HU184724B - Process for producing 2-bracket-3-phenyl-isoxazol-5-yl-bracket closed aenzoic acid derivatives and salts and halogenides from 3-comma above-phenyl-spiro-square bracket-isobenzofurane-1-bracket-3h-bracket closed,5-comma aaove-bracket-4-comma above-h-bracket closed-isoxazol-square bracket closed-3-one derivatives - Google Patents

Process for producing 2-bracket-3-phenyl-isoxazol-5-yl-bracket closed aenzoic acid derivatives and salts and halogenides from 3-comma above-phenyl-spiro-square bracket-isobenzofurane-1-bracket-3h-bracket closed,5-comma aaove-bracket-4-comma above-h-bracket closed-isoxazol-square bracket closed-3-one derivatives Download PDF

Info

Publication number
HU184724B
HU184724B HU80403A HU40380A HU184724B HU 184724 B HU184724 B HU 184724B HU 80403 A HU80403 A HU 80403A HU 40380 A HU40380 A HU 40380A HU 184724 B HU184724 B HU 184724B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
bracket
phenyl
spiro
closed
isoxazol
Prior art date
Application number
HU80403A
Other languages
German (de)
English (en)
Inventor
Kou C Liu
Kenneth R Howe
Original Assignee
Monsanto Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from US06/013,853 external-priority patent/US4197405A/en
Priority claimed from US06/019,049 external-priority patent/US4223154A/en
Priority claimed from US06/039,935 external-priority patent/US4230866A/en
Application filed by Monsanto Co filed Critical Monsanto Co
Publication of HU184724B publication Critical patent/HU184724B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D261/00Heterocyclic compounds containing 1,2-oxazole or hydrogenated 1,2-oxazole rings
    • C07D261/02Heterocyclic compounds containing 1,2-oxazole or hydrogenated 1,2-oxazole rings not condensed with other rings
    • C07D261/06Heterocyclic compounds containing 1,2-oxazole or hydrogenated 1,2-oxazole rings not condensed with other rings having two or more double bonds between ring members or between ring members and non-ring members
    • C07D261/08Heterocyclic compounds containing 1,2-oxazole or hydrogenated 1,2-oxazole rings not condensed with other rings having two or more double bonds between ring members or between ring members and non-ring members with only hydrogen atoms, hydrocarbon or substituted hydrocarbon radicals, directly attached to ring carbon atoms

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Heterocyclic Carbon Compounds Containing A Hetero Ring Having Nitrogen And Oxygen As The Only Ring Hetero Atoms (AREA)
  • Plural Heterocyclic Compounds (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Macromolecular Compounds Obtained By Forming Nitrogen-Containing Linkages In General (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás (I) általános képletű 2-(3-fenil-5-izoxazolil)-benzoesav-származékok és azok sóinak vagy lialogenidjeinek előállítására. A találmány szerint egy 3’<fenil)-spiro-[izobenzofurán-1(311),5 (4’H)-izoxazoI]-3-on-s7.ármazékot melegítünk vagy egy erős bázissal reagáltatunk vagy reakcióképes halogeniddel kezelünk vizes közegben.
Az (I) általános képletben
X és V jelentése egymástól függetlenül liidrogénatom, halogénatom, 1-5 szénatomos alkil-, 1-5 szénatomos alkoxi-, fluor-(1-4 szénatoinos alkil)-, fenoxi-fenil- vagy cianocsoport.
A 837.454. sz. belga szabadalná leírás szerint az izoxazolil-benzoátok hatásos növényi növekedés szabályozó szerek. Az izoxazoIil-5-il-benzoát-származékokat általában az izodazolin-5-il-benzoát-származékok N-bróm-szukcinimiddel vagy diklór-diciano-benzokinonnal való reagáltatásával állítják elő. Az izoxazolin-5-il-benzoátokat vinil-benzoát-származékokból nyerik, és ez az eljárás igen nehézkes. A fenti, szabadalom szerinti eljárást az (A) reakcióegyenletek szemléltetik. A jelen találmány szerinti eljárást a (B) reakcióegyenletek mutatják be a kiindulási anyag előállításával együtt. A 3-(fenil)-spiro-[izobenzofurán-l(3H),5’(4’H)-izoxazol]-3-on kiindulási anyagokat úgy állítjuk elő, hogy valamilyen nitril-oxidot 3-metilén-ftaliddal reagáltatunk.
A ,,Πιΐ0Γ-(Ι—4 szénatomosj-alkilcsoport” kifejezés 1- 3 fluoratommal szubsztituált 1-4 szénatomos alkilcsoportot, előnyösen trifluor-metil-csoportot jelent.
A ,halogénatom” kifejezés jelentése klór-, bróm-, fluor- és jódatom.
A jelen találmány szerinti eljárás értelmében a benzoesav előállításakor a (IV) általános képletű spiro-vegyületet - a képletben X és Y a fenti — atmoszférikus nyomáson — célszerűen körülbelül egy órán át — olvadáspontjánál magasabb hőmérsékleten melegítünk. Ha s piro-vegyületet rövid időre éppen az olvadáspont feletti hőmérsékletre melegítjük, a szóbanforgó vegyület a kívánt savvá alakul át. Előnyös azonban a spiro-vegyületet előzőleg megfelelő oldószerben feloldani, az oldatot melegíteni, hogy a spiro-vegyület a kívánt savvá átalakuljon. A reakció már 100 °C alatti hőmérsékleten is végbemegy, de nagyon lassú. 100 °C felett és különösen 125 °C és a refluxálási hőmérséklet közötti hőmérsékleten az átalakulási reakció igen jó hatásfokkal megy végbe. A kiindulási spiro vegyületeknek olvadáspontja feletti és az oldat refluxhőmérséklete közötti hőmérsékleten a reakció gyors és a konverzió igen jó.
A reakció során bármely olyan oldószer alkalmazható, amely a spiro-vegyület és a kívánt sav szempontjából inért, valamint megfelelően magas a forráspontja (például 80 °C feletti). Alkalmas oldószerek például az o-diklór-bcnzol, dodekán, 1,2,3-trimetil-benzol, benzil-éter, 1,1,2-tribróm-etán, 5-etiI-4-propil-,1,3-dioxán és hasonlók.
A 2-[3-(feniI)-izoxazol-5-il]-benzoesav-származékok sóinak előállítására a (IV) általános képletű spiro-vegyületet - a képletben X és Y a fenti — erős bázissal elegyítjük. így a 3-fenil-izoxazol-5-il-benzocsav-származék sója keletkezik. Bár a bázist sztöchiometrikus mennyiségben is alkalmazhatjuk, előnyösebb a bázist vízben oldott formában kis feleslegben felhasználni. A reakció szobahőmérsékleten vagy emelt hőfokon, illetve atmoszférikus vagy ennél nagyobb nyomáson egyaránt lejátszatható.
A reakcióban alkalmazott bázis pKx értéke 11 vagy még nagyobb. Ilyen bázisok a Következők: alkálifém-hidroxidok, alkáliföldfém-karbonátok, alkálifém-karbonátok és alifás aminok.
A találmány szerinti eljárás kivitelezésénél a jelen levő vizen kívül más további oldószer is alkalmazható. Vízzel elegyedő oldószert célszerű alkalmazni. Oldószerként felhasználható például egy alkohol, dioxán, tetrahidrofurán, dimetil-szulfid.
A jelen találmány tárgya továbbá a 2-(3-fónil-5-izoxazol)-benzoil-halogenidek előállítása. Az eljárás értelmében a (IV) általános képletű 3’-(fenil)-spiro[izobenzofurán-l(3H),51(4’H)-izoxazol]-3-on-származékokat - X és Y jelentése a fenti - savhalogeniddel víz jelenlétében reagáltatjuk. Részletesebben, a benzoil-halogenideket a 3. reakcióvázlat szerint állítjuk elő, ahol az általános képletben X jelentése klór-, bróm-, fluor- vagy jódatom és aril jelentése a fenti.
Savhalogenidként célszerűen alkalmazható a tionil-klorid, tionil-bromid, tionil-fluorid, foszfor-triklorid, foszfor-tribromid, oxalil-klorid, PC15, POBr3 és hasonlók. Reaktív halogenidek az irodalomból Ismert, halogenidionokat tartalmazó olyan vegyületek, melyek egy karbonsavval reagálva savhalogenidet képeznek.
A benzoil-halogenid előállításakor előnyös aspiro-vegyiiletet a savhalogeniddcl reflux hőmérsékletre melegíteni. A reakció alacsonyabb hőmérsékleten, például szobahőmérsékicien is lejátszódik, de ekkor a reakció sebessége csökken. A reakció atmoszférikus nyomáson könnyen végbemegy, bár nagyobb nyomás is alkalmazható.
A jelen találmány szerinti új eljárásnál nyomnyi mennyiségű víz jelenléte szükséges azért, mert ha a rendszerben egyáltalán nincs jelen víz akkor nem képződik benzoil-halogenid vegyület. Általában néhány csepp vizet kell adni a reakcióelegyhez, bár az is lehetséges, hogy a levegőben levő nedvesség is elegendő a reakció lefolyásához. Lényeges tehát az, hogy a reakció során bárhonnan származó, nyomnyi mennyiségű víz legyen jelen.
Az alábbiakban leirt példák a találmány szerinti új eljárás további magyarázatául szolgálnak, de nem korlátozzák a találmány oltalmi körét. Az elemanalízis-értékeket súlyszázalékban adjuk meg.
1. példa
2-[3-(m-trifluor-metii-fenil)-5-izoxazolilJ-benzoesav előállítása · g 3’-(m-trilfuor-metil-fenil)-spiro[izobenzofurán-(3H),5’£4’H)-izoxazol]-3-ont, melynek olvadáspontja 170° C, kémcsőbe helyezünk, olajfürdőben 200-220 C-ra felmelegítjük, és két órán át ezen a hőmérsékleten tartjuk. A felvett NMR-spektrum jelzi, hogy a reakció ekkor már teljesen végbement, és hogy a termék a kívánt sav. A nyers termék egy 173—175 C olvadáspontú sárga színű szilárd anyag. Acetonitrilből való átkristályosítás után 1,25 g sárga színű szilárd anyagot nyerünk, amelynek olvadáspontja 177-178 °C.
A 2-{3-(m-trifluor-metil-fenil)-izoxazol-5-il]-benzoesav a 2. példában leírt eljárással is előállítható.
2, példa
2-[3-(m-Trifluor-metil-fenil)-5-izoxazoIil]-benzoesav előállítása
I g 3’<ni-trifluor-metil-fenil)-spiro[izobenzofurán+ -l(3H),5’(4’H)4zoxazol]-3-onnak, melynek olvadáspontja 170 °C, 20 ml o-diklór-benzollal készített oldatát visszafolyató hűtővel ellátott edényben 3,5 órán át forraljuk (refluxáljuk), majd lehűtjük, vákuumban koncentráljuk. Sárga színű szilárd anyag marad vissza. Az NMR spektrum szerint ekkor a reakció még nem ment teljesen végbe, A szilárd anyagot újból feloldjuk 20 ml o-diklór-benzolban, és az oldatot még 3 órán át refluxáljuk, majd lehűtjük, és vákuumban koncentráljuk. Ilymódon világos sárga szilárd anyagként a kívánt savat kvantitatív kitermeléssel nyeljük. Olvadáspontja 172-174 °C.
3. példa
2-[3-(p-Trifluor-metil-fenil)-izoxazol-5-il]-benzoesav előállítása
1,35 g 3'-(p-trifluor-metil-fenil)-spiro[izobenzofurán -1 (3H),5 ’(4 ’H)-izoxazol]-3 -ont, melynek olvadáspontja 177-178 °C, kémcsőbe helyezzük, olajfürdőben 200-220 °C-ra melegítjük, és 35 percig ezen a hőmérsékleten tartjuk. Ekkor az NMR spektrum szerint a reakció már teljesen végbement, és a termék a kívánt „sav, mely világosbarna szilárd anyag. Ennek olvadáspontja 198—202 °C. Acetonitrilből való átkristályosítás után 0,92 g sárgás-fehér szilárd anyagot nyerünk, melynek olvadáspontja 205-207 °C.
Elemanalízis a C17H10F3NO3 képlet alapján: számított: C: 61,27, H: 3,02%, mért: C: 61,22, H: 3,07%.
4, példa
2-[3 -(2,4-Diklór-fenil)-izoxazoÍ-5 -il ]-benzoesav előállítása
1,35 g 3>-(2,4-diklór-fenjl)-spiro[izobenzofurán-l(3H),5’(4’EQ-izoxazol]-3-ont, melynek olvadáspontja 158-16) C, kémcsőbe helyezünk, olajfürdőben 185-190 °C-ra melegítjük és ezen a hőmérsékleten tartjuk körülbelül 15 percig. Az NMR spektrum jelzi, hogy a reakció teljes, és a tennék a kívánt sav, mely egy fehér szilárd anyag. Ennek olvadáspontja 181— -183 °C. Acetonitrilből történő átkristályosítás után 0,75 g fehér szilárd anyagot nyerünk, melynek olvadáspontja 182—183 °C.
Elemanalízis a C j t H? NQj O3 képlet alapján: számított: C: 57,86, H: 2,73%, mért: C: 57,61, H: 2,79%.
5. példa
2-[3-(3-metoxi-fenil>5-izoxazolil] f -benzoesav előállítása .
Az 1. példa szerinti eljárást követve, 3’-(3-metoxi-fenil) -spiro [izobenzofurán -1 (3 H) ,5 ’(4 ’H)-izoxazol ]-3 -ont (op.: 124-126 °C) vizes dioxánt tartalmazó zárt csőbe helyezünk és olajfürdőn két héten át 100 °C hőmérsékleten tartjuk. A sav fehér kristályokként keletkezik, melyet 10 ml acetonitrilből átkristályosítva színtelen kristályos anyagot kapunk. Op.: 145-147 °C.
6. példa
2-[3 (3 -ciano-fenil)-5-izoxazolil ]-benzoesav előállítása
Az 1. példában leírtak szerinti eljárást követve 3’-(3-clano-fenU)-spiro[izobenzofurán-l(3H),5’(4’H)-izoxazol]-3-ont (op.: 165—167 °C)egy percen át 300 °C hőmérsékleten melegítünk. Dymódon a cím szerinti terméket állítjuk elő, melynek olvadáspontja 195— -196 °C.
Elemanalízis a Ci7Hi0N2O3 képlet alapján: számított: C: 70,34, H: 3,47%, mért: C: 70,22, H: 3,49%.
7. példa
2-[3-(2-metil-fenil)-5-izoxazolil]-benzoesav előállítása
2,5 g (0,0085 mól) 3’-(2-metil-fenil)-spírorizobenzofurán-l(3H),5’(4’H)-izoxazoI]-3-ont (op.: 156-157 °C)‘ zárt edénybe helyezünk és 15 percen át 200 °C hőmérsékleten melegítünk. Dymódon fehér kristályos cím szerinti terméket kapunk, amelynek olvadáspontja 158,5-159,5 °C.
A kristályokat 10 ml acetonitrilből átkristálycsftVa 1,55 g színtelen kristályos anyagot kapunk. Op.: 160,5-161,5 °C.
Eiemanalízis:
számított: C:73,11,H:4,69%, mért: C:73,08, H:4,71%.
Az 1—4. példákban leírtak szerint eljárva az alábbi vegyületeket állítottuk elő:
2-[3-(m-pentil-fenü)-5-izoxazolil]-benzoesav,
2- 3-(p-klór-etil-fenil)-5-izoxazolil]-benzoesav,
2-3-fenil-5-izoxazolil]-benzoesav,
2-[3-(m-izopropoxi-fenil)-5-izoxazolil]-benzoesav.
8. példa
2-[3 -(o-metil-fenil)-5 -izoxazolil ]-benzoesav-nátriumsó előállítása ml etil-alkoholban levő 2,5 g (0,0085 mól) 3’-(o-metü-fenil)-spiro[izobenzofurán-l(3H),5’(4’H)-izoxazol]-3-önhöz (op.: 156-157 °C) hozzáadunk egy oldatot, mely 25 ml vízben oldott 0,6 g (0,015 mól) nátrium-hidroxid. Az oldatot két órán át kevertetjük, további 50 ml vizet adunk hozzá, ős a kevertetést folytatjuk, miáltal a kívánt sav sóját tartalmazó oldatot nyerjük. Az oldatot ezután koncentrált só-31
184.724 savval megsavanyítjuk, és 200 ml éterrel extraháljuk. Az éteres oldatot kétszer vízzel mossuk, kalciumszulfát felett szárítjuk, vákuumban bekoncentráljuk, és így fehér kristályos anyagként 2,40 g kívánt savat nyerünk, melynek olvadáspontja 158,5-159,5 °C., 10 ml acetonitrilből való átkristályosítással 1,55 g színtelen kristályos anyagot állíthatunk elő, melynek olvadáspontja 160,5—161,5 °C.
Elemanalízis:
számított: C:73,11,H:4,69%, mért: C:73,Ó8,H:4,71%.
9. példa
2-[3-(m-trifluor-metil-feni])-5-Izöxazolil]-benzoesav-nátriumsó előállítása
1,0 g 3’-(m-triflúor-metil-fenil).spiro[izobenzofurán -1 (3 H) ,5 ’(4 ’Hj-izoxazol j-3 -ónná (olvadáspontja 170 dC) 25 ml etilalkohollal készített oldatához 20 ml 1 n nátrium-hidroxídot adunk. Az oldatot szobahőmérsékleten 5 órán át kevertetjük, és így a kívánt sav nátriumsója keletkezik. A tiszta oldatot koncentrált sósavval megsavanyítjuk, 300 ml éterrel extraháljuk, vízzel kétszer mossuk, kalcium-szulfát felett szárítjuk, majd bekoncentráljuk. ílymódon fehér szilárd anyagként 0,98 g kívánt savat nyerünk, melynek olvadáspontja 175-176 °C.
10. példa
2-[3-(2-trifluor-metil-feniI)-5-ízoxazolil]-benzoesav-káliumsó előállítása
1,0 g 3’-(2-trifluor-metil-fenil)-spiro[izobenzofurán-l(3H),5’(4’H)-izoxazol]-3-on (op.: 170 °C) 25 ml etanollal készített oldatához 20 ml 1 n káliumhidroxid oldatot adunk. Az oldatot 5 órán át szobahőmérsékleten keverjük, majd a tiszta oldatot tömény sósavval megsavanyítjuk, 300 ml éterrel extra. háljuk, kétszer vízzel mossuk, kálcjum-szulfát felett szárítjuk és bepárlás után 0.98 g szabad savat kapunk fehér szilárd anyag formájában, op.: 175-176 °C.
11. példa
2-[3 -(2-trifluor-metil-fenil)-5 -izoxazolil ]-benzoesav-piperidinsó előállítása
Mágneses keverővei és kondenzáló feltéttel ellátott 200 ml-es egynykú gömblombikba 2,00 g (0,006 mól) spiro[3-(2-trifluor-metil-fenil)-izoxazolil-3,3’-ftalid]-ot 0,51 g (0,006 mól) piperidint és 75 ml, kálcium-szulíát felett szárított 1,2-dimetoxi-etánt adagolunk. Az elegyet visszafolyatás közben forraljuk. 2,5- óra elteltével vékonyréteg-kromatográfiás vizsgálpt szerint a reakció lejátszódik, a melegítést megszüntetjük és az elegyet vákuumban bepárolva a cím szerinti vegyületet kapjuk viszkózus narancssárga olajként. Az olajat meleg 1 n sósavval triturálva a szabad savat kapjuk. Kitermelés 1,3 g, op.: 128-155 °C. Ezt kétszer toluolból átkristályosítva 0,64 g homokszínű szilárd anyagot kapunk, melynek olvadáspontja 162,5-165 °C.
Elemanalízis a CjjH^PpNOa képlet alapján: számított: C: 61,26, H: 3,02%, g mért: C: 61,30, H: 3,05%.
12. példa
2-[3 -(m-CÍano-fenil)-5 -izoxazolilj-benzoesav-nátriumsó előállítása
A 9. példa szerinti eljárást követve, kiindulási anyagként 3,-(3-ciano-íenil)-spiro[izobenzofurán-1(3H),5’(4’H)-izoxazol]-3-ont (olvadáspontja 165— -167 dC) használva a 2-[3-(m-cianofeiul)-5-izoxazol] -benzoesav-nátriumsót állíthatjuk elő. Ennek olva15 dáspontja 195-196 °C.
Elemanalízis:
számított: C: 70,34, H: 3,47%, mért: C: 70,22, H: 3,49%.
2Q 13. példa
2-[ 3 -(Trifluor-metil-fenil)-5 -izoxazol ]-benzoilklorid előállítása g (0,90 mól) 3’-ím-trilfuor-metil-fenil)-spiro[izobenzofurán-l(3H),5’(4’H)-izoxazol]-3-onnak (olvadáspontja 170 °C) 150 ml tionil kloriddal és 5 csepp vízzel készített oldatát visszafolyató hűtővel ellátott edényben 2 órán át forraljuk, majd lehűtjük, és vákuumban bekoncentráljuk. A visszamaradó 32,7 g sárga szilárd anyagból, melynek olvadáspontja 86—89 °C, 10 g-ot 50 ml szén-tetrakloridból átkristályosítunk, és ílymódon 7,1 g világossárga szilárd anyagot nyerünk, melynek olvadáspontja 90,5—92
A világossárga szilárd anyag 2,1 g-ját szén-tetrakloridból újból átkristályosítjuk, és így fehér kristályos anyagként 1,47 r terméket állítunk elő. Ennek olvadáspontja 90-91 “C.
Elemanalízis a Ci 7H9CINÖ2 képlet alapján: számított: C: 58,05, H: 2,5 8%, mért: C: 57,67, H: 2,57%.
14. példa
2-[3-(3-Trifluor-metil-fenil)-izoxazol-5-il]-benzoesav-izopropilészter előállítása
A 13. példa szerinti eljárással előállított benzoilkloridot a következő módon észterezzük. 17 g (0,202 mól) izopropanolnak 15 ml piridinnel készített jéghideg kevertetett oldatához részletenként 10 perc alatt hozzáadunk 5 g (0,0162 mól) 2- 3-[3-(trifluor-metil)-fenil]-5-izoxazol -benzoilkloridot. A reakcióelegyet szobahőmérsékleten egy órán át állni hagyjuk, majd 300 ml éterben felvesszük, és háromszor 1 n sósavval, egyszer nátrium-karbonáttal és végül vízzel mossuk. Az éteres oldat szárítása és bekoncentrálása után sárga olajként 4,94 g izopropilcc -észter marad vissza. Az olajat szilikagél oszlopon 0 kromatografáljuk, eluensként 50% etil-acetát és 50 % hexán elegyét használjuk és ílymódon 3,7 g tiszta izopropil-észtert nyerünk. nK5 = 1,5426.
Elemanalízis a CjqHj 5 F3NO3 képlet alapján: számított: C: 64,00, H: 4,30%, mért: C: 63,99, H: 4,31%.
184 724
15. példa
A 13. példában leírtak szerint járunk el, savhalogenidként tionil-kloridot vagy tionil-bromidot használunk. Ilymódon az alább felsorolt 5-izoxazolil-benzoil-klorid- vagy -bromid-származékokat állítjuk elő az alábbi megfelelő kiindulási anyagokból:
(IV) általános képletű kiindulási anyag (I) általános képletű végtermék kloridja, ill. bromidia
X Y
4-CFj 4-CF3
2-Cl 2-C1
2-CHj 2-CH
3-CN 3-CN
2<5H„ 2-CsHj,
4-klór-etil 4-klór-etil
H H
2-nretoxi 2-metoxi
3-izopropoxi 3-izopropoxi
SZABADALMI IGÉNYPONTOK

Claims (6)

1. Eljárás olyan 2-(3-fenil-5-izoxazol)-benzoesav-származékok előállítására — adott esetben sóik alakjában amelyeknek (I) általános képletében
X és Y jelentése egymástól függetlenül hidrogénatom, halogénatom, (1-5 szénatomos alkil)-, (1—5 szénatomos alkoxi)-, fluor-(l—4 szénatomos alkil)-, fenoxi-fenil- vagy cianocsoport, és
R jelentése hidrogén- vagy halogénatom, azzal jellemezve, hogy (IV) általános képletű 3’-fenil-spiro[izobenzofurán-l(3H),5’(4’H)-izoxazol]-3-ont — a képletben X és Y a fenti —
a) adott esetben inért oldószer jelenlétében 100 °C és 300 °C közötti hőmérsékleten melegítünk, vagy
b) 1 vagy ennél nagyobb pK^ értékű alkálifém-hidroxiddal, alkáliföldfém-karbonáttal, alkálifém-karbonáttal vagy alifás aminnal reagáltatunk vízzel elegyedő oldószer jelenlétében, és kívánt esetben a keletkezett sót megsavanyítjuk, vagy
c) savhalogeniddel — célszerűen tionil-kloriddal, tionil-bromiddal, foszfor-trikloriddal, foszfor-pentakloriddal és/vagy foszfor-oxi-kloriddal - és vízzel reagáltatunk, (Elsőbbsége: 1980. február 21.)
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás olyan 2-(3-fenil-5-izoxazolil)-benzoesav-származékok előállítására, amelyeknek (I) általános képletében
X és Y jelentése egymástól függetlenül hidrogénatom, halogénatom, (1-5 szénatomos alkil)-, (1-5 szénatomos alkoxi)-, fluor-(1^4 szénatomos alkil)-, fenoxi-fenil- vagy cianocsoport, és
R hidrogénatom, azzal jellemezve, hogy(IV)általánoskép5 letű 3’-(fenil)-spiro[izobenzofurán-l(3H),5’(4’H)-izoxazol]-3-ont — a képletben X és Y a fent megadott — adott esetben inért oldószer jelenlétében 100 °C és
300 °C közötti hőmérsékleten melegítünk. (Elsőbbsége: 1979. február 22.)
3. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal j e ΙΙΟ lemezve, hogy kiindulási spiro-vegyületet inért oldószerben oldva alkalmazzuk.
(Elsőbbsége: 1979. február 22.)
4. A 2. igénypont szerinti eljárás olyan vegyületek előállítására, melyeknek (I) általános képletében c R és X jelentése a hidrogénatom és Y jelentése tri° fluor-metil-csoport, azzal jellemezve, hogy olyan vegyületekből indulunk ki, amelyek (II) általános képletében X és Y a fent megadott. (Elsőbbsége: 1979. február 22.)
5. Az 1. igénypont szerinti eljárás 3-fenil-izoxa20 zol-5-il-benzoesav-származékok — az (I) általános képletben
X és Y jelentése egymástól függetlenül hidrogénatom, halogénatom, (1-5 szénatomos alkil)-, (1-5 szénatomos alkoxi)-, fluor-(l—4 szénatomos alkil)-, fenoxi-fenil-vagy cianocsoport, és
25 R hidrogénatom - előállítására - adott esetben sóik alakjában —, azzal jellemezve, hogy egy olyan 3’-fenil-spiro[izobenzofurán-l(3H)-5 ’(4’H)-izoxazol]-3-on-származékot, amelyek (IV) általános képletében X és Y a fent megadott, 11 vagy ennél nagyobb pK^ értékű alkálifém-hidroxiddal, alkáliföldfém-karbonáttal, alkálifém-karbonáttal vagy alifás aminnal reagáltatunk vízzel elegyedő oldószer jelenlétében, és kívánt esetben a keletkezett sót megsavanyítva szabad bázissá alakítjuk.
25 (Elsőbbsége: 1979. március 9.)
6. Az 5. igénypont szerinti eljárás, azzal j e 11 e m e z v e, hogy (IV) általános képletű spíro-vegyületet alkohol jelenlétében nátrium-hidroxiddal reagáltatunk.
(Elsőbbsége: 1979. március 9.)
40 „ 8· Az 1. igénypont szerinti eljárás olyan 2-(3-fenil-5-izoxazol)-benzoil-halogenidek előállítására, amelyeknek (1) általános képletében
X és Y jelentése egymástól függetlenül hidrogénatom, halogénatom, (1-5 szénatomos alkil)-, (1-5 szénatomos alkoxi)-, fluor-(l—4 szénatomos alkil)-,
45 fenoxi-fenil- vagy cianocsoport, és
R jelentése klór-, bróm-, fluor- vagy jódatom, azzal jellemezve, hogy olyan 3’-(fenil)-spirofizoben zofurán -1 (3 H) ,5 ’(4 ’H)-izoxazol ]-3 -on származékot, amelynek (IV) általános képletében X és Y jelentése a fenti, savhalogeniddel — célszerűen tionil-kloriddal, tionil-bromiddal, foszfor-trikloriddal, foszfor-pentakloriddal és/vagy foszfor-oxi-kloriddal — és vízzel reagáltatunk.
HU80403A 1979-02-22 1980-02-21 Process for producing 2-bracket-3-phenyl-isoxazol-5-yl-bracket closed aenzoic acid derivatives and salts and halogenides from 3-comma above-phenyl-spiro-square bracket-isobenzofurane-1-bracket-3h-bracket closed,5-comma aaove-bracket-4-comma above-h-bracket closed-isoxazol-square bracket closed-3-one derivatives HU184724B (en)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US06/013,853 US4197405A (en) 1979-02-22 1979-02-22 Thermolysis of 3'-(Aryl)-spiro[isobenzofuran-1(3H),5'(4'H)-isoxazol]-3-one
US06/019,049 US4223154A (en) 1979-03-09 1979-03-09 Preparation of 2-(3-aryl-5-isoxazol) benzoyl halide
US06/039,935 US4230866A (en) 1979-05-17 1979-05-17 Preparation of 3-aryl-isoxazol-5-yl-benzoic acid and salts thereof

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU184724B true HU184724B (en) 1984-10-29

Family

ID=27359971

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU80403A HU184724B (en) 1979-02-22 1980-02-21 Process for producing 2-bracket-3-phenyl-isoxazol-5-yl-bracket closed aenzoic acid derivatives and salts and halogenides from 3-comma above-phenyl-spiro-square bracket-isobenzofurane-1-bracket-3h-bracket closed,5-comma aaove-bracket-4-comma above-h-bracket closed-isoxazol-square bracket closed-3-one derivatives

Country Status (18)

Country Link
EP (1) EP0015140B1 (hu)
AR (1) AR222067A1 (hu)
AU (1) AU527290B2 (hu)
BG (3) BG31500A3 (hu)
BR (1) BR8001036A (hu)
CA (1) CA1137493A (hu)
DD (1) DD151062A5 (hu)
DE (1) DE3065860D1 (hu)
DK (1) DK75180A (hu)
ES (3) ES488768A0 (hu)
HU (1) HU184724B (hu)
IL (1) IL59451A0 (hu)
MX (1) MX5929E (hu)
NO (3) NO150278C (hu)
PH (2) PH14889A (hu)
RO (2) RO85817B (hu)
TR (1) TR20875A (hu)
YU (1) YU47080A (hu)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ES2239806T3 (es) * 1997-06-19 2005-10-01 Bristol-Myers Squibb Pharma Company Inhibidores del factor xa con un grupo de especificidad neutro p1.
US5998424A (en) 1997-06-19 1999-12-07 Dupont Pharmaceuticals Company Inhibitors of factor Xa with a neutral P1 specificity group
DE19904389A1 (de) * 1999-02-04 2000-08-10 Bayer Ag Verwendung von substituierten Isoxazolcarbonsäuren und Derivate und neue Stoffe
FR2869218B1 (fr) 2004-04-21 2006-06-09 Europlak Sa Dispositif de cerclage gastrique ou "anneau gastrique" motorise comportant au moins une antenne de reception desorientee pour l'alimentation, la commande a distance et l'envoi de donnees, par induction

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4032644A (en) * 1975-12-29 1977-06-28 Sandoz, Inc. Isoxazolyl benzoic acids
US4140515A (en) * 1977-05-12 1979-02-20 Monsanto Company Aryl-3-isoxazole benzoates as plant growth regulants and herbicides

Also Published As

Publication number Publication date
RO80464B (ro) 1983-04-30
NO151006B (no) 1984-10-15
YU47080A (en) 1983-02-28
AU527290B2 (en) 1983-02-24
ES8103064A1 (es) 1981-02-16
ES8104259A1 (es) 1981-04-01
RO80464A (ro) 1983-04-29
DE3065860D1 (en) 1984-01-19
NO831258L (no) 1980-08-25
RO85817B (ro) 1984-11-30
NO150278B (no) 1984-06-12
CA1137493A (en) 1982-12-14
DD151062A5 (de) 1981-09-30
ES8104260A1 (es) 1981-04-16
PH14889A (en) 1982-01-08
RO85817A (ro) 1984-11-25
ES491273A0 (es) 1981-04-01
BG31501A3 (en) 1982-01-15
EP0015140B1 (en) 1983-12-14
NO800486L (no) 1980-08-25
EP0015140A1 (en) 1980-09-03
NO151006C (no) 1985-01-30
AR222067A1 (es) 1981-04-15
AU5579080A (en) 1981-10-29
PH17486A (en) 1984-09-04
ES491274A0 (es) 1981-04-16
BR8001036A (pt) 1980-10-29
NO831257L (no) 1980-08-25
BG31500A3 (en) 1982-01-15
NO150278C (no) 1984-09-19
DK75180A (da) 1980-08-23
IL59451A0 (en) 1980-05-30
ES488768A0 (es) 1981-02-16
MX5929E (es) 1984-08-29
BG30928A3 (en) 1981-09-15
TR20875A (tr) 1982-11-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1829868B1 (en) Process for production of (4,5-dihydroisoxazol-3-yl)thio- carboxamidine salts
NO153520B (no) Fremgangsmaate til fremstilling av et stabilt prepaat inneholdende prostaglandin.
SU657744A3 (ru) Способ получени производных 3,4-диметил-5-оксо-2,5дигидропиррола
US3895028A (en) Alpha-(2-phenylbenzothiazol-5-yl)propionic acid
US4230873A (en) Thiophene derivatives
SE452610B (sv) Sett att spalta racemiska cis-1,2-cyklopropandikarboxylsyraderivat
US3227721A (en) Process for preparing 2-methyl-3-hydroxypyridines
HU184724B (en) Process for producing 2-bracket-3-phenyl-isoxazol-5-yl-bracket closed aenzoic acid derivatives and salts and halogenides from 3-comma above-phenyl-spiro-square bracket-isobenzofurane-1-bracket-3h-bracket closed,5-comma aaove-bracket-4-comma above-h-bracket closed-isoxazol-square bracket closed-3-one derivatives
DE19820722C1 (de) Verfahren zur Herstellung von Benzoylpyrazolen
Gasco et al. Alkyl N‐methylfuroxanylcarbamates. Synthesis and structure. II
CA1137494A (en) Thermolysis of 2-(3-aryl-isoxazol-5-yl) benzoic halides from 3&#39;-(aryl)-spiro[isobenzofuran-1(3h), 5&#39;(4&#39;h)isoxazol]-3-ones
US4080505A (en) α-Chlorocarboxylic acids
SU728718A3 (ru) Способ получени триазоло-тиено- диазепин-1-онов
US2820052A (en) Production of chemical compounds
SU502607A3 (ru) Способ получени лактамов
KR840001185B1 (ko) 2-(3-아릴-5-이소옥사졸) 벤조일 할라이드의 제조방법
US2485271A (en) Preparation of bis-(2-carboxyalkyl) sulfones
US3331859A (en) 3-aroyl-(2-arylmethyl)chromones
US4197405A (en) Thermolysis of 3&#39;-(Aryl)-spiro[isobenzofuran-1(3H),5&#39;(4&#39;H)-isoxazol]-3-one
US4208510A (en) Preparation of 3-aryl-isoxazol-5-yl benzoates
JPS5927343B2 (ja) 3−アミノイソオキサゾ−ル類の合成法
US3058983A (en) Preparation of glutarimide compounds
SU419033A3 (ru) Способ получения производных гомопиримидазола
SU1680631A1 (ru) Способ получени оксоацетата свинца
JPS6242971A (ja) ピラゾ−ル誘導体の製造方法