HRP20110794A2 - Postupak i sustav za sigurno deaktiviranje kopnenih mina - Google Patents

Postupak i sustav za sigurno deaktiviranje kopnenih mina Download PDF

Info

Publication number
HRP20110794A2
HRP20110794A2 HR20110794A HRP20110794A HRP20110794A2 HR P20110794 A2 HRP20110794 A2 HR P20110794A2 HR 20110794 A HR20110794 A HR 20110794A HR P20110794 A HRP20110794 A HR P20110794A HR P20110794 A2 HRP20110794 A2 HR P20110794A2
Authority
HR
Croatia
Prior art keywords
water
liquid
minefield
mines
jets
Prior art date
Application number
HR20110794A
Other languages
English (en)
Inventor
Humberto Sebastian Lagos Mendez Carlos
Original Assignee
Humberto Sebastian Lagos Mendez Carlos
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Humberto Sebastian Lagos Mendez Carlos filed Critical Humberto Sebastian Lagos Mendez Carlos
Publication of HRP20110794A2 publication Critical patent/HRP20110794A2/hr

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F41WEAPONS
    • F41HARMOUR; ARMOURED TURRETS; ARMOURED OR ARMED VEHICLES; MEANS OF ATTACK OR DEFENCE, e.g. CAMOUFLAGE, IN GENERAL
    • F41H11/00Defence installations; Defence devices
    • F41H11/12Means for clearing land minefields; Systems specially adapted for detection of landmines
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F41WEAPONS
    • F41HARMOUR; ARMOURED TURRETS; ARMOURED OR ARMED VEHICLES; MEANS OF ATTACK OR DEFENCE, e.g. CAMOUFLAGE, IN GENERAL
    • F41H11/00Defence installations; Defence devices
    • F41H11/12Means for clearing land minefields; Systems specially adapted for detection of landmines
    • F41H11/16Self-propelled mine-clearing vehicles; Mine-clearing devices attachable to vehicles
    • F41H11/32Decoy or sacrificial vehicles; Decoy or sacrificial devices attachable to vehicles

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Cleaning By Liquid Or Steam (AREA)
  • Geophysics And Detection Of Objects (AREA)
  • Perforating, Stamping-Out Or Severing By Means Other Than Cutting (AREA)
  • Lining And Supports For Tunnels (AREA)

Abstract

Postupak i sustav za sigurno deaktiviranje kopnenih mina ukopanih u zemlju bilo kojeg tipa, bez razlike, za pronalaženje, otklanjanje i detoniranje mina, podrazumijeva dostupnost izvora vode ili druge tekućine koja se pod pritiskom usmjerava prema minskom polju gdje se otpušta u jednom ili više mlazova što uzrokuje otkrivanje, otklanjanje ili detonaciju mina koje su ukopane u tlo, zatim se svi elementi koji mogu ostati oštećeni u eksplozijama zamjenjuju i čišćenje minskog polja se nastavlja. Pomoću zvučnog senzora detektiraju se promjene zvuka koje emitira jedan ili više mlazova vode ili druge tekućine kad naiđe na objekt koji nije detonirao u minskom polju, i na taj način se može izraditi mapa, za daljnju neutralizaciju mina.

Description

Područje izuma
Izum se odnosi na deaktivaciju na siguran način svih vrsta kopnenih mina koje čine minsko polje, što uključuje, bez razlike, detekciju gdje se nalaze, odstranjivanje i detonaciju putem jednog ili više mlazova vode ili bilo koje tekućine pod pritiskom, koja se može koristiti vertikalno, horizontalno ili pod kutem.
Opis stanja tehnike
Mine protiv žive sile su tip kopnenih mina, koje se skrivaju netom ispod površine zemlje na maloj dubini na taj način da eksploziv koji sadrži eksplodira kod ga slučajno aktivira neka osoba. Sastoje se od eksplozivnog punjenja i detonatora. Napravljene su za uništavanje žive sile, bilo da je ubiju ili onesposobe. Učinci su amputacije, genetske mutacije, ozljede muskulature i unutarnjih organa, opekline, frakture i druga oštećenja.
Mogu biti eksplozivne i mine sa usmjerenim djelovanjem ili rasprskavajuće mine. Aktiviraju se putem blagog pritiska na minu male kilaže ili pak, djelovanjem potezne žice koja je smještena negdje ispod površine zemlje. Također, mogu biti međusobno povezane da bi mogle istodobno eksplodirati.
Neki od postupaka koji se koriste za deminiranje:
- Ručno deaktiviranje mina: To je jedini način koji ne uzrokuje velika oštećenja terena i najčešće se koristi. Nažalost, spor je i opasan. U tome može pomalo pomoći sustav elektronske detekcije, koji je nesiguran, jer i signal tog instrumenta može aktivirati minu.
- Zasuti sumnjivi teren artiljerijskom vatrom
- Vožnja teškog oklopnog vozila ( kao tenk ili buldožer) kroz minsko polje da bi se pokrenule detonacije. Da bi se osujetilo tako nešto, kombiniraju se protupješadijske mine s protutenkovskim djelovanjem.
- Koristiti specijalni torpedo koji se zove Bangalore da bi se raščistio put na miniranom terenu ili slično.
Otkrivanje položaja mine, uklanjanje i skladištenje je opasno, sporo i skupo.
Opći opis izuma
Metoda koja je poboljšana u aktivnosti neutralizacije protupješadijskih mina i kopnenih mina općenito, koja se sastoji u zamjeni deaktivacije od strane čovjeka, učinkom koji uzrokuje mlaz vode ili neka druge tekućina pod pritiskom, pod pravim, kosim kutom ili horizontalno, na detonacijske elemente, čija je snaga jednaka ili veća onoj ljudskog faktora na njih. Nadalje, horizontalni mlaz aktivirati će mine povezane aktivacijskom žicom. To je postupak koji se može primijeniti kako za otkrivanje, tako i za odstranjivanje ili deaktivaciju mina.
Sustav za provedbu postupka, sa svoje strane, sastoji se od skupa elemenata koji se sastoje od izvora ili rezervoara vode, ili druge tekućine, jedne električne pumpe ili sprave za postizanje pritiska koji je povezan s izvorom, savitljive cijevi koja je povezana na izlaz pumpe, sprave ili pokretnog upravljača za navođenje i upravljanje aktivnosti vode ili druge tekućine pod pritiskom i na kraju krute pomične cijevi koja prenosi vodu ili drugu tekućinu pod pritiskom do jedne mlaznice, otvora ili čepa koja se ispušta na minu bilo da je želi locirati, otkloniti ili učiniti da detonira. Sustav uključuje i zaštite, te upravljačke dijelove.
Ovaj sustav uključuje i akustički senzor bilo kog tipa koji otkriva promjene zvuka vode ili druge tekućine kad naiđe na dijelove koji su ispod zemlje raznih priroda, i na taj način, otkriju točan smještaj protupješačkih mina koje nisu eksplodirale ili protutenkovskih mina. Ove posljednje zahtijevaju veću težinu da bi detonirale, ali se mogu ukloniti ručno, ako se zna točan položaj. Senzor može biti povezan s informatičkim sustavom koji daje procjenu terena sa svim elementima koji su otkriveni u čišćenju.
Opis pratećih slika
Slika 1: Shematski dijagram sustava koje predlaže izum sigurne deaktivacije kopnenih mina, označavajući osnovne elemente.
Slika 2: Tlocrt primjera uporabe izuma.
Slika 3: Nacrt primjera primjene izuma na slici 2.
Slika 4: Tlocrt detalja uporabe sa Slike 2, koji pokazuje hidrauličku prešu koja čini završni dio izuma.
Slika 5: Nacrt detalja slike 4, koji formira grablje.
Slika 6: Nacrt detalja primjene Slike 2 koji pokazuje finalni dio izuma s pozicijom otvora za horizontalni mlaz.
Detaljni opis izuma
Najsigurnija metoda deaktivacije protupješačkih mina i kopnenih mina postavljenih (zakopanih) u minskom polju, koja se sastoji od lokacije, otklanjanja ili detonacije istih, i sastoji se od slijedećih faza:
a) Približiti se granicama minskog polja;
b) Imati na raspolaganju izvor vode, ili druge tekućine, obližnje i dostatne, umjetne ili prirodne, da bi se mogla staviti pod pritisak;
c) Staviti pod pritisak mlaz vode ili druge tekućine iz izvora;
d) Usmjeriti i premjestiti mlaz vode ili druge tekućine pod pritiskom prema minskom polju;
e) Otpustiti mlaz vode ili druge tekućine pod pritiskom sistematičnim načinom metući po površini minskog polja, s jednim ili više usmjerenih mlazova, sa silom koja je dostatna da učini da se otkriju, otklone ili detoniraju mine koje su smještene u njemu;
f) Ponovno namjestiti moguće oštećene dijelove koji su upotrjebljeni da bi se premjestilo i otpustio mlaz vode ili druge tekućine koje su oštetile eksplozije i nastaviti s čišćenjem minskog polja; i
g) Napraviti procjenu minskog polja s elementima koji nisu detonirani i koji su zakopani pod zemljom, hvatajući putem akustičnog senzora znakove koje ispušta mlaz ili mlazovi vode ili druge tekućine koji se susretnu s minama.
Sustav za sigurnu deaktivaciju protupješačkih mina i općenito kopnenih mina svake vrste, postavljenih (zakopanih) u minskom polju, ima kao osnovni element jednu ili više mlaznica, otvora ili čepova, koji otpuštaju jedan ili više mlazova vode ili tekućine pod pritiskom, bez prestanka i kontinuirano, i to u vertikalnom smjeru, pod kutom ili horizontalno, sa protokom i dimenzijama mlaznice sposobnima da djeluju silom dovoljnom da učini da se pojave, otklone ili detoniraju mine. Ovaj element čini sastavni dio i završni je element sustava, kao što se prikazuje na slikama koje prate ovu prijavu.
Sustav izuma, opisan u skladu sa Slikom 1 podrazumijeva izvor ili rezervoar vode ili druge tekućine 1 da bi se osigurao dotok spomenute vode ili druge tekućine uređajima koje se nalaze u nastavku: sustavu koji dovodi tekućinu pod pritisak ili električnoj pumpi, koja podiže tlak 2. Nadalje sustav podrazumijeva savitljivu cijev 3 koja dovodi vodu ili tekućinu pod pritiskom sve do pokretnog upravljača za navođenje i upravljanje i upravlja aktivnošću 4, koja služi za usmjeravanje cjelokupne aktivnosti. Od tamo čvrste cijevi koje su pomične 5 premještaju vodu ili tekućinu pod pritiskom do mlaznica, otvora ili čepa za otklanjanje 6, koja uzrokuje učinak detonacije na minu 7.
Štit, paravan ili zaštitni zaslon 8, metalni ili od drugog materijala koji je otporan na eksplozije i krhotine koje uzrokuju eksplozije zaštićuje lokalnog ili udaljenog operatera 9, i ostali dio sustava, aktivnošću, koje se nalaze na adekvatnim pozicijama za upravljanje pokretnim upravljačem za navođenje i upravljanje.
Rezervoar s vodom ili drugom tekućinom 1, treba sadržavati dovoljnu zapreminu, između 6 i 12 m3, da bi opskrbio sustav, i mora se moći nadopuniti (podrazumijeva se kad je umjetni) u bilo kom trenutku, nezavisno od funkcioniranja sustava, rezervnom količinom. Taj rezervoar vode ili druge tekućine nalazi se na sigurnom mjestu, zaštićen je od krhotina ili krutih dijelova koje nastaju u eksploziji.
Sa svoje strane, uređaj 10 koji je akustički senzor, registrirat će varijacije zvuka mlaza tekućine po raznim objektima pod zemljom i omogućit će točnu lokaciju istih.
Jedinica koja podiže tlak ili električna pumpa jest zasebna jedinica stalnog tijeka, konstantne i neprekinute funkcije, sa sposobnošću podizanja tlaka između 6 i 16 kg/cm2. Ima pumpu povezanu sa izvorom vode ili druge tekućine 1 i otpušta je u idući element, krutu pomičnu cijev 5, putem savitljive cijevi 3 tipa šmrka sa sposobnošću tlaka u skladu s rasponom kojeg zahtjeva električna pumpa 2. To je nezavisni element, zbog čega je lociranje raznoliko, u skladu s uvjetima na terenu i funkcioniranjem opreme, te ne ograničava učinkovitost izuma.
Pokretni upravljač za navođenje i upravljanje 4 pokretna je sprava koja kad nad njom upravlja operator 9 na ručni ili automatski način, što znači da usmjeri ili primakne mlaznicu 6 na takav način da se može proći kao metlom da bi se izazvala detonacija kopnenih mina. Može biti ili tronožac, kolica, kula, mehanizam sa satelitskom kontrolom, robot ili bilo kakav uređaj koji dopušta usmjeravanje djelovanja cjelokupnog stroja. Ta se zadaća realizira uz pomoć operatera 9, a on je na pravi način osposobljen, i potpomognut geodetskim mjerama satelitskog pozicioniranja i drugim instrumentima da bi se osiguralo cjelokupno čišćenje terena i zone primjene, unutar minskog polja.
Iz pokretnog upravljača za navođenje i upravljanje 4, ide kruta pomična cijev postavljena tako da istodobno vodi vodu ili tekućinu do jedne od mlaznica 6; može biti od savitljivog materijala, koji se lako mijenja i koji je jeftin, tako da se, u slučaju detonacije, slomi samo mlaznica, i to na način da ne deformira druge dijelove za koje je spojena cijev.
Mlaznice za uklanjanje 6 su hidraulički elementi čija je funkcija proizvesti mlaz vode ili druge tekućine usmjeren i ravnomjeran, koji je u stanju proizvesti potreban utjecaj za aktivaciju detonatora.
Sila vertikalnog mlaza se određuje pomoću formule:
F= ρ Q V
Gdje je ρ gustoća tekućine, Q je protok a V brzina istjecanja iz mlaznice. Većina protupješačkih mina detonira kod primjene sile ne veće od 8Kgf, ali da bi se postigla veća razina sigurnosti upotrebljava se faktor 1,5 na način da je u tom slučaju sila 12 Kgf. To se postiže s protokom od 15m3/sat, ako je tekućina koja se koristi voda i mlaznica ima promjer od 14mm.
Za to vrijeme, akustički senzor omogućava iscrtati mapu sa svim objektima koji su na određenoj dubini na koje mlaz vode ili druge tekućine može naići, u zoni čišćenja. S tom informacijom koja se dobije navedenom spravom mogu se neutralizirati mine drugog tipa i veličine, a kojima se sad zna točan položaj.
Primjer uporabe
Sustav deaktivacije za ravno i horizontalno minsko polje
Navedeni sustav je ilustriran na idućim slikama: Slika broj 2 tlocrt i Slika broj 3 kao nacrt. Sastoji se od kamiona 11 sa spremnikom za vodu kišnicu koja je dostatna u količini od 6 do 12 m3, električne pumpe 12 , centrifuge sa stalnim protokom, koja je sposobna da podigne pritisak između 6 i 16 kg/cm2; šmrka pod pritiskom 13 koja se spaja sa krutom pomičnom cijevi, kojoj je prvi dio 21 od čelika i drugi dio 22, na slobodnoj strani, od PVC-a ili drugog plastičnog materijala. Ta kruta i pomična cijev nalazi se na pokretnim kolicima 17, koja se pomiču po tračnicama 16, koja čine prikolicu 15. Sastavni dio pomičnih kolica je postolje 18, čija je funkcija da održi horizontalni položaj, kako cijevi od čelika 21, tako i cijevi od PVC-a 22, na čijem krajnjem dijelu se nalaze i hidraulične grablje 23, također od PVC-a ili drugog plastičnog materijala.
Sustav također uključuje, na slikama broj 2 i 3: operatora 14; štit, paravan ili zaštitni zaslon 19, opremljen s pomičnim otvorom koji omogućuje horizontalno pomicanje elemenata s kola 17 da je pređu i unutarnju zaštitu 20, koja služi zaštiti otvorenog dijela zaslona 19.
Na taj način postoje dva pokreta koji su ortogonalni, jedan u smjeru tračnica 16 i drugi u smjeru čelične cijevi 21, kojima se potpuno pokriva jedno određeno područje minskog polja koje je prethodno ograničeno.
Nadalje, sustav ima na raspolaganju uređaj 26, koji je akustički senzor, ili bilo koji senzor drugog tipa koji registrira varijacije zvuka koje stvara mlaz vode ili druge tekućine koje se stvaraju u kontaktu sa terenom i bilo kojim tijelom koje je zakopano visoko ili u dubini polja.
Na slici 4 koja pokazuje hidrauličke grablje 23, želi se postići jednakomjeran način distribucije vode putem PVC cijevi, ili od potrošne plastike, da bi se formirala rešetka koju opisuje slika 5, koja na taj način, izbacuje 11 mlazova vode u količini od 15m3/sat pomoću mlaznica 24 s promjerom od 14 mm svaka, na taj način stvarajući 11 brazda s međusobnim razmakom od 5 cm. Na slici broj 6, s druge strane, vidljiva je instalacija jedne ili više mlaznica 25 horizontalnog mlaza.
Sustav koji se opisuje kao primjer može se upotrijebiti u minskom polju čije granice i vrstu mina poznajemo unaprijed, poštujući iduću proceduru:
Prvo se izradi geometarsko mjerenje opsega minskog polja, na način da se utvrdi površina koju treba pokriti sustavom. Nakon što se utvrdi polazna točka čišćenja, postavi se sustav i dodatni dijelovi izvan topografski određenog opsega, sa sigurnim odmakom da bi se počelo čišćenje. Čišćenje će se provesti na sistematičan način, pokrivajući prethodno određene parcijalne dijelove koji se preklapaju. Zatim, operator stavlja u funkciju električnu pumpu i započinje čišćenje vodeći hidraulične grablje u smjeru uzduž prikolice, od stavljanja na kola s pokretnim upravljačem, u primarnu poziciju. Kasnije, pokrene krutu pomičnu cijev poprečno u odnosu na prikolicu za drugu poziciju i ponovno će čistiti u povratku, postepeno, do granice koju dozvoljava cijev. Kad je to gotovo, ide na drugu, pomičući prikolicu na novu točku do novog čišćenja koje je isto kao prethodno, sa sigurnosnim preklapajućim prelaskom preko cijelog terena.
Svako put kad dođe do detonacije, operator treba zamijeniti krutu cijev da bi se zamijenio PVC dio ili plastični dio koje je oštećen eksplozijom i na taj način moženastaviti do iste točke, vraćajući se malo nazad, da bi se osiguralo potpuno čišćenje.
Sa svoje strane, akustički senzor 26 predat će odmah potrebne i dostatne podatke da bi informatički sustav razvio mapu s raznim tipovima tijela koja nisu eksplodirala u zoni čišćenja, radi konačne neutralizacije.
DEKLARACIJA PREMA ČLANKU 19(1)
Poštovani,
U skladu s novim zahtjevima koji su iskazani u navedenom članku, prijavitelj izuma tvrdi da posjeduje iduće prednosti nad dokumentima (D01) US7162943B1, (D03) US2009/222355, (D04) DE19811208 I (D05) DE9103089:
Pokretni upravljač za navođenje i upravljanje podrazumijeva pokretna kola koja se pomiču po tračnicama i čine sastavni dio prikolice, i krute cijevi s mlaznicama na svom krajnjem dijelu da bi se otpustilo tekućinu pod pritiskom pomiču se istodobno na pokretnom upravljaču, na način da je poprečan na prikolicu/tračnice.
Nijedan od dokumenata ne opisuje prethodno, dakle mlaznice se postavljaju na drugi tip strukture i u načelu se pokazuju sustavi koji funkcioniraju na sigurnoj udaljenosti od eksplozija mina, ili pak imaju zaštićene mlaznice. (D04).
Teren se čisti s dvama ortagonalnim pokretima, jedan u smjeru tračnica i drugi u smjeru krutih cijevi. Na taj način je čišćenje kompletno, jednakomjerno i sistematsko.
Na D01 tekućina se otpušta iz mlaznica frontalno, prateći jedino smjer kretanja vozila.
U ostalim dokumentima, artikulirana snaga koju otpušta tekućina pod pritiskom se vrši iz nepokretne pozicije vozila, stvarajući čišćenje prema suprotnim kotama, na taj način ono nije niti jednakomjerno niti potpuno, jer čak ako se vozilo i pomiče ne može se osigurati precizno i sigurno preklapanje.
Zvučni senzor bilježi procjenu minskog polja na način da primjećuje promjene ( i razlike) zvuka koji prenosi (nasuprot tijeka) mlaz ili mlazovi vode kad se susretnu s objektima koji su zakopani u polju, i na taj način upotpunjuju čišćenje prema ortagonalnim koordinatama pokrivajući na sustavan i sistematičan način minsko polje. Nadalje, time se može operirati i u minskom polju s protupješačkim i protutenkovskim minama, te se može otkriti i protutenkovske mine da bi se kasnije mogle detonirati ručno.
Niti D01 niti drugi dokumenti ne uključuju ova ograničenja, nego samo otvaranje puta preko minskog polja koristeći sredstva koja se prilagođavaju uvjetima na terenu prema naprijed, i tipu zakopane mine, načinima koji su na raspolaganju iz udaljenosti da bi se spriječile štete od eksplozije.
Ako pak (D02) DE3828082 prikazuje senzor, taj je u kontaktu i pozicioniran na okviru 16 koji sadrži plug 18, koji je kreiran na način da emitira signal kad naiđe na zakopani predmet, koji može biti mina, da bi ga kasnije detonirao unutar blindiranog vozila 10. Taj senzor je na drugi način povezan da djeluje i ima drugi tip vozila, koji se znatno razlikuju od D01. Zbog toga, ekspert se ne bi usmjerio na D02 da bi poboljšao D01, i na kraju, izum se ne može utvrditi iz kombinacije D01 i D02.
Izum omogućava najefikasniju, najekonomičniju i najsigurniju metodu i sustav neutraliziranja mina.

Claims (23)

1. Postupak za sigurno neutraliziranje svih vrsta nagaznih mina zakopanih na miniranom području, naznačen time da uključuje sljedeće korake: a. približavanje granici minskog polja; b. raspolaganje izvorom ili rezervoarom vode ili druge tekućine; c. stavljanje pod tlak toka vode ili druge tekućine; d. dovođenje i usmjeravanje protoka vode pod tlakom prema minskom polju; e. otpuštanja mlaza vode ili druge tekućine pod tlakom tako da se površina minskog polja sustavno čisti okomitim pokretima, pomoću jednog mlaza ili više mlazova koji su tako usmjereni i toliko snažni da se pri njihovom djelovanju otkrivaju, uklanjaju ili detoniraju mine zakopane u minskom polju; f. zamjene po potrebi onih dijelova koji su se koristili za dovođenje i usmjeravanje toka vode ili druge tekućine pod tlakom, a oštećeni su uslijed eksplozija, te nastavljanja s ispitivanjem miniranog tla; g. obrade miniranog tla na kojem još postoje neaktivirane mine zakopane pod tlom pomoću zvučnog senzora koji hvata promjene zvučnog signala samog senzora ili signala mlaza vode ili druge tekućine kad se odbija od spomenutih predmeta.
2. Postupak prema zahtjevu 1, naznačen time da je izvor vode ili tekućine prirodan ili umjetan.
3. Postupak prema zahtjevu 1, naznačen time da je izvor vode ili druge tekućine zapremine od 6 do 12 m3.
4. Postupak prema zahtjevu 1, naznačen time da se protok vode ili druge tekućine stavlja pod tlak od 6 do 16 Kg/cm2.
5. Postupak prema zahtjevu 1, naznačen time da je snaga mlaza vode ili druge tekućine 8 Kgf.
6. Postupak prema zahtjevu 1, naznačen time da je snaga mlaza vode ili druge tekućine 12 Kgf.
7. Postupak prema zahtjevu 1, naznačen time da se na tlo isprazni jedan ili više mlazova vode ili druge tekućine sabijene pod tlakom, bilo neprekidno ili s prekidima, bilo u okomitom, kosom ili vodoravnom smjeru.
8. Postupak prema zahtjevu 1, naznačen time da se prvo vrši topografska obrada opsega miniranog područja kako bi se utvrdila površina koju treba obuhvatiti.
9. Sustav za sigurno uklanjanje svih vrsta nagaznih mina koje su zakopane na minskom polju, naznačen time da se sastoji od sljedećih dijelova: a) Izvora ili rezervoara vode ili druge tekućine, b) Motorne pumpe ili opreme za sabijanje pod tlakom sa crpkom i usmjerivačem vode, tako da je crpka spojena na rezervoar vode ili druge tekućine kako bi se dobio protok vode ili druge tekućine pod tlakom, c) Savitljive cijevi povezane s usmjerivačem vode na motornoj pumpi, a otporna je na tlak protoka vode ili druge tekućine koja kroz nju prolazi, d) Krute klizne cijevi spojene na savitljivu cijev, a njezin slobodni dio je načinjen od materijala koji se može zamijeniti i ukloniti u slučaju da dođe do oštećenja uslijed eksplozije kopnenih mina, a koji je isto tako otporan na tlak protoka vode ili druge tekućine koja kroz nju prolazi, kako bi se dovela do izlaznih cijevi, otvora i cjevčica postavljenih na slobodnom kraju te da bi se mogli sustavno isprazniti preko snažnih mlazova kojima se mogu otkriti, ukloniti i neutralizirati kopnene mine zakopane na miniranom tlu, e) Pokretnog upravljača za navođenje i upravljanje koji se sastoji od pokretnog vozila koje se kreće na željeznoj tračnici i čini dio prikolice na kojoj je postavljena kruta klizna cijev koja može kliziti poprečno do prikolice, a služi za približavanje, usmjeravanje i pražnjenje mlazova vode ili druge tekućine pod tlakom kroz izlazne cijevi, otvore i mlaznice usmjerene na minirano tlo kako bi se moglo ispitati cijelo minsko polje okomitim pokretima, jedan u smjeru tračnice, a drugi u smjeru krute cijevi. f) Zaštićenog zvučnog senzora smještenog na pokretnom upravljaču za navođenje i upravljanje, kako bi se uočile promjene zvučnog signala koje prenosi mlaz ili mlazovi vode ili druge tekućine pod tlakom kad se odbijaju o različite predmete zakopane u minskom polju i pomoću informatičkog sustava koji je spojen na senzor provodi se obrada minskog polja s neaktiviranim nagaznim minama ispod tla. g) Štita, paravana ili zaštitnog zaslona koji je otporan na eksplozije i njihove krhotine za osiguranje zaštite operatora i opreme.
10. Sustav prema zahtjevu 9, naznačen time da je izvor vode ili druge tekućine kamion cisterna s rezervoarom zapremine od 6 do 12 m3.
11. Sustav prema zahtjevu 9, naznačen time da je motorna pumpa ili oprema za stavljanje pod tlak samostalna jedinica koja radi neprekidno i redovito.
12. Sustav prema zahtjevu 11, naznačen time da je motorna pumpa ili oprema za stavljanje pod tlak centrifugalna jedinica stalnog protoka koji može povisiti tlak između 6 i 16 Kg/cm2.
13. Sustav prema zahtjevu 9, naznačen time da savitljivu cijev čini šmrk pod visokim tlakom.
14. Sustav prema zahtjevu 9, naznačen time da je kruta klizna cijev izrađena od čelika, a njezin slobodan kraj od PVC-a ili drugog plastičnog materijala.
15. Sustav prema zahtjevu 9, naznačen time da se na slobodnom kraju krute klizne cijevi nalazi hidraulična rešetka za jednakomjerno raspoređivanje vode ili druge tekućine u više mlazova.
16. Sustav prema zahtjevu 15, naznačen time da je hidraulična rešetka cijev od PVC-a ili druge plastike koja se može zamijeniti.
17. Sustav prema zahtjevu 15, naznačen time da hidraulična rešetka ima oblik grablji.
18. Sustav prema zahtjevu 9, naznačen time da pokretno vozilo ima pomoćnu stepenicu ispred štita, paravana ili zaštitnog zaslona za održavanje vodoravnog položaja krute klizne cijevi.
19. Sustav prema zahtjevu 9, naznačen time da štit, paravan ili zaštitni zaslon ima pokretni otvor koji omogućuje vodoravno pomicanje klizne krute cijevi.
20. Sustav prema zahtjevu 19, naznačen time da štit, paravan ili zaštitni zaslon osim toga ima i unutarnji štit koji služi za zaštitu otvorenog dijela štita, paravana ili zaštitnog zaslona.
21. Uporaba sustava za zahtjev 9, naznačen time da jednako služi za traženje, uklanjanje i aktiviranje nagaznih mina svih vrsta.
22. Uporaba sustava za zahtjev 9, naznačen time da služi za neutraliziranje protupješačkih mina.
23. Uporaba sustava za zahtjev 9, naznačen time da služi za neutraliziranje mina koje su spojene kablom za detonaciju pomoću vodoravnog mlaza.
HR20110794A 2009-03-31 2011-10-28 Postupak i sustav za sigurno deaktiviranje kopnenih mina HRP20110794A2 (hr)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CL2009000786A CL2009000786A1 (es) 2009-03-31 2009-03-31 Metodo y sistema para ubicar, remover y detonar minas terrestres de todo tipo en un campo minado, mediante el uso de agua a presion, descargada a traves de una boquilla desde un carro movil, en donde ademas se define un sensor acustico que permite realizar un levantamiento del campo minado con las minas no detonadas.
PCT/CL2010/000012 WO2010111803A1 (es) 2009-03-31 2010-03-30 Metodo y sistema para desactivar de manera segura minas terrestres

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HRP20110794A2 true HRP20110794A2 (hr) 2012-01-31

Family

ID=42827449

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HR20110794A HRP20110794A2 (hr) 2009-03-31 2011-10-28 Postupak i sustav za sigurno deaktiviranje kopnenih mina

Country Status (4)

Country Link
CN (1) CN102422119B (hr)
CL (1) CL2009000786A1 (hr)
HR (1) HRP20110794A2 (hr)
WO (1) WO2010111803A1 (hr)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN103727851B (zh) * 2014-01-20 2015-12-30 天地科技股份有限公司 深孔拒爆炸药处理器
CN109341424B (zh) * 2018-11-20 2023-09-01 广州大学 一种适用于平地的探雷装置

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3335464A1 (de) * 1983-09-30 1985-04-11 Krauss-Maffei AG, 8000 München Minenraeumfahrzeug
NL8602040A (nl) * 1986-08-08 1988-03-01 Monshouwer B V D Inrichting voor het uit grond verwijderen van explosief materiaal.
DE3928082A1 (de) * 1988-08-27 1990-03-01 Hankins Verfahren und fahrzeug zum freilegen von landminen
DE9103089U1 (hr) * 1991-03-14 1991-07-04 Heselberger Gmbh Hoechstdruckwasserstrahlen, 8400 Regensburg, De
DE29701232U1 (de) * 1997-01-25 1997-04-24 Foerster Inst Dr Friedrich Einrichtung zur Bodenerkundung und Fremdkörperdetektion
DE19811208A1 (de) * 1998-03-10 1999-09-16 Roehll Umweltentsorgung In Ber Verfahren und Einrichtung zum Räumen von Minen
CN1434264A (zh) * 2002-01-23 2003-08-06 卢大为 地毯式快速扫雷车
AU2003213629A1 (en) * 2002-03-01 2003-09-16 Brisant Companies On-site land mine removal system
JP4053960B2 (ja) * 2003-10-07 2008-02-27 日立建機株式会社 移動式作業機の埋設物処理支援装置
US7162943B1 (en) * 2005-02-14 2007-01-16 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Navy Cavitating explosively augmented water-jet mine cutter system
US7600460B2 (en) * 2006-05-09 2009-10-13 Stephen M. Manders On-site land mine removal system

Also Published As

Publication number Publication date
CL2009000786A1 (es) 2009-07-17
CN102422119A (zh) 2012-04-18
WO2010111803A1 (es) 2010-10-07
CN102422119B (zh) 2015-07-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7600460B2 (en) On-site land mine removal system
US7296503B1 (en) Method and apparatus for neutralizing improvised explosive devices and landmines and mobile unit for performing the method
US8374754B2 (en) Apparatus for detecting subsurface objects with a reach-in arm
EP3777982A1 (en) Compact mobile robotic fire-extinguishing system
RU2677413C1 (ru) Способ тушения лесных пожаров и роботизированный комплекс для его осуществления
NO315095B1 (no) Ubemannet mineryddekjöretöy
HRP20110794A2 (hr) Postupak i sustav za sigurno deaktiviranje kopnenih mina
GB2306884A (en) Suppressing explosions
DE60203698T2 (de) Minenbergungsverfahren und -vorrichtung
DE202016001750U1 (de) Vorrichtung zur Sprengung von Minen und Kampfmitteln aller Art
CA2477775A1 (en) On-site land mine removal system
KR100446259B1 (ko) 지뢰 제거 장비
KR100488198B1 (ko) 무인지뢰제거 시스템
Chikhradze et al. Methane explosion mitigation in coal mines by water mist
WO2010103321A1 (en) Acoustic apparatus and method of operation
US20060037462A1 (en) Mine removing system
IL284594A (en) an interceptor
RU2794394C1 (ru) Инженерная машина разведки и разминирования
DE102019005870A1 (de) System zur Treibminenvernichtung
Bartnicki et al. Concept of IED/EOD Operations (CONOPs) for engineer mission support robot team
DE102015000871A1 (de) Minenräumgerät und Verfahren zum Räumen von Minen
RU2650315C2 (ru) Устройство нейтрализации мин и взрывчатых элементов
RU99604U1 (ru) Гусеничный минивездеход
RU2524278C1 (ru) Способ защиты канала ствола артиллерийской системы
RU2544420C2 (ru) Способ защиты канала ствола артиллерийской системы от попадания в него частиц грунта

Legal Events

Date Code Title Description
A1OB Publication of a patent application
AIPI Request for the grant of a patent on the basis of a substantive examination of a patent application
ODRP Renewal fee for the maintenance of a patent

Payment date: 20160404

Year of fee payment: 7

ODBI Application refused