FI86830C - Baotskrov - Google Patents
Baotskrov Download PDFInfo
- Publication number
- FI86830C FI86830C FI864007A FI864007A FI86830C FI 86830 C FI86830 C FI 86830C FI 864007 A FI864007 A FI 864007A FI 864007 A FI864007 A FI 864007A FI 86830 C FI86830 C FI 86830C
- Authority
- FI
- Finland
- Prior art keywords
- hull
- air supply
- supply duct
- boat
- bite
- Prior art date
Links
- XLYOFNOQVPJJNP-UHFFFAOYSA-N water Substances O XLYOFNOQVPJJNP-UHFFFAOYSA-N 0.000 claims abstract description 16
- 238000000465 moulding Methods 0.000 claims 2
- 238000006073 displacement reaction Methods 0.000 abstract 1
- 230000009466 transformation Effects 0.000 abstract 1
- 230000001154 acute effect Effects 0.000 description 1
- 238000006243 chemical reaction Methods 0.000 description 1
- 230000000694 effects Effects 0.000 description 1
- 230000035515 penetration Effects 0.000 description 1
- 238000000926 separation method Methods 0.000 description 1
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B63—SHIPS OR OTHER WATERBORNE VESSELS; RELATED EQUIPMENT
- B63B—SHIPS OR OTHER WATERBORNE VESSELS; EQUIPMENT FOR SHIPPING
- B63B1/00—Hydrodynamic or hydrostatic features of hulls or of hydrofoils
- B63B1/02—Hydrodynamic or hydrostatic features of hulls or of hydrofoils deriving lift mainly from water displacement
- B63B1/04—Hydrodynamic or hydrostatic features of hulls or of hydrofoils deriving lift mainly from water displacement with single hull
- B63B1/08—Shape of aft part
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B63—SHIPS OR OTHER WATERBORNE VESSELS; RELATED EQUIPMENT
- B63B—SHIPS OR OTHER WATERBORNE VESSELS; EQUIPMENT FOR SHIPPING
- B63B1/00—Hydrodynamic or hydrostatic features of hulls or of hydrofoils
- B63B1/32—Other means for varying the inherent hydrodynamic characteristics of hulls
- B63B1/34—Other means for varying the inherent hydrodynamic characteristics of hulls by reducing surface friction
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y02—TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
- Y02T—CLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO TRANSPORTATION
- Y02T70/00—Maritime or waterways transport
- Y02T70/10—Measures concerning design or construction of watercraft hulls
Landscapes
- Fluid Mechanics (AREA)
- Physics & Mathematics (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Combustion & Propulsion (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Ocean & Marine Engineering (AREA)
- Other Liquid Machine Or Engine Such As Wave Power Use (AREA)
- Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
- Magnetic Bearings And Hydrostatic Bearings (AREA)
- Developing Agents For Electrophotography (AREA)
- Transition And Organic Metals Composition Catalysts For Addition Polymerization (AREA)
- Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)
- Glass Compositions (AREA)
- Crystals, And After-Treatments Of Crystals (AREA)
- Harvesting Machines For Specific Crops (AREA)
- Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
- Filtration Of Liquid (AREA)
- Steroid Compounds (AREA)
Description
1 86830
VENEEN RUNKO
Keksinnön kohteena on veneen runko, jossa on ainakin yksi rungon kuoreen ennen veneen perää järjes-5 tetty ilmansyöttökanava.
Periaatteessa tietyn tehoisella moottorilla varustettu vene kulkee sitä lujempaa mitä pienempi rungon vedenvastus on.
Kilpasoutuveneissä tämä saavutetaan tietenkin 10 pitkällä ja kapealla rungolla, jossa on pitkä, terävä perä.
Kilpamoottoriveneissä tämä saavutetaan lyhyellä rungolla ja suoralla, katkaistulla perällä.
Kaikilla aluksilla on erityispiirteenä, että 15 edullisimman rungon muodon parhaat ominaisuudet tulevat esille vain tarkasti määrätyllä nopeudella.
Suurin osa aluksista jaetaan niiden rungon muodon mukaan kolmeen ryhmään, nimittäin: aluksiin, joissa on uppoumatyyppinen runko; aluksiin, joissa on 20 puoliliukuva runko; ja aluksiin, joissa on liukuva runko.
Uppoumatyyppisen rungon etuna on pieni veden vastus alhaisilla nopeuksilla ja erinomainen merikel-poisuus kovassa merenkäynnissä, erityisesti perästä 25 päin tulevilla aalloilla. Kuitenkin tämän perämuodon vakavana epäkohtana on, että nk. runkonopeudella veden vastus lisääntyy huomattavasti. Peräaallosta johtuva imu pidättää venettä ja esim. kun venettä hinataan voimakkaalla hinaajalla, vene voi painautua pinnan 30 alle.
Tunnettu puoliliukuva runkorakenne on tässä M tapauksessa edullisempi, koska vesilinjassa oleva kat kaistu perä rikkoo suuren peräaallon. Kuitenkin sillä on huomattavia epäkohtia kovassa merenkäynnissä ja 35 erityisesti aaltojen tullessa perästapäin, koska suhteellisen suuret aallot vyöryvät veneen yli.
Liukuvatyyppisiä runkoja voidaan käyttää ai- 2 86830 noastaan voiraakasmoottorisissa tai hyvin kevyissä veneissä, koska alhaisilla nopeuksilla katkaistu perä uppoaa veteen aiheuttaen hyvin suuren veden vastuksen.
Keksinnön tarkoituksena on tuoda esiin veneen 5 runkorakenne, jota paikallaan ollessa ja/tai jopa purjehtimisen aikana voidaan jatkuvasti muuntaa hydrody-naamisesti uppoumatyyppisestä rungosta tunnettuine etuineen liukuvatyyppiseksi rungoksi tunnettuine etuineen niin, että rungon muoto voidaan sopeuttaa ja/tai 10 se automaattisesti sopeutuu hydrodynaamisesti tietylle purjehdusnopeudelle.
Keksinnön mukaiselle veneen rungolle on tunnusomaista se, mitä on esitetty patenttivaatimuksessa 1.
15 Keksinnön mukaisesti ilmansyöttökanava ja vesilinja leikkaavat toisensa ja syöttökanava on peitetty joustavilla kaistoilla, joiden etureunat ovat samassa tasossa rungon kanssa ja kiinnitetty siihen, jolloin kaistojen takareunat voivat toimia virtaavan 20 veden erottamiseksi veneen rungosta.
Näin aikaansaadaan se vaikutus, että peräaalto irtautuu veneen rungosta jo vesilinjan yläpuolella, ja irtoaminen tapahtuu nopeuden mukaan enemmän tai vähemmän kauempana alhaalla, mikä aiheuttaa sen, ettei perä-25 aalto voi enää synnyttää vastusta. Näin aikaansaadaan veneen runko, joka kullakin nopeudella voidaan säätää hydrodynaamisesti optimaaliseen muotoon, jolla on pienin vastus.
Laitteet peräaallon irrottamiseksi leikkaavat 30 edullisesti vesilinjan terävässä kulmassa. Tästä johtuen, vaikka perä uppoaisikin veteen suhteellisen syvään, laitteet sijaitsevat aina niin, että irrotuslin-jat aina ulottuvat veden pinnan yläpuolelle kulkusuunnassa veneen veteenpainautumiskohtien etupuolella. Muu-35 ten ilmansyöttökanavat täyttyisivät vedellä eivätkä enää toimisi.
Jotta saavutettaisiin niin portaaton hydrody- 86830 naaminen muuntuminen kuin mahdollista uppoumatyyppises-tä rungosta liukuvatyyppiseksi rungoksi, ei käytetä vain yhtä irrotuslinjän omaavaa laitetta, vaan useita tällaisia laitteita voidaan sijoittaa peräkkäin run-5 koon. Tarvittaessa ne voivat myös sijaita eri kulmissa toisiinsa ja vedenpintaan nähden.
Erääseen yksinkertaiseen tämän laitteen sovellutukseen kuuluu rungon kuoreen muodostettu ilmansyöt-tökanava ja sen ulkopuolelle muodostettu ura kanavan ja 10 uran ollessa yhdistettynä toisiinsa aukoilla.
Parempaan lopputulokseen päästään sovellutuksella, johon kuuluu edellämainitut ilmansyöttökanava ja ura, mutta jossa ura on peitetty joustavalla kaistalla, jonka asentoa voidaan säätää mekaanisilla, pneumaat-15 tisilla tai hydraulisilla säätölaitteilla. Tälle alueelle ilmaantuvasta ilmasta johtuen veden ja rungon kuoren väliin muodostuu ilmapatja siten, että imua ei enää synny ja täten peräaalto erottuu tehokkaasti rungosta .
20 Lisäsovellutuksessa ilmansyöttökanava peite tään jousimaisella kaistalla niin, että siihen jää kuitenkin rako. Kaistat sijoitetaan rungon kuoren tasoon siten, että kaistan muoto ei mitenkään vaikuta nopeutta vähentävästi alhaisilla nopeuksilla. Lisä-25 sovellutuksessa jousimaista kaistaa voidaan säätää, tässä tarkoituksessa ilmansyöttökanava varustetaan säätölaitteilla.
Täten keksinnön mukaisella laitteella uppouma-tyyppisten runkojen etuja voidaan täysin hyödyntää 30 alhaisilla nopeuksilla ja kovassa merenkäynnissä. Nopeuden lisääntyessä rungon pituutta voidaan tarpeen mukaan hydrodynaamisesti lisätä edellä kuvatuilla laitteilla. Täten esim. on mahdollista tehdä huvipurren kuori tai pinta samalla tapaa kuin on jollassa tai 35 nostokölillä varustetussa veneessä, koska perä ei painaudu alaspäin. Täten ei myöskään enää ole olemassa maksimirunkonopeutta vastaavaa nopeusaluetta, vaan 4 86830 uppoumatyyppinen runko muuttuu liukuvatyyppiseksi rungoksi .
Lisäetuja, piirteitä ja yksityiskohtia keksinnöstä käy selville seuraavasta keksinnön eräitä edul-5 lisiä sovellutuksia esittävästä piirustuksesta, jossa kuva 1 esittää kaaviollisesti veneen runkoa, kuva 2 esittää kaaviollisesti erästä toista veneen runkoa, kuva 3 on osittainen vaakasuuntainen leikkauskuva ku-10 vasta 1 linjaa III - III pitkin, ja kuvat 4 ja 5 esittävät veneen peräosan lisäsovellutuk-sia esitettynä kuvan 3 tapaan.
Kuvat 1 ja 2 esittävät kahta erilaista veneen rungon kuorta 1, jossa on peräosa 2, peräsin 3 ja köli 15 4. Linjat 5 kuvaavat peräaallon irrottamisen säätölait teen sijaintia.
Näiden laitteiden eri sovellutuksia esitetään yksityiskohtaisemmin kuvissa 3-5.
Kuvan 3 sovellutuksessa irrotusreuna muodostuu 20 joustavista kaistoista 14, jotka on kiinnitetty samaan tasoon rungon kuoren 1 kanssa liikesuunnan puolelta, mutta joka ulkonee rungon kuoresta 1 liikesuunnan vastaisesta päästä ja peittää uran 11. Kuitenkin kaista 14 voi esim. olla jännitettynä sisäänpäin. Kiinnityselimet 25 15 voidaan muotoilla jännityselimiksi, jos kaistat 14 ovat ulospäin jännitteisiä. Vetämällä tällöin jänni-tyselimistä on mahdollista säätää kaistojen asentoa rungon kuoreen nähden. Kaistojen 14 ollessa vedettynä täysin sisään ne muodostavat osan rungon kuoresta 1.
30 Täten tarvittaessa irrotusreunana toimivan kaistan 14 sijaintia voidaan säätää joko liikuttaessa tai paikallaan oltaessa. Tämä voi tapahtua automaattisesti tai säädetysti esim. veneen nopeuden mukaisesti.
Kuvat 4 ja 5 esittävät erityisen edullisia 35 keksinnön sovellutuksia. Kuvassa 4 ilmansyöttökanava 7 on peitetty kaistalla 14a sijaiten rungon kuoren 1 tasossa. Kaista 14a toimii rungon kuoren 1 kanssa muo- 5 86830 dostaen raon 17a, josta ilma voi purkautua. Samanlainen järjestely on myös esitettynä kuvassa 5, jossa kuitenkin kaista 14a on järjestetty liikkuvaksi. Tässä tarkoituksessa ilmansyöttökanavaan 7 kuuluu käyttölaite 18 5 käyttäen hydraulisesti, pneumaattisesti tai mekaanisesti käyttötankoa 19, jonka avulla kaista 14a voidaan työntää ulospäin rungon kuoren tasosta. Laitetta perä-aallon erottamiseksi voidaan täten käyttää joko veneen ollessa paikallaan tai sen ollessa liikkeessä.
Claims (7)
1. Veneen runko, jossa on ainakin yksi rungon kuoreen ennen veneen perää järjestetty ilmansyöttökana- 5 va, tunnettu siitä, että ilmansyöttökanava (7) ja vesilinja leikkaavat toisensa ja syöttökanava on peitetty joustavilla kaistoilla (14), joiden etureunat ovat samassa tasossa rungon kanssa ja kiinnitetty siihen, jolloin kaistojen takareunat voivat toimia virtaa- 10 van veden erottamiseksi veneen rungosta.
2. Patenttivaatimuksen 1 mukainen runko, tunnettu siitä, että kaistojen (14) asento rungon kuoren (1) suhteen on järjestetty itseohjaavasti säätyväksi.
3. Patenttivaatimuksen 1 mukainen runko, tunnettu siitä, että ilmansyöttökanava (7) on peitetty jousimaisilla kaistoilla (14a), jolloin rako (17a) jää vapaaksi, ja että kaistat (14a) on järjestetty rungon kuoren pintaan.
4. Patenttivaatimuksen 3 mukainen runko, tunnettu siitä, että ilmansyöttökanavaan (7) on järjestetty käyttölaite (18) käyttötankoa (19) tai sen tapaista varten, joka ohjaa kaistoja (14a) ulospäin rungon (1) pinnan tasosta.
5. Jonkin patenttivaatimuksista 1-4 mukainen runko, tunnettu siitä, että runkoon (1) on järjestetty perättäisesti useita aktivoitavissa olevia laitteita (7, 14 ) .
6. Patenttivaatimuksen 3 mukainen runko, 30 tunnettu siitä, että aktivoitavissa olevat laitteet (7, 14) on järjestetty olemaan eri kulmissa toistensa ja vesilinjan suhteen.
7 86830
Applications Claiming Priority (4)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| US69863385A | 1985-02-06 | 1985-02-06 | |
| US69863385 | 1985-02-06 | ||
| PCT/DE1986/000042 WO1986004557A1 (fr) | 1985-02-06 | 1986-02-06 | Bateau a voile |
| DE8600042 | 1986-02-06 |
Publications (4)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| FI864007L FI864007L (fi) | 1986-10-03 |
| FI864007A0 FI864007A0 (fi) | 1986-10-03 |
| FI86830B FI86830B (fi) | 1992-07-15 |
| FI86830C true FI86830C (fi) | 1992-10-26 |
Family
ID=24806054
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| FI864007A FI86830C (fi) | 1985-02-06 | 1986-10-03 | Baotskrov |
Country Status (11)
| Country | Link |
|---|---|
| EP (1) | EP0215812B1 (fi) |
| AT (1) | ATE43545T1 (fi) |
| AU (1) | AU592775B2 (fi) |
| CA (1) | CA1284917C (fi) |
| DE (1) | DE3663643D1 (fi) |
| DK (1) | DK158081C (fi) |
| ES (1) | ES8704827A1 (fi) |
| FI (1) | FI86830C (fi) |
| NO (1) | NO175245C (fi) |
| NZ (1) | NZ215050A (fi) |
| WO (1) | WO1986004557A1 (fi) |
Families Citing this family (1)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| DE69009372T2 (de) * | 1989-07-31 | 1995-01-19 | Hidemori Osawa | Verringerung des Wellenwiderstandes eines Schiffes. |
Family Cites Families (6)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| GB190901447A (en) * | 1909-01-21 | 1910-01-21 | Theophilus Osborn Smith | An Improved Method of Reducing the Water Friction of Ships and Boats. |
| GB116255A (en) * | 1917-06-01 | 1918-08-01 | John Elniff | Improvements in Means for Reducing the Resistance to Propulsion of Marine Vessels. |
| US2663276A (en) * | 1951-12-27 | 1953-12-22 | Albert F Ouellet | Ship construction for reducing drag |
| GB1034370A (en) * | 1963-03-08 | 1966-06-29 | Harrison Lackenby | Method and means for preventing flow-separation alongside ships' hulls in motion |
| GB1496670A (en) * | 1973-12-29 | 1977-12-30 | Yamaha Motor Co Ltd | Planing hulls |
| GB1604462A (en) * | 1978-05-31 | 1981-12-09 | Orr A H | Means with which to reduce resistance of surface marine vessels |
-
1986
- 1986-02-05 ES ES551664A patent/ES8704827A1/es not_active Expired
- 1986-02-05 CA CA000501192A patent/CA1284917C/en not_active Expired - Lifetime
- 1986-02-05 NZ NZ215050A patent/NZ215050A/xx unknown
- 1986-02-06 AU AU53997/86A patent/AU592775B2/en not_active Ceased
- 1986-02-06 EP EP86901043A patent/EP0215812B1/de not_active Expired
- 1986-02-06 DE DE8686901043T patent/DE3663643D1/de not_active Expired
- 1986-02-06 AT AT86901043T patent/ATE43545T1/de not_active IP Right Cessation
- 1986-02-06 WO PCT/DE1986/000042 patent/WO1986004557A1/de not_active Ceased
- 1986-10-03 DK DK475086A patent/DK158081C/da not_active IP Right Cessation
- 1986-10-03 FI FI864007A patent/FI86830C/fi not_active IP Right Cessation
- 1986-10-06 NO NO863983A patent/NO175245C/no unknown
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| CA1284917C (en) | 1991-06-18 |
| ATE43545T1 (de) | 1989-06-15 |
| DK158081B (da) | 1990-03-26 |
| FI86830B (fi) | 1992-07-15 |
| EP0215812B1 (de) | 1989-05-31 |
| AU592775B2 (en) | 1990-01-25 |
| FI864007L (fi) | 1986-10-03 |
| NO863983D0 (no) | 1986-10-06 |
| DK158081C (da) | 1990-09-24 |
| AU5399786A (en) | 1986-08-26 |
| NO175245B (no) | 1994-06-13 |
| WO1986004557A1 (fr) | 1986-08-14 |
| DK475086D0 (da) | 1986-10-03 |
| EP0215812A1 (de) | 1987-04-01 |
| ES551664A0 (es) | 1987-05-01 |
| DK475086A (da) | 1986-10-03 |
| NZ215050A (en) | 1988-04-29 |
| ES8704827A1 (es) | 1987-05-01 |
| NO175245C (no) | 1994-09-21 |
| FI864007A0 (fi) | 1986-10-03 |
| DE3663643D1 (en) | 1989-07-06 |
| NO863983L (no) | 1986-10-06 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| RU154960U1 (ru) | Надувная моторная лодка | |
| US20080210150A1 (en) | Ventilated aft swept flow interrupter hull | |
| US4951591A (en) | Powered boat hull | |
| ATE539954T1 (de) | Bootantriebssystem | |
| US6578506B2 (en) | Aft hung hydrofoil for reduction of water resistance of partially immersed sailing vessels | |
| KR970010819B1 (ko) | 고속동력보우트 | |
| SE9404503D0 (sv) | Förfarande och anordningar för dynamisk trimning av ett snabbgående, planande eller halvplanande fartygsskrov | |
| TR200401417T4 (tr) | Tekne gövdesi ve pervane donanımı | |
| FI86830C (fi) | Baotskrov | |
| RU2184047C1 (ru) | Устройство для уменьшения скорости дрейфа судна | |
| US4031841A (en) | Controlled air film hull for watercraft | |
| US3991696A (en) | Hull of a small-sized ship | |
| RU93043823A (ru) | Быстроходное судно с воздушной каверной | |
| US2444526A (en) | Sailboat | |
| US4864948A (en) | Hydrodynamically modified hull for a water craft | |
| JPH09175478A (ja) | 船舶における波抑制装置 | |
| SU344706A1 (ru) | Судно на подводных крыльях | |
| US3352270A (en) | Air lubricated planing hull | |
| RU2853614C1 (ru) | Судовая ветроэнергетическая установка | |
| FR2437342A1 (fr) | Trimaran | |
| RU2069635C1 (ru) | Тридцатифутовый круизно-гоночный парусный катамаран "иван-30" | |
| RU2053157C1 (ru) | Ограждение для снижения сопротивления воды движению судна | |
| RU2150402C1 (ru) | Способ снижения гидродинамического сопротивления корпуса судна | |
| SU683947A1 (ru) | Быстроходное судно | |
| EP1104739A1 (en) | Hydroplane |
Legal Events
| Date | Code | Title | Description |
|---|---|---|---|
| MM | Patent lapsed | ||
| MM | Patent lapsed |
Owner name: GUETTLER, JO |