HRP980140A2 - Device for conveying pulverulent or granular material - Google Patents

Device for conveying pulverulent or granular material

Info

Publication number
HRP980140A2
HRP980140A2 HRA483/97A HRP980140A HRP980140A2 HR P980140 A2 HRP980140 A2 HR P980140A2 HR P980140 A HRP980140 A HR P980140A HR P980140 A2 HRP980140 A2 HR P980140A2
Authority
HR
Croatia
Prior art keywords
transport
pressure
tank
hose
valve
Prior art date
Application number
HRA483/97A
Other languages
English (en)
Inventor
Erwin Reiner
Original Assignee
Mai International Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mai International Gmbh filed Critical Mai International Gmbh
Publication of HRP980140A2 publication Critical patent/HRP980140A2/hr
Publication of HRP980140B1 publication Critical patent/HRP980140B1/xx

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65GTRANSPORT OR STORAGE DEVICES, e.g. CONVEYORS FOR LOADING OR TIPPING, SHOP CONVEYOR SYSTEMS OR PNEUMATIC TUBE CONVEYORS
    • B65G53/00Conveying materials in bulk through troughs, pipes or tubes by floating the materials or by flow of gas, liquid or foam
    • B65G53/34Details
    • B65G53/52Adaptations of pipes or tubes
    • B65G53/521Adaptations of pipes or tubes means for preventing the accumulation or for removal of deposits
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65GTRANSPORT OR STORAGE DEVICES, e.g. CONVEYORS FOR LOADING OR TIPPING, SHOP CONVEYOR SYSTEMS OR PNEUMATIC TUBE CONVEYORS
    • B65G53/00Conveying materials in bulk through troughs, pipes or tubes by floating the materials or by flow of gas, liquid or foam
    • B65G53/04Conveying materials in bulk pneumatically through pipes or tubes; Air slides
    • B65G53/06Gas pressure systems operating without fluidisation of the materials
    • B65G53/10Gas pressure systems operating without fluidisation of the materials with pneumatic injection of the materials by the propelling gas
    • B65G53/12Gas pressure systems operating without fluidisation of the materials with pneumatic injection of the materials by the propelling gas the gas flow acting directly on the materials in a reservoir

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Air Transport Of Granular Materials (AREA)
  • Filling Or Emptying Of Bunkers, Hoppers, And Tanks (AREA)
  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)
  • Prevention Of Fouling (AREA)
  • Filtering Of Dispersed Particles In Gases (AREA)
  • Application Of Or Painting With Fluid Materials (AREA)

Description

Izum se odnosi na transportni uređaj kojim se transportira praškasti ili zrnati materijal, kao žbuka, od spremnika do potrošača kroz crijevo za transport, s kompresorom za proizvodnju komprimiranog zraka za transport materijala, i s zapornim ventilom između spremnika i crijeva za transport.
Izum se nadalje odnosi na postupak za transport praškastog ili zrnatog materijala pomoću zraka za transport u crijevu za transport od spremnika do potrošača.
Takav uređaj za transport materijala, kao žbuka na bazi gipsa, vapna ili cementa je poznat. Materijal se pri tome transportira pomoću uređaja za transport do silosa prema stroju za daljnju obradu, npr. prema stroju za gotovu žbuku, koja se naziva i pumpa za miješanje, u koju se kontinuirano dovedenoj suhoj žbuci može kontinuirano dozirati određena količina vode. Te komponente prolaskom kroz zonu miješanja prelaze u homogenu mokru žbuku. Poslije toga se žbuka pomoću pumpe za transport pumpa kroz crijevo za žbuku prema mjestu primjene. Pomoću uređaja za prskanje mokra žbuka se pomoću komprimiranog zraka ubrzava i nanosi na plohu za žbukanje.
Kod transporta materijala od silosa do pumpe za miješanje često se upotrebljavaju relativno duga crijeva, što s jedne strane za vrijeme pogona može dovesti do začepljenja, a s druge strane i to kod prekida transporta materijala, do slijeganja materijala u crijevu za transport, koji se kod ponovnog početka transporta više ne može sam od sebe osloboditi, što također može dovesti do začepljenja. Crijevo za transport se tada mora rastaviti i ručno očistiti, što može trajati i nekoliko sati.
Zadatak izuma je, prikazati uređaj za transport i postupak, kod kojeg je smanjena opasnost začepljenja u crijevu za transport.
Taj će se zadatak kod uređaja za transport prema izumu riješiti na taj način, da se previdi sklopni članak sa satnim mehanizmom, koji nakon zatvaranja zapornog ventila, upravlja u određenom vremenskom intervalu daljnjim transportom zraka za transport.
Kod postupka prema izumu taj će se zadatak riješiti tako, da se poslije prekida dovoda materijala od spremnika prema crijevu za transport, strujanje zraka u crijevu za transport i dalje održava u određenom vremenskom intervalu.
Prema izumu nakon što se prekine dovod materijala iz spremnika, odnosno silosa u crijevo za transport, u crijevu se dalje održava dovod zraka za transport u unaprijed određenom vremenskom intervalu, što će se kasnije označiti kao “naknadno puhanje”, čime se iz crijeva za transport zaostali materijal odstrani i transportira primjerice prema stroju za žbukanje.
Ovo može uslijediti, kada se prekine transport materijala, npr. poslije završetka rada, ili kod punog lijevka za suhi materijal stroja za žbuku.
U daljnjoj izgradnji uređaja za transport prema izumu može se također predvidjeti, da se u crijevu za transport prema izumu može se također predvidjeti, da se u crijevu za transport predvidi uređaj za nadzor tlaka, npr. tlačna sklopka, i da je taj uređaj za nadzor tlaka povezan s zapornim ventilom, pri čemu je zaporni ventil zatvoren, kada se prekorači zadani maksimalni tlak. Prema izumu može se nadzirati tlak zraka za transport i kod prekoračenja unaprijed određene granične vrijednosti prekida se dotok materijala iz spremnika u crijevo za transport.
Ako se kod izuma prekoračenja unaprijed određeni maksimalni tlak, to je istovremeno znak da se upravo stvara ili je već nastalo začepljenje u crijevu za transport. Nadziranjem tlaka zapravo se sprečava, da začepljenje napreduje tako daleko, da se ono može samo manualno odstraniti. Tada se u određenom vremenskom intervalu dodatno propuše, da bi se odstranilo začepljenje, što uspijeva u najvećem broju slučajeva, te se crijevo za transport oslobodi, poslije čega se može nastaviti s transportom materijala.
Nadalje se može predvidjeti kod uređaja za transport prema izumu, i jedan daljnji predvidivi uređaj za nadzor tlaka u crijevu za transport, prvenstveno druga tlačna sklopka, koja nadzire zadnji donji tlak. Prema izumu može se predvidjeti, da nakon početka transportiranja zraka za transport prođe neki određeni vremenski interval, za to, ako se za vrijeme tog vremenskog intervala ne prekorači određeni tlak, počinje dotok materijala iz spremnika u crijevo za transport.
Prema izumu se kod tog izvanrednog oblika kod početka transporta prvo ispita, da li je crijevo za transport začepljeno, budući da se u određenom vremenskom intervalu nadzire, da li je određeni tlak prekoračen. Prekoračenje određenog tlaka bio bi znak za začepljenje. Tek poslije tog vremenskog intervala, ako nije došlo do prekoračenja određenog tlaka, otvara se zaporni ventil između spremnika i crijeva za transport i počinje transportiranje materijala prema stroju za žbukanje.
Prema izumu uređaj za transport može biti nadograđen tako, da je kompresor preko ventila, prvenstveno povratnog ventila, povezan s tlačnim spremnikom, koji je povezan s zapornim ventilom, i nadlaje, da je kompresor preko cijevi povezan sa spremnikom.
Tako se može jedan jedini kompresor primijeniti ne samo za upravljanje zapornim ventilom preko tlačnog spremnika nego i za proizvodnju odnosno održavanje potrebnog tlaka u spremniku, kao i za proizvodnju transportnog zraka, što ima ne samo tehničku prednost nego i prednost s obzirom na cijenu koštanja.
Daljnja obilježja i prednosti izuma proizlaze iz ostalih podzahtjeva i slijedećeg opisa izvedbenog primjera izuma s osvrtom na crtež.
Za transport praškastog ili zrnatog materijala, kao žbuke na bazi gipsa, vapna ili cementa kao suha žbuka, iz spremnika 1 do potrošača 2 npr. stroja za žbukanje ili miješalice-pumpe za žbuku, kroz transportno crijevo 3 predviđen je kompresor 4, koji proizvodi potreban tlak neophodan za transportiranje zraka za transport. Pomoću zraka za transport se puše materijal kroz crijevo za transport 3 od spremnika 1 do potrošača 2.
Kompresor 4 je povezan preko cijevi 5 sa spremnikom 1 i preko cijevi 6 i tlakopovišivača odnosno takopretvarača 7 s tlačnim spremnikom 8. Tlačni spremnik 8 je preko cijevi 9 povezan s ventilom 10, koji vezu između spremnika 1 i transportnog crijeva 3 otvara odnosno zatvara. Ventil 10 može se izraditi kao stezni ventil (pneumatski ventil s prirubnicom s gumenom manšetom i smješten je u razdjelnom bloku 11, koji tvori vezu između crijeva za transport 3 i spremnika 1.
Umjesto tlakopretvarača 7 koji je povezan s kompresorom 4 može se predvidjeti još jedan daljnji kompresor u ovom slučaju u vezi s pomoćnim izvorom električne energije.
U cijevi 5 je između spremnika 1 i kompresora 4 smješten ventil za upravljanje 12. U crijevu za transport 3 je između razdjelnog bloka 11 i kompresora 4 smješten ventil za upravljanje 13. U cijevi između kompresora 4 i tlačnog spremnika 8 smješten je povratni ventil 14. U spojnoj cijevi 15 između cijevi 5 i 6, čiji priključci leže između ventila 12 i spremnika 1 odnosno povratnog ventila 14 i tlačnog spremnika 8, je raspoređen povratni ventil 16 s propuštanjem u smjeru od cijevi 5 prema cijevi 6.
U cijevi 5 između kompresora 4 i spremnika 1 su predviđena dva mjerna uređaja za tlak 17 i 18, npr. tlačna sklopka, čiji će zadatak biti poslije objašnjen.
Ako se transportni uređaj stavi u pogon, prvo se provede propuhivanje, ako tlak u cijevi 5 leži između nekog određenog gornjeg tlaka i nekog određenog donjeg tlaka, kao što će biti dalje objašnjeno.
Poslije toga se pomoću uređaja za mjerenje tlaka 19 ispita tlak u tlačnom spremniku 8, čija minimalna vrijednost leži npr. između 2 i 3 bara, najbolje 2,5 bara. Ako je tlak manji, tada ostaju ventili 12 i 13 najprije zatvoreni i kompresor 4 proizvodi preko tlačnog pretvarača 7 potreban, najmanji tlak od 2,5 bara u tlačnom spremniku 8.
Kada je taj tlak postignut, tada se otvara ventil 12 i pomoću mjernih uređaja za tlak 17 i 18 ispituju se dva tlaka, pri čemu se uređajem za mjerenje tlaka 17 ispituje donji tlak i njime se namješta između 1.0 i 1.4, prvenstveno na 1.2 bara, i uređajem za tlak 13 ispituje gornji tlak i njime namješta između 1.7 i 1.9 bara, prvenstveno na 1.8 bara. Ako stvarni tlak leži između ta dva tlaka, ostaje uređaj u mirovanju dok se ili tlak u tlačnom spremniku 8 ne spusti ispod 2.5 bara ili sonda za mjerenje razine materijala 20, koja mjeri razinu materijala u lijevku za punjenje 21 potrošača 2, pošalje signal za potraživanje materijala na upravljački mehanizam transportnog uređaja.
Ako tlak u cijevi 5 leži ispod 1.2 bara, tada se pomoću kompresora 4 tlak u spremniku 1 povisi na taj najmanji tlak. Ako se taj tlak ne može postići nakon određenog vremena, npr. 20 min, uređaj se poslije tog vremena zbog smetnji iskapča.
Ako upravljački mehanizam transportnog uređaja dobije od sonde za materijal 20 signal za potraživanje materijala, taj se može vremenski premostiti preko u upravljačkom mehanizmu postojećeg potenciometra i/ili u kućištu sonde za materijal postojećeg potenciometra, koji se može kontinuirano namjestiti. Po isteku tog zateznog vremena počinje tako zvano prethodno puhanje. Kod toga prethodno puhanje uključuje se kompresor 4, istovremeno se ventil 13 otvara i zrak za transport se puše kroz crijevo za transport 3. Ako tlak za vrijeme prethodnog puhanja, npr. 3 sek., ostaje ispod namještenog donjeg tlaka od 1.2 bara na uređaju za mjerenje 17, može se poći od toga, da cijev za transport 3 nije začepljena i da je stezni ventil 10 na razdjelnom bloku 11 otvoren, čime se materijal iz spremnika 1 tlači u crijevo za transport 3. materijal se tako dugo puše kroz crijevo za transport 3 u lijevak za puhanje 21 potrošača (npr. pumpa-miješalica za žbuku) dok sonda za materijal 20 dostigne maksimalnu razinu u lijevku za punjenje 21 i obavijesti upravljački mehanizam transportnog uređaja. Zatim se ventil 10 zatvara, čime ne može više nikakav materijal doći od spremnika 1 u crijevo za transport 3.
Kompresor 4 puše poslije toga unutar nekog određenog vremena, da bi se materijal, koji se još nalazi u crijevu za transport 3, ispuhao. Trajanje naknadnog puhanja može se namjestiti pomoću satnog sklopnog članka, koji se nalazi u upravljačkom mehanizmu. Poslije isteka namještenog vremena ventil 13 se zatvara i kompresor 4 se iskapča.
Ako za vrijeme transporta tlak naraste iznad 1.8 bara, što se registrira uređajem za mjerenje tlaka 18, to ukazuje na začepljenje u crijevu za transport 3. Tada se ventil 10 zatvara i kompresor 4 će pokušati zaostali ostatak materijala ispuhati u lijevak za punjenje 21 stroja za žbukanje 2, što mu u najvećem broju slučajeva uspijeva, jer začepljenje još nije tako daleko napredovalo, da se crijevo za transport ne bi moglo očistiti ispuhavanjem.
Ako tlak u crijevu za transport 3 unutar nekog određenog vremenskog intervala, npr. 30 sek, opet padne na vrijednost ispod 1.8 bara, tada se opet otvori ventil 10 i materijal se ponovo može slati potrošaču 2. Ako tlak unutar nekog određenog vremenskog intervala ne padne na vrijednost ispod 1.8 bara, tada se crijevo za transport 3 propuše u cijelom vremenu predviđenom za naknadno propuhivanje. Poslije toga se zatvori ventil 13, kompresor 4 se isključi i prijava poremećaja javlja začepljenje u crijevu za transport 3.
Ako za vrijeme faze transporta, s naknadnim ispuhivanjem, tlak u crijevu za transport 3 naraste iznad 1.8 bara, tada se može poduzeti, ili istovremeno ili poslije završetka faze propuhivanja, smanjenje tlaka u spremniku 1, tako da se u spremniku 1 zrak ispusti kroz crijevo za transport otvaranjem ventila 12 i 13. Tim smanjenjem tlaka u spremniku 1 smanjuje se transport materijala iz spremnika 1 u crijevo za transport 3, tako da se smanjuje opasnost začepljenja za vrijeme faze transporta.
Smanji li se za vrijeme faze transporta tlak u crijevu za transport 3, npr. unutar 20 sek, ispod 1.2 bara, tada se poslije završetka transporta i potonjeg propuhivanja, provodi automatsko povećanje tlaka u spremniku 1. Pri tome se tlak u spremniku 1 ukapčanjem kompresora 4 i istovremenim otvaranjem ventila 12 s komprimiranim zrakom pumpa na 1.2 bara. Taj postupak traje ili dok se ne postigne tlak od 1.2 bara ili dok ne prođe vremenski interval od 3 min.
Ako je za vrijeme transporta postojeći tlak manji od 1.8 bara, i iz sonde za materijal 20 ne dolazi signal “lijevak pun”, tada uređaj transportira maksimalno npr. 30 min materijal kroz crijevo za transport 3. Ako se taj vremenski interval prekorači, tada se transportni uređaj zaustavlja sam od sebe i javlja grešku “manjak materijala”.
Pri nestanku električne energije ili namjernom ili nenamjernom iskopčanju transportnog uređaja u pogonu istovremeno se otvaraju ventili 12 i 13. Ako je ventil 10 u trenutku nestanka električne energije ili iskopčanja baš otvoren, automatski se zatvara, tako da materijal od spremnika 1 ne može više doći u crijevo za transport 3.
Otvaranjem ventila 12 i 13 tlak u spremniku 1 se upotrebljava za ispuhivanje crijeva za transport 3, da bi se uređaj poslije ponovnog ukapčanja bez začepljenja crijeva za transport 3 mogao staviti u pogon. Kada prođe određeni vremenski interval, koji se može namjestiti na izvršnom uređaju 22, ventil 12 i 13 se opet zatvore, da ne bi sav zrak iz silosa bio upotrebljen za propuhivanje crijeva za transport.
Trajanje naknadnog puhanja poslije prekida dotoka materijal od spremnika 1 u crijevo za transport 3, neovisno o uzroku, može se prilagoditi svakoj dužini crijeva. na taj način se može potpuno isprazniti i silos 1.
Ako se za vrijeme naknadnog puhanja prenese zahtjev za materijal na upravljački mehanizam transportnog uređaja, tada se otvara ventil 10, da bi se transport materijala prema stroju za žbukanje 2 mogao nesmetano provesti.
Općenito kod starta povećanje tlaka upravljanja u spremniku tlaka 8 ima apsolutni prioritet nasuprot svim drugim funkcijama uređaja za transport. Za vrijeme pogona je samo naknadno puhanje i transport važnije nego povećanje tlaka upravljanja. Ako je potrebno povećanje tlaka upravljanja, mora se pripaziti, da faza transporta ne smije trajati dulje od unaprijed zadanog vremenskog intervala, npr. 30 sek. To je potrebno i primjereno, jer je na taj način prisutno dovoljno komprimiranog zraka za zatvaranje steznog ventila 10.
Povećanje tlaka u spremniku 1 ima u osnovi sekundarni značaj prema funkcioniranju povećanja tlaka upravljanja u tlačnom spremniku 8, kao i transportu i naknadnom puhanju.
Naknadno puhanje ima opet sekundarni značaj nasuprot transportu materijala, ali prednost pred povećanjem tlaka upravljanja. To znači, da naknadno puhanje u svakom slučaju se završava i potom se provodi povećanje tlaka upravljanja u tlačnom spremniku 8. Budući da preko ventila 14 odnosno 16 uvijek iz spremnika 1 tlak, radi povećanja tlaka u tlačnom spremniku 8 stalno stoji na raspolaganju, za zatvaranje steznog ventila je uvijek prisutan dovoljan tlak.
To isto vrijedi za sami transport, čak i vezano na povećanje tlaka upravljanja.
Smanjivanje tlaka u spremniku ima sekundarni značaj nasuprot povećanju tlaka za upravljanje, kao i transport i naknadno punjenje, što se može provesti također pri smanjenju tlaka u spremniku 1.
Ako poslije ukapčanja transportnog uređaja tlak u cijevi 5 kod otvorenog ventila 12 iznosi 1.2 bara, tada se pomoću komprimiranog zraka iz spremnika 1 kod otvorenog ventila 13 crijevo za transport 3 potpuno ispuše na pr. za 40 sek, pri čemu se taj postupak može i prekidati.
Ako se poslije stavljanja u pogon uređaja za transport povisi tlak upravljanja u tlačnom spremniku 8, a najniža vrijednost od 2.5 bara ne postigne unutar nekog određenog vremena, tada se uređaj iskapča zbog smetnji.
Ventil 12 ostaje za vrijeme pripremne faze uvijek otvoren, tj. kada je uređaj uključen, i kada svi tlakovi odgovaraju unaprijed zadanim vrijednostima. Tim otvorenim ventilom se tlak upravljanja u spremniku za tlak 8 održava pomoću tlakopretvarača 7, pomoću komprimiranog zraka spremnika 1 uvijek na optimalnoj vrijednosti iznad 2.5 bara.
Ako uređaj za transport ne dobije unutar npr. 15 min nikakav signal, vrši se ispitivanje tlaka u spremniku 1 ukapčanjem kompresora u minimalnom vremenu od npr. 5 sek., te ako je potrebno slijedi povećanje tlaka u spremniku 1.
Kao što je već bilo spomenuto, povećanje tlaka za vrijeme radne faze uređaja nema apsolutnu prednost. Dobije li upravljanje signal, da je potrebno povećanje tlaka upravljanja, transport će se unutar određenog vremenskog intervala opet nastaviti. Ako transport nije do tada završen, provodi se naknadno puhanje pomoću automatski povećanog tlaka upravljanja. Ako je za vrijeme naknadnog propuhivanja potrebno povećanje tlaka upravljanja, tada se postupak naknadnog propuhivanja završi neovisno od određenog vremenskog intervala i zatim provede povećanja tlaka upravljanja.
Zaključno, može se opisati izvedbeni primjer karakterističnog transportnog uređaja prema izumu kao što slijedi:
Kod transporta praškastog ili zrnatog materijala kroz crijevo za transport od spremnika do potrošača, npr. transport suhe žbuke do stroja za žbukanje, zrak za transport će se i poslije predaje materijala iz spremnika za zrak puhati kroz crijevo za transport, da bi se iz istog zaostali materijal naknadnim puhanjem odstranio. Tako se sprečava, da u crijevu za transport za vrijeme mirovanja, dakle, tada kada se ne transportira materijal, ne dođe do zaostajanja ili začepljenja istog.
Kod uređaja za transport koji radi na ovaj način može se predvidjeti satni mehanizam koji, poslije zatvaranja zapornog ventila između spremnika i crijeva za transport, održava kompresor za dobivanje komprimiranog zraka i transport materijala kroz crijevo za transport u pogonu za naknadno puhanje unutar određenog vremenskog intervala.

Claims (24)

1. Transportni uređaj kojim se transportira praškasti ili zrnati materijal, kao žbuka, od spremnika (1) kroz transportno crijevo (3) do potrošača (2), s kompresorom (4) za proizvodnju komprimiranog zraka radi transporta materijala, i s zapornim ventilom (10) između spremnika (1) i crijeva za transport (3), naznačen time, da se predvidi sklopni članak sa satnim mehanizmom, koji nakon zatvaranja zapornog ventila (10), upravlja daljnjim transportom zraka za transportiranje u određenom vremenskom intervalu.
2. Transportni uređaj prema zahtjevu 1, naznačen time, da je predviđen uređaj (18) za nadzor tlaka u crijevu za transport (3), npr. tlačna sklopka, i da je taj uređaj (18) za nadzor tlaka odgovarajuće povezan preko upravljanja s zapornim ventilom (10), pri čemu je zaporni ventil (10) zatvoren, kada se prekorači zadani maksimalni tlak.
3. Transportni uređaj prema zahtjevu 1 ili 2, naznačen time, da je kompresor (4) povezan preko ventila (14), prvenstveno preko povratnog ventila, s tlačnim spremnikom (8), koji je povezan s zapornim ventilom (10).
4. Transportni uređaj prema zahtjevu 3, naznačen time, da se između kompresora (4) i tlačnog spremnika (8) nalazi tlakopovišivač (7).
5. Transportni uređaj prema jednom od zahtjeva 1 do 4, naznačen time, da je kompresor (4) povezan preko cijevi (5) sa spremnikom (19.
6. Transportni uređaj prema zahtjevu 5, naznačen time, da su cijevi za povezivanje (5 i 6) od kompresora (4) prema spremniku (1) i prema tlačnom spremniku (8) povezani međusobno preko cijevi (15) s ventilom 816), tu se prvenstveno primjenjuju protutlačni ventil sa smjerom zatvaranja od cijevi (6) prema tlačnom spremniku (8) do cijevi (5) prema spremniku 81).
7. Transportni uređaj prema jednom od zahtjeva 1 do 6, naznačen time, da je za kontrolu tlaka u crijevu za transport 83) predviđen daljnji uređaj (17), drugi tlačni prekidač, koji kontrolira određeni donji tlak.
8. Transportni uređaj prema jednom od zahtjeva 1 do 7, naznačen time, da se na potrošaču (2) nalazi mjerni uređaj (20) u lijevak za punjenje (21) koji daje postrojenju za upravljanje transportnog uređaja signal za dovod materijala.
9. Transportni uređaj prema jednom od zahtjeva 1 do 5, naznačen time, da je u cijevi (5) od kompresora (4) prema spremniku (1) i u crijevu za transport (3) između kompresora (4) i tlačnog ventila (10) predviđen za svakoga po jedan tlačni ventil (12, 13), kojim se može upravljati.
10. Postupak za transportiranje praškastog ili zrnatog materijala, od spremnika do potrošača pomoću zraka za transport u transportnom crijevu, naznačen time, da se nakon prekida dovoda materijal iz spremnika kroz crijevo za transport održi transportiranje zraka za transport u transportnom crijevu.
11. Postupak prema zahtjevu 10, naznačen time, da se transport zraka za transport održava u određenom vremenskom intervalu.
12. Postupak prema zahtjevu 10 ili 11, naznačen time, da se tlak zraka za transport nadzire i da se kod prekoračenja unaprijed određene granične vrijednosti prekida dovod materijala iz spremnika u crijevo za transport.
13. Postupak prema jednom od zahtjeva 10 do 12, naznačen time, da se prekid veze između spremnika i crijeva za transport upravlja pomoću komprimiranog zraka iz tlačnog spremnika i da se unaprijed određeni minimalni tlak kontrolira u tlačnom spremniku.
14. Postupak prema zahtjevu 13, naznačen time, da se transport zraka za transport prekida, ako se nakon određenog vremenskog intervala ne postigne minimalni tlak.
15. Postupak prema jednom od zahtjeva 10 do 14, naznačen time, da ako kod primitka signala za zahtjev za dovod materijala od potrošača, počinje transport zraka za transport, ako je potrebno poslije vremenske zadrške i slijedi dovod materijala od spremnika prema crijevu za transport.
16. Postupak prema zahtjevu 15, naznačen time, da poslije početka transporta zraka za transport prođe određeni vremenski interval i da, ako se za vrijeme tog vremenskog intervala ne prekorači određeni tlak, počinje dovod materijala iz spremnika u crijevo za transport.
17. Postupak prema jednom od zahtjeva 15 ili 16, naznačen time, da kod primitka signala za prekid transporta materijala od potrošača, se i dalje transportira zrak za transport u unaprijed određenom vremenskom intervalu ma da je dovod materijala od spremnika prema crijevu za transport prekinut.
18. Postupak prema zahtjevu 17, naznačen time, da kada za vrijeme transporta tlak za transport leži ispod određene vrijednosti i od potrošača ne dolazi nikakav zaustavni signal, tada se zbog manjka materijala zrak za transport transportira samo u određenom vremenskom intervalu kroz crijevo za transport.
19. Postupak prema jednom od zahtjeva 10 do 18, naznačen time, da ako za vrijeme transportne faze tlak u crijevu za transport padne ispod određene vrijednosti, nakon završetka transportne faze i potonjeg dodatnog punjenja, tlak u spremniku se povisi na određenu vrijednost.
20. Postupak prema jednom od zahtjevu 10 do 19, naznačen time, da ako za vrijeme transportne faze tlak u crijevu za transport naraste iznad određene vrijednosti, tlak u spremniku se smanji.
21. Postupak prema zahtjevu 20, naznačen time, da smanjenje tlaka u spremniku nastaje ispuštanjem zraka kroz crijevo za transport.
22. Postupak prema jednom od zahtjeva 12 do 21, naznačen time, da ako se poslije prekida dovoda materijala iz spremnika prema crijevu za transport tlak u crijevu za transport padne u određenom vremenskom intervalu ispod određene maksimalne vrijednosti, veza će se ponovo uspostaviti.
23. Postupak prema jednom od zahtjeva 10 do 22, naznačen time, da ako poslije završetka transporta zraka za transport, koji se na primjer proizvodi pomoću kompresora, se u svakom slučaju otvorena veza između spremnika i crijeva za transport zatvara, a da se po tome zrak iz spremnika odvede kroz crijevo za transport u određenom vremenskom intervalu.
24. Postupak prema jednom od zahtjeva 10 do 23, naznačen time, da se poslije ukapčanja uređaja prvo za vrijeme određenog vremenskog intervala transportira zrak za transport, u koliko postojeći tlak u crijevu za transport leži u unaprijed određenim gornjim i donjim vrijednostima.
HR980140A 1997-03-19 1998-03-17 Device for conveying pulverulent or granular material HRP980140B1 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT48397 1997-03-19

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HRP980140A2 true HRP980140A2 (en) 1998-12-31
HRP980140B1 HRP980140B1 (en) 2004-08-31

Family

ID=3491804

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HR980140A HRP980140B1 (en) 1997-03-19 1998-03-17 Device for conveying pulverulent or granular material

Country Status (7)

Country Link
EP (2) EP0867389B1 (hr)
AT (1) ATE252040T1 (hr)
CZ (1) CZ84398A3 (hr)
DE (1) DE59809892D1 (hr)
ES (1) ES2207809T3 (hr)
HR (1) HRP980140B1 (hr)
HU (1) HUP9800580A3 (hr)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE502006005263D1 (de) * 2006-11-07 2009-12-10 Mortec System Gmbh Vorrichtung für den Transport von Schüttgut
JP5611191B2 (ja) 2008-04-30 2014-10-22 ビーエーエスエフ ソシエタス・ヨーロピアBasf Se 吸水性ポリマー粒子の製造方法
DE102015117072A1 (de) * 2015-10-07 2017-04-13 M-Tec Mathis Technik Gmbh Fördervorrichtung und Verfahren zur Förderung eines in einem Silo vorgehaltenen Mediums
DE102017214562A1 (de) * 2017-08-21 2019-02-21 Putzmeister Mörtelmaschinen GmbH Baustoff-Druckluftförderer
DE102017220865A1 (de) * 2017-11-22 2019-05-23 Putzmeister Mörtelmaschinen GmbH Baustoff-Druckluftförderer
CN113200363A (zh) * 2021-06-18 2021-08-03 德州海天机电科技有限公司 一种应用于复合墙板生产线的聚苯颗粒自动输送系统

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1230526A (fr) * 1959-03-21 1960-09-16 Siderurgie Fse Inst Rech Dispositif de régulation automatique d'un distributeur de poudre sous pression
DE2334360B2 (de) * 1973-07-06 1977-04-07 Waeschle Maschinenfabrik Gmbh, 7980 Ravensburg Verfahren und einrichtung zum pneumatischen foerdern von feinpulverigen, zum ansetzen an die rohrwand neigenden produkten
DE2816008C2 (de) * 1978-04-13 1984-10-11 Ruhrkohle Ag, 4300 Essen Verfahren zum Beseitigen von Stopfern in Dammstoffleitungen
DE3714924A1 (de) * 1987-05-05 1988-12-01 Waeschle Maschf Gmbh Vorrichtung zum pneumatischen foerdern von schuettgut
EP0653366B1 (de) * 1993-11-15 1998-04-01 ZEPPELIN SCHÜTTGUTTECHNIK GmbH Verfahren und Vorrichtung zum Freiblasen von Förderleitungen

Also Published As

Publication number Publication date
HUP9800580A2 (hu) 1999-06-28
EP1357067A1 (de) 2003-10-29
CZ84398A3 (cs) 1999-02-17
ES2207809T3 (es) 2004-06-01
HUP9800580A3 (en) 2000-04-28
EP0867389B1 (de) 2003-10-15
ATE252040T1 (de) 2003-11-15
DE59809892D1 (de) 2003-11-20
HRP980140B1 (en) 2004-08-31
HU9800580D0 (en) 1998-05-28
EP0867389A1 (de) 1998-09-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10422117B2 (en) Sanitary unit with monitoring device
EP0210873B1 (en) Control system for a continuous process venturi accelerated pneumatic pump
US7270249B1 (en) Pneumatic metering apparatus for flowable solids product
JP2014034027A (ja) 二流体噴霧装置
HRP980140A2 (en) Device for conveying pulverulent or granular material
JP2020515421A (ja) ウォータアブレイシブサスペンションジェット式切断装置およびウォータアブレイシブサスペンションジェット式切断方法
JP4383669B2 (ja) 相異なる成分の配量及び混合方法並びに装置
JP6171040B2 (ja) 二流体噴霧装置
JP2944611B2 (ja) ガス供給装置の制御方法
JP7211737B2 (ja) 装置および方法
JP4236143B2 (ja) バルク移送システムおよびバルク移送システム制御方法
JPH09110164A (ja) 粉体原料の輸送配管詰まり防止方法
TW200302770A (en) Injection machine and method of adjusting viscosity of molten resin
CN111911413B (zh) 用于压缩机的干气密封的装置
JP2011152510A (ja) 高圧塗装装置及びその洗浄方法
JPH0698199B2 (ja) 放水銃消火システムの放水試験装置
JPS62159890A (ja) 潤滑油供給装置の異常検知装置
KR200292098Y1 (ko) 펌프 자동 전환장치
CN114809182B (zh) 液体压力控制系统
JP6007293B2 (ja) 二流体噴霧装置
JPS63119892A (ja) 給水管内部洗浄装置
SU925516A1 (ru) Устройство дл автоматической подачи жидких компонентов смеси в смеситель
JP2022148019A (ja) 吹付機、吹付機を動作させる方法、及びプログラム
JPS63300169A (ja) 吹付けコンクリ−ト用配管装置
KR950703438A (ko) 혼합-운반장치(mixer-conveyor)

Legal Events

Date Code Title Description
A1OB Publication of a patent application
AIPI Request for the grant of a patent on the basis of a substantive examination of a patent application
B1PR Patent granted
ODRP Renewal fee for the maintenance of a patent

Payment date: 20090312

Year of fee payment: 12

PBON Lapse due to non-payment of renewal fee

Effective date: 20100318