HU180506B - Process for producing 4-amino-butyric acid derivatives - Google Patents

Process for producing 4-amino-butyric acid derivatives Download PDF

Info

Publication number
HU180506B
HU180506B HU79ME2243A HUME002243A HU180506B HU 180506 B HU180506 B HU 180506B HU 79ME2243 A HU79ME2243 A HU 79ME2243A HU ME002243 A HUME002243 A HU ME002243A HU 180506 B HU180506 B HU 180506B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
formula
group
acid
amino
defined above
Prior art date
Application number
HU79ME2243A
Other languages
English (en)
Inventor
Toshio Yoneta
Seiji Shibahara
Shiego Seki
Shunzo Fukatsu
Original Assignee
Meiji Seika Kaisha
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Meiji Seika Kaisha filed Critical Meiji Seika Kaisha
Publication of HU180506B publication Critical patent/HU180506B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C255/00Carboxylic acid nitriles
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P20/00Technologies relating to chemical industry
    • Y02P20/50Improvements relating to the production of bulk chemicals
    • Y02P20/55Design of synthesis routes, e.g. reducing the use of auxiliary or protecting groups

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Pyridine Compounds (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)

Description

A találmány tárgya új eljárás az (I) általános képletü 4-amino-vajsav származékai — ahol a képletben R, jelentése hidroxilcsoport, vagy benziloxikarbonil-csoporttal védett —, vagy nem védett aminocsoport — előállítására a (II) 5 általános képletü 3—karbamoil-propionsavból — ahol R| jelentése a fenti — vagy származékaiból.
Pontosabban a találmány tárgya új eljárás
4-amino-vajsav származékai előállítására új ké- 10 miai 'reakció során, amikoris a primer karbamoil-csoportot nitril-csoporttá alakítjuk át.
A primer karbamoil-csoport (H2N—C—) nitII
O 15 ril-csoporttá történő átalakítására különböző eljárások ismeretesek: a karbamoil-csoport diciklohexil-karbodiimiddel történő kezelése (B, Liberek és társai, „Tetrahedron” 22, 2303 [1966]); a karbamoil-csoport tionil-kloriddal 20 történő kezelése (C. Ressler és társai, „Journal of Organic Chemistry” 36, 3960 [1971]); a karbamoil-csoport kezelése tozil-klo'riddal (M. Zaoral és társai, „Cull. Czech, Chem. Comm. 24, 1993 [1952]); a karbamoil-csoport kezelése tri- 25 fluor—ecetsavanhidriddel (F. Campagna és társai, „Tetrahedron Letters,, No. 21, [1977]).
Ezeknek az eljárásoknak azonban számos hátránya van, azaz az alkalmazott reagensek drágák, az átalakulás erélyes reakciókörülmények 30 között megy végbe, és/vagy az átalakulás alatt a nem kívánatos mellékreakciók elkerülése céljából a kiindulási anyag karboxil- és/vagy aminocsoportját megfelelő védőcsoporttal kell védeni.
A találmány céljául tűztük ki, hogy új és gazdaságos eljárást dogozunk ki a 4—aminovajsav származékai előállítására, mellyel a 4— amino-vajsav és származékai könnyen előállíthatok, kiindulási anyagként valamely 3-telyzetben primer karbamoil-szubsztituenst tartalmazó propionsav-származékot használva.
Meglepő módon azt tapasztaltuk, hogy a kiindulási propionsav-származék karbamoil-csoport ja könnyen és jó kitermeléssel átalakítható szobahőmérsékleten is nitril-csoporttá valamely alkánsavhidriddel — mint például ecetsavanhidriddel — vagy valamely alkánsav-halogeniddel, különösen savkloriddal — mint például ecetsavkloriddal — olyan reakcióközegben, mely főleg folyékony tercier amint — mint például piridint, pikolint, piperidint-, 1— 4 szénatomos trialkil-amint — mint például trimetil-amint, trietil-amint, tripropil-amint és tributil-amint — tartalmaz. A karbamoil-csoportnak alkánsavanhidridddel vagy -halogeniddel végbemenő reakciója, melynek során a karbamoil—csoport nitril-csoporttá alakul, eddig nem volt ismert és így új kémiai reakció.
A fenti új kémiai reakció vizsgálata során
180 506 1
180 506 arra a következtetésre jutottunk, hogy az alkalmazott kiindulási anyag a karbamoil-csoporton kívül szabad karboxil-csoportot is kell tartalmazzon, hogy elérjük a kanbamoilcsoport nitril-csoporttá történő átalakításánál a kívánt átalakítási fokot, valamint nagyon fontos a kiindulási anyagban a karboxil- és a karbamoil-csoport közötti intramolekuláriis távolság, mely távolságnak, ha a kívánt átalakulási fokot el akarjuk érni, akkorának kell lennie, hogy az említett két funkciós csoport — a karboxil- és a karbamoil—csoport-heterociklusos gyűrűt alkothasson.
A találmány szerinti új kémiai reakció alkalmazásának számos előnye van, például az alkalmazott reakciópartnerek nem drágák, könynyen hozzáférhetők, a kiindulási propionsavszármazékok tartalmazhatnak hidroxil-csoportot, anélkül, hogy a hidroxil-csoportot védőcsoporttal kellene ellátni, továbbá a kiindulási propionsav-származéknak az alkánsavanhidriddel vagy -halogeniddel végbemenő reakciója még szobahőmérsékleten is gyorsan befejeződik, és a kiindulási anyag karbamoilcsoportja jó kitermeléssel alakítható át nitril-csoporttá. Ezeknek az előnyös tulajdonságoknak alapján a találmány szerinti eljárás mind gyakorlati szempontból mind az ipa'ri alkalmazás szempontjából jól hasznosítható.
A találmány szerinti eljárásban az (I) általános képletü 4—amino-vajsav származékokat — ahol a képletben 1% jelentése hidroxilcsoport vagy benziloxikarbonil-csoporttal védett, —, vagy nem védett amino-csoport — úgy állítjuk elő, hogy a kiindulási (II) általános képletü propionsav-származékot — ahol R4 jelentése a fenti — valamely (III) általános képletü alkánsavhidriddel — alhol, a képletben R2 és R3 jelentése 1—4 iszénatomos alkil-csoport — valamely (IV) általános képletü alkánsavhalogeniddel — ahol a képletben R3 jelentése 1—4 szénatomos alkil-csoport és X jelentése halogénatom, különösen klór- vagy brómatom — főleg folyékony tercier amint tartalmazó reakcióközegben 'reagáltatunk, és a kapott (V) általános képletü nitril-származék — ahol Rj jelentése a fenti — nitril-csoportját aminometil-csoporttá redukáljuk, és a kapott (I) általános képletü 4—amino-vajsav-származékról — ahol Rt jelentése a fenti — kívánt esetben az amino-védőcsoportot eltávolítjuk.
A találmány szerinti eljárás egy előnyös foganatosítási módja szerint az (I) általános képletü 4—amino-2-hidroxivajsavat vagy 2,4—diamino-vajsavat — ahol a képletben jelentése hidroxil-csoport vagy benziloxi-karbonilcsoporttal védett —, vagy nem védett aminocsoport — állítjuk elő, oly módon, hogy valamely (II) általános képletü propionsav-származékot — ahol a képletben Rt jelentése hidroxil—csoport, vagy benziloxikarbonil-csoporttal védett — amino-csoport —, valamely (III) általános képletü alkánsavanhidriddel — ahol R3 és R4 jelentése 1—4 szénatomos alkil-csoport — vagy valamely (IV’) átalános képletü alkán2 savkloridddal vagy alkánsavbromiddal — ahol R:) jelentése a fenti — főleg folyékony tercier amint, különösen piridint tartalmazó reakcióközegben reagáltatunk, és a kapott (V) általános képetű nitril-származékot — ahol R| jelentése a fenti — hidrogéngázzal redukáljuk, és a kapott (I) általános képletü 4—amino-vajsavszármazékról — ahol Rj jelentése a fenti — adott esetben a védőcsoportot eltávolítjuk.
A találmány szerinti eljárás első lépésében általában a (II) általános képletü propionsavszármazékot — ahol R( jelentése a fenti — valamely (III) általános képletü alkánsavanhidriddel — ahol R3 és R/( jelentése a fenti — vagy valamely (IV) általános képletü alkánsavhalogeniddel — ahol R3 és X jelentése a fenti — főleg folyékony tercier amint tartalmazó száraz, a (II) általános képletü kiindulási anyagot a (II) általános képletü alkánsavhidridet és a (IV) általános képletü alkánsavhalogenidet is oldó reakcióközegben reagáltatunk. Folyékony terciear aminok példáiként az alábbiakat soroljuk fel: piridin, pikolin, piperidin és 1—4 szénatomos alkil—csoportot tartalmazó trialkil-aminok, például trimetil-amin, trietil-amin, tri-nbutil-amin, tri-i-butil-amin. A találmány szerinti eljárásban a legelőnyösebb reakcióközegként száraz piridin alkalmazása.
Az első lépést végrehajtjuk szobahőmérsékleten, kívánt esetben alkalmazhatunk azonban magasabb hőmérsékletet is, mely hőmérséklet az alkalmazott oldószer forráspontját is elérheti. A szükséges reakcióidő általában 1—3 óta közötti.
A kiindulási (II) általános képletü propionsav-szánmazékok példáiként az alábbiakat soroljuk fel: 4—karbamoil-propinsav; 2—amino—
4—karbamoil-propinsav (L—aszparagin néven ismert), ennek az amino-csoporton védett származékai; és 2—hidroxi—4—karbamoil-propionsav (L-malamidsav néven ismert). Amennyiben a kiindulási (II) általános képletü ptopionsavszármazék — ahol Rj jelentése a fenti — a karbamoil-csoportban jelenlevő .amino-csoporton kívül másik amino-csoportot is tartalmaz, úgy ezt az amino-csoportot valamilyen ismert amino-védőcsoporttal védeni kell. Másrészt, amennyiben a kiindulási (II) általános képletü propionsavszármazék — ahol Rj jelentése a fenti — hidroxil-csoportot tartalmaz, úgy ezt a hidroxilcsoportot nem szükséges védeni. Az am’no-védőcsoport előnyösen olyan csoport, mely könnyen lehasítható az amino-csoporton védett nitrilszármazékról a találmány szerinti redukciós lépésben. Például a legelőnyösebb a benziloxikarbonil-csoport amino-védőcsoportként való alkalmazása, mivel ez a csoport a hidrogenolizis során a második lépésben, nevezetesen az (V) általános képletü nitril-származék — ahol R, jelentése a fenti — redukciójával egyidejűleg lehasítható.
Ha a kiindulási (II) általános képletü propionsavszármazékot, ahol R| jelentése aminocsoport, amino-védőcsoporttal kell védeni, a kiindulási vegyület amino-csoporton védett szár
180 506 mazéka úgy állítható elő, hogy a kiindulási vegyületet a peptid-szintézisnél általában szokásos amino-védőcsoport bevitelére alkalmas ismert reagens, a klórhangyasav-benzilészter lényegében ekvimoláris mennyiségével 'reagáltatjuk. A fenti reagenst a szabad amino-csoportot tartalmazó (II) általános képletü vegyületekkel — ahol R, jelentése a fenti — a peptidszintéziseknél ismert eljárások szerint, megfelelő oldószerben, például vízben, etanolban, acetonban, vagy ezek elegyében semleges vagy bázisos körülmények között reagálhatathatjuk.
A (III) általános képletü savanhidrid — ahol R.i és R/t jelentése a fenti — előnyösen ecetsavanhidrid, de használható priponsavanhidrid vajsavanhidrid is. A (V) általános képletü savhalgonidként — ahol R;> és X jelentése a fenti savklo'ridok és savbromidok, előnyösen ecetsavklorid alkalmazható. Természetesen alkalmazható ecetsavbromid, propionilklorid, propionilbromid, vajsavklorid, vagy vajsavbromid is .
A (III) általános képletü savanhidridet — ahol R,i és R4 jelentése a fenti vagy a (IV) általános képletü savhalogenidet — ahol R3 és X jelentése a fenti — a kiindulási (II) általános képletü vegyülethez — ahol Rx jelentése a fenti — viszonyítva 1:1 mólarányban vagy ennél nagyobb mólarányban alkalmazzuk.
A reakció befejeződése után a kapott reakcióelegyet felmelegítjük és az oldószert csökkentett nyomáson lepároljuk, majd a visszamaradó anyagot sósav-oldattal kezeljük, amikoris az (V) általános képletü nitril-származék — ahol Rj jelentése a fenti — kiválik.
Az (V) általános képletü nitril-származék — ahol R| jelentése a fenti — redukcióját bármilyen hidrogénezési eljárással végezhetjük melylyel a nitril-csoport aminometil-csoporttá alakítható. Az (V) általános képletü nitril-származék ot — ahol R| jelentése a fenti — előnyösen valamilyen hidrogénező katalizátor jelenlétében — mint például platina-oxid, fém platina és palládium — katalitikusán hidrogénezzük.
A kapott 4-amino-vajsav-származékról az amino-védőcsoportot — amennyiben szükséges — valamilyen általános szokásos módszerrel távolítsuk el. Az említett amino-védőcsoportot például gyenge savas hidrolízissel vagy a katalitikus redukciós lépésben hidrogenolízissel távolíthatjuk el.
A találmány szerinti eljárással biokémiai szempontból értékes vegyület, az L-2,4-diaminovajsav és az L(-)-4-amino-2-hidroxi-vajsav könynyen előállíthatok. A különböző amino-glükozid antibiotikumok előállítása szempontjából különösen fontos reagens az L(-)-4-amino-2-hidroxivajsav, mellyel bizonyos amino-glükozid antibiotikumokkal — mint például kanamicin A, B, C vagy ribostamicin — gyógyászati szempontból hatásos félszintetikus antibiotikumokat lehet előállítani. Ezek az antibiotikumok erős hatásúak számos amino-glükozid antibiotikummal rezisztens baktériummal szemben (például a 4 008 362 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás).
A találmány sze’rinti eljárásban például az N-benzil-oxikarbonil-L-aszparagin-t ( II/ képle5 tű vegyület — ahol R( jelentése az -NHCOOCH2C(;H.-,-csoport)-piridinben szobahőmérsékleten 1 órán keresztül ecetsavanhidriddel kezeljük, majd a kapott reakcióelegyből a piridint csökkentett nyomáson lepároljuk és a visszamaradó 10 anyagot sósav-oldattal kezeljük, amikoris az N-benziloxikarbonil-/j-ciano-L-alanin kristályosodik ki. A kapott nitril-szá'rmazék közbenső terméket ezután platina-oxid katalizátor jelenlétében valamilyen szokásos hidrogénezési 15 reakcióban hidrogéngázzal redukáljuk, és így a közbenső termék nitril-csoportját aminometilcsoporttá alakítjuk és egyidejűleg eltávolítjuk a benziloxikarbonil-csoportot (az amino-védőcsoportot), majd a kapott nem-védett terméket 20 megfelelő módszerrel, például átkristályosítással tisztítjuk. így az L-2,4-diamino-vajsav L-aszparagin-ból nagy kitermeléssel (75%) könnyen előállítható. Az L(-)-4-amino-2-hidroxi-vajsav a fentiek szerint kapott L-2,4-diamino-vajsav25 ból állítható elő (Agr. Bioi. Chem. 4o, 8, 1649— 1650 /1976/).
A találmány szerinti eljárásban használhatjuk kiindulási anyagként az L-malamidsavat 30 (/II/ képletü vegyület — ahol Rj jelentése hidroxil-csoport). így 61%-os kitermeléssel kapjuk az L-(-)-4-amino-2-hidroxi-vaj savat, anélkül, hogy a közbenső nitril-származékot izolálni kellene, amikoris a nitril-származékot redukál35 juk és a kapott terméket tisztítjuk.
A találmány szerinti eljárásban alkalmazott reagensek mindegyike olcsó, minden reakciólépés enyhe reakciókörülmények között megy vég40 be, a reakció során nem lép fel izomerizáció és a végterméket nem szükséges optikai úton szétválasztani. Ezért a találmány szerinti eljárás gyakorlat szempontból jól alkalmazható.
A találmány szerinti eljárást az alábbi kiviteli 45 példákkal szemléltetjük.
1. példa * AjN-benziloxikarbonil-B-ciano-L-alamn .szintézise
2,66 g (10 millimól) N-benziloxikarbonil-L-aszparagin-hoz (Journal of Organic Chemistry 26, 3356—3360 /1960/) hozzáadunk 30 ml száraz piridint és 1,2 ml (12 millimól) ecetsavanhidridet, majd a kapott reakcióelegyet 1 órán keresztül 55 20—25 °C hőmérsékleten keverjük. Az így kapott reakcióelegyet a piridin csökkentett nyomáson történő lepárlásával szirup sűrűségűre pároljuk be, majd ehhez a sziruphoz hozzáadunk 50 ml In sósav-oldatot. Ezután a reakcióele60 gyet lehűtjük. A kapott színtelen tűszerű kristályok alakjában jelenlevő anyagot szűréssel elválasztjuk, hideg vízzel mossuk és szárítjuk, így 2,0 g N^benziloxikarbonil-^-ciano-L-alanin-t kapunk.
Kitermelés: 83%.
180 506
A kapott anyag jellemzői az alábbiak:
y. Jjí' =—18,7° (c=l,27, metanol) Olvadáspont: 129—131 °C
B) L-(-)-2,4-diamino-vajsav előállítása
1,24 g (5 millimól) N-benziloxikarbonil-/?-ciano-L-alanin-t feloldunk 80 ml etanol, 20 ml víz és 3 ml tömény sósav-oldat elegyében, majd a kapott oldathoz hozzáadunk 100 mg platina-oxidot és a reakcióelegyet szobahőmérsékleten 5 órán keresztül 3 atm nyomású hidrogéngázzal redukáljuk. Ebben a lépésben a cianocsoportnak aminometil-csoporttá történő redukciójával egyidejűleg az amino-csoporton védett vegyületről eltávolítjuk az amino-védőcsoportot (a benziloxikarboníl-csoportot). A reakcióelegyet a katalizátor eltávolítása céljából szűrjük, majd vízzel mossuk. A mosóvizeket egyesítjük a szűrlettel és az egyesített folyékony anyagot 1 n nátrium-hidroxid-oldat adagolásával semlegesítjük. Az így kapott semleges oldatot 40 ml Amberlite CG—50 kation-cserélő gyantán (/NH4-alak/ Rohm és Haas Co., USA terméke) vezetjük át, amikoris a kívánt termék adszorbeálódik. Az oszlopot ezután 120 ml vízzel mossuk, majd 0,3 n vizes ammóniumhidroxidoldattal eluáljuk. Az eluátumokat 10 ml-es frakcióban összegyűjtjük és az 1—13 számú frakciókat egyesítjük, szárazra pároljuk és így 558 mg L(+)-2,4-diamino-vajsavat kapunk. Kitermelés: 95%.
A kapott anyaghoz hozzáadunk 10 ml 1 n sósav-oldatot, majd etanolt és így a kívánt terméket színtelen kristályok alakjában kapjuk meg.
A kapott anyag jellemzői az alábbiak: Olvadáspont: 193—194 °C Ja] =+13,4° (c=l,25, víz)
2. példa
A) N-benziloxilkarbonil-/?-ciano-L-alanin szintézise
596 mg (2,4 millimól) N-benziloxilkarbonil-Laszparagin-hoz hozzáadunk 6 ml száraz piridínt, majd az így kapott reakclóelegyhez cseppenként 0,17 ml (1,1 millimól) ecetsavkloridot. A kapott reakcióelegyet 20—25 °C hőmérsékleten 45 percig keverjük. A reakcióelegyet ezután a piridin csökkentett nyomáson történő lepárlásával szirup sűrűségűre pároljuk be, majd ehhez a sziruphoz hozzáadunk 10 ml 1 n sósav-oldatot, amikoris a kívánt termék kikristályosodik. A kapott kristályos anyagot szűréssel elválasztjuk, hideg vízzel mossuk és szárítjuk. így 401 mg N-benziloxikarbonil-/j-ciano-L—alanint kapunk színtelen tűszerű kristályok alakjában. Kitermelés: 73%.
A kapott anyag jellemzői az alábbiak:
[a]n =+16,3° (c=l,2, metanol) Olvadáspont: 130—132°C.
B) L(+)-2,4-diamino-vajsav előállítása
A kapott N-benziloxi-/?-ciano-alanin-t az 1/B példánál leírtakkal analóg módon redukáljuk, azzal az eltéréssel, hogy platina-oxid katalizá4 tor helyett 0,1 g palládiumot alkalmazunk. A reakcióelegyet ezt követően az 1/B pédánál leírtakkal analóg módon kezeljük és így színtelen kristályok alakjában 255 mg L(+)-2,4-diaminovajsavat kapunk.
Kitermelés: 90%.
3. példa
L-(-)-4-amino-2-hidroxi-vajsav előállítása
532 mg (4 millimól) L-malamidsav-hoz hozzáadunk 15 ml száraz piridint és 1,5 ml ecetsavanhidridet, majd a kapott reakcióelegyet 1 órán keresztül szobahőmérsékleten keverjük. Az így kapott reakcióelegyet a piridinnek csökkentett, nyomáson történő lepárlásával szirup sűrűségűre pároljuk be, majd ehhez a sziruphoz hozzáadjuk 20 ml etanol és 5 ml víz elegyét. Az így kapott oldathoz (3-ciano-2-hidroxi-propionsavat tartalmaz) hozzáadunk 50 mg platina-oxidot, és a reakcióelegyet egy éjszakán át 3 atm nyomású hidrogéngázzal redukáljuk. A reakcióelegyet ezután a katalizátor eltávolítása céljából szűrjük és vízzel mossuk. A mosóvizeket egyesítjük a szű’rlettel, majd az egyesített folyékony anyagot csökkentett nyomáson szárazra pároljuk. A visszamaradó szilárd anyaghoz hozzáadunk 10 ml vizet és a kapott oldatot 20 ml Dowex 50W x4 kation-cserélő gyantán (/H+-alak/ Dow Chemical Co., Amerikai Egyesült Államok terméke) vezetjük át, amikoris a kívánt termék adszorbeálódik. Az oszlopot 100 ml vízzel mossuk, majd 0,5 n vizes ammónium-hidroxid-oldattal eluáljuk. Az eluátumot 5 ml-es frakciókban gyűjtjük össze és a 15—20 számú frakciókat egyesítjük, szárazra pároljuk és így 291 g L(-)-
4-amino-2-hidroxi-vajsavat kapunk. Kitermelés: 61%.
A kapott anyagot tisztítás céljából víz-metanol elegyéből átkristályosítjuk.
A kapott kristályos anyag jellemzői az alábbiak: Olvadáspont :197—198,5 °C.

Claims (7)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás az (I) általános képletü 4-aminovajsav-származékok — ahol a képletben Rt jelentése hidroxil-csoport vagy benziloxikarbonil-csoporttal védett — vagy nem védett amino-csoport — előállítására, azzal jellemezve, hogy valamely (II) általános képletü propionsav-származékot — ahol a képletben R, jelentése a fenti — valamely (III) általános képletü alkánsavhidriddel — ahol a képletben R . és R/, jelentése 1—4 szénatomos alkil-csoport — vagy valamely (IV) általános képletü alkánsavhalogenid — ahol a képletben R3 jelentése 1—4 szénatomos alkil-csoport és X jelentése halogénatom, különösen klór- vagy brómatom — főleg tercier amint tartalmazó reakcióközegben reagáltatunk és a kapott (V) általános képletü nitril-származékot — ahol a képletben R| jelentése a fenti — redukáljuk és kívánt esetben a kapott (I) általános képletü
    180 506
    4-amino-vajsav származékról — ahol Rt jelentése a fenti — az amino-védőcsoportot lehasítjuk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellem ez ve, hogy a (II) képletü kiindulási propionsav-számazékként N-benziloxi-karbonil-L-aszparagin-t vagy L-malamidsav-at alkalmazunk.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a (III) képletü alkánsavanhidridként ecetsavanhidridet alkalmazunk.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a (IV) képletü alkánsavhalogenidként (IV’) képletű alkánsavkloridot vagy alkánsavbromidot alkalmazunk.
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a (IV) képletü alkánsavhalogenidként ecetsavkloridot alkalmazunk.
    5
  6. 6. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a (II) általános képletü propionsav-származékot — ahol R( jelentése a fenti — a (III) általános képletü alkánsavanhidriddel — ahol R3 és R10 jelentése a fenti — vagy a (IV) általános képletü alkánsavhalogeniddel — ahol R3 és X jelentése a fenti — piridinben reagáltatjuk.
  7. 7. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy 15 az (V) általános képletü nitril-származék — ahol Rt jelentése a fenti — redukcióját ismert hidrogénező katalizátor jelenlétében hidrogéngázzal hajtjuk végre.
HU79ME2243A 1978-01-25 1979-01-25 Process for producing 4-amino-butyric acid derivatives HU180506B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP614278A JPS54100316A (en) 1978-01-25 1978-01-25 Preparation of derivative of aminobutyric acid

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU180506B true HU180506B (en) 1983-03-28

Family

ID=11630256

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU79ME2243A HU180506B (en) 1978-01-25 1979-01-25 Process for producing 4-amino-butyric acid derivatives

Country Status (18)

Country Link
US (1) US4290972A (hu)
JP (1) JPS54100316A (hu)
BE (1) BE873659A (hu)
CA (1) CA1119614A (hu)
CH (1) CH644095A5 (hu)
DE (1) DE2902292C2 (hu)
DK (1) DK149607C (hu)
ES (1) ES477120A1 (hu)
FR (1) FR2415623A1 (hu)
GR (1) GR64399B (hu)
HU (1) HU180506B (hu)
IE (1) IE47709B1 (hu)
IT (1) IT1120732B (hu)
NL (1) NL7900336A (hu)
PT (1) PT69122A (hu)
SE (1) SE451326B (hu)
SU (1) SU902662A3 (hu)
YU (1) YU41142B (hu)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4892961A (en) * 1985-07-31 1990-01-09 Sumitomo Pharmaceuticals Company, Limited Amino acid derivatives, and their production
US5132451A (en) * 1989-08-25 1992-07-21 Warner-Lambert Company Process for cyclic amino acid anticonvulsant compounds
US5637767A (en) * 1995-06-07 1997-06-10 Warner-Lambert Company Method of making (S)-3-(aminomethyl)-5-methylhexanoic acid

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2417749A (en) * 1943-12-23 1947-03-18 Eastman Kodak Co Preparation of olefinic nitriles by dehydration with acetic anhydride
US2839547A (en) * 1955-07-30 1958-06-17 Inventa Ag Process for the production of aminocarboxylic acids
US3031490A (en) * 1958-02-28 1962-04-24 Fmc Corp Process for the preparation of alpha-amino acids
US3062869A (en) * 1958-11-07 1962-11-06 Fmc Corp Reduction of nitriles
DE1085165B (de) * 1959-03-18 1960-07-14 Basf Ag Verfahren zum Hydrieren von Nitro-, Nitroso-, Isonitroso-, Cyan- und/oder aromatischgebundene Aminogruppen enthaltenden Kohlenstoffverbindungen
US3217027A (en) * 1961-11-02 1965-11-09 Dow Chemical Co Purification of cyanoaliphatic acids
US3354203A (en) * 1963-11-04 1967-11-21 Dow Chemical Co Preparation of omega-amino acids
US3928445A (en) * 1973-12-26 1975-12-23 Allied Chem Synthesis of 2-halo-5-cyano alkyl valerate

Also Published As

Publication number Publication date
DK30679A (da) 1979-07-26
PT69122A (en) 1979-02-01
BE873659A (fr) 1979-05-16
DE2902292C2 (de) 1982-08-05
JPS54100316A (en) 1979-08-08
NL7900336A (nl) 1979-07-27
SE7900518L (sv) 1979-07-26
SU902662A3 (ru) 1982-01-30
DK149607B (da) 1986-08-11
SE451326B (sv) 1987-09-28
GR64399B (en) 1980-03-21
FR2415623A1 (fr) 1979-08-24
CA1119614A (en) 1982-03-09
US4290972A (en) 1981-09-22
IE47709B1 (en) 1984-05-30
CH644095A5 (de) 1984-07-13
DK149607C (da) 1987-03-16
IE790019L (en) 1979-07-25
IT7909322A0 (it) 1979-01-22
IT1120732B (it) 1986-03-26
YU16879A (en) 1982-10-31
FR2415623B1 (hu) 1982-09-17
JPS6146469B2 (hu) 1986-10-14
YU41142B (en) 1986-12-31
DE2902292A1 (de) 1979-07-26
ES477120A1 (es) 1979-10-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
WO2004067494A1 (ja) グルタミン酸誘導体及びピログルタミン酸誘導体の製造方法並びに新規製造中間体
CS257292B2 (en) Production method of amikacine
CS195714B2 (en) Method of producing antimicrobially active derivatives of amoniglycoside
HU180506B (en) Process for producing 4-amino-butyric acid derivatives
CA1280426C (en) 4-benzyloxy-3-pyrrolin-2-on-1-yl acetamide, its production and use
IE47150B1 (en) Process for the preparation of antibacterial agents
JPS5936914B2 (ja) セフアロスポリン類縁体
EP0405820B1 (en) Improved process for preparing isepamicin
EP0517345B1 (en) Intermediates of the mureidomycin group, their preparation, and their use
KR810001691B1 (ko) 아미노낙산 유도체의 제조법
GB2160526A (en) Method for preparations of n6 - substituted 3',5' -cyclic adenosine monophosphate and salt thereof
US3873515A (en) Process for producing 2,2{40 -anhydro-(1-{62 -D-ara-binofuranosyl)cytosine
JP2787344B2 (ja) ノジリマイシン及び関連化合物の製造に於けるのに有用な中間体の合成
CA2299200C (en) Process for the preparation of endo-nortropine using 8-benzyl-nortropan-3-one perchlorate as the intermediate, as well as the latter salt
KR890002889B1 (ko) 아미노글리코사이드계 항생물질 유도체의 제조방법
JPS61263995A (ja) シトシンヌクレオシド類の製造法
KR900004218B1 (ko) 아미노글리코사이드계 항생물질 유도체의 제조방법
JPS631955B2 (hu)
KR820000825B1 (ko) 1-n-알킬-치환된 카나마이신 유도체의 제조방법
JP3065350B2 (ja) 1―(2,3―ジデオキシ―β―D―グリセロ―ペント―2―エノフラノシル)チミンの製造法
JPH0363560B2 (hu)
RU1773917C (ru) Способ получени производных дипептиданилида
HU201734B (en) Process for producing 2-aminoethane sulfonamide
Matsuda et al. Polydeoxyaminohexopyranosylnucleosides. Synthesis of 1-(2, 3, 4-Trideoxy-3-nitro-β-D-erythro-and threo-hexopyranosyl)-uracils from Uridine
JPS633877B2 (hu)

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee