FI61986C - Foerfarande foer framstaellning av ett dietiskt livsmedel - Google Patents
Foerfarande foer framstaellning av ett dietiskt livsmedel Download PDFInfo
- Publication number
- FI61986C FI61986C FI772484A FI772484A FI61986C FI 61986 C FI61986 C FI 61986C FI 772484 A FI772484 A FI 772484A FI 772484 A FI772484 A FI 772484A FI 61986 C FI61986 C FI 61986C
- Authority
- FI
- Finland
- Prior art keywords
- granules
- quark
- casein
- granulated
- framework
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A23—FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
- A23J—PROTEIN COMPOSITIONS FOR FOODSTUFFS; WORKING-UP PROTEINS FOR FOODSTUFFS; PHOSPHATIDE COMPOSITIONS FOR FOODSTUFFS
- A23J3/00—Working-up of proteins for foodstuffs
- A23J3/04—Animal proteins
- A23J3/08—Dairy proteins
- A23J3/10—Casein
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A23—FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
- A23C—DAIRY PRODUCTS, e.g. MILK, BUTTER OR CHEESE; MILK OR CHEESE SUBSTITUTES; PREPARATION THEREOF
- A23C19/00—Cheese; Cheese preparations; Making thereof
- A23C19/06—Treating cheese curd after whey separation; Products obtained thereby
- A23C19/086—Cheese powder; Dried cheese preparations
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y10—TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
- Y10S—TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y10S426/00—Food or edible material: processes, compositions, and products
- Y10S426/804—Low calorie, low sodium or hypoallergic
Landscapes
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Polymers & Plastics (AREA)
- Food Science & Technology (AREA)
- Nutrition Science (AREA)
- Biochemistry (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Zoology (AREA)
- Coloring Foods And Improving Nutritive Qualities (AREA)
- Medicinal Preparation (AREA)
- Dairy Products (AREA)
- Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
- Steroid Compounds (AREA)
- Grain Derivatives (AREA)
Description
fiSSel m (1,1 KUULUTUSJULKAISU /-^00^- jgr· ra (”>uTL»eeNiNos$KmFT 61986 c(45) Patentti styonnetty 10 11 1932 ITaSvfi Patent meddelat (51) kv.ik.Vci. 3 A 23 C 23/00, 19/09 SUOMI —FINLAND (21) (•«•Ottih.k.mu.-Pwwtwekninj TT2>t81) (22) HakamispiM—Aneefcnlnged* 19.08.77 ^^ (23) Alkupilvt—GiMgheodeg 19.08.77 (41) Tullut luikituksi — Bllvlt offencllg 21.02.78
Patentti· ia rekisterihallitut ... ........ . . . , _ ' (44) NlhUvtksIpsnon |s kuuLJulksltun pvm. —
Patent- och registerttyreltan Anstkan uttagd edt utl.skrMtan publleursd 30.07.82 (32)(33)(31) Pyydetty etuoikeus—Begird prlorhet 20.08.76
Saksan Liittotasavalta-Förbundsrepubliken Tyskland(DE) P 2637^26.5 (71) Merck Patent Gesellschaft mit beschränkter Haftung, Frankfurter Strasse 250, 6100 Darmstadt, Saksan Liittotasavalta-Förbunds-republiken Tyskland(DE) (72) Roland Vogel, Darmstadt, Heinrich Johannes Nikolaus, Darmstadt,
Peter Muller, Darmstadt, Winfried Trinkaus, Darmstadt, Saksan Liittotasavalta-Förbundsrepubliken lyskland(DE) (Jk) Oy Kolster Ab (5*0 Menetelmä ruokavalioelintarvikkeen valmistamiseksi - Förfarande för framställning av ett dietiskt livsmedel
Valkuaisväkevöitteen valmistus raemuodossa vähärasvaisesta tai rasvattomasta ravintokvarkista sekä tämän käyttö ruokavalioelin-tarvikkeena on ennestään tunnettu. Tällaisen rakeistetun tuotteen valmistus tapahtuu normaalisti tuoreesta, mahdollisimman vähärasvaisesta kvarkista poistamalla ensin mekaanisesti osa herasta, rakeistamalla senjälkeen ja kuivaamalla. Näiden tuotteiden valmistukseen liittyy lukuisia vaikeuksia. Niinpä ei ole mahdollista saada jatkuvasti tasajyväisiä rakeita. Jos heran osapoiston jälkeen saatu massa on liian kostea, ei sitä voida rakeistaa, koska se tahmeutuu tai liian kosteat rakeet liisteröityvät toisiinsa. Jos aineesta on tullut liian kuiva, pyrkii se murenemaan, minkä johdosta kuivaamisen jälkeen saadaan liian suuri osa pölyä ja hienoja rakeita. Riippuen heilahteluista vesipitoisuudessa ja siitä johtuvasta vaihtelevasta saatavan kvarkin laadusta, on vaikeata toteuttaa jatkuva ja toistettavasti sujuva menetelmä rakeiden valmistamiseksi, varsinkin kun ei onnistu- 2 61986 ta asettamaan vesipitoisuutta mekaanisin menetelmin muuttumattomiin arvoihin.
Nyt keksittiin, että teknisesti yksinkertaisella tavalla voidaan valmistaa ruokavalioelintarvikkeena käyttökelpoinen rakeistettu valkuaistuote, kun lähtöaineena kostean kvarkin asemasta käytetään kvarkin ja kaseiinin seosta ja tämän seoksen annetaan ennen rakeistamista jonkin aikaa paisua. Tällä menetelmällä yksinkertaistuu valmistusprosessi huomattavasti. Tämän lisäksi ovat saatavat osaset erityisen tiiviitä ja pysyviä, minkä johdosta hajoamisnopeus ruoansulatuskanavassa alenee ja imeytyminen hidastuu. Seurauksena on pitempään kestävä kylläisyyden tunne.
Keksinnön kohteena on siten menetelmä ruokavalioelintarvikkeena käyttökelpoisen rasvatonta tai vähärasvaista kvarkkia sisältävän seoksen valmistamiseksi.
Keksinnön mukaiselle menetelmälle on tunnusomaista että noin 2-5 osaa kaseiinia vaivataan noin 5 osaan kvarkkia, jonka vesipitoisuus on 65-85%, seoksen annetaan paisua noin 10 minuutista 3 tuntiin, seos rakeistetaan ja kuivataan, jolloin saadaan rakeita, joiden hiukkaskoko on noin 0,5-5 mm, jotka rakeet haluttaessa päällystetään vitamiinipitoisella ja/tai sokeriraekuorella.
Lähtöaineena on mahdollisimman vähärasvainen tai rasvaton kvarkki, joka yleensä saadaan n. 80% vettä sisältävänä. On yllättävää, ettei keksinnön mukaisessa menetelmässä ole enää tarpeen esikäsittelynä suorittaa heran osittaista erottamista kvarkista. Sitävastoin avautuu suoraan erityisen edullisia valmistusmahdolli-suuksia, kun käytetään suoraan kaupallisesti saatavaa kvarkkia. Yllättäen saadaan vaivaamalla kaseiinia jauhemuodossa tähän vesipitoiseen kvarkkiin tuote, joka sopii erittäin hyvin rakeistamiseen. Niinpä jää kustannuksia vaativa veden erottaminen pois, toiseksi saadaan seos, joka paljon paremmalla tavalla kuin tähän asti on muutettavissa raemuotoon. Tämän lisäksi saadaan keksinnön mukaisella valmistusmenetelmällä tähän asti tunnettuun rakeistettuun valkuais-väkevöitemuotoon verrattuna arvokas ruokavalioelintarvike, koska heraan liuenneet ravintoaineet jäävät rakeistettuun tuotteeseen.
Kaseiinin sekoittaminen tuoreeseen kvarkkiin voi tapahtua 61 986 3 millä tahansa sopivalla tavalla. Sopivaa on tällöin käyttää vaivain-ta. Kaseiinin mukaanvaivaamisen jälkeen tulee seoksen levätä, että mukaan sekoitettu kaseiini paisumalla sitoo ylimääräisen veden ja massa täten vakaantuu, niin että se voidaan rakeistaa. Tämän on yleensä arvioitu kestävän n. 10 minuutista kolmeen tuntiin. Mikäli paisuminen saatetaan tapahtumaan itse vaivaimessa, otetaan massa tämän jälkeen vaivaimesta ja rakeistetaan tunnetulla tavalla, esim. rakeistusvalssin avulla.
On myös mahdollista lisätä jauhemaisen kaseiinin kanssa muita vaikutusaineita, erityisesti vitamiineja, kivennäisaineita ja/tai hivenalkuaineita rakeistettavaan raakamassaan. Tätä menetelmää pidetään aina silloin parempana, kun on vältettävä tällaisten aineiden kustannuksia ja aikaa vaativaa päällystysrakeistamista.
Sen jälkeen kuivataan, esim. leijukerroskuivaimessa, jolloin edullisesti ensin esikuivataan lämpötiloissa väliltä 60-90°C n. 15 %:n vesipitoisuuteen. Jälkikuivaaminen, yleensä n. 6 %:n vesi-pitoisuuteen, tapahtuu jonkin verran alhaisemmissa lämpötiloissa, esim. välillä 30-70°C pitempien ajanjaksojen aikana, esim. 15 tunnista 2 päivään. Vähäisestä vesipitoisuudesta ja suojakerroksena toimivasta kuivasta pinnasta johtuen ovat rakeet asianmukaisesti varastoituina lähes rajoittamattomasti säilyviä.
Yleensä rakeistettu tuote saadaan sylinterinmuotoisina osasina, jolloin pituus on jonkin verran läpimittaa suurempi. Hyvin sopivia ovat esim. osaset, joiden läpimitta on väliltä 0,5-2 mm ja pituus n. 1,5 - 5 mm, edullisesti n. 2 mm.
Näin saatu rakeistettu tuote voidaan maun parantamiseksi ja syönnin helpottamiseksi vielä varustaa millä tahansa päällysteillä.
Tämä tapahtuu edullisesti päällerakeistantalla päällyste tavalliseen tapaan käyttäen sokeria tai sokerin korvikkeita, tai myös muilla tavallisilla menetelmillä, esim. ruiskuttamalla. Rakeiden päällystämiseen voidaan käyttää kaikkia tavallisia elintarvikelakien sallimia aineita. Jos halutaan rikastamista vitamiineilla, kivennäisaineilla, hivenalkuaineilla tai muilla vaikutusaineilla tai myös maunparannusta aromiaineilla, niin voidaan nämä sisällyttää päällysteisiin. Ravinto-fysiologisesti erityisen edullinen on esim. vitamiinipitoinen päällyste, joka sisältää kaikki elintärkeät vitamiinit ja/tai raekuori, joka levitetään rakeiden suojaksi ja sileän pinnan saamiseksi syönnin helpottamiseksi. Jos raekuoren valmistuksessa sokerin asemesta käy- 61 986
M
tetään sokerin korvikkeita,kuten sorbitolia, ksylitolia tai mannito-lia, niin voidaan makeuttamisvoiman lisäämiseksi vielä lisätä makeutusainetta. Periaatteessa ovat kaikki myös muita elintarvikkeita tai farmaseuttisia valmisteita varten sopivat raepäällysteet mahdollisia. Tämän uuden valmistusmenetelmän mukaisesti saatu valkuaisväke-vöite on erinomainen ruokavalioelintarvike. Se tyydyttää elintärkeän valkuaisen tarpeen, koska se sisältää kaikkia välttämättömiä aminohappoja. Jos mukaansekoittamalla tai päällystämällä tai muilla menetelmillä on lisätty vitamiineja ja/tai kivennäisaineita, niin se tyydyttää elintärkeiden ravintoaineiden tarpeen. Korkean valkuaispitoisuuden ja erikoisen valmistustavan johdosta saavutetaan näiden hidastaman ruoansulatuksen vaikutuksesta kauan kestävä kylläisyyden tunne. Tämä valkuaisväkevöite on sentähden ja alhaisen fysiologisen palamisarvon-sa takia sopiva erityisesti ruokavalioaineeksi ylipainoisuuteen ja/ tai liikalihavuuteen.
Uuden tuotteen nauttiminen tapahtuu samalla tavalla kuin "tähän asti käytettyjen kvarkkirakeiden.Annostelu ruokavalioaineena voidaan valita mielivaltaisesti valkuaispitoisuudesta riippuen koska kaikki sen sisältämät aineet ovat fysiologisesti käyttökelpoisia ja hyvin siedettäviä .
Esimerkki 1 a) Viisi osaa kosteata vähärasvaista kvarkkia, jonka vesipitoisuus on n. 80 %, pannaan vaivaimeen.Tähän lisätään 3 osaa kaseiinia jauheen muodossa ja vaivataai.perusteellisesti. Seos jätetään 1 tunniksi seisomaan, jolloin mukaan sekoitettu kaseiini paisuu. Sen jälkeen massa otetaan vaivaimesta, rakeistetaan ja kuivataan sitten. Tällöin esikuivataan aluksi 15 minuutin ajan n. 80°C:ssa n. 15 %:n kosteuspitoisuuteen. Sen jälkeen kuivataan pyörivässä kuivaimessa n. 60°C:ssa n. 6 tuntia. Vesipitoisuus on tällöin n. 6 %. Raakarakeet saadaan sylinterimäisten rakeiden muodossa, joiden läpimitta on n. 1,8 mm ja hiukkasten pituus n. 3 mm.
b) 120 kg näin saatuja raakarakeita kostutetaan rakeistuskatti-lassa n. 4 1:11a rakeistussiirappia DAB 7. Juuri ennen tahmautumista sirotellaan mukaan n. 1 kg juurikassokeria ja seos puhalletaan kuivaksi. Sen jälkeen levitetään viidessä päällystyksessä kussakin 5 1 vitamiinipitoista rakeistussiirappia. Vitamiinit on annosteltu niin, että kutakin 20 g kohti valkuaista valmiissa tuotteessa tulee seuraa-vat määrät vitamiineja: 61 S86 5
Vitamiinia A 1235 I.E.
Vitamiinia E 7,5 mg
Vitamiinia 0,3 mg
Vitamiinia B2 0,5 mg
Vitamiinia Bg 0,5 mg
Vitamiinia B.^ 1,3 ^ug
Niasiiniamidia 3,3 mg
Kalsium-D-pantotenaattia 2,6 mg
Foolihappoa 0,1 mg
Kussakin tapauksessa sekoitetaan perusteellisesti ja kuivataan. Sen jälkeen levitetään kerros kahtena 3,2 l:n siirappipäällysteenä ja sirotellaan kussakin tapauksessa n. 1,3 kg:11a juurikassokeria.
Hajustamista varten, jos niin halutaan, lisätään kolmannessa päällystyksessä n. 80 g vanilliinia. Valmiit rakeet jälkikuivataan. Esimerkki 2
Valmistus tapahtuu kuten esimerkissä 1, mutta 25 kg kohti kvarkkia lisätään n. 13 kg kaseiinia (kvarkki:kaseiini-suhde on n. 1:2,6). Saadaan sylinterinmuotoisia rakeita, joilla on suhteellisen sileä pinta ja joiden läpimitta on n. 1,8 mm ja pituus n.2-4 mm .
Rakeistaminen voi tapahtua kuten esimerkissä Ib. Tarvittaessa voidaan rakeita kuitenkin käyttää ilman päällystettä.
Applications Claiming Priority (2)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| DE2637426 | 1976-08-20 | ||
| DE2637426A DE2637426C2 (de) | 1976-08-20 | 1976-08-20 | Verfahren zur Herstellung einer als diätetisches Lebensmittel verwendbaren Mischung |
Publications (3)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| FI772484A7 FI772484A7 (fi) | 1978-02-21 |
| FI61986B FI61986B (fi) | 1982-07-30 |
| FI61986C true FI61986C (fi) | 1982-11-10 |
Family
ID=5985868
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| FI772484A FI61986C (fi) | 1976-08-20 | 1977-08-19 | Foerfarande foer framstaellning av ett dietiskt livsmedel |
Country Status (20)
| Country | Link |
|---|---|
| US (1) | US4139642A (fi) |
| JP (1) | JPS582654B2 (fi) |
| AT (1) | AT362509B (fi) |
| AU (1) | AU505450B2 (fi) |
| BE (1) | BE857948A (fi) |
| CA (1) | CA1095770A (fi) |
| CH (1) | CH633164A5 (fi) |
| DE (1) | DE2637426C2 (fi) |
| DK (1) | DK371477A (fi) |
| ES (1) | ES461743A1 (fi) |
| FI (1) | FI61986C (fi) |
| FR (1) | FR2361826A1 (fi) |
| GB (1) | GB1528899A (fi) |
| IT (1) | IT7948529A0 (fi) |
| NL (1) | NL168120C (fi) |
| NO (1) | NO144726C (fi) |
| NZ (1) | NZ184937A (fi) |
| PT (1) | PT66922B (fi) |
| SE (1) | SE424690B (fi) |
| ZA (1) | ZA775018B (fi) |
Families Citing this family (5)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| DE2806514A1 (de) * | 1978-02-16 | 1979-08-30 | Merck Patent Gmbh | Diaetetisches lebensmittel und verfahren zu seiner herstellung |
| JPS61224933A (ja) * | 1985-11-29 | 1986-10-06 | Nichijiyuu Shoji:Kk | 顆粒状のチ−ズ |
| JP2530438B2 (ja) * | 1986-10-25 | 1996-09-04 | 株式会社 太平製作所 | ベニヤ単板の切断方法 |
| FR2930405B1 (fr) | 2008-04-28 | 2014-09-05 | Labelys Tracabilite | Produit laitier |
| US10611512B2 (en) | 2014-07-29 | 2020-04-07 | Frito-Lay North America, Inc. | Snack food container |
Family Cites Families (2)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| US2682467A (en) * | 1950-01-24 | 1954-06-29 | Nat Dairy Res Lab Inc | High protein milk product |
| DE1692306C3 (de) * | 1967-07-14 | 1978-10-05 | Heinz Dr.Med. 8131 Berg Bannaski | Verwendung von Quarkgranulat |
-
1976
- 1976-08-20 DE DE2637426A patent/DE2637426C2/de not_active Expired
-
1977
- 1977-08-12 US US05/824,194 patent/US4139642A/en not_active Expired - Lifetime
- 1977-08-16 PT PT66922A patent/PT66922B/pt unknown
- 1977-08-17 FR FR7725114A patent/FR2361826A1/fr active Granted
- 1977-08-17 NZ NZ184937A patent/NZ184937A/xx unknown
- 1977-08-18 GB GB34696/77A patent/GB1528899A/en not_active Expired
- 1977-08-18 ZA ZA00775018A patent/ZA775018B/xx unknown
- 1977-08-19 AT AT602077A patent/AT362509B/de not_active IP Right Cessation
- 1977-08-19 CA CA285,024A patent/CA1095770A/en not_active Expired
- 1977-08-19 ES ES461743A patent/ES461743A1/es not_active Expired
- 1977-08-19 NL NLAANVRAGE7709212,A patent/NL168120C/xx not_active IP Right Cessation
- 1977-08-19 SE SE7709360A patent/SE424690B/xx unknown
- 1977-08-19 DK DK371477A patent/DK371477A/da not_active Application Discontinuation
- 1977-08-19 CH CH1020677A patent/CH633164A5/de not_active IP Right Cessation
- 1977-08-19 BE BE180297A patent/BE857948A/xx not_active IP Right Cessation
- 1977-08-19 JP JP52100050A patent/JPS582654B2/ja not_active Expired
- 1977-08-19 FI FI772484A patent/FI61986C/fi not_active IP Right Cessation
- 1977-08-19 NO NO772889A patent/NO144726C/no unknown
- 1977-08-22 AU AU28081/77A patent/AU505450B2/en not_active Expired
-
1979
- 1979-03-29 IT IT7948529A patent/IT7948529A0/it unknown
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| DK371477A (da) | 1978-02-21 |
| NO772889L (no) | 1978-02-21 |
| PT66922B (de) | 1979-02-02 |
| AT362509B (de) | 1981-05-25 |
| NO144726C (no) | 1981-10-28 |
| FI61986B (fi) | 1982-07-30 |
| US4139642A (en) | 1979-02-13 |
| NL7709212A (nl) | 1978-02-22 |
| GB1528899A (en) | 1978-10-18 |
| PT66922A (de) | 1977-09-01 |
| CA1095770A (en) | 1981-02-17 |
| SE7709360L (sv) | 1978-02-21 |
| DE2637426C2 (de) | 1986-10-16 |
| SE424690B (sv) | 1982-08-09 |
| AU2808177A (en) | 1979-03-01 |
| NL168120C (nl) | 1982-03-16 |
| IT7948529A0 (it) | 1979-03-29 |
| FR2361826A1 (fr) | 1978-03-17 |
| DE2637426A1 (de) | 1978-02-23 |
| AU505450B2 (en) | 1979-11-22 |
| NZ184937A (en) | 1980-08-26 |
| FI772484A7 (fi) | 1978-02-21 |
| CH633164A5 (de) | 1982-11-30 |
| JPS582654B2 (ja) | 1983-01-18 |
| JPS5326350A (en) | 1978-03-11 |
| ES461743A1 (es) | 1978-12-01 |
| ZA775018B (en) | 1978-07-26 |
| NL168120B (nl) | 1981-10-16 |
| NO144726B (no) | 1981-07-20 |
| FR2361826B1 (fi) | 1983-07-29 |
| BE857948A (fr) | 1978-02-20 |
| ATA602077A (de) | 1980-10-15 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| US3011949A (en) | Method of promoting release of active ingredients from slab chewing gum and product | |
| US3780185A (en) | Composition of matter including dried honey | |
| DE3729831A1 (de) | Zuckerfreie bindemittel | |
| FI61986C (fi) | Foerfarande foer framstaellning av ett dietiskt livsmedel | |
| CA1117809A (en) | Casein-based dietetic foodstuff and process for its production | |
| RU2125808C1 (ru) | Композиция для получения пудинга молочного "сюрприз" | |
| KR830000545B1 (ko) | 식이요법 식품 제조방법 | |
| US4211768A (en) | Dietetic foodstuff and its production | |
| JPH02142449A (ja) | 食用組成物 | |
| JP2002060339A (ja) | 高甘味度甘味料含有組成物およびその利用 | |
| JPH0135630B2 (fi) | ||
| SU902700A1 (ru) | Суха молочна смесь дл пудинга и способ ее получени | |
| KR101784462B1 (ko) | 균일한 조성의 감미용 조성물 및 이의 제조 방법 | |
| RU2150849C1 (ru) | Способ производства драже | |
| HUT54880A (en) | Process for producing preparations of protein base and low caloricity and able to extension | |
| JP2942411B2 (ja) | 難溶性打錠食品及びその製法 | |
| JP3145877B2 (ja) | 外観、食感の改善された粉末食品素材 | |
| JPH05176702A (ja) | 梅干し加工食品の製造方法および梅干し加工食品 | |
| JPH0578297B2 (fi) | ||
| JP2001178414A (ja) | 板状の高蛋白食品及びその製造法 | |
| JPS6274244A (ja) | 模様入り糖衣品およびその製法 | |
| JPS623760A (ja) | 食塩含有調味料 | |
| SU950283A1 (ru) | Способ производства помадных конфет | |
| GB766889A (en) | Process for the treatment of edible or ingestible substances and the products thereof | |
| JPS6154391B2 (fi) |
Legal Events
| Date | Code | Title | Description |
|---|---|---|---|
| MM | Patent lapsed |
Owner name: MERCK PATENT GESELLSCHAFT MIT BESCHRAENKTER HAFTUN |