HU191902B - Process for producing sulfamicillin - Google Patents

Process for producing sulfamicillin Download PDF

Info

Publication number
HU191902B
HU191902B HU834160A HU416083A HU191902B HU 191902 B HU191902 B HU 191902B HU 834160 A HU834160 A HU 834160A HU 416083 A HU416083 A HU 416083A HU 191902 B HU191902 B HU 191902B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
added
mixture
ethyl acetate
formula
solution
Prior art date
Application number
HU834160A
Other languages
English (en)
Inventor
Vytautas J Jasys
Original Assignee
Pfizer
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pfizer filed Critical Pfizer
Publication of HU191902B publication Critical patent/HU191902B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D499/00Heterocyclic compounds containing 4-thia-1-azabicyclo [3.2.0] heptane ring systems, i.e. compounds containing a ring system of the formula:, e.g. penicillins, penems; Such ring systems being further condensed, e.g. 2,3-condensed with an oxygen-, nitrogen- or sulfur-containing hetero ring

Landscapes

  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Cephalosporin Compounds (AREA)
  • Nitrogen And Oxygen Or Sulfur-Condensed Heterocyclic Ring Systems (AREA)
  • Measuring Or Testing Involving Enzymes Or Micro-Organisms (AREA)
  • Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Peptides Or Proteins (AREA)
  • Detergent Compositions (AREA)
  • Silver Salt Photography Or Processing Solution Therefor (AREA)
  • Iron Core Of Rotating Electric Machines (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)

Description

A találmány szultamicillinnek és analógjainak, valamint közbenső termékeinek az előállítására alkalmas eljárásra vonatkozik.
A szultamicillin és analógjai a (Π) általános képletnek felelnek meg. Ebben a képletben
R1 hidrogénatom, hidroxiesoport, 2-7 szénatomos alkanoil-oxi-csoport, 2-7 szénatomos alkoxi-karbonil-oxi-csoport, benzoil-oxi-csoport vagy 1-4 szénatomos alkilcsoporttal vagy 1-4 szénatomos alkoxicsoporttal monoszubsztituált benzoil-oxicsoport.
A leírás terjedelme: 6 oldal (ezen belül 3 ábra)
HU 191 902 B
-1HU 191 902 Β
A találmány szultomiciUinnek az előállítására alkalmas eljárásra vonatkozik.
A szultamicillin az Amerikai Egy esült Államokban elfogadott vagy' úgynevezett általános név az 1,1 -dioxopenicillanoil-axi-metil-ó-(D-alfa-ammo-alfa-fenil-acetamidoj-penicillanát (ahogy' Godtfredsen és munkatársai elnevezték, 4,342,772 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás) vagy a 6’-(2-ammo-2-fenilacetamido)-peniciUanoil-oxi-metil-penicillanát-1,1 dioxid (ahogy Bigham elnevezte, 4,244,951 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás) megjelölésére. Ezekben a szabadalmi leírásokban különböző eljárásokat ismertetnek szultamicillin és analógjaik előállítására, amelyek mindegyike magában foglalja valamely alfa-azido- vagy'védett aminocsoport (például a benziloxi-karbonil-amino-, trifenil-metil-amino-, 2-metoxikarbonil-l-metil-vinil- vagy a dimetil-amino-karbonü1 -metü-vinil-amino-csoport) hidrogenolízisét vagy hidrolízisét (szükség szerint). A Godtfredsen és munkatársai által említett analógok bizonyos 6béto-halogén-l ,1 dioxo-penicillanoil-oxi-metil-észtereket is magukban foglalnak, amelyek baktériumellenes hatásúak. Bizonyos, Godtfredsen által általánosan említett alfa-amino-védett, óbéta-halogén prekurzorok felhasználásra kerülnek e találmány szerinti új eljárásnál is szultamicillin és analógjai előállítására. Godtfredsen és munkatársaitól eltérően a halogénatomot a találmány szerinti új eljárásban távolítjuk el.
J asys korábban egy rokon eljárást dolgozott ki szultomicillin és analógjai előállítására. Ez az eljárás 6-halogén- és 6,6-dihalogén-l,l-dioxo-peniciUanoil-oxi-metü-észterek hidrogenolízisét foglalja magában, ahol az alfa-amino-prekurzor-csoport azido- vagy egy benziloxi-karbonil-amino-csoport. Ez van leírva például a 2,095.250A számú brit és a 246,456 számú amerikai egyesült államokbeli találmányi bejelentésben.
A találmány szerinti eljárásban alkalmazott előnyös kiindulási anyagok az (I) általános képletnek felelnek meg. Ebben a képletben
R2 1 - 3 szénatomos alkoxicsoport;
Y hidrogénatom, klór-, bróm- vagy jódatom; és Z klór-, bróm-vagy jódatom.
Előnyösek azok a vegyületek, amelyekben Y hidrogénatom és Z brómatom, különösen pedig azok, amelyekben Y és Z egyaránt brómaton. R2 előnyösen metoxiesoport. A legelőnyösebb vegyületek a sziiltamir.illin-prekurzorok, különösen azok, amelyekben mind Y, mind Z brómatom és R2 jelentése 1-3 szénatomos alkoxi csoport, különösen metoxiesoport.
A találmány tárgya tehát eljárás a (H) képletű szultamicillin előállítására, ahol az eljárásra az jellemző, hogy valamely (ΓΠ) általános képletű vegyületet, amelyben R1, R2, Y, valamint Z jelentése a fenti, hidrogénnel érintkeztetünk nemesfém-katalizátor jelenlétében a reakcióval szemben közömbös oldószerben.
A (ΠΓ) általános képletű vegyületek megfelelnek az (I) általános képletű vegyületeknek azzal az eltéréssel, hogy a monohalogén-vegjület nem korlátozódik a 6alfa-sztereokémiára. Az előnyös nemesfém-katalizátor a palládium.
Az itt alkalmazott „reakcióval szemben közömbös oldószer” megjelölés olyan oldószerre vonatkozik, amely nem lép reakcióba sem a közbenső termékkel sem a reagensekkel, sem pedig a végtermékekkel oly módon, hogy hátrányosan befolyásolná a kívánt termékhozamát.
A találmány szerinti eljárás során alkalmazott katolikus hidrógénezést, amellyel a (ΙΠ) általános képletű vegyületeket (Π) általános képletű vegyületekké alakítjuk, könnyen elvégezzük. Az átalakítás folyamán a fent megadott (ΠΙ) általános képletnek megfelelő vegyületet valamely, a reakcióval szemben közömbös oldószerben oldunk vagy szuszpendálunk katalitikus mennyiségű nemesfém-katalizátor jelenlétében és az eíegyet hidrogéngáz légkörben megfelelő hőmérsékleten és nyomáson keverjük mindaddig, ameddig a (Π) általános képletű vegyületté átalakulás lényegében teljesen be nem fejeződik. Ezután a nemesfém-katalizátort és a terméket kinyerjük, majd hagyományos módszerekkel tisztítjuk a terméket.
A találmány szerinti hidrogénezéshez használható megfelelő reakcióval szemben közömbös oldószer a víz és különböző szerves oldószerek vagy ezek elegyei. Felesleges sav vagy bázis használatát általában kerüljük, különösen víz jelenlétében annak érdekében, hogy megakadályozzuk a viszonylag érzékeny metándiolészter és a béta-laktám-kötések hidrolízisét. Alkalmas oldószerek a rövidszénláncú alkoholok, így a 2-propanol vagy a 2-butonol, az éterek, különösen a polárosabb éterek, így a tetrahidrofurán, dioxán, 1,2-dimetoxi-etán és hasonlók, a szénhidrogének, különösen az aromás szénhidrogének, továbbá a halogénezett szénhidrogének így a metilén-klorid, kloroform, diklórbenzol és hasonlók. A szerves oldószerek előnyösek. Metilén-klorid és 2-propanol elegye olyan oldószerrendszert képvisel, amely különösen jól használható a találmány szerinti hidrogénezésre.
A hőmérséklet a találmány szerinti eljárásnál sem játszik döntőbb szerepet, mint más ismert antibiotikus hatású penicillin hidrogénezésénél. így az előnyös hőmérséklettartomány körülbelül 0 °C-tól 60 °C-ig terjed, előnyösen a tartomány alsó felében van. Ilyen alacsony hőmérsékleten lecsökken a bomlás, de még nem olyan alacsony, hogy rendkívüli mértékben lassítaná a reakciósebességet. Környezeti hőmérséklet (körülbelül 16-27 °C) különösen jól megfelel.
A hidrogénezésnél alkalmazott nyomás nem kritikus és légköri nyomástól 104 kP-ig terjedhet, de ennél nagyobb is lehet. Ipari mértékben mérsékelt nyomások (például 3-8 102 kPa előnyösek, mivel ilyen nyomásokon a hidrogénezés általában megfelelő sebességgel megy végbe a katoüzátorszint megnövelése, viszonylag bonyolult és költséges készülék alkalmazása nélküL Bizonyos esetekben, amelyeknél a katalizátorszintet lecsökkent jük nagyobb nyomások használata esetén, egyszerű gazdaságossági megfontolások írják elő a nagyobb nyomások és nagynyomású készülék alkalmazását
A találmány szerinti eljárásnál használt nemesfém katalizátorok a palládium, ródium és a platina, hordozóra felvive vagy anélkül, valamint ezek katalizátor-21
HU 191 902 Β ként is ismert vegyületei, így az oxidok vagy a kloridok Alkalmas katalizátorhordozók például a szén, szilíciumdíoxíd, báriumkarbonát és hasonlók A katalizátort előre elkészíthetjük vagy in situ állíthatjuk elő valamely megfelelő só redukálásával. Előnyős palládiumkatalizátorok a palládiumklorid, palládium- vagy kalciumkarbonát és különösen a palládium (például 510 tőmeg%) szénre felvive.
Az itt használt .Jcatalikus mennyiség” megjelölés jól ismert a szakterületen a penicillin-hidrogénezésnél. A szükséges katalizátormennyiség általában változik az alkalmazott katalizátor típusától és összetételétől és a használt reagensek tisztaságától, valamint a készülék típusától, a keverés módjától, a térsebesség nagyságától, továbbá az alkalmazott hőmérséklettől és nyomástól. Az egyes különleges körülményeknek megfelelően a katalizátor mennyiségét könnyen megállapíthatjuk szokványos kísérletekkel.
A találmány szerinti eljárásnál használt (O) általános képletű közbenső termékeket könnyen előállíthatjuk oly módon, hogy valamely megfeleld halogénmetüésztert alkalmas karboxüátsóval reagáltatunk. Az előnyős halogén-metüészter a jód-metüészter, míg az előnyös só valamely kvaterner rövidszénláncú alküammóniumsó, különösen a tetrabutil-ammóniumsó. A reakciót valamely reakcióval szemben közömbös oldószerben, előnyösen poláros szerves oldószerben, így dimetil-formamidban végezzük Az előnyös és megfelelő hőmérséklettartomány megegyezik a hidrogénezési folyamatra megadottal. A kívánt jód-metilésztert és a tetrabutü-ammóniumsókat a későbbiekben példaképpen leírt, jól ismert és könnyen hozzáférhető kiindulási anyagokból állíthajtuk elő.
A találmány szerinti eljárást a következőkben példákon is bemutatjuk, de a találmány köre nem korlátozódik csupán a példában leírt kiviteli móddokra. Az ^-NMR delta értékeket a TMS-re (tetrametil-szilán) vonatkoztatjuk.
1. példa
6,6-Dibróm-penicillánsav
500 ml 5 °C-ra hűtött diklór-metánhoz hozzáadunk 119,9 g brómot, 200 ml 2/5 n kénsav-oldatot és 34,5 g nátrium-nitrátot. Az elegyhez keverés közben hozzáadunk 54,0 g 6-aminopenicülánsavat adagonként 30 perc leforgása alatt és a hőmérsékletet 4-10 °C tartományban tartjuk. Az elegyet tovább keverjük 30 percig 5’C-on és utána 410 ml 1,0 mólos nátrium-hidrogénszulfit oldatot adunk hozzá cseppenként 5-10 “C-on 20 perc alatt A rétegeket szétválasztjuk és a vizes réteget kétszer extraháljuk 150-150 ml diklór-metánnal. Az eredeti diklór-metános réteget egyesítjük a két kivonattal és így a 6,6-dibróm-penicülánsav oldatát kapjuk. Ezt az oldatot közvetlenül felhasználjuk észterek készítésére vagy szárazra pároljuk a kívánt tennék előállítása végett
2. példa
6-Klór-6-jód-penicillánsav
100 ml 5 °C-ra hűtött diklór-metánhoz hozzáadunk 4,87 g jód-kloridot 10 ml 2/5 n kénsav-oldatot és 2,76 g nátrium-nitritet. Az elegyet keverjük és adagonként hozzáadunk 4,32 g 6 -amino-penicülánsavat 15 perc leforgása alatt A keverést 20 percig folytatjuk 0-5 ’C-on és utána 100 ml 10%-os nátrium-hidrogénszulfit-ddatot adunk az elegyhez cseppenként körülbelül 4 ’C-on. A keverést még 5 percig folytatjuk és utána a rétegeket szétválasztjuk A vizes réteget 2 x 50 ml diklór-metánnal extraháljuk, az egyesített diklór-metános oldatokat telített konyhasó-oldattal mossuk MgSO4 felett szárítjuk és vákuumban bepároljuk így a cím szerinti vegyületet kapjuk barnásvörös szilárd anyag alakjában.
Op. 148-152’C.
^-NMR (CDC13) delta 5,40 (s, IH), 4,56 (s, IH), 1,67 (s, 3H) és 1,50 (s, 3H) ppm;
IR(KBr) 1780és niScm1.
3. példa
6-Bróm-6-jód-penicillánsav 100 ml 5 ’C-ra hűtött diklór-metánhoz hozzáadunk
2,5 n kénsav-oldatot, 6,21 g jódbromidot és 2,76 g nátrium-nitritet. Az elegyhez erőteljes keverés közben, 0-5’C-on 15 perc alatt hozzáadunk 4,32 g 6-aminopenicillánsavat. A keverést további 20 percig folytatjuk 0-5 ’C-on, majd cseppenként hozzáadunk 100 ml 10%-os nátrium-hidrogénszulfit-oldatot 0 ’C és 10 ’C közötti hőmérsékleten. Ezen a ponton a rétegek szétválnak A vizes réteget 3 x 50 ml diklór-metánnal extraháljuk Az egyesített diklór-metános rétegeket telített konyhasó-oldattal mossuk MgSO4 felett szárítjuk és vákuumban betöményítjük A maradékot nagy vákuumban 30 percig szárítjuk, így 6,0 g (72%-os kitermelés) cím szerinti vegyületet kapunk
Op. 144-147 ’C.
!H-NMR (CDCIj) delta 5,50 (s, ÍH) 4,53 (s, IH). 1,70 (s, 3H) és 1,53 (s; 3H) ppm;
IR(KBr) 1785és niOcrn-hm/e^OÓ.
4. példa
Klór-metil-6,6-dibróm-penicillanát
8,0 g (22 mól) 6,6-dibróm-penicillánsavat együtt keverünk 75 ml metilén-kloriddal és utána 35 ml vizet adunk az elegyhez. Ezután az elegy pH-ját tetrabutüammóniumhidroxiddal 8-ra állítjuk be. A szerves réteget elkülönítjük a vizes fázist pedig 30 ml metüénkloriddal extraháljuk Az egyesített szerves rétegeket vákuumban szárazra pároljuk és így 14,2 g 6,6-dibróm-penicillánsav-tetrabutil-ammóniumsót kapunk világosbarna olaj alakjában. Az olajhoz hozzáadunk 40 ml klórjód-metánt és a keletkező elegyet nitrogéngáz légkörben három óra hosszat keverjük szobahőmérsékleten. A reakcióelegyet vákuumban betöményítjük a maradékot éjszakán át tároljuk szobahőmérsékleten és kromatográfiásan tisztítjuk 300 g szilikagélen, az eluálást 95:5 arányú (tf) toluoletü-acetát-eleggyel végezzük A kevésbé poláros anyagot tartalmazó frakciókat összegyűjtjük és bepároljuk így 5,4 g (59%) kívánt terméket kapunk
Op. 105-106’C.
‘H-NMR (CDC13) ppm (delta): 1,6 (s, 3H), 1,75 (s, 3H), 4,62 (s, IH), 5,8 (dd, 2H), 5,82 (s, ÍH).
-3HU 191 902 Β
5. példa
Jód-metil-6,6-dibróm-penicillanát ml acetonhoz hozzáadunk 4,15 g (10,2 mmól) klór-metü-6,6-dibróm-penicillánsavat és 7,5 g (50 mmól) nátrium-jodidot.
Az elegy et éjszakán át keverjük szobahőmérsékleten és az acetont lepároljuk, így sötét maradékot kapunk. Ezt a maradékot feloldjuk 150 ml etil-acetátban, az oldatot 3 x 25 ml vízzel, majd 25 ml telített konyhasó-oldattal mossuk, MgSO4 felett szárítjuk és az oldószert vákuumban lepároljuk. A maradékként kapott olajat kromatográfiásan tisztítjuk 1:1 g szilikagélen, az eluálást 1:1 arányú (tf) etü-acetát/hexáneleggyel végezzük. Harminc ml-es frakciókat szedünk. A terméket a 4-6. frakciókban eluáljuk, amelyeket egyesítünk és bepárolunk, így 5,95 g színtelen olajat kapunk, amely állás közben kikristályosodik.
Op. 67-68 “C.
Ή-NMR (CDC13) ppm (delta): 1,55 (s, 3H), 1,65 (s, 3H);4,54 (s, IH), 5,8 (s, IH),5,98 (s, 2H).
6. példa
Klór-metil-6,6-dibróm-penicillanál~l,l-dioxid
7,1 g (17,4 mmól) klór-metil-6,6-dibróm-penicillanát 75 ml etil-acetáttal készített oldatát 0 °C-ra hűtjük és hozzáadunk 7,3 g (36 mmól) m-klór-perbenzoesavat. Az elegyet nitrogéngáz légkörben 0 °C-on éjszakán át keverjük, etil-acetáttal 150 ml-re hígítjuk és 0 °C-on hozzáadunk 50 ml vizet. Ezután elegendő nátrium-hidrogén-szulfitot adunk az elegyhez a felesleges persav elbontására, az elegy pH-ját 2-ről 7,5-re állítjuk nátrium-hidrogén-karbonáttal, a szerves réteget elkülönítjük, majd 50 ml telített nátrium-hidrogénkarbonát-oldattal, 50 ml vízzel és 25 ml telített konyhasó-oldattal mossuk. A mosott kivonatokat MgSO4 felett szárítjuk és vákuumban szárazra pároljuk. A maradékot 300 g szilikagélen kromatográfiásan tisztítjuk, az eluálást 9:1 arányú (tf) toluol/hexáneleggyel végezzük, így 5,0 g (65%) kívánt dioxidot kapunk kristályos szilárd anyag alakjában.
Op. 95-96 °C ’H-NMR (CDC13) ppm (delta): 1,5 (s, 3H), 1,7 (s, 3H), 4,58 (s, IH), 5,04 (s, IH), 5,8 (dd, 2H).
Analízis C^H j 0NO5SBr2Cl képletre számított: C 24,59; H2,29; N3,18%;
talált: C 24,63; H2.49; N3,31%.
Egy második poláros komponenst különítettünk el a kromatográfiás oszlopról 0,8 g mennyiségben. Ezt a terméket a klór-metil-6,6-dibróm-penícillanát alfa- és béta-szulfoxidok 9:1 arányú elegyeként azonosítottuk 'H-NMR-re.
7. példa
Jód-metil-6,6-dibróm-penicil[anát-1,1-dioxid ml acetonhoz hozzáadunk 0,25 g (0,5 mmól) jód-metil-6,6-dibróm-penicillanátot és az elegyet addig keverjük, ameddig oldatot nem kapunk. Ezután 10 ml vizet adunk az elegyhez és annak pH-ját tömény foszforsavval 4,0-re állítjuk be. Ezt követően 158 mg (1 mmól) porított kálium-permanganátot adunk az elegyhez és az egészet szobahőmérsékleten keverjük 1,25 óra hosszat. Ezután 100 ml etil-acetátot és 50 ml vizet adunk az elegyhez, majd az elegy pH-ját 2,0-re állítjuk be 6 n hidrogénklorid-oldattal. Ezt követően nátrium-hidrogén-szulfitot adunk az elegyhez a felesleges oxidálószer elbontására (pH-2,9).
A szerves réteget elkülönítjük, a vizes fázist 50 ml etil-acetáttal extraháljuk és az egyesített szerves rétegeket 3 x 25 ml telített konyhasó-oldattal mossuk, majd vízmentes nátrium-szulfát felett szárítjuk és az oldószert lepároljuk, így 0,29 g színtelen olajat kapunk. Az olajat 15 g szilikagélen kromatográfiásan tisztítjuk, az eluálást pedig 1:1 arányú etil-acetát/hexán-eleggyel végezzük, amelynek során 15 ml-es frakciókat szedünk le. A 4. és 5. frakciót egyesítjük és vákuumban bepároljuk. Ily módon 0,27 g (100%) színtelen olajat kapunk, amely állás közben kikristályosodik.
Op.71-73°C.
1H-NMR (CDC13) ppm (delta): 1,5 (s, 3H), 1,62 (s, 3H), 4,49 (s, IH),5,02 (s,lH), 5,98 (dd, 2H).
8. példa
Jód-metil-6béta-bróm-penicillinát-l,l-dioxid
0,12 g (0,33 mmól) klór-metil-6bétá-bróm-penicillanát-1,1-dioxid és 0,25 g (1,66 mmól) nátrium-jodid 5 ml acetonnal készített oldatát 30 óra hosszat keverjük szobahőmérsékleten. A keletkező halványsárga színű szuszpenziót szárazra pároljuk és a maradékot felvesszük 50 ml etil-acetátban, majd egymás után mossuk 2 x 10 ml vízzel és 10 ml telített konyhasóoldattal, majd vízmentes nátrium-szulfát felett szárítjuk. A keletkező oldatot csökkentett nyomáson bepároljuk és így a cím szerinti vegyületet kapjuk szilárd anyag alakjában 0,14 g mennyiségben.
'H-NMR (CDC13) ppm (delta): 1,45 (s, 3H), 1,65 (s, 3H), 4,5 (s, IH), 4,83 (d, IH), 5,42 (d, IH), 6,0 (dd, 2H).
9. példa
6béta-klór-peincillánsav-l,l -dioxid
Oxidáló oldatot készítünk 185 mg kálium-permanganátból, 0,063 ml foszforsavból és 5 ml vízből.
Az oxidáló oldatot cseppenként hozzáadjuk 150 mg nátrium-óbéta-klór-penicillanát 5 ml vízzel készített oldatához 0-5 °C hőmérsékleten. A hozzáadást addig végezzük, ameddig a kálium-permanganát lila színe eltűnik. Ehhez az oxidáló oldatnak körülbelül a fele szükséges. Ezen a ponton a kálium-permanganát színét megszüntetjük szilárd nátrium-hidrogén-szulfát hozzáadásával és utána a reakcióelegyet szűrjük. A szűrlethez etil-acetátot adunk és a pH-t 1,8-ra állítjuk be. A rétegeket szétválasztjuk és a vizes réteget tovább extraháljuk etil-acetáttal. Az egyesített etil-acetátos rétegeket vízzel mossuk, szárítjuk és vákuumban bepároljuk. Ilymódon a 118 mg cím szerinti vegyületet kapunk.
'HMNR (CD3COCD3) delta: 5,82 (d, IH), 5,24 (d, IH), 4,53 (s, IH) 1,62 (s, 3H) és 1,50 (s, 3H) ppm.
HU 191 902 Β
10. példa
Tetrabutil-ammónium-6-[D-2-(2-metoxikarboniI-l-metil-vinil-amino)-2-fenilacaamidoJ-penicillanát
33,9 g tetrabutil-ammónium-hidrogénszulfátot (0,10 mól) és 50 ml 2 n NaOH-t 200 ml vízzel elegyítünk. Az elegy pH-ja 6,8. Az elegyhez keverés közben hozzáadunk 300 ml CH2Cl2-ót és 33,9 g (0,10 mól) ampicillin-trihidrátot, majd a pH-t 4,5-ről 8,5-re növeljük 53 ml 2 n NaOH-oldat hozzáadásával. A rétegeket szétválasztjuk és a vizes réteget 4x200 ml CH2Cl2’vel extraháljuk. Az öt szerves réteget egyesítjük és vákuumban szárazra pároljuk, így az ampicillin tetrabutü-ammóniumsóját kapjuk 54,1 g mennyiségben 91,7%-os kitermeléssel. Ezután 200 ml metü-aceto-acetátot adunk a sóhoz és a reakció folyamán képződő vizet lepároljuk 35 °C-os fürdőben és 5 Hgmm nyomáson. A cím szerinti termék egy óra múlva kezd kristályosodni. Az elegyhez 1,75 óra múlva 600 ml etü-acetátot és 200 ml hexánt adunk, majd 0-5 °C-ra hűtjük. A képződött cím szerinti terméket szűréssel elkülönítjük. A kapott mennyiség 53,5 g, 84,8% a sóra, 77,8% az ampicillinre számítva 'H-NMR (CDC13) delta: 7,2 (m), 5,6-5,0 (m), 4,5 (s), 4,2 (s), 3,55 (s), 3,4-2,9 (m), 1,8 (s), 1,7-0,8 (m).
11. példa
6,6-Dibróm-1,1 -dioxo-penicillanoil-oxi-metil6-[D-2( 2-metoxikarbonil-1 -metil-vinil)-2-fenil-acetamido]-penicillanát
10,1 g 5. példa cím szerinti vegyületet (0,019 mól) feloldunk 135 ml száraz dimetil-formamidban (DMF). Ezután 19,6 g (0,029 mól) 10. példa szerint előállíottt vegyületet elkülönítve feloldunk 50 ml száraz DMFben és hozzáadjuk az első oldathoz. Az elegyet egy óra hosszat szobahőmérsékleten keverjük és a reakció előrehaladását vékonyrétegkromatográfiásan követjük és kimutatjuk a kiindulási vegyűlet felhasználódását, eluálószerként 1:1 arányú etil-acetát/hexán-elegyet használunk (1^=0,6). A reakcióelegyet 500 ml etilacetát és 500 ml víz elegyébe öntjük. A rétegeket elkülönítjük. A vizes réteget 100 ml friss etil-acetáttal mossuk. A szerves rétegeket egyesítjük, majd 4 x 250 ml vízzel és 2 x 250 ml telített konyhasó-oldattal mossuk, MgSO4 felett szárítjuk és bepároljuk, így
6,7 g (41%) cím szerinti terméket kapunk hab alakjában.
>H-NMR(DMSO-d6) delta: 1,4-1,8 (12H,m) 1,9 (3H, s), 3,7 (3H, s) 4,45-4,7 (3H, m), 5,2 (IH, s), 5,4-5,8 (3H, m), 6,0 (2H, s), 7,5 (5H, s), 9,2-9,7 (2H, m).
12. példa
1,1 -Dioxo-penicillanoil-oxi-metil-6-(D-2amino-2-feniI-acetamido)-penicillanát
1,7 g (2 mmól) előző példa szerint előállított vegyületet feloldunk 120 ml 1:1 arányú CH2Cl2/izopropanol-elegyben. Az oldathoz hozzáadunk 4,3 g 5%-os Pd/C katalizátort és az elegyet 3,5 x 102 kPa nyomáson egy óra hosszat hidrogénezzük. A katalizátort diatomaföldön való szűréssel eltávolítjuk és a szűrletet vákuumban bepároljuk, így a cím szerinti vegyületet kapjuk hidrobromidsó alakjában.
Kitermelés 820 mg (57%).
'H-NMR (DMSO-d6) delta: 7,5 (m), 6,2 (s), 5,7 (m),
5,6 (d), 5,3 (m), 5,2 (s), 3,8 (q) 3,5 (m), 1,5 (d).
Nagy mennyiségekben történő előállításnál a hidrogénezést előnyösen egy egyenértéknyi NaHCOj vagy 1 -2 egyenértéknyi piridin jelenlétében végezzük.
SZABADALMI IGÉNYPONTOK

Claims (4)

1. Eljárás a (Π) képletű szultamicillin előállítására, azzal jellemezve, hogy valamely (Hl) általános képletű vegyületet, amelyben
R2 1 -3 szénatomos alkoxicsoport,
Y hidrogénatom, klór-, bróm- vagy jódatom és
Z klór-, bróm-vagy jódatom, hidrogénnel érintkeztetünk nemesfém-katalizátor jelenlétében, a reakcióval szemben közömbös oldószerben.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan kiindulási anyagokat használunk, amelyekben Y és Z mindegyike brómatom.
3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan kiindulási anyagokat használunk, amelyekben Y hidrogénatom és Z brómatom.
4. Az 1„ 2. vagy 3 igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy nemesfém-katalizátorként palládiumot használunk.
-5HU 191 902 Β Cl.4: C 07 D 499/68
HU834160A 1982-12-06 1983-12-05 Process for producing sulfamicillin HU191902B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US44689582A 1982-12-06 1982-12-06

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU191902B true HU191902B (en) 1987-04-28

Family

ID=23774227

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU834160A HU191902B (en) 1982-12-06 1983-12-05 Process for producing sulfamicillin

Country Status (17)

Country Link
EP (1) EP0112087B1 (hu)
JP (2) JPS59112992A (hu)
KR (1) KR870000610B1 (hu)
AT (1) ATE26985T1 (hu)
AU (1) AU545390B2 (hu)
CA (1) CA1212104A (hu)
DE (1) DE3371340D1 (hu)
DK (1) DK163926C (hu)
ES (1) ES8504824A1 (hu)
FI (1) FI79710C (hu)
GR (1) GR78768B (hu)
HU (1) HU191902B (hu)
IE (1) IE56326B1 (hu)
PH (1) PH20068A (hu)
PL (1) PL142142B1 (hu)
PT (1) PT77733B (hu)
YU (1) YU43332B (hu)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ES2039299B1 (es) * 1991-10-04 1994-05-16 Asturpharma S A Procedimiento de obtencion de esteres de acido 1,1-dioxopenicilanico y sus sales.
ES2100125B1 (es) * 1995-06-02 1998-04-01 Asturpharma S A Procedimiento de preparacion de esteres de metanodiol de acido dioxopenicilanico.
ES2161602B1 (es) * 1999-04-08 2003-02-16 Asturpharma S A Sintesis de 6-(d-alfa-(bencilidenaminofenilacetamido))penicilanato de 1,1-dioxopenicilanoiloximetilo y analogos. nuevos intermedios para la sintesis de sultamicilina.

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
KR830001903B1 (ko) * 1979-02-13 1983-09-19 레오 파마슈티칼 프로덕츠 리미티드 페니실란산유도체의 제조방법
IL64009A (en) * 1980-10-31 1984-09-30 Rech Applications Therap Crystalline 1,1-dioxopenicillanoyloxymethyl 6-(d-alpha-amino-alpha-phenylacetamido)penicillanate tosylate hydrates,their production and pharmaceutical compositions containing them
IN159362B (hu) * 1981-03-23 1987-05-09 Pfizer
US4419284A (en) * 1981-03-23 1983-12-06 Pfizer Inc. Preparation of halomethyl esters (and related esters) of penicillanic acid 1,1-dioxide

Also Published As

Publication number Publication date
DK558883D0 (da) 1983-12-05
GR78768B (hu) 1984-10-02
PL142142B1 (en) 1987-09-30
EP0112087B1 (en) 1987-05-06
JPS59112992A (ja) 1984-06-29
AU2196783A (en) 1984-06-14
IE832853L (en) 1984-06-06
IE56326B1 (en) 1991-06-19
DK558883A (da) 1984-06-07
FI834456A (fi) 1984-06-07
FI834456A0 (fi) 1983-12-05
JPH0119396B2 (hu) 1989-04-11
DK163926B (da) 1992-04-21
KR870000610B1 (ko) 1987-03-25
DE3371340D1 (en) 1987-06-11
ES527729A0 (es) 1985-05-01
FI79710C (fi) 1990-02-12
JPS63211289A (ja) 1988-09-02
JPH026758B2 (hu) 1990-02-13
PH20068A (en) 1986-09-18
YU236083A (en) 1986-02-28
PT77733A (en) 1983-12-01
PL244922A1 (en) 1985-03-12
ES8504824A1 (es) 1985-05-01
EP0112087A1 (en) 1984-06-27
PT77733B (en) 1986-05-30
KR840007010A (ko) 1984-12-04
AU545390B2 (en) 1985-07-11
DK163926C (da) 1992-09-14
CA1212104A (en) 1986-09-30
ATE26985T1 (de) 1987-05-15
FI79710B (fi) 1989-10-31
YU43332B (en) 1989-06-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JPS61286331A (ja) 第4級カルバペネム誘導体の製造方法
KR20050024318A (ko) 세팜 유도체로부터의 페남 유도체 제조방법
JP3751880B2 (ja) 高純度セフポドキシムプロキセチルの製造方法
HU191902B (en) Process for producing sulfamicillin
US4499265A (en) Process for preparing 3-exo-methylenecepham derivatives
EP0061274B1 (en) Process and intermediates for production of 1,1-dioxopenicillanoyloxymethyl 6-(2-amino-2-phenylacetamido)penicillanates
US4868297A (en) Process for preparing sultamicillin and analogs
US4566996A (en) Process for preparing azetidinone derivatives
US4375434A (en) Process for 6'-amino-penicillanoyloxymethyl penicillanate 1,1-dioxide
EP0122002B1 (en) Process for preparing azetidinone derivatives
EP0117872A1 (en) Process for preparing cephalosporin compounds
US4183850A (en) Process for preparing 2-acyloxymethylpenams and 3-acyloxycephams
JPS60120884A (ja) ペニシラン酸1,1−ジオキシドおよびそのエステルの製造用中間体
US20040002600A1 (en) Process for the conversion of penam ring system to cepham ring system
EP0120094B1 (en) Azetidinone compounds
JPS643190B2 (hu)
PL85296B1 (en) Production of antibacterial agents[gb1314758a]
KR970004047B1 (ko) 세펨 화합물의 신규한 제조방법
KR860001087B1 (ko) 7-아미노-3-(5-메틸-1,3,4-티아디아졸-2-일) 티오메틸-3-세펨-4-카르복실산의 제조방법
KR790001503B1 (ko) △3-세팔로스포린 에스테르의 제조방법
CA1252471A (en) Process for the preparation of azetidinones
KR950013569B1 (ko) 7-[α-(Z)-메톡시이미노-α-(2-아미노티아졸-4-일)아세트아미도]-3-[(5-카르복시메틸-4-메틸티아졸-2-일)티오메틸]-3-세펨-4-카르복실산의 제조방법
CS227350B2 (cs) Způsob výroby derivátů 1,1-dioxopenicilanové kyseliny
KR20000074087A (ko) 세팔로스포린 유도체의 제조방법
KR20020011254A (ko) 세푸록심의 제조방법

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628