HU176624B - Method for producing lamina structure with or without stiffening from thermosetting resin in low-pressure chamber - Google Patents
Method for producing lamina structure with or without stiffening from thermosetting resin in low-pressure chamber Download PDFInfo
- Publication number
- HU176624B HU176624B HU77TO1054A HUTO001054A HU176624B HU 176624 B HU176624 B HU 176624B HU 77TO1054 A HU77TO1054 A HU 77TO1054A HU TO001054 A HUTO001054 A HU TO001054A HU 176624 B HU176624 B HU 176624B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- layer
- spraying
- chamber
- mold
- pressure chamber
- Prior art date
Links
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B29—WORKING OF PLASTICS; WORKING OF SUBSTANCES IN A PLASTIC STATE IN GENERAL
- B29C—SHAPING OR JOINING OF PLASTICS; SHAPING OF MATERIAL IN A PLASTIC STATE, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; AFTER-TREATMENT OF THE SHAPED PRODUCTS, e.g. REPAIRING
- B29C41/00—Shaping by coating a mould, core or other substrate, i.e. by depositing material and stripping-off the shaped article; Apparatus therefor
- B29C41/34—Component parts, details or accessories; Auxiliary operations
- B29C41/50—Shaping under special conditions, e.g. vacuum
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B29—WORKING OF PLASTICS; WORKING OF SUBSTANCES IN A PLASTIC STATE IN GENERAL
- B29C—SHAPING OR JOINING OF PLASTICS; SHAPING OF MATERIAL IN A PLASTIC STATE, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; AFTER-TREATMENT OF THE SHAPED PRODUCTS, e.g. REPAIRING
- B29C41/00—Shaping by coating a mould, core or other substrate, i.e. by depositing material and stripping-off the shaped article; Apparatus therefor
- B29C41/02—Shaping by coating a mould, core or other substrate, i.e. by depositing material and stripping-off the shaped article; Apparatus therefor for making articles of definite length, i.e. discrete articles
- B29C41/08—Coating a former, core or other substrate by spraying or fluidisation, e.g. spraying powder
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B29—WORKING OF PLASTICS; WORKING OF SUBSTANCES IN A PLASTIC STATE IN GENERAL
- B29C—SHAPING OR JOINING OF PLASTICS; SHAPING OF MATERIAL IN A PLASTIC STATE, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; AFTER-TREATMENT OF THE SHAPED PRODUCTS, e.g. REPAIRING
- B29C2791/00—Shaping characteristics in general
- B29C2791/004—Shaping under special conditions
- B29C2791/006—Using vacuum
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Moulding By Coating Moulds (AREA)
- Laminated Bodies (AREA)
- Casting Or Compression Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)
Description
A találmány tárgya eljárás merevítéssel ellátott vagy merevítés nélküli, hőre keményedő gyantából álló rétegszerkezet előállítására, előnyösen üvegszálmerevítéssel ellátott poliészterből, mely eljárás során a szintetikus gyantából és a merevítő szálakból lemezalakú rétegeket készítünk (amennyiben merevítő szálat egyáltalán alkalmazunk), s ezt a műveletet úgy végezzük el, hogy a merevítő szálakat tartalmazó gyantát egy öntőforma falára visszük szóróberendezés segítségével. Lemezeit üvegszálmerevítésű poliésztert ezidőszerint atmoszferikus nyomás alatti szórással alakítanak megfelelő formájú testekké. A találmány szerinti megoldásnak megfelelő eljárás újdonsága abban van, hogy a szórást szabályozott vákuum alatt előnyösen automatikus berendezés segítségével hajtjuk végre.
A szórással végzett alakítási műveletnek atmoszferikus környezetben történő végrehajtása azt a problémát vonja maga után, hogy a lemezeit rétegek közé jelentős levegőmennyiség jut. Ennek következtében tetemes manuális munkára van szükség ahhoz, hogy a rétegszerkezet homogenitását biztosítani lehessen. Ennek ellenére még mindig tetemes levegőmennyiség marad az eddig alkalmazott eljárással kialakított rétegek között, aminek következtében a lemezek közé nedvesség kerül, s ezáltal a produktum kémiai és mechanikai tulajdonságai romlanak.
A szórás útján felhordott anyagréteg-kialakítás manapság általában az ón. „gél coat” eljárás szerint történik. Ebben az esetben annak van nagy jelentősége, hogy a külső borításon belül nincs levegőzárvány, ennélfogva nedvesség & piszok nem hatolhat be, tehát a kémiai és mechanikai tulajdonságok nem romlanak.
A kész produktum homogenitásának biztosítása végett eddig alkalmazott hengerlés — amely arra szolgál, hogy a levegőzárványokat eltüntessék időtemésztő és a kellő eredményt nem biztosító munka. A késztermék ugyanis egyenetlenné válik, s a legtöbb esetben nem versenyképes a fából, vagy fémből készült termékekkel. Ezidőszerint a lemezeit rétegszerkezetet egy fémhengerrel hengerlik. Ezzel igyekeznek a tennék homogenitását biztosítani. Hátránya az, hogy az üvegszálak mechanikai feszültség alá kerülnek, hengerlés alatt meghajlanak vagy eltörnek. Ennek eredménye az, hogy a rétegszerkezet mechanikai tulajdonságai csökkennek. Sőt, észrevehető az is, hogy az intenzív hengerlésnek kitett üvegszálak a rétegszerkezet alsó tartományában „kimigrálnak”, míg a rétegszerkezet felső tartományában — ahol a lemezek rétegvastagsága megközelítően a teljes rétegszerkezet vastagságának 20—25%-át teszi ki, a poliészter feldúsul, azaz kevesebb merevítő üvegszál lesz benne. Ez természetesen nem kívánatos, mivel a felületi réteg mechanikai tulajdonságai ezáltal romlanak.
Annak érdekében, hogy az időtrabló hengerlési művelet idejét lerövidítsék, az ipar ezt a műveletet meglehetősen felületesen kezeli. Sok esetben például 3 és 4 milliméter vastagságú további rétegeket visznek fel az egyes hengerlési műveletek között (egyébként 1—2 mm rétegvastagság az ajánlott).
Az ismert gyártási eljárás alkalmazása esetén a levegőellenállás és a levegőzárványok „vándorlása” következtében a merevítő üvegszálak könnyen kidudorodnak. Ennek eredménye az, hogy a rétegszerkezet helyenként felenged, ezáltal kisebb lesz a termék nyújtó és hajlítószilárdsága. Ez olyan általános probléma, amellyel ezidőszerint a legtöbb gyártóműnek az alkalmazott technológiánál számot kell vetnie.
A fentiekben röviden vázolt jelenségek, melyek a levegő behatolásának tud-hatók be, nem teszik lehetővé azt, hogy bonyolult álakzatú termékeket lehessen szórás útján előállítani. Ilyenek lehetnek az olyan termékek, amelyek sarkos vagy kihangsúlyozott élkiképzésűek. A gyártás sem a gél coat-módszerrel, sem az üvegszál merevítésű poliészter-réteg kialakításával nem vihető keresztül. Ezekben az esetekben a gél coat-ot kézi munkával kell felhordani és a rétegszerkezetet is kézzel kell kialakítani. Mindezek a technológiák egyrészt a munkát megnyújtják, másrészt igen költségesek.
Mint fentebb már említettük az üvegszál merevítésű poliészter-réteg szórás útján történő kialakítása — akár automatagép segítségével, akár anélkül történik a technológiai folyamat — parciális vákuum alkalmazása nélkül jelentős hátrányokat rejt magában és a termelékenységet csökkenti. Ezeket a hátrányokat a találmány szerinti megoldás segítségével sikerült kiküszöbölni. A megoldás abban áll, hogy a termék előállítását egy olyan zárt térben (kamrában) végezzük, amelyben vákuum van, s ugyanebben a zárt térben van elhelyezve az eljárás foganatosítására alkalmas berendezés.
A találmány szerinti megoldásnak megfelelő eljárás újdonságot jelentő jellemzői tehát abban vannak, hogy a szórási műveletet parciális vákuumban, szabályozott körülmények között hajtjuk végre, — teljesen automatizált módon, amely az eddig követett gyakorlathoz képest az alkalmazott technológia- idejét 10—25%-ban csökkenti.
A találmány szerinti műveleti lépések — azon túl, hogy gazdaságosabban lehet termelni—további előnyöket is biztosítanak:
a) üvegszállal merevített poliészter termékek ár szempontjából versenyképesek mindazokon a területeken, ahol eddig nem voltak versenyképesek.
b) a találmány révén a rétegszerkezetű termék minőségében lényegesen javul, mechanikai tulajdonságai rendkívül kedvezőek és vízzel szemben tökéletes ellenállást tanúsítanak. Ha a réteges szerkezetű terméket szabályozott szórási művelettel hozzuk létre részleges vákuumban, a kapott termékben sem levegő, sem egyéb zárványok nem keletkeznek. Ennek eredményeképpen pedig a termék további kikészítésével együttjáró technológia költségei is csökkennek.
c) Mindennemű kézi művelet elhagyható, tekintettel arra, hogy a teljes eljárás automatikusan zajlik le, zárt térben, melyben kb. 95%-os parciális vákuum uralkodik.
d) Munkavédelmi szempontból is előnyös a találmány szerinti eljárás, mivel a dolgozók nem kerülnek közvetlenül érintkezésbe a termékkel. A szűrén adagolása alkalmával sokkal kedvezőbbé válnak a munkakörülmények, mert a szórás teljesen tiszta-környezetben történik.
e) Az anyagnak az öntőformába történő , adagolását kb. 75—150%-kal lehet növelni, mivel a homogenizálás nagyobfo anyagmennyiség méllett történhet. Az eljárás azonkívül független a gélezési időtől. Ezannyit jelent, hogy a kikeményedés azonnal megindul, mihelyt az anyagot a formába vittük.
f) A technológiai folyamat nagy mértékű csökkentése következtében kevesebb számú öntőformára van szükség, ezért a szerszámelőállítási költségek is csökkenthetők, nem beszélve arról, hogy a helyszükséglet is kevesebb. Gyakorlatilag ez annyit jelent, hogy a rétegszerkezetű termékek gyártására tervezett üzemrész területét 50%-kal lehet csökkenteni, mimellett a termelékenység ugyanilyen arányban növelhető.
g) A találmány szerinti technológiával a legkülönbözőbb görbült, vagy élekkel kialakított testfelületet lehet legyártani (például csónakéleket).
h) A gyártott termék nemcsak minőségében javított, de a réteg sokkal egyenletesebb és simább felületű. Az eddig ismert hagyományos technológiával gyártott termékek felületi simasága nagyon változó. A javasolt technológiával egyöntetű, egyenletes simaságú felületek alakíthatók ki.
A találmány szerinti megoldásnak megfelelő eljárás további előnyeit és jellemzőit az alábbi részletes leírásból és a leíráshoz mellékelt rajzok ismertetéséből olvashatjuk ki.
A rajzokon az í. ábra félig elvágva oldalnézetben mutatja be a javasolt eljárás foganatosítására alkalmas berendezést, a 2. ábrán -Ά berendezést felülnézetben látjuk.
A 3. ábra keresztmetszetben ábrázol egy üvegszál merevítéssel ellátott, az öntőformában levő poliészter lemezt, mielőtt még az atmoszferikus nyomás hatása alá került volna.
A 4. ábrán a 3. ábra szerinti poliészter rétegszerkezetet látjuk olyan állapotban, amidőn már az atmoszferikus nyomás hatása alá került.
Az 1. ábrán látható berendezés három, egymástól elválasztott 1, 2, 3 kamrát tartalmaz, melyek egymással a 4, 5, 6, 7 zárószerelvények útján vannak összekötve. Az 1, 2, 3 kamrákban — melyek tökéletesen zárt teret alkotnak — cca 95%-os vákuum van üzemállapotban. A kamrák úgy vannak méretezve, hogy a bennük előállított vákuum hatása alatt létrejövő feszültségnek ellenállnak.
A találmány szerinti megoldásnak megfelelő technológiával történő anyag-adagolás a 2 kamrában zajlik le. Ebben a kamrában van elhelyezve egy 8 szóróberendezés, amely egy 10 tartószerkezetre rögzített 9 robottal kapcsolható össze. Az 1, 3 kamrák 4,7 zárószerelvényei nyithatók és csukhatok, attól függően, hogy e zárószerelvények nyitása vagy csukása esetén a kamrákban egyforma nyomás uralkodik. A 2 kamrán van még egy jól zárható 11 nyílás is, amely arra szolgál, hogy a kezelő szükség esetén (törés, üzemzavar stb.) beavatkozhasson. A 9 robot egy önmagában ismert és a szóróberendezésekkel együtt alkalmazott szerkezet. A találmány szerinti megoldásnak megfelelő berendezésben alkalmazott ipari robot azonban az eddig ismert öt különböző mozgást végrehajtó szerkezettel szemben hat operádéraalkalmas módon van kialakítva. A 9 robot egy függőleges és vízszintes irányban egyaránt elmozgatható 10 tartószerkezetre van szerelve. A 10 tartószerkezet egy komputerrel van összekapcsolva, melybe a tartószerkezetre szerelt robot mozgatásához szükséges adatokat be lehet táplálni. Végső soron egy olyan mozgató robotot lehet ily módon a kamrába beépíteni, mely összesen kilenc különböző mozgást hajt végre. Ez a szerkezet az eddig ismert rendszerekhez viszonyítva, a lehetséges mozgásműveieteket 30%-kal növeli és így valamennyi, bonyolult felületi alakzat kiképzését teszi lehetővé.
A 9 robot és 10 tartószerkezet által alkotott egységhez van szerelve az üvegszálmerevítésű poliészter szórását végrehajtó 8 szóróberendezés. Ez a berendezés úgy van kialakítva, hogy egy vagy két anyagösszetevő felhordására alkalmas (például üvegszál-(-poliészter). Ezenkívül tartalmaz egy vágószerkezetet és egy, a gél-coat felhordására alkalmas szerelvényt.
A találmány szerinti megoldásnak megfelelően valamennyi anyagot — melyek a rétegszerkezet kialakításához szükségesek — az eljárás tartama alatt vákuum alatt szórjuk az öntőforma falára. A nyersanyagfelhasználást és az adagolás korrekcióját a robottal összekapcsolt computer segítségével lehet szabályozni. Ha az üvegszálak elszakadnak és ennek következtében a gyártástechnológiában a folyamat megszakad, akkor a 8 szóróberendezéssel összeszerelt két üvegszálvágó-szerkezet közül az egyik működésbe lép. A másik vágószerkezet tartalék.
A gyártás folyamatának ellenőrzésére szolgál két ipari TV-monitor. Ezek közül az egyik a részleteket ellenőrzi, a másik a teljes folyamatot figyeli. A formákra kerekek vannak szerelve. Ezeket három különálló sínen, mint kényszerpályán lehet mozgatni; a sínek függetlenek a 4—7 zárószerelvényektől is. Az öntőformákat hidraulikus dugattyúk segítségével mozgatjuk az egyes 1—3 kamrákba. A középső 2 kamrában az öntőforma a robot mozgatószerkezetét működtető impulzusjel hatására megáll. A gyártás tulajdonképpen már a megfelelően előkészített öntőformának az alacsony nyomású 1 kamrába történt bejuttatása után megindul. Amikor ugyanis az öntőforma az 1 kamrába került, a 4 zárószerelvény bezárul és az 1 kamrában a parciális vákuum képzése megkezdődik.
Mivel a középső 2 kamra állandóan parciális vákuum alatt van, a hidraulikus úton mozgatható 5 zárószerkezet, amely az alacsonynyomású 1 kamra és a középső 2 kamra között van, nyitva maradhat. Ekkor kerül az öntőforma a helyére és a szórási művelet megindulhat. Mielőtt a forma eléri a 6 zárószerkezetet, a középső 2 kamra és a 3 kamra között kinyílik, s az öntőforma továbbhalad a 3 kamrába. Ezután a 6 zárószerkezet becsukódik és a kamrába a környezeti atmoszferikus nyomású levegő áramlik. Ezt követően a 7 zárószerkezet nyílik, az öntőforma a réteges kialakítású termékkel a kamrát elhagyja és a sínen a további kezelést végrehajtó technológiai állomáshoz halad tovább. Mialatt a kerekeken gördülő öntőforma a fentiekben leírt technológiai szakaszokat megteszi, a berendezés nyíllal jelzett részén a következő forma indul el új műveleti ciklusra.
A rétegszerkezet — amely poliészterből és üvegszálakból van felépítve — kialakítása a következőképpen zajlikle:
Amikor a 14 öntőformában a 12 poliészterréteget és a belé ágyazott 13 üvegszálakat a forma falára felhordjuk, a kamrában uralkodó parciális vákuum hatása alatt a rétegszerkezetben 15 pórusok jönnek létre. Ugyanilyen pórusok alakulnak ki a hagyományos tech nológia alkalmazása mellett is, de ilyenkor ezek a pórusok levegővel vannak tele, tehát légzárványokat alkotnak az atmoszferikus nyomáson.
Amikor az adott termék rétegszerkezetéhez megkívánt 5 rétegvastagságot elértük, akkor erre a rétegre egy további, légmentesen záró, finiseit 16 réteget viszünk fel szórás útján. Ez a réteg feleslegessé tesz minden további védőbevonatot, mivel kikeményedés után teljesen szilárddá és simává válik. E réteg kialakításának célja az, hogy ne 10 kerüljön levegő a rétegszerkezet pórusai közé, amikor — mint a 4. ábra mutatja—az alacsony nyomású 3 kamrába levegőt bocsátunk. A réteges szerkezetben a vákuum hatása alatt kialakult zárványok ezután teljesen összenyomódnak, s ennek következtében a 4. ábrán lát- ható zárványmentes, réteges szerkezet alakul ki.
A találmányt természetesen nem lehet az ábrázolt kiviteli példára korlátozni, mivel az igényelt oltalom körén belül azon a szakemberek által különböző módosítások hajthatók végre.
Claims (7)
- Szabadalmi igénypontok1. Eljárás merevítéssel ellátott, vagy merevítés nélküli, hőre keményedő anyagból álló, előnyösen üvegszállal25 merevített poliészter anyagú termékek előállítására, mely eljárás során a szintetikus gyantából álló rétegeket — adott esetben a merevítő üvegszálakat is — az öntőforma falára történő szórással hordjuk fel szóróberendezés segítségével, azzal jellemezve, hogy az eljárást30 részleges vákuum alatt álló kamrában (2) hajtjuk végre, melynek belső terében helyezzük el a teljes berendezést.
- 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a kamra belsejében levő szóróberendezés (8) munkáját computer útján vezérelt, tartó-35 szerkezetre (10) szerelt robot (9) segítségével szabályozzuk.
- 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a rétegfelhordást a szóróberendezés (8) manuális szabályozásával hajtjuk végre.
- 4. Az előző igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy az öntőformát zárószerelvény (4, 5, 6) nyitása után alacsonynyomású kamrába (2) visszük.
- 5. Az előző igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy az öntőformát az automatikus működtetésű zárószerelvény (7) nyitása révén távolítjuk el az alacsonynyomású kamrából.
- 6. Az előző igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a szórási műveletet 90%-os parciális vákuum hatása alatt álló kamrában hajtjuk végre.
- 7. Az előző igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a kialakított rétegszerkezetre légmentesen záró további réteget (16) viszünk fel szórás útján, majd az így vákuumban kialakított rétegszerkezetet atmoszferikus nyomás alá helyezzük, melynek során az alaprétegben keletkezett zárványok összelapulnak, s így homogén, zárványmentes rétegszerkezetet alakítunk ki.2 db rajz, 4 db ábra
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
SE7606540A SE405083B (sv) | 1976-06-10 | 1976-06-10 | Forfarande for laminatuppbyggnad av armerad eller oarmerad herdplast i undertryckskammare |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU176624B true HU176624B (en) | 1981-03-28 |
Family
ID=20328177
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU77TO1054A HU176624B (en) | 1976-06-10 | 1977-06-10 | Method for producing lamina structure with or without stiffening from thermosetting resin in low-pressure chamber |
Country Status (24)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US4205031A (hu) |
JP (2) | JPS5935765B2 (hu) |
AT (1) | AT364529B (hu) |
AU (1) | AU516394B2 (hu) |
BE (1) | BE855552A (hu) |
CH (1) | CH627399A5 (hu) |
CS (1) | CS207460B1 (hu) |
DD (1) | DD131003A5 (hu) |
DE (1) | DE2725474C2 (hu) |
DK (1) | DK239877A (hu) |
ES (1) | ES459700A1 (hu) |
FI (1) | FI62971C (hu) |
FR (1) | FR2354197A1 (hu) |
GB (1) | GB1564062A (hu) |
HU (1) | HU176624B (hu) |
IL (1) | IL52290A (hu) |
IT (1) | IT1085576B (hu) |
NL (1) | NL171872C (hu) |
NO (1) | NO149536C (hu) |
PL (1) | PL118321B1 (hu) |
SE (1) | SE405083B (hu) |
SU (1) | SU1166667A3 (hu) |
YU (1) | YU145077A (hu) |
ZA (1) | ZA773355B (hu) |
Families Citing this family (9)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US4692291A (en) * | 1980-04-14 | 1987-09-08 | Union Carbide Corporation | Molding method using fast curing fiber reinforced, low viscosity thermosetting resin |
SE8405153L (sv) * | 1983-10-27 | 1985-04-28 | Fischer Gmbh | Skida samt forfarande for dess framstellning |
US4687428A (en) * | 1985-10-22 | 1987-08-18 | Unicell Limited | Manufacture of glass fibre truck bodies |
GB2233928B (en) * | 1989-05-23 | 1992-12-23 | Brother Ind Ltd | Apparatus and method for forming three-dimensional article |
SE466096B (sv) * | 1990-10-04 | 1991-12-16 | Inst Verkstadstek Forsk Ivf | Metod och anordning foer utsugning av skadliga aemnen vid tillverkning av stora plastdetaljer |
US6877972B2 (en) * | 2001-10-16 | 2005-04-12 | Lear Corporation | Spray urethane tool and system |
FR2864073B1 (fr) * | 2003-12-17 | 2006-03-31 | Saint Gobain Vetrotex | Fils de verre ensimes a impregnation rapide pour le renforcement de matieres polymeres |
US20090261494A1 (en) * | 2008-04-17 | 2009-10-22 | Global Ip Holdings, Llc | Automated Method And System For Making Painted Vehicle Body Panel Skins And Vehicle Body Panels, Such As Instrument Panels, Utilizing Same |
DE102015200275A1 (de) * | 2015-01-12 | 2016-07-14 | Hp Pelzer Holding Gmbh | 3-dimensionales hochfestes Faserverbundbauteil und Verfahren zu seiner Herstellung |
Family Cites Families (7)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US2165671A (en) * | 1936-11-02 | 1939-07-11 | Vi Vac Concrete Pipe Company | Apparatus for manufacturing plastic articles |
DE1162999B (de) * | 1956-09-25 | 1964-02-13 | Siemens Ag | Anlage zum Isolieren von Hochspannungswicklungen mit Giessharz |
US3258379A (en) * | 1961-06-26 | 1966-06-28 | Koppers Co Inc | Method of making resin bonded, filament wound articles |
US3413392A (en) * | 1966-10-17 | 1968-11-26 | Du Pont | Hot pressing process |
US3663148A (en) * | 1967-12-04 | 1972-05-16 | Aerojet General Co | Pressure casting apparatus |
US3664786A (en) * | 1970-04-15 | 1972-05-23 | Arthur J Devine | Apparatus for encapsulation under vacuum |
JPS5935765A (ja) * | 1982-08-20 | 1984-02-27 | 株式会社東芝 | 冷蔵庫信号伝送回路 |
-
1976
- 1976-06-10 SE SE7606540A patent/SE405083B/xx not_active IP Right Cessation
-
1977
- 1977-05-31 GB GB22959/77A patent/GB1564062A/en not_active Expired
- 1977-06-01 FI FI771740A patent/FI62971C/fi not_active IP Right Cessation
- 1977-06-01 DK DK239877A patent/DK239877A/da not_active Application Discontinuation
- 1977-06-02 US US05/802,875 patent/US4205031A/en not_active Expired - Lifetime
- 1977-06-03 ZA ZA00773355A patent/ZA773355B/xx unknown
- 1977-06-04 DE DE2725474A patent/DE2725474C2/de not_active Expired
- 1977-06-06 CH CH695277A patent/CH627399A5/de not_active IP Right Cessation
- 1977-06-06 AT AT0399877A patent/AT364529B/de not_active IP Right Cessation
- 1977-06-06 AU AU25857/77A patent/AU516394B2/en not_active Expired
- 1977-06-08 CS CS378377A patent/CS207460B1/cs unknown
- 1977-06-08 PL PL1977198723A patent/PL118321B1/pl unknown
- 1977-06-09 JP JP52067357A patent/JPS5935765B2/ja not_active Expired
- 1977-06-09 IT IT24522/77A patent/IT1085576B/it active
- 1977-06-09 NL NLAANVRAGE7706370,A patent/NL171872C/xx not_active IP Right Cessation
- 1977-06-09 DD DD7700199398A patent/DD131003A5/xx unknown
- 1977-06-09 FR FR7718269A patent/FR2354197A1/fr active Granted
- 1977-06-09 NO NO772013A patent/NO149536C/no unknown
- 1977-06-09 SU SU772492903A patent/SU1166667A3/ru active
- 1977-06-09 BE BE178338A patent/BE855552A/xx not_active IP Right Cessation
- 1977-06-10 YU YU01450/77A patent/YU145077A/xx unknown
- 1977-06-10 IL IL52290A patent/IL52290A/xx unknown
- 1977-06-10 HU HU77TO1054A patent/HU176624B/hu unknown
- 1977-06-10 ES ES459700A patent/ES459700A1/es not_active Expired
-
1983
- 1983-06-07 JP JP58100359A patent/JPS5911218A/ja active Pending
Also Published As
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
EP1841579B1 (de) | Verfahren zum formen und beschichten eines substrats | |
US4781876A (en) | Method of producing glass fiber mat reinforced plastic panels | |
DE102008009438A1 (de) | Verfahren und Anlage zur Herstellung von Formteilen mit veredelter Sichtfläche aus Faserverbundkunststoffen | |
HU176624B (en) | Method for producing lamina structure with or without stiffening from thermosetting resin in low-pressure chamber | |
CN104002879A (zh) | 汽车备胎盖板及其加工工艺、加工设备 | |
US4664862A (en) | Method of producing glass fiber mat reinforced plastic panels without the fiber readout defect | |
DE60107657T2 (de) | Reaktionsspritzgiessverfahren | |
DE4020109A1 (de) | Verfahren und anlage zur herstellung von formteilen aus vernetzten reaktionskunststoffen | |
DE68919929T2 (de) | Form mit Metallüberzug für Kunststoffgegenstände und Verfahren zu deren Herstellung. | |
DE2131472B2 (de) | Verfahren zur Herstellung von Gegenständen aus wärmehärtbaren Harzen | |
DE3536272C2 (hu) | ||
DE102005061451B4 (de) | Thermoplastisches Bauteil mit einer farbigen Dekorschicht und Verfahren zur Herstellung | |
EP2922679B1 (de) | Verfahren zur herstellung eines flächigen kraftfahrzeugkarosserieelements | |
DE3441906A1 (de) | Verfahren zum herstellen von formteilen aus thermoplasthaltigem muell sowie aus reinen thermoplasten | |
DE19829859C2 (de) | Kunststoffbauteil, insbesondere Außenhautteil einer Kraftfahrzeugkarosserie | |
DE3444321A1 (de) | Faserverstaerkte kunststoff-formteile, vorzugsweise in grossflaechiger ausfuehrungsform, mit glatter eingefaerbter oder lackierfaehiger oberflaeche, die bis zu ihrer weiterverarbeitung mit einer schutzfolie versehen sind, sowie verfahren zu ihrer herstellung | |
EP1644189B1 (de) | Verfahren zur herstellung eines laminats, vorrichtung zum durchfuehren des verfahrens und erhaltenes laminat | |
CN111113956A (zh) | 装饰复合板的加工方法 | |
JP2005526638A (ja) | 繊維強化プラスチックから成る構成部品の被覆のための方法及び該方法によって形成された構成部品 | |
KR810001582B1 (ko) | 저압실에서 보강 또는 비보강된 열경화성 수지의 적층을 제조하는 방법 | |
AT331500B (de) | Verfahren zur herstellung von schichtkorpern | |
EP1882573A1 (de) | Vulkanisationsverfahren für grossflächige, ein- und mehrlagige Bauteile | |
DE1779487C3 (de) | Verfahren und Vorrichtung zur kontinuierlichen Herstellung von zusammengesetzten Tafeln, Platten o.dgl., insbesondere für Bauzwecke aus zelligem Material mit einer Deckschicht aus Kunststoff | |
DE1479622C3 (de) | Verfahren zur Herstellung von Behältern aus thermoplastischem Kunststoff | |
DE102008008390A1 (de) | Verfahren zur Herstellung von Polyurethanformteilen |