CS215147B2 - Synergický herbicidní prostředek - Google Patents

Synergický herbicidní prostředek Download PDF

Info

Publication number
CS215147B2
CS215147B2 CS69681A CS69681A CS215147B2 CS 215147 B2 CS215147 B2 CS 215147B2 CS 69681 A CS69681 A CS 69681A CS 69681 A CS69681 A CS 69681A CS 215147 B2 CS215147 B2 CS 215147B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
align
test
results
observed
expected
Prior art date
Application number
CS69681A
Other languages
English (en)
Inventor
Bareld E Groenwold
Original Assignee
Stauffer Chemical Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Stauffer Chemical Co filed Critical Stauffer Chemical Co
Publication of CS215147B2 publication Critical patent/CS215147B2/cs

Links

Landscapes

  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Description

Vynález se týká synergického herbicidního prostředku.
Ochrana plodin před plevelnými rostlinami a jinou vegetací, která inhibuje růst plodin, je v zemědělství stále se opakující problém. Výzkumníci v oboru syntetické chemie vyrobili na pomoc řešení tohoto problému velkou řadu chemikálií a chemických prostředků, účinně regulujících tento nežádoucí růst. V literatuře byly publikovány chemické herbicidy mnoha typů a velkého počtu z nich se používá v praxi.
V některých případech se ukázalo, že účinné herbicidy jsou účinnější v kombinaci, než když se aplikují individuálně. Tento výsledek se často nazývá synergismus, poněvadž kombinace vykazuje úroveň účinnosti překračující úroveň, kterou by bylo možno očekávat na základě znalosti účinnosti jednotlivých složek. Vynález se zakládá na zjištění, že určité thiolkarbamáty a určité karbamoyloxykarbaniláty, jejichž individuální herbicidní účinnost již byla známa, vykazují tento účinek, když se jich použije v kombinaci.
O dvou třídách sloučenin, které tvoří kombinaci, která je předmětem vynálezu, je nezávisle známo, že mají účinky na růst rostlin. Thiolkarbamáty jsou zveřejněny jako herbicidy v patentech USA č. 3 185 720 (Til2 les a další, 25. 5. 1965J, 3 198 786 (Tilles a další, 3. 8. 1965) a 2 913 327 (Tilles a další,
17. 11. 1959 j. Karbamoyloxykarbaniláty jsou popsány jako herbicidy v patentech USA č. 3 404 975 (Wilson a další, 8. 10. 1968) a 3 692 820 (Boroschewski a další, 19. 9. 1972).
Nyní se ukázalo, že synergismus při regulaci nežádoucí vegetace vykazují prostředky tvořené směsí těchto dvou složek:
a) thiolkarhamátu obecného vzorce
O R2
II /
Rl—s—C—N \
R3 kde
R1 * * * V představuje ethyl-, benzyl- a p-chlorbenzylskupinu, přičemž když R1 představuje ethylskupinu,
R2 a R3 představují skupiny nezávisle zvolené ze souboru zahrnujícího Ci—C6 alkyla Cs—C7 cykloalkylskupiny, a když R1 představuje benzyl- nebo p-chlorbenzylskupinu,
R2 a R3 buď představují skupiny nezávisle zvolené ze souboru zahrnujícího Ci—C6 alkylskupiny, nebo dohromady tvoří C5—C7 alkylenskupinu, a
b] fenylkarbamoyloxykarbanilátu obecné-ho vzorce
O l II R-o-c-nh o
II
O-C-ΝΗκ^χ r
-ÍH kde představuje
R4 Ci—Cd alkylskupinu a
R5 vodík nebo Ci—Cd alkylskupinu.
Pod označením „alkylskupina“ a „alkenylskupina“ se zde rozumí příslušné skupiny jak s přímým, tak s rozvětveným řetězcem. Jako příklady alkylskupin lze uvést methyl-, ethyl-, η-propyl-, isopropyl-, n-butyl-, sek.butyl-, isobutylskupinu atd. Jako příklady alkenylskupin lze uvést vinyl-, allyl-, 2-butenyl-, isobutenylskupinu atd. Termínu „alkylenskupina“ se zde používá pro označení řetězce tvořeného více skupinami vzorce —CHz—, který je popřípadě substituován alkylskuplnami. Jako příklady lze uvést —CH2CH2CH2CH2CH2— (pentamethylenj, —CH2CH2CH2CH2CH2CH2— (hexamethylen), —CH2CH2CH2CH2CH2CH2CH2— (heptamethylen j, —CHzCH (CH3) CH2CH2CH2CH2— (2-methylhexamethylen) atd. Všechna rozmezí počtu atomů uhlíku zahrnují jak horní, tak dolní mezní hodnotu.
Jako příklady thiolkarbamátů, které jsou užitečné v prostředcích podle vynálezu, lze uvést:
S-ethyl-N-cyklohexyl-N-ethylthiolkarbamát (cykloátj,
S-ethyldi-n-propylthialkarbamát (EPTC J,
S-p-chlorbenzyldiethylthiolkarbamát (benthiocarb),
S-ethyldiisobutylthiolkarbamát (butylát),
S-benzyldi-sek.butylthiolkarbamát,
S-benzylhexahydro-lH-azepin-l-karhothioát,
S-p-chlorbenzylhexahydro-lH-azepin-1-karbothioát.
Tyto a jiné thiolkarbamáty, které spadají do rozsahu vynálezu, lze připravit postupy popsanými v patentech USA č. 2 913 327, 3 185 720 a 3 198 786 uvedených shora.
Přednostními thiolkarbamáty jsou ty, ve kterých
R1 představuje skupinu zvolenou ze souboru zahrnujícího ethyl-, benzyl-, a p-chlorbenzylskupinu, a když R1 představuje ethylskupinu,
R2 a R3 jsou skupiny nezávisle zvolené ze souboru zahrnujícího Ci—Cí alkylskupiny a cyklohexylskupinu, a když R1 představuje benzyl- nebo p-chlorbenzylskupinu,
R2 a R3 představují buď skupiny nezávisle zvolené ze souboru zahrnujícího Ci—C3 alkylskupiny, nebo dohromady tvoří hexamethylenskupinu.
Obzvláštní přednost se dává těm thiolkarbamátům, ve kterých R1 představuje ethyl-, benzyl-, nebo p-chlorbenzylskupinu, a když R1 je ethylskupina, R2 je ethylskupina a R3 je cyklohexylskupina, a když R1 je benzylskupina nebo p-chlorbenzylskupina, R2 a R3 jsou buď obě ethylskupiny, nebo dohromady tvoří hexamethylenskupinu.
Přednostními fenylkarbamoyloxykarbaniláty jsou tyto látky:
methyl-3,3‘-methylfenylkarbamoyloxyfenylkarbamát (fenmedífam)
O tl
Ch^O-C-NH^
O
O-C-NH ^Ch{3 a.
ethyl-3-fenylkarbamoyloxyfenylkarbamát (desmedif am J il CíHf O-C-NH
O ll
O-C-NH
Tyto a jiné fenylkarbamoyloxykarbaniláty spadající do rozsahu vynálezu lze připravit postupy popsanými ve shora uvedených patentech USA č. 3 404 975 a 3 692 820.
Pod pojmem „synergismus“ a „synergický“ se v těchto podlohách rozumí úkaz, kdy kombinace herbicidů vykazuje úroveň účinnosti překračující úroveň, kterou by bylo možno očekávat na základě znalosti účinnosti jednotlivých složek aplikovaných individuálně.
Pod pojmem „herbicid“ se zde rozumí sloučenina, která potlačuje nebo modifikuje růst rostlin. Pod pojmem „herbicidně účinné množství“ se rozumí takové množství sloučeniny nebo kombinace sloučenin, které je schopno vyvolat potlačující nebo modifikační účinek. Potlačující a modifikační účinek zahrnuje všechny odchylky od přírodního vývoje, například usmrcení, retardaci, spálení listů, zakrnění apod. Pod pojmem „rostliny“ se zde rozumí veškerá postemergentní vegetace od semenáčků až do vzešlé vegetace.
V prostředcích podle vynálezu leží hmotnostní poměr thiolkarbamátu k fenylkarbamoyloxykarbanilátu, při kterém je herbicidní odezva synergická, v rozmezí od 0,01:1 do 20:1, přednostně asi od 0,1:1 asi do 10:1, nejvýhodnější rozmezí je asi od 0,1:1 asi do 5:1.
Stupeň aplikace závisí na potlačovaných plevelných rostlinách a na požadovaném stupni potlačení. Obecně se prostředků podle vynálezu nejúčinněji používá v množství 0,011 až 56 kg/ha, s výhodou 0,11 až 28 kg/ /ha, vztaženo na účinné složky.
Následující příklady ilustrují synergickou herbicidní účinnost prostředků podle vynálezu.
Příklad 1
Tento příklad ukazuje synergickou odezvu kombinace methyl-3,3‘-methylfenylkarbamoyloxyfenylkarbamátu (fenmedifamuj a S-ethylcyklohexylthiolkarbamátu (cykloátu) při postemergentní aplikaci na různé plevelné rostliny.
Misky o rozměrech 15,2 x 25,4 x 7,0 cm se naplní vrstvou 5,0 cm hlinitopísčité půdy, obsahující 50 ppm obchodně dostupného fungicidu cis-N-[ (trichlormethyl jthio]-4-cyklohexen-l,2-dikarboxamidu (kaptanR) a hnojivá 18-18-18 fertilizer (percentuální poměr N : P21O5 : K2O v % hmotnostních). Rovnoběžně s kratšími stranami misek se do půdy vtlačí několik brázdiček a do každé brázdičky se zasejí semena jednoho rostlinného druhu. Do jedné řádky se zasejí semena cukrovky (Beta vulgaris) a do dalších řádek semena těchto plevelných rostlin: řeřichy (Lepidium sp.j, pohanky svlačcovité (Polygonům convulvulus) a šruchy zelné (Portulaca oleraceaj. V řádcích s plevelem se zaseje takový počet semen, aby se po vzejití získalo v závislosti na velikosti rostlin asi 20 až 50 semenáčků v řádku. Misky se pak na dva týdny umístí do skleníku, kde se do nich pravidelně přivádí voda.
Na konci této periody se listy vzešlých plevelných rostlin postříkají herbicidními emulzemi vyrobenými zředěním emulgovatelných koncentrátů zkoušených sloučenin vodou. Fendifamu se použije ve formě emulgovatelného koncentrátu obsahujícího 16,8 proč. hmotnostních fendifamu a cykloátu ve formě koncentrátu obsahujícího 74,2 % hmotnostního cykloátu. Zředění se provede tak, že při celkovém objemu postřiku odpovídajícím 750 1/ha se dosáhne požadovaného stupně ošetření v kg/ha. V kontrolních miskách se zkoušené sloučeniny aplikují individuálně při různých stupních aplikace, zatímco ve zkušebních miskách se používá emulzí obsahujících obě sloučeniny. Kromě toho se používá dalších neošetřených misek jako standardu pro určení stupně potlačení plevelných rostlin v ošetřených miskách.
dní po ošetření se porovnají kontrolní a zkušební misky se standardy a každá řádka se vizuálně zhodnotí a určí se procento potlačeni v rozsahu od 0 do 100 %, přičemž 0 % znamená stejný stupeň růstu, jako má stejná řádka ve standardu, a 100 % znamená úplné usmrcení všech plevelných rostlin v řádce. Berou se v úvahu všechny typy poškození rostlin.
Pro plevelné druhy rostlin jsou výsledky testů uvedeny v tabulce 1 ve sloupcích označených „0“. Každé číslo je průměrnou hodnotou ze dvou opakování stejného testu. Tyto výsledky jsou porovnány s očekávanými výsledky uvedenými ve sloupcích označených symbolem „E“, získanými z kontrolních dat za použití Limpelova vzorce (Limpel a další, 1962, „Weed Control by Dimethylchloroterephthalate Alone and in Certain Combinations“, Proč. NEWCC., sv. 16, str. 48 až 53):
kde
X je pozorované procento poškození za použití jednoho herbicidu použitého samostatně a
Y je pozorované procento poškození za použití druhého herbicidu použitého samostatně.
Hvězdičky (*) se používá pro označení testů, ve kterých výsledky ukazují synergismus, tj. kde pozorované výsledky překračují očekávané výsledky. Z tabulky je zřejmé, že synergismus je pozorován při mnoha zkoušených stupních aplikace. Nezjistilo se žádné poškození cukrovky.
TABULKA 1
Výsledky zkoušky herbicidního synergismu Zkoušené sloučeniny:
A: 0
ChLO-C-NH o
II
O-C--NH
CH*
O
II
CH^CH^S-C-N
CH.CHb
Postemergentní aplikace: Průměrná hodnota ze dvou opakování
Stupeň aplikace [kg/ha]
A B
Percentuální potlačení — O: pozorované E: očekávané řeřicha pohanka šrucha zelná
O E O E O E
Kontrolní hodnoty:
0,56 0 0 10
1,12 0 0 20
2,24 100 30 53
1,12 0 0 0
2,24 0 0 0
3,36 0 0 0
Zkušební hodnoty:
0,56 1,12 0 0 0 0 0 10
0,56 2,24 0 0 0 0 58* 10
0,56 3,36 0 0 0 0 60* 10
1,12 1,12 0 0 20* 0 40* 20
1,12 2,24 0 0 25* 0 65* 20
1,12 3,36 0 0 40* 0 70* 20
2,24 1,12 100* 30 75* 53
2,24 2,24 87 100 80* 30 75 53
2,24 3,36 100* 30 88* 53
ězdičkí ϊ označuje zřejmý synergický účinek.
Prázdná místa jsou uvedena tam, kde jak pozorované, tak očekávané hodnoty odpovídají 100% potlačení, což zabraňuje vyhodnocení synergismu.
Příklad 2
V tomto příkladu se herblcidní kombinace uvedená v příkladu 1 znovu zkouší při vyšším stupni ošetření na další plevelné druhy rostlin. Postup je stejný jako v příkladu
1, pouze s tím rozdílem, že se použije těchto druhů plevelných rostlin: lilku (Solanum sp.), ovsahy (Avena fatua), hořčice sareptské (Brassica juncea) a pohanky svlačcovíté (Polygonům convolvulus). Misky se ošetří dva týdny po vysetí a stupeň poškození se určuje po dalším měsíci. Výsledky jsou uvedeny v tabulce 2, kde každé číslo představuje průměrnou hodnotu ze dvou replik. Synergismus je jasně patrný.
TABULKA 2
Výsledky zkoušky herbicidního synergismu ih· Zkoušené sloučeniny:
A: O
CKjO-C-NH
O
U
O-C-NH
CH,
B:
CH3CHfS
O CH,CH^ 11 Z
-C-N
Postemergentní aplikace: Průměrná hodnota ze dvou opakování
Stupeň aplikace Percentuální potlačení — O: pozorované
E: očekávané
A B lilek ovsaha hořčice pohanka sareptská svlačcovitá
O E O E O E O E
Kontrolní hodnoty:
0,56 0 0 40 0
1,12 0 0 100 20
1,68 0 0 100 40
2,24 0 0 100 60
2,24 0 0 0 0
3,36 0 10 0 0
4,48 0 30 0 0
Zkušební hodnoty:
0,56 2,24 0 0 0 0 50* 40 20* 0
0,56 3,36 50* 0 0 10 60* 40 0 0
0,56 4,48 0 0 0 30 0 40 20* 0
1,12 2,24 0 0 0 0 75 100 30* 20
1,12 3,36 50* 0 0 10 0 20
1,12 4,48 60* 0 20 30 30* 20
1,68 2,24 0 0 0 0 75* 40
1,68 3,36 50* 0 0 10 40 40
1,68 4,48 50* 0 50* 30 100* 40
2,24 2,24 65* 0 20* 0 100* 60
2,24 3,36 50* 0 0 10 60 60
2,24 4,48 50* 0 65* 30 100* 60
* Hvězdička označuje zřejmý synergický účinek.
Prázdná místa jsou uvedena tam, kde jak pozorované, tak očekávané hodnoty odpovídají 100% potlačení, což zabraňuje vyhodnocení synergismu.
Příklad 3
Tento příklad ukazuje účinek stejné herbicidní kombinace jako v příkladu 2 na stejné druhy plevelných rostlin. Použije se však herbicidů v technické formě, nikoliv ve formě předem připraveného prostředku. Technické látky se zředí roztokem acetonu ve vodě (objemově 1:1) obsahujícím 0,5 % hmotnostního smáčedla na bázi polyoxyethylensorbitanmonolaurátu (Tween 20). Jinak je zkušební postup stejný jako postup popsaný v předcházejících příkladech. Výsledky jsou uvedeny v tabulce 3, kde každé číslo představuje průměrnou hodnotu ze dvou opakování. Z výsledků je zřejmý silný synergismus.
TABULKA 3
Výsledky zkoušky herbicidního synergismu Zkoušené sloučeniny:
B:
CH
O
II Z ,CH,-S-C-N
CKCH^
Postemergentní aplikace: Průměrná hodnota ze dvou opakování
Stupeň aplikace Percentuální potlačení — 0: pozorované
[kg/ha] E: očekávané
lilek ovsaha hořčice pohanka sareptská svlačcovitá
A B 0 E 0 E 0 E 0 E
Kontrolní hodnoty:
0,56 50 0 100 0
1,12 50 0 100 0
1,68 —. 60 0 100 100
2,24 70 0 100 100
2,24 0 0 0 0
3,36 0 0 0 0
4,48 0 0 0 0
Zkušební hodnoty:
0,56 2,24 50 50 20* 0 0
0,56 3,36 50 50 0 0 100
0,56 4,48 0 50 20* 0 75
1,12 2,24 50 50 50* 0 75
1,12 3,36 50 50 10* 0 100
1,12 4,48 50 50 40* 0 75
1,68 2,24 60 60 50* 0 75
1,68 3,36 60 60 20* 0
1,68 4,48 100* 60 60* 0
2,24 2,24 98* 70 65* 0
2,24 3,36 60 70 50* 0
2,24 4,48 75* 70 65* 0
* Hvězdička označuje zřejmý synergický účinek.
Thiolkarbamát
Prázdná místa jsou uvedena tam, kde jak pozorované, tak očekávané hodnoty odpovídají 100% potlačení, což zabraňuje vyhodnocení synergismu.
Příklad 4
Tento příklad pokrývá sérii testů za použití fenmedifamu v kombinaci s několika thiolkarbamáty uvedenými dále:
Tabulka
S-ethyl-N-cyklohexyl-N-ethylthiolkarbamát
S-ethyl-N,N-di-n-propylthiolkarbamát
S-p-chlorbenzyl-N,N-diethylthiolkarbamát
S-benzylhexahydro-lH-azepln-1-karbothioát
S-p-chlorfenylhexahydro-lH-azepin-l-karbothioát
Znovu se opakuje postup podle příkladu
1. Všechny thiolkarbamáty jsou původně v technické formě, pak se rozpustí v acetonu a roztok se zředí vodou. Výjimku tvoří S-p-chlorbenzyl-N,N-diethylthiolkarbamát, kterého se použije ve formě emulgovatelného koncentrátu o obsahu 50 % hmotnostních účinné složky. Fenmedifamu se rovněž použije ve formě emulgovatelného koncentrátu, obsahujícího 16,8 % hmotnostního účinné složky.
Použije se těchto druhů plevelných rostlin:
Latinský název
Český název lilek šrucha zelná durman obecný hořčice sereptská abutilon bér povíjnice
Solanum sp. Portulaca oleracea Datura stramonium Brassica juncea Abutilon theophrasti Setaria sp.
Ipomoea purpurea
Misky se ošetří asi dva týdny po vysetí a stupeň poškození se hodnotí po dalších asi 3 týdnech. Výsledky jsou uvedeny v tabulkách 4 až 8. Výsledky za použití šruchy zelné a durmanu obecného byly z tabulek vypuštěny, poněvadž pozorované a očekávané výsledky ve všech zkouškách s těmito plevelnými druhy byly příliš blízko 100% potlačení, aby bylo možno provést vyhodnocení synergismu. Tak jako v předcházejících příkladech hvězdička označuje zkoušky, ve kterých je zřejmý synergický účinek, a prázdná místa jsou uvedena tam, kde jak pozorované, tak očekávané hodnoty jsou extrémně blízko 100% potlačení, což zabraňuje vyhodnocení synergismu (kromě šruchy zelné a durmanu obecného).
TABULKA 4
Výsledky zkoušky herbicidního synergismu Zkoušené sloučeniny:
β: O CH.CH^
II / *
CH^CH^S-C-N
Postemergentní aplikace
Stupeň aplikace Percentuální potlačení — O: pozorované [kg/ha] E: očekávané
A B lilek O E hořčice sareptská O E abutilon bér O E povíjnice
O E
O E
Kontrolní hodnoty:
0,84 85 95 0 30 98
1,68 85 100 0 40 100
1,12 0 0 0 0 0
2,24 0 0 0 30 0
3,36 0 0 0 40 0
Zkušební hodnoty:
0,84 1,12 0 85 100* 95 0 0 20 30
0,84 2,24 98* 85 100* 95 0 0 30 51
0,84 3,36 70 85 100* 95 45* 0 75* 58
1,68 1,12 98* 85 0 0 50* 40
1,68 2,24 85 85 20* 0 75* 58
1,68 3,36 40 85 30* 0 60 64
TABULKA 5
Výsledky zkoušky herbicidního synergismu Zkoušené sloučeniny:
A: 0
CH^O-C-NH
CH
O CH2CH2CH3 tl Z
CH3CH21—S—C—N \
CH2CH2CH3
Postemergentní aplikace
Stupeň aplikace Percentuální potlačení — O: pozorované [kg/ha] E: očekávané
A B lilek 0 E hořčice sareptská abutilon bér 0 E povijnice
0 E 0 E O E
Kontrolní hodnoty:
0,84 85 95 0 30 98
1,68 85 100 0 40 100
1,12 0 0 0 0 0
2,24 0 0 0 0 0
3,36 0 0 0 0 0
Zkušební hodnoty:
0,84 1,12 100* 85 100* 95 0 0 25 30 95 98
0,84 2,24 0 85 100* 95 0 0 30 30 85 100
0,84 3,36 98* 85 100* 95 0 0 85* 30
1,68 1,12 98* 85 30* 0 45* 40
1,68 2,24 95* 85 10* 0 100* 40
1,68 3,36 100* 85 55* 0 100* 40
TABULKA 6
Výsledky zkoušky herbicidního synergismu
Zkoušené sloučeniny:
•ar Α· θ θ CHjO -C-NH C -N Η
B:
a o
II z ch-s-c-n
CH^ CH1CH5
Postemergentní aplikace Stupeň aplikace
Percentuální potlačení
O: pozorované E: očekávané
A B Lilek O E Hořčice sareptská O Abutilon Bér E
E O
O E
Kontrolní hodnoty
0,84 85 95 0 30
1,68 85 100 0 40
1,12 0 0 0 20
2,24 0 0 0 20
3,36 0 0 0 35
Zkušební hodnoty:
0,84 1,12 100* 85 100* 95 20* 0 20 44
0,84 2,24 100* 85 100* 95 20* 0 100* 44
0,84 3,36 100* 85 100* 95 20* 0 55 55
1,68 1,12 100* 85 20* 0 20 52
1,68 2,24 100* 85 35* 0 70* 52
1,68 3,36 100* 85 45* 0 85* 61
Povíjnice
O E
100
TABULKA 7
Výsledky zkoušky herbicidního synergismu Zkoušené sloučeniny:
Postemergentní aplikace
Stupeň aplikace Percentuální potlačení — O: pozorované [kg/ha] E: očekávané
Lilek Hořčice 1 Abutilon Bér Povíjnice sareptská
A BOEOEO Ε O EOE
Kontrolní hodnoty:
0,84 85 95 0 30 98
1,68 85 100 0 40 100
1,12 0 0 0 20 45
2,24 0 0 0 20 30
3,36 0 0 0 35 0
Zkušební hodnoty:
0,84 1,12 100* 85 100* 95 20* 0 20 30
0,84 2,24 100* 85 100* 95 50* 0 30 30
0,84 3,36 100* 85 100* 95 45* 0 30 30
1,08 1,12 2,24 100* 85 40* 0 20 40
1,68 100* 85 40* 0 50* 40
1,68 3,36 100* 85 55* 0 30 40
U
TABULKA 8
Výsledky zkoušky herbicidního synergismu Zkoušené sloučeniny:
Postemergentní aplikace
Stupeň aplikace [kg/ha]
Procentuální potlačení
O: pozorované E: očekávané Abutilon Bér
Lilek
Hořčice sareptská
Povíjnice
. . ..A........ B O E 0 Ε O Ε O E O E
Kontrolní hodnoty:
0,84 85 95 0 30 98
1,68 85 100 0 40 100
1,12 10 0 20 10 98
2,24 0 0 0 0 85
3,36 0 0 30 0 85
Zkušební hodnoty:
0,84 1,12 0 86 100* 95 45* 20 10 37
0,84 2,24 85 85 100* 95 55* 0 75* 30
0,84 3,36 30 85 100* 95 45* 30 30 30
1,68 1,12 30 86 30* 20 10 46
1,68 2,24 45 85 40* 0 60* 40
1,68 3,36 30 85 65* 30 30 40
Příklad 5 se použije druhů uvedených v příkladu 4.
Ošetření se provede dva týdny po vysetí a
Tento příklad tvoří další série testů za stupeň poškození se určuje po uplynutí tří
použití fenmedifanu v kombinaci s thiolkar- dalších týdnů. Výsledky jsou uvedeny v ta-
bamáty. V této sérii se používá těchto thiolkarbamátů:
Thiolkarbamát Tabulka
S-ethyl-N-cyklohexyl-N-ethylthiolkarbamát 9
S-ethyl-N,N-di-n-propylthiolkarbamát 10
S-p-chlorbenzyl-N,M-diethylthiolkarbamát 11
Opakuje se opět postup popsaný v příkladu 1 za použití herbicidů ve formě uvedené v příkladu 4. Jako plevelných rostlin bulkách 9 až 11. V tabulkách však byly vynechány výsledky dosažené za použití durmanu obecného a hořčice sareptské, poněvadž pozorované a očekávané výsledky u těchto druhů byly ve všech případech příliš blízké 100 %, aby bylo možno provést vyhodnocení synergismu. Tak jako v předcházejících příkladech hvězdička označuje zkoušky, ve kterých je zřejmý synergický účinek, a prázdná místa jsou uvedena tam, kde jak pozorované, tak očekávané hodnoty jsou extrémně blízko 100% potlačení, což zabraňuje vyhodnocení synergismu (kromě durmanu obecného a hořčice sareptské.
TABULKA 9
Výsledky zkoušky herbicidního synergismu
Zkoušené sloučeniny: flíaus. : A: O O
11 CH$O-C-NH γΖγ O ~C~ NH
OCH
0:
O
II
CH^CHfS-C-N
Postemergentní aplikace
Stupeň aplikace [kg/ha]
..................
Procentuální potlačení — O: pozorované E: očekávané Srucha zelná Abutilon
Lilek
Bér
Povíjnice
A B 0 E O E O E O E O E
Kontrolní hodnoty:
1,12 — 100 100 0 20 95
2,24 — 100 100 0 45 100
- 1,12 0 0 0 0 0
- 2,24 0 0 0 0 0
— 3,36 0 0 0 0 0
Zkušební hodnoty:
1,12 1,12 0 0 40* 20 95 95
1,12 2,24 0 0 10 20 40 95
1,12 3,36 40 100 0 0 30* 20 90 95
2,24 1,12 10* 0 65* 45
2,24 2,24 20* 0 98* 45
2,24 3,36 0 0 35 45
TABULKA 10
Výsledky zkoušky herbicidního synergismu Zkoušené sloučeniny:
A: O
CHjO-C- NH
O it
O-C-NH
CH$
B:
O GH2CH2CH3 II Z
CH3CH2—S—-C—N \
CH2CH2CH3
Postemergentní aplikace
Stupeň aplikace [kg/ha] A Procentuální potlačení — 0: pozorované
B Lilek Srucha zelná O E E: očekávané Povíjnice
Abutilon Bér O E
O E
0 E O E
Zkušební hodnoty:
1,12 100 100 0 20 95
2,24 100 L00 0 45 100
1,12 0 0 0 0 0
2,24 0 0 0 0 0
3,36 0 0 0 0 0
Kontrolní hodnoty:
1,12 1,12 10 100 95 100 0 0 10 20 100* 95
1,12 2,24 55 100 0 0 50* 20 98* 95
1,12 3,36 75 100 0 0 60* 20 100* 95
2,24 1,12 10* 0 20 45 75 100
2,24 2,24 10* 0 60* 45 95 100
2,24 3,36 0 0 98* 45
TABULKA 11
Výsledky zkoušky herbicidního synergismu Zkoušené sloučeniny:
A·.
CH^-NB-^-O-C-NHyy
CH*
Postemergentní aplikace
B:
Cl
II ^CH^CH^ /-ch~s-c-n =J X-U Γ, i
Stupeň aplikace Procentuální potlačení — 0: pozorované
[kg/ha] Lilek Šrucha * E: očekávané Abutilon Bér Povíjnice
A Β 0 E zelná 0 E 0 E 0 E 0 E
Kontrolní hodnoty:
1,12 100 100 0 20 95
2,24 100 100 0 45 100
1,12 0 0 0 0 0
2,24 0 0 0 0 0
3,36 10 10 25 25 10
Zkušební hodnoty:
1,12 1,12 80 100 80 100 20* 0 80* 20 80 95
1,12 2,24 30* 0 95* 20 75 95
1,12 3,36 35* 25 95* 40 90 96
2,24 1,12 25* 0 80* 45 90 100
2,24 2,24 35* 0 95* 45 90 100
2,24 3,36 40* 25 97* 59
Příklad 6
V tomto příkladu se provádí série testů za použití desmedifamu v kombinaci s několika dále uvedenými thiolkarbamáty: Tthiolkarbamát Tabulka
S-ethyl-N-cyklohexyl-N-ethylthiol-
karbamát 12, 13
S-ethyl-N,N-di-n-propylthiol- karbamát 14, 15
S-p-chlorbenzyl-N,N-diethylthiol- karbamát 16, 17
S-benzylhexahydro-lH-azepin- -1-karbothioát 18, 19
S-p-chlorbenzylhexahydro-lH- -azepin-l-karbothioát 20, 21
Postupuje se stejným způsobem jako v příkladu 1 za použití druhů plevelných rostlin uvedených v příkladu 4. S-p-chlorbeiizyl-Ν,Ν-diethylthlolkarbamát je ve formě emulgovatelného koncentrátu, obsahujícího 96 % účinné složky, a desmedifam je ve formě emulgovatelného koncentrátu obsahujícího 16,8 % účinné složky.
Pro každou kombinaci herbicidů jsou uvedeny dvě tabulky dat. V první jsou uvedeny stupně potlačení dva týdny po ošetření a v druhé čtyři týdny po ošetření. U dat získaných po dvou týdnech je vypuštěna šrucha zelná a povíjnice s ohledem na to, že stupně potlačení se příliš blíží 100 °/o. U dat získaných po 4 týdnech byly vyhodnocovány jen hodnoty pro bér a abutilon. Hvězdičky a volná místa mají stejný význam jako v předcházejících příkladech.
TABULKA 12
Výsledky zkoušky herbicidního synergismu Zkoušené sloučeniny:
A'.
O-C'NH
B- O ll ch5ch^ s-c-n
Postemergentní aplikace: vyhodnocení po dvou týdnech
Stupeň aplikace [kg/ha]
Procentuální potlačení — O:
E:
Lilek Durman Hořčice pozorované očekávané
Abutilon
Bér obecný sareptská
A B 0 E O E O E O E O E
Kontrolní hodnoty:
0,84 98 0 95 0 45
1,68 98 0 100 20 80
1,12 0 0 0 0 0
2,24 0 0 0 0 0
3,36 0 0 0 0 10
Zkušební hodnoty:
0,84 1,12 0 0 98* 95 20* 0 25 51
0,84 2,24 20 98 0 0 60 95 30* 0 20 51
0,84 3,36 30 98 90* 0 95 95 30* 0 35 51
1,68 1,12 100* 0 35* 20 40 82
1,68 2,24 30 98 0 0 30* 20 35 82
1,68 3,36 40 98 98* 0 30* 20 40 82
TABULKA 13
Výsledky zkoušky herbicidního synergismu Zkoušené sloučeniny:
A: Q
CHjCH^O-C-NH
Postemergentní aplikace
Stupeň aplikace [kg/ha]
A B
Kontrolní hodnoty:
0,84 — 0 0
β: O CHjCH^-S-C-N^^
vyhodnocení po 4 týdnech Procentuální potlačení — Bér O E • E: očekávané O: pozorované Abutilon O
1,68 -. 50 0
1,12 0 0
2,24 0 0
3,36 10 20
Zkušební hodnoty:
0,84 1,12 10* 0 10* 0
0,84 2,24 0 0 0 0
0,84 3,36 10 10 20 20
1,68 1,12 30 50 10* 0
1,68 2,24 10 50 0 0
1,68 3,36 40 55 20 20
TABULKA 14
Výsledky zkoušky herbicidního synergismu Zkoušené sloučeniny:
A:
II
CH^CH^O-C-NH
II
O-C-NH
O CH2GH2CH3
II Z
CH3CH21—-S—C—N \
CH2CH2CH3
Postemergentní aplikace, vyhodnocení po dvou týdnech
Stupeň aplikace [kg/ha] A B Procentuální potlačení — 0: pozorované
Lilek E: očekávané
Durman obecný 0 E Hořčice sareptská Abutilon O E Ber
0 E
0 E 0 E
Kontrolní hodnoty:
0,84 — 98 0 95 0 45
1,68 — 98 0 100 20 80
- 1,12 0 0 0 0 0
— 2,24 0 0 0 0 0
— 3,36 0 0 0 0 0
Zkušební hodnoty:
0,84 1,12 20 98 0 0 98* 95 '25* 0 30 45
0,84 2,24 20 98 10* 0 90 95 15* 0 15 45
0,84 3,36 40* 0 100* 95 55* 0 68* 45,
1,68 1,12 20 98 95* 0 90 100 25* 0 35 80
1,68 2,24 95 98 40* 0 30* 0 65 80
1,68 3,36 95 98 40* 0> 60* 0 85* 80
TABULKA 15
Výsledky zkoušky herbicidního synergismu Zkoušené sloučeniny:
A:
O
II
O ti
CH^C^O-C-NH
O-C-NH
O CH2CH2CH3 z
CH3CH21—S—C—N \
CH2CH2CH3
Postemergentní aplikace, vyhodnocení po 4 týdnech
Stupeň aplikace Procentuální potlačení — O: pozorované [kg/ha] E: očekávané
Bér Abutilon
A B O E O E
Kontrolní hodnoty:
0,84 — 0 0
10* 0 50 0
— 1,12 0 0
— 2,24 0 0
— 3,36 10 0
Zkušební hodnoty:
0,84 1,12 0 0 10 0
0,84 2,24 0 0 0 0
0,84 .3,36 35* 10 0 0
1,68 1,12 0 50 0 0
1,68 2,24 45 50 0 0
1,68 3,36 85* 55 75* 0
TABULKA 16
Výsledky zkoušky herbicidního synergismu Zkoušené sloučeniny:
A:
CH^CtyO -C-NH O-C-NH
B:
Cl o
II
Cw-S-CPostemergentní aplikace, vyhodnocení po dvou týdnech
Stupeň aplikace Procentuální potlačení — O: pozorované
[kg/ha] Lilek Durman E: očekávané Hořčice Abutilon Bér
obecný sareptská
A B 0 E 0 E 0 E 0 E 0 E
Kontrolní hodnoty:
0,84 — 98 0 95 0 45
1,68 — 98 0 100 20 80
— 1,12 0 0 0 10 0
— 2,24 0 0 0 10 0
— 3,36 0 0 0 10 45
Zkušební hodnoty:
0,84 1,12 45 98 20* 0 100* 95 30* 10 20 45
0,84 2,24 60 98 98* 0 100* 95 40* 10 70* 45
0,84 3,36 80 98 20* 0 98* 95 45* 10 65 89
1,68 1,12 90* 0 35* 28 65
1,68 2,24 20* 0 50* 28 65 80
1,68 3,36 45* 0 70* 28 65 89
TABULKA 17
Výsledky zkoušky herbicidního synergismu Zkoušené sloučeniny:
A
B:
Ci z ch£s-c-nx
CHlCHi CHíCHi
Postemergentní aplikace, vyhodnocení po 4 týdnech
Stupeň aplikace [kg/ha] Procentuální potlačení — 0: pozorované
Bér E: očekávané
Abutilon O E
A B 0 E
Kontrolní hodnoty:
0,84 0 0
1,68 50 0
1,12 0 0
2,24 0 0
3,36 0 20
Zkušební hodnoty:
0,84 1,12 0 0 30* 0
0,84 2,24 45* 0 35* 0
0,84 3,36 45* 0 95* 20
1,68 1,12 20 50 35* 0
1,68 2,24 45 50 35* 0
1,68 3,36 45 50 95* 20
TABULKA 18
Výsledky zkoušky herbicidního synergismu Zkoušené sloučeniny:
A:
B:
Postemergentní aplikace, vyhodnocení po dvou týdnech
Stupeň aplikace [kg/ha]
Procentuální potlačení — O E:
Lilek Durman Hořčice pozorované očekávané
Abutilon
Bér
A B 0 E obecný sareptská O E O E
O E O E
Kontrolní hodnoty: 45
0,84 — 98 0 95 0
1,68 — 98 0 100 20 80
— 1,12 0 0 20 25 0
— 2,24 0 0 15 40 0
— 3,36 0 0 10 85 0
Zkušební hodnoty: 25 20
0,84 1,12 40 98 98* 0 98* 96 60* 40
0,84 2,24 60 98 20* 0 100* 95 55* 40 20 45
0,84 3,36 65 98 60* 0 25 45 25 45
1,68 1,12 65 98 20* 0 60 52 20 80
1,68 2,24 40* 0 85 52 30 80
1,68 3,36 100* 0 85 88 80 80
TABULKA 19
Výsledky zkoušky herbicidního synergismu Zkoušené sloučeniny:
A: O
O
O~C~NH
O
CHžS-C-fr
Postemergentní aplikace, vyhodnocení po 4 týdnech
Stupeň aplikace Procentuální potlačení — O: pozorované [kg/ha] E: očekávané
Bér Abutilon
A B 0 E O E
Kontrolní hodnoty:
0,84 0 0
1,68 50 0
1,12 0 10
2,24 0 20
3,36 0 60
Zkušební hodnoty:
0,84 1,12 0 0 35* 10
0,84 2,24 0 0 45* 20
0,84 3,36 0 0 75* 60
1,68 1,12 0 50 30* 10
1,68 2,24 0 50 85* 20
1,68 3,36 55* 50 85* 60
TABULKA 20
Výsledky zkoušky herbicidního synergismu Zkoušené sloučeniny:
A:
O
II
Q-C-NH
Postemergentní aplikace,
Stupeň aplikace [kg/ha] vyhodnocení po dvou týdnech
Procentuální potlačení — O:
E:
Lilek Durman Hořčice pozorované očekávané
Abutilon
Bér vi obecný sareptská
A B 0 E 0 E 0 E O E O E
Kontrolní hodnoty:
0,84 - 98 0 95 0 45
1,68 — 98 0 100 20 80
- 1,12 0 0 0 0 0
— 2,24 0 0 0 5 0
— 3,36 0 0 0 10 0
Zkušební hodnoty:
0,84 2,24 95 98 0 0 100* 95 60* 10 40 45
0,84 3,36 0 0 98* 95 65* 20 45 45
1,68 1,12 65 98 0 0 60* 5 30 80
1,68 3,36 0 0 25 28 80 80
TABULKA 21
Výsledky zkoušky herbicidního synergismu
Zkoušené sloučeniny:
Postemergentní aplikace, vyhodnocení po 4 týdnech
Stupeň aplikace Procentuální potlačení — O: pozorované [kg/ha] E: očekávané
Bér Abutilon
A Β O Ε O E
Kontrolní hodnoty:
0,84 — 0
1,68 — 50 — 1,12 0 — 2,24 0 — 3,36 0
Zkušební hodnoty:
0,84 2,24 20*
0,84 3,36 40*
1,68 1,12 20
1,68 3,36 85*
45* 0
65* 0
40* 0
75* 0
Prostředky podle vynálezu vykazují synergický herbicidní účinek při potlačování růstu nežádoucí vegetace při postemergentní aplikaci na tuto vegetaci. Prostředky podle vynálezu se obvykle zpracovávají na aplikační formy, které obsahují inertní nebo příležitostně též účinné složky nebo ředidla kromě shora definovaných účinných sloučenin. Jako příklady těchto složek nebo nosičů lze uvést vodu, organická rozpouštědla, povrchově aktivní látky, oleje, emulze vody v oleji, smáčedla, dispergátory a emulgátory. Herbicidní prostředky mají obvykle formu smáčitelných prášků, roztoků nebo emulgovatelných koncentrátů.
Smáčitelné prášky jsou jemně rozdělené prostředky obsahující nosič ve formě částic, napuštěný herbicidní sloučeninou, a kromě toho jednu nebo více povrchově aktivních látek. Povrchově aktivní látka napomáhá rychlé dispergaci prášku ve vodném prostředí za vzniku stálé rozstřikovatelné suspenze. Může se použít celé řady povrchově aktivních látek, například alifatických alkoholů s dlouhým řetězcem a solí sulfatovaných alifatických alkoholů s alkalickými kovy, solí sulfokyselin, esterů mastných kyselin s dlouhým řetězcem, vícemocných alkoholů s volnými alkoholickými skupinami a ω-substituovaných polyethylenglykolů s relativně dlouhým řetězcem.
Herbicidní prostředky se mohou aplikovat na listy rostlin též ve formě roztoku ve vhodném rozpouštědle. Jako rozpouštědel se u herbicidních prostředků často používá petroleje, motorové nafty, xylenu, ropných frakcí s rozmezím teploty varu vyšším, než má sylen, a aromatických ropných frakcí bohatých na methylované naftaleny.
Největší přednost se dává emulgovatelným koncentrátům, které obsahují roztok herbicidu v oleji a emulgátor. Před použitím se koncentrát zředí vodou za vzniku emulze olejových kapiček. Jako emulgátorů se obvykle používá směsí aniontových a neiontových smáčedel. Emulgovatelné koncentráty mohou obsahovat též další přísady, jako činidla zlepšující rozliv a přilnavost.
Shora uvedené aplikace se mohou aplikovat na vegetaci, která se má potlačit, jakýmkoliv běžným způsobem poté, co rostliny vzejdou z půdy. Rostliny mohou být v kterémkoliv stupni vývoje od semenáčků až do plně vzrostlých rostlin. Aplikace se může provádět jakoukoliv běžnou technikou, například rozstřikováním z pozemních rozstřikovačů nebo postřikem z letadel. Odborníkům v oboru pesticidů jsou zřejmé další použitelné způsoby aplikace.

Claims (4)

1. Synergický herbicidní prostředek, vyznačující se tím, že jako účinnou látku obsahuje směs
a) thiolkarbamátu obecného vzorce O R2
II /
R1—S—-C—N \
R3 kde
R1 představuje ethyl-, benzyl- a p-chlorbenzylskupinu, přičemž,
VYNALEZU když R1· představuje ethylskupinu,
R2 a R3 představují skupiny nezávisle zvolené ze souboru zahrnujícího Ci až C6 alkyla Cs až C7 cykloalkylskupiny, a když R1 představuje benzyl- nebo p-chlorbenzylskupinu,
R2 a R3 buď představují skupiny nezávisle zvolené ze souboru zahrnujícího Ci až Ce alkylskupiny, nebo dohromady tvoří Cs až C7 alkylenskupinu, a
b) fenylkarbamoyloxykarbanilátu obecného vzorce
O b R-O-C-NH
O
II
O-C-NH·^
Rr kde představuje
R4 Ci až Cá alkylskupinu a
R5 vodík nebo Ci až Cí alkylskupinu, v hmotnostním poměru a: b v rozmezí od 0,01:1 do 20:1.
2. Synergický herbicidní prostředek podle bodu 1 vyznačující se tím, že jako složku a) obsahuje sloučeninu, ve které představuje R1 ethylskupinu, R2 ethylskupinu a R3 cyklohexylskupinu, a jako složku b) sloučeninu, ve které představuje R4 methylskupinu a R5 3-methylskupinu.
3. Synergický herbicidní prostředek podle bodů 1 nebo 2 vyznačující se tím, že hmotnostní poměr a : b je s výhodou v rozmezí od 0,1:1 dO 10:1.
4. Synergický herbicidní prostředek podle bodů 1 nebo 2 vyznačující se tím, že hmotnostní poměr a: b je s výhodou v rozmezí od 0,1:1 do 5:1.
CS69681A 1980-04-28 1981-01-30 Synergický herbicidní prostředek CS215147B2 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US14415180A 1980-04-28 1980-04-28

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS215147B2 true CS215147B2 (cs) 1982-07-30

Family

ID=22507305

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS69681A CS215147B2 (cs) 1980-04-28 1981-01-30 Synergický herbicidní prostředek

Country Status (3)

Country Link
JP (1) JPS56152405A (cs)
CS (1) CS215147B2 (cs)
ZA (1) ZA8124B (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FI70774C (fi) * 1982-05-27 1986-10-27 Stauffer Chemical Co Synergistiska herbicidblandningar

Also Published As

Publication number Publication date
JPS56152405A (en) 1981-11-26
ZA8124B (en) 1982-01-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE1567075B1 (de) Verfahren zum Unterdruecken der Schaedigung junger Getreidepflanzen durch herbizide Carbamate
EP0350079B1 (en) Synergistic herbicide combinations and method of application
EP0274634A1 (en) Synergistic herbicide compositions and method of application
BG61021B1 (bg) Хербицидно средство и метод за борба с нежелана растителност
CS215147B2 (cs) Synergický herbicidní prostředek
EP0039535B1 (en) Synergistic herbicidal compositions and use thereof
SK65798A3 (en) New herbicidal compositions containing 4-benzoylisoxazoles and aclonifen
CS246093B2 (en) Synergically affecting herbicide
DD232638A5 (de) Synergistische herbizide zusammensetzungen
DE69716247T2 (de) Herbizide mischungen
WO1998034480A1 (de) Herbizides mittel
DD232634A5 (de) Synergistische herbizide zusammensetzungen
EP0238145B1 (en) Synergistic herbicidal compositions and methods of use.
EP0147683B1 (en) A method for the control of galium aparine
EP0835055B1 (en) Fungicide mixtures
EP0032832B1 (en) Synergistic herbicidal compositions and use thereof
SU651646A3 (ru) Гербицидный состав
DD232187A5 (de) Synergistische herbizide zusammensetzungen
DE2438598A1 (de) Herbizide mittel
DE1642318C3 (de) Herbicid
RU1811366C (ru) Гербицидна композици
KR890000483B1 (ko) 벼의 기생충 처치용 조성물
EP0149099A2 (en) Synergistic herbicidal compositions
CH653214A5 (de) Zwei wirkstoffe enthaltendes unkrautbekaempfungsmittel.
DE2438291A1 (de) Herbizides mittel