HU194522B - Process for the production of high purity aluminium-oxide - Google Patents

Process for the production of high purity aluminium-oxide Download PDF

Info

Publication number
HU194522B
HU194522B HU843565A HU356584A HU194522B HU 194522 B HU194522 B HU 194522B HU 843565 A HU843565 A HU 843565A HU 356584 A HU356584 A HU 356584A HU 194522 B HU194522 B HU 194522B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
alumina
ach
solid
hydrochloric acid
reaction
Prior art date
Application number
HU843565A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT36057A (en
Inventor
Edward L Cambridge
Raouf O Loutfy
James C Withers
Daniel M Blake
Original Assignee
Atlantic Richfield Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Atlantic Richfield Co filed Critical Atlantic Richfield Co
Publication of HUT36057A publication Critical patent/HUT36057A/hu
Publication of HU194522B publication Critical patent/HU194522B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01FCOMPOUNDS OF THE METALS BERYLLIUM, MAGNESIUM, ALUMINIUM, CALCIUM, STRONTIUM, BARIUM, RADIUM, THORIUM, OR OF THE RARE-EARTH METALS
    • C01F7/00Compounds of aluminium
    • C01F7/02Aluminium oxide; Aluminium hydroxide; Aluminates
    • C01F7/30Preparation of aluminium oxide or hydroxide by thermal decomposition or by hydrolysis or oxidation of aluminium compounds
    • C01F7/306Thermal decomposition of hydrated chlorides, e.g. of aluminium trichloride hexahydrate
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01FCOMPOUNDS OF THE METALS BERYLLIUM, MAGNESIUM, ALUMINIUM, CALCIUM, STRONTIUM, BARIUM, RADIUM, THORIUM, OR OF THE RARE-EARTH METALS
    • C01F7/00Compounds of aluminium
    • C01F7/02Aluminium oxide; Aluminium hydroxide; Aluminates
    • C01F7/46Purification of aluminium oxide, aluminium hydroxide or aluminates
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01PINDEXING SCHEME RELATING TO STRUCTURAL AND PHYSICAL ASPECTS OF SOLID INORGANIC COMPOUNDS
    • C01P2006/00Physical properties of inorganic compounds
    • C01P2006/80Compositional purity

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Thermal Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Compounds Of Alkaline-Earth Elements, Aluminum Or Rare-Earth Metals (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás nagy tisztaságú alumínium-oxidnak jelentős mennyiségű szennjezést tartalmazó szilárd, hidratált alumínium-oxidból történő előállítására.
Közelebbről, a találmány tárgya eljárás olyan nagy tisztaságú alumínium-oxid előállítására, amely megfelel a kerámiai iparban való felhasználásra, elektronikus alkatrészek, szintetikus zafír, katalizátor töltőanyag, áttetsző anyagok és egyéb olyan készítmények előállítására, ahol nagy tisztaságú alumínium-oxidra van szükség.
Az alumínium-oxidot különböző kerámiai anyagok, katalizátor töltőanyagok és tűzálló anyagok előállításánál használják nyersanyagként. A legközönségesebb alumínium-oxidot (timföldet) a Bayer eljárással állítják elő. A jól ismert Bayer eljárással bauxitból állítanak elő timföldet, amikor is a bauxitot forró koncentrált nátrium-hidroxiddal keverik össze, ekkor a timföld, szilícium-dioxid és a bauxit más alkotórészei zömmel feloldódnak. A szilícium-dioxid és az egyéb anyagok legnagyobb részét újra kicsapják, ez a szilárd anyag az úgynevezett „vörös iszap”. A feloldott timföldet elválasztják a visszamaradt szilárd anyagtól, és alumíniumoxid-trihidrát, aAl2O3 · 3H2O (gibbsit) formájában kristályosítják. Mivel a gibbsit nátrium-hidroxidos környezetben keletkezik, jelentős mennyiségű — rendszerint 0,3-0,4 % - szódát, Na2O-ot tartalmaz. (A leírásban minden % tömeg %-ot jelent, hacsak nincs másként jelezve.)
A Bayer eljárás attól is gazdaságos, hogy a gibbsit termékben még jelentős mennyiségű egyéb szennyeződés, így szilícium-dioxid is benne maradhat. A Bayer eljárásból származó gibbsit analízisét láthatjuk az alábbi 1, táblázatban. A szokásos gyakorlatnak megfelelően, a szennyeződések a stabil oxid formában vannak kifejezve.
Γ. táblázat
Szennyeződések Koncentráció, %
Na2O 0,3
CaO 0,01
ZnO 0,004
SiO2 0,04
he2O3 0,01
Számos egyéb oxid is jelen van, de mindegyik csak néhány száz ppm mennyiségben. Amikor a Bayer eljárásból származó alumínium-oxid-trihidrátot kalcinálják, vízmentes alumínium-oxid (A12O3) előállítása végett, a szennyezések egy körülbelül 1,5-ös faktor szerint koncentrálódnak.
Bár a kereskedelmi hidratált alumínium-oxid legnagyobb része a Bayer eljárással készül, hidratált alumínium-oxidot egyéb eljárásokkal is elő lehet állítani. Ezek az egyéb eljárások is szennyezett termékeket eredményeznek, és a találmány szerinti eljárás az ilyen termékek tisztítására is alkalmas. Az egyszerűség kedvéért a találmány szerinti eljárást a Bayer eljárásból származó gibbsit tisztítására vonatkozóan írjuk le, de természetesen a találmány szerinti eljárás alkalmas bármilyen, szennyeződéseket tartalmazó hidratált alumínium-oxid tisztítására.
A legtöbb célra, így fém alumínium elektrolitikus úton való előállítására vagy közönséges kerámiai termékek és tűzálló anyagok előállítására a gibbsit még ezzel a nagy szennyezéstartalommal is alkalmas. Azonban sok alkalmazási területen ez a szenynyeződés-szint - Jóként a magas szódatartalom — elfogadhatatlan. így például az elektronikus ipar számára készült termékek, bizonyos típusú katalizátorok hordozóanyaga? szintetikus zafír és áttetsző anyagok előállítász esetén megengedhetetlen ilyen szennyeződés tartalom. A termék felhasználásától függően a szódá* í, szilícium-oxidra vagy vasoxidra vonatkozóan r: alumínium-oxidban megengedhető maximális szennyezés szintje 0,002 % lehet.
Az iparban általában a Bayer eljárásból származó gibbsitből állítanak elő alacsony szóda tartalmú alumínium-oxidot. A szódatartalom csökkentése különböző módokon érhető el, a legjobb eljárással is az elérhető legalacsonyabb szódaszint 0,02-0,05 %. A legelterjedtebb módszer szerint gibbsit részleges átalakításával aktív alumíniumoxidot állítanak elő, amelyet valamilyen vizes kloridos, így például ammónium-kloridos, gyenge sósavas vagy alumínium-kloridos oldattal kezelnek.
. A vizes fázis eltávolítása után az adszorbeált kloridokat tartalmazó szilárd fázist 1000 °C-nál magasabb hőmérsékleten kalcinálják, ekkor 0,02 - 0,09 % szódatartalmú alumínium-oxidot kapnak. Ilyen típusú eljárást írnak le a 2 816 194. és 1 276 017. számú német szövetségi köztársaságbeli nyilvánosságrahozatali iratban és a 795 706. számú kanadai szabadalmi leírásban. Ezek a módszerek olyan alumínium-oxid előállításánál megfelelők, ahol a későbbi felhasználásnál nem káros a 0,02 %-nál nagyobb szódatartalom.
A 3 106 452. számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban leírt módszer szerint a gibbsitet egy legalább 10 % szilícium-dioxidot tartalmazó anyag jelenlétében kalcinálják 1260 °C hőmérsékleten. A szóda szelektíven koncentrálódik a szilícium-dioxidban, amelyet aztán szitálással eltávolítanak az alumínium-oxidból. Az így kapott alumínium-oxid 0,02 % szódát tartalmaz, szilíciumdioxid tartalma is magasabb, körülbelül 0,02 %.
Ruthner és társai az ICSOBA harmadik nemzetközi kongresszusán (Nizza, 1973) elhangzott előadásuk publikációjában (ICSOBA Third International Congress (Nice, 1973), p. 547 - 555) egy olyan, nagy tisztaságú alumínium-oxid előállítási eljárást írnak le, amely szerint nagy tisztaságú alumíniumoxidot nyernek ki elektronikai célra előállított alumínium sósavas fürdőjének hulladékából. Igen tiszta terméket kaptak, de a módszer csak akkor gazdaságos, ha igen tiszta vizes alumínium-klorid hulladék áll rendelkezésre.
Igen sok alumínium-oxid előállítási eljárás ismert, amelyek tiszta fém alumíniumból, szerves alumínium vegyületekből vagy kálium-alumíniumszulfátokból indulnak ki. Ezek az eljárások általában valamilyen drága kiindulási anyagot használ-21
194 522 nak fel, vagy a kalcinálás során keletkező anyagok nem cirkuláltathatók vissza a folyamatba, ezért ezek az eljárások ipari célra nem alkalmazhatók.
Célunk olyan eljárás kidolgozása volt, amellyel különböző tisztaságú alumínium-oxidot állíthatunk elő hidratált alumínium-oxidból. A kiindulási anyag gibbsit, bayerit, böhmit, diaszpor és egyéb, nem tiszta hidratált aluminium-oxid lehet. A találmány szerinti eljárás során jelentős mennyiségű szennyezést tartalmazó hidratált alumínium-oxidból nagy tisztaságú alumínium-oxidot állítunk elő oly módon, hogy
a) a szilárd hidratált alumínium-oxidot 20—30 t%-os sósavval, 40- 100 ’C hőmérsékleten, 30—150 percig reagáitatjuk, ekkor a hidratált alumínium-oxidnak legalább egy része szilárd alumínium-klorid-hexahidráttá (ACH-vá) alakul;
b) a feloldott szennyezéseket tartalmazó savas oldatból kinyerjük a kivált szilárd anyagot, azaz az alumínium-klorid-hexahidrátot és az elreagálatlan szilárd hidratált alumínium-oxidot, a szilárd anyagot 20-35 t%-os sósavval mossuk, kívánt esetben átkristályositjuk, és az elválasztott savas oldatot célszerűen visszavezetjük a reagáltatáshoz;
c) az előző lépésben kinyert szilárd anyagot kaicináljuk, ily módon sósavat és vizet, valamint a; hidratált alumínium-oxidnál kevésbé szennyezett, j gyakorlatilag vízmentes amorf vagy kristályos alu- ί mínium-oxidot kapunk.
Találmányunk szerinti eljárás a fentiekben is- f mertetett aluminium-oxid előállítási és tisztítási el-ί járásoktól főleg abban tér el, hogy a kiindulási, erősen szennyezett hidratált alumínium-oxidot szilárd ACH-vá (nem ACH-oldattá) alakítjuk, vala- . mint a szennyeződéseket oldat formájában távolít- ’ juk el a savas kezelés után.
Az új eljárás előnye az ismert és gyakorlatban alkalmazottakkal szemben az, hogy nagy mennyiségű szennyeződést tartalmazó hidratált alumíni-1 um-oxid is alkalmazható kiindulási anyagként, a reakciókörülmények változtatásával különböző (a felhasználandó anyagnál megengedett) mennyiségű . szennyeződést tartalmazó végtermék állítható elő, továbbá a költséges ACH-kristályosítási műveletet i — mivel az adott körülmények között az ACH-t szilárd és nem oldat formában nyerjük a sósavas reagáltatás után - nem kell elvégezni.
A találmány szerinti eljárásban különböző tisztaságú alumínium-oxidot állíthatunk elő azáltal, E hogy az a) lépésben a hidratált alumínium-oxidot különböző mértékben alakítjuk át alumíniumklorid hexahidráttá, a visszanyert sósavat visszacirkuláltatjuk a rendszerbe és a szennyezés-tartalmú visszacirkulálandó anyag egy részét eltávolítjuk, E vagy a szennyezést távolítjuk el ennek a visszacirkulálandó anyagnak legalább egy részéből. A találmány szerinti eljárás egy előnyös megvalósításában a hidratált alumínium-oxidot teljesen ACH-vá alakítjuk és a szennyezés-tartalmat is a minimálisra E csökkentjük.
A találmány szerinti eljárás egy másik előnyös megvalósításában a b) lépésben kinyert szilárd anyagot — ha szükséges - átkristályositjuk és a g kívánt tisztaság eléréséig ezt a műveletet többször is megismételhetjük.
A c) lépésben végzett kalcinálást előnyösen két lépésben hajtjuk végre, az első lépésben a klorid és a víz tartalom az aluminium-oxidban 99 %-os tisztaságig csökken, a második lépésben pedig a csökkenés 99,99 %-os tisztaságig folytatódik.
A találmányt az alábbiakban ismertetjük részletesen.
A találmány szerinti eljárásban nagy tisztaságú ί alumínium-oxidot állítunk elő, viszonylag sok ; szennyezést tartalmazó hidratált alumínium-oxidból, például a Bayer eljárásból származó gibbsitból. A találmány szerinti eljárásban a szennyeződési szintet igen alacsonyra csökkentjük oly módon, hogy a hidratált alumínium-oxidot ÁCH-vá alakítjuk koncentrált sósavval való reagáltatással, majd az ACH-t kalcinálva nagy tisztaságú, gyakorlatilag : vízmentes alumínium-oxidot kapunk.
! A találmány szerinti eljárás fő reakciója a hidratált aluminium-oxid ACH-vá való átalakítása koncentrált sósavban, áz alábbiak szerint írható le:
A12O3 · 3H2O[s] + 6HC1[1 + g] + + 6H2O[1] -» 2A1C13 · 6H2O[s]
A reakcióban a sósav koncentrációja általában 20—30 %. A koncentrált savas oldat víztartalmán kívül több vizet nem ádunk a reakcióhoz. A reakció előrehaladtával még adhatunk a rendszerhez koncentrált sósavat és/vagy gáznemű sósavat, vagy hidratált alumínium-oxidot is táplálhatunk be a rendszerbe, akár szakaszos, akár folyamatos az eljárás. Ha a savkoncentráció sokkal kisebb, mint körülbelül 20 %, a reakciósebesség és az ACH termelés jelentősen lecsökken. Például, 10 %-os sósav használata esetén még 24 óra elmúltával sem keletkezik mérhető mennyiségű szilárd alumíniumklorid-hexahidrát (A1C13 · 6H2O).
A találmány szerinti reakció során a hidratált aluminium-oxid és a szennyező fémoxidok legnagyobb része feloldódik a savas oldatban, a feloldódott alumíniumtartalmú anyag ezután a sósav klorid-részével reagál és ACH keletkezik, amely szilárd anyag formájában kicsapódik. A szennyező oxidok viszont ebben a savkoncentráció tartományban lényegében feloldva maradnak a savban úgy, hogy az ezt követő szilárd/folyadék elválasztási folyamatban lehetségessé válik a nagy tisztasági fokú ACH elválasztása a szennyezéseket tartalmazó oldattól. Ha viszont a savkoncentráció sokkal magasabb, mint 30-35 %, a nyersanyagban levő szennyezések is kicsapódnak az ACH-tal, elég jelentős mennyiségben.
A savas átalakítási reakciót közönségesen egy zárt edényben, 40-100’C hőmérsékleten hajtjuk végre. A zárt e'dény megakadályozza, hogy a gáznemű kloridok elillanjanak, valamint megkönnyíti a sósav és víz visszanyerését és visszacirkuláltatását. Gyakorlatilag légköri nyomáson reagáitatjuk egymással a komponenseket, de a reakció során létrejöhet egy kis nyomásemelkedés a zárt edényen belül a hidrogén-klorid és a víz gőznyomása következté3
194 522 ben. A reakcióhőmérsékíet általában élőn' jsen a
- 80 °C tartományban van, de ez az előrj ös tartomány változhat attól függően, hogy a frakcióedény milyen anyagokból készült, és ezek íz anyagok mennyire ellenállóak a forró koncerTált sav hatásának. A reakcióelegyben a kiinduasi %-os szilárd anyag tartalom 5-401%, előnyös' i 10-20 t% lehet. A reakció végén az iszap szil·/danyagtartalma 12-60 %, előnyösen 25-50 % 'ehet.
Az alumínium-oxid tennék elérhető tisztaságát részben az határozza meg, hogy milyen mértékben alakul át a hidratált alumínium-oxid ACH-vá a savas oldatban. A legnagyobb tisztaságot, amikor a termék szóda, szilícium-dioxid és egyéb szennyezéstartalma 0,01 %-nál, gyakran 50 ppm-nél kevesebb, úgy érhetjük el, ha a savás reakcióban a hidratált alumínium-oxid teljesen átalakul ACHtá. Az ilyen teljes átalakuláskor ugyanis az összes szennyezés teljesen feloldódik a savban, és az ACHval kicsapódó szennyezések mennyisége minimális. Az alumínium-oxid tisztítás sikeressége attól is függ, hogy tisztítjuk-e a visszacirkuláltatott sósavtartalmú folyadékot. Ha ezt a folyadékot nem kezeljük, a termék szennyezéstartalma végül eléri a szennyezett nyersanyagok szennyezésszintjét. Ezért a visszacirkuláltatott sósav-tartalmú folyadéknak legalább egy részét - rendszerint 25 — 50 %-át előnyös megtisztítani a szennyeződésektől. A megtisztított sósavas-vizes frakciót ezután hozzákeverjük a tisztítatlan részhez és az egészet visszacirkuláltatjuk az átalakítási folyamatba, a sósav ismételt felhasználása végett. ____
Ha bizonyos alkalmazási területen még nagyobb tisztaságra van szükség, további tisztítást érhetünk el az ACH újra-feloldásával és újra-kícsapatásával. Ezt úgy végezhetjük, hogy egy megfelelő oldószerben, így például vízben, híg vagy koncentrált sósavban feloldjuk az ACH-t, és sósav hozzáadásával vagy sósav-gáz átbuborékoltatásával kicsapjuk. Ilyen módon a nátrium-oxid (Na20) tartalom 0,002-0,003 %-ra csökkenthető.
Bizonyos alkalmazási területeken szükség van ugyan az alumínium-oxid tisztítására, de nincs szükség maximális tisztaságú termékre. A találmány szerinti eljárásban lehetőség van arra, hogy különböző tisztaságú alumínium-oxidot állítsunk elő, egyszerűen a savas átalakítási reakció átalakulási mértékének, valamint a visszacirkuláltatott savas folyadék tisztaságának, vagy mennyiségének változtatásával. Ha a reakciót valahol a hidratált alumínium-oxid -> ACH átalakulás teljes végbemenetele előtt leállítjuk, és a kicsapódott szilárd anyagot kinyerjük, azt tapasztaljuk, hogy a szilárd termék átalakulatlan hidratált alumínium-oxid és nagy tisztaságú ACH keveréke. Ha ezt a keveréket kalcináljuk, a végtermék tartalmazni fogja az elreagálatlan hidratált alumínium-oxidban levő szenynyeződések egy részét, a szennyező anyagok menynyisége azonban nem arányos közvetlenül az átalakulás mértékével. Meglepő módon, a végtermék szennyeződés tartalma általában kisebb, mint ami az összekevert szilárd anyagok szennyeződéstartalmának egyszerű átlagolásával várható volna. Például, egy 0,3 % nátrium-oxid tartalmú ΑΙ2Ο3·3
H2O minta átalakításával 0,09 % nátrium-oxid tartalmú alumínium-oxid (A12O3) terméket kapunk, a várt 0,24 %-os alumínium-oxid tartalom helyett.
Az jól ismert, hogy a különböző alkalmazási területeken különböző tisztasági fokú aluminium-oxidra van szükség, s a találmány szerinti eljárásban egyszerű módon meghatározhatjuk az optimális idő/ hőmérséklet viszonyokat, amelyekkel a kívánt mér0 tékű Bayer ATH -» ACH átalakulás érhető el. Bármilyen kívánt tennék esetén áz aktuális szennyezésszintet a szakember rutin kísérlettel. meghatározhatja. Például, egy olyan reakció esetén, ahol a gibbsit -» Á12O3 · 6H2O átalakulás 5 24 %-os, a reakció 45 ‘C hőmérsékleten, 30 percig, 30 %-os végső sósavkoncentrációig megy végbe, a végtermék alumínium-oxid 0,12 % nátrium-oxidot (Na2O) tartalmaz. Hasonló reakcióban 90’C hőmérsékleten 60 perces reakcióidővel 100 %-os kón0 verzió jön létre, és a szódatartalom 0,006 % alatt van.
Általában a teljes hidratált alumínium-oxid .-4' ACH átalakulás az előbb elért hőmérsékleti tarto5 mányokban 40—150 perc alatt megy végbe. Haö sonló hőmérsékleteken a kisebb fokú átalakuláshoz természetesen arányosan kevesebb időre van szükség. Hasonló módon, a hőmérséklet növelésével természetesen csökken a reakcióidő és fordítva.
A későbbiekben a kalcinálás leírásánál az egyszerűség kedvéért úgy fogjuk tekinteni, hogy az ACHvá való átalakulás teljesen végbement. Természetesen akkor is ugyanúgy kell eljárni a kalcinálásnál, ha ACH/elreagálatlan hidratált alumínium-oxid keverékről van szó.
A savas reakció befejeződése után a kicsapódott ACH-t bármilyen ismert szilárd/folyadék elválasztási módszerrel elválasztjuk a savas oldattól. Az ACH-t ezután legalább egyszer — előnyösen többj szőr - mossuk, koncentrált sósav oldattal, így eltávolítjuk belőle a feloldott szennyeződéseket tartalmazó reakció-folyadék nyomait is. A mosási lépés nélkülözhetetlen része a szennyeződés-eltávolításnak, mivel ekkor eltávolítjuk azokat a szennye5 ződéseket, amelyek adszorpcióval vagy együttkicsapódással kísérik az ACH-t, valamint eltávolítί juk a szilárd ACH felületéről a szennyezett reakció; folyadék nyomait is. Például, ha 50 g, 0,04 % nátri‘ um-oxidot tartalmazó alumínium-oxid hexahidráf tót 100 ml koncentrált sósavval mossuk, a tiszta ; szilárd anyag csak 0,002 % nátrium-oxidot tartalmaz. Vízzel vagy híg savval ne mossuk ezt a szilárd i anyagot, mert az ACH ezekben oldódik. Ugyanezen okból célszerű a mosóvíz koncentrációját ’ 25-35 %, előnyösen 30-35 % értéken tartani, mert így minimumra csökkenthetjük az ACH visszaoldódását.
A szilárd/folyadék elválasztási lépésben az elválasztott folyadékotvisszacirkuláltathatjuk az átala1 kulási reakcióba. Amint az előzőekben említettük, a rendszer szennyeződés-szintjének kontrolálása céljából a folyadék égy részét - rendszerint körülbelül 25 - 50 %-át — a folyamatba való visszaveze, tés előtt tisztítjuk.
194 522
A szilárd ACH vagy részlegesen átalakult hidratált alumínium-oxid/ÁCH keveréket forgókemencében, gyors kalcinálóban vagy fluidágyas kalcinálóban kalcináljuk.
Az elbontás hőmérsékletét az előállítandó alumí-. niumtartalmú termék milyensége határozza meg; 150-1400’C közötti hőmérsékleten hajthatjuk végre a műveletet. 700 ’C hőmérséklet alatti elbontáskor egy amorf szilárd anyag keletkezik, összetétele a kalcinálás hőmérsékletétől függ. A fő kompo- 10 nensek aluminium-oxidban és a klorid klórban kifejezve a következő mennyiségben vannak jelen:
400’C hőmérsékleten 5-8% Cl és 91-95% A12O3
700’C hőmérsékleten 3-5% Cl és 94—97 % A12O3
700-800 °C közti hőmérsékleti tartományban a kalcinálásnál egy vagy több átmeneti aluminiumoxid fázis jön létre, a maradó klorid tartalom 0,5 %-nál kisebb. 800 ’C hőmérsékleten a kalcinálásnál a termék 100 % egy vagy több átmeneti alumínium-oxid fázis 0,25 % klórtartalommal. 800 ’C __ és 1200 ’C közti hőmérsékleten az átmeneti alumínium-oxid fázisok és az a alumínium-oxid közti arány az előállítás körülményeitől függ. 1350‘C feletti hőmérsékleten a kalcinálás terméke 100 %
Q AI2O3. 2q
A kalcinálást előnyösen két fázisban hajtjuk végre. Az első fázisban, amelyet előnyösen 400 - 800 ’C hőmérsékleten, 15- 100 perc közti idő alatt vezetünk, a sósav és víz tartalom 90-99 %kai csökken. A második fázisban, amelyet előnyö- 35 sen 800-1350’C hőmérsékleten és 10-100 perc közti idő alatt hajtunk végre, a sósav és víz tartalom tovább csökken, 98-99,99 % tisztaságig. Az nyilvánvaló, hogy ezek az idő és hőmérséklet tartományok a kiindulási anyagoktól, a részecskeméret- 40 tői és egyéb faktoroktól függően változtathatók. A két fázis optimális reakciókörülményeit rutinkisérlettel kell meghatározni.
A kaicinálási lépés tovább csökkenti az alumíni5 ,um-oxid termék nátrium-oxid tartalmát. A 750-1350’C hőmérsékleten való kalcinálás a nátrium bizonyos mértékű eliminációját eredményezi, főként nátrium-klorid vagy nátrium-alumínium-klorid formájában. így 0,06 % nátriumoxidot tartalmazó ACH 1000 ’C hőmérsékleten való kalcinálással olyan alumínium-oxid terméket ad. melynek nátrium-oxid tartalma csak 0,02 %. Ez csak 6,7 %-a az eredeti ACH-ban jelen levő szódatartalom alapján elvárható nátrium-oxid tartalom15 nak.
A kalcinálás során kinyert sósavat és vizet előnyösen visszacirkuláltathatjuk az átalakítási, a reagáltatási lépésbe. Mivel ezek is tartalmaznak valamennyi szennyezést, az egészet, vagy egy részét 20 mindkettőnek célszerűen tisztítani kell.
Az alább következő példák a találmány szerinti eljárást szemléltetik anélkül, hogy igényünket ezekre a példákra korlátoznánk.
-10. példák
A példákban az átalakítási reakciókban 700 ml 35 %-os sósavat és 161 g Al2O3 · 3H2O-ot (6 % szabad nedvességtartalommal) használunk. A reakcióhoz szükséges sósavat hidrogén-klorid gáz átbuborékoltatásával biztosítjuk. A kristályos terméket szűréssel nyerjük ki és 1 — 5 térfogat 35 %-os sósavval mossuk. Az analízisek, termelés, %-os átalakítás és a reakciókörülmények a 2. táblázatban találhatók.
2. táblázat
Kísérlet száma Hőmér- séklet ’C Idő perc Végső sósav konc. % Átala- kulás % Alumí- nium- oxid* term. % Az alumínium-oxid 1 termék szennyezései, % 1
Szóda Vasoxid Szilícium- -dioxid Kálcium- -oxid
1 _ _ 0 0,45 0,20 0,06 0,02
2 45 30 30 24 95 0,12 0,06 0,02 0,01
3 45 • 60 30 42 95 0,1 0,03 0,02 0,008
4 70 15 30 54 90 0,09 0,002 0,02 0,005
5 70 30 30 70 90 0,08 0,005 0,03 0,005
6 70 120 28 100 95 0,004 0,003 0,007 0,002
7 90 60 29 100 95 0,006 0,004 0,006 0,002
8 90 50 25 100 ' 95 0,005 0,003 0,005 0,001
9 105 1440 10 94 0 - - ’
10 110 ’ 60 14 80 70 0,006 0,004 0,01 0,008
* ACH vagy elreagálatlan hidratált alumínium-oxid
-5194 522
11. példa
Gibbsitből sósavval ACH-on át 450 g A12O3 · 6HjO-t, alumínium-oxid hexahídrátot készítünk, majd 200 ml 35 %-os sósavval mossuk, majd 1000 °C-on való kalcinálás után 0,04 % nátriumoxid tartalmú alumínium-oxidot kapunk. 50 g alumínium - klorid - hexahídrátot 100 ml 35 %-os sósavval mosunk, ekkor 1000 ’C-on való kalcinálás után 0,002 % nátrium-oxid tartalmú anyagot kapunk.
112. példa
A találmány szerinti eljárással előállított, 185 g j alumínium - klorid - hexahídrátot (Na2O tartalma í 0,06 ±0,01 %) 1000’C hőmérsékleten 1 óra hoszszat kalcinálunk. Ezután 29,9 g, 0,02 ±0,01 % | Na,0 tartalmú terméket kapunk. Ha az alumínium | - klorid - hexahidrát összes szódatartalma megmaradna az alumínium-oxidban, a nátrium-oxid konI centráció várhatóan 0,30 ± 0,05 % lenne.
13. példa
100 g, 0,04 % nátrium-oxid (Na2O) tartalmú alumínium - klorid - hexahídrátot (A1C13 · 6H2O) 100 ml vízből újra kristályosítunk, sósavgáz átbuborékoltatásos eljárással. 95 g, 0,005 % nátriumoxid tartalmú terméket kapunk.

Claims (5)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás nagy tisztaságú alumínium-oxid előállítására szilárd, hidratált alumínium-oxidból só5 savas kezeléssel és a kapott alumínium - klorid hexahidrát kalcinálásával, azzal jellemezve, hogy
    a) a szilárd hidratált alumínium-oxidot - előnyösen alumínium - oxid - trihidrátot — 20 — 30 t%-ös sósavval, 40 ’C és 100 ’C közötti hő10 mérsékleten, 30- 150 percig reagáltatunk,
    b) a reagáltatás során kivált szilárd anyagot a savas oldattól elválasztjuk, 20—35 t%-os sósavval mossuk, kívánt esetben újból feloldjuk és kristályosítjuk, az elválasztott savas oldatot célszerűen visz5 szavezetjük a reagáltatáshoz,
    c) végül ismert módon egy vagy több lépésben kalcináljuk és kívánt esetben a keletkező sósavat visszavezetjük a reagáltatáshoz.
  2. 2q 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a b) lépésben a visszaoldást és kristályosítást legalább kétszer elvégezzük, és minden művelet előtt a szilárd anyagot elválasztással kinyerjük.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemez25 ve, hogy az a) lépésben a reagáltatást sósav gőz vagy gáz átbuborékoltatásával vagy sósavnak a rendszerhez való adagolásával végezzük.
  4. 4. Az I. igénypont szerinti eljárás, azzaljellemezve, hogy a kalcinálást legalább két fázisban hajtjuk
    30 végre.
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzaljellemezve, hogy kiindulási anyagként 0,25 t%-nál nagyobb szódatartalmú szilárd hidratált alumínium-oxidot használunk.
HU843565A 1983-08-03 1984-08-01 Process for the production of high purity aluminium-oxide HU194522B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US51979983A 1983-08-03 1983-08-03

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT36057A HUT36057A (en) 1985-08-28
HU194522B true HU194522B (en) 1988-02-29

Family

ID=24069821

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU843565A HU194522B (en) 1983-08-03 1984-08-01 Process for the production of high purity aluminium-oxide

Country Status (11)

Country Link
EP (1) EP0152463B1 (hu)
JP (1) JPS60501901A (hu)
CA (1) CA1224327A (hu)
CH (1) CH663015A5 (hu)
DE (1) DE3490383T1 (hu)
GB (1) GB2155000B (hu)
HU (1) HU194522B (hu)
NL (1) NL191535C (hu)
NO (1) NO167196C (hu)
SE (1) SE452603B (hu)
WO (1) WO1985000799A1 (hu)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5360778A (en) * 1993-05-11 1994-11-01 Exxon Research And Engineering Company High surface purity heat transfer solids for high temperature fluidized bed reactions
ES2154146B1 (es) * 1998-05-19 2001-12-01 Univ Santiago Compostela Procedimiento de purificacion de alumina por reduccion de impurezas a especies volatiles.
US6468483B2 (en) 2000-02-04 2002-10-22 Goldendale Aluminum Company Process for treating alumina-bearing ores to recover metal values therefrom
EP2686458A4 (en) 2011-03-18 2015-04-15 Orbite Aluminae Inc METHODS FOR RECOVERING RARE EARTH ELEMENTS FROM ALUMINUM-CONTAINING MATERIALS
WO2012162817A1 (en) 2011-06-03 2012-12-06 Orbite Aluminae Inc. Methods for preparing hematite
RU2014114938A (ru) 2011-09-16 2015-10-27 Орбит Элюминэ Инк. Способы получения оксида алюминия и разнообразных других продуктов
CN104302791B (zh) 2012-01-10 2017-03-15 奥佰特氧化铝有限公司 用于处理赤泥的方法
RU2633579C9 (ru) 2012-03-29 2017-12-25 Орбит Алюминэ Инк. Способы обработки летучей золы
WO2014008586A1 (en) 2012-07-12 2014-01-16 Orbite Aluminae Inc. Processes for preparing titanium oxide and various other products
WO2014047728A1 (en) 2012-09-26 2014-04-03 Orbite Aluminae Inc. Processes for preparing alumina and magnesium chloride by hc1 leaching of various materials
CN105189357A (zh) * 2012-11-14 2015-12-23 奥佰特氧化铝有限公司 纯化铝离子的方法
US9751775B2 (en) 2012-12-17 2017-09-05 Polar Sapphire Ltd. Process for making high purity aluminum oxide
CN105621468B (zh) * 2014-11-27 2017-03-29 中国科学院过程工程研究所 一种高纯氧化铝的制备方法
WO2021042176A1 (en) * 2019-09-06 2021-03-11 Alcoa Of Australia Limited Process for preparing alumina
CN114314623A (zh) * 2020-09-30 2022-04-12 中国科学院过程工程研究所 一种利用精制氯化铝溶液生产冶金级氧化铝的方法

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1519880A (en) * 1922-10-06 1924-12-16 American Lurgi Corp Production of pure alumina
FR1554586A (hu) * 1966-04-28 1969-01-24
US4056363A (en) * 1974-03-21 1977-11-01 Georg Messner Apparatus for the fabrication of pure alumina from Al2 O3 and silica containing raw materials by leaching with hydrochloric acid
DE2803483C2 (de) * 1978-01-27 1982-08-05 Standard-Messo Duisburg, Gesellschaft für Chemietechnik mbH & Co, 4100 Duisburg Verfahren zur Herstellung von reinem Al↓2↓ O↓3↓ aus Aluminiumerzen
NO147516C (no) * 1979-02-13 1983-04-27 Elkem Spigerverket As Fremgangsmaate for utfelling av et rent aluminiumklorid fra loesninger som inneholder aluminium- og magnesiumioner.
US4239735A (en) * 1979-09-06 1980-12-16 The United States Of America, As Represented By The Secretary Of The Interior Removal of impurites from clay

Also Published As

Publication number Publication date
JPH0258208B2 (hu) 1990-12-07
EP0152463B1 (en) 1990-05-23
NL8420219A (nl) 1985-06-03
GB2155000B (en) 1987-03-18
SE8501586L (sv) 1985-04-01
NO167196C (no) 1991-10-16
NO851321L (no) 1985-04-01
EP0152463A4 (en) 1987-06-29
CH663015A5 (fr) 1987-11-13
NL191535C (nl) 1995-09-04
DE3490383T1 (de) 1985-10-17
JPS60501901A (ja) 1985-11-07
SE452603B (sv) 1987-12-07
DE3490383C2 (hu) 1990-10-25
HUT36057A (en) 1985-08-28
CA1224327A (en) 1987-07-21
GB8506688D0 (en) 1985-04-17
NO167196B (no) 1991-07-08
NL191535B (nl) 1995-05-01
GB2155000A (en) 1985-09-18
EP0152463A1 (en) 1985-08-28
WO1985000799A1 (en) 1985-02-28
SE8501586D0 (sv) 1985-04-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0157503B1 (en) Production of low silica content, high purity alumina
US4634581A (en) Production of high purity alumina
HU194522B (en) Process for the production of high purity aluminium-oxide
CN1085622C (zh) 回收氧化铝和二氧化硅的方法
US7090809B2 (en) Production of aluminum compounds and silica from ores
IE49108B1 (en) Preparing aluminium hydroxide
US2806766A (en) Process of purifying caustic aluminate liquors
US4237102A (en) Process for obtaining pure alumina by the hydrochloric attack of aluminous ores and extraction of the impurities by means of a sulphuric treatment
US4124680A (en) Method of obtaining pure alumina by acid attack on aluminous minerals containing other elements
CN114667358A (zh) 氧化铝的制备工艺
US4241030A (en) Continuous process for obtaining pure alumina from an acidic liquor originating from the chlorosulphuric attack of an aluminous ore and for the purification of the liquor which has been freed from alumina
GB2041346A (en) Method for the precipitation of aluminium-chloride from solutions which contain ions of alminium and magnesium
US3383166A (en) Process for producing iron-free aluminum nitrate solutions
US4595581A (en) Boehmite production by precipitation from sodium aluminate solution at elevated temperatures
US4331636A (en) Method of producing pure alumina from alunite
US3966874A (en) Extraction of alumina from bauxite ores
TW202246180A (zh) 製備氧化鋁之方法
JPH0251846B2 (hu)
AU2002217404A1 (en) Production of aluminum compounds and silica from ores
HU185513B (en) Process for seperatin salt rich in vanadium from basic solutions of alum earth production
NO117979B (hu)

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HPC4 Succession in title of patentee

Owner name: RWE-DEA AKTIENGESELLSCHAFT FUER MINERALOCL UND CHE

HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee