HU180541B - Further developped process for the isolation of l-tryptophan from aqeous solutions - Google Patents

Further developped process for the isolation of l-tryptophan from aqeous solutions Download PDF

Info

Publication number
HU180541B
HU180541B HUVE000860A HU180541B HU 180541 B HU180541 B HU 180541B HU VE000860 A HUVE000860 A HU VE000860A HU 180541 B HU180541 B HU 180541B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
tryptophan
eluate
exchanger
column
aqueous
Prior art date
Application number
Other languages
English (en)
French (fr)
Inventor
Albert F Solin
Jevgenyij R Rozsal
Original Assignee
Vnii Myasnoi Promy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vnii Myasnoi Promy filed Critical Vnii Myasnoi Promy
Publication of HU180541B publication Critical patent/HU180541B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D209/00Heterocyclic compounds containing five-membered rings, condensed with other rings, with one nitrogen atom as the only ring hetero atom
    • C07D209/02Heterocyclic compounds containing five-membered rings, condensed with other rings, with one nitrogen atom as the only ring hetero atom condensed with one carbocyclic ring
    • C07D209/04Indoles; Hydrogenated indoles
    • C07D209/10Indoles; Hydrogenated indoles with substituted hydrocarbon radicals attached to carbon atoms of the hetero ring
    • C07D209/18Radicals substituted by carbon atoms having three bonds to hetero atoms with at the most one bond to halogen, e.g. ester or nitrile radicals
    • C07D209/20Radicals substituted by carbon atoms having three bonds to hetero atoms with at the most one bond to halogen, e.g. ester or nitrile radicals substituted additionally by nitrogen atoms, e.g. tryptophane

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Indole Compounds (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)

Description

Vszeszojuznij Naucsno—Iissziedovatyelszkij Insztyitut Genetikii Szeleckii Promislennih Mikroorganizmov, Moszkva, Szovjetunió
Javított eljárás L-triptofán elválasztására vizes oldatokból
A találmány tárgya javított eljárás L-triptofán elválasztására fermentlevekből vagy egyéb vizes oldatokból ioncserélő gyantával végzett adszorbeáltatás, ezt követő deszorbeáltatás és a termék kristályosítása útján.
Az L-triptofán az esszenciális aminosavak egyike, s jelentős szerepet játszik az emberi és az állati szervezet metabolikus folyamataiban.
Az L-triptofánt egyaránt alkalmazzák a gyógyászatban parenterális táplálás céljára szolgáló keverékek komponenseként, valamint az élelmiszeriparban és a mezőgazdaságban élelmiszerek és takarmányok aminosav-tartalmának beállítására. A gyógyszeripar és élelmiszeripar évről évre növekvő mennyiségben igényli az L-triptofánt.
Az L-triptofánt rendszerint úgy választják el a fermentléből vagy a fehérje-hidrolizátumokból, hogy az aminosavat vagy aktív szénen vagy nagy disszQciációsfokú funkcionális csoportokat tartalmazó szintetikus inoncserélő gyantán adszorbeáltatják (2 461 956, 2 700 672, 3 450 712) (= 1 502 814. sz. francia) amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírások, 154 425 sz. csehszlovák szerzői tanúsítvány.
Az L-triptofán elválasztására aktív szenet alkalmazó eljárások (2 416 956, 3 385 762 és 2 999 051 sz. amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírások, 1 437 998 és 2 128 669 sz. francia szabadalmi leírások) legfőbb hátránya az, hogy az ak180541 tív szén L-triptofánra nézve nem eléggé szelektív, a deszorpció nehézségekbe ütközik, és az aktív szén regenerálása problematikus.
Azon eljárások, amelyek szerint az L-triptofán 5 elválasztására erősen bázikus vagy erősen savas szintetikus ioncserélőket alkalmaznak, különösen lényeges hátrányai, hogy az L-triptofán mellett ásványi sókat, más aminosavakat és színező vegyületeket is tartalmazó oldatok feldolgozása során nemcsak az L-triptofán, hanem — alacsony szelektivitás következtében — a többi szerves molekula is adszorbeálódik, a szorbensen az Ltriptofánra blokkoló hatást gyakorol és így annak deszorpcióját nehezíti. Az ioncserélők rege1,1 nerálása munkaigényes és nem tökéletes, mert a szerves szennyeződések irreverzibilis felvétele miatt az incserélők idővel elvesztik szorbeálóképességüket.
A fenti hátrányok együttesen jelentkeznek a 3 450 712 sz. amerikai egyesült államokbeli (= 1 502 814 sz. francia) szabadalmi leírás szerinti eljárás esetén, amely szerint az L-triptofán elválasztására az aminosavak elegyét tartalmazó 25 oldatot vagy fermentlevet erősen bázikus anioncserélőn vagy erősen savas kationcserélőn vezetik keresztül, majd a többi aminosav eltávolítása céljából az ioncserélőt szervetlen sók oldataival kezelik, majd vízzel mossák. Kationcse30 r *lő gyanta esetében az L-triptofánt vizes am1 mónia-oldattal,anioncserélő gyanta esetében sósavval eluáljuk:
A fenti eljárással az L-triptofán csak a kísérő aminosavaktól választható el, ami az eljárás alkalmazhatóságát erősen korlátozza.
A 2982 (’55) sz. japán szabadalmi leírás szerint az L-triptofánt gyengén bázikus anioncserélőn szorbeáltatják, majd vízzel eluálják. A vizes eluátumot bepárolják, baritvizzel kezelik és szűrik. Ezt a műveletsort a szűrlettel megismételik szorpciós anyaggal töltött kolonna segítségével. A báriumionok eltávolítására H-formájű szulfokationcserélőt alkalmaznak. A vizes oldatból az Ltriptofánt butilalkohollal extrahálják és a szűrletet bepárolják, amikoris az L-triptofán kristályosán kiválik. A fenti eljárás igen körülményes, ami a kristályos termék hozamát erősen csökkenti.
Az L-triptofán elválasztására ismert eljárások hátránya, hogy a triptofán-tartalmú oldatot több lépésben kell bepárolni, ami jelentős energiafelhasználást jelent. Másrészt, a hosszú ideig tartó melegítés a triptofán részleges elbomlásához és melléktermékek keletkezéséhez vezet.
A találmány célja a fenti hátrányok kiküszöbölése.
A találmány feladata olyan eljárás kidolgozása, amellyel a kristályos triptofán bepárlás nélkül, nagy tisztasággal és nagy hozammal választható el.
A találmány alapja az a felismerés, hogy a fenti cél elérhető, ha egy eljárás keretében két olyan adszorbenst kombinálunk, amelyek közül az egyik L-triptofánra szelektív, a másik nem túl szelektív ugyan, de nagy mennyiségű L-triptofán adszorbeálására képes.
A fentiek szerint a találmány tárgya eljárás L-triptofán elválasztására vizes oldatokból ioncserélő gyantával végzett adszorbeáltatás, azt követő deszorbeáltatás és a termék kristályosítása útján. A találmány értelmében az elválasztás első lépcsőjében az L-triptofánt poliaromás mátrixú, gyengén bázikus anioncserélőn adszorbeáltatjuk, majd vízzel vagy vizes ásványi savval eluáljuk, és a második lépcsőben az eluátumból az L-triptofánt erősen savas, H-formájú szulfokationcserélőn adszorbeáltatjuk, majd vizes-etanolos ammóniumhidroxid-oldattal emelt hőmérsékleten eluáljuk, az eluátum ammóniatartalmát vizes savval semlegesítjük és a terméket kristályosítjuk.
Előnyösen úgy járunk el, hogy az első lépcső eluálási műveletéhez sómentes vizet vagy legfeljebb 0,5 n koncentrációjú vizes ásványi savat, a második lépcső eluálási műveletéhez 1,5—3,0 % ammóniát tartalmazó 30—50%-os vizes etanol-oldatot alkalmazunk. A második lépcsőben a deszorbeáltatást (eluálást) előnyösen 50—70 °Con végezzük.
Az L-triptofánt előnyösen úgy kristályosítjuk, hogy a szulfokationcserélőről eluált L-triptofánt tartalmazó ammóniás alkoholos oldat pH-értékét 0—5 °C-on vizes ásványi savval vagy ecetsavval legfeljebb 3,5-re állítjuk.
A fentiek szerint eljárva tiszta kristályos ter2 méket nyerhetünk anélkül, hogy az eluátumot többszörösen bepárlásnak kellene alávetni. A sav jelenlétében végzett kristályosítás teljesebb. A találmány szerinti eljárással az L-triptofánt különböző összetételű oldatokból, így például igen bonyolult összetételű, az L-triptofán mellett egyéb aminosavakat, a tápoldatnak a bioszintézis során fel nem használt egyéb komponenseit (például szénhidrátokat, ásványi sókat) és színezőanyagokat tartalmazó tápoldatokból is elválasztható.
A találmány szerinti eljárást az alábbiakban részletesebben ismertetjük.
Az L-triptofánt tartalmazó tápoldatot például fenol- vagy rezorcin-adalékot tartalmazó m-femléndiamin és formaldehid bázisú polikondenzált, gyengén bázikus anioncserélőveit öltött kolonnán vezetjük keresztül. Gyengén bázikus anioncserélőként azonban polisztirol-bázisú polimerizált gyantát, például az Amberlit IR—45 jelű gyantát is alkalmazhatjuk. A szorpció során az L-triptofán beépül az aromás mátrixú gyanta aromás gyűrűjébe (pl. indolgyűrűbe), tehát molekulális szorpcióról van szó. Az ásványi sók, az egyéb aminosavak és a táptalaj nemionos komponensei — amelyek aromás szerkezet híján kölcsönhatásra nem hajlamosak — a gyantán gyakorlatilag nem szorbeálódnak.
A választott szorpciós anyag lehetővé teszi, hogy az L-triptofánt mind a biomassza eltávolítása után maradó szűrletből, mind a mikroorganizmus-sejteket és egyéb szuszpendált részecskéket tartalmazó tápközegből nyerjük ki. Az utóbbi esetben a mikroorganizmusok szintén nem szorbeálódnak az anioncserélőn, de a gyanta eliszaposodásának és a sejtek leülepedésének elkerülésére az oldatot a kolonnában alulról felfelé vezetjük. Ez az intézkedés egyben a gyanta összecsomósodását is gátolja.
Model oldatokkal kísérletezve sikerült kimutatnunk, hogy szacharóz, karbamid és szervetlen sók az L-triptofán szorpciój át alig befolyásolják.
A fenti típusú szorpciós gyanták az erősen bázikus vagy erősen savas ioncserélőkkel ellentétben az L-triptofánt igen széles pH-határok között jól szorbeálják, ami a találmány szerinti eljárás egyik előnye. Az optimális pH-tartomány 1,0 és 0,7 között van.
A gyengén bázikus anioncserélő gyanták különböző ionos formákban (hidroxil-, klorid-, szulfát-forma) alkalmazhatók, de a legjobb eredményeket a foszfát-ionos formában alkalmazott gyantával értük el. A gyanta foszfát-formájának előállításához a gyantát alkáli- vagy ammóniumhidrogénfoszfát-oldattal kezeljük.
A szorpció befejezése után a gyantát vízzel mossuk. Amennyiben az eluátumban L-triptofán mutatható ki, a kolonnából kilépő oldatot egy másik, ugyanazt a szorpciós anyagot tartalmazó kollonára visszük.
A gyengén bázikus anioncserélőről az L-triptofánt sómentes vízzel vagy 0,1—0,5 n koncentrációjú ásványi sav (sósav, kénsav vagy foszforsav) vizes oldatával eluáljuk. A felhasználásra kerülő vizet bármely alkalmas eljárással, célszerűen kombináltan alkalmazott anion- és kationcserélő gyantával sómentesíthetjük. A vizes eluálás főleg színező anyagokat tartalmazó oldatok esetén előnyös; ebben az esetben az Ltriptofán kisebb intenzitással ugyan, de gyakorlatilag teljes mértékben deszorbeálódik, míg a gyantán szorbeálódott színes szennyező anyagok sokkal kisebb mértékben mosódnak ki, mint savak alkalmazása esetén. Az L-triptofán deszorbeáltatását mind szobahőmérsékleten, mind annál magasabb hőmérsékleten elvégezhetjük. A hőfok emelése esetén az L-triptofán deszorpciójának sebessége növekszik ugyan, de ugyanakkor a színes szennyező anyagok deszorpciós sebessége még nagyobb mértékben növekszik. Ezért a 10—25 °C-on végzett eluálás az optimális.
A találmány szerint eljárva tehát az első deszorpciós lépésben is enyhébb körülmények alkalmazhatók, ami az L-triptofán bomlékonysága miatt igen kívánatos. Ezáltal csökken az L-triptofán veszteség és ennek megfelelően az L-triptofán bomlástermékeinek képződése is.
Az anioncserélőt tartalmazó kolonnából kilépő oldat mintegy 3,0 g/1 L-triptofánt és jelentéktelen mennyiségű színes és más szennyező anyagot tartalmaz.
Az eljárás második lépésében az eluátumból az L-triptofánt H-formájú szulfokationcserélő segítségével szorbeáltatjuk. Az alkalmazható szulfokationcserélő gyanták példáiként az Amberlit IR—120, Dauex 50 W/X4, illetve KU—2—8 jelű kationcserélőket nevezzük meg, amelyek sztirol, illetve divinilbenzol-bázisú polimerizált gyanták.
A fenti szorpciós gyanták — amennyiben sókationok nincsenek jelen — az L-triptofánt nagy hatékonysággal adszorbeálják, ezért mód van nagy koncentrációjú oldatok előállítására. A felkoncentrálódással egyidejűleg az L-triptofán tovább tisztul, mert a színező szennyeződések adszorbeálódás nélkül haladnak át a kolonnán.
Az eljárás időtartamának megrövidítése érdekében az anioncserélőről lejövő eluátumot közbenső tartályok nélkül, közvetlenül a kationcserélőt tartalmazó kolonnára vezetjük. A közbenső tartályok hiánya természetesen bizonyos kötöttséget jelent a kationcserélő gyantát tartalmazó kolonna méretét, valamint az áramlási sebességet illetően. A kationcserélőnek az anioncserélőkkel szembeni nagyobb szorpciós képessége lehetővé teszi, hogy a kationcserélőhöz kisebb kolonnát alkalmazzunk, mint az anioncserélőhöz. Ebben az esetben azonban az anioncserélő szempontjából optimális eluálási sebesség a kationcserélő szempontjából túl magas. Ezáltal a kationcserélő szűrőhatása és ennek következtében hatékonysága csökken. Amennyiben az anioncserélőnek a kationcserélőhöz viszonyított triptofánszorbeáló képessége 1:10, a megfelelő gyantákat tartalmazó kolonnák nagyságának optimális aránya 3:1.
A végtermék tisztaságának növelése érdekében a kationcserélőt a kolonnában 50—90 °C-os vízzel mossuk. Ezzel a kezeléssel a kationcserélőn szorbeálódott színező szennyeződések jelentős észe eltávolítható, míg az L-triptofán gya5 korlatilag nem deszorbeálódik.
A kationcserélőről az L-triptofánt 50—70 °C-on, 1,5—3,0% ammóniát tartalmazó 30—50%-os vizes etanollal eluáljuk. Ennek a változatnak számos előnye van. Ugyanis az eluátum L-tripto10 fán-koncentrációja növekszik, mert a deszorpció sebessége nagyobb, azaz a szükséges folyadéktérfogat kisebb. Az L-triptofánt tartalmazó eluátumot frakciókban felfogjuk. A literenként 10 g/l-nél több L-triptofánt tartalmazó frakciókban 15 0—5 °C-on a kristályosodás megindul. így a kristályos termék jelentős része előzetes bepárlás nélkül elválasztható, ami a termék tisztaságát kedvezően befolyásolja.
A további kristályosítást úgy végezzük, hogy 20 az oldat pH-értékét ecetsavval 3,5 és 4,5 közötti í értékre állítjuk, aminek hatására további L-triptofán válik ki kristályosán. A kristályokat vákuumban szárítjuk, amikoris az ecetsav és a víz, valamint az ammóniumacetát szennyeződés el25 távozik. Az eljárásnak már ebben a lépésében is 50%-os kitermeléssel 90%-os tisztaságú terméket nyerhetünk.
Azon oldatokat (anyaglúg, mosófolyadék), melyek az L-triptofán mellett ammóniumacetátot 30 is tartalmaznak, a kedvező technológiai ciklusban az anioncserélőn való szorpciós lépéshez visszavezetjük. A 10 g/l-nél kevesebb L-triptofánt tartalmazó ammónia-alkohol-eluátum frakciókat ugyancsak visszavezethetjük a szorp35 ciós lépéshez vagy az ismert eljárások szerint kezelve azokat, kristályos termékeket nyerhetünk.
Az ily módon nyert L-triptofán kristályok 90—95%-os tisztaságúak. Ugyanakkor a termék összkltermelése 60—70%-ra emelkedik.
Kívánt esetben a kapott kristályokat ismert módon aktív szénnel kezelve vagy vizes etanololdatból átkristályosítva tovább tisztíthatjuk.
Az L-triptofánt tápoldatokból a találmány szerinti eljárással elválasztva és a fenti módszerek szerint utólagosan tisztítva legalább 90%-os tisztaságú L-triptofánt nyerhetünk, melynek fajlagos optikai forgatóképessége (+30) — (+31) 50 (c=l, víz), nedvességtartalma legfeljebb 1%, hamutartalma (szulfáthamu-tartalma) legfeljebb 0,1%, szennyeződés-tartalma: szulfát legfeljebb 0,01%, klorid legfeljebb 0,01%, vas legfeljebb 0,01, nehézfémek (ólom) legfeljebb 0,001 55 %. A termék nem tartalmaz aminosav szennyezéseket, nem toxikus és nem pirogén.
A találmány szerinti eljárásnak az L-triptofán elválasztására több előnye van, melyek nagyüzemi méretekben való felhasználását igen 60 előnyössé teszik. Az eljárás igen egyszerű és technológiailag könnyen kivitelezhető. A találmány szerinti eljárással a kristályos L-triptofán különböző forrásokból, még a tápoldatokból is igen nagy hatékonysággal választható el. A ta65 lálmány szerinti eljárás lehetővé teszi, hogy a
180511 szorpciós anyagot anélkül, hogy tulajdonságai lényegesen rosszabbodnának, többször felhasználjuk. A találmány szerinti eljárással a kristályos termék nagy kitermeléssel (70% körüli) és 99%-nál nagyobb tisztasággal nyerhető. 5
A találmány szerinti eljárás részleteit az alábbi példákban mutatjuk be.
1. példa g L-triptofánt, 8,4 g L-alanint, 5,6 g lizint, 7,0 g L-valint, 10 g lizin-hidrokloridot és 4 g glutaminsavat tartalmazó 2 liter oldatot rezorcin adalékot tartalmazó m-fenilén-diamin és formaldehid alapú polikondenzált, gyengén bázikus 15 anioncserélőt tartalmazó kolonnára (a gyanta mennyisége 0,45 1) viszünk oly módon, hogy az oldatot 0,5 1/h sebességgel alulról felfelé áramoltatjuk. Amikor az L-triptofán a szűrletben megjelenik (1,85 1 átáramoltatása után), a szűrletet 20 egy ugyanolyan szorpciós anyagot tartalmazó második kolonnára visszük (a gyanta mennyisége 0,1 1).
A kolonnákat 0,85 1 vízzel mossuk (míg az Ltriptofán a második kolonnából kilépő folyadék- 25 bán meg nem jelenik), majd a kolonnákat 0,2 n sósavoldattal eluáljuk. Az eluáló oldatot 0,35 1/h sebességgel felülről lefelé vezetjük. Egyidejűleg az eluátumot 8% divinilbenzol-tartalmú H-formájú polisztirol típusú szulfokationcserélőt 30 tartalmazó kolonnán (a KU—2 gyantamennyiség 110 ml) alulról felfelé vezetjük. A savval végzett eluálást 7,0 1 oldat átfolyása után megszakítjuk. Ezután a szulfokationcserélőn 50 °C-on 2 liter vizet vezetünk keresztül. Az L-triptofánt 35 a szulfokationcserélőről 2% ammóniát tartalmazó 50%-os vizes etanol-oldattal 63 °C-on eluáljuk oly módon, hogy az oldatot 80 ml/h sebességgel felülről lefelé vezetjük. Az eluátum első 90 ml mennyiségű frakcióját eldobjuk, a második 40 frakciót, melynek mennyisége 250 ml és L-triptofán tartalma több mint 70 g/1, 4,5 pH-érték eléréséhez 20 ml jégecettel kezeljük, majd 20 óra alatt 3—5 °C-ra hűtjük. A kivált kristályokat szűrjük, hideg alkohollal mossuk és 40 °C-on 45 szárítjuk.
11,9 g kromatográfiailag egységes, 99%-os tisztaságú kristályos L-triptofánt kapunk.
2. példa 50
Az L-triptofán tartalmú kiindulási oldat öszszetétele azonos az 1. példában leírtakkal. Az Ltriptofán elválasztását az 1. példában leírt módon végezzük, azzal a különbséggel, hogy az 55 L-triptofánnak az anioncserélőről való deszorpciójához 0,42 n kénsavat, a kationcserélőről való deszorpciójához 2,6% ammóniát tartalmazó 30 %-os vizes etanol-oldatot alkalmazunk, a kationcserélöről való eluálást 66 °C-on végezzük, 60 ecetsavval való savanyítást pH=3,7-ig folytatjuk és a megsavanyított ammónia-etanol -eluátumot 2 °C-ra hűtjük.
A kapott kristályos termék 99% feletti tisztaságú. A kitermelés 68%. 65
3. példa
Az L-triptofán elválasztására kiindulási anyagként olyan fermentlevet alkalmazunk, amelyet a Bacillus subtilis Vniigenetika 3557 sz. törzs cukrot, kukorica extraktot, karbamidot, káliumfoszfátot, magnéziumszulfátot és nátriumkloridot tartalmazó táptalajon végzett tenyésztésével nyertünk. Az L-triptofán koncentrációja 6,20 g/1. 1 liter tápoldatot rezorcin adalékot tartalmazó m-feniléndiamin és formaldehid alapú gyengén bázikus anioncserélőt tartalmazó kolonnára (a gyanta mennyisége 0,25 1) viszünk oly módon, hogy az oldatot 0,3 1/h sebességgel alulról felfelé áramoltatjuk. Ezután a kolonnát ugyanilyen irányban ugyanilyen sebességgel vízzel mossuk. Az első 0,2 liter víz átvezetése után a kilépő oldatban az L-triptofán nyomokban megjelenik. Ezért a kilépő oldatot 0,25 liter ugyanolyan gyantát tartalmazó második kolonnára vezetjük.
Az első kolonnáról az L-triptofánt 3,0 liter sómentes vízzel eluáljuk, amikoris az eluáló folyadékot 0,2 liter/h sebességgel felülről lefelé vezetjük.
A kapott eluátumot azonos sebességgel alulról felfelé olyan kolonnán át vezetjük, amely 80 ml H-formájú, KU—2—8 jelű, polisztirol alapú szulfokationcserélőt tartalmaz. Utána a kolonnát 70 °C-on 0,5 liter vízzel mossuk, 0,2 1/h áramlási sebesség mellett.
A szulfokationcserélőről az L-triptofánt 0,5 liter 1,5% ammóniát tartalmazó 50%-os etanololdattal 58 °C-on eluáljuk. Az eluátumot frakciókban fogjuk fel. Az első 100 ml térfogatú frakció a triptofánt 0,15 g/1 koncentrációban tartalmazza. A második, 70 ml térfogatú frakcióban a triptofán koncentrációja 48 g/1. Ezt a frakciót 5,0 ml ecetsavval 4,1-es pH-értékre beállítjuk, majd 5 °C-ra lehűtjük. A kivált kristályokat leszűrjük, alkohollal mossuk és vákuumban szárítjuk. 3,02 g kromatográfiailag egységes, 99%os tisztaságú terméket nyerünk, ami 48,4%-os hozamnak felel meg.
A 65 ml térfogatú anyalúg az L-triptofánt 5,2 g/1 koncentrációban tartalmazza. A mosófolyadékkal kiegészített 80 ml össztérfogatú oldatot r következő ciklusban az anioncserélőre visszavezetjük.
Az eluátum harmadik, 350 ml térfogatú frakciójának L-triptofán-koncentrációja 4,2 g/1. Ezt a frakciót vákuumban 18 ml térfogatra bepároljuk, majd 5 °C-ra lehűtjük. A kivált kristályokat szűrjük, etanollal mossuk, majd szárítjuk.
1,15 g 95%-os tisztaságú L-triptofánt kapunk. Összhozam: 66%.
4. példa
A kiindulási anyagként alkalmazott tápoldat összetétele azonos a 3. példában megadottal, mennyisége 2,0 liter. A 3. példa szerint járunk el 0,5 liter anioncserélő gyanta alkalmazásával. A kolonnát adszorbeálás után 1,0 liter vízzel átmossuk, és az eluáláshoz 0,6 liter sómentes vizet alkalmazunk. Az eluátumot 70 ml H-formájú Dowex 50 WX4 jelű szulfokationcserélőt tar talmazó kolonnára vezetjük és 0,2 1/h áramlási sebességgel alulról felfelé áramoltatjuk. A szorpció befejezése után a kolonnán át 0,5 liter 75 °C-os vizet vezetünk át azonos sebességgel. A vizes mosás után az L-triptofánt 1,7% ammóniát tartalmazó 50%-os vizes etanol-oldattal 63 °C-on eluáljuk a kolonnáról. Az első 70 ml eluátumot (L-triptofán-tartalma 0,2 g/1) a következő ciklusban visszavezetjük az anioncserélő gyantához. A következő, 90 ml-es második frakcióhoz (L-triptofán-tartalma: 80,5 g/1) 55 ml jégecetet adunk, majd 5 °C-ra lehűtjük. A kapott kristályokat az
1. példában megadott módon kezeljük. 6,50 g kromatográfiailag egységes 99%-os tisztaságú kristályos L-triptofánt kapunk, ami 51,2%-os hozamnak felel meg. Az L-triptofánt 5,1 g/1 koncentrációban tartalmazó 78 ml anyalúgot és a mosófolyadékot az alkohol ledesztillálása után visszavezetjük az anioncserélő gyantát tartalmazó kolonnára.
Az eluátum harmadik, 315 ml-es frakcióját (L-triptofán-tartalma: 6,5 g/1) 30 ml térfogatra bepároljuk. A maradékot hűtjük, majd a kivált kristályokat etanollal mossuk és szárítjuk. 1,98 g 96% -os tisztaságú kristályos L-triptofánt kapunk, ami 67,2%-os hozamnak felel meg.
A 96% -os tisztaságú L-triptofánt átknstályosítjuk. 2,25 g terméket 25 ml 50%-os etanolban feloldunk, a forró oldatot szűrjük és a szűrletet lehűtjük. A kivált terméket szűrjük, etanollal mossuk ée szárítjuk. 1,56 g kromatográfiailag egységes 99%-os tisztaságú kristályos L-triptofánt kapunk. Az átkristályosítási lépés hozama 72%.
5. példa
A 3. példában megadott összetételű tenyészléből indulunk ki, amelynek L-triptofán-tartalma 7,3 g/1. Egy liter tenyészlét 180 ml Amberlit IR— 45 jelű polimerizált, gyengén bázikus anioncserélő gyantával töltött kolonnára vezetünk. A kolonnát 350 ml desztillát vízzel öblítjük, utána az L-triptofánt 4,0 liter vízzel eluáljuk. Mindkét művelet esetén a folyadékot alulról felfelé ára moltatjuk óránként 1 v/v térfogatsebességgel. Az eluátumot 45 ml KU—2—8 jelű szulfokationcserélő gyantával töltött kolonnába vezetjük alulról felfelé. Fentről lefelé áramoltatjuk a fenti térfogatsebességgel és 70 °C-on az eluáló folyadékot, amely 1,7% ammóniát tartalmazó 50uos vizes etanol. Az eluátumot frakciókban fogjuk fel.
Az első frakció 50 ml térfogatú, L-triptofánkoncentrációja 0,55 g/1. Ezt a frakciót visszavezetjük az anioncserélő kolonnába. A második 50 ml-es frakcióban az L-triptofán kristályosodása megindult. A szuszpenzióhoz 1,2 ml ecetsavat adunk, és az 5,9 pH-jú elegyet 0 °C-ra lehűtjük. A kivált kristályokat szűrjük, 10 ml etanollal mossuk, majd 50 °C-on szárítjuk. 3,8 g L-triptofánt kapunk, amelynek tisztasága 100%. Az ammóniás eluátum harmadik frakcióját (100 ml) a második frakció anyalúgjával egyesítjük és 18 ml térfogatra bepároljuk. A kivált kristályokat etanollal mossuk, majd szárítjuk. 0,9 g 92%-os L-triptofánt kapunk, így az összhozam 100%-os anyagra átszámítva 4,63 g (63,5%).

Claims (1)

  1. Eljárás L-triptofán elválasztására fermentlevekből vagy egyéb vizes oldatokból ioncserélő gyantával végzett adszorbeáltatás, ezt követő deszorbeáltatás és a termék kristályosítása útján, azzal jellemezve, hogy az elválasztást két lépésben végezzük, és az első lépésben az L-triptofánt poliaromás mátrixú, gyengén bázikus anioncserélőn adszorbeáltatjuk, majd vízzel vagy legfeljebb 0,5 n koncentrációjú vizes ásványi savval eluáljuk és a második lépésben az eluátumból az L-triptofánt erősen savas, H-formájú szulfokationcserélőn adszorbeáltatjuk, majd 30—50% etanolt tartalmazó vizes-alkoholos ammóniumhidroxid-oldattal 40—70 °C-on eluáljuk, az eluátum ammónia-tartalmát vizes savval, előnyösen ecetsavval semlegesítjük és a terméket kristályosítjuk.
HUVE000860 1977-02-03 1978-02-03 Further developped process for the isolation of l-tryptophan from aqeous solutions HU180541B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SU772450067A SU749889A1 (ru) 1977-02-03 1977-02-03 Способ выделени -триптофана

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU180541B true HU180541B (en) 1983-03-28

Family

ID=20694621

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HUVE000860 HU180541B (en) 1977-02-03 1978-02-03 Further developped process for the isolation of l-tryptophan from aqeous solutions

Country Status (6)

Country Link
JP (1) JPS53111061A (hu)
CS (1) CS220409B1 (hu)
FR (1) FR2379512A1 (hu)
HU (1) HU180541B (hu)
PT (1) PT67542B (hu)
SU (1) SU749889A1 (hu)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH0623198B2 (ja) * 1985-04-26 1994-03-30 味の素株式会社 トリプトフアンの精製法

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE480943A (hu) * 1947-03-04
US2700672A (en) * 1950-04-24 1955-01-25 Food Chemical And Res Lab Inc Method for the preparation or removal of tryptophane and other substances from theirsolutions
GB1145512A (en) * 1965-09-21 1969-03-19 Kyowa Hakko Kogyo Company Ltd Method for isolating tryptophan

Also Published As

Publication number Publication date
PT67542A (en) 1978-02-01
SU749889A1 (ru) 1980-07-23
FR2379512B1 (hu) 1980-04-11
PT67542B (en) 1979-06-15
JPS53111061A (en) 1978-09-28
CS220409B1 (en) 1983-04-29
FR2379512A1 (fr) 1978-09-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU594316B2 (en) Process for the preparation of crystalline maltitol
EP0822989B1 (en) Process for producing calcium d-pantothenate
NO834765L (no) Fremgangsmaate for rensing av antra-cyclinon-glukosider ved adsorpsjon paa harpikser
US2375165A (en) Recovery of nitrogenous products from organic wastes
KR890001245B1 (ko) 트립토판의 정제방법
JPH0767671A (ja) 強酸及びその塩を添加することによる純度の低い粗生成混合物からのクエン酸の回収法
US4584399A (en) Purification of L-phenylalanine
US3450712A (en) Method for isolating tryptophan
CN1125037C (zh) 生产谷氨酸的方法
HU180541B (en) Further developped process for the isolation of l-tryptophan from aqeous solutions
CN107032983B (zh) 一种利用大孔吸附树脂从发酵液中提取分离琥珀酸的方法
US3215687A (en) Process for preparing sodium salts of ribonucleotides
US3655746A (en) Process for producing monosodium glutamate
JP3243891B2 (ja) ピルビン酸の精製方法
US3173949A (en) Recovery of glutamic acid from a fermentation broth using cation exchange resins
GB2095232A (en) Recovery of purified monosodium glutamate
JPS604168A (ja) トリプトフアンの晶析法
JPS61126070A (ja) L−トリプトフアンの脱色精製方法
KR19980703687A (ko) 모노소듐 글루타메이트의 제조방법
SU1305156A1 (ru) Способ выделени @ -триптофана
JPH0631306B2 (ja) シチジン―5′―ジリン酸コリン1水和物結晶の製造法
JPS6337635B2 (hu)
JPH0564627B2 (hu)
JPS62148459A (ja) グルタミンの分離精製法
JP3776160B2 (ja) D−パントテン酸カルシウムの製造法