HU193968B - Door valve - Google Patents

Door valve Download PDF

Info

Publication number
HU193968B
HU193968B HU141385A HU141385A HU193968B HU 193968 B HU193968 B HU 193968B HU 141385 A HU141385 A HU 141385A HU 141385 A HU141385 A HU 141385A HU 193968 B HU193968 B HU 193968B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
valve
actuator
door
piston
und
Prior art date
Application number
HU141385A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT40826A (en
Inventor
Wolfgang Gudat
Guenter Sebesta
Original Assignee
Wabco Westinghouse Fahrzeug
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wabco Westinghouse Fahrzeug filed Critical Wabco Westinghouse Fahrzeug
Publication of HUT40826A publication Critical patent/HUT40826A/hu
Publication of HU193968B publication Critical patent/HU193968B/hu

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E05LOCKS; KEYS; WINDOW OR DOOR FITTINGS; SAFES
    • E05FDEVICES FOR MOVING WINGS INTO OPEN OR CLOSED POSITION; CHECKS FOR WINGS; WING FITTINGS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR, CONCERNED WITH THE FUNCTIONING OF THE WING
    • E05F15/00Power-operated mechanisms for wings
    • E05F15/50Power-operated mechanisms for wings using fluid-pressure actuators
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E05LOCKS; KEYS; WINDOW OR DOOR FITTINGS; SAFES
    • E05FDEVICES FOR MOVING WINGS INTO OPEN OR CLOSED POSITION; CHECKS FOR WINGS; WING FITTINGS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR, CONCERNED WITH THE FUNCTIONING OF THE WING
    • E05F15/00Power-operated mechanisms for wings
    • E05F15/40Safety devices, e.g. detection of obstructions or end positions
    • E05F15/49Safety devices, e.g. detection of obstructions or end positions specially adapted for mechanisms operated by fluid pressure, e.g. detection by monitoring transmitted fluid pressure
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E05LOCKS; KEYS; WINDOW OR DOOR FITTINGS; SAFES
    • E05YINDEXING SCHEME ASSOCIATED WITH SUBCLASSES E05D AND E05F, RELATING TO CONSTRUCTION ELEMENTS, ELECTRIC CONTROL, POWER SUPPLY, POWER SIGNAL OR TRANSMISSION, USER INTERFACES, MOUNTING OR COUPLING, DETAILS, ACCESSORIES, AUXILIARY OPERATIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR, APPLICATION THEREOF
    • E05Y2900/00Application of doors, windows, wings or fittings thereof
    • E05Y2900/10Application of doors, windows, wings or fittings thereof for buildings or parts thereof
    • E05Y2900/13Type of wing
    • E05Y2900/132Doors

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Fluid Mechanics (AREA)
  • Fluid-Driven Valves (AREA)
  • Power-Operated Mechanisms For Wings (AREA)
  • Multiple-Way Valves (AREA)

Description

A találmány pneumatikus működésű, különösképpen személyszállító jármüvek olyan ajtóinak az ajtószelepére vonatkozik, amelyeknek legalább egy nyitó- és zárókamrával működő ajtómozgató rendszere, a nyitóés a záróirányba egy-egy kapcsolóval vezérelt működtető berendezés, valamint legalább egy vészkikapcsoló berendezése van. Az ajtószelep felépítését a következőkben vázoljuk.
A legalább egy tápcsatlakozással, legalább egy légtelenítéssel és egyenként legalább egy első- és egy második munkacsatlakozással ellátott házban két, az egyik munkacsatlakozás és váltakozva a légtelenítés, vagy a tápcsatlakozás közötti összeköttetést vezérlő olyan 3/2 utas szelep van, amelyek közül az első az első munkacsatlakozáshoz, a második pedig a második munkacsatlakozáshoz tartozik. Mindkét 3/2 utas szelepnek van olyan első- és második állítószerkezete, valamint visszaállító szerkezete, amelyek mindegyike pneumatikusan működtethető. Mindegyik 3/2 utas szelep a második kapcsolási állásból az első kapcsolási állásba állítható az első állítószerkezetével, vagy a második állítószerkezetével, az első kapcsolási állásból viszont a második kapcsolási állásba a visszaállító szerkezetével állítható. Az első 3/2 utas szelep első állitószerkezete és a második 3/2 utas szelep visszaállító szerkezete olyan mágneses vezérlésű első kettősszelephez tartozik, amelynek mágnesét kapcsolóval lehet működtetni. A második 3/2 utas szelep első állítószerkezete és az első 3/2 utas szelep visszaállító szerkezete olyan mágneses vezérlésű második kettősszelephez tartozik, amelynek mágnesét a második kapcsolóval lehet működtetni. Mindegyik kettős szelepnek a tápcsatlakozással összekötött beeresztő szelepe és a külső légtérhez csatlakozó kieresztő szelepe van, megoldásuk pedig olyan, hogy mágneseik gerjesztésekor a hozzájuk tartozó első állítószerkezetet és a hozzájuk tartozó visszaállító szerkezetet a beeresztő szelepen keresztül feltöltik, nem gerjesztett mágnes esetén pedig a hozzájuk tartozó első állítószerkezetet a kieresztő szelepen keresztül légtelenítik.
Ilyen jellegű ajtószelep a 32 25 536 számú DE ŐS-ből, ott pedig különösen a 2. ábráról ismert. Ennél az ismert ajtószelepnél a 3/2 utas szelep második állítószerkezete (a 91, 92 homlokfelülete) elé egy ÉS-kapu (79 elzárószelep) van beiktatva, melynek mindkét bemenete a mágneses vezérlésű (96, 97 mágnesekkel) kettősszelep beeresztő szelepén keresztül a tápcsatlakozással köthető össze és ezzel tölthető fel. A két bemenet egyidejű feltöltésénél az ES-kapu áteresztővé válik és feltölti a második állítószerkezetet.
Az ÉS-kapu mindkét bemenetének egyidejű feltöltése vészkikapcsolásnál történik. Ebben az esetben mindkét kettősszelep mágnesei egyidejűleg vannak gerjesztve. Ezáltal mindkét kettősszelep beeresztő szelepei is egy2 idejűleg kinyílnak és ezáltal egyidejűleg mirdkét 3/2 utas szelep első állítószerkezeté és második állítószerkezete feltöltődik. A második állítószerkezet felületi és ezzel állító-erőbeli túlsúlya következtében az első á-llítós <erkezethez képest ilyenkor mindegyik 3/2 utas szelep az első állítószerkezetének hatása ellenében az első kapcsolási állásban áll be, aminek következtében az ajtóműködtetés működtető felülete egyidejűleg légtelenítődik.
Az ismert ajtószelepen az ÉS-kapu az itt fellépő tömítetlenségek következtében hibahelye' jelent és ezen kívül bonyolult, valamint ráfordítást igénylő.
A találmány elé kitűzött feladat, hogy egyszerű eszközökkel a bevezetésben említeti jellegű ajtószelepet úgy tökéletesítse, hogy az ne igényeljen bonyolult és költséges szerkezeti elemeket és e mellett ne legyen zavarérzékeny.
A találmány ezt a feladatot oly módon oldja meg, hogy az első állítószerkezethez a tápcsatlakozással összekötött beeresztő szeleppel és váltónyíláson keresztül a külső légtérrel, vagy vízcsappal összekötött kieresztő szeleppel ellátott olyan harmadik kettősszelep tartozik, amely a vészkikapcsoló berendezéssel működtethető. Ez a kettősszelep a második állítószerkezet működtetésekor a beiresztő szelepén keresztül feltöltődik, nem működtetett állapotban pedig a kieresztő szelepén keresztül a második állítószerkezetet összeköti a váltónyílással.
A találmány, egyszerűen kifejezve, a technika mai állása szerinti ÉS-kaput olyan harrm dik kettősszeleppel helyettesíti, amely a vészkikapcsoló berendezés működtetéssé állít át.
A találmány azt az előnyt nyújtja, hogy a vészkikapcsoló működtetési módját a működtető berendezéstől függetlenül lehet megválasztani. fgy a találmány szerinti harmadik kettősszelepet és ezzel a vészkikapcsoló berendezést például mechanikus, különösképpen kézi vezérlésű, vagy sűrített közeggel tö ténő, különösképpen pneumatikus működtetésre lehet készíteni.
A találmány továbbá azt az előnyt nyújtja hogy a második állítószerkezet az első ál ítószerkezet egyidejű feltöltését nem teszi lehetővé. Ezáltal a második állítószerkezet nem igényli többé a hozzá tartozó első állítószerkezet ellenerejét, hanem csak a hozzá tartozó 3/2 utas szelepen belüli súrlódás legyőzését, aminek az a következménye, hogy a második állítószerkezet és ezzel a találmány szerinti ajtószelep egésze csökkentett méretekkel készíthető el.
Ha a találmány előnyös kivitelének megfe’elően a harmadik kettősszelep mágneses vezérléssel van ellátva, akkor a találmány a;t a kiegészítő előnyt nyújtja, hogy harmadik kettősszelepként a bevezetésben említett kt ttősszelepeí lehet lényegében azonos kivitelben alkalmazni, amiből ésszerű előnyök adódnak.
-2193968
További előnyként a találmány azt a lehetőséget nyújtja a tárgyban szereplő 3/2 utas szelepen belüli kapcsolatoknak a megfelelő hozzárendelésével az első kapcsolási állásához, hogy vészkikapcsolás esetén az ajtómozgatás valamennyi hatásfelületenél egyidejűleg, vagy feltöltés, vagy légtelenítés következik be.
A találmány további előnyt azáltal nyújt, hogy a harmadik kettősszelep kieresztőszeiepe a külső légtérrel való közvetlen kapcsolat helyett vészszeleppel köthető össze. A harmadik kettősszelep nem működtetett állapotában, azaz nyitott kieresztő szelep és zárt beeresztő szelep állapotában, a második' állítószerkezet ezen a vészszelepen keresztül lehet, mindig aszerint, hogy az üzemi állásban, vagy vészhelyzeti állásban van, a külső légtérrel, vagy tápláló nyomásforrásával öszszekötve. Ilyen módon a találmány szerinti harmadik kettősszelep, egyszerű lehetőséget nyújt az ajtószelepnél a kiegészítő vészkikapcsolási művelet megvalósításához anélkül, hogy olyan további szerkezeti elemeket alkalmaznánk, mint a technika mai állásának megfelelő valamilyen VAGY-kapu.
A vészszelep a vészkikapcsolási működésével azonban az ajtóberendezés egyetlen vészkikapcsoló berendezése is lehet.
A találmányt a következőkben olyan kiviteli példa alapján ismertetjük, amely rajzon van ábrázolva.
A rajz a találmány ismérveivel rendelkező ajtószelepet tüntet fel.
Az ábrázolt ajtószelepnek 51 háza van az 54 tápcsatlakozással, az 52 légtelenítővel, a 79 első munkacsatlakozással és a 66 második munkacsatlakozással. Az 51 házban egy furat van, tengelyirányban középen lévő, megnövelt átmérőjű, 77 dugattyúvezetékként kiképezett szakasszal, továbbá kisebb átmérőjű, 59 és 81 dugattyúszár vezetékként kiképezett tengelyirányú oldalszakaszokkal.
Áz 54 tápcsatlakozás és az 52 légtelenítő a házban lévő csatornákkal össze van kötve, az 59 és a 81 dugattyúszár vezetékekkel. Az 54 tápcsatlakozással és az 52 légtelenítővel összekötött csatornák torkolatai között torkoll a 81 dugattyúszár vezetékbe a 79 első munkacsatlakozással összekötött csatorna, az 59 dugattyúszár vezetékbe pedig a 66 második munkacsatlakozással összekötött csatorna.
Az 51 házban van az 55 dugattyúfejből és a 80 dugattyúszárból álló első kapcsolódugattyú, valamint az 57 dugattyúfejből és a 65 dugattyúszárból álló második kapcsolódugattyú. Mindkét kapcsolódugattyú tengelyirányban egymással szemben, az 55, illetve 57 dugattyéfejeikkel a 77 dugattyúvezetékben, a 80, illetve 65 dugattyúszáraikkal pedig a 81, illetve 59 dugattyúszár vezetékekben tengelyirányban eltolhatóan van tömítetten vezetve oly képpen, hogy az első kapcsolódugattyú 55 dugattyúfejének az 55a homlokoldala és a második kapcsolódugattyú dugattyúfejének 57a homlokoldala egymás fele néz.
A két kapcsolódugattyú 80, illetve 65 duga tyúszárán egy-egy szűkítés van. Az első kapcsolódugattyú 80 dugattyúszárának szűkítése a hozzá tartozó 81 dugattyúszár vezetékkel az első 53 összekötőkamrát, a második kapcsolódugattyú 65 dugattyúszárának szí kítése pedig a hozzá tartozó 59 dugattyúszár vezetékkel a második 58 összekötőkamrát alkotja.
Az első kapcsolódugattyú az első 53 összekötőkamrával az 54 tápcsatlakozáshoz, az 52 légtelenítőhöz, valamint a 79 első munkai satlakozáshoz vezető csatornáknak a 81 dugattyúszár vezetéknél lévő torkolataival alkotja az „A“ első 3/2 utas szelepet. A „B ‘ második kapcsolódugattyú a második összekötőkamrával és az 54 tápcsatlakozáshoz, az 52 légtelenítőhöz, valamint a 66 második munkacsatlakozáshoz vezető csatornáknak az 59 dugattyúszár vezetéknél lévő torkolataival alkotja a „B“ második 3/2 utas szelepet.
A 80, illetve 65 dugattyúszárak homlokfelíilete és az 51 ház közötti képződő kamrák az 52 légtelenítőhöz vezető csatornával vannak. összeköttetésben.
A második kapcsolódugattyú 57 dugattyúfejenek 57a homlokoldalához képest az 57 dugattyúfejnek háttal álló 57b hátoldala, amely az 51 házban a 67 első állítókamrát zárja le, az „A“ első 3/2 utas szelep részére az első állítószerkezetet képezi.
Az első kapcsolódugattyú 55 dugattyúfejének az 55a homlokoldalához képest háttal álló 55b hátoldal, amely az 51 házban a 78 második állítókamrát zárja le, a „B“ második 3/x utas szelep részére képezi az első állítószerkezetet.
Az 55a, illetve az 57a homlokoldalak, amelyek a 77 dugattyúvezetékkel az 56 harmadik állítókamrát határolják, mindig a hozzájuk tartozó ,,A“ vagy „B“ 3/2 utas szeleppel a második állítószerkezetet alkotják.
A 77 dugattyúvezeték és a 81 dugattyúszár vezetéke között lévő lépcsős felület a házban ütközőt képez az első kapcsolódugatytyú részére. A 77 dugattyűvezeték és az 59 dugattyúszár vezeték között lévő lépcsős felület a második kapcsolódugattyú részére képez a házban ütközőt. Aáindegyik kapcsolódugattyú a hozzá tartozó 3/2 utas szelep első kapcsolási állásában az 55, illetve az 57 dugattyúfejnek a megfelelő. 55b, illetve 57t hátoldalával a hozzátartozó házbeli ütközőnél helyezkedik el.
Mindkét „A“ és „B“ 3/2 utas szelepnek a násodik kapcsolási állásában mindig a megfelelő kapcsolódugattyúk, az 55, illetve 57 dugattyúfejük 55a, illetve 57a homlokoldalával a másik kapcsolódugattyú 55, illetve 57 dugattyúfejének ahhoz a homlokoldalához érnek, amelyek ilyenkor az 55, illetve 57 dugattyúfejük 55b, illetve 57b hátol3
-3193968 dalával a hozzájuk tartozó házbeli ütközőnél vannak.
Az 54 tápcsatlakozástól kiinduló 60 tápcsatorna az 59, illetve 81 dugattyúszár vezetékekhez menő összekötő csatornákkal a 61 első beeresztő szelepülésen keresztül a 64 első beeresztő kamrával, a 82 második beeresztő szelepülésen keresztül a 83 második beeresztő kamrával, a 68 harmadik beeresztő szelepülésen keresztül pedig a 76 harmadik beeresztő kamrával áll kapcsolatban. Egy-egy, a házban lévő csatornán keresztül a 64 első beeresztő kamra a 67 első állítókamrával, a 83 második beeresztő kamra a 78 második állítókamrával, a 76 harmadik beeresztő kamra pedig az 56 harmadik állítókamrával van kapcsolatban.
Mindegyik beeresztő szelepülés előtt, ezekhez képest lényegében központosán, közelebbről nem ábrázolt módon egy állítómágnes van az 51 házban rögzítve. Az állítómágnesek kivitele és működése tekintetében a következőkben a 68 harmadik beeresztő szelepüléshez tartozó állítómágnessel kapcsolatban elmondhatók érvényesek megfelelően a többi állítómágnesekre.
Az állítómágnesek olyan 71 állítóeleme van, amely nem gerjesztett, a 69 tekerccsel jelképezett mágnes esetén a 75 rugó segítségével a 68 harmadik beeresztő szelepülés felé van előfeszítve. Ezáltal a 71 állítóelem a 68 harmadik beeresztő szelepüléssel beeresztő szelepet alkot. A 71 állítóelemnek a 68 beeresztő szelepüléssel ellentétes homlokfelülete olyan 72 zárófelületként van kiképezve, amely a mágnesházon kialakított 74 kieresztő szelepüléssel együtt a másik kieresztő szelepüléssel együtt a másik kieresztő szelepet képezi. Ez a kieresztő szelep nyitott, ha a 69 tekercs nincs gerjesztve. A mágnes házának a belső tere a 76 harmadik beeresztő kamra folytatásaként van kiképezve. Ezáltal nem gerjesztett mágnes esetén, azaz nyitott kieresztő szelepnél a 76 harmadik beeresztő kamra a 73 váltócsatlakozóval van kapcsolatban. Gerjesztett mágnes esetén, azaz zárt kieresztő szelep és nyitott beeresztő szelep esetében a 76 harmadik beeresztő kamra egyfelől a 60 tápcsatornán keresztül az 54 tápcsatlakozással, másfelől pedig a hozzá tartozó, a házban kialakított csatornán keresztül az 56 harmadik állítókamrával van összekötve.
Amint már kifejtettük, a másik 61 első beeresztő szelepüléshez, illetve a 82 második beeresztő szelepüléshez tartozó állítómágnes kivitel és működés tekintetében az előzőleg leírt állítómágnessel azonos oly módon, hogy a hozzá tartozó megfelelő 64 első beeresztő kamra, illetve 83 második beeresztő kamra gerjesztett mágnes esetén a 67 első állítókamrával, illetve 78 második állítókamrával, nem gerjesztett mágnes esetén pedig a megfelelő mágnesházban lévő 63, illetve 84 légtelenítő nyílással vannak összeköttetésben. 4
Mindegyik állítómágnes a hozzá tartozó béeresztő és kieresztő szeleppel olyképpen képez kettősszelepet, hogy az első 62 kettősszelep a 67 első állítókamrához, a második 50 kettősszelep a 78 második állítókamrához, a harmadik 70 kettősszelep pedig az 56 harmadik állítókamrához tartozik.
A 81, illetve 59 dugattyúszár vezetéknél az 54 tápcsatlakozáshoz, az 52 légtelenítőhöz és a megfelelő, hozzájuk tartozó munkaesatlakozáshoz vezető csatorna torkolata úgy van elhelyezve, hogy mindkét „A“ és „B“ 3/2 utas szelep a hozzá tartozó 53, illetve 58 összekötőkamrán keresztül az első kapcsolóallásban a megfelelő 79 első munkacsatlakozást, illetve 66 második munkacsatlakozást légteleníti, a második kapcsolóállásban pedig feltölti.
A működés leírásának céljából az előzőleg ismertetett ajtószelep legyen nem ábrázolt módon az 54 tápcsatlakozásánál a sűrítő/el, a 79 első munkacsatlakozásánál az ajtóműködtetés nyitókamrájával, a 66 második munkacsatlakozásánál az ajtóműködtetés zárókamrájával, a 73 váltócsatlakozásnál pediT azzal a vészszeleppel összekötve, amely más oldalról ugyancsak a sűrítőhöz csatlakozik. Legyen a 62 kettősszelep mágnese a működtető berendezés zárókapcsolójával, a; 50 kettősszelep mágnese a nyitókapcsolójával, a 70 kettősszelep mágnese pedig a vt szkikapcsoló berendezéssel elektromosan összekapcsolva.
Az ábrázolt esetben az „A“ első 3/2 utas s;elephez tartozó első kapcsolódugattyú az
I. első kapcsolási állásban van és ezzel az „A“ első 3/2 utas szelep az első kapcsolási helyzetében áll. A „B“ második 3/2 utas szelephez tartozó második kapcsolódugattyú a II. második kapcsolási állásban látható és ily módon a „B“ második 3/2 utas szelep a második kapcsolási állásban áll. A „B“ második 3/2 utas szelep ebben az állásban a 66 második munkacsatlakozással összekötött zárókamrát tölti fel és a 79 első munkacsatlakozással összekötött nyitókamrát légteleníti. Az ajtó tehát záródik, illetve zárt helyzetben van.
Az első 62 kettősszelep, a második 50 kettősszelep és a harmadik 70 kettősszelep zárva van. A 67 első állítókamra, a 78 második állítókamra, valamint az 56 harmadik állítókamra a hozzájuk tartozó megfelelő 64 első heéresztő kamrán, 83 második beeresztő kamrán, illetve 76 harmadik beeresztő kamrán keresztül, továbbá a hozzájuk tartozó megfelelő 62, 50, illetve 70 kettősszelep a kieresztőszelepén keresztül légtelenítve van.
Ha most a nyitókapcsolót működtetjük, akkor a második 50 kettősszelep lép működésbe, melynek a kieresztőszelepe elzáródik, ί beeresztő szelepe kinyílik és ezáltal a 78 násodik állítókamra feltöltődik. Az első kapcsolódugattyú 55 dugattyúfejének az 55b hátoldalánál ilyenkor fellépő erő hatására ez uz I első kapcsolási állásból jobbfelé a II.
-4193968 második kapcsolási állásába mozdul el és ezzel a hozzá tartozó. „A“ első 3/2 utas szelepet az I. első kapcsolási állásból a másodikba állítja. Ennél a mozgásnál az első kapcsolódugattyú az 55 dugattyúfejének 55a homlokoldalával magával viszi a második kapcsolódugattyút, ennek 57 dugattyúfejének az 57a homlokoldalánál tolva, a II. második kapcsolási állásból jobbfelé az I. első kapcsolási állásába és ezzel a hozzá tartozó „B“ második 3/2 utas szelepet a második kapcsolási állásából' az elsőbe állítja. Az első kapcsolódugattyú 55 dugattyúfejének az 55b hátoldala ilyen módon egyidejűleg a „B“ második 3/2 utas szelep részére az első állítószerkezet és az „A“ első 3/2 utas szelep részére a viszszaállítószerkezet. Ennek megfelelően a második kapcsolódugattyú 57 dugattyúfejének az 57b hátoldala egyidejűleg az „A„ első 3/2 utas szelep első állítószerkezete és a „B“ második 3/2 utas szelep visszaállítószerkezete.
A leírt kapcsolási folyamatnál a kapcsoló impulzus tartama alatt a második 50 kettősszelep beeresztőszelepre nyitott és ezzel a 78 második állitókamra feltöltődik. Ennek a kapcsolási impulzusnak a befejeződésével a beeresztő szelep elzáródik és a 78 második állítókamra a második 50 kettősszelep kieresztőszelepén keresztül légtelenítődik. A kapcsolási folyamat befejezése után tehát, mint előzőleg valamennyi állítókamra légtelenítve van.
A leírt kapcsolási folyamatnál a 65 második munkacsatlakozás összeköttetésbe kerül qz 52 légtelenítővel és ezzel a zárókamra légtelenítése megtörténik, a 79 első munkacsatlakozás viszont áz 54 tápcsatlakozással kerül kapcsolatban és ezzel az ajtóműködtetés nyitókamrája feltöltődik azzal az eredménnyel, hogy most az ajtó a nyitás irányában működik.
Ha most már a zárókapcsolót működtetjük, a „B“ második 3/2 utas szelep előzőleg leírt átkapcsolása fordított sorrendben történik meg.
Ha a kapcsoiódugattyú és ezzel az „A“ első 3/2 utas szelep rajzon feltüntetett állásában a vészkapcsoló berendezést működtetjük, akkor a harmadik 70 kettősszelep mágnese működésbe lép, ezáltal pedig a 68 harmadik beeresztő szelepülésnél nyitás következik be, a 74 kieresztő szelepülés elzáródik és az 56 harmadik állítókamra a kapcsoló impulzus időtartama alatt feltöltődik. A második kapcsolódugattyú 57 dugattyúfejének 57a homlokoldalánál fellépő erő hatására a második kapcsolódugattyú jobbfelé, az első állásába tolódik el és ezáltal a „B“ második 3/2 utas szelep az első kapcsolóállásába állítódik. Ilyenkor, amint látható, az első kapcsolódugattyú és ezzel az „A“ első 3/2 utas szelep állása nem változik. Ennek a kapcsolási folyamatnak az eredménye az, hogy a 66 második munkacsatlakozás összeköttetésbe kerül az 52 légtelenítővel és az ajtó8 működtetés mindkét kamrája légtelenítődik. Hasonló módon hat a vészkikapcsoló berendezés működtetése, ha a kapcsolódugattyú és ezzel a „B“ második 3/2 utas szelep az ellentétes állásába van.
A 76 harmadik beeresztő kamra és ezzel az 56 harmadik állítókamra össze lehet kötve a 73 váltócsatlakozón keresztül a külső légtérrel, vagy egy vészszeleppel, ami másfelől a légsűrítővel van kapcsolatban.
A jelen esetben, amint már említettük, feltevés, hogy a 73 váltócsatlakozó egy vészszeleppel áll összekötteiésben. Ezáltal előnyös módon az 56 harmadik állítókamra feltöltése és ezzel a vészkikapcsolás hatása a vészszelepen keresztül is elérhető. Erre a célra csak a vészszelepet kell úgy kiképezni, hogy az üzemi állásában a 73 váltócsat'akozót a külső légtérrel, vészállásban pedig a 73 váltócsatlakozót a sűrítővei kösse össze. \z utóbbi esetben a „B“ második 3/2 utas szelep átállása úgy történik, mint amint fent a vészkikapcsoló berendezés működtetése eseében leírtuk.
A vészkikapcsoló berendezés kapcsoló impulzusának a kimaradása esetén az 56 harmadik állítókamra a 76 harmadik beeresztő kamrán, valamint az ismét nyitott 74 kieresztő $zelepülésen keresztül összeköttetésbe kerül a 73 váltócsatlakozással. Ezután a kapcsolási folyamat után tehát ismét valamennyi állítókamra légtelenítődik. Az ajtóberendezés újbóli üzembehelyezéséáez például a zárókapcsolót lehet működtetni. Ezáltal a leírt módon a 67 első állítókamra feltöltődik, a második kapcsolódugattyú a második állásába balra tolódik, ezzel a„B“ második 3/2 utas szelep a második kapcsolási állásába kerül és a 66 második munkacsatlakozás és* ezzel az ajtóműködtetés zárókamrája ismét feltöltődik. Az ajtóberendezés ismételt üzembehelyezéséhez egy vészkikapcsolás után azonban a nyitókapcsoló is működtethető, amikor is megfelelő módon a 79 első munkacsatlakozás és ezzel az ajtóműködtetés nyitókamrája töltődik fel.
A vészszelep működtetése után az 56 harmadik állítókamra addig marad feltöltve, amíg a vészszelep a vészhelyzetnek megfelelő állásban áll. Ebben az esetben tehát az ajtóberendezés újbóli üzembezelyezése a működtető berendezéssel csak a vészszelep üzemi állásba történő átállítás után lehetséges, ekkor már az előzőkben leírt módon.
Kézenfekvő, hogy az előzőkben leírt ajtószelepet egyszerű eszközökkel úgy lehet megváltoztatni, hogy a vészkikapcsoló berendezés, vagy a vészszelep működtetésével az ajtóműködtetés két kamrája légtelenítés helyett feltöltődjék. Erre a célra a tápcsatlakozást és a légtelenítést kell felcserélni, ami a korábbi légtelenítéssel összekötött csatornarendszert a beeresztő szelepülésekkel köti öszsze, a beeresztő ülésektől pedig a korábbi tápcsatornát elválasztja és a 80, illetve 65
-5193968 dugattyúszár homlokoldalával a házzal alkotott kamrát összeköti. Ilyenkor a leírt kiviteli példa 3/2 utas szelepének hozzárendelése az ajtómüködtetés kamráihoz megcserélődne.
Mindkét esetben az ajtóműködtetés kamráinak úgy a légtelenítésével, mint a feltöltésével a vészkikapcsolás esetében elérhető lesz a cél, nevezetesen az, hogy az ajtó rögzítésének az erejét megszüntessük.
Nyilvánvaló, hogy az előzőkben leírt ajtószelep olyan sokoldalú alkalmazási lehetőséget nyújt, hogy valamennyi ismert ajtóműködtető berendezésben alkalmazható. E mellett annak nincs jelentősége, hogy például a nyitó- és a zárókapcsoló különálló, vagy egy logikai kapcsolásban van egyesítve, ami ezen kívül még további műveleteket, például további vészkikapcsoló berendezésként viszszaállító berendezést, tartalmazhat.
Sűrített közeggel működtetett vészkikapcsoló berendezés alkalmazásának esetében is használható a leírt kiviteli példa, ha a harmadik kettősszelep a mágnese helyett, vagy azt kiegészítve, sűrített közeggel működő berendezéssel van ellátva.
Előnyös módon a kiviteli példában szereplő harmadik 70 kettősszelep 71 állítóelemét közvetlen mechanikus erőbehatással is lehet működtetni, aminek következtében a vészszelep kiegészítéseként, vagy a helyett, előnyösen egy vagy további vészkikapcsolási működés érhető el.
Az ajtószelep leírt működési módja következtében csak a vészszelep is szerepelhet vészkikapcsoló berendezésként.

Claims (4)

1. Ajtószelep, pneumatikus működésű, különösképpen személyszállító járművek ajtói részére, amelyekben legkevesebb egy nyitóés egy zárókamrával működő ajtómozgató rendszer, a nyitó és záró irányba egy-egy kapcsolóval vezérelt működtető berendezés,
5 valamint legkevesebb egy kettősszelep van, azzal jellemezve, hogy mágneses vezérlésű első és második állítószerkezeteként, valamint visszaállítószerkezeteként egy első 3/2 utas szelepe (A), és egy második 3/2
10 utas szelepe (B), és a második állítószerkezettel kettősszeleppel (50) működtető kapcsolatban lévő, harmadik kettősszelepe (70) van, amelyhez váltócsatlakozáson (73) keresztül a külső légtérrel kapcsolt kieresztő
15 szelepe csatlakozik.
2. Az 1. igénypont szerinti ajtószelep, azzal jellemezve, hogy az első 3/2 utas szelep (A) kapcsolódugattyúból (55, 80) összekötő
20 kamrából (53), tápcsatlakozásból (54), légtelenítésből (52), munkacsatlakozásból (79) és a dugattyúszár (81) vezetékeknél lévő torkolatokból álló szerkezet.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti ajtó25 szelep, azzal jellemezve, hogy a második 3/2 utas szelep (B), kapcsolódugattyúból (57, 65), összekötőkamrából (58), tápcsatlakozásból (54), légtelenítőből (52), munkacsatlakozásból (66) és a dugattyúszár (59) veze30 fékeknél lévő torkolatokból álló szerkezet.
4. Az 1—3. igénypontok bármelyike szerinti ajtószelep, azzal jellemezve, hogy a második állítószerkezethez kettősszelephez (50),
35 a tápcsatlakozással (54) összekötött beeresztő szeleppel ellátott harmadik kettősszelepe (70) és ehhez kapcsoltan váltócsatlakozáson (73) keresztül a külső légtérrel összekötött kieresztő szelepe van.
HU141385A 1984-06-02 1985-04-16 Door valve HU193968B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19843420632 DE3420632A1 (de) 1984-06-02 1984-06-02 Tuerventil

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT40826A HUT40826A (en) 1987-02-27
HU193968B true HU193968B (en) 1987-12-28

Family

ID=6237494

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU141385A HU193968B (en) 1984-06-02 1985-04-16 Door valve

Country Status (4)

Country Link
EP (1) EP0166077A3 (hu)
DE (1) DE3420632A1 (hu)
ES (1) ES8607469A1 (hu)
HU (1) HU193968B (hu)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3639177A1 (de) * 1986-11-15 1988-05-26 Wabco Westinghouse Fahrzeug Tuersteuereinrichtung
DE3639179A1 (de) * 1986-11-15 1988-05-26 Wabco Westinghouse Fahrzeug Tuerventileinrichtung
DE3639178A1 (de) * 1986-11-15 1988-05-26 Wabco Westinghouse Fahrzeug Tuerventil
DE19645701A1 (de) * 1996-11-06 1998-05-07 Wabco Gmbh Ventileinrichtung für eine durch ein Druckmittel betätigbare Türanlage
NL1025679C2 (nl) * 2004-03-10 2005-09-13 Hermanus Westerlaken Scheepsraam.
CN105889563B (zh) * 2016-06-03 2018-02-06 姜怀东 车门安全控制阀以及车门安全控制系统

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2929578A1 (de) * 1979-07-21 1981-02-05 Wabco Fahrzeugbremsen Gmbh Notventileinrichtung in pneumatischen oder hydraulischen steuerungsanlagen
DE3006259A1 (de) * 1980-02-20 1981-08-27 Wabco Fahrzeugbremsen Gmbh, 3000 Hannover Wechselventil fuer pneumatisch gesteuerte tueranlgen
DE3105867C2 (de) * 1981-02-18 1982-12-02 Daimler-Benz Ag, 7000 Stuttgart Schaltungsanordnung für druckmittelbetätigte, insbesondere pneumatisch betätigte, Türen in Fahrzeugen, wie Omnibussen, Straßenbahnen o.dgl.
DE3122135A1 (de) * 1981-05-08 1982-12-23 Robert Bosch Gmbh, 7000 Stuttgart Tuerbetaetigungseinrichtung
DE3118764A1 (de) * 1981-05-12 1983-03-17 Wabco Westinghouse Fahrzeugbremsen GmbH, 3000 Hannover Pneumatische tuerbetaetigungsanlage
DE3118763A1 (de) * 1981-05-12 1982-12-09 Wabco Fahrzeugbremsen Gmbh, 3000 Hannover Elektro-pneumatisches tuerventil
DE3130699C2 (de) * 1981-08-03 1986-07-24 Karl Kässbohrer Fahrzeugwerke GmbH, 7900 Ulm Omnibus mit einer kraftbetätigten Tür
DE3225536A1 (de) * 1982-07-08 1984-01-12 Wabco Westinghouse Fahrzeugbremsen GmbH, 3000 Hannover Pneumatische tuerbetaetigungsanlage

Also Published As

Publication number Publication date
EP0166077A3 (de) 1986-07-16
DE3420632A1 (de) 1985-12-05
ES8607469A1 (es) 1986-05-16
ES542280A0 (es) 1986-05-16
HUT40826A (en) 1987-02-27
EP0166077A2 (de) 1986-01-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE3920766C3 (de) Unterdruckbremskraftverstärker für eine schlupfgeregelte Bremsanlage
DE3225536C2 (hu)
US5118169A (en) Control valve device
US3797525A (en) Pilot valve
US3736958A (en) Four-way solenoid selector valve
US4526203A (en) Electromagnetic valve
DE102011101438A1 (de) Parkbremseinrichtung
DE3337800A1 (de) Mehrkreis-druckmittel-bremsanlage
DE4238333A1 (de) Unterdruckbremskraftverstärker
HU193968B (en) Door valve
GB2085069A (en) Electropneumatic door control system
US4987923A (en) Solenoid valve
US4273027A (en) Pneumatic actuating arrangement, especially for central locking systems, and shifting valves therefor
EP1385731A1 (de) Elektropneumatisches regelventil mit einem backupventil
US3733968A (en) Brake pedal travel limiter for hydraulic brake booster
HU209981B (en) Door actuating device
DE2926218C2 (de) Türbetätigungsanlage
EP0602085B1 (en) Modular digital actuator
US3699993A (en) Control valve for the flow to and from a variable pressure chamber
US5044399A (en) Switch valve
HU184559B (en) Penumatic door actuating device
EP0847353B1 (de) Pneumatischer bremskraftverstärker
DE2929578C2 (hu)
HU195290B (en) Control valve for double-acting pneumatic working cylinders
US3709244A (en) Free foil flow control device