HU187288B - Synergetic herbicide compositions - Google Patents

Synergetic herbicide compositions Download PDF

Info

Publication number
HU187288B
HU187288B HU803154A HU315480A HU187288B HU 187288 B HU187288 B HU 187288B HU 803154 A HU803154 A HU 803154A HU 315480 A HU315480 A HU 315480A HU 187288 B HU187288 B HU 187288B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
formula
ethyl
results
compound
alkyl
Prior art date
Application number
HU803154A
Other languages
English (en)
Inventor
Bareld E Groenwold
Original Assignee
Stauffer Chemical Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=26841712&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=HU187288(B) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Stauffer Chemical Co filed Critical Stauffer Chemical Co
Publication of HU187288B publication Critical patent/HU187288B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N47/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic compounds containing a carbon atom not being member of a ring and having no bond to a carbon or hydrogen atom, e.g. derivatives of carbonic acid
    • A01N47/08Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic compounds containing a carbon atom not being member of a ring and having no bond to a carbon or hydrogen atom, e.g. derivatives of carbonic acid the carbon atom having one or more single bonds to nitrogen atoms
    • A01N47/10Carbamic acid derivatives, i.e. containing the group —O—CO—N<; Thio analogues thereof
    • A01N47/22O-Aryl or S-Aryl esters thereof
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N33/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic nitrogen compounds
    • A01N33/02Amines; Quaternary ammonium compounds
    • A01N33/08Amines; Quaternary ammonium compounds containing oxygen or sulfur

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Description

A találmány tárgya szinergizált herbicid készítmény, amely hatóanyagként (I) általános képletű tiolkarbamátszármazékot — R' etil-, benzil- vagy p-klór-benzíl-csoport és abban az esetben, ha R’ etilcsoportot jelent, —R2 és R3 eghymástól függetlenül 1-6 szénatomos alkilvagy 5-7 szénatomos cikloalkilcsoport, és abban az esetben, ha R1 benzil vagy p-klór-benzil-csoportot jelent, —R2 és R3 egymástól függetlenül 1-6 szénatomos alkiiesoport vagy együttesen 5-7 szénatomos alkiléncsoport; és (11) általános képletű fenilkarbamoil-oxi-fenil-karbamát-származékot — R4 1-4 szénatomos alkiiesoport; —R5 hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos alkiiesoport - tartalmaz.
A mezőgazdaságban állandóan felmerülő problémát jelent a haszonnövények megvédése a gyomoktól és más olyan vegetációtól, amely akadályozza a haszonnövények fejlődését. Ennek a problémának a megoldása érdekében a kutatók már igen sokféle vegyianyagot és készítményt állítottak elő, amelyekkel a nem kívánt növények növekedése hatékonyan gátolható. A szakirodalomban sokféle ilyen gyomirtószert ismertettek és a leírt hatóanyagok nagy része különböző gyomirtószer-készítmények alakjában kereskedelmi forgalomba is került.
Egyes esetekben azt tapasztalták, hogy bizonyos gyomirtó hatóanyagokat egymással kombináltan tartalmazó készítmények hatékonyabbak, mint a kombinációban szereplő egyes hatóanyagokat külön-külön, ugyanolyan összmennyiségben tartalmazó készítmények. Ezt a jelenséget általában „szinergizmus”-nak nevezik, minthogy a kombináció hatékonysága meghaladja azt az értéket, amely az egyes alkotórészek hatékonyságának ismeretében várható lenne.
Ilyen szinergizmus felismerésén alapul a jelen találmány is: azt tapasztaltuk, hogy a fentebb említett, ismert herbicid hatású (I) általános képletű tiolkarbamát-származékok és az önmagukban ugyancsak ismert herbicid hatású (II) általános képletű fenil-karbamoil-oxi-fenil-karbamát-származékok együttes alkalmazása esetén ez a kombináció az egyes alkotórészek önmagában ismert hatása alapján várható hatékonyságot lényegesen felülmúló hatást mutat.
A találmány szerinti készítmény alkotórészeit képező két vegyülettípusról tehát külön-külön ismert, hogy gátló hatást gyakorolnak a növénynövekedésre. A herbicid hatású tiolkarbamát-származékokat a 3 185 720., 3 198 786. és 2 913 327. sz. amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás ismerteti. A herbicid hatású karbamoil-oxid-fenilkarbamát-származékokat a 3 404 975. és 3 692 820. sz. amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban írták le.
A találmány szerinti szinergizált herbicid készítményekben például az alábbi (1) általános képletű tiolkarbamát-származékokat alkalmazzuk:
S-etil-N-ciklohexil-N-etil-tiolkarbamát (cikloát)
S-etil-di(n-propil)-tiolkarbamát (EPTC)
S-(p-klór-benzil)-dietil-tiolkarbamát (bentiokarb)
S-etil-diizobutil-tiolkarbamát (buti lát)
S-benzil-di(szek-butil)-tiolkarbamát
S-benzil-hexahidro-1 H-azepin-1 -karbotioát
S-(p-klór-benzil)-hexahidro-lH-azepin-l-karbotioát.
Az (I) általános képletű tiolkarbamát-származékokat a 2 913 327., 3 185 720. vagy 3 198 786. sz. amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásokban ismertetett módon állíthatjuk elő.
A találmány szerinti szinergizált herbicid készítményekben előnyösen alkalmazhatók azok a tiolkarbamát-származékok, amelyeknek (I) általános képletében — R’ jelentése etil-, benzil- vagy p-klór-benzilcsoport, és abban az esetben, ha R' etilcsoportot jelent, —R2 és R3 jelentése egymástól függetlenül
1-4 szénatomos alkiiesoport vagy ciklohexilcsoport; és abban az esetben, ha R1 jelentése benzilvagy p-klór-benzil-csoport —R2 és R3 jelentése egymástól függetlenül 1-3 szénatomos alkiiesoport vagy együttesen hexametiléncsoport.
Különösen előnyösen alkalmazhatók azok a tiolkarbamát-származékok, amelyeknek (I) általános képletében —R1 jelentése etil-, benzil- vagy p-klór-benzilcsoport, és abban az esetben, ha R1 etilcsoportot jelent —R2 jelentése etilcsoport; és —R3 jelentése ciklohexilcsoport; és abban az esetben, ha R1 jelentése benzil- vagy p-klór-benzil-csoport—R2 és R3 jelentése külön-külön etilcsoport vagy együttesen hexametiléncsoport.
Előnyös hatású (II) általános képletű fenilkarbamoil-oxi-fenil-karbamát-származékok a találmány szerinti készítményekben a következők: 3-(3-metil-fenil-karbamoil-oxi)-fenil-karbamidsavmetil-észter (fenmedifam) - a (III) képletű vegyület,
3-(fenil-karbamoil-oxi)-fenil-karbamidsav-etilészter (dezmedifam) - a (IV) képletű vegyület. A (II) általános képletű fenit-karbamoil-oxifenil-karbamát-származékokat a 3 404975. és 3 692 820. sz. amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásokban ismertetett módon állíthatjuk elő.
A leírásban alkalmazott „szinergizmus” és „szinergetikus” kifejezések - a fentebb mondottak értelmében - azt jelentik, hogy a szóbanforgó herbicid készítményekben a hatóanyagok kombinációja nagyobb mértékű hatást eredményez, mint amilyen az egyes, különállóan alkalmazott herbicid hatóanyagok hatása alapján várható lenne.
A „herbicid” vagy „gyomirtószer” kifejezésen olyan anyagot értünk; amely gátolja bizonyos növények (vagy általában a növények) növekedését.
A gyomirtás szempontjából hatékony mennyiségen a hatóanyagok vagy a hatóanyag-kombináció olyan mennyiségét értjük, amely bizonyos növények (vagy általában a növények) növekedését gyakorlatilag számottevő mértékben gátolja vagy mó-22
187.288 dosítja. Gátló illetőleg módosító hatáson a természetes nő vény fejlődéstől való bármilyen eltérés, például a nővény elpusztítása, növekedésének késleltetése, a növekedés megakadályozása, levélégés stb. is értendő. Növényen a fenti értelemben valamenynyi posztemergens vegetációt értjük, a palántáktól kezdve a kifejlődött vegetációig.
A találmány szerinti szinergizált herbicid készítményekben az (I) általános képletű tiolkarbamátszármazék és a (II) általános képletű fenil-karbamoil-oxi-fenil-karbamát-származék egymáshoz viszonyított súlyaránya (0,1: l)-( 10:1) lehet, ugyanis a szinergetikus hatás ebben a súlyarány-tartományban jelentkezik gyakorlatilag számottevő mértékben. A két komponens súlyaránya különösen előnyösen 0,1:1 és 5:1 között lehet.
Az, hogy a találmány szerinti szinergizált herbicid készítményt milyen mennyiségben alkalmazzuk a kezelendő vegetációra, függ ,i növekedésükben gátolni kívánt gyomok fajtájától és az elérni kívánt hatástól. Általában 0,011 56 kg hatóanyag/hektár mennyiségben, előnyösen 0,11-28 kg/ha mennyiségben alkalmazzuk a találmány szerinti kombinált készítményt.
A találmány szerinti készítményekkel a herbicidszinergizmusra vonatkozó vizsgálatainkat és azok eredményeit az alábbi I.-VI. hatástani példával szemléltetjük részletesen.
/. példa
Ez a példa a 3-(3-metil-fenil-karbamoil-oxi)fenil-karbamidsav-metil-észter (fenmedifam) és az S-etil-ciklo-hexil-tiolkarbamát (cikloát) szinergizmusát szemlélteti, sokféle gyomnövényen történő posztemergens alkalmazás esetén.
15,2 x 25,4 x 7,0 cm méretű műanyag tálakat 5,0 cm magasságig megtöltöttünk agyagos homokos talajjal, amely 50 ppm mennyiségben cisz-N-[(triklór-metil)-tio]-4-ciklohexén-1,2-dikarboximidet (Captan(R) néven forgalmazott fungicid) és ugyanebben a mennyiségben 18-18-18 műtrágyát (a számok a nitrogén-, foszfor-pentoxi- és kálium-oxidtartalomra vonatkozó súlyszázalékos értékek) tartalmazott.
Több sort húztunk az egyes tálakban, és minden egyes sorba egy-egy növényfajtát ültettünk. A következő növényfajtákat alkalmaztuk: egy sor cukorrépa (Béta vulgáris) és egy-egy sor alábbi gyomnövény: borsika (Lepedium fajták), vad hajdina (Polygonum convolvulus) és porcsin (Portulaca oleracea). A gyomnövényeket tartalmazó sorokban elegendő számú magot ültettünk el ahhoz, hogy soronként 20-50 palánta bújjon ki a földből, a növények méretétől függően.
A tálakat ezután 2 hétig üvegházban tartottuk, és rendszeresen locsoltuk.
A fenti időszak elteltével a kibújt gyomnövények levélzetét bepermeteztük a vizsgált vegyület emulgeálható koncentrátumainak vizes hígításával kapott herbicid emulziókkal. A fenmedifam koncentrátum 16,8 súly% hatóanyagot, a cikloátkoncentrátum pedig 74,2 súly% hatóanyagot tartalmazott. E koncentrátumok felhasználásával olyan mértékű hígításokat készítettünk, amelyekben az egyes vegyületeknél a kipermetezett 750 liter/hektár menynyiség a kívánt hatóanyagdózisnak felel meg. A kontrollként végzett vizsgálatokhoz alkalmazott tálak esetében a vizsgált vegyületeket külön-külön alkalmaztuk, különböző dózisokban, míg a herbicid-szinergizmus vizsgálatára alkalmazott tálakban termesztett növényeket olyan emulziókkal permeteztük, amelyek a kombináció mindkét komponensét tartalmazták a kívánt mennyiségekben. Standardként olyan tálakban termesztett növényeket alkalmaztunk, amelyek semmilyen gyomirtószeres kezelést nem kaptak, hogy ezekhez viszonyíthassuk a gyomirtószerrel kezelt tálaknál tapasztalt herbicid hatás mértékét.
nappal a gyomirtószeres kezelés után vizuálisan értékeltük a kontroll tálakat és a kísérleti tálakat, a standard tálakhoz hasonlítva őket. A tapasztalt herbicid hatást százalékban fejeztük ki 0% és 100% között. A 0% ugyanolyan mértékű növekedésnek felel meg, amilyen a standard tál megfelelő sorában észlelhető, míg a 100% a sorban elültetett valamennyi gyomnövény teljes elpusztítását jelenti. A növények károsodásának valamennyi típusát figyelembe vettük.
Az egyes gyomfajtákra vonatkozólag a vizsgálati eredményeket az 1. táblázatban az „0” jelzésű oszlopban tüntetjük fel („megfigyelt eredmények”). A megadott számértékek két párhuzamos kísérlet átlagának felelnek meg. Az igy kapott eredményeket a várt eredményekkel hasonlítjuk össze, amelyek az „E” jelzésű oszlopban láthatók. Á várt eredményeket a kontroli-kísérletek adataiból számítottuk ki, a Limpel-féle képlet segítségével (Limpel és munkatársai, „Weed Control by Dimethy chloroteraphthalate Abne and in Certain Combinations”, Proc. NEWCC, 16, 48-53 (1962)].
E = X+Y-XY ahol X a megfigyelt, százalékban kifejezett károsodás, amikor csak az egyik herbicid hatású vegyületet használjuk, Y a megfigyelt, százalékban kifejezett károsodás, amikor csak a másik herbicid hatású vegyületet használjuk.
Azoknál a kísérleteknél, amelyekben az eredmények szinergizmusra mutatnak, azaz ahol a megfigyelt eredmények meghaladják a várt eredményeket, „x” jelzést alkalmazunk.
Á táblázatok fejrészében feltüntettük a (II) általános képletű A és (I) általános képletű B komponensnél a (II) ill. (I) általános képlet R*. R’ ill. R’, R2 és R3 szubsztituenseinek jelentését.
Az 1. táblázatból kitűnik, hogy szinergizmus csaknem minden alkalmazott dózis-kombinációnál megállapítható. A cukorrépa semmilyen károsodást nem mutatott.
187.288
A gyomirtás hatékonysága,
Alkalmazott százalék
/. táblázat
Herbicid-szinergizmusra vonatkozó vizsgálati eredmények
Vizsgált vegyületek:
A: (llj)képletű vegyület (R4: —CH3, R5: —CH3) Β: (V) képletű vegyület (R1: —C2H5, R2: —C2HS, R3: —C6Hs)
Alkalmazott A gyomirtás hatékonysága mennyiség, kg/ha Borsika vad hajdina porcsin
A B Ο E O E 0 E
Kontroll adatok:
0,55 - 0 0 10
I.I - 0 0 20
2,2 - 100 30 53
- 1,1 0 0 0
- 2,2 0 0 0
- 3,3 0 0 0
Vizsgálati adatok:
0,55 1,1 0 0 0 0 0 10
0,55 2,2 0 0 0 0 58’ 10
0,55 3,3 0 0 0 0 60* 10
1,1 1.1 0 0 20* 0 40* 20
1,1 2,2 0 0 25* 0 65* 20
1,1 3,3 0 0 40* 0 70* 20
2,2 i.i 100* 30 75* 53
2,2 2,2 87 100 80* 30 75* 53
2,2 3,3 100* 30 88 53
= megfigyelt eredmények
E = várt eredmények
- szinergetikus hatás
Az üresen hagyott helyek azt jelzik, hogy a hatékonyság 100% mind a megfigyelt, mind a várt eredményeknél, ezért szinergizmus nem értékelhető. II.
II. példa
Ez a példa az I. példa szerinti herbicid kombináció hatásának vizsgálata további gyomnövényfajtákon. Az I. példában ismertetett módon jártunk el, azzal az eltéréssel, hogy a következő gyomnövényeket alkalmaztuk: fekete csucsor (Solanum fajták), vadzab (Avéna fatua), mustár (Brassica juncea) és vad hajdina (Polygonum convolvulus).
A tálak tartalmát 2 héttel az ültetés után kezeltük a vizsgált vegyületekkel, és a károsodást 1 hónappal később értékeltük. Az eredményeket a 2. táblázat tartalmazza, ahol minden egyes érték két párhuzamos vizsgálat átlagát képviseli. A feltűntetett adatok alapján a szinergizmus nyilvánvaló.
2. táblázat
Herbicid-szinergizmusra vonatkozó vizsgálati eredmények
Vizsgált vegyületek:
A: (III) képletű vegyület (R4: —CHS, Rs: — CH3) Β: (V) képletű vegyület (R1: —C2HS, R2: —C2Hj, R3: -CeHj)
Posztemergens alkalmazás; két párhuzamos kísérlet átlaga
mennyiség, kg/ha Fekete Vadzab Mustár csucsor Vad hajdina Ο E
A B Ο E O Ε Ο E
Kontroll adatok:
0,55 - 0 0 40 0
1,1 0 0 100 20
1,65 0 0 100 40
2,0 - 0 0 100 60
- 2,2 0 0 0 0
- 3,3 0 10 0 0
- 4,4 0 30 0 0
Vizsgálati adatok:
0,55 2,2 0 0 0 0 50* 40 20* 0
0,55 3,3 50’ 0 0 10 60’ 40 0 0
0,55 4,4 0 0 0 30 0 40 20* 0
1,1 2,2 0 0 0 0 75 100 30* 20
1,1 3,3 50’ 0 0 10 0 20
1,1 4,4 60’ 0 20 30 30’ 20
1,65 2,2 0 0 0 0 75* 40
1,65 3,3 50’ 0 0 10 40 40
1,65 4,4 50’ 0 50* 30 100* 40
2,2 2,2 65’ 0 20* 0 100* 60
2,2 3,3 50* 0 65’ 30 60 60
2,2 4,4 50’ 0 65’ 30 100’ 60
- megfigyelt eredmények
E = várt eredmények ’ szinergetikus hatás
Az üresen hagyott helyek azt jelzik, hogy a hatékonyság 100% mind a megfigyelt, mind a várt eredményeknél, ezért szinergizmus nem értékelhető.
III. példa
Egy további kísérletben ugyanazt a herbicid kombinációt vizsgáltuk, mint a II. példában, és ugyanazokat a gyomnövényfajtákat használtuk. A herbicid hatású vegyületeket azonban technikai, ú.n. formulázatlan alakban alkalmaztuk, s aceton és víz 1:1 térfogatarányú elegyével hígítottuk, amely 0,5 súly% Tween0*’ 20 felületaktív anyagot [poli(oxi-etilén)-szorbitán-monolaurát] tartalmazott. Egyébként a vizsgálat során az előző példákban leírtakkal azonos módon jártunk el. A kapott eredményeket a 3. táblázatban mutatjuk be, ahol az egyes számértékek két párhuzamos vizsgálat során nyert eredmény átlagának felelnek meg. A kapott adatok jelentős szinergizmust jeleznek.
43. táblázat
Herbicid-szinergizmusra vonatkozó vizsgálati eredmények
Vizsgált vegyületek :
A: (III) képletű vegyület (R4: — CH3, R’: — CH3) Β: (V) képletű vegyület (R1:—C2H,, R2: —CaHs, RJ: C«Hj)
187.288
Posztemergens alkalmazás; két párhuzamos kísérlet átlaga
A gyomirtás hatékonysága, Alkalmazott százalék mennyiség, Fekete Vadzab Mustár Vad kg/ha csucsor hajdina
A BOEOEOEOE * IV.
Kontroll adatok:
0,55 - 50 0 100 0
1,1 - 50 0 100 0
1,65 - 60 0 100 100
2,2 - 70 0 100 100
2,2 0 0 0 0
- 3,3 0 0 0 0
- 4,4 0 0 0 0
Vizsgálati adatok:
0,55 2,2 50 50 20’ 0 0 0
0,555 3,3 50 50 0 0100' 0
0,55 4,4 0 50 201 0 75’ 0
M 2,2 50 50 50’ 0 75’ 0
1,1 3,3 50 50 10’ 0100’ 0
i,i 4,4 50 50 40’ 0 75’ 0
1,65 2,2 60 60 50’ 0 75 100
1,65 3,3 60 60 20’ 0
1,65 4,4 100’ 60 60’ 0
2,2 2,2 98’ 70 65’ 0
2,2 3,3 60 70 50’ 0
2,2 4,4 75’ 70 65’ 0
- megfigyelt eredmények
E = várt eredmények = szinergetikus hatás gg
Az üresen hagyott helyek azt jelzik, hogy a haté- 00 konyság 100% mind a megfigyelt, mind a várt eredményeknél, ezért szinergizmus nem értékelhető.
IV. példa
Ezzel a példával olyan vizsgálatsorozatot ismertetünk, amelynél fenmedifamot használtunk különféle tiolkarbamát-származékokkal kombinálva. Ez utóbbiak a következők voltak:
Tiolkarbamát-származék Táblázat száma
S-etil-N-ciklohexil-N-eíil-tiolkarbamát 4.
S-etil-N,N-di(n-propil)-tiolkarbamát 5.e
S-(p-klór-benzil)-N,N-dietil-tiolkarbamát 6. -0
S-benzil-hexahidro-l H-azepin-1-karbotioát 7.
S-(p-klór-fenil)-hexahidro-1 H-azepin-1 -karbotioát 8.
Ismét az I. példában leírt módon jártunk el. Valamennyi tiolkarbamát-származékot acetonban oldottuk és vízzel hígítottuk, az S-(p-klór-benzil)Ν,Ν-dietil-tiolkarbamát kivételével, amely 50 55 súly% hatóanyag-tartalmú emulgeálható koncentrátum volt. A fenmedifam szintén emulgeálható koncentrátum volt, és 16,8 súly% hatóanyagot tartalmazott.
A következő gyomnövényfajtákat használtuk:
Közönséges név fekete csucsor porcsin maszlag mustár szépasszonytenyere ecsetpázsit hajnalka
Tudományos név Solanum fajták Portulaca oleracea Datura stramonium Brassica juncea Abutilon theophrasti Séta na fajták Ipomoea purpurea
A tálak tartalmát körülbelül két héttel az ültetés után kezeltük a vegyületekkel, és mintegy három hónappal később értékeltük ki a károsodást. A kapott eredményeket a 4-8. táblázat tartalmazza. A porcsinra és a maszlagra vonatkozó adatokat kihagytuk a táblázatokból, mivel az ezekkel a gyomnövényfajtákkal végzett vizsgálatoknál mind a megfigyelt, mind pedig a várt eredmények túlságosan közel voltak a 100%-hoz, és így a szinergizmust nem lehetett megállapítani. Hasonló módon, mint az előző példákban, a w jelzés azokat a vizsgálatokat mutatja, amelyeknél szinergizmust tapasztaltunk. A táblázatokban üresen hagyott helyek azt jelzik, hogy mind a megfigyelt, mind a várt eredmények rendkívül megközelítik a 100%-ot, ezért a szinergizmus nem értékelhető megfelelően.
4. táblázat
Herbicid-szinergizmusra vonatkozó vizsgálati eredmények
Vizsgált vegyületek :
A: (III) képletű vegyület (R4: —CH3, R5: —CH3) Β: (V) képletű vegyület (R1:—C2H5, R2:—C2HS, R3:-C6H5)
Posztemergens alkalmazás
Alkalma- A gyomirtás hatékonysága, százalék
zott Fekete Mustár Szépasz- Ecset Hajnalka
mennyi- csucsor szony pázsit
ség, kg/ha tenyere
A B Ο Ε Ο E Ο E Ο E Ο E
Kontroll adatok:
0,83 - 85 95 0 30 98
1,65 - 85 100 0 40 100
1,1 0 0 0 0 0
- 2,2 0 0 0 30 0
- 3,3 0 0 0 40 0
Vizsgálati adatok:
0,83 U 0 85 100· 95 0 0 20 30
0,83 2,2 98 85 100· 95 0 0 30 51
0,83 3,3 70 85 100 95 45 0 75- 58
1,65 1,1 98· 85 0 0 50· 40
1,65 2,2 85 85 20 0 75* 58
1,65 3,3 40 85 30* 0 60 64
= megfigyelt eredmények E =» várt eredmények
5. táblázat
Herbicid-szinergizmusra vonatkozó vizsgálati eredmények
Vizsgált vegyületek:
A: (III) képletű vegyület (R*: —CH3, R’: —CH3) Β: (VI) képletű vegyület (R‘: —C2Hj, R2: —C3H7, R3: -C3H,)
187.288
Posztemergens alkalmazás
Alkalma- A gyomirtás hatékonysága, százalék zott Fekete Mustár Szépasz- Ecset Hajnalka mennyi- csucsor szony pázsit ség, kg/ha tenyere
A B Ο E Ο E O E O Ε Ο E
Kontroll adatok: 0,83 - 85 95 0 30 98
1,65 - · 85 100 0 40 100
- i.i 0 0 0 0 0
- 2,2 0 0 0 0 0
- 3,3 0 0 0 0 0
Vizsgálati adatok:
0,83
1,1 100· 85 100· 95 0 0 25 30 95 98
0,83 2,2 0 85 100” 95 0 0 30 30
0,83 3,3 98· 85 100· 95 0 0 85* 30
1,65 1,1 98 85 30 0 45- 40
1,65 2,2 95· 85 10· 0 100 40 85 100
1,65 3,3 100 85 55· 0 100* 40
Alkalma- zott A gyomirtás hatékonysága, százalék
Fekete Mustár Szépasz- Ecset Hajnalka
mennyi- csucsor szony pázsit
ség, kg/ha tenyere
A B Ο Ε Ο E Ο E Ο Ε Ο E
Kontroll adatok:
0,83 - 85 95 0 30 98
1,65 - 85 100 0 40 100
- i,t 0 0 0 20 45
- 2,2 0 0 0 20 30
- 3,3 0 0 0 35 0
Vizsgálati adatok:
0,83 Μ 100· 85 100· 95 20· 0 20 30
0,83 2,2 100· 85 100· 95 50- 0 30 30
0,83 3,3 100· 85 100* 95 45· 0 30 30
1,65 1,1 100· 85 40* 0 20 40
1,65 2,2 100- 85 40* 0 50· 40
1,65 3,3 100· 85 55· 0 30 40
O = megfigyelt eredmények E = várt eredmények = megfigyelt eredmények
E = várt eredmények
6. táblázat
Herbicid-szinergizmusra vonatkozó vizsgálati eredmények
Vizsgált vegyületek:
A: (III) képletű vegyület (R4: —CH„ R5: CH3) Β: (VII) képletű vegyület (R1: ρ-klórbenzil-, R2: —C2Hs, R3:—C2H5)
Posztemergens alkalmazás
Alkalma- A gyomirtás hatékonysága, százalék zott Fekete Mustár Szépasz- Ecset Hajnalka
mennyiség, kg/ha A B csucsor szony tenyere Ο E pázsit
Ο E Ο E
Ο E Ο E
Kontroll adatok: 30 98
0,83 - 85 95 0
1,65 - 85 100 0 40 100
U 0 0 0 20 0
2,2 0 0 0 20 0
- 3,3 0 0 0 35 0
Vizsgálati adatok:
0,83 1,1 100· 85 100· 95 20* 0 20 44
0,83 2,2 100 85 100· 95 20· 0 100· 44 20 98
0,83 3,3 100· 85 100· 95 20· 0 55 55
1,65 1,1 100- 85 isr 0 20 52
1,65 2,2 100- 85 35· 0 70· 52
1,65 3,3 100- 85 45* 0 8? 61
O “ megfigyelt eredmények E «= várt eredmények
7. táblázat
Herbicid-szinergizmusra vonatkozó vizsgálati eredmények
Vizsgált vegyületek:
A: (III) képletű vegyület (R4: —CHj, R5: —CHj) Β: (VIII) képletű vegyület (R*: benzil-, R2, R3, —(CH2)t_—Posztemergens alkalmazás
8. táblázat
Herbicid-szinergizmusra vonatkozó vizsgálati eredmények
Vizsgált vegyületek:
A: (III) képletű vegyület (R4: —CH„ R5: —CH3) Β: (IX) képletű vegyület (R12: ρ-klór-benzil-, R2, R3: —(CH2)6—)
Posztemergens alkalmazás
Alkalma- A gyomirtás hatékonysága, százalék
zott Fekete Mustár Szépasz- Ecset Hajnalka
mennyi- csucsor szony pázsit
ség, kg/ha tenyere
A B Ο E 0 E Ο E Ο E Ο E
Kontroll adatok:
0,83 - 85 95 0 30 98
1,65 - 85 100 0 40 100
- 1,1 10 0 20 10 98
2,2 0 0 0 0 85
- 3,3 0 0 30 0 85
Vizsgálati adatok:
0,83 1,1 0 86 100* 95 45. 20 10 37
0,83 2,2 85 85 100* 95 55* 0 75- 30
0,83 3,3 30 85 100· 95 45 30 30 30
1,65 1,1 30 86 30* 20 10 46
1,65 2,2 45 85 40 0 60· 40
1,65 3,3 30 85 65· 30 30 40
= megfigyelt eredmények
E = várt eredmények
V. példa
Ezzel a példával egy további vizsgálatsorozatot ismertetünk, amelynek során fenmedifamot alkalmaztunk tiolkarbamát-származékokkal kombinálva. Az alábbi tiolkarbamát-származékokat alkalmaztuk:
Tiolkarbamát-származék Táblázat száma
S-etil-N-ciklohexil-N-etil-tiolkarbamát 9.
S-etil-N,N-di(n-propil)-tiolkarbamát 10.
S-(p-kIór-benzil)-N,N-dietil-tiolkarbamát 11.
Ismét az I. példában ismertetett módon jártunk
187.288 el, a IV. példában jelzett alakban használva a herbicid hatású vegyületeket. A IV. példában felsorolt gyomnövényfajtákat alkalmaztuk. A vegyületekkel a kezelést két héttel az elültetés után végeztük el, a károsodást pedig három héttel később értékeltük ki. A kapott eredményeket a 9-11. táblázatban mutatjuk be. A maszlagra éa a mustárra vonatkozó adatokat azonban kihagytuk a táblázatokból, mivel ezeknél a gyomnövényeknél az összes vizsgálat során mind a megfigyelt, mind pedig a várt eredmények túlságosan megközelítik a 100%-ot, és így szinergizmus nem állapítható meg. A () jelölés a szinergizmust mutatja, az üresen hagyott helyek a táblázatokban azt jelzik, hogy mind a megfigyelt, mind a várt eredmények rendkívül megközelítik a 100%-ot, ezért a szinergizmus nem állapítható meg.
9. táblázat
Herbícid-szinergizmusra vonatkozó vizsgálati eredmények
Vizsgált vegyületek:
A: (III) képletű vegyület (R4: —CH3, R’: —CH3) B: 00 képletű vegyület (R1: —C2Hj, R2: —C2HS, R5: —C6Hs)
Posztemergens alkalmazás
Alkalma- A gyomirtás hatékonysága, százalék
zott Fekete Mustár Szépasz- Ecset Hajnalka
mennyi' csucsor szony pázsit
ség. kg/ha tenyere
A B Ο Ε Ο E Ο E Ο E Ο E
Kontroll adatok:
13 - 100 100 0 20 95
X2 - 100 100 0 45 100
l.l 0 0 0 0 0
- 24 0 0 0 0 0
- 33 0 0 0 0 0
Vizsgálati adatok:
U 1,1 U 0 0 40· 20 95 95
24 0 0 10 20 40 95
U 34 40 100 0 0 30· 20 90 95
24 1.1 10 0 65* 45
24 24 20· 0 98· 45
24 34 0 0 35 45
” megfigyelt eredmények
E - várt eredmények
10. táblázat
Herbtcid-szinergizmusra vonatkozó vizsgálati eredmények
Vizsgált vegyületek:
A: (III) képletű vegyület (R4: —CH3, Rs: —CH3) Β: (VI) képletű vegyület (R1: —C2H5, R2: —C3H,, R1:— C3H7)
Posztemergens alkalmazás
Alkalma- A gyomirtás hatékonysága, százalék zott Fekete Mustár Szépasz- Ecset Hajnalka mennyi- csucsor szony pázsit ség, kg/ha tenyere
Kontroll adatok:
1.1 - 100 100 0 20 95
24 100 100 0 45 100
- 1,1 0 0 0 0 0
- 24 0 0 0 0 0
- 3,3 0 0 0 0 0
Vizsgálati adatok:
1.1 1,1 10 100 95 100 0 0 10 20 100· 95
1.1 24 55 100 0 0 50· 20 98* 95
1,1 34 75 100 0 0 60- 20 100· 95
24 1,1 10 0 20 45 75 100
24 24 10· 0 60· 45 95 100
2,2 34 0 0 98- 45
=> megfigyelt eredmények E = várt eredmények
11. táblázat
Herbicid-szinergizmus-ra vonatkozó vizsgálati eredmények
Vizsgált vegyületek:
A: (III) képletű vegyület (R4: —CH3, R5: —CH3) Β: (VII) képletű vegyület (R>: ρ-klór-benzil-, R2: —C2H5, R3: —C2Hs)
Posztemergens alkalmazás
Alkalma- A gyomirtás hatékonysága, százalék
zott Fekete Mustár Szépasz- Ecset Hajnalka
mennyi- csucsor szony pázsit
ség, kg/ha tenyere
A B Ο E 0 E Ο E Ο E Ο E
Kontroll adatok:
13 - 100 100 0 20 95
2,2 - 100 100 0 45 100
11 0 0 0 0 0
- 24 0 0 0 0 0
- 34 10 10 25 25 10
Vizsgálati adatok:
1,1 1.1 80 100 80 100 20* 0 80· 20 80 95
1,1 22 30· 0 95· 20 75 95
1,1 34 35· 25 95' 40 90 96
24 11 25' 0 80· 45 90 100
24 2.2 35' 0 95 45
24 34 40* 25 97· 59 90 100
= megfigyelt eredmények E ” várt eredmények
VI. példa
Ezzel a példával olyan vizsgálatsorozatot ismertetünk, amelynek során dezmedifamot különféle tiolkarbamát-származékokkal kombináltunk. Az alábbi tiolkarbamát-származékokat alkalmaztuk: Tioikarbamát-származék Táblázat száma
S-etil-N-cijtlohexil-N-etil-tiolkarbamát 12., 13. S-etil-N,N-di(n-propiI)-tiolkarbamát 14., 15. S-(p-kiór-benzil)-N,N-dietil-tiolkarbamát 16., 17. S-benzil-hexahÍdro-1 H-azepin-1 -kar botioát
18., 19.
187.288
S-(p-klór-benzil)-hexahidro-lH-azepin-l-karbotioát 20., 21.
Ismét az I. példában ismertetett módon jártunk el, és a IV. példában felsorolt gyomnövényfajtákat használtuk. Az S-(p-klór-benzil)-N,N-dietil-tiolkarbamát 96 s% hatóanyagot tartalmazó emulgeálható koncentrátum, a dezmedifam 16,8 s% hatóanyagot tartalmazó emulgeálható koncentrátum volt.
A herbicid hatású vegyületek minden egyes kombinációjára vonatkozólag két táblázatban mutatjuk be az adatokat. Az elsőben a kezelés után két héttel végzett kiértékeléseket adtuk meg, míg a másodikban a kezelés után négy héttel történt kiértékeléseket tüntettük fel. A két hetes vizsgálatra vonatkozó adatokból kihagytuk a porcsin és a hajnalka adatait, mivel a károsodás értéke túlságosan megközelítette a 100%-ot. A négy hetes vizsgálatra vonatkozó adatoknál csak az ecsetpázsittal és a szépasszonytenyerével kapott eredményeket értékeltük. A (’) és az üresen hagyott helyek ugyanazt jelentik, mint az előző példákban.
12. táblázat
Herbicid-szinergizmusra vonatkozó vizsgálati eredmények
Vizsgált vegyületek:
A: (IV) képletű vegyület (R4: —C2H5, R5: H)
B: (V) képletű vegyület (R‘: — C2H5, R2: —C2HJ; R’:-C6H,)
Posztemergens alkalmazás; két hét utáni értékelés
Alkalma- A gyomirtás hatékonysága, százalék
zott Fekete Maszlag Mustár Szépasz- Ecset
mennyi- csucsor szony pázsit
ség, kg/ha tenyere
A B Ο E Ο E Ο E Ο E Ο E
Kontroll adatok:
0,83 - 98 0 95 0 45
1,65 - 98 0 100 20 80
- 1,1 0 0 0 0 0
- 2,2 0 0 0 0 0
- 3.3 0 0 0 0 10
Vizsgálati adatok:
0,83 1,1 0 0 98* 95 20* 0 25 51
0,83 2.2 20 98 0 0 60 95 30* 0 20 51
0,83 3,3 30 98 90* 0 95 30* 0 35 51
1,65 1,1 100* 0 35* 20 40 82
1,65 2,2 30 98 0 0 30* 20 35 82
1,65 3,3 40 98 98* 0 30* 20 40 82
= megfigyelt eredmények E = várt eredmények
13. táblázat
Herbicid-szinergizmusra vonatkozó vizsgálati eredmények
Vizsgált vegyületek:
A: (IV) képletű vegyület (R4: —C2HS, Rs: H)
B: (V) képletű vegyület (R>: —C2H„ R2: —C2H5, R3: —C6Hj)
Posztemergens alkalmazás; négy hét utáni értékelés
Alkalmazott mennyiség, kg/ha
A B
A gyomirtás hatékonysága, százalék Ecsetpázsit Szépasszony tenyere Ο E Ο E
Kontroll adatok:
0,83 - 0 0
1,65 - 50 0
1,1 0 0
- 2,2 0 0
- 3,3 10 20
Vizsgálati adatok:
0,83
1,1 10* 0 10* 0
0,83 2,2 0 0 0 0
0,83 3,3 10 10 20 20
1,65 i.i 30 50 10* 0
1,65 2,2 10 50 0 0
1,65 3,3 40 55 20 20
= megfigyelt eredmények
E = várt eredmények
14. táblázat
Herbicid-szinergizmusra vonatkozó vizsgálati eredmények
Vizsgált vegyületek:
A: (IV) képletű vegyület (R4: —C2Hj, Rs: H)
B: (VI) képletű vegyület (R1: —C2HS, R2: -C3H7, R3: -C3H7)
Posztemergens alkalmazás; két hét utáni értékelés
A gyomirtás hatékonysága, százalék
Alkalmazott mennyiség. kg/ha
Fekete csucsor
Maszlag
SzépaszMustár szony tenyere
Ecset pázsit
A B O E O E O E O E O E
Kontroll adatok:
0,83 98 0 95 0 45
1,65 - 98 0 100 20 80
1,1 0 0 0 0 0
2,2 0 0 0 0 0
- 3,3 0 0 0 0 0
Vizsgálati adatok:
0,83 1.1 20 98 0 0 98* 95 25* 0 30 45
0,83 2,2 20 98 10* 0 90 95 15* 0 15 45
0,83 3,3 40* 0 100* 95 55* 0 68* 45
1,65 1,1 20 98 95* 0 90 100 25* 0 35 80
1,65 2,2 95 98 40* 0 30* 0 65 80
1,65 3,3 95 98 40* 0 60* 0 85* 80
= megfigyelt eredmények
E = várt eredmények
15. táblázat
Herbicid-szinergizmusra vonatkozó vizsgálati eredmények
Vizsgált vegyületek:
A: (IV) képletű vegyület (R4: —C2H5, R5: H)
B: (VI) képletű vegyület (R1: —C2Hj, R2: —C3H7, R3: -C3H7)
Posztemergens alkalmazás; négy hét utáni értékelés
Alkalmazott A gyomirtás hatékonysága, százalék
mennyiség, kg/ha Ecsetpázsit Szépasszony tenyere
A B O E O E
Kontroll adatok:
0,83 0 0
1,65 - 50 0
1,1 0 0
2,2 0 0
- 3.3 10 0
187.288
18. táblázat
Herbicid-szinergizmusra vonatkozó vizsgálati eredmények
Vizsgált vegyületek:
A: (IV) képletű vegyület (R4: — C2H5, R’: H)
Β: (VIII) képletű vegyület (R1: benzil-, R2, R3: -(CH,).-)
Posztemergens alkalmazás; két hét utáni értékelés
Vizsgálat i adatok:
0,83 U 0 0 10· 0
0,83 2,2 0 0 0 0
0,83 3,3 35· 10 0 0
1,65 1.1 0 50 0 0
1,65 2,2 45 50 0 0
1.65 3,3 85 55 75' 0
Ο “ megfigyelt eredmények Ε - várt eredmények
16. táblázat
Herbicid-szinergizmusra vonatkozó vizsgálati eredmények
Vizsgált vegyületek:
Az (IV) képletű vegyület (R4: — C2H5, R5: H)
B: <VII) képletű vegyület (R1: ρ-klór-benzil-, R2: —C2H5, R3: —C2H5)
Posztemergens alkalmazás; két hét utáni értékelés
Alkalma- - A gyomirtás hatékonysága, százalék
zott Fekete Maszlag Mustár Szépasz- Ecset
mennyiség csucsor szony pázsit
kg/ha tenyere
A B Ο Ε Ο Ε Ο E Ο E Ο E
Kontrolt adatok:
0,83 - 98 0 95 0 45
1,65 - 98 0 100 20 80
1,1 0 0 0 10 0
- 2,2 0 0 0 10 0
- 3,3 0 0 0 10 45
Vizsgálati adatok:
0,83 1,1 45 98 20' 0 100' 95 30’ 10 20 45
0,83 2,2 98* 0 100' 95 40' 10 70 45
0,83 3.3 20’ 0 98' 95 45' 10 65 89
1,65 Μ 60 98 90' 0 35 28 65 80
1,65 2,2 80 98 20' 0 50’ 28 65 80
1,65 3,3 45' 0 70’ 28 65 89
O = megfigyelt eredmények
E = várt eredmények
17. táblázat
Herbicid-szinergizmusra vonatkozó vizsgálati eredmények
Vizsgáit vegyületek:
A: (IV) képletű vegyület (R4: —C2H5, R5: H)
Β: (VII) képletű vegyület (R‘: ρ-klór-benzil-, R2:
-C2H„ R3: -C2Hs).......
Posztemergens alkalmazás; négy hét utáni értékelés
Alkalmazott mennyiség, kg/ha A B A gyomirtás hatékonysága, százalék
O E O E
Kontroll adatok:
0,83 0 0
1,65 50 0
1.1 0 0
2,2 0 0
3,3 0 20
Vizsgálati adatok:
0,83 1,1 0 0 30' 0
0,83 2,2 45' 0 35' 0
0,83 3,3 45' 0 95' 20
1,65 l.l 20 50 35' 0
1,65 2,2 45 50 35‘ 0
1,65 3.3 45 50 95' 20
“ megfigyelt eredmények E várt eredmények
Alkalma- A gyomirtás hatékonysága, százalék
zott Fekete Maszlag Mustár Szépasz- Ecset
mennyiség csucsor szony pázsit
kg/ha tenyere
A B Ο Ε Ο E Ο E Ο Ε Ο E
Kontroll adatok:
0,83 - 98 0 95 0 45
1,65 - 98 0 100 20 80
- l.l 0 0 20 25 0
- 2,2 0 0 15 40 0
- 3,3 0 0 10 85 0
Vizsgálati adatok:
0,83 u 40 98 98' 0 60' 25 30 40
0,83 2,2 60 98 20' 0 98' 96 55' 40 20 45
0,83 3,3 65 98 60' 0 100' 95 25 45 25 45
1,65 u 65 98 20' 0 60 52 20 80
1,65 2,2 40' 0 85 52 30 80
1,65 3,3 100’ 0 85 88 80 80
= megfigyelt eredmények
E = várt eredmények
19. táblázat
Herbicid-szinergizmusra vonatkozó vizsgálati eredmények
Vizsgált vegyületek:
A: (IV) képletű vegyület (R4: —C2H„ R5: H)
Β: (Vili) képletű vegyület (R': benzil-, R2, R3: —(CH2)6—)
Posztemergens alkalmazás; négy hét utáni értékelés
Alkalmazott A gyomirtás hatékonysága, százalék
mennyiség, kg/ha Ecsetpázsit Szépasszonytenyere
A B O E O E
Kontroll adatok:
0,83 - 0 0
1,65 - 50 0
- 1,1 0 10
- 2,2 0 20
- 3,3 0 60
Vizsgálati adatok:
0,83 1,1 0 0 35' 10
0,83 2,2 0 0 45' 20
0,83 3,3 0 0 75' 60
1,65 l.l 0 50 30' 10
1,65 2,2 0 50 85' 20
1,65 3,3 55' 50 85' 60
= megfigyelt eredmények
E = várt eredmények
20. táblázat
Herbicid-szinergizmusra vonatkozó vizsgálati eredmények
Vizsgáit vegyületek:
A: (IV) képletű vegyület (R4: —C2H„ R’: H)
Β: (IX) képletű vegyület (R’: ρ-klór-benzil-, R1,
187.288
R3: —(CH2)6—)
Posztemergens alkalmazás; két hét utáni értékelés
Alkalma- A gyomirtás hatékonysága, százalék zott Fekete Maszlag Mustár Szépasz- Ecset mennyi- csucsor szony pázsit
ség, kg/ha tenyere
A B Ο E O Ε O Ε Ο E Ο E
Kontroll adatok: 0,83 - 98 0 95 0 45
1,65 - 98 0 100 20 80
1,1 0 0 0 0 0
- 2,2 0 0 0 5 0
- 3,3 0 0 0 10 0
Vizsgálati adatok:
0,83 2,2 95 98 0 0 100’ 95 60' 5 40 45
0,83 3,3 0 0 98' 95 60' 10 45 45
1,65 1,1 65 98 0 0 65' 20 30 80
1,65 3,3 0 0 25 28 80 80
O = megfigyelt eredmények E = várt eredmények
21. táblázat
Herbicid-szinergizmusra vonatkozó vizsgálati eredmények
Vizsgált vegyületek:
A: (IV) képletű vegyület (R*: — C2H5, R5: H)
Β: (IX) képletű vegyület (ρ-klór-benzil-, R2, R3: —(CH2)—)
Posztemergens alkalmazás; négy hét utáni értékelés Alkalmazott A gyomirtás hatékonysága, százalék
mennyiség, kg/ha Ecsetpázsit Szépasszonytenyere
A B O E O E
Kontroll adatok:
0,83 - 0 0
1,65 50 0
- 1,1 0 0
- 2,2 0 0
- 3,3 0 o
Vizsgálati adatok:
0,83 2,2 20' 0 45' 0
0,83 3,3 • 40' 0 65' 0
1,65 ÍJ 20 50 40' 0
1,65 3,3 85' 50 75' 0
= megfigyelt eredmények
E = várt eredmények
A fenti hatástani kísérleteknek az 1-21. táblázatban bemutatott eredményei a vizsgált hatóanyagkombinációk mindegyike esetében bizonyítják a herbicid-szinergizmust legalább háromféle különböző gyomnövényfaj ellen. A következő összefoglaló táblázatban áttekinthetően szemléltetjük az egyes kísérletekben vizsgált szinefgizált herbicidkombinációk hatóanyag-összetételét a vonatkozó kísérleteket bemutató táblázatok számának megadásával; a táblázat „Növényfaj” oszlopában feltüntetjük a növényfajok számát, amelyek ellen az illető hatóanyag-kombináció számottevő szinergizmust mutatott és megadjuk a szinergetikus hatás szempontjából optimálisnak látszó komponensarányokat is.
-102
187.288
22. táblázat
Vegyületek R1 (I) R2 R3 R4 (II) R5 —Táblázat Nö- vényfaj Opt. arány
V + III etil etil fenil metil metil 1-4, 9. 7 (0,1:1)-(2:1)
VI + III etil propil propil metil metil 5., 10. 6 (0,3:1)-(1,5:1)
VII + III p-Cl-benzil propil propil metil metil 6.. 11. 4 (0,3:1)-(0,5:1)
Vili + III benzil hexametilén metil metil 7. 4 (0,5:1)-(0,75:1)
IX + III p-Cl-benzil hexametilén metil metil 8. 3 (0,25:1)-(1,5:1)
V + IV etil etil fenil etil H 12-13. 3 (0,3:1)-(1,5:1)
VI + IV etil propil propil etil H 14-15. 4 (0,4:1)-(1,5:1)
VII + IV p-Cl-benzil propil propil etil H 16-17. 4 (0,5:1)-(0,75:1)
VIII + IV benzil hexametilén etil H 18-19. 3 (0,5:1)-(0,75:1)
IX + IV p-Cl-benzil hexametilén etil H 20-21. 3 (0,3:1)-(0,5:1)
A találmány szerinti herbicid készítmények szinergetikus hatást mutatnak a nem kívánt vegetáció növekedésének befolyásolását illetően, posztemergens alkalmazás esetén. A készítmények az (I) és (II) általános képletű hatóanyagok mellett további komponensekként segédanyagokat, vivőanyagokat, és/vagy higítószereket is tartalmaznak. Ezek a komponensek vagy vivőanyagok például a következők lehetnek: víz, szerves oldószerek, felületaktív anyagok, olaj, víz/olaj emulziók, nedvesítő szerek, diszpergáló szerek és emulgeáló szerek. A találmány szerinti herbicid hatású készítmények többnyire nedvesíthető porok, oldatok vagy emulgeálható koncentrátumok.
A nedvesíthető porok olyan finom eloszlású készítmények, amelyek a herbicid hatású vegyületekkel impregnált vivőanyagból és egy vagy több felületaktív anyagból állnak. A felületaktív anyag elősegíti a pornak vizes közegben történő gyors diszpergálódását és stabil,, permetezhető szuszpenziók kialakulását. Erre a célra sokféle felületaktív anyag használható, például a következők: hosszú szénláncú zsíralkoholok és zsíralkohol-szulfát-alkálifémsók; szulfonsavak sói; hosszú szénláncú zsírsavak észterei; szabad hidroxilcsoportokat tartalmazó többértékü alkoholok; viszonylag hosszú szénláncú, omega-szubsztituált polietilénglikolok.
A találmány szerinti herbicid hatású készítményeket alkalmas oldószerrel készült oldatban is felhasználhatjuk a növények kezelésére. A herbicid hatású készítményekhez gyakran alkalmazott oldószerek a következők: benzin, fűtőolaj, xilol, a xilolnál magasabb forráspontú ásványolaj-frakciók és metilezett naftalinszármazékokban dús, aromás ásványolaj-párlatok.
A legelőnyösebb készítményformák az emulgeálható koncentrátumok, amelyek a hatóanyagoknak emulgeálószer segítségével létrehozott olajos oldatából állnak. Felhasználás előtt a koncentrátumot vízzel hígítjuk, és ekkor az olajcseppecskék szuszpendált emulziója jön létre. Emulgeálószerként rendszerint anionos és nemionos felületaktív anyagok elegyét használjuk. Az emulgeálható koncentrátumok további adalékanyagokat is tartalmazhatnak, például a permetezést elősegítő és a permettapadást fokozó anyagokat.
A fentebb tárgyalt készítményformákat bármilyen ismert módon felhasználhatjuk a gátolni kívánt vegetáció kezelésére, miután a vegetáció kibújt a talajból. A vegetáció a talajból való kibújás után bármilyen fejlődési szakaszban lehet a kezelésnél, ‘6 a palánta-állapottól a teljesen kifejlődött növényekig.
A fenti készitményformákkal végzett kezelés bármilyen ismert módszerrel történhet, például a földön elhelyezett vagy repülőgépre szerelt permetező θθ berendezés segítségével. A különféle egyéb módszerek a szakember számára ismertek.
A találmány szerinti szinergizált herbicid készítmények célszerű összetételét és előállítási módját az alábbi készítmény-példák szemléltetik. (A %-érté35 kék súly%-ot jelentenek.)
1. készítmény-példa
Nedvesíthető por előállítása A készítmény összetétele:
S-etil-dipropil-tiokarbamát 37,5% fenmedifam 12,5 % akril-aril-szulfonát 0,1% nátrium-lignin-szulfonát 2,0% polioxietilezett nonil-fenol 3,9% diatomaföld 44,9%
A készítmény előállítása: A fenmedifamot összekeverjük az S-dipropil-tiokarbamáttal és polioxie50 tilezett nonil-fenollal, majd ezt az elegyet rápermetezzük a diatomaföld, az alkil-aril-szulfonát és a nátrium-ligniszulfonát keverékére.
2. készítmény-példa
Nedvesíthető por előállítása A készítmény összetétele:
S-etil-dipropil-tiokarbamát 56,25% en fenmedifam 18,75% akril-aril-szulfonát 0,1%
-112
187.288 nátrium-lignin-szulfonát 2,0% polioxietilezett nonil-fenoi 3,0% diatomaföld 19,9%
A készítmény előállítása: mint az 1. példában.
melyike, a (II) általános képletű vegyületként a legtöbb készítményben szereplő (111) képletű fenmedifam helyett pedig ugyancsak jó eredménnyel alkalmazhatók más (II) általános képletű vegyületek, például a (IV) képletű dezmedifam is.
3. készítmény-példa
Emulgeáíható koncentrátum A készítmény összetétele:
S-etil-ciklohexil-tiokarbamát 50,34% fenmedifam 25,17% kalcium-dodecil-benzol-szulfonát 2,35% etoxilezett nonil-fenil 2,35% kerozin 19,79%
A készítmény előállítása: az összes fenti alkotórészeket összekeverjük egymással és a keverést addig folytatjuk, mig homogén oldat nem képződik.
4. készítmény-példa
Emulgeáíható koncentrátum
A készítmény összetétele: S-etil-ciklohexil-tiokarbamát 60,00%
fenmedifam 30,00%
kalcium-dodecil-benzol-szulfonát 2,35%
etoxilezett nonil-fenil 2,35%
kerozin 5,30%
A készítmény előállítása: a 3. példa szerint
5. készítmény-példa
Szemcsés készítmény szórásra A készítmény összetétele: S-etil-diizobutil-tiokarbamát 8,33%
fenmedifam 1,67%
szemcsés attapulgit 90,00%
6. készítmény-példa
Szemcsés készítmény szórásra készítmény összetétele: S-etil-diizobutil-tiokarbamát 16,67%
dezmedifam 3,33%
szemcsés attapulgit 80,00%
Az 5. és 6. készítmény-példa szerinti szórószer előállítása: a két hatóanyag illékony szerves oldószerrel készített oldatát keverés közben rápermetezzük a szemcsés attapulgitra, majd az oldószert elpárologni hagyjuk.
Megjegyzendő, hogy a fenti készítmény-példákban leírt készítményekben az ott megadott (I) általános képletű tiolkarbamátok helyett ugyanilyen módon alkalmazhatók hasonló mennyiségekben egyéb (1) általános képletű tiolkarbamátok, például a fentebbi I IV. hatástani példákban említett (V), (VI), (VII), (VIII) és (IX) képletű vegyületek bár-

Claims (5)

  1. Szabadalmi igénypontok 10
    1. Szinergizált herbicid készítmény, azzal jellemezve, hogy (I) általános képletű tiolkarbamátszármazékot — R1 etil-, benzil- vagy p-klór-benzil-csoport, és 15 abban az esetben, ha Rl etilcsoportot jelent, — R2 és R3 egymástól függetlenül 1-6 szénatomos alkilvagy 5 7 szénatomos cikloalkilcsoport, és abban az esetben, ha R' benzil- vagy p-klór-benzil-csoportot jelent, —R2 és R3 egymástól függetlenül 1-6 szén2q atomos alkilcsoport vagy együttesen 5-7 szénatomos alkiléncsoport - és (II) általános képletű fenilkarbamoil-oxi-fenil-karbamát-származékot — R* 1-4 szénatomos alkilcsoport; —R5 hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport - tartalmaz ösz2Q szesen 0,1-96 súly% mennyiségben és (0,1:1)-(10:1) súlyarányban, segédanyagok előnyösen szilárd vagy folyékony vivőanyag, hígítószer, nedvesítőszer vagy emulgeátor mellett.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy hatóanyag-kombinációja az R1 helyén etilcsoportot, az R2 helyén etilcsoportot és az R3 helyén ciklohexilcsoportot tartalmazó (I) általános képletű tiolkarbamát-származékból és az R4 helyén metilcsoportot, az R5 helyén pedig 3-helyzetű metilcsoportot tartalmazó (II) általános képletű ” fenil-karbamoil-oxi-fenil-karbamát-származékból áll.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy a (I) általános képletű tiolkarbamátszármazékot és a (ll) általános képletű fenil-karbamoil-oxi-fenil-karbamát-származékot (0,1:1)-(5:1) súlyarányban tartalmazza.
  4. 4. Az előző igénypontok bármelyike szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy szilárd vivőanyagként porított vagy szemcsés ásványi anyagot, cél45 szerűen diatomaföldet, kaolint vagy más agyagásványt tartalmaz.
  5. 5. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy folyékony vivőanyagként illetőleg higítószerként folyékony szénhidrogént vagy vizet tartalmaz.
    9 db ábra
    Kiadja az Országos Találmányi Hivatal Λ kiadásért felel: Himer Zoltán osztályvezető
    Szedte a Nyomdaipari fenyszedo Üzem (877842,09)
HU803154A 1980-04-28 1980-12-30 Synergetic herbicide compositions HU187288B (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US14415180A 1980-04-28 1980-04-28
US21029880A 1980-11-28 1980-11-28

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU187288B true HU187288B (en) 1985-12-28

Family

ID=26841712

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU803154A HU187288B (en) 1980-04-28 1980-12-30 Synergetic herbicide compositions

Country Status (17)

Country Link
EP (1) EP0039535B1 (hu)
KR (1) KR840001797B1 (hu)
BG (1) BG41814A3 (hu)
BR (1) BR8100275A (hu)
CA (1) CA1187711A (hu)
DD (1) DD158352A5 (hu)
DE (1) DE3166739D1 (hu)
DK (1) DK9181A (hu)
FI (1) FI804073L (hu)
GR (1) GR75597B (hu)
HU (1) HU187288B (hu)
IE (1) IE50640B1 (hu)
NZ (1) NZ196257A (hu)
PL (1) PL126889B1 (hu)
RO (1) RO81291B (hu)
TR (1) TR22535A (hu)
YU (1) YU1481A (hu)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0272654A3 (en) * 1986-12-19 1988-07-27 S.I.P.C.A.M. S.p.A. Società Italiana Prodotti Chimici e per l'Agricoltura Milano Herbicide composition

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2218347A1 (de) * 1972-04-15 1973-10-31 Basf Ag Herbizid,
DE2219922A1 (de) * 1972-04-22 1973-10-31 Basf Ag Verfahren zur bekaempfung unerwuenschter pflanzen
DE2732848A1 (de) * 1977-07-18 1979-02-08 Schering Ag Diurethane, herbizide mittel enthaltend diese verbindungen sowie verfahren zu ihrer herstellung

Also Published As

Publication number Publication date
EP0039535A3 (en) 1981-12-23
NZ196257A (en) 1983-04-12
FI804073L (fi) 1981-10-29
DK9181A (da) 1981-10-29
IE802739L (en) 1981-10-28
EP0039535A2 (en) 1981-11-11
KR840001797B1 (ko) 1984-10-20
CA1187711A (en) 1985-05-28
EP0039535B1 (en) 1984-10-24
PL126889B1 (en) 1983-09-30
BG41814A3 (en) 1987-08-14
BR8100275A (pt) 1982-01-12
DD158352A5 (de) 1983-01-12
RO81291B (ro) 1983-02-28
KR830004781A (ko) 1983-07-20
DE3166739D1 (en) 1984-11-29
TR22535A (tr) 1987-10-12
RO81291A (ro) 1983-02-15
GR75597B (hu) 1984-08-01
PL230886A1 (hu) 1981-12-23
YU1481A (en) 1984-04-30
IE50640B1 (en) 1986-05-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0741971B1 (en) Biocidal compositions comprising mixtures of halopropynyl compounds and sulphur containing triazines
HU229814B1 (en) Herbicidal mixtures having a synergistic effect
EP0158600A2 (de) Verfahren zur selektiven Unkrautbekämpfung in Nutzpflanzenkulturen
JP2749096B2 (ja) 除草剤組成物
DE3688982T2 (de) Synergistische, herbizide Kombinationen und Verfahren zur Anwendung.
HU187288B (en) Synergetic herbicide compositions
DE69011975T2 (de) Herbizide Mischung auf der Basis Bromoxynil oder eines seiner Derivate.
US4552582A (en) Cotton defoliant compositions
AU594853B2 (en) Herbicidal composition
US4612034A (en) Herbicidal formulation
HU196367B (en) Process for producing /3s/z/-2-///1-/2-amino-4-tiazolil/-2-//2,2-dimetil-4-oxo-1-sulfoniloxy-3-azetidinyl/-amino/-2-oxo-ethyilden/-amino/-oxy/acetic acid and salts and pharmaceutical compositions containing the later ones
EP0264736B1 (en) Herbicidal composition
EP0275555B1 (en) Herbicidal composition
US4531965A (en) Weed control method and composition
CS215147B2 (cs) Synergický herbicidní prostředek
JPS58152801A (ja) 除草剤組成物
KR950013369A (ko) 쌀 농작물의 잡초를 방제하기 위한 제초제 조성물
KR820002334B1 (ko) 상승작용을 나타내는 제초제 조성물
DD278267A5 (de) Synergetische herbizide kombination auf basis von bifenox und sulfonamiden
US4004913A (en) Selective herbicidal compositions
EP0070929B1 (de) Mittel zur selektiven Unkrautbekämpfung und seine Anwendung
EP0149099A2 (en) Synergistic herbicidal compositions
DD232187A5 (de) Synergistische herbizide zusammensetzungen
HU184467B (en) Herbicide composition containing the mixture of two active agents
JPH06107508A (ja) 除草剤組成物