HU188335B - Process for preparing optically active derivatives of cyclopropane-carboxylic acid - Google Patents
Process for preparing optically active derivatives of cyclopropane-carboxylic acid Download PDFInfo
- Publication number
- HU188335B HU188335B HU823789A HU378982A HU188335B HU 188335 B HU188335 B HU 188335B HU 823789 A HU823789 A HU 823789A HU 378982 A HU378982 A HU 378982A HU 188335 B HU188335 B HU 188335B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- trans
- trichloroethyl
- acid
- formamido
- chloroform
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07C—ACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
- C07C51/00—Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides
- C07C51/42—Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives
- C07C51/487—Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives by treatment giving rise to chemical modification
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- General Chemical & Material Sciences (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
- Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
Description
Találmányunk tárgya eljárás olyan transz-vinil-ciklopropánkarbonsav enantiomerek előállítására, amelyeknek (I) általános képletében R jelentése metilcsoport vagy klóratom, a racém transz-vegyület, vagy a racém cisz-transz-elegy rezolválásával. A rezolválást oly módon végezzük, hogy rezolváló ágensként (+)- vagy (-)-N-(lformamido-2,23-triklór-etil)-piperazint használunk poláros oldószerben, majd a kristályosodó (+)-transz-karbonsav (—)-rezolváló ágenssel vagy a (—)-transz-karbonsav (+)-rezolváló ágenssel képzett sóját az anyalúgtól szűréssel elkülönítjük, és ezután az enantiomereket az anyahíg, illetve a szűréssel elkülönített, majd vízben szuszpendált sók savanyításával és oldószeres extrakcióját követő bepárlással kinyerjük.
R jelentése ebben a leírásban mindig a fenti, ezért nem ismételjük.
Előnyösen úgy járunk el, hogy oldószerként vizes közeget alkalmazunk és a rezolválást bázikus tartományban, előnyösen 8—8,5 közötti pH-értéknél végezzük és adott esetben a raccmát vizes oldatát bázissal, a rezolváló ágensét savval készítjük el és ezeket az oldatokat egyesítjük. A rezolváló ágenst a megfelelő transz enantioinerrel legfeljebb ekvivalens mennyiségben célszerű alkalmazni.
Az (I) általános képletű savenantiomerek eltérő biológiai sajátságú származékainak előállításához szükséges a lehetséges optikai izomerek elválasztása, illetve előállítása. A származékokat a különféle 1,3-cisz- és transzizomerek rezolválásával együtt kapott enantiomerek felhasználásával állítják elő. A különféle szintézisek során a racém karbonsavak cisz- és transz-izomereinek az elegye keletkezik.
A cisz- és a transz-izomerek aránya általában a transzzomer javára kedvezőbb. Ismeretesek az enantiomerek dőállrtására olyan eljárások, amelyek a racém transzkarbonsavakból indulnak ki, de ekkor előzőleg a racém cisz- és transz-karbonsavak elválasztása szükséges.
A 158 498. sz. magyar és az 1 220 160. sz. EK-beli szabadalmi leírás szerint a (±)-2,2-dimctil-3-izobutcnil1,3-transz-ciklopropán-l-karbonsavat a D(-)-treo-l -p(nitro-fenil)-2-(dimetil-amino-propán)-l,3-diol felhasználásával metanolos közegben rezolválják és kapott kristályos diasztereomer sót — amely a (+)-karbonsavat tartalmazza — izopropil-éteres szuszpendálás után szárítják, majd izopropil-éterípctroléter elegyből kristályosítják.
Á 1 300 840. sz. EK-beli szabadalmi leírás, illetve az Agr. Bioi. Chem. 35, 1984 (1971) közlemény szerint a karbonsavrezolválást metanolban L-lizinnel végzik és zkkor is a (+)-karbonsavat tartalmazó disztereomer kristályosodik ki a reakcióelegyből.
A 3 842 125. sz. USA-beli és az. 1 359 968. sz. EKbeli, valamint a 2 300 325. sz. NSZK-beli szabadalmi leírások szerint a racém transz-karbonsavat rezolválják etanolos oldatban (-J-a-(l-naftil)-etil-aminnal, majd a (+)-karbonsavat tartalmazó diasztereomer sót etanolból átkristályosítják.
Az 1 178 423. sz. EK-beli szabadalmi leírás szerint a racém transz-karbonsavat használják fel és etanolos oldatban kinint alkalmaznak rezolváló ágensként, amellyel 3 (—)-karbonsavat tartalmazó diasztereomer só kristályosodik ki. Etanolos átkristályosítás után az anyalúgokbói nyerik a (+)-karbonsavat.
Az 1 369 730. sz. EK-beli és a 2 251 097. sz. NSZKbeli szabadalmi leírás szerint azonban a racém cisz- és transz-karbonsavak elegyéből is ki lehet indulni. Ekkor (+)-a-fenil β-ρ-tolil-etii-aminnal, 85 %-os vizes metanol2 bán kell a rezolválást végrehajtani és a kristályosán kiváló só a (+)-cisz- és (T)-transz-karbonsavak elegyét tartalmazza.
A C. A. 87, 38 994m sz. japán szabadalmi leírás szerint a transz-2,2-dimetil-3-(23-dikiór-vinil)-ciklopropánkarbonsavat (—)-l-dimetil-amino-l-fenil-2-metil-propán2-ol rezolválószerrel bontják enantiomerjeire vizes közegben, és 39 %-os termeléssel kapják meg a kristályos sóból a d-transz-izomert.
Az ismert eljárásokkal tehát általában csak akkor lehet tiszta enantiomereket előállítani, ha előzőleg elvégezték a cisz- és transz-izomerek elválasztását. Ezekre az eljárásokra jellemző, hogy optikailag tiszta enantiomereket csak átkristályosítások után, vagy egyáltalán nem lehet alkalmazásukkal előállítani.
A kapott enantiomerek hozamai 50—70 % közötti értékek. A rczolváláshoz felhasznált rezolváló ágensek ára magas, reagáltatásuk nem megoldott.
Az eljárások költségeit növelik a felhasznált oldószerek is. Hátrány az is, hogy csak az egyik antipódot nyerik ki, a másik antipód felhasználására nem történik sehol sem utalás.
Találmányunk alapja az a felismerés, hogy mint rezolváló ágens a (+)- vagy a (-)-N-(l-formamido-2,2,2triklór-etil)-piperazin alkalmas a racém-transz-2,2-dimetil-3-diszubsztituált-vinil-ciklopropán-karbonsavak, illetve ezek racém cisz- és transz-izomerjeinek elegyéből transz-(+)-, vagy (-)-karbonsavak előállítására.
A rezolváló ágens, előállítása pl. a 2 351 707. sz. NSZK-beli szabadalmi leírás szerint történhet. Ezt a vegyületet eddig egyáltalán nem alkalmazták rezolváló ágensként. A rezolváló ágens a ciklopropánkarbonsavak rczolválására jól alkalmazható különféle oldószerekben, melyek közül kiemeljük a vizet.
A rezolválás során a racém-karbonsavelegybol a (+)rezol válóágens alkalmazása esetén mindig a (-)-lS, 3Sés a (—)-rezolváió ágens használata mellett mindig a (+)ÍR, 3R-karbonsav sója válik ki, azaz a (+)-rezolváló ágens a (-)-transz-, a (-)-rezolváló ágens a (+)-transzkarbonsawal képez az oldószerben rosszul oldódó, jól kristályosodó diasztereomer sót.
A rezolváló ágenst nem szükséges a racemáttal ekvivalens mennyiségben alkalmazni. Előnyös, ha a racém cisz- és transzelegyből csak a megfelelő transz-enantiomerrel ekvivalens a mennyisége, vagy annál kevesebb. Ilyen esetben, ha nem vizes közegben dolgozunk, a reakcióelegybe kizárólag a racemátot és a rezolváló ágenst adagoljuk be.
Vizes közegben a rezolválást lúgos pH-tartományban — előnyösen 8—8,5 pH-tartományban — végezzük. Eljárhatunk úgy, hogy a racemát vizes oldatát lúggal, a rezolválóágens vizes oldatát savval készítjük el és ezeket az oldatokat öntjük össze. A pH beállítását szükség esetén bázissal, előnyösen ammóniával végezzük.
A reakcióelegyből kristályosán kiváló diasztereomer sókat szűréssel különíthetjük el. A kapott sókból az optikailag aktív savat vizes oldatban vagy szuszpenzióban ásványi savval szabadítjuk fel és vízzel nem elegyedő oldószerrel extraháljuk. Az így kapott extraktumokat szárítás után bepárolva jutunk az enantiomerekhez.
A diasztereomer sók kiszűrése után kapott szerves anyalúgokat bepároljuk, a maradékhoz vizet adunk, míg a vizes anyalúgokat közvetlenül ásványi savval reagáltatjuk és az előbbiek szerinti extrakcióval különítjük el az enantiotner tartalmukat.
188 335
A kapott enantiomereket szükség esetén további tisztítás céljából, a megfelelő rezolválóágenssel ismét rezolváljuk és a fentiek szerint járunk el. Kedvezőbb azonban, ha a nem megfelelő optikai tisztaságú enantiomereket, esetleg hűtés alkalmazásával önmagukban kristályosítjuk. Ekkor a szennyező racém cisz-, illetve racém-transzkarbonsav hányad kristályosodik ki, amelyet szűréssel különítünk el és az anyalúgot az optikailag lényegesen tisztább (+)-vagy (-)-transz-enantiomer képezi.
Az enantiomerek tisztítását elvégezhetjük úgy is, hogy a kapott diasztereomer sókat oldószerből átkristályosítjuk, vagy a sók vizes oldatából, esetleg szuszpenziójából számított mennyiségű sav vagy lúg hozzáadásával szelektíven szabadítjuk fel. Ez utóbbi esetben a nem oldódott diasztereomer sót szűrjük és belőle a fentiek szerint nyerjük az enantioincrt.
Az utóbbiakban felsorolt tisztítási műveletek során a leírt feldolgozási műveletek analógiája szerint kinyert, közelítőleg racém transz-karbonsavat tartalmazó frakciókból ismételten elvégzett rezolválással ugyancsak (+)vagy (—)-transz-enantiomereket állítunk elő. Ezeknek a műveleteknek a figyelembevételével a kiindulási racemátok (+)- vagy (-)-transz-enantiomer tartalmának közelítőleg 90 %-át állítjuk elő.
A leírt műveletek során a felhasznált rezolválóágens mindig a vizes anyalúgokban marad vissza, melyekből lúgosítás hatására kristályosán kiválik és ismételten rezolválásra alkalmas. Eljárhatunk azonban úgy is, hogy vizes közegben végzett rczolválüsboz a rezolváló ágens tartalmú vizes anyalúgot használjuk fel oldószer és rezolváló ágensként.
Más megoldás szerint a vizes anyalúgokból valamilyen savval képzett rosszul oldódó sójaként — pl. sósavas sójaként — is kicsaphatjuk a rezolváló ágenst.
A fenti műveletekkel a felhasznált rezolváló ágens 80 %-a ismételt rezolváláshoz alkalmas minőségben regenerálható.
Eljárásunkat a teljesség igénye nélkül az alábbi példákkal mutatjuk be.
1. példa
3,36 g (0,02 mól) racém 2,2-dimetil-3-izobutenilciklopropánkarbonsavat (cisz)transz=0(100) 10 ml vízben szuszpendálunk és pH-ját 10 t%-os nátrium-hidroxiddal 7-re állítjuk be. A keletkező oldatot 40 °C-ig melegítjük, és hozzáadjuk 1,5 g (0,006 mól) (-)-N-(l-fprmamído-2,2,2-triklór-etii)-pipcrazin vízzel készített, 10 t%-os sósavval PH = 7 -re beállított oldatát. Átmenetileg oldat keletkezik, amelynek pH-ját tömény ammóniumhidroxiddal 8-ra állítjuk be. Megindul a kristályosodás. Szobahőmérsékleten 30 percig állni hagyjuk a reakcióelegyet, majd a kivált kristályokat lenuccsoljuk, 2X2 ml vízzel mossuk. A kapott só súlya nedvesen: 2,9 g. Ezt az anyagot 10 ml vízzel szuszpendáljuk, majd tömény sósavval pH = 1-ig savanyítjuk. Olajos kiválás keletkezik. A kivált anyagot 2X20 ml kloroformmal extraháljuk, majd az egyesített kloroformos oldatokat izzatott nátrium-szulfáton szárítjuk és bepároljuk. A maradékolaj a (+)-2,2-dimetil-3-izobutenil-ciklopropánkarbonsav, súlya: 0,9 g (53,6%), =+24° (c: 2, kloroform).
A só kiszűrése után kapott anyalúgot sósavval pH = 1-re savanyítjuk és az előbbiek szerint járunk el. A kapott anyag a (-)-2,2-dimetil-3-izobutenil-cikIopropánkarbonsav, súlya: 2,5 g, [α]θ° = -5° (c: 2, kloroform).
2. példa
2,1 g (0,01 mól) racém 2,2-dimetil-3-(diklór-vinil)ciklopropánkarbonsavat (cisz)transz=46(54) feloldunk 15 ml vízben 10 t%-os nátrium-hidroxiddal és a pH-értékét 7-re állítjuk be. A keletkező oldatot felmelegítjük 40 °C-ig, majd hozzáadunk 1,05 g (—)-N-(l-formamido2,2,2-triklór~etil)-piperazint, melyet 5 ml vízben sósavval oldottunk fel (pH = 7).
Az összeöntés után megindul a kristályosodás, ezután 30 percig szobahőmérsékleten állni hagyjuk az elegyet.
I.cnuccsoljuk és a kapott diasztereomer sót 2X 2 ml vízzel mossuk. Nedves súlya: 2,5 g. A sót 10 ml vízben szuszpendáljuk, tömény sósavval a pH-értékét 1-re állítjuk be és az elegyet 2X 10 ml kloroformmal extraháljuk. Λ kloroformos oldatokat szárítás után bepároljuk, az olajmaradék — a (+)-2,2-dimetil-3-(2,2-diklór-vinil)-ciklopropánkarbonsav, súlya: 0,8 g (85,7 %), (cisz)transz= 50(40), [ajp° =+27,5° (c: 2,kloroform).
A só szűrése után kapott anyalúg pH-ját sósavval 1-re íllítjuk be és 2X 15 ml kloroformmal extraháljuk. A kloroformos oldatokból szűrés és bepárlás után 1,3 g (-)2,2 - dimetil -3-(2,2- diklór - vinil) - ciklopropánkarbonsavat kapunk (cisz)transz=40(60), [<*]θ = —10° (c: 2, kloroform).
3. példa
3,3 g(0,02 mól) 2,2-dimetil-3-izobutenil-ciklopropánkarbonsavat (cisz)transz= 10(90) 5 ml metil-alkoholban oldunk, majd az oldathoz keverés közben hozzáadjuk
1,6 g (0,006 mól) (—)-N-(rormamido-2,2,2-triklór-etil)piperazin 10 ml mctil-alkohollal készült oldatát. A reakcióelegyet állandó keverés közben sós jeges hűtéssel -2 °C-ra hűtjük, lassan megindul a kristálykiválás. Ezután még 1,5 órát ezen a hőmérsékleten tartjuk, majd szűrjük a terméket. Súlya: 2,4 g. A szűrletet vákuumban bcpároljuk, a maradékot 10 ml vízzel felvesszük, 20 t%os sósavval a pH-ját 1-re állítjuk be, majd a kiváló színtelen olajat 15 inl kloroformmal extraháljuk. A kloroformos fázist nátrium-szulfáton szárítjuk, majd bepároljuk. A maradék — a (-)-2,2-dimetil-3-izobutenil-ciklopropánkarbonsav, súlya: 2,6 g, [α|θ° = —4 (c: 10, kloroform).
A 2,4 g sóhoz 10 ml vizet adunk, majd a szuszpenzió pH-értckét 20 t%-os sósavval 1-re állítjuk be. Ezután 2X10 ml kloroformmal extraháljuk az oldatot. A kloroformos fázist nátrium-szulfáton szárítjuk, majd vákuumban vízfürdőn bepároljuk. A maradék - a (+)-2,2-dimetil-3-izobutenil-ciklopropánkarbonsav, súlya: 0,5 g, [ajjJ1 =+23° (c:5, kloroform).
4. példa
3,36 g racém 2,2-dimetil-3-izobutenil-ciklopropánkarbonsav (cisz)transz=10(90) 5 ml abszolút etil-alkoholban készült oldatát 25 °C-on 1,6 g (-)-N-(l-fonnamído2,2,2-triklór-etiI)-piperazin 10 ml abszolút etil-alkohollal készült szuszpenziójával elegyítjük. Az elegyítés után keletkező tiszta oldatot sós jéggel -2 °C-ra hütjük. Keve-3188 335 rés hatására 30 perc múlva megindul a diasztereomer só kristályosodása. Ezután még 1,5 órán át állni hagyjuk az anyagot, majd hidegen szűrjük a terméket, amelynek súlya: 0,9 g.
A szürletet vákuumban bepároljuk, a maradékot 10 ml vízzel felvesszük, a pH-értéket 20 t%-os sósavval
1-re állítjuk be, majd a kiváló olajat 15 ml kloroformmal extraháljuk. A kloroformos oldatot nátrium-szulfáton szárítjuk, majd bepároljuk. A maradék — a (—)-enantiomer — súlya: 2,6 g, [α]θ° = -4° (c:5, kloroform).
A 0,9 g diasztereomer sót a szűrlet bepárlási maradékához hasonló módon dolgozzuk fel. A kloroformos fázisból bepárlás után 0,35 g (+)-enantiomert kapunk, [a]^° = + 26° (c: 3,5, kloroform).
5. példa
3,36 g racém 2,2-dimetil-3-izobutenil-ciklopropánkarbonsav (cisz)transz=10(90) 15 ml acetonnal készült oldatába 1,6 g (—)-N-(l-foimamido-2,2,2-triklór-etil)piperazint adagolunk be keverés közben. A rezolválószer beoldódása után az elegyet jeges hűtés közben kevertetjük, míg a kristályosodás meg nem indul. További két óra állás után szűrjük és 0°C-ra hűtött acetonnal egyszer mossuk a kivált sót, amelynek súlya: 2,6 g. A szűrletet vákuumban bepároljuk, és a bepárlási maradékot a
3. példa szerint dolgozzuk fel. Az így kapott termék - a (-)-enantiomer - súlya: 2,1 g, [ö]^° = -5° (c:5, kloroform).
A 2,6 g diasztereomer sót ugyancsak a 3. példában ^írtakkal azonos módon dolgozzuk fel. A sóból kajiott íermék — a (+)-ciiantioiner - súlya: 0,8 g, [a|jín ~ ·-= +22,5°, (c: 3,85, klorofoiiii).
6. példa
4,5 g (+)-2,2-dimetil-3-izobutenil-ciklopropánkarbonsav-tartalmú izomé ide gyet [a]l° = + 15,5° (c:2, kloroform) 20 ml vízben szuszpendálunk és a pH-ját 10%-os nátríum-hidroxiddal pH = 7-re állítjuk be. A keletkező oldatot felmelegítjük 40°C-ig, majd hozzáadjuk 3,5 g (—)-N-(l-formamido-2,2,2-triklór-etil)-piperazin 10 ml vízzel készült sósavval semlegesített oldatát (pH = 7). A kapott oldatból megindul a kristályosodás. 30 perces állás után az elegyet leszűrjük, 2X3 ml vízzel mossuk. A kapott diasztereomer só nedves súlya: 7,5 g. Ehhez 10 ml vizet adunk, tömény sósavval a pH = 1 érték eléréséig savanyítjuk az elegyet, majd 2X 15 ml kloroformmal extraháljuk. Az egyesített kloroformos oldatokat izzított nátrium-szulfáton szárítjuk és bepároljuk. A maradék — a (+)-2,2-dimetil-3-izobutenil-ciklopropánkarbonsav — súlya: 2,3 g, [ajp° =+26° (c:2, kloroform).
A só szűrése után kapott anyalúgból sósavas szárítás és extrahálás után kapott maradék - a (-)-2,2-dimetil3-izobutenil-ciklopropánkarbonsav — súlya: 2,1 g, [α]θ° = —1,0° (c: 2, kloroform).
7. példa
2,02 g (+ )-2,2-dimetil-3-izobutcnil-ciklopropánkarbonsavat (cisz)!ransz=30(70) feloldunk 0,48 g nátriumhidroxid 5 ml vízzel készült oldatában. Ugyancsak elkészítjük a 0,94 g (+)-N-(l-formamido-2,2,2-triklóretil)-pipcrazin 5 ml vizes oldatát oly módon, hogy tömény sósavval az elegy pH-ját 6-7-re állítjuk be. Ezután a két oldatot összeöntjük,szobahőmérsékleten rövid idő múlva megindul a kristálykiválás. Két óra állás után a (+)-2,2-diinetil-3-izobutenil-ciklopropánkarbonsav-(+)-N(l-formamido-2,2,2-triklór-etil)-piperazin sót szűrjük, amelynek súlya: 1,6 g.
A diasztereomer sót az 1. példa szerint bontjuk el.
IQ A termék - a (-)-2^-dimetil-34zobutenil-ciklopropánkarbonsav — súlya: 0,6 g (83,2 % a transz-izomerre számítva), [a]p° = —20° (c: 4, kloroform).
Az 1,6 g só anyalúgjához 0,9 g (—)-N-(l-formamido2,2,2-triklór-etil)-piperazin-hidrokloridot adunk, amely15 nek hatására kristályos aryag válik ki. Az így keletkezett diasztereomer sót két óra állás után szűrjük, súlya: 1,5 g. A só bontását az 1. példa szerint végezzük. A kapott termék - a (+)-enantiomer — súlya: 0,5 g, [a]l° = = +25,6° (c: 3, kloroform).
A szűrletet az 1. példában leírt eljárással dolgozzuk fel, a bepárlási maradék — a (—)-enantiomer — súlya: 0.5 g, [α]ρ° = 0° (c:5,kloroform).
8. példa g (-)-2,2-dimetil-3-izobutenil-ciklopropánkarbonsav-tartalmú izomerelegyet — mely olaj — [α]^° = -5 , 33 (c:2, kloroform) szobahőmérsékleten 24 órán át állni hagyjuk, kristályos kiválás keletkezik, amelyet szűréssel elkülönítünk. A (+)-enantiomer súlya: 1,2 g, [a]^° = = + 1,5° (c:2, kloroform), a maradékolaj — a (—Eenantiomer — súlya: 1,0 g, [α]θ° ” —11,0° (c:2, kloroform).
S’. példa
2,9 g (+)-2,2-dimetil-3-izobutenil-ciklopropánkarbonsav-tartalmú izomerelegyet - mely olaj — [α]θ° = +7°, (c:2, kloroform) szobahőmérsékleten 24 órán át állni hagyjuk. Kristályos kiválás keletkezik, amelyet szűrünk. A kristályok súlya: 1,6 g, [a]^°=+2,0° (c:2 kloroform). A szűrletolaj súlya: 1,0 g, [α]θ° = + 19,0° (c:2 kloroform).
10. példa
6,5 g regenerált 2,2-dimetil-3-izobutcnil-cikIopropánkarbonsav (cisz)transz=0(l00) = + 4°, (c: 1 kloroform) és 2,52 g (-)-N-(l-formamido-2,2,2-triklór-etil)piperazin reagáltatásával az 1. példa szerint járunk el. A diasztereomer sóból a (+)-enantiomert kapjuk, amelynek súlya: l,3g (35,0%), — +25° (c: 1, kloroform).
Az anyalúgból 4,5 g termeket — a (-}-enantiomert különítjük el,[a]p° = —6° (c: 1, kloroform).
I I. példa
3,0 g (+)-transz-2,2-dimetil-3-izobutenil-ciklopropánkarbonsav - (—) - N - (1 - formamido - 2,2,2 - triklór etil)-piperazinium-sót 18 ml etil-metil-ketonban forrón oldunk. Az oldatot forrón szűrjük, majd lehűtjük foko-41
188 335 zatosan 0 °C-ig. Ezen a hőmérsékleten 1 órán át állni hagyjuk, majd a kristályosodó diasztereomer sót kiszűrjük, amelynek súlya: 2,4 g (80 %). A sót az 1. példa szerint dolgozzuk fel. A kapott (+)-enantiomer súlya: 0,77 g, = + 21,0° (c: 4,5, kloroform). A diasztereomer só szurletét bepároljuk, a maradékot vízben felvesz szük, a pH = 1 érték eléréséig savanyítjuk, az olajos fázist 15 ml kloroformmal kirázzuk. A kloroformos oldatot nátrium-szulfáton szárítjuk, majd vákuumban bepároljuk. A maradék — a (—)-enantiomer — súlya: 0,3 g, [α]θ° = —6,6° (c: 1,5,kloroform).
12. példa
1.4 g (+)-2,2-dimetil-3-izobulenil-eiiJopropánkarbonsav - (—) - N - (1 - formamido - 2,2,2 - triklór - etil) piperazinium-sót 10 ml vízben szuszpendálunk, majd a pH-ját 20 s%-os sósavval 1-re állítjuk be és a kivált olajat 2X 15 ml kloroformmal extraháljuk. A maradék savas vizes oldatot külső jeges hűtés közben pH = 11-ig lúgosítjuk 10 mólos nátrium-hidroxid-oldattal.
A (—)-N-(l-formamido-2,2,2-triklór-etil)-piperazin bázis lassan, keverés hatására kristályosodik. Súlya: 0,6 g (70 %), [a]2® = -60° (c:0,8,metanol).
13. példa
2.4 g (+)-2,2-dimetil-3-izobutenil-ciklopropánkarbonsav - (—) - N - (1 - formainido - 2,2,2 - triklór - etil) piperazinium-sót szuszpendálunk 15 ml kloroformban, majd 1 inl vizet és 1 ml 37 s%-os só,savat adunk a keverékhez. Ezután intenzíven kevertetjük a reakcióelegyet - amely egy rövid időre kétfázisú oldat lesz - majd megindul a (—)-N-(l-formamido-2,2,2-triklór-etil)-piperazinhidroklorid kristályosodása. Keverés közben az elegyet + 10°C alá hűtjük, majd 1 órás állás után a (-)-N-(iformamido - 2,2/2 - triklór - etil) - piperazin - hidrokloridot szűrjük, amelynek súlya: 1,2 g (70%). A sóból kinyert bázis fajlagos optikai forgatóképessége: [a]p° = = —59° (c: 1, metanol).
klór-etilj-piperazin koncentrációja 1,6 g/10 ml legyen, irajd az így nyert oldat pH-ját 10 mólos nátrium-hidroxiddal 6-7-re állítjuk be és a következő rezolváláshoz használjuk fel az 1. példa szerint.
Claims (2)
- Szabadalmi igénypontok1. Eljárás olyan transz-vinil-ciklopropánkarbonsav10 származékok enantiomereinek előállítására, amelynek (1) általános képletébenB jelentése metilcsoport vagy klóratom, a rácéin transz-vegyület vagy a racém cisz-transz-elegy 15 rezolválásával azzal jellemezve, hogy a (1) általános képletű raccni vegyületből 0,2 -0,4 mólekvivalensnyi (+)vagy (-)-N-(l-formamido-2,2,2-triklór-etil)-piperazinnal sít képezünk poláris oldószerben 20—40°C között, a kapott oldat pH-értékét alkálifém-hidroxiddal pH = 7—8,5-re állítjuk, majd a kristályosodó (+)-transz-karbonsjv-( )-N-(l-formamido-2,2,2-triklór-etil)-piperazin vagy a (-)-transz-karbonsav-(+)-N (l-formamido-2,2,2-triklóretil-piperazin sót adott esetben - oldószeres átkristályosítással, vizes oldatából vagy szuszpenziójából számított mennyiségű ásványi savval vagy alkálifém-hidroxiddal végzett szelektív felszabadításával vagy frakcionált extrahálással - tisztítjuk, és az anyalúgtól —2 — + 5°C hőmérsékleten szűréssel elkülönítjük, ezután az anyalúgot, illetve a kapott enantiomer sók vizes szuszpenzióját ásványi savval pH = 1-re savanyítjuk, klórozott szénhidrogénnel extraliáljuk, majd az enantiomereket bepárlással kinyerjük, az enantionrerek kinyerése után visszamaradó N - (I - formamido - 2,2,2 - triklór - etil) - piperazin hidroklorid-sót tartalmazó vizes oldatokat alkálifémhidroxiddal lúgosítjuk pH = U-ig és a kiválóN-(l-formainido-2,2,2-triklór-etiI)-pipe:razint szűréssel elkülönítjük.
- 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy poláros oldószerként vizet, vízzel elegyedő alkanolt, előnyösen metanolt vagy etanolt, vagy vízzel elegyedő ketont, előnyösen acetont vagy etil-metil-ketont alkalmazunk.
Priority Applications (6)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HU823789A HU188335B (en) | 1982-11-25 | 1982-11-25 | Process for preparing optically active derivatives of cyclopropane-carboxylic acid |
FR8318632A FR2536745B1 (fr) | 1982-11-25 | 1983-11-23 | Procede pour preparer les isomeres optiques de certains acides cyclopropane-carboxyliques |
DE19833342524 DE3342524A1 (de) | 1982-11-25 | 1983-11-24 | Verfahren zur herstellung optisch aktiver cyclopropancarbonsaeuren |
GB08331435A GB2131022B (en) | 1982-11-25 | 1983-11-24 | Process for the preparation of optically active cyclopropane carboxylic acids |
US06/555,187 US4508919A (en) | 1982-11-25 | 1983-11-25 | Process for the preparation of optically active cyclopropane carboxylic acids |
JP58220850A JPS59134747A (ja) | 1982-11-25 | 1983-11-25 | 光学的活性シクロプロパンカルボン酸の製法 |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HU823789A HU188335B (en) | 1982-11-25 | 1982-11-25 | Process for preparing optically active derivatives of cyclopropane-carboxylic acid |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU188335B true HU188335B (en) | 1986-04-28 |
Family
ID=10965502
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU823789A HU188335B (en) | 1982-11-25 | 1982-11-25 | Process for preparing optically active derivatives of cyclopropane-carboxylic acid |
Country Status (6)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US4508919A (hu) |
JP (1) | JPS59134747A (hu) |
DE (1) | DE3342524A1 (hu) |
FR (1) | FR2536745B1 (hu) |
GB (1) | GB2131022B (hu) |
HU (1) | HU188335B (hu) |
Families Citing this family (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US4845272A (en) * | 1987-07-10 | 1989-07-04 | Kuraray Co., Ltd. | Process for the optical resolution of (±)-cis or (±)-trans-permethric acid |
JPH0694435B2 (ja) * | 1987-07-10 | 1994-11-24 | 株式会社クラレ | (±)−シス−ペルメトリン酸の光学分割法 |
Family Cites Families (8)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
FR1536458A (fr) * | 1967-07-07 | 1968-08-16 | Roussel Uclaf | Procédé d'obtention de l'acide d-trans chrysanthémique |
DE2351707A1 (de) * | 1973-10-15 | 1975-04-24 | Celamerck Gmbh & Co Kg | Schaedlingsbekaempfungsmittel |
US3975527A (en) * | 1973-02-10 | 1976-08-17 | Celamerck Gmbh & Co. Kg | Agricultural plant protection compositions containing isomers of triforine method of use |
DE2713538A1 (de) * | 1977-03-26 | 1978-09-28 | Bayer Ag | Verfahren zur trennung stereoisomerer cyclischer carbonsaeuren |
DE2800922A1 (de) * | 1978-01-10 | 1979-07-19 | Bayer Ag | Verfahren zur trennung stereoisomerer vinylcyclopropancarbonsaeuren |
DE2826952A1 (de) * | 1978-06-20 | 1980-01-10 | Bayer Ag | Enantiomerentrennung von chiralen carbonsaeuren |
FR2455024A1 (fr) * | 1979-04-03 | 1980-11-21 | Roussel Uclaf | Nouveau procede de dedoublement des acides d,l-cis 2,2-dimethyl 3-(2',2'-dihalovinyl) cyclopropane-1-carboxylique |
US4229593A (en) * | 1979-05-29 | 1980-10-21 | Fmc Corporation | Method to prepare (+)-cis-3-(2,2-dichloroethenyl)-2,2-dimethylcyclopropanecarboxylic acid |
-
1982
- 1982-11-25 HU HU823789A patent/HU188335B/hu not_active IP Right Cessation
-
1983
- 1983-11-23 FR FR8318632A patent/FR2536745B1/fr not_active Expired
- 1983-11-24 GB GB08331435A patent/GB2131022B/en not_active Expired
- 1983-11-24 DE DE19833342524 patent/DE3342524A1/de active Granted
- 1983-11-25 US US06/555,187 patent/US4508919A/en not_active Expired - Fee Related
- 1983-11-25 JP JP58220850A patent/JPS59134747A/ja active Granted
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
FR2536745B1 (fr) | 1988-01-22 |
FR2536745A1 (fr) | 1984-06-01 |
JPH0419215B2 (hu) | 1992-03-30 |
US4508919A (en) | 1985-04-02 |
DE3342524C2 (hu) | 1987-10-15 |
GB2131022B (en) | 1986-05-08 |
GB8331435D0 (en) | 1984-01-04 |
GB2131022A (en) | 1984-06-13 |
JPS59134747A (ja) | 1984-08-02 |
DE3342524A1 (de) | 1984-05-30 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CA1316938C (en) | Process for the optical resolution of 2-(6-methoxy-2- naphthyl) propionic acid | |
US6559338B1 (en) | Method for racemate splitting of 2-hydroxypropionic acids | |
US4546201A (en) | Process for the optical resolution of (±)2-(6'methoxy-2'-naphthyl)-propionic acid | |
DE69906607T2 (de) | Verfahren zur Herstellung von optisch aktiven Chrysanthemumsäure | |
CA1056388A (en) | Resolution of racemic pantolactone | |
JP4257573B2 (ja) | R(+)α−リポ酸の製造方法 | |
US5260482A (en) | Enantiomeric resolution | |
HU188335B (en) | Process for preparing optically active derivatives of cyclopropane-carboxylic acid | |
EP0093511B1 (en) | Method for producing and optically active 2,2-dimethylcyclopropanecarboxylic acid | |
JPS5822470B2 (ja) | 光学活性フエニルグリシンアミドと光学活性フエニルグリシンとの混合物を分離する方法 | |
HU189456B (en) | Process for preparing new methyl esters of substituted cyclopropane carboxylic acids | |
JPH04234342A (ja) | S(+)−6−メトキシ−α−メチル−2−ナフタレン−酢酸の製造方法 | |
HU205594B (en) | Process for producing optical isomeres of cyclopropane-carboxylic acids5 | |
US4376213A (en) | Method for optical resolution of 2-(4-chlorophenyl)-3-methylbutanoic acid | |
US4599444A (en) | Process for the separation of isomeric cyclopropane-carboxylic acids | |
US4709082A (en) | 2-phenylpropionic acid esters, method for optical resolution thereof and optically active substance thereof | |
US5166417A (en) | Process for resolution of racemates of 2,2-dimethylcyclopropanecarboxylic acid | |
JPH0667871B2 (ja) | 第一菊酸の光学分割法 | |
IE66490B1 (en) | Process for racemate resolution of 2,2-dimethylcyclopropanecarboxylic acid | |
JPH05502027A (ja) | R(+) ―テロジリン及びそれらの塩の製造方法 | |
JPH09143128A (ja) | 光学活性1−フェニルエチルアミンの製造法 | |
JPS61501704A (ja) | 光学的活性フェニルアラニンおよびそれらのn−アシル誘導体並びにそれらの化合物の新規なジアステレオマ−塩の製造方法 | |
HU197866B (en) | Process for resolving cys-2,2-dimethyl-3-/2,2-disubsti-tuted-vinyl/-cyclopropane-carboxylic acid | |
WO2002022543A1 (fr) | Procede de preparation d'un derive d'acide carboxylique optiquement actif | |
HU202825B (en) | Process for producing 2-(3,4-dimethoxy-phenyl)-3-methyl-butylamine and optical isomeres thereof |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
HU90 | Patent valid on 900628 | ||
HMM4 | Cancellation of final prot. due to non-payment of fee |