HU196606B - Process for producing antitumour platinum complexes and pharmaceutics comprising same - Google Patents

Process for producing antitumour platinum complexes and pharmaceutics comprising same Download PDF

Info

Publication number
HU196606B
HU196606B HU863866A HU386686A HU196606B HU 196606 B HU196606 B HU 196606B HU 863866 A HU863866 A HU 863866A HU 386686 A HU386686 A HU 386686A HU 196606 B HU196606 B HU 196606B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
formula
platinum
nitrate
compound
bis
Prior art date
Application number
HU863866A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT41808A (en
Inventor
Yukio Kameyama
Toshihiko Hashimoto
Fusaaki Shimizu
Kouichi Kitamura
Original Assignee
Sankyo Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sankyo Co filed Critical Sankyo Co
Publication of HUT41808A publication Critical patent/HUT41808A/hu
Publication of HU196606B publication Critical patent/HU196606B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07FACYCLIC, CARBOCYCLIC OR HETEROCYCLIC COMPOUNDS CONTAINING ELEMENTS OTHER THAN CARBON, HYDROGEN, HALOGEN, OXYGEN, NITROGEN, SULFUR, SELENIUM OR TELLURIUM
    • C07F17/00Metallocenes
    • C07F17/02Metallocenes of metals of Groups 8, 9 or 10 of the Periodic Table
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07FACYCLIC, CARBOCYCLIC OR HETEROCYCLIC COMPOUNDS CONTAINING ELEMENTS OTHER THAN CARBON, HYDROGEN, HALOGEN, OXYGEN, NITROGEN, SULFUR, SELENIUM OR TELLURIUM
    • C07F15/00Compounds containing elements of Groups 8, 9, 10 or 18 of the Periodic Table
    • C07F15/0006Compounds containing elements of Groups 8, 9, 10 or 18 of the Periodic Table compounds of the platinum group
    • C07F15/0086Platinum compounds
    • C07F15/0093Platinum compounds without a metal-carbon linkage
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P35/00Antineoplastic agents

Landscapes

  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
  • Steroid Compounds (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
  • Medicines Containing Antibodies Or Antigens For Use As Internal Diagnostic Agents (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás négyes koordinációs számú, kétvegyértékö platinának ciklusos karbamidszármazékokkal alkotott, új komplexei előállítására. Az ilyen komplexek értékes tumor-elleni aktivításúak és ugyanakkor jobb az oldékonyságuk, mint az ismert tumor-elleni hatású platinavegyületeké és platinakomplexeké.
A rákos megbetegedések jelentik manapság az egyik legnagyobb egészségügyi problémát, nem utolsósorban azért, mert gyakran igen nehéz a gyógyításuk. Ennek az a fő oka, hogy a tumoros sejtek és a normális sejtek közötti különbségek általában igen csekélyek, aminek az a következménye, hogy a tumoros sejtekre mérgező vegyületek mérgező hatásúak a normális sejtekre is. így tehát a rákos megbetegedések kemoterápiája általában attól a rendkívül korlátozott mértékű különbségtől függ, ami a tumoros sejteknek és a normális sejteknek a tumor-elleni hatású ágenssel szembeni érzékenységében jelentkezik.
Különböző platinavegy'ületekről ismert, hogy tumor-elleni hatásúak. így például a cisplatin-t (Rosenberg és munkatársai: Natúré, 222, 385 (1965) és a The Merck Index, 10. kiadás, 2289- monográfia (1983)] sikeresen használták tumorok kezelésében és ugyanerre a célra ajánlották a platina (H)-(1,2-diainino-ciklohexán)-maíonátot [lásd például a 4169 864. számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírást és Kidani és munkatársai által a Gann, 71, 637643. (1980) szakirodalmi helyen publikáltakat]. Mindkét platinakomplex mutat bizonyos szerkezeti hasonlóságot a következőkben ismertetendő találmány szerinti komplexekhez. Bár a találmány szerinti eljárással előállított platinakomplexekhez szerkezetileg kevésbé hasonló, említésre méltó egy nemrégiben hozzáférhetővé vált másik platinakomplex tumorok kezelésére, az úgynevezett carbonplatín [Drugs of the Future, 8. évfolyam, 6. szám 489491. o. (1983)]. A legtöbb ismert platinakomplexnek - beleértve az előzőekben ismertetetteket - azonban nagy a renális toxicitása és gyenge a vízoldhatósága, így nehéz ezeket feldolgozni alkalmas gyógyászati készítményekké.
Sikerült előállítanunk olyan új platinakomplexeket, amelyeknek jó a tumor-elleni aktivitása viszonylag csekély számú és mértékű mellékhatás, így például renális toxieitás vagy csontvelő-szupresszió mellett, továbbá amelyeknek jó a vízoldékonysága.
A találmány tárgya tehát eljárás négyes koordinációs számú, kétvegyértékű platina ciklusos karbamidszármazékokkal képzett komplexei, azaz az (I) általános képletű komplexek - a képletben
A jelentése 2-5 szénatomot tartalmazó alkiléncsoport;
0=C=N jelentése O=C—N vagy 0—C=N;
L* és L2 azonos vagy eltérő jelentéssel hidroxo- vagy etilén-karbamid-csoport — alkot;
Xp jelentése p vegyértékű szervetlen anion; és π értéke 0,1,2 vagy 3 előállítására. A találmány értelmében úgy járunk el, hogy valamely (111) általános képletű platinakompllexeket — a képletben
XP~ jelentése a korábba t megadott, n’ értéke 0,1 vagy 2 és
Y és Y’ képletű csoportó': alkot — valamely (V) általános képletű vegyülettel - a képletben A jelentése a korábban megadott — reagáltatunk.
A találmány szerinti eljárással előállítható (I) általános képletű komplexek a gyógyszergyártásban szokásosan használt hordozó- és/vagy egyéb segédanyagokkal Összekeverve szokásos módszerekkel tumorelleni hatású gyógyászati készítményekké alakíthatók. Az ilyen készítmények felhasználhatók az állat- és a humán gyógyászatban.
Az (I) általános képletű komplexekre jellemző, hogy ligandumként legalább egy (V) általános képletű ciklusos karbamid-származékot tartalmaznak, illetve L1 és L2 jelentésétől függően két ilyen ligandumot is tartalmazhatnak Ennél a lígandumnál, illetve ezeknél a iigandumoknái feltételezzük, hogy az együk platinaatomhoz a kapcsolódás az iminocsoport nitrogénatomján át, míg a másik platinaatomhoz a kapcsolódás az 0=C=N csoport nitrogén- vagy oxigénatomján át történik.
Az O=-C==N csoport O=C-N vagy O-C=N képletű csoport vagy e kétféle szerkezet olyan rezonanciahibridje lehet, amelynél a negatív töltés a csoportban eloszlik.
„A”jelentése 2-5 szénatomot tartalmazó, egyenes vagy elágazó szénláncú alkiléncsoport. Az alkiléncsoport két .„szabad” vegyértéke különböző szénatomokhoz kapcsolódhat és előnyösen így is kapcsolódik —, de kapcsolódhat azonos szénatomhoz (ilyen esetekben az ilyen csoportot néha alkilidéncsoportnak is nevezik). „A” jelentésében ez a csoport előnyösen legalább 2 szénatomot tartalmazó, egyenes láncú, alfa-omega-alkiléncsoport, amelynek lánca helyettesítetlen vagy legalább egy alkiiesoportta! helyettesített lehet, azzal a megkötéssel, hogy a láncban és az alkilhelyettesítőben vagy -helyettesítőkben összesen legfeljebb 5 szénatom van. Az ilyen csoportokra példa képpen a következőket említhetjük:
-(CHí )i CH-, - CH<; - CH(CH3 )CH2
-CIKCHsjCIKCH-,) ; (Cfl2), - ;
-CH(CH3 )CH2 CH2 -; -CH2 CH(CH3 )CH2 -;
-CH(CH3)CH(CH3)CH2 - ; -CH(CH3)CH2CH(CH3)-;
-(CH2 )4 -; -CH(CB3 )CH2 CH2 CH2 -; és
-(CH2)S-.
Ezek közül előnyös a (CH2)2 — és a — (CH2)3 — csoport.
Ha valamely (I) általános képletű komplex Xp_ szervetlen aniont tartalmaz, ennek az anionnak a milyensége a találmány szempontjából nem lényeges, feltéve, hogy 1? és L2 vonatkozásában említett módon gyógyászatilag elfogadható. Xp~ jelentésére példaként a nitrát-, perklorát-, szulfát- és a karbonátiont említhetjük, különösen előnyös a nitrát- és a szulfátion.
,p” értéke teljes mértékben függ az L1 és L2 ligandumok jellegétől, minthogy a két kétvegyértékű platinaatom négy pozitív töltést reprezentál és az (í) általános képleten belül látható (íl) áM alános kévUtö
196 606 csoport egyetlen negatív töltést reprezentál, így L1, L2 és ΧΡ_ összesen három pozitív töltést kell, hogy kiegyenlítsen. Így például L1 és L2 egyaránt egyvegyértékű aniont jelent, akkor n értéke 1; ha L1 jelentése semleges ügandum és L2 egyvegyértékű aniont jelent, akkor n értéke 2; haL1 és L2 egyaránt semleges ligandumot jelent, akkor n értéke 3; és ha L1 és.L2 közül az egyik kétvegyértékíí aniont, míg a másik egyvegyértékű aniont jelent, akkor n értéke 0.
Szakember számára érthető, hogy az (I) általános képletű komplexek esetében különböző izomerek jelenléte lehetséges, a komplexben levő két ciklohexán-diamin molekula konfigurációjától függően, így például mindkét ciklohexán-diamin Ügandum cisz-izomer, transz-izomer vagy ezek elegye és a molekulán belül a két ciklohexándiamin-ligandum azonos vagy különböző izomer lehet. A transz-izomerek esetében optikai aktivitás lehetséges, ilyenkor a D-enantiomer, az L-enantiomer vagy a racemát lehet jelen.
Az (1) általános képletű vegyületek előállíthatok úgy, hogy a (III) általános képletű vcgyiilclek szükebb csoportját alkotó (lila) általános képletű vegyületek — a képletben n és Xp_ jelentése a korábban megadott, míg Z és Z’ hidroxilcsoportot — vagy (IHb) általános képletű vegyületek - a képletben Xp~ jelentése a korábban megadott — valamelyikét valamely (V) általános képletű vegyülettel - a képletben A jelentése a korábban megadott — reagáltatjuk.
Ezeket a reagáltatásokat előnyösen a következőkben az A. és B. módszereknél ismertetett módon hajtjuk végre.
A. módszer
Platina(II)-diklór-cisz-(l ,2-diamino - ciklohexán)-t 2 mólekvivalens ezüst-nitráttal vagy 1 mólekvivalens ezüst-szulfáttal reagáltatunk, amikor Z és Z’ helyén egyaránt vízmolekulát és Xp_ helyén nitrát- vagy szulfátiont tartalmazó (lila) általános képletű vegyiiletet, azaz platina(II)-diakvo-cisz-(l ,2-diamino-ciki ohexán)-nitrátot vagy' -szulfátot kapunk. Xp_ helyén más anionokat tartalmazó (Illa) általános képletű vegyületek ugyanígy, de más megfelelő ezüstsót használva állíthatók elő. A reagáltatást előnyösen vizes oldatban hajtjuk végre. A reakcióliőmérséklet nem különösebben lényeges, ezért célszerűnek találtuk a reagáltatást szobahőmérséklet körüli hőmérsékleten végezni.
Az így kapott (Illa) általános képletű vegyületet ezután valamely (V) általános képletű ciklusos alkilén-karbamíd-származékkal reagáltatjuk. Egy mól (Illa) általános képletű vegyületre vonatkoztatva előnyösen 0,5—4 mólekvivalens (V) általános képletű vegyületet használunk. A reagáltatást előnyösen semleges körüli pH értéken hajtjuk végre és ezt alkalmas bázis adagolásával biztosítjuk. Az alkalmazott bázis milyensége nem lényeges, feltéve, hogy a reakciót nem zavaqa. Alkalmas bázisok az alkálifém-hidroxidok, például a nátrium-hidroxid, amelyet előnyösen közei 1 n vizes oldat formájában használunk. A reakció széles hőmérséklettartományban végbemegy, ezért a konkrét esetben alkalmazott hőmérséklet nem különösebben lényeges. Előnyösen a 0 °C és 100 °C, különösen előnyösen szobahőmérséklet és 60 °C közötti hőmérsékleten dolgozunk, előnyösen keverés közben. A reakcióidő széles tartományban, számos tényezőtől, például a reagensek milyenségétől és a reakcióhőmérséklettől függően változhat. A fentiekben említett szélesebb hőmérséklettartományon belül azonban általában 1 óra és 40 nap közölii Idő normál körülmények között elegendőnek bizonyul, míg az előnyösebb hőmérséklettartományon belül 10 óra és 30 nap közötti idő bizonyul elegendőnek.
Az így képződött (I) általános képletű vegyületet a reakcióelegyből bármely e célra alkalmas módszerrel elkülöníthetjük. így például a reakcióelegyet betöményíthetjük csökkentett nyomáson végzett bepárlás útján, majd szerves oldószert adagolhatunk az előállítani kívánt (I) általános képletű vegyület kicsapására. Az e célra használt szerves oldószer milyensége nem lényeges, bár mi előnyösnek tartjuk vízzel elegyedő szerves oldószer, például alkohol (így például metanol, elanol vagy izopropanol) vagy éter (például dietil-éter) használatát. Az így képződött csapadékot például szűréssel gyűjthetjük össze, az (I) általános képletű terméket kapva. Ezt azután kívánt esetben tovább tisztíthatjuk kromatográfiásan, például ioncserélőgyantát, így például a Diaion CHP20P vagy Sephadex márkanevű gyanták valamelyikét használva.
B. módszer
Az A. módszernél ismertetett módon előállítjuk platina(II)-diakvo-cisz-(l,2-diamino-ciklohexán)-nitrát vagy -szulfát vizes oldatát, majd ehhez az oldathoz bázikus hidroxidot (előnyösen alkálifém-hidroxidot, például nátrium-hidroxidot) adunk, előnyösen egy mól nitrátra vagy szulfátra vonatkoztatva 1 mólekvivalens mennyiségben. Az így kapott elegyet azután reagálni hagyjuk, amikor a megfelelő (lHb) általános képletű vegyületet, azaz bisz[hidroxo-cisz(l ,2-diamino-ciklohexán)-platina(II)]-nitrátot vagy -szulfátot kapjuk. A reakcióhőmérséklet nem különösebben lényeges, általában előnyösen szobahőmérséklet körüli hőmérsékleten dolgozunk. A reagál tatáshoz szükséges idő széles határok közölt változhat, rendszerint azonban 1 óra és 14 óra közötti idő elegendőnek bizonyul. Az előállítani kívánt (IHb) általános képletű vegyületet ezután úgy különítjük el, hogy a reakcióelegyből a vizet elpárologtatjuk. Ezután az így kapott köztitermék vizes oldatát (amelyet a víz nem teljes elpárologtatása vagy vízben oldás útján kapunk) valamely (V) általános képletű ciklusos alkilén-karbamidszármazékkal reagáltatjuk, egy mól platinakomplexre vonatkoztatva 0,5-4 mólekvivalens (V) általános képletű vegyületet használva. A reagáltatást széles hőmérséklettartományban végrehajthatjuk, de általában célszerűnek találtuk a szobahőmérséklet és 50 °C közötti hőmérsékleteket. A reakcióidő széles határok között, számos tényezőtől, de elsősorban a reakcióhőmérséklettől függően változhat. 1—20 nap rendszerint elegendőnek bizonyul. Ezután a reakcióelegyet az
196 606
A. módszernél ismertetett módon feldolgozhatjuk a termék elkülönítése céljából.
A találmány szerinti eljárással előállított (1) általános képletű vegyületek kiváló tumor-elleni hatásúak és ez a hatás összemérhető vagy jobb a ciszpiatin és a carboplatin hatásával, illetve hatásánál. Teljesen meglepő módon azt találtuk továbbá, hogy az (I) általános képletű vegyületek hatásosak a ciszplatinnal szemben rezlsztens egész leukémia L1210 törzs ellen. További lényeges előnyük, hogy meglepően csekély a mellékhatásuk, például renális toxicitásuk és csontvelő-szupressziójuk, ugyanakkor igen nagy a vízoldékonyságuk, ami megkönnyíti beadásukat.
Bár a beadás módját illetően nincs különösebb korlátozó tényező, mint tumor-elleni hatású vegyületeket, a találmány szerinti eljárással előállított (I) általános képletű platinakomplexeket előnyösen párén terálisan, például injekció formájában adjuk be. A dózis a beteg korától, testsúlyától és állapotától, továbbá a tumor típusától és súlyosságától függően változhat, általában azonban előnyösnek tartjuk felnőtteknek napi 10 mg és néhány g közötti hatóanyagmennyiség beadását, általában többszöri beadással.
A találmányt közelebbről a következő példákkal kívánjuk megvilágítani. Az ezekben a példákban használt kiindulási anyagok egyikének előállítását a következő referenciapéldában ismertetjük.
Referenciapélda bisz[Hidroxo-cisz-(transz-(L)-l ,2-diamino-ciklohexán) -platina(II)]-nitrát [(VI) képletű vegyület] g platina(II)-cisz-diklór-(transz-(L)-l ,2-diaminociklohexán) 200 ml vízzel készült szuszpenziójához 8,55 g ezüst-nitrátot adunk, majd az így kapott elegyet szobahőmérsékleten 5 napon át keverjük. Ezután az oldhatatlan részt Celite márkanevű szűrési segédanyag segítségével eltávolítjuk, majd a kezdetben 2,18 pH értékű szűrlet pH-ját 7,00 értékre beállítjuk 1 n vizes nátrium-hidroxid-oldat adagolásával. A reakcióelegyet ezután szobahőmérsékleten egy éjszakán át keveijük, majd csökkentett nyomáson a vizet addig párologtatjuk el, míg a cím szerinti vegyület kristályai kicsapódnak. Az első kicsapás 7,28 g mennyiségű kristályt ad. Ezeket elkülönítjük, majd a víz elpárologtatását tovább folytatjuk, további 2,38 g mennyiségben kristályokat kapva.
NMR-spektrum (400 MHz, D2O) δ ppm:
0,91 (4H, multiplet);
1,03 (4H, multiplet);
1,33 (4H, multiplet);
1,78 (4H, multiplet);
2,0-2,16 (4H, multiplet).
7. példa
Hidroxo-(N,0-etilén-karbamid)-bisz[cisz-(transz(L)-l,2-diamino-ciklohexán)-p)atina(H)]-nitrát [(VII) képletű vegyület j
270 ml, a referenciapéldában ismertetett módon előállított biszfhidroxo - cisz - (transz - (L) -1,2-diamino-ciklohexán)-platina(ll)]-nitrátból 5,5 g-ot tartalmazó vizes oldathoz hozzáadunk 0,871 g etílén-karbami'dot, majd az így kapott oldatot nitrogéngáz áramában 28 °C-on 10 napon át keverjük. Ennek az időnek az elteltekor az oldhatatlan részt szűréssel eltávolítjuk, majd a vizet csökkentett nyomáson elpárologtatjuk, közel 10 ml térfogatú vizes koncentiátumot kapva. Ehhez a koncentrált vizes oldathoz 100 ml etanolt adunk, majd a kivált csapadékot szűréssel elkülönítjük. Ennek a csapadéknak a teljes mennyiségét (1,8 g) közel 500 mi Diaion CHP 20P gyantát tartalmazó kromatográfiás oszlopra visszük fel, majd az oszlopot vízzel cluáljuk. Az. cluátumot fagyasztva szárítjuk, 0,6 g mennyiségben a cím szerinti vegyületet kapva színtelen porként.
A cím szerinti vegyület mint csapadék kiszűrésekor kapott szűrlethez közel 400 ml dietil-étert adunk. A kapott 2,4 g csapadékot ugyanerre a Diaion CHP 20P gyantát tartalmazó oszlopra felvisszük, majd vízzel eluálunk. Az eluátum fagyasztva szárításakor további 0,8 g cím szerinti vegyületet kapunk színtelen porként.
NMR-spektrum (400 MHz, D2 0) δ ppm:
0.93 (4H, triplet);
1,02 (2H, kvartét);
1,06 (2H, kvartét);
1,36 (4H, dublet);
1,77-1,83 (4H, multiplet);
2,01 (2H, tripleí);
2,07 (1H, dubletek tripletje);
2,10 (1H, dubletek tripletje);
3,17 (2H, multiplet);
3,73 (2H, multiplet).
IR-spektrum (KBr)nmaxcrn'!:
3430, 3200,3100,2940,1693,1615. Tömegspektrum (m/z): 780 (M—NO3), 717 (780—
HN03).
2. példa
Hidroxo-(N,0-etiién-kíirban?íd)-bisz[cisz-(transz(D)-l,2-diamino-ciklohexán)-platina(ll)]-nítrát [(VIII) képletű vegyület]
170 ml, a referenciapéldában ismertetett módszerhez hasonló módon előállított bisz[hídroxo-cisz(transz-(D) - 1,2-diamino-ciklohexán)-platjna(n)]-nitrátból 3,43 g-ot tartalmazó vizes oldatot és 0,547 g
196 606 etilén-karbamidot az 1. példában Ismertetett módon , reagáltatunk, majd a reakcióelegyet az ugyancsak az ! 1. példában ismertetett módon feldolgozzuk. így 0,9 g mennyiségben a cím szerinti vegyületet kapjuk színtelen por formájában. NMR- és IR-spektruma azonos az 1. példa szerinti termékével.
3. példa
Hidroxo-(N,0-etílén-karbamid)-bisz[cisz-(cisz-l ,2diamino-ciklohexán)-platina(Il)]-nitrát [(XIV) képletű vegyület]
200 ml, a referenciapéldában ismertetett módszerhez hasonló módszerrel előállított bisz[hidroxo-cisz(cisz - 1,2 -diamino-ciklohexán)-platina(II)]-nitrátból
2,79 g-ot tartalmazó vizes oldathoz 0,39 g etilén-karbamidot adunk, majd az így kapott reakcióelegyet nitrogéngáz áramában 28 °C-on 13 napon átkeveijük. Az oldhatatlan részt kiszűrjük, majd a szűrletből a vizet csökkentett nyomáson elpárologtatjuk, míg közel 100 ml térfogatú vizes oldatot kapunk. Ezt a koncentrált oldatot fagyasztva szárítjuk. Az ekkor kapott porhoz 4 ml vizet és 100 ml etanolt adunk, majd a kapott oldatból az oldhatatlan részt kiszűrjük. A szűrlethez 600 ml dietil-étert adunk, a kivált csapadékot szűréssel elkülönítjük és az előzőleg kiszűrt oldhatatlan résszel egyesítjük. A kapott porelegyet felvisszük közel 500 ml Diaion CHP 20P márkanevű gyantára, majd az oszlopot vízzel eluáljuk. A kapott eluátum fagyasztva szárításakor 1 g mennyiségben a cím szerinti vegyületet kapjuk színtelen porként.
IR-spektrum (KBr)pmaxcm_I:
3430,3200,1690,1615.
4. példa
Hidroxo-(N,0-etilén-karbamid)-bisz[eisz-(transz-(L>
l,2-diamino-ciklohexán)-platina(II)-jiitrát]
150 ml, 10 millimól platina(II)-diakvo-cisz-(transz(L)-l ,2-diamino-cikIohexán)-nitrátot tartalmazó vizes oldathoz 1,2 g etilén-karbamidot, majd az oldat pH értékének 7-re való beállításához elegendő mennyiségű 1 n vizes nátrium-hidroxi d-oldatot adunk. Az így kapott reakcióelegyet 28 °C-on 10 napon át keverjük, majd az 1. példában ismertetett módon feldolgozzuk, tgy 0,8 g mennyiségben a cím szerinti vegyületet kapjuk. NMR- és IR-spektruma azonos az 1. példa szerinti termékével.
5. példa
Fej-fej állású bisz(N,O-etilén-karbamid)-bisz[cisz(transz-(L)-l ,2-diam. no-ciklohexán)-píatina(Il)]nitrát [(IX) képletű vegyület] és fej-farok állású bisz(N,0-etilén-karbamid)-bisz[cisz-(transz-(L)-l,2diainino-ciklohexán)-platina(H)]-nitrát [(X) képletű vegyület] (i) 400 ml, a referenciapéldában ismertetett módon előállított bisz[hidroxo-cisz-(transz-(L)-l ,2-diamino-ciklohexán)-platina(II)]-nitrátból 7,51 g-ot tartalmazó vizes oldathoz hozzáadunk 6,8 g etilén-karbamidot, majd az így kapott reakcióelegyet keverés közben 16 órán át 50 °C-on melegítjük. Ezt követően az oldhatatlan részt kiszűrjük, majd a szűrletből a vizet csökkentett nyomáson addig párologtatjuk el, míg közel 15 ml tömény oldatot kapunk. Ehhez a koncentrált oldathoz hozzáadunk közel 100 ml etanolt és közel 500 ml dietil-étert, majd a kivált csapadékot kiszűrjük. A csapadékot közel 1 liter Diaion CHP 20 P márkanevű gyantát tartalmazó kromatográfiás oszlopra felvisszük, majd az oszlopot vízzel eluáljuk. A cím szerinti vegyület kétféle izomeijét (a fej-fej és a fejfarok állású izomerek) külön-kiilön eluáljuk, majd az egyes eluátumokal fagyasztva szárítjuk. Az első eluátuniból 0,9 g (1) izomert, míg a másodikból 1,3 g (2) izomert kapunk. Eddig még nem állapítottuk meg, hogy melyik izomer melyik állású.
(1) izomer
NMR-spektrum (400 MHz, D2O) δ ppm:
0,93 (4H, triplet);
1,03 (2H, kvartét);
1,06 (2H, kvartét);
1,37 (4H, dublet);
1,80 (4H, dublet);
2,05 (4H, multiplet);
3,13 (4H, multiplet);
3,62 (4H, multiplet).
(2) izomer
NMR-spektrum (400MHz,D20) δ ppm:
0,95 (411, triplet);
1,05 (4H, multiplet);
1,35 (4H, duplet);
1,80 (4H, multiplet);
1,99 (1H, multiplet);
2,20 (3H, multiplet);
3,23 (4H, multiplet);
3,90 (4H, multiplet);
196 606 (ii) 10 ml, 1 millimól platina(II)-diakvo-cisz(transz-(L)-l ,2-diaminö-ciklohexán)-nitrátot tartalmazó vizes oldathoz 0,34 g etilén-karbamidot, majd az oldat pH értékének 7-re való beállításához szükséges mennyiségű 1 n vizes nátrium-hidroxid-oldatot adunk. Az így kapott elegyet 28 °C-on 1 napon át, majd 50 °C-on 16 órán át keverjük. Ezt követően a reakcióelegyet az (i) lépésben ismertetett módon feldolgozzuk, 0,8 g mennyiségben (I) izomert és 0,12 g mennyiségben (2) izomert kapva, melyeknek fizikai tulajdonságai megegyeznek az (i) lépés szerinti termékével.
6. példa
Fej-fej állású bisz(N,O-etilén-karbamid)-bisz[cisz(transz-(D)-l ,2-diamino-ciklohexán)-platina(H)J-nitrát [(XI) képletű vegyület] és fej-farok állású bisz(N,0etilén-karbamid)-bisz[cisz-(transz-(D)-l,2-diaminociklohexán)-platina(ll)]-nitrát [(XII) képletű vegyület] (i) Az 5. példa (i) részében ismertetett módon járunk el, de kiindulási anyagként bisz[hidroxo-cisz(transz-(D)-l,2-diamino-ciklohexán)-platina(H)]-nitrátot használunk. így a cím szerinti vegyület kétféle izomerjét kapjuk, amelyeknek NMR-spektrumai megegyeznek az 5. példa (i) részében ismertetett módon előállított megfelelő izomerekéivel.
(ii) Az 5. példa (ii) részében ismertetett módon járunk el, de kiindulási anyagként 1 millimól platina(II) - diakvo - cisz - (transz - (D)-1,2 - diamino -ciklohexán)-nitrátot tartalmazó vizes oldatot használunk. így a jelen példa (i) részében említett kétféle izomert kapjuk.
7. példa
680 mg ezüst-nitrát 14 ml vízzel készült oldatához 760 mg platina(II)-cisz-diklór-(transz-1,2-diamino-ciklohexán)-! adunk, majd az így kapott oldatot szobahőmérsékleten egy éjszakán át keverjük, miközben alumíniumfóliával óvjuk a fénytől. Ezt követően akicsapódott ezüst-kloridot kiszűijük, majd a szűrlethez 344 mg etilén-karbamidot és ezután a pH értékének 7-re való beállításához szükséges mennyiségű 1 n vizes nátrium-hidroxid-oldatot adunk. Az így kapott reakcióelegyet szobahőmérsékleten 12 órán át keverjük, majd csökkentett nyomáson végzett bepárlással 3 ml térfogatra koncentráljuk. Ehhez a tömény vizes oldathoz 70 ml etanolt és 60 ml dietil-étert adunk, majd a kivált csapadékot kiszűijük, 435 mg mennyiségben platina- etilén-karbamid komplexet kapva színtelen porként. Ez a komplex az 1. példa szerinti vegyületnek megfelelő D,L-vegyület és az 5. példa szerinti vegyület két izomerjének megfelelő D,L-vegyületek keveréke.
IR-spektrum (KBr)nmaxcrn 1:
3200,3100,1690,1630, 1390, 1130.
8. példa
312 mg ezüst-szulfát és 380 mg platina(II)-cisz-diklór-(transz-l ,2-diainlno-ciklohcxán) 7 m vízzel készült szuszpenzióját 50 °C-os fürdőhőmérsékleten tartott olajfürdőn 4 napon át keverjük, miközben a reakcióelegyet alumíniumfóliával védjük a fénytől. Ezt követően a kicsapódott ezüst-kloridot kiszűrjük, majd a szűrlethez 172 mg etilén-karbamidot és ezután a PH értékének 7-re való beállításához szükséges mennyiségű 1 n vizes nátrium-hidroxid-oldatot adunk. Az így kapott reakcióelegyet 50 °C.-on 10 órán át keveijük, majd csökkentett nyomáson végzett bepárlással közel 2 ml térfogatra betöményítjük. Ehhez a tömény vizes oldathoz 15 ml etanolt és 50 ml dietil-étert, majd a kivált olajos csapadékhoz izopropanolt adunk. Az ekkor kivált porszerfí csapadékot szűréssel elkülönítjük, amikor 376 mg mennyiségben platina - etilénkarbamid komplex szulfátját kapjuk színtelen por formájában. Ez a komplex az 1. példa szerinti vegyületnek megfelelő D,L-vegyület és az 5. példa szerinti vegyület két izomeijének megfelelő D,L-vegy(iletek szulfátjainak keveréke.
IR-spektrum (KBr)^maxcm_1:
3200,3080, 1690, 1630, 1180.
9. példa
Hidroxo-(N,0-propilén-karbamid)-bísz[cisz-(transz(D) 1,2-diamino-ciklohexán)-platina(H)]-nitrát [(XII) képletű vegyület]
390 ing. a referenciapéldában ismertetett módszerhez hasonló módszerrel előállított bisz[hidroxo-cisz(transz-(D)-l,2-diamino-cÍklohexán)-platína(H)]-nitrátot tartalmazó vizes oldathoz 100 mg propílén-karbamidot adunk, majd az így kapott reakcióelegyet 40 °C-on 1 hónapon át állni hagyjuk. Ezt követően csökkentett nyomáson a vizet elpárologtatjuk, majd a maradékot közel 50 ml Diaion CHP 20P márkanevű gyantával töltött oszlopra felvisszük. Az oszlopot vízzel eluáljuk, majd az eluátumot fagyasztva szárítjuk, így 302 mg mennyiségben a cím szerinti vegyületet kapjuk.
NMR-spektrum (270 MHz, D2O) δ ppm:
0,8-1,3 (8H, multiplet);
1.3- 1,6 (8H, multiplet);
1,75-2,0 (4H, multiplet);
2,2-2,45 (2H, multiplet);
2,9-3,0 (2H, multiplet);
3.4- 3,5 (2H, multiplet).
A következő ismertetésre kerülő biológiai aktivitási kísérletekben használt kísérleti állatok CDFi törzsbeli, 8—9 hetes, 20—25 g súlyú nőstény egerek. A standard L1210 leukémia sejteket Dr. T. Yantamoto-tól, az Insíitute of Medical Science, University of Tokyo, Japán, orvosától, míg a cisplatinnal szemben rezisztens L1210 sejtvonalat (L1219/CDDP)
-6n
196 606
Dr. Τ. Tashiro-tól, a Cancer Chemotherapy Centre, Japanese Foundation fór Cancer Research, Tokyo, Japán, orvosától kaptuk. In vitro érzékenységre vonatkoztatva a cisplatinnal szemben rezisztens sejtvonal rezisztenciájának mértéke 40-szerese a parens L1210 sejtvonalnak.
1. kísérlet
CDF, egereket intraperitoneálisan beoltunk L1210 sejtekkel (105 sejt/egér). Az 1. példa szerinti vegyületet és carboplatint feloldunk 5 térfogat%-os vizes mannít-oldatban, míg cisplatint 5 térfogat%-os, fiziológiás sóoldattal készült mannít-oldatban. Mindegyik hatóanyagot a tumor implantálását követő 1. és 4. napon intraperitoneális injekcióval adjuk be. Az egyes kísérleti csoportokban az egerek száma 6.
Az élettartamnövekedést (increase in lífe span: ILS) a következőképpen számítjuk ki:
1LS % = [(St/Su) -11 · 100 ahol
St = a kezelt egerek túlélési napjai számának súlyozott átlaga; és
Su= a kezeletlen egerek túlélési napjai számának súlyozott átlaga.
A kapott eredményeket az 1. táblázatban ismertetjük.
2. kísérlet
Az 1. kísérletnél ismertetett módon járunk el, mindössze azzal a különbséggel, hogy tumorsejtekként cisplatinnal szemben rezisztens L1210/CDDP sejteket használunk. A kapott eredményeket a 2. táblázatban adjuk meg.

Claims (6)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás az új (I) általános képletű platinakomplexek — a képletben
    A jelentése 2—5 szénatomot tartalmazó alkíléncsoport;
    O -C N jelentése O C N vagy O C -~ N;
    10 L1 és L2 azonos vagy eltérő jelentéssel hidroxo-vagy etilén-karbamid-csoport;
    Xp~ jelentése p vegyértékű szervetlen anion, előnyösen nitrát vagy szulfát, és n értéke 0,1,2 vagy 3 — előállítására, azzal jellemezve, hogy valamely (IH) általános képletű platinakomplexet - a képletben Xp~ jelentése a korábban megadott, n’ értéke 0,1 vagy 2; és
    Y és Y’ hidroxilcsoportot jelent vagy (IV) általános képletű csoportot alkot valamely (V) általános képletű vegyülettel — a képletben A jelentése a korábban megadott - reagáltatunk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás Xp_ helyén nitrát- vagy szulfát-iont tartalmazó (I) általános képletű Pt-komplex előállítására, azzal jellemezve, hogy Xp~ helyén nitrát- vagy szulfátiont tartalmazó (III) általá. nos képletű vegyületet használunk.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárási? ésL2 helyén egyformán hidroxoiont tartalmazó (I) általános kép35 Jetii vegyületek előállítására, azzal jellemezve, hogy
    Y és Y’ helyén hidroxil-csoportot tartalmazó (III) általános képletű vegyületből indulunk ki.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti eljárás I? és I? he40 lyén együttesen etilén-karbamid-csoportot tartalmazó
    1. táblázat
    Kísérleti vegyület Dózis (mg/kg) Súly változás (g)n Átlagos túlélési idő (nap) ILS (%) Túlélők száma a 42. napon Kezeletlen kontroll - + 1,9 8,4 - 0/6 1. példa szerinti vegyület 5 +2,6 9,0 7 0/6 10 +2,8 11,0 31 0/6 20 +2,2 16,0 90 0/6 40 +0,4 35,0 317 2/6 80 +0,2 >41,7 >396 3/6 160 -3,0 >41,7 >396 3/6 240 (2/6, toxikus) >41,9 >399 4/6 320 (5/6, toxikus) 4,8 -43 0/6 earboplatin 5 + 1,3 9,0 7 0/6 10 +2,0 9,0 7 0/6 20 +0,8 9,0 7 0/6 40 +0,4 9,2 10 0/6 80 -os 10,3 23 0/6
    -7196 606
    1. táblázat folytatása Kísérleti vegyűiet Dózis (mg/kg) Súly változás (g)° Átlagos túlélési idő (nap) ILS (%) Túlélők száma a 42.napon cisplatin 0,625 + 1,6 9,1 8 0/6 1,25 +25 9,7 15 0/6 2,5 + 1,7 13,3 58 0/6 5 -35 39,0 364 2/6 10 -5,5 (6/6, toxikus) 10,3 23 0/6
    9 Testsúly változás 1 -tői 7. napig
    2. táblázat
    Kísérleti vegyület
    ILS Túlélők száma (%>) a 30. napon
    Súlyváltozás Átlagos túlélési (g)D idő
    Dózis (mg/kg)
    Kezeletlen +2,6 9,1 - 0/12 1. példa szerinti vegyület 5 +2,4 10,8 19 0/6 10 +2,3 13,3 46 1/6 20 +2,2 20,0 120 2/6 40 -0,3 >30,0 >230 6/6 80 -0,5 >30,0 >230 6/6 160 -1,8 >30,0 >230 6/6 carboplatin 30 + 1,2 9,9 9 0/6 60 -0,6 9,8 8 0/6 cisplatin 25 + 1,0 9,3 2 0/5 5,0 -1,9 9,9 9 0/6
    ^Testsúlyváltozás 1-től 7. napig.
    (I) általános képletű vegyületek előállítására, azzal jellemezve, hogy a (111) általános képletű vegyületet 2 egyenértéknyi (V) általános képletű vegyülettel reagáltatjuk.
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti eljárás az (I) általános képlet alá eső következő vegyületek előállítására: hidroxo - (N,0 -etilén-karbamid)- biszfcisz - (transz (L)-l ,2-diatnino-cikl ohexán )-platína(iI)J-nitrát;
    hidroxo - (N,0 - etilén-karbamid) - bisz[cisz - (transz(D)-1,2-d iamin o-cikl ohexán )-pla tin a(II)j -nitrá t; hidroxo - (N,0 - etilén-k arbamid) - biszfcisz - (cisz1.2- diám ino-ciklohexán)-platina(II)]-nitrát;
    bisz - (N,)-etilén-karbamid) -bisz[cisz - (transz-(L)1.2- díamíno-cíklohexán)-platina(ll)]-nitrát;
    bisz - (Ν,Ο-etilén-karbatnid) - bisz/cisz - (transz(D)-l ,2-diamino-ciklohexán)-platina(II)-nitrát, és hidroxo -(N ,0-propilén-karbamid)- bisz [cisz - transz(D)-l,2-diamino-ciklohexán)-platina(II)j-nitrát,
  6. 6. Eljárás gyógyászati készítmények előállítására, azzal jellemezve, hogy valamely, az 1. igénypont szerinti eljárással előállított (1) általános képletű platina40 komplexet - a képletben
    A jelentése 2-5 szénatomot tartalmazó alkiiéncsoport;
    45 0=C=N jelentése O=C-N vagy O-C=N;
    L1 és L2 azonos vagy eltérő jelentéssel hidroxo- vagy etilén-karbamid-csoport;
    Xp- jelentése p vegyértékű szervetlen anion; és n értéke 0, 1,2 vagy 3 50 a gyógyszergyártásban szokásosan használt hordozóés/vagy egyéb segédanyagokkal összekeverve gyógyászatikészítménnyé alakítunk.
    azzal jellemezve, hogy megfelelő reagenseket és reakciókörülményeket választunk.
HU863866A 1985-09-06 1986-09-05 Process for producing antitumour platinum complexes and pharmaceutics comprising same HU196606B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP19709785 1985-09-06

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT41808A HUT41808A (en) 1987-05-28
HU196606B true HU196606B (en) 1988-12-28

Family

ID=16368672

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU863866A HU196606B (en) 1985-09-06 1986-09-05 Process for producing antitumour platinum complexes and pharmaceutics comprising same

Country Status (15)

Country Link
EP (1) EP0214862B1 (hu)
JP (1) JPH0655752B2 (hu)
KR (1) KR890004351B1 (hu)
CN (1) CN1016345B (hu)
AT (1) ATE61560T1 (hu)
AU (1) AU581101B2 (hu)
CA (1) CA1281327C (hu)
DE (1) DE3678070D1 (hu)
DK (1) DK166825B1 (hu)
ES (1) ES2001669A6 (hu)
FI (1) FI83086C (hu)
HU (1) HU196606B (hu)
NO (1) NO172184C (hu)
PH (1) PH25038A (hu)
SU (1) SU1565347A3 (hu)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH0665648B2 (ja) * 1985-09-25 1994-08-24 塩野義製薬株式会社 白金系抗癌物質の安定な凍結真空乾燥製剤
DK252688A (da) * 1987-05-08 1988-11-09 Sankyo Co Antitumorplatinkomplekser, fremgangsmaade til fremstilling deraf, samt deres terapeutiske anvendelse
EP0897389B1 (fr) * 1996-03-11 2002-07-03 Yoshinori Kidani Complexes de platine dinucleaires, procede pour leur preparation et compositions pharmaceutiques en contenant
ITMI991508A1 (it) 1999-07-09 2001-01-09 Novuspharma Spa Nitrati di bis-platino complessi con ligandi poliamminici

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH617587A5 (hu) * 1974-09-05 1980-06-13 Engelhard Min & Chem
US4207416A (en) * 1974-09-05 1980-06-10 Engelhard Minerals & Chemicals Corporation Ethylenediamineplatinum(II) 2,4-dioxopyrimidine complexes
US4419351A (en) * 1977-06-03 1983-12-06 Research Corporation Platinum-dioxopyrimidine complexes

Also Published As

Publication number Publication date
CN1016345B (zh) 1992-04-22
FI863599A0 (fi) 1986-09-05
EP0214862B1 (en) 1991-03-13
ES2001669A6 (es) 1988-06-01
NO863553D0 (no) 1986-09-05
CN86106751A (zh) 1987-03-25
EP0214862A2 (en) 1987-03-18
FI83086B (fi) 1991-02-15
DK426486A (da) 1987-03-07
KR890004351B1 (ko) 1989-10-31
AU6241586A (en) 1987-03-12
JPS62149692A (ja) 1987-07-03
NO172184B (no) 1993-03-08
DK166825B1 (da) 1993-07-19
HUT41808A (en) 1987-05-28
PH25038A (en) 1991-01-28
EP0214862A3 (en) 1987-12-09
KR870003129A (ko) 1987-04-15
FI863599A (fi) 1987-03-07
CA1281327C (en) 1991-03-12
ATE61560T1 (de) 1991-03-15
NO172184C (no) 1993-06-16
DE3678070D1 (de) 1991-04-18
AU581101B2 (en) 1989-02-09
SU1565347A3 (ru) 1990-05-15
DK426486D0 (da) 1986-09-05
JPH0655752B2 (ja) 1994-07-27
FI83086C (fi) 1991-05-27
NO863553L (no) 1987-03-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0155705B1 (en) Antitumor platinum complexes
EP0219936B1 (en) Novel platinum complexes
US4658048A (en) Platinum complexes
IE890041L (en) 1,2-bis(aminomethyl)cyclobutane-platinum complexes
KR900003513B1 (ko) 유기 백금 착물 및 이를 사용한 종양 치료방법
EP0282672B1 (en) Novel platinum complexes
HU196606B (en) Process for producing antitumour platinum complexes and pharmaceutics comprising same
CA1307523C (en) Platium compounds suitable for use as pharmaceuticals
EP0376076A1 (en) Novel platinum complex
US4895935A (en) Platinum pharmaceuticals
SE436208B (sv) Sett att framstella 5-fluoro-uracilderivat
EP0308910A2 (en) Novel platinum complex
EP0376959B1 (en) Platinum pharmaceuticals
KR910009822B1 (ko) 백금 착화합물의 제조방법
EP0264901B1 (en) Acylation products of bis(2-imidazolin-2-ylhydrazones) of 9,10-anthracenedicarboxaldehyde
KR940010298B1 (ko) 신규한 플라티늄(ii) 착화합물과 그의 제조방법
KR940010296B1 (ko) 신규한 플라티늄(ⅱ) 착화합물과 그의 제조방법
EP0422242A1 (en) New fluorocarbon platinum complexes

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee