárás három folyékony fázis között történő an/agátvitelre a másik két fázissal nem elegyedő közvetítő fázis segítéségével, azzal jellemezve, hegy a két egymással elegyedő fázist általuk nedvesíthető, szilárd felületeken áramoltatjuk, és a felületek
2Q közötti teret kitöltő közvetítő fázist adott esetben kényszeráramoltatással mozgásban tartjuk.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy gravitációsan áramoltatjuk a folyadékokat a nedvesíthető felületeken.
3. Berendezés három folyékony fázis között tör25 ténő anyagátvítelre a másik két fázissal nem elegyedő közvetítő fázis segítségével, azzal jellemezve, hogy házában (1) a kezelendő fázis fllmhordozói (2) és a felvevő fázis filmhordozói (3) váltakozó sorban helyezkednek el, és a filmhordozók felett tárolóedényék (4, 5) találhatók, és a kezelendő fázist széttert30 tő tárolóedény (4) az egyik sor filmhordozókkal (3) áll összeköttetésben, végül a berendezés alján két gyüjtőkamra (6, 7) helyezkedik el, és a kezelt fázis filmhordozóinak (2) végei az egyik gyűjtő kamrába (6), a feldúsult felvevő fázis filmhordozóinak (3) «β végei a másik gyűjtő kamrába (7) nyúlnak.
4. A 3, Igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a filmhordozók (2, 3) hálóval (15) vannak elválasztva egymástól.
HU824081A 1981-12-18 1982-12-17 Process and apparatus for material-transport between three liquide phases HU197994B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG8154604A BG35207A1 (en) 1981-12-18 1981-12-18 Method for effecting mass transport between three liquid

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU197994B true HU197994B (en) 1989-07-28

Family

ID=3910014

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU824081A HU197994B (en) 1981-12-18 1982-12-17 Process and apparatus for material-transport between three liquide phases

Country Status (9)

Country Link
US (1) US4551252A (hu)
JP (1) JPS58128106A (hu)
BG (1) BG35207A1 (hu)
CH (1) CH652049A5 (hu)
CS (1) CS248037B2 (hu)
DE (1) DE3246662A1 (hu)
FR (1) FR2518420B1 (hu)
GB (1) GB2111849B (hu)
HU (1) HU197994B (hu)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3564194D1 (en) * 1984-05-21 1988-09-15 Akzo Gmbh Method of transfering metal ions by use of microporous membranes
DE3439079A1 (de) * 1984-10-25 1986-04-30 Akzo Gmbh, 5600 Wuppertal Verfahren zum ueberfuehren von metallionen unter verwendung mikroporoeser membranen
DE3506693C1 (de) * 1985-02-26 1986-10-09 Wiederaufarbeitungsanlage Karlsruhe Betriebsgesellschaft mbH, 7514 Eggenstein-Leopoldshafen Siebbodenkolonne fuer die Gegenstromextraktion
FR2832997B1 (fr) * 2001-12-05 2004-05-14 Commissariat Energie Atomique Procede d'extraction de l'iode
US9255015B2 (en) * 2006-01-17 2016-02-09 Gerald H. Pollack Method and apparatus for collecting fractions of mixtures, suspensions, and solutions of non-polar liquids
WO2010012516A1 (en) 2008-07-30 2010-02-04 Sulzer Chemtech Ag Method and system for phase inversion using a static mixer/ coalescer
US11198107B2 (en) 2019-09-05 2021-12-14 Visionary Fiber Technologies, Inc. Conduit contactor and method of using the same
CN114105342A (zh) * 2022-01-27 2022-03-01 中关村至臻环保股份有限公司北京分公司 一种煤化工废水脱酚预处理系统及其处理方法

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE236679C (hu) *
NL29340C (hu) * 1929-06-03
US2472578A (en) * 1946-03-21 1949-06-07 Atlantic Refining Co Method of contacting fluids
US2681269A (en) * 1951-03-21 1954-06-15 Socony Vacuum Oil Co Inc Contacting apparatus
DE1117544B (de) * 1959-01-21 1961-11-23 Madaus & Co Dr Verfahren zur fortlaufenden Trennung von Stoffgemischen in einem Loesungsmittel mit unterschiedlichen Verteilungskoeffizienten
FR1362115A (fr) * 1962-05-11 1964-05-29 Water Litt Corp Perfectionnement à l'épuration des eaux
US3585005A (en) * 1969-03-11 1971-06-15 Nat Res Dev Liquid-liquid contactor having opposing surfaces of different wetting characteristics
US3989466A (en) * 1973-08-13 1976-11-02 Pan Samuel C Liquid-liquid extraction apparatus including fibrous strand packing
US4126556A (en) * 1977-02-14 1978-11-21 Conwed Corporation Apparatus for removal of an immiscible liquid from a liquid mixture
US4187086A (en) * 1977-06-15 1980-02-05 General Electric Company Packaged membrane system and replenishment method
IT1087746B (it) * 1977-10-12 1985-06-04 Montedison Spa Dispositivo per la preparazione di materiale fibroso atto alla fabbricazione di carta sintetica
DE2803344C3 (de) * 1978-01-26 1981-09-24 Sartorius GmbH, 3400 Göttingen Vorrichtung zur Massenübertragung zwischen Fluiden unter Zwischenschaltung einer Membrane
DE2852966A1 (de) * 1978-03-22 1979-10-04 Passavant Werke Verfahren und vorrichtung zur schwerkraftabtrennung von in warmem wasser oder abwasser als verunreinigungen enthaltenen schwimm- und/oder sinkstoffen

Also Published As

Publication number Publication date
JPS58128106A (ja) 1983-07-30
FR2518420B1 (fr) 1990-01-05
GB2111849A (en) 1983-07-13
CH652049A5 (de) 1985-10-31
JPH0240361B2 (hu) 1990-09-11
DE3246662C2 (hu) 1989-05-24
GB2111849B (en) 1985-07-03
DE3246662A1 (de) 1983-07-07
BG35207A1 (en) 1984-03-15
CS248037B2 (en) 1987-01-15
US4551252A (en) 1985-11-05
FR2518420A1 (fr) 1983-06-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
WO1998010852A1 (en) Supported liquid membrane separation
Boyadzhiev Liquid pertraction or liquid membranes—state of the art
Yang et al. Reaction dependent extraction of copper and nickel using hollow fibers
US5868935A (en) Method and apparatus for extraction and recovery of ions from solutions
HU197994B (en) Process and apparatus for material-transport between three liquide phases
RU2434679C1 (ru) Способ проведения массообменных сорбционных процессов, аппарат для его осуществления, промышленная установка для разделения компонентов водных растворов неорганических веществ и аппарат для отделения органических жидких веществ от водных растворов
Seibert et al. Hydraulics and mass transfer efficiency of a commercial-scale membrane extractor
US4111660A (en) Liquid-liquid extraction method and apparatus
AU2016369400B2 (en) Water treatment method, and associated module and facility
Boyadzhiev et al. Study on creeping film pertraction. Recovery of copper from diluted aqueous solutions
US8021554B2 (en) Method and apparatus for liquid-liquid extraction
CA2285361A1 (en) Method for exchanging materials between two liquid phases
US3314882A (en) Process and apparatus for the desalination of salt water
US2814553A (en) Apparatus for extraction or fractionation of various solutes
Ho et al. Modeling of liquid-membrane extraction processes
US3412861A (en) Process and apparatus for separating liquids
SU886932A1 (ru) Массообменный аппарат
WO1997040904A1 (en) Supported liquid membrane separation
Boyadzhiev et al. Liquid film pertraction. Recovery of iodine from iodine-containing aqueous solutions
JPS57153786A (en) Separation and removal of silver with use of dicyclohexyl-24-crown-8
SU1491541A1 (ru) Способ осуществлени массопереноса между трем жидкими фазами и устройство дл его осуществлени
JPS61216702A (ja) 抽出装置
Roberts Developments in continuous ion exchange equipment for AEC applications
US870289A (en) Method of recovering solutions.
JPS61220708A (ja) 抽出装置

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee