CZ42799A3 - Detergentní prostředek s obsahem emzymu polygalakturonázy, detergentní přísada a jejich použití - Google Patents

Detergentní prostředek s obsahem emzymu polygalakturonázy, detergentní přísada a jejich použití Download PDF

Info

Publication number
CZ42799A3
CZ42799A3 CZ99427A CZ42799A CZ42799A3 CZ 42799 A3 CZ42799 A3 CZ 42799A3 CZ 99427 A CZ99427 A CZ 99427A CZ 42799 A CZ42799 A CZ 42799A CZ 42799 A3 CZ42799 A3 CZ 42799A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
detergent
detergent composition
alkyl
enzyme
polygalacturonase
Prior art date
Application number
CZ99427A
Other languages
English (en)
Inventor
Ivan Maurice Alfons Jan Herbots
Andre Cesar Baeck
Original Assignee
The Procter A Gamble Company
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by The Procter A Gamble Company filed Critical The Procter A Gamble Company
Publication of CZ42799A3 publication Critical patent/CZ42799A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11DDETERGENT COMPOSITIONS; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS DETERGENTS; SOAP OR SOAP-MAKING; RESIN SOAPS; RECOVERY OF GLYCEROL
    • C11D3/00Other compounding ingredients of detergent compositions covered in group C11D1/00
    • C11D3/16Organic compounds
    • C11D3/38Products with no well-defined composition, e.g. natural products
    • C11D3/386Preparations containing enzymes, e.g. protease or amylase
    • C11D3/38636Preparations containing enzymes, e.g. protease or amylase containing enzymes other than protease, amylase, lipase, cellulase, oxidase or reductase

Description

Navrhovaný vynález se zbývá detergentními prostředky včetně prostředků pro úklid v domácnosti, prostředků na mytí nádobí a pracích prostředků, které obsahují enzym alkalickou polygalakturonázu a které neobsahují téměř žádné další pektinové enzymy.
Dosavadní stav techniky
Celková užitkovost detergentního prostředku při mytí nebo čištění, například při praní prádla nebo mytí nádobí, je posuzována podle mnoha kritérií. Patří mezi ně například schopnost odstraňovat nečistoty, nebo schopnost působit preventivně proti opětovnému usazování nečistot, či produktů degradace nečistot, na čištěných materiálech.
Odstranění skvrn rostlinného původu, skvrn od dřeva, hlíny (jílu) a ovoce je v současnosti jedním z nejobtížnějších úkolů při vývoji detergentních prostředků; zvláště když jedním z trendů je snižování teploty používané při čištění. Zmíněné skvrny typicky obsahují komplexní směsi vláknitých materiálů, jejichž základem bývají uhlovodíky nebo jejich deriváty: vlákna a stavební součásti buněčné stěny. Nečistoty rostlinného původu obsahují navíc ještě amylózu, cukry a cukerné deriváty.
Často je velmi obtížné účinně odstranit ze znečištěných povrchů také skvrny od jídla. Zvláště obtížné je odstranění silně zbarvených nebo zaschlých skvrn od ovocných a/nebo zeleninových šťáv. Konkrétními příklady takových skvrn mohou být například skvrny od pomerančového džusu, rajčatového džusu, banánů, manga nebo brokolice. Čištěnými povrchy mohou být textilní materiály, nádobí nebo pevné povrchy.
Pektinové složky jsou obsaženy například v ovocných džusech. Pektinové složky působí tak, že například v ovocných šťávách udržují rozptýlené částice v suspenzi, která se poté stává přirozeně viskózní a neprůhlednou. Pektické enzymy jsou běžně používány v průmyslu, zpracovávajícím ovocné a zeleninové šťávy, pro projasnění vyráběných džusů štěpením zmíněných pektinových složek (tzv. depektinizace).
Německá patentová přihláška 3,635,427, publikovaná 23. Dubna 1985 Lion Corporation, se týká bezfosfátového pracího prostředku s obsahem enzymů s pektinázovou aktivitou, mezi něž patří takové enzymy, jako například polygalakturonáza, pektin lyáza a/nebo pektin esteráza. Ovšem kromě obecného popisu, týkajícího se směsí zmíněných pektináz, určených pro odstranění anorganických nečistot z oblečení, se jen jediná zmínka v tomto textu týká jednoho konkrétního enzymu štěpícího pektin, a to v příkladu 3, kde je enzym (nazývaný „enzym D“) charakterizovaný jako enzym, obsahující velké množství pektin lyázy. V tabulce III jsou zobrazeny výsledky hodnocení zmíněného enzymu D jako součásti detergentního prostředku, ze kterých vyplývá, že tato směs s vysokým obsahem pektin lyázy vykazuje v kombinaci s vodou rozpustnými vysokomolekulárními látkami nejvyšší procento pektinázové aktivity (10 %) a jednu z nej vyšších hodnot čistící účinnosti (83 %) ve srovnání s ostatními uvedenými enzymatickými prostředky.
Výhody použití polygalakturonázových enzymů, které jsou v podstatě bez příměsí dalších pektináz, v čistících prostředcích, zvláště v prostředcích pro praní, mytí nádobí a domácí úklid, byly popsány v US patentové přihlášce US08/529816.
Předmětem navrhovaného vynálezu je prací prostředek, prostředek na mytí nádobí nebo úklid v domácnosti, se zdokonalenou schopností odstraňovat skvrny a nečistoty při použití pro mytí a čistem.
Podle navrhovaného vynálezu bylo překvapivě zjištěno, že enzym polygalakturonáza, vykazující nejméně 10 % raději však 25 % a nejraději 40 % své optimální aktivity při pH 7 až 11, a především s optimem aktivity při pH 7 až 11, významně zlepšuje odstraňování širokého spektra nečistot rostlinného a především ovocného původu, a zlepšuje skutečné čistící vlastnosti detergentního prostředku.
Skutečně, přidání alkalické polygalakturonázy má za následek zejména zdokonalené odstraňování zaschlých skvrn od ovocných a zeleninových šťáv.
Dále bylo zjištěno, že alkalická polygalakturonáza, v podstatě zbavená ostatních pektinových enzymů, vykazuje vyšší kompatibilitu a zvýšenou aktivitu v čistícím roztoku a tudíž umožňuje zdokonalené odstraňování zaschlých nečistot a skvrn rostlinného původu (ovocné a zeleninové šťávy), především ze silně znečištěného prádla nebo nádobí. Dále bylo zjištěno, že alkalická polygalakturonáza, v podstatě zbavená ostatních pektinových enzymů, vykazuje lepší kompatibilitu se základními složkami detergentu, a to v průběhu výroby detergentu i jeho skladování.
Dále bylo překvapivě zjištěno, že pro detergentní prostředky s obsahem alkalické polygalakturonázy má velký význam přidání dispergačních činidel, především organických polymerních dispergačních činidel. Dispergační činidla napomáhají disperzi štěpných produktů enzymatické degradace nečistot, a tím působí preventivně proti jejich opětovnému usazování na čištěných předmětech.
Zdokonalené čistící účinky byly také pozorovány v případě, kdy byla alkalická polygalakturonáza zkombinována s jinými detergentními enzymy. Enzymatický bělící systém, nebo běžný aktivovaný bělící systém vykazuje v kombinaci s alkalickou polygalakturonázou zlepšené účinky na širším spektru skvrn.
Dále bylo zjištěno, že polymery, inhibující přenos barviva, mají v kombinaci s alkalickou polygalakturonázou zlepšenou schopnost zachovávat bílou barvu a/nebo odstraňovat skvrny.
Podstata vynálezu
Navrhovaný vynález se zabývá detergentními prostředky včetně prostředků na mytí nádobí, prostředků pro čištění pevných povrchů a pracích prostředků, které obsahují enzym alkalickou polygalakturonázu, v podstatě bez příměsí dalších pektinových enzymů. Zmíněné prostředky obecně vykazují zdokonalené čistící schopnosti a jsou účinnější při odstraňování skvrn / nečistot, především jedná-li se o nečistoty rostlinného původu, tj. například zaschlé skvrny od ovocných a zeleninových šťáv.
PODROBNÝ POPIS VYNALEZU Alkalické polygalakturonázy:
Základní složkou detergentních prostředků podle vynálezu je enzym alkalická polygalakturonáza. Termínem „alkalická“ je označována polygalakturonáza vykazující nejméně 10 %, raději však 25 %, nejraději potom 40 % své optimální aktivity při pH 7 až 11, a především polygalakturonáza, mající optimum své aktivity v rozmezí pH 7 až 11. Enzymatická aktivita může být stanovena například metodou „Assay of AGPase“, popsanou v K. Horikoshi; Agr. Biol. Chem. 36(2), 286.
Termín „v podstatě bez příměsí dalších pektinových enzymů“ tak, jak je použit zde, se týká prostředků s obsahem enzymu polygalakturonázy, ve kterých více než 50 % celkových pektinových enzymů představuje alkalická polygalakturonáza, raději však více než 75 %, ještě raději více než 90 % a ještě raději více než 95 % celkových pektinových enzymů představuje alkalická polygalakturonáza. Mezi takové pektinové enzymy patří například pektin methylesterázy, které hydrolyzují methylesterové vazby pektinu a pektinové transeliminázy nebo lyázy, které působí na pektinové kyseliny ve smyslu nehydrolytického štěpení alfa-1-4 glykosidových vazeb za vzniku nenasycených derivátů kyseliny galakturonové.
Enzym alkalická polygalakturonáza je nejraději přidáván do prostředků podle vynálezu ve formě čistého enzymu v množství od 0,0001 % do 2 %, raději pak od 0,0005 % do 0,5 %, ještě raději pak v množství od 0,001 % do 0,1 % celkové hmotnosti přípravku. Termínem „enzym alkalická polygalakturonáza“ je zde označován kterýkoliv enzym jehož působením dochází ke štěpení pektinových látek a to štěpením glykosidických vazeb mezi molekulami kyseliny galakturonové. Pektinové látky jsou součástí rostlinných tkání a jsou běžnou složkou ovocných šťáv, jako například pomerančového, rajčatového a nebo grepového džusu. Pektinové látky obsahují galakturonové kyseliny a/nebo jejich deriváty. Pektinové látky zahrnují pektiny a pektinové kyseliny. Pektiny jsou obecně polymery, tvořené řetězci molekul kyseliny galakturonové, které jsou navzájem spojeny alfa-1-4 glykosidickými vazbami. V přirozeně se vyskytujících pektinech jsou typicky dvě třetiny karboxylových skupin esterifikovány v
methanolem. Částečnou hydrolýzou zmíněných methylesterových skupin vznikají nižší methoxy pektiny, které spolu s vápenatými r
ionty tvoří gely. Úplnou hydrolýzou zmíněných methylesterů vznikají pektinové kyseliny.
Enzym alkalická polygalakturonáza podle vynálezu zahrnuje přirozené alkalické polygalakturonázy a jakékoliv jejich varianty připravené například metodami genového inženýrství.
Alkalické polygalakturonázy jsou produkovány alkalofilními mikroorganizmy, tj. bakteriemi, houbami a kvasinkami, například mikroorganizmy rodu Bacillus. Nejvhodnějšími mikroorganizmy jsou Bacillus firmus, Bacillus circulans a Bacillus subtilis, tak jak jsou popsány v JP 56131376 a JP 56068393. Zmíněné enzymy mohou být produkovány také bakteriemi rodu Erwinia. Mezi vhodné druhy patří E. chrysanthemi, E. carotovora, E. amylovora, E. herbicola a E. dissolvens, viz. JP 59066588, JP 63042988 a World J. Microbiol Microbiotechnol. (8, 2, 1 15-120), 1992.
Zmíněné alkalické enzymy degradující pektin mohou být produkovány také dalšími druhy rodu Bacillus, viz. JP 73006557 a
Agr. Biol. Chem. (1972), 36(2) 285-93.
Enzymy degradující pektin jsou produkovány alkalofilními mikroorganizmy, tj. bakteriemi, houbami nebo kvasinkovými mikroorganizmy, například mikroorganizmy rodu Bacillus. Nejvhodnějšími mikroorganizmy jsou Bacillus firmus, Bacillus circulans a Bacillus subtilis, tak jak jsou popsány v JP 56131376 a JP 56068393. Mezi enzymy, rozkládající pektin patří galakturan1,4-a-galakturonáza (EC 3.2.1.67), polygalakturonáza (EC 3.2.1.15), pektinesteráza (EC 3.1.1.11), pektát lyáza (EC 4.2.2.2) a jejich izoenzymy. Zmíněné enzymy mohou být produkovány bakteriemi rodu Erwinia. Mezi vhodné druhy patří E. chrysanthemi, E. carotovora, E. amylovora, E. herbicola a E. dissolvens, viz. JP 59066588, JP 63042988 a World J. Microbiol Microbiotechnol. (8, 2, 115-120), 1992. Zmíněné alkalické enzymy degradující pektin mohou být produkovány také dalšími druhy rodu Bacillus, viz. JP 73006557 a Agr. Biol. Chem. (1972), 36(2) 285-93.
Zmíněné enzymy mohou být po purifikaci použity pro izolaci polygalakturonáz v podstatě bez příměsí dalších pektinových enzymů. Zvláště vhodné jsou směsi pektinových enzymů skládající se výhradně z polygalakturonázových enzymů.
V současnosti je běžnou praxí modifikovat enzymy divokého typu cestou proteinových manipulací nebo metodami genového inženýrství, a tím optimalizovat jejich účinnost v čistících směsích podle vynálezu. Varianty zmíněných enzymů mohou být navrženy například tak, aby se zvýšila jejich kompatibilita s běžně používanými přísadami do čistících směsí. Alternativně mohou být modifikace enzymů navrženy tak, aby bylo přizpůsobeno jejich pH optimum, stabilita v přítomnosti bělících činidel, katalytická aktivita atd., potřebám konkrétního použití.
Pozornost by měla být především soustředěna na aminokyseliny, citlivé k oxidaci (to v případě stability při bělících procesech), a na povrchový náboj (to v případě kompatibility s jednotlivými povrchově aktivními látkami). Izoelektrický bod takových enzymů může být modifikován substitucí některých nabitých aminokyselin. Zvýšení izoelektrického bodu může napomoci zlepšení kompatibility enzymu s aniontovými povrchově aktivními látkami. Stabilita enzymů může být dále zvýšena například vytvořením dodatečných solných můstků a posílením vazebných míst pro vápník pro zvýšení chelatační stability.
DISPERGAČNÍ ČINIDLA
Překvapivě bylo zjištěno, že pro detergentní prostředky s obsahem alkalické polygalakturonázy má velký význam přidání dispergačních činidel, především organických polymerních dispergačních činidel. Dispergační činidla napomáhají disperzi štěpných produktů enzymatické degradace nečistot, a tím působí preventivně proti jejich opětovnému usazování na čištěných předmětech.
Vhodnými ve vodě rozpustnými organickými solemi jsou homonebo ko-polymerní kyseliny nebo jejich soli, ve kterých polykarboxyl.ová kyselina obsahuje nejméně dva karboxylové radikály, navzájem oddělené ne více než dvěma uhlíkovými atomy. Polymery tohoto typu jsou popsány v GB-A-1,596,756. Mezi příklady zmíněných solí patří polyakryláty s molekulovou hmotností 2000 až 5000 a jejich kopolymery s anhydridem kyseliny maleinové, které dosahují molekulových hmotností 1000 až 100000.
Zvláště vhodným do čistících směsí podle navrhovaného vynálezu může být kopolymer akrylátu a methylakrylátu, například 480N s molekulovou hmotností 4000, a to v množství od 0,5 % do 20 % celkové hmotnosti směsi.
Prostředky (čistící směsi) podle vynálezu mohou dále obsahovat peptizaění činidlo z limetového mýdla, jehož LSDP (dispergační účinnost limetového mýdla), tak jak je definována níže, není vyšší než 8, raději pak není vyšší než 7, nejraději není vyšší než 6. Zmíněné peptizaění činidlo je v prostředcích podle vynálezu přítomno nejraději v koncentracích od 0 % do 20 % hmotnosti. Vyčíslení účinnosti peptizačního činidla z limetového mýdla je provedeno na základě stanovení LSDP (dispergační účinnosti limetového mýdla), která je stanovena pomocí testu dispergační účinnosti limetového mýdla tak, jak byl popsán v článku H.C. Borghetty a C.A. Bergman J. Am. Oil. Chem. Soc. 27, str. 88-90 (1950). Zmíněný test je v praxi značně rozšířen a v literatuře je citován například v následujících přehledných článcích: W.N. Linfield, Surfactant Sciens Series. 7, str. 3, W.N. Linfield, Tenside Surf. Det. 27, 159-136, (1990); a M.K. Nagarjan, W.F. Masler: Cosmetics and Toiletries 104, str. 71-73 (1989). LSDP vyjadřuje v procentech hmotnostní poměr dispergačního činidla a oleátu sodného, který je potřebný pro dispergaci usazeniny (sraženiny) z limetového mýdla, vzniklé působením 0,025 g oleátu sodného ve 30 ml vody o 333ppm CaCO3 (Ca:Mg = 3:2) ekvivalentech tvrdosti.
Mezi povrchově aktivní látky s dobrými peptizačními vlastnostmi patří oxidy některých aminů, betainy, sulfobetainy, alkyl ethoxysulfáty a ethoxylované alkoholy.
aminohexanoyljbenzen aminohexanoyljbenzen
Příklady povrchově aktivních látek s hodnotou LSDP ne vyšší než 8, pro použití podle navrhovaného vynálezu, mohou být například Ci6 až Ci8 dimethyl amino oxid; C(2 až Ci8 alkyl ethoxy sulfáty s průměrným stupněm ethoxylace 1-5, konkrétně například Ct2 až C15 alkyl ethoxy sulfát, tj. povrchově aktivní látka se stupněm ethoxylace 3 (LSDP = 4), a C14 až C15 ethoxy alkoholy se stupněm ethoxylace 12 (LSDP = 6) nebo 30, prodávané pod obchodními názvy Lutensol A012 a Lutensol A030 resp. Společností BASF GmbH.
Polymerní peptizační činidla z limetového mýdla, vhodná pro použití podle vynálezu byla popsána v článku M.K. Nagarjan, W.F. Masler: Cosmetics and Toiletries 104, str. 71-73 (1989). Hydrofobní bělidla jako například 4-[N-oktanoyl-6sulfonan, sulfonan, aminohexanoyljbenzen sulfonan, a jejich směsi; a nonanoyloxy benzen sulfonan spolu s hydrofilním/hydrofobním bělidlem mohou být také použita jako peptizační činidla.
4-[N-nonanoyl-64-[N-dekanoyl-6DETERGENTNÍ ENZYMY
Zdokonaleného odstraňování širokého spektra rostlinných a ovocných skvrn je dosaženo použití kombinace alkalické polygalakturonázy s dalšími detergentními enzymy.
Synergický efekt byl pozorován u detergentních prostředků s obsahem alkalické polygalakturonázy a celulázy, xylanázy a/nebo proteázy.
Mezi celulázy, použitelné podle navrhovaného vynálezu patří celulázy jak bakteriálního, tak i houbového původu. Nejvhodnější jsou takové celulázy, jejichž pH optimum je v rozmezí od 5 do
9,5. Vhodné celulázy byly popsány v publikaci U.S. Patent 4,435,307, Barbesgoard a kol., která popisuje celulázy produkované houbou Humicola insolens. Další vhodné celulázy byly popsány v GB-A-2.075.028; GB-A-2.095.275 a DE-OS2.247.832.
Příklady takových celuláz jsou enzymy produkované kmenem Humicola insolens (Humicola grisea var. Thermoidea), a to především kmenem DSM 1800. Další vhodnou celulázou je enzym produkovaný Humicola insolens s molekulovou hmotností asi 50 KDa a izoelektrickým bodem 5,5, jehož řetězec se skládá ze 415 aminokyselin. Zvláště vhodnými celulázami jsou enzymy, které jsou schopné zachovávat barvy. Příklady takových celuláz jsou popsány v evropské patentové přihlášce č. 91202879.2 6.11.1991 Novo. Carezyme a Celluzyme (Novo Nordisk A/S) jsou zvláště vhodné. Viz. také WO91/17243.
Mezi vhodné xylanázy patří komerčně dostupné xylanázy jako Pulpzyme HB a SP431 (Novo Nordisk), Lyxasan (Gist-Brocades), Optipulp a Xylanase (Solvay).
Mezi vhodné proteázy patří subtiliziny, produkované některými konkrétními kmeny Bacillus subtilis a Bacillus licheniformis (subtilizin BPN a BPN'). Jedna z vhodných proteáz je získávána z kmene rodu Bacillus, maximum své aktivity vykazuje při pH 812, byla vyvinuta firmou Novo Industries A/S z Dánska (dále jen Novo) a je dostupná na trhu pod obchodním názvem ESPERASE®. Příprava tohoto enzymu a dalších analogických enzymů je popsána v GB 1,243,784, Novo. Mezi další vhodné proteázy patří ALCALASE®, DURAZYM® a SAVINASE® od firmy Novo a MAXATASE®, MAXACAL®, PROPERASE® a MAXAPEM® (na úrovni proteinu zpracovaný enzym Maxacal) od International Bio12
Synthetics, lne., Nizozemí; stejně jako Protease A (proteáza A) tak, jak je popsána v EP 130,756A, 9. ledna 1985; a Protease B (proteáza B) tak, jak je popsána v EP 303761A, 28. dubna 1987 a v EP 130,756A, 9. ledna 1985. Dále je nutné zmínit ještě proteázu s optimem aktivity pří vysokém pH pocházející z Bacillus sp. NCIMB 40338, popsanou firmou Novo v WO 93/18140A. Enzymatické detergenty, obsahující proteázu, jeden nebo více dalších enzymů a reverzibilní inhibitor proteáz, byly popsány firmou Novo v WO 92/03529A. Mezi další vhodné proteázy patří enzymy popsané v WO 95/10591A, Procter & Gamble. V případě potřeby je dostupná i proteáza se sníženou adsorpcí a zvýšenou schopností hydrolýzy, viz. WO 95/07791 Procter & Gamble. Rekombinantní trypsinu podobná proteáza určená pro použití v detergentních směsích a vhodná pro použití podle vynálezu je popsána v WO 94/25583, Novo.
Konkrétně, proteáza nazývaná „Proteáza D“ je druh karbonyl hydrolázy s aminokyselinovou sekvencí, jaká se v přírodě nevyskytuje a která byla odvozena od prekurzorové karbonyl hydrolázy substitucí aminokyseliny v pozici +76 různými aminokyselinovými zbytky, nejraději v kombinaci s jednou nebo více aminokyselinovými záměnami v pozicích, vybraných ze skupiny obsahující +99, +101, +103, +104, +107, +123, +27, +105, +109, +126, +128, +135, +156, +166, +195, +197, +204, +206, +210, +216, +217, +218, +222, +260, +265 a/nebo +274 ve smyslu číslování molekuly subtilizinu Bacillus amyloliquefaciens tak, jak bylo popsáno v WO 95/10591 a v patentové přihlášce C. Gosh a kol., „Bleaching compositions comprising protease enzymes“ s US sériovým číslem 08/322,677, 31. října 1994. Pro použití podle navrhovaného vynálezu jsou dále vhodné proteázy popsané v patentových přihláškách EP 251 446 a WO 91/06637 a proteáza BLAP® popsaná v WO 91/02792.
Zdokonaleného odstraňování skvrn a nečistot z rostlin a ovoce bylo dosaženo s detergentním prostředkem podle vynálezu, který dále obsahoval enzymy degradující škrob, cukry a jejich deriváty, například amylázu, glukoamylázu, dextranázu, pullulanázu, invertázu, lakázu a inzulinázu.
Mezi vhodné amylázy (a a/nebo β) pro použití v detergentních prostředcích podle navrhovaného vynálezu patří enzymy popsané v WO 94/02597, Novo Nordisk A/S, 3. února 1994, který popisuje čistící prostředky s obsahem mutantních amyláz. Viz. také WO 94/18314 Genecor, 18. srpna 1994; WO 95/10603, Novo Nordisk A/S 20. dubna 1995; a WO 96/05295, Genecor 22. února 1996. Mezi další známé amylázy vhodné pro použití v čistících prostředcích patří a- i β-amylázy. α-amylázy jsou v oboru dobře známé a patří mezi ně například enzymy popsané v US patentu č. 5,003,257; EP 252,666; WO 91/00353; FR 2,676,456; EP 285,123; EP 525610; EP 368,341 a v britské patentové přihlášce č. 1,296,839 (Novo). Další vhodné amylázy jsou ty se zvýšenou stabilitou včetně Purafact Ox Amr, popsané v WO 94/18314, 18. srpna 1994 a další typy amyláz vzniklé dalšími modifikacemi předešlého enzymu, Novo Nordisk A/S, popsané v WO 95/10603 publikované v dubnu 1995.Příklady komerčně dostupných aamyláz jsou Termamyl®, Ban®, Fungamyl® a Duramyl®, všechny od firmy Novo Nordisk A/S, Dánsko. WO 95/26397 popisuje další vhodné amylázy: α-amylázy charakterizované specifickou aktivitou nejméně o 25 % vyšší, než je specifická aktivita amylázy Termamyl® při teplotách od 25°C do 55°C a při pH v rozmezí od 8 do 10. Specifická aktivita byla stanovena Phadebas® testem a14 amylázové aktivity. Další amylolytické enzymy se zdokonalenými vlastnostmi (aktivita a kombinace termostability a vyšší aktivity) jsou popsané v WO 95/35382.
Další karbohydrázy v kombinaci s alkalickými polygalakturonázami vykazují zdokonalený synergický účinek. Příkladem mohou být β-glukanázy (lichenáza, laminaráza) a exoglukanázy (lignáza, tannáza, pentózanáza, malanáza a hemiceluláza).
Konečně i kombinace enzymů hydrolyzujících tuky a vosky, jako jsou lipázy, kutinázy, a esterázy vosků, s alkalickou polygalakturonázou vykazuje zdokonalený synergický účinek při odstraňování skvrn od ovoce a rostlinných šťáv.
Mezi vhodné lipolytické enzymy pro použití v detergentech patří enzymy produkované mikroorganizmy rodu Pseudomonas, například Pseudomonas stutzeri ATCC 19.154, viz. britský patent 1,372,034. Mezi vhodné lipázy patří ty, které vykazují pozitivní imunologickou zkříženou reaktivitu s protilátkou proti lipáze, která je produkována mikroorganizmem Pseudomonas fluorescent IAM 1057. Tato lipáza je dostupná od společnosti Amano Pharmaceutical Co. Ltd., Nagoya, Japan pod obchodním názvem Lipase P „Amano“, který je zde zkracována na „Amano-P“.Další vhodné komerčně dostupné lipázy jsou Amano-CES, lipázy z Chromobacter viscosum, tj. Chromobacter viscosum var. lipolyticum NRRLB 3673 od Toyo jozo Co., Tagata, Japan; lipázy z Chromobacter viscosum od U.S. Biochemical Corp., U.S.A. a Disoynth Co., Nizozemí a lipázy z Pseudomonas gladioli. Zvláště vhodné jsou lipázy jako Ml Lipase® a Lipomax® (Gist-Brocades) a Lipolase Ultra® (Novo), které byly shledány velmi efektivními při použití v kombinaci s prostředky podle navrhovaného vynálezu.
Velmi vhodné jsou také kutinázy [EC 3.1.1.50], které mohou být považovány za zvláštní typ lipolytických enzymů, především takových, které nevyžadují interfázovou aktivaci. Použití kutináz v detergentních prostředcích bylo popsáno například v WO-A88/09367 (Genecor).
Lipázy a/nebo kutinázy jsou běžně přidávány k detergentním prostředkům v koncentracích od 0,001 % aktivního enzymu do 2 % celkové hmotnosti prostředku.
Zmíněné enzymy mohou pocházet z jakéhokoliv vhodného zdroje, tj. mohou být rostlinného, živočišného, bakteriálního, houbového či kvasinkového původu. Zmíněné enzymy jsou běžně přidávány k detergentním prostředkům v koncentracích od 0,001 % aktivního enzymu do 2 % celkové hmotnosti prostředku. Enzymy jsou přidávány buď jednotlivě v čisté formě (granule, stabilizovaný roztok ...), nebo ve formě směsi dvou Či více enzymů (tj. kogranuláty).
Mezi další vhodné detergentní přísady, které mohou být přidány k prostředkům podle vynálezu, patří akceptory oxidových radikálů, které byly popsány v Copending European Patent Application 92870018.6, 31. ledna 1992. Mezi takové látky patří například ethoxy tetraethylén polyaminy.
Široká škála enzymů a způsob jejich použití v syntetických detergentních prostředcích jsou popsány v WO 9307263 A a WO 9307260 A (Genecor International), WO 8908694 A (Novo) a U.S. 3,553,139, 5. ledna 1971 McCarty a kol. Enzymy jsou dále součástí patentů U.S. 4,101,457, Plače a kol., 18. července 1978 a U.S. 4,507,219, Hughes, 26. března 1985. Enzymový materiál, vhodný pro použití v kapalných detergentních prostředcích a použití zmíněných enzymů v těchto prostředcích je popsáno v patentu U.S. 4,261,868, Hora a kol., 14. dubna 1981. Enzymy pro použití v detergentních prostředcích jsou stabilizovány různými technikami. Způsoby stabilizace enzymů jsou popsány a doloženy na příkladech v U.S. 3,600,319, 17. srpna 1971, Gedge a kol., EP 199,405 a EP 200,586, 29. října 1986, Venegas. Systémy pro stabilizaci enzymů jsou popsány také například v U.S. 3,519,570. Vhodný bakteriální kmen Bacillus sp. AC13, produkující proteázy, xylanázy a celulázy, je popsán v WO 9401532 A (Novo).
BĚLICI ČINIDLA
Bylo zjištěno, že přidáním enzymatického bělícího systému, nebo běžného aktivovaného bělícího systému k detergentnímu prostředku s obsahem enzymu alkalické polygalakturonázy, je dosaženo účinného odstranění širšího spektra skvrn a nečistot rostlinného a/nebo ovocného původu.
Mezi bělící činidla patří peroxid vodíku, PB 1, PB4 a peruhličitany s velikostí částice 400 až 800 mikronů. Zmíněná bělící činidla zahrnují jedno nebo více kyslíkatých bělících činidel a, v závislosti na vybraném bělidle, i jeden nebo více bělících aktivátorů. Pokud jsou kyslíkatá bělící činidla v detergentním prostředku obsažena, dosahují obvykle koncentrace od 1 % do 25 %.
Bělícím činidlem pro použití podle navrhovaného vynálezu může být jakékoliv bělící činidlo, vhodné pro použití v čistících prostředcích, včetně kyslíkatých bělidel a dalších látek známých v oboru. Pro použití podle navrhovaného vynálezu jsou vhodná aktivovaná i neaktivovaná bělící činidla.
Jedna z kategorií kyslíkatých bělících činidel, vhodných pro použití v prostředcích podle vynálezu, zahrnuje bělidla s obsahem perkarboxylových kyselin a jejich solí. Vhodným příkladem bělícího činidla z této kategorie jsou například monoperoxyftalát hořečnatý, a dále hořečnaté soli kyseliny meta-chloro perbenzoové, 4-nonylamino-4-oxoperoxy-butanové a diperoxydodekandiové. Taková bělidla jsou popsána v U.S. Patent 4,483,781, U.S. Patent Application 740,446, European Patent Application 0,133,354 a U.S. Patent 4,412,934. Mezi zvláště vhodná bělidla řadíme také 6-nonylamino-6-oxoperoxykapronová kyselina, popsaná v U.S. Patent 4,634,551.
Jinou kategorií bělících činidel, vhodných pro použití podle vynálezu, jsou halogenová bělidla. Příkladem halogenanových bělidel může být například trichloroizokyanurová kyselina, nebo sodná či draselná sůl kyseliny dichloroizokyanurové a N-chloro a N-bromo alkan sulfonamidy. Zmíněné látky jsou běžně přidávány v množství od 0,5 % do 10 % hmotnosti finálního produktu, nejraději však od 1 % do 5 % hmotnosti finálního produktu.
Spolu s bělícími aktivátory mohou být použita i činidla, uvolňující peroxid vodíku, jako například tetraacetylethyléndiamin (TAED), nonanoylbenzensulfonan (NOBS, popsaný v US 4,412,934), 3,5trimethylhexanoloxybenzensulfonan (ISONOBS, popsaný v EP 120,591), nebo pentaacetyl glukóza (PAG) nebo fenolsulfonan ester N-nonanoyl -6-amino kapronové kyseliny (NACA-OBS, viz. WO 94/28106), jež jsou perhydrolyzována za vzniku per- kyselin jako aktivní bělící složky. To má za následek zdokonalený bělící účinek. Dalšími vhodnými aktivátory jsou acylované citrát- estery, které jsou popsané v Copending European Patent Application No.
91870207.7.
Bělidla, vhodná pro použití v detergentních prostředcích podle vynálezu, včetně peroxykyselin a bělících systémů s obsahem bělících aktivátorů a peroxidových bělících složek, jsou popsána v našich dosud nevyřízených přihláškách USSN 08/136,626, PCT/US95/07823, WO95/27772, WO95/27774 a WO95/27775. Peroxid vodíku může být přítomen také v důsledku působení enzymového systému (tj. enzymu a jeho substrátu), který je schopen peroxid vodíku produkovat na počátku nebo během procesu praní nebo máchání. Takové enzymové systémy jsou popsány například v EP Patent Application 91202655.6, 9. října 1991.
Peroxidázy se používají v kombinaci se zdroji kyslíku, jakými jsou například peruhliěitan, perboritan, persíran, peroxid vodíku atd. Používají se za účelem „bělení skvrn a roztoku“, tj. jako prevence přenosu barviva nebo pigmentů z jednoho substrátu na jiný v pracím roztoku během procesu praní. Proxidázy jsou enzymy v oboru dobře známé, a patří mezi ně například křenová peroxidáza, lignináza a haloperoxidázy jako chloro- a bromoperoxidáza. Detergentní prostředky s obsahem peroxidázy jsou popsány například v PCT International Application WO 89/099813, WO 89/09813 a v European Patent Application EP No. 91202882,6, 6. listopadu 1991 a EP No. 96870013.8, 20. února 1996. Dalšími vhodnými enzymy jsou lakkázy.
Vhodnými zesilujícími látkami jsou substituovaný phenothiazin a phenoxazin 10-phenothiazinpropionová kyselina (PPT), 10ethylphenothiazin-4-karboxylová kyselina (EPC), 10phenoxazinpropionová kyselina (POP) a 10-methylphenoxazin (popsané v WO 94/12621) a substituované soli kyseliny syringové (C3 až C5 substituované alkyl syringáty) a fenoly. Peruhliěitan nebo perboritan sodný jsou vhodnými zdroji peroxidu vodíku. Zmíněné peroxidázy jsou běžně přidávány do prostředků podle vynálezu ve formě čistého enzymu v množství od 0,0001 % do 2 % celkové hmotnosti detergentního prostředku.
Mezi katalyzátory s obsahem kovu, vhodné pro použití v bělících směsích, patří katalyzátory s obsahem kobaltu jako např. soli Pentaamin acetát kobalt (III), a dále katalyzátory s obsahem manganu, jako např. ty. které jsou součástí EPA 549 271; EPA 549 272; EPA 458 397; US 5,246,621; EPA 458 398; US 5,194,416 a US 5,114,611. Bělící směsi s obsahem peroxidové složky, katalyzátoru s obsahem manganu a chelataěního činidla, jsou popsané v patentové přihlášce No 94870206.3.
Bělící činidla, založená na jiném principu než jsou kyslíkatá bělidla, jsou v oboru také známá a mohou být použita v prostředcích podle navrhovaného vynálezu. Mezi nekyslíkatá bělící činidla, kterým je věnována zvláštní pozornost, patří fotoaktivovaná bělidla jako sulfonované zineěnaté nebo hlinité ftalocyaniny. Zmíněné látky jsou během procesu praní uloženy v substrátu. Po ozáření světlem v přítomnosti kyslíku, například po pověšení prádla za účelem vysušení na denním světle, jsou zmíněné látky aktivovány a následkem toho je substrát vybělen. Zvláště vhodný ftalocyanin zinečnatý a světlem aktivovaný bělící proces jsou popsány v U.S. Patent 4,033,718. Detergentní prostředky typicky obsahují od asi 0,025 % do asi 1,25 % hmotnosti sulfonovaného ftalocyaninu zinečnatého.
INHIBICE PŘENOSU BARVY
Zdokonaleného zachování čistoty a/nebo odstranění nečistot bylo dosaženo, pokud detergentní prostředek podle navrhovaného vynálezu obsahoval látky, inhibující při praní barevného prádla přenos barviva, uvolněného z jedné tkaniny a rozpuštěného v pracím roztoku, na druhou tkaninu.
polymerní činidla, inhibující přenos barvy
Detergentní prostředky podle navrhovaného vynálezu obsahují kromě jiného také od 0,001 % do 10 %, raději ale od 0,01 % do 2 %, nejraději pak od 0,05 % do 1 % své hmotnosti polymerní činidla, inhibující přenos barviva. Zmíněná polymerní činidla jsou běžnou součástí čistících prostředků, neboť zabraňují přenosu barvy z barvených předmětů na jiné, které jsou čištěny zároveň. Zmíněné polymery mají schopnost tvořit komplexy s barvivý, uvolněnými při procesu čištění a nebo je adsorbovat dříve, než se mohou zachytit na ostatních čištěných předmětech.
Zvláště vhodnými polymerními činidly, inhibujícími přenos barvy, jsou polymery polyamin N-oxidů, kopolymery N-vinylpyrrolidonu a N-vinylimidazolu, polymery polyvinylpyrrolidonu, polyvinyloxazolidonů a polyvinylimidazolů a jejich směsi. Přidáním takových polymerů se také zvyšuje účinnost enzymů podle navrhovaného vynálezu.
a) Polymery polyamin N-oxidů
Polymery polyamin N-oxidů, vhodné pro použití podle navrhovaného vynálezu, mají následující strukturní vzorec:
p
I
Ax (I)
I
R kde P je polymerovatelná jednotka, ke které může být připojena skupina R-N-0, nebo kde skupina R-N-O tvoří část polymerovatelné jednotky, a nebo se jedná o kombinaci obou možností.
o o o
11 i I
A je nc, co, c, -O-, -S-, -N-; x je 0 nebo 1; R jsou alifatické, ethoxylované alifatické, aromatické, heterocyklické nebo alicyklické skupiny, nebo jejich kombinace. K těmto skupinám je navázán dusík skupiny N-O, nebo je tento dusíkový atom přímo součástí zmíněných skupin.
Skupina N-0 je reprezentována následujícími obecnými vzorci:
o o
I i (Rl)x -N- (R2)y =N- (Rl)x
I (R3)z kde jsou R,, R2 a R3 alifatické skupiny, aromatické, heterocyklické nebo alicyklické skupiny, nebo jejich kombinace, x a/nebo y a/nebo z jsou 0 nebo l, a kde je dusíkový atom skupiny N-0 navázán k těmto skupinám a nebo je jejich součástí.
Skupiny N-O jsou součástí polymerovatelných jednotek (P), nebo jsou k polymerní kostře navázány, nebo mohou být oba způsoby vazby kombinovány.
Mezi vhodné polyamin N-oxidy, pro které platí, že skupina N-0 je součástí polymerovatelné jednotky, patří polyamin N-oxidy, kde R je vybrán ze skupiny, obsahující alifatické, aromatické, alicyklické nebo heterocyklické skupiny.
Jedna třída zmíněných polyamin N-oxidů zahrnuje skupinu polyamin N-oxidů, kde je dusíkový atom skupiny N-0 součástí R22 skupiny. Vhodné polyamin N-oxidy jsou takové, kde R je heterocyklická skupina jako například pyrridin, pyrrol, imidazol, pyrrolidin, piperidin, chinolin, akridin a jejich deriváty.
Další třída zmíněných polyamin N-oxidů zahrnuje skupinu polyamin N-oxidů, kde je dusíkový atom skupiny N-O navázán k R-skupině.
Dalšími vhodnými polyamin N-oxidy jsou polyamin oxidy s N-0 skupinou vázanou k polymerovatelné jednotce. Preferovanou třídou zmíněných polyamin N-oxidů jsou polyamin N-oxidy s obecným vzorcem (I), kde R je aromatická, heterocyklická nebo alicyklická skupina, kde je dusíkový atom funkční skupiny N-O součástí zmíněné skupiny R.
Příklady těchto tříd polyamin N-oxidů jsou polyamin N-oxidy, pro které platí, že R je heterocyklická sloučenina jako například pyridin, pyrrol, imidazol a jejich deriváty.
další preferovanou třídou polyamin N-oxidů jsou polyamin Noxidy s obecným vzorcem (I), kde R je aromatická, heterocyklická nebo alicyklická skupina, kde je dusíkový atom funkční skupiny N-O navázán na zmíněnou skupinu R.
Příkladem mohou být polyamin oxidy s aromatickou (například fenyl) skupinou R.
Může být použita jakákoliv polymerní kostra s tou podmínkou, že výsledný polymerní amin oxid zůstává rozpustný ve vodě a je u něj zachována schopnost inhibovat přenos barviva. Příkladem vhodných polymerních koster mohou být polyvinyly, polyalkyleny, polyestery, polyethery, polyamidy, polyimidy, polyakryláty a jejich směsi.
V polymerních amin N-oxidech podle navrhovaného vynálezu je typický poměr aminu a amin N-oxidu 10:1 až 1:1000000. Ovšem množství amin oxidových skupin v polyamin oxidech může kolísat v závislosti na použitém kopolymeru nebo v závislosti na stupni N-oxidace. Poměr amimamin N-oxid je s výhodou od 2:3 do 1:1000000. Ještě vhodnější je poměr 1:4 až 1:1000000, ještě vhodnější potom 1:7 až 1:1000000. Polymery podle navrhovaného vynálezu ve skutečnosti obsahují náhodné nebo blokové kopolymery, kde jedním monomerem je amin N-oxid a druhý monomerem je buď amin N-oxid, nebo jiný monomer, amin oxidové jednotky polyamin N-oxidů mají pKa < 10, s výhodou je pKa < 7, nejvýhodnější je pKa < 6.
polyamin N-oxidy mohou být připraveny téměř v jakémkoliv stupni polymerace. Stupeň polymerace není kritický pokud má výsledný materiál požadovanou rozpustnost ve vodě a požadovanou schopnost bránit přenosu barviva.
Typicky se průměrná molekulová hmotnost pohybuje v rozmezí od 500 do 1 000 000, raději pak od 1 000 do 50 000, ještě raději od 2 000 do 30 000, a nejraději od 3 000 do 20 000.
b) Kopolymery N-vinylpyrrolidonu a N-vinylimidazolu.
Polymery N-vinylpyrrolidonu a N-vinylimidazolu, používané podle navrhovaného vynálezu mají průměrnou molekulovou hmotnost od 5000 do 1000 000, výhodně od 5000 do 200 000. Zvláště vhodné polymery pro použití v detergentních prostředcích podle navrhovaného vynálezu obsahují některý z Nvinylpyrrolidon N-vinylimidazol kopolymerů, kde průměrná molekulová hmotnost zmíněného polymeru dosahuje 5 000 až 50 000, s výhodou 8 000 až 30 000, ještě raději pak 10 000 až 20 000. Průměrná molekulová -hmotnost byla určena metodou rozptylu světla, popsanou v Barth H.G. a Mays J.W.: Chemical
Analysis Vol. 113, „Modern Methods of Polymer Characterization“.
Zvláště vhodné kopolymery N-vinylpyrrolidonu a Nvinylimidazolu dosahují průměrné molekulové hmotnosti 5000 až 50000, raději 8000 až 30000, nejraději potom 10000 až 20000. Kopolymery N-vinylpyrrolidonu a N-vinylimidazolu, charakterizované zmíněnou molekulovou hmotností, se vyznačují výtečnou schopností inhibovat přenos barviva, aniž by nepříznivě ovlivňovaly čistící účinnost detergentního prostředku, jehož jsou součástí.
Kopolymery N-vinylpyrrolidonu a N-vinylimidazolu podle navrhovaného vynálezu se vyznačují molárním poměrem Nvinylimidazolu ku N-vinylpyrrolidonu 1:0,2; raději pak 0,8:0,3; nejraději ale 0,6:0,4.
c) Polyvinylpyrrolidon
V detergentních prostředcích podle navrhovaného vynálezu může být použit také polyvinylpyrrolidon („PVP“) s průměrnou molekulovou hmotností od asi 2500 do asi 400 000, raději pak od 5000 do 200 000, ještě raději od 5000 do 50000, nejraději potom od 5000 do 15000. Vhodné polyvinylpyrrolidony jsou komerčně dostupné od ISP Corporation, New York, NY a Montreal, Kanada, pod obchodními názvy PVP K-15 (molekulová hmotnost 10 000), PVP K-30 (průměrná molekulová hmotnost 40 000), PVP K-60 (průměrná molekulová hmotnost 160 000) a PVP K-90 (průměrná molekulová hmotnost 360 000). Další vhodné polyvinylpyrrolidony jsou komerčně dostupné od firmy BASF
Cooperation pod názvy Sokalan HP 165 a Sokalan HP 12;
polyvinylpyrrolidony jsou odborníkům, kteří se zabývají detergenty, dobře známé, viz. například EP-A-262,897 a EP-A256,696.
d) Polyvinyloxazolidon
V detergentních prostředcích podle navrhovaného vynálezu může být jako polymerní činidlo, inhibující přenos barviva, použit také polyvinyloxazolidon. Zmíněné polyvinyloxazolidony mají průměrnou molekulovou hmotnost od asi 2500 do asi 400 000, raději pak od 5000 do 200 000, ještě raději od 5000 do 50000, j nejraději potom od 5000 do 15000.
e) Polyvinylimidazol.
V detergentních prostředcích podle navrhovaného vynálezu může >
být jako polymerní činidlo, inhibující přenos barviva, použit také polyvinyimidazol. Zmíněné polyvinylimidazoly mají průměrnou molekulovou hmotnost od asi 2500 do asi 400 000, raději pak od
5000 do 200 000, ještě raději od 5000 do 50000, nejraději potom od 5000 do 15000.
f) Zesíťované polymery.
Zesíťované polymery jsou takové polymery, jejichž základní řetězce jsou do určité míry vzájemně propojeny, ať již j chemickými, nebo jen fyzikálními vazbami, s aktivními skupinami přítomnými na základním řetězci, nebo na jednotlivých vedlejších řetězcích. Zesíťované polymery byly popsány v Journal of polymer Science vol. 22, 1035-1039.
V jednom z aspektů vynálezu jsou zesíťované polymery připraveny takovým způsobem, že tvoří třídimenzionální pevnou strukturu, která zachytává barvivo ve svých pórech, v dalším z aspektů vynálezu je zesíťovaný polymer schopen zachytit barviva díky bobtnání.
takové zesíťované polymery jsou popsané v dosud nepřijaté patentové přihlášce 94870213.9.
DETERGENTNI SLOŽKY
Čistící prostředky podle navrhovaného vynálezu obsahují ještě další detergentní složky. Přesná povaha těchto doplňkových složek, stejně jako jejich použité množství, závisí na fyzikální formě prostředku a na čistící operaci, pro kterou je prostředek určen.
Čistící prostředky podle vynálezu mohou být ve formě kapaliny, pasty, gelu, mýdla, tablet, prášku nebo granulí. Granulované prostředky se mohou vyskytovat také v „kompaktní“ formě, kapalné prostředky se mohou vyskytovat také ve formě „koncentrátů“.
Prostředky podle vynálezu mohou být připraveny například jako prostředky pro mytí nádobí, a to ruční i v myčce, prací prášky určené pro ruční praní i pro automatické pračky, včetně doplňkových prostředků a prostředků pro namáčení a předpírání zvláště znečištěného prádla, prostředky pro máchání a změkčovadla, a konečně i jako prostředky pro běžný úklid v domácnosti a pro čištění pevných povrchů.
Takové prostředky, obsahující enzym alkalickou polygalakturonázu, pokud jsou použity ve formě prášku na praní, umožňují čištění tkanin, odstraňování skvrn, bělení, změkčování, zajistí oživení barev a zabrání přenosu barviva z jedné čištěné tkaniny na druhou.
Pokud je prostředek podle vynálezu připraven ve formě prostředku na mytí nádobí, je s výhodou, pokud obsahuje povrchově aktivní látky a ještě další detergentní složky, vybrané ze skupiny obsahující organické polymerní sloučeniny, činidla zvyšující pěnivost, koňové ionty II skupiny, rozpouštědla, hydrotropní látky a některé doplňkové enzymy.
Pokud je prostředek podle vynálezu připraven ve formě pracího prášku, určeného pro praní v automatické pračce, obsahuje s výhodou jak povrchově aktivní látky, tak i výstavbový systém a případně jednu nebo více dalších detergentních složek, s výhodou vybraných ze skupiny obsahující organické polymerní sloučeniny, bělící činidla, doplňkové enzymy, látky zabraňující nadměrné pěnivosti, dispergační činidla, limetová dispergační činidla, činidla rozpouštějící nečistoty a zároveň bránící jejich zpětnému usazování a konečně inhibitory koroze. Prací prášky mohou dále obsahovat změkčovadla a další detergentní složky.
Hustota detergentního prostředku podle vynálezu se pohybuje od 400 do 1200 d/1, raději pak od 600 do 950 g/1 při teplotě 20 °C.
O „kompaktnosti“ prostředku podle vynálezu zde nejlépe svědčí hustota a, s ohledem na složení, obsah anorganických solí plnidla. Anorganické soli jako plnidla jsou běžnou složkou detergentních prostředků v práškové formě; v běžných detergentních prostředcích jsou soli jako plnidla přítomny ve velkém množství, typicky tvoří 17 až 35 % celkové hmotnosti prostředku.
U kompaktních prostředků nepřesahuje obsah soli-plnidla 15 % celkové hmotnosti detergentního prostředku, raději je ale nižší než %, nejraději potom nižší než 5 % celkové hmotnosti prostředku.
Anorganické soli-plnidla, použité v prostředcích podle navrhovaného vynálezu, jsou vybrány ze skupiny chloridů a síranů alkalických kovů a kovů alkalických zemin. Nejvhodnější solií je síran sodný.
Kapalné detergentní prostředky podle navrhovaného vynálezu mohou být připraveny také v „koncentrované formě“, tj. v takové formě, kdy kapalný detergentní prostředek podle navrhovaného vynálezu obsahuje ve srovnání s běžnými kapalnými detergenty menší množství vody.
Typicky tvoří voda méně než 40 %, raději však méně než 30 %, nejraději méně než 20 % celkové hmotnosti koncentrovaného kapalného detergentního prostředku.
POVRCHOVĚ AKTIVNÍ LÁTKY
Čistící prostředky podle navrhovaného vynálezu obsahují systém povrchově aktivních látek, kde zmíněné povrchově aktivní látky mohou být vybrány ze skupiny obsahující neiontové a/nebo aniontové a/nebo kationtové a/nebo amfolytické a/nebo semipolární povrchově aktivní látky a/nebo povrchově aktivní látky s obojetným iontem.
Povrchově aktivní látky jsou typicky přítomné v koncentracích od 0,1 % do 60 % celkové hmotnosti přípravku. S výhodou se používají koncentrace povrchově aktivních látek od 1 % do 35 % hmotnosti, ještě vhodnější jsou koncentrace od 1 % do 30 % hmotnosti čistícího prostředku podle vynálezu.
Povrchově aktivní látka je s výhodou připravena tak, aby byla kompatibilní s enzymovou složkou přípravku. U kapalných a nebo gelových prostředků je povrchově aktivní složka s výhodou navržena tak, že posiluje a nebo alespoň nesnižuje aktivitu použitého enzymu.
Preferované systémy povrchově aktivních látek pro použití podle navrhovaného vynálezu obsahují jednu nebo více neiontových a/nebo aniontových povrchově aktivních látek, které jsou popsány v následujícím textu.
Pro použití v systémech podle navrhovaného vynálezu jsou vhodné neiontové povrchově aktivní látky vybrané ze skupiny obsahující polyethylén, polypropylén a polybutylen oxid kondenzáty alkyl fenolů; polyethylenoxid kondenzáty jsou považovány za nejvhodnější. Zmíněné sloučeniny představují produkty kondenzace alkyl fenolů s alkylovou skupinou obsahující 6 až 14 uhlíkových atomů, ještě raději však 8 až 14 uhlíkových atomů, uspořádaných v přímém nebo větveném řetězci, s alkylen oxidem. V jednom z preferovaných aspektů vynálezu je přítomen ethylénoxid v množství od asi 2 do asi 25 molů, raději pak od 3 do 15 molů ethylénoxidu na mol alkyl fenolu, mezi komerčně dostupné povrchově aktivní látky tohoto typu patří IGEPAL™ CO-630, produkovaný společností GAF Corporation; a Triton™ X45, X-1 14, X-100 a X-102, všechny produkované firmou Rohm & Hass Company. Zmíněné povrchově aktivní látky jsou běžně nazývané alkylfenou alkoxyláty (tj. alkyl fenol ethoxyláty). Produkty kondenzace primárních a sekundárních alifatických alkoholů s asi 1 až 25 moly ethylénoxidu jsou vhodné pro použití jako neiontové povrchově aktivní látky v systémech podle navrhovaného vynálezu. Uhlíkaté alkylové řetězce alifatického alkoholu mohou být buď přímé nebo větvené, primární nebo sekundární, a obecně obsahují 8 až 22 atomů uhlíku. S výhodou se používají produkty kondenzace alkoholů s alkylovou skupinou obsahující 8 až 20 atomů uhlíku, ještě raději 10 až 18 atomů uhlíku, s 2 až 10 moly ethylénoxidu na mol alkoholu, ve zmíněných produktech kondenzace je přítomno 2 až 7 molů ethylénoxidu, raději však 2 až 5 molů ethylénoxidu na mol alkoholu.
Mezi komerčně dostupné neiontové povrchově aktivní látky patří například Tergitol™ 15-S-9 (výsledný produkt kondenzace Cn až CI5 lineárního alkoholu s 9 moly ethylénoxidu) a Tergitol™ 24-L6 NMW (produkt kondenzace Cí2 až C)4 primárního alkoholu s 6 moly ethylénoxidu s malým rozptylem molekulových hmotností), oba produkty Union Carbide Corporation; dále Neodol™ 45-9 (výsledný produkt kondenzace CJ4 až Cj5 lineárního alkoholu s 9 moly ethylénoxidu), Neodol™ 23-3 (výsledný produkt kondenzace C12 až C13 lineárního alkoholu se 3 moly ethylénoxidu), Neodol™ 45-7 (výsledný produkt kondenzace CJ4 až Cj5 lineárního alkoholu se 7 moly ethylénoxidu) a Neodol™ 45-5 (výsledný produkt kondenzace C]4 až C15 lineárního alkoholu s 5 moly ethylénoxidu), produkované společností Shell Chemical Company, dále Kyro™ EOB (produkt kondenzace C13 až C15 alkoholu s 9 moly ethylénoxidu) od firmy The Procter & Gamble Company a Genapol LA 030 nebo 050 (produkt kondenzace Cj2 až Cj4 alkoholu se 3 až 5 moly ethylénoxidu) od firmy Hoechst. Vhodný rozsah HLB je u těchto produktů od 8 do 11, raději pak od 8 do 10.
Další vhodné neiontové povrchově aktivní látky pro použití v systémech podle navrhovaného vynálezu jsou alkylpolysacharidy popsané v U.S. Patent 4,565,647, Llenado, 21. ledna 1986, s hydrofobní skupinou obsahující od 6 do asi 30 atomů uhlíku, raději pak jen 10 až 16 atomů uhlíku, a polysacharidovou, tj. polyglykosidovou, hydrofilní skupinou, která obsahuje 1,3 až 10, raději pak 1,3 až 3, nejraději ale jen 1,3 až 2,7 sacharidových jednotek. Může být použit jakýkoliv redukující sacharid s 5 až 6 uhlíkovými atomy, tj. glukóza, galaktóza, a galaktosylové jednotky mohou být substituovány glukosylovými jednotkami (hydrofobní skupina může být případně navázána v pozici 2-, 3-, 4- atd., čímž staví glukózu nebo galaktózu do pozice proti glukosidu nebo galaktosidu). sacharidové jednotky mohou být navzájem vázány vazbou mezi jedním atomem následující sacharidové jednotky a atomem v pozici 2-, 3-, 4- a/nebo 6předchozí sachridové jednotky.
Vhodné alkylpolyglykosidy mají vzorec:
R2O(C„H2nO)t(glykosyl)„ kde R je vybrán ze skupiny obsahující alkyl, alkylfenyl, hydroxyalkyl, hydroxyalkylfenyl a jejich směsi, kde alkylová skupina obsahuje od asi 10 do asi 18, raději pak od 12 do 14, atomů uhlíku; n je 2 nebo 3, raději ale 2; t je celé číslo od 0 do 10, nejraději 0; a x je číslo od 1,3 do 10, raději ale jen od 1,3 do 3, nejraději potom od 1,3 do 2,7. Glykosyl je nejěastěji odvozen od glukózy. Při přípravě zmíněných sloučenin je nejdříve připraven alkohol nebo alkylpolyethoxy alkohol, a poté následuje jeho reakce s glukózou nebo se zdrojem glukózy za vzniku glukosidu (vazba v pozici 1). Vazba s dalšími glykosylovými jednotkami vzniká mezi uhlíkem v pozici 1 zmíněné jednotky a uhlíky 2-, 3-, 4- a/nebo 6- předcházejících glykosylových jednotek, nejčastěji se jedná o uhlík v pozici 2.
Produkty kondenzace ethylénoxidů s hydrofobní bází připravenou kondenzací propylén oxidu s propylén glykolem, jsou také vhodné pro použití ve funkci doplňkových neiontových povrchově aktivních látek v systémech podle navrhovaného vynálezu. Hydrofobní část zmíněných sloučenin dosahuje s výhodou molekulové hmotnosti od asi 1500 do asi 1800 a jeví se jako ve vodě nerozpustná. Přidání polyoxyethylénových jednotek k této hydrofobní frakci má za následek zvyšování vodo rozpustnosti molekuly jako celku, a kapalný charakter výsledného produktu je zachován až do okamžiku, kdy dosahuje koncentrace polyoxyethylénu 50 % celkové hmotnosti kondenzačního produktu, což odpovídá kondenzační reakci až se 40 moly ethylénoxidu. Příkladem sloučenin tohoto typu mohou být některé komerčně dostupné produkty, jako např. Plurafac™ LF404 a Pluronic™ od firmy BASF.
Dalšími vhodnými neiontovými saponáty pro použití v systémech podle navrhovaného vynálezu jsou kondenzační produkty ethylénoxidu s výslednými produkty reakce propylénoxidu s ethyléndiaminem. Hydrofobní část molekuly zmíněných produktů se sestává z produktů reakce ethyléndiaminu s nadbytkem propylénoxidu a obvykle dosahuje molekulové hmotnosti 2500 až 3000. Tato hydrofobní jednotka je kondenzována s ethylénoxidem (v nadbytku) za vzniku kondenzačního produktu, který obsahuje asi 40 % až 80 % své hmotnosti polyoxyethylénu a dosahuje molekulové hmotnosti od asi 5000 do asi 11 000. Příkladem tohoto typu neiontové povrchově aktivní látky může být například komerčně dostupná sloučenina Tetronic™ od firmy BASF.
Zvláště vhodné neiontové povrchově aktivní látky pro použití v systémech podle navrhovaného vynálezu jsou polyethylénoxidové kondenzáty alkylfenolů, kondenzační produkty primárních a sekundárních alifatických alkoholů s 1 až moly ethylenoxidu, alkylpolysacharidy a jejich směsi. Za nejvhodnější jsou považovány Cg-Cu alkylfenolethoxyláty se 3 až 15 ethoxy skupinami a Cg až Cjg alkoholethoxyláty (nejraději Cio) se 2 až 10 ethoxy skupinami a jejich směsi.
Mezi zvláště vhodné neiontové povrchově aktivní látky patří amidy polyhydroxymastných kyselin se vzorcem:
R2 _ c - N - Z,
II I o
kde R1 je H, nebo kde R1 je Cj až C4 uhlovodíkový zbytek, 2hydroxyethyl, 2-hydroxypropyl, nebo jejich směsi; R2 je C5 až C3j uhlovodíkový zbytek; a Z je polyhydroxyuhlovodíkový zbytek s lineárním uhlovodíkovým řetězcem s nejméně třemi hydťoxyly vázanými přímo k uhlovodíkovému řetězci, a nebo jeho alkoxylovaný derivát. R1 je nejraději methyl, R2 je přímý, nevětvený Cn.i5 alkyl nebo Ct6_i8 alkyl nebo alkenyl, nebo jeich směsi a Z je derivát redukujícího cukru, například glukózy, fruktózy, maltózy, laktózy, vzniklý reduktivní aminační reakcí. Mezi vhodné aniontové povrchově aktivní látky pro použití podle vynálezu patří lineární alkylbenzensulfonany, alkylestersolfonany, včetně lineárních esterů Cg až C20 karboxylových kyselin (tj. mastných kyselin), sulfonované plynným SO3 podle „The Journal of the American Oil Chemists Society“ 52 (1975), 323-329. Vhodné výchozí materiály zahrnují přirozené mastné sloučeniny odvozené od loje, palmového oleje atd.
Mezi vhodné alkylestersulfonované povrchově aktivní látky pro použití v pracích prostředcích patří alkylestersulfonované látky se vzorcem:
R3 - . CH - C - OR4
I
SO3M
O kde R je C8 až C 20 uhlovodík, nejraději alkyl, nebo jejich směs; R4 je Ci až C6 uhlovodík, nejraději alkyl, nebo jejich kombinace; a M je kation, který tvoří s alkylestersulfonanem ve vodě rozpustnou sůl. Mezi vhodné solotvorné kationty patří kovy jako sodík, draslík a lithium, a substituované nebo nesubstituované amonné kationty, například monoethanolamin, diethanolamin a triethanolamin. R3 je nejraději C10-Ci6 alkyl a R4 je methyl, ethyl nebo isopropyl. Zvláště vhodné jsou methylestersulfonany kde R3 je Cio.C16 alkyl.
Mezi další vhodné aniontové povrchově aktivní látky patří alkyl sulfáty, tj. ve vodě rozpustné soli nebo kyseliny se vzorcem ROSO3M, kde R je nejraději C10 až C24 uhlovodík, nejraději alkyl nebo hydroxyalkyl s C]o-C2o alkylovou složkou, nejraději s C12 až Cjg alkylem nebo hydroxyalkylem; M je H nebo kation, tj. kation alkalického kovu (sodný, draselný, lithný), nebo amonný či substituovaný amonný kation (methyl-, dimethyl- a trimethylamonné kationty a dále kvartérní amonné kationty jako tetramethylamoniový kation a dimethylpiperidiniový kation a kvartérní amonné kationty odvozené od alkylaminů jako jsou ethylamin, diethylamin, triethylamin a jejich směsi, atp.). Typicky jsou za nejvhodnější pro použití při nižších teplotách (do 50 °C) považovány uhlovodíkové řetězce o délce 12 až 16 uhlíkových atomů, a pro použití při vysokých teplotách praní (nad 50 °C) jsou vhodné Ci6-Cj8 alkyly.
I další aniontové povrchově aktivní látky, vhodné pro použití v detergentních prostředcích, mohou být použity v čistících prostředcích podle vynálezu. Mohou to být například soli (včetně například sodných, draselných, amonných a substituovaných amonných solí, jako jsou např. mono-, di- a triethanolaminy) mýdel, Cg až C22 primární nebo sekundární alkansulfonany, Cg až C24 olefinsulfonany, sulfonované polykarboxylové kyseliny, připravené sulfonací pyrrolyzovaných produktů citrátů kovů alkalických zemin, tj. jak bylo popsáno například v British patent specification No. 1,082,179, Cg až C24 alkylpolyglykolethersulfáty (obsahující až 10 molů ethylénoxidu); alkylglycerolsulfonany, acylglycerolsulfonany (acyl je zde zbytkem mastné kyseliny), mastné oleylglycerolsulfáty, alkylfenolethylénoxid ether sulfáty, parafinsulfonany, alkylfosfáty, isethionáty, jako např. acylisethionáty, N-acyl tauráty, alkyl sukcinamáty a sulfosukcináty, monoestery sulfosukcinátů (především nasycené a nenasycené CJ2 až Cjg monoestery) a diestery sulfosukcinátů (především nasycené a nenasycené Có až Ci2 diestery), acylsarkosináty, sulfáty alkylpolysacharidů jako např. sulfáty alkylpolyglukosidu (neiontová nesulfonovaná složka je popsána v následujícím textu), větvené primární alkylsulfáty a alkyl polyethoxy deriváty karboxylových kyselin, jako například ty se vzorcem:
RO(CH2CH2O)k-CH2COO-M+, kde R je Cg až C22 alkyl, k je celé číslo od 1 do 10 a M je rozpustný solotvorný kation. Pryskyřičné a hydrogenované pryskyřičné kyseliny jsou také vhodné, například kalafuna, hydrogenovaná kalafuna, a pryskyřičné a hydrogenované pryskyřičné kyseliny přítomné v, nebo odvozené od taliového oleje.
Další příklady jsou popsány v „Surface Active Agents and Detergents“ vol. I a II: Schwartz, Perry a Berch. Množství podobných povrchově aktivních látek je také obecně popsáno v U.S. Patent 3,929,678, 30. prosince 1975, Laughlin a kol., oddíl 23, řádek 58 až oddíl 29, řádek 23 (který je zde zahrnut odkazem). Pokud jsou aniontové povrchově aktivní látky v prostředcích podle vynálezu obsaženy, jsou přítomny typicky v množství od 1 % do 40 % hmotnosti, raději pak od 3 % do 20 % hmotnosti celého přípravku.
Mezi zvláště vhodné aniontové povrchově aktivní látky patří alkylalkoxysulfáty, v našem případě ve vodě rozpustné soli kyselin se vzorcem:
RO(A)mSO3M kde R je nesubstituovaná C]0 až C24 alkylová nebo hydroxyalkylová skupina s Ci0 až C24 alkylovým řetězcem, nejraději s C]2 až C20 alkylem nebo hydroxyalkylem, ještě raději s Ci2 až Cí» alkylem nebo hydroxyalkylem; A je ethyloxy- a nebo propyloxy- skupina, m je větší než 0, nejraději 0,5 až 6, ještě raději 0,5 až 3; a M je H nebo kation, například kation kovu (tj. lithný, sodný, draselný,vápenatý, hořečnatý atd.), amonný nebo substituovaný amonný kation. Na mysli máme především alkylethoxysulfáty a alkylpropyloxysulfáty. Zvláštními případy substituovaných amonných kationtů jsou methyl-, dimethyl- a trimethyl- amonné kationty a kvartérní amonné kationty jako tetramethylamoniový kation a dimethylpiperidiniový kation a dále kationty odvozené od alkylaminů jako jsou ethylamin, diethylamin a triethylamin a jejich směsi, a podobně. Příkladem povrchově aktivních látek mohou být Ci2-Ci8 alkylpolyethoxylát (1.0) sulfát (C,2-C,8E(1.0)M), a C12-C18 alkylpolyethoxylát (2.25) sulfát (Ci2CisE(2.25)M), a C12-C18 alkylpolyethoxylát (3.0) sulfát (C]2Ci8E(3.0)M), a C12-C18 alkylpolyethoxylát (4.0) sulfát (C12CisE(4.0)M), kde M je vhodně vybráno ze skupiny obsahující draslík a sodík.
Čistící prostředky podle navrhovaného vynálezu mohou dále obsahovat kationtové, amfolytické a semipolární povrchově aktivní látky a povrchově aktivní látky s obojetným iontem, stejně jako neiontové a/nebo aniontové povrchově aktivní látky, které zde nebyly popsány.
Kationtové detergentní povrchově aktivní látky, vhodné pro použití v čistících prostředcích podle navrhovaného vynálezu jsou takové, které obsahují dlouhý uhlovodíkový řetězec. Příkladem takových kationtových povrchově aktivních látek mohou být amonné povrchově aktivní látky jako alkyltrimethylamonium halogenidy a povrchově aktivní látky se vzorcem:
[R2(OR3)y][R4(OR3)y]2R5N+Xkde R je alkylová nebo alkyl benzylová skupina s 8 až 1 8 atomy uhlíku v řetězci, každá R3 skupina je vybrána ze skupiny obsahující -CH2CH2-, -CH2CH(CH3)-, -CH2CH(CH2OH)-, CH2CH2CH2- a jejich směsi, každá R4 skupina je vybrána ze skupiny obsahující C] až C4 alkylových, Cj až C4 hydroxyalkylových, benzylových kruhových struktur vytvořených spojením dvou R4 skupin, -CH2CHOH-CHOHCOR6CHOHCH2OH, kde R6 je kterákoliv hexóza nebo polyhexóza s molekulovou hmotností menší než asi 1000, a H, pokud y není 0; R5 může být stejná jako R4, a nebo to může být alkylový řetězec s celkovým počtem uhlíkových atomů, vyhovujícím vztahu R2 + R5 < 18, každé y je číslo od 0 do 10 a součet hodnot y je 0 až 15; a X je jakýkoli kompatibilní anion.
Kvartérní amonné povrchově aktivní látky, vhodné pro použití podle navrhovaného vynálezu, mají vzorec (I)
kde Rj je alkyl s krátkým řetězcem (C6-Ci0), nebo alkylamidoalkyl se vzorcem (II):
CeOt)
(II) kde y je 2-4, nejraději 3.
R2 ve vzorci (I) je potom H nebo Ci až C3 alkyl, x je 0 až 4, raději pak 0 až 2, nejraději 0;
R3, R4 a R5 jsou buď shodné, nebo odlišné a mohou to být krátké alkyly nebo alkooxylované alkyly se vzorcem (III):
kde X' je protiion, nejraději halogenid, např. chlorid, nebo methylsulfát;
R6 je C, až C4 a z je 1 nebo 2.
Zvláště vhodné kvartérní amonné povrchově aktivní látky jsou sloučeniny se vzorcem (I), kde
Ri je Cg, Cio, nebo jejich směs, x = 0, R3, R4 jsou CH3 a R5 je
CH2CH2OH.
Vysoce preferovanými kationtovými povrchově aktivními látkami pro použití podle navrhovaného vynálezu jsou ve vodě rozpustné kvartérní amonné sloučeniny se vzorcem:
R,R2R3R4N+X’ (i) kde R, je C8 až C[6 alkyl, každý R2, R3 a R4 jsou nezávisle Cf až C4 alkyl, Ci až C4 hydroxyalkyl, benzyl a -(C2H4o)xH, kde x má hodnotu od 2 do 5; a X je anion. Ne více než jedna ze skupin R2, R3 a R4 by měla představovat benzyl.
Vhodná délka řetězce u alkylu Ri je C]2-Ci5, zvláště pokud je alkylová skupina směsí různě dlouhých uhlovodíkových řetězců, odvozených od kokosového oleje nebo tuku z plodů palmy, nebo pokud vzniká synteticky při přípravě olefinu nebo při syntéze OXO alkoholů. R2, R3 a R4 jsou nejraději methylovými a hydroxyethylovými skupinami; a anion X je vybrán ze skupiny obsahující halogenidové, methylsulfátové, octanové a fosfátové ionty.
Mezi kvartérní amonné sloučeniny, vhodné pro použití podle navrhovaného vynálezu, se vzorcem (i) patří: kokosantrimethyl amonium chlorid nebo bromid; kokosanmethyldihydroxyethyl amonium chlorid nebo bromid; decyltriethyl amonium chlorid decyltrimethylhydroxyethyl amonium chlorid nebo bromid;
Ci2-i5 dimethylhydroxyethyl amonium chlorid nebo bromid; kokosandimethylhydroxyethyl amonium chlorid nebo bromid; myristyltrimethyl amonium methylsulfát;
lauryldimethylbenzyl amonium chlorid nebo bromid;
Iauryldimethyl(ethenoxy)4 amonium chlorid nebo bromid; cholinestery (sloučeniny se vzorcem (i), kde R| je
CH2-CH2-O-C-Cj2-14 alkyl
O a R2, R3 a R4 jsou methyly) di-alkylimidazoliny [sloučeniny se vzorcem (i)].
Další kationtové povrchově aktivní látky, vhodné pro použití podle navrhovaného vynálezu jsou popsané v U.S. Patent 4,228,044, Cambre, 14. října 1980 a v European Patent Application EP 000,224.
Mezi typické kationtové změkčovací látky patří ve vodě rozpustná kvartérní amonná změkčovadla; nejčastěji se používají deriváty chloridu amonného nebo methylsulfátu amonného se dvěma dlouhými alkylovými řetězci.
Mezi vhodná kationtová změkčovadla patří následující látky:
1) (DTDMAC)ditallowdimethylamonium chlorid (výraz tallow, tak jak je použit v tomto textu, představuje soubor mastných kyselin, získaných z živočišného tuku - loje)
2) dihydrogenovaný tallowdimethylamonium chlorid
3) dihydrogenovaný tallowdimethylamonium methylsulfát
4) distearyldimethylamonium chlorid
5) dioleyldimethylamonium chlorid
6) dipalmitylhydroxyethylmethylamonium chlorid
7) stearylbenzyldimethylamonium chlorid
8) tallowtrimethylamonium chlorid
9) hydrogenovaný tallowtrimethylamonium chlorid
10) Ci2_i4 alkylhydroxyethyldimethylamonium chlorid
11) C]2.i8 alkyldihydroxyethylmethylamonium chlorid
12) di(stearoyloxyethyl)dimethylamonium chlorid (DSOEDMAC)
13) di(tallowoyloxyethyl)dimethylamonium chlorid
14) ditallowimidazolinium methylsulfát
15) 1 -(2-tallowylamidoethyl)-2-tallowylimidazolinium methylsulfát
Biodegradovatelné kvartérní amonné sloučeniny byly navrženy jako alternativa k tradičné užívaným derivátům chloridu amonného a methylsulfátu amonného se dvěma dlouhými alkylovými řetězci. Takové kvartérní amonné sloučeniny obsahují dlouhé uhlovodíkové řetězce (alkyly nebo alkenyly), přerušené funkčními, například karboxylovými skupinami. Zmíněné látky a změkčovadla, která je obsahují, byly popsány v mnoha publikacích, například EP-A-0,040,562 a EP-A-0,239,910. Kvartérní amonné sloučeniny a aminové prekurzory mají následující vzorce (I) a (II).
R3X R2 + N-ÍCHzJn-Q-^r 1 Ri
R3 R3 + N— (CH2)n-CH -CH2
Á3 Q (J i i τι T2 X (II) kde Q je vybrána z -O-C(O)-, -C(O)-O-, -O-C(O)-O-, -NR4-C(O)-, nebo -C(O)-NR4-;
R1 je (CH2)n-Q-T2 nebo T3
R2 je (CH2)m-Q-T4 nebo T5 nebo T3;
R3 je C| až C4 alkyl nebo Cj až C4 hydroxyalkyl, nebo H;
R4 je H nebo C| až C4 alkyl nebo Ci až C4 hydroxyalkyl;
Τ1, Τ2, Τ3, T4 a T5 jsou nezávisle Cn až C22 alkyl nebo alkenyl; n a m jsou celá čísla od 1 do 4; a
X'je anion, kompatibilní se změkčovadlem.
Nelimitující příklady aniontů, kompatibilních se změkčovadly, zahrnují chloridy a metnylsulfáty.
Alkylový nebo alkenylový řetězec T1, T2, T3, T4 a T5 musí obsahovat nejméně 11 uhlíkových atomů, ještě raději pak nejméně 16 uhlíkových atomu. Řetězec může být přímý nebo větvený.
Lůj je běžným a nenákladným zdrojem uhlovodíků (alkylů a alkenylů) s dlouhým uhlíkatým řetězcem. Sloučeniny, ve kterých T1, T2, T3, T4 a T5 představují směs uhlovodíků s dlouhým řetězcem, typickou pro loje, jsou zvláště vhodné pro použití podle vynálezu.
Konkrétními příklady kvartérních amonných sloučenin, vhodných pro použití ve vodných změkčovacích prostředcích, jsou:
1) N,N-di-(tallowyl-oxy-ethyl)-N,N-dimethylamonium chlorid
2) N,N-di-( tallowyl-oxy-ethyl)-N-methyl,N-(2hydroxyethyl)amonium methyl sulfát
3) N,N-di-(2- tallowyl-oxy-2-oxo-ethyl)-N,N-dimethylamonium chlorid
4) N,N-di-(2- tallowyl-oxy-ethylkarbonyl-oxy-ethyl)-N,Ndimethylamonium chlorid
5) N-(2-tallowyl-oxy-2-ethyl)-N-(2-tallowyl-oxy-2-oxoethyl)N, N-d i methyl amonium chlorid
6) N,N,N-tri-(tallowyl-oxy-ethyl)-N-methylamonium chlorid
7) N-(2-tallowyl-oxy-2-oxo-ethyl)-N-(tallowyl-N,N-dimethylamonium chlorid
8) 1,2-ditallowyl-oxy-3-trimethylamoniumpropanchlorid a směsi výše zmíněných materiálů.
Pokud jsou použity, obsahují čistící prostředky podle navrhovaného vynálezu kationtové povrchově aktivní látky typicky v množství 0,2 % až 25 %, nejraději 1 % až 8 % celkové hmotnosti přípravku.
Amfolytické povrchově aktivní látky jsou také vhodné pro použití v čistících prostředcích podle navrhovaného vynálezu. Obecně mohou být tyto povrchově aktivní látky popsány jako alifatické deriváty sekundárních nebo terciálních aminů, nebo alifatické deriváty heterocyklických sekundárních a terciálních aminů, jejichž alifatický radikál může být jak přímý, tak i větvený řetězec. Jeden z alifatických substituentů obsahuje nejméně 8 uhlíkových atomů, typicky 8 až 18, a nejméně jeden ze substituentů obsahuje aniontovou, ve vodě rozpustnou skupinu, například karboxylovou, sulfonovou nebo sulfátovou. Příklady amfolytických povrchově aktivních látek lze najít například v U.S. Patent No. 3,929,678, Laughlin et. al., 30. prosince 1975, oddíl 19, řádky 18-35.
Pokud jsou v čistících prostředcích podle navrhovaného vynálezu použity amfolytické povrchově aktivní látky, jsou typicky obsaženy v množství 0,2 % až 15 %, raději pak 1 % až 10 % celkové hmotnosti přípravku.
Povrchově aktivní látky s obojetným iontem jsou také vhodné pro použití v čistících prostředcích. Tyto povrchově aktivní látky mohou být obecně popsány jako deriváty sekundárních a terciálních aminů, deriváty heterocyklických sekundárních a terciálních aminů, nebo deriváty kvartérních amonných, kvartérních fosfoniových nebo terciálních sulfoniových sloučenin. Příklady povrchově aktivních látek s obojetným iontem jsou popsány v U.S. Patent No. 3,929,678, Laughlin et. al., 30. prosince 1975, oddíl 19, řádky 38 až oddíl 22, řádek 48.
Pokud jsou v čistících prostředcích podle navrhovaného vynálezu použity povrchově aktivní látky s obojetným iontem, jsou typicky obsaženy v množství 0,2 % až 15 %, raději pak 1 % až 10 % celkové hmotnosti přípravku.
Semipolární neiontové povrchově aktivní látky jsou zvláštní skupinou neiontových povrchově aktivních látek, které obsahují ve vodě rozpustné aminoxidy, obsahující jednu alkylovou skupinu s 10 až 18 uhlíkovými atomy a dvě skupiny, vybrané ze skupiny obsahující alkylové a hydroxyalkylové řetězce s jedním až třemi uhlíkovými atomy; ve vodě rozpustné fosfinové oxidy, obsahující jednu alkylovou skupinu s 10 až 18 uhlíkovými atomy a dvě skupiny, vybrané ze skupiny obsahující alkylové a hydroxyalkylové řetězce s jedním až třemi uhlíkovými atomy; a ve vodě rozpustné sulfoxidy, obsahující jednu alkylovou skupinu s 10 až 18 uhlíkovými atomy a skupinu, vybranou ze skupiny, obsahující alkylové a hydroxyalkylové řetězce s jedním až třemi uhlíkovými atomy.
Semipolární neiontové detergentní povrchově aktivní látky zahrnují aminoxidy se vzorcem:
R3(OR4)xN(R5)2 kde R3 je alkylová, hydroxyalkylová nebo alkylfenylová skupina, nebo jejich směs, obsahující od 8 do 22 uhlíkových atomů; R4 je alkylén nebo hydroxyalkylén se 2 až 3 uhlíkovými atomy v řetězci, nebo jejich směs; a každý R5 je alkyl nebo hydroxyalkyl obsahující 1 až 3 atomy uhlíku v řetězci, nebo polyethylénoxid, obsahující 1 až 3 ethyíénoxidové skupiny. R5 skupiny mohou být vzájemně vázány přes atom kyslíku nebo dusíku za vzniku kruhové struktury.
Tyto aminoxidové povrchově aktivní látky zahrnují konkrétně Cio až Cig alkyldimethyl aminoxidy a Ce až Ci2 alkoxyethyl dihydroxyethyl aminoxidy.
Pokud jsou v čistících prostředcích podle navrhovaného vynálezu použity semipolární povrchově aktivní látky, jsou typicky obsaženy v množství 0,2 % až 15 %, raději pak 1 % až 10 % celkové hmotnosti přípravku.
Čistící prostředky podle navrhovaného mohou dále obsahovat další povrchově aktivní látky vybrané ze skupiny primárních nebo terciálních aminů.
Mezi primární aminy, vhodné pro použití podle navrhovaného vynálezu patří aminy se vzorcem RjNH^, kde R! je C6 až C|2, raději pak C6 až Ci0 alkyl nebo R4X(CH2)n, kde X je -O-, C(O)NH- nebo -NH-, R4 je C6 až C]2 alkyl, n je číslo od 1 do 5, nejraději 3. R1 aikylové řetězce mohou být přímé nebo větvené a mohou být přerušeny až 12, nejraději ale méně než 5 ethylénoxidovými jednotkami.
Mezi zvláště vhodné aminy s výše uvedeným vzorcem patří nalkyl aminy. Vhodné aminy tohoto typu mohou být vybrány ze skupiny obsahující 1-hexylamin, 1-oktylamin, 1-decylamin a laurylamin. Dalšími vhodnými primárními aminy jsou Cg až Cio oxypropylamin, oktyloxypropylamin, 2-ethylhexyl-oxypropylamin, laurylamidopropylamin a amidopropylamin.
Mezi terciální aminy, vhodné pro použití podle navrhovaného vynálezu, patří terciální aminy se vzorcem R|R2R3N, kde R] a R2 jsou C|až Cgalkylové řetězce nebo — ( CH2—CH-θ)χΗ
R3 je buď C6 až C(2, raději ale C6 až Ci0 alkyl, nebo R4X(CH2)n, kde kde X je -O-, -C(O)NH- nebo -NH-, R4 je C4 až Ci2, n je číslo od 1 do 5, nejraději 2-3. R5 je H nebo Ci až C2 alkyl a x je 1 až 6.
R-3 a R4 mohou být lineární nebo větvené řetězce a R3 alkylové řetězce mohou být přerušeny až 12, nejraději ale méně než 5 ethylénoxidovými jednotkami.
Zvláště vhodné terciální aminy jsou ty se vzorcem R1R2R3N, kde R, je Cé až C12 alkyl, R2 a R3 jsou Ci až C3 alkylové řetězce nebo r5 — (cH2—CH-o\h
R5 je H nebo CH3 a x = 1-2.
Vhodné pro pužití podle vynálezu jsou také amidoaminy se vzorcem:
Ri —C-NH—(CH2)—N—{R2) n 2 kde R( je ď6 až C12 alkyl, n je 2-4, nejraději 3; R2 a R3 jsou Ci až C4.
Mezi nejvhodnější aminy pro použití podle navrhovaného vynálezu patří 1-oktylamin, 1-hexylamin, 1-decylamin, 1dodecylamin, C8-io oxypropylamin, N-koko-1 -3diaminopropan, kokosanalkyl dimethy lamin, 1 aury 1 dimethyl amin, laurylbis(hydroxyethy)amin, kokobis(hydroxyethyl)amin, propoxylaurylamin (2 moly), propoxyoktylamin (2 moly), laurylamidopropyldimethylamin, C8.i0 amidopropyldimethylamin, a C10 amidopropyldimethylamin. Nejvhodnějšími aminy pro použití v prostředcích podle vynálezu jsou 1-oktylamin, 1hexylamin, 1-decylamin, 1-dodecylamin. Obzvlášť preferované jsou n-dodecyldimethylamin a bishydroxyethylkokosanalkylamin a 7x ethoxylovaný oleylamin, laurylamidopropylamin a kokoamidopropy lamin.
PŘÍNOS V PÉČI O BARVY
V prostředcích podle vynálezu mohou být použity také technologie zajišťující dokonalou péči o barvy. Příkladem mohou být kovové katalyzátory pro zachování barev, takové kovové katalyzátory jsou popsány v podané patentové přihlášce European Patent Application No. 92870181.2.
VÝSTAVBOVÝ SYSTÉM
Prostředky podle navrhovaného vynálezu mohou dále obsahovat ještě výstavbový systém. Pro použití podle navrhovaného vynálezu je vhodný kterýkoliv běžný výstavbový systém včetně hlinitokřemičitanů, křemičitanů, polykarboxylátů, alkyl- nebo alkenyl-kyseliny jantarové a mastných kyselin, a včetně dalších materiálů jako jsou ethyléndiamintetraacetát, diethylentriamin pentamethylénacetát, odlučovače kovových iontů jako aminopolyfosfonáty, především ethyléndiamintetramethylénfosfonová kyselina a diethyléntriaminpentamethylénfosfonová kyselina. Dále mohou být použity také fosfátové výstavbové látky.
Mezi vhodné výstavbové látky patří anorganické iontoměniče, běžné jsou například anorganické hydratované hlinitokřemičitany, především hydratované syntetické zeolity, například hydratovaný zeolit A, X, B, HS nebo MAP.
Dalšími vhodnými anorganickými výstavbovými látkami jsou vrstvené křemičitany, např. SKS-6 (Hoechst). SKS-6 je krystalický vrstvený křemičitan, sestávající se z křemičitanů sodného (Na2SÍ2O5).
Mezi vhodné polykarboxyláty s jednou karboxylovou skupinou patří kyselina mléčná, kyselina glykolová a jejich etherové deriváty, tak jak jsou popsány v Belgian Patent Nos. 831,368; 821,369; a 821,370. Polykarboxyláty se dvěma karboxylovými skupinami zahrnují ve vodě rozpustné soli kyseliny jantarové, kyseliny malonové, (ethylendioxy) kyseliny dioctové, kyseliny maleinové, kyseliny diglykolové, kyseliny vinné, kyseliny tartronové a kyseliny fumarové, a dále ether karboxyláty popsané v German Offenlegenschrift 2,446,686 a 2,446,687 a v U.S. Patent No. 3,935,257, a konečně sulfinyl karboxyláty popsané v Belgian Patent No. 840,623. Mezi polykarboxyláty se třemi karboxylovými skupinami patří ve vodě rozpustné soli kyselin citrónové, akonitové, a citrakonové, stejně jako deriváty kyseliny jantarové, jako například karboxymethyloxysukcináty popsané v British Patent No. 1,379,241, laktoxysukcináty popsané v Netherlands Application 7205873, a oxypolykarbonáty jako 2-oxa-l ,1,3-propan trikarboxyláty popsané v British Patent No. 1,387,447.
Mezi polykarboxyláty se čtyřmi karboxylovými skupinami zahrnují oxydisukcináty popsané v British Patent No. 1,261,829;
1.1.2.2- ethan tetrakarboxyláty; 1,1,3,3-propan tetrakarboxyláty a
1.1.2.3- propan tetrakarboxyláty. Mezi polykarboxyláty, obsahující sulfo substituenty patří deriváty kyseliny sulfojantarové popsané v British Patent No. 1,398,421 a 1,398,422 a v U.S. patent No. 3,936,448; a sulfonované pyrrolyzované citráty popsané v British Patent No. 1,082,179. Polykarboxyláty s fosfonovými substituenty jsou popsané v British Patent No. 1,439,000.
Mezi alicyklické a heterocylkické polykarboxyláty patří cyklopentan-cis,cis,cis-tetrakarboxyláty, cyklopentadienid pentakarboxyláty, 2,3,4,5-tetrahydrofuran-cis,cis,cistetrakarboxyláty, 2,5-tetrahydrofuran-cis-dikarboxyláty, 2,2,5,5tetrahydrofuran tetrakarboxyláty, 1,2,3,4,5,6-hexan49 hexakarboxyláty a karboxymethyl deriváty polyhydroalkoholů, jako jsou sorbitol, manitol a xylitol. Mezi aromatické polykarboxyláty patří deriváty kyseliny mellitové, pyromellitové a. ftalové, popsané v British Patent No. 1,425,343.
Z výše zmíněných polykarboxylátů jsou nejvhodnější hydroxykarboxyláty obsahující 1 až 3 karboxylové skupiny v edné molekule, především deriváty kyseliny citrónové.
Výstavbové systémy, vhodné pro použití v prostředcích podle navrhovaného vynálezu, zahrnují směsi ve vodě nerozpustných hlinitokřemičitanů, například Zeolitu A, nebo vrstvených křemičitanů (SKS-6), a ve vodě rozpustných karboxylátových chelataěních činidel, jako je například kyselina citrónová. Zvláště vhodnými výstavbovými systémy pro použití v tekutých detergentních prostředcích podle vynálezu, jsou mýdla a polykarboxyláty.
Vhodným chelatačním činidlem pro použití v prostředcích podle navrhovaného vynálezu je ethyléndiamin-N,N'-dijantarová kyselina (EDDS), nebo soli alkalických kovů, kovů alkalických zemin, amonné nebo substituované amonné soli zmíněné kyseliny. Mezi zvláště vhodné EDDS sloučeniny patří volná kyselina, nebo její sodná či hořečnatá sůl. Mezi vhodné sodné soli EDDS patří Na2EDDS a Na4EDDS. Mezi vhodné horečnaté soli EDDS patří MgEDDS a Mg2EDDS. Hořečnaté soli jsou pro použití v prostředcích podle navrhovaného vynálezu vhodnější.
Výstavbové systémy, zvláště vhodné pro použití v prostředcích podle navrhovaného vynálezu, zahrnují směsi ve vodě nerozpustných hlinitokřemičitanů, například Zeolitu A a ve vodě rozpustných karboxylátových chelataěních činidel, jako je například kyselina citrónová. Zvláště vhodnými výstavbovými systémy pro použití v tekutých detergentních prostředcích podle vynálezu, jsou mýdla a polykarboxyláty.
Dalšími výstavbovými materiály, které mohou být součástí výstavbových systémů pro použití v granulovaných prostředcích podle vynálezu, jsou anorganické látky jako uhličitany, diuhličitany a křemičitany alkalických kovů, a organické látky jako organické deriváty kyseliny fosfonové, aminopolyalkylenfosfonáty a aminopolykarboxyláty.
Dalšími vhodnými ve vodě rozpustnými organickými solemi jsou homo- nebo ko-polymerní kyseliny nebo jejich sole, kde polykarboxylová kyselina obsahuje nejméně dva karboxylové zbytky, oddělené navzájem ne více než dvěma uhlíkovými atomy. Polymery tohoto typu jsou popsány v GB-A-1,596,756. Příkladem zmíněných solí jsou polyakryláty s molekulovou hmotností MW 2000 až 5000 a jejich kopolymery s anhydridem kyseliny maleinové. Takové kopolymery dosahují molekulové hmotnosti 20000 až 70000, nejvhodnější jsou ty s molekulovou hmotností okolo 40000.
Detergentní výstavbové soli jsou běžně přidávány k detergentním prostředkům v množství 5 % až 80 % celkové hmotnosti přípravku, raději pak 10 % až 70 %, nejraději 30 % až 60 % hmotnosti.
LÁTKY POTLAČUJÍCÍ PĚNIVOST
Další možnou přísadou v prostředcích podle vynálezu jsou látky potlačující pěnivost.Příkladem mohou být směsi silikonů a silikasilikonů. Obecným zástupcem silikonů jsou alkylované polysiloxany, zatímco oxid křemičitý je běžně používán v oddělených čistých formách, například aerogely a xerogely oxidu křemičitého a hydrofobní křemičitany různých typů. Zmíněné látky se přidávají ve formě částic, kde je s výhodou látka potlačující pěnivost zainkorporována ve snadno uvolnitelné formě ve vodou rozpustném nebo ve vodě dispergovatelném, nejraději ne povrchově aktivním, detergentním nepropustném nosoči. Alternativně může být zmíněná látka rozpuštěna nebo dispergována v kapalném výstavbovém systému a aplikována rozprašováním na jednu nebo více ostatních složek detergentního přípravku.
Vhodná silikonová činidla, kontrolující pěnivost, jsou popsána v Bartollota et.al. U.S.Patent 3,933,672. Další zvláště vhodné látky pro potlačení pěnivosti jsou samoemulgující silikonová činidla popsaná v German Patent Application DTOS 2,646,126,
28. dubna 1977. Příkladem takové látky je například sloučenina DC-544, komerčně dostupná od firmy Dow Corning. Jedná se o kopolymer siloxanu s glykolem. Zvláště vhodná činidla, potlačující pěnivost jsou směsi silikonových olejů a 2-alkylalkanolů. Vhodným 2-alkyl-alkanolem je 2-butyl-oktanol, komerčně dostupný pod obchodním názvem Isofol 12 R.
Systémy pro kontrolu pěnivosti, které zde byly popsány, jsou součástí podané patentové přihlášky EP N 92870174.7, 10.
listopadu 1992.
Vhodná silikonová činidla, snižující pěnivost, jsou popsána také v Copending European Patent Application 92201649.8. Zmíněné prostředky mohou obsahovat směs silikonů a oxidu křemičitého spolu s neporézním oxidem křemičitým , jako je například Aerosil®.
Výše popsané látky, potlačující pěnivost, jsou běžně přidávány k detergentním prostředkům v koncentracích od 0,001 % do 2 % celkové hmotnosti přípravku, nejraději pak od 0,01 % do 1 %.
DALŠÍ
V čistících prostředcích podle vynálezu mohou být použity i další složky, například činidla rozpouštějící nečistoty, činidla uvolňující nečistoty, optické zjasňovače, abrazivní látky, baktericidní látky, látky zabraňující vyblednutí barev, barviva a/nebo zapouzdřené či nezapouzdřené parfémy.
Zvláště vhodnými materiály pro zapouzdření parfémových látek jsou ve vodě rozpustné kapsle, jejichž základní hmotu tvoří polysacharidy nebo polyhydroxy sloučeniny, jaké byly popsány například v GB 1,464,616.
Dalšími vhodnými materiály pro zapouzdření parfémových látek jsou dextriny, odvozené od kyselých esterů neželatinizovaného škrobu a substituovaných dikarboxylových kyselin, které byly popsány v US 3,455,838. Zmíněné kyselinou esterifikované dextriny jsou nejraději připravené z takových škobů, jako například z voskové kukuřice, voskového čiroku, sága, tapioku a brambor. Vhodným příkladem zmíněných materiálů je například N-Lok, produkovaný firmou National Starch. N-Lok se skládá v
z modifikovaného kukuřičného škrobu a glukózy. Škrob je modifikován přidáním monofunkčních substituovaných skupin, jakými jsou například oktenyl anhydrid kyseliny jantarové.
Mezi činidla rozpouštějící nečistoty a zabraňující jejich opětovnému usazování patří deriváty celulózy, například methylcelulóza, karboxymethylelulóza a hydroxymethylcelulóza a homo- nebo ko-plymerní karboxylové kyseliny a jejich soli. Mezi polymery tohoto typu patří polyakryláty a kopolymery anhydridu kyseliny maleinové s kyselinou akrylovou, zmiňované již dříve jako výstavbové systémy. Dále sem patří kopolymery anhydridu kyseliny maleinové s ethylénem, methylvinylétherem, nebo kyselinou methakrylovou. Zmíněný anhydrid kyseliny maleinové tvoří nejméně 20 molárních procent zmíněného kopoiymeru. Tyto látky jsou běžně používány v detergentních přípravcích a tvoří 0,5 % až 10 % hmotnosti přípravku, raději pak 0,75 % až 8 %, nejraději 1 % až 6 % celkové hmotnosti přípravku.
Zvláště vhodnými optickými zjasňovači jsou aniontové zjasňovaěe, například 4,4'-bis-(2-diethanolamino-4-anilino-striazin-6-ylamino)stilben-2:2' disulfonát disodný; 4,4'-bis(2morpholino-4-anilino-s-triazin-6-ylamino)stilben-2:2' disulfonát disodný; 4,4'-bis(2,4-dianilino-s-triazin-6-ylamíno)stilben-2:2' disulfonát disodný, 4',4- bis(2,4-dianilino-s-triazin-6ylamino)stilben-2 sulfonát sodný; 4,4'-bis(2-anilino-4-(N-methylN-2-hy droxy ethyl amino)-s-triazin-6-yl amino)stilben2,2'disulfonát disodný; 4,4'-bis(4-fenyl-2,l,3-triazol-2-yl)stliben-2,2'disulfonát disodný; 4,4'-bis(2-anilino-4-(l-methyl-2hydroxyethylamino)-s-triazin-6-ylamino)stilben-2,2' disulfonát disodný; 2(stliby 1-4 -(nafto-1',2':4,5)-1,2,3-triazol-2 -sulfonát sodný a 4,4'-bis(2-sulfostyryl)bifenyl. Zvláště vhodná zjasňovadla jsou zjasňovadla uvedená v podané patentové přihlášce European Patent application No. 95201943.8.
Dalšími vhodnými polymerními látkami jsou polyethylenglykoly, zvláště polyethylenglykoly s molekulovou hmotností 1000 až 10000, ještě vhodnější jsou ty s molekulovou hmotností 2000 až 8000, nejvhodnější jsou ty s molekulovou hmotností okolo 4000. Zmíněné látky jsou používány v množství od 0,20 % do 5 %, raději pak od 0,25 % do 2,5 % celkové hmotnosti přípravku. Tyto polymery, a také dříve zmíněné soli homo- a kopolymerních polykarboxylátů jsou nejvhodnějšími činidly, zdokonalujícími bělící vlastnosti prostředku, zabraňujícími usazování drobných částic, uvolněných z tkanin a zdokonalujícími čistící vlastnosti prostředku při čištění jílových a proteinových skvrn a nečistot a skvrn, které v přítomnosti přechodného znečištění kovy mají tendenci oxidovat.
Činidla uvolňující nečistoty, vhodná pro použití podle navrhovaného vynálezu, jsou většinou kopolymery nebo terpolymery kyseliny tereftalové s ethylénglykolem a/nebo propylénglykolem v nejrůznějších uspořádáních. Příklady zmíněných polymerů lze nalézt v US patentech 41 16885 a 4711730 a v European Published Patent Application 0,272,033. Zvláště vhodným polymerem je ve shodě s EP-A-0 272 033 polymer se vzorcem:
(CH3(PEG)43)o,75(POH)o;25[T-PO)2.8(T-PEG)o.4]T(POH)o.25((PEG)43CH3)o.75 kde PEG je -(OC2H4)O-; PO je (OC3H6O) a T je (pcOC6H4CO). Dále jsou velmi vhodné modifikované polyestery, jako náhodné kopolymery dimethyltereftalátu, dimethylsulfoizoftalátu, ethylenglykolu a 1,2- propandiolu, přičemž koncové skupiny jsou primárně tvořeny sulfobenzoáty a sekundárně monoestery ethylenglykolu a/nebo propandiolu. Cílem je získat polymer, chráněný na obou koncích sulfobenzoátovými skupinami, „primárně“ v tomto kontextu je většina výše zmíněných kopolymerů koncově chráněna sulfobenzoátovými skupinami.
Ovšem některé polymery nejsou plně koncově chráněny, a tak mohou jejich koncové skupiny obsahovat monoester ethylénglykolu a/nebo propan 1,2-diolu, a ty jsou potom koncově chráněny sulfobenzoátem „sekundárně“.
Vybrané výše zmíněné polyestery obsahují si 46 % své hmotnosti kyseliny dímethyl tereftalové, asi 16 % hmotnosti propan 1,2diolu, asi 10 % ethylénglykolu, 13 % kyseliny dimethylsulfobenzoové a asi 15 % kyseliny sulfoizoftalové.
Molekulová hmotnost takové molekuly je okolo 3000. Polyestery a způsob jejich přípravy jsou detailně popsány v EPA 311342.
V odborných kruzích je dobře známo, že chlor, přítomný ve vodovodní vodě rychle inaktivuje enzymy, obsžené v detergentních prostředcích. Proto používání látek, inaktivujících chlór, například perboritanu, síranu amonného, siřičitanu sodného nebo polyethyléniminu v koncentracích vyšších než 0,1 % celkové hmotnosti prostředku zvyšuje stabilitu pektických enzymů během procesu praní. Prostředky s obsahem látek, inaktivujících chlór jsou popsané v EP-A-92870018.6, 31. ledna, 1992.
Alkoxylované polykarboxyláty jako ty, připravené z polyakrylátů jsou vhodné jako další látky zvyšující odmašťovací sílu prostředků. Takové látky jsou popsané v WO 91/08281 a PCT 90/01815. Chemicky jsou tyto látky složeny z polyakrylátů s jedním ethoxylovým bočním řetězcem na každých 7-8 akrylátových jednotek. Boční řetězce mají vzorec (CH2CH2O)m(CH2)nCH3, kde m je 2-3 a n je 6-12. Boční řetězce jsou spojeny s polyakrylátovou „kostrou“ esterovými vazbami a tvoří tak polymerní strukturu typu „hřeben“. Molekulová hmotnost polymerů může být různá, ale typicky se pohybuje v rozmezí od 2000 do 50000. Takové alkoxylované polykarboxyláty mohou tvořit 0,05 % až 10 % celkové hmotnosti přípravku.
ZMĚKČOVADLA
Další složkou pracích detergentních prostředků podle vynálezu mohou být činidla změkčující prané tkaniny. Zmíněná činidla mohou být anorganického i organického původu. Příklady anorganických změkčovadel jsou uvedeny v GB-A-1,400,898 a v USP 5,019,292. Mezi organická změkčovadla patří terciální aminy, popsané v GB-A 1,514,276 a EP-BO 011 340, a jejich kombinace s mono C12-14 kvartérními amonnými solemi jsou součástí EP-B-0 026 527 a EP-B-0 026 528 a s amidy se dvěma dlouhými řetězci v EP-B-0 242 919. Další vhodné organické složky změkčujících systémů zahrnují vysokomolekulární polyethylénoxidy, které jsou součástí patentů EP-A-0 299 575 a 0 313 146.
Koncentrace smektických jílů se běžně pohybuje v rozmezí od 2 % do 20 %, vhodnější je ale jen 5 % až 15 % hmotnosti, a jsou přidávány se směsí materiálů, které jsou přidávány ke zbylému přípravku ve formě suché směsi. Organická změkčovadla jako jsou ve vodě nerozpustné terciální aminy, nebo amidy se dvěma dlouhými řetězci, jsou přidávány v koncentracích od 0,5 % až 5 % hmotnosti, raději pak jen 1 % až 3 % hmotnosti, zatímco vysokomolekulární polyethylénoxidy a ve vodě rozpustné kationtové materiály jsou přidávány v koncentracích 0,1 % až 2 % hmotnosti, raději ale jen 0,15 % až 1,5 % celkové hmotnosti přípravku. Zmíněné materiály jsou běžně přidávány k části přípravku, která byla vysušena rozprašováním, ačkoliv v některých případech může být výhodnější je přidávat ve formě vysušené směsi částic, a nebo je přidávat rozprašováním rozpuštěných látek v kapalině na ostatní pevné složky přípravku.
ZPŮSOB PRANÍ
Prostředky podle vynálezu mohou být použity pro kterýkoliv způsob praní nebo čištění, včetně namáčení, přepírání a oplachování či máchání. Pro poslední dva případy mohou prostředky obsahovat pomocné máchací přísady.
Způsob, popsaný zde se sestává ze zkontaktování čištěné látky s prostředkem podle vynálezu, a to zcela běžným způsobem, jehož příklady jsou uvedeny v dalším textu.
Způsob podle vynálezu je s výhodou využíván při procesu čištění. Způsob čištění podle vynálezu s výhodou probíhá při teplotách od 5 °C do 95 °C nejraději pak při teplotách od 10 °C do 60 °C. Hodnota pH čistícího roztoku je s výhodou 7 až 11.
Vhodný způsob mytí nádobí v myčce představuje čištění znečištěných předmětů vodným roztokem, obsahujícím účinné množství rozpuštěného nebo rozptýleného prostředku, určeného pro mytí nádobí v automatických myčkách a/nebo prostředku pro oplachování nádobí. Běžně představuje účinné množství prostředku pro mytí nádobí v myčkách množství 8-60 g prostředku, rozpuštěného nebo rozptýleného v objemu 3-10 litrů mycího roztoku.
V případě ručního způsobu mytí nádobí je znečištěné nádobí uvedeno do kontaktu s účinným množstvím prostředku na mytí nádobí, typicky 0,5 - 20 g (na 25 kusů čištěného nádobí). Způsob ručního mytí nádobí s výhodou zahrnuje nanesení koncentrovaného roztoku přímo na povrch nádobí, nebo namáčení nádobí ve velkém množství ředěného roztoku detergentního prostředku.
Následující příklady jsou zde uvedeny jen jako příklady prostředků podle navrhovaného vynálezu, ale nejsou v žádném případě limitující, ani nijak neomezují rozsah vynálezu.
V detergentních prostředcích jsou koncentrace enzymů uváděny jako koncentrace čistého enzymu v procentech celkové hmotnosti prostředku, a pokud není uvedeno jinak, i množství všech ostatních přísad detergentního prostředku je uváděno v procentech celkové hmotnosti přípravku. Zkratkové názvy jednotlivých přísad, použité v textu mají následující význam:
LAS lineární Ci2 alkylbenzensulfonát sodný
TAS
CXYAS C1X-C1Y alkylsulfát sodný
25EY Cj2 až C]5 převážně lineární primární alkohol kondenzovaný s průměrně Y moly ethylénoxidu
CXYEZ C,x až Ciy převážně lineární primární alkohol kondenzovaný s průměrně Z moly ethylénoxidu
XYEZS Cix až C1Y alkylsulfát sodný, kondenzovaný s průměrně Z moly ethylénoxidu na mol
QAS R2.N+(CH3)2(C2H4OH), kde R2 = Cí2 až C14 mýdlo lineární alkylkarboxylát sodný, odvozený ze směsi loje a kokosových olejů 80:20 neiontová látka CJ3 až Ci5 smíšený ethoxy/propoxy mastný alkohol s průměrným stupněm ethoxylace 3,8 a průměrným stupněm propoxylace 4,5; prodávaný pod obchodním názvem Plurafac LF404 firmou BASF Gmbh.
CFAA
TFAA
TPKFA
DEQA
SDASA
Neodol 45-13 křemičitan
NaSKS-6 uhličitan kyselý uhličitan
STPP
MA/AA
PA30 terpolymer
C12 až C14 alkyl N-methylglukamid
Ci6 až Cis alkyl N-methylglukamid
C]2 až C14 „topped whole cut“ mastné kyseliny di-(lojo-oxy-ethyl)dimethylamonium chlorid stearyldimethylamin : 3x ztužená kyselina jantarová v poměru 1:2
C]4 až C15 lineární promární alkohol ethoxylát, prodávaný společností Shell Chemical CO.
amorfní křemičitan sodný (SiO2:Na2O poměr = 2,0) krystalický vrstvený křemičitan se vzorcem 8-Na2S i2O5 bezvodý uhličitan sodný s částicemi o velikosti 200 pm až 900 pm. bezvodý kyselý uhličitan sodný s částicemi o velikosti 400 μιπ až 1200 pm. bezvodý tripolyfosfát sodný kopolymer kyseliny maleinové s kyselinou akrylovou 1:4 s průměrnou molekulovou hmotností 80 000 kyselina polyakrylová s průměrnou molekulovou hmotností asi 8000 terpolymer s průměrnou molekulovou hmotností asi 7000, skládající se z monomerů kyseliny akrylové, maleinové a ethylakrylové v hmotnostním poměru
480N polyakrylát
ZeolitA citrát kyselina citrónová PB1
PB4 peruhličitan
TAED
NOBS fotoaktivované bělidlo
60:20:20 náhodný kopolymer kyselin akrylové a methakrylové v poměru 3:7 s průměrnou molekulovou hmotností okolo 3500 polyakrylátový homopolymer s průměrnou molekulovou hmotností 8000, prodávaný pod obchodním názvem PA30 společností BASF Gmbh hydratovaný hlinitokřemičitan sodný se vzorcem Na12(AlO2SiO2)i2 · 27H2O s průměrnou velikostí částice v rozmezí od 0,1 do 10 mikrometrů citrát dihydrát tri-sodný s aktivitou 86,4 % a velikostí částic v rozmezí od 425 pm do 850 μηι bezvodá kyselina citrónová bělící substance, bezvodý perboritan monohydrát sodný s empirickým vzorcem NaBO2.H2O2 bezvodý perboritan tetrahydrát sodný bezvodý peruhličitan sodný, bělidlo s empirickým vzorcem 2Na2CO3.3H2O tetraacetylethylendiamin nonanoyloxobenzen sulfonan ve formě sodné soli sulfonovaný ftalocyanin zinečnatý, zapouzdřený rozpustným dextrinovým polymerem
PAAC parafin
BzP polygalakturonáza proteáza amyláza lipáza celuláza
CMC pentaaminacetátkobaltitá (III) sůl parafínový olej, prodávaný pod obchodním názvem Wiong 70 společností Wintershall benzoyl peroxid alkalická polygalakturonáza tak jak byla popsána v Agr. Biol. Chem. (1972) 36(2) 285-293.
proteolytický enzym, prodávaný pod obchodními názvy Savinase, Alcalase, Durazym (všechny od Novo Nordisk A/S), Maxacal či Maxapem (Gist-Brocades), a dále proteolytické enzymy popsané v patentech WO91/06637 a/nebo WO95/10591 a/nebo EP 251 446.
Amylolytický enzym, prodávaný pod obchodním názvem Purafact OxAm®, popsaný v WO 94/18314, prodávaný firmou Genecor; Termamyl®, Fungamyl® a Duramyl®, všechny dostupné od firmy Novo Nordisk, a dále emzymy, popsané v WO95/26397.
Lipolytický enzym, prodávaný pod obchodním názvem Lipolase nebo Lipolase Ultra firmou Novo Nordisk A/S.
Celulytický enzym, prodávaný pod obchodním názvem Carezym, Celluzym a/nebo Endoláza firmou Novo Nordisk A/S. sodná sůl karboxymethylcelulózy
HEDP 1,1 -hydroxyethandifosfonová kyselina
DETPMP diethylentriaminpenta (methy lenfosfonová kyselina), dodávaná na trh firmou Monsanto pod obchodním názvem Dequest 2060.
PVNO poly(4-vinylpyridin)-N-oxid
PVPVI poly(4-vinylpyridin)-N-oxid/kopolymer vinyl-imidazolu a vinyl-pyrrolidonu
zjasňovač 1 4,4'-bis(2-sulfostyryl)bifenyl
zjasňovač 2 4,4'-bis(4-anilino-6-morfolino-l ,3,5-triazin- 2-yl)stilben-2,2'-disulfonát
křemičitanový polydimethylsiloxan (kontrola pěnivosti) a
supresor pěnivosti kopolymer siloxan-oxyalkylen (dispergační činidlo) v poměru 10:1 až 100:1
granulovaný 12% oxid křemičitý/silikon, 18%
supresor pěnivosti stearylalkohol, 70% granulovaný škrob
SRP1 sulfobenzoyl koncově chráněné estery s oxyethylenoxidovou a tereftaloylovou kostrou
SRP2 diethoxyl ováný poly( 1,2propylentereftalát) krátký blokový polymer
sulfát bezvodý síran sodný
HMWPEO vysokomolekulární polyethylénoxid
PEG polyethylénglykol
BTA benzotriazol
dusičnan vizmutitý dusíkatá sůl vizmutu (dusičnan vizmutitý)
NaDCC dichloroizokyanurát sodný
zapouzdřené technologický způsob parfémování pomocí
parfémové částice nerozpustných částic se zapouzdřeným
parfémem, využívající zeolit 13x, parfém a aglomerační směs dextróza/glycerin
KOH 100% aktivní roztok hydroxidu draselného pH naměřené pH 1% roztoku v destilované vodě při teplotě 20 °C výrazem „koko“ jsou souborně označovány mastné kyseliny odvozené od kokosového oleje a jejich deriváty (pozn. překladatele)
Příklady provedení vynálezu:
Příklad 1; Byly připraveny následující detergentní prostředeky podle vynálezu.
I II III IV V VI
LAS 8,0 8,0 8,0 8,0 8,0 8,0
C25E3 3,4 3,4 3,4 3,4 3,4 3,4
QAS - 0,8 0,8 - 0,8 0,8
Zeolit A 18,1 18,1 18,1 18,1 18,1 18,1
uhličitan 13,0 13,0 13,0 27,0 27,0 27,0
křemičitan 1,4 1,4 1,4 3,0 3,0 3,0
sulfát 26,1 26,1 26,1 26,1 26,1 26,1
PB4 9,0 9,0 9,0 9,0 9,0 9,0
TAED 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5
DETPMP 0,25 0,25 0,25 0,25 0,25 0,25
HEDP 0,3 0,3 0,3 0,3 0,3 0,3
polugalakturonáza 0,005 0,01 0,05 0,01 0,02 0,08
proteáza 0,0026 0,0026 0,0026 0,0026 0,0026 0,0026
amyláza 0,0009 0,0009 0,0009 0,0009 0,0009 0,0009
MA/AA 0,3 0,3 0,3 0,3 0,3 0,3
CMC 0,2 0,2 0,2 0,2 0,2 0,2
fotoaktivované 15 15 15 15 15 15
bělidlo (ppm)
zjasňovač 1 0,09 0,09 0,09 0,09 0,09 0,09
parfém 0,3 0,3 0,3 0,3 0,3 0,3
křemičitanový 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5
supresor pěnivosti doplňkové minoritní složky do 100 % hustota v g/1 850 850 850
850 850 850
Příklad 2: Podle vynálezu byly připraveny následující granulované prací detergentní prostředky o sypné hustotě 750 g/1.
I II
LAS 5,25 5,61
TAS 1,25 1,86
C45AS - 2,24
C25AE3S - 0,76
C45E7 3,25 -
C25E3 - 5,5
QAS 0,8 2,0
STPP 19,7 -
Zeolit A - 19,5
NaSKS-6/kyselina - 10,6
citrónová (79:21)
uhličitan 6,1 21,4
kyselý uhličitan - 2,0
křemičitan 6,8 -
síran sodný 39,8 -
III
4,76
1,57
3,89
1,18
5,0
2,0
19.5
10.6
21,4
2,0
14,3
PB4 5,0 12,7 -
TAED 0,5 3,1 -
DETPMP 0,25 0,2 0,2
HEDP - 0,3 0,3
polygalakturonáza 0,001 0,02 0,005
proteáza 0,0026 0,0085 0,045
lipáza 0,003 0,003 0,003
celuláza 0,0006 0,0006 0,0006
amyláza 0,0009 0,0009 0,0009
MA/AA 0,8 1,6 1,6
CMC 0,2 0,4 0,4
fotoaktivované bělidlo 15 ppm 27 ppm 27 ppm
(ppm)
zjasňovač 1 0,08 0,19 0,19
zjasňovač 2 - 0,04 0,04
zapouzdřené parfémové 0,3 0,3 0,3
částice
křemičitanový supresor 0,5 2,4 2,4
pěnivosti doplňkové minoritní složky do 100 %
Příklad 3: Podle vynálezu byly připraveny následující detergentní prostředky, kde I je detergentní prostředek s obsahem fosforu, II je detergentní prostředek s obsahem zeolitu a III je kompaktní detergentní prostředek.
I II III foukané sypké přísady:
STPP 24,0 - 24,0
Zeolit A - 24,0 -
C45AS 9,0 6,0 13,0
MA/AA 2,0 4,0 2,0
LAS 6,0 8,0 11,0
TAS 2,0 - -
křemičitan 7,0 3,0 3,0
CMC 1,0 1,0 0,5
zjasňovač 2 0,2 0,2 0,2
mýdlo 1,0 1,0 1,0
DETPMP 0,4 0,4 0,2
látky přidávané rozprašováním:
C45E7 2,5 2,5 2,0
C25E3 2,5 2,5 2,0
křemičitanový supresor 0,3 0,3 0,3
pěnivosti
parfém 0,3 0,3 0,3
suché přísady:
uhličitan 6,0 13,0 15,0
PB4 18,0 18,0 10,0
PB1 4,0 4,0 0
TAED 3,0 3,0 1,0
fotoaktivované bělidlo 0,02 0,02 0,02
polygalakturonáza 0,05 0,05 0,01
proteáza 0,01 0,01 0,01
lipáza 0,009 0,009 0,009
amyláza 0,002 0,003 0,001
suchý smíšený síran 3,0 3,0 5,0
sodný vyvážení přípravku (dodání vlhkosti a minoritních doplňkových látek) do 100% hustota (g/1) 630 670 670
Příklad 4: Podle vynálezu byly připraveny následující detergentní prostředky bez obsahu bělících složek, určené především pro použití při praní barevného prádla.
foukané sypké přísady: I II III
Zeolit A 15,0 15,0 -
síran sodný 0,0 5,0 -
LAS 3,0 3,0 -
DETPMP 0,4 0,5 -
CMC 0,4 0,4 -
MA/AA aglomeráty: 4,0 4,0 -
C45AS - - 11,0
LAS 6,0 5,0 -
TAS 3,0 2,0 -
křemiěitan 4,0 4,0 -
Zeolit A 10,0 15,0 13,0
CMC - - 0,5
MA/AA - - 2,0
uhličitan 9,0 7,0 7,0
látky přidávané rozprašováním:
parfém 0,3 0,3 0,5
C45E7 4,0 4,0 4,0
C25E3 2,0 2,0 2,0
suché přísady:
MA/AA - - 3,0 ·
NaSKS-6 - - 12,0
citrát 10,0 - 8,0
kyselý uhličitan 7,0 3,0 5,0
uhličitan 8,0 5,0 7,0
PVPVI/PVNO 0,5 0,5 0,5
polygalakturonáza 0,05 0,005 0,02
proteáza 0,026 0,016 0,047
lipáza 0,009 0,009 0,009
amyláza 0,005 0,005 0,005
celuláza 0,006 0,006 0,006
křemičitanový supresor 5,0 5,0 5,0
pěnivosti
suché přísady:
síran sodný 0,0 9,0 0,0
vyvážení přípravku (dodání vlhkosti a minoritních doplňkových
látek) do 1 00 %
hustota (g/1) 700 700 700
Příklad 5: Podle navrhovaného vynálezu byly připraveny následující detergentní přípravky.
LAS
QAS
TFAA
I
20,0
0,7
II
14,0
1,0
1,0
III
24,0
IV
22,0
0,7
C25E5/C45E7 - 2,0 - 0,5
C45E3S - 2,5 - -
STPP 30,0 18,0 30,0 22,0
křemičitan 9,0 5,0 10,0 8,0
uhličitan 13,0 7,5 - 5,0
kyselý uhličitan - 7,5 - -
DETPMP 0,7 1,0 - -
SRP 1 0,3 0,2 - 0,1
MA/AA 2,0 1,5 2,0 1,0
CMC 0,8 0,4 0,4 0,2
polygalakturonáza 0,08 0,04 0,05 0,01
proteáza 0,008 0,01 0,026 0,026
amyláza 0,007 0,004 - 0,002
lipáza 0,004 0,002 0,004 0,002
celuláza 0,0015 0,0005 - -
fotoaktivované bělidlo 70 ppm 45 ppm - 10 ppm
zjasňovač 1 0,2 0,2 0,08 0,2
PB1 6,0 2,0 - -
NOBS 2,0 1,0 - -
vyvážení přípravku (dodání vlhkosti a minoritních doplňkových
látek) do 100 %
Příklad 6: Podle navrhovaného i vynál ezu byly připraveny
následující detergentní přípravky.
foukané sypké přísady: I II III IV
Zeolit A 30,0 20,0 6,0 6,7
NaSKS-6 - - - 3,3
polykarboxylát - - - 7,1
síran sodný 19,0 5,0 7,0 -
MA/AA 3,0 3,0 6,0 -
LAS 14,0 12,0 22,0 21,5
C45AS 8,0 7,0 7,0 5,5
kationtová látka - - - 1,0
křemičitan - 1,0 5,0 11,4
mýdlo - - 2,0 -
zjasňovač 1 0,2 0,2 0,2 -
uhličitan 8,0 16,0 20,0 8,0
DETPMP - 0,4 0,4 -
látky přidávané rozprašováním:
C45E7 1,0 1,0 1,0 3,2
suché přísady:
PVPVI/PVNO 0,5 0,5 0,5 -
polygalakturonáza 0,005 0,01 0,01 0,005
proteáza 0,052 0,01 0,01 0,01
lipáza 0,009 0,009 0,009 0,009
amyláza 0,001 0,001 0,001 0,001
celuláza 0,0002 0,0002 0,0002 0,0002
NOBS - 6,1 4,5 3,2
PB1 1,0 5,0 6,0 3,9
síran sodný - 6,0 - do rovnováhy
vyvážení přípravku (dodání vlhkosti a minoritních
doplňkových látek) do 100 %
Příklad 7: Podle navrhovaného vynálezu byly připraveny
následující detergentní prostředky s obsahem bělících složek a
vyznačující se vysokou hustotou.
I II III
foukané sypké přísady:
Zeolit A 15,0 15,0 15,0
síran sodný 0,0 5,0 0,0
LAS 3,0 3,0 3,0
QAS - 1,5 1,5
DETPMP 0,4 0,4 0,4
CMC 0,4 0,4 0,4
MA/AA 4,0 2,0 2,0
aglomeráty:
LAS 5,0 5,0 5,0
TAS 2,0 2,0 1,0
křemičitan 3,0 3,0 4,0
Zeolit A 8,0 8,0 8,0
uhličitan 8,0 8,0 4,0
látky přidávané rozprašováním:
parfém 0,3 0,3 0,3
C45E7 2,0 2,0 2,0
C25E3 2,0 - -
suché přísady:
citrát 5,0 - 2,0
kyselý uhličitan - 3,0 -
uhličitan 8,0 15,0 10,0
TAED 6,0 2,0 5,0
PB1 14,0 7,0 10,0
polyethylénoxid - - 0,2
(MW 5000000)
bentonit (hlinka) - - 10,0
polygalakturonáza 0,005 0,01 0,08
proteáza 0,01 0,01 0,01
lipáza 0,009 0,009 0,009
amyláza 0,005 0,005 0,005
celuláza 0,002 0,002 0,002
křemičitanový supresor 5,0 5,0 5,0
pěnivosti
suché přísady:
síran sodný 0,0 3,0 0,0
vyvážení přípravku (dodání vlhkosti a minoritních doplňkových
látek) do 100 %
hustota v g/1
850 850 850
Příklad 8: Podle navrhovaného vynálezu byly připraveny
následující detergentní přípravky vyznačující se vysokou
hustotou. I II
aglomeráty:
C45AS 11,0 14,0
Zeolit A 15,0 6,0
uhličitan 4,0 8,0
MA/AA 4,0 2,0
CMC 0,5 0,5
DETPMP 0,4 0,4
látky přidávané rozprašování m:
C25E5 5,0 5,0
parfém 0,5 0,5
suché přísady:
HEDP 0,5 0,3
SKS 6 13,0 10,0
citrát 3,0 1,0
TAED 5,0 7,0
peruhličitan 20,0 20,0
SRP 1 0,3 0,3
polygalakturonáza 0,02 0,05
proteáza 0,04 0,04
lipáza 0,009 0,009
celuláza 0,004 0,004
amyláza 0,005 0,005
křemičitanový supresor 5,0 5,0
pěnivosti
zjasňovač 1 0,2 0,2
zjasňovač 2 0,2 -
vyvážení přípravku (dodání vlhkosti a minoritních doplňkových
látek) do 100 %
hustota v g/1 850 850
Příklad 9: Podle navrhovaného vynálezu byly připraveny následující granulované detergentní přípravky.
I II III IV V
LAS 21,0 25,0 18,0 18,0 -
koko C12-C14 AS - - - - 21,9
AE3S - - 1,5 1,5 2,3
Decyldimethylhydroxy - 0,4 0,7 0,7 0,8
ethyl NH4+CI
neiontové látky 1,2 - 0,9 0,5 -
koko C12-C14 - - - - 1,0
mastný alkohol
STPP 44,0 25,0 22,5 22,5 22,5
Zeolit A 7,0 10,0 - - 8,0
MA/AA - - 0,9 0,9 -
SRP1 0,3 0,15 0,2 0,1 0,2
CMC 0,3 2,0 0,75 0,4 1,0
uhličitan 17,5 29,3 5,0 13,0 15,0
křemičitan 2,0 - 7,6 7,9 -
polygalakturonáza 0,005 0,01 0,007 0,01 0,01
proteáza 0,007 0,007 0,007 0,007 0,007
amyláza - 0,004 0,004 0,004 0,004
lipáza 0,003 0,003 0,003 - -
celuláza - 0,001 0,001 0,001 0,001
NOBS - - - 1,2 1,0
PB1 - - - 2,4 1,2
kyselina - - - 0,7 1,0
diethyléntriamin pentaoctová
kyselina diethy léntriaminpen tamethylfosfonová 0,6
Mg sulfát - - 0,8 - -
fotoaktivované 45 50 15 45 42
bělidlo (ppm) zjasňovač 1 0,05 0,04 0,04 0,04
zjasňovač 2 0,1 0,3 0,05 0,13 0,13
voda a minoritní složky do 100 %
Příklad 10: Podle navrhovaného vynálezu byly připraveny
následující kapalné detergentní přípravky.
I II III IV V VI VII VIII
LAS 10,0 13,0 9,0 - 25,0 - - -
C25AS 4,0 1,0 2,0 10,0 - 13,0 18,0 15,0
C25E3S 1,0 - - 3,0 - 2,0 2,0 4,0
C25E7 6,0 8,0 13,0 2,5 - - 4,0 4,0
TFAA - - - 4,5 - 6,0 8,0 8,0
QAS - - - - 3,0 1,0 - -
TPKFA 2,0 - 13,0 2,0 - 15,0 7,0 7,0
mastné kyseliny z řepkového oleje - - - 5,0 - - 4,0 4,0
dodecenyl/ tetradecenyl kyselina jantarová 12,0 10,0 15,0
kyselina olejová 4,0 2,0 1,0 - 1,0 - - -
ethanol 4,0 4,0 7,0 2,0 7,0 2,0 3,0 2,0
1,2propandiol 4,0 4,0 2,0 7,0 6,0 8,0 10,0 13,0
monoethanolamin - - - 5,0 - - 9,0 9,0
triethanolamin - - 8,0 - - - -
NaOH (pH) 8,0 8,0 7,6 7,7 8,0 7,5 8,0 8,2
ethoxylovaný tetraethylénpenta amin 0,5 0,5 0,2 0,4 0,3
DETPMP 1,0 1,0 0,5 1,0 2,0 1,2 1,0 -
SRP 2 0,3 - 0,3 0,1 - - 0,2 0,1
PVNO - - - - - - - 0,10
polygalakturonáza 0,005 0,005 0,004 0,003 0,008 0,005 0,003 0,006
proteáza 0,016 0,016 0,013 0,008 0,048 0,016 0,01 0,019
lipáza - 0,002 - 0,001 - - 0,003 0,003
amyláza 0,002 0,002 0,005 0,004 0,002 0,008 0,005 0,005
celuláza - - - 0,0001 - 0,0002 0,0001
kyselina boritá 0,1 0,2 - 2,0 1,0 1,5 2,5 2,5
mravenčan sodný - - 1,0 - - - - -
chlorid vápenatý - 0,01 - 0,01 - - - -
bentonit - - - - 4,0 4,0 - -
suspendující - - - - 0,6 0,3 - -
hlinka (jíl) SD3 vyvážení přípravku (dodání vlhkosti a minoritních doplňkových látek) do 100 %
Příklad 11: Podle navrhovaného vynálezu byly připraveny následující čistící prostředky, mající schopnost „změkčování v průběhu praní“.
L II
45AS - 10,0
LAS 7,6 -
68AS 1,3 -
45E7 4,0 -
25E3 - 5,0
koko-alky 1 dimethy lhydroxy ethyl 1,4 1,0
amonium chlorid
citrát 5,0 3,0
Na SKS-6 - 11,0
Zeolit A 15,0 15,0
MA/AA 4,0 4,0
DETPMP 0,4 0,4
PB1 15,0 -
peruhličitan - 15,0
TAED 5,0 5,0
smektické jíly 10,0 10,0
HMWPEO - 0,1
polygalakturonáza 0,01 0,01
proteáza 0,02 0,1
lipáza 0,02 0,01
amyláza 0,03 0,005
celuláza 0,001 -
křemičitan 3,0 5,0
uhličitan 10,0 10,0
granulární supresor pěnivosti 1,0 4,0
CMC 0,2 0,1
voda a minoritní složky do 100 %
Příklad 12: Podle navrhovaného vynálezu následující změkčovací přísada do máchání.
aktivní změkčovací činidlo 20,0 polygalakturonáza 0,01 amyláza 0,001 celuláza 0,001
HC1 0,03 supresor pěnivosti 0,01 modré barvivo 25 ppm
CaCl2 0,20 parfém 0,90 voda a minoritní složky do 100 %
Příklad 13: Podle navrhovaného vynálezu následující prostředky pro změkčování látek.
byla připravena byly připraveny
I II III
DEQA 2,6 19,0 -
SDASA - - 70,0
kyselina stearová IV=0 0,3 - -
Neodol 45-13 - - 13,0
HC1
0,02
0,02
ethanol - - 1,0
PEG - 0,6 -
polygalakturonáza 0,005 0,05 0,01
parfém 1,0 1,0 0,75
digeranylsukcinát - - 0,38
křemičitanový supresor 0,01 0,01 -
pěnivosti
elektrolyt - 600 ppm -
barvivo 100 ppm 50 ppm 0,01
voda a minoritní složky 100 % 100 %
Příklad 14: Podle navrhovaného vynálezu byly připraveny prostředky určené pro čištění tkanin. Tyto prostředky byly vyrobeny ve ztužené formě ve tvaru mýdla.
C26AS
CFAA
LAS (Ci 1.13) uhličitan sodný pyrofosforečnan sodný
STPP
Zeolit A
CMC polyakrylát (MW 1400) koko-methanolamid polygalakturonáza amyláza
I II III IV
20,0 20,0 20,0 20,0
5,0 5,0 5,0 5,0
10,0 10,0 10,0 10,0
25,0 25,0 25,0 25,0
7,0 7,0 7,0 7,0
7,0 7,0 7,0 7,0
5,0 5,0 5,0 5,0
0,2 0,2 0,2 0,2
0,2 0,2 0,2 0,2
5,0 5,0 5,0 5,0
0,1 0,1 0,15 0,2
0,01 0,02 0,01 0,01
proteáza 0,3 - 0,5 0,05
zjasňovač, parfém 0,2 0,2 0,2 0,2
CaSO4 1,0 1,0 1,0 1,0
MgSO4 1,0 1,0 1,0 1,0
voda 4,0 4,0 4,0 4,0
plnidlo*: doplnit do 100 %
* může být vybráno z mnoha vhodných materiálů jako j sou CaCO3,
talek, jíly (Kaolinit, Smektit) , křemičitany a podobně.
Příklad 15: Podle navrhovaného vynálezu byly připraveny
následující kompaktní detergentní nádobí, které se vyznačují vysokou ř prostředky, určené kg/1). na mytí
lustotou (0,96
I II III IV V VI
STPP - - 49,0 38,0 - -
citrát 33,0 17,5 - - 54,0 25,4
uhličitan - 17,5 - 20,0 14,0 25,4
křemičitan 33,0 14,8 20,4 14,8 14,8 -
metakřemičitan - 2,5 2,5 - - -
PB1 1,9 9,7 7,8 14,3 7,8 -
PB4 8,6 - - - - -
peruhličitan - - - - - 6,7
neiontové látky 1,5 2,0 1,5 1,5 1,5 2,6
TAED
HEDP
DETPMP
PAAC
4,8 2,4 2,4 - 2,4 4,0
0,8 1,0 0,5 - -
0,6 0,6 - -
0,2
BzP - - - 4,4 - -
parafín 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,2
polygalakturonáza 0,07 0,05 0,10 0,10 0,08 0,01
proteáza 0,075 0,05 0,10 0,10 0,08 0,01
lipáza - 0,001 - 0,005 - -
amyláza 0,01 0,005 0,015 0,015 0,01 0,0025
BTA 0,3 0,3 0,3 0,3 0,3 -
dusičnan vizmutitý - 0,3 - - - -
PA30 4,0 - - - - -
terpolymer - - - 4,0 - -
480N - 6,0 2,8 - - -
sulfát 7,1 20,8 8,4 - 0,5 1,0
pH (1% roztoku) 10,8 11,0 10,9 10,8 10,9 9,6
Příklad 16: Podle navrhovaného vynál ezu byly připraveny
následující granulované detergentní prostředky (I-VI), určené pro mytí nádobí, vyznačující se sypnou hustotou 1,02 kg/1.
I II III IV v VI
STPP 30,0 30,0 30,0 27,9 34,5 26,7
uhličitan 30,5 30,5 30,5 23,0 30,5 2,80
křemičitan 7,4 7,4 7,4 12,0 8,0 20,3
PB1 4,4 4,4 4,4 - 4,4 -
NaDCC - - - 2,0 - 1,5
neiontové látky 0,75 0,75 0,75 1,9 1,2 0,5
TAED 1,0 1,0 - - 1,0 -
PAAC - - 0,004 - -
BzP
1,4
parafín 0,25 0,25 0,25 - - -
polygalakturonáza 0,01 0,01 0,01 0,05 0,01 0,05
proteáza 0,05 0,05 0,05 - 0,1. -
lipáza 0,005 - 0,001 - - -
amyláza 0,003 0,001 0,01 0,02 0,01 0,015
BTA 0,15 - 0,15 - - -
sulfát 23,9 23,9 23,9 31,4 17,4 -
pH (1% roztoku) 10,8 10,8 10,8 10,7 10,7 12,3
Příklad 17: Podle navrhovaného vynálezu byly připraveny
následující tablety detergentního pro středku o váze 25 g. Tablety
byly připraveny stlačením granulovaného detergentního prostředku
na mytí nádobí při rotačního 12 hlavého tlaku 13 KN/cm2 lisu. za použití standardního
STPP I II 48,8 47,5
citrát 26,4 - -
uhličitan - 5,0 -
křemičitan 26,4 14,8 25,0
polygalakturonáza 0,007 0,01 0,05
proteáza 0,03 0,075 0,01
lipáza 0,005 - -
amyláza 0,01 0,005 0,001
PB1 1,6 7,8 -
PB4 6,9 - 11,4
neiontové látky 1,2 2,0 1,1
TAED 4,3 2,4 0,8
HEDP 0,7 - -
DETPMP 0,65 - -
parafín 0,4 0,5 -
BTA 0,2 0,3 -
PA30 3,2 - -
sulfát 25,0 14,7 3,2
pH (1% roztoku) 10,6 10,6 11,0
Příklad 18: Podle navrhovaného vynálezu byly připraveny
následující kapalné detergentní prostředky na mytí nádobí s
hustotou 1,40 kg/1. STPP I 33,3 II 20,0
uhličitan 2,7 2,0
křemičitan - 4,4
NaDCC 1,1 1,15
neiontové látky 2,5 1,0
parafín 2,2 -
polygalakturonáza 0,005 0,05
proteáza 0,03 0,02
amyláza 0,005 0,0025
480N 0,50 4,0
KOH - 6,0
sulfát 1,6 -
pH (1% roztoku) 9,1 10,0
Příklad 19: Podle vynálezu byly připraveny následující prosředky na čištění pevných povrchů.
I II III IV V VI
polygalakturonáza 0,00 $ 0,01 0,02 0,02 0,005 0,005
amyláza 0,01 0,002 0,005 0,02 0,001 0,005
proteáza 0,05 0,01 0,02 0,03 0,005 0,005
EDTA* - - 2,90 2,90 - -
citrát - - - - 2,90 2,90
LAS 1,95 - 1,95 - 1,95 -
C12AS - 2,20 - 2,20 - 2,20
NaC12(ethoxy) - 2,20 - 2,20 - 2,20
**sulfát
C12dimethylaminoxid - 0,50 - 0,50 - 0,50
ses 1,30 - 1,30 - 1,30 -
hexylkarbitol** 6,30 6,30 6,30 6,30 6,30 6,30
voda doplnit do 100%
*Na4 ethyléndiamindioctová kyselina **diethylénglykolmonohexyl éther *** pH všech přípravků bylo upraveno na 7,0.
Příklad 20: Podle navrhovaného vynálezu byl připraven následující prostředek ve spreji, určený pro čištění pevných povrchů a odstranění plísní v domácnosti..
I
polygalakturonáza 0,01
amyláza 0,01
proteáza 0,01
sodiumoktylsulfát 2,00
sodiumdodecylsulfát 4,00
hydroxid sodný 0,80
křemičitan (na) 0,04
parfém 0,35
voda a minoritní složky doplnit do 100 %

Claims (15)

1. Detergentní prostředek vyznačující se tím, že obsahuje enzym polygalakturonázu v podstatě bez příměsí dalších pektických enzymů, a vykazující nejméně 10 % své optimální aktivity, raději pak 25 %, nejraději 40 % své optimální aktivity při pH v rozmezí od 7 do 11.
2. Detergentní prostředek podle nároku 1 vyznačující se tím, že zmíněný enzym polygalakturonáza má optimum své aktivity při pH 7 až 11.
3. Detergentní prostředek podle nároků 1 až 2 vyznačuj í'cí se tím, že zmíněný enzym polygalakturonáza je přítomen v množství od 0,0001 % do 2 %, raději pak v množství od 0,0005 % do0,5 %, nejraději od 0,001 % do 0,1 % čistého enzymu z celkové hmotnosti prostředku.
4. Detergentní prostředek podle nároků 1 až 3 vyznačující se tím, že obsahuje další pektické enzymy v množství menším než 25 %, raději menším než 10 %, nejraději pak menším než 5 % hmotnosti enzymu polygalakturonázy.
5. Detergentní prostředek podle nároků 1 až 4 vyznačuj ící se tím, že dále obsahuje dispergační činidlo.
6. Detergentní prostředek podle nároků 1 až 5 v y z n a č u j í c í se tím, že obsahuje ještě další detergentní enzym.
7. Detergentní prostředek podle nároku 6 vyznačující se tím, že zmíněný detergentní enzym je vybrán ze skupiny obsahující celulázu, proteázu, lipázu a/nebo amylázu.
8. Detergentní prostředek podle kteréhokoliv z nároků 1 až 7 vyznačující se tím, že dále obsahuje enzymatický bělící systém.
9. Detergentní prostředek podle kteréhokoliv z nároků 1 až 8 vyznačující se tím, že dále obsahuje konvenční aktivovaný bělící systém s bělícím katalyzátorem na bázi Mn.
10. Detergentní prostředek podle kteréhokoliv z nároků 1 až 9 vyznačující se tím, že dále obsahuje polymer, inhibující přenos barviva.
11. Detergentní prostředek podle kteréhokoliv z nároků 1 až 9 vyznačující se tím, že je připraven ve formě kapaliny, pasty, gelu, pevného bločku (mýdla), tablet, prášku nebo granulí.
12. Detergentní přísada vyznačující se tím, že obsahuje enzym polygalakturonázu v podstatě bez příměsí dalších pektickýclj erjzymů, a vykazující nejméně 10 % své optimální aktivity, raději pak 25 %, nejraději 40 % své optimální aktivity při pH v rozmezí od 7 do 11.
13. Použití detergentního prostředku podle kteréhokoliv z nároků 1 až 12 pro čištění tkanin a/nebo odstraňování skvrn z tkanin a/nebo pro udržování bělosti tkanin a/nebo změkčování tkanin a/nebo rozjasnění barev tkanin a/nebo zabránění přenosu barviva mezi tkaninami.
14. Použití detergentního prostředku podle nároků 1 až 12 pro čištění pevných povrchů, jakými jsou například podlahy, stěny, koupelnové obklady a podobně.
15. Použití detergentního prostředku podle nároků 1 až 12 pro ruční mytí nádobí a pro mytí nádobí v myčkách.
CZ99427A 1996-08-09 1996-08-09 Detergentní prostředek s obsahem emzymu polygalakturonázy, detergentní přísada a jejich použití CZ42799A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PCT/US1996/012963 WO1998006809A1 (en) 1996-08-09 1996-08-09 Detergent compositions comprising alkaline polygalacturonase

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ42799A3 true CZ42799A3 (cs) 1999-07-14

Family

ID=22255581

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ99427A CZ42799A3 (cs) 1996-08-09 1996-08-09 Detergentní prostředek s obsahem emzymu polygalakturonázy, detergentní přísada a jejich použití

Country Status (9)

Country Link
EP (1) EP0925347A1 (cs)
JP (1) JP2000507640A (cs)
AR (1) AR009027A1 (cs)
AU (1) AU6951496A (cs)
CA (1) CA2262790A1 (cs)
CZ (1) CZ42799A3 (cs)
HU (1) HUP0000459A2 (cs)
IL (1) IL128418A0 (cs)
WO (1) WO1998006809A1 (cs)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6440911B1 (en) 1997-08-14 2002-08-27 Procter & Gamble Company Enzymatic cleaning compositions
WO2000042147A1 (en) * 1999-01-14 2000-07-20 The Procter & Gamble Company Detergent compositions comprising a pectate lyase and a semi-polar nonionic surfactant
AU3418300A (en) 1999-03-22 2000-10-09 Novozymes A/S An enzymatic treatment method
US7319112B2 (en) 2000-07-14 2008-01-15 The Procter & Gamble Co. Non-halogenated antibacterial agents and processes for making same
EP1389228B1 (en) 2001-05-14 2009-03-11 Novozymes A/S Detergent compositions comprising bacillus subtilis pectate lyases
MXPA04011011A (es) 2002-05-14 2005-02-14 Novozymes As Variantes de pectato liasa.
WO2018007435A1 (en) 2016-07-05 2018-01-11 Novozymes A/S Pectate lyase variants and polynucleotides encoding same

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH0639596B2 (ja) * 1985-10-18 1994-05-25 ライオン株式会社 洗浄剤組成物
DE3906124A1 (de) * 1989-02-28 1990-08-30 Bruno Wixforth Rohrreinigungsmittel auf enzymbasis
JPH03205499A (ja) * 1989-07-10 1991-09-06 Mareyoshi Sawaguchi マコモ及びその近縁類を含有する洗浄剤
DK132892D0 (da) * 1992-10-30 1992-10-30 Novo Nordisk As Proteiner
DK81193D0 (da) * 1993-07-06 1993-07-06 Novo Nordisk As Enzym
CN1134726A (zh) * 1993-10-04 1996-10-30 诺沃挪第克公司 一种包含修饰酶的酶制剂
GB2287713A (en) * 1994-03-19 1995-09-27 Procter & Gamble Detergent composition containing pectic enzyme
DE69527793T2 (de) * 1994-06-17 2003-01-02 Genencor Int Reinigungsverfahren mit pflanzenzellwände abbauendes hemicellulase enzym enthaltender zusammensetzung und deren verwendung in reinigungsverfahren

Also Published As

Publication number Publication date
AU6951496A (en) 1998-03-06
EP0925347A1 (en) 1999-06-30
WO1998006809A1 (en) 1998-02-19
JP2000507640A (ja) 2000-06-20
HUP0000459A2 (hu) 2000-06-28
IL128418A0 (en) 2000-01-31
AR009027A1 (es) 2000-03-08
CA2262790A1 (en) 1998-02-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6113655A (en) Detergent compositions comprising a pectinesterase enzyme
CZ43099A3 (cs) Detergenty s pektolytickými enzymy aktivními v zásaditém prostředí
JP2001513139A (ja) キシラン分解アルカリ性酵素および非植物細胞壁分解酵素を含んでなる洗浄組成物
JP2002534593A (ja) ペクチン分解酵素系を含有する洗剤組成物
CA2357801A1 (en) Detergent compositions comprising an enzyme system
JP2001510233A (ja) ホスホリパーゼを含む洗剤組成物
CZ42799A3 (cs) Detergentní prostředek s obsahem emzymu polygalakturonázy, detergentní přísada a jejich použití
MXPA98000749A (en) Detergent compositions that comprise a specific amylase and a prote
CA2414158A1 (en) Detergent compositions comprising a maltogenic alpha-amylase enzyme
CZ42999A3 (cs) Detergentní prostředky obsahující pektinlyázu
JP2001509537A (ja) 特定のセルラーゼを含んだアルカリ性洗剤組成物
JP2000513040A (ja) ペクトリアーゼ酵素を含んでなる洗剤組成物
CZ42899A3 (cs) Detergentní prostředek, detergentní přísada a použití detergentního prostředku
MXPA99001404A (en) Detergent compositions comprising a pectinesterase enzyme
MXPA99001403A (en) Detergent compositions comprising pectolyase
MXPA99001405A (en) Detergent compositions comprising alkaline polygalacturonase
MXPA99003056A (en) Cleaning compositions comprising a mycodextranase
JP2001509536A (ja) 特定のセルラーゼおよび疎水性ブリーチアクチベーターを含んだ洗剤組成物
MXPA99001406A (en) Detergent compositions comprising alkaline pectin degrading enzyme
MXPA99001407A (en) Detergent compositions comprising pectin lyase
MXPA99008199A (en) Detergent compositions comprising xylan degrading alkaline enzyme and dye transfer inhibiting polymers
MXPA01007193A (en) Detergent compositions comprising a pectin degrading enzymes system
MXPA99008204A (en) Cleaning compositions comprising xylan degrading alkaline enzyme and non-plant cell walls degrading enzyme
MXPA00000420A (en) Alkaline detergent compositions comprising a specific cellulase
MXPA00000450A (en) Detergent compositions comprising a specific cellulase and a hydrophobic bleach activator

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic