CZ79997A3 - Drainage, sealing and/or heat-insulating panel - Google Patents
Drainage, sealing and/or heat-insulating panel Download PDFInfo
- Publication number
- CZ79997A3 CZ79997A3 CZ97799A CZ79997A CZ79997A3 CZ 79997 A3 CZ79997 A3 CZ 79997A3 CZ 97799 A CZ97799 A CZ 97799A CZ 79997 A CZ79997 A CZ 79997A CZ 79997 A3 CZ79997 A3 CZ 79997A3
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- drainage
- plate
- drainage channels
- liquid
- sealing
- Prior art date
Links
Classifications
-
- E—FIXED CONSTRUCTIONS
- E02—HYDRAULIC ENGINEERING; FOUNDATIONS; SOIL SHIFTING
- E02D—FOUNDATIONS; EXCAVATIONS; EMBANKMENTS; UNDERGROUND OR UNDERWATER STRUCTURES
- E02D31/00—Protective arrangements for foundations or foundation structures; Ground foundation measures for protecting the soil or the subsoil water, e.g. preventing or counteracting oil pollution
- E02D31/02—Protective arrangements for foundations or foundation structures; Ground foundation measures for protecting the soil or the subsoil water, e.g. preventing or counteracting oil pollution against ground humidity or ground water
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Paleontology (AREA)
- Hydrology & Water Resources (AREA)
- General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Mining & Mineral Resources (AREA)
- Environmental & Geological Engineering (AREA)
- Civil Engineering (AREA)
- General Engineering & Computer Science (AREA)
- Structural Engineering (AREA)
- Building Environments (AREA)
- Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)
- Sink And Installation For Waste Water (AREA)
- Thermotherapy And Cooling Therapy Devices (AREA)
Description
Vynález se týká drenážní, těsnicí a/nebo tepelně izolační desky pro vnější obložení stěn, které jsou ve styilu? s půdou, ze strany odvrácené od stěny opatřené drenážními kanálky, překrytými materiálem propouštějícím kapaliny a zabraňujícím průchodu částic.
Oblast techniky
Je běžné opatřovat budovy vnější izolací. Přitom se v oblasti vyšších pater používá jiný izolační materiál než v případech, kdy dochází ke styku budovy s půdou. Oblast, která je ve styku s půdou, se obvykle označuje jako perimetrální oblast. Přitom je třeba nejen pomocí izolačního materiálu dosahovat tepelně izolační funkce, je však také třeba vytvořit drenáž pro pronikající vodu.
Tato perimetrální izolace má však stále větší důležitost při izolaci sklepních prostorů. Podle platných stavebních předpisů mohou být prostory k využívání volného času, sklepy, ve kterých se hrají různé hry, posilovny a podobně, označovány jako obytné sklepní prostory. Izolace částí budovy, které jsou ve styku s půdou, zvyšuje hodnotu budovy a je velmi hospodárnou investicí, neboť. neizolované stavební prvky, které jsou ve styku s půdou, mají za následek velké náklady na topnou energii. Podle nařízení o tepelné ochraně (WSVO) musí být vnější stěny vytápěných sklepních prostorů izolovány. To platí také pro jen zřídka vytápěné sklepní prostory, jako jsou prostory pro využívání volného času. Hodnota K může činit maximálně 0,35 W/m2 x K. Tato hodnota se vztahuje na zjednodušený důkazní postup a platí pro malé obytné stavby s maximálně dvěma podlažími a s méně než třemi bytovými jednotkami.
Dosavadní stav techniky
Z Evropské patentové přihlášky 0 127 824 je známa izolační deska, která má sloužit jak pro tepelnou izolaci, tak i pro odvádění vody. Na jednom povrchu je tato deska opatřena větším počtem otevřených drenážních kanálků. Tyto drenážní kanálky jsou rozprostřeny od jednoho okraje až k druhému protilehlému okraji, přičemž drenážní kanálky jsou na obou okrajích otevřené. Pro zajištění odpovídajícího spojení drenážních kanálků z jedné desky do druhé, je na každé boční ploše uspořádán spojovací kanálek, který se rozprostírá podél prvního a druhého okraje desky, je spojen s každým drenážním kanálkem a je vůči nim uspořádán ve směru kolmém. Každý ze spojovacích kanálků je ve směru tloušťky desky přesazen relativně vzhledem k drenážním kanálkům a v boční straně je opatřen větším počtem propustných otvorů ke každému z drenážních kanálků. Zde jsou drenážní kanálky na povrchu desek překryty filtračním materiálem tak, že jsou chráněny proti proniknutí částic.
Zřejmým nedostatkem známých desek je, že již po krátké době provozu, to je po několika týdnech po montáži desek, nedochází k uspokojujícímu odvádění kapaliny.
Velké nedostatky známých desek, zejména desky podle EP 0 127 824, spočívají v tom, že se v praxi ukázalo, že filtrační rouno nepůsobí jako absolutní zábrana proti pronikání částic. Kal, který pronikne tímto rounem, se může usazovat uvnitř, to je za rounem. Tento kal nemůže být odváděn zejména z horizontálního spojovacího kanálku, který se časem zanáší, čímž v tomto místě dochází ke ztrátě drenážního účinku. K tomu také přispívá vícenásobné převádění vedení vody, přičemž na převáděcích místech vždy dochází k usazování kalu.
Dalším nedostatkem desek podle dosavadního stavu techniky je, že drážky nebo prohloubení, provedené za účelem drenáže, jsou z hlediska způsobu výroby vyráběny dodatečně, tedy ubíráním materiálu, neboť tváření při protlačovacím zpěňování je sice teoreticky možné, vyžaduje však velké náklady na kalibrování, a v důsledku toho je výroba neekonomická. Tím vzniká drsný a zčásti i vlhkost sající povrch, který má nevhodný součinitel tření a u něhož je třecí afinita částic zesílena.
Tento vynález vychází také z dalšího poznatku, spočívajícího v tom, že u toho času obchodně dostupných desek se rouno, tvořící filtr, překrývající drenážní kanálky, působením tlaku půdy, se do nich zatlačí a je uzavře nebo alespoň zredukuje jejich odváděči průřez, takže i tím zde dochází ke ztrátě drenážního účinku.
Další nedostatek popsaných desek spočívá v tom, že u dosavadního osazení desek se nebere zřetel na jejich tloušťku. Již malý přesah horní desky přes dolní vede k tomu, že nedojde k žádnému spojení drenážních kanálků s příčným kanálkem, čímž i zde dochází ke ztrátě drenážního účinku.
Podstata vynálezu
Úkolem vynálezu je vytvořit kombinovanou tepelně izolační, těsnicí a drenážní desku, jíž by bylo možno vytvořit uzavřenou tepelně izolační, těsnicí a drenážní vrstvu, přičemž u každého osazení desek je zabezpečeno vzájemné spojení mezi drenážními kanálky jedné i další sousedící desky.
Tento úkol splňuje drenážní, těsnicí a/nebo tepelně izolační deska pro vnější obložení stěn, které jsou ve styku s půdou, opatřená ze strany odvrácené od stěny drenážními kanálky, překrytými materiálem propouštějícím kapaliny a zabraňujícím průchodu částic, podle vynálezu, jehož podstatou je, že drenážní kanálky jsou alespoň na jednom konci opatřeny rozšířenou částí a tvar průřezu drenážních kanálků a jejich průběh podél podélné osy, jakož i uspořádání a vzájemná poloha těchto drenážních kanálků a relativní poloha vzhledem k desce jsou zvoleny, přičemž při spojitém uspořádání na vnější stěně budovy je vytvořena uzavřená drenážní, těsnicí a/nebo tepelně izolační vrstva s přímým spojením drenážních kanálků sousedících desek, za účelem neomezeného odvádění kapalin.
Dále je úkolem vynálezu využívat desku bez tepelně izolačních vlastností k odvádění vod ze skládek, přičemž je možno využít přibližně svislého uspořádání desky. Tento úkol je vyřešen drenážní a těsnicí deskou, která má charakteristické znaky, spočívající v tom, že tvar průřezu drenážních kanálků a jejich průběh vzhledem k podélné ose, jakož i uspořádání a vzájemná poloha drenážních kanálků a relativní poloha vzhledem k drenážní a těsnicí desce jsou zvoleny, přičemž při spojitém uspořádání do tvaru uzavřené drenážní a těsnicí vrstvy jsou přímo spojeny drenážní kanálky sousedících desek pro neomezené odvádění kapalin.
Další, zvláště výhodná provedení vynálezu, jsou provedena ve shodě s obsahem vedlejších patentových nároků.
Tepelně izolační, těsnicí a drenážní deska podle vynálezu se upevňuje na vnější straně stěn, které jsou ve styku s půdou. Tyto desky jsou na své od stěny odvrácené straně opatřeny drenážními kanálky, které jsou překryty vodu propouštějícím materiálem, který však také působí jako zádrž částic.
Podle tohoto vynálezu mají drenážní kanálky průřez probíhající v jejich podélné ose, které/který kromě svého uspořádání a vzájemné polohy jsou zvoleny a ve svém spojení na stěně budovy působí jako uzavřená tepelná, těsnicí a drenážní vrstva, která pro volné odvádění kapalin má přímé spojení drenážních kanálků sousedících desek. U řešení podle tohoto vynálezu tak není třeba dbát na to, jak jsou desky navzájem vůči sobě na vnější straně stěny přesazeny, neboť ke spojení drenážních kanálků dochází v každé poloze každé desky. Provedení podle vynálezu je určeno pro použití na budovách.
Stejnou desku je však možno také použít například pro odvádění prosakujících vod ze skládek, u nichž je však třeba, aby splňovaly jen drenážní a těsnicí úlohu. V těchto případech samozřejmě není nutno dbát na tepelně izolační vlastnosti .
Vlastní drenážní kanálky tvoří drážky vytvořené v povrchu desky, odvráceném od stěny, které se provádějí tvářecím procesem bez nutnosti následného třískového opracování. Drenážní kanálky jsou alespoň na jedné straně otevřené. Je důležité, aby byly na ploše pláště opatřeny alespoň jedním vstupním otvorem pro příjem odváděné kapaliny. Tento vstupní otvor může být vytvořen jako vybrání provedené do otvoru desky a vedoucí k drenážnímu kanálku, procházející přibližně přes celou délku drenážních kanálků, nebo je tvořeno odpovídajícími perforacemi. Přitom je možné provést perforace přímo v tělese desky nebo je připojit k desce jako zvláštní vrstvu opatřenou otevřenými drenážními kanálky.
Celá drenážní deska je vyrobena z pěnového materiálu, který je odolný proti hnití a je rozpínatelný, a konečný deskovitý tvar je jí udělován tvářením v odpovídajícím zařízení. Základním materiálem desek je zpěněný rozpínatelný materiál obsahující drobné částice, který se ve formě prostorově uzavřené vzhledem k okolí a odolné vůči expanznímu tlaku, vystaví médiu, které se zavede do formy a způsobí expanzi tohoto materiálu, čímž vznikne ze všech stran stejnoměrně uzavřený a zhutněný povrch desky.
U zvláště výhodného provedení tohoto vynálezu je šířka drenážních kanálků větší, než je šířka dělicích můstků zbývajících mezi drenážními kanálky. Je však také možné řešení, u něhož tento poměr neodpovídá, a drenážní kanálky v místech, kde se stýkají se sousedními deskami, opatřit na postranních vstupech vhodným rozšířením. U zvláště výhodného provedení tohoto vynálezu mají tyto rozšířené části nálevkovitý tvar. Výhodné je, jsou-li drenážní kanálky vzhledem k montážní poloze uspořádány svisle. Je však také možno uspořádat tyto kanálky diagonálně aby se křížily, přičemž se, jak navrženo, zajistí poměr drážek a dělicích můstků, nebo se i zde provede rozšíření vstupů.
Diagonálně uspořádané drenážní kanálky jsou ohraničeny prakticky čtvercovými dělicími můstky.
U diagonálně uspořádaných drenážních kanálků jsou podle vynálezu podél obvodu desek uspořádány profily, které vzhledem k oblasti, směřující do střední části desky, odpovídají tvaru rohových oblastí čtvercových dělicích můstků. Na obvodu desek tvoří tyto profily základní hrany, paralelní s obvodem desky.
Povrch profilů na obvodu desek je s výhodou o něco menší než je polovina povrchu čtvercových dělicích můstků.
Dalším opatřením podle vynálezu je vytvoření relativně úzkých drenážních kanálků na straně odvrácené od stěny, za účelem vytvoření dostatečné dosedací plochy pro krycí materiál propustný pro vodu a zabraňujícího pronikání částic, a vytvořit tak k jádru desky směřující a drenážním kanálkům odpovídající rozšířené můstky. Drenážní desky, vyrobené z pěnové syntetické hmoty, jsou odolné proti hnití.
Jako materiál propouštějící kapaliny a zadržující částice je použito o sobě známé filtrační rouno, které se v průběhu tvářecího procesu ukládá na těleso desky pomocí adhezních hmot nebo bez nich tepelným zatavením, takže drenážní deska je vytvořena jako kombinovaná deska.
Kromě filtračního rouna je také možno použít materiál propouštějící kapaliny a zadržující částice ve tvaru desky z pěnové hmoty, která má relativně velký prostor mezi kuličkami pěnové hmoty a má tedy tak zvaný velký cípový objem.
Podle vynálezu je také možno nahradit filtrační rouno mřížkou, která má tuhou konstrukci. Pokud se použije nedostatečně tuhé konstrukce, je možno mezi filtrační rouno, popřípadě mezi příslušný materiál zadržující částice a těleso desky uspořádat tuhou vrstvu materiálu, který samozřejmě musí také propouštět kapaliny a musí zadržovat částice a s výhodou má mít porézní strukturu.
Aby se u spojených desek zajistil jejich tvarový styk, který průběžně přejímá působení sil z půdní oblasti na stěnu nebo ze stěny do půdní oblasti, jsou drenážní desky podle vynálezu po stranách opatřeny spojovací soustavou na drážku a pero.
Podle vynálezu může být pro adaptaci spojených desek na jejich obvodu vytvořeno stupňovité drážkování, které například stoupá od strany odvrácené od stěny ve směru k jádru desky a na konci jeho stoupání, přibližně ve střední části desky, přechází svisle probíhající osazení do druhého stoupání, nabíhajícího proti stěně.
Podle vynálezu je zadní strana desky opatřena přídavnou těsnicí vrstvou. Tato vrstva může být bud' celoplošná, nebo může být uspořádána jen na okrajích tak, že vrstva okrajově překrývá spoje desek, takže jsou všechny vzniklé štěrbiny překryty přídavným těsnicím materiálem.
Podle tohoto vynálezu je vytvořena izolační deska, která ve své kombinaci splňuje funkci tepelně izolační, těsnicí a drenážní desky a je výhodně použitelná v oblasti stavebních prvků, které jsou ve styku s půdou. Podle tohoto vynálezu je také možno použít navrhovaný systém u skládek a podobných zařízení, u nichž je třeba zachycovat vodu prosakující ve svislé oblasti.
Deska představuje jednodílný útvar a lze ji vyrábět bez dodatečného třískového opracování. Speciálním tvářením a uspořádáním drenážních drážek na horní straně desky a zvláště těsným vytvořením hran se dosahuje, že nad sebou uspořádané drenážní desky mohou být stranově navzájem přesazeny, přičemž drenážní kanálky, odvádějící vodu dolů, mohou spolu komunikovat, to znamená, že jsou navzájem spojeny a voda může bez zábran stékat po horní straně desek. Pro odvádění velkého množství kapaliny je žádoucí, aby při dané propustnosti filtru šířka drážek a tím i volná plocha filtru, která je k dispozici, byla zvětšena. Šířka drážky je omezena vzhledem k zemnímu tlaku násypového materiálu před plochou filtru, který se zvyšuje se zvětšující se hloubkou vestavby (až 40 KN na m2 i více) a v důsledku působení v blízkosti se vyskytujícího dopravního zatížení. V důsledku obou zmíněných na10 máhání, zemního tlaku a dopravního zatížení, běžně dochází ke zpěchování dělicích můstků, čímž se soustavně zmenšuje odtokový průřez. Tím se snižuje drenážní výkon. Vynálezem je tento nedostatek účinně odstraněn.
V důsledku obou uvedených namáhání by dále mohlo při příliš širokých drážkách (velké vzájemné vzdálenosti dělicích můstků) docházet k tomu, že se filtrační rouno zatlačí do těchto drážek, což vede rovněž ke zúžení odtokového průřezu a tím ke snížení drenážního výkonu. Tomu brání zúžené drážky o šířce asi 2 až 20 mm, bez nutnosti použití přídavné opěry filtru, a také dostatečná hloubka drážek o rozměru P = 3 mm až T = 0,6 x tloušťka desky, dostatečně Široké dělicí můstky, popřípadě opěrná plocha filtru, čímž se dosahuje snížení tlakového napětí a tím se také omezuje zpěchování dělicích můstků při relativně velkých šířkách drážek. Lze také použít filtrační materiál s vysokou pevností, popřípadě tuhostí, nebo při relativně širokých drážkách vložit mezi drenážní desku a filtr tenký nepoddajný materiál propouštějící vodu, za účelem podepření filtru.
Pro perimetrální desky podle vynálezu, jakož i pro desky, které se používají v oblasti skládek, je vhodným materiálem tvrdá pěnová hmota Styropor-Hartschaum typu WS a WD podle normy DIN 18164, části 1. Ze stavebně-fyzikálního hlediska má perimetrální izolace v porovnání s vnitřní izolací velké výhody. Opatření proti pronikání par se nepožadují. Dalekosáhle jsou omezeny tepelné mosty. Utěsnění je účinně chráněno a vestavba do rozestavěného objektu je řemeslně j ednoduchá.
Přehled obrázků na výkresech
Příkladná provedení vynálezu jsou znázorněna na výkresech, kde obr. 1 znázorňuje příkladné použití předmětu vynálezu pro části budov, které jsou ve styku s půdou, obr. 2 příkladné použití předmětu vynálezu jako drenáže a těsnění u skládek, obr. 3 čelní pohled na těleso desky podle prvního příkladného provedení, obr. 4 svislý řez tělesem desky vedený podél čáry B - B v obr. 3, obr. 5 pohled na desku podle vynálezu ve směru D v obr. 3, obr. 6 a 7 ve zvětšeném měřítku detail označený písmenem C v obr. 4, obr. 7 příkladné vytvoření hrany desky vzhledem k provedení podle obr. 6, obr. 8 ve zvětšeném měřítku detail označený písmenem A v obr. 3, obr. 9 variantu provedení podle obr. 8, obr. 10 příkladné uspořádání dvou navzájem vůči sobě uspořádaných desek, obr. 11 příklad provedení drenážních drážek, přičemž deska je znázorněna ve stejném pohledu jako deska podle obr. 5, obr. 12 částečný řez deskou podle obr. 11 ve zvětšeném měřítku, která je ve styku s další deskou, uloženou v přesazené poloze, obr. 13 příklad provedení desky v čelním pohledu, u níž je šířka drážky větší než šířka můstku, obr. 14 částečný pohled na dvě přesazené na sebe dosedající desky podle obr. 13, obr. 15 pohled na desku podle obr. 11 v pohledu ve směru E v obr. 13, překrytou krycím rounem, obr. 16 příkladné provedení desky s diagonálně se překřižujícími drenážními drážkami, obr. 17 pohled na sestavu dvou desek podle obr. 16, obr. 18 zvětšený výřez z desky podle obr. 16, obr. 19 příkladné spojení dvou desek, obr. 20 řez pří12 kladem spojení okrajů dvou desek pomocí stupňových drážek, obr. 21 řez příkladem spojení okrajů dvou desek na drážku a pero, obr. 22 zvláště výhodné provedení stupňových drážek, obr. 23 pohled shora na perforovanou desku, obr. 24 řez deskou podle obr. 23 a obr. 25 další příklad provedení znázorněného na obr. 24.
Příklady provedení vynálezu
Obr. 1 představuje příkladné použití vynálezu pro části budov, které jsou ve styku s půdou. Vnější stěna 2 budovy, v tomto případě stěna sklepa, je běžným způsobem opatřena nátěrem 11. na který se nanáší vrstva 19 živice. V oblasti základu 20 je uspořádána drenážní trubka 21. Desky l jsou upevněny na vnější stěně budovy - na stěně 2 sklepní části tak, aby jimi odváděná voda, případně kapalina, byla přiváděna do drenážní trubky 21. Na deskách i je upevněn krycí materiál 1, bránící pronikání částic, avšak propouštějící kapalinu, jímž kapalina, odfiltrovaná od zeminy, přechází do drenážních kanálků 5. za účelem odvádění.
Na obr. 2 je schematicky znázorněno použití vynálezu v oblasti skládek. Svisle přepadající a vsakující se voda se přivádí k drenáži 26. přičemž strana drenážních a těsnicích desek 1, na které je upevněn krycí materiál 4, je přivrácena ke skládce 25. Prosakující voda je pak drenážními deskami 1 přiváděna do této běžné drenáže 26.
Podle obr. 3 je deska 1 relativně vzhledem k montážní poloze opatřena svislými drenážními kanálky 5. Tvar průřezu drenážních kanálků £ a jejich průběh vzhledem k podélným osám fi, jakož i uspořádání a vzájemná poloha drenážních kanálků £ a jejich relativní poloha na drenážní desce i, je zvolena tak, že při spojitém uspořádání na vnější stěně budovy působí tyto desky 1 jako uzavřená tepelná, těsnicí a drenážní vrstva, která má za účelem neomezeného odvádění vody navzájem spojeny drenážní kanálky fi. sousedících desek fi. To je důležité proto, že se zjistilo, že při montáži desek podle vynálezu na staveništi nebrali pracovníci zřetel na to, jak jsou desky 1 navzájem sestaveny, což také obvykle není možné, neboť drenážní kanálky fi jsou překryty rounem, které brání pronikání částic. Drenážní kanálky fi jsou vytvořeny v povrchu 10 strany fi desky 1 na straně odvrácené od stěny, přičemž jsou od sebe odděleny mezi nimi uspořádanými dělicími můstky 7.
Podle příkladných provedení znázorněných na obr. 3 až 8, jsou drenážní kanálky fi na svých vstupních okrajových částech opatřeny rozšířenou částí fi nálevkovitého tvaru. Tyto rozšířené části fi nálevkovitého tvaru jsou vytvořeny zkosením koncových částí dělicích můstků 7.
U příkladného provedení podle obr. 9 dělicí můstky 7 mají na svých vstupních částech místo zkosení zaoblení, takže zde jako tvar ekvivalentní nálevkovitému zkosení vzniká tvar trubkového rozšíření.
Na obr. 10 je zvětšený výřez znázorňující drenážní kanálky fi s nálevkovitým rozšířením na okrajích desek 1 u dvou k sobě uspořádaných desek 1.
Obr. 11 a 12 představují příkladná provedení tvarového provedení desek 1 podle obr. 3 až 10, přičemž rozšířené části drenážních kanálků £ jsou posunuty poněkud dozadu směrem do střední části 15 desky 1, čímž se na dělicích můstcích 7 vytváří široká úložná plocha pro zde neznázorněné rouno. Při vzájemném přesazení těchto desek 1 dochází vždy ke styku souvisejících drenážních kanálků £, čímž je zabezpečeno odvádění vody.
Podle obr. 13 a 14 jsou drenážní kanálky £ vytvořeny tak, že jejich šířka £ je větší než je šířka B dělicích můstků 7..
Na obr. 15 je znázorněna deska 1, na které je mezi krycím materiálem 4, například rounem, a deskou 1, uspořádána nepoddajná vrstva 22 materiálu.
Podle obr. 16 a 17 jsou diagonálně se křižující drenážní kanálky 5. na desce 1 ohraničeny v prakticky čtvercovými dělicími můstky 7. Velikost, průběh a uspořádání těchto drenážních kanálků 5. jsou zvoleny tak, aby na okrajových částech byly opět nálevkovitě rozšířené části £.
Zvětšený výřez desky i na obr. 18 s diagonálně se křížícími drenážními kanálky £ znázorňuje prakticky čtvercové dělicí můstky 7. Rohové části čtvercových dělicích můstků 2 mají malé zaoblení. Horní hrany čtvercových dělicích můstků 2 jsou vytvořeny jako zkosené hrany £1. Délka hran čtvercových dělicích můstků 2 vůči šířce drenážních kanálků £ je s výhodou v poměru asi 1:4.
Podél obvodu desky i mají rohové body čtvercových děli15 cích můstků 2. vzdálenost odpovídající dvojnásobku poloviční šířky drenážních kanálků fi.. Podél obvodu desky l jsou ve střední části mezi čtvercovými dělicími můstky uspořádány profily fifi. Profily mají postranní hrany fifi, 14, které jsou rovnoběžné vzhledem ke stranám čtvercových dělicích můstků
7. Svou základní hranou 35 hraničí profily 32 rovnoběžně s obvodem desky 1, přičemž se délka základní hrany 35 rovná přibližně 1/5 vzdálenosti mezi dvěma středními body sousedících čtvercových dělicích můstků 7. Od základní hrany 35 se stranově a vějířovitě rozšiřují dvě krátké strany 36. 17 profilu 12, které s malým zaoblením přecházejí do postranních hran 33. 14.· Profily 32 mají na svém obvodu zkosenou hranu 31. Profily 32 jsou stejně vysoké jako čtvercové dělicí můstky 7 a jejich povrch je s výhodou o něco menší než je polovina povrchu čtvercových dělicích můstků 7.
Obr. 19 znázorňuje spojení desek 1.
Spojení na drážku a pero podle obrázků 20 a 21 má navíc ještě výhodu spočívající v tom, že spojené desky l mají tvarový styk, takže nedochází k posunutí desek 1 v důsledku působení různých sil, například sil, působících ve svislém směru vzhledem k deskám 1.
Na obr. 22 je znázorněno výhodné provedení spoje na drážku a pero ve tvaru stupňových drážek 14. Toto spojení prostřednictvím stupňových drážek 14, je vytvořeno pomocí alespoň jednoho prvního osazení lfi, probíhajícího a stoupajícího šikmo od strany 1 směrem do střední části 15 desky a pomocí druhého osazení 27 stupňovitě přesazeného stupněm od prvého osazení 16. přičemž druhé osazení 27 stoupá směrem vzhůru vzhledem ke střední části 15 zadní strany 18 desky 1. Důsledkem tohoto provedení je, že i v případě, kdy by při nějaké netěsnosti došlo k pronikání prosakující vody, nedojde k jejímu zatékání za desky 1.
Na obr. 23 a 24 je znázorněno provedení, u něhož jsou vstupní otvory 28 vytvořeny perforacemi.
Na obr. 25 je deska 1 opatřena vrstvou 30. která má perforované vstupní otvory 28.
Vynález umožňuje výstavbu vysoce hodnotných sklepních prostorů. U stavebních částí, které jsou ve styku s půdou, není třeba se obávat ani provlhávání ani tepelných ztrát, takže tyto prostory jsou suché a zateplené. Desky podle vynálezu jsou zvláště vhodné i pro ty případy, kdy se nevyžaduje tepelná izolace, ale splnění těsnicí a drenážní funkce, jak je tomu například u skládek.
Claims (19)
1. Drenážní, těsnicí a/nebo tepelně izolační de^kaj $rp β <) vnější obložení stěn, které jsou ve styku s půdlu, opatřená ze strany odvrácené od stěny drenážními kanálky, překrytými materiálem propouštějícím kapaliny a zabraňujícím průchodu částic, vyznačující se tím, že drenážní kanálky (5) jsou alespoň na jednom konci opatřeny rozšířenou částí (8) a tvar průřezu drenážních kanálků (5) a jejich průběh podél podélné osy (6), jakož i uspořádání a vzájemná poloha těchto drenážních kanálků (5) a relativní poloha vzhledem k desce (1) jsou zvoleny, přičemž při spojitém uspořádání na vnější stěně (2) budovy je vytvořena drenážní, těsnicí a/nebo tepelně izolační vrstva s přímým spojením drenážních kanálků (5) sousedících desek (1) pro neomezené odvádění kapalin.
2. Drenážní a těsnicí deska, která má alespoň na jedné straně drenážní kanálky překryté materiálem propouštějícím kapaliny a zabraňujícím průchodu částic, vyznačující se tím, že tvar průřezu drenážních kanálků (5) a jejich průběh vzhledem k podélné ose (6), jakož i uspořádání a vzájemná poloha drenážních kanálků (5) a relativní poloha vzhledem k drenážní a těsnicí desce (1) jsou zvoleny, přičemž při spojitém uspořádání do tvaru uzavřené drenážní a těsnicí vrstvy jsou pro ne18 omezené odvádění kapalin přímo spojeny drenážní kanálky (5) sousedících desek (1).
3. Deska podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že rozšířené části (8) kanálků (5) mají nálevkovítý tvar.
4. Deska podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že drenážní kanálky (5) jsou vzhledem k montážní poloze uspořádány diagonálně a navzájem se překřižuj í.
5. Deska podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se t í m , že podél jejího obvodu ve střední poloze mezi čtvercovými dělicími můstky (7) jsou uspořádány profily (32), které svou základní hranou (35) hraničí s obvodem desky (1).
6. Deska podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že desky (1) jsou z rozpínatelné pěnové hmoty obsahující částice odolné proti hnití, která je v průběhu tvářecího procesu zpracována do konečného tvaru desky (1), nevyžadujícího další třískové opracování.
7. Deska podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se t í m , že základní materiál desek (1) sestává ze zpěněných rozpínatelných částic, které se ve formě, vy19 tvářející prostorové ohraničení vzhledem k okolí a odolné vůči vzniklému expanznímu tlaku, vystaví médiu zavedenému do formy a způsobujícímu expanzi tohoto materiálu, přičemž vznikne ze všech stran stejnoměrně uzavřený a zhuštěný povrch.
8. Deska podle nároku l nebo 2, vyznačující se tím, že jako krycí materiál (4), propouštějící kapaliny a bránící průchodu částic, je použita deska z pěnové hmoty s relativně velkým klínovitým objemem.
9. Deska podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že krycím materiálem (4), propouštějícím kapaliny a bránícím průchodu částic, je mřížka.
10. Deska podle alespoň jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že krycí materiál (4), propouštějící kapaliny a bránící průchodu částic, je materiál s vlastní tuhostí.
11. Deska podle alespoň jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že mezi filtračním rounem, tvořícím krycí materiál (4) propouštějící kapaliny a bránící průchodu částic, a deskou (1), je uspořádána vrstva (22) s vlastní tuhostí.
12. Deska podle nároku l nebo 2, vyznačující se t í m , že filtrační rouno, tvořící materiál (4) propouštějící kapaliny a bránící průchodu částic, je v průběhu tvářecího procesu nanášeno na těleso desky (1) a s ní spojeno, takže je tato deska (1) vytvořena jako kombinovaná spojitá deska.
13. Deska podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se t í m , že spojení mezi deskou (1) a materiálem (4) propouštějícím kapaliny a bránícím průchodu částic, tvořeným filtračním rounem, je provedeno tepelným stavením.
14. Deska podle alespoň jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že materiálem (4) propouštějícím kapaliny a bránícím průchodu částic, je porézní útvar.
15. Deska podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že na jejím obvodu je spojovací stupňová drážka (14), vytvořená alespoň jedním prvním osazením (16), stoupajícím od strany (3) odvrácené od stěny směrem do střední části (15) desky (1), a druhým osazením (27), prostřednictvím stupně (17) přesazeným od stupňové drážky (14) a stoupajícím směrem od střední části (15) desky (1) k její zadní straně (18).
16. Deska podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že na její zadní straně (18) je uspořádána přídavná těsnicí vrstva (23).
17. Deska podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se t í m , že těsnicí vrstva (23) je nanesena celoplošně .
18. Deska podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že těsnicí vrstva (23) je provedena na okrajích spojených desek (1) tak, že jsou všechny vzniklé spáry překryty přídavným těsnicím materiálem.
19. Deska podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že je na protilehlých stranách, zejména na stranách uspořádaných horizontálně vzhledem k montážní poloze, s výhodou opatřena spojením na drážku a pero, a na stranách, svislých vzhledem k montážní poloze, je opatřena stupňovými drážkami.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE19610413A DE19610413C2 (de) | 1996-03-16 | 1996-03-16 | Drainage-, Dichtungs- und/oder Wärmedämmplatte |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ79997A3 true CZ79997A3 (en) | 1997-10-15 |
Family
ID=7788514
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ97799A CZ79997A3 (en) | 1996-03-16 | 1997-03-17 | Drainage, sealing and/or heat-insulating panel |
Country Status (5)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP0799939B1 (cs) |
AT (1) | ATE221602T1 (cs) |
CZ (1) | CZ79997A3 (cs) |
DE (1) | DE19610413C2 (cs) |
PL (1) | PL182994B1 (cs) |
Cited By (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CZ298456B6 (cs) * | 2002-10-07 | 2007-10-10 | Hrubá vrstvená zateplená podlaha s ventilacním a sanacním systémem |
Families Citing this family (5)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE19840127C1 (de) * | 1998-09-03 | 2000-05-25 | Gefinex Gmbh | Bauschutz- und Drainageplatte |
DE10034820A1 (de) * | 2000-07-18 | 2002-03-14 | Elsaftawi Elsayed | Verfahren zum Schutz baulicher Anlagen mit Dränschalung |
DE20112604U1 (de) * | 2001-07-31 | 2002-12-05 | Knauf Dämmstoffe GmbH, 59329 Wadersloh | Dämmplatte mit Dränage-Oberflächenstruktur |
DE20207601U1 (de) | 2002-05-15 | 2002-07-11 | Märkische Ziegel GmbH, 15838 Klausdorf | Abdichtungsplatten aus Ton |
IT201600097162A1 (it) | 2016-09-28 | 2018-03-28 | Iwis Insulation Waterproofing Ind Systems S R L | "pannello e sistema di protezione multistrato per pareti controterra" |
Family Cites Families (15)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE7728675U1 (de) * | 1977-09-16 | 1978-06-08 | Polymat Kunststoffverarbeitungsgesellschaft Mbh, 6654 Limbach | Isolierplatte |
DE3113807A1 (de) * | 1981-04-06 | 1982-10-21 | VWS-Growalit GmbH Vollwärmeschutz - Dämmstoffe - Dämmsysteme, 6945 Hirschberg | Isolierplatte aus geschaeumtem kunststoff |
DE8111266U1 (de) * | 1981-04-14 | 1984-09-06 | Michalik, Kajetan, 8028 Taufkirchen | Isolierelement |
CA1229993A (en) * | 1982-07-28 | 1987-12-08 | Grace (W.R.) & Co. | Construction barrier board |
DE3407184A1 (de) * | 1983-03-15 | 1984-09-20 | Wilhelm 7430 Metzingen Hermann | Leichtbau-isolierplatte und verfahren zu ihrer herstellung |
CH661309A5 (de) * | 1983-05-26 | 1987-07-15 | Dow Chemical Europ | Waermedaemmplatte zur aussendaemmung und aussendrainage von gebaeudeteilen. |
DE8320719U1 (de) * | 1983-07-19 | 1983-12-15 | Bachl jun., Karl, Dipl.-Kfm., 8391 Röhrnbach | Daemm- und draenelement |
DE3414249A1 (de) * | 1984-04-14 | 1986-01-02 | Walter 5093 Burscheid Gutjahr jun. | Draenagematten, hinterlueftungsmatten und hinterlueftete waermedaemmplatten fuer das bauwesen |
US4704048A (en) * | 1986-03-03 | 1987-11-03 | John Ahlgrimm | Subterranean drainage |
DE4003875A1 (de) * | 1990-02-09 | 1991-08-14 | Walter Gutjahr | Drain-daemm- und dichtplatten |
DE9101883U1 (de) * | 1991-02-19 | 1991-07-18 | Gefinex Gesellschaft für innovative Extrusionsprodukte mbH, 4803 Steinhagen | Bauschutzplatte |
DE9107313U1 (de) * | 1991-06-13 | 1991-08-14 | Gefinex Gesellschaft für innovative Extrusionsprodukte mbH, 4803 Steinhagen | Bauschutzplatte |
DE9111965U1 (de) * | 1991-09-25 | 1992-10-22 | Fa. Karl Bachl, 8391 Röhrnbach | Dämm- und Drainplatte |
AT398216B (de) * | 1993-04-08 | 1994-10-25 | Steinbacher Daemmstoff Ges M B | Platte zur isolierung von gebäuden |
DE9412977U1 (de) * | 1994-08-11 | 1994-10-27 | Gefinex Gesellschaft für innovative Extrusionsprodukte mbH, 33803 Steinhagen | Bauschutzplatte für erdberührte Gebäudeflächen |
-
1996
- 1996-03-16 DE DE19610413A patent/DE19610413C2/de not_active Expired - Lifetime
-
1997
- 1997-03-14 AT AT97104349T patent/ATE221602T1/de not_active IP Right Cessation
- 1997-03-14 EP EP97104349A patent/EP0799939B1/de not_active Expired - Lifetime
- 1997-03-17 CZ CZ97799A patent/CZ79997A3/cs unknown
- 1997-03-17 PL PL97319008A patent/PL182994B1/pl unknown
Cited By (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CZ298456B6 (cs) * | 2002-10-07 | 2007-10-10 | Hrubá vrstvená zateplená podlaha s ventilacním a sanacním systémem |
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL319008A1 (en) | 1997-09-29 |
DE19610413C2 (de) | 2001-05-31 |
ATE221602T1 (de) | 2002-08-15 |
EP0799939A2 (de) | 1997-10-08 |
EP0799939B1 (de) | 2002-07-31 |
EP0799939A3 (de) | 1997-12-10 |
DE19610413A1 (de) | 1997-09-18 |
PL182994B1 (pl) | 2002-05-31 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US4704048A (en) | Subterranean drainage | |
US20010023565A1 (en) | Insulation board | |
CA1220041A (en) | Insulating panel for the outer insulation and outer drainage of subterranean walls | |
FI75628C (fi) | Isolerelement. | |
KR100986157B1 (ko) | 배수형 브레이싱 및 보강수로가 설치된 터널 | |
CZ79997A3 (en) | Drainage, sealing and/or heat-insulating panel | |
US9309664B2 (en) | Masonry unit systems and methods | |
EP0322667A1 (de) | Verfahren zur Herstellung einer Mauer, Bauelement und Verbindungsplatte zur Ausführung des Verfahrens und Mauer hergestellt nach dem Verfahren | |
AU717263B2 (en) | Predetermined crack joint rail | |
JP3645773B2 (ja) | 地下壁の排水処理方法および、この方法で構築した地下壁 | |
DE4004901C2 (de) | Kunststoffprofil-Drainagebahn | |
JPH08338002A (ja) | タイル | |
DE8800710U1 (de) | Fußbodenelement | |
JP5271720B2 (ja) | 土間廻り部の構造及びその施工方法 | |
CN212773054U (zh) | 一种轻质耐火楼层隔层系统 | |
CN212866037U (zh) | 一种地铁出入口通道底板结构 | |
JPH09184159A (ja) | 地下壁排水用パネル及び地下壁の内側排水構造 | |
JP3891516B2 (ja) | 地下壁排水用パネル、これを用いた地下壁施工法及び地下壁の排水構造 | |
KR20010088278A (ko) | 건조 조립용 모듈러 단일 벽 또는 이중 벽 소자 | |
DE29604897U1 (de) | Drainage-, Dichtungs- und/oder Wärmedämmplatte | |
DE19601956A1 (de) | Abdichtung gegen das Eindringen gefährlicher Gase, insbesondere von Radon, aus dem Baugrund | |
NO326581B1 (no) | Ventilert gulv, deri inngaende gulvplate samt fremgangsmate for fremstilling av slik gulvplate. | |
JP2987382B2 (ja) | 地下室の湧水処理工法 | |
JPH08128121A (ja) | 内壁構成部材結合用結合装置及び漏水防止壁 | |
JPH0627693Y2 (ja) | 建築用断熱コンクリートブロック |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
PD00 | Pending as of 2000-06-30 in czech republic |