HU190530B - Process for producing 7-oxabicyclo-heptane-substituted analogues of prostaglandines - Google Patents

Process for producing 7-oxabicyclo-heptane-substituted analogues of prostaglandines Download PDF

Info

Publication number
HU190530B
HU190530B HU841001A HU100184A HU190530B HU 190530 B HU190530 B HU 190530B HU 841001 A HU841001 A HU 841001A HU 100184 A HU100184 A HU 100184A HU 190530 B HU190530 B HU 190530B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
oxabicyclo
formula
hept
solution
mixture
Prior art date
Application number
HU841001A
Other languages
German (de)
English (en)
Other versions
HUT34179A (en
Inventor
Steven E Hall
Martin F Haslanger
Original Assignee
E.R. Squibb And Sons Inc.,Us
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from US06/474,913 external-priority patent/US4474803A/en
Application filed by E.R. Squibb And Sons Inc.,Us filed Critical E.R. Squibb And Sons Inc.,Us
Publication of HUT34179A publication Critical patent/HUT34179A/hu
Publication of HU190530B publication Critical patent/HU190530B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D493/00Heterocyclic compounds containing oxygen atoms as the only ring hetero atoms in the condensed system
    • C07D493/02Heterocyclic compounds containing oxygen atoms as the only ring hetero atoms in the condensed system in which the condensed system contains two hetero rings
    • C07D493/08Bridged systems
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C405/00Compounds containing a five-membered ring having two side-chains in ortho position to each other, and having oxygen atoms directly attached to the ring in ortho position to one of the side-chains, one side-chain containing, not directly attached to the ring, a carbon atom having three bonds to hetero atoms with at the most one bond to halogen, and the other side-chain having oxygen atoms attached in gamma-position to the ring, e.g. prostaglandins ; Analogues or derivatives thereof
    • C07C405/0008Analogues having the carboxyl group in the side-chains replaced by other functional groups
    • C07C405/0025Analogues having the carboxyl group in the side-chains replaced by other functional groups containing keto groups

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Heterocyclic Carbon Compounds Containing A Hetero Ring Having Oxygen Or Sulfur (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás 7-oxabiciklo-heptán-prosztaglandin-analógok előállítására, amelyek a szívás érrendszerre ható szerek, így például trombolitikus betegségek kezelésére használhatók.
A találmány szerint az (I) általános képletű vegyületeket állítjuk elő - a képletben -S-,
B oxigénatom (-0-) vagy egy (O)n általános képletű csoport, a képletben n =0,1 vagy 2,
R hidrogénatom vagy 1-8 szénatomos alkilcsoport, vagy tirsz(hidroxi-metil)-amlnometán-csoport,
Rl 1-10 szénatomos alkil-, 2-8 szénatomos alkenü2-8 szénatomos alkinil-, fenil-(l-5 szénatomos alkil)-, fenil-(l-5 szénatomos alkenil)- vagy (5-7 szénatomos cikloalkil)-(l -4 szénatomos alkil)-csoport,
A -CH=CH- vagy -CH2 -CH2 -csoport, n értéke 1,2,3 vagy 4, és m értéke 3,4 vagy 5-, beleértve a vegyületek valamennyi sztereoizomeijét.
A leírásban az alkilcsoport meghatározás megadott szénatomszámú egyenes vagy elágazó láncú alkilcsoportot jelent, ilyenek például a metil-, etil-, propil-, izopropil-, butil-, terc-butíl-, izobutil-, pentil-, hexfl-, lzohexil-, heptil-, 4,4-dimetfl-pentil-, oktil-, 2,2,4-trimetfl-pentfl-, nonfl-, decilcsoport és ezek különböző elágazó láiicú izomeijei.
Az „alkenil és „alkinil ’ kifejezések a leírásban a fentiekhez hasonló szénhidrogéncsoportokat jelentenek, amelyek szén-szén kettős vagy hármas kötést tartalmaznak, ilyenek például a 2-propenil·, 2-hexenil-, 3-hexenil-, 34iexinil-csoport.
A „cikloalkil kifejezés telített, ciklusos szénhidrogéncsoportokat jelent, ilyenek például a ciklopentil-, ciklohexil-, cikloheptil.
A -(CH2)m |és -(CH2)n- kifejezések egyenes vagy elágazó Jáncú csoportokat jelentenek, amelyek „(CHjjm esetében a normál láncban 3-5 szénatomot és „(CH2)n esetében a normál láncban — 1-4 szénatomot tartalmaznak. Ilyen -(CH2)m' és -(CH2)n' csoportok például a következők: -CH2, -CH2CH2-,-(CH2)3-,-(CH2)4-,
CH 3 <CH2 )s -, -(CH2 )2 -CH-, -CH-CH-,
Azokat az (1) áltaSnÓs képle^3vegyületeket, amelyek képletében R alkilcsoport, úgy állítjuk elő, hogy egy (II) általános képletű vegyületet - a képletben A, m és na fenti jelentésű — R'OH vagy R^SH általános képletű vegyületekkel — a képletekben R1 a fenti jelentésű - vagy reakcióképes származékukkal a szokásos eljárásokat éterezünk vagy tioéterezünk.
Az éterek és tioéterek szintézise a Willlamson szintézisen [J. Chem. Soc. 4, 229 (1852)] alapszik, amely szerint étereket (és később tioétereket) szintetizáltak úgy, hogy alkoxidokat alkil-halogenidekkel alklleztek. A reakciót az [A] reakcióvázlat szemlélteti.
A szintézis modem változata a halogének mellett más kilépő csoportokat is alkalmaz. így a (Π) általános képletű vegyületeket tekintve, az éterezési vagy tioéterezési reakció magába foglalja egy (Ila) általános képletű vegyűlet - a képletben X a hidroxlcsoport mellett jelenthet -SH csoportot vagy ezek nátrium- vagy kállumsóit, klór-, bróm- vagy jódatomot, alkil-, áru- vagy aralkfl-szulfonlloxi-cjoportot ls és A, m és n a fenti jelentésüek — reakcióját egy megfelelő R*X általános képletű vegyülettel - a képletben X és R* a fenti jelentésüek - , s így kapjuk az (I) általános képlet körébe tartozó (III) vagy (TV) általános képletű vegyületeket, amelyek képletében A, m, n és R^ jelentése a fenti.
A (IV) általános képletű tioéterek azután az (V), Illetve (VI) általános képletű szulílnll- vagy szulfoqfl-származékokká (az (I) általános képletben n «=1 vagy 2) oxldálhatók, a képletekben A, m, n és R1 a fenti jelentésüek.
Azokat az (I) általános képletű vegyületeket, amelyek képletében R hidrogénatom (szabad sav), előállíthatjuk a fenti vegyületekből, amelyek képletében R alkilcsoport, nátrium- vagy kálium-hldroxlddal végzett szokásos lúgos hidrolízissel, így a vegyületek nátrium- vagy káliumsóit kapjuk, amelyekből savanyítással képezzük a szabad savakat.
Az éterezést általában úgy végezzük, hogy egy (II) általános képletű vegyületet és egy R’X általános képletű vegyületet — a képletben X klór-, brómvagy jódatom vagy metfl-szulfoníloxl- vagy toluol-szulfoniloxi-csoport és R1 a fenti jelentésű - erős bázis, így nátrium- vagy kálium-hidroxid jelenlétében megfelelő oldószerben reagáltatunk. A reakció végrehajtásához az R’X reagenst 0,25-5 mól feleslegben alkalmazzuk, oldószert, így xilolt, tetrahidrofuránt, dimetil-szulfoxidot vagy dimetil-formamidot használva. Abban az esetben, amikor X bróm- vagy klóratom, fázis-transzfer éterezést alkalmazhatunk, ebben az esetben oldószerként tetrahidrofuránt és fázis-transzfer reagensként Bu4NHSO4-ot vagy (Ce-H5CH2)-(CH3)3-NHSO4-ot alkalmazunk. Amint az általánosan Ismeretes, a (II) általános képletű alkohol és az R’X általános képletű vegyűlet reagáltatásának a sorrendjét az éterezés elérése céljából megfordíthatjuk úgy, hogy előbb a (II) általános képletű alkoholt olyan (II) általános képletű vegyületté alakítjuk, amelyben az alkoholcsoportot egy másik X csoporttal helyettesítjük, majd ezt a vegyületet reagáltatjuk egy R -alkohollal vagy -alkoxiddal, s így állítjuk elő a megfelelő (I) általános képletű vegyületet.
A tloéterezést rendszerint úgy végezzük, hogy először a fenti módon átalakítjuk a (II) általános képletű alkoholt egy másik X csoportot tartalmazó származékká, majd ezt a vegyületet bázis jelenlétében egy R’SH általános képletű merkaptánnal vagy ennek alkálifémsójával tioéterezzük.
A szulfldoknak, amelyek képletében n = 0, az oxidációját szulfonil- vagy szulfonil-analógokká, amelyek képletében η = 1 vagy 2, egyszerűen elvégezhetjük úgy, hogy a szulfldot metanol és tetrahidrofurán jelenlétében nátriumperjodáttal reagáltatjuk, így kapjuk a szulflnil- és szulfonil-származékokat, amelyeket azután kromatografiával vagy más szokásos elválasztási eljárással szétválasztunk.
Azok a (II) általános képletű kiindulási anyagok, amelyek képletében η = 1 (hidroxi-metílcsoport) a 4 143 054 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásból ismertek és az ott leírt módon előállíthatók. Ezeket a vegyületeket használhatjuk azoknak az (II) általános képletű kiindulási anyagoknak az előállításához, amelyek képletében n = 2-4, úgy, hogy a hldroxl-metflcsoportot, Colllns oxidációval aldehidcsoporttá oxidáljuk, például úgy, hogy a (11) általános képletű vegyületet piridinben krómtrioxldda] reagáltatjuk, igy egy (VI!) általános képletű köztiterméket kapunk, amelynek képletében
190 530
A éi m a fenti jelentésűek, A (VII) általános képletű aldehidet Wittig reakcióval homologfzálásl reakciósorozalnak vetjük alá, (CeHjhP = CHOCH3-t használva, majd az így kapott vegyületet (n-l=-szer hidrolizáljuk és az aldehidet alkohollá readukáljuk, redukálószert, így nátrium-bórhidrfdet vagy nátrium•clanobórhidridet alkalmazva, oldószerben, igy metanolban, $ így kapjuk a megfelelő (II) általános képletű kiindulási vegyületet. A reakciósorozatot a [B] reakcióvázlat szemlélteti.
Bármely (I) általános képletű sav trisz(hidroxi-metfl)-aminometánsóját úgy képezzük, hogy egy ilyen sav iners oldószerrel, így metanollal, készített oldatát trlsz(hidroxi-metil)-amino-metánnal reagáltatjuk, majd az oldószert elpárologtatjuk, s így visszamarad az előállítani kívánt só.
A találmány szerint előállított (I) általános képletű vegyületek a képletrajzon csillaggal jelölt négy aszimmetriaközponttal rendelkeznek. Nyilvánvaló, hogy valamennyi - csillaggal nem jelzett - képletrajz ugyancsak képviseli az összes lehetséges sztereoIzomert. Valamennyi sztereoizomer forma előállítása a találmány oltalmi körébe tartozik.
A találmány szerint előállított vegyületek különböző sztereoizomer fonnál, vagyis a cisz-exo, cisz-endo és valamennyi transz-forma és a sztereoizomer párok előállíthatók az alábbi példák szerint, a 4 143 054 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás kiindulási anyagait és eljárásait követve. Ilyen sztereoizomereket szemléltetnek az (le), (If), (lg) és az (Ih) általános képletek.
A találmány szerint előállított valamennyi vegyület magját az (a) képlet szemlélteti, de az egyszerűség kedvéért a vegyületek magját a (b) képlet is szemléltetheti.
A találmány szerint előállított vegyületek mint a vérlemezkék aggregációját gátló, a szív- és érrendszerre ható szerek például trombolitikus betegségek, így koszorúsér- vagy agytrombózis kezelésére alkalmazhatók. A vegyületek szelektív tromboxán Aj receptor antagonisták és szintetáz-inhibitorok, így például értágító hatást fejtenek ki miokardiálls isémiás betegségek, így angina pectoris kezelésénél. A találmány szerint előállított vegyületek arachidonsav ciklooxigenáz inhibitorok Is. A vegyületek beadhatók orálisan vagy parenterálisan különböző emlős fajoknak, amelyekről ismert, hogy ilyen betegségekben szenvedhetnek, például macskáknak, kutyáknak és hasonlóknak, hatásos mennyiségben, körülbelül 1-100 mg/kg, előnyösen 1-50 mg/kg és elsősorban 2-25 mg/kg dózisban, egyszerre beadva vagy napi
2-4 dózisra elosztva.
A hatóanyagokat alkalmazhatjuk készítmény, így tabletta, kapszula, oldat vagy szuszpenzíó formájában, amelyek egy (I) általános képletű vegyületnek vagy vegyületek keverékeinek körülbelül 5-500 mg mennyiségét tartalmazzák egy dózisegységben. A vegyületek a szokásos módon keverhetők fiziológiásán elfogadható hígító- vagy hordozóanyagokkal, töltőanyagokkal, kötőanyagokkal, konzerváló anyagokkal, stabfllzátorokkal, ízanyagokkal, stb., amelyek • gyógyszerészeti gyakorlatban elfogadottak.
Amint azt már említettük, bizonyos vegyületek a csoport más tagjainak előállításához köztitermékekként szolgálnak.
A találmány szerinti eljárás kiviteli módját a példák szemléltetik.
1. példa [l/3,2a(5Z),3a,4>-7-[3[Hexjl-oxi)-nietiip-oxabiciÚo[2.2.1 Jhept-2-il]-5-hepténsav-hexflészter
A. Jcll/3,2a(5Z)3a,4 Ű]-7-(Hidroxi-metil>7-oxabicikloj2.2.1 piept-2-fl]-54iepténsav-metilészter
a) N-Acetfl-piridinium-klorid keveréket készítünk úgy, hogy 56 ml piridinhez 9,6 ml (136 mmól) acetil-kloridot csepegtetünk, majd 5 ml piridinben oldott 5,0 g (27 mmól) (exo)-3-(2-metoxi-etenil}· -7-oxabiciklo[2.2.1Jheptán-2-metanolt adunk hozzá. Az így kapott keveréket szobahőfokon 1,5 órán át. keveijük és nátrium-klorid-oldatba öntjük. A terméket 3x200 ml éterrel extraháljuk, az éteres extraktumokat 2x400 ml 5%-os sósavval és 1 x200 ml nátrium-klorid-oldattal mossuk és vízmentes nátriumszulfáton szárítjuk. Az oldatot bepároljuk, így sárga olajat kapunk, amit rövid (150 ml) kovasavgél-oszlopon átfolyatva metilén-diklorid eluenssel tisztítunk. A kitermelés 4,42 g olaj.
b) A fenti 4,42 g (19,6 mmól) olajat 50 ml vizet tartalmazó 500 ml tetrahidrofuránban feloldjuk, és az oldathoz 31,1 g (97,8 mmól) higany(II)-acetátot adunk. A képződött sárga szuszpenziót 10 percig keveijük, majd az egész keveréket 2 liter vízben oldott 200 g kálium-jodidhoz öntjük. Rázásra a sárga szín eltűnik, a keveréket 3x500 ml benzollal extraháljuk. Az egyesített benzolos extraktumokat kálium,-jodid-oldattal és nátrium-klorid-oldattal mossuk és vízmentes nátrium-szulfáton szárítjuk, majd bepároljuk. 3,7 g anyagot kapunk, ami jéghűtőben állva kikristályosodik.
c) Wittig reagenst készítünk kalcium-hidrid felett szárított diinetfl-szulfoxidban, úgy, hogy nátrium-metfl-szulflnil-metil-oldatot (300 mg nátrium-hidridet 60 ml dimetil-szulfoxidban 75eC-op addig melegítünk, amíg a hidrogénfejlődés megszűnik) 100 ml dimetil-szulfoxidban oldott 5,32 g (12 mmól) 4-karboxi-butil-trífenil-foszfonlum-bronüdhoz csepegtetünk. Amikor a képződött narancs szín először megmarad több mint 10 másodpercig, ekvivalens mennyiségű bázist adunk a reakciókeverékhez, s így képezzük az Ilidet. Ehhez a sötét narancsszínű oldathoz adjuk a b) szerinti terméket 20 ml dimetil-szulfoxidban oldva, és az így kapott keveréket szobahőfokon 45 percig keveijük. A reakciót 24 mmól ecetsav hozzáadásával leállítjuk, a keveréket 300 ml nátrium-kloríd-oldatba öntjük és 3x200 ml éténél extraháljuk. Az extraktumokat bepárolva olajat kapunk, amit telített nátrium-hidrogén-karbonát-oldattal keverünk, amíg a keverékben kristályos trifenil-foszfln-oxid képződik. A keveréket benzollal mossuk és 10%-os sósavval megsavanyítjuk. A vizes fázist nátrium-kloriddal telítjük és éténél extraháljuk. Az extraktumot vízmentes nátrium-szulfáton szárítjuk és bepároljuk, így 2,43 g nyersterméket kapunk, ezt 24 órán át 10%-os vizes nátrium-hidroxiddal keveijük, és a terméket savanyítással és éténél extrahálva újra izoláljuk. Ezt a terméket 500 g kovasavgélen etilacetát-hexán (50 : 50) keverékével eluálva tisztítjuk, így 600 mg savat kapunk, ami állás közben kikristályosodik. A terméket etiíacetát-ciklohexán keverékéből kétszer átkristáiyosítjuk. 320 mg [10,2α(5Ζ),3α,40]-7-[3-(hldroxi-mcíil)-7-oxabiciklo[2.2.1]he^t-2-il]-5.-hepténsavat kapunk, olvadáspontja 59—63 C. Elemanalízis a CuHjjO4 képletre:
számított: C = 66,11, H = 8,72%
190 530 talált C-66.06, H-8,79%.
A savat ezután diazometánnal kezelve a megfelelő metílészterré alakítjuk.
Β. 11 β,2α(5Ζ),3α,4β]-7 -í 3 -{Hexű-oxl-metil=-7 -oxaWciklo[2.2.1 ]hept-2-ll]-5-hepténsav-hexflészter 0,56 g kálium-hidroxi 15 ml száraz xflollal készített szuszpenzióját vlsszafolyatásig felmelegítjük és 7 ml xfloit kldesztíllálunk. Ehhez a keverékhez adjuk az A. rész szerint előállított 300mg(l,12 mmól) alkohol-észter 10 ml száraz xflollal készített oldatát. Az így kapott keveréket vlsszafolyatásig melegítjük és 9 ml xilolt kldesztíllálunk belőle. Az elegyhez 1,0 g (5,6 mmól) n-hexfl-metánszulfonátot adunk, és az így kapott keveréket 1,5 órán át visszafolyatással melegítjük. Ezután a reakciókeveréket szobahőmérsékletre lehűtjük és 60 ml tnetilén-dikloriddal hígítjuk. Az így kapott oldatot 50 ml telített nátrium-hidrogén-karbonát-oldatba öntjük. A rétegeket szétválasztjuk és a vizes fázist 2x60 ml metfléndíkloriddal extraháljuk. Az egyesített metllén-dlkloridos extraktumokat vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, majd vákuumban bepároljuk, így 0,9 g nyersterméket kapunk. A nyersterméket 33,4 g kovasavgél-60-on kromatografáljuk, az eluens hexán-éter (5 : 1), A kitermelés 390 mg (83%) cím szerinti hexflészter.
2. példa [10,2a(5Z)-3a,4|3]-7-[3-[(Hexfl-oxl)-metil]-7-oxabiciklo[2.2.1 ]hept-2-l]]-5 -hepténsav
115 mg (0,27 mmól) 1. példa szerinti hexflészter
12,0 ml desztillált tetrahidrofuránnal és 1,60 ml vízzel készített oldatához keverés közben argonatmoszférában 2,40 ml 1 n vizes litium-hidroxid-oldatot adunk. Az elegyen 40 percig argont vezetünk át és szobahőmérsékleten 24 órán át keverjük. Ekkor a vékonyréteg-kromatográfiás analízis azt mutatja; hogy a reakció még nem ment teljesen végbe, így még 1 ml metanolt és 1 ml 1 n vizes litíum-hídroxid-oldatot adunk a reakciókeverékhez. A reakciókeveréket további 4 órán át keverjük, majd 1 n vizes sósavoldat hozzáadásával 4 pH-értékre savanyítjuk. Az így kapott oldatot 25 ml telített nátrium-kloridoldatba öntjük és szilárd nátrium-kloriddal telítjük. A vizes fázist 4x40 ml etil-acetáttal extraháljuk. Az egyesített etil-acetátos extraktumokat vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, szűrjük és vákuumban bepároijuk, így 124 mg nyers olajat kapunk. Ezt az olajat 20,6 g kovasavgél-60-on kromatografáljuk, hexán-éter (2 : 3) keverék eluenst használva. így 102 mg előállítani kívánt terméket kapunk, amit kis mennyiségű hcxflalkohol szennyez. A keveréket éjszakára szobahőmérsékleten nagyvákuumban teszszük, így 77 mg (84%) tiszta cím szerinti savat kapunk. Vékonyréteg-kromatogram: kovasavgél, 8% metanolt tartalmazó metilén-diklorid. Rf = 0,74 (jóddal).
Elemanalizis a C20Hj4O4 képletre: számított: 0 70.97, 11 = 10,12% talált: C = 70,60, H = 9,89%.
**CMMR (CDCIj,15,0 MHz) tau: 33,4, 22,6, 24,6,
129,4, 130,1, 26,7, 46,4, 79,4, 29,5, 80,1, 713, 69.8,31,7,25,7,29,7,22,6,14,0.
3. példa [ 10,2α(5Ζ),3α 40)-7-[3-[Hexfl-oxl)-rnetfl]-7-oxabiclklo[2.2.1 Jhept-2-fl J-5 -hepténsavhexflészter
Az 1. példa szerint előállított 503 mg (1,88 mmól) [lp,2q(5Z)3a,4)3]-7-[3-(hidroxl-metŰ)-7-oxabiciklo[2.2.1]hept-2-fl]-5-hepténsav-metilésztert 2,17 ml tetrahidrofuránban feloldunk. Az oldathoz 2,17 ml (15,46 mmól n-hexflbromldot, 173,4 mg (0,51 mmól) tetrabutil-ammónlum-biszulfátot és 2,17 ml 50%-os nátrium-hidroxid-oldatot adunk, és az elegyet szobahőfokon erélyesen keverjük. Halvány sárgásbarna oldat keletkezik, amiből éjszakán át keverve fehér csapadék válik ki.
A reakciókeveréket 25 ml telített nátrium-hldrogén-karbonát-oldatba öntjük. A keveréket 4x25 ml metilén-dikloriddal extraháljuk. Az egyesített metilén-dikloridos extraktumokat vízmentes magnéziumszulfáton szárítjuk, szüljük és vákuumban bepároljuk. így 1272 mg [lp,2a(5Z)3a,4/7]-7-[3-!(nexfloxl)-metÜ]-7-oxibíciklo[2.2.1 ]hept-2-fl]-5-hepténsav-hexflésztert kapunk. Ezt a terméket 40 mg kovasavgélen hexán-éter (4:1) eluenssel kromatografáljuk, így kapjuk a végterméket.
4. példa (1 j3,2a,3a,4/3)-7-[(Hexfl-oxl)-metll]-7 -oxabiciklo(2.2.1 ]hept-2-il]-heptánsav-hexflészter
A. ! 1 ^,2a,3a,4(J)-7-í3-[(Hidroxl)-metil]-7-oxabiclklo[2.2.1]hept-2-fl]-heptánsav-metflészter
Az 1. példa szerint előállított 800 mg (3,0 mmól) [ 1β,2α(5 Z),3 0,40)-7-[3 -(hidroxl-metü)-7 -oxabiciklo[2.2.1]hept-2-il]-5-hepténsav-metflésztert Í20 ml etfl-acetátban feloldunk, és az oldathoz argonatmoszférában 160 mg 5%-os palládium-szenet adunk. Az argonatmoszférát kissé pozitív hidrogénnyomásra kicseréljük, és a reakcióelegyet 8 órán át 25eC-on keverjük, majd celite-rétegen megszűrjük, és a szürletet bepároijuk. 730 mg (90%) A, cím szerinti vegyületet kapunk.
B. ! 10,2a,3a,4j3)-7-[3-[(Hexil-oxl)-metil]-7-oxabiciklo[2.2.1 ]hept-2-fl]-5-heptánsav-hexflésztcr
Az 1. példában leírtak szerint járunk el, azzal az eltéréssel, hogy az 1 .A példa szerinti alkohol-észtert a fenti A. rész szerinti alkohol-észténél helyettesítjük, Így kapjuk a cím szerinti vegyületet.
5. példa (10,2ct,3a,4/3)-7-[3-[(Hexil-oxi)-inetIl]-7-oxabiciklo( 2.2.1 ]hept-2-ll]-heptánsav
A 2. példában leírtak szerint járunk el, azzal az eltéréssel, hogy az 1. példa szerinti hexflészter helyett a 4. példa szerinti hexflésztert használjuk. A cím szerinti savat olaj alakjában kapjuk, [aj’n B
3,1 (c = 1,37, kloroform), vékonyrétegkromatogram: kovasavgélen, 8% metanolt tartalmazó metilén-diklorid, Rf-0,74.
Elemanalizis a C2OH3eO4 képletre: számított C = 70,55, H = 10,t>6%. talált: C = 70,30, H = 10,70%.
*’CMMR (CDCL,, 15,0 MHz) tau: 179,1, 33,9,
24,6 , 27,6 , 29,2 , 293 , 29,0, 47,0, 79,1, 29,7,
29.6, 80,1, 46,4, 71,2, 69,8 , 293. 25,8, 31,6,
22.6, 14,0.
190 530
6. példa (10,2o(SZ),30,4>7-[3[í(Hexil-oxl)-inetil]-7-oxabiciklof 2.2.1 ]hept-2 -UJ-5 -hepténsav
A 3. és 2. példákban leírtak szerint járunk el, azzal az eltéréssel, hogy fl0,2α(5Ζ),3β4β]-Ί-0ύάτο>ίί· -metll)-7-oxabiclklo[2.2.1]hept-2-il]-5-hepténsav-metllésztcrt alkalmazunk az [10,2a(5Z),3cL40]-7-[3-(hidroxi-metil)-7-oxabiciklo[2.2.1 )hept-2-il)-5-hepténsav-metílészter helyett, így kapjuk a cím szerinti vegyületet olaj alakjában.
Elem analízisaC2OH34O4 képletre: számított: C = 70,97, H = 10,12%, talált: C = 70,93, H = 10,33%.
1JCMMR (CDCb, 15,0 MHz) tau: 178,7, 33,4,
24.6, 26,6, 128,7, 129,9, 32,6, 47,9, 79,1, 29,5,
23,8, 80,5, 49,1, 71,7, 71,2, 31,6, 25,8, 29,9,
22.6, 13,9.
7. példa [10,2ű(5Z),3a,40]-7-[3-(Metil-oxi)-metil]-oxabiciklo[2.2.1 Jhept-2-il]-5-hepténsav
Az 1. és 2. példában leírtak szerint járunk el, de n-hexíl-metánszulfonát helyett metil-metánszulfonátot alkalmazunk. A cím szerinti vegyületet olaj alakjában kapjuk, [α]2 K = +10,4 (c = 2,21, kloroform). Elemanalízis a C i s ií^ 4 04 képletre:
számított: C = 67,14, H = 9,01%, talált: C = 67,03, 11 = 9,24%.
ISCMMR (CDC13, 15,0 MHz) tau: 178,3,33,2,24,4,
25,5, 129,5, 129,8, 26,5, 46,5, 79,1, 29,3, 29,3,
46.2.71.7.58.6,
8. példa [10,2a(5Z),30,40]-7-[3-[(Propil-oxi)-metil}-7-oxabiciklo(2.2.i ]hept-2-il]-5-hepténsav
A 6. példa szerint járunk el, de az n-nexil-bromid helyett n-propil-bromidot alkalmazunk, így kapjuk a cím szerinti vegyületet.
9. példa [ 10,2a,3a,40)-7-(3-(Butil-oxi)-inetí]]-7-oxabiciklo[2.2,l ]hept-2-il)-hcptánsav
A 4. és 5. példa szerint járunk el, de az n-hexil-metán-szulfonátot n-butil-metán-szulfonáttal helyettesítjük, így kapjuk a cím szerinti vegyületet.
10. példa [10,2a(5Z),3a,40]-7-[3-(2-(Hexil-oxi)-etil]-7-oxabiciklof 2.2.1 ]hept-2-il]-5 -hepténsav
A. {l0,2a(5Z),3a,40)-7-f3-(2-Oxo)-etil]-7-oxablcikloj 2.2.1 ]liept-2-il j-5-hepténsav-metilészter
1100 ml-es, hároinnyakú, keverőrúddal ellátott, száraz gömblombikba 12,9 g (37,7 mmól) szárított metoxi-metiltrifeluilfoszfonium-kloridot [(CeHs )” jP'CiLOCHjCLj = és 235 ml desztillált (molekula vitán tárolt) toluolt adunk. Az így kapott szuszpenzjót jégfürdőben, argonatmoszférában keverjük, amíg lehűl, majd hozzácsepegtetjük 18,3 ml (28,3 mmól) kálium-terc-amflát 1,55 mólos toulolos oldatát. Világos vörös oldat képződik, amit 0°C-on 35 percig keverünk. Ezután 4,97 g (18,8 mmól) (10,2a(5Z)-,3α.4 0)-7 f3-fonnfl-7-oxabiciklo[2.2.1 ]hept-2-Ü]-5-hepténsav-inetilészter 60 ml toluollal készített olddatát csepegtető tölcséren keresztül, 35 perc alatt a még jégfurdőben lévő oldathoz adjuk. A reakciót 5 ml éterben oldott 2,3 g (39 mmól) ecetsav hozzáadásával leállítjuk. A reakciókeverék azonnal halvány sárga lesz, azonnal 200 ml telített ammónium-klorid-oldatba öntjük és 4x200 ml éténél extraháljuk. Az egyesített éteres fázisokat telített nátrium-klorid-oldattal mossuk, vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk és bepároljuk. Fehér kristályos szilárd anyagban (foszfln-oxid) sárga olajat kapunk. A fehér szilárd anyagot etil-acetáttaj eldörzsöljük és az anyalúgot LPS-1 kovasavgél-oszlopon kromatografálva a következő frakciókat kapjuk: (A) fl0,2a(5Z)3 a,40]-7-[3 -(2-oxi)-e til-7 -oxabiciklo[2.2. llhept-2-Ul-5-heptánsav-metilésztert, (B) fl0,2a(5Z),3ar
40)-7-!3-(2-metoxi)-etén-diil]-7-oxabicik]o[2.2.1 Jhept-2-il)-5-hepténsav-metilésztert és (C) fl0,2ű(5Z)3o,40]-7 -3 -(2,2-dimetoxi)-e til-7 -oxabiciklof 2.2.1)hept-2-il]-5-hepténsav-metilésztert.
A (B) és (C) vegyületeket trifluorecetsawal kezelve mindegyiket (A) vegyületté alakítjuk.
B. [ 10,2a(5Z),3a,40]-7-[3-(Hidroxi-eti])-7-oxabicik' lo[2.2.1 )hept-2-fl)-5-hepténsav-metilészter
1,4 g (5 mmóH A. rész szerinti aldehidet argonatmoszférában, Ö\C-on 0,19 g (5 mmól) nátrium-bórhidriddel kezelünk. Az elegyet 0°C-on 1 órán át keveijük, majd a reakciót 2 n sósav hozzáadásával (2 pH-ig) leállítjuk. A metanolt vákuumban eltávolítjuk, és a reakciókeveréket éterben felvesszük. Az éteres oldatot telített kálium-hidrogén-karbonát-oldattal és telített nátrium-klorid-oldattal mossuk és vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk. Az étert elpárolva kapjuk a B. szerinti vegyületet.
C. [ 10,2a(SZ),3a,40]-7-[3-[2-(Hexil-oxi)-etil=-7-oxabiciklo[2.2.1 jhep t-2 -il )-5 -hepténsav
Az 1. és 2. példában leírtak szerint járunk el, de az 1. példában használt alkoholt a fenti rész B. alkoholjával helyettesítjük, így kapjuk a cím szerinti vegyületet.
11. példa (10.2a(5Z),3a,40]-7-(3-[(HexÜ-oxi)-metil]-7-oxabiciklo[2.2.1 )hept-2-fl]-5-hepténsav-trisz(hidroxi- -metilj-aminometán só
A 2. példa szerint előállított vegyület metanolos oldatát ekvivalens mennyiségű tirsz(hidroxi-metil)-aminometánnal kezeljük. Az oldószert elpárologtatjuk, így kapjuk a cím szerinti vegyületet szilárd termék alakjában, olvadáspontja 68,5-70°C. Vékonyreteg-kromatogram (kovasavgél, 8% metanolt tartalmazó metilén-diklorid: Rr = 0,74.
Elemanalízis aC24H45NO7 képletre:
számított C = 62,72, H = 9,87, N = 3,04%, talált C = 62,71, H = 9,80, N = 3,10%,
12. példa [10,2a(5Z),3a,40]-7-’3-!2-(Pentfl-oxl>etfl]-7-oxabiciklo[2.2.1 ]hept-2-Íl ]-5-hepténsav
A. -pentileszter
A. [ 10,2α(5Ζ),3α,40=-7-[3 -[2-(Pentil-oxi(-etÜ]-7 -oxabiciklo[2.2.1 ]hept-2-il)-5 -hepténsav-pentilészter
0,36 g porított kálium-hidroxid és 15 ml száraz xilol keverékét argonatmoszférában visszafolyatáslg melegítjük és 8 ,.il xilolt desztillációval eltávolítunk. A keverékhez adjuk 200 mg (0,71 mmól) 10. példa
B. rész szerinti alkohol-metilészter 17 ml száraz xilollal készített oldatát. A xilol egy részét desztílláció-52
190 530 ▼al eltávolít™, a reakciókeverék térfogatát 15 tnl-re csökkentjük. Ezután a reakciókeverékhez adjuk 0,5 g (3,55 mmól) pentfl-meztíát 10 ml száraz sziloflal készített oldatát. A reakciókeveréket 2,5 órán át viszszafolyatással melegítjük. A lehűtött reakciókeveréket 50 ml telített nátrium-hldrogén-karbonát-oldattal hígítjuk és 3x60 ml metilén-dikloriddal extraháljulf. Az egyesített metilén-dikloridos extraktumokat vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, szűrjük és vákuumban bepároljuk. A terméket flash-kromatográfiával, 33 g kovasavgél-60-on tisztítjuk, eluensként hexán-éter (5:1) keverékét használva. 238 ing (83%) cím szerinti pentílésztert kapunk színtelen olaj alakjában. Vékonyréteg-kromatogram: kovasavgél, hexán-éter (1:1).
Β. [ 1 /3,2a(5Z),3a14/?]-7-[3-[2-(Pentll-oxi)-etil]-7-oxabicíklo[2.2.1]hept-2-il)-5-hepténsav
238 mg (0,58 mmól) A. rész szerinti pentilészter 26 ml desztillált tetrahidrofuránnal, 2,1 ml metanollal és 3,4 ml vízzel készített oldatához argonatmoszférában, keverés közben 6,4 ml 1 n vizes lítium-bldroxjd-oldatot adunk. Ezen a keveréken 30 percig élénk ütemben argont vezetünk át, majd szobahőfokon 7 órán át keveijük. 1 n vizes sósavoldat hozzáadásával a reakciókeveréket 3 pH-értékre savanyítjuk. Az így kapott oldatot 50 ml telített nátrium-klorid-oldatba öntjük és szilárd nátrium-kloriddal telítjük. A vizes fázist 4x60 ml etil-acetáttal extraháljuk. Az egyesített etil-acetátos extraktumokat vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, szűrjük és vákuumban bepároljuk. A maradékot 24 g kovasavgélen kromatografáljúk, 3% metanolt tartalmazó metflén-kloriddal eluálva. 181 mg (92%) cím szerinti tiszta savat kapunk. Vékonyréteg-kromatogram (kovasavgél, 4% metanolt tartalmazó metilén-diklorid):
Rj = 0,30 (vanilinnal).
Elemanalizis a C2OH34O4.0,22 H2O képletre: számított: C = 70,16, H= 10,14%, talált: C = 70,16, H= 9,97%.
1’CMMR (CDCl·,, 15,0 MHz) tau: 173,5,33,8,24,7,
26,7, 129,5, 130,1, 28,0, 43,8, 79,8, 29,5,80,3,
473, 29,7, 71,0, 70,3, 28,7, 22,4, 28,3, 13,9,
643,28,3,22,2,28,3, 13,9.
13. példa {l/3,2a(5Z),3a,4/J]-7-(3-Fenil-propoxi-metil]-7-oxabicikloj 2.2.1 ]hept-2-il]-5 -hepténsav
A. [ 1 β,2α(5Ζ) 3α,4β]-7-[(3-Fenfl-propoxl)-metil]-7-oxabiciklo[2.2.1]hept-2-ll=-5-hepténsav-fenfl-propilészter
0,59 g porított kálium-hidroxid és 16 ml száraz xilol keverékét argonatmoszférában visszafolyatáslg melegítjük és 9 ml xilolt desztillációval eltávolítunk. A keverékhez adjuk 410 mg (1,53 mmól) 1. példa A. rész szerinti alkohol-metilészter 10 ml száraz xflollal készített oldatát. A reakciókeverék térfogatát a xllolt desztillációval eltávolítva, 6 ml-re csökkentjük. Ezután a reakciókeverékhez adjuk 1,66 g (7,58 mmól) 3-fenfl-propfl-mezílát 36 ml száraz xflollal készített oldatát. A keveréket 1 órán át visszafolyatássai melegítjük. A lehűtött reakcíókeveréket 50 ml telített nálrium-hidrogén-karbonát-oldattal hígítjuk és 3x50 ml metilén-dikloriddal extraháljuk. Az egyesített metilén-dikloridos extraktumokat vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, szűrjük és vákuumban bepároljük. A terméket flash-kromatográílával 40 g kovasavgél-60-on Tisztítjuk, az eluens hexán-éter 3 :1 arányú keveréke. 0,61 g (81%) cím szerinti fenfl-propilésztert kapunk mint színtelen olajat. Vékonyréteg-kromatogram (kovasavgél, 2% metanolt tartalmazó metilén-diklorid). Rf a 0,60 (jóddal).
B. [ ljJ,2a(5Z)3a,4/JJ-7-[(3-Fenil-piopoxi)-metfl]- 7 -oxablcifcloj 2.2.1 ]hept-2 -fl ]-5 -hepténsav
610 mg (1,24 mmól) A. cím szerinti fenfl-propflészternek 55 ml desztillált tetrahidrofurán, 4,40 ml metanol és 7,30 ml víz keverékével készített oldatához argonatmoszférában keverés közben 13,7 ml 1 n vizes litium-hídroxjd-oldatot adunk. Ezen a keveréken 30 percig élénk ütemben argont vezetünk keiesztül, és 14 órán át szobahőmérsékleten keverjük, Majd a reakciókeveréket 100 ml 0,1 n vizes litium-hidroxid-oldattal hígítjuk és egyszer 100 ml hexánnal mossuk. A reakciókeveréket 1 n vizes sósavoldat hozzáadásával 3 pH-értékre savanyítjuk és 100 ml telített nátrium-kloriddal telítjük és 4x150 ml etil-acetáttal extraháljuk. Az egyesített etil-acetátos extraktumokat vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, szűrjük és vákuumban bepároljuk. A maradékot 44 g kovasavgél-60-on kromatografáljúk, eluensként 4% pretanolt tartalmazó metilén-dikloridot használva. 380 mg (82%) tiszta, cím szerinti savat kapunk. Vékonyrétegkromatogram (kovasavgél, 4% metanolt tartalmazó metilén-dikloriddal): Rf = 0,30 (jóddal).
Elemanalízis a C”H3204 . 0,35 H2O képletre: számított: C = 72,94, H = 8,70%,' talált: O 72,94, H = 8,49%. · 1JCMMR (CDCl,, 15,0 MHz) tau: 178,7, 33,4 24,5,
25.7, 129,5, 130,1, 26,6, 46,3, 793, 29,5, 80,1,
46.8, 70,2, 69,9, 31,2, 32,3, 141,9, 128,4, 128,4.
14. példa [l|3,2a(5Z)3a,40]-7-[3-[(Oktil-oxi)-metil]-7-oxablciklo[2.2.1]hept-2-il]-5-hepténsav
A. !10,2a(5Z)3a,4$-7-!3-[(OktÜ-oxi)-metil)-7-oxabiciklo[2.2.1]hept-2-fl]-5-hepténsav-oktflészter
508 g (1,89 mmól) 1. példa A. rész szerinti észteralkohol 2,69 ml tetrahidrofuránnal készített oldatához keverés közben egymás után 2,69 ml (15,6 mmól) n-oktfl-bromldot, 642 mg (1,89 mmól) tetrabuül-ammónlum-hidrogén-szulfátot és 2,69 ml 50%os vizes nátrium-hidroxid-oldatot adunk. A reakcióelegyet szobahőfokon, sötétben 19 órán át keverjük, majd 25 ml telített nátrium-hidrodén-karbonát-oldatba öntjük és 4x25 ml metilén-dikloriddal extraháljuk, Az egyesített metilén-dikloridos extraktumokat vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, szűrjük és vákuumban bepároljuk. A maradékot 39,6 g kovasavgél-60-οη flash-kromatográílával tisztítjuk, az. eluáláshoz hexán-éter (3:1) keverékét használva. 333 mg (37%) oktllésztert és 250 mg keveréksávot kapunk, ami oktilészterből és a megfelelő metilészterből áll. Vékonyréteg kromatogram (kovasavgél, 3% metanolt tartalmazó metilén-diklorid): Rf (oktllészter = 0,85, Rf (metflészter) 0,80 (jóddal).
B. flj3,2o(5Z)3Q,4/?]-7-[(Oktll-oxi)-metil]-7-oxaMciklo[2.2.1 ]hept-2-fl-5-hepténsav
333 mg (0,70 mmól) A. rész szerinti oktflészter 31 ml desztillált tetrahidrofuránnal, 2,50 ml metanollal, és 4,1 ml vízzel készített oldatához argonatmoszférában keverés közben 7,70 ml 1 n vizes Mtíum-hidroxid-oldatot adunk. Ezen a keveréken 20
190 530 percig élénk ütemben argont vezetünk át és 16,5 órán át szobahőfokon keveijük. Az oktilészter és a megfelelő metilészter keverékét egész azonos módon hidrolizáljuk: 250 mg keveréknek 29 ml desztillált tetrahidrofurán, 2,40 ml metanol és 3,9 ml víz keverékével készült oldatához keverés közben 7 30 ml 1 n vizes litium-hidroxidot adunk. A keveréken 20 percig élénk ütemben argont vezetünk át és 16,5 órán át szobahőmérsékleten keveijük. A fenti két reakciókeveréket egyesítjük és 120 ml 0,1 n vizes litium-hldroxid-oldattal és 50 ml vízzel hígítjuk. Az így kapott keveréket egyszer 220 ml hexánnal extraháljuk. A vizes fázist 1 n vizes sósavoldat hozzáadásával 3 pH-értékre savanyítjuk, szilárd nátriumkloriddal telítjük, és 4x150 ml etil-acetáttal extraháljuk. A hexános extraktumot (ami az előállítani kívánt savat tartalmazza) és az etil-acetátos extraktumokat egyesítjük, vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, szüljük és vákuumban bepároljuk. 0,53 g nyersterméket kapunk, ezt 48 g kovasavgél-60on kromatografáljuk, eluensként 3% metanolt tartalmazó metilén-dikloridot használva, így 222 mg (45%) cím szerinti savat kapunk. Vékonyréteg-kromatogram (kovasavgél, 4% metanolt tartalmazó metüén diklorid): Rf = 0,40 (vanilinnal). Elemanalízis a C22H38O4 . 0,24 H2O képletre:
számított: C = 71,25, H= 10,45%, talált: C - 71,25, H = 10,20%.
1SCMMR (CDC13j 15,0 MHz) tau: 178,7, 33,8,
24,9, 26,2, 129,6, 130,0, 26,8, 46,5, 73,9,
29,5, 29,5, 80,1, 46,9, 71,2, 69,9,31,7, 29,7,
29,2,, 28,7, 25,9, 22,6, 14,0, 64,4, 31,7, 29,7,. 29,2,28,2,25,8,22,6,14,0.
15. példa (1 β,2α(5Ζ) 3<ν,4β1 -7 [3 -(Ciklohexil-metoxi)-metil] oxabiciklo[2.2.1 ]hept-2-il]-5-hepténsav
A. [lfl,2c(5Z)3a,4ő]-7-[3-(Ciklohexfl-metoxi)-metÜ]-7-oxabiciklo[2.2.1]hept-2-il]-5-hepténsav-cikJohexil-metilészter
0,56 g porított kálium-hidroxid és 15 ml száraz xflol keverékét argonatmoszférában visszafolyatásig melegítjük és 7 ml xilolt kidesztillálunk belőle. A keverékhez adjuk 300 mg (1,12 mmól) 1. példa A. rész szerinti alkohol-mctilésztcr 10 ml száraz xllollal készített oldatát. A reakciókeverék térfogatát xilol kldesztilállásával 11 ml-re csökkentjük. A reakciókeverékhez 10 ml száraz xilolban oldott 2,47 g (12,9 mmól) ciklohexil-metil-mezilátot adunk, és a keveréket 5 órán át visszafolyatással melegítjük. A lehűtött reakciókeveréket 50 ml telített nátrium-hídrogén-karbonát-oldattal hígítjuk és 3x50 ml metflén-dikloriddal extraháljuk. Az egyesített metllén-dikloridos extraktumokat vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, szűrjük és vákuumban bepároljuk. A terméket flash-kromatográfiával 35 g kova«avgél-60-οη tisztítjuk, az eluens 1% metanolt tartalmazó metilén-diklorid. 0,46 g (93%) cím szerinti hexllésztert kapunk színtelen olaj alakjában. Vékonyréteg-kromatogram (kovasavgél, 2% metanolt tartalmazó metilén-diklorid): Rr = 0,80 (jóddal).
B. {l^^afSZJ.Za.djJj^-fS-ÍCiklohexilmetoxiymetül-T-oxablciklof^^, 1 ]hept-2-fl]-5-hepténsav 460 mg (1,03 mmól) A. rész szerinti ciklohexfl-metílésztcniek 45 ml desztillált tetrahidrofurán,
3,80 ml metanol és 6,10 ml viz keverékével készített oldatához argonatmoszférában keverés közben 11,4 ml 1 n vizes llüum-hidroxid-oldatot adunk. A keveréken 20 percig élénk Ütemben argont vezetünk át és szobahőmérsékleten 16 órán át keveijük. A reakciókeveréket 83 ml 0,1 n vizes litium-hldroxid-oldattal hígítjuk és egyszer 83 ml hexánnal mossuk. A vizes fázist 1 n vizes sósavoldat hozzáadásával 3 pH-értékre savanyítjuk és szilárd nátrium-kloriddal telítjük. Az így kapott vizes fázist 4x120 ml etil· -acetáttal extraháljuk. Az egyesített etil-acetátos extraktumokat vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, szüljük és vákuumban bepároljuk. így 032 g nyersterméket kapunk, ezt 34,6 g kovasavgél-60-on kromatografáljuk, eluensként 3% metanolt tartalmazó metilén-dikloridot használva. A kitermelés 278 mg (77%) tiszta cim szerinti sav. Vékonyréteg-kromatogram (kovasavgél, 4% metanolt tartalmazó metilén-diklorid): Rr = 0,28 (jóddal). Elemanalízis a C2JH34O4 . 031 H2O képletre:
számított: C = 70,84, H = 9,80%, talált: C = 70,84, H = 9,68%.
*’CMMR (CDC13i 15,0 MHz) tau: 173,5, 33,7,
24,9, 25,3, 129,5, 129,9, 26,0, 46,4, 79,2, 29,6,
79,2, 46,8, 70,0, 77,0, 37,9, 30,0, 26,7, 25,8,
26.7, 30,0, 69,3. 37,1, 29,1, 26,3, 25,6, 263,
29,1.
16. példa [la,2j3(Z)30,4a]-7-[3-[[(l-Metü-hexfl>oxl]-7-oxabiciklo [ 2.2.1 )hep t-2-il ]-5 -hepténsav
Az 1. és 2. ábra szerint járunk el, azzal az eltéréssel, hogy n-hexil-metánszulfonát helyett 1-metil-hexll-metánszulfonátot alkalmazunk, és így állítjuk elő a cím szerinti vegyületet. Vékonyrétegkromatogram (kovasavgél, 4% metanolt tartalmazó metilén-diklorid): Rr = 0,47.
Elemanalízis a C2 iH36O4 képletre: számított: C = 71,55, H = 10,29%, talált:, C = 71,73, H= 10,21%.
1’CMMR (CDC13, 15,0 MHz) tau: 178,8, 33,4,
24,6, 25,7, 129,4, 130,2, 26,7, 46,4, 79,5,
29.5, 80,1, 47,1, 67,5, 75,9, 36,7, 25,3, 31,9,
22.6, 14,0,19,7.
17. példa [ la,2(3(Z)33,4a]-7-[3-[(3-HexinÍl-oxi)-metil]-7-oxabiciklo[2.2.1 Jhept-2-il]-5-hepténsav
Az 1. és 2. példákban leírtak szerint járunk el, azzal az eltéréssel, hogy n-hexfl-metánszulfonát helyett 3-hexinfl-metánszulfonátot használunk és így állítjuk elő a cím szerinti vegyületet olaj alakjában. Vékonyréteg-kromatogram (kovasavgél, 4% metanolt tartalmazó metilén-diklorid): Rj = 0,32. Elemanalízis a C20H3 0O4 képletre:
számított: C = 71,82, H = 9,04%, talált: C = 71,66, H = 9,21%.
1SCMMR (CDC13, 15,0 MHz) tau: 178,9, 33,4,
22,0, 24,5, 129,5, 130,0, 26,7, 46,4, 79,4,29,4,
29,5, 80,0, 46,7, 69,0, 58,8, 76,1, 86,8, 22,0,
25.8, 13,4.
18. példa (1β,2α(Ζ) ?Cí(Z),4j3]-7-[(3-Hexenll-oxl>metill-7 -oxabiciklof 2.2.1 ]hept-2-il J-5 -hepténsav
Az 1. és 2. példában leírtak szerint járunk el, azzal az eltéréssel, hogy n-hexil-metánszulfonát helyett cisz-3-hexén-2-mezilátot alkalmazunk, és így állítjuk elő a cím szerinti vegyületet olaj alakjában. Vékonyrétcg-kromatogram (kovasavgél, 4% metanolt tartalmazó metilén-diklorid): Rj-= 0,3. Elemanalízis aC20H3i)4 képletre:
számított: C = 71,39, H = 9,59%. talált: 0 71,10, H = 9,59%.
l,CMMR (CDC13' 15,0 MHz) tau: 178,9, 33,4,
24.5, 25,6, 129,5, 130,1, 27,7, 46,3, 793,
29.4, 80,1,46,7, 70,7, 69,8, 26,6, 133,6,124,8,
20.6, 14,2.
19. példa [ 1 0,2α(Ζ),3 a(Z),4fl-7-[3-[(2-Hexenfl-oxi)-mctil ]-7 -oxabiciklo[2.2.1 ]hept-2 -il]-5 -hepténsav
Az 1. és 2. példákban leírtak szerint járunk el, de n-hexil-melánszulfonát helyett 2-l-hex-2-enil-mezilátot alkalmazunk, így állítjuk elő a cím szerinti vegyületet olaj alakjában. Vékonyréteg kroinatogram (kovasavgél, 2% metanolt tartalmazó metiléndiklorid): Rp = 0,22 (vanilinnal).
Elemanalizis a (?5οΗ3204 képletre: számított: C = 71,39, H = 9,59%, talált: O 70,97, 11 = 9,64%.
”CMMR (CDC13, 15,0 MHz) tau: 178,8, 33,4,
24.5, 25,8, 129,5, 130,1, 26,7, 46,4, 79,5,
29.5, 80,1, 46,9, 69,3, 66,6, 133,5, 126,2,
29.5.22.6, 13,6.
20. példa [l|3,2a(Z),3a,4q=-7-!3-!(2-Propenfl-oxl).metfl]-7-oxabiciklo(2.2.1]hept-2-il]-5-hepténsav és -metilészter
310 mg (1,16 mmól) [1β,2α(5Ζ),3α,4β]-7-[3-(lúdioxi-m ctil)-7 -oxabiciklo[2.2.1 ]h ep t-2 -il ]-5 -hepténsav-metilésztert 1,34 ml tetrahidrofuránban feloldunk, és az oldathoz keverés közben egymás után 1,34 ml allil-bromidot, 107 mg tetrabutil-ammónium-hidrogén-szulfátot és 1,34 ml 50%-os vizes nátrium-hidroxid-oldatot adunk. A reakcióelegyet szobahőfokon, sötétben 23 órán át keverjük, majd 30 ml telített nátrium-hidrogén-karbonát-oldatba öntjük és 2x30 ml metilén-dikloriddal extraháljuk. Az egyesített extraktumokat vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, szűrjük és vákuumban szárazra pároljuk. A terméket 35 g kovasavgél-60-on flash-kromatográfiával tisztítjuk, eluensként hexán-éter (2:1) keverékét használva. 220 mg metilészter-terméket kapunk. Vékonyréteg kromatogram (kovasavgél, hexán-éter, : 1) : Rj- = 0,4 (jóddal).
A fenti észtert feloldjuk 36 ml tetrahidrofuránban. az oldathoz adunk kis mennyiségű hidrokinont, 6 n.i vizet és 7 ml 1 n vizes litíum-hidroxid-oldatot és szobahőmérsékleten 5,5 órán át keveijük, majd a reakciókeveréket 80 ml telített vizes nátrium-klorid-oldatba öntjük és szilárd nátrium-kloriddal telítjük. A vizes fázist 4x125 inl etil-acetáttal extrahálunk, vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, szűrjük és vákuumban bepároljuk. A maradékot 30 g kovasavgélcn kromatografáljuk, 4% metanolt tartalmazó metilén-diklorid eluenst használva. így 190 mg cím szerinti sav-terméket kapunk. Vékonyréteg-kromatogram (kovasavgél-hexán-éter, 1 : 1): Rj- = 0,15. Elemanalizis a C, 7H26O4 képletre:
számított: C = 69,36, H = 8,96%, talált: C = 69,72, H = 9,05%.
,SCMMR (CDClj, 15,0 MHz) tau: 178,9, 33,4,
24,5, 25,7, 129,5, 130,0, 26,6, 463, 793, 29,4,
80,1,46,7,693,72,10,134,7,117,0.
21. példa [13,2ű(5Z)3a3ffl-7-[3-[(Hexfl-to)-metfl]-7-oxabiciklo[2.2.1 )hept-2-il]-5-hepténsav-metílészter
A. [lj3,2a(5Z)3a,4/J]-7-[3-(Hidroxl-metil)-7-oxabiciklo|2.2.1]hept-2-il]-5-hepténsav
a) N-acetil-piridinium-klorid keveréket készítünk úgy, hogy 56 ml piridinhez, 9,6 ml (136 mmól) acetil-kloridot csepegtetünk. Ehhez a keverékhez 5 ml piridinben oldott 5,0 g (27 mmól) (exo)-3-(2-metoxi-etenil)-7-oxabiciklo[2.2.1]heptán-2-metanolt adunk. Az így kapott keveréket szobahőmérsékleten 1,5 órán át keveijük, majd nátrium-klorid-oldatba öntjük. A terméket 3x200 ml éterrel extraháljuk, az éteres extraktumokat 2x400 ml 5%-os sósavval és . 200 ml nátrium-klorid-oldattal mossuk, vízmentes nátrium-szulfáton szárítjuk és bepároljuk. Sárga olajat kapunk, amit rövid (150 ml) kovasavgéloszlopon diklór-metánnal tisztítunk. A kitermelés 4,42 g olaj.
b) A fehti 4,42 g (19,6 mmól) olajat feloldjuk 50 ml vizet tartalmazó 500 ml tetrahidrofuránban, és az oldathoz 31,1 g (97,8 mmól) higany(H)-acetátot adunk. A képződött sárga szuszpenziót 10 percig keverjük, majd az egész keveréket 200 g kálium-jodidot tartalmazó 2 liter vízbe öntjük. Az elegyet rázzuk, ekkor a sárga szín eltűnik, és a reakcióelegyet 3x500 ml benzollal extraháljuk. Az egyesített benzolos extraktumokat kálium-jodid-szulfáton szárítjuk, majd bepároljuk. így 3,7 g terméket kapunk, ami jéghűtőben állva kikristályosodik.
c) Wittig-reagenst készítünk kalcium-hidrid felett szárított dimetil-szulfoxidban, úgy, hogy nátrium-metil-szulfonil-metilid-oldatot (előállítva 300 mg nátrium-hidridből, 60 ml dimetil-szulfoxidban 75 C-on melegítve, amíg a hidrogénfejlődés megszűnik) csepegtetünk 100 ml dimetil-szulfoxidban oldott 5,32 g (12 mmól) 4-karboxi-butil-trifenil-foszfonJum-bromidhoz. Amikor a képződött narancs szín először megmarad több mint 10 másodpercig, ekvivalens mennyiségű bázist adva az elegyhez Ilidet képezünk. Ehhez a sötét narancsszínű oldathoz adjuk a b) rész szerinti termék 20 ml dimetil-szulfoxiddal készített oldatát, és az így kapott keveréket szobahőmérsékleten 45 percig keverjük. A reakciót 24 mmól ecetsav hozzáadásával leállítjuk, és a keveréket 300 ml nátrium-klorid-oldatba öntjük, majd 3x200 ml éterrel extraháljuk. Az extraktumokat bepárolva olajat kapunk, amit telített nátrium-hidrogén-karbonát-oldattal keverünk, amíg a keverékben kristályos trifenil-foszfin-oxid képződik. A keveréket benzollal mossuk és 10%-os sósavval megsavanyítjuk. A vizes fázist nátrium-kloriddal telítjük, éténél extraháljuk, az extraktumot vízmentes nátrium-szulfáton szárítjuk és bepároljuk. Így 2,43 g nyersterméket kapunk, ezt 24 órán át keveijük 10%-os vizes nátrium-hidroxid-oldattal, és a terméket savanyítással és éténél extrahálva újra izoláljuk. A terméket 500 g kovasavgélen, etflacetát-hexán (50 : 50) keverékével eluálva tisztítjuk. 600 g savat kapunk, ami állás közben kikristályosodik. Ezt a savat etflacetát-ciklohexán keverékéből kétszer átkristályosítva 320 mg [10,2a(5O),3a,40]-7-(3-(hidroxi-metil -82 .190 530
-7-oxabidklo[2.2.1 ]hept-2-fl]-5-hepténsavat kapunk.
B. f l/3,2d(5Z-3<L40]7-f3-(p-Toluolszulfonll-oximetfl)-7 -oxabiclklo[2.2.1 Jnept-2-fl ]-5 -hepténsav-metilészter 5
300 mg (1,12 mmól) A. rész szerinti alkoholésztert 4 ml száraz piridinben feloldunk, és az oldathoz 427 mg (2,24 mmól) p-toluolszulfonll-kloridot adunk. A reakcióelegyet argonatmoszférában, szobahőfokon 10 órán át keveijük. A reakciókeveréket
300 ml éténél hígítjuk és 3x100 ml 1 n vizes sósav- 10 oldattal, majd 3x100 ml 0,5 n vizes nátrium-hidroxid-oldattal mossuk. Az éteres fázist vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk és vákuumban bepároljuk.
A terméket 30 g kovasavgél-60-on flash-kromatográfiával tisztítjuk, az eluens 50% hexánt tartalmazó -g éter. 450 mg (95%) cím szerinti vegyületet kapunk. 0
Vékonyréteg-kromatogram (kovasavgél, 4% metanolt tartalmazó metilén-diklorid): Rr = 0,80 (jóddal).
C. [lj3,2a(5Z)3a,4^.7-(3-!(Hexil-fio)-metíl]-7-oxabiciklof 2.2.1 ]hept-2-iI]-5-hepténsav-metilészter ml száraz tetrahidrofuránban oldott 132 mg 20 (!,)7 mmól) kálium-tere-butoxidhoz argonatmoszféiában 378 mg (3,21 mmól) 1-hexán-tjolt adunk.
Ehhez a keverékhez adjuk a 450 mg B. rész szerinti vegyületet 5 ml tetrahidrofuránban oldva. A reakcióelegyet szobahőmérsékleten argonatmoszférában 2,5 órán át keverjük, majd 5,5 órán át visszafolyatás- 25 sál melegítjük. A lehűtött reakciókeveréket 300 ml éterrel hígítjuk és 100 ml telített nátrium-hidrógén-karbonát-oldatba öntjük. A vizes fázist 2x100 ml éterrel extraháljuk Az egyesített éteres extraktumokat (500 ml) 2x100 ml 0,5 n vizes nátrium-hidroxid-oldattal és 100 ml nátrium-klorid-oldattal 60 mossuk, vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, szűrjük és vákuumban bepároljuk. 0,55 g nyers olajat kapunk. A terméket 25,2 g kovasavgél-60-on kromatografalva tisztítjuk, az eluens petroléter-éter (5 : 1), Olaj alakjában 328 mg (84%) cím szerinti vegyületet kapunk. Vékonyréteg-kromatogram (kovasavgél, petroléter-éter, 3 : 2) : Rf- = 0,55 (jóddal).
22. példa [ 1 j3.2o(5Z),3ö,4(0]-7-[(3-Hexj]-tio)-metil]-7-o:<abiciklo(2.2.1 ]hept-2il]-5-hepténsav 4Q
328 mg (0,89 mmól) 21. példa szerinti metilésztert feloldunk 43,8 inl tetrahidrofurán és 6,67 ml viz keverékében, és az oldathoz argonatmoszférában kevetés közben 8,40 ml 1 n vizes litium-hidroxid-oldatot adunk. Ezen a keveréken 20 percig élénk ütemben argont vezetünk át, és a keveréket szoba- ° hőmérsékleten 12,5 órán át keveriük. Ezután a reakciókeveréket 1 n vizes sósavoldat hozzáadásával 4 pH-értékre savanyítjuk és 50 ml telített nátrium-klorid-oldatba öntjük. Az így kapott oldatot szilárd nátrium-kloriddal telítjük és 4x50 ml etil-acetáttal gQ extraháljuk. Az egyesített etil-acetátos extraktumokat vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, szüljük és vákuumban bepároljuk. 295 mg nyers savat kapunk. Ezt a terméket flash-kromatográflával tisztítjuk 25 g sillCAR CC-7 és petroléter-éter (2 :3) eluens alkalmazásával. 250 mg (79%) cím szerinti 55 vegyületet kapunk olaj alakjában. Vékonyréteg-kromatogram (kovasavgél, petroléter-éter, 2 : 3) ; Rr»O,25 (jóddal).
Elemanalizis a Cj c H3 4O3 S képletre:
számított: C'67,80, H«9,61,S»9,04%, βΛ talált: C = 67,80, H « 9,85, S » 9,14%. 60 *’CMMR (CDC13, 15,0 MHz) tau: 1733,33,1,243,
2S,6, 129,9, 128,8, 26,5, 45,9, 79,9, 29,2, 28,8, 783. 45,9, 69,5, 144,5, 129,7, 127,6, 132,1,
127,6.129,7,213,51,1.
23. példa . {lft2a,3ű,40]-7-[3-((HexJl-tío)-metil]-7-oxabJciklo[2.2,l]hept-2-il]-5-hepténsav-metilészter
A. [lj3,2a,3a,4^)-7-[3-(Hidroxi-metil)-7-oxabiciklo-[2.2.1 ]hept-2-il]-heptánsav-metilészter
Áz 1. példa szerint előállított 800 mg (3,0 mmól) [l/3,2a(5Z),3a,4/?)-7-[3-(hidroxi-metil)-7-oxabiciklo-[2.2.1 ]hept-2-il]-5-hepténsav-metilésztert 120 ml etfl-acetátban feloldunk, és az oldathoz argonatmoszférában 160 mg 5%-os Pd/szén katalizátort adunk. Az argonamoszférát kissé pozitív hidrogénnyomásra kicseréljük, és a reakcióelegyet 25°C-on 8 órán át keverjük, celite rétegen megszűrjük és bepároljuk. 730 mg (90%) A. cím szerinti vegyületet kapunk.
B. (lű,2a,3a,4Ű)-7-[3-](Hexil-tio)-metü]-7-oxabicik3o[2.2.1 ]hept-2 -flj-hepténsav-metilészter
Az 1. példában leírtak szerint járunk el, azzal az eltéréssel, hogy az 1. A. példa szerinti alkohol-észter helyett a fenti A. rész szerinti alkohol-észtert alkalmazzuk, így kapjuk a cím szerinti vegyületet.
24. példa (10,2a3a,4/3)-7-[3-[(HexÍl-tio)-metíl]-7-oxabiciklo[2.2.1 ]hept-2-il]-heptánsav
A 22. példában leírtak szerint járunk el, azzal az eltéréssel, hogy a 22. példa szerinti metilészter helyett a 23. példa szerinti metllésztert alkalmazzuk, így állítjuk elő a cím szerinti vegyületet.
25. példa [l/3,2a(5Z)3/?,40]-7-[3-[(Pentíl-tio)-metil]-7-oxabiciklo[ 2.2.1 ]hept-2 -il] -5 -hepténsav-metilészter
A. [l/J,2a(5Z)3ű,40]-7-[3-(hidroxi-meti])-7-oxabiciklo[2.2.1 ]-hept-2 -il ]-5 -hepténsav-metilészter
2,68 g [lű,2o(5Z)3a,4ű]-7-í3<Wdroxi-metil)-7oxabiciklo[2.2.1]-hept-2-il]-5-hepténsavat 175 ml dimetil-formamidban feloldunk, és az oldathoz 13,16 g piridinium-dikromátot adunk. Az elegyet szobahőmérsékleten 19 órán át keveriük. ekkor még 8 g piridinium-dikromátot adunk hozzá. A reakcióelegyet még 24 órán át keveijük, majd 500 ml éterrel hígítjuk és az így kapott fekete gumiszerű anyagot celite rétegen kiszűrjük. A szürletet vákuumban bepároljuk. A képződött sötétbarna olajat 60 g kovasavgél-60-οη áteresztjük és 5% metanolt tartalmazó metilén-diklorid dal eluáljuk. 1,86 g barna olajat kapunk.
Ezt az olajat 150 g kovasavgél-60-on kromatografálva tisztítjuk, eluensként pentán-éter-ecetsav (1 : 1 : 0,01) keverékét használva. 0,63 g [10,2a(5Z)-3a,4/3]-7-[3-(karboxi)-7-oxabiciklo[2.2.1]hept-2-ih-S-l.epténsav-metilésztert és 031 8 [lp,2a(5Z),-30,40]-7-[3-(karboxl)-7-oxabiciklo[2.2.1 ]hept-2-il]-5-hepténsav-metílésztert kapunk.
nCMMR (CDC13, 15,0 MHz) tau: 177,0, 174,0,
130,6, 1272, 81,5, 77,9, 54,7, 513,46,2,33,4,
32,3,29,2,26,6,25,8,24,7.
350 mg [lű,2a(5Z),3ű,4ű]-7-[3-(karboxl)-7-oxabi<Sklo[2.2.1]hept-2-fl]-5-hepténsav-metilészter és 035
190 530 ml trietil-amin 3,0 ml száraz tetrahidrofuránnal készített oldatát argonatmoszférában 0°C-ra lehűtjük. Ehhez az oldathoz keverék közben 0,24 ml etfl-klórformiátot csepegtetünk. Az így kapott elegyet 0°C-on 50 percig keverjük, majd 20 ml vízmentes éterrel hígítjuk. A keveréket magnézium-szulfát rétegen átszűrjük, és a szürletet vákuumban bepároljuk. A maradékot 2 ml abszolút etanolban és 3,3 ml száraz tetrahídrofuránban feloldjuk. Az oldatot jégfürdőben lehűtjük, majd 80 mg nátrium-bórhidridet adunk hozzá. A reakcióelegyet 30 percig 0°C-on keveijük, ezután a jégfürdőt eltávolítjuk. 15 perc múlva a reakciókeveréket 25 ml jéghideg 1 n sósavba öntjük. A vizes fázist 3x25 nű éterrel extraháljuk. Az éteres fázisokat egyesítjük, vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, szűrjük és vákuumban bepároljuk, így nyers tenuéket kapunk. A terméket 22 g kovasavgélen flash-kromatográflával tisztítjuk, az eluens 2% metanolt tartalmazó metilén-diklorid. így 250 mg [10,2a(5Z),30,40]-7-[3-(hjdroxi-metÍl)-7-oxabiciklo[2.2.1]hept-2-il]-5-nepténsav-metilésztert kapunk.
18CMMR (CDC13, 15,0 MHz) tau: 174,1, 130,0,
128,5, 80,6, 78,7, 63,4, 51,7, 51,4,47,8, 33,4,
32,7,29,8,26,6,14,7,23,7.
B. !10,2o(5Z),30,40]-7-[3<p-Toluolszulfonll-oximetil)-7-oxabiciklo[2.2.1]hept-2-il]-5-hepténsav-metilészter
Az A. rész szerinti 300 mg 11,12 mmól) [10,2a-(5 Z),30,40=-7-3 -(hidroxi-metil)-7 -oxabiciklo[2.2.1]-hept-ü]-5-hepténsav-metilésztert 4 ml száraz piridinben feloldunk, és az oldathoz 427 mg (2,24 mmól) p-toluolszulfonilkloridot adunk. A reakcióelegyet arbonatmoszférában szobahőmérsékleten 10 órán át keveijük. Ezután a reakciókeveréket 300 ml éterrel hígítjuk, 3x100 ml 1 n vizes sósavoldattal és 3x100 ml 0,5 n vizes nátrium-hidroxid-oldattal mossuk. Az éteres vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk és vákuumban bepároljuk. A maradékot 30 g kova&avgél-60-on flash-kromatográ fiával tisztítjuk, eluensként 50% hexánt tartalmazó étert használva. így 450 mg B. cím szerinti vegyületet kapunk.
C. [10,2o(5Z),30,40]7-!3-[(Pentil-tio)-metil]-7-oxabiclklo[ 2.2.1 ]hep t-2 -il=- 5 -heptánsav-metilészter ml száraz tetrahídrofuránban oldott 132 mg (1,17 mmól) kálium-terc-butoxidhoz argonatmoszférában 378 mg (3,21 mmól) 1-tolúolszulfonát 5 ml tetrahidrofuránnal készített oldatát. A reakcióelegyet szobahőmérsékleten argonatmoszférában 2,5 órán át keveijük, majd 5,5 órán át visszafolyatással forraljuk. A lehűtött reakciókeveréket 300 ml éterrel hígítjuk és 100 ml telített nátrium-hidrogén-karbonát-oldatba öntjük. A vizes fázist 2x100 ml éterrel extraháljuk. Áz egyesített éteres extraktumokat (500 ml) 2x100 ml 0,5 n vizes nátrium-hidroxid-oldattal és 100 ml nátrium-klorid-oldattal mossuk, vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, szüljük és vákuumban bepároljuk. 0,55 g nyers olajat kapunk. Ezt a terméket 25,2 g kovasavgéf-60-on kromatografálva tisztítjuk, eluensként petroléter-éter (5 : 1) keverékét használva. így 328 mg cím szerinti vegyületet kapunk.
26. példa [10,2a(5Z)30,40]-7-{3-[(Pentil-tio)-metÜ]-7-ocabiciklo[2.2.1 Jhept-2 -il ]-5 -hepténsav
A 25. példa szerinti 328 mg (0>89 mmól) metilésztert 43,8 ml tetrahidrofurán és 6,67 ml viz keverékében feloldunk és az oldathoz argonatmoszférában, keverés közben 8,40 ml 0,1 n vizes Btium-hjdroxid-oldatot adunk. A keveréken 20 percig élénk ütemben argont vezetünk át és szobahőmérsékleten 12,5 órán át keveijük. Ezután a reakciókeveréket 1 n vizes sósavoldat hozzáadásával 4 pH-értékre savanyítjuk és 50 ml telített nátrium-kloriddal telítjük és 4x50 ml etil-acetáttal extraháljuk. Az egyesített etil-acetátos extraktumokat vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, szüljük és vákuumban bepároljuk, így 295 mg nyers savat kapunk. Ezt a terméket 25 g siliCAR CC-7-en flash-kromatográflával tisztítjuk, az eluens petroléter-éter (2 : 3) keveréke, így kapjuk a cím szerinti savat.
27. példa [10,2a(5Z),3a,40]-7-[3-[(Metil-tio)-metll]-7-oxabiciklo[2.2.1 ]hept-2 -il ]-5-hepténsav
A 21. és 22. példában leírtak szerint járunk el, azzal az eltéréssel, hogy 1-hexán-tiol helyett metfl-merkaptánt alkalmazunk, így kapjuk a cím szerinti vegyületet.
28. példa [lc,2o(5Z),30,40]-7-[3-[(Propil-tio>metfl]-7oxabiciklo[ 2.2.1 ]hept-2-il]-5 -hepténsav
A 25. és 26. példában leírtak szerint járunk él, azzal az eltéréssel, hogy 1-pentán-tiol helyett propfl-merkaptánt alkamazunk, így állítjuk elő a cím szerinti vegyületet.
29. példa ! 1 (10,2a,3 a,40)-7-[2-(Bu til-tio)-metil]-7-oxabiciklo[2.2.1 ]hept-2-il]-heptánsav
A 23. és 24. példában leírtak szerint járunk el, azzal az eltéréssel, hogy 1-hexán-tiol helyett butil-merkaptánt alkalmazunk, így kapjuk a cím szerinti vegyületet.
30. példa [10,2a(5Z),2a,40]-7-[3-[(Oktil-tio>metil]-7-oxabiciklo[2.2.1]hept-2-il]-hepténsav
A 21. és 22. példában leírtak szerint járunk el, de 1-hexán-tiol helyett 1-oktán-tiolt alkalmazunk, így állítjuk elő a cím szerinti vegyületet.
Elemanalízis a C2 2 H3 8 O3 S képletre:
számított: C = 69,06, H = 10,0, S = 8,38%, talált: C = 69,08, H = 9,75, S = 8,20%.
1#CMMR (CDC13, 15,0 MHz) tau: 178,7, 32,6,
29,1, 29,4, 129,8, 29,4, 46,9, 80,6, 29,7, 31,7,
80,4, 47,5, 33,4, 32,1, 29,1, 28,8, 26,7, 26,2,
24,5,22,5,13,9.
31. példa [10,2a(5Z),3a,40]-7-[3-(2-(Hexfl-tio)-etil]-7-oxabiciklo[2.2.1 ]hept-2-il]-5 -hepténsav
A. 110,2a(5Z),3a,401-7-!3-{2-Oxo)-etil-7-oxabiciklo[ 2.2.1 lhept-2-il J-5 -hepténsav-metilészter 100 ml-es keverőrúodal ellátott, háromnyakú gömblombikha 12,9 g (37,7 mmól) metoxi-metfl-trifenllfoszfonium-kloridot ((Ce Hs )3P+-CH2 OCHS CT) és 235 ml desztillált (molekúlaszitán tárolt) toluolt teszünk. Az így kapott szuszpenziót jégfürdőben argonatmoszférában keveijük, amíg lehűl, majd hozzácsepegtetjük 183 ml (283 mmól)
-102 kálium-tere amilát 1,55 mólos toluolos oldatát, Világos vörös oldat képződik, amit 0°C-on további 35 perdg keverünk. Ezután a reakcióelegyhez 35 perc alatt még mindig jégfürdőben, csepegtetőtölcséren 60 ml toluolban oldott 4,97 g (18,8 mmól) [ lj3,2Kí(5Z),3a,4^J-7-[3-formil-7-oxabicik]o[2.2.1]-hept-2-il]-5-hepténsav-metllésztert adagolunk. Ezután a reakciót 5 ml éterben oldott 2,3 g (39 mmól) ecetsav hozzáadásával leállítjuk. A reakciókeverék azonnal halványsárga lesz, ezt azonnal 200 ml telített aminónlum-klorld-oldatha öntjük és 4x200 ml éterre extraháljuk. Az egyesített éteres extraktumokat telített nátrium-klorid-oldattal mossuk, vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk és bepároljuk. Fehér kristályos szilárd anyagban (fosztln-oxid) sárga olajat kapunk. A fehér szilárd anyagot etil-acetáttal eldörzsoljiik, és az anyalúgot LPS-1 kovasavgél-oszlopon krómatografálva tisztítjuk. Az így kapott frakciók a következők:
(A) ! lj3,2u(5Z),3«,40]-7-[3-(2-oxo)-etil-7-oxabiciklof 2.2.1 jhept-2-il-5 -hepténsav-metilészter, (B) [ l/?,2o(5Z),3a,4/l]-7{3-(2-nietoxi)-eténdiIl-7oxabicikk»[2.2.1 ]hept-2-il]-5-hepténsav-metilészter és (C) U0,2a(5Z),3a,4/?J-7-[3-(2,2-dimetoxi)-etil-7-oxabiciklo[2.2.1 j hept-5-hepténsav-metilészter.
A (B) és (C) vegyületek mindegyikét trifluorecetsawal kezelve, azokat (A) vegyületekké alakít jllk3
Β.[1/3,2α(5Ζ),3α,4/?]-7 |3-(2-Hidroxi-etil)-7-oxabieiklof 2.2.1 ]-5-hepténsav-metilészter Az A. rész szerinti 1,4 g (5 mmól) aldehidet ml metanolban 0°C-on argonatmosz.foréban 0,19 g (5 mmól) nátrium-bórhidriddel kezeljük. Az elegyet 0°C-on I órán át keverjük, majd a reakciót 2 n sósav hozzáadásával (2 pH-értékig) leállítjuk. A metanolt vákuumban eltávolítjuk, és a reakciókeveréket éterben felvesszük. Az éteres oldatot telített káliuin-hjdrogcn-karbonát-oldattal és telített nátrium klorid-oldattal mossuk és vízmentes magnézium szulfáton szárítjuk. Az étert elpárolva kapjuk a B. cím szerinti vegyületet. 4
C. [ l0,2o.(5Z),3a,4j3]-7-(3-[2-(Hexi]-tio)-etiI|-7oxabíeiklo[2.2.1 ]hept-2-il]-5-hepténsav A 21. és 22. példában leírtak szerint járunk el, de a 21. példa szerinti alkoholt a fenti B. rész szerinti alkohollal helyettesítjük, így kapjuk a cím szerinti vegyületet.
33 és 34 példa (lÚ,2o(5Z),3a,4/}P-[3-[(HexU-szuinnU)-metil]-7-oxabiciklof 2.2 1 ]hcpt-2-il]-5-hepténsav-metilészter (gyorsan mozgó izomer),
11β,2α(57), 3a, 4/?]-7-[3-[(Hexll-szulflnil)-metil ]-7oxabiciklo[2.2.l jlicpt-2-il J-5-hepténsav-metilészter (lassan mozgó izomer és [ lÚ.2«(5Z),3a,4(3J-7-[3-[(Hcxil-szulfonfl)-metll]-7-oxablciklo|2.2.l ]hcpt-2-il]-5-hepténsav-metilészter
A 21. példa szerint előállított 634 ing (1,72 mmól) 110,2α(57),3α,4|3| -7-[3-j(licxil tio)-metll]-7-oxabiciklo|2.2.1 jlicpt 2 il j-5-hepténsav metilésztert 6,78 ml metanolban feloldunk, és az oldathoz 0°C on 4 perc alatt 8.37 ml 0,5 mólos vizes nátrium-perjodát-oldatot csepegtetünk. Ezután 2 ml tetrahidrofuránt adunk a reakcióelegyhez és az így kapott elegyet szobahőmérsékleten 15 órán át keverjük.. Fehér csapadék válik kl, ezt kiszűijük és 3x50 ml éterrel mossuk. A szürletet 60 ml telített vizes nátrium-hidrogén-karbonát-oldattal mossuk, vízmentes magnéziumszulfáton szárítjuk és vákuumban bépároljuk. így 648 mg olajos nyersterméket kapunk. Ezt a terméket 54,16 g kovasavgél-60-on kromatografáljuk, eluensként 0,5 -0,1% metanolt tartalmazó metfién-dikloridot használva. így kapunk 211 mg (32%) gyorsan mozgó izomer szulfoxidot (32. példa), 142 mg (21%) lassan mozgó izomer szulfoxidot (33. példa) és 165 mg (24%) szulfont (34. példa). Ezek a termékek olajok, amelyek hűtőben állva megszilárdulnak. Vékonyréteg-kromatogram (kovasavgél, 2% metanolt tartalmazó metilén-diklorid): Rf = 0,28 (szulfoxid, 32. példa), Rf = 0,21 (szulfoxid, 33. p&da), Rf % 0,74 (szulfon, 34. példa) (jóddal).
35. példa [10,2a(5Z),3a,4/3]-7-[3-[(Hexil-szulfonil)-metil]7-oxabiclkloj 2.2.1 Jiept-2 -11J-5 -hepténsav
A 34. példa szerint előállított 165 mg (0,41 mmól) [l|3,2a(5Z),3a,4/J]-7-[3-[(hexil-szulfonil)-metil]-7-oxabiciklo[2.2.1 ]hept-2-il]-5-hepténsav-metilésztert 203 ml tetrahidrofurán és 3,09 ml víz keverékében feloldunk, és áz oldathoz keverés közben, argonatmoszférában 3,90 ml 1 n vizes litium-hidroxid-oldatot adunk. A keveréken 10 percig élénk ütemben argont vezetünk át és szobahőmérsékleten 6 órán át keverjük. Ezután a reakciókeveréket 1 n vizes sósav hozzáadásával 4 pH-értékre savanyítjuk és 30 ml telített nátrium-klorid-oldatba öntjük. Az így kapott oldatot szilárd nátrium-kloriddal telítjük és 4x50 ml etil-acetáttal extraháljuk. Az egyesített etfl-acetátos extraktumokat vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, szűrjük és vákuumban bepároljuk, így 165 mg nyers savat kapunk. Ezt a terméket 20 g kovasavgél-60-on flash-kromatográflával tisztítjuk, az eluens 3% metanolt tartalmazó metilén-dildorid. A kitermelés 145 mg (91%) cím szerinti sav, amely hűtőben állva megszilárdul. Vékonyréteg-kromatogram (kovasavgél, 4% metanolt tartalmazó metilén-diklorid): Rr= 0,32 (jóddal). Elemanalízis a CJ0II34O5S képletre:
számított: C = 62,18, H = 8,81, S = 8,29%, talált: C = 61,99, H = 9,01, S = 8,33%.
1SCMMR (CI)C13, 15,0 MHz) tau: 178,4, 33,1,
243, 26,7, 128,9, 130,3, 28,0, 39,9, 79,8, 31,1,
28.8, 80,9, 47,0, 54,1, 51,7, 29,4, 27,1, 22,2,
21.9, 13,7.
36. példa [10,2a(5Z),3a,40].7-[3-[(Hexil-szulfini])-n;tl)]-7-oxabiciklo(2.2.1 jhepl 2 il]-5-hepténsav (gyorsan mozgó Izomer)
A 32. példa szerint előállított 211 mg (0,55 mmól) [10,2a(5Z),3a,40]-7-[3-[(hexilszulfinfl)-nietil]-7-oxabiciklo[ 2.2.1 ]hept-2-ll]-5-hepténsav-metilész tert (gyorsan mozgó Izomer) 27,0 ml tetrahldrofurán és 4,11 ml víz keverékében feloldunk, és az oldathoz argonatmoszférában, keverés közben, 5,19 ml 1 n vizes Utiuin-hidroxld-oldatot adunk. Az elegyen 10 percig élénk ütemben argont vezetünk át és szobahőmérsékleten 6 órán át keverjük. Ezután a reakciókeveréket 1 n vizes sósavoldat hozzáadásával 4 PHértékre savanyítjuk és 50 ml telített nátrium-klorid-oldatba öntjük. Az igy kapott oldatot szilárd nát1!
-112
190 530 rium-kloriddal telítjük és 4x100 ml etil-acetátos extraktumokat vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, szűrjük és vákuumban bepároljuk. így 216 mg nyers savat kapunk. Ezt a terméket 20,2 g kovasavgél-60-οη flash-kromatográflával tisztítjuk, az eluens 3% metanolt tartalmazó metilén-dlkloiid. 172 mg (85%) cím szerinti savat kapunk fehér szilárd anyag alakjában. Vékonyréteg-kromatogram (kovasavgél, 4% metanolt tartalmazó metilén-diklorid): Rf = 0,10 (jóddal).
Elemanalízis a C2oH34O4S képletre:
számított: C = 64,83, H = 9,25, S = 8,65%, .talált: C = 64,71, H = 9,17, S = 8,55%.
‘’CMMR (CDCb, 15,0 MHz) tau: 176,8, 33,3,
24,5, 26,9, 129,0, 130,2, 28,4, 41,1, 80,1,31,2,
283, 80,4, 47,1, 52,7, 52,7, 29,6, 26,7, 22,6,
22,3,13,8.
37. példa [10,2o(5Z),3a,40]-l-[3-(Hexfl-szulflnfl)-metfl]-7-oxabiciklo[2.2.1 ]hept-2-il]-5-hepténsav (lassan mozgó izomer)
A 33. példa szerint előállított 142 mg (0,37 mmól) [10,2a(5Z),3a,40]-7-[3-[(hexil-szulflnil)-metil ]-oxablcikío[2.2.1 ]h ep t-2-il j-5 -hepténsav-metÜésztert (lassan mozgó Izomer) 18,2 ml tetrahidrofurán és 2,77 ml víz keverékében feloldunk, és az oldathoz argonatmoszférában, keverés közben 3,50 nú 1 n vizes litium-hidroxid-oldatot adunk. Ezen a keveréken 15 percig élénk ütemben argont vezetünk át és szobahőmérsékleten 4 óra 40 percig keveqük. A reakciókeveréket 1 n vizes sósavoldat hozzáadásával 4 pH-értékre savanyítjuk, majd 30 ml telített nátrium-klorid-oldatba öntjük. Az így kapott oldatot szilárd nátrium-kloriddal telítjük és 3x70 ml etilacetáttal extraháljuk. Az egyesített etilacetátos extraktumokat vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, szöqük és vákuumban bepároljuk. így 152 mg nyers savat kapunk. Ezt a terméket 20,8 g kovasavgél•60-on flash-kromatográflával tisztítjuk, az eluens 4% metanolt tartalmazó metilén-diklorid. 116 mg
Elemanalízis a C20H34O4S képletre:
számított: C = 64,83, H = 9,25, S = 8,65%, talált: C = 64,44, H = 9,15, S = 8,58%.
”CMMR (CDCI3' 15 MHz) tau: 33,4, 24,6, 26,7, 129,0, 1303, 27,1, 41,8, 80,0, 313, 28,4, 81,7, 473, 52,8, 52,8, 29,4, 27,1, 22,4, 22,4, 13,8.
38. példa [10,2a(5Z)3a,40]-7-]3-]](Ciklohexil-metil)-tio]-tn e til ]-7 -oxablciklo[2.2.1 ]hept-2 -il j-5 -hepténsav
A. [ 10,2o(5Z)3a,40j-7.[3-[[(Ciklohexil-metil>Üoj-metll ]-7-oxab!cikJo[2.2.1 jhept-2 -11 ]-5 -hepténsavmetilészter mg (0,78 mmól) kállum-terc-butoxld 5 ml száraz tetrahidrofuránnal készített oldatához argonatmoszféríban 277 mg (2,13 mmól) clklohexfl-metán-tiolt (előállítva ciklohexil-metanolból Volante eljárásával: Tetrahedron Letters, 22, 3119 (1981)) adunk. Ehhez a keverékhez adjuk 300 mg (0,71 mmól) [ 10,2a(5Z)3a,401-7-[3-(p-toluolszulfonlloxi-metfl)-7-oxablciklo[2.2.1]nept-2-il]-5-hepténsav· metilészter (a 21. B példa szerint előállítva) 53 ntl száraz tetrahidrofuránnal készített oldatát. A reakciókeveréket 7 órán át visszafolyatással melegítjük. A lehűtött reakciókeveréket 250 ml éterrel hígítjuk és 100 ml telített nátrium-hidrogén-karbonát-oldatba öntjük. A vizes fázist 2x100 ml éténél extraháljuk. Az egyesített éteres extraktumokat (450 ml) 2x100 ml 0,5 n vizes nátrium-hidroxid-oldattal mossuk. Az éteres extraktumokat vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk és vákuumban bepároljuk, így olajos tennéket kapunk. A tennéket 203 g kovasavgél-60-on kromatografálva tisztítjuk, eluensként hexán-éter (3:1) keverékét használva. 253 mg A. cím szerinti metilésztert kapunk (94%). Vékonyréteg-kromatogram (kovasavgél, petroléter-éter, 3 :2): Rf = 0,70 (jóddal).
B. [ 10,2a(5Z),3a-40]-7-[2-[[(Ciklohexil-metil)-tio]•metilj-7-oxablciklo[2.2.1 jhept-2-il j-5-hepténsav 243 mg ),0,64 mmól) A. rész szerinti metilésztert
31,4 ml tetrahidrofurán és 4,80 ml víz keverékében feloldunk, és az oldathoz argonatmoszférában, keverés közben 6,00 ml 1 n vizes lítium-hidroxid-oldatot adunk. Ezen a keveréken 25 percig élénk ütemben argont vezetünk át és szobahőmérsékleten 16 órán át keveqük. A reakciókeverék pH-értékét 1 n vizes sósav hozzáadásával 5-re savanyítjuk, és a keveréket- 40 ml telített nátrium-kloriddal telítjük és 4x50 ml etil-acetáttal extraháljuk. Az egyesített etil-acetátos extraktumokat vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, szűrjük, és vákuumban bepároljuk. így 253 mg nyers savat kapunk. Ezt a terméket 20,6 g kovasavgél-60-on flash-kromatográflával tisztítjuk, eluensként petroléter-éter (2 : 3) keverékét használva. 117 mg (50%) tiszta cím szőrinti vegyületet kapunk és 108 mg (46%) keverékfrakciókat, amelyek főkomponense a cím szerinti vegyület. Vékonyréteg-kromatogram (kovasavgél, petroléter-éter, 2 : 3): Rf = 0,32 (jóddal).
Elemanalízis a C21H34O3S képletre:
számított: C = 68,85, H = 9,29, S = 8,74%, talált: C = 68,90, H = 9,43, S = 8,66%.
1SCMMR (CDC13, 15,0 MHz) tau: 178,7, 32,9,
24,6, 26,1, 129,7, 129,9, 29,5, 47,1, 80,4, 26,7,
26,3, 80,7, 47,6, 33,4, 40,4, 38,0, 32,9, 293,
26,1,29,5,32,9.
39. példa [10,2e(5Z),3q,40]>
39. példa !![ 10,2a(5Z),3a,40]-7-í3-[[(2-Fení]-etil)-tio]-metil]-7-oxabiciklo[2.2.1 jhept-2 -il]-5-hepténsav
A. [10,2a(5Z),3a,40]-7-Í3-[[(2-Fenil-etil=-tioj-metil]-7-oxabiciklo[2.2.1]hept-2-ilj-5-hepténsav-metilészter
55,7 mg (0,50 mmól) kálium-tere-butoxldot ml száraz tetrahidrofuránban feloldunk, és az oldathoz argonatmoszférában 185 mg (1,35 mmól) fenll-etán-tiolt adunk. Ehhez a keverékhez adjuk a 21.
B. példa szerint előállított 189 mg (0,45 mmól) [10,2a(5Z),3a,401-7-[3-(p-toluolszulfonfloxi-metil)-7-oxabiciklof 2.2.1 jhept-2 -il j-5 -hepténsa v-metilészter ml száraz tetrahidrofuránnal készített oldatát. A reakciókeveréket 4 óra 30 percig visszafolyatással melegítjük. A lehűtött reakciókeveréket 160 ml éterrel hígítjuk és 60 ml telített nátrium-hidrogén-karbonát-oldatba öntjük. A vizes fázist 2x60 ml éterrel extraháljuk. Az egyesített éteres extraktumokat (280 ml) 2x60 ml 0,5 n vizes nátrium-hidroxid-oldattal és 75 ml nátrium-klorid-oldattal mossuk,
-122
190 530 vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk és vákuumban bepároljuk. Így olajos terméket kapunk. Ezt a terméket 21,6 g kovasavgél-60-on kromatografálva tisztítjuk, az eluens petroléter-éter (5:1) keveréke. így 157 mg A. cím szerinti vegyületet kapunk olaj alakjában. A kitermelés 90%. Vékonyrétegkromatogram (kovasavgél, petroléter-éter, 2 : 1) Rp 0,60 (jóddal).
B.[ 10,2o(5Z)3a,40]-7-(3-[[(2-FenU-eÜl)-tio]-metil ]-7-oxabicildo( 2.2.1 jhept-2-il ]-5 -hepténsav
150 mg (0,39 mmól) A. rész szerinti metilésztert feloldunk 19 ml frissen desztillált tetrahidrofuránés 2,91 ml víz keverékében, és az oldathoz argonatmoszférában, keverés közben 3,64 ml 1 n vizes 11tium-hidroxid-oldatot adunk. Ezen a keveréken 25 percig élénk ütemben argont vezetünk át és szobahőmérsékleten 6 órán át keverjük. A reakciókeverék pH-értékét 1 n vizes sósavoldat hozzáadásával
5-re savanyítjuk, és a keveréket 40 ml telített nátrium-klorid-oldatba öntjük. Az így kapott oldatot szilárd nátrium-kloriddal telítjük és 4x60 ml etilacetáttal extraháljuk. Az egyesített etil-acetátos extraktumokat vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, szűrjük és vákuumban bepároljuk. 147 mg nyers savat kapunk. Ezt a terméket 20 g kovasavgél-60-οη flash-kromatográfiával tisztítjuk, eluensként 2% metanolt tartalmazó metilén-dikloridot használva. 122 mg (84%) cím szerinti vegyületet kapunk olaj alakjában. Vékonyréteg-kromatogram (kovasavgél, 6%-os metanolt tartalmazó metílén-diklorid): Rf = 0,32 (jóddal).
Elemanalizis a C2 2 H3 0O3 S képletre:
számított: C = 70.55 H = 8,07, S = 8,56%, talált: C = 70,54, H = 8,08, S = 8,48%. ' ”CMMR (CDC13, 15,0 MHz) tau: 179,0, 33,4,
24.5, 26,2, 129,9, 129,7, 26,7, 46,9, 80,4, 29,5,
80.6, 47,5, 32,3, 34,1,36,4, 140,5, 128,4, 126,3, 128,4,128,4.
40. példa
11β,2α(5Ζ),3α,4β]-7.(3 -[f(3-Fenfl-propil)-tio]-metfl]-7 -oxabiciklo{2.2.1 ]hept-2-il j-5-hepténsav
A. (10,2α(5Ζ)3α,40)-7-l3-f[(3-Fenfl-propfl)-tio]-metil)-7-oxabiciklo[2.2.l Jliept-2-il)-5-hepténsav-metilészter mg (0,78 mmól) kálium-terc-butoxidot 5 ml száraz tetrahidrofuránban feloldunk, és az oldathoz argonatmoszférában 324 mg (2,13 mmól) 3-fenil-propil-merkaptánt adunk. Ehhez a keverékhez adjuk 300 mg (0,71 mmól) [10,2α(5Ζ),3a,40)-7|3 -(ρ-’oluolszulfoniloxld-rnetil)-7 -oxablciklo[2.2.1 )-nept-2-il]-5-hepténsav-metilészter 7 ml száraz tetrahldrofuránnal készített oldatát. A reakciókeveréket 6,5 órán át visszafolyatással melegítjük. A lehűtött rekclókevcréket 250 ml éterrel hígítjuk és 100 ml telített nítrium-hldrogén-karbonát-oldatba öntjük. A vizes fázist 2x100 ml éterrel extraháljuk. Az egyesített éteres extraktumokat (450 ml) 2x100 ml 0,5 n vizes nátrium-hidroxid-oldattal és 100 ml nátrium-klorid-oldattal mossuk. Az éteres extraktumokat vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk és vákuumban bcpároljuk. Így olajos terméket kapunk, amit 25 g kovasavgél-60-on kromatografálva tisztítunk, az eluens hexán-éter (3:1) keveréke. így 280 mg A. cím szerinti vegyületet kapunk Olaj alakjában.
A kitermelés 98%. Vékonyréteg-kromatogram (kovasavgél, petroléter-éter, 2 : 1) : Rr = 0,60 (jóddal). B. [10,2a(5Z),3a,40)7-[3-[[(3-Fenir-propfl)-tiol]-metfla-7-oxabiciklo{2.2.1 )hept-2-il J-5-hepténsav
280 mg (0,70 mmól) A. rész szerinti metilésztert 34,4 nd frissen desztillált tetrahidrofurán és 5,30 ml víz keverékében feloldunk, és az oldathoz argonatmoszférában, keverés közben 6,60 ml 1 n vizes litlum-hidroxid-oldatot adunk. Ezen a keveréken szobahőmérsékleten 3 órán át keveijük. Ezután a reakciókeveréket 1 n vizes sósavoldat hozzáadásával 5 pH-értékre savanyítjuk és 50 ml telített nátrium-klorid-oldatba öntjük. Az így kapott oldatot szilárd nátrium-kloriddal telítjük és 4x60 ml etil-acetáttal extraháljuk. Az egyesített etil-acetátos extraktumokat vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, szűrjük és vákuumban bepároljuk. így 280 mg nyers savat kapunk. Ezt a terméket 29 g kovasavgél-60-οη flash-kromatográfiával tisztítjuk, eluensként 2% metanolt tartalmazó metilén-dikloridot használva. 205 mg (76%) cím szerinti vegyületet kapunk. Vékonyréteg-kromatogram (kovasavgél, 6% metanolt tartalmazó metiléndiklorid): Rf = 034 (jóddal). Elemanalízis a C23H3 2 O3S képletre:
számított: C = 71,09, H = 8,30, S = 8,25%, talált: C = 70,81, H = 8,36, S = 8,14%.
1SCMMR (CDC13, 15,0 MHz) tau: 179,0,33,4,24,7,
26,7, 129,7, 129,8, 29,5, 46,9, 80,4, 29,5, 80,6,
47,5, 32,1, 31,9, 26,2, 34,7, 141,4, 128,4, 128,4,
125,8,128,4,128,4,.
41. példa [10,2a(5Z)3a,40J-7-[3-[2HeptÜ-tio)-etil)-7-oxabiciklo[2.2.1]hept-2-il]-5-hepténsav és -metflészter
A 10. B. példa szerinti [10.2α(5Ζ)3α,40)-7-!3-(2-hidroxi-etil)-7-oxabicikIo[2.2.1 Jhept-i-ilj-S-hepténsav-metilésztert a 21. B példa szerinti p-toloulszulfonfl-kloriddal és a 21. C. példa szerint heptán-tiolla reagáltatjuk. így kapjuk a cím szerinti vegyületet mint metilésztert, színtelen olaj alakjában. Vékonyréteg-kromatogram (kovasavgél, hexán-éter, 2:1): Rf = 0,45.
A 22. példa szerinti hidrolízist elvégezve kapjuk a szabad savat, mint olajat. Vékonyréteg-kromatogram (kovasavgél, 3% metanolt tartalmazó metilén-dlklorid): Rf=0,23.
Elemanalízis a C2 2 H3 8 O3 S képletre:
számított: C = 69,06, H=10,0, S = 8,38%, talált: C = 68,0, H = 9,99, S = 8,24%.
1JCMMMR (CDCb, 15,0 MHz) tau: 178,8, 33,4, 223, 24,5, 129,5, 130,1, 26,6, 46,1, 80,1, 29,7,
80,1, 473, 323, 31,7, 31,7, 293, 28,8, 323,
28,8,26,6,13,9.
42. példa
[)0,2o(SZ),3a(E),40)-7-[3-[[(3-Fenil-2-propenfl)-tio)-inetll)-oxabiciklo[2.2.1]hept-2-11)-5-hepténsav és -metilészter
A 42. példa szerint járunk el, de a 21. C példa szerinti 1-hexán-tiol helyett 3-fenll-2-propenfl-tiolt alkalmazunk, így kapjuk a cím szerinti metilésztert. Vékonyréteg-kromatogram (kovasavgél, hexán-éter, 2 :1) : Rj-0,35.
Az eljáiásl a 22. példa szerinti hidrolízissel foly tatjuk, így kapjuk a cím szerinti szabad savat, Vékonyréteg-kromatogram (kovasavgél, 3% metanolt
-132
190 530 tartalmazó metilén-diklorid): Rf «0,25.
Elemanalízis a C2 3H30O3S képletre:
számított C a 71,46, H * 7,82, S ° 8,30%, talált: C-7131, H-7,87, S-8,26%. 5

Claims (2)

SZABADALMI IGÉNYPONTOK
1. Eljárás az (I) általános képletű 7-oxabiciklo- 10 -heptán-szubsztituált prosztaglandln-analógok - a képletben -_S B oxigénatom (-0-) vagy egy (0¼1 általános képletű csoport, a képletben n’=0,1 vagy 2,
R hidrogénatom vagy 1-ú szénatomos alkilcsoport vagy trisz(hidroxi-metil)-aminometán-csoport, 15
R* 1-10 szénatomos alkil-, 2-8 szénatomos alkenil-,
2-8 szénatomos alkinil-, fenfl-(l-5 szénatomos alkil)-, fenfl-(l-5 szénatomos alkenil)- vagy (5-7 szénatomos cikloalkil)-(l-4 szénatomos alkll)-csoP°rt, 20
S -CHCH-vagy-CH2-CHJ-csoport, n értéke 1,2,3 vagy 4, és m értéke 3,4 vagy 5és sztereoizomerjeik előállítására azzal jellemezve.hogy
a) olyan (I) általános képletű vegyületek előállítására, 25 amelyek képletében R 1-8 szénatomos alkilcsoport, B oxigénatom, A, R1, m és π a tárgyi körben megadott, egy (II) általános képletű vegyületet - a képletben A, m és n az előzőkben megadott, alk 1-8 szénatomos alkilcsoport — egy R*0H-Rl a fenti — reakcióképes származékával reagáltatunk, vagy
b) olyan (I) általános képletű vegyületek előállítására, amelyek képletében R 1-8 szénatomos alkilcsoport, B kénatom, A, R1, m és n a tárgyi körben megadott, egy (II) általános képletű vegyület reakcióképes származékát - A, m és n az előzőkben megadott, alk 1-8 szénatomos alkilcsoport — egy R*SH általános képletű tioHal reagáltatunk, a kapott vegyületet kivánt esetben olyan (I) általános képletű vegyületté oxidáljuk, amelynek képletében B szulflnil — vagy szulfonflcsoport, kívánt esetben az a) vagy b) eljárással kapott észtert elszappanosítjuk, kívánt esetben a szabad savat tirsz(hidroxi-metil)-aminometánnal reagáltatjuk,
2. Eljárás hatóanyagként (I) általános képletű vegyületet vagy sztereoizomerjét — A, B, R, R1, m és n az előzőkben meghatározott - tartalmazó gyógyszerkészítmény előállítására azz al jeli emezv e, hogy az 1. igénypont szerinti bármely eljárással előállított hatóanyagot a gyógyszerkészítésben szokásos segédanyagokkal összekeverve gyógyszerkészítménnyé feldolgozzuk.
HU841001A 1983-03-14 1984-03-13 Process for producing 7-oxabicyclo-heptane-substituted analogues of prostaglandines HU190530B (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US06/474,913 US4474803A (en) 1983-03-14 1983-03-14 7-Oxabicycloheptane substituted thio prostaglandin analogs useful in treating platelet aggregation and bronchoconstriction
US52332083A 1983-08-15 1983-08-15

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT34179A HUT34179A (en) 1985-02-28
HU190530B true HU190530B (en) 1986-09-29

Family

ID=27044617

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU841001A HU190530B (en) 1983-03-14 1984-03-13 Process for producing 7-oxabicyclo-heptane-substituted analogues of prostaglandines

Country Status (24)

Country Link
KR (1) KR840009085A (hu)
AT (1) AT383600B (hu)
AU (1) AU567919B2 (hu)
CA (1) CA1256887A (hu)
CH (1) CH658247A5 (hu)
DD (1) DD216932A5 (hu)
DE (1) DE3409124A1 (hu)
DK (1) DK155584A (hu)
ES (1) ES530548A0 (hu)
FI (1) FI841008A (hu)
FR (1) FR2542743B1 (hu)
GB (1) GB2136428B (hu)
GR (1) GR79881B (hu)
HU (1) HU190530B (hu)
IE (1) IE57027B1 (hu)
IL (1) IL71184A0 (hu)
IT (1) IT1173442B (hu)
LU (1) LU85249A1 (hu)
NL (1) NL8400797A (hu)
NO (1) NO840960L (hu)
NZ (1) NZ207361A (hu)
PL (1) PL246663A1 (hu)
PT (1) PT78242B (hu)
SE (1) SE8401398L (hu)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4513103A (en) * 1983-10-21 1985-04-23 E. R. Squibb & Sons, Inc. 7-Oxabicycloheptane ethers useful in the treatment of thrombolytic disease
US4526900A (en) * 1984-01-26 1985-07-02 E. R. Squibb & Sons, Inc. 7-Oxabicycloheptane substituted oxa prostaglandin analogs and their use in the treatment of thrombolytic disease
US4542157A (en) * 1984-04-27 1985-09-17 E. R. Squibb & Sons, Inc. 7-Oxabicycloheptane substituted oxa prostaglandin analogs and their use in the treatment of thrombolytic disease
US4560698A (en) * 1984-06-04 1985-12-24 E. R. Squibb & Sons, Inc. 7-Oxabicycloheptane substituted thio prostaglandin analogs and their use in the treatment in thrombolytic disease
US4661506A (en) * 1984-11-30 1987-04-28 E. R. Squibb & Sons, Inc. 7-oxabicycloheptane substituted ox prostaglandin analogs
US4588743A (en) * 1985-01-22 1986-05-13 E. R. Squibb & Sons, Inc. 7-oxabicycloheptane-substituted oxa prostaglandin analogs and their use in the treatment of thrombolytic disease
US4607049A (en) * 1985-04-22 1986-08-19 E. R. Squibb & Sons, Inc. 7-oxabicycloheptane substituted thio prostaglandin analogs useful in the treatment of thrombolytic disease
US4608386A (en) * 1985-04-26 1986-08-26 E. R. Squibb & Sons, Inc. 7-oxabicycloheptane ethers useful in the treatment of thrombotic diseases
US4611006A (en) * 1985-06-28 1986-09-09 E. R. Squibb & Sons, Inc. 5,6-epoxy-7-oxabicycloheptane substituted ethers useful in the treatment of thrombotic disease
US4654356A (en) * 1985-08-01 1987-03-31 E. R. Squibb & Sons, Inc. 7-oxabicycloheptane substituted diacid diamide prostaglandin analogs
US4673685A (en) * 1986-07-23 1987-06-16 E. R. Squibb & Sons, Inc. Hydroximic acids of 7-oxabicycloheptane substituted ethers and thioethers useful in the treatment of thrombotic disease

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4143054A (en) * 1977-11-04 1979-03-06 E. R. Squibb & Sons, Inc. 7-oxabicycloheptane- and 7-oxabicycloheptene compounds
ZA829068B (en) * 1980-07-01 1983-02-23 Nat Res Dev Prostaglandins
US4628061A (en) * 1981-12-23 1986-12-09 National Research Development Corporation Prostaglandins
US4549030A (en) * 1982-12-13 1985-10-22 The Upjohn Company Organic compounds and process
US4526900A (en) * 1984-01-26 1985-07-02 E. R. Squibb & Sons, Inc. 7-Oxabicycloheptane substituted oxa prostaglandin analogs and their use in the treatment of thrombolytic disease
US4542157A (en) * 1984-04-27 1985-09-17 E. R. Squibb & Sons, Inc. 7-Oxabicycloheptane substituted oxa prostaglandin analogs and their use in the treatment of thrombolytic disease

Also Published As

Publication number Publication date
FI841008A (fi) 1984-09-15
CA1256887A (en) 1989-07-04
AU567919B2 (en) 1987-12-10
GR79881B (hu) 1984-10-31
DK155584D0 (da) 1984-03-13
SE8401398L (sv) 1984-09-15
PL246663A1 (en) 1985-03-26
CH658247A5 (fr) 1986-10-31
IL71184A0 (en) 1984-06-29
LU85249A1 (fr) 1984-11-14
NL8400797A (nl) 1984-10-01
IE57027B1 (en) 1992-03-25
FI841008A0 (fi) 1984-03-13
DD216932A5 (de) 1985-01-02
DE3409124A1 (de) 1984-09-27
GB2136428A (en) 1984-09-19
KR840009085A (ko) 1984-12-24
FR2542743B1 (fr) 1987-10-30
SE8401398D0 (sv) 1984-03-13
IT8420049A0 (it) 1984-03-14
IT1173442B (it) 1987-06-24
FR2542743A1 (fr) 1984-09-21
NZ207361A (en) 1986-12-05
PT78242B (en) 1986-05-27
GB8406100D0 (en) 1984-04-11
AT383600B (de) 1987-07-27
ES8506270A1 (es) 1985-07-01
DK155584A (da) 1984-09-15
AU2523584A (en) 1984-09-20
IE840525L (en) 1984-09-14
GB2136428B (en) 1986-09-10
ES530548A0 (es) 1985-07-01
ATA83484A (de) 1986-12-15
PT78242A (en) 1984-04-01
NO840960L (no) 1984-09-17
HUT34179A (en) 1985-02-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4228180A (en) 7-Oxabicycloheptane and 7-oxabicycloheptene prostaglandin analogs
DK169918B1 (da) Bicykliske sulfonamidderivater
US4143054A (en) 7-oxabicycloheptane- and 7-oxabicycloheptene compounds
HU190530B (en) Process for producing 7-oxabicyclo-heptane-substituted analogues of prostaglandines
US6511999B2 (en) Interheteroaryl 7-oxabicyclic [2.2.1]heptane oxazoles as prostaglandin F2α antagonists
US4582854A (en) 7-oxabicycloheptane substituted oxa prostaglandin analgos useful in the treatment of thrombolytic disease
CA1257286A (en) 7-oxabicycloheptane substituted thio prostaglandin analogs
JPS59176289A (ja) 7−オキサビシクロヘプタン置換プロスタグランジン類縁体
US4536514A (en) 7-Oxabicycloheptane substituted prostaglandin analogs useful in the treatment of thrombolytic disease
CA1249289A (en) 7-oxabicycloheptane substituted thio prostaglandin analogs
US6043385A (en) Vitamin D derivatives
US4608386A (en) 7-oxabicycloheptane ethers useful in the treatment of thrombotic diseases
EP0150710A2 (en) 7-Oxabicycloheptane prostaglandin analogs
US4591603A (en) 7-oxabicycloheptane substituted prostaglandin analogs useful in the treatment of thrombotic disease
GB2145715A (en) Prostaglandin analogues
CA1257285A (en) 7-oxabicycloheptane substituted oxa prostaglandin analogs
US4588742A (en) Thiabicycloheptane substituted prostaglandin analogs useful in the treatment of thrombotic disease
CA2432780A1 (en) Interheteroaryl 7-oxabicyclic [2.2.1]heptane oxazoles as prostaglandin f25g(a) antagonists
US4575512A (en) 7-Oxabicycloheptane substituted oxa prostaglandin analogs and their anti-thrombotic compositions and methods
CA1262737A (en) 5,6-epoxy-7-oxabicycloheptane substituted prostaglandin analogs
FR2584074A1 (fr) 5,6-epoxy-7-oxabicycloheptane ethers utiles dans le traitement des thromboses
US4626548A (en) 7-oxabicycloheptane substituted prostaglandin compounds useful in the treatment of thrombotic disease
EP0164075B1 (en) 7-oxabicycloheptane substituted thio prostaglandin analogs
CN103180293A (zh) 23-炔-维生素d3衍生物
FR2587343A1 (fr) Analogues de 7-oxabicycloheptane oxa prostaglandines a action therapeutique