HU185820B - Method for producing adhesive advantageously for glueing cellulose bearing materials and textile ones - Google Patents

Method for producing adhesive advantageously for glueing cellulose bearing materials and textile ones Download PDF

Info

Publication number
HU185820B
HU185820B HU83898A HU89883A HU185820B HU 185820 B HU185820 B HU 185820B HU 83898 A HU83898 A HU 83898A HU 89883 A HU89883 A HU 89883A HU 185820 B HU185820 B HU 185820B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
urea
formaldehyde
resin
phosphate
added
Prior art date
Application number
HU83898A
Other languages
English (en)
Inventor
Gaborne Buliczka
Imre Markovits
Gezane Rischak
Antal Schnitta
Tibor Alpar
Janos Gyoervari
Laszlo Ter
Original Assignee
Erdoekemia Erdoegazdasagi
Nyugatmagyarorsza Fagazdas K
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Erdoekemia Erdoegazdasagi, Nyugatmagyarorsza Fagazdas K filed Critical Erdoekemia Erdoegazdasagi
Priority to HU83898A priority Critical patent/HU185820B/hu
Priority to FI840565A priority patent/FI76108C/fi
Priority to EP84101570A priority patent/EP0123037B1/de
Priority to DE8484101570T priority patent/DE3470545D1/de
Priority to AT84101570T priority patent/ATE33661T1/de
Priority to DD84260589A priority patent/DD215562A5/de
Priority to BG64591A priority patent/BG48695A3/xx
Priority to SU843710407A priority patent/SU1690545A3/ru
Priority to PL1984246713A priority patent/PL140588B1/pl
Priority to YU467/84A priority patent/YU44396B/xx
Priority to CS841904A priority patent/CS244808B2/cs
Publication of HU185820B publication Critical patent/HU185820B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C09DYES; PAINTS; POLISHES; NATURAL RESINS; ADHESIVES; COMPOSITIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; APPLICATIONS OF MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • C09JADHESIVES; NON-MECHANICAL ASPECTS OF ADHESIVE PROCESSES IN GENERAL; ADHESIVE PROCESSES NOT PROVIDED FOR ELSEWHERE; USE OF MATERIALS AS ADHESIVES
    • C09J161/00Adhesives based on condensation polymers of aldehydes or ketones; Adhesives based on derivatives of such polymers
    • C09J161/20Condensation polymers of aldehydes or ketones with only compounds containing hydrogen attached to nitrogen
    • C09J161/22Condensation polymers of aldehydes or ketones with only compounds containing hydrogen attached to nitrogen of aldehydes with acyclic or carbocyclic compounds
    • C09J161/24Condensation polymers of aldehydes or ketones with only compounds containing hydrogen attached to nitrogen of aldehydes with acyclic or carbocyclic compounds with urea or thiourea
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08GMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED OTHERWISE THAN BY REACTIONS ONLY INVOLVING UNSATURATED CARBON-TO-CARBON BONDS
    • C08G12/00Condensation polymers of aldehydes or ketones with only compounds containing hydrogen attached to nitrogen
    • C08G12/02Condensation polymers of aldehydes or ketones with only compounds containing hydrogen attached to nitrogen of aldehydes
    • C08G12/04Condensation polymers of aldehydes or ketones with only compounds containing hydrogen attached to nitrogen of aldehydes with acyclic or carbocyclic compounds
    • C08G12/10Condensation polymers of aldehydes or ketones with only compounds containing hydrogen attached to nitrogen of aldehydes with acyclic or carbocyclic compounds with acyclic compounds having the moiety X=C(—N<)2 in which X is O, S or —N
    • C08G12/12Ureas; Thioureas
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08KUse of inorganic or non-macromolecular organic substances as compounding ingredients
    • C08K3/00Use of inorganic substances as compounding ingredients
    • C08K3/38Boron-containing compounds

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Adhesives Or Adhesive Processes (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
  • Electroluminescent Light Sources (AREA)
  • Treatments For Attaching Organic Compounds To Fibrous Goods (AREA)
  • Compounds Of Unknown Constitution (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Materials For Medical Uses (AREA)
  • Yarns And Mechanical Finishing Of Yarns Or Ropes (AREA)
  • Nitrogen And Oxygen Or Sulfur-Condensed Heterocyclic Ring Systems (AREA)
  • Polysaccharides And Polysaccharide Derivatives (AREA)
  • Peptides Or Proteins (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás karbamid-formaldehid gyanta alapú javított tulajdonságú gyanta előállítására.
A gyanta önmagában vagy más ismert gyantákkal keverve ragasztóanyag- és impregnáló anyagként használható cellulóztartalmú anyaghoz és textíliákhoz.
Farostlemezek előállításánál a celíulóztartahnú részecskék ragasztására leginkább karbamidformaldchid gyantákat használnak. Igen fontos ebben az esetben, hogy a kellő szilárdsági érték biztosítása mellett a gyanta térhálósodási ideje viszonylag rövid legyen, megfelelő viszkozitás-értékkel rendelkezzen és alacsony legyen a szabad formaldehid tartalma.
Azt találták, ha a karbamid-formaldehid gyanta oldathoz hexametilén-tetramint adagolnak, nő a gyanta kikeményedési sebessége, csökken a szabad formaldehid tartalma, azonban a gyanta tárolhatóság! tulajdonságai romlanak. Ez annak a következménye, hogy már szobahőmérsékleten megindul a polikondenzáció.
A 3 905 847 sz. egyesült államok-beli szabadalmi leírás szerint, ha a karbamid és formaldehid kondenzációját alkálifém- vagy aíkálifcldfém só jelenlétében végzik, javulnak a keletkező gyanta kötési tulajdonságai, és csökken a késztermékben lévő szabad formaldehid mennyisége.
A 135 728 sz. német demokratikus köztársaságbeli szabadalmi leírás is hasonló eljárást ismertet. A karbamid és formaldehid kondenzációját nátrium-klorid aktív katalizátor jelenlétében végzik. A beadagolt só mennyisége a kész gyanta súlyának mintegy 30%-a.
Azt tapasztalták, hogy a módosított gyanta térhálósodási sebessége nagyobb, ugyanakkor a formaldehid lehasadás ís csökken. A gyantát faforgács lemezek előállításánál használták.
A 2 914 009 sz. német szövetségi köztársaság-beli nyilvánosságra hozatali irat is, az előző eljáráshoz hasonlóan, speciális szervetlen só katalizátor alkalmazása mellett végzett karbamid-formaldehid kondenzációt javasol. A szervetlen só: formaldehid mőlaránya 0,015-0,3: i-hez. Az igy előállított gyanta hosszú ideig tárolható, és előnyösen alkalmazható ragasztóanyagként faforgácsok ragasztásánál.
A 2 206 696 sz. német szövetségi köztársaság-beli közzétételi irat nem a szervetlen só önmagában történő adagolását javasolja, hanem a karbamid és szervetlen só molekulavegyüíetét ajánlja katalizátorként.
A 173 763 sz. magyar szabadalmi leírásból pedig az tűnik ki, hogy az a legcélszerűbb megoldás, ha módosító katalizátorként a szervetlen só, karbamid és formaldehid elegyét alkalmazzák.
A leírás szerint előre összekeveri karbamidból, formaldehidből és alkálifém- vagy alkáliföidfémhalogenidből álló kompozíciót alkalmaznak katalizátorként.
A katalizátort a szokásos mólarányban összemért karbamid-formaldehid elegyhez keverik és csak ezután kezdik meg a kondenzációt.
A kész gyantát faforgács lemezek előállításánál alkalmazzák.
Célul tűztük ki, hogy olyan javított tulajdonságú karbamid-formaldehid ragasztó gyanta előállítását dolgozzuk ki. amelynek térhálósodási ideje viszonylag rövid, ugyanakkor az úgynevezett ,B állapotból a ,C’ állapotba való átmenet píllanatszerü.
Lényeges változás még a már ismert gyantákhoz képest, hogy a találmányunk szerinti ragasztógyanta viszkozitása nem fokozatosan nő a térhálósodás alatt, hanem egy meghatározott ideig szinte konstans érték marad, és a viszkozitás! érték csak a ,C’ állapot elérése előtt nő meg ugrásszerűen, amikor is a teljes térhálósodás 2-3 sec-on beiül bekövetkezik.
A találmány szerint előállított gyanta ragasztási, illetve kötésszilárdsága azonos mértékű az irodalomban ismertetett, hasonló célra hasznák gyanúknál méri értékekkel. Ugyanakkor a formaldehid lehasadás lehetősége a gyanta térhálósodása alatt, illetve a gyanta szabad foimaldehid-tartalmát sikerült tovább csökkentettünk:.
A fenti előnyöket a következő intézkedések révén érjük cl.
A szervetlen alkálifém, illetve alkáiiföldíém sói nem egy lépésben, hanem két lépésben adagoljuk a gyantarendszerhez.
Az első lépésben a sóadagolás nem a kondenzáció kezdetén történik, hanem először a karbamidból és a formaldehidből giőkondenzátumot képesünk. A szervetlen sót csak ezután adjuk a rendszerhez, és így az előkondenzátutn és szervetlen só molekulavegyülete keletkezik.
Második lépésben a kondenzáció befejező szakaszában magában a gyantarendszerben állítjuk elő in situ az alkálifém vagy alkáliföldfém sót: szekunder vagy tercier amin szervetlen sójának adagolása révén. A lúgos közegben a só keletkezésével egy időben az amin-hidroxidja jön létre. Ez az intézkedés kettős célt szolgál: a szervetlen só jelenléte gátolja a térhálósodás folyamán a poíimerláncbói, illetve a polimerháíóból a formaldehid lehasatíását, a jelenlévő amin-hidroxid vegyület pedig megköti az esetlegesen mégis lehasadt formaldehidet.
A gyanta térhálósodási idejét és viszkozitását pedig egy oivan kompozíció adagolásával szabá’yozzuk, amely egy bórtartalmú vegyületből és a térhálósodás hőfokán igen gyorsan, hőfejlődés mellett bomló vegyületbcíl áll. Ez utóbbi vegyületek: a p-toluo! vagy benzol - szulíon-kloramidnátrium enoí-piroszőlősav-foszfát, glicerinmonofoszfát, glicerinsav-1,3-difoszfát, inozin-5’trifoszfát, arginin-foszfát, kreatin-foszfát, glükóz5-foszfát, fruktóz-6-foszfát, adenozintrifoszfát.
A felsorolt vegyületek a térhálósodás hőfokán elbomlanak, a bomlásukkor keletkező hőmennyiség meggyorsítja a gyanta térhálósodását, ugyanakkor a bomlástermékek beépülnek a polimer hálóba.
A találmány szerinti eljárásban szervetlen alkálifém- vagy alkáüíöldfém sóként: NaCl-t, KCi-t, NaBr-t, KBr-t, Na2S?Ü.;-t, K2S2Ort, Na^Oj-l, K2S2O4-t, Na,SO3-t, CaCI2-í, M:gCl2-i alkalmazhatunk.
Szekunder vagy tercier amin sóként pedig előnyösen trimetilamin-hidrokloridot, morfoiinhidrokloridot, metil-moríoiin-hidrokloridot, trietí-2185 820 léndiamin-hidrokloridot, trietanoí-amin-hídrokloridoi adagolunk a gyantarendszerhez.
Bóríaríalmú szervetlen vegyidéiként B2O3-ot, Η,ΒΟ,-at, vagy Na3BO3, illetve poliborátokat használunk.
A találmány szerint előállított gyantát önmagában is felhasználhatjuk ragasztóanyagként vagy keverhetjük ismert fenol-formaldehid, karbamidfornialdehid vagy melanun-formaídehid gyantákkal.
Célszerű az eíőkondenzátum kialakításakor a komponensekhez 0,0001-0,05% mennyiségben felületaktív anyagot adagolni,
A gyanta tapadóképességének növelésére a pH beállítása során a kondenzáció alatt olyan ismert vegyületek alkalmazása előnyös, amelyek a kialakuló polimerláncba be is épülnek. Ilyen vegyületek a monoetanolamin, i-propiiamin-trietanolamin,
A kész gyanta viszkozitásának növelését pedig sűrítőanyagok adagolásával érhetjük el. Ilyen adalékok a kazeinsók, vízoídható cellulóz-származékok, keményítő, de.xtrin, bentanit, vízüveg, szilícium-dioxid, rozsliszt.
A sűrítöadalékok előnyös mennyiségi aránya a gyanta szárazanyag-tartalmára számítva 0,2-5%.
A gyantához hozzáadunk még 1-2% mennyiségben ismert térhálós!tó katalizátort, például ammónium-kloridoí. A kész gyanta pH-ját 7-8,5 közöttire állítjuk be.
A találmány szerinti ragasztóanyagot por, paszta vagy oldat formájában is előállíthatjuk.
Ha por alakú gyantát akarunk előállítani, a karbamidoí nem formaldehid oldattal, hanem trioxánnal vagy paraformaldehiddel kondenzáljuk.
A képződött mono- vagy dimetiioí-karbamidot leszűrjük és mint ,A’ komponenst tároljuk.
Szervetlen sót, bórvegyületet, a gyorsan bomló térháíósodást szabályzó vegyületet és Na2CO3-t összekeverünk és ,B’ komponensként tároljuk.
Az ,A’ és ,B’ komponensből úgy állítjuk elő a találmány szerinti ragasztóanyagot, hogy az ,A’ komponensből oldatot vagy szuszpenziót készítünk, ehhez keverjük hozzá a ,B’ komponenst. Az oldat pH-ját 7-8,5 közöttire állítjuk be, és 1-24 óráig keverjük 20-50 °C hőmérsékleten.
A találmány szerinti ragasztógyanta kitűnő ragasztóképességgel és a térhálósodás folyamán szabályzott viszkozitási értékkel rendelkezik. Több hónapig stabilan tárolható, s a térhálósodás alatt, illetve a térháíósodást követően formaldehid lehasadás nem tapasztalható.
A találmány szerint előállított ragasztóanyagot az jellemzi, hogy karbamidot és formaldehidet vagy formaldehid leadására képes vegyületet 1 : 1,05-2 mólarányban lúgos közegben kondenzálunk, az előkondenzátumhoz hozzákeverünk a karbamidra számítva 0,15-1,1 mól mennyiségű alkálifém vagy aikáliföldfétn sót, majd a kondenzálást folytatjuk a kívánt viszkozitási érték eléréséig, ezután hozzákeverünk a gyantához, annak szárazanyag-tartalmára számítva 0,1-5% bóríaríalmú szervetlen vegyületet és 0,1-3% térháíósodást szabályzó szerves foszfát-vegyületet vagy ρ-íoluol-, illetve benzolszulfonklóramid-uátriumot, valamint 0,3-10% szekunder' vagy tercier amin ásványi savval képzett sóját, ezután a gyanta pH-ját 7 és 8 közötti értékre állítjuk be, majd hozzáadunk még ismert térhálósító katalizátort, adott esetben sűrílőadalékot és ismer' fenol-, karbamid- vagy melamingyantát.
Az így előállított ragasztó, illetve impregnáló gyantához lehűlés utáp hozzákeverhetünk az előbb felsoroltakon kívül további ismert adalékanyagokat.
így a gyanta elegyíthető korróziógátló adalékanyagokkal, lángmentesífő, égésgátló anyagokkal, fungicidekkel, pigmentekkel, színezékekkel, töltőanyagokkal, habzásgáílókkal, terülésjavítókkal és matlító adalékokkal.
Célszerűen 0,5-2% korróziógátló adalékot (előnyösen morfolin-, dieíil-amin, dihidroxi-monoetanol-amin sót, karbamidot, metil-karbamidot stb.),
5-10% lángmentesítőt (előnyösen NH4H2PO4-í, H3BO3-t stb.), 0,2-2% habzásgátiót (előnyösen metil-,szilikont stb.), 0,2-0,8% terülésjavítóí (előnyösen etoxidált-alkiifenok stb.), 1- 2% mattító adalékot (előnyösen 2-5 mikron szemcseméretü timfoldhid rútot), 0,2-0,3% fungicidet (előnyösen K2Cr2O7-t, pentaklór-fenol-nátriumot, nátriumbenzoátct stb.) alkalmazunk.
A találmány szerinti eljárást az alábbi példák kapcsán mutatjuk be,
Keverövel ellátott reaktorba betöltünk 400 g vizet és felmelegítjük 35 eC-ra. Ekkor beadagolunk 725 g karbamidot és feloldjuk. Ezután 1269 g 40%os formaldehid pH-ját, 20%-os NaOH-val 8,5-9,2 közöttire állítjuk be, és az oldatot erőteljes keverés közben hozzácsurgatjuk a karbamsdoldathoz.
A hőmérsékletet 45-50 ’C közöttire emeljük és ezen tartjuk 2 óra hosszáig. Ezután beadagolunk még 850 g vizet és 750 g NaCl-ot, valamint 25 g Na2S,O5-öí finoman elponiott állapotban.
Az elegyet 1 óra hosszáig keverjük. 30 °C-ra való lehűlés után 36 g bór-trioxid-trihidrátot és 2,2 g p- toluol szulfonklóramid-nátriumot adagolunk be, továbbá 7 g trieííléndiamm-hidrokloridoí. A pHértéket azonnal 7,3-7,5-re állítjuk, és feloldódásig keverjük az elegyet. Ezután bekeverünk 159,7 g karboximetilcelluíóz-nátrium 10%-os oldatát és alaposan összekeverjük az elegyet. A termék pH-ját 7 3-7,5-re állítjuk be, és tároló tartályba nyomjuk.
Ragasztóanyagként használjuk a gyantát faforgácsok összeragasztásánál.
2. példa
Keverővei ellátott autoklávban 790 g vízben amelyet előzőleg 35 ’C-ra melegítünk - 940 g karbamidot oldunk fel. 1587 g 37%-os formaldehidet semlegesítünk 20%-os NaOH-val 8,5-9,2 pH-értékte és fokozatosan hogzáadagoijuk a karbamidoldathoz Ezután 45-5Ó ’C-on 2 órát melegítjük. Majd az elegyhez adunk 940 g kálium-kloridot és 717 g vizet, majd 1 órán át keverjük az autokláv tartalmát. A keletkezett zárványvegyüiethez hozzáadunk 46,5 g bórsavat és 13,9 g adenozin-trifoszfároí és 10 g morfoiin-hidrokloridoí. A pH-ját 25%os NaOH-val 7-7,5-re állítjuk be, és hozzáadunk 120 g 20%-os ammóniumkazeinát vizes oldatot és 18 g rozslisztet.
-3!
185 820
Az így előállított ragasztóanyagot 10% karbamid-formaldehid gyantával keverve fumér^mezragasztásra használjuk.
3. példa
Mindenben a 2. példa szerint járunk el, de KC1 helyett 628,7 g KBr-ot adagolunk és a 13,9 g adenozin-trifoszfát helyett 8,1 g arginin-foszfátot alkalmazunk. A gyantaoldat viszkozitásának növelésére pedig ammónium-kazeinát helyett 80 g 50% szárazanyagot tartalmazó előhidrolizált keményítő oldatot használunk.
A ragasztóanyagot önmagában vagy 20% fenolformaldehid gyantával keverve farostlemez készítésére használjuk.
4. példa
Keverővei ellátott autoklávban 790 g víz, 940 g karbamid és 1587 g 37%-os formaldehid elegyéből pH 7,5-8 értéken 45-50 ’C hőmérsékleten karbamid-metilol előkondenzátumot állítunk elő.
Az elegyhez 742 g KCl-ot és 717 g vizet adunk, és 1 órán keresztül 20-25 ’C hőmérsékleten tartva folytonosan keverjük. Ezután 46,5 g B2O3 3 H2O-t és 13,97 g benzol-4-szulfon-kíóramid-nátriumot és 4 g trietilamin-hidrokloridot adunk a reakcióelegyhez és annak pH-értékét 7-7,5 közé állítjuk be, 25%-os nátrium-hidroxiddal.
Az anyagok feloldódása után a reakcióelegyhez adunk 120 g ammónium-kazeinát vizes oldatot és 48 g rozslisztet. A komponensek teljes feloldódásáig keverjük az elegyet. Az így előállított ragasztóanyagot önmagában, vagy 10% karbamid-formaldehid gyantával keverve faforgácsok ragasztásához használjuk.
5. példa
Az 1. példa szerinti készülékben 380 g karbamid, 332,87 g 36,5%-os formaldehid és 350 g víz elegyéből 2 óra hosszáig való 45-50 ’C-on történő melegítéssel előkondenzátumot állítunk elő. Ezután a reakcióelegyhez adunk 362,4 g nátrium-kloridot és
36,5 g nátrium-metabiszulfitot és 25-30 ’C-on 1 órán át keverjük az elegyet. Ekkor 10,2 g H3BO3at és 7,3 g inozin-5-trifoszfátot és 5 g metilmorfolinhidrokloridot adagolunk be, és feloldásig keverjük az autokláv tartalmát. Végül 85 g 7%-os karboximetilcellulóz-nátrium oldatot keverünk a rendszerhez, és annak pH-értékét 7-7,3 közé állítjuk be.
Az így előállított ragasztóanyagot melegen történő furnérozáshoz alkalmazzuk.
6. példa
Az 1. példa szerinti készülékben 380 g karbamidot feloldunk 162 g vízben. Az oldat pH-ját 8,8-re állítjuk be, majd 642,2 g 35,5%-os formaldehid oldatot adunk hozzá. Ezután 195 g KCl-ot keve4 rünk az oldathoz, majd az elegyet 2 órán át állandó keverés mellett 55-65 ’C-on tartjuk.
Majd 5 g nátrium-tetraborátot, 7,5 g glukóz-1,3foszfátot és 5 g trietil-amin-hidrokloridot adunk az elegyhez, melyet 1 órán át 40-45 ’C-on keverünk. Ekkor 204 g rozslisztet keverünk hozzá és 60 ’C-ra felmelegítve ezen a hőfokon tartjuk 10 percig, majd lehűtjük, és a pH-t NaOH-val 7-7,2 közé állítjuk be.
Hozzákeverünk a termék szárazanyag-tartalmára számítva 1% metil-karbamid só és dietilamin só elegyet, korróziógátlóként, 5% NH4H2PO4 Sángmentesítőt, 0,5% metil-szilikon habzásgátlót, 0,5% ittoxidált alkil-fenol terülésjavítót, 1% 3 mikron szemcseméretű timföld-hidrát mattító adalékot és 0,2% pentaklór-fenol-nátriumot fungicidként.
Az elegyet a teljes homogenitás eléréséig keverjük. Az így előállított ragasztóanyagot 10% karbamid-formaldehid gyantával keverjük össze és polimer fólia farostlemezre történő ragasztásánál használjuk.
7példa
Mindenben a 6. példa szerint járunk el, de nátrium-tetraborát helyett 4,2 g nátrium-borátot és glükóz-1,3 foszfát helyett 6,2 g enol-piroszőlősav-foszfátot alkalmazunk. Korróziógátló-adalékként 1,5% morfolin sót, fungicidként pedig 0,3% nátrium-benzoátot használunk, a többi adalék a 6. példa szerinti. A ragasztót 30% melamin-formaldehid gyantával keverve faforgácslap előállítására használjuk.
8. példa
Mindenben a 4. példa szerint járunk el, de benzol-4-szulfon-klór-amid-nátrium helyett 8,1 g glicerinsav- 1,3-difoszfát és 5,0 g glicerinsav-2-foszfát elegyét adagoljuk és trietil-amin-hidroklorid helyett 6 g dietanolamin-hidrokloridot alkalmazunk. Az elegyhez 0,8% metil-karbamid korróziós inhibitort, 10% NH4H2PO4 lángmentesítőt, 1% metilszilikon habzásgátlót, 1,4% timföld-hidrát mattító adalékot, 0,3% kálium-bikromát fungicidet és 0,6% etoxidált-alkil-fenol terülésjavítót keverünk, majd az elegyet a teljes homogenitás eléréséig keverjük.
A ragasztóanyagot farostlemezek ragasztására használjuk.
9. példa
Dolomit sósavas kezelésével CaCl2 és MgCl2 oldatát állítjuk elő. Az oldatot semlegesítjük. A 4. példában megadottak szerint állítjuk elő az előkondenzátumot és ehhez adagolunk 320 g-ot a CaCl, és MgCl2 elegyből. Az autokláv tartalmát 1 óra hosszáig keverjük, majd 40 g Na3BO3-at, 1,5 g kreatin-foszfátot és 10 g tríeiilén-diamin-hidrokloridot adagolunk az elegyhez, s azt teljes feloldódásig keverjük. Ezután előhidrolizált keményítő és dextrin 1 : 1 arányú elegyéből készült 60%-os oldatból 40 g-ot keverünk be. Az elegyet alaposan homogenizáljuk és pH-ját 7,5-re állítjuk be.
-4185 820
Az így előállított ragasztóanyagot 40% nielamsnfcrrnaldehid gyantával keverve, farost részecskék összeragaszíására használju k.
10. (alkalmazási) példa
A 4. példa szerint előállított ragasztóanyagból 360 g-ot összekeverünk 40 g karbamid-formaidehid gyantával (Arbacoil FK). A homogén elegyet fél óráig állni hagyjuk. Ezután hozzákeverünk 80 g rozslisztet és fél óráig ismét állni hagyjuk. Az e’egyhez ekkor 28,8 g 25%-os NH4C' katalizátor oldatot adunk. A kompozíciót hengeres felhordással furnérlemezre visszük fel 120-130 g/m2 mennyiségben, s a lemezeket 135 °C-on 5 percig préseljük.
11. (alkalmazási) példa
Mindenben a 10. példában leírtak szerint járunk el, csak az amrnónium-klorid mennyiségét 1,5%-ra változtatjuk. A furnérlemezre felvitt ragasztó mennyisége pedig 100-110 g/m2. A lemezeket 140 °C-on 5 percig préseljük.
12. (alkalmazási) példa összekeverünk 300 kg karbanüd-formaldeh*d gyantát (Amicol-60), 50 kg 5. példa szerinti ragasztóanyagot, 20 kg 25% szilárdanyag-tartalmú paraffin emulziót, 1,6 kg NH4C!-ot és 1,5 kg ammóniumhidroxid oldatot, A ragasztóanyagot alaposan homogenizáljuk, majd len és kender pozdorját összekeverünk súlyára számított 12% mennyiségű ragasztóanyaggal
Az impregnált anyagból 19öeC-on 15-18 kp/cm2 nyomáson, 5-7 perc présidő mellett lemezeket préselünk.
13. (összehasonlító) példa
Összehasonlító vizsgálatokat végeztünk a teljes térhálósodási idő (,C’ idő) és térhálósodás körülményeinek megfigyelése révén - a térhálósodást szabályzó kompozíció (bórvegyület + térhálósodáskor hőfejlődés mellett bomló vegyület) szerepének bemutatására.
Gyanta Teljes térhálósodási idő
1. példa szerinti
gyanta ,A’ Kontroll ,B’ Γ46
gyanta** 33-54
** A kontroll gyanta az 1. példa szerint készük, de bórvegyületet és térhálósodást szabályzó, hőfejlödés mellett bomló p-toluol-szulfonklóramidnátriumot nem tartalmazott.
M egfigyelések:
1. A ,C' fázis kialakulása (a teljes térhálósodás) az ,A’ mintánál pillanatszerü a ,B’ mintánál fokozatosan történik a térhálósodás
2. Viszkozitás változása:
az ,A’ mintánál a viszkozitás közvetlenül a ,C’ fázis elérése előtt nő meg. ,B’ mintánál fokozatosan változik.
3. Az ,A’ minta esetében vizes fázis nem észlelhető; a ,8’ minta esetében különálló vizes fázis kialakulása figyelhető meg.
Az összehasonlító példából egyértelműen kitűnik, hogy a találmány szerinti minta térhálósodási tulajdonságai kedvezőbbek ragasztógyantaként történő felhasználás folyamán.

Claims (4)

  1. Szabadalmi igénypontok
    :. Eljárás ragasztóanyag előállítására, előnyösen celiulóztartalmú anyagok és textíliák ragasztására, karbamid és formaldehid alkálifém- vagy alkáliföldfém sók jelenlétében végzett kondenzálásával, bórvegyület és alkil-amin adagolása mellett azzal jellemezve, hogy karbamidot és formaldehidet 1 : 1,05-2 mólarányban, lúgos közegben kondenzálunk és az előkondenzátumhoz hozzákeverünk a karbamidra számítva 0,15-1,1 mól mennyiségben alkálifém vagy alkáliföldfém sót, folytatjuk a kondenzációt a kívánt viszkozitás! érték eléréséig, ezután a gyantához hozzákeverünk, annak szárazanyag-tartalmára számítva 0,1-5% bórtartalmú szervetlen vegyületet éspedig B2O, 3 ELO-t, H3E’»O3-t, Na3BO3-t, vagy nátrium-poliborátot és 0,1 3% térhálósodást szabályzó szerves foszfátvegyüíetet, vagy ρ-toluol-, illetve benzol-szuífonkióramid-nálriumol, valamint 0,3-10% szekunder vagy tercier amin ásványi savval képzett sóját, éspedig triaíkil-amin, trialkilén-diamin, triaíkanolamin vágy diamin, morfolin vagy szubsztituált morfolin hidrokloridjál, hozzáadunk továbbá ismer» térhálósító katalizátort, adott esetben sűrítőadalékot és ismert fenol-, karbamid- vagy melamingyat tát.
    (Elsőbbsége: 1983. 03. 17.)
  2. 2. Eljárás ragasztó, illetve impregnáló anyag eíőáilítósára, előnyösen celiulóztartalmú anyagok és textí'iák ragasztására és impregnálására, karbamid és formaldehid alkálifém vagy alkáfiföldfém sók jelenlétében végzett kondenzálásával, bórvegyület és alkil-as nin adagolása mellett azzal jellemezve, hogy karbamidot és formaldehidet 1 : 1,05-2 mólarányban, lúgos közegben kondenzálunk és az előkondenzátumhoz hozzákeverünk a karbamidra számítva 0,15-1,1 mól mennyiségben alkálifémvagy aikáliföldfém sót, folytatjuk a kondenzációt a kívánt viszkozitás eléréséig, ezután a gyantához hozzákeverünk, annak szárazanyag-tartalmára számítva 0,1-5% bórtartalmú szervetlen vegyületet, éspedig B,O3 · 3 H,O-t, H3BO3-t, Na,BO,-t, vagy nátrium-poliborátot és 0,1-3% térhálósodást szabályzó szerves foszfát vegyületet vagy p-toluol-,
    -5185 820 illetve benzol-szulfonklóramid-nátriumot, valamint 0,3-10% szekunder vagy tercier amin ásványi savval képzett sóját, éspedig trialkil-amin, trialkilén-diamin, trialkanol-amin vagy diamin, morfolin vagy szubsztituált morfolin hidrokloridjáí, hozzáadunk továbbá ismert térhálósító katalizátort, adott esetben sürítő adalékot ismert fenol-, karbamid, vagy melamingyantát és hozzákeverünk még korróziógátlö, lángmentesitő, égésgátló, fungicid, pigment, színezék, töltőanyag, habzásgátló, terülésjavító és mattító adalékból egyet vagy többet.
    (Elsőbbsége: 1983. 12. 09.)
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatositási módja azzal jellemezve, hogy bórtartalmú vegyüietkéní B2O, · 3 H2O-i vagy H3BO3-at alkalmazunk.
    (Elsőbbsége: 1983. 03. 17.)
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatositási módja azzal jellemezve, hogy térhálósodást szabályzó szerves foszfát-vegyületként glicerin-monofoszfátot, glicerinsav-1,3-difoszfátot, inozintrifoszfátot, arginin-foszfátot, kreatin-foszfátot, adenozin-trifoszfátot, eriol-piroszőiősav-foszfátot, glukóz- vagy fruktóz-6-föszfátot alkalmazunk.
    (Elsőbbsége: 1983. 03. 17.)
    Ábra nélkül
HU83898A 1983-03-17 1983-03-17 Method for producing adhesive advantageously for glueing cellulose bearing materials and textile ones HU185820B (en)

Priority Applications (11)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU83898A HU185820B (en) 1983-03-17 1983-03-17 Method for producing adhesive advantageously for glueing cellulose bearing materials and textile ones
FI840565A FI76108C (fi) 1983-03-17 1984-02-13 Foerfarande foer framstaellning av lim specieltt foer limning av cellulosahaltiga aemnen och textiler.
EP84101570A EP0123037B1 (de) 1983-03-17 1984-02-16 Verfahren zur Herstellung eines Klebers, vorzugsweise zum Kleben von cellulosehaltigen Stoffen und Textilen
DE8484101570T DE3470545D1 (en) 1983-03-17 1984-02-16 Process for preparing an adhesive, preferably for glueing together cellulose-containing materials and textiles
AT84101570T ATE33661T1 (de) 1983-03-17 1984-02-16 Verfahren zur herstellung eines klebers, vorzugsweise zum kleben von cellulosehaltigen stoffen und textilen.
DD84260589A DD215562A5 (de) 1983-03-17 1984-03-05 Verfahren zur herstellung eines klebstoffs
BG64591A BG48695A3 (en) 1983-03-17 1984-03-09 Method for preparing carbamide formaldehyde paste
SU843710407A SU1690545A3 (ru) 1983-03-17 1984-03-14 Способ получени св зующего дл склеивани содержащих целлюлозу веществ и текстил
PL1984246713A PL140588B1 (en) 1983-03-17 1984-03-16 Method of manufacturing an adhesive,preferably that for bonding textiles and cellulose containing materials
YU467/84A YU44396B (en) 1983-03-17 1984-03-16 Process for producing glue for cellulose materials and textile
CS841904A CS244808B2 (en) 1983-03-17 1984-03-16 Production method of a cement

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU83898A HU185820B (en) 1983-03-17 1983-03-17 Method for producing adhesive advantageously for glueing cellulose bearing materials and textile ones

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU185820B true HU185820B (en) 1985-04-28

Family

ID=10951938

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU83898A HU185820B (en) 1983-03-17 1983-03-17 Method for producing adhesive advantageously for glueing cellulose bearing materials and textile ones

Country Status (11)

Country Link
EP (1) EP0123037B1 (hu)
AT (1) ATE33661T1 (hu)
BG (1) BG48695A3 (hu)
CS (1) CS244808B2 (hu)
DD (1) DD215562A5 (hu)
DE (1) DE3470545D1 (hu)
FI (1) FI76108C (hu)
HU (1) HU185820B (hu)
PL (1) PL140588B1 (hu)
SU (1) SU1690545A3 (hu)
YU (1) YU44396B (hu)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN107207337B (zh) * 2014-12-23 2024-05-31 洛科威有限公司 改进的粘合剂
US11274444B2 (en) 2014-12-23 2022-03-15 Rockwool International A/S Binder

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR747688A (fr) * 1931-12-19 1933-06-22 Procédé de préparation de resines artificielles
FR1014808A (fr) * 1950-03-18 1952-08-22 Francolor Sa Plastifiants-catalyseurs-stabilisants pour résines aminoplastes et leurs applications industrielles
DE2037174A1 (en) * 1970-07-27 1972-02-10 Borden Inc Urea-aldehyde resin adhesives
OA06231A (fr) * 1978-04-07 1981-06-30 Patentes Novedades Sa Procédé de préparation de colles urée-formaldéhyde contenant un sel inorganique.

Also Published As

Publication number Publication date
PL246713A1 (en) 1985-02-27
PL140588B1 (en) 1987-05-30
SU1690545A3 (ru) 1991-11-07
BG48695A3 (en) 1991-04-15
FI76108B (fi) 1988-05-31
CS190484A2 (hu) 1985-09-17
FI76108C (fi) 1988-09-09
ATE33661T1 (de) 1988-05-15
CS244808B2 (en) 1986-08-14
DD215562A5 (de) 1984-11-14
FI840565A (fi) 1984-09-18
EP0123037A2 (de) 1984-10-31
EP0123037A3 (en) 1986-02-19
EP0123037B1 (de) 1988-04-20
YU46784A (en) 1986-06-30
DE3470545D1 (en) 1988-05-26
FI840565A0 (fi) 1984-02-13
YU44396B (en) 1990-06-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1042415B1 (en) Intumescent composition and method
US5962603A (en) Intumescent composition and method
US4536245A (en) Low formaldehyde emission urea-formaldehyde resins containing a melamine additive
US6399719B1 (en) Cyclic urea-formaldehyde prepolymer-modified melamine-containing resins, and use in binders for cellulosic-based composites
US3372131A (en) Fire protecting adhesives comprising dicyandiamide-aldehyde condensation product
GB2150939A (en) A process for preparing urea-formaldehyde resins
US2413624A (en) Hardenable urea-aldehyde resins
US2388143A (en) Hardenable aminotriazine-aldehyde resins
US2684347A (en) Modified methylated melamineformaldehyde compositions
HU185820B (en) Method for producing adhesive advantageously for glueing cellulose bearing materials and textile ones
JP2002146317A (ja) 無臭木質板製板用接着剤
US4663239A (en) Fire retardant composition
EP2532499B1 (en) Method of manufacturing of flame retardant panels
US2380239A (en) Adhesives
US11939460B2 (en) Binder compositions and uses thereof
US4978711A (en) Aqueous aminoresin solutions for low-formaldehyde surface bonding
GB1055555A (en) Improvements in or relating to fire retardants
JPS5951582B2 (ja) 発泡性防炎剤の製法
JP3856344B2 (ja) 尿素・アルデヒド系樹脂の硬化方法
US3096226A (en) Aqueous composition of phenol-aldehyde condensate and method of bonding materials with same
US2836574A (en) Aqueous urea formaldehyde and melamine formaldehyde water-resistant hot-setting adhesives
JPH07118355A (ja) 硬化性混合組成物および該組成物を用いた構造材
JP3761954B2 (ja) 難燃剤組成物
HU215082B (hu) Eljárás vizes aminoplaszt gyanták előállítására, az így előállított gyanták és azok alkalmazása fa szerkezeti anyagok előállítására
GB584933A (en) Hardenable compositions containing aminotriazine-aldehyde resins

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee