HU189526B - Process for preparing 1,4:3,6-dianhydro-d-glucitol-5-nitrate /isosorbide-5-nitrate/ - Google Patents

Process for preparing 1,4:3,6-dianhydro-d-glucitol-5-nitrate /isosorbide-5-nitrate/ Download PDF

Info

Publication number
HU189526B
HU189526B HU812216A HU221681A HU189526B HU 189526 B HU189526 B HU 189526B HU 812216 A HU812216 A HU 812216A HU 221681 A HU221681 A HU 221681A HU 189526 B HU189526 B HU 189526B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
dianhydro
glucitol
nitrate
acetate
mixture
Prior art date
Application number
HU812216A
Other languages
English (en)
Inventor
Einhart Kiegel
Karl Lauer
Original Assignee
Boehringer Mannheim Gmbh,De
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=6108470&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=HU189526(B) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Boehringer Mannheim Gmbh,De filed Critical Boehringer Mannheim Gmbh,De
Publication of HU189526B publication Critical patent/HU189526B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D493/00Heterocyclic compounds containing oxygen atoms as the only ring hetero atoms in the condensed system
    • C07D493/02Heterocyclic compounds containing oxygen atoms as the only ring hetero atoms in the condensed system in which the condensed system contains two hetero rings
    • C07D493/04Ortho-condensed systems

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Heterocyclic Carbon Compounds Containing A Hetero Ring Having Oxygen Or Sulfur (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Medicines Containing Antibodies Or Antigens For Use As Internal Diagnostic Agents (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Description

Λ találmány 1,4:3,6-dianhídro-D-glucit-5-nitrát (izoszorbid-5-nilrát) nagyipari és gazdaságos, új előállítási eljárására vonatkozik. Ez a vegyűlet a szívkoszorú-betegségek, például Angina pectoris kezelésére alkalmazható gyógyszerkészítmények alakjában.
Az irodalomból egy sor eljárás ismeretes e vegyüld előállítására. Ezek az eljárások négy alapelv szerint osztályozhatók:
a) Izoszorbid közvetlen nitrálása, amely a Pholochem., Photobiol. 4, 657 (1965) folyóiratban és a 2 221 080 számú NSZK-beli nyilvánosságrahozatali iratban van leírva. Ez a módszer rossz kitermeléssel izoszorbid-2-nitrát és izoszorbid-5-nitrát elegyéhez vezet, amelyeket azután költséges és időtrabló eljárással kell egymástól elválasztani. Ezenkívül fennáll annak a veszélye, hogy robbanékony izoszorbid-2,5-dinitrát is keletkezik ezekkel együtt („nitrálás”-on itt és a következőkben salétromsavészter képződését értjük).
b) Ez okból az Org. Magn. Resonance 3, 693 (1971) és a Can. J. Chem. 45, 2192 (1967) folyóiratokban ismertetett eljárás, amelyeknél először izoszorbid-2,5-dinitrátot állítanak elő és ezt követően ezt parciálisán hidrolizálják, szintén nem alkalmas nagyüzemi előállításra.
c) A 2 903 927. sz. NSZK-beli nyilvánosságrahozatali iratban olyan eljárást írnak le a két izomer izoszorbidmononitrát előállítására, amelynél izomannidból indulnak ki. A kiindulási anyagot először tozilkloriddal izomannid-2-toziláttá észterezik, amelyet ezután (például) káliumbenzoáttal SN2-reakcióban Walden-féle inverzió közben izosz.orbid-2-benzoáttá alakítanak át. A szabad hidroxilcsoportot NHOj-mal nitrálják, a benzoilcsoportot parciális elszappanosítással lehasítják és így az izoszorbid-5-nitrátot kapják. Hátrányos ennél az eljárásnál az, hogy különböző - csak nagy fáradsággal - regenerálható oldószer- és extrahálószerelegyek keletkeznek, továbbá egy kitermelést csökkentő negyedik lépést és egy bonyolult tisztítási műveletet kell beiktatni, különösen az utolsó lépésben. Különösen a keletkező oldószerelegyek és a költséges tisztító lépések gátolják ennek az eljárásnak a nagyüzemi alkalmazását.
d) Néhányat a c) pontnál említett hátrányok közül ki lehet küszöbölni azzal, hogy izomannid helyett izoszorbidból indulnak ki. Ilyen eljárás van leírva a 2,751.934. számú NSZK-beli nyilvánosságrahozatali iratban, valamint a megfelelő 4,065.488 számú amerikai szabadalmi leírásban. Ennél az eljárásnál először egy rövidszénláncú alkánsavanhidriddel vagy rövidszénláncú alkánsavkloriddal vagy -bromiddal, különösen ecetsavanhidriddel, az izoszorbidot észterezik, amelynek során izoszorbidból, izoszorbid-2-acilátból, izoszorbid-5-acilátból és izoszorbid-2,5-diacilátból álló elegyet kapnak. Egy második lépésben extrakció útján kivonják az izoszorbidot az elegyből annak érdekében, hogy az ezt kővető nítrálásnál a robbanásveszélyes izoszorbid-2,5-dinitrát képződését megakadályozzák. A harmadik lépésben azután az izoszorbid-2acilátból, izoszorbid-5-acilátból és izoszorbid-2,5diacilátból álló elegyet salétromsavval nitrálják és a kapott, izoszorbid-2-acilát-5-nitrátból, izoszor26 2 bid-5-acilát-2-nitrátból és izoszorbid-2,5-diacilátból álló elegyet parciálisán hidrolizáljuk. Ily módon izoszorbid-2-nitrátbóI és izoszorbid-5-nítrátból, valamint izoszorbidból álló elegyet kapnak. Végül alkalmas oldószerekből való kikristályosítás útján az izoszorbid-2-nitrátot elkülönítik. Az izoszorbid5-nitrát ennél az eljárásnál nyilvánvalóan csak alárendelt szerepet tölt be.
A találmány feladata tehát olyan új eljárás kidolgozása volt, amelynek a segítségével egyszerűen és nagyüzemi méretekben gazdaságosan lehet izoszorbid-5-nitrátot előállítani. Az eljárás kidolgozásánál súlyt helyeztünk arra, hogy elkerüljük többé már fel nem dolgozható, komplex oldószerelegyek keletkezését, mivel ilyen elegyek megsemmisítése nehézségekkel jár és ezáltal környezetszennyező problémák jelentkeznek.
A találmány szerinti, l,4:3,6-dianhidro-D-glucit5-nitrát előállítására vonatkozó eljárás során
1. 1,4:3,6-dianhidro-D-glucitot 0,5-1,5 mólegyenérték ecetsavanhidriddel acetilezünk piridinben és a reakcióelegyből l,4:3,6-dianhidro-D-glucit-2acetátot különítünk el,
2. ezt salétromsavval l,4:3,6-dianhidro-D-glucit2-acetát-5-nitráttá nitráljuk és
3. az így kapott terméket szervetlen bázissal l,4:3,6-dianhidro-D-glucit-5-nitráttá hidrolizáljuk.
A találmány szerinti eljárást az jellemzi, hogy az
1. lépésben valamely inért, vízzel nem elegyedő oldószerből és - savakceptorként és katalizátorként - bázisos oldószerből álló elegyben, 0 és 80 °C közötti hőmérsékleten acetilezünk és a 2. lépés szerinti reakció előtt az elegyből az. át nem alakult 1,4:3,6-dianhidro-D-glucitot és a bázisos oldószert vízzel, illetve vizes savval végzett mosással elkülönítjük és az inért oldószert desztillálássál eltávolítjuk, valamint a reakció során a reakcióelegybcn keletkezett l,4:3,6-dianhidro-D-glucit-2,5-diaeetát mennyiségét az l,4:3,6-dianhidro-D-glucit-2acetáthoz viszonyítva legalább 1:0,3 arányra csökkentjük szűréssel és a
2. lépésben az 1. eljáráslépésben kapott acetáikeveréket az l,4:3,6-dianhidro-D-glucit-2-acetát elkülönítése nélkül nitráljuk és az l,4:3,6-dianhidroD-glucit-2-acetát-5-nitrátot a nitráló savnak vízzel való hígítása útján kicsapva, majd leszűrve, elkülönítjük.
Különösen meglepő, hogy az 1. lépésben megfelelő bázikus körülmények között olyan elegyet kapunk, amelyben az l,4:3,6-dianhidro-D-glucit-2acetát és az l,4:3,6-dianhidro-D-glueit-5-aeetát aránya nagyobb, mint 1:1, vagyis több 2-acetátszármazék keletkezik.
Vízzel nem elegyedő, inért oldószerek alatt itt olyanokat értünk, amelyek maguk nem avatkoznak be a reakciómenetbe. Ilyen oldószerek például a metilénklorid, kloroform, benzol, toluol vagy a ciklohexán. Különösen előnyös a metilénklorid.
A találmány szerinti eljárás során felhasználásra kerülő bázikus oldószerek például a piridin, trietilamin vagy a pikolin, különösen a piridin.
Egy előnyös kiviteli formában a találmány szerinti eljárást úgy valósítjuk meg, hogy az 1. lépésben az 1,4:3,6-dianhidro-D-glucitol 0,5 1,5 mólegyenértéknyi ecetsavanhidriddel reagáltatjuk me-21
189 526 tilénklorid és piridin elegyében és a 2. lépésbeli reakció előtt a piridint kénsavval való mosással, a nem reagált l,4:3,6-dianhidro-D-glucitot vízzel való mosással, a metilénkloridot desztillálással és az l,4:3,6-dianhidro-D-glucit-2,5-diacetátot kicsapás után szűréssel távolitjuk el, amelynek során az l,4:3,6-dianhidro-D-gÍucit-2,5-diacetátot oly módon csapjuk ki, hogy beoltjuk, azaz kevés, kristályos, tiszta diaeetátot adunk a betöményített termékelegyhez.
Ennél a munkamódszernél egyszerű, nagyüzemi úton végrehajtható műveletekkel
- a két oldószert, az átalakulatlan anyagot, valamint a keletkezett mellékterméket visszakapjuk,
- az 1. nitráló lépésbe a két érdeklődésre számottartó monoacetátot a diacetáttól elkülönítve viszszük be és ezzel
- a nehezen elválasztható oldószerelegyek képződését elkerüljük.
A visszanyert 1,4:3,6-dianhidro-D-glueit-2,5diacetátot egy továbbá előnyös megvalósítási mód során H ’ -formájú ioncserélőn való átszürés útján l,4:3,6-dianhidro-D-glucittá visszaalakítjuk és ismét felhasználjuk az eljárás folyamán, amely jelentős gazdasági előnyt jelent.
Különösen meglepőnek kell tekintenünk azt, hogy az 1. lépésben a nitrálás elvégzése után lehetőség van arra, hogy a nitrálósavnak vízzel való hígítása után a kívánt l,4:3,6-dianhidro-D-glucit-2acetát-5-nitrátot nagy tisztaságban kicsapjuk és az l,4:3,6-dianhidro-5-acetát-2-nitrát mellékterméktől szűréssel elkülönítjük.
Az ily módon elkülönített l,4:3,6-dianhidro-Dglucit helyzeti izomer-származékokat hidrolízissel közel kvantitatív mennyiségben a kívánt 1,4:3,6-dianhidro-D-glucit-5-nitráttá, illetve melléktermékként keletkező l,4:3,6-dianhidro-D-glucit-2-nitráttá alakíthatunk át.
A találmány szerinti eljárást a következőkben példa segítségével közelebbről is bemutatjuk. A példa egy lehetséges eljárásváltozatot ír le, de a találmány köre nem korlátozódik csupán a leírtakra.
Példa
I. lépés
1,4:3,6-dianhidro-D-gIucit acetilezése
4,68 kg izoszorbidot, 3,45 liter piridint és 80 liter metilénkloridot elegyítünk és az elegyet szobahőmérsékleten addig keverjük, ameddig oldatot nem kapunk. Ezután 3,80 liter ecetsavanhidridet adunk az elegyhez, amikor is észrevehető színváltozás nem lép fel. A reakcióelegyet szobahőmérsékleten állni hagyjuk, majd ezt követően gázkromatográfiásán vizsgáljuk. A vizsgálat azt mutatja, hogy az elegy összetétele a következő: 50,2% l,4:3,6-dianhidroD-glucit-2-acetát, 6,3% l,4:3,6-dianhidro-Dglucit-5-acetát, 30,3% l,4:3,6-dianhidro-D-glucit2,5-diacetát és 12,6% l,4:3,6-dianhidro-D-glucit. A metilénkloridos fázist ezt követően hígított kénsavval extraháljuk (1,16 liter tömény kénsav 3,30 kg jégben). A kénsavas fázis elkülönítése után a metilénkloridos fázist még kétszer mossuk
1,10-1,10 liter jeges vízzel. A mosóvíz 1,4.3,6-dianhidro-D-glucitot tartalmaz, amelyet - ahogy később leírjuk - a diacetáttal együtt feldolgozunk. A metilénkloridos fázist 50 °C-on és 400 Torr nyomáson sziruppá betöményítjük, miközben a desztilláció vége felé a fürdőhömérsékletet 2 óra hosszat 70 rC-on tartjuk és teljes vízsugárszivattyúval létesített vákuumot alkalmazunk annak érdekében, hogy az ecetsav és a piridin nyomait leválasszuk. Ily módon 5,5 kg termékelegyet kapunk, amelynek az összetétele gázkromatográfiás elemzés alapján a következő: 54,2% l,4:3,6-dianhidro-D-glucit-2acetát, 6,2% l,4:3,6-dianhidro-D-glucit-5-acetát, 37,4% l,4:3,6-dianhidro-D-glucit-2,5-diacetát és 1,7% l,4:3,6-dianhidro-D-glucit. Az l,4:3,6-dianhidro-D-glucitot a metilénklorid eltávolítása előtt vízzel való további mosással csökkenthetjük. A kapott termékelegyhez 3,5 liter jeges vizet adunk és alapos keverés után az elegyet diacetáttal beoltjuk. Az elegyet 0-5 °C-on éjszakán át állni hagyjuk, eközben a diacetát nagy része (1 kg) kikristályosodik. A kristályos anyagot leszívatással elkülönítjük és 0,5 liter jeges vízzel mossuk. A mosóvizet az eredeti szűrlettel egyesítjük és az egyesített szűrleteket vákuumban sülyállandóságig betöményítjük. Ily módon 4,1 kg vízmentes acetátelegyet kapunk, amelynek összetétele gázkromatográfiás elemzés alapján a következő: 67,2% l,4:3,6-dianhidro-Dglucit-2-acetát, 7,7% l,4:3,6-dianhidro-D-glucit-5acetát,21,6% l,4:3,6-dianhidro-D-glucit-2,5-diacetát és 1,3% l,4:3,6-dianhidro-D-glucit.
Az elkülönített diaeetátot az l,4:3,6-dianhidroglucitot tartalmazó mosóvízzel egyesítjük, vízzel 5 literre feltöltjük és 90 °C-on feloldjuk. Az oldatot 90 °C-on egy H +-formájú kationcserélő oszlopon engedjük át 2 órás tartózkodási idő mellett (az ioncserélő például egy SP 112). Az eluátumot világossárga sziruppá (1 kg) betöményítjük, amely tiszta l,4:3,6-dianhidro-D-glucitból áll és állás közben kikristályosodik.
A fenti eljárás szerint kapott kénsavas piridin kivonathoz 7,5 liter hígított nátrium-hidroxidot (2,5 liter tömény NaOH 5 liter vízben) adunk, ekkor az elegy pH-ja 7-8 értékű lesz. A piridin felső fázisként kiválik, amelyet elkülönítünk, szemcsés NaOH felett (0,7 kg) szárítunk és ezt követően desztillálunk.
2. lépés
1,4:3,6~dianhidro-D~glucil-2-aceiéttd' miién
5, l liter jégecetből és 4,8 liter ecetsavanhidridböl álló elegyet jeges fürdőben (- 5 °C) + 2 °C-ra lehűtünk . Az elegybe legfeljebb + 6 ’C belső hőmérséklet mellett 1,08 liter tömény salétromsavat csepegtetünk be. A nitráló elegyet 5 percig +4 “C-os belső hőmérsékleten keverjük és utána körülbelül l/2-l óra leforgása alatt 3,84 kg, az 1. lépésből származó acetátelegy 7,6 liter jégecettel készített oldatát adjuk hozzá 0 ’C és + 4 ’C közötti belső hőmérsékleten. Ezután 2,6 liter jégecettel utánöblítjük, egy óra hosszat hütőfürdöben (- 2 ’C) keverjük és 145 liter vízzel hígítjuk. Ekkor az l,4:3,6-dianhidro-Dglucit-2-acetát-5-nitrát azonnal kikristályosodik.
189 526
Az elegyet éjszakán át 0 °C-on keverjük, utána a kristályos anyagot leszívatással elkülönítjük és így
3,1 kg közel tiszta terméket kapunk. Ezt a terméket minden további tisztítás nélkül a következő lépésben közvetlenül felhasználjuk.
3. lépés
1,4:3,6-dianliidro-D-glucit-5-nitrát
3,1 kg (a 2. lépésből származó) l,4:3,6-dianhidro-I)-glucit-2-acetát-5-nitrátot 24 liter vízben s/uszpendálunk szobahőmérsékleten. Egy 10 és 12 közötti pH-érték betartása mellett 530 ml 40%-os nátriumhidroxid-oldatot adunk a szuszpenzióhoz. Az elszappanosodás befejeződését arról ismerjük fel, hogy a pH-érték már nem csökken, az összes anyag feloldódott és a vékonyrétegkromatográfiás vizsgálat (futtatószer MeOH/MeCl2 4/96; detektálás kénsavas difenilamin-oldattal) azt mutatja, hogy nincs már jelen kiindulási anyag. A reakcióelegy pH-ját 10 ml tömény kénsavval 6,8-7 értékre állítjuk be és utána hozzáadunk 8,7 kg nátriumkloridot. Eközben az l,4:3,6-dianhidro-D-glucit-5nitrát voluminózus csapadék alakjában kiválik, amelyet egyszer 12 liter és kétszer 8-8 liter MeCl2vel extrahálunk. Az egyesített metilénkloridos kivonatokat vízmentes nátriumszulfát felett szárítjuk és betöményítjük. A keletkező üvegszerű maradékot 28 liter benzinben (forráspont 40-60 °C) szobahőmérsékleten keverjük, eközben a termék kikristályosodik és porszerü anyagként kapjuk. A terméket leszívatással elkülönítjük és szobahőmérsékleten szárítjuk. Kitermelés: 1,815 kg [a kiindulási anyagra (3,1 kg I,4:3,6-dianhidro-D-glucit-2acetát-5-nitrátra) vonatkoztatva]
Op.: 92-96 ’C.
[u]” = + 174,9 (c = 1, MeOH-ban).
Vékonyrétegkromatográfia: (MeOH/MeCl2 4/96; ligroin-éter-jégecet) kovasavgél-lemezen egységes HPLC: 100%-os.
Figyelembe kell venni azt, hogy a kristályos, száraz l,4:3,6-dianhidro-D-glucit-5-nitrátot a robbanóanyagok osztályába kell sorolni, ezért a megfelelő biztonsági rendszabályok figyelembevételével kell vele bánni. A gyakorlatban - és ez érvényes a tonnákban való előállítás esetére is - nem szükséges az előbb leírt kristályos formában elkülöníteni, hanem oldala alakjában valamely inért hordozóra permetezzük, és így érzéketlenített (vagyis már nem veszélyes) formát állítunk elő. Ilyen célra számos olyan anyag alkalmazható, amely farmakológiailag elviselhető és tablettákká való sajtolásnál stabil.
Nagyiparilag előnyösen a következő módon járunk el:
A 3. lépésben említett üvegszerű maradékot acetonban oldjuk és az acetonos oldatot ezután laktózra rápermetezzük. Szárítás után úgynevezett „flegmatizált” (érzéketlenített) masszát kapunk, amely egy rész l,4:3,6-dianhidro-D-glucit-5-nitrátból és négy rész laktózból áll. Ilyen veszélytelen formában kerül a termék továbbfeldolgozásra, például tablettákat készítünk belőle. Magától értetődik természetesen, hogy a flegmatizált massza előállításához más alkalmas segédanyagok is felhasználhatók.

Claims (3)

15 1. Eljárás l,4:3,6-dianhidro-D-glucit-5-nitrát előállítására, amelynek során
1. l,4:3,6-dianhidro-D-glucitot 0,5-1,5 mólegyenérték ecetsavanhidriddel acetilezünk piridinben és reakcióelegyből l,4:3,6-dianhidro-D-glucit20 2-acetátot különítünk el,
2. ezt salétromsavval l,4:3,6-dianhidro-D-glucit-2-acetát-5-nitráttá nitráljuk és
3. az így kapott terméket szervetlen bázissal
1,4-3,6-dianhidro-D-glucit-5-nitráttá hidrolizál25 juk, azzal jellemezve, hogy
1. lépésben valamely inért, vízzel nem elegyedő oldószerből és - savakceptorként és katalizátorként - bázisos oldószerből álló elegyben, 0 és 80 ’C közötti hőmérsékleten acetilezünk és a 2. lépés szerinti reakció előtt az elegyből az át nem alakult l,4:3,6-dianhidro-D-glucitot és a bázisos oldószert vízzel, illetve vizes savval végzett mosással elkülönítjük és az inért oldószert desztillálással eltávolítjuk, valamint a reakció során a reakcióelegyben 35 keletkezett l,4:3,6-dianhidro-D-glucit-2,5-diacetát mennyiségét az l,4:3,6-dianhidro-D-glucit-2acetáthoz viszonyítva legalább 1 ;0,3 arányra csökkentjük és a 40 2. lépésben az 1. eljáráslépésben kapott acetátkeveréket az I,4:3,6-dianhidro-D-glucit-2-acetát elkülönítése nélkül nitráljuk és az l,4:3,6-dianhidroD-glucit-2-acetát-5-nitrátot a nitráló savnak vízzel való hígítása útján kicsapva, majd leszűrve, elkülö45 nítjük, mimellett kívánt esetben az elkülönített 1,4:3,6-dianhidro-D-glucit-2,5-diacetátot H ' formájú ioncserélőn keresztül való szűréssel visszaalakítjuk l,4:3,6-dianhidro-D-glucittá és visszavezetjük az eljárásba.
50 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az 1. lépésnél metilénkloridból és piridinből képezett elegyben dolgozunk.
3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzaljellemezve, hogy az l,4:3,6-dianhidro-D-glucit-2,5-diacetát
55 kicsapását beoltással végezzük.
HU812216A 1980-07-30 1981-07-29 Process for preparing 1,4:3,6-dianhydro-d-glucitol-5-nitrate /isosorbide-5-nitrate/ HU189526B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE3028873A DE3028873C2 (de) 1980-07-30 1980-07-30 Verfahren zur Herstellung von 1,4 zu 3,6-Dianhydro-D-glucit-5-nitrat (Isosorbid-5-nitrat)

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU189526B true HU189526B (en) 1986-07-28

Family

ID=6108470

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU812216A HU189526B (en) 1980-07-30 1981-07-29 Process for preparing 1,4:3,6-dianhydro-d-glucitol-5-nitrate /isosorbide-5-nitrate/

Country Status (12)

Country Link
US (1) US4431829A (hu)
EP (1) EP0045076B1 (hu)
JP (1) JPS5753489A (hu)
AT (1) ATE4458T1 (hu)
CA (1) CA1196631A (hu)
CS (1) CS228147B2 (hu)
DD (1) DD201597A5 (hu)
DE (2) DE3028873C2 (hu)
ES (1) ES8205805A1 (hu)
FI (1) FI76344C (hu)
HU (1) HU189526B (hu)
IL (1) IL63464A (hu)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3102947A1 (de) * 1981-01-29 1982-09-02 Heinrich Mack Nachf., 7918 Illertissen Verfahren zur herstellung von isosorbid-5-nitrat
DE3117612A1 (de) * 1981-05-05 1982-11-25 Cassella Ag, 6000 Frankfurt Verfahren zur herstellung von isosorbid-5-nitrat
DE3124410A1 (de) * 1981-06-22 1983-01-05 Heinrich Mack Nachf., 7918 Illertissen Verfahren zur herstellung von isosorbid-2-nitrat
DE3128102A1 (de) * 1981-07-16 1983-02-03 Cassella Ag, 6000 Frankfurt Verfahren zur herstellung von isosorbid-2-acylaten
JPS5818385A (ja) * 1981-07-27 1983-02-02 Toa Eiyou Kagaku Kogyo Kk イソソルビド−5−ニトレ−トの製造法
DE3229412A1 (de) * 1982-08-06 1984-02-09 Bayer Ag, 5090 Leverkusen Verfahren zur herstellung von dianhydrohexitol-gemischen aus hexitolen, dianhydro-idit enthaltende dianhydro-hexitol-gemischen und ihre verwendung zur herstellung von polymeren
DE4410997A1 (de) * 1994-03-30 1995-10-26 Isis Pharma Gmbh Pharmazeutische Zubereitungen und Arzneistoffe zur Prävention und Behandlung endothelialer Dysfunktionen
DE19726812A1 (de) * 1997-06-25 1999-01-07 Isis Pharma Gmbh Neue Derivate des Pentaerythrits, deren Herstellung und Verwendung sowie Intermediate zur Synthese derselben
DE102008050597A1 (de) 2008-10-09 2010-04-15 Actavis Deutschland Gmbh & Co. Kg Pharmazeutische Zubereitungen zur Anwendung in einem Verfahren zur therapeutischen Behandlung von Hörsturz
US10023586B2 (en) * 2013-12-19 2018-07-17 Archer Daniels Midland Company Enhanced regio-selectivity in glycol acylation

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3886186A (en) * 1971-04-29 1975-05-27 American Home Prod Mononitrate esters of 1,4:3,6-dianhydro-d-glucitol
US4065488A (en) * 1977-02-24 1977-12-27 American Home Products Corporation Process for preparing 1,4:3,6-dianhydro-D-glucitol 2-nitrate
DE2903927C2 (de) * 1979-02-02 1981-03-12 Sanol Schwarz-Monheim Gmbh, 4019 Monheim Verfahren zur selektiven Herstellung von Isosorbid-5-nitrat

Also Published As

Publication number Publication date
JPS5753489A (en) 1982-03-30
DE3028873C2 (de) 1983-10-27
FI76344B (fi) 1988-06-30
DD201597A5 (de) 1983-07-27
FI76344C (fi) 1988-10-10
ES504449A0 (es) 1982-08-16
CA1196631A (en) 1985-11-12
IL63464A (en) 1985-02-28
EP0045076A1 (de) 1982-02-03
ES8205805A1 (es) 1982-08-16
JPH0250908B2 (hu) 1990-11-05
DE3160767D1 (en) 1983-09-22
FI812374L (fi) 1982-01-31
DE3028873A1 (de) 1982-02-11
CS228147B2 (en) 1984-05-14
EP0045076B1 (de) 1983-08-17
IL63464A0 (en) 1981-10-30
ATE4458T1 (de) 1983-09-15
US4431829A (en) 1984-02-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN111153818B (zh) 一种制备抗病毒药物达菲中间体叔丁胺衍生物i的方法
HU189526B (en) Process for preparing 1,4:3,6-dianhydro-d-glucitol-5-nitrate /isosorbide-5-nitrate/
EP0594099B1 (en) Process for the purification of crude clavulanic acid
US20010036940A1 (en) Process for the production of clavulanic acid salts
EP0717744B1 (en) A process for the preparation of 9-(2-hydroxy)-ethoxymethyl-guanine
CN112645833A (zh) 一种(s)-2,6-二氨基-5-氧己酸的合成方法
US5654446A (en) Process for the preparation of dihydroartemisinin hemisuccinate
WO2008087667A1 (en) Preparative process for artesunate from artemisinin
CN115785181A (zh) 一锅法制备莫匹拉韦中间体的方法
US3632607A (en) Process for purifying kalafungin
US4375432A (en) Method of preparing vincristine
EP0481118B1 (en) A method for producing butyl 3'-(1H-tetrazol-5-yl) oxanilate
US4985575A (en) Process for preparing optically active tetrahydro-2-furoic acid
GB1597428A (en) Manufacture of pyridoxin
US4144239A (en) Manufacture of pyridoxin
US7060838B2 (en) Industrial process for the synthesis of isobutyl methyl 1,4-dihydro-2,6-dimethyl-4-(2-nitrophenyl)-3,5-pyridine dicarboxylate (nisoldipine)
KR0137810B1 (ko) 리파마이신 유도체의 제조방법
US4338259A (en) Alpha-halogeno-beta-aminopropionitriles or the mineral acid salts thereof, and processes for production thereof
US6906039B2 (en) Process for preparation of erythromycin compounds
JPH06104670B2 (ja) 化学化合物の新規製法
US6235775B1 (en) Acetone adduct of fungicidal V-28-3M
JP3173850B2 (ja) 光学活性イノシトール誘導体の製造法
EP0118934A1 (en) Optically active alpha-azido-p-hydroxyphenylacetic acid and its salts, and the preparation thereof
JPS5918392B2 (ja) 5−ヒドロキシトリプトフアン骨格を有する化合物の製造方法
HU188231B (en) Process for producing alpha-6-desoxy-5-hydroxi-tetracycline-hiclate

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628