HU185261B - Process for preparing n-/vinblastinoyl-23/-derivatives of some aminoacids and peptides - Google Patents

Process for preparing n-/vinblastinoyl-23/-derivatives of some aminoacids and peptides Download PDF

Info

Publication number
HU185261B
HU185261B HU811725A HU172581A HU185261B HU 185261 B HU185261 B HU 185261B HU 811725 A HU811725 A HU 811725A HU 172581 A HU172581 A HU 172581A HU 185261 B HU185261 B HU 185261B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
deacetylvinblastine
ethyl
vinblastine
oil
preparation
Prior art date
Application number
HU811725A
Other languages
English (en)
Inventor
Andre B L Trouet
Kanukuri S B Rao
Jean A A Hannart
Original Assignee
Omnichem Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from LU82514A external-priority patent/LU82514A1/fr
Priority claimed from LU83034A external-priority patent/LU83034A1/fr
Application filed by Omnichem Sa filed Critical Omnichem Sa
Publication of HU185261B publication Critical patent/HU185261B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D519/00Heterocyclic compounds containing more than one system of two or more relevant hetero rings condensed among themselves or condensed with a common carbocyclic ring system not provided for in groups C07D453/00 or C07D455/00
    • C07D519/04Dimeric indole alkaloids, e.g. vincaleucoblastine

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
  • Peptides Or Proteins (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
  • Steroid Compounds (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Distillation Of Fermentation Liquor, Processing Of Alcohols, Vinegar And Beer (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás új bisz-indol-alkaloidok előállítására. Pontosabban a találmány vinblasztin egyes aminosav-származékainak előállítására vonatkozik, beleértve a peptid-származékokat is, továbbá kiterjed a vinblasztin-származékokat, mint tumorellenes szereket tartalmazó gyógyászati készítmények előállítására is. A tumorellenes szerek az ember rosszindulatú daganatos megbetegedéseinek kezelésére alkalmasak.
A vinblasztin-típusú bisz-indol-alkaloidok ismert vegyületek és az (I) általános képlettel jellemezhetők.
Az ilyen alkaloidokhoz tartozik a vinkaleukoblasztin (3 097 137 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás), a leurokrisztin vagy vinkrisztin és leurozidin (3 205 220 számú amerikai egyesült államok-beli szabadalmi leírás), a vinglicinát (659 112 számú belga szabadalmi leírás) és a vindezin (813 168 számú belga szabadalmi leírás). Az utóbbi vegyületet a természetes vinblasztinbó! [(I) képlet, ahol R, = OCH3; R2 = COCHJ állíthatjuk elő kémiai átalakítással és utóbbi vegyületet a Catharanthus roseus levelekből extrakcióval vonhatjuk ki.
A vinblasztin, a vinkrisztin és a vindezin kereskedelmi forgalomban lévő gyógyszerek, melyeket leukémia és más szolid tumor kezelésére használnak.
Ezeknek a gyógyszereknek azonban sok kedvezőtlen mellékhatása van. A vinkrisztin neurotoxikus hatást mutat és a vinblasztint pedig potens csontvelő depresszánsnak, azaz vérképző toxikusnak tartják.
Ezen gyógyszerek hatásmechanizmusáról feltételezik, hogy hasonló a colchicin antimitózisos hatásmechanizmusához. Ebben az esetben ezek a gyógyszerek a tubulin polimerizációjának gátlása útján hatnak, mikrotubulusokat képeznek, majd a mitózisos fázisban a sejtciklust leállítják.
A 854053 számú belga szabadalmi leírásban a tubulin tumorgátló bisz-indol-alkaloidokkal képezett 1 : 1 arányú komplexeinek felhasználását írták le. Bizonyos esetekben a vegyületek toxicitása alacsonyabb és kemoterápiás hatása jobbnak bizonyult, mint a szabad alkaloidoké.
A vinblasztin molekula számos más kémiai módosulatát próbálták ki. Az egyik ilyen módosulat volt például a vinglicmát-szulfát [(I) képletü vegyület szulfátja, R, = OCH3; R2 = COCH2N(CH3)2 (Cancer Research 1967, 27, 221-227)], a klinikai kipróbálás azonban azt mutatta, hogy ezen vegyület hatása nem jobb, mint a vinblasztiné vagy a vinkrisz.tiné.
A 813168 számú belga szabadalmi leírásban a vindezin leírása és a vinblasztin-karboxamid-származékok leírása található. (A vindezin olyan (I) általános képletü vegyület, ahol R = NH2 és R2 H.) A jelentések azt mutatják, hogy bár a vindezin vagy a 3-karboxamid-4-O-dezacetil-vinblasztin általában hasznosak, nem hatékonyak azonban az egérrel indukált egér 1210 leukémia kezelésében [C. J. Barnett és tsai, J. Med. Chem. 21, 88, 1978]. A vindezint az európai piacon például Franciaországban és a Német Szövetségi Köztársaságban kereskedelmi forgalomban lehet kapni és az FDA regisztrálása az Amerikai Egyesült Államokban folyamatban van.
A 813 168 számú belga szabadalmi leírásban általában javasolták a vinblasztin aminosav-származékait vagy más bisz-indol-alkaloidokat. Azonban nem írtak le egy konkrét aminosav-származékoí sem, tehát ezek fizikai-kémiai tulajdonságait vagy előállításuk módját sem. így feltételezhető, hogy ezeket a vegyületeket nem szintetizálták és/vagy antimitózisos hatásukat nem vizsgálták, különösen annak az állításnak a tükrében, amely a leírás 3. oldalának 10. sorában található, miszerint „úgy tűnik, hogy a daganatellenes hatás csak bizonyos speciális szerkezetekhez kötődik és a szerkezetek módosításával nem sok esély van hatásosabb gyógyszerek nyerésére”.
Meglepő módon azt találtuk, hogy a találmány szerint előállított új vegyületek jelentősen képesek késleltetni az intravénásán P 388 és L 1210 leukémiával beoltott egerek halálát és a korábban leírt vinblasztin-analógokhoz képest lényeges előnyöket mutatnak. Bár a vinca-alkaloidok általában az L 1210 leukémiánál nem mutatnak hatást, a találmány szerint előállított új vegyületek meglepően jó hatást mutatnak. A kísérleti P 388 tumorok ellen is meglepően jó hatást sikerült elérni a vinca-alkaloidokkal összevetve. Számos totális javulást figyeltünk meg. A vinblasztinnal és ismert analógjaival, például a vindezinnel összehasonlítva is, igen fontos és meglepő előnyöket tapasztaltunk. A megfigyelt toxieitás lényegesen alacsonyabb, mint a vindezin vagy vinkrisztin megfelelő toxicitása.
A találmány szerinti új vegyületeket az (1) általános képlettel jellemezhetjük - ahol a képletben
R2 jelentése hidrogénatom vagy acetilcsoport,
R, természetes előfordulású aminosavból (Biochemistry 2. kiadás Worth Publishers 71-74. oki.) és D-konfigurációjú optikai izomerjeiből, így glicin, alanin, valin, leucin, izoleucin, szerin, glutamin, fenilalanin, tirozin, triptofán vagy 2-4 fenti L-aminosavból képezett peptid 1-10 szénatomos alkilészterét jelenti.
A vegyületeket 3-demetoxikarbonil-O-4-dezacetil-vinblaszlÍn-3-karboxamidnak nevezhetjük. Előnyösebben azonban N-(vinbiasztin-23-oil)-aminosav-származékoknak nevezzük a vegyületeket (kihagyjuk tehát a „demetoxikarbonil” jelzőt).
Az (I) általános képletü aminosav-észter-vegyületek közül különösen előnyösek azok, ahol R2 jelentése hidrogénatom és az aminosav-csoportok a következő aminosavak egyikéből származnak: Lvagy D-triptofán, leucin, izoleucin, valin, alanin vagy fenil-alanin. Különösen érdekesek az L-triptofán, az L-izoleucin és az L-alanin.
Különösen előnyösek azok az (I) általános képletű peptíd-származékok, ahol a peptid 2 aminosavból áll és az aminosavak a fent megjelölt természetes aminosavak közül kerülnek ki bármilyen sorrendben.
Az új vegyületek farmakológiai tulajdonságait tekintve várható, hogy a peptidváz kisebb módosításával hasonló hatású vegyületeket kapunk. Különösen a nem természetes α-aminosavak, például norleucin, N-monoszubsztituált-a-aminosavak vagy a, a-dialkíl-aminosavak jelenléte hasonló tu2 .185261 morellenes hatással rendelkező vegyületeket eredményez.
Az(I) általános képletü vegyületeket vinblasztinból kiindulva állíthatjuk elő hidrazinolizissel, majd nítrozálással és a megfelelő aminosav-észterrel 5 vagy peptid-észterrel történő reagáltatással.
A találmány szerint az (I) általános képletü vegyületeket vinblasztinból kiindulva hidrazinolízissel, majd nítrozálással és az aminosav-észterrel vagy pepiiddel történő reagáltatásával állíthatjuk 10 elő az 1. reakcióvázlat szerint.
Az eljárás első lépése előnyösen abból áll, hogy vízmentes hidrazint feleslegben vinblasztin bázis vízmentes metanollal képezett oldatához adunk.
Az oldatot iners atmoszférában nitrogénben vagy 15 argonban melegítjük 12-30 óráig 30 és 70 °C közötti hőmérsékleten. A hőmérsékletet előnyösen 60 °C körül tartjuk és a reakcióidő 24 óra.
A kapott 4-0-dezacetil-vinblasztin-23-sav hidrazidját [(I) képlet, R, = NH—NH2; R2 = H] víz hoz- 20 záadasával izoláljuk és vízzel nem elegyedő oldószerrel, metilén-kloriddal extraháljuk és csökkentett nyomáson bepároljuk. A vegyületet oszlopkromatografálással tovább tisztíthatjuk, előnyösen semleges szilícium-dioxidon. 25
A második lépésben a módosított vinblasztin hidrazid-csoportját acilaziddá alakítjuk. Ezt az átalakítást legjobban úgy érjük el, ha a hidrazid vizessavas metanolos elegyével készített oldatához nátrium-nitrítet adunk, savként például sósavat alkal- 30 mázunk. A reakció hőmérsékletét 0 és 5 °C között tartjuk.
Á vízzel nem elegyedő aprotikus oldószerrel, előnyösen kloroformmal vagy metilén-kloriddal történő extrahálás után a szerves fázist elkülönítjük és 35 részben bepároljuk.
Az acilazidot általában nem izoláljuk, hanem közvetlenül adjuk az aminosav-észterhez vagy a polipeptidhez vagy annak védett származékához, amelyet megfelelő oldószerben, például metilén- 40 kloridban feloldunk.
Az aminosavat a vinblasztin-karboxazidhoz viszonyítva körülbelül 1-5 ekvivalens mennyiségben használjuk.
A reakcióelegyet — 3 és + 10 °C között tartjuk 45 8-72 óráig, általában 15 óráig. A reakciót legjobban vékonyréteg-kromatográfiával követjük nyomon. A reakció befejeződése után az oldószert csökkentett nyomáson eltávolíthatjuk és a kapott terméket szulfát-sóvá vagy más ásványi vagy szer- 50 vés savból levezethető megfelelő sóvá alakíthatjuk a megfelelő sav metanolos oldatából történő kristályosítással. A találmány szerint előállított tiszta vegyületet izolálhatjuk és ismert módon kristályosítással és kromatografálással tisztíthatjuk. 55
Kívánt esetben a kapott 4-0-dezacetil módosított vinblasztint újra acilezhetjük közvetlenül és akkor az (1) általános képletü vinbhuztin-származékot kapjuk, ahol R2 = C0CH3 [J. Med. Chem. 22,
391, (1979)], vagy a 3,4-diacetoxi-származékot ké- 60 pezhetjük, majd szelektív hidrolizáljuk a 3-acetoxicsoportot a 3-helyzelbcn. A C4-helyzetü hidroxilcsoportot észterezheljük is más 1-9 szénatomot tartalmazó aktivált sav-származékok segítségével.
A találmány kiterjed a különösen rák kezelésére 65 használatos gyógyászati készítmények előállítására is. amelyek hatóanyagként egy vagy több új biszirdol-alkaloidol tartalmaznak gyógyászatiig elfogadható hordozóval együtt.
A találmány szerint előállított vegyületek igen figyelemreméltó daganatellenes tulajdonságokkal rendelkeznek, melyek következtében sikerrel alkalmazhatók a rákterápiában.
Hasznosak lehetnek például, ha az L 1210, P 388, glioma, limfoszarkoma és más leukémia vagy rosszindulatú tumor kezelésére alkalmazzuk. A humángyógyászatban a Hodgkins betegség és más szolid tumor kezelésére használható, melyeket egyébként vinblasztinnal, vinkrisztinnel vagy vindezinnel lehet kezelni. A vegyületek az állatgyógyászatban is hasznosak lehetnek állati tumorok kezelésére.
Az új vegyületeket a vinblasztinhoz hasonlóan más területen is alkalmazhatjuk a gyógyászatban, így például az artritísz bizonyos formáinak kezelésére ;4208411 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás) vagy a vinkrisztinhez hasonlóan pszoriázis kezelésére (3 749 784 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás).
Állatok rosszindulatú daganatos megbetegedéseinek kezeléséhez a megfelelő szulfát-sókat használtuk és megállapítottuk a kemoterápiás hatást.
A teszt során két DBA nőstényegeret (Charles River Francé törzs) intravénásán beoltottunk 104 leukémiás sejttel, melyeket egy hétnapos P 388 vagy L 1210 leukémiás aszciteszből nyertünk. A 0. nap a tumorsejtek beoltásának napja.
A találmány szerint előállított vegyület szulfátformáját ezután intravénásán fiziológiás sóoldat formájában (NaCl 9/1000) befecskendezzük vagy egyetlen injekciózás során (első nap) vagy három injekciós sorozatban (első, második és harmadik nap). A KTI-t (közepes túlélési idő), azaz azt a napot, amikor az állatok fele elpusztult a 30. nap után számítjuk ki.
Az MÉT értéket (meghosszabbodott élettartam) a következő egyenlet alapján számítottuk ki:
MÉT% =
KTI termék ΚΤΪ kontroll
100
- 100
Feltüntettük a 30. és a 60. nap után túlélő egerek számát.
Ha a dózisok túl toxikusak, az MÉT százalékos érték negatívvá is válhat, azaz a nem kezelt egerek hosszabb ideig élnek, mint amelyeket tumorellenes szerrel beoltottunk.
Bizonyos körülmények között megfigyelhető az MÉT értékek változékonysága az egerek eredetétől függően (DBA2, Franciaország vagy USA).
A kapott eredményeket összehasonlítottuk a vinblasztinnal (VLB), a vindezinnel (VDS) és a vinkrisztinnel (VCR) kapott értékekkel (lásd: I. táblázat).
A találmány szerint előállított vegyület farmakológia! jobb hatását a II—XII. táblázatokban mutatjuk be.
A II. táblázatban bizonyos természetes leucinszármazékokkal kapott eredményeket tüntetjük fel.
Az alábbi vegyületeket vizsgáltuk:
VLE = N-(0-4-dezacetil-v;nblasztin-23-oil)-L-etilleucinál
VLM = N-(0-4-dezacetil-vinblasztin-23-oil)-Lmetil-leucinát. 5
A III. táblázatban D-leucin-származékokkal kapott eredményeket tüntettünk fel, azaz N-(0-4dezacetil-vinblasztin-23-oil)-D-etil-leucinát (VDLE).
A IV. táblázat az L-triptofán-származékokkal u kapott eredményeket mutatja:
V-Trypt E = N-(0-4-dezacetil-vinblasztin-23oil)-etil-L-triptofanát,
A KTI-t 30 és 60 napra számítóttűk. 15
V- Trypt M = N-(0-4-dezacetil-vinblasztin 23oil)-metil-L-triptofanát.
Az V. táblázatban az etil-triptofanát-származékkai kapott eredményeket figyeltük meg az abszolút 2„ D-konfiguráció esetében:
N-(0-4-dezacetil-vinblasztin-23-oil)-etií-D-triptofanát (VD Trypt E).
A VI-XI. táblázatokban az alábbi vegyületekkeí kapott eredményeket tüntettük fel:
VAE = N-(0-4-dezacetil-vinblasztin-23-oil)etil-L-alaninát;
VPE = N-(0-4-dezacetil-vinblasztin-23-oil)etil-L-fenilalaninát;
VILE = N-(0-4 dezacetií-vinblasztin-23-oiI)etil-L-izoleucinát; 30
VILM = N-(0-4-dezacetil-vinbIasztin-23-oi!)metíl-L-izoleucinát;
VVE = N-(0-4-dezacetil-vinblasztin-23-oil)etil-L-valinát;
V-Tyr E - N-(0-4-dezacetil-vinblaszlin-23-oil)- 35 etil-L-tirozinát;
V-Val-Trypt E = N-(0-4-dezacetil-vinblasztin-23oil)-L-valinil-etil-L-triptofonát.
Z. táblázat
A. Vinblasztin (VLB) - P 388:
Dózis mg/kg) nap Időrend (nap) Állatok száma KT! max. 30 nap MÉT % > 30 > 60 nap nap
4 I Í0 14,6 36,4 0 0
6 i 10 15,6 45,8 0 0
8 I 9 18,5 72,9 0 0
B. Vindezm (VDS) - P 388:
Dózis mg/kg nap Időrend (nap Állatok száma KT! max. 30 nap MÉT -Ό >30 nap >60 nap
2 1 10 13,6 27,1 0 0
3 1 14 30,8 0 0
4 1 10 14,8 38,3 0 0
5 I 10 13,8 30,2 0 0
6 i 10 14 32 0 0
- L 1210:
10.5 1 10 10,6 24,7 0 0
11.5 1 10 10,8 27 0 0
12.5 1 10 10 17,6 0 0
- L 1210
3 1 20 8,7 5 0 0
C. Vinkrisztin (VCR) - P 388
Időrend m8/k§ (nap) nap ' H Állatok KTI MÉT >30 >60
száma max. 30 nap 7. nap nap
0,5 1 1 1 10 11,56 4 0 0
19 12,32 15 0 0
1.5 1 20 12,78 19 0 0
2 I 10 6 -46 0 0
- L 1210
0,5 1 10 7,56 1 0 0
1 1 20 7,91 5 0 0
1,5 1 20 8,38 12 0 0
2 1 10 8,67 16 0 0
II. táblázat
Természetes leucin-származékok
A. VLE - P 388:
Dózis mg/kg nap Időrend (nap) Állatok száma KTI max. 30 nap MÉT % >30 nap >60 nap
20 I 10 16 52,4 2 I
22 1 10 20 90,5 4 1
24 1 20 18 65 2 0
26 1 10 17,5 53,5 1 0
28 1 10 19,6 71,9 1 1
30 1 10 21 84,2 2 1
34 1 10 6 -48 2 1
36 I 10 5,4 -53 1 1
5 1 2 3 9 14,5 25 0 0
6 1 2 3 10 15 29,3 0 0
7 1 2 3 10 14,2 24,6 0 0
9 1 2 3 10 5 -56 1 1
12 1 2 3 9 4,8 -59 0 0
B. VLM - P 388:
Dózis mg/kg nap Időrend (nap) Állatok száma KTI max. 30 nap MÉT 7. >30 nap >60 nap
,0 1 20 16,7 41 2 1
10.5 1 10 16,4 53,3 0 0
11 1 19 17,7 51 2 1
11,5 1 10 16,8 57 0 0
12 1 20 17,5 49 3 2
12,5 1 30 17,3 49 8 3
13 1 20 20,5 74 7 5
15 1 10 18 55,2 4 1
.185261
III. táblázat
A. VDLE
- P 388:
V. táblázat
VD Trypt E - P 388:
Dózis mg/kg/ nap Időrend (nap) Állatok száma KTI max. 30 nap MÉT °/ > 30 > 60 nap nap
6 1 10 14,7 26,7 0 0
8 1 10 17 46,5 2 1
10 1 20 28,5 146 9 2
11 1 10 16 49,5 1 0
12,5 1 10 30 145,9 6 3
- L 1210:
9 1 10 10,8 27 0 0
10 1 10 11 29,4 0 0
Dózis mg/kg/ nap Időrend (nap) Állatok száma KTI max. 30 nap MÉT °/ /o >30 >60 nap nap
20 1 10 13,3 18,7 0 0
30 1 10 15,8 41,4 1 0
40 I 20 16,5 52 1 0
50 1 10 22 107,5 1 0
60 1 10 4,4 -60,7 1 0
- L 1210
40 1 10 9,5 21,8 0 0
45 1 10 10,5 34,6 0 0
IV. táblázat
A. V Trypt E
- P 388:
Dózis mg/kg/ nap Időrend (nap) Állatok száma KTI max. 30 nép MÉT °/ /0 >30 >60 nap nap
20 1 10 11,4 43,9 0 0
40 1 10 17 58,8 5 4
50 I 20 24,5 117 9 5
55 1 60 41 279 39 25
60 1 100 33 202 57 36
65 1 29 22:,75 114 13 9
70 1 20 6,5 -39 8 5
VI. táblázat
VAE - P 388
Dózis mg/kg/ nap Időrend (nap) Állatok száma KTI max. 30 nap MÉT ’/ /o >30 >60 nap nap
5 1 10 14,8 27,6 0 0
10 1 10 16,3 40,5 0 0
12,5 1 19 16,2 44 1 1
15 1 20 17 46 5 4
25 1 10 19 63,8 2 1
- l
55 1 30 11,8 56 . 0 0
60 1 30 12,5 65 2 2
65 ' 1 30 12 62 0 0
70 1 10 12,3 61.8 1 1
- L 1210
12,5 1 20 10,4 48 0 0
- P 388 - (MÉT a 60. napon)
55 1 30 60 457 28 16
60 1 60 36 224 52 24
B. V Trypt M
P 388:
Dózis Időrend Állatok KTI MÉT > 30 > 60
mg/kg/ nap (nap) száma max. 30 nap «/ /o nap nap
30 1 10 15 33,9 0 0
40 1 10 16 42,8 0 0
50 1 10 23,5 199,8 1 0
60 1 20 26 140 7 2
70 1 10 26 145,3 5
- L 1210
50 1 10 11,5 47,4 0 0
55 1 10 12,5 60,2 0 0
VII. táblázat
VPE - P 388:
Dózis mg/kg/ nap Időrend (nap) Állatok száma KTI max. 30 nap MÉT /o t >30 >60 nap nap
10 1 10 13 12,1 0 0
20 1 10 14,4 24,1 0 0
40 1 10 30 158,6 7 7
50 1 30 13,6 26 10 7
55 1 10 14,6 36,4 1 0
- L 1210
55 1 10 8,5 0 0 0
60 1 10 9 13,9 0 0
65 1 10 8,8 3,5 0 0
70 1 20 8,7 13 0 0
75 1 10 9,5 25 0 0
-5185261
Vili. táblázat
Λ, Vll.E
- P 388:
V Tvr E - P 388:
X. táblázat
Dózis mg/kg/ nap Időrend (nap) Állatok száma KTI max. 30 nap M ÉT > 30 > 60 % nap nap
8 1 30 30 172 20 2
9 1 20 30 179 12
- L 1210:
8 1 20 11,57 58 0 0
9 1 10 12,8 68.4 0 0
B. VÍLM - P 388:
Dózis mg/kg/ nap Időrend (nap) Állatok száma KTI max. 30 nap MÉT % > 30 > 60 nap nap
3 1 10 16,4 41.3 0 0
5 1 29 18,2 68 8 3
6 1 69 23,4 115 25 6
7 1 30 30 177 16 5
9 1 10 6 48,3 4 4
- L 1210:
6 1 29 11,2 60 0 0
IX. táblázd!
VVE - P 388·
Dózis mg/kg/ nap Időrend (nap) Állatok száma KTI max. 30 nap MÉT % > 30 > 60
nap nap
5 1 10 13,6 17.2 0 0
10 1 10 17.8 53.4 0 0
12.5 1 10 21 82.6 2 0
14 1 20 21 98 3
15 1 39 23,5 107 14 4
17.5 1 9 8,4 -22,2 0 0
25 1 10 6,5 -44 0 0
- L 1210:
15 1 19 Π.4 61,9 0 0
Időrend Állatok száma KTI max. 30 nap MÉT % >30 >60 nap nap
mg-Kg/ nap (nap)
20 1 10 13,9 29,9 0 0
40 1 10 16,4 53,3 1 .1
50 1 10 16 49,5 1 1
60 1 10 16 49,5 3 2
70 1 10 5,4 -49,5 0 0
XI. táblázat
V-Vaí-Trvpt E - P 388:
Dózis mg/kg/ nap Időrend (nap) Állatok száma KTI max. 30 nap MÉT % >30 nap >60 nap
15 1 10 26 132,1 3
25 1 10 27,5 145,5 3
35 1 19 27.5 154 8
45 1 10 30 183 8
50 1 9 27,5 145,5 4
XII. táblázat
Intraperitoneálisan befecskendezett P 388 BDF1 Charles River Francé nőstény
Termék Dózis Időrend Állatok száma KTI MÉT % 30 nap
VCR 2,7 1 11 15,6 64,2 0
V-Trp-F. 50 1 10 22 131,6 1
V-Trp-E 60 1 10 31 226 6
V-Trp-E 80 1 10 21,5 126,3 0
A V-Trp-E és a VCR P 388 leukémiánál intraperitoneálisan beoltva BDF1 nőstény egéren, amely 106 leukémiás sejtet kapott a 0. napon. Az első napon a termékeket intraperitoneálisan adagoltuk adott dózisokban.
Lewis tüdökarcinoma (3LL)
1,1 x 106 tumorsejtet intramuszkulárisan beoltunk C57B1 nőstény egerek jobb hátsó lábába.
A gyógyszert intravénásán három injekcióban adagoljuk be.
Az állatokat az oltás utáni 23. napon leöltük. A tüdőáttételeket megszámoljuk és átmérőjüket lemérjük. Az áttételek súlyát úgy értékeltük ki, hogy feltételeztük, hogy gömbök, melyeknek sűrűsége 1, és feltüntettük az áttétel nélküli egerek számát is.
185 261
XIII. táblázat
Termék Dózis Boncolt Daganat súlya Melastasis Mctastasis Áttétel nélküli
mg/kg/nap egerek (mg) súlya (mg) átlagos száma egerek száma
száma X a X a X a
__ 20 9,64 0,916 27,61 54,53 28,4 15,22 0
VDS 2.5 22 5,72 0,698 0,40 0,91 13,68 7,49 0
VtrypE 50 21 4,83 0,868 0,047 0,038 4,58 2,83 2
Az eredményeket a XIII. táblázat tartalmazza. 1 A három termék a primer tumorra mutatott hatásról tanúskodik.
Az áttétel átlagos súlya és átlagos száma, valamint az áttételek nélküli egerek száma a táblázatból kitűnik és az adatok segítségével kiértékelhető a 1 vegyületek anti-metasztatikus hatása.
C57B1 nőstény egereket intramuszkulárisan beoltottuk a 0. napon 1,1 x 106 tumorsejttel. Az 1., 8. és 15. napon a gyógyszereket a megjelölt dózisokban adagoltuk. A 23. napon az egereket elpusztítot- 2 tűk, a primer tumort megmértük és a tüdőáttételeket megszámoltuk, átmérőjüket megmértük.
Az I—XII. táblázatokban feltüntetett tumorellenes hatás arról tanúskodik, hogy a találmány szerint előállított aminosav-származékok meglepő ha- 2 tással rendelkeznek. A legtöbb vegyület hatása jobb mint a vindezin hatása intraperitoneális és intravénás tumorbeoltás esetén. Az L 1210 tumoroknál a vegyületek kiemelkedő hatása látszik.
Említésre méltó, hogy a kísérleti tumorok közül 2 az L 1210 leukémia elismerten a legalkalmasabb kísérleti tumor, melynek segítségével a daganatellenes gyógyszerek kiválasztása legelőnyösebben történik.
A XIII. táblázatban az anti-metasztázis tesztek 3 azt mutatják, hogy a VLB-Trypt-E-származék sokkal hatásosabb, mint a vindezin. A primer tumornál tapasztalt hatékonyság összemérhető továbbá vinblasztin vagy a vindezin hatékonyságával.
Az N-(dezacetil-O-4-vinblasztin-23-oil)-etiI-trip- 4 tofanát-szulfát 60 nap után P 388-tumornál MET = 457% értéket eredményezett és az egerek fele hosszabb ideig maradt életben. Az optimális dózis 60 mg körül van. Azonban a vizsgált aminosavszármazékok az amid- vagy sav-formában csak t. csekély vagy nem jelentős hatást mutatnak. Ezek a vegyületek azonban hasznos intermedierek a többi hatásos bisz-indol-alkaloidok előállításához.
Általánosságban szólva, a találmány szerint előállított vegyületek sokkal kevésbé toxikusak, mint E a jelenleg rákellenes gyógyászatban használt vinkaalkaloidok. A VLE LDJ0 értékét CDj nőstény Charles River törzshöz tartozó, 24 g-nál kisebb súlyú nőstény egereken határoztuk meg. A Litchfield és Willcoxon kiértékelési módszerrel az LD50 ’ értéke 32 mg/kg.
A megfelelő dózisok vinblasztinnál és vindezinnél 24 mg/kg és 11 mg/kg. A vinblasztinnal és a dezacetil-vinblasztinnal ellentétben megfigyeltük, hogy 20-40 mg/kg dózisnál a találmány szerinti i vegyületek nem toxikusak a májra.
A V-Trp-E és a VILE akut toxieitását is meghatároztuk NMRI nőstény egéren. A kapott 100,8 mg/kg és 17,7 mg/kg értékeket a V-Trp-E és a VILE esetében összevetettük a vinblasztin és vindezin megfelelő, 27,4 és 13,8 mg/kg toxieitás-értékeivel. Kitűnik, hogy a V-Trp-E kevésbé toxikus mint a VLB vagy a VDS.
Gyógyászati célokra a találmány szerint előállított gyógyászati készítményeket lehetőleg liofilizált formában, előnyösen parenterális, gyógyászatilag elfogadható hordozóban feloldva bázis vagy gyógyászatilag elfogadható savaddíeiós só formájában adagoljuk. Savaddíeiós sók között megemlíthetők a nem-toxikus és gyógyászatilag elfogadható sók, például a szervetlen savak sói, így sósavval, foszforsavval, kénsavval vagy szerves savakkal, például ecetsavval, propionsavval, borostyánkősavval, borkösavval, oxálsavval, metán-szulfonsavval és benzol-szulfonsavval képezett sók. Oldószerként fiziológiai vizet vagy más fiziológiai sóoldatot használunk megfelelően, például foszfát-pufferrel pufferezve. Általában a vegyületeket a humángyógyászaiban analóg módon alkalmazhatjuk, mint a vinka-alkaloidokat. A fent említett parenterális adagoláson kívül a vegyületeket per os is adagolhatjuk. A hatóanyagot (a bázist vagy a savaddíeiós sót) előnyösen mono- vagy polihidrált formában egy vagy több oldószerben hígítjuk és egységdózis formájában tablettában vagy kocsonyaszerű pilulában lehet.
A hatóanyagot általában egységdózis formájában, alkalmazzuk, az egységdózis hatóanyagtartalma 2-900 mg a származéktól és az adagolás módjától függően. Az egész heti dózis rendszerint 0,1-35 mg/kg között változik.
Az új vegyületeket önállóan vagy más karcinosztatikus gyógyszerekkel, például különböző alkilezőszerekkel, anti-metabolitokkal, például metotrexáttal, 5-íluor-uracillal, 6-merkapto-purinnal, 6-tioguaninual, a citozin arabinozidjával, ellipticinnel és más antibiotikumokkal, például aktionomicin Dvel, daunorubicinnel, adriamicinnel és cisz-diamino-diklór-platinával kombinálva alkalmazhatjuk.
A találmány szerinti új vinblasztin-származékokí,t különösen előnyösen használhatjuk kombinációkban.
Az alábbi példákkal a találmány további részleteit szemléltetjük.
Általános módszer az N-(dezacetil-0-4-vinblasztin-23-oil)-aminosav-származékok előállítására g(1.3 · 103 mól) 3-dekarbometoxi-0-4-dezacetil-vinbkisztin-3-karboxhidrazidot 23 ml vízmentes metanolban és 74 ml 1 n sósavban oldunk. Az oldatot ezután - 10 °C-on lehűtjük és egy részletben 207 g nátrium-nitritet adunk hozzá. Az elegyet 10-30 percig 0 ’C-on tartjuk. Vékonyréteg-kromalográfiásan nyomon követjük a reakciót és az elegy pH-ját - 10 ’C-on telített nátrium-hidrogén-karborát hozzáadásával 8,5-re állítjuk.
A lúgos oldatot 0 ’C-on annyi metilén-kloriddal
-7.185261 extraháljuk, mint amennyi 0 °C-on a saját térfogata, amíg negatív Meyer-féle reakciót nem kapunk a vizes fázisban. A szerves fázisokat összeöntjük, nátrium-szulfát felett szárítjuk és 0 ”C-on szűrjük.
1,43 · 10~3 mól (1,1 mól ekvivalens) aminoésztert adunk hozzá és az oldatot csökkentett nyomáson addig pároljuk be, amíg 4 ml térfogatot nem kapunk. Az oldatot 24-48 óráig 4 °C-on tartjuk A reakció további lefolyását vékonyréteg-kromatográfiásan követjük nyomon. Az oldószert teljesen eltávolítjuk és 1,05 g száraz vegyületet kapunk, amely egy foltként jelentkezik a vékonyrétegkromatográfiában.
Tisztítás
A szárított terméket szilíkagéloszlopon tisztítjuk, eluálószerként éter és ammónia, valamint telített metanol 96% + 4%-os elegyét használjuk.
ml-es frakciókat gyűjtünk össze és vékonyréteg-kromatografálunk. Előhívószerként ninhidrint (aminosavak) vagy cériumot tartalmazó alkaloidokat használunk.
Az összes aminosav eluálása után (ninhidrinnel) még 100 ml eluálószert használunk, mielőtt 92-98%-os elegyet kapunk. Az alkaloidok aminosav-származéka ezután eluálódik (cérium +).
Az azonos frakciókat összeöntjük, szárazra pároljuk rotációs bepárlón, metílén-kloridban feloldjuk és nátrium-szulfát felett szárítjuk, leszűrjük, majd szárazra pároljuk. A kapott habnak, amely dimer alkaloid aminosav származéka, fiziko-kémiai tulajdonságait alikvót részekben határozzuk meg. A maradékot közvetlenül szulfáttá alakítjuk. A termelési értékeket még lehet javítani.
A szulfát előállítása
Az amorf bázist (habot) 20-szoros mennyiségű etanolban feloldjuk. Ehhez az oldathoz igen lassan és gyors keverés közben 2 mól ekvivalens kénsavat adunk, mint 2% sósav és 98% vízmentes etanol oldat formájában (0,484 mól ekvivalens/liter). Miután a 2 mól ekvivalenst hozzáadtuk és Vi óráig kevertük, csökkentett nyomáson bepároljuk. Kénsavas éter hozzáadása után és gyors keverés közben a kiindulási anyag szulfátja csapódik ki. Szűrés után és csökkentett nyomáson történő szárítás után 10 °C-on, a kívánt szulfát-származékot kapjuk, amely felhasználásra kész.
Az alábbi példákban az NMR-spektrumok leírásában található származást Le Mén és Taylor javasolták aspidospermidin-típusú származékokra (Experienlia 21, 508, 1965).
I. példa
Vinblasztín-bázis (VLB) előállítása
1,5 g VLB-szulfát (1,65 · 10 3 mól) 15 ml desztillált vízzel készített oldatához intenzív keverés közben 15 ml metilén-kloridot és 1,5 ml koncentrált ammóniát adunk egymást követően. 5 perc múlva 8 az elegyet dekantáljuk és a vizes fázist háromszor 15 ml metilén-kloriddal tovább extraháljuk. Az egyesített szerves fázisokat kétszer 40 ml ionmentes vízzel mossuk, nátrium-szulfát felett szárítjuk és rotációs bepárlón szárazra pároljuk. 1,32 g (99%) VLB-bázist kapunk.
3-dekarbometoxi-4-dezacetil-vinblasztin-3karbohidrazid (VLH) előállítása 1 g vinblasztin bázis (1,23 · 10“3 mól) 7 ml vízmentes etanollal készített oldatához 14 ml vízmentes hidrazint és 7 ml vízmentes etanolt adagolunk. A reakcióelegyet ezután 24 óráig melegítjük 60 °C-on.
Hűtés után 28 ml sóval telített vizet adunk hozzá és azonos térfogatú metilén-kloriddal addig extraháljuk, ameddig negatív Meyer-féle reakciót nem kapunk a megsavanyított vizes fázisban. Az összeöntött szerves fázisokat vízmentes magnéziumszulfát felett szárítjuk és csökkentett nyomáson szárazra pároljuk. 0,706 g (88%) hidrazidot kapunk, amely a vékonyréteg-kromatogrammon egy foltot ad.
2. példa
N-( -4~dezacetil-vinblaszlin-23~oil)-etil~L~leucinát (VLB) előállítása
275 mg (3,58 · 10'4 mól) 4-dezacetil-vinblasztinhidrazid 7 ml vízmentes metanollal és 20,5 ml 1 n sósavval készített oldatához az oldat 0 °C-ra lehűtése után 58 mg nátrium-nitritet adunk. Az elegyet 25 percig keverjük, a pH-t megfelelő mennyiségű 5%os nátrium-hidrogén-karbonát-oldat hozzáadása után 8,5-re állítjuk. A keletkezett azidot metilénkloriddal extraháljuk. A szerves fázist magnéziumszulfát felett szárítjuk és leszűrjük. 68,4 mg etil-Lleucinátot (4,29 · 10 4 mól) adunk hozzá és az oldatot csökkentett nyomáson körülbelül 4 ml-re koncentráljuk. Az oldatot jégszekrényben 24 óráig hagyjuk állni.
A reakció befejeződése után 50 ml metilén-kloridot adunk hozzá és az oldatot egyenlő térfogatú ionmentes vízzel többször átmossuk, majd egyszer telített nátrium-klorid-oldattal mossuk. Az egyesített szerves fázisokat magnézium-szulfát felett szárítjuk, leszűrjük és szárazra pároljuk. Ily módon 300 mg nyersterméket kapunk, melyhez 0,035 g kénsav 1 ml vízmentes metanollal készített oldatát adjuk. A kapott sót éterrel kicsapjuk és a csapadékot tízszer 50 ml vízmentes kénsavas éterrel mossuk. 183 mg (57%) terméket kapunk, mely lényegében tiszta és nem tartalmaz etil-leucinátot.
A bázisok megtisztítása után 10 g szilíciumdioxidot tartalmazó szilikagél oszlopon kromatografáljuk és 50 ml éter és metanol-ammónia 92: 8 %-os elegyével, majd 250 ml éter/metanolos ammónia 85%/15 %-os elegyével eluáljuk. A VLE-t a második eluátum feltermékeként kapjuk. 49 % VLE-t, azaz 152 mg bázist kapunk.
A VLE fizikai-kémiai tulajdonságai Op.: ~ 169 °C [«Jn <5^35 ' 60° <7 = °’35’ kloroform)
-8.185261
UV spektrum (MeOH, Xmax, nm, logp):
221 (4,62); 267 (4,15); 287 (4,02); 295 (3,99).
IR spektrum (KBr, cm-1):
3470, 2960, 2880, 1735, 1665, 1610.
Tömeespektrum (m/e, %):924 (ó) M+ +28; 910 (56) M+ - 14; 897 (62); 896 (100); 865 (25); 938 (68); 772 (19); 709 (25); 651 (43); 571 (69).
MNR spektrum (H1, CDC13, ppm, 360 MHz):
9,66 (1H, bs, C16— OH); 8,20 (lH,s,N'aH); 7,52 (lH,d); 7,15 (3H,m); 6,56 (lH,s, C9—H); 6,05 (lH,s, C12H); 5,86 (lH,dd, C14—H, J 14—15—12;. J 14—3 = 3,6; 5,78 (lH,d, C15—H); 4,69 (lH,m, CH/NHR/CO—); 4,2 (2H,q,OCH2CH3); 4,18 (IH,t, C17—H); 3,77 (3H,s,OCH3); 3,66 (3H,s,OCH3); 3,47 (lH,s, C5—H); 2,77 (3H,s,Na—CH3); 0,92 (12H,m,—C18H3+C18,H3 + izopropil).
3. példa
N-( 0-4-dezaceiil-vinblasztin-23-oil)-melil-Lleucinát (VLM)
Az 1. példában leírt módon a cím szerinti terméket 68%-os termeléssel kapjuk.
A VLM fizikai-kémiai tulajdonságai:
Op.: ~ 172 ’C.
[a]D : 67° (c = 0,27,. kloroform)
UV spektrum (CH3OH, Xmax, nm, logQ):
220 (4,61); 267 (4,15); 287 (4,03); 294 (3,98).
IR spektrum (KBr, cm '):
3475; 2960; 2880; 1740; 1680; 1615
Tömegspektrum (m/e, %):
910 (25) M+ +28; 896 (78) m+ + 14; 883 (26) M + + 1; 882 (36) M + ; 850 (29); 836 (41); 822 (100); 708 (15); 681 (56); 650 (78); 570 (70).
NMR spektrum (CDC13, ppm, 60 MHz):
9,21 (!H,s,C10—OH); 8,1 (ΙΗ,δ,Ν’α—H); 7,53 (IH,m); 7,23 (3H,m); 6,63 (IH,s,C9—H); 6,13 (lH,s,C‘2—H); 5,86 (2H,m,C14—H+ C'5—H); 3.83 (3H,s — OCH3); 3,80 (3H,s,—COOCH3); 3,63 (3H,s—OCH3); 2,8 (3H,sNa—CH3); 0,96 (12H,in, CI8H3 + C18, H3 +izopropil).
4. példa
N- (0-4-dezacetil-vinblasztin-23-oil) -n-butil-Lleucinát (VLn-But)
Az 1. példában leírt módon a VLn-But vegyületet 58%-os termeléssel kapjuk.
A VLn-But fizikai-kémiai tulajdonságai: Op.: ~ 158 ’C [α]η : 74° (c = 0,26, kloroform) e—---Tr,2o
UV spektrum (CH3OH, Xmax, nm, logp): 220 (4,66); 266 (4,21); 289 (4,08); 296 (4,03).
IR spektrum (KBr, cm '):
3470, 2960, 2880, 1740, 1670, 1615.
Tömegspektrum (m/e, %):
952 (5) M+ +28; 938 (31) M+ + 14; 924 (12) M + ; 923 (15) M+ -1; 891 (13); 863 (36); 835 (5); 821 (11); 708 (33); 650 (81); 570 (100).
NMR—spektrum (CDC13, ppm, 60 MHz):
9,6 (lH,s,C16—OH); 8/)6 (ÍH,s,N’a—H); 7,5 (lH,m); 7,2 (3H,m); 6,63 (lH,s,C9—H); 6,1 (lH,s,C12—H); 5,86 (2H,m,C14—H + C'5—H);
4,2 (2H,6— COO—CH2); 3,83 (3H,s,—OCH3); 3,63 (3H,s—OCH3); 2,8 (3H,s— N—CH3); 1 (15H,m—CIR H3 + C18H3; CH3 butil; CH3 izopropil).
5. példa
N-( 0-4-dezacetil-vinblasztin-23-oil)-oktil-L~leucinát (VL-oktil)
Az 1. példában leírt módon a VL-oktilt 48%-os termeléssel kapjuk.
A VL-oktil fizikai-kémiai tulajdonságai:
Op.: ~I45’C
Ml) 33 : 54° (c = θ’33, kloroform)
UV spektrum (CH3OH, Xmax, nm, logQ):
8,62 mg/1
217 (4,69); 265 (4,14); 289 (4,01); 295 (3,95).
IR spektrum (KBr, cm-1):
3460; 2940; 2920; 2870; 1735; 1665; 1610; 1500; 1455.
NMR spektrum (CDC13, ppm, 60 MHz):
9,6 (lH,s,C16—OH); 8,1 (lH,s,N—H); 7,55 (lH,m); 7,23 (3H,m); 6,5 (lH,s,C9—H); 6,12 (lH,s,C12—H); 5,90 (2H,m, C14—H + C1J—H);
4,2 (2H,t—O—CH2-okt; lH,d,C17—H); 3,83 (3H,s— COOCH,); 3,67 (3H,s—OCH3); 3,56 (lH,s,C5—H); 2,83 (3H,s,N—CH3); 1,33 (1 0H,m, masszív oktil + CH2+CH2 19), 1 (15H,m, masszív ok'il + CH3’8 + CH318).
6. példa
N-(0-4-dezacetil-vinblasztin-23-oil) -etil-D-leucinát (VDLE)
Az 1. példában leírt módon a VDLE-t 74%-os termeléssel kapjuk.
A VDLE fizikai-kémiai tulajdonságai:
Op.: - 181 ’C [a]D : 70° (c = °»28, kloroform)
UV spektrum (metanol, Imax, nm, logp):
220 (4,67); 226 (4,20); 288 (4,11); 295 (4,02).
ÍR spektrum (KBr, cm-1):
3460; 2960; 2880; 1735; 1665; 1605.
Tömegspektrum (m/c %):
924 (14) M + 28; 910 (32); M+ + 14; 897 (38) M +
-9.185261 + 1; 896 (66) Μ + ; 863 (28); 835 (43); 709 (43); 651 (81); 570 (100).
NMR spektrum (CDC13, ppm, 60 MHz):
9,6 (lH,s,C16—OH); 8,16 (lH,s,N’«—H); 7,66 (lH,m); 7,26 (3H,m); 6,7 (lH,s, C9—H); 6,16 (lH,s,C12—H); 5,90 (2H,m, C14—H + C15—H); 4,26 (2H,q,—COOCH2); 3,83 (3H,s,—OCH3);
3,66 (3H,s,—OCH3); 2,90 (3H,s,—Na—CH3); 1,3 (3H,t,—/COOCH2)_CH3; 0,96 (12H,m,Cls'H3 + C18H3 +izopropil).
7. példa
N-( 0-4-dezacetil-vinblasztin-23-oil)-etil-L-szermát (VSE)
Az 1. példában leírt módon eljárva a terméket 35%-os termeléssel kapjuk.
A VSE fizikai-kémiai tulajdonságai:
[u]„ ' ~65’ (c = 0,7, kloroform)
UV spektrum (MeOH, Xmax, nm, logp):
215 (4,76); 266 (4,31); 288 (4,20); 297 (4,15).
ÍR spektrum (CHC13, cm-'):
3460; 3400; 2965; 2935; 2880; 1730; 1665; 1605. NMR spektrum (CDC13, ppm, 60 MHz):
8,13 (lH,s,Na’—H); 7,9 (lH,d— OH); 7,52 (lH,m); 7,20 (3H,m); 6,63 (lH,s,C9—H); 6,1 (lH,s,C12—H); 5,9 (2H,m,C14—Ή+ C15—H); 4,3 (2H,q—COO-CH—); 3,83 (3H,s,—OCH3);
3,66 (3H,s—OCH3); 2,67 (3H,sN—CH3); 1,34 (3H,6,)—COO—CH2/CH3); 0,95 (6H,m,C18 H3 + C'8H3).
8. példa
N-( 0-4~dezacelil-vinblasztin-23-oil)-etil-L-glutamát (VGE)
Az 1. példában leírt módon a VGE-t 55%-os termeléssel kapjuk.
9. példa
N-( 0~4~dezacetil-vinblasztin~23-oil)~etil-L-feniialinát (VPE)
Az 1. példában leírt módon a VPE-t 66%-os termeléssel kapjuk.
A VPE fizikai-kémiai tulajdonságai: Op.:~154°C [a]D · 78° (c = !>2, kloroform)
UV spektrum (MeOH, 9,8 mg/1, Xmax, nm, logp):
15 217,5 (4,67); 265 (4,13); 286,5 (3,99); 295,5 (3,95): ÍR spektrum (KBr, cm-1):
3560; 3460; 3400; 2860; 2830; 1730; 1650; 1610; 1500; 1455.
n Tömegspektrum (m/c %):
20 958 (17); 944 (41); 930 (35); 871 (64); 651 (41); 588 (41); 571 (53); 401 (100).
NMR spektrum (CDC13, ppm, 36 MHz):
9,48 (lH,bs,—C16—OH); 8,1 (IH,s,Na’—H); 7,6 (lH,d); 7,5 (1H, d); 7,3-7,02 (7H,m); 6,6 25 (lH,s,C-9—H); 6,1 (lH,s,C12—H); 5,87 (2H,m,C'4—H + C15—H), (J15 14 = 12Hz;
J 14 3 = 8,6Hz); 4,9 (lH,m °
CH—); 4,16 (2H,q,COO—CH2); 3,8 (3H,s—OCH3); 3,56 (3H,s,—OCH3); 3,43 (lH,s,C5—-H); 2,74 (3H,s,Na—CH3); 1,20 (3H,t,—CH3 (észter)); 0,97 (3H,t,-C18’ H3); 0,88 (3H, t,—CI8H3).
10. példa
N-(0-4~dezacetil-vinblasztin~23-oil)-metiI-L-izo~ 40 leucinát (VILM)
Nz általános módszert alkalmazva a VILM-et 66%-os termeléssel kapjuk.
A VILM fizikai-kémiai tulajdonságai:
A VGE fizikai-kémiai tulajdonságai:
Op.: ~ 149 C [α]π : 59° (c = 0,2, kloroform)
UV spektrum (MeOH, 10 mg/1, Xmax, nm, logp): 219 (4,46); 269 (3,94); 288 (3,80); 296 (3,76).
IR spektrum (KBr, cm-1):
3460; 3395; 2960; 2920; 2870; 1730; 1665; 1610; 1500.
NMR spektrum (CDC13, ppm, 60 MHz):
9,63 (lH,s,C16—OH); 8,10 (lH,s,Na’—H): 7,6 (lH,m); 7,16 (3H,m); 6,64 (lH,s,C9—H): 6.07 (lH,s,C12—H); 5,83 (2H,m, C14H + C‘5H); 4,23 (2H,q— COOCH2); 4,16 (2H,q,—COOCH2—); 3,8 (3H,s— OCH3); 3,64 (3H,s— OCH3); 3,5 (lH,s,C5—H); 2,8 (3H,s,—NaCH3); 1,33 (3H,t,—CH3); 1,26 (3H,t— CH3); 1 (6H.m,C18H3 + C'8’H3). 10 [uL % 3 : ~66 0 (c = 0,135, kloroform)
UV spektrum (MeOH, Xmax, nm, logp):
225 (4,55); 266 (4,18); 288 (4,05); 295 (4,00).
NMR spektrum (CDC13, 360 MHz):
9,48 (bs,lH,C'6)— OH); 8,03 (s,lH,NH); 7,51 (m,2H); 7,23-7,06 (m,2H); 6,58 (s,lH,C9—H);
6,20 (s,lH,C2—H); 5,85 (dd,lH, C14—H— J'5'4 = 12Hz; J143 = 3,6 Hz); 5,78 (d,lH,C15—H); 4,62 (m,lH^ ^-NH ); 4,17
Hz XCOOR 6P (d.l H); 3,77 (s,3H,COOCH3); 3,75 (s,3H,CO OCH3); 3,6 (s,3HOMc—); 2,73 (s,3H,Na—CH3); 2,58 (s,lH,C21—H); 0,92 (m, 12H,CI8H3—C18'H).
-10.185261
Π. példa
Ν- ( 0-4-dezacetil- vinblasztin-23-oil) -etil- L-t irozinát (V-Tyr E)
Az 1. példában leírt módon a V-Tyr E-t 48%-os termeléssel kapjuk.
13. példa
N-(0-4-dezacelil-vinblasztin~23-oil)-metil-L-trip~ tójánál (V-Trypt M)
Az 1. példában leírt módon a V-Trypt M-et 41%-os termeléssel kapjuk.
A V-Tyr Efizikai-kémiai tulajdonságai:
[a]D c : 64° (c = °’1087’ k^roform)
UV spektrum (CH3OH, Xmax, nm, logp):
227 (4,73); 266 (4,26); 288 (4,07); 296 (3,94).
IR spektrum (KBr, cm’1):
3460, 3400, 3040, 2950, 2840, 1715, 1660, 1610, 1500, 1455, 1225.
NMR spektrum (360 MHz):
9.6 (bs, lH,Cie—OH); 8,05 (s,IH,NH); 7,55 (m,2H); 7,21-7,06 (m,2H); 7,03 (d,2H, aromás tyr J = 7,5); 6,7 (d,2H, aromás tyr J = 7,5); 6,55 (s,lH,C9—H); 6,05 (s,lH,C12—H); 5,83 (dd,lH,C14—H; J15 14 = 12 Hz; J'4 3 = 3,6 Hz); 5,76 (d,lH, C15—H); 4,83 (m.lH.CH); 4,13 (maszszív 3H— COOCTL.C17—H); 3,76 (s,3H— OCH3—); 3,6 (s,3H,—COOCH3); 3,45 (s,lH,C!—H); 2,71 (s,3H,—Na—CH3); 1,21 (t,3H,—CH3—(CH2OOC)); 0,88 (m,6H,—C,8H, -c,8h3).
12. példa
N-(0-4-dezacetil~vinblasztin-23-oil)-etil-L~iripto~ fanát (V-trypt E)
Az általános módszerrel a V-Trypt E-t 72%-os termeléssel kapjuk.
A V-Trypt Efizikai-kémiai iuiajdonságai:
[«],> Aní.n ·’ ~ 90° (c = °-51119- kloroform) i e—0,51419
UV spektrum (MeOH, ληκιχ, nm, logp):
225 (5,15); 267 (4,65); 280 (ep); 290 (4,55). Tömegspektrum:
998 (M+ + 1 + 28,984 (M + + 1 + 14), 970 (M+ + 1), 926 ÍR spektrum (KBr, cm*1):
3460, 3400, 3040, 2960, 2940, 2880, 1725, 1660, 1610, 1500, 1455, 1225, 740.
NMR spektrum (CDC13, 360 MHz):
9,5 (lH,s,C16 OH); 8,2 (lH,s,NH, trypt); 8,03 (IH.s.NH); 7,66 (lH,d,trypt; J = 7,2 Hz); 7,58 (lH,d,trypt; J = 7,2 Hz); 7,51 (lH,d,trypt; J =
7,2 Hz); 7,31 (lH,d,trypt; 3 = 7,2 Hz); 7,25-7,04 (5H,m); 6,58 (lH,s,C9_H); 6,06 (lH,s,C12—H); 5,83 (lH,dd,C14—H; J = 12 Hz; J = 3,6 Hz); 5,78 (!H,d,C15—-H); (J = 12 Hz); 4,95 (lH,q,>CH); 3.75 (3H,s,—COOCH3); 3,6 (3H,s,—OCH3); 3,4 (lH,s,C5—H); 2,77 (lH,s,N—CH3); 1,15 (3H,t — COOCH2 (CH3)).
A V-Trypt Mfizikai-kémiai tulajdonságai:
[u]„ %% (gj1 ~94° (c = 1>82, kloroform)
UV spektrum (MeOH, Xmax, nm, logg);
269 (4,48); 280; 289 (4,32).
IR spektrum (KBr, cm1):
1730', 1710, 1660, 1610, 1495, 1455, 1220, 740. NMR spektrum (260 MHz):
9,5 (lH,bs,C16—OH); 8,06 (lH,s,NH ind); 8,01 (IH.s.NH ind); 7,65 (lH,d); 7,58 (lH,d); 7,38-7,06 (7H,m); 6,41 (lH,s,C9—H); 6,05 (lH,s,C12—H); 5,85 (lH,dd,C14—H); J = 12 Hz; J’ = 3,6 Hz); 5,78 (lH,d,C15—H;J = 12 Hz); 4,95 (lH,q,C); 4,2 (lH.m.O’-H); 3,75 (3H,s,—OCH3); 3,61 (3H,s— COOCH3); 3,58 (3H,sCOOCH3); 3,43 (2H,s,C5—H); 2,6 (3H,s,N-CH3).
14. példa
N-í 0-4-dezacetil-vinblasztin-23-oil)-etiI-L-valinát (VVE)
Az I. példában leírt módon a VVE-t 63%-os termeléssel kapjuk.
A VVE jizikai-kémiai tulajdonságai:
UV spektrum (MeOH, Xmax, nm, logp):
226 (4,95); 267 (4,57); 285 (4,45); 296 (4,40). Tömegspektrum (m/e %):
910 (0,1); 896 (2); 882 (5); 823 (4,5); 822 (6); 708 (5.3) ; 653 (9,2); 651 (8,7); 650 (14,6); 572 (8,7); 571 (23.3) ; 539 (10,7); 355 (16); 354 (10); 353 (31); 294 (17); 188(8,5); 156(100); 155(11,8); 154(11,3); 144 (12,2); 141 (12,1); 140(16,4); 136(13); 135 (20,4); 124 (61); 122 (35,5); 121 (15,3).
IR spektrum (KBr, cm-1):
3540, 3470, 3420, 2960, 2930, 2870, 1730, 1720, 1670, 1610, 1500, 1455, 1225, 745.
NMR spektrum:
9,48 (lH,bs,C'6—OH); 8,03 (lH.bs.NH ind); 7,55 (111,d; J = 7,2 Hz); 7,51 (lH,d,J = 7,2 Hz); 7,51 (1 H,d); 7,23-7,06 (3H,m); 6,58 (lH,s,C9—H); 6,06 (lH,s,C12—H); 5,85 (lH,dd,C14—H; J1415 = 12 Hz; J143 = 3,6 Hz); 5,78 (lH,d,C15—H; J = 12 Hz); 4,56 (lH,dd, c); 4,21 (2H,q,COOCH2); 4,15 (1H, d.C17—H); 3,96 (lH,t); 3,76 (3H,s,OCH3), 3,6 (3H,s,COOCH3); 3,46 (lH,s,C5—H); 2,73 (3H,s,N—CH3); 1,31 (6H,m,COOCH2CH3); 0,96 (14H,m); 0,9 (14H,t).
-111
185 26:
75. példa
N-( 0~4-dezacetil-vinblasztin-23~oil) -etil-L-izcieucinát (VILE)
Az általános módszert alkalmazva a VILR-t 5 58%-os termeléssel kapjuk.
A VILE fizikai-kémiai tulajdonságai:
UV spektrum (MeOH, Xmax, nm, logp): 10
226 (4,94); 266 (4,56); 285 (4,44); 295 (4,38): Tömegspektrum (m/e %);
924 (7); 910 (11); 897 (23); 896 (44,4); 867 (11,3);
837 (18,7); 836 (26,6); 822 (4); 709 (10); 650 (21);'
571 (13); 570(34,7); 366(21,7); 154(100); 126(11). 15 ÍR spektrum (KBr, cm '1):
3460, 3440, 3040, 2960, 2940, 2880, 1730, 1665, 1610,1500,1455,1225,745.
NMR spektrum (CDC13, 360 MHz):
9.46 (lH,bs,C16—OH); 8,03 (lH,bs,NH); 7,55 20 (lH,d; J = 7,2 Hz); 7,51 (lH,d); 7,23-7,06 (3H,m); 6,58 (lH,s,C9—H); 6,06 (lH,s, C12—H); 5,85 (lH,dd,C14—H; J = 12 Hz; Γ = 3,6 HZ); 5,78 (lH,d,C15)—H); J = 12 Hz); 4,61 (IH,q (dd), C); 4,21 (2H,q,COOCH2—); 4,15 (lH,d,C17—H); 3,96 25 (1 H,t); 3,76 (3H,s,OCH3 észter); 3,6 (3H,s,OCH3);
3.46 (lH,s,C5—H); 2,73 (3H,s,N—CH3); 1,25 (3H,t,COOCH2CH3). (Lásd: 4. ábra).
I 30
16. példa
N-( 0-4-dezacetil- vinblasztin-23-oil) -etil-D-tryptofanát (VD Trypt E)
Az 1. példában leírt módon a VD Trypt E-t 35 69%-os termeléssel Kapjuk.
A VD Trypt E fizikai-kémiai tulajdonságai:
[«In ^2^^295 : ~70° (c = θ,3295, kloroform)
UV spektrum (MeOH, Xmax, nm, logp):
225 (4,77); 269 (4,30); 290 (4,20); 320 (ep). Tömegspektrum (m/e %):
970, 391, 279, 165, 108, 35. 45
IR spektrum (KBr, cm’1):
3460, 3400, 3050, 2960, 2940, 2870, 1735, 1665, 1610, 1495, 1455, 1210, 740. .
NMR spektrum:
9,53 (lH,bs,C16—OH); 8,1 (lH,s,NH ind tryp); 50 8,02 (lH,s, NH ind); 7,76 (1 H,d); 7,65 (lH,d); 7.51 (lH,d); 7,35 (lH,d); 7,2-7,05 (6H,m); 6,53 (lH,s,C9H); 5,98 (lH,dd,C14H; J 14 15 = 12 Hz,
J’14 3 = 3,6 Hz); 5,73 (lH,d,C15~H; J = 12 Hz); 4,86 (lH,q,C—); 4,1 (3H,m,C17—H—COOCH,); 55 3,75 (3H,s,COOCH3); 3,6 (3H,s—OCH3); 3,33 (2H,s,C5—H); 2,43 (3H,s,N—CH3): 1,16 (3H-LCOOCH2-CH3); 0,93 (8H,m).
/7 -m 60
17. példa
N-( 0-4-dezacelil-vinblasztin-23-oil)-L-valinil-etilL-triptofanat (V-Val-Trypt-E)
Az általános módszert követve a V-Val-Trypt E-t 40%-os termeléssel kapjuk. 65
A V-Val-Trypt-Efizikai-kémiai tulajdonságai:
la]o c : ~ 36° (c = 03589, kloroform)
UV spektrum (metanol, Xmax, nm, íogp):
270, (4,42); 290; 312 (4,96).
IR spektrum (KBr, cm-'):
3480, 3400, 2960, 2940, 2870, 1735, 1725, 1660, 1610, 1500, 1455, 1230.
NMR spektrum (CDC13, 360 MHz):
9,5 (lH,bs,C16—OH); 8,18 (lH,s,NH ind); 8,01 (ÍH,s,NH ind); 7,6-7,06 (lOH,m, aromás); 6,41 (lH,s,C9—H); 5,95 (lH,s,C12—H); 5,85 (lH,dd,C14— H; J15 14 = 12 Hz; J 8 14 = 3,6 Hz); 5,75(lH,d,C15—Ή; J15 14 = 12 Hz); 5,02 (lH,m,C); 4,9 (lH,m,C); 3,73 (3H,s,COOCH3); 3,56 (3H,s,—OCH3); 3,43 (2H,s,C5—H); 2,61 (3H,s,N—CH3); 1,05-0,86 (± 16H,m,CH3).
18. példa
N- (0-4-dezacetil- vinblasztin-23-oil) -L-leucil-Lalanil-L-leucil-etil-L-alanilát ( V-Leu-Ala-Leu-Ala-E)
Az általános módszert követjük és az azidot 700 mg monohidrazidból állítjuk elő és 377 mg etil-L-Leu-L-Ala-L-Leu-L-alanináttal történő reágáltatással 4 °C-on 60 óráig 213 mg tiszta V-LeuAla-Leu-Ala-E-t kapunk. A tisztítást úgy végezzük, hogy a nyersterméket először 230 mesh szilika 60 Merck oszlopon engedjük keresztül és eluálószerként éter és metanol és ammónia 86 : 14 arányú elegyét használjuk, majd ugyanilyen oszlopon engedjük keresztül és eluálószerként izopropanoietilacetát-ciklohexán 40 : 20 : 40 arányú elegyét a! kalmazzuk.
A V-Leu-Ala-Leu-Ala-E fizikai-kémiai tulajdonságai:
UV spektrum (metanol, 5,74 mg/lOOcc, logp):
266 (4,24); 285-288 (4,12); 296 (4,07). Tömegspektrum (izobután DCI, molekuláris ionizáció):
1152 (M+ + l), 1166 (M+ + 1 + 14), 1134, 1108, 1094. IR spektrum (KBr):
3400,2960, 1740,1660, 1620, 1506, 1460, 1225, 745 cm-1. NMR spektrum (CDCI3, 360 MHz, ppm): 0,91, 1,27 (t). 1,40 (2d), 1,67 (dxd), 2,61 (s), 2,72 (s), 3,60 (s), 3,75 (s), 4,19 (q), 5,74 (d), 5,83 (dxd), 6,03 (s), 6,59 (s), 6,88 (d), 7,00 (d), 7,39 (d), 7,49 (d), 7,53 (d). 8,02 (s), 9,57 (s).
19. példa
N- ( 0-4-dezacetil- vinblasztin-23-oil) -L-triptofil-etilL-triptofanát (V-Tryp-Tryp-É)
Az általános módszert követjük és 1 g dezacetilvinblasztin-hidrazidot és 543 mg L-triptofil-L-triptofanátot használunk. 268 g tiszta V-Tryp-Tryp-E-t kapunk és ezt a nyersterméket szilikagéloszlopon engedjük keresztül. Eluálószerként először éter és metanolos ammónia 92 : 8 arányú elegyét, majd ugyanilyen, de 86 : 14 arányú elegyet használunk.
-12185261
A y-Tryp-Tryp-E fizikai-kémiai tulajdonságai:
UV spektrum (MeOH, 49,6 mg/I):
max. 272 (4,38); 278 (4,37); 290 (4,31); min. 248 (4,18), 288 (4,30).
Tömegspektrum (DCI izobután molekuláris ionizáció):
1184; 1170; 1156 (M++ 1); 1112; 1098; 624; 498; 165.
IR spektrum (KBr):
3410; 2970; 2880; 1725; 1665; 1615; 1500; 1460; 1230 cm
20. példa
N-( 0-4-dezacetil-vinblasztin~23-oil)-etil~L-lriptofilglicinát ( V-Tryp-Gly-E)
596 mg hidrazidot és 226 mg etil-L-triptofilglicinátot 41 óráig 4 °C-on kondenzálunk és 200 mg V-Tryp-Gly-E terméket kapunk, melyet szilikagéloszlopon tisztítunk. Eluálószerként éter és metanol elegyét használjuk, ahol a metanol és az ammónia arányát 4-ről 14%-ra növeljük.
Tömegspektrum (molekuláris ionizációs izobután): M+ + 1 1027, 1042, 1055, 1013, 983, 969.
21. példa
N-( vÍnblasztÍn-23-oil)~etil~L~valinát
N-(0-4-dezacetil-vinblasztin-23-oil-etíl-L-vaIinátot 100 rag mennyiségben reagáltatunk 2,5 ml ρίπdin és 2,5 ml ecetsavanhidrid elegyével inért atmoszférában és 24 óráig keverjük az elegyet. Metanol hozzáadása után csökkentett nyomáson bepároljuk és a terméket diklórmetánban feloldjuk és nátrium-kloriddal telített vízzel mossuk. A szerves fázist nátrium-szulfát felett szárítjuk és csökkentett nyomáson bepároljuk. A terméket vékonyrétegkromatografálással tisztítjuk. Eluálószerként izopropanon, etilacetát és ciklohexán 40 : 20 : 40 arányú elegyét használjuk. 29 mg N-(vinblasztin-23oil)-etil-L-valinátot kapunk.
Tömegspektrum (molekuláris ionizációs izobután): M+ + 1 925; M+ +1 + 14 939; M+ + 1 + 28 953; 924; 907; 893; 882; 881; 867; 866; 392; 279.
ÍR spektrum (KBr, cm ''):
3480, 3430, 2970, 1740, 1690, 1615.
UV spektrum (54,2 mg/L, λ mar. lóg ρ):
263 (4,28); 288 (4,17); 296 (4,13).

Claims (10)

1. Eljárás (I) általános képletű vinblasztin-származckok ~ ahol
Rj jelentése a vinblasztin-23-oil-csoporthoz amidcsoporttal kötődő (L- vagy D)-leucin, -izoleucin, -valin, -fenilalanin, -szerin, -glutamin, -alanin, -tirozin, -triptofán vagy -glicin vagy 2-4 fenti L-aminosavat tartalmazó peptid 1-10 szénatomos alkilésztere,
R, jelentése hidrogénatom vagy acetilcsoport előállítására azzal jellemezve, hogy vinblasztint vízmentes hidrazinnal reagáltatunk és a kapott 4-dezacetil-3-vinb!asztin-3-karbohidrazidot savas közegben nitrozálószerrel reagáltatjuk és a megfelelő acil-azidot 1-5 mólekvivalens megfelelő aminosavészterrel vagy peptid-észterrel reagáltatjuk és kívánt esetben a 4-dezacetil-vinblasztin-származékot 4-es helyzetben acetilezzük.
(Elsőbbség: 1980. 12. 23.).
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a 4-dezacetil-vinblasztin-23-oil-sav azidját 1-5 mólekvivalens, 1. igénypont szerinti aminosav-észterrel vagy 2-4 aminosavat tartalmazó peptid-észterrel reagáltatjuk.
(Elsőbbség: 1980. 12. 23.)
3. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja N-(4-dezacetil-vinblasztin-23-oil)-etil-Ltriptofanát előállítására, azzal jellemezve, hogy a 4-de/acetil-3-metoxikarbonil-vinblasztin-3-karbohidrazidot savas közegben nitrozálószerrel reagáltatjuk és a kapott acil-azidot etil-L-triptofanáttal reagaltatjuk.
(Elsőbbség: 1980. 12. 23.)
4. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja N-(4-dezacetil-vinblasztin-23-oil)-etil-Ltriptofanát előállítására, azzal jellemezve, hogy a 4-dezacetil-vinblasztin-23-oil-sav-azidot 1-5 mólekvivalens etil-L-triptofanáttal reagáltatjuk. (Elsőbbség: 1980. 12. 23.)
5. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja N-(4-dezacetil-vinblasztin-23-oil)-etil-Lizoleucinát előállítására, azzal jellemezve, hogy a 4-dezacetil-vinblasztin-23-oil-sav-azidot 1-5 mólekvivalens etil-L-izoleucináttal reagáltatjuk. (Elsőbbség: 1980. 12. 23.)
6 Az l. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja N-(4-dezacetil-vinblasztin-23-oil)-etil-Lizoleucinát előállítására, azzal jellemezve, hogy a 4-dezacetil-3-metoxikarbonil-vinblasztin-3-karbohidrazidot savas közegben nitrozálószerrel reagáltatjuk és a kapott acil-azidot etil-L-izoleucináttal reagáltatjuk.
(Elsőbbség: 1980. 12. 23.)
7 . Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a 4-dezacetil-vinblasztin-származékot 4-es helyzetben acetilezzük. (Elsőbbség: 1980. 12. 23.)
8. Eljárás emberi vagy állati daganatellenes gyógyászati készítmény előállítására, azzal jellemezve, hogy valamely az 1. igénypont szerint előállított (I) általános képletű vegyületet - ahol a szubsztituensek jelentése az 1. igénypontban megadott - mint hatóanyagot gyógyászatilag elfogadható hígítóval összekeverjük és gyógyászati készítménnyé alakítjuk. (Elsőbbség: 1980. 12. 23.)
9. Eljárás (I) általános képletű vinblasztin-származckok - ahol R, jelentése (L- vagy D)-leucin, -vclin, -fenilalanin, -szerin, -glutamin, -alanin, -tirozin vagy -glicin, vagy 2-4 a fenti L-aminosavat tartalmazó peptid 1-10 szénatomos alkilésztere, R2 jelentése hidrogénatom vagy acetilcsoport-előállítására, azzal jellemezve, hogy vinblasztint vízmentes hidrazinnal reagáltatunk és a kapott 4-dezacetil3-vinblasztin-3-karbohidrazidot savas közegben niirozálószerrel reagáltatjuk és a megfelelő acil13
-131 ’ 85261 azidot 1-5 mólekvivalens megfelelő aminosavészterrel vagy peptid-észterrel reagáltatjuk és kívánt esetben a 4-dezacetil-vinblasztin-származékot 4-es helyzetben acetilezzük.
(Elsőbbség: 1980. 06. 10.)
10. Eljárás emberi vagy állati daganatellenes gyógyászati készítmény előállítására, azzal jellemez'e, hogy a 9. igénypont szerint előállított (I) által ános képletü vegyület - ahol a szubsztiluensek jelentése a 9. igénypontban megadott, mint hatóanyagot gyógyászatilag elfogadható hígítóval öszszekeverjük és gyógyászati készítménnyé alakítjuk.
HU811725A 1980-06-10 1981-06-10 Process for preparing n-/vinblastinoyl-23/-derivatives of some aminoacids and peptides HU185261B (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LU82514A LU82514A1 (fr) 1980-06-10 1980-06-10 Derives n-(vinblastinoyl-23)d'acides amines,leur preparation et leur application therapeutique
LU83034A LU83034A1 (fr) 1980-12-23 1980-12-23 Derives n-(vinblastinoyl-23) d'acides amines et de peptides, leur preparation et leur application therapeutique

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU185261B true HU185261B (en) 1984-12-28

Family

ID=26640267

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU811725A HU185261B (en) 1980-06-10 1981-06-10 Process for preparing n-/vinblastinoyl-23/-derivatives of some aminoacids and peptides

Country Status (21)

Country Link
US (1) US4388305A (hu)
EP (1) EP0041935B1 (hu)
AT (2) AT390793B (hu)
AU (1) AU541747B2 (hu)
CA (1) CA1196326A (hu)
DD (1) DD160417A5 (hu)
DE (2) DE3122479A1 (hu)
DK (1) DK160614C (hu)
ES (1) ES502644A0 (hu)
FR (1) FR2483926A1 (hu)
GB (1) GB2078730A (hu)
GR (1) GR74565B (hu)
HU (1) HU185261B (hu)
IE (1) IE51403B1 (hu)
IL (1) IL63038A0 (hu)
IT (1) IT1144601B (hu)
NL (1) NL8102802A (hu)
NZ (1) NZ197299A (hu)
OA (1) OA06421A (hu)
PT (1) PT73161B (hu)
SE (1) SE8103594L (hu)

Families Citing this family (36)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4639456A (en) * 1980-06-10 1987-01-27 Omnichem S.A. Vinblastin-23-oyl amino acid derivatives
LU83822A1 (fr) * 1981-12-08 1983-09-01 Omnichem Sa Derives n-(vinblastinoyl-23)d'acides amines,leur preparation et leur application therapeutique
IT1170152B (it) * 1982-07-19 1987-06-03 Lilly Co Eli Miglioramenti a o riguardanti formulazioni di vinca-alcaloidi
DE3483336D1 (de) * 1983-03-30 1990-11-08 Lilly Industries Ltd Vincaleukoblastin-derivate.
ATE64396T1 (de) * 1983-04-29 1991-06-15 Omnichem Sa Konjugierte vinblastin-verbindungen und ihre derivate, verfahren zu ihrer herstellung und diese enthaltende pharmazeutische zusammensetzungen.
US4667030A (en) * 1985-06-17 1987-05-19 Eli Lilly And Company Hydrazide succinimide derivatives of antineoplastic indole-dihydroindole alkaloids
US4675400A (en) * 1985-06-17 1987-06-23 Eli Lilly And Company Bifunctional derivatives of 4-desacetyl indole-dihydroindole alkaloids
FI860456A (fi) * 1985-07-16 1987-01-17 Huhtamaeki Oy Laeaeketehdas Le Bis-indolalkaloiders proteinkonjugat, bis-indolalkaloider, deras framstaellning och anvaendning.
EP0232693A3 (fr) * 1985-12-16 1988-04-06 La Region Wallonne Conjugués de la vinblastine et de ses dérivés, procédé pour leur préparation et compositions pharmaceutiques les contenant
EP0233101A1 (fr) * 1986-01-13 1987-08-19 Ire-Celltarg S.A. Dérivés de vinblastine et composition pharmaceutique les contenant
EP0316030B1 (en) * 1987-11-11 1991-12-18 Akzo N.V. Vincristine-containing product
FR2623504B1 (fr) * 1987-11-25 1990-03-09 Adir Nouveaux derives n-(vinblastinoyl-23) d'acide amino-1 methylphosphonique, leurs procedes de preparation et les compositions pharmaceutiques qui les contiennent
FR2626882B1 (fr) * 1988-02-08 1991-11-08 Ire Celltarg Sa Conjugues de derives de vinca comportant une chaine detergente en position c-3
US4980343A (en) * 1988-10-27 1990-12-25 Bayer Aktiengesellschaft Aminooxodihydroisoindoloquinazoline carcinostatic agents
US5043336A (en) * 1990-04-03 1991-08-27 Eli Lilly And Company Cyclic imide derivatives of 4-desacetyl VLB c-3 carboxhydrazide
US5043340A (en) * 1990-04-03 1991-08-27 Eli Lilly And Company Derivatives of 4-desacetyl VLB C-3 carboxhydrazide
US5866679A (en) * 1994-06-28 1999-02-02 Merck & Co., Inc. Peptides
US5599686A (en) * 1994-06-28 1997-02-04 Merck & Co., Inc. Peptides
US6143864A (en) * 1994-06-28 2000-11-07 Merck & Co., Inc. Peptides
BE1008581A3 (fr) * 1994-08-19 1996-06-04 Wallone Region Prodrogues, composition pharmaceutique les comprenant et leur utilisation.
SI0769967T1 (sl) * 1994-08-19 2008-06-30 Wallone Region Konjugati vsebujoäśi protitumorna sredstva in njihova uporaba
US5998362A (en) * 1996-09-12 1999-12-07 Merck & Co., Inc. Conjugates useful in the treatment of prostate cancer
US5948750A (en) * 1996-10-30 1999-09-07 Merck & Co., Inc. Conjugates useful in the treatment of prostate cancer
US6127333A (en) * 1997-07-10 2000-10-03 Merck & Co., Inc. Conjugates useful in the treatment of prostate cancer
US6391305B1 (en) 1997-09-10 2002-05-21 Merck & Co., Inc. Conjugates useful in the treatment of prostate cancer
WO2000006582A1 (en) * 1998-07-31 2000-02-10 Goldsmith Seeds, Inc. Trimeric and polymeric alkaloids
DE19842416A1 (de) * 1998-09-16 2000-04-13 Max Planck Gesellschaft Sekundäre Amine zur Prävention und Therapie von Erkrankungen, die durch Oxidationsprozesse verursacht oder verstärkt werden
US7425541B2 (en) 1998-12-11 2008-09-16 Medarex, Inc. Enzyme-cleavable prodrug compounds
JP2004510702A (ja) 2000-06-14 2004-04-08 メダレックス,インコーポレイティド イソロイシンを有するプロドラッグ化合物
US20030232760A1 (en) * 2001-09-21 2003-12-18 Merck & Co., Inc. Conjugates useful in the treatment of prostate cancer
EP1694330A4 (en) * 2003-12-04 2009-06-24 Amr Technology Inc DERIVATIVES OF VINORELBINE
JP5448299B2 (ja) * 2003-12-04 2014-03-19 アルバニー モレキュラー リサーチ, インコーポレイテッド ビンカ誘導体
WO2008033935A2 (en) * 2006-09-12 2008-03-20 Amr Technology, Inc. Vinorelbine derivatives
WO2008033930A2 (en) * 2006-09-12 2008-03-20 Amr Technology, Inc. Vinca derivatives
BR112022025037A2 (pt) 2020-06-10 2023-02-14 Aligos Therapeutics Inc Compostos antivirais para tratar infecções por coronavírus, picornavírus e norovírus
EP4366831A1 (en) 2021-07-09 2024-05-15 Aligos Therapeutics, Inc. Anti-viral compounds

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3387001A (en) * 1964-10-19 1968-06-04 Lilly Co Eli Novel aminoacyl esters of desacetyl vincaleukoblastine
AR204004A1 (es) * 1973-04-02 1975-11-12 Lilly Co Eli Procedimientos para preparar derivados de vinblastina leurosidina y leurocristina
GR69783B (hu) * 1976-09-08 1982-07-07 Lilly Co Eli
US4203898A (en) * 1977-08-29 1980-05-20 Eli Lilly And Company Amide derivatives of VLB, leurosidine, leurocristine and related dimeric alkaloids

Also Published As

Publication number Publication date
DK250181A (da) 1981-12-11
AU541747B2 (en) 1985-01-17
EP0041935A1 (fr) 1981-12-16
ATE9475T1 (de) 1984-10-15
IE51403B1 (en) 1986-12-24
OA06421A (fr) 1981-09-30
EP0041935B1 (fr) 1984-09-19
AU7126281A (en) 1981-12-17
NL8102802A (nl) 1982-01-04
ATA253881A (de) 1989-12-15
NZ197299A (en) 1985-10-11
GR74565B (hu) 1984-06-29
DK160614C (da) 1991-09-23
IT8167782A0 (it) 1981-06-08
DE3122479A1 (de) 1982-06-16
IE811275L (en) 1981-12-10
PT73161B (fr) 1982-07-16
PT73161A (fr) 1981-07-01
IL63038A0 (en) 1981-09-13
AT390793B (de) 1990-06-25
FR2483926B1 (hu) 1983-07-29
IT1144601B (it) 1986-10-29
DK160614B (da) 1991-04-02
US4388305A (en) 1983-06-14
ES8203385A1 (es) 1982-04-01
DD160417A5 (de) 1983-07-27
ES502644A0 (es) 1982-04-01
FR2483926A1 (fr) 1981-12-11
DE3166150D1 (en) 1984-10-25
CA1196326A (en) 1985-11-05
GB2078730A (en) 1982-01-13
SE8103594L (sv) 1981-12-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU185261B (en) Process for preparing n-/vinblastinoyl-23/-derivatives of some aminoacids and peptides
US4639456A (en) Vinblastin-23-oyl amino acid derivatives
US4658058A (en) 11-O-methylspergualin
US4203898A (en) Amide derivatives of VLB, leurosidine, leurocristine and related dimeric alkaloids
Funabashi et al. A new anti-MRSA dipeptide, TAN-1057 A
SU731900A3 (ru) Способ получени производных винбластина
JPS6245873B2 (hu)
EP1931678A1 (en) Novel 6-amino-morphinan derivatives, method of manufacturing them and their application as analgesics
US4831038A (en) Vinblastine derivatives and pharmaceutical composition containing them
HU176226B (en) Process for producing 4-deacetyl- or 4-deacetoxy-vinblastin-3-carboxamide derivatives
HU187803B (en) Process for producing n-bracket-vinblastinoyl-23-bracket closed-derivatives of amino acids and pharmaceutical compositions containing them
Azab et al. Synthesis of chiral macrocyclic candidates: IV. Synthesis and antimicrobial activity of some tricyclooctacosa (triaconta) hexaene bis-Schiff base derivatives
JPS624398B2 (hu)
EP2343285B1 (en) Peptoid compounds useful as antibiotics
JPH0210836B2 (hu)
IE904092A1 (en) Pradimicin derivatives
KR970004044B1 (ko) 약물동력학적으로 개선된 세팔로스포린 유도체, 그의 제조방법, 그를 함유하는 약제학적 조성물 및 합성 중간체
EP0050856B1 (en) New peptide, process for its preparation and pharmaceutical composition containing it
KR790000810B1 (ko) 빈브라스틴 유도체의 제조방법
Vicini et al. Synthesis and preliminary pharmacological study of new amidinobenzisothiazoles
EP0212606B1 (en) Spergualin-related nitrile compounds containing a phenylene group and a process for producing the same
KR820001240B1 (ko) 4-데스 아세틸 vlb c-3카복스하이드라지드의 항종양 유도체 제조방법
HU185978B (en) Process for preparing new tetrapeptide derivatives
PL94203B1 (hu)
LU83034A1 (fr) Derives n-(vinblastinoyl-23) d&#39;acides amines et de peptides, leur preparation et leur application therapeutique

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee