DK155042B - Fremgangsmaade til fremstilling af cement - Google Patents

Fremgangsmaade til fremstilling af cement Download PDF

Info

Publication number
DK155042B
DK155042B DK532478AA DK532478A DK155042B DK 155042 B DK155042 B DK 155042B DK 532478A A DK532478A A DK 532478AA DK 532478 A DK532478 A DK 532478A DK 155042 B DK155042 B DK 155042B
Authority
DK
Denmark
Prior art keywords
cement
belit
cooling
quenching
temperature
Prior art date
Application number
DK532478AA
Other languages
English (en)
Other versions
DK532478A (da
DK155042C (da
Inventor
Richard Schrader
Jochen Stark
Bernd Dahm
Dieter Petrak
Richard Rudolph
Karlheinz Ruempler
Anette Mueller
Original Assignee
Thaelmann Schwermaschbau Veb
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Thaelmann Schwermaschbau Veb filed Critical Thaelmann Schwermaschbau Veb
Publication of DK532478A publication Critical patent/DK532478A/da
Publication of DK155042B publication Critical patent/DK155042B/da
Application granted granted Critical
Publication of DK155042C publication Critical patent/DK155042C/da

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C04CEMENTS; CONCRETE; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES
    • C04BLIME, MAGNESIA; SLAG; CEMENTS; COMPOSITIONS THEREOF, e.g. MORTARS, CONCRETE OR LIKE BUILDING MATERIALS; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES; TREATMENT OF NATURAL STONE
    • C04B7/00Hydraulic cements
    • C04B7/345Hydraulic cements not provided for in one of the groups C04B7/02 - C04B7/34
    • C04B7/3453Belite cements, e.g. self-disintegrating cements based on dicalciumsilicate
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P40/00Technologies relating to the processing of minerals
    • Y02P40/10Production of cement, e.g. improving or optimising the production methods; Cement grinding

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Ceramic Engineering (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Curing Cements, Concrete, And Artificial Stone (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Crystals, And After-Treatments Of Crystals (AREA)
  • Soil Conditioners And Soil-Stabilizing Materials (AREA)

Description

- 1 -
DK 155042 B
Opfindelsen angår en fremgangsmåde til fremstilling af cement, fortrinsvis belitcement, af de normale råstoffer.
Det vigtigste silikatiske bindemiddel er portlandcement, der først brændes til klinker ifølge våd-, halvtør- eller tørmetoden med opvarm-5 ningsgradienter indtil 100 K/min ved en færdigbrændingstemperatur på ca. 1450*C og en opholdstid i sinterzonen på 25 minutter og derover. Derefter følger afkølingen fx. i planet-tromle- eller ristekølere med afkølingsgradienter fra en brændingstemperatur indtil ca. 1200* ...
1300*C i ovnen på ca. 20K/min og dernæst maling i kuglemøller.
10 For at spare de høje investerings- og energiomkostninger ved frem stillingen af portlandcement er det blevet foreslået fra portlandcement med hovedfasen alit og bifaserne belit (dicalciumsilicat svarer til C2S), tricalciumaluminat og calciumaluminiumferrat at gå over til belitcement, der som hovedfase indeholder belit og de andre faser af 15 portlandcement, men ingen alit. I portlandcement foreligger belit overvejende i 3-modifikationen. Om dennne fase er det alment kendt, at dén er inaktiv, dvs. kun meget langsomt virker hærdende på grund af sin ringe hydrationshastighed. Af denne grund bidrager fasen kun til den sene styrke. En cement, der i det væsentlige består af 3“C2S» er efter 20 de sagkyndiges mening ubrugelig. Det er derfor blevet foreslået at anvende andre modifikationer af C2S, der har et mere fordelagtigt styrke-hærdningstids-forhold. Ligesom 3-C2S er alle disse faser metastabile ved stuetemperatur. Til stabilisering af de enkelte modifikationer tilsættes der ifølge DDR-patentskrift 11 992 alkali, ifølge fransk patent-25 skrift 1493733/90 791 et overskud af kalk ved brændingstemperaturer på kun 1250‘C for at forhindre dannelsen af alit, ifølge USA-patentskrift 3.861.928 borsyre eller borholdige stoffer til belitråmelet. En belitcement med høje andele gips til dannelse af fasen 3 CaO · 3 A1203 ·
CaS04 ved siden af belit beskriver russisk patentskrift 283 880.
30 Ulemperne ved forslagene ifølge teknikkens stand er for det før ste, at der anvendes tilsætningsstoffer til råmelet, der som bor- eller phosphorholdige forbindelser i mange tilfælde hører til importrås tof fer eller fordyrer slutproduktet cement betydeligt. For det andet fører calciumsulfatholdige tilsætninger som følge af deres termiske dissocia-35 tion til forurening med S02~røggas. Endelig kræver fremstillingen af - 2 -
DK 155042 B
afbindingsaktive cementer på basis af højttemperatur-C2S-faser, der er stabiliseret med fremmedstoffer, forbraendingstemperaturer fra 1430*C.
Derved opstår der større varmetab end ved fasen fJ-C2S, der fremstilles ved lavere temperatur.
5 Opfindelsens formål er at fremstille en belitcement, der har port- landcements egenskaber, men kræver et mindre materiale- og varmeforbrug.
Opfindelsen har til opgave at fremstille en belitcement således, at den opstår i aktiv form, dvs. at dens styrke-hærdningstid-funktion 10 svarer til normale cementer.
Ifølge opfindelsen foreslås det ved en fremgangsmåde til fremstilling af cement, fortrinsvis belitcement, af de normale råstoffer, der underkastes et sådant brændings-, afkølings- og formalingsregime, at forbindelsen dicalciumsilikat, der med hensyn til stabilisering er 15 kendt for at være lidet aktiv, fås i en sådan aktiv tilstand, at den styrke-hærdnings-tids-funktion svarer til normal cement, at belitråmel-et med en kalkstandard på 75 til 85 uden foreskrevet opvarmningsregime, men fortrinsvis med opvarmningsgradienten fra den normale portlandce-mentfremstilling, opvarmes til brændingstemperaturen på mellem 1350 og 20 1450*C, fortrinsvis i den nederste del af dette temperaturområde, og i indtil 20 minutter, fortrinsvis 5 til 10 minutter, brændes i luft eller vanddampberiget atmosfære og køles normalt, og at klinken fortrinsvis underkastes en bratkøling med afkølingsgradienter større end 500 K/min. eller en gradvis afkøling og males i kuglemøller og derpå underkastes 25 en intensivmaling.
Med opfindelsen blev der ud over optimeringen af belit-råmel-re-cepturen fundet fremstillingsbetingelser, som muliggør en storteknisk produktion af en hydratations- og hærdningsaktiv belitcement. Fremgangsmåden ifølge opfindelsen kendetegnes først og fremmest ved fast-30 lggelsen af kalkstandarden. En ren, altså alitfri, belitcement har ifølge de kendte formler af Bogue en kalkstandard efter køling på 75.
På grund af nøjagtigheden af de kemiske analysemetoder forekommer der ved kalkstandarden afvigelser på ±1.0. Derved kan den effektive kalkstandard fx. andrage kun 74, hvilket teoretisk bevirker en mindskelse 35 af belitmængden.
- 3 -
DK 155042 B
Det blev fundet/ at der til fremstilling af belitcement skal indstilles en kalkstandard på 75 til 85. Derved får belitcementen ganske vist nogle andele af alit, men de økonomiske fordele ved belitcementen bevares fuldstændigt.
5 Opvarmningsregimet spiller en vigtig rolle i produktionen af port- landcement. De højeste kalkbindingshastigheder opnås ved maksimale opvarmningsgradienter mellem afsyringstemperaturen og brændingstemperaturen. Det blev helt uventet fundet/ at opvarmningsgradienten er uden betydning for belitcementers styrkeudvikling.
10 Yderligere blev det fundet, at den otimale brændingstemperatur ved fremstillingen af belitcement - under hensyntagen til de to senere beskrevne behandlingsprincipper ifølge opfindelsen af belitklinker - ligger mellem 1350 og 1450*C, fortrinsvis i den nederste del af dette temperaturområde, og at opholdstider mellem 0 og 20 minutter, fortrinsvis 15 5 til 10 minutter, er tilstrækkelige til færdigbrænding med frikalkind- hold <2% og til udvikling af klinkemineralerne. De beskrevne kendetegn ved fremstillingen af belitklinker viser, at de aggregater, der er normale i portlandcementindustrien, såsom forvarmer, fx. skaktforvarmer og cyklonforvarmer, eventuelt kalcineringsanlæg og brændingsaggregater, 20 som fx. roterovne, hvirvellagsreaktorer, kan anvendes til den tekniske fremstilling af disse belitklinker. Efter den ovennævnte sammensætning, det ovennævnte brændingsregime og normal klinkeafkøling eller under overholdelse af det kendte regime til fremstilling af portlandcement opstår der belitcementer, der er inaktive. Sådanne inaktive belitcemen-25 ter ligger i deres trykstyrke-hærdningstid-funktioner langt under port-landcements.
Ifølge behandlingsprincippet ifølge opfindelsen lykkes fremstillingen af en aktiv belitcement under overholdelse af et bestemt afkølingsregime af belitklinkerne fra færdigbrændingstemperaturen.
30 Højtaktive belitcementer opstår, når afkølingsgradienten går mod uendelig (dt/dT·*·0»). Med aftagende afkølings gradient forringes belitce-mentens aktivitet, dvs. dens styrke-hærdningstids-kurve er mindre fordelagtig end portlandcements. Belitcementer med det bedste styrke-hærd-ningstids-forhold, der endog overtræffer portlandcements, opstår ved 35 bratkøling af klinkerne i vand efter brændingen. Til tekniske formål er - 4 -
DK 155042 B
det tilstrækkeligt at foretage hurtigafkølingen af belitklinkeme fra temperaturer mellem 1250*···1350*C til 800*..·1000*C. Afkølings gradienten i dette område skal være større end 500 K/min. Som kølemiddel til hurtigafkølingsfasen er vand eller andre væsker og luft velegnede.
5 Den nødvendige vandmængde kan beregnes af den kendte klinkerstrøm og det påkrævede temperaturfald. Afkølings gradienterne over og under det nævnte hurtigafkølingsområde er uden betydning, således at der i disse temperaturområder kan anvendes de afkølingsmetoder, der er normale i portlandcement-teknologien. Til den tekniske realisering af hur-10 tigafkølingsområdet står der kendte løsninger til rådighed, fx. materialebortledningsindretningen ved skaktovne, der drives med trykluft, bestående af vandtrug og baegerværk, eller stænkeindretningen for vand til nedsættelse af klinkertemperaturen til forhindring af jern (IX)-oxidationen ved hvidcementproduktion.
15 I samman hæng med bratkølingen af klinkerne med vand viste det sig, at det opståede partialtryk af vanddamp i ovnatmosfæren bevirker en reducering af afsyringstiderne og færdigbrændingstiderne. Denne virkning kan udnyttes således, at der først foretages en vandfri klinkerafkøling i højttemperaturområdet, fx. bratkøling med luft, den påfølgende vide-20 reafkøling af klinkerne foretages med luft og vand, og denne vanddamp-holdige luft benyttes helt eller delvis til forbrænding.
Efter afkølingen af klinkerne males dise i kuglemøller og underkastes en intensivmaling i svingmøller, strålemøller, desintegratorer, valsestole o.lign.
25
UDFØRELSESEKSEMPLER
Opfindelsen forklares i det følgende ved hjælp af udførelseseksempler. De tilhørende tegninger viser i fig. 1 og 2 trykstyrke-hærdnings-30 tids-funktioner for cementer.
Her betyder:
Ordinaten: trykstyrke CD i MPa
Abscissen: hærdningstid τ i dage d 35 Kurve 2, 3, 4+5 funktionen trykstyrke/hærdningstid i eksem- DK 155042 B -½ MAJ 1988
Patentdirektoratet ans.nr__ - 5 - pierne 2-5 PZ: funktionen trykstyrke/hærdningstid af port- landcement 1/375 ifølge TGL 28101/01 ZZ: funktionen trykstyrke/hærdningstid af en ce-
5 ment med tilmalingsmateriale ifølge TGL
2801/02 fJ-C2S: funktionen trykstyrke/hærdningstid af en ce ment, der fortrinsvis består af Ø-CgS og blev fremstillet ifølge det kendte regime for port-10 landcement.
Til fremstilling af en sammenligningsbelitcement blev råstofferne kalksten og ler bearbejdet på kendt måde og blandet således, at det gav en kalkstandard på 75. Råmelet opvarmedes i en gradientovn til 950‘C i 15 9 minutter og afsyredes ved denne temperatur i løbet af 11 minutter un der luftatmosfære. Dernæst blev der opvarmet til brændingstemperaturen på 1450*C med en gradient på 70 K/min. Opholdstiden efter opnåelsen af færdigbrændingstemperaturen udgjorde 20 minuter. Dernæst fulgte klinkerafkølingen med afkølingsgradienter i det øvre temperaturområde på 20 ca. 70 K/min og i det nederste temperaturområde på ca. 20 K/min. Belit-klinkerne, der brændtes ifølge det nævnte portlandcementregime, maledes sammen med den normale gipstilsætning ifølge Blaine i en kuglemølle til 2 ca. 3200 cm /g og deres trykstyrke blev bestemt. Den opnåede trykstyr-ke-hærdningstid-funktion ses i figur 2, kurve 0-C2S, og bekræfter be-25 litcements kendte inaktivitet.
Ifølge eksempel 1 fremstilledes belitråmel med kalkstandard 75 som ved sammenligningsbelitcementen, og der af syredes. Den valgte opvarmningsgradient lå mellem 950 og 1340*C ved 1000 K/min. og mellem 1340 og 1425*C på 70 K/min. Efter en opholdstid på 5 minutter efter opnåelsen 30 af brændingstemperaturen på 1425*C bratkøledes klinken i vand, hvilket svarede til en afkølingsgradient på ca. 2.104 K/min. Efter tørring af 2 klinken, formaling i en kuglemølle til ca. 3200 cm /g ifølge Blaine og den normale gipstilsætning blev trykstyrken bestemt og optegnet i figur 1, kurve 2. Indholdet af fri kalk af belitklinken udgjorde 0,05%. Be-35 litcementen svarer i 7-dages-styrken til en cement med tilmalingsmate- - 6 -
DK 155042 B
riale (figur 1, kurve ZZ), overtræffer dog denne betydeligt i 28-dages-styrken. Belitcementer med kalkstandard 75 udmærker sig ved en ringe hydratationsvarme og er især velegnede til hydrotekniske bygninger.
Ifølge eksempel 2 blev der fremstillet belitråmel ligesom saramen-5 ligningsbeliten, men med kalkstandard 80, og afsyret. Brændings-, afkølings- og formalingsregimet foregik som i eksempel 1 (opvarmningsgradient mellem 950’ og 1340*C på 1000 K/min., mellem 1340 og 1425*C på 70 K/min. Brændingstemperatur 1425*C. 5 minutters opholdstid. Bratkøling i vand. Kugleformaling af klinken). De målte trykstyrker viser figur 2, 10 kurve 3. Indholdet af fri kalk i belitklinken udgjorde 0,04%.
Belitcementen følger styrkeforløbet af portlandcement 1/375 (figur 2, kurve PZ) og overtræffer dette i 28-dages-styrken. Den aktive belit-cement ifølge opfindelsen er det kendte belit- henholdsvis 8-C2S-forløb ifølge portlandcementregimet (figur 2, kurve ) højt overlegen.
15 Ifølge eksempel 3 blev der fremstillet belitråmel ligesom sammen li gningsbelit en, men med kalkstandard 80, og afsyret. Opvarmningsgradienten mellem 950* og 1385*C var på 100 K/min. Brændingstenperatur 1385* C, opholdstid 5 minutter, bratkøling af klinken i vand, kuglemaling af klinken. De målte trykstyrker viser figur 2, kurve 4. Indholdet af fri 20 kalk i belitklinken udgjorde 0,54%. Belitcementen følger styrkeforløbet af portlandcement 1/375 (figur 2, kurve PZ) med overlegenhed i 28-dages-styrken.
Ifølge eksepel 4 blev der fremstillet belitråmel med kalkstandard 75 på lignende måde som sammenligningsbeliten og afsyret. Opvarranings-25 gradienten mellem 950* og 1350*C var på 1000 K/min. Brændingstemperatur 1350*C. Opholdstid 2 minutter. Afkølingen af klinken skete ved bratkø- 3 ling med luft, hvilket forårsagede en afkølingsgradient på 1,3 · 10 K/min. Kugleraaling af klinken. Trykstyrker af prøverne er fremstillet i figur 1, kurve 5. Indholdet af fri kalk i belitklinken udgjorde 1,9%.
30 Også denne belitcement, der er fremstillet under ugunstige betingelser med hensyn til brændingstemperaturen og opholdstiden, opfylder betingelserne for en cement med tilmalingsstoffer (figur 1, kurve ZZ) og overstiger dennes 28-dages-styrke.
Ifølge eksempel 5 blev der fremstillet belitråmel på samme måde 35 som sammenligningsbeliten, men med kalkstandard 80, og afsyret. Opvarm- - 7 -
DK 155042 B
ningsgradienten lå mellem 950* og 1340*C på 1000 K/min. og mellem 1340* og 1385*C på 70 K/min. Brændingstemperatur 1385*C. Opholdstid 5 minutter. Klinkeafkølingen forløb indtil en temperatur på ca. 1300*C med en gradient på omkring 20 K/min. Dernæst fulgte en hurtigafkølingsperiode 5 til ca. 900*C med en gradient større end 500 K/min. ved påsprøjtning af vand. Kuglemaling af klinken. Trykstyrke-hærdnings-tids-funktionen lignede en portlandcements.
Ifølge eksempel 6 blev der fremstillet belitråmel ligesom sammen-ligningsbeliten, men med kalkstandard 80. Til ovnatmosfæren tilsattes 10 der vanddamp, således at dennes andel udgjorde ca. 20%. Vanddamptilsætningen gjorde det muligt at sænke afsyringstiden ved 950*C fra 11 til 9 minutter. Opvarmningsgradienten lå mellem 950’ og 1340*C på 1000 K/min. og mellem 1340*C og 1385*C på 70 K/min. Brændingstemperaturen 1385*C. Vanddamptilsætningen bevirkede, at holdetiden på 5 minutter som i ék-15 sempel 2 kunne reduceres til 2 minutter. Bratkøling i vand. Kuglemaling af klinken. Indholdet af fri kalk i belitklinken udgjorde 0,69%. Belit-cementen svarer til styrkeforholdet af en portlandcement.
Fordelene ved belitcementen fremstillet ifølge opfindelsen består i, at materialeindsatsfaktoren, dvs. masseforholdet af råmel, synker, 20 hvilket svarer til en råstofindsparing på indtil 3%. Dermed bortfalder omkostninger til udvindeisen og bearbejdningen af råstofferne. Desuden synker det specifikke varmeforbrug under hensyntagen til den termiske virkningsgrad af fx. en drejeovn med indtil 370 kJ/kg klinke. Nedsættelsen af brændingstemperaturen til under 1450*C muliggør brugen af 25 mindre værdifulde brændstoffer. Som følgefordele ved temperatursænkningen indtræder der en nedsættelse af alkaliandelene i kredsløbene, ni-trogenoxidindholdet i spildegassen går tilbage, holdbarheden af braand-aggregaternes udforing forlænges, hvilket udover en omkostningsindspa-ring betyder en forbedring af den timelige nyttegrad af anlægget, og 30 ved kalkstensafsyringen ifølge KR-princippet kan indtil 100% af forbrændingsluften trækkes gennem sinteraggregatet. En yderligere fordel ved opfindelsen består i forkortelse af opholdstiderne ved forhøjelse af vanddamppartialtrykket som følge af vanddampens indvirkning på stof-omvandlingerne ved afsyring og brænding. Den foreslåede overgang fra 35 portlandcement til belitcement medfører en sænkning af hydratationsvar- - 8 -
DK 155042 B
men på ca. 120 kJ/kg klinke. En vigtig fordel ved belitfremstillingen ifølge opfindelsen er, at der kan bibeholdes væsentlige aggregater fra den nutidige portlandcement-teknologi.
5

Claims (5)

1. Fremgangsmåde til fremstilling af cement/ fortrinsvis belitcement, af de normale råstoffer, der underkastes et sådant brændings-, afkølings- og formalingsregime, at forbindelsen dicalciumsilikat, der med hensyn til stabilisering er kendt for at være lidet aktiv, fås i en så- 5 dan aktiv tilstand, at den styrke-hærdnings-tids-funktion svarer til normal cement, kendetegnet ved, at belitråmelet med en kalkstandard på 75 til 85 uden foreskrevet opvarmningsregime, men fortrinsvis med opvarmningsgradienten fra den normale portlandcementfremstil-ling, opvarmes til brændingstemperaturen på mellem 1350* og 1450*C, 10 fortrinsvis i den nederste del af dette temperaturområde, og i indtil 20 minutter, fortrinsvis 5 til 10 minutter, brændes i luft eller vand-dampberiget atmosfære og køles normalt, og at klinken fortrinsvis underkastes en bratkøling med afkølingsgradienter større end 500 K/min. eller en gradvis afkøling og males i kuglemøller og derpå vinderkastes 15 en intensivmaling.
2. Fremgangsmåde ifølge krav 1, kendetegnet ved, at bratkølingen af den varme klinke sker med vand.
3. Fremgangsmåde ifølge krav 1, kendetegnet ved, at bratkølingen af den varme klinke sker med luft eller en luft-vand-blanding.
4. Fremgangsmåde ifølge krav 1 til 3, kendetegnet ved, at bratkølingen af den varme klinke ved gradvis afkøling fortrinsvis begrænses til temperaturområdet fra 1350 til 1250*C som øvre grænsetempe-ratur og 1000 til 800*C som nedre grænsetemperatur.
5. Fremgangsmåde ifølge krav 1 til 4, kendetegnet ved, at 25 ovnatmosfæren udover vandandelen fra rå- og brændingsstofferne yderligere tilsættes vanddamp. 30
DK532478A 1978-02-06 1978-11-29 Fremgangsmaade til fremstilling af cement DK155042C (da)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DD20356478 1978-02-06
DD20356478A DD138197B1 (de) 1978-02-06 1978-02-06 Verfahren zur herstellung von zement

Publications (3)

Publication Number Publication Date
DK532478A DK532478A (da) 1979-08-07
DK155042B true DK155042B (da) 1989-01-30
DK155042C DK155042C (da) 1989-07-24

Family

ID=5511453

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
DK532478A DK155042C (da) 1978-02-06 1978-11-29 Fremgangsmaade til fremstilling af cement

Country Status (9)

Country Link
JP (1) JPS54105129A (da)
AT (1) AT376648B (da)
CS (1) CS230401B1 (da)
DD (1) DD138197B1 (da)
DK (1) DK155042C (da)
FR (1) FR2416204A1 (da)
GB (1) GB2013648B (da)
RO (1) RO77138A (da)
SU (1) SU1043126A1 (da)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DD210675A1 (de) * 1982-10-06 1984-06-20 Dessau Zementanlagenbau Veb Verfahren und anordnung zur herstellung von zement nach dem belit-typ
DE3414196A1 (de) * 1984-04-14 1985-10-31 Paul Ensle Stiftung & Co KG, 7100 Heilbronn Alkaliaktivierter belitzement
FR2961505B1 (fr) 2010-06-18 2013-08-02 Cemex Res Group Ag Clinker et procede de preparation d'un ciment hydraulique a basse emission de co2 et haute resistance
EP2676943B2 (de) 2012-06-20 2021-01-20 HeidelbergCement AG Verfahren zur Herstellung eines Belitzements mit hoher Reaktivitaet und geringem Calcium/Silicat-Verhaeltnis
ES2553241T3 (es) 2013-05-11 2015-12-07 Heidelbergcement Ag Procedimiento para la producción de un cemento de silicato de magnesio, belita y aluminato de calcio
CN108883988B (zh) * 2015-10-28 2021-09-10 索里迪亚科技公司 金属硅酸盐水泥组合物及其蒸汽辅助生产方法
EP3459917A1 (en) 2017-09-26 2019-03-27 HeidelbergCement AG Manufacturing a binder with high beta-belite content

Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE730831C (de) * 1940-01-06 1943-01-28 Ig Farbenindustrie Ag Verfahren zur Foerderung des Zerrieselns dicalciumsilicathaltiger Brennprodukete
AT230266B (de) * 1959-12-31 1963-11-25 Jerzy Dr Ing Grzymek Verfahren zur Herstellung von selbstzerfallendem Dikalziumsilikatklinker oder von Materialien, die Dikalziumsilikat enthalten
DE2117763A1 (en) * 1971-04-07 1972-10-19 Tatabanyai Szenbanyak Alumina and cement powder - from low grade raw matls

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2722642C2 (de) * 1976-05-21 1982-06-24 Ta&scaron;kentskij nau&ccaron;no-issledovatel'skij i proektnyj institut stroitel'nych materialov NIISTROMPROEKT, Ta&scaron;kent Zement und dessen Herstellungsverfahren

Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE730831C (de) * 1940-01-06 1943-01-28 Ig Farbenindustrie Ag Verfahren zur Foerderung des Zerrieselns dicalciumsilicathaltiger Brennprodukete
AT230266B (de) * 1959-12-31 1963-11-25 Jerzy Dr Ing Grzymek Verfahren zur Herstellung von selbstzerfallendem Dikalziumsilikatklinker oder von Materialien, die Dikalziumsilikat enthalten
DE2117763A1 (en) * 1971-04-07 1972-10-19 Tatabanyai Szenbanyak Alumina and cement powder - from low grade raw matls

Also Published As

Publication number Publication date
AT376648B (de) 1984-12-10
DD138197A1 (de) 1979-10-17
JPS54105129A (en) 1979-08-17
DK532478A (da) 1979-08-07
SU1043126A1 (ru) 1983-09-23
FR2416204B1 (da) 1985-03-15
FR2416204A1 (fr) 1979-08-31
GB2013648A (en) 1979-08-15
CS230401B1 (en) 1984-08-13
RO77138A (ro) 1981-06-22
DK155042C (da) 1989-07-24
DD138197B1 (de) 1981-02-25
ATA693778A (de) 1984-05-15
GB2013648B (en) 1982-07-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN103304170B (zh) 一种生产硫铝酸盐水泥的方法
CN103232176B (zh) 一种高强度硅酸盐水泥熟料及其制备方法
CN103964713B (zh) 利用粉煤灰及拜耳法赤泥制备贝利特硫铝酸盐水泥的方法
CN115677243B (zh) 一种低碳水泥熟料的制备方法
CN104788032B (zh) 一种贝利特水泥及其制备方法
CN107721214A (zh) 一种高铁铝酸盐‑贝利特‑硫铝酸盐水泥熟料及其制备方法
CN101172798A (zh) 建筑石膏和矿物外加剂及其制备方法
CN111635152A (zh) 一种高贝利特硫铝酸盐水泥熟料及其制备方法
CN106904848B (zh) 一次低温烧成贝利特-硫铝酸钙-硫硅酸钙水泥的方法及其制品
CN112608047A (zh) 一种改性硫铝酸盐水泥及其制备方法和应用
CN105600813A (zh) 一种利用放电等离子烧结技术制备铝酸三钙的方法
CN115849740A (zh) 一种硅酸二钙-硫铝酸钙-硫硅酸钙水泥熟料及其制备工艺
CN102249576A (zh) 一种低能耗、低排放水泥及其制备方法与应用
CN102976644A (zh) 中热硅酸盐水泥熟料及其生产方法
CN1382657A (zh) 燃煤锅炉供热同时生产铝酸盐水泥/活性粉煤灰方法及产品
CN106966617B (zh) 一次低温烧成贝利特-硫铝酸盐-硫铁铝酸盐-硫硅酸钙水泥熟料的方法
CN108675657A (zh) 一种利用废渣制备硅酸盐-硫铝酸盐复合体系熟料的方法
RS56490B1 (sr) Novi sulfo-belitni klinker obogaćen fosforom i postupak njegove izrade
DK155042B (da) Fremgangsmaade til fremstilling af cement
WO2011057506A1 (zh) 硅酸盐水泥熟料中硫铝酸钙矿物二次合成方法
CN104129933A (zh) 一种利用废铜矿渣制得的核电水泥及其制备方法
CN101318631B (zh) 静态还原法分解磷石膏制硫酸、发电联产水泥的方法及设备
CN1453234A (zh) 磷石膏固化改性技术方法
CN104844022A (zh) 低钙硅酸盐水泥熟料及其水泥的制备方法
CN120965136A (zh) 一种低成本固废基硫铝酸盐水泥的制备方法

Legal Events

Date Code Title Description
PBP Patent lapsed