HU196636B - Canal system and cover for cleaning tube of canal - Google Patents

Canal system and cover for cleaning tube of canal Download PDF

Info

Publication number
HU196636B
HU196636B HU863850A HU385086A HU196636B HU 196636 B HU196636 B HU 196636B HU 863850 A HU863850 A HU 863850A HU 385086 A HU385086 A HU 385086A HU 196636 B HU196636 B HU 196636B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
pipe
cleaning
universal
duct
connection
Prior art date
Application number
HU863850A
Other languages
English (en)
Inventor
Laszlo Csepregi
Jozsef Anyos
Tibor Paulik
Jozsef Nadudvari
Laszlo Ragacs
Original Assignee
Laszlo Csepregi
Jozsef Anyos
Tibor Paulik
Jozsef Nadudvari
Laszlo Ragacs
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Laszlo Csepregi, Jozsef Anyos, Tibor Paulik, Jozsef Nadudvari, Laszlo Ragacs filed Critical Laszlo Csepregi
Priority to HU863850A priority Critical patent/HU196636B/hu
Priority to DE19873727963 priority patent/DE3727963A1/de
Priority to LU86976A priority patent/LU86976A1/de
Priority to GR871346A priority patent/GR871346B/el
Priority to GB08720514A priority patent/GB2194805A/en
Priority to BE8700979A priority patent/BE1000142A7/fr
Priority to IT21789/87A priority patent/IT1222586B/it
Priority to NL8702074A priority patent/NL8702074A/nl
Priority to SE8703439A priority patent/SE8703439L/
Priority to FI873838A priority patent/FI873838A/fi
Priority to NO873706A priority patent/NO873706L/no
Priority to FR8712304A priority patent/FR2603632A1/fr
Publication of HU196636B publication Critical patent/HU196636B/hu

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E03WATER SUPPLY; SEWERAGE
    • E03FSEWERS; CESSPOOLS
    • E03F3/00Sewer pipe-line systems
    • E03F3/02Arrangement of sewer pipe-lines or pipe-line systems

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Hydrology & Water Resources (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Water Supply & Treatment (AREA)
  • Sewage (AREA)
  • Centrifugal Separators (AREA)

Description

A találmány továbbá fedlap szennyvíz- és/vagy csapadékvízelvezető csatorna tisztítócsövéhez, ahol a fedlapkeret (31) csőszárat (32) tartalmaz, amelynek — beépítési helyzetben nézve - alsó vége a tisztítócső végének befogadására alkalmas, tömítőgyűrű (18) elhelyezésére szolgáló horonnyal (33) ellátott tokos csővégként, vagy a tisztítócső tokos csővégébe illeszthető csővégként van kialakítva, felső végén pedig támaszkodó karima (16), valamint a fedlap (17) részére sülylyesztett támasztó váll(ak) (34) van(ak) kiképezve, a fedőlap (17) — behelyezett állapotában — a fedlapkeret (31) csőszárába (32) nyúló, a fedőlapot (17) kifordulás ellen biztosító nyúlvány(ok)kal (23), célszerűen a csöszárba (32) illeszkedő egyetlen csőalakú nyúlvánnyal (23) rendelkezik.
A találmány csatornarendszer szennyvíz és/vagy csapadékvíz elvezetésére, továbbá fedlap szennyvizés/vagy csapadékvízelvezető csatorna tisztítócsövéhez.
Napjaink modern városépítésének nélkülözhetetlen velejárója a csatornázás, melynek egyben egyik legjelentősebb tényezője. A vízszolgáltatás útján a háztartásokban, üzemekben, gyárakban elhasznált vizet el kell vezetni, ami a csatornázás feladata.
A csatornák előbb összegyűjtik a háztartásokban keletkező házi szennyvizeket, az ipari szennyvizeket, majd azok a szennyvíztisztító telepekre és utána a befogadóba jutnak.
További feladata a csatornázásnak, hogy a beépí tett területekről a keletkező csapadékvizet elvezesse.
Az épületek tetejéről, az utakról a lehullott csapadékot össze kell gyűjteni és azt a legrövidebb úton a befogadóba kell vezetni.
A közegészségügyi feladatán kívül a csatornázásnak fontos környezetvédelmi, vízkészlelgazdálkodási, városképi stb. jelentősége van.
A leírtakból is látható a sokoldalú követelmény, mely a csatornarendszerrel szemben támasztható.
A korábbi csatornahálózatok, az akkori tisztítási technológiáknak megfelelően olyan tisztítóaknákkal kerültek kialakításra, melyek biztosították a különféle mechanikus tisztítófelszerelések lejuttatását (pl. csörlök, kefék stb.) és a mechanikusan leválasztott és kihúzott iszapnak az eltávolíthatóságát. A tisztítóaknák alkalmazása 25-50 m-es szakaszokra bontotta a csatornahálózatokat, melyek a becsatlakozások, töréspontok tisztítóaknáival olyan mennyiségű aknák kivitelezését jelentette, mely jelentősen növelte a kivitelezés idejét és a bekerülési költségét.
Később a gépi csatornatisztítóeszközök megjelenésével a tisztítóakna elvesztette korábbi szerepét, és lehetővé vált az aknák kisebb tisztítónyílásokkal történő kiváltása, illetve kisebb számban történő alkalmazása. Számtalan új megoldás született a csatornák kapcsolódására, elhelyezésére, azaz általában a csatornahálózat kialakítására.
Az 1.192.650 sz. angol szabadalom például olyan csatornarendszerre ad műszaki megoldást, ahol az egy síkban találkozó csatornák egy, vagy több irányban is csatlakozhatnak egymáshoz. Az egymáshoz való csatlakozásoknál íves idomokat is alkalmaz.
Hátránya, hogy a tisztíthatóságot a hagyományos aknák méreteivel megegyező, de elsősorban műanyagból készült aknákkal biztosítja. Ezen műanyagból készült aknák a hagyományosan ismert elrendezésben vannak a csatornarendszernél alkalmazva és a tisztíthatóságot is ily módon biztosítja.
A 2.098.919. sz. francia szabadalom olyan csatornarendszer műszaki megoldását tartalmazza, mely hagyományos tisztítóaknákkal van ellátva. A csatornát és annak minden kapcsolatát a zöldövezetben helyezi el. Fő feladata, hogy a csatornák a közutak alól kikerüljenek és teljes mértékben a zöldövezetben, vagy egyéb területen valósuljanak meg. A csatornarendszert egyébként a hagyományos kialakításban kivitelezi. Nem foglalkozik olyan műszaki megoldással, mely a csatorna tisztíthatóságát a hagyományos, tói eltérően valósítaná meg, ezért hátrányosan a már korábban használt kialakítást alkalmazza.
A 24.14.130 sz. NSZK szabadalom szintén a csatornarendszerek további tökéletesítésével foglalkozik.
Λ különböző csomóponti csatlakozások megoldása érdekében olyan műszaki megoldásokat ismertet, ahol a csatornák a legkülönbözőbb szög alatt kapcsolódnak egymáshoz. A különböző szőgalatti kapcsolatok minden esetben íves kialakítást kapnak a szennyvíz minél simább, ütközésmentesebb levezetése érdekében. Elsősorban a vízszintes jellegű csőkapcsolatok megoldására törekszik, melyek egy síkban nyernek elhelyezést.
Az ily módon kialakított csatornarendszer hátránya, hogy azonos síkba eső kapcsolatokra összpontosít, valamint hogy a hagyományosan ismert tisztítóaknákkal van ellátva, ami a tisztíthatóságát is ezeken keresztül, hagyományosan biztosítja.
Ugyancsak csatornarendszer újszerű kialakításával foglalkozik a 182 345 lajstromszámú magyar szolgálati szabadalom is.
Lényege, hogy az eddig alkalmazott tisztítóaknák egy részének elhagyásával, és egy további része helyett, tisztítócsöveket alkalmaz. A csatornarendszer alapanyaga költségmegtakarítás céljából műanyag.
A közút tengelyében elhelyezkedő gyűjtő, vagy közcsatorna tengelyében helyezkednek el a tisztítóaknák, illetve a tisztítócsövek.
A különböző magassági szinten lévő csatornák, így a gyűjtőcsatorna, a bekötőcsatorna és az alapcsatorna is külön-külön rendelkezik tisztítócsővel.
A műszaki megoldás hátránya, hogy a csatornák tisztítására, a csatornához mindkét irányban ívesen csatlakozó torkolati csőidomot alkalmaz, mely megoldás szükségessé teszi, hogy különböző szintű csatornák esetében külön-külön mindegyik csatornára a tisztíthatóság érdekében tisztítócsöveket keli elhelyezni.
Ez egyrészt növeli a hibahelyek számát, másrészt az _ így kiképzett csomópontok nagyobb száma növeli a beruházás költségét.
További hátránya, hogy az egyébként is sérülékeny műanyag tisztítócsövek a közúton, a csatornák tengelyében vannak elhelyezve.
Ezen túlmenően a közutakon elhelyezett tisztítócsövek fedlapjai, csak rendkívül igényes munkával biztosíthatók elmozdulás ellen, ugyanakkor pedig a víz a tisztítócső mellett kimossa a talajt, vagy azt eláztatja a cső és ε fedlap rugalmas, tömhő kap-c-sslsstánsk
196 636 hiányában. Az is tapasztalható, hogy e megoldású tisztítócsöveknél alkalmazott fedlapok könnyű súlyúak, és aránylag kis átmérőjük miatt nem rendelkeznek olyan stabil felfekvő felülettel, mely megakadályozná kifordulásukat, már igen kismértékű gyártási hiba, vagy igen kismértékű kopás esetén is.
A fenti fedlap problémával kapcsolatban a 27.37.043 sz. NSZK szabadalom olyan műszaki megoldású fedlapot valósít meg, melynek kettős gumigyűrűs tömitő kapcsolata van a csatornával. Ebből adódik, hogy tökéletes zárást és tömítést valósít meg a csatornarendszer számára.
A tömitő kapcsolaton kívül azonban ez a megoldás sem foglalkozik a fedlap egyéb műszaki kialakításával, vagy egyéb célok műszaki megoldásával.
Az ismertetett csatornarendszerek szoros tartozéka a tisztítóakna, vagy tisztítócső, mely már nevében is rendeltetésére utal.
A tisztítóakna a csatornahálózat tisztítását, ellenőrzését és egyéb üzemi feladatok ellátását biztosító műtárgy.
A tisztítási technológia fejlődésével nagyobb szerszámok, később kisebb gépek levitelére került sor, ami az akna méretének a mai követelményekhez való igazodását indokolta.
Mindezen tisztítóaknák és tisztítócsövek közös hátrányai az alábbiakban foglalhatók össze:
A tisztítóaknák jelentős része a csatornák tengelyvonalában épül, melyek a közutak tengelyvonalában helyezkednek el. Mindennapos tapasztalatunk, hogy az aknák és tisztítócsövek fedlapjai csak a leggondosabb beépítetés esetén biztosíthatják az útburkolattal azonos szintben való elhelyezkedést. Általában viszont szintbeli eltéréssel helyezkednek el állandó veszélyforrásként a mindennapi közlekedésben.
A közutakon elhelyezkedő aknák és tisztítócsövek további hátránya, hogy meghibásodásaik miatt üzemeltetésük és karbantartásuk költséges.
Közös hátránya az eddigi műszaki megoldású tisztítóaknáknak és tisztítócsöveknek, hogy külön kellett kialakítani a gyűjtőcsatorna, a bekötőcső és az alapcsatorna részére mindezen aknákat vagy tisztítócsöveket, külön-külön fedlappal ellátva, mely a kivitelezés költségét, ill. idejét jelentősen növelte.
Jelen találmányunkkal az említett hiányosságok megszűntetése a célunk és olyan íves idomokra felépülő csatornarendszer létrehozása, melynél a különböző szinten elhelyezkedő alapcsatorna, bekötőcső és gyűjtőcsatorna, egyetlen idom alkalmazásával, egyetlen helyről tisztíthatóvá válik, ugyanakkor az általunk kialakított univerzális aknákat és univerzális tisztítócsöveket a nagyforgalmú utakról kihelyezzük (lehetőleg zöld területre, járdába stb.) ami által védett lesz a fedlap, biztonságosabb az üzemeltetés, a közlekedés és mindemellett megvalósítható az egyszerű szerelés, a gazdaságos műszaki megoldás, lényegesen magasabb minőségi szinten.
A kitűzött feladatnak megfelelően a találmány csatornarendszer szennyvíz és/vagy csapadékvíz elvezetésére, amelynek gyűjtőcsatornája és a gyűjtőcsatornába bekötött alapcsatornái vannak, és ami az alábbiakkal jellemezhető.
Az alapcsatornák legalább egy része univerzális tisztítóakna, vagy univerzális tisztítócső közbejöttével van a gyűjtőcsatornába bekötve.
Az univerzális tisztítóakna fenékszintjén és legalább egy magasabb szintjén olyan csatorna becsatlakozási hely(ek) van(nak) kialakítva, amely becsatlakozási hely(ek) akna felőli torkolata gépi tisztítóeszköznek föntről a becsatlakozó csatornába vezetésére alkalmas lekerekítéssel van kiképezve. Az univerzális tisztítóakna fenckszintjén vagy maga a gyűjtőcsatorna, vagy egy bekötő cső van becsatlakoztatva, ami a gyűjtőcsatornába torkollik. I
Az univerzális tisztítócső és a belecsatlakozó álapcsatorna találkozásánál gépi tisztítóeszköznek föntről az alapcsatornába vezetésére alkalmas csatlakozóiv van kialakítva. Az univerzális tisztítócsőbe egy vagy több alapcsatorna csatlakozik. A legalsó alapcsatorna fenékszintje alatt az univerzális tisztítócsőhöz bekötő cső van ívesen csatlakoztatva, ami a gyűjtőcsatorna szelvénye fölött, vagy attól oldalirányú távközzel helyezkedik el.
A csatornarendszerben lévő univerzális tisztítóaknák és/vagy univerzális tisztítócsövek legalább egy részének bekötő csöve a gyűjtőcsatornába trombitacsatlakozással torkollik.
Előnyös, ha az univerzális tisztítóakna és/vagy az univerzális tisztítócső az úttesten kívül, célszerűen zöldsávban van elhelyezve.
Az ismertetett megoldásban szereplő fogalmak közül a gyűjtőcsatorna egy relatíve nagyobb szelvényű zárt csatornát, az alapcsatorna pedig egy relatíve kisebb szelvényű, a gyűjtőcsatornába közvetlenül vagy közvetve becsatlakozó zárt csatornát jelent, a lehető legáltalánosabb értelemben, tehát nem szűkítve le a fogalmat arra, amit a fenti megnevezések a csatornázási szakmában konkrétan jelentenek. Más kérdés, hogy a találmány gyakorlati alkalmazása szempontjából a „gyűjtőcsatorna” leggyakrabban az úttest alatt húzódó közcsatornát jelenti, az „alapcsatorna” pedig az ingatlan területén keletkező szenny- és/vagy csapadékvizeket összegyűjtő és a közcsatornába továbbító, épületen kívüli zárt csatornát, annak telekhatáron belüli és kívüli részét egyaránt, egészen az univerzális tisztítóaknáig, vagy univerzális tisztítócsőig, illetve végig, ha közvetlenül csatlakozik a közcsatornába.
A trombitacsallakozás fogalma alatt azt értjük,' hogy egy csőág (csatornaág) ívben „simuló” módon csatlakozik egy másikba. A kifejezést a bekötőcsőnek a gyűjtőcsatornába torkollásával kapcsolatban használjuk. A trombitacsatlakozást a gyakorlatba például a gyűjtőcsatornából „simuló ívben kiágazó csőcsonk és egy hozzá csatlakoztatott ívcső valósítja meg.
A találmány további tárgya fedlap szennyvíz- és/ vagy csapadékvízelvezető csatorna tisztítócsövéhez, amelynek a tisztítócsőhöz csatlakoztatható fedlapkerete, valamint a fcdlapkeret nyílásának lefedésére és annak szabaddá tételére alkalmas fedőlapja van. A fedlap a találmány értelmében oly módon van kialakítva, hogy a fedlapkeret csőszárat tartalmaz, amelynek - beépítési helyzetben nézve - alsó vége a tisztítócső végének befogadására alkalmas, tömítőgyűrű elhelyezésére szolgáló horonnyal ellátott tokos csővcgkcnt, vagy a tisztítócső tokos esővégébe illeszthető csővégként van kialakítva, felső végén pedig támaszkodó karima, valamint a fedőlap részére süllyesztett támasztóváll(ak) van(nak) kiképezve. A fedő'ap — behelyezett állapotában — a fedlapkeret császárába nyúló, a fedőlapot kilordulás ellen biztosl3
196 636 tó nyúlvány(ok)kal, célszerűen a csőszárba illeszkedő egyetlen cső alakú nyúlvánnyal rendelkezik, és a fedőlap valamint a támaszkodó karima teteje egy síkban vannak.
A továbbiakban a találmányt kiviteli példákon rajzok segítségével mutatjuk be részletesen, ahol az
1. ábra a találmány szerinti csatornázási rendszer példakénti helyszinrajza; a
2. ábra a találmány szerinti csatornázási rendszer tisztítócsöves megoldásának egy kiviteli alakja egy, a gyűjtőcsatornára merőleges merőleges metszetben; a
3. ábra a találmány szerinti csatornázási rendszer tisztítócsöves megoldásának egy kiviteli alakja egy, a gyűjtőcsatornára merőleges metszetben; a
4. ábra a találmány szerinti csatornázási rendszer tiszlítóaknás megoldásának kiviteli alakja egy a tisztítóaknán átmenő függőleges metszetben, végül az
5. ábra a találmány szerinti fedlap példakénti kiviteli alakja, függőleges metszetben.
Az 1. ábrán egy település részlete látható utakkal, amelyek 9 úttestre, 10 zöldsávra és 11 járdára különülnek cl, valamint az utakat szegélyező ingatlanokkal.
A 9 úttestek tengelyében 5 gyűjtőcsatornák húzódnak, amelyek az 1 csomóponti aknákban találkoznak. Az 1 csomóponti aknák egyaránt lehetnek hagyományos kialakítású, vagy a következőkben ismertetésre kerülő univerzális tisztítóaknák, illetve bármely okból szükséges egyéb (pl. átemelő) aknák.
Látható az 1. ábrán, hogy az 1 csomóponti aknák közötti szakaszon az 5 gyűjtőcsatornán egyetlen tisztítóakna vagy tisztítócső sincs.
Az útmenti ingatlanok csapadék- és/vagy szennyvizét a 8 alapcsatornák szállítják az 5 gyűjtőcsatorna felé. A 8 alapcsatorna a 10 zöldsávba telepített 3 univerzális tisztítóaknába vagy 4 univerzális tisztítócsőbe torkollik, ami 6 bekötő cső révén van összekötve az 5 gyűjtőcsatornával.
Mind a 3 univerzáli tisztítóakna, mind pedig a 4 univerzális tisztítócső találmányunk értelmében olyan kialakítású, ami lehetővé teszi, hogy az elterjedten alkalmazott csatornatisztító gépek (pl. WOMA, RIGID, ROMO, FAUN) tisztítótömlője, vagy tisztítóspirálja a csatornába akadálytalanul bevezethető legyen; így egy állásból, a felszínről elvégezhető a 6 bekötő cső és a 8 alapcsatorna (vagy, mint az 1. ábrán látható, több találkozó 8 alapcsatorna) gépi tisztítása. A 8 alapcsatornák irányváltoztatásai olyan 13 ívcsövekkel vannak megoldva, amelyek nemcsak a szennyvíz áramlás számára teremtenek kedvező viszonyokat, hanem a gépi tisztítóeszköz előrehaladása számára is.
Az 1. ábrán látható, hogy az egyik 3 univerzális tisztítóakna és az egyik 4 univerzális tisztítócső 6 bekötő csöve 7 trombitacsatlakozással torkollik össze a 5 gyűjtőcsatornával. E kitüntetett 3 univerzális tisztítóaknán illetve 4 univerzális tisztítócsövön át az 5 gyűjtőcsatorna tisztítható.
Ez a megoldás teszi lehetővé az 1 csomóponti aknák által meghatározott, de egyébiránt tetszőleges hosszúságú szakaszon az 5 gyűjtőcsatorna nyomvonalába eső tisztítóaknák, tisztítócsövek elhagyását. A 10 zöldsávba kihelyezett - ezáltal a közúti forgalom hatásának ki nem tett - 3 univerzális tisztítóaknák és 4 univerzális tisztítócsövek pedig nem kizárólag az 5 gyűjtőcsatorna tisztítására létesülnek, hanem egyaránt szolgálják a 8 alapcsatorna, a 6 bekötőcső és — adott esetben — az 5 gyűjtőcsatorna tisztítását.
Természetesen nincs akadálya annak, hogy valamennyi 3 univerzális tisztítóakna, illetve 4 univerzális tisztítócső 6 bekötő csöve 7 trombitacsatlakozással épüljön és így az 5 gyűjtőcsatorna bármelyikükből tisztíthatóvá váljék. Általában azonban elegendő az 5 gyűjtőcsatorna számára 60— 100 méterenként tisztítási lehetőséget biztosítani. A többi helyen a 6 bekötő csövet magasabb szinten lehet vezetni és a 3. ábrán bemutatandó módon, 2 ejtőcsatlakozással az 5 gyűjtőcsöbe kötni,
A 2. ábrán szereplő részletrajz a találmány szerinti csatornarendszer egyik alapmegoldásával, azaz 4 univerzális tisztítócső alkalmazásával kapcsolatos. A találmánynak olyan kiviteli alakját szemlélteti, amelynél a 4 univerzális tisztítócsövön keresztül egyaránt tisztítható a 8 alapcsatorna, a 6 bekötőcső és az 5 gyűjtőcsatorna.
A 4 univerzális tisztítócső az 5 gyűjtőcsatorna szelvényétől oldalt helyezkedik cl, és a 6 bekötő csövön át vannak egymással kapcsolatban. Példánkban a 4 univerzális tisztítócső, a 8 alapcsatorna, a 6 bekötőcső és az 5 gyűjtőcsatorna egyaránt műanyag alapú csőtagokbó! és csőidomokbó! épül fel, tokos- gumigyűrűs kötéssel.
A 6 bekötő cső egyfelől 13 ívcsöve útján ívesen csatlakozik á 4 tisztítócsőhöz, másfelől 7 trombitacsatlakozással trokolük az 5 gyűjtőcsatornába. A 7 trombitacsatlakozás itt lényegében fekvő helyzetű; az 5 gyűjtőcsatornából ívesen kiágazó 28 csőcsónk és 13 ívcső valósítja meg. Alaprajzi vázlata az 1 ábrán látható. A 2. ábrán nincs ugyan feltűntetve, de a 6 bekötő cső egyenes csőtagokat is tartalmazhat, a szükséges hosszúságban és lejtéssel.
Lényeges eleme a találmánynak a 8 alapcsatorna becsatlakozásának megoldása. Ahhoz, hogy a gépi tisztítóeszköz a felszínről a 4 univerzális tisztítócsövön át a 8 alapcsatornába vezethető legyen, megfelelő 25 csatlakozóívet kell létesíteni közöttük. Ezt példánknál egy 14 egyívcs T idom biztosítja. A 25 csatlakozóív a 14 egy íves T idom fekvő helyzetű 26 szárának teteje és álló helyzetű 27 övének felső ága között van kiképezve. A 14 egyíves T idom 27 övének alsó ága a 6 bekötőcső már említett 13 Ívcsövével, felső ága pedig lényegében a 35 fedlappal van tömített kapcsolatban, amely 35 fedlap önálló tárgya a találmánynak. Alkalmazása igen előnyös, de nem kizárólagos: más fedlapmegoidás is alkalmazható.
A 3. ábrán szemléltetett kiviteli alak abban tér el a
2. ábrán bemutatottól, hogy csak a 8 alapcsatorna és a 6 bekötőcső tisztítását irányozza elő a 4 univerzális tisztítócsövön keresztül. így nem szükséges a 6 bekötőcsövet az 5 gyűjtőcsatorna fektetési mélységének közelébe levinni. A magasabb szinten vezetett 6 bekötőcső 2 ejtőcsatlakozással torkollik össze az 5 gyűjtőcsatornával. A 2 ejtőcsatlakozást az 5 gyűjtőcsatorna tetőrészéből lényegében függőlegesen kiágazó 28 csőcsonk és a hozzá csatlakoztatott 29 ejtőcső valósítja meg.
A rajzban nem ábrázolt, lehetséges kiviteli alak ok közül megemlítjük azt, akkor a 4 univeísáiis tísztitöcső az 5 gyűjtőcsatorna szelvénye fölött helyezkedik el, és a 6 bekötőcső 7 trombitacsatlakozsasaí torkollik
196 636 össze az 5 gyűjtőcsatornával. A 7 trombitacsatlakozás ugyanúgy lehet kialakítva, mint azt az előbbiekben ismertettük, de nem fekvő, hanem álló helyzetű, vagyis a tengelye általában egy olyan függőleges síkban van, ami az 5 gyűjtőcsatorna tengelyével párhuzamos, célszerűen azzal egybeesik.
A 4 univerzális tisztítócsőbe egynél több 8 alapcsatorna is csatlakozhat, előnyösen egymás alatt ehelyezkedő 14 egyíves T idomok segítségével, de az sincs kizárva hogy azonos szinten csatlakozzék be egynél több 8 alapcsatorna a 4 univerzális tisztítócsőbe.
Olyan megoldás is lehetséges, amikor a 4 univerzális tisztítócső felső része csapadékvíznyelőként van kiképezve, vagyis például a 15 leszállócső nem fedlaphoz, hanem víznyelő rácshoz csatlakozik.
A 4. ábrán a találmány szerinti csatornarendszer másik alapmegoldásával összefüggésben egy 3 univerzális tisztítóakna metszeti rajza látható, a becsatlakozó csatornákkal együtt.
A 3 univerzális tisztítóakna készülhet monolit vasbetonból, de kialakítható előregyártóit betonelemekből, vagy a kettő kombinációjából is. Példánkban a 21 aknafal és az aknafenék monolit, a 20 aknaszűkítő pedig előregyártón vasbeton. A 19 aknafedél szintén előregyártott vasbeton, vagy pedig öntöttvas anyagú.
A 21 aknafalban 30 becsatlakozási helyek vannak kialakítva csatornák számára.
A fenékszinten és két magasabb szinten kialakított 30 becsatlakozási helyeken 8 alapcsatornák vannak a 3 univerzális tisztítóaknába bekötve. Ugyancsak a fenékszinten van becsatlakoztatva a 6 bekötőcső, ami az itt nem ábrázolt 5 gyűjtőcsatornába továbbítja a szenny- és/vagy csapadékvizet a 3 univerzális tisztító aknából. Az 5 gyűjtőcsatornába torkolló 6 bekötő cső lehet egyenes tengelyű, de kialakítható a 3. ábrán bemutatott 2 ejtőcsatlakozással vagy a 2. ábrán látható 7 trombitacsatlakozással is. Az utóbbi különösen előnyös, mert így a 3 univerzális tisztítóaknából gépi úton tisztítható - a 4. ábra szerinti esetet feltételezve - a három különböző szinten becsatlakozó 8 alapcsatorna, a 6 bekötőcső és az 5 gyűjtőcsatorna egyaránt.
Annak érdekében, hogy az említett tisztítási művelet végrehajtható legyen, a 3 univerzális tisztítóakna 30 becsatlakozási helyeinek akna felőli torkolata 24 lekerekitéssel van kiképezve. A 24 lekerekítés olyan, ami lehetővé teszi, hogy a felszínről lebocsátott gépi tisztítóeszközt (általában tömlőt, vagy spirált) a 3 univerzális tisztítóaknán át, föntről, embernek az aknába való leszállása nélkül, bármelyik becsatlakozó csatornába bevezessék.
A 4. ábra olyan esetet szemléltet, amikor a 3 univerzális tisztítóakna az 5 gyűjtőcsatorna szelvényétől oldalt, nevezetesen a 10 zöldsávban van elhelyezve. Lehetséges azonban olyan megoldás is, hogy a 3 univerzális tisztítóakna az 5 gyűjtőcsatorna fölé épül. Ilyenkor a 3 univerzális tisztítóakna fenékszintjén maga az 5 gyűjtőcsatorna csatlakozik be az aknába. Az 5 gyűjtőcsatorna két becsatlakozási helye (bejövő és elmenő) közül az egyik, vagy mindkettő rendelkezhet 24 lekerekitéssel.
Amit a 4 univerzális tisztítócsővel kapcsolatban elmondtunk, a 3 univerzális tisztítóakna is kiképezhe tő csapadékvíznyelő aknaként, például úgy, hogy a 4, ábrán látható 19 aknafedél helyére öntöttvas víznyelő rács kerül.
A 4 univerzális tisztítócső felső lezárására előnyösen használható fel a találmány tárgyát képező 35 fedlap, aminek egy kiviteli alakját az 5. ábra szemlélteti.
A 35 fedlap két főrészből áll: a 31 fedlapkeretből és a 17 fedőlapból. A 31 fcdlapkcrct 32 csőszórral van ellátva, ami beépítési helyzetben lefelé nyúlik, és tömitett kapcsolatba hozható az itt nem ábrázolt tisztítócső felső végével. A tömitett kapcsolat oly módon valósul meg, hogy a 32 csőszáron tokos csővég van kialakítva, 18 tömítőgyűrű elhelyezésére szolgáló 33 horonnyal. A tisztítócső felső vége ebbe a tokba illeszthető. Fordított kialakítás is lehetséges, mely szerint a tisztítócső rendelkezik tokos csővcggel, és a 32 csőszár van kiképezve ebbe illeszthető „sírna” végződéssel.
A 32 csőszár felső felső végén 16 támaszkodó karima van kialakítva. Ugyanott körbefutó, süllyesztett 34 támasztó váll van kimunkálva a 17 fedőlap részére, Behelyezett állapotában a 17 fedőlap- és a 16 támaszkodó karima teteje egy síkban van. A 17 fedőlapot kifordulás ellen a 32 csőszárba illeszkedő, cső alakú 23 nyúlvány biztosítja, dugóhoz hasonlóan. Ezt a feladatot több 23 nyúlvány is elláthatja, amelyek a 32 csőszár falához illeszkednek; ugyanígy a 34 támasztó vál sem feltétlenül folyamatos.
A 17 fedőlap kiemelését, cgyszersmid a tisztítócső szellőzését a 22 kulcsnyílások szolgálják.
A 2. ábrán zöldsávban elhelyezett 4 univerzális tisztítócső van lefedve a 35 fedlappal. A járműközlekedésből származó erőhatások ilyen esetben nem veszik igénybe a 35 fedlapot, mégis célszerű a 31 fedlapkeretet helyzetében a 12 betonkeret útján rögzíteni.
A bemutatott példákból látható, hogy a találmány szerinti csatornarendszert a tisztítóaknák, ill. tisztítócsövek darabszámának lényeges csökkentésével, a közútról való kihelyezésével és a 3 univerzális tisztítóakna és/vagy 4 univerzális tisztítócső alkalmazásával oldottuk meg.
Λ 14 cgyívcs T idom rugalmasan tömítő kapcsolatát a kombinált fedlappal egy gumigyűrűvel ellátott tokos csatlakozás biztosítja. Mindemellett egyszerűsíti és biztonságossá teszi az üzemeltetést és a karbantartást.
Lényegesen, 40 — 60 96-al csökkenti a csatornaépítés beruházási költségét az eddig ismert műszaki megoldásokhoz képest, ugyanakkor lényeges minőségjavulást érünk el a csatornák építésében, a közutak állapotában, a biztonságosabb közlekedés, a gépjárművek élettartama növekedése terén, stb. is.
J ól lehet, a bemutatott példában a találmány csupán néhány lehetséges műszaki megoldásának vázlata lett ismertetve, nyilvánvaló, hogy még számtalan változat készíthető, mely a találmány tárgyát képezi.
Változhat a csatornarendszer elrendezése, mely a település függvénye, komplexebb lehet a 4 univerzális tisztítócső, és elkészülhet természetesen a kombinált fedhip nélkül, vagy annak más kiszcrkcsztett változatával.
Tartalmazza tovább a 13 ívcsövekből célszerűen kialk'tott csomópontok változatát is, amikor az összes 3 univerzális tisztítóakna és/vagy 4 univerzális tiszti-59 tócső alkalmassá válik arra, hogy az 5 gyűjtőcsatorna, a 6 bekötőcső és a 8 alapcsatorna tisztítását elvégezzék.
Mindezt természetesen kevesebb darabszám mellett, több - 16 —25 m és nem 60— 100 méterenkénti - tisztítási lehetőség biztosításával az 5 gyűjtőcsatorna részére.
Az is nyilvánvaló, hogy csapadékcsatorna esetében a 3 univerzális tisztítóaknává, és/vagy 4 univerzális tisztítócsővé a víznyelő kerülhet kialakításra, a 2., 3., és 4. ábrán látottak egyszerű adaptálásával.

Claims (11)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Csatornarendszer szennyvíz és/vagy csapadékvíz elvezetésére, amelynek gyűjtőcsatornája és a gyűjtőcsatornába bekötött alapcsatornái vannak, azzal jellemezve, hogy a csatornarendszer legalább egy olyan alapcsatornát (8) tartalmaz, mely univerzális tisztítóakna (3) vagy univerzális tisztítócső (4) közbejöttével van a gyűjtőcsatornába (5) bekötve, ahol — az univerzális tisztítóakna (3) fenékszintjén és legalább egy magasabb szintjén olyan csatorna becsatlakozási hely(ek) (30) van(nak) kialakítva, amely becsatlakozási hely(ek) (30) akna felőli torkolata gépi tisztítóeszköznek föntről a becsatlakozó csatornába vezetésére alkalmas lekerekitéssel (24) van kiképezve, és az univerzális tisztítóakna (3) fenékszintjén vagy maga a gyűjtőcsatorna (5), vagy egy bekötő cső (6) van becsatlakoztatva, ami a gyűjtőcsatornába (5) torkollik;
    — az univerzális tisztítócső (4) és a belecsatlakozó alapcsatorna (8) találkozásánál gépi tisztítóeszköznek föntről az alapcsatornába (8) vezetésére alkalmas csatlakozóív (25) van kialakítva, az univerzális tisztítócsőbe (4) egy vagy több alapcsatorna (8) csatlakozik, és a legalsó alapcsatorna (8) fenékszintje alatt az univerzális tisztítócsőhöz (4) bekötőcső (6) van ívesen csatlakoztatva, ami a gyűjtőcsatornába (5) torkollik, mimellett az univerzális tisztítócső (4) a gyűjtőcsatorna (5) szelvénye fölött, vagy attól oldalirányú lávközzel helyezkedik el; és a csatornarendszerben lévő univerzális tisztítóaknák (3) és/vagy univerzális tisztítócsövek (4) legalább egy részének bekötő csöve (6) a gyűjtőcsatornába (5) trombitacsatlakozással (7) torkollik.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti csatornarendszer azzal jellemezve, hogy az univerzális tisztítóakna (3) és/vagy az univerzális tisztítócső (4) zöldsávban (10) van elhelyezve.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti csatornarendszer azzal jellemezve, hogy az univerzális tisztítóakna (3) és/vagy az univerzális tisztítócső (4) felső része csapadékvíznyelőként van kiképezve.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti csatornarendszer azzal jellemezve, hogy a gyűjtőcsatorna (5), a bekötőcső (6), az univerzális tisztítócső (4) és az alapcsatornák (8) legalább egy része és legalább részben tokos-tömítőgyűrüs kötésű műanyag csőtagokból és csőidomokból áll.
  5. 5. Az 1 -4. igénypontok bármelyike szerinti csatornarendszer azzal jelemezve, hogy az univerzális tisztítócső (4) és az alapcsatorna (8) közötti csatlakozóiv (25) egyíves T idom (14) fekvő helyzetű szárának (26) teteje és álló helyzetű övének (27) felső ága között van kiképezve.
  6. 6. Az 1 - 5. igénypontok bármelyike szerinti csatornarendszer azzaljellemezve, hogy a gyűjtőcsatorna (5) és a bekötőcső (6) közötti trombitacsatlakozás (7) a gyűjtőcsatornából (5) hegyes szög alatt, vagy - előnyösebben - ívesen kiágazó csőcsonk (28) és egy hozzá csatlakoztatott ívcső (13) útján van kialakítva.
  7. 7. A 6. igénypont szerinti csatornarendszer azzal jellemezve, hogy az univerzális tisztítócső (4) a gyűjtőcsatorna (5) szelvényétől oldalirányú távközzél helyezkedik el; a trombitacsatlakozás (7) - a bekötőcső (6) szükséges lejtését megvalósítva — lényegében fekvő helyzetű, és a bekötőcső (6) íves csatlakoztatása az univerzális tisztítócsőhöz (4) egy, a bekötőcső (6) részét képező ívcső (13) útján van megvalósítva.
  8. 8. Az 1 - 5. igénypontok bármelyike szerinti csatornarendszer azzal jellemezve, hogy az univerzális tisztítócső (4) a gyűjtőcsatorna (5) szelvényétől oldalirányú távközzel helyezkedik el, és a bekötőcső (6) két ívcsővel (13) rendelkezik, melyek közül az egyik az univerzális tisztítócsőhöz (4) csatlakozik, a másik pedig a bekötőcső (6) ejtőcsatlakzásába (2) torkollik, amely ejtőcsatlakozás (2) a gyűjtőcsatorna (5) tetőrészéből lényegében függőlegesen kiágazó csőcsonk (28) és adott esetben a hozzá csatlakoztatott egy vagy több tagból álló ejtőcső (29) útján van megvalósítva.
  9. 9. Az 1 - 3. igénypontok bármelyike szerinti csatornarendszer azzal jellemezve, hogy az univerzális tisztítóakna (3) monolit vasbetonból és/vagy elöregyártott vasbeton elemekből van felépítve.
  10. 10. Fedlap szennyvíz- és/vagy csapadékvízelvezető csatorna tisztítócsövéhez, amelynek a tisztítócsőhöz csatlakoztatható fedlapkerete, valamint a fedlapkeret nyílásának lefedésére és annak szabaddá tételére alkalmas fedőlapja van, azzal jellemezve, hogy a fedlapkeret (31) csőszárat (32) tartalmaz, amelynek - beépítési helyzetben nézve - alsó vége a tisztítócső végének befogadására alkalmas, tömítőgyűrű (18) elhelyezésére szolgáló horonnyal (33) ellátott tokos csővégként, vagy a tisztító tokos csővégébe illeszthető csővégként van kialakítva, felső végén pedig támaszkodó karima (16), valamint a fedőlap (17) részére süllyesztett támasztó váll(ak) (34) van(nak) kiképzve, a fedőlap (17) - behelyezett állaptában - fedlapkeret (31) csőszárába (32) nyúló, a fedőlapot (17) kifordulás ellen biztosító nyúlvány(ok)kal (23), célszerűen a csőszárba (32) illeszkedő egyetlen cső alakú nyúlvánnyal (23) rendelkezik és a fedőlap (17) valamint a támaszkodó karima (16) teteje egy síkban vannak.
  11. 11. A 10. igénypont szerinti fedlap azzal jellemezve, hogy a fedőlapban (17) egy vagy több átmenő furat, célszerűen a tisztítócső szelőzését és zárását szolgáló kulcsnyílás (22) van kialakítva.
HU863850A 1986-09-05 1986-09-05 Canal system and cover for cleaning tube of canal HU196636B (en)

Priority Applications (12)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU863850A HU196636B (en) 1986-09-05 1986-09-05 Canal system and cover for cleaning tube of canal
DE19873727963 DE3727963A1 (de) 1986-09-05 1987-08-21 Kanalsystem und kanaldeckplatten, insbesondere fuer abwasser- und niederschlagswasserkanaele sowie verfahren zur ausgestaltung des systems
LU86976A LU86976A1 (de) 1986-09-05 1987-08-27 Kanalsystem und kanaldeckplatten,insbesondere fuer abwasser-und niederschlagswasserkanaele sowie verfahren zur ausgestaltung des systems
GR871346A GR871346B (en) 1986-09-05 1987-09-01 Sewerage system and lamphole cover especially for waste water and rainwater disposal and process for sewering
GB08720514A GB2194805A (en) 1986-09-05 1987-09-01 Sewerage system and lamphole cover
BE8700979A BE1000142A7 (fr) 1986-09-05 1987-09-02 Reseau de canalisations et plaque de fermeture, notamment pour canalisations d'evacuation des eaux usees et pluviales, ainsi que procede d'implantation du reseau.
IT21789/87A IT1222586B (it) 1986-09-05 1987-09-03 Sistema di fognatura e coperchio per botola di ispezione,in particolare per l'eliminazione di acque di rifiuto ed acqua piovana e procedimento di scarico in fognatura
NL8702074A NL8702074A (nl) 1986-09-05 1987-09-03 Rioolsysteem en lampholtedeksel, in het bijzonder voor afvalwater- en regenwaterafvoer, alsmede werkwijze voor rioleren.
SE8703439A SE8703439L (sv) 1986-09-05 1987-09-04 Avloppsnet, speciellt for transport av avloppsvatten och regnvatten, lock for avloppssystem samt sett att framstella ett avloppsnet
FI873838A FI873838A (fi) 1986-09-05 1987-09-04 Kanalsystem och kanallock, saerskilt foer avlopps- och regnvattenkanaler samt foerfarande foer utformning av systemet.
NO873706A NO873706L (no) 1986-09-05 1987-09-04 Kloakkutstyr og lyssjakt-deksel saerlig for rensing av spillvann og regnvann, og fremgangsmaate for anleggelse av kloakk.
FR8712304A FR2603632A1 (fr) 1986-09-05 1987-09-04 Reseau de canalisations et plaque de fermeture, notamment pour canalisations d'evacuation des eaux usees et pluviales, ainsi que procede d'implantation du reseau

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU863850A HU196636B (en) 1986-09-05 1986-09-05 Canal system and cover for cleaning tube of canal

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU196636B true HU196636B (en) 1988-12-28

Family

ID=10965768

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU863850A HU196636B (en) 1986-09-05 1986-09-05 Canal system and cover for cleaning tube of canal

Country Status (12)

Country Link
BE (1) BE1000142A7 (hu)
DE (1) DE3727963A1 (hu)
FI (1) FI873838A (hu)
FR (1) FR2603632A1 (hu)
GB (1) GB2194805A (hu)
GR (1) GR871346B (hu)
HU (1) HU196636B (hu)
IT (1) IT1222586B (hu)
LU (1) LU86976A1 (hu)
NL (1) NL8702074A (hu)
NO (1) NO873706L (hu)
SE (1) SE8703439L (hu)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2699573A1 (fr) * 1992-12-07 1994-06-24 Fel Jean Louis Réseau d'égout pour local technique, procédé d'implantation et organes d'un tel réseau.
GB9614007D0 (en) * 1996-07-04 1996-09-04 West Of Scotland Water Cover
CN101831950B (zh) * 2010-04-01 2011-12-14 周佰兴 塑料检查井的井座及具有该井座的检查井
CN104563268B (zh) * 2014-12-31 2016-06-22 江苏河马井股份有限公司 空底无流槽检查井

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3263577A (en) * 1962-08-08 1966-08-02 Hiller Stanley Subterranean utility distribution system
FR2076239A5 (hu) * 1970-01-07 1971-10-15 Armosig
US3670894A (en) * 1970-01-19 1972-06-20 Edward L Friedl Ground surface drainage apparatus
FR2098919A5 (hu) * 1970-07-29 1972-03-10 Pont A Mousson
US3805826A (en) * 1972-12-26 1974-04-23 W Westerhoff Cover and relief valve for cleanout pipe
CA1164495A (en) * 1981-03-23 1984-03-27 Casper Cuschera Self-contained seal for drains
DE3240002A1 (de) * 1982-10-28 1984-05-10 Csongrád Megyei Víz- és Csatornamü Vállalat, Szentes Kanalsystem zur ableitung von abwasser und niederschlagswasser

Also Published As

Publication number Publication date
FI873838A (fi) 1988-03-06
FI873838A0 (fi) 1987-09-04
IT1222586B (it) 1990-09-05
IT8721789A0 (it) 1987-09-03
NL8702074A (nl) 1988-04-05
NO873706L (no) 1988-03-07
NO873706D0 (no) 1987-09-04
DE3727963A1 (de) 1988-03-31
GR871346B (en) 1988-01-12
FR2603632A1 (fr) 1988-03-11
LU86976A1 (de) 1988-12-13
SE8703439D0 (sv) 1987-09-04
BE1000142A7 (fr) 1988-05-10
GB2194805A (en) 1988-03-16
SE8703439L (sv) 1988-03-06
GB8720514D0 (en) 1987-10-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100550097B1 (ko) 관정의 방오,방수장치
CN102635157B (zh) 一种虹吸式雨水排放与回收系统
KR101847554B1 (ko) 수로변경형 오수받이
HU196636B (en) Canal system and cover for cleaning tube of canal
CN114809262A (zh) 一种市政维护用下水道除污设备
EP0025808B1 (en) Gutter for draining off water or the like from a hardened path
EP1238171B1 (de) Multimedia-schachtbauwerk
CN204530765U (zh) 具备雨水收集装置的检查井
US20210207357A1 (en) Overflow pipe system
US236740A (en) Sewering and draining cities
CN101096857A (zh) 管式集水接头和具有管式集水接头的集水排水装置
CN218757818U (zh) 用于海绵城市的道路排水装置
KR200399673Y1 (ko) 빗물 저장탱크
CN216429154U (zh) 免排污施工厕所
CN220335961U (zh) 一种信息化地下管廊防水结构
CN101096856B (zh) 排水集水系统
KR100649520B1 (ko) 가변 인버터 타입의 맨홀용 형틀 및 이를 이용한 맨홀
KR200265418Y1 (ko) 도로의 복합형 암거 구조
FI75635B (fi) Anordning foer anslutning av tvaettbaecken till avloppsroernaet.
HU189051B (en) Sewer system particularly for sewage drainage and in given case precipitate and groundwater drainage of settlements of low residential density
GB2544532A (en) Improvements relating to lateral pipes
CN104612182B (zh) 具备雨水中泥沙收集装置的检查井
KR910002414Y1 (ko) 도로용 복합 집수통
FI110707B (fi) Menetelmä ja laite putkien liittämiseksi viemärikaivon saneerauskaivoon
JPH083465Y2 (ja) マンホール用蓋

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HQB4 Licence granted & registered

Free format text: TOLNA MEGYEI VIZ ES CSATORNAMUE VALLALAT,HU

HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee