HU185599B - Method for determining fodder additives as well as laboratory device and chemical assembly serving for same - Google Patents

Method for determining fodder additives as well as laboratory device and chemical assembly serving for same Download PDF

Info

Publication number
HU185599B
HU185599B HU831848A HU184883A HU185599B HU 185599 B HU185599 B HU 185599B HU 831848 A HU831848 A HU 831848A HU 184883 A HU184883 A HU 184883A HU 185599 B HU185599 B HU 185599B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
acid
color
vanillin
feed
amount
Prior art date
Application number
HU831848A
Other languages
German (de)
English (en)
Inventor
Gunter H W Marten
Original Assignee
Lilly Industries Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lilly Industries Ltd filed Critical Lilly Industries Ltd
Publication of HU185599B publication Critical patent/HU185599B/hu

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01NINVESTIGATING OR ANALYSING MATERIALS BY DETERMINING THEIR CHEMICAL OR PHYSICAL PROPERTIES
    • G01N33/00Investigating or analysing materials by specific methods not covered by groups G01N1/00 - G01N31/00
    • G01N33/02Food

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Immunology (AREA)
  • Pathology (AREA)
  • Investigating Or Analyzing Non-Biological Materials By The Use Of Chemical Means (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Investigating Or Analysing Biological Materials (AREA)
  • Fodder In General (AREA)
  • Investigating Or Analysing Materials By The Use Of Chemical Reactions (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás takarmányadalékok mennyiségének becslésére, amely magába foglalja a közelítő mennyiségi meghatározás kivitelezésére szolgáló laboreszköz- és vegyszerösszeállítás alkalmazását is a találmány szerinti eljárásban.
Általános gyakorlat szerint az állati takarmányokhoz olyan adalékokat kevernek, amelyek azok tápértékét előnyösen befolyásolják, illetve elősegítik az állatok növekedését. Ezen adalékok egyike, a monensin, szarvasmarhák és baromfiak takarmányozásánál széleskörűen alkalmazott anyag, amelyet a 3 501 568 számú Amerikai Egyesült Államok-beli szabadalmi leírás ismertet. Más hasonló természetű adalékok — az összefoglalólag ionofórok néven emlegetett anyagok — közül megemlítjük például a narasint és a salinomycint, mint olyanokat, amelyekre a találmány szerinti eljárás vonatkozik.
A találmány értelmében olyan eljárást dolgoztunk ki, amelynek segítségével ezen takarmányadalékok mennyisége a keverékben egyszerűen, nehézség nélkül megbecsülhető mind a gyártási folyamat során, mind a gyakorlati felhasználás folyamán.
A találmány szerinti eljárás lényege az, hogy a takarmányban jelenlevő vanillin-pozitív ionofór mennyiségének közelítő meghatározása céljából a takarmány megfelelő mennyiségét valamilyen alkoholos oldószerrel elegyítjük, az elegybe olyan savat adagolunk, amelynek savi ‘disszociációs kitevője (pK.) 4-nél kisebb, majd az így kapott elegyhez valamilyen, színreakciót adó (aril-aldehidet) teszünk — mind a két reagenst, a savat és az aldehidet is szilárd halmazállapotban —, azután a szín kialakulásához megfelelő hőmérsékleten a reakcióelegy így kialakult színét egy standard oldatéyal hasonlítjuk össze.
A szilárd halmazállapotú reagensek és különösképpen a szilárd sav használata az analitikai eljárásban igen előnyösnek bizonyult a gyakorlatban. Színképző aril-aldehidekre példaként megemlítjük a vanillint, az etil-vanillint, a 2,4-dimetoxibenzaldehidet, a 3,4-dimetoxi-benzaIdehidet, a 2, 4, 5-trimetoxi-benzaldehidet, a 4-dimetiI-aminobenzaldehidet, a cinnamaldehidet, valamint más, elektronküldő szubsztituensekkel helyettesített aril-aldehideket. A vanillin alkalmazása a legcélszerűbb. Nem feltétlenül szükséges, hogy az aldehid maga szilárd halmazállapotú legyen, amennyiben az alkalmazása szilárd állapotban történik, például úgy, hogy egy szilárd hordozóra adszorbeált állapotban visszük be.
Folyékony halmazállapotú reagensek alkalmazása — így például vanillin-oldatok és folyékony sav használata — az ionofórok mennyiségének becslésére szólgáló eljárásban azzal a hátránnyal jár, hogy katalizátort kell alkalmazni az ionofór molekula és a vanillin között lejátszódó reakció élénkítésére, ami jelentékeny kényelmetlenséget okoz a gyakorlatban, ahol gyors, közelítő meghatározásra van szükség. Azt tapasztaltuk továbbá, hogy megbízhatatlan eredményeket kaptunk a folyékony reagensek alkalmazásakor. Ezzel szemben a találmány szerinti eljárás kivitelezése során meglepő módon azt találtuk, hogy nemcsak kényelmesebben hajtható végre, de megbízhatóbb eredményeket is ad. Eljárásunk felhasználható arra is, hogy igazoljuk valamely takarmánykeverékben vanillinpozitív ionofór egyáltalán nincs jelen; erre például akkor lehet szükség, amikor a takarmányt olyan állatoknak, például lovaknak szánják, amelynek a szervezete az ionofórokkal szemben érzékeny.
A találmány szerinti eljárás alkalmazható a vanillin-pozitív ionofórok mennyiségének közelítő meghatározására például a narasin vagy salinomycin, de különösképpen a monensin esetében. Szilárd savakként alkalmazhatjuk például az 5-szulfoszalicilsavat, szulfamidsavat, hidroxil-amin-0szulfonsavat és a p-touol-szulfonsavat. Legkedvezőbb a felsoroltak közül az 5-szulfo-szalicilsav használata. Az ionofór vegyület kioldására a takarmánymintát célszerűen metanollal elegyítjük, de más alkoholok is (így például etanol) számításba jöhetnek, akár önmagukban akár vizesalkoholos elegy gyanánt, amely elegendő mennyiségű alkoholt tartalmaz ahhoz, hogy az ionofórt hatékonyan ki tudja oldani.
A színt, amelyet a takarmánykeverékben lévő vanillin-pozitív ionofór és egy aril-aldehid valamint sav reakciója hoz létre, standarddal történő összehasonlítás útján értékelhetjük: a színintenzitás alapján a mintában előforduló ionofór mennyisége becsléssel állapítható meg. Az összehasonlító standard lehet olyan színes oldat, amelyet az ionofór ismert mennyiségének a megfelelő mennyiségű aldehiddel és savval való elegyítésével állítottunk elő vagy használhatunk egy kalibrált összehasonlító színtáblázatot is standardként. A szinképződés biztosítása végett szükséges, hogy a reakció megfelelő hőmérsékleten menjen végbe; ez előnyösen az 50 °C és 70 °C közötti tartomány, ezen belül külöqösen kedvező a 60 °C. A kellő hőmérsékletet úgy biztosíthatjuk, hogy a reagensek oldatát az adott hőfokon tartott vízfürdőbe merítjük.
A gyakorlatban sokszor az a legjobb megoldás, hogy a takarmánymintát összerázzuk az oldószerként alkalmazott alkohollal, és a felülúszó tisztáját dekantáljuk. Ezután a dekantált felülúszó oldatot úgy hozzuk érintkezésbe az aldehiddel és a savval, hogy az utóbbiak egy szilárd hordozón — például valamilyen szűrőanyagból készült korongon — abszorbeálva vannak, vagy még előnyösebben: az aldehidet, illetve a savat tabletta alakjában visszük be a rendszerbe. Miután előfordulhat, hogy a sav és az aril-aldehid egyetlen, kellően stabilis tablettába történő kiszerelése nehézségekbe ütközik, ezért célszerű egy komponenst tartalmazó tablettákba külön-külön kiszerelni a reagenseket. Mind a szilárd sav, mind az aril-aldehid könnyen tablettázható. Folyékony aldehidek alkalmazása esetén az anyagot egy alkalmas hordozón adszorbeáltatjuk a tablettakészítéshez. A fentieknek megfelelően a találmány szerinti eljárás egy előnyös kiviteli módja az alábbi lépésekből áll:
(a) a vanillinnal színreakciót adó valamilyen ionofórt tartalmazó takarmánymintát alkoholtartalmú oldószerrel elegyítjük, (b) a felülúszó egy részletét dekantáljuk, (c) egy vagy több, szilárd savat (pK. < 4) tartalmazó tablettát és egy vagy több, vanillint tartalmazó tablettát adunk a (b) lépésben nyert felülúszó alikvotjához a színképződéshez elegendően magas hőmérsékleten, majd (d) az így kialakult szint a minta mennyiségének és hígításának függvényében megválasztott megfelelő standarddal hasonlítjuk össze.
Érthető, hogy a takarmányminta mennyiségét, az oldószer térfogatát és az egyéb alkalmazott reagensek mennyiségét körültekintően kell megválasztani, a standard megszabta követelményekhez igazodva. Gyakorlati szempontból célszerűen úgy járunk el, hogy a takarmányminta mennyiségét 3, 4 vagy 5 grammnak választjuk, s a mintaadagokat például egy cső vagy más alkalmas edény adott jelig való megtöltésével mérjük ki. Ezután meghatározott térfogatú, például 8—12 ml, oldószert adunk a mintához és az elegyet egy-két percig melegítjük. A felülúszó egy adott mennyiséget — például 1,5—2,5 ml-t — ekkor egy másik edénybe átöntjük (dekantáljuk) és ehhez az oldatrészlethez adjuk hozzá a savat és az aril-aldehidet tartalmazó tablettákat. Általában mind a savból, mind az aldehidből egyfélét alkalmazunk. A tabletták a reagens savból illetve a vanillinból megfelelő mennyiséget tartalmazzanak, hogy a reakció során kialakult szín intenzitása mennyiségileg értékelhető legyen a standard színes oldattal vagy a kalibrált színtáblázattal való összehasonlításkor. A savat és az aldehidet a reakcióban célszerűen fölöslegben alkalmazzuk; így például egy tabletta 40—60 mg vanillint illetve 40—60 mg savat tartalmazhat. A színösszehasonlításhoz használt standard oldatot úgy készíthetjük, hogy a meghatározandó vanillinpozitív ionofór megadott mennyiségét — például 100, 200 vagy 300 g-ját — tartalmazó tablettát alkalmas mennyiségű oldószerben feloldjuk.
Mint említettük, az analitikai próbát olyan hőmérsékleten kell végezni, amely elegendően magas ahhoz, hogy a komponensek között színeződéssel járó reakció jöhessen létre. Kísérletileg azt találtuk, hogy a reakció optimális hőmérséklete 60 °C, és hogy a legcélszerűbben úgy járhatunk el, hogy a reakcióelegyet az aril-aldehid és a sav hozzáadás után melegítjük fel. Mindamellett más lépéssorrend is elképzelhető: az oldószert előbb 60°C-ra melegítjük, mielőtt a takarmánymintához hozzákevernénk, vagy azt kővetően, közvetlenül a sav és az aldehid hozzáadása előtt történik a melegítés.
Az eljárásban használt tabletták előállítása önmagában ismert módon történik: a szilárd savat illetve az aldehidet megfelelő mennyiségű töltőanyaggal, valamint felületaktív anyaggal összekeverjük. A tabletták készítéséhez tipikusnak tekinthető receptúrákként az alábbiakat adjuk meg:
1. tabletta:
5-szulfo-szalicilsav 50 mg magnézium-sztearát 0,25 mg
Aerosil 0,25 mg
2. tabletta:
vanillin 50 mg magnézium-sztearát 0,25 mg
Aerosil 0,25 mg.
A találmány tárgyát képezi egy, a találmány szerinti analitikai eljárás célszerű kivitelezésére szolgáló laboreszköz- és vegyszerösszeállítás is. Ennek alkotóelemei: egy — célszerűen beosztásokkal ellátott — extrakciós edény, amelyben a takarmányminta és az oldószer elegyítése történik és amely az extrahálandó minta mennyiségének, az oldó/extrahálószer térfogatának és a dekantálásra kerülő fe5 lülúszó térfogatának megfelelően különböző beosztásokkal van ellátva, egy másik edény, amely a felülúszó színének a megfigyelésére és összehasonlítására szolgál, egy oldószertároló edény, standard sav-illetve aldehidmennyiséget tartalmazó tabletták, összehasonlító színtáblázat, végül a vanillin-pozitív ionofór standard mennyiségeit tartalmazó tabletták.
A következő példa a találmány szerinti eljárás illusztrálására szolgál.
Példa
Először egy standard színes oldatot készítettünk a következőképpen: egy 100 pg monensint tartal20 mazó tablettát kémcsőben 2 ml metanollal összeráztunk, 50 mg 5-szulfo-szalicilsavat külön-külön tabletták formájában hozzáadtunk, és az elegyet 60 °C hőmérsékletű vízfürdőbe merítettük. Mihelyt a reagensek feloldódtak, egy vörös elszínező25 dés képződött.
A fenti standard oldattal való összehasonlítás céljára 5 gramm szarvasmarha-takarmányt, amely ismert mennyiségű (50 ppm) monensint tartalmazott, extrakciós edénybe helyeztünk, 10 ml meta30 nőit öntöttünk rá, az elegyet összeráztuk és a felülúszó tisztáját használtuk fel a vizsgálathoz. A feiülúszóból mintegy 2 ml-t kémcsőbe öntöttünk, majd 50 mg 5-szulfo-szalicilsavat, illetve 50 mg vanillint adunk hozzá egy-egy tabletta alakjában. A kémcsövet 60 °C-os vízfürdőbe merítettük és benne tartottuk mindaddig, amíg mind a két tabletta feloldódott. Egy vöröses szín kialakulását figyelhettük meg, amelynek intenzitását a standard színes oldatéval összehasonlítva azt tapasztaltuk, hogy a vizsgálandó oldat színintenzitása kisebb volt. Ebből két következtetés vonható le: 1, hogy ionofór (monensin) van a vizsgált takarmánymintában és 2. hogy a jelenlevő ionofór mennyisége kisebb mint 100 ppm (=100 mg/kg).

Claims (7)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás vanillin-pozitiv ionofór takarmányig adalék mennyiségének közelítő meghatározására takarmánykeverékben, azzal jellemezve, hogy a takarmánymintát alkoholos oldószerrel elegyítjük, az elegybe olyan savat adagolunk, amelynek savi disszociációs kitevője (pK.) 4-nél kisebb, majd az
    55 így kapott elegyhez valamilyen, szinreakciót adó aril-aldehidet adunk — mind a savat, mind az aldehidet szilárd halmazállapotban —, azután a szín kialakulásához megfelelő hőmérsékleten a reakcióelegy így kialakult színét egy standard oldatéval
    60 hasonlítjuk össze.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy színképző aril-aldehidként vanillint alkalmazunk.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypontok bármelyike szerinti 55 eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy savként 5-szulfo-szalicilsavat használunk.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy
    a) egy vanillinnal színreakciót adó ionofórt tartalmazó takarmányból mintát veszünk és azt valamilyen alkohollal elegyítjük,
    b) a felülúszó folyadék egy részét dekantáljuk,
    c) a színreakció kiváltásához megfelelő hőmérsékleten a b) lépésben nyert feltllúszóoldatrészlethez egy vagy több szilárd, pKa < 4 savat tartalmazó tablettát, valamint egy vagy több vanillint tartalmazó tablettát adunk, majd
    b) az így kialakult színt a minta anyagmennyiségének és hígításának megfelelő standard színével összehasonlítjuk.
  5. 5. Az 1—4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja, azzaljellemezve, hogy az eljárással a monensin közelítő mennyiségét határozzuk meg a takarmánykeverékben.
  6. 6. Az 1—5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás kivitelezésére szolgáló laboratóriumi eszközés vegyszer-összeállítás, amelyre jellemző, hogy egy extrakciós edényből, egy a felülúszó folyadék
    5 színének megfigyelésére szolgáló edényből, egy oldószertároló edényből, a reagens szilárd sav illetve a színképző aril-aldehid standard mennyiségeit tartalmazó tablettákból és egy összehasonlító színtáblázatból, valamint egy vagy több, a meghatározandó vanilíin-pozitív ionofór standard mennyiségeit tartalmazó tablettákból áll.
  7. 7. A 6. igénypont szerinti laboratóriumi eszközés vegyszerösszeállítás, amelyre jellemző, hogy az extrakciós edény az extrahálandó takarmányminta
    15 mennyiségének és a dekantálásra kerülő felülúszó mennyiségének megfelelően beosztásokkal van ellátva.
HU831848A 1982-05-26 1983-05-25 Method for determining fodder additives as well as laboratory device and chemical assembly serving for same HU185599B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB8215419 1982-05-26

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU185599B true HU185599B (en) 1985-02-28

Family

ID=10530654

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU831848A HU185599B (en) 1982-05-26 1983-05-25 Method for determining fodder additives as well as laboratory device and chemical assembly serving for same

Country Status (22)

Country Link
JP (1) JPS58223753A (hu)
AT (1) AT391760B (hu)
BE (1) BE896809A (hu)
CH (1) CH656959A5 (hu)
CS (1) CS258112B2 (hu)
DD (1) DD209914A5 (hu)
DE (1) DE3318597A1 (hu)
DK (1) DK157713C (hu)
ES (1) ES8407588A1 (hu)
FI (1) FI76643C (hu)
FR (1) FR2527777B1 (hu)
GR (1) GR79289B (hu)
HU (1) HU185599B (hu)
IE (1) IE54906B1 (hu)
IL (1) IL68741A0 (hu)
IT (1) IT1203653B (hu)
LU (1) LU84814A1 (hu)
NL (1) NL8301798A (hu)
NO (1) NO163507C (hu)
PL (1) PL136878B1 (hu)
RO (1) RO86696B (hu)
SE (1) SE8302832L (hu)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20090232949A1 (en) * 2008-03-12 2009-09-17 Zinpro Corporation Fluorescent dye tracer method for animal feed supplement products

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA998873A (en) * 1972-11-17 1976-10-26 Naremco Prevention of fungi and molds in poultry and animal feedstuffs
US3915637A (en) * 1973-03-16 1975-10-28 A H P Inc Analysis for water and feed additives

Also Published As

Publication number Publication date
IL68741A0 (en) 1983-09-30
PL136878B1 (en) 1986-03-31
DE3318597A1 (de) 1983-12-01
FI831773A0 (fi) 1983-05-19
NO163507B (no) 1990-02-26
IT8348357A0 (it) 1983-05-24
FR2527777B1 (fr) 1986-03-21
DD209914A5 (de) 1984-05-23
ATA187683A (de) 1990-05-15
IE54906B1 (en) 1990-03-14
NL8301798A (nl) 1983-12-16
SE8302832L (sv) 1983-11-27
AT391760B (de) 1990-11-26
LU84814A1 (fr) 1985-03-21
GR79289B (hu) 1984-10-22
ES522640A0 (es) 1984-10-01
JPS58223753A (ja) 1983-12-26
IE831212L (en) 1983-11-26
DK157713C (da) 1990-07-16
NO163507C (no) 1990-06-06
IT1203653B (it) 1989-02-15
DK231483A (da) 1983-11-27
SE8302832D0 (sv) 1983-05-19
CH656959A5 (fr) 1986-07-31
JPH0449654B2 (hu) 1992-08-12
CS361083A2 (en) 1987-12-17
NO831836L (no) 1983-11-28
BE896809A (fr) 1983-11-21
DK157713B (da) 1990-02-05
CS258112B2 (en) 1988-07-15
PL242095A1 (en) 1983-12-05
RO86696B (ro) 1985-05-02
ES8407588A1 (es) 1984-10-01
FR2527777A1 (fr) 1983-12-02
FI831773L (fi) 1983-11-27
FI76643C (fi) 1988-11-10
DK231483D0 (da) 1983-05-24
FI76643B (fi) 1988-07-29
RO86696A (ro) 1985-04-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU185599B (en) Method for determining fodder additives as well as laboratory device and chemical assembly serving for same
US3446599A (en) Method and composition for the detection of urobilinogen in fluids
Macnulty et al. The determination of microgram quantities of fluoride: The use of the aluminium-chromeazurol-s complex
Whitby Some new reactions for the detection of sterols
US3813222A (en) Method of determining ovulation time in urine and fertility in females
Berezin et al. A flash-induced reaction of a synthetic light-sensitive substrate with a-chymotrypsin
US6420182B1 (en) Prenatal gender prediction test
Weiss et al. Preliminary study on the formation of malic acid
Hausman et al. Determination of oxalate in urine
US3001950A (en) Reagent for determining the amount of cholesterol in serum and method of preparing same
FI76434C (fi) Foerfarande foer bestaemning av hemoglobinhalten i ett biologiskt prov.
Feuell et al. The determination of carbonyl compounds by semicarbazide and hydroxylamine. With special reference to fatty-acid oxidation products
Baugh et al. Stability of phenylbutazone in presence of pharmaceutical colors
Murray Standards and tests for reagent chemicals
WO1995003545A1 (en) Iodine-free karl fischer reagents
EP0034904A2 (en) Process for determining the presence in a liquid of theophylline
Yagoda et al. Determination of nitrite in biological fluids and the decomposition of aliphatic nitric acid esters in vitro and in vivo
DE1598322C2 (de) Laboratoriumsreagens zur Bestimmung der Glucose
Tuthill et al. Photometric and visual titration of certain alkaloids in glacial acetic acid using malachite green as indicator
DE2025236A1 (de) Verfahren zur Bestimmung des östrogengehalts im Urin von Schwangeren
US3915638A (en) Method for determination of glycolic acid
Thomas et al. THE DETERMINATION OF THE MIXTURE OF ARACHIDIC AND LIGNOCERIC ACIDS IN PEANUT OIL BY MEANS OF MAGNESIUM SOAPS
RU2076311C1 (ru) Способ обнаружения пропиленгликольдинитрата в грунте
Budowski et al. Determination of NN′‐diphenyl‐p‐phenylenediamine (DPPD) in fat and other biological materials
Smith TESTING OF FORMALDEHYDE.

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee