HU177327B - Herbicide compositions containing 2-square bracket 4-bracket-2-comma above-chloro-4-comma above-bromo-pfenoxy-bracket closed-phenoxy-square bracket closed-propionic acid derivatives as active agents,and process for producing the active agents - Google Patents

Herbicide compositions containing 2-square bracket 4-bracket-2-comma above-chloro-4-comma above-bromo-pfenoxy-bracket closed-phenoxy-square bracket closed-propionic acid derivatives as active agents,and process for producing the active agents Download PDF

Info

Publication number
HU177327B
HU177327B HU77HO1951A HUHO001951A HU177327B HU 177327 B HU177327 B HU 177327B HU 77HO1951 A HU77HO1951 A HU 77HO1951A HU HO001951 A HUHO001951 A HU HO001951A HU 177327 B HU177327 B HU 177327B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
phenoxy
acid
bracket
active ingredient
formula
Prior art date
Application number
HU77HO1951A
Other languages
English (en)
Inventor
Heinz Boesenberg
Gerhard Hoerlein
Helmut Koecher
Peter Langelueddeke
Original Assignee
Hoechst Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hoechst Ag filed Critical Hoechst Ag
Publication of HU177327B publication Critical patent/HU177327B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C59/00Compounds having carboxyl groups bound to acyclic carbon atoms and containing any of the groups OH, O—metal, —CHO, keto, ether, groups, groups, or groups
    • C07C59/40Unsaturated compounds
    • C07C59/58Unsaturated compounds containing ether groups, groups, groups, or groups
    • C07C59/64Unsaturated compounds containing ether groups, groups, groups, or groups containing six-membered aromatic rings
    • C07C59/66Unsaturated compounds containing ether groups, groups, groups, or groups containing six-membered aromatic rings the non-carboxylic part of the ether containing six-membered aromatic rings
    • C07C59/68Unsaturated compounds containing ether groups, groups, groups, or groups containing six-membered aromatic rings the non-carboxylic part of the ether containing six-membered aromatic rings the oxygen atom of the ether group being bound to a non-condensed six-membered aromatic ring

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Pyridine Compounds (AREA)

Description

Hatóanyagként 2-|4-(2 -klór-4 -bróni“fenoxi)-fenoxi|-propionsav-származékokat tartalmazó herbicid kompozíciók és eljárás a hatóanyagok előállítására
2
A találmány hatóanyagként 2-[4-(2'-klór-4'-bróm-fenoxi)-fenoxi]-propionsav-származékokat tartalmazó herbicid kompozíciókra és a hatóanyagok előállítására szolgáló eljárásra vonatkozik
A 2 223 894. számú német szövetségi köztársaságbeli közrebocsátási iratból ismeretessé vált, hogy a fenoxi-fenoxi-alkánkarbonsavak és származékaik jó hatást rejtenek ki szelektív herbicidként füszerű gyomokra. Különösen az (I> képletű 2-[4-(2',4'-diklór-fenoxi)-fenoxi]-propionsav metil-észter alkalmazható előnyösen hélazab, tyúkhúr, perjefű és egyéb gyomok kipusztítására.
Azt tapasztaltuk, hogy a 2-(44 2'-Jdór-4'-bróm-fenoxi)-feno.xij-propionsav és származékai az (I) képletű vcgyülethez képest lényegesen jobb herbicid hatékonysággal rendelkeznek és nagyobb biztonsággal alkalmazhatók.
A találmány szerinti kompozíció valamely (II) általápos képletű fenoxi-fenoxj-alkáakarbonsav származékot tartalmaz. A (II) képletben:
— R hidroxil-. 110 szénatomos alkoxi-, 1—6 szénatomos alkil-tio-, 2—4 szénatomos alkenil-oxi-, ciklohexil-oxi-. ciklopentil-oxi-csoport, továbbá adott esetben egy vagy két halogénatonunal helyettesített — fenoxi-, fenil-tio-, benzil-οχϊ-, benzil-tio-, vagy —O—Kát.-csoport — Kát. valamely szervetlen Vagy szerves bázis kationja — lehet.
A (Π) általános képletű vegyületek közül a rövidszénláncú aliCJs alkoholokkal képzett észterek (R = 1—6 szénatomos alkoxicsoport) és a szabad sav sói (R = O—kát.) a legelőnyösebbek. Kationként szervetlen bázisok kationjai, így nátrium-, kálium-, ’/i kalcium-, vagy ammóniumion; vagy szerves bázisok kationjai, így a ILN+ CH2CH2OH, h3n+ — CHj, H3N + - C2H5.
H2N+(CH3)2, H2N+(CH3)C4H9(n), HN+(CH2C1LOH)3, 5 NH +(C2HS)3 vagy a piridiniumkation jön számításba.
A (II) általános képletű vegyületeket az analóg vegyülitek előállítására ismert eljárással készí tjük. Az észtert pél dául úgy állítjuk elő, hogy a 4-(2'-klór-4'-bróm)-fenoxi-fenolt valamely α-halogén-propionsav-észterrel valami!0 lyen savmegkötőszer — például nátrium-karbonát, kaaum-karbonát vagy trietil-amin — jelenlétében reagaltatjuk. Az előbbi eljárás változataként úgy is előállíthatjuk a vegyületet, hogy először a fenoxi-fenolt a megfelelő bázissal fenoláttá alakítjuk át, majd a fenolátot reagál tatjuk az 15 a-halogén-propionsav-észicrrel. Mindkét reakciót előnyösen valamely inért szerves oldószerben, a szobahőmérséklet és az alkalmazott oldószer forráspontja közötti hőmérsékleten játszatjuk le. Megfelelő szerves oldószer az accton, kloroform, benzol vagy toluol. A reakciót közclebb20 ről a csatolt .A” reakcióvázlaton mutatjuk be.
Az előállított észterek ismert módon a megfelelő szabad savvá elszappanosíthatók, a szabad sav pedig haiogenezőszerrel — például, foszfor-pentaklorid, foszfor-oxi-klorid, vagy SOC12 segítségével — savhalogeniddé, a savhaioge25 nid pedig savmegkötőszer jelenlétében alkohollal vagy merkaptánnal egy másik észterré vagy tioészterré alakítható át. A szabad savak szervetlen vagy szerves bázissal sókká (R = O—Kát.) alakíthatók át. Ezek a reakciók általában ismertek. A reakciókat közelebbről ismertetjük a kivi30 teli példákban.
A (11) általános képletű vegyületek szintéziséhez kiindulási anyagként alkalmazott 4-(2'-klór-4'-bróm)-fenoxi-fenolt például úgy állítjuk elő, hogy o-klór-fenolt 4-helyzetben brómozzuk, a kapott 2-klór-4-bróm-fenolt p-nitro-klór-benzollal reagáltatjuk és a kapott 4-(2'-klór-4'-bróm-fenoxi)-nitro-benzolt redukáljuk és a kívánt 4-(2'-klór-4'-fenoxi)-fenollá alakítjuk át forralással.
A találmány tárgyát képező herbicid kompozíció tehát valamely (II) általános képletű vegyületet, valamint formáláshoz használt segédanyagokat és inért anyagokat tartalmaz. A (11) általános képletű vegyületek mind kikelés előtti, mind kikelés utáni növénykezelés során hatékonyak és a Gramineák (füvek) növénytani családhoz tartozó gyomokat kipusztítják. Különösen hatásosak a következő gyomfajtákra: hélazab (Avena Fatua, Avena ludoviciana), ecsetpázsit (Alopecurus myosuroides), vadmuhar (Setaria faberii, Setaria lutescens, Setaria viridis), tyúkhúr (Echinochloa crus-galli), ujjas muhar (Digitaria sanguinalis) és perje (Lolium multiforum). A két csíralevelű kultúrnövényeket. így például a hüvelyeseket (bab, borsó), gyapotot, cukorrépát, főzelékkultúrákat és más haszonnövényeket, továbbá bizonyos fűszerü kultúrnövényeket, így az árpát és búzát a (II) általános képletű vegyület meglepő módon nem károsítja.
A kompozíciók általában 2—95 súly„-nyi mennyiségben tartalmazzák a (II) általános képletű fenoxi-fenoxi-alkán-karbonsav-származékokat. A herbicid kompozíció például nedvesíthető por, emulgeálható koncentrátum, permetezhető oldat, porozószer vagy granulátum lehet.
A nedvesíthető porok vízben egyenletesen diszpergálható készítmények, amelyek a hatóanyagon kívül hígítószert, vagy inért anyagot, továbbá nedvesítőszert tartalmaznak. Nedvesítőszer például polietoxilezett alkil-fenol, polietoxilezett oleil- vagy sztearil-amid. Diszpergálószer lehet például ligninszulfonsav-nátriumsó, 2,2'-dinaftil-metán-6,6'-diszulfonsav-nátriumsó. > dibutil-naftalinszulfonsav-nátriumsó vagy oleil-metil-taurinsav-nátriumsó.
Az emulgeálható koncentrátumokat úgy állítjuk elő, hogy a hatóanyagot valamilyen szerves oldószerben, így például butanolban, ciklohexanonban, dimetil-formamidban, xilolban vagy más magas forráspontú aromás vegyületekben feloldjuk. Vízzel jól elegyedő emulzió előállítása céljából nemionos emulgeátorokat és/vagy dodecil-benzol-szulfonsav-kalciumsót adunk az oldathoz. Nemionos emulgeátorként használhatunk például zsíralkohol-poliglikol-étert, alkil-fenolt vagy szintetikus alkoholokat ; zsirsav-poliglikol-észtert, polietilén-glikolt és polipropilén-glikolt. Az alkalmazott emuigeátorok száma legfeljebb 4 lehet.
A porozószereket úgy állítjuk elő, hogy a hatóanyagot finomeloszlású szilárd anyaggal - igy például talkummal, természetes anyagokkal, így kaolinnal, bentonittal, pirofillittel vagy diatomafölddel - együtt megőröljük.
Az aeroszol palackban forgalomba hozható permetezhető oldatok a hatóanyagon kívül szerves oldószert, valamint hajtóanyagként fluorozott és klórozott szénhidrogének keverékét tartalmazzák.
A granulátumot úgy állítjuk elő, hogy a hatóanyagot adszorpcióra alkalmas granulált inért anyagra porlasztjuk vagy a hatóanyag-koncentrátumot ragasztószerrel, például poli(vinil-alkohol)-lal, poliakrilsav-nátriumsóval vagy ásványolajokkal vivőanyagok — így homok, kaolint vagy granulált inért anyagok — felületére hordjuk fel. A hatóanyagokból a herbicid szerek a műtrágya granulátumok előállításánál szokásos módon, kívánt esetben a műtrágyával keverve is előállíthatók.
A herbicid kompozícióban a hatóanyagok koncentrációja 0,5—95 s% lehet. A nedvesíthető porok hatóanyagkoncentrációja 10—95 s% között változik, a fennmaradó 5—90 s/ó a fent említett formálásra alkalmazott adalékanyagokból áll. Az emulgeálható koncentrátumok hatóanyag-koncentrációja 10—80 s%. A porkészítmények többnyire 5—20 s% hatóanyagot, permetezhető oldatok pedig 2—10 s% hatóanyagot tartalmaznak. A granulátumok hatóanyag-tartalma részben attól függ, hogy a hatóanyag folyékony vagy szilárd alakban van-e jelen és milyen granuláló segédanyagot vagy töltőanyagot alkalmazunk a granulálásnál.
Alkalmazás előtt a kereskedelmi forgalomba hozott koncentrátumokat adott esetben szokásos módon felhígítjuk. Nedvesíthető porok és emulgeálható koncentrátumok esetében vízzel hígítunk. A poralakú és granulált készítmények valamint a permetezhető oldatok felhasználás előtt további inért anyagokkal már nem hígíthatok. A hőmérséklettől, a környezet nedvességtartalmától és egyéb tényezőktől függően változik az alkalmazott adag mennyisége.
Pékiák kompozíciók előállítására:
A) Példa
Vízben könnyen diszpergálható, nedvesíthető porkészítményt állítunk elő az alábbi anyagok összekeverése és őrlése útján:
súlyrész 4-(2-klór-4-bróm-fenoxi)-a-fenoxi-propionsav (hatóanyag) súlyrész kaolintartalmú kvarc (inért anyag) súlyrész ligninszulfonsav-káliumsó súlyrész oleil-metil-taurinsav-nátriumso (nedvesítőés diszpergálószer)
B) Példa
Gyomirtásra jól felhasználható porozószert állítunk elő az alábbi komponensek összekeverése és kalapácsosmalomban végzett őrlése útján:
súlyrész 4-(2-klór-4-bróm-fenoxi)-a-fenoxi-propionsav (hatóanyag) súlyrész talkum (inért anyag)
C) Példa
Emulgeálható koncentrátumot állítunk elő a következő komponensek felhasználásával:
súlyrész 4-(2-klór-4-bróm-fenoxi)-ot-fenoxi-propionsav (hatóanyag) súlyrész ciklohexanon (oldószer) súlyrész 10 mól etilén-oxiddal etoxilezett nonil-fenoi (emulgeálószer)
D) Példa
Emulgeálható koncentrátumot állítunk elő a következő komponensek felhasználásával:
súlyrész 4-(2-klór-4-bróm-fenoxíl)-a-fenoxi-propionsav (hatóanyag) súlyrész ciklohexanon súlyrész xilol súlyrész 40 mól etilén-oxiddal etoxilezett ricinusolaj-poliglikoléter súlyrész dodecil-benzol-szulfonsav-kalciumsó és. nemionos emuigeátorok keveréke
E) Példa
Granulátumot készítünk az alábbi komponensek felhasználásával :
súly rész 4-(2-klór-4-bróm-fenoxi)-a-fenoxi-propionsav (hatóanyag) súlyrész kvarchomok
4.5 súlyrész szilikagél
2.5 súlyrész dodecil-benzol-szulfonsav-kalciumsó és nemionos emulgeátorok keveréke.
Példák a hatóanyagok előállítására 5
1. példa
a) 4-(2'-kiór-4'-bróm-fenoxi)-a-fenoxi-propionsav-metil-észter
Visszafolyató hűtővel, csepegtető tölcsérrel és hőmérővel felszerelt 1 literes négynyakú lombikba 160 g (0,534 10 mól) 4-(2'-klór-4'-bróm)-fenoxi-fenolt 500 ml vízmentes acetonban oldunk és az oldathoz keverés közben kisebb részletekben 74 g (0,535 mól) vízmentes kálum-karbonátot adunk. A reakcióelegyhez.további keverés közben 89,5 g (0,535 mól) α-bróm-propionsav-meiil-észtert csepegte- Ϊ5 tünk, a csepegtetés befejezése után a hőmérsékletet az aceton enyhe forrásáig (60- -63 :C) emeljük, végül ezen a hőmérsékleten 12 óra hosszait továbbkeverjük.
Lehűtés után a kivált sókat szűrjük és acetonnal mossuk. Az egyesített szőriéiből az oldószert rotációs bepárlóban ledesztilláljuk, a visszamaradt olajat 500 ml pefroléterben (forráspont 60—90 ’C) oldjuk és az oldatot 3x 150—150 ml 1 n nátrium-hidroxiddal kirázzuk, hogy az esetleg jelenlevő reagálatlan fenolt eltávolítsuk. Ezután a terméket — többször, kisebb részletekben adagolt — vízzel semlegesre mossuk. Nátrium-szulfát feletti szárítás után a petrolétert ledesztilláljuk, a nyers észtert pedig körülbelül 0,4 torr nyomáson frakcionáljuk. Forráspont: 195 -198 C/0,4 torr.
A 168 g (81,4%) súlyú termék sárgászöld, átlátszó olaj (ni]7 — 1,5830). amely gyorsan színtelen kristályos anyaggá alakul. Olvadáspont: 48—49 C.
A fentiekkel analóg módon a megfelelő a-propionsav-aik lészterekből kiindulva a 4-(2'-klór-4'-bróm-fenoxi)-α-f :noxi-propionsav következő észtereit állítjuk elő (a /„-i.s mennyiségeket s%-ban adtuk meg):
1 b) etil-észter: forrpont 0,02 Hgmm nyomáson 185- 188 C, ng= 1,5696
1 C) izopropil-észter: fór pont 0,02 Hgmm nyomáson 185—190 C, ng-= 1,5583
1 d) n-butil-észter: forrpont 0,02 Hgmm nyomáson 186—187 C, ng5 = 1,5590
1 e) izobutil-észter: forrpont 0,1 Hgmm nyomáson 210—212 °C, ntf = 1,5561
1 0 szek-butil-észter: forrpont 0,04 Hgg nyomáson 193 C, ηβ5 = 1,5560
1 g) n-amil-észter: forrpont 0,05 Hgmm nyomáson 210—213 C, ngs = 1,5602
1 h) n-hexil-észter: forrpont 0,05 Hgmm nyomáson 211—214 ’C, Πβ· = 1,5543
1 i) n-propil-észter: forrpont 0,1 Hgmm nyomáson 191—193 nC, ng5 = 1,5692
l k) ciklopentil-észter: elemanalízis: olaj, Πβ5 = 1,5720 számított: C 54,63%, H 4,58% talált: C 54,3%, H 4,6%
1 1) ciklohexil-észter: elemanalízis: olaj, ng5 = 1,5700 számított: C 55,59%, H 4,88% talált: C 55,7%, H 4,8%
1 m) allil-észter: elemanalízis: olaj, Πβ5 = 1,5755 számított: C 52,51%, H 3,92% talált: C 52,1%, H 4,0%
1 n) benzil-észter: elemanalízis: olaj, ηβ5 = 1,5941 számított: C 57,25%, H 3,93% talált: C 57,0%, H 4,2%
1 o) benzil-tio-észter: elemanalízis: olaj, ηβ5 = 1,6178 számított: C 55,30%, H 3,80% talált: C 55,6%, H 4,0%
1 P) etil-tio-észter: elemanalízis: olaj, np5 = 1,5955 számított: C 49,11%, H 3,88% talált: C 49,3%, H 4,1%
1 q) fenil-észter: elemanalízis: olaj, ηβ5 = 1,5940 számított: C 56,34%, H 3,60% talált: C 56,1%, H 3,8%
1 r) p-klór-fenil-észter elemanalizis: olaj, ηβ5 = 1,5955 számított: C 52,31%, H 3,13% talált: C 52,1%, H 3,3%
1 s) fenil-tio-észter: elemanalízis: olaj, ηβ5 = 1,6215 számított: C 54,39 %, H 3,48% talált: C 54,1%, H 3,6%
1 t) p-klór-fenil-tio-észter: elemanalízis: olaj,nij5 = 1,6245 számított : C 50,62%, H 3,03% talált: C 50,8%, H 3,2%
2. példa
4-(2'-klór4'-bróm-fenoxi)-a-fenoxi-propionsav g (0,052 mól; 1. példa szerinti metil-észtert keverés közben 2,2 g (0.055 mól) nátrium-híd roxid 100 ml vízben készített oldatába becsepegtetünk. A reakcióelegy gyengén 5 felmelegszik és néhány perc leforgása alatt átlátszó oldat képződik. A hőmérsékletet azután 80 C-ra felemeljük és a reakcióelegyet ezen a hőmérsékleten még 30 percig keverjük. Szobahőmérsékletre való lehűtés után a reakcióelegy pH-ját 2 n sósavval 1—2-re állítjuk be és a részben olajo- 10 san kiváló nyers vasat 150 ml diklór-metánban felvesszük. A vizes fázist választó tölcsérben elválasztjuk és a diklórmetános oldatot 2x50—50 ml vízzel mossuk, nátriumszulfát felett szárítjuk és az oldószer ledesztillalása után a kristályos maradékot ciklohexánbol kétszer át kristályosít- 15 juk.
A hozam 16 g (82,8%) színtelen kristályok, olvadáspont 117—118 °C.
A kapott savat bázisokkal reagáltatjuk és így a követke-
ző sókat állítjuk elő: 20
2 b) Na-* -só op.: 135 ’C (bomlik)
2 c) K+-só op.: 120—122 °C
2 d) NH4+-só op.: 129—133 °C
2 e) +NH3—C2H5-só op.: 148—149 °C 25
ch3 2 f) +NH< -só op.: 118-120 °C
CH3
g) +NH3—CH2CH2OH-só op.: 119 C
Hatástani vizsgálatok
I. példa
Agyagos talajjal megtöltött cserepekbe tűszerű gyomok magvait ültettük és a cserepeket üvegházban tartottuk, 35 amíg a növények csírázása és kikelése megkezdődött. A 3—4 levelet tartalmazó növényeket olyan vízben szuszpendált porkészítményekkel permeteztük be, amelyek a (II) általános képletű vegyületeket tartalmazták. A porkészítmények összetétele az A) példában megadotí volt, csak 40 hatóanyagként különféle, az I. táblázatban feltüntetett (II) általános kepietű vegyületeket tartalmaztak. Az eredményeket minden esetben 4 hét elteltével értékeltük ki az alábbi módszer alapján:
Értékelési szár· A pusztulás mértéke, %
Gyomok Kultúrnövények
1 100 0
T 97,5 < 100 > 0- 2,5
3 95,0- < 97,5 .. 2,5- 5,0
4 90,0— < 95,0 5.0 - 10,0
5 85,0—- 90,0 '· 10,0— 15,0
6 75,0—< 85,0 . 15,0— 25,0
7 65,0—< 75,0 >25,0— 35,0
8 32,5—< 65, >35,0— 67,5
9 0—< 32,5 >67,5—100
A kísérleti eredményeket az I. táblázatban ismertetjük. A táblázat eredményei azt bizonyítják, hogy a vizsgált vegyületek sokkal jobb hatást fejtenek ki a felsorolt fűszerű gyomokra, mint az (I) képletű összehasonlító anyag. KüliM nősen feltűnő, a vegyületek ecsetpázsitra (Alopecurus) gyakorolt jobb hatása.
A találmány szerinti kompozíciókból illetve ezek hatóanyagából már 0,15—0,62 kg/ha adag megfelelő ahhoz, hogy az ecsetpázsit fejlődése megállítható legyen. Ezzel szemben az összehasonlító anyagból 2,5 kg/ha szükséges. Az előbbivel hasonló kísérletben kultúrnövényeket az előbbivel analóg módon, ugyanazon készítményekkel kezeltünk. 2,5 kg/ha adag mellett a hatóanyag a következő kultúrnövényeket nem károsítja; cukorrépa, paraj, napraforgó, fejessaláta, repce, káposzta, földimogyoró, szója, lucerna, borsó, lóbab, len, gyapot, paradicsom, dohány, zeller, murokrépa és bokorbab.
í. táblázat
A (II) általános képletű vegyületek hatása fűszerű gyomokra kikelésük után;
cserepes kísérlet; üvegházban
Példa szerinti kg/ha ható- anyag Alo- Pecurus Digi- Echino- Setaria Loll- iim
taria chloa
1 a 2,5 1 1 1 1 l
0,62 1 1 > 1 3
0,15 3 6 2 ? 5
1 d 2,5 1 1 1 1 2
0,62 2 1 1 1 4
0,15 3 6 2 2 6
1 b 2,5 1 1 1 1 1
0,62 f 1 1 1 2
0.15 6 σ i 1 1 6
1 c 2,5 1 1 1 I •3
0,62 3 4 1 1 4
0,15. 6 7 1 3 5
(I) képle-· 2,5' 4 1 2 1 3
tű össze- 0,62 7 3 3 2 5
hasonlí- 0,15 8 -J 8 4 4 7
tó anyag
II. példa
Kikelés utáni kísérletben, szabadföldi kísérletben természetes időjárási feltételeknek kitett hélazab és búza esetében megállapítható, hogy az 1 a) példában megadott találmány szerinti hatóanyag a II. táblázat szerint sokkal jobb hatást fejt ki a hélazabra, mint az (I) képletű összehasonlító anyag. Az alkalmazott készítmény mindkét esetben 36 s% hatóanyagot tartalmazó, a D) példa szerinti emulziós koncentrátúm volt. Azún. Probit-eljárással (vö. Bliss, Annals of Applied Biology, 22,1935) 90%-os hatásfokra meghatározott adagmennyiségek egyértelműen mutatják a találmány szerinti kompozíció hatóanyaga és az összehasonlító anyag közötti különbséget. A növények 2 stádiumában alkátóazyít’ff fa) példában használt hatóanyagból csak fele volt szükség, mint az összehasonlító anyagból, a búzát egyik hatóanyag sem károsítja.
A 4 értékelési szám átlagában még elfogadható gyomirtó illetve kultúrnövényeket alig károsító hatásra, utal (vö.
Bölle, Nachrichtenbiatt des Éteutschen Pflanzénsclíutzdienstes 16. 1964,92—94.). 65
1. stádium: 3—4 leveles állapot, kezdődő bokrosodással,
2. stádium: fő bokrosodási állapot a bokrosodás befejeztél g.
II. táblázat
A vegyület hatása hélazabra gabonában (becslés)
Kikelés utáni kezelés két különböző fejlődési stádiumban lévő kísérleti növénnyel: a kísérletet cserepekben szabadföldön végeztük. Az értékelés 4 hét elteltével történt.
Példa szerinti hatóanyag kg/ha Avena fatua Tavaszi búza
1 stádium 2 1 stádium 2
1 a 0,9 3 3 2 2
0,45 4 4 1 1
0,225 5 6 1 1
0,112 6 7 1 1
Az (I) 0,9 3 5 1 1 .
képletű 0,45 5 5 1 1
összeha- 0,225 8 7 1 1
sonlító 0,112 9 8 1 1
anyag
A grafikus úton meghatározott adag 90%-os hatásfokhoz (kg/ha):
a) példa hatóanyaga 0,34 ( , ,, 0,45
I. összehasonlító 0,55 1 stádmm 0,82 2 stadlun) anyag
III. példa
Az előbbivel azonos feltételek mellett hélazab kipusztítására végzett kísérlet cukorrépában azt mutatja, hogy — különösen későbbi kezelés esetén — a találmány szerinti hatóanyag teljes hatását kifejti, míg az összehasonlító anyag a hélazabot ugyan károsítja, de teljesen kipusztítani nem képes.
III. táblázat
Hatás hélazabra és cukorrépára
Kikelés utáni kezelés két különböző fejlődési stádiumban, 20 x 24 x 22-cm-es edények, szabadföldi kísértet· Az értékelés 4 hét elteltével törtéaL·
Példa szerinti hatóanyag kg/ha Avena fatua károsodása %-ban becslés súly szerint 3’leveles állapot Cukorrépa becslés rá, leveles állapot
1 a (I) képletű összehasonlí- 0,9 1 100 2
tó anyag 0,9 2 99 2
kezdődő bokrosodás 4 leveles állapot
1 a ,0,9 3—4 96 2
(I) , képletű
összehasonlí-
tó anyag 0,9 5 79 2
IV. példa
Az előbbivel hasonló feltételek mellett nyári kísérletet végeztünk oly módon, hogy az 1 a) példában megadott vegyület hatását az (I) képletű összehasonlító anyaggal hasonlítottuk össze. Mindkét anyagot a D) példa szerinti emulziós koncentrátum alakjában formáltuk (vö. IV. táblázat). Az 1 a) példában megadott vegyület hatása két hélazab-fajtára (Avéna fatua és Avena ludoviciana) sokkal jobb, mint az összehasonlító anyagé. A különbség még szembetűnőbb ecsetpázsit (Alopecurus) kipusztításánál, amelyik az 1 a) példában megadott vegyületre jól reagál, az (I) képletű összehasonlító anyagra azonban kevésbé. A kísérlet során az árpa és a búza nem károsodott.
IV. táblázat
Hatás hélazab-fajtákra és ecsetpázsitra gabonában Kikelés utáni kellős (becsült értékek); cserepes kísérlet szabadföldön
Példa szerinti hatóanyag kg/ha Avena fatua Avena Aló- Tava- Tava-
ludo- pecu- szí SZÍ árpa
vici- ana rus myos. búza
1 a ö,9 5 4 1 1 1
0,45 6 . 5 3 1 1
0.225 7 6 5 1 1
(I) képle-0,9 6 6 4 1 1
tű össze-0,45 8 7 6 1 1
hasonlí- 0,225 8 7 8 1 1
tó anyag
V. példa
Üvegházi kísérletet végeztünk qly módon, hogy a találmány szerinti vegyületeket közvetlenül a, növények elvetése után a talajfelüíetre permeteztük. Az V. táblázatban megadjuk a kikelés előtti kezelés eredményeit az 1 a) példában alkalmazott és az (I) képletű összehasonlító anyagra. A többlethatás az 1 a) példában alkalmazott vegyületnél mutatkozik. Ugyanazzal az adaggal kezelt két sziklevelű kultúrnövények (I. példával azonos fajták) nem károsodnak.
Hasonló eredményekhez jutottunk az 1 b), 1 c) és ld) példában megadott vegyületekkel.
V. táblázat
Hatás fűszerű gyomokra kikelés előtti eljárással (becsült értékek)
Cserepes kísérlet, üvegházban
Példa szerinti hatóanyag kg/ha Digitaria Echinochloa Lolium Setaria
1 a 1,25 2 2 3 4
0,62 4 3 6 6
(I) képletű 1,25 4 3 5 6
összehasonlító 0,62 7 4 6 8
anyag
VII. táblázat
Kikelés utáni kísérlet üvegházban
Hatás hélazabra 4 héttel a kezelés után
Adag 0,31 kg/ha hatóanyag
Példa száma Értékelés
VI. példa
Szabadföldi kísérletben az 1 a) példában alkalmazott találmány szerinti hatóanyagot az A) példában leírt 36 s%-os permetezhető készítmény alakjában hélazab kultúrára (természetes fertőzöttség) permeteztük, miután a levelek 3—4 leveles állapotra fejlődtek.
A készítménytől és az adagolástól függően három parcellát különböző hatóanyag-koncentrációk mellett 600 liter/ha adaggal kezeltünk. Az átlagértékeket az 1. táblázatban ismertetjük. A szokásos vizuális becslést kiegészítve a kísérlet végén az a m2 parcella-területre eső kikelt' gyomok számát megszámoljuk és ebből a hatásfokot kiszámítjuk. Az állomány a kezeletlen parcellán 400—-500 fiirt m’-enként. vagyis a fertőzöttség mértéke igen erős.
A kiértékelés azt mutatja, hogy az összehasonlító anyag hatása 0,90 kg/ha adag mellett nem kielégítő, ezzel szemben a találmány szerinti hatóanyag 0.72—0.90 kg/ha adagban a hélazabót kielégítő illetve jó hatásfokkal kipusztította.
VI. táblázat
Szabadföldi kísértet hélazabbal, kikelés utáni kezelés adag kg/ha hatóanyag
Hatóanyag adag kg/ha Kiértékelés 5 héttel a kezelés után Hatásfok %-ban (fürtök megszámolása alapján)
l a 0,54 7 '79,0
0,72 5 90,0
0,90 3 97,4
(I) képletű össze- 0,54 8 50,7
hasonlító anyag 0,72 7 59,9
0.90 6 65.2
A kétfé^ hatóanyaggal elért hatások közötti eltérés még jobban mutatkozik akkor, hogyha a 90% hatásfok értékeket a II. példában említett Probjt-féle eljárással meghatározzuk (grafikus kiértékelés).
a) anyag nedvesítőszer nélkül 0,68 kg/ha hatóanyag (1) képletű nedvesítőszer nélkül 2,7 kg/ha hatóanyag összehasonlító anyag
Ezek az értékek azt jelzik, hogy az 1 a) anyagból csak körülbelül % adag szükséges az összehasonlító anyaghoz képest.
VH. példa
Üvegházi kísérletben több találmány szerinti vegyület alkalmazásával hélazabot kikelés után bepermeteztünk.
A hatóanyagokat emulziós koncentrátum alakjában formáltuk, a D) példában ismertetett módon. A kezelés után héttel a VII. táblázatban megadott eredményeket kaptuk: Ebből megállapítható, hogy az összes kompozíció viszonylag alacsony adag mellett kedvező hatást fejt ki.
a)- l
b)1 le)1
d)1
e)2
VIII. példa
Több találmány szerinti vegyületet diszpergálható por alakjában készítménnyé formáltunk az A) példában ismertetett módon, és a készítménnyel tyúkhúrt 3—4 leveles állapotban bepermeteztünk. A VIII. táblázatban megadott eredmények azt jelzik, hogy az összes vegyület jó, illetve igen jó hatást fejt ki.
VIII. táblázat
Kikelés utáni kísérlet üvegházban, Hatás tyúkhúrra 4 héttel a kezelés után Adag 0,31 kg/ha hatóanyag
Példa száma Értékelés
............ ............ — -' - .................'........· írt·»*.·· le)1
b)3
c)1
d)1
2e)4
IX. példa
Herbicid hatás kinövés előtti kezelés esetén
Perjefű magokat cserepekben elültettünk, és az A) példában ismertetett összetételű — de különböző, a IX. táblázatban megadott hatóanyagot tartalmazó — nedvesíthető porkészítmény alkalmazásával bepermeteztük a cserepekben elhelyezett föld felületét. A hatóanyagot 3 kg/ha mennyiségbe»! alkalmaztuk. Ezután a cserepeket két hétig üvegházban tartottuk, majd ai kezelés-eredményét kiértékeltük. AIX. táblázatban bemutatott adatok a vizsgált vegyületek kedvező herbicid hatását jelzik.
IX. táblázat
Példa száma Értékelés te----T-----TT~--------------a t)1
s)1
1)1
k)1
P)1
I q)1
r)1
m)1
X. példa
Herbicid hatás kinövés utáni kezelés esetén
Különféle fűmagvakat cserepekben elültettünk,1 és a repeket üvegházban tartottuk. Az elültetés tOi 3 MAd
F példa bepermeteztük a növényeket az A) példában ismertetett összetételű—de különféle, a X. táblázatban megadott hatóanyagot tartalmazó — nedvesíthető porkészítmény alkalmazásával. A hatóanyagot 3 kg/ha mennyiségben alkalmaztuk. További 2 hétig tartottuk a növényeket üvegházban, majd kiértékeltük a kezelés hatékonyságát. Az eredményeket a X. táblázatban foglaltuk össze, perjefűre és hélazabra vonatkozólag.
súlyrész súlyrész súlyrész
5,5 súlyrész
5,5 súlyrész súlyrész hatóanyag (la példa szerinti) dimetil-formamid ciklohexanon dodecil-benzolszulfonsav-kálcium ricinus-olaj (40-szeresen etoxilezett) oleil-alkohol (8-szorosan etilezett)

Claims (2)

  1. Szabadalmi igénypontok
    X. táblázat
    Példa száma Értékelés Perjefű Hélazab l t) 3 4 1 s) 1 1 Π) ' 1 3 1 k) 1 3 I P) 3 4 I q) 3 4 1 r) 3 4 1 m) 3 3 XI. példa
    1. Herbicid kompozíció, azzal jellemezve, hogy hatóanyagként 0,5-60 súly% mennyiségben valamely (II) általános képletű — fenoxi-fenoxi-alkánkarbonsav-származé15 kot tartalmaz a képletben:
    R hidroxil-, 1—10 szénatomos alkoxi·, 1 6 szénato20
    1 súly% 1 a) példa szerinti hatóanyagot tartalmazó granulátum 20—25 kg/ha mennyiségével (megfelel 0,2—0,25 kg/ha hatóanyagnak) rizsföldet kezeltünk, néhány nappal az ültetés után, olyan módon, hogy a granulátumot a parcellákon álló vízbe szórtuk. A tyúkhúr (Echinochloa crusgalli) — amely a rizsföldek gyakori gyomnövénye — 90—95%-ban megsemmisült, míg a rizs nem károsodott.
    XII. példa
    Rizstáblán a kultúrnövények kiültetése után néhány nappal az Echinochloa crus-galli (tyúkhúr) nagy mértékben elszaporodott. A találmány szerinti hatóanyag metilészterét, 0,5% hatóanyagot tartalmazó granulátum formájában alkalmaztuk, amely során a granulátumot a parcellák álló vizébe szórtuk. A granulátum felhasznált mennyisége 40—50 kg/ha. A kezelést követő 3 hét múlva a gyomok teljesen kipusztultak, míg a kultúrnövények nem károsodtak.
    mos aikil-tic-. 2 4 szénatomos alkenil-oxi-, ciklohexil-oxi-. ciklopentil-oxi-csoport, továbbá — adott esetben egy vagy két halogénatommal helyettesített — fenoxi- vagy fenil-tio, benzil-οχι-, benzil-tio- vagy —O—Kát.-csoport; az utóbbi csoportban Kát. valamely szervetlen vagy szerves bázis kationja — az alábbi kiszerelési segédanyagok lég alább egyikének a kíséretében:
    a) felületaktív anyagok, előnyösen ligninszulfonsav-káliumsó, oleil-metil-taurinsav-nátriumsó, etfexilezett nonil-fenol, ricinusolaj-poliglikoléter, oleil-alkohol-poliglikoléter vagy dodecil-benzolszulfonsav-kálciumsó;
    , b) oldószerek, előnyösen ciklohexanon, xilol vagy izoforon;
    c) inért töltőanyagok, előnyösen kvarc, talkum vagy diatomaföld; valamint
    d) kötőanyagok, mint a poli(vinil-alkohol) vagy ásványolaj.
  2. 2. Eljárás a (II) általános képletű fenoxi-fenoxi-alkánsav-származékok előállítására — a képletben a szubsztituensek jelentése az 1. igénypontban leírtakkal megegyezik —, azzal jellemezve, hogy 4-(2'-klór-4'-bróm)-fenoxi-fenolt α-halogén-propionsavval vagy valamilyen alacsony molekulasúlyú α-halogén-propionsav észterrel — célszerűen a-bróm-propionsav-metil-észterrel — savmegkötőszer — célszerűen alkálifém-karbonát yagy tercier-amin — jelenlétében 50—180 °C közötti hőmérsékleten reagáltatunk, majd — kívánt esetben — az így kapott karbonsavat észterezzük és adott esetben sóvá alakítjuk; illetve az így kapott észtert hidrolizáljuk vagy átészterezzük.
    Egy rajzlappal
    A budisért felel· a Ktagazdaaiji te A* KUnysWlfft jjpMt—rftj·
    82 650166-42 Alföldi Nyomda, ΜΜβΜ — Flllitl « IMtf: Mvta vizgMó (I)
HU77HO1951A 1976-01-16 1977-01-12 Herbicide compositions containing 2-square bracket 4-bracket-2-comma above-chloro-4-comma above-bromo-pfenoxy-bracket closed-phenoxy-square bracket closed-propionic acid derivatives as active agents,and process for producing the active agents HU177327B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE2601548A DE2601548C2 (de) 1976-01-16 1976-01-16 2-[4-(2'-Chlor-4'-bromphenoxy)-phenoxy]-propionsäure und Derivate sowie diese enthaltende herbizide Mittel

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU177327B true HU177327B (en) 1981-09-28

Family

ID=5967611

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU77HO1951A HU177327B (en) 1976-01-16 1977-01-12 Herbicide compositions containing 2-square bracket 4-bracket-2-comma above-chloro-4-comma above-bromo-pfenoxy-bracket closed-phenoxy-square bracket closed-propionic acid derivatives as active agents,and process for producing the active agents

Country Status (31)

Country Link
US (1) US4370489A (hu)
JP (1) JPS5289628A (hu)
AT (1) AT353547B (hu)
AU (1) AU508383B2 (hu)
BE (1) BE850450A (hu)
BG (1) BG27721A3 (hu)
BR (1) BR7700144A (hu)
CA (1) CA1093576A (hu)
CS (1) CS193081B2 (hu)
DD (1) DD130092A5 (hu)
DE (1) DE2601548C2 (hu)
DK (1) DK14777A (hu)
EG (1) EG13579A (hu)
ES (1) ES454915A1 (hu)
FR (1) FR2338243A1 (hu)
GB (1) GB1561462A (hu)
GR (1) GR61410B (hu)
HU (1) HU177327B (hu)
IE (1) IE44212B1 (hu)
IT (1) IT1113751B (hu)
LU (1) LU76578A1 (hu)
NL (1) NL7700213A (hu)
NZ (1) NZ183080A (hu)
OA (1) OA05545A (hu)
PL (1) PL105490B1 (hu)
PT (1) PT66076B (hu)
RO (1) RO70687A (hu)
SU (1) SU638237A3 (hu)
TR (1) TR19583A (hu)
ZA (1) ZA77188B (hu)
ZM (1) ZM577A1 (hu)

Families Citing this family (28)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH650493A5 (en) * 1977-12-24 1985-07-31 Hoechst Ag D-(+)-alpha-phenoxypropionic acid derivatives
US4263040A (en) * 1978-02-18 1981-04-21 Kumiai Chemical Industry Co., Ltd. Phenoxyphenoxy unsaturated derivatives and herbicidal composition
DE2949681A1 (de) * 1979-12-11 1981-07-02 Hoechst Ag, 6230 Frankfurt Verfahren zur herstellung von optisch aktiven d-(phenoxy, bzw. benzyl)-phenoxypropionsaeuren und ihren alkalisalzen
DE2949728A1 (de) * 1979-12-11 1981-06-19 Hoechst Ag, 6230 Frankfurt Verfahren zur herstellung von optisch aktiven 2-phenoxypropionsaeuren
DE3246847A1 (de) * 1981-12-18 1983-06-30 Hokko Chemical Industry Co. Ltd., Tokyo 2-(substituiertes-phenoxy)-propionsaeurederivate, verfahren zur inhibierung des pflanzenwachstums und herbizide zusammensetzung
MA19709A1 (fr) * 1982-02-17 1983-10-01 Ciba Geigy Ag Application de derives de quinoleine a la protection des plantes cultivees .
DE3240694A1 (de) * 1982-11-04 1984-05-10 Hoechst Ag, 6230 Frankfurt Herbizide mittel
FR2544718B1 (fr) * 1983-04-21 1985-12-20 Hexachimie Diniflumate d'ester morpholinoethylique d'acide niflumique, preparation, utilisation en therapeutique comme analgesique et anti-inflammatoire
US4550192A (en) * 1983-09-01 1985-10-29 The Dow Chemical Company Fluorophenoxyphenoxypropionates and derivatives thereof
US4808750A (en) * 1983-09-01 1989-02-28 The Dow Chemical Company Fluorophenoxyphenoxypropionates and derivatives thereof
US4642338A (en) * 1983-09-01 1987-02-10 The Dow Chemical Company Fluorophenoxyphenoxypropionates and derivatives thereof
CN1008820B (zh) * 1985-05-10 1990-07-18 施林工业产权保护股份公司 17α-乙炔基-17β-羟基-18-甲基-4,15-雌甾二烯-3-酮的制备方法
US4786732A (en) * 1987-08-05 1988-11-22 The Dow Chemical Company Resolution of enantiomers of 2-(4-aryloxyphenoxy) propionic acids by liquid chromatography with a chiral eluent
US5012017A (en) * 1988-08-18 1991-04-30 Dowelanco Phenoxyphenoxypropionates, intermediates thereof and methods of preparation
EP1836894A1 (de) 2006-03-25 2007-09-26 Bayer CropScience GmbH Neue Sulfonamid-haltige feste Formulungen
EP1844654A1 (de) 2006-03-29 2007-10-17 Bayer CropScience GmbH Penetrationsförderer für agrochemische Wirkstoffe
DE102007013362A1 (de) 2007-03-16 2008-09-18 Bayer Cropscience Ag Penetrationsförderer für herbizide Wirkstoffe
WO2011076731A1 (de) 2009-12-23 2011-06-30 Bayer Cropscience Ag Flüssige formulierung von 2-iodo-n-[(4-methoxy-6-methyl-1,3,5-triazin-2-yl)carbamoyl] benzolsulfonamid
CA2827159A1 (en) 2011-02-15 2012-08-23 Ruth Meissner Synergistic combinations containing a dithiino-tetracarboxamide fungicide and a herbicide, safener or plant growth regulator
DE102011080007A1 (de) 2011-07-28 2012-09-13 Bayer Cropscience Ag Verwendung von Saatgutbehandlungs-Wirkstoffen aus den Gruppen der Conazole- und Triazol-Fungizide als Safener
DE102011080004A1 (de) 2011-07-28 2012-09-13 Bayer Cropscience Ag Verwendung von Saatgutbehandlungs-Wirkstoffen aus der Gruppe der Carbamat-Fungizide als Safener
DE102011080010A1 (de) 2011-07-28 2012-10-25 Bayer Cropscience Ag Verwendung von Saatgutbehandlungs-Wirkstoffen aus den Gruppen der Anilid- und Thiazol-Fungizide als Safener
DE102011080020A1 (de) 2011-07-28 2012-09-13 Bayer Cropscience Ag Verwendung von Saatgutbehandlungs-Wirkstoffen aus der Gruppe der Dicarboximid-Fungizide als Safener
DE102011079997A1 (de) 2011-07-28 2012-09-13 Bayer Corpscience Ag Verwendung von Saatgutbehandlungs-Wirkstoffen aus der Gruppe der Pyrazol-Insektizide als Safener
DE102011080001A1 (de) 2011-07-28 2012-10-25 Bayer Cropscience Ag Verwendung von Saatgutbehandlungs-Wirkstoffen aus der Gruppe der Carbamat-Insektizide als Safener
DE102011080016A1 (de) 2011-07-28 2012-10-25 Bayer Cropscience Ag Verwendung von Saatgutbehandlungs-Wirkstoffen aus der Gruppe der Strobilurin-Fungizide als Safener
DE102011079991A1 (de) 2011-07-28 2012-09-13 Bayer Crop Science Ag Verwendung von Saatgutbehandlungs-Wirkstoffen aus der Gruppe der Nicotinoid-Insektizide als Safener
JP6153619B2 (ja) 2012-10-19 2017-06-28 バイエル・クロップサイエンス・アクチェンゲゼルシャフト カルボキサミド誘導体を含む活性化合物の組み合わせ

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3721703A (en) * 1968-01-11 1973-03-20 Hoechst Ag Phenoxyalkane-carboxylic acids,salts and esters thereof
BE786644A (fr) * 1971-07-23 1973-01-24 Hoechst Ag Derives d'acides phenoxy-4 phenoxy-alcane-carboxyliques leur preparation et les medicaments qui en contiennent
DE2223894C3 (de) * 1972-05-17 1981-07-23 Hoechst Ag, 6000 Frankfurt Herbizide Mittel auf Basis von Phenoxycarbonsäurederivaten

Also Published As

Publication number Publication date
BR7700144A (pt) 1977-09-06
DD130092A5 (de) 1978-03-08
PL105490B1 (pl) 1979-10-31
RO70687A (ro) 1982-05-10
ZM577A1 (en) 1977-10-21
ATA14777A (de) 1979-04-15
IE44212B1 (en) 1981-09-09
BE850450A (fr) 1977-07-18
AU2134177A (en) 1978-07-20
PT66076B (en) 1978-08-03
NL7700213A (nl) 1977-07-19
EG13579A (en) 1981-12-31
DK14777A (da) 1977-07-17
AU508383B2 (en) 1980-03-20
DE2601548A1 (de) 1977-07-21
FR2338243A1 (fr) 1977-08-12
OA05545A (fr) 1981-04-30
CA1093576A (en) 1981-01-13
ES454915A1 (es) 1978-04-01
SU638237A3 (ru) 1978-12-15
JPS5289628A (en) 1977-07-27
AT353547B (de) 1979-11-26
GR61410B (en) 1978-11-11
IE44212L (en) 1977-07-16
DE2601548C2 (de) 1984-01-26
NZ183080A (en) 1978-04-03
TR19583A (tr) 1979-07-01
US4370489A (en) 1983-01-25
FR2338243B1 (hu) 1983-07-18
PT66076A (en) 1977-02-01
JPS61332B2 (hu) 1986-01-08
IT1113751B (it) 1986-01-20
LU76578A1 (hu) 1977-07-27
BG27721A3 (en) 1979-12-12
GB1561462A (en) 1980-02-20
CS193081B2 (en) 1979-09-17
ZA77188B (en) 1977-12-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU177327B (en) Herbicide compositions containing 2-square bracket 4-bracket-2-comma above-chloro-4-comma above-bromo-pfenoxy-bracket closed-phenoxy-square bracket closed-propionic acid derivatives as active agents,and process for producing the active agents
US4270948A (en) Herbicidal compound, herbicidal composition containing the same, and method of use thereof
US4391624A (en) Herbicidally active 2-substituted 5-phenoxyphenylphosphonic acid esters
JPS6230184B2 (hu)
JPS6310749A (ja) N−ベンジル2−(4−フルオル−3−トリフルオルメチルフエノキシ)ブタン酸アミド及びそれを含有する除草剤
DE2548231A1 (de) 1-(bis-trifluormethylphenyl)-2-oxo- pyrrolidin-4-carbonsaeurederivate, deren herstellung und verwendung als pflanzenwachstumsregulatoren und herbizide
HU183195B (en) Herbicide compositions containing new oxime ethers and oxime esters of diphenyl-ether derivatives as active substances and process for preparing the active substances
EP0205271B1 (en) N-(3-chloro-4-isopropylphenyl)carboxamides, process for producing them, and selective herbicides containing them
JPH05178844A (ja) 除草性化合物
CA1060225A (en) Herbicidal composition
KR850001330B1 (ko) 3, 5-비스(트리플루오로메틸)페녹시 카르복실산과 그 유도체
JP4391747B2 (ja) 殺虫剤および害虫防除法
JP2525199B2 (ja) シクロヘキサン誘導体およびそれを有効成分とする除草剤
US4069036A (en) N-haloacyl 4-spirocycloaliphatic oxazolidines
US4140520A (en) 3,5-Dichloropyridyl-2-oxy-phenoxy malonic acids and derivatives and herbicidal use thereof
KR860002107B1 (ko) α, α-디메틸페닐초산 아닐리드 유도체의 제조방법
US4640702A (en) 2-chloro-4-trifluoromethyl-thiazolecarbothioic acids useful as herbicidal safeners
US4334909A (en) N-(Alkoxymethyl)-2&#39;-nitro-6&#39;-substituted-2-haloacetanilides and their use as herbicides and plant growth regulants
HU186351B (en) Antidotal or herbicide-antidotal preparations containing substituted dithia-alkylidene-amino derivatives as actor
JPH0352862A (ja) 置換ピリジン誘導体、その製造法及び除草剤
US4596801A (en) 4H-3,1-benzoxazine derivatives, process for producing the same and agricultural or horticultural fungicide containing the same
IE44423B1 (en) Phenoxyphenoxy-alkane carboxylic acid derivatives, process for their preparation and compositions containing them
US4411686A (en) Dihalopropyl ester antidotes for acetanilide herbicides
US4650512A (en) Oxazolidone herbicides and methods of use
US4102673A (en) 1-Phenyl-hexyl ureas as herbicides

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee