HU177648B - Zárt gépjármű repülőtéri forgalotrt lebonyolítására - Google Patents
Zárt gépjármű repülőtéri forgalotrt lebonyolítására Download PDFInfo
- Publication number
- HU177648B HU177648B HUIA000814A HU177648B HU 177648 B HU177648 B HU 177648B HU IA000814 A HUIA000814 A HU IA000814A HU 177648 B HU177648 B HU 177648B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- luggage
- compartment
- passenger
- closed vehicle
- passenger compartment
- Prior art date
Links
Landscapes
- Vehicle Waterproofing, Decoration, And Sanitation Devices (AREA)
Abstract
A találmány tárgya zárt gépjármű repülőtéri forgalom
lebonyolítására, utasoknak és poggyászoknak egy térből
a repülőgép terébe való átszállítására, főleg a repülőtéri
utas-poggyász kiszolgálás továbbfejlesztésére a repülőterek
adott áteresztési kapacitásának növelésére.
Description
A találmány tárgya zárt gépjármű repülőtéri forgalom lebonyolítására, utasoknak és poggyászoknak egy térből a repülőgép terébe való átszállítására, főleg a repülőtéri utas-poggyász kiszolgálás továbbfejlesztésére a repülőterek adott áteresztési kapacitásának növelésére.
Mint ismeretes, a repülőtereken ez idő szerint alkalmazott utas-poggyász kiszolgálás sajátossága, hogy az utast a csomagjától a jelentkezés helyén elválasztják. Ilyen módon az utas és a poggyász külön utakon jutnak a repülőgépbe.
Ennek az utaskiszolgálásnak egyik hátránya az, hogy nem automatizálható, és ezért a manuális munka elvégzésének létszámigénye rendkívül nagy, az utaskezelés igen lassú, a gyakori tévesztések miatt viszonylag megbízhatatlan, végül pedig a repülőgép utas átbocsátó kapacitása névleges kapacitásnál mindig kisebb. Ehhez a hátrányhoz járul még az is, hogy a szezonalitástól függő fluktuáció, különösen a csúcsforgalmi időkben káoszhoz vezet.
Nemzetközi felmérések szerint a legkorszerűbb számítógépes vezérlés esetén sem érhető el a 99%-os pogygyász irányítási biztonság, annak ellenére, hogy csúcsidőkben a komputertől függetlenül személyi beavatkozásra is szükség van. Ismeretes továbbá, hogy a jelenleg alkalmazott személy kezelési rendszereknél, ahol komputeres vezérlést alkalmaznak, a csomag rakodását minden esetben manuálisan végzik. Közismert az is, hogy a poggyászok a többszöri poggyász-osztályozás és rakodás következtében óhatatlanul károsodnak. A manuális poggyászkezelés további hátránya, hogy a repülés bízforgalotrt lebonyolítására tonságát veszélyeztető cselekmények ismert okok miatt nem háríthatok el.
A repülőterek áteresztő kapacitását jelenleg az utasáramoltatás bonyolultsága, az utasok különböző folyosókon és járatokon át való irányítása is hátrányosan lassította.
Ennek a hátránynak a csökkentésére javasolták az úgynevezett „plano-mate vagy lényegében ezzel megegyező utasszáflításos rendszerek alkalmazását. Ezek' nek lényege, hogy az utasokat nem gyalogoltatják különböző folyosókon át a repülőgépig, hanem a személykezelés és a poggyászleadás után az utasokat egy különleges személyszállító vagonban szállítják ki a repülőgéphez. A vagon utasterét a repülőgép beálló magasságáig emelik, minek következtében az utasok a zárt utastérből közvetlenül a repülőgépbe szállhatnak át.
Ennek a rendszernek több hátránya van. A legnagyobb hátrány az, hogy a poggyászok továbbra is külön pályán kezelve jutnak a repülőgépbe, mert mint ismeretes, a poggyászkezelés az utaskczcléshcz képest hoszszabb ideig tart. A poggyászkezelés szükséges ideje határozta meg ugyanis a repülőtér utas átbocsátási kapacitását. Egy további hátrány abban van, hogy a teljes vagon megemelése és süllyesztése lassú, időigényes művelet és hogy rendkívül bonyolult, költséges szerkezeti megoldást igényel. Az ismert jármű körülbelül 3,5—5 méter szélessége miatt csakis a különleges méretű járművek részére előírt feltételek mellett vehetne részt a közúti forgalomban, minek következtében a jármű βίοι nyösen nem alkalmas arra, hogy egy csoport utast vala177648 milyen repülőtéren kívüli helyről a közúton haladva a repülőtéren a repülőtérig átszállás nélkül szállítson.
Célunk a fent ismertetett és legkorszerűbbnek tartott, úgynevezett utasszállításos rendszer továbbfejlesztése, illetve tökéletesítése és az alábbi, eddig megoldatlan követelmények kielégítése:
Az adott repülőtér utas áteresztő kapacitását úgy kívánjuk növelni, hogy az utasokat és poggyászaikat elkülönítve, de szinkronban egyazon szállítójárművel lerövidített idő alatt juttatjuk a repülőgéphez. Az utasoknak átszállás nélküli gépbe való beszállítását a járműtest [a teljes utastér] megemelése nélkül, kedvező feltételekkel kívánjuk megvalósítani.
A fent vázolt célkitűzések mint a jövőben megoldandó feladatok és problémák szerepelnek például az LRI Repüléstudományi és Tájékoztató Központ 1.4/1977 tanulmánytervének 2., 3., 7. stb. oldalain.
A találmány tárgya zárt gépjármű, célszerűen autóbusz, utasok és azok poggyászainak egy térből egy másik térbe való közvetlen átszállítására. A zárt gépjármű utastere és poggyásztere egymástól elválasztva van kialakítva. A találmány lényege abban van, hogy az utastér egy része állítható magasságú lépcsőszerkezetet alkot. A poggyásztér a gépjármű hosszanti tengelyvonalának irányában van kialakítva.
A lépcsőszerkezet emelőszerkezettel rendelkezik, amely a legmagasabbra emelhető lépcsőfokhoz van rögzítve. Az egymást követő lépcsőfokokat összekötőelemek között behatárolt, függőleges elmozdulási lehetőség van, amelynek segítségével az önmagában ismert lépcső germetiája megvalósítható. A lépcső maximálisra emelhető magasságát az alkalmazott lépcsőfokok száma határozza meg. A találmány egyik célszerű kialakítása szerint a poggyász az utastér alatt van elrendezve. A poggyásztér kialakítható oly módon is, hogy az legalább egy tranzitpályát tartalmaz. Több tranzitpálya esetén azok a poggyásztérben el vannak egymástól választva. Célszerű a zárt gépjárművet oly módon kialakítani, hogy az utastér és a poggyásztér padozatai síkok. Egy másik további kialakítási mód szerint mind az utastér, mind a poggyásztér a zárt gépjármű hosszanti tengelye irányában átmenőén van kialakíva. Célszerűen az utastér és a poggyásztér közül legalább az egyik tér homlokoldalán nyílászáró szerkezet van kialakítva. A találmány szerinti zárt gépjármű úgy is kialakítható, hogy az utastér vagy a poggyásztér, vagy mindkettő az autóbusz oldalirányában, és adott esetben nyílászáró szerkezettel rendelkezik.
Kialakítható a csomagtér önmagában ismert pogygyászrendező rekeszek vagy konténerek fogadására alkalmazott tranzitpályaként is.
A találmány szerinti zárt gépjármű igen nagy előnyei a következők:
A találmány szerinti gépjármű alkalmazásával az utast a poggyászától elválasztják ugyan, de az utasokat és poggyászaikat térben és időben együtt szállítják be a repülőgépbe.
A poggyászok az átvételtől a repülőgépbe való berakodást is beleértve, automatizálva, azaz manuális munka igénye nélkül, megbízhatóan és gyorsan juttathatók az autóbuszba, miáltal a repülőtér átbocsátó kapacitása szezonalitás esetében, azaz csúcsidőkben is jelentősen növelhető. A poggyászirányítási biztonság növelhető, azaz a tévesztések lehetősége megszüntethető.
Rendkívül nagy előnyt biztosít, hogy az általunk javasolt zárt gépjármű méretei a közúti autóbuszok méreteinél nem nagyobbak, minek következtében azok a közúton is, előnyösen különleges engedély nélkül közlekedhetek. A találmányunk szerinti zárt gépjármű ily módon alkalmassá válik arra, hogy például egy, a repülőtértől távoleső térből az utasokat és poggyászaikat felrakodva és a közúton haladva egy másik térbe, célszerűen a repülőgépbe szállíthatók át. Az is rendkívül előnyös, hogy az utasoknak a repülőgépbe való közvetlen átszállítására a zárt gépjármű teljes utasterét, azaz a vagont nem szükséges megemelni és süllyeszteni, minek következtében a feladat viszonylag egyszerű szerkezettel, gyorsan valósítható meg.
A találmány példakénti kiviteli alakját rajz alapján ismertetjük részletesebben.
A rajzon az l.ábra vázlatosan szemlélteti az utaskezelés javasolt módját, valamint a találmány szerinti zárt gépjárművet az utasok beszállásának és poggyászaik rakodásának folyamán és a 2. ábra a találmány szerinti zárt gépjárművet és a repülőgépet szemlélteti vázlatosan az utasoknak a repülőgépbe való beszállása és poggyászaiknak a zárt gépjárműből a repülőgépbe való automatizált berakodása folyamán. ’
Amint az 1. ábrán látható, az utas az 1 utas- és poggyászkezelő téren jelentkezik. A menetjegy és az 5 poggyász lekezelése után az utas a 7 várótermi lépcsőn át a 8 tranzit váróterembe halad. Az utas a járatonként elkülönített 9 beszállótérből a beszállás idején a 10 beszállóajtón át közvetlenül a zárt gépjármű 11 utasterébe lép. Ugyanakkor az 1 utas- és poggyászkezelési helyen kezelt 5 poggyász a 2 poggyászrendező pályán elhelyezett üres 3 helyen a 4 tartályba kerül. Egy-egy járat utasainak 5 poggyászait rakodott 4 tartályokban gyűjtve, a 4 tartályokat a 9 beszállótér alatt elhelyezkedő 6a poggyásztérben gyűjtik. A zárt gépjárműbe való beszállásnál, amint az ábrán látható — az utasok beszállásával egyidejűleg a zárt gépjármű 6aÍ6b poggyászterébe — amely az utastér alatt van elhelyezve — rakodják be a 4 tartályokat, a zárt gépjármű 6aj6b poggyászterében jelzett nyíl irányában. A 4 tartályok szállítása az 1 utas- és poggyászfelvétel helyétől a zárt gépjárműbe való berakodásig ezen kiviteli példa esetében az ábrán nem ábrázolt transzportszalag továbbítással teljesen gépesíthető módon megy végbe. A zárt gépjármű 6b poggyászterében ugyancsak egy transzportszalag továbbítja a berakodott 4 tartályokat.
Amint a 2. ábrán látszik, a zárt gépjármű homlokoldalával a repülőgép beszállóterének nyílása közelében áll meg. A 11 utastér egy része a 12 lépcsőszerkezetet alkotja, amely felemelhetöen van kiképezve, miáltal az utasok közvetlenül a gépülőgépbe szállhatnak át. A 12 lépcsőszerkezet, amelynek emelőszerkezetét az ábrán külön nem ábrázoltuk, önmagában ismert kialakítású. Ezen kiviteli példa esetén az emelőszerkezet rúdja a 14 repülőgép utasteréhez legközelebb eső lépcsőfokhoz van rögzítve. Az egyes lépcsőfokok önmagában ismert összekötőelemekkel vannak egymáshoz rögzítve. Az összekötőelemek közötti elmozdulási hézag a kívánt lépcsőfok magasságának felel meg. A lépcső maximálisra emelhető magasságát az alkalmazott lépcsőfokok száma határozza meg.
A zárt gépjármű 6b poggyászteréből a 4 tartályukat egy önmagában ismert 13 rakodóasztal szerkezetre he2
Iyezik, és ez a 4 tartályokat önmagában ismert gépesített 13 rakodószerkezet útján a 15 repülőgép poggyászterébe helyezi.
A zárt gépjármű 6b poggyásztere jelen kiviteli péda esetében egyetlen tranzitpályaként van kiképezve. Természetesen a zárt gépjárműben több, egymástól elválasztott tranzitpálya is kialakítható.
Amint az 1. és 2. ábrán látható, mind a 11 utastér, mind a 6b poggyásztér sík padozatú. A rajzokon látható, hogy mind a 6b poggyásztér, mind all utastér a zárt gépjármű hosszanti tengelye irányában átmenőén van kialakítva. All utastér és a 6b poggyásztér közül legalább az egyik tér homlokoldalán nyílászáró szerkezet helyezhető el.
Mind all utastér, mind a 6b poggyásztér, vagy mindkettő a zárt gépjármű oldalirányában is nyílással, és adott esetben nyílászáró szerkezettel látható el. A 6b poggyásztér csomagrendező rekeszek, illetve konténerek befogadására és gépesített szállításra alkalmas tranzitpályaként van kialakítva.
Claims (8)
- Szabadalmi igénypontok1. Zárt gépjármű, célszerűen autóbusz, utasok és azok poggyászainak egy térből egy másik térbe való közvetlen átszállítására, amelynek utastere és poggyásztere egymástól elválasztva van kialakítva, azzal jellemezve, hogy az utastér [11] egy része kívánt magasságra állítható lépcsőszerkezetet [12] alkot, és hogy a poggyásztér [6ó] a zárt gépjármű hosszanti tengelyvonalának irányában van kialakítva.
- 2. Az 1. igénypont szerinti zárt gépjármű kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a lépcsőszerkezet [12] emelőszerkezete a legmagasabbra emelhető lépcsőfokhoz van rögzítve, és hogy az egymást követő lépcsőfokokat összekötőelemek közötti magasságkülönbség lépcsőfok magasságnak felel meg, továbbá, hogy a lép5 csőszerkezet [12] maximálisra emelhető magasságát a lépcsőfokok száma határozza meg.
- 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a poggyásztér [6f>] zárt, és hogy az utastér alatt van elrendezve.10
- 4. Az 1—3. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a poggyásztér [66] legalább egy tranzitpályát tartalmaz.
- 5. Az 1—4. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy az utastér és a15 poggyásztér [6] sík padozatú.
- 6. Az 1—5. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy mind az utastér [11], mind a poggyásztér [6] a zárt gépjármű hoszszanti tengelye irányában van kialakítva.20
- 7. Az 1—6, igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy az utastér [11] és a poggyásztér [6] közül legalább az egyik tér homlokoldalán nyílászáró szerkezet van kialakítva.
- 8. Az 1—7. igénypontok bármelyike szerinti berende25 zés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy az utastér [11] vagy a poggyásztér [6], vagy mindkettő a zárt gépjármű oldalirányban nyílással és adott esetben nyílászáró szerkezettel rendelkezik.30 9. Az 1—8. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a poggyásztér [6] önmagában ismert csomagrendező rekeszek vagy tartályok [4] befogadására és gépesített szállítására alkalmas tranzitpályaként van kialakítva.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HUIA000814 HU177648B (hu) | 1978-03-29 | 1978-03-29 | Zárt gépjármű repülőtéri forgalotrt lebonyolítására |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HUIA000814 HU177648B (hu) | 1978-03-29 | 1978-03-29 | Zárt gépjármű repülőtéri forgalotrt lebonyolítására |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU177648B true HU177648B (hu) | 1981-11-28 |
Family
ID=10997461
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HUIA000814 HU177648B (hu) | 1978-03-29 | 1978-03-29 | Zárt gépjármű repülőtéri forgalotrt lebonyolítására |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
HU (1) | HU177648B (hu) |
-
1978
- 1978-03-29 HU HUIA000814 patent/HU177648B/hu not_active IP Right Cessation
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US4457554A (en) | Method for dispatching air passengers, airport installation suitable and vehicle suitable therefor | |
EP2250091B1 (en) | Baggage system | |
EP3523200B1 (en) | System and method for storing and sequencing luggage items | |
US20030061085A1 (en) | Air travel system with decoupled baggage | |
US4403803A (en) | Passenger and luggage transfer system | |
JP2022546616A (ja) | 自律型荷物装置 | |
CN114514177A (zh) | 用于行李的分拣系统以及用于分拣行李的方法 | |
DE19620166C2 (de) | Modulares Transportverfahren | |
US5106038A (en) | Freight feeder aircraft and method of transporting cargo using same | |
RU2432308C2 (ru) | Устройство для размещения багажа | |
DE102019124984B4 (de) | Verfahren zum sicheren Beladen eines Flugzeuges mit dem Abgabe-Gepäck nur seiner Passagiere sowie Vorrichtung zur Durchführung des Verfahrens | |
CN113233092A (zh) | 基于自适应调节尺寸的智能物流自动输送装置 | |
HU177648B (hu) | Zárt gépjármű repülőtéri forgalotrt lebonyolítására | |
US4355840A (en) | Closed vehicle and a complex equipment for managing services at airports | |
DE102018127662A1 (de) | Passagierterminal zur Abfertigung von Passagieren und Gepäck und Verfahren zur Passagier- und Gepäckabfertigung in einem Passagierterminal | |
DE102019124981B4 (de) | Mobile Gepäck-Handling-Einheit sowie Verfahren zu ihrem Betrieb | |
CN113120632B (zh) | 物流自动运输分拣装卸系统及装卸方法 | |
JPS5941439B2 (ja) | 空港におけるサ−ビスのための閉輸送車 | |
DE3016024A1 (de) | Verfahren zur abfertigung von fluggaesten, hierfuer geeignete flughafenanlage und hierfuer geeignetes fahrzeug | |
DE10158764A1 (de) | Transportverfahren zum automatisierten Transport von Gepäckstücken in Flughäfen | |
RU2136546C1 (ru) | Способ перевозки авиапассажиров | |
SI25013A (sl) | Priprave za hitro vkrcavanje in izkrcavanje potniških letal | |
AT374430B (de) | Geschlossenes kraftfahrzeug, vorzugsweise fuer den flughafenvorfeld-verkehr dienender autobus | |
WO2019048896A1 (en) | SYSTEM AND METHOD FOR DISTRIBUTING LUGGAGE OF AIRCRAFT PARKING STATIONS | |
JPS62295738A (ja) | 貨物車両 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
HU90 | Patent valid on 900628 | ||
HMM4 | Cancellation of final prot. due to non-payment of fee |