HU185296B - Equipment for selective local warming object, in partcular human body - Google Patents

Equipment for selective local warming object, in partcular human body Download PDF

Info

Publication number
HU185296B
HU185296B HU81414A HU41481A HU185296B HU 185296 B HU185296 B HU 185296B HU 81414 A HU81414 A HU 81414A HU 41481 A HU41481 A HU 41481A HU 185296 B HU185296 B HU 185296B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
ring
transmitters
human body
priority
transmitter
Prior art date
Application number
HU81414A
Other languages
English (en)
Inventor
Dennis Dusby
Original Assignee
Dennis Dusby
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE19803006356 external-priority patent/DE3006356A1/de
Priority claimed from DE19803030327 external-priority patent/DE3030327A1/de
Application filed by Dennis Dusby filed Critical Dennis Dusby
Publication of HU185296B publication Critical patent/HU185296B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61NELECTROTHERAPY; MAGNETOTHERAPY; RADIATION THERAPY; ULTRASOUND THERAPY
    • A61N5/00Radiation therapy
    • A61N5/02Radiation therapy using microwaves
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61NELECTROTHERAPY; MAGNETOTHERAPY; RADIATION THERAPY; ULTRASOUND THERAPY
    • A61N5/00Radiation therapy
    • A61N5/01Devices for producing movement of radiation source during therapy

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Pathology (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Radiology & Medical Imaging (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Radiation-Therapy Devices (AREA)
  • Thermotherapy And Cooling Therapy Devices (AREA)
  • Control Of Resistance Heating (AREA)
  • Constitution Of High-Frequency Heating (AREA)
  • Electric Ovens (AREA)

Description

A találmány tárgya berendezés objektum, különösen emberi test szelektív, meghatározott helyen történő melegítésére, amely gyűrűvel, nagyfrekvenciás hősugárzás vagy lézersugárzás nyalábját kibocsátó adóval, valamint az adókat tartó eszközzel van ellátva, ahol az adók a tartó eszközön vannak befogva és az általuk kibocsátott sugárzási nyalábok egy adott, előnyösen a gyűrű belsejében lévő térrészben metszik egymást. A találmány szerinti berendezés különösen alkalmas emberi testben lévő rosszindulatú sejteknek vagy daganatoknak a test adott helyen történő melegítésével való megszüntetésére.
A 341 357 számú német szabadalmi leírásból olyan berendezés ismert, amely gyűrűvel, besugárzandó objektumot, különösen emberi testet hordozó asztal körül kialakított gyűrű kerületén elrendezett négy röntgensugár-forrással, valamint a röntgensugár-forrásokat megfogó eszközzel van ellátva, ahol a röntgensugár-források oly módon vannak elrendezve, hogy az általuk kibocsátott sugárnyalábok egy adott térrészben metszik egymást, és ez a térrész általában a gyűrű belsejében van. A gyűrűt a besugárzás szükségleteinek megfelelően lehet emelni, és süllyeszteni. Ezzel a berendezéssel gyakorlatilag nem lehet az objektum, és különösen emberi test belsejében kijelölt területeket, térfogati elemeket szelektív módon helyileg melegíteni anélkül, hogy a környezetben, tehát adott esetben a rákos sejteket vagy daganatot övező szövetekben károsodás ne jönne létre. További problémát jelent, hogy a leírt elrendezés mellett nem az objektum minden belső pontja vagy kis térfogatrészlete érhető el, különösen nem, ha árnyékoló hatású elemek, például csontok vannak a sugárzás útjában.
Az 551 149 számú belga szabadalmi leírás olyan berendezést ismertet, amely gyűrűn megfogott radioaktív sugárforrásokat tartalmaz emberi test gamma-sugarakkal történő kezelésére, ahol a sugárforrások a gyűrű középvonala felé eltolhatok. A tapasztalat szerint a gamma-sugárzással történő kezelések sok esetben rendkívül súlyos következményekkel járhatnak, tekintettel a gamma-sugárzás nagy energiasűrűségére.
A 26 20 846 számú NSZK-beli közzétételi irat kitani’ása szerint emberi testet borító bőrfelületen kialakult rosszindulatú daganatos területek sejtjeinek elpusztítására több lézernyaláb megfelelő irányításával lehet sugárzási energiát biztosítani. Bár a közzétételi irat számos olyan sugárzásfajtát említ, amelyek az emberi test besugárzására is alkalmasak, mint például lézersugárzás, ultrahangsugárzás, rádiófrekvenciás-sugárzás, röntgensugarak, nem tartalmaz olyan kitanítást, amelynek alapján elérhető tenne az, hogy az emberi test egy adott belső részén hőhatás alkalmazása lehetővé válna, ami a legutóbbi tudományos eredmények szerint egyes rosszindulatú sejthalmazok, daganatok esetében azok elpusztítását biztosíthatja. Külön előnye az ilyen hőkezelésnek, hogy szükségtelenné tehet egyes, az emberi test felnyitását igénylő sebészeti beavatkozásokat.
A találmány célja az ismertetett hátrányok megszüntetése. Feladata olyan készülék létrehozása, amellyel besugárzandó objektum, különösen emberi test belsejében kijelölt területek felmelegítése, így rákos sejthalmazok, daganatok megsemmisítését biztosító hőkezelés érhető el, a hőkezelt területek környezetének károsítása nélkül.
I'elismertük, hogy ahogy felületi, vagy közvetlenül bőrfelület alatti besugárzásra a lézersugrázást, vagy o belső térfogatlemekhez a nagyfrekvenciás besugárzást kiválóan lehet alkalmazni a fent ismertetett célra. Ennek alapja az, hogy ez a sugárzás a test belsejében előnyös módon úgy fejti ki hatását, hogy nem idéz elő égési sérüléseket a bőr felszínén. Az eljárás további előnye abban van, hogy a test belsejében több oldalról melegített zónákat lehet kialakítani azáltal, hogy több, egy helyre fókuszált adót alkalmazunk. Ezenkívül a nagyfrekvenciás besugárzás alkalmazásával a kívánt besugárzást minimális energiafelhasználással és kis sugárzási teljesítménnyel lehet elérni. A kis sugárzási teljesítményű adók egy meghatározott területet egyidejűleg sugároznak be, így a rosszindulatú sejtek és daganatok úgy semmisülnek meg, hogy közben a környező normál szövet nem károsodik (ugyanis a rosszindulatú sejteknek vagy daganatoknak az ilyen besugárzással szemben mutatott tűrőképessége sokkal kisebb, mint az egészséges sejteké).
A kitűzött feladat megoldására olyan berendezést hoztunk létre, amely gyűrűvel, a gyűrű belső felületén elhelyezett nagyfrekvenciás hősugárzás vagy lézersugárzás nyalábját kibocsátó adókkal és az adókat tartó eszközzel van ellátva, amely úgy van kialakítva, hogy az adók sugárzási irányai egymást egy közös térrészben metszik, mely térrész előnyösen a gyűrű belsejében helyezkedik el és a találmány szerint a gyűrű a külső gyűrűben elrendezett tengelvvégcsapokhoz van illesztve, és körülöttük elforgathatóan van megfogva, míg a külső gyűrű árnyékolócsőben van középponti tengelye körül elforgathatóan kialakítva. Az adók előnyösen mikrohullámú antennák, amelyek célszerűen félvezető anyagból vannak előállítva, mivel kimenő egyenteljesítményszintjük kicsi, impulzusteljesítmény-szintjük viszont nagy. Az ilyen antennák, amelyek csak néhány mllliwatt nagyságú egyenteíjesítmény kisugárzására képesek, impulzusüzemben tízszer nagyobb teljesítményszint leadására alkalmasak, és ha több ilyen antennát alkalmazunk, akkor ezek együttes Íratására a fókuszálás! tartományban jelentős energiakoncentrálás hozható létre. A találmány szerint néhány kilowatt teljesítményű impulzusokat lehet a test igen kis területein előállítani, és ezek megbízhatóan roncsolják a rosszindulatú sejteket.
A találmány szerinti berendezés olyan adókat és gyűrűt tartó, valamint fókuszáló eszközökkel van ellátva, amelyekkel az adókat a test kívánt helyén könnyen lehet fókuszálni. A gyűrűt tartó eszköz például olyan kialakítású lehet, hogy a gyűrűt annak síkjára lényegében merőleges irányban árnyékolócső hossztengelye mentén ide-oda lehet mozgatni, illetve a gyűrű síkjában fekvő, egymásra merőleges kél tengely közül bármelyik körül el lehet fordítani. Az adókat el lehet helyezni úgy, hogy a gyűrű sugarának irányában elmozgathatóak és a gyűrűhöz képest elforgathatóak legyenek. A sugárzás fókuszálásának javílására sugárirányban elhelyezkedő elektromágneses tekercseket lehet elhelyezni az adók körül. Az adók helyzetbeállítását és fókuszálását pontosabbá lehet tenni, ha az adók mellett ultrahanggenerátorokat helyezünk el, és a beállítást az ultrahanggenerátor jelével is segítjük.
A testet érő besugárzás hatását úgy kívánjuk növelni, hogy a testet polarizáló és annak vezetőképességét növelő mágneseket helyezünk el a gyűrűn. Az összes műveletet megfelelő módon lehet elektronikus úton folyamatosan ellenőrizni és szabályozni, például hagyományos számitógépes technológiával.
185 296
A találmány szerinti berendezés működtetése során az emberi testet úgy helyezzük el, hogy egy része a gyűrű belsejében legyen (előnyös, ha a test megfelelő helyen nyílással ellátott asztalon vízszintesen helyezkedik el). A gyűrűt és/vagy az adókat úgy mozgatjuk, hogy a sugárzást a testnek azon a részén fókuszáljuk, ahol a rosszindulatú sejtek vagy daganatok vannak, és az adókat energiával tápláljuk. Az energiatáplálás lehet impulzusszerű, és az egyes adók energiával történő táplálása szekvenciálisán (időben egymás után) is történhet. Előnyös, ha az adók felépítése, mozgatása és energiával való táplálása olyan, hogy az egyes adók által kibocsátott sugarak átmérője a gyűrű középpontjánál körülbelül 1—30 cm (célszerűen 2—10 cm).
A találmány szerinti berendezést az alábbiakban kiviteli példa kapcsán, a mellékelt rajz alapján ismertetjük részletesebben, ahol az
1. ábra a találmány szerinti berendezés nézeti ábrázolásban látható, a
2. ábrán az 1. ábrán látható berendezés adókat tartó gyűrűje látható, a
3. ábra a 2. ábra egy kinagyított részlete, amelyen egy adó látható részben metszeti ábrázolásban, a
4. ábra a találmány szerinti berendezés második kiviteli alakjának nézeti képe, az
5. ábrán a 4. ábrán látható berendezés adókat tartó gyűrűjének vázlata látható, a
6. ábra az 5. ábrán bemutatott gyűrű egy kinagyított részlete, ezen egy adó látható, amelyhez ultrahang-generátor van csatlakoztatva, a
7. ábrán az 5. ábrán bemutatott adó-tartó gyűrű felszerelésére alkalmas, és a 4. ábrán látható berendezésnél alkalmazott külső gyűrű látható, a
8. ábra a 7. ábrán bemutatott gyűrű felülnézete, részben metszeti, részben nézeti ábrázolásban, ahol a jobb szemléltetés kedvéért bizonyos részeket el is hagytunk, és végül a
9. ábrán az 5. és 7. ábrán bemutatott gyűrűk fel-'1 szerelésére mutatunk be példát, ahol a gyűrű vége látható részben metszeti, részben pedig nézeti ábrázolásban.
A találmány szerinti berendezés vázlata az 1. és 4. ábrákon látható. A 4-9. ábrákon bemutatott kiviteli * példánál a hasonló elemeket ugyanazokkal a hivatkozási számokkal láttuk el, mint az 1—3. ábrákon, csupán a számok elé még egy ,,Γ’-est is tettünk. Mindkét példaként! kiviteli alak szerinti berendezés alkalmas egy tárgy, különösen emberi test szelektív, helyileg történő melegí- I tésére, mellyel a testben lévő rosszindulatú sejtek vagy daganatok megszüntetését elő lehet segíteni.
Az 1—3. ábrákon látható berendezés 10 gyűrűt és több nagyfrekvenciás hősugárzó-kibocsátó 12 adót vagy antennát tartalmaz. A 12 adók vagy antennák lézer- ! forrásokat, vagy előnyösen mikrohullámú antennákat tartalmaznak, amelyeknek egyenáramú kimenőteljesítmény-sz,intjük kicsi, nagyfrekvenciás impülzus kimenőteljesítmény-szintjük azonban nagy. A 12 adókat vagy antennákat tetszőleges módon szekvenciálisán vagy * impulzusokkal lehet táplálni, a 12 adók vagy antennák pedig olyan mikrohullámú sugarakat bocsátanak ki, amelyek általában a 10 gyűrű belseje felé vannak irányítva. A berendezés olyan antenna-tartó eszközzel van ellátva, amelynek alkalmazásával a 12 adók vagy anten- ( nák által kibocsátott sugárzási nyalábok egymást a 10 gyűrű által körülfogott térrészen belül keresztezik (bár a fókuszálási pont bizonyos körülmények között kis mértékben a 10 gyűrűn kívülre is eshet). A 10 gyűrű állhat szegmensekből, készülhet egy darabból, perforálni lehet, vagy bármilyen formában elő lehet állítani, amely alkalmas arra, hogy a 12 adókat arra felszerelve a kívánt hatást elérjük.
A 12 adókat a 10 gyűrűre a 3. ábrán bemutatott eszközzel lehet úgy felszerelni, hogy az általuk kibocsátott sugárzási nyalábok általában a 10 gyűrű belsejében lévő térrészben metsszék egymást. A 12 adót a 10 gyűrűben lévő 14 furatban lehet elhelyezni úgy, hogy a 10 gyűrű sugarának irányában elmozgathatók (lásd a 3. ábrán az A nyilat). Ez lehetővé teszi, hogy a 12 adókat a 10 gyűrű belsejében excentrikusán elhelyezkedő pontokon tudjuk fókuszálni. A találmány szerinti berendezést el lehet még látni a 3. ábrán vázlatosan ábrázolt kúpalakú 15 kengyellel is, amely lehetővé teszi a 12 adók korlátozott mértékű elfordítását és ezzel az excentrikusán elhelyezkedő besugárzási pontok még pontosabb beállítását. Tehát a 12 adókat rendesen a IC gyűrű síkjába eső térrészeken vagy pontokon fókuszáljuk, de a 10 gyűrű síkján kívül is el lehet azokat fókuszálni.
A 12 adóknak a 10 gyűrűhöz viszonyított helyzetét kézzel vagy géppel, például a 3. ábrán vázlatosan feltüntetett 16 szolenoiddal lehet beállítani. A 12 adók frekvenciatartománya rendszerint 100-1000 MHz-es nagyságrendű.
A találmány szerinti berendezés a fentieken kívül olyan 10 gyűrűt tartó eszközzel is el van látva, amely lényegében véve függőleges síkban van elhelyezve (de ebből a helyzetből az alábbiak szerint ki lehet mozdítani), 'és ez az eszköz egy vízszintesen elhelyezett 17 árnyékolócsövet is magába foglalhat. A 17 árnyékolócső átmérője akkora, hogy abban egy 18 asztalon elhelyezett emberi test elfér. A 17 árnyékolócső fala nem szükségszerűen tömör, kialakítható olyan, nagyfrekvenciás sugárzást visszaverő anyagból készült fóliákból is, amelyek tartókereten vannak rögzítve, Az 1. ábrán a 17 árryékolócsövet a szemléletesség kedvéért átlátszónak rajzoltuk.
A találmány szerinti berendezés ezenkívül olyan, a 0 gyűrűt tartó eszközzel van ellátva, amellyel a 10 gyűrű az 1. ábrán B nyíllal jelölt irányban mindkét irányban egyenesen mozgatható, mely irány lényegében merőleges a 10 gyűrű síkjára és lényegében párhuzamos a 10 gyűrűn átnyúló emberi test helyzetével. Ez az eszköz például egy pár vízszintesen elhelyezkedő 19, 20 sín lehet, amelyek a 17 árnyékolócső belsejében, annak szemben lévő oldalainál vannak elhelyezve, és ezekhez 21 megvezető elemek, például karimák, peremek, bordák vagy görgők kapcsolódnak, amelyek a 10 gyűrűn vannak elhelyezve.
A 10 gyűrű és a 12 adók helyzetét beállító és működtető szabályozóelemek az 1. ábrán vázlatosan vannak feltüntetve. A 12 adók energiaellátása 24 vczcrlöcszközöu keresztül történik, míg a 12 adók köz.ötl a 10 gyűrűn az egymáshoz viszonyított távolságokat 25 beállítóeszközökkel szabályozzuk. A 12 adókra táplált energia szintjét kézzel vagy automatikusan (például 26 számítógéppel) a 24 vezérlőeszközzel állítjuk be, és az energiát az egyes 12 adókra vagy egyidejűleg, vagy pedig szekvenciálisán (időben egymás után) adjuk rá. Ha a 12 adók 3
-3185 296 energiaellátása szekvenciális, akkor ennek olyan hatása van, mint ha a 10 gyűrű forogna,
A 26 számítógéphez 27 monitort és 28 televíziós kamerát vagy hasonlót lehet csatlakoztatni, A 28 televíziós kamerával lehet a 17 árnyékolócső belsejében lévő sugárzást figyelni és a 24 vezérlőegységgel beállított energiaszintet kijelezni.
A 4—9. ábrákon látható kiviteli alak szerinti berendezés ugyanazon feladatok elvégzésére alkalmas, mint az 1-3. ábrákon bemutatott első kiviteli alak szerinti berendezés, de ez utóbbinál a 12 adóknak a besugárzandó emberi testhez viszonyított helyzetét pontosabban lehet szabályozni, így a rosszindulatú sejteket vagy daganatokat hatékonyabban lehet megszünteti. Ennél a kiviteli alaknál a berendezés 118 asztalt tartalmaz, amelynek a közepén nyílás van kialakítva, ezen a nyíláson akadálytalanul jutnak át az asztal alatt elhelyezett 112 adókból kilépő sugarak, mivel a nyílás elég széles ahhoz, hogy a 112 adók helyzetét a 118 asztalon lévő emberi testhez viszonyítva a normális beállítási tartományon belül megfelelően be lehessen állítani.
Ennél a kiviteli alaknál a berendezés 110 gyűrűket tartó eszközzel van ellátva, amely lehetővé teszi, hogy a 110 gyűrűt két egymásra merőleges tengely (például a 4. ábrán látható C-C és D-D tengelyek) körül el lehet forgatni. Ez a két egymásra merőleges C-C és D-D tengely lényegében a 110 gyűrű síkjában helyezkedik el. A 110 gyűrűt ehhez bármilyen e célra megfelelő mechanizmussal el lehet látni, például kettős kardáncsuklós gyűrűkkel vagy félgömbölyű szeletekkel. Az ábrákon példaként bemutatott kiviteli alaknál a berendezés 130 külső gyűrűvel van ellátva, és a 110 gyűrű e körül elforgatható. Ehhez az 5., 7. és főként a 9. ábrákon látható módon 132 tengelyvégcsapokat alkalmazunk, amelyek a 110 gyűrű egymással szemben lévő végeiből sugárirányban kifelé nyúlnak, másik végük pedig a 130 külső gyűrű belső részén elhelyezett 133 csapágyakba illeszkedik. A 133 csapágyak a 7. és 9. ábrákon látható módon hengeres alakúak lehetnek, amelyeket a 130 külső gyűrű belső részéhez mereven rögzített, komplementer 134 hengeres részek fogadnak be. így a 133 csapágyak és a 134 hengeres részek egymáshoz képest el tudnak mozdulni, A 134 hengeres részben 135 ütközőcsapot lehet elhelyezni, amellyel a 110 gyűrűnek a C—C tengely körüli elfordulását lehet határolni. Ismételten meg kívánjuk azonban jegyezni, hogy az ábrákon látható kiviteli alak csupán példa, ami nem zárja ki, hogy a kívánt cél elérésére más szerkezetű kardáncsuklós gyűrűket vagy félgömbölyű szeleteket alkalmazzunk.
Egy további kiviteli alak szerint a 130 gyűrű felépítése olyan is lehet, hogy középpontja körül el tud fordulni, így a 110 gyűrű szükségszerűen elforgatható lesz a 130 külső gyűrűvel együtt. A 130 külső gyűrű elforgatásához olyan eszközt lehet használni, amely gyűrű alakú 137 horonnyal van ellátva (lásd a 4,, 8. és különösen a 9. ábrákat). A berendezés 119, 120 sínekkel van ellátva, amelyekhez két irányban mozgatható 121 elemek illeszkednek, és a 121 elemekhez 138 megvezető szerkezet csatlakozik (lásd a 8. ábrát), amely viszont a 137 horony által meghatározott kulcshorony vezetékben van elhelyezve. Ez az elrendezés lehetővé teszi a 130 gyűrű bizonyos mértékű elfordulását a 119, 120 sínekhez képest.
Minden esetben, amikor a berendezés szerkezetét ügy alakítjuk ki, hogy annak egyes elemei egymáshoz képest 4 el tudnak mozdulni, a mozgatást kézzel vagy automatikusan lehet végrehajtani, és a berendezést megfelelő eszközökkel lehet ellátni, amelyekkel a különböző elemeket a mozgatással beállított helyzetükben rögzíthetjük.
A találmány szerinti berendezés elemeinek egymáshoz viszonyított megfelelő mozgatásának elősegítésére a berendezést 140 ultrahang-generátorokkal lehet ellátni, például minden egyes 112 adóhoz egy-egy 140 ultrahanggenerátort lehet felszerelni. A 4—6. ábrákon jól látható, hogy a 140 ultrahang-generátorok a 110 gyűrű belső részén, a 112 adók mellett vannak elhelyezve. A 140 ultrahang-generátorokat szintén 124 vezérlőeszközökkel vezéreljük, és a 140 ultrahang-generátorok a működtetésük idején jelzéseket adnak, hogy a 112 adók által kibocsátott nagyfrekvenciás sugárzás útjában van-e valamilyen akadály, például csont. Ekkor a 140 ultrahanggenerátorok gerjesztését jelző adatokat (jeleket) használunk, vagy automatikusan, vagy kézi vezérléssel, vagy hasonlók által a 112 adók sugárzási útjában fellépő dugulásokat minimalizáljuk. (A 140 ultrahang-generátorok gerjesztése lehet egyidejű vagy szekvenciális.)
A 112 adókból kijövő sugárnyaláb fókuszálását elektromágneses tekercsek alkalmazásával lehet javítani, ilyen 142 fókuszálótekercset mutatunk be az 5. ábrán. Az elektromágneses 142 fókuszálótekercset vagy szolenoidot szintén 124 vezérlőeszközzel lehet vezérelni, és szükség esetén minden egyes 112 adót el lehet látni egy-egy 142 fókuszálótekerccsel. Ha a 142 fókuszálótekercsek gerjesztése a velük összekapcsolt 112 adók energia-ellátásával egyidejűleg történik, a 112 adók által kibocsátott nagyfrekvenciás sugárzás behatoló képessége megnő. Az egyik lehetséges megoldás szerint a Í42 fókuszálótekercseket a 130 külső gyűrűről vagy a 117 árnyékolócsőről lehet felfüggeszteni oly módon, hogy a belső gyűrű elfordulásakor az egyik 112 adó sugarát a 142 fókuszálótekercsen keresztül a besugározandó testre tudja irányítani.
A 4., 7. és 8. ábrákon látható, hogy a találmány szerinti berendezést a 130 külső gyűrűn elhelyezett 144 mágnesekkel is el lehet látni, amelyek a 130 külső gyűrű és a 110 gyűrű középső térrész felé irányulnak, ahol a kezelendő emberi testet kell elhelyezni. Tetszőleges számú ilyen 144 mágnest lehet alkalmazni, amelyeknek az a feladata, hogy a kezelendő szövetet polarizálják és ezáltal vezetőképességüket megnöveljék. A 144 mágneseket csuklós pántokkal ellátott teleszkópos karokon lehet elhelyezni, így a 110 gyűrűnek a 130 külső gyűrűhöz viszonyított helyzetétől függetlenül biztosítani lehet azok megfelelő helyzetbeállítását.
A fentiekben ismertetett találmány szerinti berendezést emberi test kezelésére, rosszindulatú sejtek vagy daganatok megszüntetésére lehet használni, mégpedig az alábbiak szerint:
a) Az emberi testet (a 18(118) asztalon) úgy helyezzük el, hogy részben a 10 (110) gyűrű belsejében helyezkedjék el.
b) A 10 (110) gyűrűt és/vagy a 12 (112) adókat úgy mozgatjuk, hogy az utóbbiak által kibocsátott nagyfrekvenciás sugárnyalábot az emberi testnek azon a részén fókuszáljuk, álról a rosszindulatú testsejtek vagy daganatok helyét megállapítjuk.
c) Ezután a 24 (124) vezérlőeszköz, a 25 (125) beállítóeszköz és a 26 (126) számítógép alkalmazásával energiával látjuk el a 12 (112) adókat, hogy azok az
185 296 emberi testnek azon részét, ahol a rosszindulatú sejtek vagy daganatok vannak, besugározzák.
Előnyös, ha a 12 (112) adók úgy vannak megszerkesztve, és a b) és c) lépéseket úgy hajtjuk végre, hogy az egyes 12 (112) adókból kilépő sugárnyalábok átmérője körülbelül 1-30 cm (előnyösen 2-10 cm), és lényegében a 10 (110) gyűrű közepére esnek. A 24 (124) vezérlőeszközön, a 25 (125) beállítóeszközön és 26 (126) számítógépen keresztül a 12 (112) adókat energiával lehet táplálni, impulzus-szerűen vagy szekven- 1 ciálisan.
Ha 140 ultrahang-generátorokat is alkalmazunk, a 140 ultrahang-generátorokkal előállított ultrahang-sugárnyalábokat a testre irányítjuk, hogy a test egy bizonyos részét (például csontot) behatároljuk, a b) lépést pedig 1 a 140 ultrahang-generátorból kapott jelnek megfelelően hajtjuk végre. Ezenkívül a b) lépés végrehajtásakor legalább az alábbi lépéseket végre kell hajtani:
— a 10 (110) gyűrűt a kezelendő testtel párhuzamos
B irányban ide-oda mozgatjuk, 2 — a 110 gyűrűt (a 130 külső gyűrű és a 117 árnyékolócső között lévő 137 hornyok és 138 megvezető szerkezetek alkalmazásával) középpontja körül elforgatjuk, — a 110 gyűrűt az egymásra is és a lényegében a 110 2 gyűrű síkjában lévő kezelendő testre is merőleges C-C és D-D tengelyek bármelyike körül elforgatjuk (például a 110 gyűrűt elforgatjuk a 132 tengelyvégcsapok körül, és a 133 csapágyakat elforgatjuk a 134 hengeres részhez viszonyítva), 3' — a 12 adókat a 10 gyűrűhöz csatlakozó szerelvényük körül, elforgatjuk, és — a 12 adókat a 10 gyűrűhöz képest (a 16 tekercsek alkalmazásával) sugárirányban mozgatjuk.
A találmány szerinti berendezés alkalmazásakor a 31 (118) asztal felett és alatt egy-egy fémből készült reflektálólemezt lehet elhelyezni, és a besugárzandó testet a két lemez között lehet elhelyezni. A lemezek kondenzátort képeznek, ahol az egyik lemez a nagyfrekvenciás sugarakat áteresztő nyílással van ellátva. 41 A lemezeket a besugárzandó test körül el is lehet forgatni, és alakjuk sík vagy hajlított lehet. A lemezek elősegítik a besugárzandó test polarizálódását, így hatékonyabbá teszik a nagyfrekvenciás besugárzást azáltal, hogy a test szöveteinek vezetőképessége a polarizálódás 4! következtében megnő. Ily módon az ilyen lemezek lényegében ugyanolyan módon fejtik ki hatásukat, mint a 144 mágnesek.
Jóllehet, a fentiekben ismertetett találmány szerinti berendezés és eljárás emberi testekben lévő rosszindulatú 5( sejtek vagy daganatok kezelésére vonatkozik, nyilvánvaló, hogy a találmány szerinti berendezést ezenkívül még sok egyéb célra is fel lehet használni. Például kauterizálást (kiégetést sztereotaktikus beavatkozást) lehet vele végrehajtani úgy, hogy a testet nem kell sebé- 5Í szeti úton felnyitni. Továbbá, a 17 (117) árnyékolócső belső fala mentén további nagyfrekvenciás adókat lehet elhelyezni, így a berendezést a teljes test besugárzására lehet használni, ha a teljes test hőmérséklete megnő, ami megfelel a „láz-terápiás” eljárásnak, amikor is a test- 6Í hőmérséklet 39 °C-ról 45 °C-ra előnyösen 42 °C-ra növekszik. Végezetül, az emberi test mellett más struktúrák is melegíthetők a találmány szerinti berendezéssel, így igen sokféle célra lehet azt használni.
Látható tehát, hogy a találmány szerint egy egyszerű, de mégis hatásos berendezést hoztunk létre testek, különösen emberi test szelektív, meghatározott helyen történő melegítésére és így azt rosszindulatú sejtek vagy daganatok megszüntetésére lehet használni.
Jóllehet a jelen leírásban ismertetett berendezés jelenleg a legcélszerűbb és a legelőnyösebb kiviteli alak, a szakember számára azonban nyilvánvaló, hogy számos módosítást lehet azon eszközölni anélkül, hogy a találmány oltalmi körét túllépnénk, mely oltalmi kört a mellékelt igénypontok legtágabb értelmezésével, a berendezés és az eljárás összes ekvivalensével együtt kell figyelembe venni.

Claims (7)

1. Berendezés objektum, különösen emberi test szelektív, helyileg meghatározott melegítésére, amely gyűrűvel, nagyfrekvenciás hősugárzás vagy lézersugárzás nyalábját kibocsátó adóval, valamint az adókat tartó eszközzel van ellátva, ahol az adók a tartó eszközön vannak befogva és az általuk kibocsátott sugárzási nyalábok egy adott, előnyösen a gyűrű belsejében lévő térrészben metszik egymást, azzal jellemezve, hogy a gyűrű (110) a külső gyűrűben (130) elrendezett tengelyvégcsapokhoz (132) van illesztve és körülöttük elforgathatóan van megfogva, míg a külső gyűrű (130) árnyékolócsőben (117) van középponti tengelye körül forgathatóan kialakítva.
(Elsőbbsége: 80. 08. 11.)
2. Az 1. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy az árnyékolócső (117) a gyűrűt (110) az árnyékolócső (117) hossztengelye mentén mindkét irányban egyenesen megvezető eszközzel van ellátva.
(Elsőbbsége: 80. 02. 20.)
3. Az 1. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy az adók (112) energiaellátását biztosító vezérlőeszközze! (124) vannak összekapcsolva.
(Elsőbbsége: 80. 02. 20.)
4. A 3. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a vezérlőeszköz (124) az adókat (112) egyszerre vagy egymás után bekapcsoló áramkörckkel van kialakítva.
(Elsőbbsége: 80. 02. 20.)
5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy az adók (112) mellett egy-egy adó (112) helyes beállítását megkönnyítő ultrahang-generátor (140) van elrendezve.
(Elsőbbsége: 80. 08. 11.)
6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy az. adók (112) körül egy-egy fókuszálótekercs (142) van elrendezve.
(Elsőbbsége: 80. 08. 11.)
7. Az 1—6. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzaljellemezve, hogy a gyűrűn (10) és/vagy a külső gyűrűn (130) annak középpontja felé irányított mágnesek (144) vannak előnyösen teleszkópos karokon elrendezve.
HU81414A 1980-02-20 1981-02-20 Equipment for selective local warming object, in partcular human body HU185296B (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19803006356 DE3006356A1 (de) 1980-02-20 1980-02-20 Vorrichtung zur lokal definierten erwaermung des koerpers
DE19803030327 DE3030327A1 (de) 1980-08-11 1980-08-11 Vorrichtung zur selektiven, lokal definierten erwaermung

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU185296B true HU185296B (en) 1984-12-28

Family

ID=25783823

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU81414A HU185296B (en) 1980-02-20 1981-02-20 Equipment for selective local warming object, in partcular human body

Country Status (14)

Country Link
US (1) US4434341A (hu)
EP (1) EP0034735B1 (hu)
AR (1) AR226714A1 (hu)
AU (1) AU6689181A (hu)
BR (1) BR8101012A (hu)
DD (1) DD156418A5 (hu)
DK (1) DK76181A (hu)
ES (1) ES8200562A1 (hu)
FI (1) FI810501L (hu)
HU (1) HU185296B (hu)
IL (1) IL62078A0 (hu)
MX (1) MX150494A (hu)
NO (1) NO810400L (hu)
NZ (1) NZ196306A (hu)

Families Citing this family (45)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4672980A (en) * 1980-04-02 1987-06-16 Bsd Medical Corporation System and method for creating hyperthermia in tissue
US4638813A (en) * 1980-04-02 1987-01-27 Bsd Medical Corporation Electric field probe
US4556070A (en) * 1983-10-31 1985-12-03 Varian Associates, Inc. Hyperthermia applicator for treatment with microwave energy and ultrasonic wave energy
USRE33590E (en) * 1983-12-14 1991-05-21 Edap International, S.A. Method for examining, localizing and treating with ultrasound
US5150712A (en) * 1983-12-14 1992-09-29 Edap International, S.A. Apparatus for examining and localizing tumors using ultra sounds, comprising a device for localized hyperthermia treatment
US5143073A (en) * 1983-12-14 1992-09-01 Edap International, S.A. Wave apparatus system
FR2563725B1 (fr) * 1984-05-03 1988-07-15 Dory Jacques Appareil d'examen et de localisation de tumeurs par ultrasons muni d'un dispositif de traitement localise par hyperthermie
US4612940A (en) * 1984-05-09 1986-09-23 Scd Incorporated Microwave dipole probe for in vivo localized hyperthermia
US4632127A (en) * 1985-06-17 1986-12-30 Rca Corporation Scanning microwave hyperthermia with feedback temperature control
US4632128A (en) * 1985-06-17 1986-12-30 Rca Corporation Antenna apparatus for scanning hyperthermia
US4783789A (en) * 1985-07-02 1988-11-08 Higgins Warren W Annular lasing apparatus
US4707992A (en) * 1985-10-09 1987-11-24 Holm Timothy R Microwave radiating antennae hydraulic adjustment apparatus and method
US4831239A (en) * 1986-10-22 1989-05-16 Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. Automatic heating appliance with ultrasonic sensor
JPH0781715B2 (ja) * 1986-12-17 1995-09-06 松下電器産業株式会社 加熱装置
CH670050A5 (hu) * 1987-02-13 1989-05-12 Donexy S A
US4868357A (en) * 1987-04-14 1989-09-19 Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. Microwave heating appliance for automatically heating an object on the basis of a distinctive feature of the object
DE3850448T2 (de) * 1987-05-28 1994-10-13 Haruo Takase Elektronisches Therapiegerät für Mikrowellen.
JP2614887B2 (ja) * 1988-02-18 1997-05-28 甚一 松田 局所加温装置及び局所加温用の立体共振器
US4869247A (en) * 1988-03-11 1989-09-26 The University Of Virginia Alumni Patents Foundation Video tumor fighting system
US5046495A (en) * 1988-04-04 1991-09-10 Omron Tateisi Electronics Co. High frequency heat therapy system
EP0336370A3 (en) * 1988-04-04 1991-02-27 OMRON Corporation High frequency heat therapy system
JPH0649298Y2 (ja) * 1988-11-24 1994-12-14 晴夫 高瀬 電子治療装置
ATE139455T1 (de) * 1989-02-16 1996-07-15 Yoshiaki Saitoh Elektromagnetische heizvorrichtung
US5125888A (en) * 1990-01-10 1992-06-30 University Of Virginia Alumni Patents Foundation Magnetic stereotactic system for treatment delivery
US5441532A (en) * 1991-06-26 1995-08-15 Massachusetts Institute Of Technology Adaptive focusing and nulling hyperthermia annular and monopole phased array applicators
US5540737A (en) * 1991-06-26 1996-07-30 Massachusetts Institute Of Technology Minimally invasive monopole phased array hyperthermia applicators and method for treating breast carcinomas
US5661773A (en) * 1992-03-19 1997-08-26 Wisconsin Alumni Research Foundation Interface for radiation therapy machine
EP0810006B1 (en) * 1993-06-09 2000-08-30 Wisconsin Alumni Research Foundation Radiation therapy system
US5899857A (en) * 1997-01-07 1999-05-04 Wilk; Peter J. Medical treatment method with scanner input
WO1998046047A1 (en) * 1997-04-10 1998-10-15 Nucon Systems, Inc. Process and apparatus for microwave joining thick-walled ceramic parts
AUPO728797A0 (en) * 1997-06-11 1997-07-03 Containers Pty Ltd Preferential heating of materials by use of non-ionising electromagnetic radiation
DE19736192C2 (de) * 1997-08-20 1999-07-01 Deutsches Krebsforsch Bestrahlungsanlage mit mehreren auf ein Zentrum ausgerichteten Strahlenquellen
DE19932580C2 (de) * 1998-11-30 2003-07-03 Forsch Innovative Medizinische Hyperthermie-Einrichtung
FR2806920A1 (fr) * 2000-03-31 2001-10-05 W B System Appareil de thermotherapie a infrarouge
US7160239B2 (en) * 2001-03-12 2007-01-09 Yasuki Takano Method of breaking cancer cell tissue by microelectromagnetic radiation and microelectromagnetic radiator
KR100405143B1 (ko) * 2001-03-27 2003-11-12 엔비엠 주식회사 골다공증 치료기
US7912553B2 (en) * 2002-11-27 2011-03-22 Jun-ichi Nishizawa Electromagnetic wave applicator
US20130166004A1 (en) * 2004-07-01 2013-06-27 Joel Fallik 3d microwave system and methods
US20060259103A1 (en) * 2005-04-28 2006-11-16 Boston Scientific Scimed, Inc. Tissue ablation using multi-point convergent RF beams
CN101316624A (zh) * 2005-09-30 2008-12-03 贾森·范斯特拉伦 光治疗设备
US7565207B2 (en) * 2005-11-22 2009-07-21 Bsd Medical Corporation Apparatus for creating hyperthermia in tissue
US8170643B2 (en) * 2005-11-22 2012-05-01 Bsd Medical Corporation System and method for irradiating a target with electromagnetic radiation to produce a heated region
CN103384422B (zh) * 2006-02-21 2016-11-09 高知有限公司 电磁加热
US10674570B2 (en) 2006-02-21 2020-06-02 Goji Limited System and method for applying electromagnetic energy
CN113558758A (zh) * 2020-04-29 2021-10-29 孙映辉 用于肿瘤治疗的物理靶向热疗系统及其控制方法

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE551149A (hu) *
DE301955C (hu) * 1913-03-29
US4230129A (en) * 1975-07-11 1980-10-28 Leveen Harry H Radio frequency, electromagnetic radiation device having orbital mount
DE2620846C2 (de) * 1976-05-11 1982-02-04 Rostislav Antonovič Charševskij Laser-Therapiegerät

Also Published As

Publication number Publication date
AR226714A1 (es) 1982-08-13
EP0034735A3 (en) 1981-12-02
BR8101012A (pt) 1981-08-25
FI810501L (fi) 1981-08-21
ES499499A0 (es) 1981-12-01
NO810400L (no) 1981-08-21
DK76181A (da) 1981-08-21
US4434341A (en) 1984-02-28
EP0034735A2 (en) 1981-09-02
MX150494A (es) 1984-05-15
EP0034735B1 (en) 1985-12-04
DD156418A5 (de) 1982-08-25
NZ196306A (en) 1984-02-03
IL62078A0 (en) 1981-03-31
ES8200562A1 (es) 1981-12-01
AU6689181A (en) 1981-08-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU185296B (en) Equipment for selective local warming object, in partcular human body
AU2005326352B2 (en) MRI-guided ultrasound therapeutic unit
US20110245900A1 (en) Deep heating hyperthermia using phased arrays and patient positioning
US4230129A (en) Radio frequency, electromagnetic radiation device having orbital mount
EP1549396B1 (en) Monopole phased array thermotherapy applicator for deep tumors
US7263170B2 (en) Radiation therapy system featuring rotatable filter assembly
US4622972A (en) Ultrasound hyperthermia applicator with variable coherence by multi-spiral focusing
JP3110463B2 (ja) 形状放射パターンを使用するx線源
RU2210409C2 (ru) Система фокусированного воздействия ультразвуком высокой интенсивности для сканирования и лечения опухолей
DE69428146T2 (de) Ultraschallwellen medizinisches Behandlungsgerät, verwendbar im Gebrauch bei der Führung durch Magnet-Resonanz-Bilddarstellung
Hynynen et al. Temperature distributions during clinical scanned, focused ultrasound hyperthermia treatments
JPH07504339A (ja) 超音波による組織の治療方法および治療装置
JP2001046387A (ja) 超音波治療アプリケータ
US8444635B2 (en) Methods for selectively heating tissue
CN210057184U (zh) 一种集成到固定粒子束放疗室的原位ct装置
KR20150046510A (ko) 마이크로파를 이용한 종양수술용 기기
EP3762099A1 (en) Generator for affecting biological tissues and cells using microwave-induced heat profiles
NL2025628B1 (en) Low-intensity Focused Ultrasonic Blasting System Guided by Ultrahigh-field Magnetic Resonance
Hynynen et al. On-line MRI monitored noninvasive ultrasound surgery
DE3030327A1 (de) Vorrichtung zur selektiven, lokal definierten erwaermung
CN116899120A (zh) 一种射源装置及放射治疗系统
JPH08332233A (ja) 電極針及びこの電極針を用いた超短波加温治療装置
JPS61255671A (ja) 生体組織体に付加熱を発生させるための装置
Watkin et al. High intensity focused ultrasound: applications in urology