HU190169B - Process for preparing new 4-hydroxy-2h-1,2-benzothiazine-3-carboxamide-1,1-dioxydes - Google Patents

Process for preparing new 4-hydroxy-2h-1,2-benzothiazine-3-carboxamide-1,1-dioxydes Download PDF

Info

Publication number
HU190169B
HU190169B HU833482A HU348283A HU190169B HU 190169 B HU190169 B HU 190169B HU 833482 A HU833482 A HU 833482A HU 348283 A HU348283 A HU 348283A HU 190169 B HU190169 B HU 190169B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
formula
benzothiazine
hydroxy
methyl
dioxide
Prior art date
Application number
HU833482A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT34472A (en
Inventor
Guenter Trummlitz
Wolfhard Engel
Ernst Seeger
Ealter Haarmann
Original Assignee
Dr.Karl Thomae Gmbh,De
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dr.Karl Thomae Gmbh,De filed Critical Dr.Karl Thomae Gmbh,De
Publication of HUT34472A publication Critical patent/HUT34472A/hu
Publication of HU190169B publication Critical patent/HU190169B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D279/00Heterocyclic compounds containing six-membered rings having one nitrogen atom and one sulfur atom as the only ring hetero atoms
    • C07D279/021,2-Thiazines; Hydrogenated 1,2-thiazines
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D417/00Heterocyclic compounds containing two or more hetero rings, at least one ring having nitrogen and sulfur atoms as the only ring hetero atoms, not provided for by group C07D415/00
    • C07D417/02Heterocyclic compounds containing two or more hetero rings, at least one ring having nitrogen and sulfur atoms as the only ring hetero atoms, not provided for by group C07D415/00 containing two hetero rings
    • C07D417/12Heterocyclic compounds containing two or more hetero rings, at least one ring having nitrogen and sulfur atoms as the only ring hetero atoms, not provided for by group C07D415/00 containing two hetero rings linked by a chain containing hetero atoms as chain links
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P7/00Drugs for disorders of the blood or the extracellular fluid
    • A61P7/02Antithrombotic agents; Anticoagulants; Platelet aggregation inhibitors

Description

A találmány tárgya az (I) általános képletű, új
4-hidroxi-2H-1,2-benzotiazin-3-karboxamid-1,1dioxid származékok, szervetlen vagy szerves bázisokkal képzett, fiziológiásán elviselhető sóik előállítására, illetve az ezeket a vegyületeket hatóanyagként tartalmazó gyógyszerkészítmények előállítása.
Az (I) általános képletben R, jelentése: hidrogén-, 6- vagy 7-helyzetű fluor-, klóratom, metilvagy metoxicsoport, és R2 jelentése: hidrogénatom, metil-, etil- vagy n-propilcsoport.
Az 1 943 265 és a 2 756 113 számú német szövetségi köztársasági nyílvánosságrahozatali iratok ismertetik a 3,4-dihidro-2H-l,2-benzotiazin-l,ldioxid- illetve a 4-hidroxi-2H-l,2-benzotiazin-3karboxamid-l,l-dioxid származékokat, amelyek az (I) általános képletű vegyületekkel rokon vegyületek. Meglepő módon azt találtuk, hogy az (I) általános képletű vegyületeknek, ennek a publikációnak szerkezetileg legközelebbi rokonvegyületeivel szemben, másfajta farmakoiógiai főhatásuk van. Az ott megnevezett vegyületek elsősorban gyulladáscsökkentő hatásúak, míg az (I) általános képletű vegyületek erősen trombózis elleni hatásúak.
A (I) általános képletű vegyületeket a következőképp állíthatjuk elő:
a) Az összes (I) általános képletű vegyületet előállíthatjuk valamely (II) általános képletű 4-hidroxi-2H-1,2-benzotiazin-1,1 -dioxid-3-karbonsavszármazéknak - a képletben Rj és R2 jelentése a fenti, és X nukleofilen kicserélhető csoportot, különösen
1-8 szénatomos alkoxicsoportot, összesen 7-10 szénatomos fenil-alkoxicsoportot, fenil-oxicsoportot, halogénatomot, szabad aminocsoportot, 1-8 szénatomos alkil-aminocsoportot, 3-10 szénatomos cikloalkil-aminocsoportot, összesen 7-10 szénatomos fenil-alkil-aminocsoportot vagy anilinocsoportot jelent - a (III) általános képletű 2-amino-6-klór-pirazinnal való reakciójával.
A (II) általános képletű karbonsavészternek a (III) általános képletű 2-amino-6-klór-pirazinnal való reakcióját valamely megfelelő, közömbös szerves oldószerben, például aromás szénhidrogénekben, így benzolban, toluolban, xilolban, klórbenzolban, o-diklör-benzolban vagy tetrahidronaftalinban, dimetil-formamidban, dimetil-acetamidban vagy dimetil-szulfoxidban vagy hexametil-foszforsav-triamidban, éterekben, így dimetoxietánban, dietilénglikol-dimetiléterben vagy difeniléterben vagy a (III) általános képletű 2-amino-6klór-pirazin feleslegében hajtjuk végre. A reakció hőmérséklete 60 °C-200 °C, amennyiben a (II) általános képletben X alkoxicsoportot jelent, úgy 20 C-180 ’C. Előnyös a reakciót toluolban vagy xilolban, az oldószer forráspontján végezni, és amennyiben a (II) általános képletben X alkoxi-, fenil-alkoxi- vagy fenil-oxicsoportot jelent - a reakció közben keletkező alkoholt vagy fenolt azeotróp desztillációval vagy például molekulaszűrövel töltött Soxhlet-extraktor alkalmazásával, visszafolyató hűtő alatti forralással eltávolítani. A tennék a reakcióelegyből közvetlenül kikristályosodik, vagy vízzel elegyedő oldószert alkalmazva, víz hozzáadására kiválik. Ha a (II) általános képletben X aminocsoportot vagy a fenti szubsztituált aminocsoportot jelenti, úgy előnyös, ha a reakcióelegyhez katalitikus mennyiségű p-toluolszulfonsavat adunk és a (III) általános képletű 2-amino-6-klór-pirazint feleslegben alkalmazzuk. A tennék itt is gyakran közvetlenül kikristályosodik a reakcióelegyből, azonban ezt minden esetben megkapjuk az oldószer ledesztillálásával; vízzel elegyedő oldószer alkalmazása esetén a terméket megkaphatjuk úgy is, hogy a reakcióelegyhez vizet adunk, mire a termék kiválik.
b) Olyan (I) általános képletű vegyületek előállítására, amelyek képletében R, jelentése a fenti és R2 metil-, etil- vagy n-propilcsoportot jelent, (IV) általános képletű 4-hidroxi-2H-1,2-benzotiazin-3karboxamid-l,l-dioxid származékot - a képletben Rj a fenti jelentésű - (V) általános képletű alkilhalogeniddel, valamely bázis jelenlétében reagáltatunk, a képletben Hal halogénatomot és R,, metil-, etil- vagy n-propilcsoportot jelent.
Bázisként szerepelhetnek az alkálifém- vagy alkáliföldfém-hidroxidok, például a nátrium-, kálium- vagy a bárium-hidroxid vagy az alkálifémvagy alkáliföldfém-karbonátok, így a nátriumvagy kálium-karbonát, valamint az alkálifém- vagy alkáliföldfém-alkoholátok, például a nátriummetilát, kálium-etilát, kálium-tere. butilát vagy tercier amínok, például trietil-amin, amennyiben vizes-, alkoholos közegben, így metanolban, etanolban, n-propanolban, i-propanolban vagy ezek elegyében dolgozunk; alkálifém-alkoholátok alkal'mazása esetén a legjobb a megfelelő alkoholos közegben végezni a reakciót.
Az alkil-halogenidet, előnyösen az alkil-bromidot vagy -jodidot célszerűen alkoholos oldatban adjuk a reakcióelegybe a többi komponenshez; ha metil-bromidot alkalmazunk, úgy zárt készülékben kell dolgoznunk. Oldószerként szerepelhetnek továbbá: dimetil-formamid, dimetil-acetamid, dimetil-szulfoxid, hexametil-foszforsav-triamid.
Amennyiben bázisként alkálifém- vagy alkáliföldfém-karbonátokat alkalmazunk, úgy oldószerként alifás ketonok is, így az aceton is szerepelhetnek.
Ha a reakciót aprotikus, szerves oldószerekben, így például benzolban vagy valamely más aromás szénhidrogénben, tetrahidro-furánban, vagy valamely más nyílt láncú vagy gyűrűs éterben hajtjuk végre, úgy bázisként alkálifém- vagy alkáliföldfémhidrideket is, például nátrium-hidridet is alkalmazhatunk. Ilyenkor az alkil-halogenidet csak akkor adjuk a reakcióelegyhez, ha az alkálifém- illetve alkáliföldfém-hidrid a (IV) általános képletű kiindulási vegyülettel már teljesen lereagált. A reakció hőmérséklete: 0 °C-80 ’C.
Az (I) általános képletű vegyületeket végül, ismert módon, szervetlen vagy szerves bázisokkal képzett fiziológiásán elviselhető sóikká alakíthatjuk át. Bázisként szerepelhetnek például: alkálifém-alkoholátok, alkálifém-hidroxidok, alkáliföldfém-hidroxidok, trialkil-ammónium-hidroxidok, alkil-aminok, előnyösen amino-polialkoholok, így például az N-metil-D-glükamin.
Azok a kiindulási vegyületekként szolgáló (II) általános képletű észterek, amelyek képletében X alkoxi-, fenil-alkoxi- vagy fenil-oxicsoportot jelent, általánosan ismertek, és például az 1 943 265
190 169 számú német szövetségi köztársasági nyilvánosságrahozatali írat alapján előállíthatók (vö. 3 591 584 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás); így például az ismert 3-oxo-l,2-benziotiazol-2(3H)-ecetsavészter-1,1 -dioxidokból indulunk ki [Chem, Berichte 30, 1267 (1897)], és ezekhez alkálífém-alkoholátot, például nátrium-etilátot adunk valamely szerves, poláros oldószerben, így dimetil-szulfoxidban vagy dimetil-formamidban. Ilyenkor átrendeződési reakció lép fel, aminek befejeződése után a reakcióelegyet megsavanyítva kapjuk a megfelelő (II) általános képletű észtert, amelynek képletében R2 hidrogénatomot jelent. Ha azt akarjuk, hogy ennek az észternek a 2-es helyzetében R2 jelentése más, az előzőekben megadott legyen, úgy ezt legelőnyösebben valamely alkilhalogeniddel, előnyösen alkil-jodiddal végezzük el; az alkilezés valamely bázis jelenlétében történik.
Azok a (II) általános képletű kiindulási vegyületek, amelyek képletében X aminocsoportot vagy szubsztituált aminocsoportot jelent, a szakirodalomból ismertek; ezeket például előállíthatjuk az 1 943 265 számú német szövetségi köztársasági nyilvánosságrahozatali irat alapján (vö. 3 591 584 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás) a (II) általános képletű 4-hidroxi-2H-l,2benzotiazin-3-karbonsavészter-1,1 -dioxidoknak az NH2-R4 általános képletű aminokkal való reakciójával - a képletben R4 hidrogénatomot, 1-8 szénatomos alkilcsoportot, 3-10 szénatomos cikloalkilcsoportot, összesen 7-10 szénatomos fenil-alkilcsoportot vagy fenilcsoportot jelent - valamely közömbös oldószerben, így dimetil-szulfoxidban vagy terc-butanolban, 20 °C és 200 °C közötti hőmérsékleten.
Azokat a (II) általános képletű kiindulási vegyületeket, amelyek képletében X halogénatomot jelent, megkaphatjuk például a megfelelő 4-hidroxivagy 4-alkoxi-2H-l,2-benzotiazin-3-karbonsav1, 1-dioxidnak valamely tionil-halogeniddel való reakciójával, valamely oldószerben, így a benzolban és/vagy dimetil-formamidban a reakcióelegy forráspontjáig terjedő hőmérsékleten.
A (III) általános képletű vegyület szintén ismert a szakirodalomból.
A (IV) általános képletű kiindulási vegyületeket előállíthatjuk például a (II) általános képletű 4-hidroxi-2H-1,2-benzotiazin-3-karbonsavészter-1,1dioxidoknak - a képletben R2 hidrogénatomot jelent - a (III) általános képletű 2-amino-6-klór-pirazinnal való reakciójával, a megfelelő közömbös, szerves oldószerben, 20 °C és 180 °C közötti hőmérsékleten.
Mint ezt már az előzőekben említettük, az (I) általános képletű 4-hídroxi-2H-l,2-benzotiazin-3karboxamid-l,l-dioxid származékoknak és szervetlen vagy szerves bázisokkal képzett fiziológiailag elviselhető sóiknak értékes farmakológiai tulajdonságaik vannak. Ezek a vegyületek erősen trombózis elleni hatásúak a trombózis elleni hatású szerek szokásos mellékhatásai nélkül. Ezek a vegyületek ezért alkalmasak a trombózis elleni alkalmazásra.
A következő vegyületeknek:
A = N-(6-Klór-pirazin-2-il)-4-hidroxi-2-metil-2H1,2-benzotiazin-3-karboxamid-1,1 -dioxid és
B = N-(6-Klór-pirazin-2-il)-4-hidroxi-2-metil?H-1,2-benzotiazin-3-karboxamid-1,1 -dioxid-káliumsó a következő ismert vegyületekkel:
Y = 4-Hidroxi-2-metil-N-(2-piridil)-2H-l,2benzotiazin-3-karboxamid-1,1 -dioxid (Piroxicam) és
Z = 4-Hidroxi-2-metil-N-(2-pirazinil)-2H-l,2t enzotiazin-3-karboxamid-1,1 -dioxid (vö. 1 943 265 számú német szövetségi köztársasági nyilvánosságrahozatali irat) való összehasonlításban vizsgáltuk a kollagén által kiváltott vérlemezke-összetapadással szembeni gátlását, valamint egereken a vérzési idő meghoszs7.abbodását. Vizsgáltuk továbbá a vegyületek akut toxicitását is.
a) BORN-teszt, kollagén által kiváltott összetapadás
A vérlemezke-összetapadást BORN és CROSS módszerével [J. Physiol. 170, 397 (1964)] egészséges kísérleti személyek vérlemezkében gazdag plazmáján vizsgáltuk. A vérlemezkeszuszpenzió optikai sűrűségének csökkenését kollagén hozzáadása után fotometriásan mértük és regisztráltuk. A sűrűséggörbe hajlásszögéből az összetapadás sebességére következtettünk. A görbének az a pontja, amelynél a legnagyob volt a fényáteresztőképesség, az „optikai sűrűség” kiszámítására szolgált. Olyan kollagén-mennyiséget választottunk, hogy irreverzibilisen lefutó kontroligörbe keletkezzék.
A megadott számértékek az „optikai sűrűségre” vonatkoznak és a vizsgált vegyületek hatására a fényáteresztés százalékos változását (az összetapadás százalékos gyengülését) jelentik a kontrolihoz képest.
A kísérletekhez a Hormon-Chemie müncheni cég ke reskedelmi kollagén készítményét használtuk fel.
A kísérletből kapott értékeket a következő táblázat tartalmazza:
/. táblázat
Vegyület Koncentráció mól/1 BORN-teszt az összetapadás gyengülése % 1 |
A 10's 95
106 71 4,7 χ 10’7
10’ 6
Y 10 5 85 2x 10 6
10“6 39
Z 10’5 15 > 1 x 10;
C50 jelenti az összetapadás 50%-os gyengülését.
Az 1. táblázat eredményei azt mutatják, hogy az Y és Z összehasonlító vegyületek az összetapadás 50 %-os gyengülését csak 2 χ 10“6 mól/1 illetve > 1 x 10“5 mól/1 koncentrációnál érik el, míg az A vegyület már körülbelül egy nagyságrenddel kisebb koncentrációnál.
b) BORN-teszt, patkányokon, ex vivő, kollagén által kiváltott összetapadás
A következő vegyületeket vizsgáltuk:
A vegyület
A vegyület nátriumsója = C vegyület
190 169
A vegyület tetrametil-ammóniumsója = D vegyület
B vegyület
A vegyület etanol-ammóniumsója = E vegyület A vegyület hemikálciumsója = F vegyület A vegyület ammóniumsója = G vegyület
Körülbelül 450 g testsúlyú, ébren lévő patkányoknak garatszondával beadtuk a vegyületek vizes oldatát, az A vegyületet tylose-szuszpenzióként. 1 óra múlva, előzetes Nembutal narkózis után vért vettünk az állatok hasi aortájából (aorta abdominalis). A centrifugálással kapott vérlemezkékben gazdag plazmát összegyűjtöttük. Csoportonként 3 állat szolgált kontrollként, amelyek nem kaptak a vegyületből. A vérnyerés és plazmakészítés módja mindkét csoportnál azonos volt. Antikoagulánsként 2 %-os nátrium-citrát oldat szolgált 1 +9 térfogatarányban.
A vizsgálatokat egységesen 1 órával a vegyületek beadása után végeztük el.
A kapott eredményeket a következő táblázat mutatja:
2. táblázat
Dózis mg/kg p. o. A C D Vegyület B E F G
0,5 86% 100% - - - - -
0,25 93% 100% - - - - -
0,125 14% 100% - - - - -
0,05 - 96% 97% 100% 87% 77% 92%
0,025% - 32% 20% 86% 53% 64% 36%
0,0125 - 0% 27% 26% 10% 27% 7%
Számadatok: százalékos összetapadás gátlás (mért paraméter: optikai sűrűség).
Mindegyik vizsgált vegyület szájon át történő adás után a patkányokon összetapadás gátlónak bizonyult. Mindegyik só jelentékenyen hatásosabb volt, mint maga az A vegyület. A sók alkalmazásánál, az azonos összetapadás gátlás elérésére elegendő volt az A vegyület dózisának körülbelül ötödehatoda.
c) A vérzést idő meghatározása egéren Módszer:
A vérzési időt nem narkotizált, 20-25 g testsúlyú nőstény egereken határoztuk meg DUKE módszerével (J. Amer. Med. Assoc. 15, 1187, 1910). Az állatok farkának végéből mintegy fél millimétert levágtunk, és a kiáramló vért 30 másodpercenként óvatosan a szűrőpapírcsíkkal felitattuk. Az így kapott vérfoltok száma megadja a vérzési időt. A normális vérzési idő egérnél átlagban 4,1 perc. Állattörzs: NMRI Biberach
Takarmány: Altromin R
Az állatok száma kísérletenként: 5
A vizsgálandó vegyületet garatszondával adtuk be, a farokhegy levágása előtt 1 órával.
Az eredményeket a következő táblázat foglalja össze:
3. táblázat
Vegyület Dózis mg/kg A vérzési idő meghosszabbodása
A 10 + 103%
Y 10 + 30%
Z 10 + 62%
Mint látható, az A vegyület már 10 mg/kg dózisban a vérzési idő 100 %-os megnövekedését okozza. Ebben a dózisban az X és az Y összehasonlító vegyületeknek már kimutatható mellékhatásaik vannak anélkül, hogy a vérzési idő 100 %-os megnövekedését elérnék.
d) Az akut toxicitás meghatározása
Az akut toxicitást a vizsgálandó vegyületeknek szájon át való adása után határoztuk meg hím- és nőstény egereken. A vegyületeket tylose-szuszpenzióban adtuk be.
A következő táblázat a megadott dózisú vegyület beadása után 1, 7 és 14 napon belül elpusztult állatok számát mutatja:
4. táblázat
Vegyü- let Dózis mg/kg Állatok száma Elpusztult állatok száma megfigyelési idő
1 nap 7 nap 14 nap
A 250 10 0 0 0
1000 10 0 0 0
B 250 5 0 0 0
1000 5 0 1 1
Y 250 5 0 3 3
Z 250 5 I 4 4
Az Y és Z vegyületek erős gyulladáscsökkentő hatásúak, patkányokon már 1-5 mg/kg p. o. dózisban (oedema-teszt), és ugyanakkor patkányokon erős gyomorfekélyt kiváltó hatásuk van. Ezzel szemben az A vegyületnek nincs gyulladásgátló hatása az oedema-tesztben (E35 > 200 mg/kg) és 100 mg/kg dózisig nincs fekélyt kiváltó hatása sem.
Az, hogy az A vegyületnek ilyen mellékhatása nincs, megmagyarázza a rendkívül kicsi akut toxicitást (» 1000 mg/kg). Az összehasonlító vegyületek LDS0 értékei ezzel szemben 250 mg/kg alatt vannak.
A találmányt a következő példák ismertetik:
1. példa
N-(6-Klór-pirazin-2-il)-4~hidroxi-2-metil-2H-l ,2benzotiazin-3-karboxamid-1,1 -dioxid
9,0 g (33 mmól) 4-hidroxi-2-metil-2H-1,2-benzotiazin-3-(metoxi-karbonil)-l,l-dioxidot és 4,36 g (33 mmól) 2-amino-6-klór pirazint nitrogén védőgáz alatt, 1200 ml xilolban 24 óra hosszat, visszafolyató hütő alatt forralunk. A reakció közben keletkező metanolt 4-Á-molekulaszűrővel távolítjuk el, amit Soxhlet-feltétben helyezünk el. Lehűlés után egy éjjelen át állni hagyjuk és másnap a kivált kristályokat kiszűrjük, amiket végül dioxánból át-41
190 169 kristályosítva 7,91 g (kitermelés: 64%) cím szerinti vegyületet kapunk.
Olvadáspontja: 278-279 °C (bomlik).
IR (KBr): 1655 cm’1 (CO-amid)
1H-NMR ([De]-DMSO): δ = 11,70 (széles s, 1,
OH, CD3OD-vel kicserélhető); 9,3 (s, 1, 3’ -H); 8,6 (s, 1,5’ -H); 8,1-7,8 (m, 4,5-H 8-H-ig); 2,85 (s,3,N—CH3) MS: M+ 366 m/e
2. példa 10
N~(6-Klór-pirazin~2-il) -4~hidroxi-6-metoxi~2metil-2H-l ,2-benzotiazin-3-karboxamid-l ,1-dioxid
5,2 g (17 mmól) 4-hidroxi-6-metoxi-2-metil-2H1,2-benzotiazin-3-(metoxi-karbonil)-1,1 -dioxidot és 2,5 g (19 mmól) 2-amino-6-klór-pirazint 200 ml xilolban, 24 óra hosszat, visszafolyató hűtő alatt forralunk. A reakció közben keletkező metanolt
4-Á-molekulaszűrővel távolítjuk el, mit Soxhlet- 2Q feltétben helyezünk el. Szobahőmérsékletre való lehűlés után a reakcióelegyet szűrjük, és a szüredéket tetrahidro-furánból átkristályosítva 4,9 g (kitermelés: 73%) cím szerinti vegyületet kapunk. Olvadáspontja: 289-291 °C.
1H-NMR (CDCl3 + d-TFA): δ = 9,45 (s,l,3’-H); 25 8,55 (s,l,5’-H); 7,93 (d,l,J = 10 Hz, 8-H); 7,62 (d,l,J = 3 Hz, 5-H); 7,35 (dd,l,J, = 10 Hz, J2 =
Hz, 7-H); 4,00 (s,3,OCH3); 3,00 (s,3,NCH3).
5. példa
N~(6-Klór-pirazin-2-il)-7-fluor-4-hidroxi-2-metil2H-1,2-benzotiazin~3-karboxamid-1,1-dioxid
4,1 g (15 mmól) 7-fluor-4-hidroxi-2-metil-2Hl ,2-benzotiazin-3-(metoxi-karbonil)-1,1 -dioxidot és 2,3 g (18 mmól) 2-amino-6-klór-pirazint 200 ml xilolban a 2. példához hasonló módon reagáltatunk, és a terméket hasonló módon feldolgozva 3,8 g (kitermelés: 66 %) cím szerinti vegyületet kapunk. IR (KBr): 1645 cnT1 (CO-amid)
Összegképlete: C14H,0C1FN404S, molekulasúlya: 384,78
Elemi összetétele (%): számított: C 43,70 H 2,62 N 14,56 S 8,33 talált: C 43,84 H 2,89 N 14,39 S 8,30
6. példa
6-Klór-N-(6-klőr-pirazin~2-il)-4-hidroxi-2-metil2H-1,2-benzotiazin-3-karboxamid-1, l-dioxid
3,04 g (10 mmól) 6-klór-4-hidroxi-2-metil-2H1,2-benzotiazin-3-(metoxi-karbonil)-1,1 -dioxidot és 1,5 g (12 mmól) 2-amino-6-klór-pirazint 150 ml xilolban a 2. példához hasonló módon reagáltatunk, és a terméket hasonló módon feldolgozva 3,2 g (kitermelés: 80 %)cím szerinti vegyületet kapunk. Olvadáspontja: 283-284 °C (dioxánból).
3. példa
N- ( 6-Klór-pirazin-2-il) ~2,6~dimetil-4-hidroxi-2H1.2- benzotiazin~3-karboxamid-l ,1-dioxid
2,0 g (7 mmól) 2,6-dimetil-4-hidroxi-2H-l,2- 35 benzotiazin-3-(metoxi-karbonil)-1,1 -dioxidot és
1,1 g (8,4 mmól) 2-amino-6-kíór-pirazint 150 ml xilolban a 2. példához hasonló módon reagáltatunk. A kapott terméket etilén-kloridból átkristályosítva 2,1 g (kitermelés: 79 %) cím szerinti vegyü- 40 letet kapunk.
Olvadáspontja: 296-298 °C
1H-NMR (CDClj+ d-TFA): δ = 9,55 (s,l,3’-H);
8,55 (s, 1,5’—H); 8,05-7,55 (m,3,5-H, 7-H, 8-H);
3,00 (s,3,N-CH3); 2,60 (s,3,CH3). 45
4. példa
N- ( 6-Klór-pirazin-2-i!)-2,7-dimetil-4~hidroxi-2H1.2- benzotiazin-3-karboxamid-l ,1-dioxid 5θ
7,5 g (26 mmól) 2,7-dimetil-4-hidroxi-2H-l,2benzotiazin-3-(metoxi-karbonil)-1,1 -dioxidot és
4,36 g (33 mmól) 2-amino-6-klór-pirazint 400 ml xilolban a 2. példához hasonló módon reagálta- 55 tünk, és a terméket hasonló módon feldolgozva 7,2 g (kitermelés: 73%) cím szerinti vegyületet kapunk.
IR (KBr): 1645 cm'1 (CO-amid) összegképlete: C15H13C1N4O4S, molekulasúlya:
380,83 60
Elemi összetétele (%):
számított: C 47,31 H 3,44 N 14,71 Cl 9,31 S 8,42 talált: C 47,09 H 3,52 N 14,70 C 9,45 S 8,30
7. példa
N- (6-Klór~pirazin-2-il)-4-hidroxi-2H-l ,2-benzotiazin-3-karboxamid-1, l-dioxid
5,1 g (20 mmól) 4-hidroxi-2H-l,2-benzotiazin-3( netoxi-karbonil)-1,1-dioxidot és 3,0 g (23 mmól)
2-amino-6-klór-pirazint nitrogén védőgáz alatt, 400 ml xilolban, 12 óra hosszat visszafolyató hűtő alatt forralunk. A reakció közben keletkező metanolt 4-Á-molekulaszürőveI távolítjuk el, amit Soxhlet-feltétben helyezünk el. Lehűlés után a reakcióelegyet bepároljuk, és a bepárlási maradékot kovasavgélen kromatográfiásan tisztítva 2,3 g (kitermelés: 33%) cím szerinti vegyületet kapunk. Olvadáspontja: 234-235 °C (etanolból).
8. példa
N- ( 6-Klór-pirazin~2-il) -2-etil-4-hidroxi-2H-1,2benzotiazin-3-karboxamid-l,l-dioxid
8,5 g (30 mmól) 2-etil-4-hidroxi-2H-l,2-benzotiazin-3-(metoxi-karbonil)-l,l-dioxidot és 3,9 g (30 mmól) 2-amino-6-klór-pirazint 600 ml xilolban az 1 példához hasonló módon reagáltatunk, és a terméket hasonló módon feldolgozva 7,3 g (kitermelés: 64%) cím szerinti vegyületet kapunk. Olvadáspontja: 233-235 °C (xilolból).
-5190 169
9. példa
N- ( 6-Klór-pirazin-2-il) -4-hidroxi-2-n-propil-2H1,2-benzotiazin-3~karboxamid-1,1 -dioxid
2,97 g (10 mmól) 2-n-propil-4-hidroxí-2H-l,2benzotiazin-3-(metoxi-karbonil)-1,1 -dioxidot és
1,3 g (10 mmól) 2-amino-6-klór-pirazint 150 ml xilolban az 1. példához hasonló módon reagáltatunk, és a terméket hasonló módon feldolgozva 2,05 g (kitermelés: 52%) cím szerinti vegyületet kapunk.
összegképlete: C16H15C1N4O4S, molekulasúlya: 394, 86
Elemi összetétele (%):
számított C 48,67 H 3,83 Cl 8,98 N 14,19 S 8,12 talált: C 48,91 H 3,79 C 8,90 N 14,18 S 8,03
10. példa
a)
N- (6-Klór-pirazin-2-il) -4~hidroxi-2-metil-2H-l ,2benzotiazin-3-karboxamid-1,1-dioxid nátriumsója g (2,7 mmól) N-(6-klór-pirazin-2-il)-4-hidroxi2-metil-2H-1,2-benzotiazin-3-karboxamid-1,1dioxidot 2,7 ml 1 n nátrium-hidroxid oldat és 50 ml etanol elegyében oldunk. Az oldatot bepároljuk, és a bepárlási maradékot etilacetát/etilén-klorid (1 : 1) elegyéböl átkristályosítva 0,9 g (kitermelés: 86%) cím szerinti vegyületet kapunk. Olvadáspontja: 214-215 ’C.
h/
N- ( 6-Klór-pirazin-2-il) -4-hidroxi-2-metil-2H1,2-benzotiazin-3-karboxamid~ 1,1-dioxid káliumsója
36,4 g N-(6-Klór-pirazin-2-il)-4-hidroxi-2-metil2H-1,2-benzotiazin-3-karboxamid-1,1 -dioxidot 0,5 1 etanolban szuszpendálunk és hozzáadunk 99,2 ml 1 n kálium-hidroxid oldatot. Az oldatot teljesen szárazra pároljuk, a bepárlási maradékot 800 ml tetrahidro-furán és 50 ml víz elegyében visszafolyató hűtő alatt forralva oldatba visszük, és forrón szűrjük. Szobahőmérsékletre való lehűlés után az oldatot jégszekrénybe állítjuk, és 0 °C-on egy éjjen át állni hagyjuk. Másnap a csapadékot kiszűrjük. A terméket a nuccson éterrel bőségesen mossuk, és előbb 1 óra hosszat hagyjuk exszikkátorban állni parafin felett, majd 2 óra hosszat szárítószekrényben szárítjuk 60 ’C-on.
Olvadáspontja: 234-236’C (bomlik).
11. példa
N- (6-Klór~pirazin-2-il) -4-hidroxi-2-metil-2H-l ,2benzotiazin-3-karboxamid~l,l-dioxid
4-Hidroxi-2-metil-2H-l,2-benzotiazin-3-(etoxikarbonil)-l,l-dioxidból és 2-amino-6-klór-pirazinból az 1. példához hasonló módon állítjuk elő. Kitermelés: 60%.
Olvadáspontja: 278-279 ’C (bomlik).
12. példa
N-(6-Klór~pirazin-2-il)-4~hidroxi-2-metil~2H-l,2benzotiazin-3-karboxamid-1,1-dioxid
4-Hidroxi-2-metil-2H-1,2-benzotiazin-3-(metoxi-karbonil-l,l-dioxidból és 2-amino-6-klór-pirazinból az 1. példához hasonló módon állítjuk elő azzal az eltéréssel, hogy oldószerként o-diklórbenzolt használunk.
Kitermelés: 48%.
Olvadáspontja: 278-279 ’C (bomlik).
13. példa
N-(6-Klór-pirazin-2-il)-4-hidroxi-2-metil-2H-l ,2benzotiazin-3-karboxamid-l ,1-dioxid
1,23 g (4,5 mmól) 4-hidroxi-2-metil-2H-l,2benzotiazin-3-(karbonil-klorid)-1,1-dioxidot 10 ml dimetil-formamidban oldunk, és apránként hozzáadunk 1,3 g (10 mmól) 2-amino-6-klór-pirazint. A reakcióelegyet 24 óra hosszat keverjük szobahőmérsékleten, majd 40 ml vizet adunk hozzá. Ezután 20 percig keverjük szobahőmérsékleten, majd a csapadékot szűrjük, mossuk és szárítjuk. Dioxánból való átkristályosítás után 0,4 g (kitermelés: 24%) cím szerinti vegyületet kapunk. Olvadáspontja: 278-279’C (bomlik).
14. példa
N- (6-Klór-pirazin-2-il) -4-hidroxi-2-metil-2H-1,2benzotiazin-3-karboxamid-1,1-dioxid
1,0 g (3 mmól) 4-hidroxi-2-metil-N-feníl-2H-l,2benzotiazin-3-karboxamid-l,l dioxidot, 1,3 g (10 mmól) 2-amino-6-klór-pirazint s 0,1 g p-toluolszulfonsavat 250 ml xilolban 72 óra hosszat visszafolyató hűtő alatt forralunk. Lehűlés után a reakcióelegyet 2 n sósavval, majd vízzel mossuk, szárítjuk és vákuumban bepároljuk. A bepárlási maradékot oszlopkromatográfiásan tisztítva (Merck kovasavgél 60; szemcseméret: 0,2-0,5 mm; eluálószer: kloroform) (etanol = 90 : 10) 0,25 g (kitermelés: 23%) cím szerinti vegyületet kapunk.
Olvadáspontja: 278-279 ’C (bomlik) dioxánból.
75. példa
N-(6-Klór-pirazin-2-ilj -4-hidroxi~2-metil-2H-l ,2benzotiazin-3-karboxamid-l,l-dioxid
a) 4-Hidroxi-2-metil-2H-1,2-benzotiazin-3karboxamid-1,1-dioxidból és 2-amino-6-klór-pirazinból, p-toluolszulfonsav katalizátorral a 14. példához hasonló módon állítjuk elő.
Kitermelés: 64%.
Olvadáspontja: 278-279 ’C (diox: nból).
b) 4-Hidroxi-2-metil-N-metii - 2H-1,2-benzotiazin-3-karboxamid-1, l -dioxidból és 2-amino-6klór-pirazinból, p-toluolszulfonsav katalizátorral a 14. példához hasonló módon állítjuk elő. Kitermelés: 68%.
Olvadáspontja: 278-279 ’C (bomlik).
c) 4-Hidroxi-2-metil-N-etil-2H-1,2-benzotiazin-61 . 190 169
3-karboxamid-l,l-dioxidból és 2-amino-6-klórpirazinból p-toluolszulfonsav katalizátorral, a 14. példához hasonló módon állítjuk elő.
Kitermelés: 68%.
Olvadáspontja: 278-279 °C (bomlik),
d) 4-Hidroxi-2-metil-N-ciklohexil-2H-1,2benzotiazin-3-karboxamid-l,l-dioxidból és 2-amino-6-klór-pirazinból p-toluolszulfonsav katalizátorral, a 14. példához hasonló módon állítjuk elő. Kitermelés: 68%.
Olvadáspontja: 278-279 °C (bomlik).
16. példa
2-Etil~(6-klór-pirazin~2-il)-4-hidroxi-2H-l,2benzotiazin-3-karboxamid-l,l-dioxid
0,7 g (2 mmól) N-(6-klór-pirazin-2-il)-4-hidroxi 2H-1,2-benzotiazin-3-karboxamid-1,1 -dioxidnak 30 ml metanol és 2,0 ml 1 n nátrium-hidroxid oldat elegyével készült oldatához hozzáadunk 0,94 g (6 mmól) etil-jodidot. A reakcióelegyet 24 óra hosszat keverjük szobahőmérsékleten, majd neutralizáljuk és vákuumban bepároljuk. A bepárlási maradékot oszlopkromatográfiásan tisztítjuk (Merck kovasavgél 60; szemcseméret: 0,2-0,5 mm; eluálószer: kloroform (etanol = 90 : 10), és xilolból való átkristályosítás után 0,35 g (kitermelés: 46%) cím szerinti vegyületet kapunk.
Olvadáspontja: 233-235 ’C (bomlik) xilolból. Nátrium-hidroxid helyett kálium-hidroxidot, nátrium-metilátot vagy kálium-tere. butilátot alkalmazva hasonló kitermeléseket kapunk (40-50% között).
17. példa
N- (6-Klór-pirazin-2-il) -4~hidroxi-2-metil-2H-1,2benzotiazin-3-karboxamid-l ,1 -dioxid
N-(6-Klór-pirazin-2-il)-4-hidroxi-2H-1,2-benzotiazin-3-karboxamid-l,l-dioxidból és metil-jodidból, a 16. példához hasonló módon állítjuk elő. Kitermelés: 64%.
Ha oldószerként etanolt használunk, úgy a kitermelés: 43%.
Olvadáspontja: 278-279 ’C (bomlik) dioxánból.
18. példa
N-(6-Klór-pirazin-2-il) -4-hidroxi-2-metil~2H-l ,2benzotiazin-3-karboxamid-1,1-dioxid etanolamin sója
N-(6-Klór-pirazin-2-il)-4-hidroxi-2-metil-2H1,2-benzotiazin-3-karboxamid-1,1 -dioxid vizes szuszpenziójához hozzáadunk mólekvivalensnyi etanolamint. Az oldatot bepároljuk, és vízből átkristályosítjuk.
Olvadáspontja: 225-226’C (bomlik).
A 18. példához hasonló módon állítjuk elő:
N-(6-Klór-pirazin-2-il)-4-hidroxi-2-metil-2H-1,2benzotiazin-3-karboxamid-1,1 -dioxid kálciumsója Olvadáspontja: 246-248 ’C.
N-(6-Klór-pirazin-2-il)-4-hidroxi-2-metil-2H-1,2be nzotiazin-3-karboxamid-1,1 -dioxid tetrametilammóniumsója
Olvadáspontja: 216’C (bomlik).
N-(6-Klór-pirazin-2-il)-4-hidroxi-2-metil-2H-1,2benzotiazin-3-karboxamid-l,l-dioxid ammóniumsója
Olvadáspontja: 273 ’C (bomlik).
19. példa
N-(6-Klór-pirazin-2-il)-4-hidroxi-2 metil-2H-l 2benzotiazin-3-karboxamid-l ,1-dioxid
a) 4-Hidroxi-2-metil-2H-1,2-benzotiazin-3(p'opoxi-karbonil)-l,l-dioxidból és 2-amino~6-klórpi’azinból, az 1. példához hasonló módon állítjuk elő.
K termelés: 73%.
Olvadáspontja: 278-279 ’C (bomlik).
b) 4-Hidroxi-2-metil-2H-1,2-benzotiazin-3(butoxi-karbonil)-l,l-dioxidból és 2-amino-6-klórpirazinból, az 1. példához hasonló módon állítjuk elő.
Kitermelés: 58%.
O vadáspontja: 278-279 ’C (bomlik).
c) 4-Hidroxi-2-metil-2H-1,2-benzotiazin-3(benzil-oxi-karbonil)-l,l-dioxidból és 2-amino-6klór-pirazinból, az 1. példához hasonló módon állítjuk elő.
Kitermelés: 49%.
Olvadáspontja: 278-279 ’C (bomlik).
Az új (I) általános képletű vegyületek a szokásos gyógyszerkészítményekké feldolgozhatóak. Az egyszeri dózis felnőtteknél 10-100 mg, a napi dózis 20-200 mg.
Példák a gyógyszerkészítményekre:
I. példa
Tabletták, egyenként 25 mg bi-( 6-Klór-pirazin-2-il) -4-hidroxi-2-metil-2H-l ,2benzotiazin-3-karboxamid-l ,1-dioxid hatóanyaggal összetétel:
tabletta tartalmaz:
Hatóanyag 25,0 mg
Kukoricakeményítő 97,0 mg
Polivinil-pirrolidon 175,0 mg
Magnézium-sztearát 3,0 mg
300,0 mg
Előállítási eljárás:
A hatóanyag és a kukoricakeményitő keverékét 14 %-os vizes polivinil-pirrolidon oldattal 1,5 mm lyukbőségű szitán át granuláljuk, 45 ’C-on szárítjuk, majd az előbbi szitán újból átdörzsöljük. Az így kapott granulátumot a magnézium-sztearáttal elkeverjük, és tablettákká préseljük.
Tablettasúly: 300 mg.
Bélyeg: 10 mm, lapos.
-7190 169
II. példa
Drazsék, egyenként 25 mg N-(6-Klór-pirazin-2-il)-4~hidroxi-2-metil~2H-l ,2benzotiazin-3-karboxamid-l ,1-dioxid hatóanyaggal összetétel:
drazsémag tartalmaz:
Hatóanyag 25,0 mg
Kukoricakeményítő 205,0 mg
Zselatin 8,0 mg
Talkum 18,0 mg
Magnézium-sztearát 44,00 mg
300,0 mg
Előállítási eljárás:
A hatóanyag és a kukoricakeményítő keverékét 10%-os vizes zselatin oldattal 1,5 mm lyukbőségű szitán át granuláljuk, 45 ’C-on szárítjuk, majd az előbbi szitán újból átdörzsöljük. Az így kapott granulátumot a talkummal és a magnézium-sztearáttal elkeverjük, és drazsémagokká préseljük. Drazsémagsúly: 300,0 mg.
Bélyeg: 10 mm, domború.
A drazsémagokat az ismert módon bevonattal látjuk el, ami lényegében cukorból és talkumból áll. A kész drazsékat méhviasz segítségével polírozzuk. Drazsésúly: 580 mg.
III. példa
Zselatin kapszulák, egyenként 25 mg N- (6-Klór-pirazin-2-il) -4-hidroxi-2-metil-2H-l ,2benzotiazin-3-karboxamid-l ,1 -dioxid hatóanyaggal összetétel:
zselatin kapszula tartalmaz:
Hatóanyag 25,0 mg
Kukoricakeményitő , 365,0 mg
Aerosil 6,0 mg
Magnézium-sztearát 4,0 mg
400,0 mg
Előállítási eljárás:
A komponenseket alaposan összekeverjük és 1es nagyságú zselatin kapszulákba töltjük. Kapszulatartalom: 400 mg.
IV példa
Kúpok, egyenként 25 mg
N- (6-Klór-pirazin-2-il) -4-hidroxi-2-metil-2H-l ,2benzotiazin-3-karboxamid-1,1-dioxid hatóanyaggal összetétel:
kúp tartalmaz:
Hatóanyag: 25,0 mg
Kúpmassza (például Witepsol W 45) 1725,0 mg
1750,0 mg
Előállítási eljárás:
A finoman elporított hatóanyagot bemerülő homogenizátor segítségével a megolvasztott és 40 °Cra lehűtött kúpmasszába bekeverjük. A masszát 38 ’C-on enyhén előhűtött formákba öntjük.
Kúpsúly: 1,75 g.
V példa
Szuszpenzió, 25 mg'5 ml koncentrációjú N- (6-klór-2-pirazinil J -4-hidroxi-2-metil~2H-l ,2benzotiazin-3-karboxamid-l,1 -dioxid hatóanyaggal összetétel:
Hatóanyag 0,5 g
Dioktil-nátrium-szulfoszukcinát (DONSS) 0,02 g
Benzoesav 0,1 g
Nátrium-ciklamát 0,2 g
Aerosil 1,0 g
Polivinil-pirrolidon 0,1 g
Glicerin 25,0 g
Grapefruit, aroma 0,1 g
Desztillált víz ad 100,0 ml
Előállítási eljárás:
’C-ra melegített vízben egymás után oldjuk fel a DONSS-t, benzoesavat, nátrium-ciklamátot és a polivinil-pirrolidont. A glicerint és az Aerosil-t hozzáadjuk, lehűtjük szobahőmérsékletre, és bemerülő homogenizátor segítségével a finoman elporított hatóanyagot szuszpendáljuk. Végül beadjuk az aromát és vízzel a megadott térfogatra feltöltjük. 5 ml szuszpenzió 25 mg hatóanyagot tartalmaz.
Szabadalmi igénypontok

Claims (6)

1. Eljárás az (I) általános képletű, új 4-hidroxi2H-1,2-benzotiazin-3-karboxamid-1,1 -dioxid-származékok - a képletben Rt jelentése hidrogénatom vagy 6- vagy 7-helyzetű fluor-, klóratom, metilvagy metoxiesoport, és R2 jelentése hidrogénatom, metil-, etil- vagy η-propilcsoport-, és szervetlen vagy szerves bázisokkal képzett sóik előállítására azzal jellemezve, hogy
a) egy (II) általános képletű 4-hidroxi-2H-l,2benzotiazin-1,1 -dioxid-3-karbonsav-származékot a képletben R, és R2 jelentése a fenti, és X nukleofilen kicserélhető csoportot, előnyösen 1-8 szénatomos alkoxicsoportot, összesen 7-10 szénatomos fenil-alkoxicsoportot, fenoxiesoportot, halogénatomot, szabad aminocsoportot, 1-8 szénatomos alkil-aminocsoportot, 3-10 szénatomos cikloalkilaminocsoportot, összesen 7-10 szénatomos fenilalkil-aminocsoportot vagy anilinocsoportot jelent
- (III) képletű 2-amino-6-klór-pirazinnal közömbös, szerves oldószerben vagy a (III) képletű 2-amino-6-klór-pirazin feleslegében 20 ’C és 200 ’C közötti hőmérsékleten reagáltatunk, vagy
b) olyan (I) általános képletű vegyületek előállítására, amelyek képletében Rj jelentése a fenti és R2 metil-, etil- vagy n-propilcsoportot jelent, egy (IV) általános képletű 4-hidroxi-2H-l,2benzotiazin-3-karboxamid-1,1 -dioxid-származékot
- a képletben Rj jelentése a fenti - egy (V) általános képletű alkilhalogeniddel - a képletben Hal halogénatomot és Rn metil-, etil- vagy n-propilcsoportot jelent - bázis jelenlétében 0 ’C és 80 ’C közötti hőmérsékleten reagáltatunk, és kívánt esetben az így kapott (I) általános képletű vegyületet szervetlen vagy szerves bázissal sójává átalakítjuk.
2. Az 1. igénypont szerinti b) eljárás azzal jellemezve, hogy bázisként alkálifém- vagy alkáliföld-81
190 169 fém-hidroxidokat, -karbonátokat, -alkoholátokat vagy tercier aminokat alkalmazunk vizes, alkoholos vagy vizes-alkoholos közegben, vagy alkálifémvagy alkáliföldfém-hidrideket aprotikus szerves oldószerekben; továbbá alkálifém- vagy alkáliföldfém-karbonátok használatánál oldószerként alifás ketonokat is használhatunk.
3. Az 1. igénypont szerinti a) eljárás azzal jellemezve, hogy ha a (II) általános képletű vegyület képletében X amino-, 1-8 szénatomos alkil-amino-,
3-10 szénatomos cikloalkil-amino-, összesen 7-10 szénatomos fenil-alkil-amino- vagy anilinocsoportot jelent, a reakciót xilolban, forrásponti hőmérsékleten végezzük, és a reakcióelegyhez katalitikus mennyiségű p-toluolszulfonsavat adunk.
4. Az l. igénypont szerinti a) vagy b) eljárás
N-(6-klór-pirazin-2-il)-4-hidroxi-2-metil-2H-1,2benzotiazin-3-karboxamid-l,l-dioxid és szervetlen vagy szerves bázisokkal képzett, fiziológiásán elviselhető sói előállítására azzal jellemezve, hogy
a) olyan (II) általános képletű vegyületet, amelynek képletében R, hidrogénatom, R2 metilcsoport és X jelentése a fenti, 2-amino-6-klór-pirazinnal reagáltatunk, vagy
b) olyan (IV) általános képletű vegyületet, amelynek képletében R, hidrogénatom, metil-halogeniddel reagáltatunk, és kívánt esetben a kapott vegyületet szervetlen vagy szerves bázissal sójává átalakítjuk.
5. Az 1. igénypont szerinti a) vagy b) eljárás az (I) általános képletű 4-hidroxi-2H-l,2-benzotiazin3-karboxamid-1,1 -dioxid-származékok nátriumsói előállítására, - a képletben R, és R2 az 1. igénypontban megadott - azzal jellemezve, hogy az 1. igénypont szerinti a) vagy b) eljárással előállított (I) általános képletű vegyületet nátriumsójává átalakítjuk.
6. Eljárás hatóanyagként (I) általános képletű
A-hidroxi-2H-1,2-benzotiazin-3-karboxamid-1,1dioxid-származékot vagy szervetlen vagy szerves bázissal alkotott fiziológiásán elviselhető sóját tartalmazó gyógyszerkészítmények előállítására, azzal jellemezve, hogy az 1. igénypont szerinti a) vagy b) eljárással előállított (I) általános képletű vegyületet - Rj és R2 az 1. igénypontban megadott - vagy sóját a gyógyszerkészítésben szokásos hordozó-, hígító-, töltő- és/vagy egyéb segédanyagokkal együtt gyógyszerkészítménnyé feldolgozzuk.
HU833482A 1982-10-09 1983-10-07 Process for preparing new 4-hydroxy-2h-1,2-benzothiazine-3-carboxamide-1,1-dioxydes HU190169B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19823237473 DE3237473A1 (de) 1982-10-09 1982-10-09 Neue 4-hydroxy-2h-1,2-benzothiazin-3-carboxamid-1,1-dioxide, verfahren zu ihrer herstellung, ihre verwendung und diese verbindungen enthaltende arzneimittel

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT34472A HUT34472A (en) 1985-03-28
HU190169B true HU190169B (en) 1986-08-28

Family

ID=6175330

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU833482A HU190169B (en) 1982-10-09 1983-10-07 Process for preparing new 4-hydroxy-2h-1,2-benzothiazine-3-carboxamide-1,1-dioxydes

Country Status (24)

Country Link
US (1) US4533664A (hu)
EP (1) EP0106214B1 (hu)
JP (1) JPS5988482A (hu)
KR (1) KR840006634A (hu)
AT (1) ATE16807T1 (hu)
AU (1) AU1998683A (hu)
CA (1) CA1207767A (hu)
CS (1) CS236896B2 (hu)
DD (1) DD215549A5 (hu)
DE (2) DE3237473A1 (hu)
DK (1) DK460783A (hu)
ES (2) ES8501393A1 (hu)
FI (1) FI833566A (hu)
GB (1) GB2128190B (hu)
GR (1) GR79010B (hu)
HU (1) HU190169B (hu)
IL (1) IL69931A (hu)
NO (1) NO833665L (hu)
NZ (1) NZ205891A (hu)
PH (1) PH20402A (hu)
PL (1) PL139147B1 (hu)
PT (1) PT77466B (hu)
SU (1) SU1148565A3 (hu)
ZA (1) ZA837500B (hu)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3435843A1 (de) * 1984-09-29 1986-04-03 Gödecke AG, 1000 Berlin Antirheumatisch wirksame suppositorien
US5599811A (en) * 1995-02-21 1997-02-04 Warner-Lambert Company Benzothiazine dioxides as endothelin antagonists
WO2023154412A1 (en) * 2022-02-12 2023-08-17 Miralogx Llc Anti-inflammatory compounds, pharmaceutical compositions, and treatment methods

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3591584A (en) * 1968-08-27 1971-07-06 Pfizer Benzothiazine dioxides
US3891637A (en) * 1974-10-01 1975-06-24 Pfizer Process for the production of carboxamides of oxo-1,2-benzothiazine-1,1-dioxides
DE2756113A1 (de) * 1977-12-16 1979-06-21 Thomae Gmbh Dr K Neue 4-hydroxy-2h-1,2-benzothiazin- 3-carboxamid-1,1-dioxide, verfahren zu ihrer herstellung und diese enthaltende arzneimittel

Also Published As

Publication number Publication date
DK460783A (da) 1984-04-10
CS236896B2 (en) 1985-05-15
EP0106214B1 (de) 1985-12-04
IL69931A (en) 1987-03-31
ATE16807T1 (de) 1985-12-15
PT77466A (de) 1983-11-01
SU1148565A3 (ru) 1985-03-30
DE3361437D1 (en) 1986-01-16
ZA837500B (en) 1985-06-26
ES526332A0 (es) 1984-11-16
KR840006634A (ko) 1984-12-01
ES531402A0 (es) 1984-12-16
DE3237473A1 (de) 1984-04-12
GR79010B (hu) 1984-10-02
EP0106214A1 (de) 1984-04-25
GB2128190A (en) 1984-04-26
HUT34472A (en) 1985-03-28
GB2128190B (en) 1986-07-02
NZ205891A (en) 1986-02-21
DK460783D0 (da) 1983-10-06
PL139147B1 (en) 1986-12-31
ES8502115A1 (es) 1984-12-16
US4533664A (en) 1985-08-06
FI833566A0 (fi) 1983-10-03
AU1998683A (en) 1984-04-12
DD215549A5 (de) 1984-11-14
CA1207767A (en) 1986-07-15
NO833665L (no) 1984-04-10
JPS5988482A (ja) 1984-05-22
IL69931A0 (en) 1984-01-31
FI833566A (fi) 1984-04-10
PT77466B (de) 1986-05-07
GB8326876D0 (en) 1983-11-09
PH20402A (en) 1986-12-12
PL244080A1 (en) 1985-01-16
ES8501393A1 (es) 1984-11-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0553191B1 (en) Pyridine and pyridine n-oxide derivatives of diarylmethyl- piperidines or piperazines, compositions and use thereof
CA1146555A (en) 2-alkoxyphenyl-imidazo[4,5-b]pyridines, their preparation and their use as pharmaceuticals
JPH0314811B2 (hu)
JPS63122675A (ja) 抗潰瘍剤として活性な新規ベンズイミダゾール誘導体
JP2008501775A (ja) オキシトシン拮抗剤としての置換トリアゾール誘導体
SE440352B (sv) 4-(kinolinylaminobensoyl)piperaziner
KR900003650B1 (ko) (1h-테트라졸-5-일)-2(1h)-퀴놀리논, 나프티리디논 및 그의 제조방법
US3681360A (en) Antiviral substituted acridanones
HU190169B (en) Process for preparing new 4-hydroxy-2h-1,2-benzothiazine-3-carboxamide-1,1-dioxydes
JP2000508299A (ja) 抗ウイルス作用を有する置換キノリン誘導体
JP3199736B2 (ja) アミノアルキル置換された2−アミノ−5−メルカプトチアジアゾール、その製造及び使用
JPH0377867A (ja) 新規オキサゾロピリジン誘導体
US5641787A (en) Indole derivatives as dopamine D4 antagonists
GB2119382A (en) Benzoxazinones
US4748280A (en) Certain chlorination process for preparing 2-chloro-1,1,1-(C1 -C6)
US4137313A (en) 2,5-Dihydro-1,2-thiazino(5,6-b)indole-3-carboxamide-1,1-dioxides and salts thereof
JP3262794B2 (ja) アミノアルキル置換された5−メルカプトチアゾール、その製造及び使用
JPS5846068A (ja) スルホニル尿素およびその製法
CA1282411C (en) 1,4,5,6,7,8-hexahydroquinoline compounds
US3133933A (en) Certain
JPH06271568A (ja) 7−フェニルピペラジニルキノリン−3−カルボン酸誘導体
WO1992020666A1 (en) Benzothiadiazine derivative
IL95091A (en) History of 3,4-dihydro-6,8-similar acid H-6H2-pyrimido, B-1 [] 1,3 [] 2H HTZHI-7 carboxylic acid, preparation and pharmaceutical preparations
IE920518A1 (en) Oxazinobenzazole compounds
US4723010A (en) Process for preparing chloromethyl thiazoles or oxazoles, and intermediates for use therein