PL182994B1 - Płyta drenażowo-uszczelniająca - Google Patents

Płyta drenażowo-uszczelniająca

Info

Publication number
PL182994B1
PL182994B1 PL97319008A PL31900897A PL182994B1 PL 182994 B1 PL182994 B1 PL 182994B1 PL 97319008 A PL97319008 A PL 97319008A PL 31900897 A PL31900897 A PL 31900897A PL 182994 B1 PL182994 B1 PL 182994B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
drainage
plate
board according
permeable
coating
Prior art date
Application number
PL97319008A
Other languages
English (en)
Other versions
PL319008A1 (en
Inventor
Paul Graf
Werner Neumann
Bernhard Koessler
Axel Wolf
Original Assignee
Rigips Daemmsysteme Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rigips Daemmsysteme Gmbh filed Critical Rigips Daemmsysteme Gmbh
Publication of PL319008A1 publication Critical patent/PL319008A1/xx
Publication of PL182994B1 publication Critical patent/PL182994B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E02HYDRAULIC ENGINEERING; FOUNDATIONS; SOIL SHIFTING
    • E02DFOUNDATIONS; EXCAVATIONS; EMBANKMENTS; UNDERGROUND OR UNDERWATER STRUCTURES
    • E02D31/00Protective arrangements for foundations or foundation structures; Ground foundation measures for protecting the soil or the subsoil water, e.g. preventing or counteracting oil pollution
    • E02D31/02Protective arrangements for foundations or foundation structures; Ground foundation measures for protecting the soil or the subsoil water, e.g. preventing or counteracting oil pollution against ground humidity or ground water

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Paleontology (AREA)
  • Hydrology & Water Resources (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Building Environments (AREA)
  • Thermotherapy And Cooling Therapy Devices (AREA)
  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)
  • Sink And Installation For Waste Water (AREA)

Abstract

1 . Plyta drenazowo-uszczelniajaca maja- ca wlasnosci termoizolacyjne, do okladania tych czesci zewnetrznych scian budowli, które stykaja sie z gruntem, majaca na swej ze- wnetrznej powierzchni przeciwleglej do sciany, powloke z materialu przepuszczajacego ciecz i zatrzymujacego czastki gruntu oraz kanaliki drenazowe oddzielone od siebie mostkami ograniczajacymi, znamienna tym, ze plyta drenazowo-uszczelniajaca ( 1 ) wykonana z ma- terialu odpornego na butwienie, wytworzona przez formowanie i majaca surowe powierzch- nie zewnetrzne jest trwale polaczona z powloka (4) z materialu przepuszczajacego ciecz i za- trzymujacego czastki gruntu, umieszczona na zewnetrznej powierzchni (3) plyty (1), przy czym kanaliki drenazowe (5) obustronnie ogra- niczone sciankami tworzacych je mostków (7) sa przynajmniej na jednym swym koncu roz- szerzone i maja w przekroju, plaszczyzne rów- nolegla do powierzchni (3) plyty (1), ksztalt lejków (8). F ig 3 PL PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest płyta drenażowo-uszczelniająca mająca właściwości termoizolacyjne, przeznaczona do izolowania stykających się z gruntem powierzchni zewnętrznych ścian budowli.
Przepisy budowlane wymagają aby powierzchnie ścian budowli stykające się z gruntem były pokrywane izolacją, eliminującą szkodliwy wpływ wilgoci zawartej w gruncie. Ponadto izolacja ta musi zapobiegać utracie ciepła. Pomieszczenia pozbawione takiej izolacji mogą nie zostać dopuszczone do użytkowania, zwłaszcza jako pomieszczenia mieszkalne, kluby i im podobne. Oczywiście, izolacja ścian stykających się z gruntem musi być wykonana z materiału odpornego na oddziaływanie wilgoci zawartej w gruncie. Kanaliki drenażowe muszą być tak rozmieszczone na powierzchni płyty, aby po ułożeniu płyt na izolowanej ścianie, była zapewniona komunikacja między kanalikami sąsiednich płyt w celu zapewnienia swobodnego odprowadzania wody z całej powierzchni izolowanej ściany.
Z europejskiego opisu patentowego nr EP 0 127 824 jest znana płyta izolacyjna, służąca zarówno do izolacji cieplnej, jak również do odprowadzania wody. Płyta, na jednej ze swych powierzchni ma kanaliki drenażowe otwarte na obydwu krawędziach płyty. Na bocznych krawędziach płyta ma prostopadły do kanalików drenażowych kanał łączący, połączony z każdym kanalikiem drenażowym. Kanał łączący zapewnia, po zamontowaniu płyt na izolowanej ścianie, swobodny przepływ wody między kanalikami sąsiednich płyt. Kanaliki drenażowe są przykryte powłoką zabezpieczającą je przed wnikaniem cząstek gruntu.
Wadą tej konstrukcji jest szybkie zatykanie się kanalików drenażowych i kanału łączącego cząstkami gruntu, co powoduje ustanie działania drenażowego. Ponadto, płyty te są wytwarzane za pomocą obróbki skrawaniem, która jest kosztowna i prowadzi do strat materiału. Ponadto powierzchnie kanalików i kanału łączącego po obróbce skrawaniem są szorstkie, co pogarsza własności drenażowe płyty. Możliwe jest również wytwarzanie tego rodzaju płyt z pianki. Ze względu na skomplikowaną budowę płyty, sposób ten jest bardzo kosztowny.
Z niemieckiego opisu patentowego nr DE 31 13 807 znana jest płyta drenażowa, mająca na jednej ze swych powierzchni wzdłużne kanaliki drenażowe otwarte z obu stron. Obrzeża płyty, na których znajdują się wyloty kanalików drenażowych są w płaszczyźnie prostopadłej do powierzchni płyty ścięte lub zaokrąglone. Wyloty kanalików drenażowych mogą również znajdować się poniżej obrzeża płyty. Dzięki temu, między płytami zamontowanymi na izolowanej ścianie tworzy się kanał łączący kanaliki drenażowe sąsiednich płyt, umożliwiający swobodne odprowadzanie wody z całej powierzchni izolowanej ściany.
Z niemieckiego opisu patentowego nr DE 31 15 026 znana jest płyta izolacyjna wykonana z odpornego na butwienie tworzywa sztucznego, mająca na swej powierzchni, otwarte z dwóch stron kanaliki drenażowe. Płyty te wymagają bardzo dokładnego wzajemnego ustawiania na powierzchni izolowanej ściany.
Z europejskiego opisu patentowego nr EP 0 136 324 znany jest element okładziny zewnętrznej ściany budynku. Element ten ma cienką płytę z termoplastycznego materiału, wypełnioną od strony ściany budynku sztywnym, piankowym polistyrenem izolującym cieplnie. Od strony płyty powierzchnia materiału izolacyjnego ma wytłoczenia w postaci prostokątnych występów, rozmieszczonych w układzie prostokątnym względnie skośnym, przedzielonych krzyżującymi się rowkami, mającymi na całej swej długości jednakowy przekrój. Płyta na swych górnym i dolnym obrzeżu ma kołnierze z otworami wentylacyjnymi i odwadniającymi. Kołnierze mają listwy uszczelniające płyty między sobą i stanowiące prowadnice, wykorzy
182 994 stywane do układania i mocowania do ściany elementów okładziny. Element ten stanowi zatem część elewacji budynku i ze względu na swą konstrukcję nie może być wykorzystywany do izolacji powierzchni ścian stykających się z gruntem.
Celem wynalazku jest opracowanie konstrukcji płyty drenażowo-uszczelniającej mającej własności termoizolacyjne, której konstrukcja pozwala na łatwy montaż na stykającej się z gruntem powierzchni ściany budowli i możliwie całkowite odprowadzanie wody.
Cel ten według wynalazku zrealizowano przez opracowanie konstrukcji płyty drenażowo-izolacyjnej o własnościach termoizolacyjnych mającej na swej zewnętrznej powierzchni nie stykającej się ze ścianą powłokę z materiału przepuszczającego ciecz i zatrzymującego cząstki gruntu oraz kanaliki drenażowe oddzielone od siebie mostkami ograniczającymi, charakteryzującej się tym, że płyta drenażowo-uszczelniająca wykonana z materiału odpornego na butwienie, wytworzona przez formowanie i mająca surowe powierzchnie zewnętrzne jest trwale połączona z powłoką z materiału przepuszczającego ciecz i zatrzymującego cząstki gruntu, umieszczoną na mającej kanaliki drenażowe zewnętrznej powierzchni tej płyty, przy czym kanaliki drenażowe obustronnie ograniczone ściankami tworzących je mostków są przynajmniej na jednym swym końcu rozszerzone i mają w przekroju płaszczyzną równoległą do powierzchni płyty kształt lejków. Lejki kanalików drenażowych są utworzone przez ukośne ścięcie końców powierzchni bocznych ścianek mostków względnie przez zaokrąglenie końców powierzchni bocznych ścianek mostków. Kanaliki drenażowe płyty drenażowouszczelniającej są nachylone pod kątem ostrym, korzystnie około 45°, w stosunku do pionowej osi płyty i krzyżują się ze sobą zaś tworzące je mostki mają postać płaskich występów w kształcie kwadratów. Wzdłuż krawędzi płyty drenażowo-uszczelniającej umieszczone są między mostkami kształtowe występy w kształcie grota strzały, których podstawy pokrywają się z krawędziami płyty. Powłoka przepuszczająca ciecz i zatrzymująca cząstki gruntu, jest wykonana z płyty piankowej z tworzywa sztucznego o małej gęstości. Powłoka przepuszczająca ciecz i zatrzymująca cząstki gruntu ma postać siatki. Powłoka przepuszczająca ciecz i zatrzymująca cząstki gruntu ma postać sztywnej, cienkiej płyty. Powłoka przepuszczająca ciecz i zatrzymująca cząstki gruntu jest wykonana z włókna filtracyjnego Między powłoką przepuszczającą ciecz i zatrzymującą cząstki gruntu, a powierzchnią płyty drenażowouszczelniającej jest umieszczona warstwa usztywniająca. Powłoka przepuszczająca ciecz i zatrzymująca cząstki gruntu wykonana z włókna filtracyjnego jest trwale połączona z płytą drenażowo-uszczelniającą w procesie formowania, tworząc płytę zespoloną. Powłoka przepuszczająca ciecz i zatrzymująca cząstki gruntu jest trwale połączona z powierzchnią płyty przez stopienie. Pionowa ścianka boczna płyty drenażowo-uszczelniającej ma wręb, złożony z ramienia nachylonego pod kątem rozwartym do zewnętrznej powierzchni płyty oraz z ramienia przesuniętego równolegle względem pierwszego ramienia, przy czym powierzchnia łącząca obydwa ramiona pokrywa się z osią przechodzącą przez środek grubości płyty. Płyta na swej wewnętrznej powierzchni, skierowanej do ściany jest pokryta warstwą uszczelniającą. Warstwa uszczelniająca wy staje z obrzeży wewnętrznej powierzchni płyty drenażowouszczelniającej pokrywając spoiny między sąsiednimi płytami. Pozioma ścianka boczna płyty drenażowo-uszczelniającej ma łączniki typu „pióro-wpust”.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia część ściany budynku z zamontowanymi płytami drenażowouszczelniającymi, w przekroju, fig. 2 - płytę według wynalazku zastosowana do izolacji silosa, w widoku z boku, fig. 3 - płytę drenażowo-izolacyjną w widoku z przodu, fig. 4 - płytę w przekroju wzdłuż linii B-B oznaczonej na fig. 3, fig. 5 - płytę według fig. 3, w widoku czołowym, fig. 6 -B-szczegół „C” płyty oznaczony na fig. 4, w widoku, fig. 7 - inne rozwiązanie szczegółu „C” oznaczonego na fig.4, w widoku, fig. 8 - szczegół „A” oznaczony na fig. 3, przedstawiający kształt lejków kanalików drenażowych, w powiększonym widoku, fig. 9 - inny kształt lejków kanalików drenażowych, fig. 10 - dwie umieszczone obok siebie i przesunięte płyty, w widoku, fig. 11 - płytę według wynalazku z kanalikami drenażowymi w kształcie jaskółczego ogona, w widoku z góry, fig. 12 - dwie połączone ze sobą i wzajemnie przesunięte płyty z kanalikami w kształcie jaskółczego ogona, w przekroju poprzecznym, fig. 13 - płytę, w której szerokość kanalików drenażowych jest większa od szerokości tworzą
182 994 cych je mostków, w widoku od przodu, fig. 14 - dwie stykające się ze sobą i wzajemnie przesunięte płyty według fig. 13, w widoku od przodu, fig. 15 - płytę według fig. 13 z włókniną filtracyjną w widoku od czoła, fig. 16 - płytę z nachylonymi i krzyżującymi się kanalikami drenażowymi, w widoku z przodu, fig. 17 - dwie, połączone ze sobą płyty według fig. 16, w widoku z przodu, fig. 18 - fragment płyty według fig. 16, w powiększonym widoku z przodu, fig. 19 - zespół płyt według fig. 3, w widoku z przodu, fig. 20 - dwie płyty drenaźowouszczelniające połączone za pomocą wręgu, w przekroju, fig. 21 - dwie płyty połączone za pomocą łącznika „pióro -wpust, w przekroju, fig. 22 - obrzeże płyty drenażowouszczelniającej mającej wręg, w widoku, fig. 23 - perforowaną warstwę usztywniającą w widoku z przodu, fig. 24 - perforowaną warstwę usztywniającą według fig. 23, w przekroju, a fig. 25 - inną konstrukcję warstwy usztywniającej, w przekroju.
Figura 1 przedstawia zastosowanie płyty drenażowo-uszczelniającej 1 (fig. 3) do izolowania części powierzchni ściany 2 budynku stykającej się z gruntem. Ściana 2 budynku jest pokryta powłoką gruntującą 11, na którą nałożona jest warstwa bitumiczna 19. Do ściany 2 budynku są przymocowane płyty drenażowo-uszczelniające 1, których powierzchnia 3 mająca kanaliki drenażowe 5 pokryta warstwą 4 przepuszczającą ciecz i zatrzymującą cząstki gruntu, jest przeciwległa do powierzchni ściany 2 budynku. W obszarze fiindamentu 20 budynku znajduje się rura drenażowa 21, do której jest odprowadzana ciecz z kanalików drenażowych 5 płyt drenażowo-uszczelniających 1.
Figura 2 przedstawia przykład zastosowania płyt drenażowo-uszczelniających 1 (fig. 3) do izolowania otwartych zbiorników 25, osadzonych częściowo w gruncie 24. Płyty 1 są przymocowane do wewnętrznych powierzchni ścian zbiornika 25, a ich powierzchnia 3 mająca kanaliki drenażowe 5 jest skierowana do wnętrza zbiornika 25. Ciecz jest odprowadzana przez kanaliki drenażowe do układu drenażowego 26.
Płyta drenażowo-uszczelniająca 1 wykonana z materiału odpornego na butwienie, jest wytworzona przez formowanie i ma surowe powierzchnie. Pozwala na skrócenie czasu wytwarzania płyt, a także na oszczędność materiału.
Płyta drenażowo-uszczelniająca 1 (fig. 3) ma na jednej swej powierzchni 3 kanaliki drenażowe 5 przebiegające wzdłuż całej długości płyty 1. Kanaliki drenażowe 5 są utworzone przez boczne ścianki oddzielających je mostków 7 i są na swych końcach rozszerzone, zaś w przekroju, płaszczyzną 10 równoległą do powierzchni 3 płyty 1, mają kształt lejków 8. Lejki 8 kanalików drenażowych 5 są utworzone przez ukośne ścięcie końców powierzchni bocznych ścianek mostków 7 względnie są utworzone przez zaokrąglenie końców powierzchni bocznych ścianek mostków 7. Między górnymi krawędziami bocznych ścianek mostków 7 utworzone są otwory wlotowe 28 umożliwiające przedostawanie się cieczy do kanalików drenażowych 5. Rozszerzenie końców kanalików drenażowych 5 i ukształtowanie ich w postaci lejków 8, powoduje, że w przypadku niedokładnego ustawienia dwóch płyt 1 w trakcie montażu na ścianie 2 budynku, zachowane jest ciągłe połączenie między kanalikami drenażowymi 5 sąsiednich płyt 1. Dzięki temu zapewnione jest ciągłe odprowadzanie cieczy do rury drenażowej 21. Kanaliki drenażowe 5 mogą mieć również kształt jaskółczego ogona (fig. 11 i 12) dzięki czemu zwiększa się górna powierzchnia 9 mostków 7, do której przylega warstwa 4 przepuszczająca ciecz i zatrzymującą cząstki gruntu. Nie zmniejsza się jednak powierzchnia otworów wlotowych 28 do kanalików drenażowych 5.
Kanaliki drenażowe 5 mogą mieć szerokość S większą niż szerokość B tworzących je mostków 7.
Kanaliki drenażowe 5 (fig. 16 i fig. 17) mogą być nachylone pod kątem ostrym, korzystnie około 45°, w stosunku do pionowej osi 6 płyty i krzyżują się ze sobą zaś tworzące je mostki 7 mają postać płaskich występów w kształcie kwadratów. Wzdłuż krawędzi płyty drenażowo-uszczelniającej 1 umieszczone są między mostkami 7 kształtowe występy 32 (fig. 18) w kształcie grota strzały, których podstawy 35 pokrywają się z krawędziami płyty 1. Narożniki mostków 7 mających kształt kwadratów są zaokrąglone, a ich górne krawędzie mają ścięcia 31. Stosunek długości krawędzi kwadratowych mostków 7 do długości kanalików drenażowych 5 wynosi korzystnie 1 : 4. Narożniki kwadratowych mostków 7 wzdłuż obrzeż płyty 1 są rozmieszczone w odstępach wynoszących przynajmniej 0,5 szerokości kanalików drena
182 994 żowych 5. Kształtowe występy 32 składają się, z symetrycznie rozmieszczonych, skośnych boków 36 i 37 i tworzących z nimi kąt ostry boków 33 i 34. Długość podstawy 35 kształtowego występu 32 wzdłuż krawędzi płyty 1 wynosi 1/5 odległości między środkami dwóch sąsiadujących mostków 7. Wysokość kształtowych występów 32 jest taka sama jak wysokość kwadratowych mostków 7, a ich powierzchnia czołowa jest mniejsza od powierzchni czołowej mostków 7.
Powłoka 4 przepuszczająca ciecz i zatrzymująca cząstki gruntu, jest wykonana z płyty piankowej z tworzywa sztucznego o małej gęstości.
Powłoka 4 przepuszczająca ciecz i zatrzymująca cząstki gruntu ma postać siatki względnie postać sztywnej, cienkiej płyty 29, 30 z otworami 28.
Powłoka 4 przepuszczająca ciecz i zatrzymująca cząstki gruntu jest wykonana z włókna filtracyjnego i jest połączona trwale z powierzchnią płyty 1 drenażowo-uszczelniającej, korzystnie przez stopienie. Połączenie płyty drenażowo-uszczelniającej 1 z powłoką 4 przepuszczającą ciecz i zatrzymującą cząstki gruntu może odbywać się w procesie formowania płyty. Między powłoką 4 przepuszczającą ciecz i zatrzymującą cząstki gruntu, a powierzchnią 3 płyty drenażowo - uszczelniającej 1 jest umieszczona warstwa usztywniająca 22. Warstwa ta ma otwory wlotowe 28 (fig. 15) umożliwiające przedostawanie się cieczy do kanalików drenażowych 5. Płyta 1 na swej wewnętrznej powierzchni 18, skierowanej do ściany 2 budynku jest pokryta warstwą uszczelniającą 23, która wystaje z tej powierzchni i pokrywa spoiny między sąsiednimi płytami 1 przymocowanymi do ściany 2 budynku.
Pionowe ścianki boczne płyty drenażowo-uszczelniającej 1, mają wręb 14 złożony z ramienia 16 nachylonego pod kątem rozwartym do zewnętrznej powierzchni 3 oraz z ramienia 27 przesuniętego równolegle względem ramienia 16, przy czym powierzchnia 17 łącząca ramiona 16 i 27 pokrywa się z osią, przechodzącą przez środek 15 grubości płyty. Jedna pozioma ścianka boczna płyty drenażowo-uszczelniającej 1 (fig. 21) ma wpust 12, zaś druga występ 13, tworzące łącznik typu „pióro - wpust”. Dzięki temu, że sąsiadujące ze sobą płyty 1 zamocowane do ściany 2 są połączone za pomocą kształtowych łączników, nie przesuwają się względem siebie na skutek oddziaływania sił zewnętrznych, na przykład na skutek naporu gruntu. Materiał, z którego wykonana jest płyta oraz jej konstrukcja, powodują że oprócz własności drenażowo-uszczelniających ma ona także własności termoizolacyjne. Z tego względu jest szczególnie przydatna do izolacji ścian pomieszczeń użytkowych budynków, takich jak piwnice, które znajdują się poniżej poziomu gruntu.
182 994
Fig 2
182 994
Fig 5
182 994
Fig 6
Fig9
182 994
Fig W
Figli
Fig 12
182 994
Fig Μ
182 994
182 994
Fig 19
182 994
182 994
Fig 25
182 994
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz. Cena 4,00 zł.
Fig 1

Claims (16)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Płyta drenażowo-uszczelniająca mająca własności termoizolacyjne, do okładania tych części zewnętrznych ścian budowli, które stykają się z gruntem, mająca na swej zewnętrznej powierzchni przeciwległej do ściany, powłokę z materiału przepuszczającego ciecz i zatrzymującego cząstki gruntu oraz kanaliki drenażowe oddzielone od siebie mostkami ograniczającymi, znamienna tym, że płyta drenażowo-uszczelniająca (1) wykonana z materiału odpornego na butwienie, wytworzona przez formowanie i mająca surowe powierzchnie zewnętrzne jest trwale połączona z powłoką (4) z materiału przepuszczającego ciecz i zatrzymującego cząstki gruntu, umieszczoną na zewnętrznej powierzchni (3) płyty (1), przy czym kanaliki drenażowe (5) obustronnie ograniczone ściankami tworzących je mostków (7) są przynajmniej na jednym swym końcu rozszerzone i mają w przekroju, płaszczyznę równoległą do powierzchni (3) płyty (1), kształt lejków (8).
  2. 2. Płyta według zastrz. 1, znamienna tym, że lejki (8) kanalików drenażowych (5) są utworzone przez ukośne ścięcie końców powierzchni bocznych ścianek mostków (7).
  3. 3. Płyta według zastrz. 1, znamienna tym, że lejki (8) kanalików drenażowych (5) są utworzone przez zaokrąglenie końców powierzchni bocznych ścianek mostków (7).
  4. 4. Płyta według zastrz. 1, znamienna tym, że kanaliki drenażowe (5) płyty drenażowouszczelniającej (1) są nachylone pod kątem ostrym, korzystnie około 45°, w stosunku do pionowej osi płyty i krzyżują się ze sobą zaś tworzące je mostki (7) mają postać płaskich występów w kształcie kwadratów.
  5. 5. Płyta według zastrz. 4, znamienna tym, że wzdłuż krawędzi płyty drenażowouszczelniającej (1) umieszczone są między mostkami (7) kształtowe występy (32) w kształcie grota strzały, których podstawy (35) pokrywają się z krawędziami płyty (1).
  6. 6. Płyta według zastrz. 1, znamienna tym, że powłoka (4) przepuszczająca ciecz i zatrzymująca cząstki gruntu, jest wykonana z płyty piankowej z tworzywa sztucznego o małej gęstości.
  7. 7. Płyta według zastrz. 1, znamienna tym, że powłoka (4) przepuszczająca ciecz i zatrzymująca cząstki gruntu ma postać siatki.
  8. 8. Płyta według zastrz. 1, znamienna tym, ze powłoka (4) przepuszczająca ciecz i zatrzymująca cząstki gruntu ma postać sztywnej, cienkiej płyty.
  9. 9. Płyta według zastrz. 1, znamienna tym, że powłoka (4) przepuszczająca ciecz i zatrzymująca cząstki gruntu jest wykonana z włókna filtracyjnego.
  10. 10. Płyta według zastrz. 9, znamienna tym, że między powłoką (4) przepuszczającą ciecz i zatrzymującą cząstki gruntu, a powierzchnią płyty drenażowo-uszczelniającej (1) jest umieszczona warstwa usztywniająca (22).
  11. 11. Płyta według zastrz. 9, znamienna tym, że powłoka (4) przepuszczająca ciecz i zatrzymująca cząstki gruntu wykonana z włókna filtracyjnego jest trwale połączona z płytą drenażowo-uszczelniającą (1) w procesie formowania, tworząc płytę zespoloną.
  12. 12. Płyta według zastrz. 11, znamienna tym, że powłoka (4) przepuszczająca ciecz i zatrzymująca cząstki gruntu jest trwale połączona z powierzchnią płyty (1) przez stopienie.
  13. 13. Płyta według zastrz. 1, znamienna tym, że pionowa ścianka boczna płyty drenażowo-uszczelniającej (1) ma stopniowy wręb (14) złożony z ramienia (16) nachylonego pod kątem rozwartym do zewnętrznej powierzchni (3) oraz z ramienia (27) przesuniętego równolegle względem ramienia (16), przy czym powierzchnia (17) łącząca ramiona (16) i (27) pokrywa się z osią przechodzącą przez środek (15) grubości płyty.
  14. 14. Płyta według zastrz. 1, znamienna tym, że płyta (1) na swej wewnętrznej powierzchni (18), skierowanej do ściany (2) jest pokryta warstwą uszczelniającą (23).
    182 994
  15. 15. Płyta według zastrz. 14, znamienna tym, że warstwa uszczelniająca (23) wy staje z obrzeży wewnętrznej powierzchni (18) płyty drenaźowo-uszczelniającej (1) pokrywając spoiny między sąsiednimi płytami (1).
  16. 16. Płyta według zastrz. 1, znamienna tym, że jedna pozioma ścianka boczna płyty drenaźowo-uszczelniającej (1) ma wpust (12), zaś druga - występ (13) tworzące łącznik typu „pióro - wpust” między sąsiednimi płytami (1) przymocowanymi do ściany (2) budynku.
    * * *
PL97319008A 1996-03-16 1997-03-17 Płyta drenażowo-uszczelniająca PL182994B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19610413A DE19610413C2 (de) 1996-03-16 1996-03-16 Drainage-, Dichtungs- und/oder Wärmedämmplatte

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL319008A1 PL319008A1 (en) 1997-09-29
PL182994B1 true PL182994B1 (pl) 2002-05-31

Family

ID=7788514

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97319008A PL182994B1 (pl) 1996-03-16 1997-03-17 Płyta drenażowo-uszczelniająca

Country Status (5)

Country Link
EP (1) EP0799939B1 (pl)
AT (1) ATE221602T1 (pl)
CZ (1) CZ79997A3 (pl)
DE (1) DE19610413C2 (pl)
PL (1) PL182994B1 (pl)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19840127C1 (de) 1998-09-03 2000-05-25 Gefinex Gmbh Bauschutz- und Drainageplatte
DE10034820A1 (de) * 2000-07-18 2002-03-14 Elsaftawi Elsayed Verfahren zum Schutz baulicher Anlagen mit Dränschalung
DE20112604U1 (de) * 2001-07-31 2002-12-05 Knauf Daemmstoffe Gmbh Dämmplatte mit Dränage-Oberflächenstruktur
CZ298456B6 (cs) * 2002-10-07 2007-10-10 Hrubá vrstvená zateplená podlaha s ventilacním a sanacním systémem
IT201600097162A1 (it) 2016-09-28 2018-03-28 Iwis Insulation Waterproofing Ind Systems S R L "pannello e sistema di protezione multistrato per pareti controterra"

Family Cites Families (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE7728675U1 (de) * 1977-09-16 1978-06-08 Polymat Kunststoffverarbeitungsgesellschaft Mbh, 6654 Limbach Isolierplatte
DE3113807A1 (de) * 1981-04-06 1982-10-21 VWS-Growalit GmbH Vollwärmeschutz - Dämmstoffe - Dämmsysteme, 6945 Hirschberg Isolierplatte aus geschaeumtem kunststoff
DE8111266U1 (de) * 1981-04-14 1984-09-06 Michalik, Kajetan, 8028 Taufkirchen Isolierelement
CA1229993A (en) * 1982-07-28 1987-12-08 Grace (W.R.) & Co. Construction barrier board
DE3407184A1 (de) * 1983-03-15 1984-09-20 Wilhelm 7430 Metzingen Hermann Leichtbau-isolierplatte und verfahren zu ihrer herstellung
CH661309A5 (de) * 1983-05-26 1987-07-15 Dow Chemical Europ Waermedaemmplatte zur aussendaemmung und aussendrainage von gebaeudeteilen.
DE8320719U1 (de) * 1983-07-19 1983-12-15 Bachl jun., Karl, Dipl.-Kfm., 8391 Röhrnbach Daemm- und draenelement
DE3414249A1 (de) * 1984-04-14 1986-01-02 Walter 5093 Burscheid Gutjahr jun. Draenagematten, hinterlueftungsmatten und hinterlueftete waermedaemmplatten fuer das bauwesen
US4704048A (en) * 1986-03-03 1987-11-03 John Ahlgrimm Subterranean drainage
DE4003875A1 (de) * 1990-02-09 1991-08-14 Walter Gutjahr Drain-daemm- und dichtplatten
DE9101883U1 (pl) * 1991-02-19 1991-07-18 Gefinex Gesellschaft Fuer Innovative Extrusionsprodukte Mbh, 4803 Steinhagen, De
DE9107313U1 (pl) * 1991-06-13 1991-08-14 Gefinex Gesellschaft Fuer Innovative Extrusionsprodukte Mbh, 4803 Steinhagen, De
DE9111965U1 (pl) * 1991-09-25 1992-10-22 Fa. Karl Bachl, 8391 Roehrnbach, De
AT398216B (de) * 1993-04-08 1994-10-25 Steinbacher Daemmstoff Ges M B Platte zur isolierung von gebäuden
DE9412977U1 (de) * 1994-08-11 1994-10-27 Gefinex Gmbh Bauschutzplatte für erdberührte Gebäudeflächen

Also Published As

Publication number Publication date
CZ79997A3 (en) 1997-10-15
DE19610413A1 (de) 1997-09-18
EP0799939B1 (de) 2002-07-31
EP0799939A3 (de) 1997-12-10
EP0799939A2 (de) 1997-10-08
ATE221602T1 (de) 2002-08-15
DE19610413C2 (de) 2001-05-31
PL319008A1 (en) 1997-09-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5144782A (en) Double-level drainage system for flat roofs
US4075800A (en) Foundation aquaduct and expansion joint
US4943185A (en) Combined drainage and waterproofing panel system for subterranean walls
FI75628C (fi) Isolerelement.
CA1220041A (en) Insulating panel for the outer insulation and outer drainage of subterranean walls
PT2126243E (pt) Sistema de cobertura inclinada e painel isolante para sistemas de cobertura inclinada
WO2012107942A1 (en) A drainage system for a finishing block for coverings or outside pavements made watertight by means of a waterproof membrane
JPS60109428A (ja) 地下室の排水工法
PL182994B1 (pl) Płyta drenażowo-uszczelniająca
EP3301228B1 (en) Multy-layer protection panel and system for basement walls
EP0100231A2 (en) Preformed barrier
WO2006123862A1 (en) Floor panel
CA1187306A (en) Drainage system
JPS624496B2 (pl)
RU2301868C1 (ru) Способ формирования кровли
US4448830A (en) Construction barrier board
CN113585438B (zh) 一种后厨排水施工方法
CN217053658U (zh) 建筑
KR102601149B1 (ko) 통기관 조립체 및 그 조립체와 방수시트를 이용한 옥상방수공법
CN220790134U (zh) 一种屋面水平变形缝嵌平结构
CN219569388U (zh) 一种屋面顶板找坡防水结构
JP2505109B2 (ja) 貯水槽
RU2239030C2 (ru) Здание, построенное с использованием строительной облицовки
CN114277909A (zh) 建筑
RU52043U1 (ru) Кровельная плита