HU196382B - Process for preparing 2,5-diketopiperazine derivatives - Google Patents

Process for preparing 2,5-diketopiperazine derivatives Download PDF

Info

Publication number
HU196382B
HU196382B HU864016A HU401686A HU196382B HU 196382 B HU196382 B HU 196382B HU 864016 A HU864016 A HU 864016A HU 401686 A HU401686 A HU 401686A HU 196382 B HU196382 B HU 196382B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
formula
haloacetyl halide
preparation
process according
halide
Prior art date
Application number
HU864016A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT41748A (en
Inventor
William H Miller
William D Taylor
Original Assignee
Monsanto Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Monsanto Co filed Critical Monsanto Co
Publication of HUT41748A publication Critical patent/HUT41748A/hu
Publication of HU196382B publication Critical patent/HU196382B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D241/00Heterocyclic compounds containing 1,4-diazine or hydrogenated 1,4-diazine rings
    • C07D241/02Heterocyclic compounds containing 1,4-diazine or hydrogenated 1,4-diazine rings not condensed with other rings
    • C07D241/06Heterocyclic compounds containing 1,4-diazine or hydrogenated 1,4-diazine rings not condensed with other rings having one or two double bonds between ring members or between ring members and non-ring members
    • C07D241/08Heterocyclic compounds containing 1,4-diazine or hydrogenated 1,4-diazine rings not condensed with other rings having one or two double bonds between ring members or between ring members and non-ring members with oxygen atoms directly attached to ring carbon atoms

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Plural Heterocyclic Compounds (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Nitrogen And Oxygen Or Sulfur-Condensed Heterocyclic Ring Systems (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

A találmány 2,5-diketopiperazin-szérmazékok előállítására alkalmas eljárásra vonatkozik.
A találmány tárgya közelebbről megjelölve új eljárás ciklusos peptidek szintézisére, különösen helyettesített és helyettesitetlen 2,5-diketopiperazin-szérmazékok előállítására.
A 2,5-diketopiperazinok hasznos fungicid hatóanyagok és közbenső vegyületek más vegyületek szintézisénél. így például Chan et al. a 4 140 791. számú USA-beli szabadalmi leírásban l,4-di(2,6-dietil-fenil)-2,5-diketopiperazin használatát ismertetik különböző gombaféleségek irtására. Sut et al. az N-monoalkylation of Somé 2-Oxo and 2,5-Dioxopiperazines című munkájukban fChemie Therapeutique, Vol. 4 (3) pgs. 167-173 (1969)] 2-oxopiperazin- és 2,5-dioxopiperazin-sorozatok szintézisét írják le, amelyekről azt találták, hogy fájdalomcsillapító és érzéstelenítő hatásúak.
Miller és Taylor a 4 694 082 sz. USA-beli, valamint Miller, Reitz és Pulwer a 86 870 132.7 sz. közzétételi európai szabadalmi bejelentésben leírják 1,4-diszubsztituált-2,5-diketopiperazinok alkalmazását olyan szintézisnél, amely N-foszfono-metil-glicin előállításához vezet. Az N-foszfono-metil-glicin, amely általában glifozát néven is ismert, nagyon hatásos - kereskedelmi forgalomban lévő - fontos fitotoxikus hatóanyag, amely a gyomnövények széles változata ellen használható herbieid hatóanyag. Ez a vegyület az egynyári és évelő fűféle és széleslevelü gyomnövények nagyon széles skálája ellen használható herbieid készítmények hatóanyagaként. Ezek a készítmények nagyon jól alkalmazhatók az országutak mentén, a vízi utakban és különböző utakon élő, valamint raktározási területeken és más - nem mezőgazdasági - vonalon előforduló gyomnövények irtására. A glifozátot rendszerint herbicid készítményekként formázzák, előnyösen vízben. Miller, Reitz és Pulwer fent említett találmányukban (D-2431) olyan eljárást írnak le, amelyben N-alkil-glifozát vizes oldatát készítik el közbenső termékek elkülönítése nélkül olyan reakciósoron, amelyet N,N’-dialkil-2,5-diketopiperazinnal kezdenek.
Okawara et al. a Convenient Syntheses of Piperazine-2,5-diones and Lactams from Halocarboxamides Using Phase Transfer Catalyst (Chemistry Letters, 1981, pgs. 185-189) című munkájukban bemutatják különböző 1,4-diszubsztituált-2,5-diketopiperazinok szintézisét halogén-karboxamidok intermolekuláris kondenzációja útján, amelynek során olyan reakciórendszert használnak, amely diklór-metán és 50%-os vizes nátrium-hidroxid-oldat elegye, valamely szilárd fázisátvivő katalizátor jelenlétében. Azok között a vegyületek között, amelyeknek a szintézisét Okawara et al. leírják, találjuk az 1,4-dibenzil-piperazin-2,5-diont, az l,4-difenil-piperazin-2,5-diont, és az l,4-difenil-3,6-dimetil-piperazint2,5-diont. A hivatkozott irodalomban nem tesznek említést a szintetizált termékekhez való bármilyen felhasználásról.
Cavicchioni et al. a Base Promoted Reactions of tr-Halogenoalkylanilides [Chem. Soc. Perkin Trans. I, pgs. 2969-2972 (1982)] című munkájukban leírják mind N,N'-dialkil-diketopiperazinok, mind pedig 2-amino-2-ha)ogén-alkil-oxazolidionok előállítását az Okawara et al. által leírt szintézisnél használt ugyanazon reagensek intermolekuláris koncenzálásával. Cavicchioni et al. nem adnak több részletet az alkalmazott reakciórendszerre, de kétségtelenül poláros szerves oldószer-rendszert alkalmaznak inkább, mint kétfázisú rendszert, amely fázisátvivő katalizátort foglal magában.
Wong et al. a 4 400 330. számú USA-beli szabadalmi leírásban ismertetik biszífoszfono- metil)-2,5-diketopiperazin előállítását, amelynek során 2,5-diketopiperazint foszfonometileznek, ezután hidrolizálják a biszlfoszfono- metil)-2,5-diketopiperazint és glifozátot állítanak elő. A foszfonometilezési reakcióban formaldehidet és jégecetet adnak 2,5-diketopiperazinhoz, így szuszpenziót kapnak, amelyet visszafolyatás közben melegítenek. Ezután foszfor-trikloridot adnak a reakcióelegyhez, amelyet azután visszafolyatás közben melegítenek mindaddig, ameddig az összes hidrogénklorid mellékterméket le nem hajtják. A reakciószuszpenziót ezután tovább melegítik visszafolyatás közben, a terméket vákuumban szárítják, vízben oldják, majd ezt követően nátrium-karbonát-oldattal és utána ásványi savval kezelik a hidrolízis elősegítése érdekében és így glifozátot állítanak elő.
A találmány tárgya új és javított eljárás helyettesített vagy helyettesitetlen 2,5-diketopiperazin-származékok előállítására, amely ragy termelékenységet és hozamot biztosít, gazdaságosan megvalósítható és nem igényel fázisátvivő katalizátort.
A helyettesített és helyettesitetlen 2,5-diketopiperazin-származékok az (I) általános képletnek felelnek meg. Ebben a képletben h3 és R4 egymástól függetlenül hidrogénatom, 1-4 szénatomos alkil- vagy fenilcsoport, míg R1 és R2 egymástól függetlenül 1-5 szénatomos alkilcsoport, vagy feni]-(l-4 szénatomos)-alkil-c söpört.
Az eljárás abban áll, hogy a reakciókörülmények között összehozunk egymással va-
líimely helyettesített vagy helyettesitetlen
glicin-amidot, amely az
H 0 , II R3 H
1 II R1 - N - C - • 1 CH - N - R2
á!talános képlettel ábrázolható, e képletben Rl, R2 és R3 jelentése a fentiekkel egyezik, és egy halogén-acetil-halogenidet, amely az
R4 - 0
I II
X1 - CH - C - X2 általános képletnek felel meg, amelyben X1 és X2 halogénatom és R4 jelentése a fenti, és valamely bázis jelenlétében a helyettesített vagy helyettesítetlen 2,5-diketopiperazint képezzük,
A találmány szerinti eljárást a továbbiakban részletesebben is ismertetjük.
Munkánk során kidolgoztunk egy eljárást helyettesített és helyettesítetlen 2,5-diketopiperazin-származékok nagy hozammal és nagy termelékenységgel való szintézisére, amely abban áll, hogy helyettesített vagy helyettesítetlen glicin-amidot halogén-acetil-halogeniddel reagáitatunk.
Jóllehet nem kívánunk bármiféle elméletet felállítani, mégis úgy véljük, hogy egy lineáris közbenső vegyület keletkezik a gli— cin-amid és a halogén-acetil-halogenid kondenzálásával. Ez a közbenső vegyület az alábbi általános képlettel ábrázolható:
R4 O R2 R3 0 (I ( ) II
X1 - CH - C - N - CH - C - NH - R1 amelyben X1, R1, R2, R3 és R4 jelentése a fenti. Úgy véljük, hogy a közbenső vegyület ciklizálódik valamely erős bázis jelenlétében és 2,5-diketopiperazin-származékot alkot.
A találmány szerinti eljárás gazdaságosan megvalósítható és különösen előnyös, mivel lehetővé teszi fázisátvivő katalizátor elhagyását a 2,5-diketopiperazin-származékok kialakulásánál.
Általában a glicinamid az alábbi általános képlettel írható le,
H 0 R3 H
I I) I I
R1 - N - C - CH - N - R2 amelyben R1, R2 és R3 jelentése a fentiekben megadott. így abban az esetben, ha R1 és/ /vagy R2 alkilcsoportot képvisel, akkor az például metil-, etil-, propil-, izopropii-, n-butil-, szek-butil- vagy n-pentil-csoport lehet. Abban az esetben, ha R1 és/vagy R2 csoportot jelent, az akkor előnyösen benzilcsoport.
A halogén-acetil-halogenid reagens az alábbi általános képletnek felel meg,
R4 0 I II
X1 - CH - C - X2 amelyben X1 és X2 mindegyike halogénatom és R4 jelentése a fenti. Az R3 és R4 által képviselt specifikus szubsztituensek az etil-, propil-, η-butil-, n-hexil- és a fenilcsoport. Előnyösen azonban R3 és R4 hidrogénatomot jelent és a halogén-acetil-halogenid reagens az alábbi általános képlettel írható le,
II
X1’ - Cik - c - X2’ amelyben X1 és X2’ egymástól függetlenül klór- vagy brómatom. A halogén-acetil-halogenid vegyület elsősorban klóracetil-klorid.
A találmány szerinti eljárás kivitelezésénél az Ν,Ν’-diszubsztítuált glicin-amid reagenst előnyösen feloldjuk valamely szerves oldószerben és a halogén-acetil-halogenidet lassanként, például cseppenként, hozzáadjuk az oldathoz. Oldószerként olyan szerves oldószert használunk, amely közömbös a halogén-acetil-halogeniddel szemben a reakciókörülmények között. A legelőnyösebben toluolt vagy xilolt használunk reakcióoldószerként.
A 2,5-diketopiperazin képzését hidrogénhalogenidet megkötő szer jelenlétében végezzük. Számos hidrogénhalogenidet megkötő szer ismert a szakterületen. Előnyösen olyan nem-nukleofil bázist használunk, amelyet beviszünk a helyettesített vagy helyettesítetlen glicin-amidot tartalmazó oldatba még a halogén-acetil-halogenid hozzáadása előtt. A nem-nukleofil bázis halogénhidrogént megkötő szerként szolgál és számos esetben elősegíti a kezdeti kondenzációt a helyettesített vagy helyettesítetlen glicin-amid és a halogén-acetil-halogenid között. Általában, ha nem-nukleofil bázist használunk, bázisként valamely erősebb bázist ezt követően adagolunk a kívánt termék képzése végett.
A kezdeti kondenzáció gyorsan és lényegében mennyiségileg végbemegy. Ennek megfelelően a reakcióba bevitt halogén-acetil-halogenid mennyisége rendszerint és előnyösen egyenlő a kezdetben betáplált glicin-amiddal. A nem-nukleofil bázis előnyösen valamely szerves amin, igy például trietil-amin vagy piridin. Más változatban a helyettesített vagy helyettesítetlen glicin-amídot magát feleslegben használhatjuk nemnukleofil bázisként. A reakcióba bevitt bázis mennyisége (vagy glicin-amid esetében, a felesleg, amelyen felül reagál a halogén-acetil-halogeniddell legalább körülbelül egy egyenértéknyi bevitt halogén-acetil-halogénedre számítva.
A halogén-acetil-halogenid adagolása előtt vagy alatt, a rendszer hőmérsékletét legfeljebb szobahőmérsékleten, előnyösen azonban 0-15 °C-on tartjuk jeges fürdőben vagy hűtőszekrényben. A halogén-acetil-halogenid beadagolása után a hőmérsékletet szobahőmérsékletre vagy valamivel afölé engedjük emelkedni. Ezen a ponton kis menynyiségű fazisátvivó katalizátort adhatunk adott esetben a reakció-rendszerhez, ez a mennyiség körülbelül 0,1-3 tőmeg% a betáplált helyettesített vagy helyettesítetlen glicin-amid mennyiségére számítva. Előnyösen azonban a fázisátvivő katalizátort teljesen elhagyjuk.
Ezután lúgot, előnyösen NaOH-L vagy KOH-l, adunk az elegyhez a ciklizálódas elősegítése érdekében. Erre a célra poralakú lúgot vagy 50%-os vagy nagyobb töménységű vizes oldatot használhatunk. Abban az esetben, ha porított lúgot használunk, akkor köíülbelül 1-2 mólt táplálunk be minden mól termékre számítva. Az esetben pedig, ha 50%-os lúgoldalot alkalmazunk, akkor legalább 4 mólt kell használnunk. A ciklizálás teljessé tétele érdekében a rendszert körülbelül 50 °C és 150 °C közötti, előnyösen 75-90 °C hőmérséklettartományba eső hőmérsékleten melegítjük 1-3 óra hosszat.
A 2,5-diketopiperazin terméket hagyományos módon kinyerjük egyszerű fázisszétválasztással, a szerves fázist szárítjuk (például vízmentes magnézium-szulfát felett) és az oldószert lehajtjuk. Más változatban, így ha valamely Ν,Ν’-szubsztituált 2,5-diketopiperazint használunk a glifozát vagy a glifozát prekurzorok szintézisénél, akkor a terméket tovább reagáltatjuk az oldószer eltávolítása után. igy például a terméket átalakíthatjuk N-szubsztituált glicinné vagy N-szubsztituált glifozáttá Miller és Taylor módszere (D-2430), valamint Miller, Reitz és Pulwer módszere (D-2431) szerint.
Jóllehet különösen hasznos szimmetrikus l,4-dialkil-2,5-diketopiperazinok előállítására, amelyek a glifozát-szintézishez használhatók, a találmány szerinti eljárás előnyős módszert szolgáltat asszimmetrikus 1- és/vagy 4-szubsztituált 2,5-diketopiperazinok előállítására is. Ilyen esetben az eljárásnál olyan glicin-amidot választunk ki, amely már kezdetben tartalmazza a különleges R1 és R2 kívánt szubsztituenseket. Ezt a glicin-amidot halogén-acetil-halogeniddel kondenzáljuk és a keletkező közbenső vegyületet alkália jelenlétében ciklizáljuk és így nagy konverzióval a kívánt terméket kapjuk. Az esetben ellenben, ha a szintézist két különböző oc-halogén-karboxamidból végezzük, amelyhez Okawara vagy Cavicchioni módszerét használjuk, akkor a kívánt aszimmetrikus termék elegyét kapjuk két melléktermékkel, amelyek egyikében mindkét nitrogén Rx-el van helyettesítve, és másikban a két nitrogén R2-vel van helyettesítve. Ezen túlmenően a jelen módszer lehetővé teszi aszimmetrikus 3- és/vagy 4-szubsztituált 2,5-diketopiperazinok specifikus előállítását, amelyek az ismert módszerek esetében a termékek nem kívánt elegyeit eredményeznék, ahogy fent leírtuk.
A következő példák a találmány szerinti eljárás további bemutatására szolgálnak.
1. példa ml toluolt, 3,96 g (0,025 mól) N,N’-diizopropil-glicin-amidot és 2,53 g (0,025 mól) trietil-amint beviszünk egy 100 ml-es gömblombikba, amelyet mágneses keverővei és adagoló tölcsérrel szereltünk fel. A lombikot 0-5 °C-ra hűtjük jeges fürdőben és az adagoló tölcsér segítségével cseppenként hozzáadunk 2,83 g (0,025 mól) klór-acetil-kloridot. Az elegyet ezután szobahőmérsékletre engedjük felmelegedni és körülbelül 30 percig keverjük, majd szűrjük. A szűrletet egyesítjük és egy 500 ml-es Morton-lombikba visszük, amelyet hőmérővel, visszafolyató hűtővel és mechanikus keverővei szereltünk fel. Ezt követően 2,0 g (0,050 mól) porított nátrium-hidroxidot adunk a lombikba és a reakcióelegyet erőteljesen keverjük és 80 °C-on melegítjük egy óra hosszat. Azután a reakcióelegyet szűrjük és az oldószert csökkentett nyomáson eltávolítjuk. Ily módon 4,69 g (94,4%) l,4-diizopropil-piperazin-2,5-diont kapunk fakófehér színű szilárd anyag alakjában. A szilárd anyagot etanolból étkristályosítjuk és így fehér színű, kristályos szilárd anyagot kapunk, amely 177-180 °C-on olvad. A termék elemzési eredményei a következők:
3H NMR (CDCb, TMS, 90 MHZ), ó 4,77 (septet, J = 7Hz, 2H), 3,83 (s, 4H), 1,15 (d, J = 7HZ, 12H);
Analízis C10H1SN2O2 képletre:
számított: C 60.58; H 9.15; N 14.13%;
(198.27) talált : C 60.49; H 9.16; N 14.10%
MS, m/e = 198 (alap).
2. példa
15,6 g (0,1 mól) NjN’-diizopropil-glicin-amidot, 50 ml metilén-kloridot és 50%-os '80 g) nátrium-hidroxid-oldatot beviszünk egy gömblombikba és jeges fürdőben hűtjük. Ezután 11,2 g (0,1 mól) klór-acetil-kloridot adunk cseppenként az elegyhez és utána a eakcióelegyet szobahőmérsékletre engedjük felmelegedni. Ekkor 0,45 g benzil-trietil-ammónium-kloridot adunk a reakcióelegyhez és az egészet 1,5 óra hosszat keverjük. A fázisokat szétválasztjuk, a szerves fázist kalcium-klorid felett szárítjuk és az illékony részeket eltávolítjuk, igy 15,8 g 1,4-diizopropil-piperazin-2,5-diont kapunk. Kitermelés 9,6%.
3. példa
7,91 g (0,05 mól) Ν,Ν'-diizopropil-glicin- amidot, 70 ml toluolt és 5,06 g (0,05 mól) trietil-amint beviszünk egy 500 ml-es Morton-lombikba, amelyet mechanikus keverővei, adagoló tölcsérrel és hőmérővel szerelünk fel. A keletkező elegyet jeges fürdőben hűtjük és lassú ütemben az adagoló tölcséren át cseppenként hozzáadunk 5,65 g (0,05 mól) klór-acetil-kloridot. A klór-acetil-klorid hozzáadásának a befejezése után a lombikot szobahőmérsékletre engedjük felmelegedni és egy óra hosszat keverjük. A lombikba ezután beviszünk hat egyenértéknyi (12,0 g) szilárd, porított nátrium-hidroxidot. Az adagoló tölcsér helyére visszafolyató hűtőt teszünk és az elegyet erőteljesen keverjük és 70 °C-ra melegítjük. A keverést és a melegítést 1,5 óra hosszat folytatjuk, utána az elegyet lehűtjük és szűrjük. Az összegyűjtött szilárd anyagot metilén-kloriddal mossuk, a szűrleteket és a mosófolyadékokat egyesítjük és az oldószert csökkentett nyomáson lepároljuk.
196282
Ily módon 8,99 g 1,4-diizopropil-piperazin-2,5-diont kapunk sárgás-fehér színű szilárd anyag alakjában. Kitermelés az elméleti hozam 90,7%-a.
4. példa
7,91 g (0,05 mól) Ν,Ν’-diizopropil-glicin-amidot, 5,06 g (0,05 mól) trietil-amint és 70 ml toluolt beviszünk egy 500 ml-es Morton-lombikba, amelyet mechanikus keverővei és adagoló tölcsérrel szerelünk fel. Az elegyet jeges fürdőben hűtjük és lassú ütemben, keverés közben hozzácsepegtetjük az oldathoz a klór-acetil-kloridot. A klór-acetil-klorid hozzáadásának a befejezése után a jeges fürdőt eltávolítjuk és a lombikot szobahőmérsékletre engedjük felmelegedni és az elegyet körülbelül 30 percig keverjük. Ezalatt kicsapódás jelentkezik a reakcióedényben. Az edénybe betáplálunk 50 tömeg%-os (24 g) nátrium-hidroxid-oldatot és az egészet erőteljes keverés közben 70 °C-ra melegítjük. Az elegyet egy óra hosszat keverjük és melegítjük és utána kromatográfiásan megelemezzük. Az eredmények azt mutatják, hogy 96,3% l,4-diizopropil-piperazin-2,5-dion van jelen és mellette 3,7%-nél kevesebb glicin-amid található.
A reakcióelegyet ezután feldolgozzuk oly módon, hogy 50 ml metilén-kloridot adunk hozzá, a lúgos réteget elkülönítjük és 25 ml metilén-kloriddal mossuk. A szerves réteget ezután egyesítjük, telített nátrium-klorid-oldattal mossuk, vízmentes MgSO4 felett szárítjuk, szűrjük és az oldószert csökkentett nyomáson eltávolítjuk. Ily módon 8,92 g halványsárga szilárd anyagot kapunk. Kitermelés 89%.
5. példa
4,12 g (0,02 mól) N-izopropil-2-benzil-amino-acetamidot, 70 ml toluolt és 2,02 g (0,02 mól) trietil-amint beviszünk egy 100 ml-es gömblombikba, amelyet mágneses keverővei és adagoló tölcsérrel szerelünk fel. A lombikot 0-5 °C-ra hűtjük jeges fürdőben és az adagoló tölcséren keresztül becsepegtetünk 2,26 g (0,02 mól) klór-acetil-kloridot. Az elegyet szobahőmérsékletre engedjük felmelegedni és 30 percig keverjük. Az elegyet ezután szűrjük és a szűrletet egy 500 ml-es Morton-lombikba visszük, amelyet hőmérővel, visszafolyató hűtővel és mechanikus keverövel szerelünk fel. Ezután 4,0 g (0,10 mól) porított nátrium-hidroxidot viszünk a lombikba és az elegyet erőteljesen keverjük és 70 °C-on melegítjük egy óra hosszat. Az elegyet ezután szűrjük és az oldószert csökkentett nyomáson eltávolítjuk, így 4,57 g világos barna színű szilárd anyagot kapunk. Kitermelés 92,8%.
A szilárd anyagot toluolból átkristályosítjuk és így fehér színű kristályos anyaghoz jutunk. Op. 106,5-107,5 °C.
Az l-izopropil-4-benzil-piperazin-2,5-diont a következő analitikai adatok igazolják:
NMR (CDCb, TMS, 90 MHz) 6 7,30 (s,
5H), 4,78 (septet, J - 7Hz, IH), 4,60 (s, 2H), 3,90 (s, 2H), 3,80 (s, 2H), 1,18 (d, J = 7Hz, 6H).
A tömegspektrográfia alapiont mutat, m/e 246 és az elemzés adatai a következők. Analízis:
számított: C 68.27; H 7.37; N 11.37% talált : C 68.33; H 7.38; N 11.33%
6. példa ml toluolt, 6,36 g (0,025 mól) N,N’-dibenzil-glicin-amidot és 2,53 g (0,025 mól) trietil-amint beviszünk egy 100 ml-es gőmblombikba, amelyet mágneses keverőve] és adagoló tölcsérrel szerelünk fel. A lombikot 0-5 °C-ra hütjük jeges fürdőben és az adagoló tölcséren át hozzácsepegtetünk 2,83 g (0,025 mól) klór-acetil-kloridot. Az elegyet ezután szobahőmérsékletre engedjük felmelegedni és 30 percig keverjük, majd szűrjük. A szürletet 500 ml-es Morton-lombikba viszszük, amelyet hőmérővel, visszafolyató hűtővel és mechanikus keverővei látunk el. Ezután 5,0 g (0,125 mól) porított nátrium-hidroxidot viszünk a lombikba, az elegyet erőteljesen keverjük és 70 ,JC-on tartjuk egy óra hosszat. A reakcióelegyet ezt követően szűrjük és az oldószert csökkentett nyomáson eltávolítjuk, így 6,69 g barna színű szilárd anyagot kapunk. Kitermelés 91%.
A szilárd anyagot kloroformból átkristályositjuk és így fehér szinű, kristályos szilárd anyaghoz jutunk. Op. 173-174,5 °C.A következő analitikai adatok azt bizonyítják, hogy a termék az l,4-dibenzil-piperazin-2,5-dion.
NMR (CDCb, TMS, 90 MHz, & 7,25 (s,
1011), 4,54 (s, 4H), 3,85 (s, 4H).
A tömegspektroszkópia alapiont mutat, m/e 294.
Analízis:
számított: C 73.45; H 6.16; N 9.52% talált : C 73.53; H 6.18; N 9.50%
7. példa ml toluolt, 3,95 g (0,025 mól) N,N’-diizopropil-glicin-amidot és 2,53 (0,025 mól) trietil-amint beviszünk egy 100 ml-es gömblombikba, amelyet mágneses keverővei és adagoló tölcsérre] szerelünk fel. A lombikot 0-5 °C-ra hűtjük jeges fürdőbe és a lombikba az adagolótölcsér útján becsepegtetürik 3,17 g (0,025 mól) 2-klór-propionil-kloridot. Az elegyet ezután szobahőmérsékletre engedjük felmelegedni és 30 percig keverjük, majd
-511 szűrjük. A szürleteket egyesítjük és beviszszűk egy 500 ml-es Morton-lombikba, amelyet hőmérővel, visszafolyató hűtővel és mechanikus keverővei látunk el. Ezután 2,0 g (0,05 mól) porított nátrium-hidroxidot adunk a lombikba, az elegyet erőteljesen keverjük és 80 °C-on melegítjük egy óra hosszat. Az elegyet NMR-el megelemezzük. Az elemzés azt mutatja, hogy az átalakulás nem teljes. Ezután friss nátrium-hidroxidot adunk 2,0 g (0,05 mól, mennyiségben a lombikba, majd a keverést és a melegítést még egy óra hoszszat folytatjuk. Az NMR vizsgálat szerint az átalakulás már teljes. Az elegyet ezután szűrjük és az oldószert csökkentett nyomáson eltávolítjuk, így 4,64 g halványsárga színű szilárd anyagot kapunk 87%-os kitermeléssel.
A szilárd anyagot toluolból átkristályositjuk és ily módon fehér színű szilárd anyaghoz jutunk. Op. 160-163 °C.
Az elemzési adatok azt mutatják, hogy a termék az l,4-diizopropil-3-metil-piperazin-2,5-dion.
NMR (CDCb, TNS, 360 MHz) & 4,72 (septet, J = 7, IH), 4,52 (septet, J = 7Hz,
1H), 4,00 (q, J = 7Hz, IH), 3,79 (s, 2H), 1,43 (d, J = 7Hz, 3H), 1,24 (d, J = 7Hz, 3)1), 1,20 (d, J = 7Hz, 3H), 1,14 (d, J = 7Hz, 3H), 1,11 (d, J = 7Hz, 3H).
A tömegspektroszkópia alapiont mutat, m/e 212.
Analízis:
számított: C 62.23; H 9.50; N 13.20% talált : C 62.01; H 9.58; N 13.14%
8. példa ml toluolt, 5,51 g (0,025 mól) N-izopropil-2-benzil-amino-propionamidot és 2,53 g (0,025 mól) trietil-amint beviszünk egy 100 ml-es gömblombikba, amelyet mágneses keverővei és adagoló tölcsérrel látunk el. A lombikot 0-5 °C-ra hűtjük jeges fürdőben és az adagolótölcsér útján cseppenként hozzáadunk 4,98 g (0,025 mól) 2-klór-2-fenil-acetil-kloridot (98%-os) és a lombikot szobahőmérsékletre engedjük felmelegedni. A reakcióelegyet 30 percig keverjük és utána szűrjük. A szűrletet 500 ml-es Morton-lombikba visszük, amelyet hőmérővel, visszafolyató hűtővel és mechanikus keverövel szerelünk fel. Ezután 2,0 g (0,05 mól) porított nátrium-hidroxidot viszünk a lombikba és az elegyet erőteljesen keverjük és 70-80 °C-on két óra hosszat. Ezt követően a reakcióelegyet szűrjük és az oldószert csökkentett nyomáson eltávolítjuk. Ily módon narancssárga színű olajat kapunk, amelyet szilikagélen való kromatografálással tisztítunk. Az eluálást 10%-os etil-acetát/hexán-eleggyel végezzük és igy 0,39 g sárga színű olajhoz jutunk, amely az l-izopropil-3-metil-4-benzil-6-fenil-piperazin-2,5-dion. Az elemzési adatok a következők:
NMR (CDCb, TMS, 360 MHz) 6 7,34 (m, 10H), 4,79 (septet, J = 7Hz, IH), 4,54 (s, IH), 3,77 (m, 2HI, 3,54 (d, J = 13Hz, IH), 1,46 (d, J = 7Hz, 3H1, 1,42 (d, J = 7Hz, 3HI, 1,39 (d, J = 7Hz, 3H); MS, m/e 336, 245, 132, 91. Analízis C21H24N2O2 képletre:
számított: C 74.97; H 7.19; N 8.33% talált : C 74.77; H 7.23; N 8.26%
Az előzőekből látható, hogy a találmány szerinti eljárással előnyös eredmények érhetők el.
A találmány keretein belül különböző változtatásokat végezhetünk, amennyiben annak kereteit nem lépjük túl.

Claims (15)

1. Eljárás (I) általános képletű helyettesített vagy helyettesitetlen 2,5-diketopiperazin-származékok előállítására, e képletben
R3 és R4 egymástól függetlenül hidrogénatom, 1-4 szénatomos alkil- vagy fenilcsoport,
Rl és R2 egymástól függetlenül 1-5 szénatomos alkilcsoport vagy fenil-(l-4 szénatomos )-alkil-csoport.
azzal jellemezve, hogy egy
H 0 R3 H
I ll I I
R* - N - C - CH - N - R2 általános képletű glicin-amid-származékot - e képletben R3, R2 és R3 jelentése a fenti R4 0
I II
X1 - CH - C - X2 általános képletű halogén-acetil-halogeniddel reagáltatunk, amelyben X1 és X2 halogénatom és E4 jelentése a fenti, a halogén-acetil-halogeniddel szemben inért oldószerben, hidrogén-halogenidet megkötő szer jelenlétében, majd az elegyet bázissal kezeljük és 50-150 °C hőmérsékletre melegítjük.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás olyan (I) általános képletű vegyületek előállítására, ahol R3 és R2 egymással megegyező, azzal jellemezve, hogy a megfelelő kiindulási anyagokat alkalmazzuk.
3. A 2. igénypont szerinti eljárás olyan (I) általános képletű vegyületek előállítására, ahol R1 és R2 1-5 szénatomos alkilcsoport, azzal jellemezve, hogy a megfelelő kiindulási anyagokat alkalmazzuk.
4. A 3. igénypont szerinti eljárás olyan (I) általános képletű vegyületek előállítására, ahol R1 és R2 izopropilcsoport, azzal jellemezve, hogy a megfelelő kiindulási anyagokat alkalmazzuk.
5 adagban legalább 4 mól mennyiségben adjuk 1 mól halogén-acetil-halogenidre vonatkoztatva.
5. A 2. igénypont szerinti eljárás olyan (I) általános képletű vegyületek előállítására, ahol R3 és R2 benzilcsoport, azzal jellemezve, hogy a megfelelő kiindulási anyagokat alkalmazzuk.
6. A 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy halogén-hidrogént megkötő
-613 szerként valamely nem-nukleofil bázist használunk.
7. A 6. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy nem-nukleofil bázisként nem-nukleofil szerves amint használunk.
8. A 7. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy nem-nukleofil szerves aminként trietil-amint használunk.
9. A 7. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a halogén-acetil-halogenidet olyan oldathoz adjuk lassú ütemben, amely helyettesített vag.v helyettesitetlen glicin-amidot és nem-nukleofil szerves amint tartalmaz, és utána nátrium-hidroxidot vagy kálium-hidroxidot adunk az oldathoz bázikus anyagként.
10 oldószert alkalmazunk, amely nem reagál a hülogén-acetil-halogeniddel.
10. A 9. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy bázikus anyagként porított alkálifém-hidroxidot adunk egy adagban 1-2 mól mennyiségben 1 mól bevitt halogén-acetil-halogenidre vonatkoztatva.
11. A 9. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy bázikus anyagként olyan vizes oldatot használunk, amely legalább 50 tömeg% alkálifém-hidroxidot tartalmaz, és egy
12. A 9. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy oldószerként olyan szerves
13. A 12. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy oldószerként toluolt vagy xilolt használunk.
15
14, A 9. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a diketopiperazint 50 °C és 150 °C közötti hőmérsékleten képezzük.
15. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy halogén-acetil-haloge20 nidként klór-acetil-kloridot alkalmazunk.
HU864016A 1985-09-23 1986-09-22 Process for preparing 2,5-diketopiperazine derivatives HU196382B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US06/778,817 US4694081A (en) 1985-09-23 1985-09-23 Process to prepare 2,5-diketopiperazines

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT41748A HUT41748A (en) 1987-05-28
HU196382B true HU196382B (en) 1988-11-28

Family

ID=25114475

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU864016A HU196382B (en) 1985-09-23 1986-09-22 Process for preparing 2,5-diketopiperazine derivatives

Country Status (10)

Country Link
US (1) US4694081A (hu)
EP (1) EP0216746B1 (hu)
JP (1) JPS6272676A (hu)
AT (1) ATE57694T1 (hu)
AU (1) AU588626B2 (hu)
CA (1) CA1257266A (hu)
DE (1) DE3675134D1 (hu)
HU (1) HU196382B (hu)
IL (1) IL80108A (hu)
ZA (1) ZA867212B (hu)

Families Citing this family (21)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4806538A (en) * 1984-11-02 1989-02-21 Fujisawa Pharmaceutical Co., Ltd. Piperazine compound as PAF-antagonist
US4992552A (en) * 1988-08-31 1991-02-12 Eastman Kodak Company Process for preparation of amino acids
JPH04234374A (ja) * 1990-12-27 1992-08-24 Ajinomoto Co Inc ジケトピペラジン誘導体の製造方法
US5208375A (en) * 1991-07-02 1993-05-04 Mallinckrodt Medical, Inc. Compositions for magnetic resonance imaging
US5874589A (en) * 1997-07-18 1999-02-23 Glaxo Wellcome, Inc. Methods for synthesizing diverse collections of tetramic acids and derivatives thereof
GB2382346B (en) * 2000-08-04 2004-08-11 Dmi Biosciences Inc Method of synthesizing diketopiperazines
BR0112969A (pt) * 2000-08-04 2004-06-22 Dmi Biosciences Inc Método de utilização de dicetopiperazinas e composições contendo-as
KR100542820B1 (ko) * 2002-09-17 2006-01-20 이재호 옥사릴 클로라이드를 이용한 1-에틸-2,3-디옥소피페라진의제조방법
WO2004030522A2 (en) * 2002-10-02 2004-04-15 Dmi Biosciences, Inc. Diagnosis and monitoring of diseases
KR20120091266A (ko) 2003-05-15 2012-08-17 디엠아이 바이오사이언시스, 인크 T-세포 매개성 질환의 치료 방법
EP2300011A4 (en) 2008-05-27 2012-06-20 Dmi Life Sciences Inc METHODS AND THERAPEUTIC COMPOUNDS
US8116047B2 (en) * 2008-12-18 2012-02-14 Sandisk Technologies Inc. Electrostatic discharge protective circuit having rise time detector and discharge sustaining circuitry
US20130190177A1 (en) * 2010-07-15 2013-07-25 Kongju National University Industry- University Cooperation Foundation Agricultural agent containing 2,5-diketopiperazine derivative as active ingredient
WO2012033792A2 (en) 2010-09-07 2012-03-15 Dmi Acquisition Corp. Treatment of diseases
JP6203734B2 (ja) 2011-10-10 2017-09-27 アンピオ ファーマシューティカルズ,インコーポレイテッド 変形性関節疾患の治療
BR112014007657A2 (pt) 2011-10-10 2017-04-11 Ampio Pharmaceuticals Inc dispositivos médicos implantáveis com tolerância imune aperfeiçoada e métodos para produção e implantação
EA201490737A1 (ru) 2011-10-28 2014-09-30 Ампио Фармасьютикалз, Инк. Лечение ринита
WO2014145729A2 (en) 2013-03-15 2014-09-18 Ampio Pharmaceuticals, Inc. Compositions for the mobilization, homing, expansion and differentiation of stem cells and methods of using the same
RU2020136589A (ru) 2014-08-18 2020-12-24 Ампио Фармасьютикалз, Инк. Лечение дегенеративных заболеваний суставов
WO2016209969A1 (en) 2015-06-22 2016-12-29 Ampio Pharmaceuticals, Inc. Use of low molecular weight fractions of human serum albumin in treating diseases
WO2021195265A1 (en) 2020-03-24 2021-09-30 Ampio Pharmaceuticals, Inc. Methods for treating diseases associated with respiratory viruses

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2913496A (en) * 1957-06-07 1959-11-17 Du Pont N-(2-hydroxyethyl)-n'-pentenyl-ethylenediamine
DE1189553B (de) * 1962-08-09 1965-03-25 Degussa Verfahren zur Herstellung von racemischen und optisch aktiven Piperazinderivaten
US4140791A (en) * 1978-05-30 1979-02-20 Chevron Research Company 1,4-Di-(2,6-dimethylphenyl)-2,5-piperazinedione and its fungicidal use
JPS5618969A (en) * 1979-07-24 1981-02-23 Toyama Chem Co Ltd Novel 1-(4-aminobenzyl)-2,3-dioxopiperazine derivative, its acid addition salt, and their preparation
US4400330A (en) * 1982-07-29 1983-08-23 Stauffer Chemical Company Method for preparation of N-phosphonomethylglycine
GB8427735D0 (en) * 1984-11-02 1984-12-12 Fujisawa Pharmaceutical Co Piperazine compound
US4694082A (en) * 1985-09-23 1987-09-15 Monsanto Company Compound 1,4-diisopropyl-2,5-diketopiperazine
US4804499A (en) * 1985-09-23 1989-02-14 Monsanto Company Process for the preparation of N-substituted aminomethylphosphonic acids

Also Published As

Publication number Publication date
IL80108A (en) 1991-07-18
HUT41748A (en) 1987-05-28
AU588626B2 (en) 1989-09-21
IL80108A0 (en) 1986-12-31
ZA867212B (en) 1987-08-26
CA1257266A (en) 1989-07-11
JPS6272676A (ja) 1987-04-03
EP0216746A3 (en) 1987-09-09
US4694081A (en) 1987-09-15
EP0216746B1 (en) 1990-10-24
ATE57694T1 (de) 1990-11-15
DE3675134D1 (de) 1990-11-29
AU6303486A (en) 1987-03-26
EP0216746A2 (en) 1987-04-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU196382B (en) Process for preparing 2,5-diketopiperazine derivatives
CA1100974A (en) Chirally substituted 2-imidazolin-5-ones
EP0265126B1 (en) Process for the preparation of fused pyridine compounds
US5254687A (en) Process for the preparation of pyrrolo[2,3-d]pyrimidines
SU888815A3 (ru) Способ получени нитросоединений
Ntirampebura et al. Cycloadditions of 2-aza-1, 3-dienes to aldehydes: a Diels-Alder strategy for the diastereoselective hydroxyalkylation of carboxylic acid derivatives
US4804499A (en) Process for the preparation of N-substituted aminomethylphosphonic acids
CA1338787C (en) Process for the preparation of 5-membered nitrogen-containing heteroaromatics
HUT72671A (en) Process for preparing polyazamacrocycles
US5789597A (en) Process for the preparation of compounds having ACE inhibitory action and intermediates in said process
Schwan Synthesis and some reactions of hexahydro‐1, 2, 4‐triazine‐3, 6‐dione
RU1795970C (ru) Способ получени 2,4-диамино-6-пиперидинил-пиримидин-3-N-окиси
JP4140066B2 (ja) 場合により2−置換されている5−クロロイミダゾール−4−カルボアルデヒドの製造方法
US4694082A (en) Compound 1,4-diisopropyl-2,5-diketopiperazine
EP0119091B1 (en) 2,2-diethoxypropionic acid derivatives
Rigo et al. Studies on pyrrolidinones. A convenient synthesis of 2‐methyl‐5‐(5‐oxo‐1‐benzyl‐2‐pyrrolidinyl)‐1, 3, 4‐oxadiazole
JP3716434B2 (ja) 2−置換−5−クロロイミダゾール
JPH07188180A (ja) 2−置換−5−クロロイミダゾール−4−カルブアルデヒドの製造方法
US4304918A (en) Process for preparing benzoxazolyl propionic acid derivatives
US4577023A (en) Diazabicyclo (2,2,2) octadiones
CA1110271A (en) Process for the manufacturing of optically active amino acids
KR100393744B1 (ko) 1,2,3,9-테트라하이드로-9-메틸-3-[(2-메틸-1h-이미다졸-1-일)메틸]-4h-카바졸-4-온의 제조방법
JP3719736B2 (ja) ピラゾロン類の製造法
US3531488A (en) Disulphonamides
KR950013853B1 (ko) 4-에톡시카보닐-i-메틸-5-피라졸머캅탄의 제조방법

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee