HU193037B - Method for producing fodder additive and fodder from by-products containing keratine - Google Patents

Method for producing fodder additive and fodder from by-products containing keratine Download PDF

Info

Publication number
HU193037B
HU193037B HU831395A HU139583A HU193037B HU 193037 B HU193037 B HU 193037B HU 831395 A HU831395 A HU 831395A HU 139583 A HU139583 A HU 139583A HU 193037 B HU193037 B HU 193037B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
keratin
product
feed
process according
weight
Prior art date
Application number
HU831395A
Other languages
English (en)
Other versions
HUH3018A (en
Inventor
Mihaly Hegedues
Jozsef Tamas
Jozsef Bokori
Tibor Matrai
Miklos Koleszar
Jozsef Gereb
Gyoergy Safar
Original Assignee
Mihaly Hegedues
Jozsef Tamas
Jozsef Bokori
Tibor Matrai
Miklos Koleszar
Jozsef Gereb
Gyoergy Safar
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mihaly Hegedues, Jozsef Tamas, Jozsef Bokori, Tibor Matrai, Miklos Koleszar, Jozsef Gereb, Gyoergy Safar filed Critical Mihaly Hegedues
Priority to HU831395A priority Critical patent/HU193037B/hu
Priority to AT0319185A priority patent/AT384934B/de
Priority to DE19853539231 priority patent/DE3539231A1/de
Priority to NL8503119A priority patent/NL8503119A/nl
Priority to FR8517446A priority patent/FR2590450A1/fr
Publication of HUH3018A publication Critical patent/HUH3018A/hu
Publication of HU193037B publication Critical patent/HU193037B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23KFODDER
    • A23K10/00Animal feeding-stuffs
    • A23K10/20Animal feeding-stuffs from material of animal origin
    • A23K10/26Animal feeding-stuffs from material of animal origin from waste material, e.g. feathers, bones or skin

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Physiology (AREA)
  • Animal Husbandry (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Fodder In General (AREA)

Description

A találmány tárgya új eljárás keratintartalmú melléktermékek takarmányadalékká és takarmánnyá való feldolgozására. A találmány szerinti eljárással takarmányként hasznosítható terméket állíthatunk elő különféle keratintartalmú melléktermékekből, elsősorban a baromfifeldolgozás során képződő toliból, valamint egyéb vágóhídi melléktermékekből, például szaruból, pikkelyből vagy patából.
Ha takarmányok vagy takarmányadalékok előállításához keratint tartalmazó anyagokat használnak fel; az ezekben levő keratint fel kell tárni, hogy emészthető legyen. A keratin ugyanis nehezen bontható fehérje, az állatok etetésére önmagában nefn alkalmas. A keratin feltárásához meglehetősen intenzív kémiai behatásra van szükség, az erre irányuló eljárások bonyolultak.
Keratintartalmú melléktermékek, különösen a baromfifeldolgozó iparban melléktermékként képződő toll feltárására és takarmányozási hasznosítására ismert módon úgy járnak el, hogy a baromfitollat autoklávban mintegy 0,3 MPa nyomású nedves gőzzel hőkezelik általában 45 percig, majd szárítják és darálják (Szél B. és Gál J.: Az állati eredetű hulladékok és melléktermékek feldolgozása, Mezőgazdasági kiadó, Budapest, 1980). Az így kapott toll-liszt nyersfehérje-tartalmának emészthetősége rendszerint nem éri el a kívánt mértéket. A toll feltárására ismeretes néhány kémiai eljárás is. A 177 975 számú magyar szabadalmi leírás szerint a tollat híg kénsavban főzik, majd a kénsav feleslegét kalciumszulfát formájában eltávolítják, és a szűrletet besűrítik. Az eljárás nem terjedt el az ipari gyakorlatban, mert megvalósításához különleges és drága berendezések szükségesek. A 174 881 számú magyar szabadalmi leírás szerint tolltartalmú vágási melléktermékek meszes és foszforsavas feltárásával úgynevezett „puffasztott toll-liszt állítható elő. Az ilyen termékek kalcium- és foszfor-tartalma nagy, nyersfehérje-tartalma azonban a közel 50%-nyi ásványianyag-tartalom /nyershamu/ miatt csak mintegy 30%. A „puffasztott tollliszt ily módon inkább fehérjetartalmú ásványianyag kiegészítőnek tekinthető.
Egyébb fehérjetartalmú, keratint azonban nem tartalmazó anyagok enzimatikus hidrolízissel való feldolgozására több eljárás ismeretes. Ilyen például a 158 314 számú magyar szabadalmi leírás szerinti vagy a 170 257 számú magyar szabadalmi leírás szerinti eljárás, mely utóbbi bőrgyári hulladékok /husiás/ bakteriális eredetű enzimmel /pronázzal/ való hidrolízisére vonatkozik.
Az ismert eljárások általában azért hátrányosak, mert vagy nem biztosítják a keratin kellő mértékű lebontását, vagy ha ez utóbbi követelménynek eleget tesznek, a kapott termék ragacsos-gyantás konzisztenciája mi2 att nehezen szárítható, illetve nehezen dolgozható fel takarmánnyá. A keratin teljes hidrolíziséig folytatott bontás további hátránya, hogy az eközben felszabaduló ammónia jelentős része elpárolog a reakció hőmérsékletén, ami nagy nitrogén veszteséget okoz.
Olyan eljárás nem ismeretes, amely technológiailag könnyen megvalósítható termékhez vezet.
A találmány célja, hogy olyan eljárást biztosítson, amely lehetővé teszi az említett melléktermékek keratintartalmának emészthetővé tételét és egyszerű módon megvalósítható ipari méretben is.
Azt találtuk, hogy a fenti célt elérhetjük, ha oly módon járunk el, hogy a keratintartalmú mellékterméket adott esetben enzimes előkezelés és /vagy felületaktív anyaggal való összekeverés után 120—140°C hőmérsékleten, zárt térben, nyomás alatt, keverés közben 30 — 40 percig hőkezeljük 0,001 — 5 tömeg%, előnyösen 0,01 — 0,5 tömeg% összmennyiségü biológiai szempontból elfogadható nitrogéntartalmú szerves bázis és adott esetben biológiai szempontból elfogadható, előnyösen kéntartalmú poláros vegyület jelenlétében azután kívánt esetben megszárítjuk és/vagy antioxidánst adunk hozzá, felaprítjuk és adott esetben ismert takarmány-komponensekkel keverjük össze.
A találmány alapja az a felismerés, hogy megfelelően emészthető termékhez juthatunk akkor is, ha a keratint mérsékelt beavatkozással csupán részlegesen hidrolizáljuk, illetve denaturáljuk. A korlátozott hidrolízishez a kiindulási anyagot nem kell vizes oldatba vinni, sőt felaprítani sem szükséges, és az eljárás terméke szilárd anyag. Ily módon elkerülhető az ammónia-veszteség is.
Vizsgálataink szerint kielégítő mértékű lebontást érhetünk el a keratinnak az említett adalékanyagok jelenlétében hővel és nyomással történő feltárásával. A korábban szokásos enzimes hidrolízis ily módon korlátozható vagy el is hagyható.
E felismerés alapján a találmány szerint úgy dolgozzuk fel a keratintartalmú melléktermékeket, hogy előzetes aprítás nélkül 120 - 14Ö°C hőkezelésnek vetjük alá egy biológiai szempontból elfogadható nitrogéntartalmú szerves bázis és adott esetben egy biológiai szempontból elfogadható, előnyösen kéntartalmú poláros vegyület vagy ilyen vegyületek különféle összetételű, a kiindulási anyagra számítva 0,001 — 0,5 tömeg% előnyösen 0,01—0,5 tömeg% összmenynyiségü keverékeinek jelenlétében. Biológiai szempontból elfogadható vegyületen olyan reagenst értünk, amely nem akadályozza a termék takarmányként való felhasználását, tehát amely takarmányozás szempontjából atoxikus. Nitrogéntartalmú szerves bázisként használhatunk például karbamidot, tibkarbamidot, karbaminsavat, tiokarbaminsavat vagy ezek származékait, továbbá purin- vagy pirimidin vegyületeket, például
-2193037 guanint. E vegyületek forrásaként felhasználhatunk, természetes eredetű anyagokat, páldául hígtrágyát is. Biológiai szempontból elfogadható kéntartalmú poláros vegyületként használhatunk például alkáli- vagy ammónium-szulfidot vagy -tioglikolátot, -szulfitot vagy -biszulfitot, de használhatunk más vegyületeket, például réz-tetrationátot is.
A hőkezelést legelőnyösebben karbamid jelenlétében végezzük, melyet azonban az említett mennyiségi határokon belül kiegészíthetünk az egyébb felsorolt vegyületekkel.
A hőkezelést az előbbiekben részletezett módon végezve 30 - 40 perc alatt megfelelő mértékben lebonthatjuk a kiindulási anyagban levő keratint, és takarmányozási célra felhasználható terméket kapunk.
Adott esetben célszerű lehet enzimes előkezelést végezni.
E célból a kiindulási anyaghoz a benne lévő keratin tömegére számítva 1 - 200 mg/kg, előnyösen 5 - 40 mg/kg proteázt adunk. Az enzimes előkezelést is szilárd fázisban hajtjuk végre oly módon, hogy a kiindulási anyaghoz hozzákeverjük vagy rápermetezzük az enzim néhány százalékos, általában 0,5 - 2 %-os szuszpenzióját vagy oldatát. Az enzimes előkezeléssel csupán a hőkezeléssel való bontást segítjük elő, ha nehezebben bontható vagy nagy keratintartalmú kiindulási anyagot dolgozunk fel. Az enzimes előkezelést 20 - 70°C hőmérsékleten 30 - 180 percig végezzük. Célszerűen azonban az enzimmel 40 - 60°C hőmérsékleten mindössze 0,5 - 1 óráig, alacsonyabb hőmérsékleten, például szobahőmérsékleten pedig legfeljebb 3 óráig terjedő ideig érintkeztetjük a kiindulási anyagot. Az előkezeléshez előnyösen neutrális proteázokat használunk, és előnyösen bakteriális eredetű* eket. így használhatunk például pronázt, szubtilizint vagy termolizint, de elvégezhetjük az előkezelést növényi eredetű proteázokkal, például bromelainnal vagy papainnal vagy más, streptomyces eredetű vagy penész eredetű proteázokkal is.
Ugyancsak előnyös lehet a kiindulási anyagot egy felületaktív anyaggal előkezelni a hőkezeléses bontás elősegítésére. Felületaktív anyagként bármilyen ismert kationos, anionos vagy nem-ionos tenzidet használhatunk, így például zsíralkohol-szulfonátokat, alkil-ammónium-sókat vagy polihidroxi-vegyületeket a kiindulási anyagra számítva 0,001—5 tömeg%, előnyösen 0,01—5 tömeg% menynyiségben.
Az adott esetben végzett előkezelés és a hőkezelés után nedves szilárd terméket kapunk, amelyet aprítás után takarmányadalékként hozzákeverhetünk különféle takarmány-kompozícióhóz. Szükség esetén a terméket megszárítjuk. A szárítást általában levegőn, célszerűen emelt hőmérsékleten végezzük, és rendszerint súlyállandóságig folytatjuk. A szárítás előtt vagy után, esetleg az aprítás közben adott esetben antioxidánsokat adunk a termékhez, hogy lehetővé tegyük annak hoszszabb ideig való tárolását a benne levő táp· anyagok bomlása nélkül. E célból valamilyen ismert antioxidánst, előnyösen egy kis szénatomszámú szerves karbonsavat, célszerűen citromsavat vagy fumársavat vagy valamilyen más ismert antioxidást, például etil-metoxi-kinolint, butil-hidroxi-toluolt vagy butil-hidroxi-anizolt adunk a termékhez 50 - 150 mg/kg előnyösen 90 - 120 mg/kg mennyiségben. Ha az antioxidáns hőérzékeny vegyület, és a szárítást emelt hőmérsékleten végezzük, akkor az antioxidánst a szárítás után, célszerűen az aprítás előtt adjuk a termékhez.
Az aprítás után kapott termék felhasználásra kész takarmányadalék. Ezt a terméket a takarmánykészítés során tömegegységként mintegy 5 —100 tömegegység egyéb takarmány-komponenssel keverjük össze, és a felhasználási célnak megfelelő összetételű takarmányt állítunk elő. A találmány szerinti eljárással alóállított takarmányadalék, illetve takarmány mindenféle haszonállat etetésére felhasználható.
A találmány szerinti eljárást baromfitoll feldolgozása esetén előnyösen az alábbiak szerint hajtjuk végre.
Kiindulási anyagként a baromfifeldolgozó üzemben keletkező mintegy 40 - 70% szárazanyagtartalmú-tollat használjuk fel. Ha a toll nedvesebb, szárazanyagtartalmát préseléssel az említett határok közé, célszérüen 50 - 60%-ra állítjuk be legkésőbb a hőkezelés előtt.
A tollhoz mintegy 1%-os vizes szuszpenzió alakjában hozzáadjuk az enzimet. Eljárhatunk úgy, hogy az enzimet még a baromfifel dolgozó telepen hozzáadjuk a tollhoz, és az előkezelés a szállítás és esetleges tárolás ideje alatt végbemegy. Az enzimet hozzáadjuk a tollhoz magában a hőkezelésre használt autoklávban is. Ekkor a tollat 30 - 60 percig keverjük a reaktorban mintegy 40 - 60°C hőmérsékleten.
Ha felületaktív anyagot is adunk a kiindulási anyaghoz, akkor azt vagy az esetleges enzimes előkezelés előtt vagy alatt, vagy pedig a hőkezelésre szolgáló edényben adjuk hozzá. Ugyancsak a hőkezelés előtt adjuk a tollhoz a nitrogéntartalmú szerves bázist és az esetleg használt egyéb reagenseket. Magát a hőkezelést célszérüen egy gőzfűtésű autoklávban hajtjuk végre, de elvégezhetjük egy folyamatos működésű reaktorban is, ha ilyen rendelkezésünkre áll. Ez esetben az egész eljárást végrehajthatjuk folyamatos üzemben, minthogy az előkezelés és a reakciótermék feldolgozása könnyen megoldható folyamatos eljárással. A hőkezelést 120 - 140°C-on folytatjuk 30 - 40 percig, miközben a tollat keverjük. A hőkezelés után kapott terméket célszerűen áramló levegős szárítóberendezésben mintegy 100°C hőmérsékleten megszárítjuk. Adott esetben azonban a szárítást elhagyhatjuk, különösen akkor, ha a terméket viszonylag kis mennyiségben keverjük hozzá az egyébb takarmány-komponensekhez, és azonnal felhasználjuk. Ha viszont a terméket
-3193037 hosszabb ideig kell tárolni a felhasználás előtt, akkor a szárítás előtt vagy után antioxidánst adunk hozzá a fent említett menynyiségben.
Az így kapott terméket valamilyen szokásos őrlőberendezésben, célszerűen a húslisztkészítésben használatos kalapácsos darálóban felaprítjuk. A felaprított terméket vagy azonnal felhasználjuk takarmánykészítéshez, vagy későbbi felhasználás céljából tároljuk.
A takarmánykészítés során úgy járunk el, hogy a kívánt recept szerint összeállított takarmánykomponenseket 1:5 és 1:100 közötti tömegarányban hozzákeverjük a feltárt keratint tartalmazó liszthez, és a keveréket homogenizáljuk.
A találmány szerinti eljárás előnye, hogy egyszerű eljárást biztosít takarmányadalék, illetve takarmány előállítására a vágóhidakon nagy mennyiségben keletkező és egyébként nehezen hasznosítható keratintartalmú melléktermékekből, elsősorban baromfitoliból. A találmány szerinti eljárással olyan terméket állíthatunk elő, amelynek nyersfehérje in vitro pepszines emészthetősége legalább 70%, általában 75 — 85%, míg nyersfehérje hasznosíthatósága patkány etetési kísérletekben kimérve 25 — 30%. Ilyen kedvező sajátságokkal rendelkező terméket a korábbi hőkezeléses eljárásokkal nem lehetett előállítani.
A találmány szerinti eljárás előnye az enzimatikus hidrolízisen alapuló eljárásokkal szemben az, hogy ipari körülmények között is könnyén megvalósítható, minthogy a feltárás termékének feldolgozása nem igényel sem különleges technológiát, sem különleges berendezéseket.
A találmányt az alábbi példákkal szemléltetjük.
1. példa
3000 kg 50% szárazanyagtartalmú baromfitollra rápermetezzük Bacillus subtilis eredetű alkaláz enzim 40 g-jának 1%-os vizes szuszpenzióját, és a tollat betöltjük egy 6 m3-es keverős gőzfűtésű ATEV üzemi autoklávba. Hozzáadunk 6 kg karbamidot és 6 kg nátrium-dodecilbenzol-szulfonátot, azután 45 percig keverjük 55°C hőmérsékleten. Ezután az autoklávot 0,3 MPa nyomású gőzzel 125°C-ra iűtjük fel, és 40 percig tartjuk ezen a hőmérsékleten, miközben a tollat folyamatosan keverjük. A hőkezelés után a tollat 100°C-os levegős szárítóberendezésben megszárítjuk és kalapácsos darálóban lisztté őröljük. 82% in vitro pepszines nyersfehérje emészhetőségű toll-lisztet kapunk.
A kapott toll-lisztet az alábbi összetételű
szarvasmarha táp készítésére használjuk fel
kukorica 76%
komplett premix 3%
szemakarb /karbamid
tartalmú takarmány-
kiegészítő/ 9%
furfurolkorpa 4%
toll-liszt 8%
A komponenseket összekeverjük, a keveréket gondosan homogenizáljuk.
2.példa
500 kg baromfitollhoz, amelynek szárazanyag-tartalma 40%, hozzákeverjük 50 g propáz 1%-os vizes oldatát, és a tollat 4 órán át pihentetjük 20°C hőmérsékleten. Ezután kipréseljük, mire szárazanyagtartalma 60%-ra nő. A csökkentett víztartalmú tollat autoklávba helyezzük, és hozzáadunk 0,3 kg 4:1 arányú karbamid-nátriumbiszulfit keveréket. A hőkezelést az 1. példa szerinti módon végezzük. A kapott terméket szárítás nélkül megőröljük, előbb azonban hozzákeverjük 40 g citromsav 0,5%-os vizes oldatát.
A kapott toll-lisztet, amelynek in vitro pepszines nyersfehérje emészthetősége 79%, az alábbi összetételű nyúltáp előállításához használjuk fel:
kukorica 29,5% búza 15,0% búzakorpa 16,0% lucernaliszt 32,0% napraforgódara 3,0 % komplett premix 3,0% toll-liszt 1,5%
A komponenseket összekeverjük és homogenizáljuk.
3. példa
3000 kg tollat begyűjtünk egy tárolótartályba, és az 50% átlagos szárazanyag-tartalmú anyagot betöltjük egy 1. példa szerinti keverős autoklávba. Itt hozzáadunk 8 kg karbamidot és 8 kg nátrium-dodecilbenzolszulfonátot, és az autoklávot 135°C-ra fűtjük fel. 40 perc hőkezelés után a tollat 100°C-os levegős szárítóberendezésben megszárítjuk, hozzáadunk 150 g fumársavat 0,5%-os vizes oldatban, és lisztté őröljük. 76% in vitro pepszines nyersfehérje emészthetőségű toll-lisztet kapunk.
A kapott toll-lisztet broiler csirke táp készítésére használjuk. A táp összetétele:
kukorica 72,0% szója /47%-os/ 16,5% halliszt /70%-os/ 4,0% komplett premix 3,5% toll-liszt 4,0%
A komponenseket összekeverjük és homogenizáljuk.
4. példa
3000 kg 60% szárazanyag-tartalmú baromfitollat betöltünk egy 1. példa szerinti autoklávba, és hozzáadunk 8 kg karbamidot. A hőkezelést 40 percig folytatjuk 130°C hőmérsékleten, keverés közben, majd a tollat 100°C-on megszárítjuk, hozzáadunk 170 g butil-hidroxi-anizolt és lisztté őröljük.
A kapott toll-lisztet, amelynek vitro pepszines nyersfehérje-emészthetősége 75%, sertéstáp készítésére használjuk fel, az alábbi összetételben:
kukorica 52,5% búza 30,0% búzakorpa 2,0% szója /47%-os/ 7,0%
-4193037 komplett premix 3,5% toll-liszt 2,0%
A komponenseket összekeverjük és homogenizáljuk.
5. példa 5
3000 kg 60% szárazanyag-tartalmú baromfitollhoz egy 1. példa szerinti autoklávban hozzáadunk 6 kg karbamidot, 0,5 kg tiokarbamikot és 0,1 kg nátrium-benzoátot. Az autoklávot 130°C-ra {ütjük fel, és 30 percig 10 folytatjuk a hőkezelést. Ezután a tollat az
1. példa szerinti módon megszárítjuk és megőröljük.
80% in vitro pepszines nyersfehérje-emészthetőségü toll-lisztet kapunk, amelyet 15 nutria táp készítésére használunk fel. A táp összetétele:
kukorica 59,0% búzakorpa 10,0% lucernaliszt 10,0% 20 napraforgódara 13,0% halliszt /70%-os/ 3,0% komplett premix 3,0% toll-liszt 2,0%
A komponenseket alaposan összekeverjük és homogenizáljuk.

Claims (8)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás keratintartalmú melléktermékek 30 takarmányadalékká való feldolgozására a keratin hővel, nyomással és adalékanyagokkal történő feltárásával, azzal jellemezve, hogy a keratintartalmú mellékterméket - adott esetben enzimes előkezelés és/vagy felületaktív ^5 anyaggal való összekeverés után - 120 140°C hőmérsékleten, zárt térben, nyomás alatt, keverés közben 30 - 40 percig hőkezeljük 0,001 — 5 tömeg%, előnyösen 0,01 — 0,5 tömeg% összmennyiségű biológiai szempontból 40 elfogadható nitrogéntartalmú szerves bázis és adott esetben biológiai szempontból elfogadható, előnyösen kéntartalmú poláros vegyület jelenlétében, azután kívánt esetben megszárítjuk és/vagy antioxidánst adunk hozzá, felapritjuk és adott esetben ismert takarmány-komponensekkel keverjük össze.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az enzimes előkezelés során a keratintartalmú mellékterméket 20 — 70°C hőmérsékleten 30 - 180 percig érintkeztetjük keratintartalmának tömegére számítva 1 200 mg/kg, előnyösen 5 - 40 mg/kg proteáz, előnyösen bakteriális eredetű proteáz enzimmel.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az enzimes előkezeléshez neutrális proteázt használunk.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a keratintartalmú melléktermékhez felületaktív anyagként 0,001 — 5 tömeg%, előnyösen 0,01 — 0,5 tömeg% kationos, anionos vagy nem-ionos tenzidet keverünk.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a hőkezelést karbamid, tiokarbamid, karbaminsav, tiokarbaminsav vagy ezek származékai, purin- vagy pirimidin-vegyületek vagy ezek keverékei jelenlétében végezzük.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a hőkezelést egy alkáli- vagy ammónium-szulfid vagy -tioglikolát, szulfit, -biszulfit vagy ezek keverékeinek jelenlétében végezzük.
  7. 7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a hőkezelés után kapott termékhez 50 - 150 mg/kg, előnyösen 90 - 120 mg/kg antioxidálást, előnyösen kis szénatomszámú szerves karbonsavat adunk.
  8. 8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a keratintartalmú melléktermék hőkezelése, adott esetben megszárítása és felaprítása után kapott terméket annak tömegegységére számítva 5 - 100 tömegegység ismert takarmány-komponenssel keverjük össze.
HU831395A 1983-04-22 1983-04-22 Method for producing fodder additive and fodder from by-products containing keratine HU193037B (en)

Priority Applications (5)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU831395A HU193037B (en) 1983-04-22 1983-04-22 Method for producing fodder additive and fodder from by-products containing keratine
AT0319185A AT384934B (de) 1983-04-22 1985-11-05 Verfahren zur herstellung von futterzusaetzen und futtermitteln aus keratinhaltigen abfaellen
DE19853539231 DE3539231A1 (de) 1983-04-22 1985-11-05 Verfahren zur herstellung von futterzusatz und futter aus keratinhaltigen abfaellen
NL8503119A NL8503119A (nl) 1983-04-22 1985-11-13 Werkwijze voor het bereiden van een veevoedertoevoegsel en een veevoederproduct uit nevenproducten die keratine bevatten.
FR8517446A FR2590450A1 (fr) 1983-04-22 1985-11-26 Procede de preparation d'un additif pour fourrage et d'un fourrage a partir de sous-produits contenant de la keratine

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU831395A HU193037B (en) 1983-04-22 1983-04-22 Method for producing fodder additive and fodder from by-products containing keratine

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUH3018A HUH3018A (en) 1985-11-28
HU193037B true HU193037B (en) 1987-08-28

Family

ID=10954274

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU831395A HU193037B (en) 1983-04-22 1983-04-22 Method for producing fodder additive and fodder from by-products containing keratine

Country Status (5)

Country Link
AT (1) AT384934B (hu)
DE (1) DE3539231A1 (hu)
FR (1) FR2590450A1 (hu)
HU (1) HU193037B (hu)
NL (1) NL8503119A (hu)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4959311A (en) * 1988-03-31 1990-09-25 North Carolina State University Method of degrading keratinaceous material and bacteria useful therefore
FI910722A (fi) * 1991-02-14 1992-08-15 Broilertalo Oy Foerfarande foer hydrolysering av keratin.
FR2688119A1 (fr) * 1992-03-05 1993-09-10 Euro Process Procede de fabrication de farine alimentaire animale a partir de sous-produits d'abattoirs de volailles, installation permettant la mise en óoeuvre du procede et farine alimentaire animale ainsi obtenue.
DE4208275A1 (de) * 1992-03-13 1993-09-16 Garabed Prof Dr Antranikian Mikroorganismus stamm w
BRPI0900748A2 (pt) * 2009-03-09 2010-11-09 Serraria Uniao De Bariri Ltda processo para fabricação de preparados enzimáticos obtidos de pena de aves, preparados enzimáticos assim fabricados, uso dos mesmos, ração animal e agente de transformação capilar
RU2667427C2 (ru) 2011-11-07 2018-09-19 Марс, Инкорпорейтед Пищевой белковый ингредиент и способы его получения
AU2014283182B9 (en) 2013-06-20 2018-01-04 Mars, Incorporated Performance pet food product

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE437669C (de) * 1924-01-08 1926-11-25 Metallwarenindustrie Akt Ges Verfahren zum Aufschliessen von Horn und aehnlichen keratinhaltigen Stoffen
US2474339A (en) * 1946-11-22 1949-06-28 Wilfred H Ward Keratin derivatives and process of preparation thereof
AT167873B (de) * 1949-10-06 1951-03-10 Hans Dipl Ing Zukriegel Verfahren zur Herstellung eines verdaulichen Produktes durch Aufschließen keratinhaltiger Stoffe, wie Hufe, Hörner u. dgl.
US2597566A (en) * 1949-11-19 1952-05-20 Frank Gardner Method of preparing a soluble protein from keratinaceous materials
FR1495771A (fr) * 1966-10-03 1967-09-22 Lohmann & Co Procédé et récipient résistant à la pression pour désagréger des substances kératiniques
US3617313A (en) * 1967-12-08 1971-11-02 Chemetron Corp Hydrolyzing apparatus
US3578461A (en) * 1968-12-12 1971-05-11 Monsanto Co Process for the preparation of proteinaceous materials
FR2241257A1 (en) * 1973-08-20 1975-03-21 Rybak Boris Utilisation of keratin as amino-nitrogen source - for foodstuffs, by breakdown to protein, peptides and amino acids
JPS5618172B2 (hu) * 1973-09-17 1981-04-27
FR2247166A1 (en) * 1973-10-10 1975-05-09 Centre Techn Cuir Prepn of protein mixtures derived from blood and fibres - used as cattle foodstuffs and elastomer binders
DD124492A1 (hu) * 1976-02-26 1977-03-02
IT1090175B (it) * 1976-11-08 1985-06-18 Ibec Ind Perfezionamento nei procedimenti di idrolisi di materiali proteici cheratinosi
DE2842177A1 (de) * 1978-09-28 1980-04-10 Krupp Gmbh Verfahren zur herstellung von futtermittelzusaetzen aus keratinhaltiger biomasse
SU1151236A1 (en) * 1983-12-08 1985-04-23 Kh I Obshchestvennogo Pitaniya Method of obtaining fodder additive from raw material waste

Also Published As

Publication number Publication date
FR2590450A1 (fr) 1987-05-29
ATA319185A (de) 1987-07-15
AT384934B (de) 1988-01-25
NL8503119A (nl) 1987-06-01
HUH3018A (en) 1985-11-28
DE3539231A1 (de) 1987-05-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP2776570B1 (en) Food protein ingredient and methods for producing
US4216234A (en) Lipid encapsulated feed supplement and process for producing same
EP0165663B1 (en) Lipid encapsulation process
FI58429C (fi) Foerfarande foer framstaellning av koncentrat innehaollande vaextprotein
Maciel et al. Characterization of protein-rich hydrolysates produced through microbial conversion of waste feathers
US3578461A (en) Process for the preparation of proteinaceous materials
US4138505A (en) Nutrient compositions derived from animal blood solids and process for producing same
HU193037B (en) Method for producing fodder additive and fodder from by-products containing keratine
Kumar et al. Production of feather protein concentrate from feathers by in vitro enzymatic treatment, its biochemical characterization and antioxidant nature
CN104397382A (zh) 一种母猪妊娠期饲料配方及其加工方法
Goerner-Hu et al. Reaction stages of feather hydrolysis: factors that influence availability for enzymatic hydrolysis and cystine conservation during thermal pressure hydrolysis
CS202077B2 (en) Fodder mixture for agricultural animals
JPH0244088A (ja) 養鶏場から排出される廃鶏等による有機質肥料および飼料の製造方法
CS198262B2 (en) Fodder mixture for husbandry animals
US3578460A (en) Process for the preparation of proteinaceous materials
JPH0759516A (ja) 羽毛を含有する飼料の製造方法
JP3004426B2 (ja) ペットフード
Van der Poel et al. Processing methods for feather meal and aspects of quality.
KR960014847B1 (ko) 가축용 사료 조성물
RU2179398C1 (ru) Способ производства корма для домашних животных на основе жидкого гидролизата из мясного сырья
FI65701B (fi) Foerfarande foer behandling av en produkt som framstaellts genom pressande av olja fraon oljevaexters froen
Muzaffar et al. Standardization and Quality Evaluation of Feather cum Skin Meal Prepared by Hydrothermal, Chemical and Biological Methods
KR20000074585A (ko) 닭 폐기물을 이용한 동물 사료용 첨가제 제조방법
CA1183837A (en) Method of modifying the conformation of food and feed proteine
EP0168080A1 (en) Process for the preparation of protected protein

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee