CZ42899A3 - Detergentní prostředek, detergentní přísada a použití detergentního prostředku - Google Patents

Detergentní prostředek, detergentní přísada a použití detergentního prostředku Download PDF

Info

Publication number
CZ42899A3
CZ42899A3 CZ1999428A CZ42899A CZ42899A3 CZ 42899 A3 CZ42899 A3 CZ 42899A3 CZ 1999428 A CZ1999428 A CZ 1999428A CZ 42899 A CZ42899 A CZ 42899A CZ 42899 A3 CZ42899 A3 CZ 42899A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
detergent
detergent composition
composition according
alkyl
pectolyase
Prior art date
Application number
CZ1999428A
Other languages
English (en)
Inventor
Ivan Maurice Alfons Jan Herbots
Original Assignee
The Procter & Gamble Company
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by The Procter & Gamble Company filed Critical The Procter & Gamble Company
Priority to CZ1999428A priority Critical patent/CZ42899A3/cs
Publication of CZ42899A3 publication Critical patent/CZ42899A3/cs

Links

Abstract

Detergentní prostředek a detergentní přísada obsahují pektolyázový enzym. Tento pektolyázový enzym má enzymatickou aktivitu alespoň 10 %, výhodněji až 40 %jeho optimální aktivity při pH v rozmezí od 7 do 11. Použití tohoto detergentního prostředkuje pro čištění látek a/nebo odstraňování skvrn na látkách a/nebo udržení bělosti látek a/nebo změkčení látek a/nebo vzhled barev látek a/nebo inhibici přenosu barev látek, pro čištění tvrdých povrchů,jako jsou podlahy, stěny, koupelnové obložení apod., a pro ruční mytí nádobí a pro mytí nádobí v automatických myčkách nádobí.

Description

Detergentní prostředek, detergentní přísada a použití detergentního prostředku
Oblast techniky
Předložený vynález se týká detergentního prostředku a detergentní přísady, které obsahují pektolyázový enzym. Dále se týká použití tohoto detergentního prostředku pro čištění látek a/nebo odstraňování skvrn na látkách a/nebo udržení bělosti látek a/nebo změkčení látek a/nebo zachování vzhledu barev látek a/nebo inhibici přenosu barev látek, pro čištění tvrdých povrchů, jako jsou podlahy, stěny, koupelnové obložení apod., pro ruční mytí nádobí a pro mytí nádobí v automatických myčkách nádobí.
Dosavadní stav techniky
Celkové provedení detergentního výrobku pro použití pro praní nebo čištění, jako je praní prádla nebo mytí nádobí, je posuzováno podle četných faktorů, mezi které patří schopnost odstraňovat ušpinění, schopnost bránit zpětnému ukládání ušpinění nebo produktů rozpadu ušpinění na předmětech, které jsou prány.
Odstranění skvrn od stonků rostlin, dřeva, ušpinění na bázi humusu a od ovoce je denním tvrdým čistícím úkolem. Zvláště pak, jestliže existuje tendence prát při nízkých teplotách. Tyto skvrny typicky obsahují komplex směsí vláknitého materiálu hlavně na bázi cukrů a jejich derivátů; složek vláken a buněčných stěn. Ušpinění na bázi rostlin je dále doprovázeno amylózou, cukry a jejich deriváty.
Ušpiněni potravou se často obtížně účinně odstraňuje z ušpiněných substrátů. Vysoce zabarvené nebo vyschlé ušpiněni pocházející od ovocných a/nebo zeleninových šťáv je zvláštní výzvou pro odstraňování těchto ušpinění. Mezi specifické příklady takových ušpinění by mohly být zahrnuty také pomerančová
šťáva, rajská šťáva, ušpinění banánem, mangem nebo brokolicí. Substráty mohou znamenat látky, nádobí nebo tvrdé povrchy.
Pektické látky lze nalézt například v ovocných štavách. Pektické látky působí tak, že drží dispergované částice v suspenzi v těch ovocných štavách, které mají tendenci být viskózní a zakalené. Pektické enzymy se obvykle používají v průmyslu zpracování ovocných/rostlinných štáv při vyčeřování šťáv rozpadem pektických látek v nich obsažených (depektinizace).
Pektolyázové enzymy se používají v aplikacích rostlinných biotechnologií tak, jak je popsáno v japonském patentu číslo 05 268 845, ve spisu WO 92/12 250 a v britském patentovém spisu GB 2 231 585.
Předmětem předloženého vynálezu je získat detergentní prostředky pro praní prádla, pro mytí nádobí nebo pro použití v domácnosti, které poskytují významné příznivé účinky spočívající v odstranění ušpinění/skvr, jestliže se používají v pracích nebo čistících operacích.
Podle předloženého vynálezu bylo nyní překvapivě zjištěno, že pektolyáza a zvláště alkalická pektolyáza poskytuje odstraňování rozmanitých tělesných, rostlinných a ovocných skvrn a zvyšuje reálný čistící profil detergentních prostředků.
Zahrnutí pektolyázového enzymu a zvláště alkalické pektolyázy poskytuje skutečně zvláště významné odstranění tělesných ušpinění/skvr a ušpinění/skvrn od vyschlých ovocných a rostlinných šťáv.
Navíc bylo zjištěno, že alkalický pektolyázový enzym poskytuje zlepšenou slučitelnost a zvýšenou aktivitu v pracím roztoku a tím poskytuje zlepšené odstranění tělesných ušpinění/skvr a ušpinění/skvrn od vyschlých ovocných a rostlinných šťáv, zvláště jestliže se používajívysokoúčinné prací prostředky nebo prostředky pro mytí nádobí. Bylo také zjištěno, že al© · · © · · · • · · · · · · • ·· · · · · • · · · · · · • · · ♦ · · ··· ·· · · ·· kalický pektolyázový enzym vykazuje lepší slučitelnost s detergentní matricí, např. během způsobu výroby a životnosti.
Dále bylo překvapivě zjištěno, že zahrnutí dispergačních činidel, zvlátě organických polymerních dispergačních činidel, je zvlátě cenné u detergentních prostředků obsahujících pektolyázové enzymy. Dispergační činidla napomáhají dispergování rozpadlých produktů enzymatické degradace ušpinění a tím předcházejí jejich opětovnému ukládání na předměty, které se perou.
Významné provedení čištění bylo pozorováno také tehdy, jestliže jsou pektolyázové enzymy kombinovány s jinými detergentními enzymy. Enzymatický bělicí systém nebo konvenčni aktivovaný bělící systém společně s pektolyázovými enzymy poskytuje zlepšená provedeni u rozmanitých druhů skvrn.
Dále pak polymery, které poskytují inhibici přenosu barviv, kombinované s pektolyázovýni enzymy vedou k významnému zachování bělosti a/nebo uvolňování ušpinění.
Podstata vynálezu
Předložený vynález se týká detergentních prostředků, zahrnující prostředky pro mytí nádobí, čištění tvrdých povrchů a prací prostředky, které obsahují pektolyázový enzym pro významné celkové provedeni čištění a zvýšené odstraňování skvrn/ /ušpinění a zvláště významné odstraňování tělesných ušpinění/ /skvr a ušpinění/skvrn od rostlinných a vyschlých ovocných a rostlinných šťáv.
Ve výhodném provedení podle předloženého vynálezu tyto detergentni prostředky obsahují alkalickou pektolyázu.
V následující části spisu bude tento vynález popsán podrobně .
Pektolyázový enzym: Podstatnou složkou detergentních pro4 • · ·· · · φ · ·· • · · · · · φ ·· · • φ · φφφ φ · · · • φφ φφφφ · · • ΦΦΦΦ φφ φφ φφ ·· středků podle vynálezu je pektolyázový enzym. Ve výhodném provedení detergentní prostředky podle předloženého vynálezu obsahují alkalický pektolyázový enzym. Pojem alkalický je myšlen tak, že zahrnuje pektolyázový enzym s enzymatickou aktivitou alespoň 10, s výhodou 25, výhodněji 40 % jeho optimální aktivity při pH v rozmezí od 7 do 11. S výhodou zahrnuje pektolyázu s optimální aktivitou při pH v rozmezí od 7 do 11. Enzymatická aktivita se měří tak, jak je popsáno K. Horikoshiou v Agr. Biol. Chem. 36(2), 286; 3 ml 1,0% (hmotn.) pektinověho roztoku.
Pektolyázový enzym je s výhodou v prostředcích podle vynálezu přítomen v množství od 0,0001 do 2, s výhodou od 0,0005 do 0,5, výhodněji od 0,001 do 0,1 % hmotn. čistého enzymu z hmotnosti celého prostředku.
Pektolyáza obsahuje dva typy pektinových enzymů: endo-polygalakturonázu podle EC klasifikace EC 3.2.1.15, která hydrolyzuje náhodně 1,4-a-D-galaktosiduronové vazby v pektátu a další galakturonany, a endo-pektinovou lyázu, která štěpí pektin na oligosacharidy s koncovými 4-deoxy-6-methyl-a-D-galakt-4-enurosylovými skupinami. Mezi substráty pektolyázy patří pektinové a další polygalakturonany.
Pektové látky lze nalézt v rostlinných tkáních. Jsou obvyklými složkami ovocných šťáv, jako jsou pomerančové, rajské a grepfruitové šťávy. Pektické látky obsahují galakturonové kyseliny a/nebo jejich deriváty. Patří mezi ně pektiny a pektové kyseliny. Pektiny jsou obecně polymery vyrobené z řetězců galakturonových kyselin spojených alfa-1-4 glykosidickými vazbami. V přírodních pektinech jsou typicky přibližně dvě třetiny skupin karboxylových kyselin esterif ikovány methanolem. částečná hydrolýza těchto methylesterů poskytuje pektiny s nízkým obsahem methoxylové skupiny, které mají tendenci tvořit gely s vápenatými ionty. Úplná hydrolýza methylesteru poskytuje pektové kyseliny.
• · · · • · · • ♦ · ·
Navíc, a bez ohledu na teorii, se předpokládá, že substráty podobné pektinťtm s vysokou molekulovou hmotností jsou přítomny ve vláknech látek z konečné úpravy látek nebo jejich následujícího ošetření. Tyto vysokomolekulární substráty podobné pektinťtm zachycují tělesná ušpinění/skvrny a jejich odstranění zvyšuje odstraňování zachycených tělesných ušpinění/ skvrn.
Mezi pektolyázové enzymy podle vynálezu patří od přirozených odvozené pektolyázové enzymy a jakékoliv varianty získané například technikami genetického inženýrství.
Pektolyázové enzymy jsou vyráběny alkalofilními mikroorganismy, např. bakteriálními, houbovými a kvasinkovými mikroorganismy, jako jsou druhy Bacillus. Výhodnými mikroorganismy jsou Bacillus firmus, Bacillus circulans a Bacillus subtilis, jak jsou popsány v japonských patentech číslo 56 131 376 a 56 958 393. Pektolyázové enzymy a jejich isoenzymy se mohou vyrábět druhy Erwinia. Výhodnými jsou E. chrysanthemi, E. carotovora, E. amylovora, E. herbicola, E. dissolvens, jak jsou popsány v japonských patentech 59 066 588 a 63 04 2 988 a ve World J. Microbiol. Microbiotechnol. 1992, 8(2), 115 až 120. Mohou se vyrábět také druhy Bacillus, jak je popsáno v japonském patentu 73 006 557 a v Agr. Biol. Chem. 1972, 3 6(2) , 285 až 293.
Vyčištěná pektolyáza se může získávat vyčištěním a/nebo frakcionací surových enzymových směsí dobře známými způsoby, jak je popsáno v Protein purification methods, a practical approach, IRL Press (vyd.), Oxford, Anglie.
Mezi komerčně dostupné pektolyázové enzymy patří ty, které jsou prodávány pod obchodním názvem P3026, P5431 a P5936 z Aspergillus Japonicus firmou Sigma.
Nyní je obvyklou praxí modifikovat přírodní enzymy proteiny/technikami genetického inženýrství, aby se optimalizovalo
9 9
9 9 9 ♦ ·· · provedení jejich účinnosti. Například mohou být navrženy takové varianty, aby se zvýšila slučitelnost enzymu s obvyklými složkami, se kterými se setkáváme v těchto prostředcích. Může být navržena také taková varianta, aby optimální pH, bělící stabilita, katalytická aktivita a podobné vlastnosti varianty enzymu byly upraveny tak, aby se hodily na příslušnou čistící aplikaci.
Pozornost by měla být soustředěna zvláště na aminokyseliny, které jsou citlivé na oxidaci, v případě bělící stablity, a povrchovým nábojům pro slučitelnost s povrchově aktivním činidlem. Isolektrický bod takových enzymů může být modifikován susbtitucí některých nabitých aminokyselin, např. zvýšení isoelektrického bodu může pomoci zlepšit slučitelnost s aniontovými povrchově aktivními činidly. Stabilita enzymů může být dále zvýšena vytvořením např. dalších solných můstků a zesílením vazebných míst vápníku, aby se zvýšila chelatační stabilita.
Dispergační činidla: Překvapivě bylo zjištěno, že zahrnutí dispergačních činidel, zvláště organických polymerních dispergačních činidel, má pro detergentní prostředky, které obsahují pektolyázové enzymy, zvláště alkalické pektolyázové enzymy, velkou cenu. Činidla napomáhající dispergování produků rozpadu enzymatické degradace ušpinění tedy zabraňují jejich zpětnému ukládání na předměty, které se perou.
Vhodnými ve vodě rozpustnými organickými solemi jsou homonebo ko-polymerní kyseliny nebo jejich soli, v nichž polykarboxylová kyselina obsahuje alespoň dvě karboxylové skupiny, které jsou od sebe odděleny ne více než dvěma atomy uhlíku. Polymery tohoto typu jsou popsány v britském patentovém spisu číslo A 1 596 756. Příklady těchto solí jsou polyakryláty o molekulové hmotnosti 2000 až 5000 a jejich kopolymery s anhydridem kyseliny maleinové, jako jsou kopolymery s molekulovou hmotností od 1000 do 100 000.
Do čistících prostředků podle předloženého vynálezu se • ' 9 9 9 9
9 9 9 9
99 9
9 9 9 9
9 9 9 99 mohou přidávat zvláště kopolymery akry látá a methakrylátů, jako je 48ON, který má molekulovou hmotnost 4000, v množství od 0,5 % do 20 % hmotnostních z hmotnosti prostředku.
Prostředky podle vynálezu mohou obsahovat peptizační sloučeninu vápenného mýdla, která ma schopnost dispergovat vápenné mýdlo (LSDP), jak je zde dále definováno ne více než 8, s výhoodu ne více než 7, nej výhodně ji ne více než 6. Peptizační sloučenina vápenného mýdla je přítomna s výhodou v množství od 0 % do 20 % hmotn.
Číselná míra účinnosti peptizační sloučeniny vápenného mýdla je dána dispergační hodnotou vápenného mýdla (LSDP), která se měří použitím testu dispergace vápenného mýdla, jak je popsán v článku H. C. Borghettyho a C. A. Bergmana: J. Am. Oil. Chem. Soc. 1950, 27, 88 až 90. Tento test dispergováni vápenného mléka je široce používán v praxi této oblasti techniky, a je na něj odkazováno například v následujících přehledných článcích: W. N. Linfield: Surfactant Science Series 7, 3, W. N. Linfield: Tenside Surf. Det. 1990, 27, 159 až 163, a Μ. K. Nagarajan, W. F. Masler: Cosmetics and Toiletries 1989, 104, 71 až 73. LSDP znamená poměr % hmotnostních dispegačního činidla k oleátu sodnému, kterého je zapotřebí pro dispergování usazenin vápenného mýdla vytvořených pťtsobením 0,02 5 g oleátu sodného ve 30 ml vody s ekvivalentem tvrdosti 333 ppm CaCO3 (poměr Ca:Mg = 3:2).
Povrchově aktivní činidla, která mají dobrou schopnost peptizační sloučeniny vápenného mýdla, zahrnují některé aminoxidy, betainy, sulfobetainy, alkylethoxysulfáty a ethoxylované alkoholy.
Mezi příklady povrchově aktivních činidel, která mají LSDP ne vyšší než 8, pro použití podle předloženého vynálezu patří dimethylaminoxid se 16 až 18 atomy uhlíku, alkyl(s 12 až 18 atomy uhlíku)ethoxysulfáty s průměrným stupněm ethoxylace od 1 do 5, zvláště alkyl (s 12 až 15 atomy uhlíku) ethoxysulfátové po8
• 99 • · · 9 9 9 9 • · • 9 9 9 • 9 • 9 • 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9
• 9 9 9 · 9 9 9
9 · · · · • · 99 • 9 9 9
vrchově aktivní činidlo se stupněm ethoxylace 3 (LSDP =4) a ethoxylované alkoholy se 14 až 15 atomy uhlíku s průměrným stupněm ethoxylace buď 12 (LSDP = 6) nebo 30, podávaná pod obchodními názvy Lutensol A012 a Lutensol A030 firmou BASF GmbH.
Polymerní peptizační vápenná mléka vhodná pro použití podle vynálezu jsou popsána v článku Μ. K. Nagarajan, W. F. Masler: Cosmetics and Toiletries 1989, 104, 71 až 73.
Jako peptizační sloučeniny vápenného mléka se mohou použít také hydrofóbní bělící činidla, jako je 4-[N-oktanoyl-6-aminohexanoyl]benzensulfonát,4-[N-nonanoyl-6-aminohexanoyl]benzensulfonát, 4-[N-dekanoyl-6-aminohexanoyl]benzensulfonát a jejich směsi a nonanoylbenzensulfonát spolu s hydrof ilními/hydrofóbními bělícími činidly.
Detergentní enzymy: Zlepšeného odstraňování rozmanitých tělesných, rostlinných a ovocných skvrn se dosáhne kombinací pektolyázových enzymů, a specielně alkalické pektolyázy, spolu s jinými detergentními enzymy.
U detergentních prostředků, které obsahovaly pektolyázový enzym, zvláště alkalický pektolyázový enzym, celulázu, xylanázu a/nebo proteázu, byly pozorovány synergické účinky.
Mezi celulázy, které jsou užitečné podle předloženého vynálezu, patří jak celulázy bakteriálního tak houbového typu, s výhodou ty, které mají optimum pH mezi 5 a 9,5. USA patent č. 4 435 307 Barbesgoarda a spol., popisuje vhodné houbové celulázy z Humicola insolens. Vhodné celulázy jsou popsány také v britském patentovém spisu 2 075 028 a 2 095 275.
Příklady těchto celuláz jsou celulázy produkované kmenem Humicola insolens (Humicola grisea var. thermoidea), zvláště Humicola kmen DSM 1800. Dalšími vhodnými celulázami jsou celulázy pocházející z Humicola insolens s molekulovou hmotnosti · φ ♦ kolem 50 000, isoelektrickým bodem 5,5 a obsahující 415 aminokyselin. Zvláště vhodnými celulázami jsou celulázy, které poskytují příznivé vlastnosti týkající se péče o barvy. Příklady těchto celuláz jsou celulázy popsané v evropské patentové přihlášce č. 91202879.2, podané 6. listopadu 1991 (Novo). Zvláště užitečné jsou Carezyme a Celluzyme (Novo Nordisk A/S). Viz také spis WO 91/17 243.
Mezi vhodné xylanázy patří komerčně dostupné xylanázy, jako Pupzyme HB a SP431 (Novo Nordisk), Lyxasan (Gist-Brocades), Optipulp a Xylanase (Solvay).
Vhodnými proteázami jsou subtilisiny, které se získávají z příslušných kmenů B. subtilis a B. licheniformis (subtilisin BPN a BPN'). Jedna vhodná proteáza se získává z kmene Bacillus, má maximální aktivitu v rozmezí pH 8 až 12, byla vyvinuta a je prodávána jako Esperase(R) firmou Novo Industries A/S z Dánska, zde dále uváděnou jako Novo. Příprava tohoto enzymu a analogických enzymů je popsána v britském patentovém spisu 1 243 784 (Novo) . Mezi další vhodné proteázy patří Alcalase(R), Durazym<R) a Savinase(R> od Novo a Maxatase(R), Maxacal<R), Properase(R) a Maxaplem(R) (protein sestavený Maxacalem) od International Bio-Synthetics, lne., Nizozemí, stejně jako proteáza A, jak je popsána v evropské patentové přihlášce 130 756 A, 9. ledna 1985, a proteáza B, jak je popsána v evropské patentové přihlášce č. 303 761 A, 28. dubna 1987, a 130 756 A, 9. ledna 1985. Viz také proteáza s vysokým pH z Bacillus sp. NCIMB 40338, popsaná ve spisu WO 93 18 140 A (Novo). Enzymatické detergenty obsahující proteázu, jeden nebo více dalších enzymů a inhibitor reversibilní proteázy, jsou popsány ve spisu WO 92 03 529 A (Novo). Mezi další výhodné proteázy patří proteázy ze spisu číslo WO 95 10 591 A (Procter & Gamble). Jestliže je to žádáno, je dostupná proteáza se sníženou adsorpcí a zvýšenou hydrolýzou, jak je popsáno ve spisu WO 95 07 791 (Procter & Gamble). Rekombinantní proteáza podobná trypsinu pro detergenty, která je vhodná podle tohoto vynálezu, je popsána ve spisu WO 94 25 583 (Novo) .
9« · · · · · ·>· · · ·9 9999
9 · 9 9 · 9 · ··· ··»
9 9 9 9 9 9 9
Podrobněji - výhodnou proteázou, označovanou jako proteáza D, je varianta karbonylové hydrolázy s aminokyselinovou sekvencí, která se v přírodě nevyskytuje, která je odvozena od prekursorové karbonylové hydrolázy substituováním různými aminokyselinami mnoha aminokyselinových zbytků v poloze karbonylové hydrolázy, která je ekvivalentní poloze +76, s výhodou také v kombinaci s jednou nebo více polohami aminokyselinových zbytků ekvivalentními s těmi, které jsou vybrány ze skupiny sestávající z +99, +101,+103, +104, +107, +123, +27, +105, +109, +126, +128, +135, +156, +166, +195, +197, +204, +206, +210, +216, +217, +218, +222, +260, +265 a/nebo +274 podle číslování Bacillus amyloliquefaciens subtilisinu, jak je popsáno ve spisu WO 95/10 591 a v patentové přihlášce C. Ghoshe a spol.: Bleaching Compositions Comprising Protease Enzymes jako USA patentová přihláška č. 08/322 &ΊΊ, podaná 13. října 1994. Pro předložený vynález jsou vhodné také proteázy popsané v patentových přihláškách EP 251 446 a WO 91/06 637 a proteáza BLAP<R) popsané ve spisu WO 91/02 792.
Zlepšené odstranění tělesných, rostlinných a ovocných skvrn/ušpinění bylo pozorováno u detergentních prostředků podle předloženého vynálezu dále obsahujících enzymy degradující škrob, cukry a jejich deriváty, jako je amyláza, glukoamyláza, dextranáza, pullulanáza, invertáza, lakkáza a insulináza.
Vhodnými amylázami (a a/nebo β) pro zahrnutí do detergentních prostředků podle předloženého vynálezu jsou spis WO 94/02 597, Novo Nordisk A/S, publikovaný 3. února 1994, popisující čistící prostředky, které zahrnují mutantní amylázy. Viz také spis WO 94/18 314, Genencor, publikovaný 18. srpna 1994, spis WO 95/10 603, Novo Nordisk A/S, publikovaný 20. dubna 1955, a spis WO 96/05 295, Genencor, publikovaný 22. února 1996. Další amylázy, které jsou známy pro použití v čistících prostředcích, zahrnují jak a- tak β-amylázy. α-Amylázy jsou známy v oblasti techniky a patří mezi ně ty, které jsou popsány v USA patentu č. 5 003 257, v evropském patentu 252 666, ve spisu WO 91/00 353, ve francouzském patentu 2 676 456, v ev·· • © • « • · • · · © * ·© ·· • ♦ • ©
·· ·© ♦ © © · • · 9 9
999 999 ropském patentu 285 123, v evropském patentu 525 610, v evropském patentu 268 341 a v britském patentovém spisu 6. 1 296 839 (Novo). Dalšími vhodnými amylázami jsou amylázy se zvýšenou stabilitou, které zahrnují Purafact Ox AmÍR>, popsanou ve spisu WO 94/18 314, publikovaném 18. srpna 1994, a amylázové varianty s další modifikací v rodičovské struktuře, dostupné od Novo Nordisk A/S, popsané ve spisu WO 95/10 603, publikovaném v dubnu 1995. Příklady komerčních α-amylázových produktů jsou TermamylÍR), Ban(R), Fungamyl(R) a Duramyl<R), všechny dostupné od Novo Nordisk A/S, Dánsko. Spis WO 95/26 397 popisuje další vhodné amylázy: α-amylázy vyznačující se tím, že mají specifickou aktivitu alespoň o 25 % vyšší než je specifická aktivita Termamylu(R) při teplotním rozmezí 25 až 55 °C a pH v rozmezí od 8 do 10, měřeno testem aktivity α-amylázy Phadebas<R). Další amylolytické enzymy se zlepšenými vlastnostmi, pokud jde o hladinu aktivity a kombinaci tepelné stability a vyšší hladiny aktivity, jsou popsány ve spisu WO 95/35 382.
Další karbohydrázy kombinované s pektolyázou a zvláště s alkalickými pektolyázovými enzymy vykazuji synergické vlastnosti provedení, jako je β-glukanáza (lichenáza, laminaráza) a exo-glukanáza (lignáza, tannáza, petosanáza, malanáza a hemi-celuláza).
Konečně kombinace enzymů hydroly zuj ících tuky a vosky, jako jsou lipázy, kutinázy a voskové esterázy a pektolyázy, zvláště alkalické pektolyázy, poskytují synergické zlepšení odstraňování rostlinných a ovocných skvrn/ušpinění.
Mezi vhodné lipázové enzymy pro použití v detergentech patří ty, které jsou produkovány mikroorganismy skupiny Pseudomonas, jako je Pseudomonas stutzeri ATCC 19 154, jak je popsáno v britském spisu 1 372 304. Mezi vhodné lipázy patří ty, které vykazují positivní zkříženou imunologickou reakci s protilátkou lipázy produkovanou mikroorganismem Pseudomonas f luorescent IAM 1057. Tato lipáza je dostupná od Amano Pharmaceutical Co. Ltd. , Nagoya, Japonsko, pod obchodním označením Lipase P Amano’', zde ·♦ ·♦ • · · · · • · ·· • · · · · · · • · · · · ·· ·· ♦ · ·♦ * · · · • · · · • · · ··· • · ·· ·· také označovaná jako Amano-P. Mezi další vhodné komerční lipázy patří Amano-CES, lipázy z Chromobacter viscosum, např. Chromobacter viscosum var. lipolyticum NRRLB 3673 od Toyo Jozo Co., Tagata, Japonsko, Chromobacter viscosum lipázy od U.S. Biochemical Corp., USA, a Diosynth Co., Nizozemí, a lipázy z Pseudomonas gladioli. Zvláště vhodné lipázy jsou takové lipázy, jako Ml Lipase” a Lipomax” (Gist Brocades) a Lipolase” a Lipolase Ultra” (Novo), o nichž bylo zjištěno, že jsou velmi účinné, jestliže se používají v kombinaci s prostředky podle předloženého vynálezu.
Vhodné jsou také kutinázy [EC 3.1.1.50], které mohou být považovány za specielní druh lipáz, konkrétně lipáz, které nevyžadují interfaciální aktivaci. Přidání kutináz k detergentním prostředkům bylo popsáno např. ve spisu WO-A-88/09 367 (Genencor) .
Lipázy a/nebo kutinázy jsou v detergentním prostředku obsaženy obvykle v množstvích od 0,0001 do 2 % hmotn. aktivního enzymu z hmotnosti detergentního prostředku.
Shora uvedené enzymy mohou být jakéhokoliv vhodného původu, jako je rostlinný, živočišný, bakteriální, houbový a kvasinkový původ. Tyto enzymy jsou v detergentním prostředku normálně zahrnuty v množstvích od 0,0001 do 2 % hmotn. aktivního enzymu z hmotnosti detergentního prostředku. Enzymy mohou být přidány jako oddělené jednotlivé složky (kousky, granule, stabilizované kapaliny atd... obsahující jeden enzym) nebo jako směsi dvou či více enzymů (např. kogranuláty).
Jiné vhodné detergentní složky, které se mohou přidávat, jsou vychytávače oxidace enzymů, které jsou popsány v doprovázející evropské patentové přihlášce 92870018.6, podané 31. ledna 1992. Příklady těchto vychytávačů oxidace enzymů jsou ethoxylované tetraethylenpolyaminy.
Rozsah enzymových materiálů a prostředky pro jejich za• 99
9- 9
99
99
9' 9 9 9 • 9 99
99
9 9 9
9 9 9
9 9
999 99
9 9 9
99
9 *9 99 hrnutí do syntetických detergentních prostředků jsou také popsány ve spisu WO 93/07 263 A a WO 93/07 260 A (Genencor International) , WO 89/08 694 A (Novo) a USA patentu 3 553 139, 5. ledna 1971 (McCarty a spol.). Enzymy jsou dále popsány v USA patentu 4 101 157 (Plače a spol.), 18. července 1978, a v USA patentu 4 507 219 (Hughes), 26. března 1985. Enzymové materiály užitečné pro kapalné detergentní prostředky a jejich zahrnutí do těchto prostředků je popsáno v USA patentu 4 261 868 (Hora a spol.), 14. dubna 1981. Enzymy pro použití v detergentech mohou být stabilizovány různými způsoby. Způsoby stabilizace enzymů jsou popsány a jejich příklady jsou uvedeny v USA patentu 3 600 319 (Gedge a spol.), 17. srpna 1971, v evropském patentu 199 405 a v evropském patentu 200 586 (Venegase), 29. října 1986. Systémy stablizace enzymů jsou popsány také například v USA patentu č. 3 519 570. Užitečný Bacillus, sp. AC13, poskytující proteázy, xylanáza a eelulázy, je popsán ve spisu WO 94/01 532 A (Novo).
Bělící činidla: Bylo zjištěno, že odstranění rozmanitých tělesných, rostlinných a/nebo ovocných skvrn/ušpinění lze dosáhnout detergentními prostředky, které obsahují enzymatický bělící systém nebo konvenční aktivovaný bělící systém vedle pektolyázových, zvláště alkalických pektolyázových, enzymů.
Bělící činidla, jako je peroxid vodíku, PB1, PB4 a peruhličitan, mají velikost částic 400 až 800 μιη. Tyto složky bělících činidel mohou obsahovat jedno nebo více kyslíkatých bělících činidel a, podle zvoleného bělícího činidla, jeden nebo více bělících aktivátorů. Jestliže jsou bělicí činidla přítomna, pak jsou typicky přítomna v množstvích od 1 do 25 % hmotn.
Složka bělícího činidla pro použití podle vynálezu může znamenat jakákoliv bělící činidla užitečná pro čistící prostředky obsahující kyslíkatá bělící činidla stejně jako jiná činidla známá z oblasti techniky. Bělící činidlo vhodné pro předložený vynález může znamenat aktivované nebo neaktivované • 9 • ·♦ 94 99
9 9 9 9 9 9
99 9 · 99
9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9
999 99 99 ·9 bělící činidlo.
Jedna kategorie kyslíkatých bělících činidel, která se může používat, zahrnuje bělící činidla typu perkarboxylových kyselin a jejich solí. Mezi vhodné příklady této skupiny činidel patří hexahydrát monoperftalátu hořečnatého, hořečnatá sůl m-chlorperbenzoovékyseliny, 4-nonylamino-4-oxopermáselnákyselina a diperdodekandiová kyselina. Tato bělici činidla jsou popsána v USA patentu4 483 781, USA patentové přihlášce 740 446, evropské patentové přihlášce 0 133 354 a USA patentu 4 412 934. Mezi vysoce výhodná bělící činidla patří také 6-nonylamino-6-oxoperkaprová kyselina, jak je popsána v USA patentu.
Jiná kategorie bělících činidel, která se může používat, zahrnuje halogenovaná bělící činidla. Příklady halogenanových bělících činidel zahrnují například trichlorisokyanurovou kyselinu, dichlorisokyanurát sodný a draselný a N-chlor a N-brom-alkansulfonamidy. Tyto materiály se normálně přidávají v množství 0,5 až 10 % hmotn. z hmotnosti konečného produktu, s výhodou v množství 1 až 5 % hmotn.
Činidla uvolňující peroxid vodíku se mohou používat v kombinaci s bělícími aktivátory, jako je tetraacetylethylendiamin (TAED), nonanoyloxybenzensulfonát (NOBS, popsný v USA patentu 4 412 934), 3,5-trimethylhexanoloxybenzensulfonát (ISONOB, popsaný v evropském patentu 120 591) nebo pentaacetylglukosa PAG nebo fenolsulfonátový ester N-nonanoyl-6-aminokaprové kyseliny (NACS-OBS, popsaný ve spisu WO 94/28 106), který se perhydrolyzuje za vzniku perkyseliny jako aktivních bělících částic, což vede ke zlepšení bělícího účinku. Vhodné aktivátory jsou také acylované citrátové estery, jako jsou sloučeniny popsané v doprovázející evropské patentové přihlášce č. 91870207.7.
Užitečná bělící činidla, zahrnující perkyseliny a bělící systémy obsahující bělící aktivátory a perkyslíkaté bělící sloučeniny, pro použití v detergentních prostředcích podle vy15 • ·· ·« ·· • 4 · 9 9 9 9
99 9 9 99
9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9 nálezu jsou popsána v našich doprovázejících USA přihláškách č. 08/136 626, PCT/US95/07 823, WO 95/27 772, WO 95/27 773, WO 95/27 774 a WO 95/27 775.
Peroxid vodíku může být přítomen také tak, že se přidá enzymatický systém (tj. enzym a subrát pro něj), který je schopen generovat peroxid vodíku na počátku nebo během procesu praní a/nebo máchání. Takové enzymatické systémy jsou popsány v evropské patentové přihlášce 91202655.6, podané 6. října 1991.
Peroxidásové enzymy jsou používány v kombinaci se zdroji kyslíku, např. peruhličitanem, perboritanem, persíranem, peroxidem vodíku atd. Jsou používány pro běleni skvrn a roztoku, tj. pro zabránění přenosu barviv nebo pigmentů odstraněných ze substrátů během operací praní na jiné substráty v pracím roztoku. Peroxidázové enzymy jsou známy v oblasti techniky. Patří mezi ně například křenová peroxidáza, lignináza a halogenperoxidáza, jako je chlor- a bromperoxidáza. Detergentní prostředky obsahující peroxidázu jsou popsány například v PCT mezinárodní přihlášce WO 89/099 813, WO 89/09 813, v evropské patentové přihlášce č. 91202882.6, podané 6. listopadu 1991, a v evropské patentové přihlášce č. 96870013.8, podané 20. února 1996. Vhodná je také lakáza.
Výhodnými zesilovači jsou substituovaná fenthiazinová a fenoxazinová 10-fenthiazinpropionová kyselina (PPT), 10-ethylfenthiazin-4-karboxylová kyselina (EPC), 10-fenoxoazinpropionová kyselina (POP) a 10-methylfenoxazin (popsaný ve spisu WO 94/12 621) a substituované syringáty (substituované alkyl(se 3 až 5 atomy uhlíku)syringáty) a fenoly. Výhodnými zdroji peroxidu vodíku jsou peruhličitan nebo perboritan sodný.
Uvedené peroxidázy jsou do detergentnich prostředků obvykle zahrnuty v množstvích od 0,0001 do 2 % hmotn. aktivního enzymu z hmotnosti detergentního prostředku.
Mezi katalyzátory obsahující kov pro použití v bělících • ·Β ·· 99 99 99
9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 • ·· Β 9 99 999
9 9 9 9 9 9 9
999 99 99 99 99 99 prostředcích patří katalyzátory obsahující kobalt, jako jsou pentaaminacetátkobaltité soli a katalyzátory obsahující mangan, jako jsou ty, které jsou popsány v evropských patentových přihláškách 549 271, 549 272, 458 397, 458 398 a V USA patentech 5 246 621, 5 194 416 a 5 114 611. Bělící prostředek, obsahující persloučeninu a bělící katalyzátor obsahující mangan a chelatančí činidlo, je popsán v patentové přihlášce č. 94870206.3
Jiná bělící činidla než jsou kyslíkatá bělící činidla jsou v oblasti techniky také známa a mohou se zde používat. Mezi jeden typ nekyslíkatého bělícího činidla zvláštního zájmu patří fotoaktivovaná bělící činidla, jako jsou sulfonované ftalocyaniny zinku a/ /nebo hliníku. Tyto materiály se mohou ukládat na substrát během procesu praní. Po ozáření světlem v přítomnosti kyslíku, jako je pověšení šatu pro usušeni na denním světle, se sulfonovaný ftalocyanin zinku aktivuje a substrát se tak vybělí. Výhodný ftalocyanin zinku a fotoaktivovaný bělící proces jsou popsány v USA patentu 4 033 718. Detergentní prostředky budou typicky obsahovat 0,025 až 1,25 % hmotn. sulfonovaného ftalocyaninu zinku.
Inhibice přenosu barviv: Zvýšené zachování bělosti a/nebo uvolnění ušpinění bylo pozorováno tehdy, jestliže detergentní prostředky podle předloženého vynálezu obsahují sloučeniny pro inhibování přenosu z jedné látky na druhou těch barviv, která jsou solubilizována a suspendována a se kterými se látka setkává během procesu praní, při kterém se perou barevné látky.
Polymerní činidla inhibující přenos barviv: Detergentní prostředky podle předloženého vynálezu obsahují také od 0,001 do 10 %, s výhodou od 0,01 do 2, výhodněji od 0,05 do 1 % z hmotnosti polymerních činidel inhibujících přenos barviv. Tato polymerní činidla inhibující přenos barviv jsou normálně zahrnuta do čistících prostředku proto, aby inhibovala přenos barviv z barevných látek na látky, které se s nimi perou. Tyto polymery mají schopnost tvořit komplex nebo absorbovat těkavá barviva vymytá z obarvených látek před tím, než tato barviva
• «« ·· • 4 ·»
• · · 9 9 · 9 4 9 9
• ·« • · 9 4 9 9
• · · • · * 9
• · 4 · ·· 44 44 9 9
mají příležitost ulpět na jiných předmětech při praní.
Zvláště výhodnými polymerními činidly inhibujícími přenos barviv jsou polyaminové N-oxidové polymery, kopolymery N-vinylpyrrolidonu a N-vinylimidazolu, polyvinylpyrrolidonové polymery, polyvinyloxazolidony a polyvinylimidazoly nebo jejich směsi.
Přidání těchto polymeru také zvyšuje účinnost enzymů podle vynálezu.
a) Polyamin-N-oxidové polymery: Polyamin-N-oxidové polymery výhodné pro použití podle vynálezu obsahují jednotky obecného vzorce I
P
R v němž P znamená polymerovatelnou jednotku, na kterou může být připojena skupina R-N-O, nebo kde skupina R-N-0 může tvořit část polymerovatelné jednotky nebo znamená obojí.
A znamená jednu z následujících struktur: -NC(O)-, -C(0)0-, —CO—, -S-, -0-, —N—, x znamená číslo 0 nebo 1 a R znamená alifatickou, ethoxylovanou alifatickou, aromatickou, herocyklickou nebo alicyklickou skupinu nebo jakoukoliv jejich kombinaci, na kterou může být připojen atom dusíku skupiny N-O nebo jejíž část může tvořit atom dusíku skupiny N-O.
Skupina N-O může znamenat skupinu následujících obecných vzorců
O
I (Rl)x-N-(R2)y nebo
O =N-(Ri)x , (r3)z
• 0· 00 • 0 00
0 0 0 • · • 0 0 0 0 0
• 0· • · 00 0 0 0 0
• · · • · • ·
·· ·· • 0 00 00 00
v nichž R,, R2 a R3 znamenají alifatickou, aromatickou, heterocyklickou nebo alicyklickou skupinu nebo jejich kombinace, x nebo/a y nebo/a z znamenají číslo 0 nebo 1 a atom dusíku skupiny N-0 může být připojen na nebo může tvořit část těchto skupin.
Skupina N-0 může znamenat část polymerovatelné jednotky (P) nebo může být připojena na polymerní základní skelet nebo může jít o kombinaci obojího.
Vhodné polyamin-N-oxidy, v nichž skupina N-0 tvoří část polymerovatelné jednotky, zahrnují polyamin-N-oxidy, v nichž R je vybrána z alifatické, aromatické, alicyklické nebo heterocyklické skupiny.
Jedna skupina uvedených polyamin-N-oxidů zahrnuje skupinu polyamin-N-oxidů, v nichž atom dusíku skupiny N-0 tvoří část této R-skupiny. Výhodnými polyamin-N-oxidy jsou ty sloučeniny, v nichž R znamená heterocyklickou skupinu, jako je pyridin, pyrrol, imidazol, pyrrolidin, piperidin, chinolin, akridin a jejich deriváty.
Jiná skupina uvedených polyamin-N-oxidů zahrnuje skupinu polyamin-N-oxidů, v nichž je atom dusíku skupiny N-0 připojen na skupinu R.
Jinými vhodnými polyamin-N-oxidy jsou ty polyaminoxidy, v nichž je skupina N-0 připojena na polymerovatelnou jednotku.
Výhodnou skupinou těchto polyamin-N-oxidů jsou polyamin-N-oxidy obecného vzorce I, v němž R znamená aromatickou, heterocyklickou nebo alicyklickou skupinu, v nichž atom dusíku funkční skupiny N-0 znamená část uvedené skupiny R.
Příklady těchto skupin jsou polyaminoxidy, v nichž R znamená heterocyklickou sloučeninu, jako je pyridin, pyrrol, imidazol a jejich deriváty.
• 9 • ·
9 9 9
Jinou výhodnou skupinou polyamin-N-oxida jsou polyaminoxidy obecného vzorce I, v nichž R znamená aromatickou, heterocyklickou nebo alicyklickou skupinu, v nichž je atom dusíku funkční skupiny N-O napojen na uvedené skupiny R.
Příklady těchto skupin jsou polyaminoxidy, v nichž skupiny R mohou znamenat aromatickou skupinu, jako je fenylová skupina.
Maže se použít jakýkoliv polymerní základní skelet, pokud vytvořený aminoxidový polymer je rozpustný ve vodě a pokud má vlastnosti inhibující přenos barviv. Mezi příklady vhodných polymerních základních skeleta patří polyvinyly, polyalkyleny, polyestery, polyethery, polyamidy, polyimidy, polyakryláty a jejich směsi.
Amin-N-oxidové polymery podle předloženého vynálezu typicky mají poměr aminu k amin-N-oxidu 10:1 až 1:1 000 000. Počet aminoxidových skupin přítomných v polyaminoxidovém polymeru se však maže měnit podle příslušné kopolymerace nebo příslušného stupně N-oxidace. Poměr aminu k amin-N-oxidu je od 2:3 do 1:1 000 000, výhodněji od 1:4 do 1:1 000 000, nejvýhodněji od 1:7 do 1:1 000 000. Polymery podle předloženého vynálezu skutečně zahrnují náhodné nebo blokové kopolymery, kde jeden typ monomeru znamená amin-N-oxid a druhý typ monomeru znamená buď amin-N-oxid nebo ho neznamená. Aminoxidová jednotka polyamin-N-oxida má PKa < 10, s výhodou PKa < 7, výhodněji PKa < 6. Polyaminoxidy se mohou získávat s téměř jakýmkoliv stupněm polymerace. Stupeň polymerace není rozhodující za předpokladu, že materiál má žadanou rozpustnost ve vodě a žádanou aktivitu suspendovat barvivo.
Parměrná molekulová hmotnost je typicky v rozmezí od 500 do 1 000 000, s výhodou od 1000 do 50 000, výhodněji od 2000 do 30 000 a nejvýhodněji od 3000 do 20 000.
b) Kopolymery N-vinylpyrrolidonu a N-vinylimidazolu: Polymery N-vinylpyrrolidonu a N-vinylimidazolu pro použití podle
vynálezu mají průměrnou molekulovou hmotnost v rozmezí od 5000 do 1 000 000, výhodněji od 5000 do 200 000.
Vysoce výhodné polymery pro použití v detergentních prostředcích podle předloženého vynálezu obsahují polymer vybraný z N-vinylimidazol/N-vinylpyrrolidonových kopolymerů, při čemž uvedený polymer má průměrnou molekulovou hmotnost v rozmezí od 5000 do 50 000, výhodněji od 8000 do 30 000, nejvýhodněji od 10 000 do 20 000. Rozmezí průměrné molekulové hmotnosti bylo stanovováno rozptylem světla, jak je popsáno Barthem H.G., Maysem J.W.: Chemical Analyses 113. Modern Methods of Polymer Characterization*'.
Vysoce výhodné N-vinylimidazol/N-vinylpyrrolidonové kopolymery mají průměrnou molekulovou hmotnost v rozmezí od 5000 do 50 000, výhodněji od 8000 do 30 000 a nej výhodněji od 10 000 do 20 000.
N-Vinylimidazol/N-vinylpyrrolidonové kopolymery se vyznačují tím, že uvedené rozmezí průměrné molekulové hmotnosti poskytuje vynikající vlastnosti spočívající v inhibici přenosu barviv, při čemž neovlivňují nepříznivě čistící provedení zde připravených detergentnich prostředků.
N-Vinylimidazol/N-vinylpyrrolidonové kopolymery podle předloženého vynálezu mají molární poměr N-vinylimidazolu k N-vinylpyrrolidonu od 1 do 0,2, výhodněji od 0,8 do 0,3, nejvýhodněji od 0,6 do 0,4.
c) Polyvinylpyrrolidon: Detergentní prostředky podle předloženého vynálezu mohou také používat polyvinylpyrrolidon (PVP) s průměrnou molekulovou hmotností od 2500 do 400 000, s výhodou od 5000 do 200 000, výhodněji od 5000 do 50 000 a nejvýhodněji od 5000 do 15 000. Vhodné pólyvinylpyrrolidony jsou komerčně dostupné od ISP Corporation, New York, N.Y., a Montreal, Kanada, pod názvy výrobku PVP K-15 (molekulová hmotnost podle viskozity 10 000), PVP K-30 (průměrná molekulová hmotnost 40 000), PVP K-60 (průměrná molekulová hmotnost 160 000) a PVP K-90 (průměrná molekulová hmotnost 360 000) . Mezi další vhodné pólyvinylpyrrolidony, které jsou komerčně dostupné od BASF Coprporation, patří Sokalan HP 165 a Sokalan HP 12, polyvinylpyrrolidony známé odborníkům z oblasti techniky detergentů (viz například evropské patentové přihlášky 262 897 a 256 696).
d) Polinyloxazolidon: Detergentní prostředky podle předloženého vynálezu mohou jako polymerní činidlo inhibující přenos barviv používat také polyvinyloxazolidon. Uvedené pólyviny loxazolidony mají průměrnou molekulovou hmotnost od 2500 do 400 000, s výhodou od 5000 do 200 000, výhodněji od 5000 do 50 000 a nejvýhodněji od 5000 do 15 000.
e) Polyvinylimidazol: Detergentní prostředky podle předloženého vynálezu mohou jako polymerní činidlo inhibující přenos barviv používat také polyvinylimidazol. Uvedené polyvinylimidazoly mají průměrnou molekulovou hmotnost od 2500 do 400 000, s výhodou od 5000 do 200 000, výhodněji od 5000 do 50 000 a nejvýhodněji od 5000 do 15 000.
f) Zesíťované polymery: Zesítované polymery jsou takové polymery, jejichž základní skelet je do jistého stupně vzájemně propojen. Tyto vazby mohou být chemické nebo fyzikální povahy, možná s aktivní skupinami na základním skeletu nebo na větvích. Zesíťované polymery byly popsány v Journal of Polymer Science 22, 1035 až 1039.
V jednom provedení se zesíťované polymery vyrábějí tak, že tvoří trojrozměrnou rigidní strukturu, která může zachycovat barviva v pórech tvořených trojrozměrnou strukturou. V jiném provedení zesíťované polymery zachycují tato barviva bobtnáním.
Tyto zesíťované polymery jsou popsány v doprovázející patentové přihlášce 94870213.9 ·· i a ► a • ·
Detergentní prostředky: Čistící prostředky podle vynálezu mohou obsahovat další detergentní složky. Přesná povaha těchto dalších složek a množství, která jsou v prostředku zahrnuta, budou záviset na fyzikální formě prostředku a na povaze čistící operace, ve které budou použity.
Čistící prostředky podle vynálezu mohou být ve formě kapaliny, pasty, gelů, kostek, tablet, prášku nebo granulí. Granulované prostředky mohou být také v kompaktní’1 formě, kapalné prostředky mohou existovat také v koncentrované formě.
Prostředky podle vynálezu se mohou připravovat například jako prostředky pro mytí nádobí ručně nebo v myčce, pro ruční prnaí nebo pro praní v automatické pračce včetně pracích aditivních prostředků a prostředků vhodných pro použití při namáčení a/nebo předběžném ošetření ušpiněných látek, jako avivážní prostředky látek přidávané při mácháni a jako prostředky pro použití obecně při čistících operacích při čištění tvrdých povrchů .
Tyto prostředky, které obsahují pektolyzáový enzym, zvláště alkalický pektolyázový enzym, mohou poskytovat čištění látek, odstraňování skvrn, udržení bělosti, změkčování, vzhled barev a inhibici přenosu barev, jestliže jsou připravovány jako prací detergentní prostředky.
Jestliže jsou připravovány jako prostředky pro použití při ručním mytí nádobí, prostředky podle vynálezu s výhodou obsahují povrchově aktivní činidlo a s výhodou další detergentní sloučeniny vybrané z organických polymerních sloučenin, činidel zvyšujících pěnění, iontů kovů II. skupiny, rozpouštědel, hydrotropních činidel a dalších enzymů.
Jestliže se připravují jako prostředky vhodné pro použití při praní v automatické pračce, prostředky podle vynálezu s výhodou obsahují jak povrchově aktivní činidlo tak sloučeninu stavební složky a dále jednu nebo více detergentních složek, ··
• · · 4 • 4 4 4 ··· ·44 • 4 ·· ·4 které jsou s výhodou vybrány z organických polymerních sloučenin, bělících činidel, dalších enzymů, potlačovatelů pěnění, dispergačních činidel, dispregačních činidel typu vápenných mýdel, činidel suspendujících ušpinění, činidel působích proti zpětnému ukládání ušpinění a inhibitorů koroze. Prací prostředky mohou jako další detergentní složky obsahovat také avivážní činidla.
Prostředky podle vynálezu se mohou používat také jako detergentní aditivní výrobky. Tyto aditivní výrobky jsou myšleny jako doplněk nebo jako činidlo, které zlepšuje provedeni konvenčních detergentních prostředků.
Jestliže je to potřeba, prací detergentní prostředky podle vynálezu mají hustotu v rozmezí od 400 do 1200 g/litr, s výhodou od 600 do 950 g/litr prostředku měřeno při 20 °C.
Kompaktní’' forma prostředků podle vynálezu je nejlépe vyjádřena hustotou a v pojmech prostředku množstvím anorganické plnící soli. Anorganické plnící soli jsou konvenční přísady detergentních prostředků v práškované formě. V konvenčních detergentních prostředcích jsou plnící soli přítomny v podstatných množstvích, typicky v množství 17 až 35 % hmotn. z hmotnosti celého prostředku.
V kompaktních prostředcích je plnící sůl přítomna v množstvích nepřevyšujících 15 % z celého prostředku, s výhodou nepřevyšuj ích 10 a nejvýhodněji nepřevyšující 5 % hmotn. z hmotnosti prostředku.
Anorganické plnící soli, jako jsou míněny v předložených prostředcích, jsou vybrány ze síranů a chloridů alkalických kovů a kovů alkalických zemin.
Výhodnou plnící solí je síran sodný.
Kapalné detergentní prostředky podle předloženého vynálezu
• φ • φφ φφ φφ mohou existovat také v koncentrované formě. V takovém případě kapalné detergentní prostředky podle předloženého vynálezu budou obsahovat menší množství vody, při srovnání s konvenčními kapalnými detergenty.
Obsah vody koncentrovaného kapalného detergentů je typicky s výhodou menší než 40, výhodněji menší než 30 a nejvýhodněji menší než 20 % hmotn,. z hmotnosti detergentního prostředku.
Povrchově aktivní systém: Čistící prostředky podle předloženého vynálezu obsahují povrchově aktivní systém, v němž je povrchově aktivní činidlo vybráno z neiontových a/nebo aniontových a/nebo kationtových a/nebo amfolytických a/nebo obojetných a/nebo semipolárních povrchově aktivních činidel.
Povrchově aktivní čindilo je typicky přítomno v množství od 0,1 do 60 % hmotn. Výhodnějším množství je 1 až 35 š, nejvýhodněji 1 až 30 % hmotn. z čistícího prostředku podle vynálezu .
Povrchově aktivní činidlo se s výhodou připravuje tak, aby bylo slučitelné s enzymovými složkami přítomnými v prostředku. V kapalných nebo gelových prostředcích je povrchově aktivní činidlo nejvýhodněji formulováno tak, že podporuje nebo alespoň nedegraduje stabilitu jakéhokoliv enzymu v těchto prostředcích.
Výhodné systémy povrchově aktivního činidla pro použití podle předloženého vynálezu obsahuji jako povrchově aktivní činidlo jedno nebo více z neiontových a/nebo aniontových povrchově aktivních činidel zde popsaných.
Polyethylen-, polypropylen- a polybutylen-oxidové kondenzáty alkylfenolů jsou vhodné pro použití jako neiontové povrchově aktivní činidlo povrchově aktivních systémů podle předloženého vynálezu, při čemž polyethylenoxidové kondenzáty jsou výhodné. Mezi tyto sloučeniny patří kondenzační produkty alkylfenolů s alkylovou skupinou se 6 až 14 atomy uhlíku, s vý25 • · « • ·· hodou s 8 až 14 atomy uhlíku buď v konfiguraci s přímým nebo rozvětveným řetězcem a s alkylenxoidem. Ve výhodném provedení je ethylenoxid přítomen v množství 2 až 25 molů, výhodněji 3 až 15 molů ethylenoxidu na mol alkylfenolu. Mezi komerčně dostupná neiontová povrchově aktivní činidla tohoto typu patří Igepal™ CO-630, vyráběná firmou GAF Corporation, a Triton™ X—45, X-114, X-100 a X-102, všechny vyráběné firmou Rohm & Haas Company. Tato povrchově aktivní činidla jsou obvykle označována jako alkylfenolalkoxyláty (např. alkylfenolethoxyláty).
Kondenzační produkty primárních a sekundárních alifatických alkoholů s 1 až 25 moly ethylenoxidu jsou vhodné pro použití jako neiontové povrchově aktivní činidlo neiontověho povrchově aktivního systému podle předloženého vynálezu. Alkylový řetězec alifatického alkoholu může být buď přímý nebo větvený, primární nebo sekundární a obvykle obsahuje 8 až 22 atomů uhlíku. Výhodné jsou kondenzační produkty alkoholů s alkylovou skupinou s 8 až 20 atomy uhlíku, výhodněji od 10 do 18 atomů uhlíku, se 2 až 10 moly ethylenoxidu na mol alkoholu. V uvedených kondenzačních produktech jsou přítomny 2 až 7 molů ethylenoxidu a nej výhodně ji 2 až 5 molů ethylenoxoidu na mol alkoholu. Mezi příklady komerčně dostupných neiontových povrchově aktivních činidel tohoto typu patří Tergitol™ 15-S-9 (kondenzační produkt lineárního alkoholu s 11 až 15 atomy uhlíku s 9 moly ethylenoxidu), Tergitol™ 24-L-6 NMW (kondenzační produkt primárního alkoholu s 12 až 14 atomy uhlíku se 6 moly ethylenoxidu s úzkou distribucí molekulových hmotností), oba prodávané firmou Union Carbide Corporation, Neodol™ 45-9 (kondenzační produkt lineárního alkoholu se 14 až 15 atomy uhlíku s 9 moly ethylenoxidu), Neodol™ 23-3 (kondenzační produkt lineárního alkoholu s 12 až 13 atomy uhlíku se 3 moly ethylenoxidu), NEODOLtm 45-7 (kondenzační produkt lineárního alkoholu se 14 až 15 atomy uhlíku se 7 moly ethylenoxidu) , Neodol™ 45-5 (kondenzační produkt lineárního alkoholu se 14 až 15 atomy uhlíku s 5 moly ethylenoxidu), vyráběné firmou Shell Chemical Company, Kyro™ EOB (kondenzační produkt alkoholu s 13 až 15 atomy uhlíku s 9 moly ethylenoxidu), vyráběný The Procter ·· · φ ♦ ' φ φ φ • ·· · ♦ ·* · · · » · · · · • · · · φ φ φ • · · · · · · · ·
ΦΦ ΦΦ φ φ φ φ • φ φ · φ φ φ φ ΦΦ φ φ and Gamble Company, a Genapol LA 030 nebo 050 (kondenzační produkt alkoholu s 12 až 14 atomy uhlíku se 3 nebo 5 moly ethylenoxidu) , vyráběný firmou Hoechst. Výhodným rozmezím HLB v těchto produktech je 8 až 11 a nejvýhodněji od 8 do 10.
V prostředcích podle vynálezu jsou užitečnými neiontovými povrchově aktivními činidly také alkylpolysacharidy, jako jsou ty, které jsou popsány v USA patentu 4 565 647 Llenada, vydaném 21. ledna 1986, které mají hydrofóbní skupinu se 6 až 30, s výhodou s 10 až 16 atomy uhlíku, a polysacharid, např. polyglukosid, hydrofilni skupina obsahuje od 1,3 do 10, s výhodou od 1,3 do 3, nejvýhodněji od 1,3 do 2,7 sacharidových jednotek. Může se použít jakýkoliv redukující sacharid s 5 nebo 6 atomy uhlíku, např. glukosa, galaktosa a galaktosylové skupiny mohou být substituovány glukosylovými skupinami (popřípadě hydrofóbní skupina je připojena v poloze 2-, 3-, 4- atd., čímž poskytnou glukosu nebo galaktosu jako opak glukosidu nebo galaktosidu). Vazby mezi cukry mohou být např. mezi jednou polohou dalších sacharidových jednotek a polohami 2-, 3-, 4- a/nebo 6- předcházejících sacharidových jednotek.
Výhodné alkylpolyglykosidy jsou sloučeniny obecného vzorce r2° (CnH2n°) t (glykosy 1) χ, v němž R2 je vybrána ze skupiny sestávající z alkylu, alkylfenylu, hydroxyalkylu, hydroxyalkylfenylu a jejich směsí, v nichž alkylové skupiny obsahují od 10 do 18, s výhodou od 12 do 14 atomů uhlíku, n znamená číslo 2 nebo 3, s výhodou 2, t znamená číslo od 0 do 10, s výhodou 0, a x znamená číslo od 1,3 do 10, s výhodou od 1,3 do 3, nejvýhodněji od 1,3 do 2,7. Glykosyl je s výhodou odvozen od glukosy. Při přípravě těchto sloučenin se nejdříve vytvoří alkohol nebo alkylpolyethoxyalkohol a ten potom zreaguje s glukosou nebo se zdrojem glukosy za vzniku glukosidu (připojeného v poloze 1) . Další glykosylové jednotky mohou být potom připojeny mezi jejich polohou 1 a polohami 2, 3, 4 a/nebo 6 předcházejících glykosylových jednotek, s výhodou ·· ·· » · · · • · * * převážně v poloze 2.
Kondenzační produkty ethylenoxidu s hydrofóbní bází vytvořené kondenzací propylenoxidu s propylenglykolexn jsou také vhodné pro použití jako další neiontové povrchově aktivní systémy podle předloženého vynálezu. Hydrofóbní část těchto sloučenin bude mít s výhodou molekulovou hmotnost od 1500 do 1800 a bude nerozpustná ve vodě. Přidání polyoxyethylenových skupin k této hydrofóbní části má tendenci zvýšit rozpustnost molekuly jako celku ve vodě a tento kapalný charakter produktu se zachovává až do bodu, kdy obsah polyoxyethylenu je 50 % hmotn. z celkové hmotnosti kondenzačního produktu, což odpovídá kondenzaci s až 40 moly ethylenoxidu. Mezi příklady sloučenin tohoto typu patří některá komerčně dostupná povrchově aktivní činidla Plurafac™ LF404 a Pluronic™, vyráběná BASF.
Pro použití jako neiontové povrchově aktivní činidlo neiontového povrchově aktivního systému podle předloženého vynálezu jsou vhodné také kondenzační produkty ethylenoxidu s produkty reakce propylenoxidu s ethylendiaminem. Hydrofóbní část těchto produktů sestává z produktu reakce ethylendiaminu s nadbytkem propylenoxidu a obecně má molekulovou hmotnost od 2500 do 3000. Tato hydrofóbní část se zkondenzuje s ethylenoxidem v takovém rozsahu, aby kondenzační produkt obsahoval od 40 do 80 % hmotn. polyoxyethylenu a měl molekulovou hmotnost od 5000 do 11 000. Mezi příklady tohoto typu neiontového povrchově aktivního činidla patří některé komerčně dostupné sloučeniny Tetronic™, vyráběné firmou BASF.
Pro použití jako neiontová povrchově aktivní činidla povrchově aktivních systémů podle předloženého vynálezu jsou výhodnými polyethylenoxidové kondenzáty alkylfenolů, kondenzační produkty primárních a sekundárních alifatických alkoholů s 1 až 25 moly ethylenoxidu, alkylpolysacharidy a jejich směsi. Nejvýhodnější jsou alkyl(s 8 až 14 atomy uhlíku)fenolethoxyláty se 3 až 15 ethoxyskupinami a alkohol (s 8 až 18 atomy uhlíku) ethoxyláty (s výhodou průměrně s 10 atomy uhlíku), které mají ·* » « • · ·* ·· • · · 1 * · ·« ·· ► ) ♦ I t < · I ► · · 4 • * 99 až 10 ethoxyskupin, a jejich směsi.
Vysoce výhodnými neiontovými povrchově aktivními činidly jsou povrchově aktivní činidla typu amidů mastných polyhydroxykyselin obecného vzorce
R2 - C - N - Z v němž R1 znamená atom vodíku nebo uhlovodíkovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, 2-hydroxyethyl, 2-hydroxypropyl nebo jejich směsi, R2 znamená uhlovodíkovou skupinu s 5 až 31 atomy uhlíku a Z znamená polyhydroxyuhlovodlkovou skupinu s lineárním uhlovodíkovým řetězcem s alespoň třemi hydroxylovými skupinami přímo napojenými na řetězec nebo její alkoxylovaný derivát. S výhodou R1 znamená methyl, R2 znamená přímý alkyl s 11 až 15 atomy uhlíku nebo alkylový nebo alkenylový řetězec se 16 až 18 atomy uhlíku, jako je kokosový alkyl nebo jejich směsi, a Z je s výhodou odvozena od redukujícího cukru, jako je glukosa, fruktosa, maltosa a laktosa, v reduktivní aminační reakci.
Mezi vhodná aniontová povrchově aktivní činidla, která se zde používají, patří lineární alkylbenzensulfonátová, alkylestersulf onátová povrchově aktivní činidla zahrnující lineární estery karboxylových kyselin s 8 až 20 atomy uhlíku (tj. mastné kyseliny), které jsou sulfonovány plynným oxidem siřičitým podle The Journal of the American Oil Chemists Society 1975, 52, 323 až 329. Mezi vhodné výchozí materiály by patřily přírodní mastné látky, jako jsou ty, které jsou odvozeny od loje, palmového oleje atd.
Výhodná alkylestersulfonátová povrchově aktivní činidla, zvláště pro prací aplikace, zahrnují alkylestersulfonátová povrchově aktivní činidla obecného vzorce »4 • 4 • · · • · 0
II
R3 - CH - C - 0Rr so3m v němž R3 znamená uhlodíkovou skupinu s 8 až 20 atomy uhlíku, s výhodou alkyl nebo jejich kombinaci, R4 znamená uhlovodíkovou skupinu s 1 až 6 atomy uhlíku, s výhodou alkyl nebo jejich kombinaci, a M znamená kation, který tvoří ve vodě ropzustnou sůl s alkylestersulfonátem. Mezi vhodné kationty tvořící soli patří takové kovy, jako je sodík, draslík a lithium, a substituované nebo nesubstituované amoniové kationty, jako je monoethanolamin, diethanolamin a triethanolamin. R3 s výhodou znamená alkyl s 10 až 16 atomy uhlíku a R4 znamená methyl, ethyl nebo isopropyl. Zvláště výhodné jsou methylestersulfonáty, v nichž R3 znamená alkyl s 10 až 16 atomy uhlíku.
Mezi další vhodná neiontová povrchově aktivní činidla patří alkylsulfátová povrchově aktivní činidla, kterými jsou ve vodě rozpustné soli nebo kyseliny obecného vzorce ROSO3M, v němž R s výhodou znamená uhlovodíkovou skupinu s 10 až 24 atomy uhlíku, s výhodou alkyl nebo hydroxyalkyl s alkylovou složkou s 10 až 20 atomy uhlíku, výhodněji alkyl nebo hydroxyalkyl s 12 až 18 atomy uhlíku, a M znamená atom vodíku nebo kation, např. kation alkalického kovu (např. sodík, draslík, lithium) nebo amonium nebo substituované amonium (např. methyl-, dimethyl- a trimethyl-amoniové kationty a kvarterní amoniové kationty, jako je tetramethyl-amoniový a dimethyl-piperidiniový kation, a kvarterní amoniové kationty odvozené od alkylaminů, jako je ethylamin, diethylamin, triethylamin a jejich směsi, a podobné). Typicky jsou pro nižší teploty praní výhodné alkylové řetězce s 12 až 16 atomy uhlíku (např. pro teplotu pod 60 °C) a alkylové řetězce se 16 až 18 atomy uhlíku pro vyšší teploty praní (např. nad 50 °C) .
Pro čistící účely mohou být v čistících prostředcích podle předloženého vynálezu zahrnuta další aniontová povrchově aktiv• * · · 9 · · · • ·♦ · · ·· *····♦· « · ··* «· ·· »· »«L 9« ní činidla. Mezi ně patří soli (včetně například sodných, draselných, amoniových a substituovaných amoniových solí, jako jsou mono-, di- a tri-ethanolaminové soli) mýdel, primární nebo sekundární alkansulfonáty s 8 až 22 atomy uhlíku, olefinsulfonáty s 8 až 24 atomy uhlíku, sulfonované polykarboxylové kyseliny připravené sulfonací pyrolyzovaného produktu citrátů kovů alkalických zemin, např. jak je popsáno v britském patentovém spisu č. 1 082 179, alkyl(s 8 až 24 atomy uhlíku)polyglykolethersulfáty (s až 10 moly ethylenoxidu), alkylglycerolsulfonáty, mastné acylglycerolsulfonáty, mastné oleylglycerolsulfáty, alkylfenolethylenoxidetherové sulfáty, parafinové sulfonáty, alkylfosfáty, isethionáty, jako jsou acylisethionáty, N-acyltauráty, alkylsukcinamáty a sulfosukcináty, monoestery sulfosukcinátů (zvláště nasycené a nenasycené monoestery s 12 až atomy uhlíku) a diestery sulfosukcinátů (zvláště nasycené a nenasycené diestery s 6 až 12 atomy uhlíku), acylsarkosináty, sulfáty alkylpolysacharidů, jako jsou sulfáty alkylpolyglukosidu (neiontové nesulfatované sloučeniny popsané níže), primární alkylsulfáty z rozvětveným řetězcem a alkylpolyethoxykarboxyláty, jako jsou sloučeniny obecného vzorce RO(CH2CH2O)k-CH2COOM+ , v němž R znamená alkyl s 8 až 22 atomy uhlíku, k znamená číslo od 1 do 10 a M znamená kation tvořící rozpustnou sůl. Vhodné jsou také pryskyřičné kyseliny a hydrogenované pryskyřičné kyseliny, jako je kalafuna, hydrogenovaná kalafuna a prykyřičné kyseliny a hydrogenované pryskyřičné kyseliny přítomné v nebo odvozené od talového oleje.
Další příklady jsou popsány v Surface Active Agents and Detergents (díl I a II, Schwartz, Perry a Berch). Taková rozmanitá povrchově aktivní činidla jsou obecně popsána také v USA patentu 3 929 678 Laughlina a spol., vydaném 30. prosince 1975, ve sloupci 23, řádek 58, až sloupci 29, řádek 23 (zde zahrnuto jako odkaz) . Jestliže jsou zde obsažena, potom prací detergentní prostředky podle předloženého vynálezu typicky obsahují od 1 do 40, s výhodou od 3 do 20 % hmotn. těchto aniontových povrchově aktivních činidel.
4« 44 • .4 4 4 • 44 4
4 4 4
Mezi vysoce výhodná aniontová povrchově aktivní činidla patří povrchově aktivního činidla typu alkyl a lkoxyl ováného sulfátu. Tato povrchově aktivní činidla jsou ve vodě rozpustné soli nebo kyseliny typicky obecného vzorce RO(A)mSO3M, v němž R znamená nesubstituovanou alkylovou skupinu s 10 až 24 atomy uhlíku nebo hydroxyalkylovou skupinu s alkylovou složkou s 10 až 24 atomy uhlíku, s výhodou alkylovou nebo hydroxylakylovou skupinu s 12 až 20 atomy uhlíku, výhodněji alkylovou nebo hydroxyalkylovou skupinu s 12 až 18 atomy uhlíku, A znamená ethoxy- nebo propoxy-jednotku, m znamená číslo větší než 0, typicky mezi 0,5 a 6, výhodněji mezi 0,5 a 3, a M znamená atom vodíku nebo kation, který může znamenat například kation kovu (např. sodíku, draslíku, lithia, vápníku, hořčíku atd.), amoniový nebo substituovaný amoniový kation. Patří sem alkyl-ethoxylované sulfáty stejně jako alkyl-propoxylované sulfáty. Mezi specifické příklady substituovaných amoniových kationtů patří methyl-, dimethyl- a trimethyl-amoniové kationty a kvarterní amoniové kationty, jako jsou tetramethylamoniové a dimethylpiperidinové kationty a kationty odvozené od alkylaminů, jako je ethylamin, diethylamin, triethylamin a jejich směsí, a podobné. Příklady povrchově aktivních činidel jsou sulfát alkyl(s 12 až 18 atomy uhlíku) po lyethoxylátu (1,0) (C12~C18E (1.0) M) , sulfát alkyl(s 12 až 18 atomy uhlíku)polyethoxylátu (2,25) (C12-C18E(2.0)M) , sulfát alkyl(s 12 až 18 atomy uhlíku)polyethoxylátu (3,0) (C12-C1gE (3.0) M) a sulfát alkyl (s 12 až 18 atomy uhlíku) polyethoxylátu (4,0) (C12-C18E(4.0)M) , při čemž M je vhodně vybrán ze sodíku a draslíku.
Čistící prostředky podle předloženého vynálezu mohou obsahovat také kationtová, amfolytická, obojetná a semipolární povrchově aktivní činidla, stejně jako neiontová a/nebo aniontová povrchově aktivní činidla jiná než ta, která již byla popsána .
Kationtová čistící povrchově aktivní činidla vhodná pro použití v čistících prostředcích podle předloženého vynálezu jsou sloučeniny s jednou dlouhou uhlovodíkovou skupinou. Mezi
příklady těchto kationtových povrchově aktivních činidel patří amoniová povrchově aktivní činidla, jako jsoualkyltrimethylamoniumhalogenidy, a povrchově aktivní činidla obecného vzorce [R2(OR3)y] [R4 (OR3) y]2R5N+X' v nichž R2 znamená alkylovou nebo alkylbenzylovou skupinu s 8 až 18 atomy uhlíku v alkylovém řetězci, každá R3 je vybrána ze skupiny sestávající ze skupiny -CH2CH2-, -CH2CH(CH3)-, -CH2CH(CH2OH)-CH2CH2CH2- a jejich směsí, každá R4 je vybrána ze skupiny sestávající z alkylu s 1 až 4 atomy uhlíku, hydroxyalkylu s 1 až 4 atomy uhlíku a benzylové kruhové struktury vytvořené napojením dvou skupin R4, -CH2CHOH-CHOHCOR6CHOHCH2OH, kde R6 znamená jakoukoliv hexosu nebo jakýkoliv hexosový polymer s molekulovou hmotností menší než 1000, a atom vodíku, jestliže y neznamená 0, R5 má stejný význam jako R4 nebo znamená alkylový řetězec, jestliže celkový počet atomů uhlíku v R2 plus R5 není vyšší než 18, každé y znamená číslo od 0 do 10 a součet hodnot y je od 0 do 10, a X znamená jakýkoliv slučitelný anion.
Kvartérní amoniové povrchově aktivní činidlo vhodné podle předloženého vynálezu je sloučenina obecného vzorce I
v němž R1 znamená alkyl s krátkou délkou řetězce (se 6 až 10 atomy uhlíku) nebo alkylamidoalkyl obecného vzorce II y znamená číslo 2 až 4, s výhodou 3, při čemž R2 znamená atom vodíku nebo alkyl s 1 až 3 atomy uhlíku,
x znamená číslo 0 až 4, s výhodou 0 až 2, nejvýhodněji 0,
R3, R4 a Rj znamenají buď stejnou nebo různou skupinu a mohou znamenat buď alkyl s krátkým řetězcem (s 1 až 3 atomy uhlíku) nebo alkoxylovaný alkyl obecného vzorce III (III) kde R6 znamená skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku a z znamená číslo 1 nebo 2, a X' znamená protion, s výhodou halogenid, např. chlorid nebo methylsulfát.
Výhodná kvarterní amoniová povrchově aktivní činidla jsou činidla obecného vzorce I, v němž R1 znamená skupinu s 8 nebo 10 atomy uhlíku nebo jejich směsi, x znamená číslo 0, R3 i R4 znamená methylovou skupinu a R5 znamená skupinu CH2CH2OH.
Vysoce výhodná kationtová povrchově aktivní činidla jsou ve vodě rozpustné kvarterní amoniové sloučeniny užitečné podle předloženého vynálezu obecného vzorce i
R.,R2R3R4N+X (i) v němž R1 znamená alkyl s 8 až 16 atomy uhlíku, každá ze skupin R2, R3 a R4 znamená nezávisle alkyl s 1 až 4 atomy uhlíku, hydroxyalkyl s 1 až 4 atomy uhlíku, benzyl a skupinu -(C2H40H)x, kde x znamená 2 až 5 a X znamená anion. Ne více než jedna ze skupin R2, R3 nebo R4 by měla znamenat benzyl. Výhodnou délkou alkylového řetězce pro R1 je 12 až 15 atomů uhlíku, zvláště jestliže alkylová směs znamená směs délek řetězců odvozených od kokosového nebo palmového tuku nebo jestliže je odvozena synteticky výstavbou olefinu nebo syntézou OXO alkoholů. Výhodnými skupinami pro R2, R3 a R4 jsou methylové a hydroxymethylové skupiny a anion X může být vybrán z halogenidového, methosulfátové, acetátového a fosfátového iontu. Příklady vhodných kvarterních amoniových sloučenin obecného vzorce i pro • · A • AA • · A
A A A
A ·
AA AA • A A A • · · *
AAA AAA • A
A A A · použití zde jsou:
kokosový trimethylamoniumchlorid nebo bromid, kokosový methyldihydroxyethylamoniumchlorid nebo bromid, decyltriethylamoniumchlorid, decyldimethylhydroxyethylamoniumchlorid nebo bromid, alkyl(s 12 až 15 atomy uhlíku)dimethylhydroxyethylamoniumchlor id nebo bromid, kokosový dimethylhydroxyethylamoniumchlorid nebo bromid, myr isty1tr imethylamoniumethylsulfát, lauryldimethylbenzylamoniumchlorid nebo bromid, lauryldimethyl (ethenoxy)4amoniumchlorid nebo bromid, cholinestery (sloučeniny obeného vzorce i, v němž R., znamená skupinu obecného vzorce CH2-CH2-O-C (O) -C12 8Ϊ 14 a R2R3R4 znamená methyl), dialkylimidazoliny (sloučeniny obecného vzorce i).
Další kationtová povrchově aktivní činidla užitečná podle vynálezu jsou také popsána v USA patentu 4 228 044 (Cambre), vydaném 14. října 1980, a v evropské patentové přihlášce číslo 000 224.
Mezi typické kationtové avivážní složky pro látky patří ve vodě nerozpustné kvarterní amoniové avivážní složky pro látky, nejobvykleji používanými jsou di(alkyl s dlouhým řetězcem)amoniumchlorid nebo methylsulfát. Z nich jsou výhodnými kationtovými avivážními činidly následující:
1) dilojový dimethylamoniumchlorid (DTDMAC),
2) dihydrogenovaný lojový dimethylamoniumchlorid,
3) dihydrogenovaný lojový dimethylamoniummethylsulfát,
4) distearyldimethylamoniumchlorid,
5) dloleyldimethylamoniumchlorid,
6) dipalmitylhydroxyethyImethylamoniumchlorid,
7) stearylbenzyldimethylamoniumchlorid,
8) lojový trimethylamoniumchlorid,
9) hydrogenovaný lojový trimethylamoniumchlorid,
10) alkyl(s 12 až 14 atomy uhlíku)hydroxyethyldimethylamoniumchlorid, • ta • ta • · ♦ • tata ·· ♦♦ ♦ · · i • · · 4
11) alkyl(s 12 až 18 atomy uhlíku)dihydroxyethylmethylamoniumchlorid,
12) di(stearoyloxyethyl)dimethylamoniumchlorid (DSOEDMAC),
13) di(lojový-oyloxyethyl)dimethylamoniumchlorid,
14) dilojový imidazoliniummethylsulfát a
15) 1-(2-lojový-ylamidoethyl)-2-lojový-yl-imidazoliniummethylsulfát.
Biodegradovatelné kvarterní amoniové soli jsou přítomny jako alternativy tradičně používaných dialkyl(s dlouhým řetězcem) amoniumchlorida a methylsulfáta. Tyto kvarterni amoniové sloučeniny obsahují skupiny s dlouhými alk(en)ylovými skupinami přerušenými funkčními skupinami, jako jsou karboxylové skupiny. Uvedené materiály a avivážní prostředky pro látky, které je obsahují, jsou popsány v četných publikacích, jako je evropská patentová přihláška 0 040 562 a 0 239 910.
Kvarterní amoniové sloučeniny a aminové prekursory jsou sloučeniny níže uvedeného obecného vzorce I nebo II
R3 R2 + N-(CH2)n-Q-r 1 Ri X nebo R3 R3 ‘ NZ— (CH2)n-CH -CH2 .1» Q <5 1 1 ji p
(I) (II) ,
v nichž Q je vybrána ze skupiny -O-C(0)-,-C(O)-O-, -0-C(O)-O-, NR4-C(O)- a -C(O)-NR4-,
R1 znamená skupinu (CH2)n-Q-T2 nebo T3,
R2 znamená skupinu (CH2)ffl-Q-T4 nebo T5 nebo R3,
R3 znamená alkyl s 1 až 4 atomy uhlíku nebo hydroxyalkyl s 1 až 4 atomy uhlíku nebo atom vodíku,
R4 znamená atom vodíku, alkyl s 1 až 4 atomy uhlíku nebo hydroxyalkyl s 1 až 4 atomy uhlíku,
T1, T2, T3, T4 a T5 nezávisle znamenají alkylovou skupinu nebo alkenylovou skupinu s 11 až 22 atomy uhlíku, n a m znamenají čísla od 1 do 4 a ♦ · ·· ♦ ♦ ·· * · ·
9
99
99
9 9 9
9 9 9
999 9 99
X‘ znamená anion slučitelný s avivážním činidlem.
Mezi neomezující příklady aniontů slučitelných s avivážním činidlem patří chlorid nebo methylsulfát.
Alkylový nebo alkenylový řetězec T1, T2, T3, T4 a T5 musí obsahovat alespoň 11 atomů uhlíku, s výhodou alespoň 16 atomů uhlíku. Tento řetězec může být přímý nebo větvený.
Lůj je vhodný a nedrahý zdroj alkylového a alkenylového materiálu s dlouhým řetězcem. Sloučeniny, v nichž T1, T2, T3, T4 a T5 znamenají směs materiálů s dlouhým řetězcem typické pro lůj, jsou zvláště výhodné.
Mezi specifické příklady kvarternich amoniových sloučenin vhodných pro použití ve vodných avivážních prostředcích pro látky podle vynálezu patří:
1) N,N-di(lojový-oxy-ethyl)-N,N-dimethyl-amoniumchlorid,
2) N,N-di(lojový-oxy-ethyl)-N-methyl,N-(2-hydroxyethyl)amoniummethylsulfátchlorid,
3) N,N-di(2-lojový-oxy-2-oxo-ethyl)-N,N-dimethylamoniumchlorid,
4) N, N-di(2-lojový-oxy-ethylkarbonyl-oxy-ethyl)-N,N-dimethy lamoniumchlorid,
5) N-(2-lojový-oxy-2-ethyl)-N-(2-lojový-oxy-2-oxo-ethy1)-N,N-dimethy1-amoniumchlorid,
6) Ν,Ν,Ν-tri(lojový-oxy-ethyl)-N-methylamoniumchlorid,
7) N-(2-loj ový-oxy-2-oxo-ethy1-N-(2-loj ový-N,N-dimethylamoniumchlor id,
8) 1,2-dilojový-oxy-3-trimethylamoniopropanchlorid a směsi kterýchkoliv ze shora uvedených materiálů.
Jestliže jsou zde zahrnuta, pak čistící prostředky podle předloženého vynálezu typicky obsahují od 0,2 do 25, s výhodou od 1 do 8 % hmotn. těchto kationtových povrchově aktivních činidel .
♦ ·« 99 99 ·»
* 9 9 9 * · 9 9 • ' * « ·
• ·· 9 9 • 9 • 9 • 9
• · · 9 9 9 9 «
··· «· 99 99 ·· ··
Pro použití v čistících prostředcích podle předloženého vynálezu jsou vhodná také amfolytická povrchově aktivní činidla. Tato povrchově aktivní činidla mohou být obšírně popsána jako alifatické deriváty sekundárních nebo terciárních aminů nebo alifatické deriváty heterocyklických sekundárních a terciárních aminů, v nichž alifatická skupina může mít přímý nebo větvený řetězec. Jeden z alifatických substituentů obsahuje alespoň 8 atomů uhlíku, typicky od 8 do 18 atomů uhlíku, a alespoň jeden obsahuje aniontovou ve vodě solubilizující skupinu, např. karboxyskupinu, sulfonát a sulfát. Viz USA patent č. 3 929 678 Laughlina a spol., vydaný 30. prosince 1975, ve sloupci 19, řádky 18 až 35, pro příklady amfolytických činidel.
Jestliže jsou v nich obsaženy, potom čistící prostředky podle předloženého vynálezu typicky obsahují od 0,2 do 15, s výhodou od 1 do 10 % hmotn. těchto amfolytických povrchově aktivních činidel.
Pro použití v čistících prostředcích jsou vhodná také obojetná povrchově aktivní činidla. Tato povrchově aktivní činidla mohou být obšírně popsána jako deriváty sekundárních a terciárních aminů, deriváty heterocyklických sekundárních a terciárních aminů nebo deriváty kvarterních amoniových, kvarternich fosfoniových nebo terciárních sulfoniových sloučenin. Pro příklady obojetných povrchově aktivních činidel viz např. USA patent č. 3 929 678 Laughlina a spol., vydaný 30. prosince 1975, sloupec 19, řádek 18, až sloupec 22, řádek 48.
Jestliže jsou v nich obsaženy, potom čistící prostředky podle předloženého vynálezu typicky obsahují od 0,2 do 15, s výhodou od 1 do 10 % hmotn. těchto obojetných povrchově aktivních činidel.
Semipolární neiontová povrchově aktivní činidla jsou specielní kategorií neiontových povrchově aktivních činidel, mezi která patří aminoxidy rozpustné ve vodě obsahující alkylovou skupinu s 10 až 18 atomy uhlíku a dvě skupiny vybrané ze skupi38 • ·· ·♦ ·· *0 · · » ·· · • * « · 9 * tt • · 9 9 9 9 9 9
9.9 9 9 ‘ 9 9 9
999 99 9· 99
99
9 9 9 • 9 · « • · »· ·· ny sestávající z alkylových skupin a hydroxyalkylových skupin s 1 až 3 atomy uhlíku, ve vodě rozpustné fosfinoxidy obsahující alkylovou skupinu s 10 až 18 atomy uhlíku a 2 skupiny vybrané ze skupiny sestávající z alkylových skupin a hydroxyalkylových skupin s 1 až 3 atomy uhlíku, a ve vodě rozpustné sulfoxidy obsahující alkylovou skupinu s 10 až 18 atomy uhlíku a skupinu vybranou ze skupiny sestávající z alkylové a hydroxyalkylové skupiny s 1 až 3 atomy uhlíku.
Mezi semipolární neiontová detergentní povrchově aktivní činidla patří aminoxidová povrchově aktivní činidla obecného vzorce
O
4 1 5 R3 (OR4) XN (R5) 2 , v němž R3 znamená alkylovou, hydroxyalkylovou nebo alkylfenylovou skupinu nebo jejich směsi s 8 až 22 atomy uhlíku, R4 znamená alkylenovou nebo hydroxyalkylenovou skupinu se 2 až 3 atomy uhlíku nebo jejich směsi, x znamená číslo od 0 do 3, a každá R5 znamená alkylovou nebo hydroxyalkylovou skupinu s 1 až 3 atomy uhlíku nebo polyethylenoxidovou skupinu s 1 až 3 ethylenoxidovými skupinami. Skupiny R5 mohou být připojeny k sobě navzájem, např. atomem kyslíku nebo dusíku, takže tvoří kruhovou strukturu.
Tato aminoxidová povrchově aktivní činidla zvláště zahrnují alkyl(s 10 až 18 atomy uhlíku)dimethylaminoxidy a alkoxy(s 8 až 12 atomy uhlíku)ethyldihydroxyethylaminoxidy.
Jestliže jsou v nich obsaženy, potom čistící prostředky podle předloženého vynálezu typicky obsahují od 0,2 do 15, s výhodou od 1 do 10 % hmotn. těchto semipolárních neiontových povrchově aktivních činidel.
Čistící prostředky podle předloženého vynálezu mohou dále obsahovat další povrchově aktivní činidla, která jsou vybrána ze skupiny primárních nebo terciárních aminů. Mezi vhodné pri39 • 9 . «9 • ·9 « * «9 mární aminy pro použití podle vynálezu patří aminy obecného vzorce R.,NH2, v němž R1 znamená alkylový řetězec se 6 až 12, s výhodou se 6 až 10 atomy uhlíku nebo skupinu R4X(CH2)n, X znamená skupinu -0-, C(0)NH- nebo -NH-, R4 znamená alkylový řetězec se 6 až 12 atomy uhlíku a n znamená číslo mezi 1 a 5, s výhodou 3. Alkylové řetězce R1 mohou být přímé nebo rozvětvené a mohou být přerušeny až 12, s výhodou méně než 5 ethylenoxidovými skupinami. Výhodné aminy podle shora uvedeného vzorce jsou alkylaminy. Vhodné aminy pro použití podle vynálezu mohou být vybrány z 1-hexylaminu, 1-oktylaminu, 1-decylaminu a laurylaminu. Mezi další výhodné primární aminy patří oxypropylamin, oktyloxypropylamin, 2-ethylhexyloxypropylamin, lurylamidopropylamin a amidopropylamin s 8 až 10 atomy uhlíku.
Mezi vhodné terciární aminy pro použití podle vynálezu patří terciární aminy obecného vzorce R.,R2R3H, v němž R1 a R2 znamenají alkylové řetězce s 1 až 8 atomy uhlíku nebo skupinu
T5
- (ch2 - CH - O)XH ,
R3 znamená buď alkylový řetězec se 6 až 12 atomy uhlíku, s výhodou se 6 až 10 atomy uhlíku, nebo R3 znamená skupinu obecného vzorce R4X(CH2)n, v němž X znamená skupinu -0-, -C(0)NH- nebo -NH-, R4 znamená skupinu se 4 až 12 atomy uhlíku a n znamená číslo mezi 1 a 5, s výhodou 2 až 3. R5 znamená atom vodíku nebo alkyl s 1 až 2 atomy uhlíku a x znamená číslo mezi 1 až 6. R3 a R4 mohou být lineární nebo větvené a alkylové řetězce R3 mohou být přerušeny až 12, s výhodou méně než 5 ethylenoxidovými skupinami .
Výhodnými terciárními aminy jsou aminy obecného vzorce R^RjN, v němž R1 znamená alkylový řetězec se 6 až 12 atomy uhlíku, R2 a R3 znamenají alkylovou skupinu s 1 až 3 atomy uhlíku nebo skupinu obecného vzorce • <» ·· a · • ·Φ • · « · • a * ·· a «a ** v a « · ♦ · • · ·« • · a · • a · a a· aa a· ·· • a « a • · · a • a·· ··· • a a· ·*·
- (CH2 - CH - O)xH , v němž R5 znamená atom vodíku nebo methylovou skupinu a x znamená číslo 1 až 2.
Výhodné jsou také amidoaminy obecného vzorce R^ÍOJ-NH-(CH2)n-N-(R2)2, v němž R1 znamená alkyl se 6 až 12 atomy uhlíku, n znamená číslo 2 až 4, s výhodou n znamená číslo 3, a R2 a R3 znamenají skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku.
Mezi nej výhodnější aminy podle předloženého vynálezu patří 1-oktylamin, 1-hexylamin, 1-decylamin, 1-dodeeylamin, oxypropylamin s 8 až 10 atomy uhlíku, N-kokosový 1,3-diaminopropan, kokosový alkyldimethylamin, lauryldimethylamin, laurylbis(hydroxyethyl)amin, kokosový bis(hydroxyethyl)amin, laurylamin propoxylovaný 2 moly, oktylamin propoxylovaný 2 moly, laurylamidopropylmethylamin, amidopropyldimethylamin s 8 až 10 atomy uhlíku, a amidopropyldimethylamin s 10 atomy uhlílku. Nej výhodnější aminy pro použití v prostředcích podle vynálezu jsou 1-hexylamin, 1-oktylamin, 1-decylamin a 1-dodecylamin. Zvláště žádanými jsou dodecyldimethylamin, bishydroxyethyl(kokosový alkyl) amin, sedmkrát ethoxylovaný oleylamin, laurylamidopropylamin a kokosový amidopropylamin.
Příznivé účinky týkající se péče o barvy: Může zde být zahrnuta také technologie, která zajišťuje příznivé účinky týkající se péče o barvy. Příklady těchto technologií jsou kovové katalyzátory pro uchovávání barev. Tyto kovové katalyzátory jsou popsány v doprovázející evropské patentové přihlášce č. 92870181.2.
Systém stavebních složek: Prostředky podle předloženého vynálezu mohou dále obsahovat systém stavebních složek. Pro použití podle vynálezu je vhodný jakýkoliv konvenční stavební systém, který zahrnuje hlinitokřemičitanové materiály, křemičitany, polykarboxyláty, alkyl- nebo alkenyl-jantarovou kyše44 ' · «44
4
4 4 4
4 < 4 4 · .
4 4 • 4 4
4« • 4
4 4
4 4
444 4
444 ♦
linu a mastné kyseliny, takové materiály, jako je ethylendiamintetraacetát, diethylentriaminpentamethylenacetát, vychytávače iontů, jako jsou aminopolyfosfonáty, zvláště ethylendiamitetramethylenfosfonová kyselina a diethylentriaminpentamethylenfosfonová kyselina. Mohou se zde používat také fosfátové stavební složky.
Vhodnými stavebními činidly mohou být anorganické ionexové materiály, obvykle anorganický hydratovaný hlinitokřemičitanový materiál, zvláště hydratovaný syntetický zeolit, jako je hydratovaný zeolit A, X, B, HS nebo MAP.
Jiným vhodným anorganickým stavebním materiálem je vrstvenný křemičitan, např. SKS-6 (Hoechst). SKS-6 je krystalický vrstvenný křemičitan sestávající z křemičitanu sodného (Na2Si2O5) .
Mezi vhodné polykarboxyláty obsahující jednu karboxylovou skupinu patří kyselina mléčná, kyselina glykolová a jejich etherové deriváty jak jsou popsány v belgických patentech č. 831 368, 821 369 a 821 370. Mezi polykarboxyláty obsahující dvě karboxylové skupiny patří ve vodě rozpustné soli kyseliny jantarové, kyseliny malonové, (ethylendioxy) dioctové kyseliny, kyseliny maleinové, kyseliny diglykolové, kyseliny vinné, kyseliny tartronové a kyseliny fumarové, stejně jako etherkarboxyláty popsané v SRN vykládacím spisu 2 446 686 a 2 446 687 a v USA patentu č. 3 935 257, a sulfinylkarboxyláty popsané v belgickém patentu č. 840 623. Mezi polykarboxyláty obsahující tři karboxylové skupiny zvláště patří ve vodě rozpustné citráty, akonitáty a citrakonáty stejně jako sukcinátové deriváty, jako jsou karboxymethyloxysukcináty popsané v britském patentovém spisu č. 1 379 241, laktoxysukcináty popsané v holandské patentové přihlášce 7 205 873, a oxypolykarboxylátové materiály, jako jsou 2-oxa-l,1,3-propan-trikarboxyláty popsané v britském patentové spisu 1 387 447.
Mezi polykarboxyláty, které obsahují čtyři karboxylové ·· ·· ·· • · · · · · ·· · · ·· • ··· ·· ·· • · · · · · • ·· ·· »·
• · • ·
• · • *
··· ···
·· ··
skupiny, patří oxydisukcináty popsané v britském patentovém spisu č. 1 261 829, 1,1,2,2-ethan-tetrakarboxyláty, 1,1,3,3-propantetrakarboxyláty a 1,1,2,3-propantetrakarboxyláty. Mezi polykarboxyláty obsahující sulfosubstituenty patři sulfosukcinátové deriváty popsané v britských patentových spisech č. 1 398 421 a 1 398 422 a v USA patentu č. 3 936 448, a sulfonované pyrolyzované citráty popsané v britském patentu δ. 1 082 179, při čemž polykarboxyláty obsahující fosfonové substituenty jsou popsány v britském patentovém spisu č. 1 439 OOO.
Mezi alicyklické a heterocyklické polykarboxyláty patří cyklopentan-cis, cis, cis-tetrakarboxyláty,cyklopentadienpentakarboxyláty, 2,3,4,5-tetrahydrofuran-cis,cis, cis-tetrakarboxyláty, 2,5-tetrahydrofuran-cis-dikarboxyláty, 2,2,5,5-tetrahydrof urantetrakarboxy láty , 1,2,3,4,5,6-hexan-hexakarboxyláty a karboxymethylové deriváty polyhydroxyalkoholů, jako je sorbitol, mannitol a xylitol. Mezi aromatické polykarboxyláty patří kyselina mellitová, pyromellitová a deriváty kyseliny ftalové popsané v britském patentovém spisu 1 425 343.
Ze shora uvedených jsou výhodnými polykarboxyláty hydroxykarboxyláty obsahující až tři karboxylové skupiny v molekule, zvláště citráty.
Mezi zvláště výhodné stavební systémy pro použití v předložených prostředcích patří směs ve vodě nerozpustného hlinitokřemičitanového stavebního činidla, jako je zeolit A nebo vrstvenného křemičitanu (SKS-6) a ve vodě rozpustné karboxylátové chelatační činidlo, jako je kyselina citrónová. Výhodným stavebním systémem pro kapalné detergentní prostředky podle předloženého vynálezu jsou mýdla a polykarboxyláty.
Vhodným chelatačním činidlem pro zahrnutí do detergentních prostředků podle vynálezu je ethylendiamin-Ν,Ν'-dijantarová kyselina (EDDS) nebo její sůl alkalického kovu, kovu alkalické zeminy, amoniová sůl nebo substituovaná amoniová sůl nebo je43 • ·· ·· ·· ·· ·· • · · · · ·· · · · · · • · · · ··· · · · · • · · · ·· · · · ····· ·· ·· · · ·· jich směsi. Výhodné EDDS sloučeniny jsou ve formě volné kyseliny a její sodné nebo horečnaté soli. Příklady těchto výhodných sodných solí EDDS zahrnují Na2EDDS a Na^EDDS. Mezi příklady těchto výhodných hořečnatých solí pateří MgEDDS a Mg2EDDS. Hořečnaté soli jsou pro zahrnutí do prostředků podle vynálezu nejvýhodnější.
Mezi výhodné stavební systémy patří směs ve vodě nerozpustné hlinitokřemičitanové stavební složky, jako je zeolit A, a ve vodě rozpustného karboxylátového chelatačního činidla, jako je kyselina citrónová.
Mezi další stavební materiály, které mohou tvořit část stavebního systému pro použití v granulovaných prostředcích, patří anorganické materiály, jako jsou uhličitany, hydrogenuhličitany a křemičitany alkalického kovu, a organické materiály, jako jsou organické fosfonáty, aminopolyalkylenfosfonáty a aminopolykarboxyláty.
Dalšími vhodnými ve vodě rozpustnými organickými solemi jsou homo- a ko-polymerní kyseliny nebo jejich soli, v nichž polykarboxylová kyselina obsahuje alespoň dvě karboxylové skupiny oddělené od sebe ne více než dvěma atomy uhlíku.
Polymery tohoto typu jsou popsány v britském patentovém spisu 1 596 756. Příklady těchto solí jsou polyakryláty o molekulové hmotnosti 2000 až 5000 a jejich kopolymery s anhydridem kyseliny maleinové, jako jsou kopolymery s molekulovou hmotností od 20 000 do 70 000, zvláště kolem 40 000.
Soli detergentních stavebních složek jsou obvykle v prostředcích obsaženy v množstvích od 5 do 80, s výhodou od 10 do 70 a nej obvykleji od 30 do 60 % hmotn. z hmotnosti prostředku.
Potlačovatelé pěněni: Další připadnou složkou je potlačovatel pěnění, jehož příklady jsou silikony a směsi oxid křemičitý-silikon. Silikony mohou být obecně representovány alkylo44 • · ► « ·· vánými polysiloxanovými materiály, zatímco oxid křemičitý se obvykle používá v jemně rozemletých formách, jejichž příkladem jsou aerogely a xerogely oxidu křemičitého a hydrofóbnl oxidy křemičité různých typů. Tyto materiály zde mohou být zahrnuty jako částice, v nichž je potlačovatel pěnění s výhodou uvolnitelně zahrnut ve ve vodě rozpustném nebo ve vodě dispergovatelném v podstatě povrchově neaktivním detergentním nepropustném nosiči. Potlačovatel pěnění může být také rozpuštěn nebo dispergován v kapalném nosiči a aplikován rozprašováním na jednu nebo více dalších složek.
Výhodné silikonové činidlo regulující pěnění je popsáno v USA patentu 3 933 672 Bartollota a spol. Dalšími zvláště užitečrtými potlačovateli pěnění jsou samoemulgovatelní silikonoví potlačovatelé pěnění, které jsou popsány v SRN patentové přihlášce DTOS 2 646 126, publikované 28. dubna 1977. Příkladem takové sloučeniny je DC-544, komerčně dostupná od Dow Corning, což je siloxan-glykolový kopolymer. Zvláště výhodným činidlem regulujícím pěnění je systém potlačující pěnění obsahující směs silikonových olejů a 2-alkyl-alkanolů. Vhodnými 2-alkyl-alkanoly jsou 2-butyl-oktanol, který je komerčně dostupný pod obchodním označením Isofol 12 R.
Takový systém potlačující pěnění je popsán v doprovázející evropské patentové přihlášce N 92870174.7, podané 10. listopadu 1992 .
Zvláště výhodná silikonová činidla potlačující pěnění jsou popsána v doprovázející evropské patentové přihlášce číslo 92201649.8. Tyto prostředky mohou obsahovat směsi silikon/oxid křemičitý v kombinaci s práškovaným neporézním oxidem křemičitým, jako je Aer os i 1R.
Shora popsaní potlačovatelé pěnění se normálně používají v množstvích od 0,001 do 2, s výhodou od 0,01 do 1 % hmotn. z hmotnosti prostředku.
Další složky: V čistících prostředcích se mohou používat další složky, jako jsou činidla suspendující ušpinění, činidla uvolňující ušpinění, optická zjasňující činidla, abraziva, baktericidy, inhibitory ztrácení lesku, barvící činidla a/nebo parfémy uzavřené nebo neuzavřené v tobolkách.
Zvláště vhodným materiálem pro uzavření do tobolek jsou ve vodě rozpustné tobolky, které sestávají z matrice polysacharidu a polyhydroxysloučenin, jak jsou popsány v britském patentovém spisu 1 464 616.
Další vhodné ve vodě rozpustné materiály pro uzavření do tobolek obsahuji dextriny odvozené od neželatinizujících škrobových esterů substituovaných dikarboxylových kyselin, jak jsou popsány v USA patentu č. 3 455 838. Tyto dextriny esterů kyselin se s výhodou připravují z takových škrobů, které pocházejí z voskové kukuřice, voskového eiroku, sága, tapoiky a brambor. Mezi vhodné příklady materiálů pro uzavíráni do tobolek patří N-Lok vyráběný National Starch. Materiál N-Lok pro uzavírání do tobolek sestává z modifikovaného kukuřičného škrobu a z glukosy. Tento škrob je modifikován přidáním monofunkčních substituovaných skupin, jako je anhydrid oktenyljantarové kyseliny.
Mezi činidla působící proti zpětnému ukládání ušpinění a způsobující suspendování ušpinění, která jsou vhodná podle vynálezu, patří celulózové deriváty, jako je methylcelulóza, karboxymethylcelulóza a hydroxyethylcelulóza, a homo- nebo ko-polymerní polykarboxylové kyseliny nebo jejich soli. Mezi polymery tohoto typu patří polyakryláty a kopolymery anhydridu kyseliny maleinové a kyseliny akrylové, dříve zmíněné jako stavební složky, stejně jako kopolymery anhydridu kyseliny maleinové s ethylenem, methylvinyletherem nebo methakrylovou kyselinou, anhydrid kyseliny maleinové představuje alespoň 20 molárních procent kopolymeru. Tyto materiály se normálně používají v množstvích od 0,5 do 10 % hmotn., výhodněji od 0,75 do 8, nejvýhodněji od 1 do 6 % hmotn.
Φ φ ·· · · · · ·· • · · · · φ ·· φ
ΦΦ φ φφφ φ ΦΦ φ φ φ · φφφφ φ φ
ΦΦ·ΦΦ ΦΦ ΦΦ ΦΦ ΦΦ
Výhodné optické zjasňujíc! prostředky mají aniontový charakter. Jejich příklady jsou dvojsodná sůl 4,4'-bis-(2-diethanolamino-4-anilino-l,3,5-triazin-6-ylamino) stilben-2 : 2 ' -disulfonátu, dvojsodná sůl 4,4'-bis-(2-morfolino-4-anilino-1,3,5-triazin-6-ylamino)-stilben-2:2'-disulfonátu, dvojsodná sůl 4,4'-bis-(2,4-dianilino-l,3,5-triazin-6-ylamino)stilben-2:2'-disulfonátu, monosodná sůl 4',4''-bis-(2,4-dianilino-1,3,5-triazin-6-ylamino-stilben-2-sulfonátu, dvojsodná sůl 4,4'-bis-(2-anilino-4-(N-methyl-N-2-hydroxyethylamino)-1,3,5-triazin-6-ylamino)stilben-2:2'-disulfonátu, dvojsodná sůl 4,4 '-bis- (4-fenyl-2,1,3-triazol-2-yl) stilben-2:2'-disulfonátu, dvojsodná sůl 4,4'-bis-(2-anilino-4-(l-methyl-2-hydroxyethylamino)-1,3,5-triazin-6-ylamino)-stilben-2:2'-disulfonátu, sodná sůl 2(stilbyl-4''-(nafto-1',2':4,5)-1,2,3-triazol-2''-sulfonátu a 4',4''-bis-(2-sulfostyryl)bifenyl. Vysoce výhodná zjasňující činidla jsou specifická zjasňující činidla z doprovázející evropské patentové přihlášky č. 95201943.8.
Dalšími užitečnými polymerními materiály jsou polyethylenglykoly, zvlášty s molekulovou hmotností 1000 až 10 000, zvláště 2000 až 8000 a nejvýhodněji 4000. Používají se v množstvích od 0,20 do 5, výhodněji od 0,25 do 2,5 % hmotn. Tyto polymery a dříve zmíněné homo- a ko-polymerní polykarboxylátové soli jsou cenné pro zlepšení uchovávání bělosti, ukládání popelu na látky a provedení čištění hlinek, proteinových a oxidovatelných ušpinění v přítpmnosti nečistot transitního kovu.
Činidla uvolňující ušpinění užitečná v prostředcích podle předloženého vynálezu znamenají konvenčně kopolymery nebo terpolymery tereftalové kyseliny s ethylenglykolovými a/nebo propylenglykolovými jednotkami v různých uspořádáních. Příklady těchto polymerů jsou popsány v USA patentech číslo 4 116 885 a 4 711 730 a v evropské patentové přihlášce č. 0 272 033. Zvláště výhodný polymer podle evropské patentové přihlášky 0 272 033 je sloučenina obecného vzorce (CH3 (PEG) 43) θ<75 (POH) 0>25 (T-PO) 2 8 (T-PEG) θ 4] T (PO-H) θ 25 ( (PEG) 43CH3) Q 75,
v němž PEG znamená skupinu -(OC2H4)O-, PO znamená skupinu (OC3H6O) a T znamená skupinu (pcOC6H4CO) .
Velmi užitečné jsou také modifikované polyestery, jako jsou náhodné kopolymery dimethyltereftalátu, dimethylsulfoisoftalátu, ethylenglykolu a 1,2-propandiolu, koncové skupiny sestávají primárně ze sulfobenzoátu a sekundárně z monoesterů ethylenglykolu a/nebo propandiolu. Cílem je získat polymer na obou koncích ukončený sulfobenzoátovými skupinami, primárně v předložené souvislosti většina kopolymerů podle vynálezu bude na konci uzavřena sulfobenzoátovými skupinami. Některé kopolymery však budou méně než plně uzavřeny a jejich koncové skupiny tedy mohou sestávat z monoesteru ethylenglykolu a/nebo propan-1,2-diolu, které sekundárně sestávají z těchto částí.
Vybrané polyestery podle vynálezu obsahují 46 % hmotn. dimethyltereftalové kyseliny, 16 % hmotn. propan-1,2-diolu, 10 % hmotn. ethylenglykolu, 13 % hmotn. dimethylsulfobenzoové kyseliny a 15 % hmotn. sulfoisoftalové kyseliny a mají molekulovou hmotnost kolem 3000. Polyestery a způsob jejich výroby jsou popsány podrobně v evropské patentové přihlášce 311 342.
V oblasti techniky je velmi dobře známo, že volný chlor ve vodě z vodovodu rychle deaktivuje enzymy obsažené v detergentních prostředcích. Použití vychytávače chloru, jako je perboritan, síran amonný, siřičitan sodný nebo polyethylenimin, v množství nad 0,1 % hmont,. z hmotnosti celého prostředku zlepšuje stabilitu pektinového enyzmu při praní. Prostředky obsahující vychytávač chloru jsou popsány v evropské patentové přihlášce 92870018.6, podané 31. ledna 1992.
Alkoxylované polykarboxyláty, jako jsou ty, které jsou připraveny z polyakrylátů, jsou užitečné podle vynálezu pro dosažení dalšího odstraňování mastnosty. Tyto materiály jsou popsány ve spisu WO 91/08 281 a v PCT 90/01 815 na str. 4 a na následujících stranách; oba spisy jsou zde zahrnuty jako odkazy. Chemicky tyto materiály obsahují polyakryláty, které mají jednu ethoxy-skupinu na každých 7 až 8 akrylátových jednotek v postranním řetězci. Postranní řetězce mají obecný vzorec - (CH2CH2O) (CH2) nCH3, v němž m znamená číslo 2 až 3 a n znamená číslo 6 až 12. Postranní řetězce jsou esterovou vazbou navázány na polyakrylátový základní skelet, takže poskytují polymerní strukturu typu hřebenu. Molekulová hmotnost se může měnit, typicky je však v rozmezí od 2000 do 50 000. Tyto alkoxylované polykarboxyláty mohou být v prostředcích obsaženy v množství od 0,05 do 10 % hmotn.
Avivážní činidla: Do pracích detergentních prostředků podle předloženého vynálezu mohou být zahrnuta také avivážní činidla látek. Tato činidla mohou být anorganického nebo organického typu. Příklady anorganických avivážních činidel jsou smektitové hlinky popsané v britské patentové přihlášce číslo 1 400 898 a v USA patentu 5 019 292. Mezi organická avivážní Činidla pro látky patří vévodě rozpustné terciární aminy, jako jsou popsány v britské patentové přihlášce 1 514 276 a v evropském spisu B 0 011 340. Jejich kombinace s monokvarterními amoniovými solemi s 12 až 14 atomy uhlíku jsou popsány v evropském spisu B 0 026 527 a B 0 026 528 a amidy s dvěma dlouhými řetězci jsou popsány v eropském spisu B 0 242 919. Další užitečné organické přísady avivážních systémů pro látky zahrnují polyethylenoxidové materiály s vysokou molekulovou hmotností, jak jsou popsány v evropské patentové přihlášce číslo 0 299 575 a 0 313 146.
Množství smektitové hlinky je normálně v rozmezí od 2 do 20, výhodněji od 5 do 15 % hmotn. s tím, že tento materiál se přidává jako suchá směsná složka ke zbytku prostředku. Organická avivážní činidla, jako jsou ve vodě nerozpustné terciární aminy nebo amidové materiály s dvěma dlouhými řetězci, jsou zde zahrnuta v množstvích od 0,5 do 5 % hmotn., normálně od 1 do 3 % hmotn., zatímco polyethylenoxidové materiály s vysokou molekulovou hmotností a ve vodě rozpustné kationtové materiály se přidávají v množstvích od 0,1 do 2, normálně od 0,15 do 1,5 % hmotn. Tyto materiály se normálně přidávají k části prostřed4 4 4 · 4 ·· 4 4 ·· • 4 · 4 4 4 4 4 4 * 4 4 • 4 4 · 4*4 4444 *** *4*4 4 *
4*4 44 4* 44 44 44 ku vysušené rozprašováním, i když v některých případech může být vhodné přidávat je jako suché směsné částice nebo je rozprašovat jako roztavenou kapalinu na jiné pevné složky prostředku .
Způsob praní: Prostředky podle vynálezu mohou být použity v podstatě v jakémkoliv způsobu praní nebo čištění, včetně způsobů namáčení, předběžného ošetření a způsobů se stupněm máchání, při němž se může přidávat oddělený pomocný prostředek pro máchání.
Zde popsaný způsob zahrnuje uvedení látek do kontaktu s pracím roztokem obvyklým způsobem a tak, jak je zde dále uvedeno na příkladech.
Způsob podle vynálezu se s výhodou provádí během procesu čištění. Způsob čištění se s výhodou provádí při 5 až 95 °C, zvláště mezi 10 a 60 °C. Hodnota pH ošetřovacího roztoku je s výhodou od 7 do 11.
Výhodný způsob mytí nádobí v myčce nádobí zahrnuje ošetření ušpiněných předmětů vodnou kapalinou, ve které je rozpuštěno nebo dispergováno účinné množství prostředku pro mytí nádobí v myčce nebo pro oplachování. Konvenční účinné množství prostředku pro mytí v myčce znamená množství od 8 do 60 g produktu rozpuštěného nebo dispergovaného v objemu 3 až 10 litrů vody pro mytí.
Při ručním mytí nádobí se ušpiněné nádobí uvede do kontaktu s účinným množstvím prosředku pro mytí nádobí, typicky s množstvím 0,5 až 20 g (na 25 kusů nádobí, které má být umyto) . Mezi výhodný způsob ručního mytí patří aplikace koncentrovaného roztoku na povrchy nádobí nebo namáčení ve velkém objemu zředěného roztoku detergentního prostředku.
Následující příklady jsou míněny jako příklady prostředků podle předloženého vynálezu, ale nejsou nutně míněny tak, že • ·· · · · · ·· ·· • · · · · · · · · ·· · • · · · · · · · ·· · • « · « « · · · · · · ·· křemičitan:
omezují nebo jinak definují rozsah tohoto vynálezu.
V detergentních prostředcích se množství enzymu vyjadřují jako hmotnost čistého enzymu z hmotnosti celého prostředku a, pokud není jinak uvedeno, detergentní přísady jsou vyjádřeny jako hmotnost z celkové hmotnosti prostředků. Zkrácené identifikace složek v tomto spisu mají následující významy:
LAS: lineární alkyl(s 12 atomy uhlíku)benzensulfonát sodný
TAS: lojový alkylsulfát sodný
CXYAS: alkyl(s IX až 1Y atomy uhlíku)sulfát sodný
25EY: převážně lineární primární alkohol s 12 až 15 atomy uhlíku kondenzovaný s průměrně Y moly ethylenoxidu
CXYEZ: převážně lineární primární alkohol s IX až 1Y atomy uhlíku kondenzovaný s průměrně Z moly ethylenoxidu
XYEZS: alkylsulfát sodný s IX až 1Y atomy uhlíku kondenzovaný s průměrně Z moly ethylenoxidu na mol
QAs: R2.N+ (CH3) 2 (C2H4OH) s R2 znamenající skupinu s 12 až 14 atomy uhlíku mýdlo: lineární alkylkarboxylát sodný odvozený od směsi (80/20) lojového a kokosového oleje neiontový: směsný ethoxylovaný/propoxylovaný mastný alkohol se 13 až 15 atomy uhlíku s průměrným stupněm ethoxylace 3,8 a průměrným stupněm propoxylace 4,5, prodávaný pod obchodním názvem Plurafac LF404 firmou BASF Gmbh
CFAA: alkyl(s 12 až 14 atomy uhlíku)N-methyl-glukamid
TFAA: alkyl(se 16 až 18 atomy uhlíku)N-methyl-glukamid
TPKFA: mastné kyseliny s 12 až 14 atomy uhlíku
DEQA: di(loj ový-oxy-ethy1)dimethylamoniumchlorid
SDASA: stearyldimethylamin: třikrát lisovaná kyselina stearová v poměru 1:2
Neodol 45-13: lineární primární alkohol(se 14 až 15 atomy uhlíku)ethoxylát prodávaný firmou Shell Chemical Co.
amorfní křemičitan sodný (poměr SiO2:Na2O je • 9« ·* 99 99 99 • 9 · · · 9 9 9 9 99 9
99 9999 9999
999 9 999 9 9
99999 9 · 99 99 9 9
2,0)
NASKS-6: krystalický vrstvenný křemičitan vzorce í-Na2Si2O5 uhličitan: bezvodý uhličitan sodný s částicemi o velikosti mezi 200 gm a 900 μπι hydrogenuhličitan: bezvodý hydrogenuhličitan sodný s velikostí částic mezi 400 μιη a 1200 μη
STPP: bezvodý trifosforečnan sodný
MA/AA: kopolymer kyseliny maleinové/akrylové v poměru
1:4 s průměrnou molekulovou hmotností kolem 80 000
PA30:
terpolymer:
480N:
polyakrylát zeolit A:
citrát:
kyselina polyakrylová s průměrnou molekulovou hmotností přibližně 8000 terpolymer s průměrnou molekulovou hmotností přibližně 7000 obsahující monomerní jednotky kyseliny akrylové:maleinové:ethylakrylové v hmotnostním poměru 60:20:20 náhodný kopolymer kyseliny akrylové/methakrylové v poměru 7:3, průměrná molekulová hmotnost kolem 3500 polyakrylátový homopolymer s průměrnou molekulovou hmotností 8000 prodávaný pod obchodním označením PA30 firmou BASF GmbH hydratovaný hlinitokřemičitan sodný vzorce Na12 (AlO2SiO2) 12.27 H2O s primární velikostí částic v rozmezí od 0,1 do 10 μιη dihydrát citrátu sodného o aktivitě 86,4 % s distribucí velikosti částic mezi 425 μκι a 850 μ,τα kyselina citrónová: bezvodá kyselina citrónová
PB1: bezvodé bělidlo monohydrátu perboritanu sodného empirického vzorce NaBO2.H2O2
PB4: tetrahydrát bezvodého perboritanu sodného peruhličitan: bělící činidlo bezvodého peruhličitanu sodného empirického vzorce 2 Na2CO3.3 H2O2 tetraacetylethylendiamin nonanoyloxybenzensulfonát ve formě sodné soli
TAED:
NOBS:
• ·· ·· *· ·· ·· © · · · · ♦ · · · · · © • ·· · · · · · ©· · ·····©· · · ····· ©· ♦ ♦ · © ·· fotoaktivované bělící činidlo: sulfonovaný ftalocyanin zinku uzavřený v tobolce z dextrinového rozpustného polymeru sůl pentaaminacetátu kobaltitého parafinový olej prodávaný pod obchodním označením Winog 70 firmou Wintershall benzoylperoxid pektolyáza dostupná pod obchodním označením P3026, P5431 a P5936 od firmy Sigma proteolytický enzym prodávaný pod obchodním názvem Savinase, Alcalase a Durazym firmou Novo Nordisk A/S, Maxacal a Maxapem, prodávané Gist-Brocades, a proteázy popsané v patentech WO 91/06 637 a/nebo WO 95/10 591 a/nebo v evropském patentu 251 446 amylolytický enzym prodávaný pod obchodním názvem Purafact Ox AmR, popsaný ve spisu Světového úřadu WO 94/18 314, prodávaný firmou Genencor, Termamyl<R), Fungamyl<R) a Duramyl<R), všechny dostupné do Novo Nordisk A/S, a ty, které jsou popsány ve spisu WO 95/26 397 lipolytický enzym prodávaný pod obchodním označením Lipolase a Lipolase Ultra firmou Novo Nordisk A/S celulytický enzym prodávaný pod obchodním názvem Carezyme, Celluzyme a/nebo Endolase firmou Novo Nordisk A/S sodná sůl karboxymethylcelulózy 1,1-hydroxyethandifosfonová kyselina diethylentriaminpenta(methylenfosfonovákyselina) prodávaná firmou Monsanto pod obchodním názvem Dequest 2060 póly(4-vinylpyridin)-N-oxid póly(4-vinylpyridin)-N-oxid/kopolymer vinylimidazolu a vinylpyrrolidonu zjasňující činidlo 1: dvojsodná sůl 4,4'-bis(2-sulfostyryl)bifenyl
PAAC:
parafin:
BxP:
pektolyáza:
proteáza:
amyláza:
lipáza:
celuláza:
CMC:
HEDP:
DETPMP:
PVNO:
PVPVI
Β BB ' ·· ·♦ ····
Β Β · Β Β Β · · · Β * ·
Β ΒΒ ΒΒΒΒ ΒΒΒΒ
ΒΒΒ ΒΒΒΒ Β Β
Β Β Β ΒΒ ΒΒ ΒΒ ΒΒ ΒΒ zjasňující činidlo 2: dvojsodná sůl 4,4'-bis(4-anilino-6-morfolino-1,3,5-triazin-2-yl)stilben-2:21-disulfonátu silikonové protipěnící činidlo: polydimethylsiloxanový regulátor pěnění se siloxan-oxyalkylenovým kopolymerem jako dispergačním činidlem s poměrem prvního ke druhému od 10:1 do 100:1 granulovaný potlačovatel pěnění: 12 % hmotn. silikonu/18 % hmotn. stearylalkoholu/70 % hmotn. škrobu v granulované formě
SRP1: sulfobenzoylovou skupinou za konci uzavřené estery s oxyethylenoxy a tereftaloylovým základním skeletem
SRP2: diethoxylovaný póly(1,2-propylentereftalátový) krátký blokový polymer síran: bezvodý síran sodný
HMWPEO: polyethylenoxid s vysokou molekulovou hmotností
PEG: polyethylenglykol
BTA: benzotriazol dusičnan vismutitý: sůl dusičnanu vismutitého
NaDCC: dichlorisokyanurát sodný částice sa parfémem uzavřeným do tobolky: technologie dodávající vůni v nerozpustném stavu používající zeolit 13x, parfém a aglomerační vazebné činidlo dextrosa/glycerin
KOH: 100% (hmotn.) účinný roztok hydroxidu draselného pH: měřeno jako 1% (hmotn.) roztok v destilované vodě při teplotě 20 °C
Příklady provedeni vynálezu
Příklad 1
Podle tohoto vynálezu byly připraveny následující prací detergentní prostředky.
• 44 *4 4· 44 44
4 · · 4 4 4 4 4 4 4 4 ·· 9 9 99 9 9 9 9
999 99 99 99 999 999
9 9 9 9 9 9 9 9
9 9 99 99 99 99 99
I II III IV V VI
LAS 8,0 8,0 8,0 8,0 8,0 8,0
C25E3 3,4 3,4 3,4 3,4 3,4 3,4
QAS - 0,8 0,8 - 0,8 0,8
zeolit A 18,1 18,1 18,1 18,1 18,1 18,1
uhličitan 13,0 13,0 13,0 27,0 27,0 27,0
křemičitan 1,4 1,4 1,4 3,0 3,0 3,0
síran 26,1 26,1 26,1 26,1 26,1 26,1
PB4 9,0 9,0 9,0 9,0 9,0 9,0
TAED 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5
DETPMP 0,25 0,25 0,25 0,25 0,25 0,25
HEDP 0,3 0,3 0,3 0,3 0,3 0,3
pektolyáza 0,005 0,01 0,05 0,01 0,02 0,08
proteáza 0,0026 0,0026 0,0026 0,0026 0,0026 0,0026
amyláza 0,0009 0,0009 0,0009 0,0009 0,0009 0,0009
MA/AA 0,3 0,3 0,3 0,3 0,3 0,3
CMC 0,2 0,2 0,2 0,2 0,2 0,2
f otoakt ivotvane
bělící činidlo
(ppm) 15 15 15 15 15 15
zjasňuj ící
činidlo 1 0,09 0,09 0,09 0,09 0,09 0,09
parfém 0,3 0,3 0,3 0,3 0,3 0,3
silikonové
protipěnící
činidlo 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5
směs minorit-
nich složek doplnit do 100 % hmotnostních
hustota (g/1) 850 850 850 850 850 850
Příklad 2
Podle tohoto vynálezu byly připraveny následující granulované prací detergentní prostředky s objemovou hustotou 750 • 0 ·* 0* ·· »· • * · 0 0 * · ·· 0 · · ·♦ · ·· · • 0 · 0 0 0 · ' 999999
9 9 9 9 9 9 9 g/1.
I II III
LAS 5,25 5,61 4,76
TAS 1,25 1,86 1,57
C45AS - 2,24 3,89
C25AE3S - 0,76 1,18
C45E7 3,25 - 5,0
C25E3 - 5,5 -
QAS 0,8 2,0 2,0
STPP 19,7 - -
zeolit A - 19,5 19,5
NaSKS-6/kys. citrónová (79:21) - 10,6 10,6
uhličitan 6,1 21,4 21,4
hydrogenuhličitan - 2,0 2,0
křemičitan 6,8 - -
síran sodný 39,8 - 14,3
PB4 5,0 12,7 -
TAED 0,5 3,1 -
DETPMP 0,25 0,2 0,2
HEDP - 0,3 0,3
pektolyáza 0,001 0,02 0,005
proteáza 0,0026 0,0085 0,0043
lipáza 0,003 0,003 0,003
celuláza 0,0006 0,0006 0,0006
amyláza 0,0009 0,0009 0,0009
MA/AA 0,8 1,6 1,6
CMC 0,2 0,4 0,4
fotoaktivotvané bělící činidlo
(ppm) 15 27 27
zjasňující činidlo 1 0,08 0,19 0,19
zjasňující činidlo 2 - 0,04 0,04
parfém uzavřený v tobolkách 0,3 0,3 0,3
silikonové protipěnící činidlo 0,5 2,4 2,4
směs minoritních složek doplnit do 100 % hmotn.
• ·· ·· ♦ · ·· ·· • · * · ft ·· · · · · • ·· · · ·· ··· • · · · · · · · • · · ·» ·· · · ·· · ·
Příklad 3
Podle tohoto vynálezu byly připraveny následující detergentní prostředky, kde I znamená detergentní prostředek obsahující fosfor, II znamená detergentní prostředek obsahující zeolit a III znamená kompaktní detergentní prostředek.
I II III
foukací prášek
STPP 24,0 - 24,0
zeolit A - 24,0 -
C45AS 9,0 6,0 13,0
MA/AA 2,0 4,0 2,0
LAS 6,0 8,0 11,0
TAS 2,0 - -
křemičitan 7,0 3,0 3,0
CMC 1,0 1,0 0,5
zjasňující činidlo 2 0,2 0,2 0,2
mýdlo 1,0 1,0 1,0
DETPMP 0,4 0,4 0,2
rozprašovací prostředek
C45E7 2,5 2,5 2,0
C25E3 2,5 2,5 2,0
silkonové protipěnící
činidlo 0,3 0,3 0,3
parfém 0,3 0,3 0,3
suché přísady
uhličitan 6,0 13,0 15,0
PB4 18,0 18,0 10,0
PBl 4,0 4,0 0
TAED 3,0 3,0 1,0
fotoaktivované bělící
činidlo 0,02 0,02 0,02
pektolyáza 0,05 0,05 0,01
proteáza 0,01 0,01 0,01
I II III
lipáza 0,009 0,009 0,009
amyláza suchý míchaný síran 0,002 0,003 0,001
sodný doplnění (vlhkost a 3,0 3,0 5,0
různé složky) do 100 % hmotn.
hustota (g/1) 630 670 670
Příklad 4
Podle tohoto vynálezu byly připraveny následujíc! detergentní prostředky neobsahující bělící činidlo pro zvláštní použití pro praní barevného oblečení.
I II III
foukací prášek
zeolit A 15,0 15,0 -
síran sodný 0,0 5,0 -
LAS 3,0 3,0 -
DETPMP 0,4 0,5 -
CMC 0,4 0,4 -
MA/AA 4,0 4,0 -
aglomeráty
C4 5AS - - 11,0
LAS 6,0 5,0 -
TAS 3,0 2,0 -
křemičitan 4,0 4,0 -
zeolit A 10,0 15,0 13,0
CMC - - 0,5
MA/AA - - 2,0
uhličitan 9,0 7,0 7,0
• 99 9 9 · : * * · 9 9 9 • 9 9 9 9 9 • 9 9 9
• 99 9 9 9 9 9 9 9 9
• 9 · 9 9 9 · 9 9
9 9 9 9 9 9 9 9 9 9
I II III
rozprašovací prostředek
parfém 0,3 0,3 0,5
C45E7 4,0 4,0 4,0
C25E3 2,0 2,0 2,0
suché přísady
MA/AA - - 3,0
NaSKS-6 - - 12,0
citrát 10,0 - 8,0
hydrogenuhličitan 7,0 3,0 5,0
uhličitan 8,0 5,0 7,0
PVPVI/PVNO 0,5 0,5 0,5
pektolyáza 0,05 0,005 0,02
proteáza 0,026 0,016 0,047
lipáza 0,009 0,009 0,009
amyláza 0,005 0,005 0,005
celuláza 0,006 0,006 0,006
silikonové protipě-
nící činidlo 5,0 5,0 5,0
suché přísady
síran sodný 0,0 9,0 0,0
doplnění (vlhkost a
různé složky) do 100 % hmotn.
hustota (g/1) 700 700 700
Příklad 5
Byly připraveny následující prací detergentní prostředky podle tohoto vynálezu.
I II III IV
LAS
QAS
20,0 14,0 24,0 22,0
0,7 1,0 - 0,7 • ·· ·· «« . ·· ' ·· «·· · 9 9 · · · 9 9
99 9 999 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9 ’
9 9 99 99 9 9 9 9 99
I II III IV
TFAA - 1,0 - -
C25E3/C45E7 - 2,0 - 0,5
C45E3S - 2,5 - -
STPP 30,0 18,0 30,0 22,0
křemičitan 9,0 5,0 10,0 3,0
uhličitan 13,0 7,5 - 5,0
hydrogen-
uhličitan - 7,5 - -
DETPMP 0,7 1,0 - -
SRP 1 0,3 0,2 - 0,1
MA/AA 2,0 1,5 2,0 1,0
CMC 0,8 0,4 0,4 0,2
pektolyáza 0,08 0,04 0,02 0,01
proteáza 0,08 0,01 0,026 0,026
amyláza 0,007 0,004 - 0,002
lipáza 0,004 0,002 0,004 0,002
celuláza 0,0004 0,0001 - -
f otoakt ivované bělící činidlo
(ppm) zjasňuj ící 70 45 10
činidlo 1 0,2 0,2 0,08 0,2
PB1 6,0 2,0
NOBS 2,0 1,0 -
směs minorit-
nich složek doplnit do 100 % hmotn
Příklad 6
Podle tohoto vynálezu byly připraveny následující detergentní prostředky.
9· 99 99 ·· 99 • 99 9 ' 9' 9 '9 · « 9 9 « • 9« · · 99 9 99 9 < 9 9 9 9 99 99 9*9 999
999 9999 9 9
999 99 99 9« 99 99
I II III IV
foukací prášek
zeolit A 30,0 22,0 6,0 6,7
Na SKS-6 - - - 3,3
polykarboxylát - - - 7,1
síran sodný 19,0 5,0 7,0 -
MA/AA 3,0 3,0 6,0 -
LAS 14,0 12,0 22,0 21,5
C45AS 8,0 7,0 7,0 5,0
kationtové č. - - - 1,0
křemičitan - 1,0 5,0 11,4
mýdlo - - 0,2 -
zjasňující činidlo 1 0,2 0,2 0,2 -
uhličitan 8,0 16,0 20,0 10,0
DETPMP - 0,4 0,4 -
rozprašovací prostředek
C45E7 1,0 1,0 1,0 3,2
suché přísady
PVPVI/PVNO 0,5 0,5 0,5 -
pektolyáza 0,005 0,01 0,01 0,005
proteáza 0,05 0,01 0,005 0,01
lipáza 0,009 0,009 0,009 0,009
amyláza 0,0008 0,0008 0,0008 0,0008
celuláza 0,0002 0,0002 0,0002 0,0002
NOBS - 6,1 4,5 3,2
PB1 1,0 5,0 6,0 3,9
síran sodný - 6,0 - -
doplnění (vlhkost a
různé složky) do 100 % hmotn.
Příklad 7
Podle tohoto vynálezu byly připraveny následující detergentní prostředky s vysokou hustotou obsahující bělící činidlo.
·· 44 • 4 • ' 4 44 • >4 • · • ·· • · 4 · • · ·· • 4 4 · • 4 · · ·· 44 • 4 4 • · · • ··· • 4 . 4 444 •
I II III
foukací prášek
zeolit A 15,0 15,0 15,0
síran sodný 0,0 5,0 0,0
LAS 3,0 3,0 5,0
QAS - 1,5 1,5
DETPMP 0,4 0,4 0,4
CMC 0,4 0,4 0,4
MA/AA 4,0 2,0 2,0
aglomeráty
LAS 5,0 5,0 5,0
TAS 2,0 2,0 1,0
křemičitan 3,0 3,0 4,0
zeolit A 8,0 8,0 8,0
uhličitan 8,0 8,0 4,0
rozprašovací prostředek
parfém 0,3 0,3 0,3
C45E7 2,0 2,0 2,0
C25E3 2,0 - -
suché přísady
citrát 5,0 - 2,0
hydrogenuhličitan - 3,0 -
uhličitan 8,0 15,0 10,0
TAED 6,0 2,0 5,0
PB1 14,0 7,0 10,0
polyethylenoxid o
mol. hmotn.
5 000 000 - - 0,2
bentonitová hlinka - - 10,0
pektolyáza 0,005 0,01 0,08
proteáza 0,01 0,01 0,01
lipáza 0,009 0,009 0,009
amyláza 0,005 0,005 0,005
celuláza 0,002 0,002 0,002
I II III
silikonové protipě-
nící činidlo 5,0 5,0 5,0
suché přísady
síran sodný 0,0 3,0 0,0
doplnění (vlhkost a
různé složky) do 100 % ] hmotn.
hustota (g/1) 850 850 850
Příklad 8
Byly připraveny následující prací detergentní prostředky s vysokou hustotou podle tohoto vynálezu.
I II
aglomerát
C4 5AS 11,0 14,0
zeolit A 15,0 6,0
uhličitan 4,0 8,0
MA/AA 4,0 2,0
CMC 0,5 0,5
DETPMP 0,4 0,4
rozprašovací prostředek
C25E5 5,0 5,0
parfém 0,5 0,5
suché přísady
HEDP 0,5 0,3
SKS 6 13,0 10,0
citrát 3,0 1,0
TAED 5,0 7,0
peruhličitan 20,0 20,0
SRP 1 0,3 0,3
I II
pektolyáza 0,02 0,05
proteáza 0,04 0,04
lipáza 0,009 0,009
celuláza 0,004 0,004
amyláza 0,005 0,005
silikonové protipě-
níci činidlo 5,0 5,0
zjasňující činidlo 1 0,2 0,2
zjasňující činidlo 2 0,2 -
doplnění (vlhkost a
různé složky) do 100 % hmotn
hustota (g/1) 850 850
Příklad 9
Podle tohoto vynálezu byly připraveny následující granulované detergentní prostředky.
I II III IV V
LAS 21,0 25,0 18,0 18,0 -
kokosový AS (s
12 až 14 at. C) - - - - 21,9
AE3S - - 1,5 1,5 2,3
decyldimethylhydroxy-
ethylamoniumchlorid - 0,4 0,7 0,7 0,8
neiontové č. 1,2 - 0,9 0,5 -
kokosový mastný alkohol
s 12 až 14 at. uhl. - - - - 1,0
STPP 44,0 25,0 22,5 22,5 22,5
zeolit A 7,0 10,0 - - 8,0
MA/AA - - 0,9 0,9 -
I II III IV V
SRP1 0,3 0,15 0,2 0,1 0,2
* CMC 0,3 2,0 0,75 0,4 1,0
uhličitan 17,5 29,3 5,0 13,0 15,0
« křemičitan 2,0 - 7,6 7,9 -
pektolyáza 0,005 0,01 0,007 0,01 0,01
proteáza 0,007 0,007 0,007 0,007 0,007
amyláza - 0,004 0,004 0,004 0,004
lipáza 0,003 0,003 0,003 - -
celuláza - 0,001 0,001 0,001 0,001
NOBS - - - 1,2 1,0
PB1 - - - 2,4 1,2
diethylentriaminpentaoetová kyselina diethylentriaminpenta- - - - 0,7 1,0
methylfosfonová kyselina - - 0,6 - -
síran hořečnatý fotoaktivované bělící 0,8
činidlo (ppm) 45 50 15 45 42
zjasňující činidlo 1 0,05 - 0,04 0,04 0,04
zjasňující činidlo 2 0,1 0, 3 0,05 0,13 0,13
Λ voda a minoritní složky doplnit do 100 % hmotnostních
Příklad 10
Podle tohoto vynálezu byly připraveny následující kapalné
prací detergentní prostředky.
I II III IV v VI VII VIII
LAS 10,0 13,0 9,0 25,0 - - -
C25AS 4,0 1,0 2,0 10,0 13,0 18,0 15,0
C25E3S 1,0 - - 3,0 2,0 2,0 4,0
• · · · · · · · · · • · ·· · · · · · • · · · ·· · ·· · ······· · · • · · · · · · ·· · · · ·
I II III IV V VI VII VIII
C25E7 6,0 8,0 13,0 2,5 - - 4,0 4,0
TFAA - - - 4,5 - 6,0 8,0 8,0
QAS - - - - 3,0 1,0 - -
TPKFA 2,0 - 13,0 2,0 - 15,0 7,0 7,0
mastné kyseliny z řepkové-
ho semene - - - 5,0 - - 4,0 4,0
kys. citron. 2,0 3,0 1,0 1,5 1,0 1,0 1,0 1,0
dodecenyl/ tetradecenyl- j antarová
kyselina 12,0 10,0 - - 15,0 - - -
kys. olejová 4,0 2,0 1,0 - 1,0 - - -
ethanol 4,0 4,0 7,0 2,0 7,0 2,0 3,0 2,0
1,2-propandiol 4,0 4,0 2,0 7,0 6,0 8,0 10,0 13,0
ethanolamin - - - 5,0 - - 9,0 9,0
triethanolamin - - 8 - - - - -
NaOH (pH) 8,0 8,0 7,6 7,7 8,0 7,5 8,0 8,2
ethoxylovaný tetraethylen-
pentamin 0,5 - 0,5 0,2 - - 0,4 0,3
DETPMP 1,0 1,0 0,5 1,0 2,0 1,2 1,0 -
SRP 2 0,3 - 0,3 0,1 - - 0,2 0,1
PVNO - - - - - - - 0,10
pektolyáza 0,005 0,005 0,005 0,005 0,05 0,07 0,02 0,01
proteáza 0,005 0,005 0,004 0,003 0,008 0,005 0,003 0,006
lipáza - 0,002 - 0,002 - - 0,003 0,003
amyláza 0,002 0,002 - - 0,002 - 0,005 0,005
celuláza - - - 0 , 0001 - - 0, 0002 0,0001
kys. boritá 0,1 0,2 - 2,0 1,0 1,5 2,5 2,5
mravenčan
sodný - - 1,0 - - - - -
chlorid vápenatý
0,015
0,01 • · · ···· · • 4 · · · · · · · ·· · · ·♦ ·· ·· ·· ·· • · · · · ·· · · · · • ·· · ··· · · 4
I II III IV V VI VII VIII
bentonitová hlinka 4,0 4,0
suspenduj ící hlinka SD3 0,6 0,3
doplnění (vlhkost a další složky) doplnit do 100 % hmotnostních
Příklad 11
Podle předloženého vynálezu byly připraveny granulované čistící prostředky pro látky, které poskytují avivážní účinek během práni.
I II
4 5 AS - 10,0
LAS 7,6 -
68AS 1,3 -
45E7 4,0 -
25E3 - 5,0
kokosový alkyldimethylhydroxyethyl-
amoniumchlorid 1,4 1,0
kyselina citrónová 5,0 3,0
Na-SKS-6 - 11,0
zeolit A 15,0 15,0
MA/AA 4,0 4,0
DETPMP 0,4 0,4
PB1 15,0 -
peruhličitan - 15,0
TAED 5,0 5,0
smektitová hlinka 10,0 10,0
• 9 9 * 9 9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9 9 9 9
99 9 999 9 9 9
I II
HMWPEO - 0,1
pektolyáza 0,01 0,01
proteáza 0,02 0,1
lipáza 0,02 0,01
amyláza 0,03 0,005
celuláza 0,001 -
křemičitan 3,0 5,0
uhličitan 10,0 10,0
granulovaný potlačovatel pěnění 1,0 4,0
CMC 0,2 0,1
voda, minoritní složky do 100 % hmotn.
Příklad 12
Podle předloženého vynálezu byl vyroben následující avivážní prostředek pro látky pro máchání:
avivážně účinná složka pektolyáza celuláza
HC1 protipěnivé činidlo modré barvivo chlorid vápenatý parfém voda/minoritní složky
20,0 0,01 0,001 0,03 0,01 ppm 0,20 0,90 do 100 % hmotn.
Příklad 13
Podle předloženého vynálezu byly připraveny následující avivážní prostředky pro látky.
• 99 · · · · 9 9 9 9
9 9 9 · 9 9 9 · · 9
9 9 9 999 9 99
999 9999 9
999 99 99 99 99 99
I II III
DEQA 2,6 19,0 -
SDASA - - 70,0
kys. stearová s jod. č. 0 0,3 - -
Neodol 45-13 - - 13,0
kyselina chlorovodíková 0,02 0,02 -
ethanol - - 1,0
PEG - 0,6 -
pektolyáza 0,005 0,05 0,01
parfém 1,0 1,0 0,75
digeranylsukcinát - - 0,38
silikonové protipěnivé
činidlo 0,01 0,01 -
elektrolyt - 600 ppm -
barvivo íoo ppm 50 ppm 0,01
voda a minoritní složky 100 % 100 %
Příklad 14
Podle předloženého vynálezu byly připraveny čistící syntetické detergentní prostředky pro látky ve formě kostek.
I II III IV
C2 6 AS 20,0 20,0 20,0 20,0
CFAA 5,0 5,0 5,0 5,0
LAS (s 11 až 13 at. uhl.) 10,0 10,0 10,0 10,0
uhličitan sodný 25,0 25,0 25,0 25,0
difosforečnan sodný 7,0 7,0 7,0 7,0
STPP 7,0 7,0 7,0 7,0
• ·· ·· ·· ·· ·· 99 9 · 9 9 9 9 9 9 9 9
99 9 9 99 9 9 9 9
9 9 · · · 9 9 9
9 99 9 9 9 9 9 9 9 9
I II III IV
zeolit A 5,0 5,0 5,0 5,0
CMC 0,2 0,2 0,2 0,2
polyakrylát (mol.hmotn.1400) 0,2 0,2 0,2 0,2
kokosový monoethanolamid 5,0 5,0 5,0 5,0
pektolyáza 0,1 0,1 0,15 0,2
amyláza 0,01 0,02 - -
proteáza 0,3 - 0,5 0,05
zjasnovací činidlo, parfém 0,2 0,2 0,2 0,2
síran vápenatý 1,0 1,0 1,0 1,0
síran hořečnatý 1,0 1,0 1,0 1,0
voda 4,0 4,0 4,0 4,0
plnidlo* doplnit do 100 % hmotn.
Může být vybráno z vhodných materiálů, jako je uhličitan vápenatý, talek, hlinka (kaolinit, smektit), křemičitany apod.
Příklad 15
Podle vynálezu byly připraveny následující kompaktní detergentní prostředky I až VI o vysoké hustotě (0,96 kg/1) pro mytí nádobí.
I II III IV V VI
STPP - - 49,0 38,0 - -
citrát 33,0 17,5 - - 54,0 25,4
uhličitan - 17,5 - 20,0 14,0 25,4
křemičitan 33,0 14,8 20,4 14,8 14,8 -
metakřemičitan - 2,5 2,5 - - -
PB1 1,9 9,7 7,8 14,3 7,8 -
PB4 8,6 - - - - -
• ·♦ ·· ·· ·· ·· • · · · 9 9 · · · · .· • ·· · 999 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9
9 99 9 9 9 9 9 9 9 9
I II III IV V VI
peruhličitan - - - - - 6,7
neiontové čin. 1,5 2,0 1,5 1,5 1,5 2,6
TAED 4,8 2,4 2,4 - 2,4 4,0
HEDP 0,8 1,0 0,5 - - -
DETPMP 0,6 0,6 - - - -
PAAC - - - 0,2 - -
BzP - - - 0,4 - -
parafin 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,2
pektolyáza 0,07 0,05 0,1 0,001 0,08 0,01
proteáza 0,075 0,05 0,10 0,10 0,08 0,01
lipáza - 0,001 - 0,005 - -
amyláza 0,01 0,005 0,015 0,015 0,01 0,0025
BTA 0,3 0,3 0,3 0,3 0,3 -
dusičnan
vismutitý - 0,3 - - - -
PA3 0 4,0 - - - - -
terpolymer - - - 4,0 - -
480N - 6,0 2,8 - - -
síran 7,1 20,8 8,4 - 0,5 1,0
pH (1% roztok) 10,8 11,0 10,9 10,8 10,9 9,6
Příklad 16
Podle předloženého vynálezu byly připraveny následující granulované detergentní prostředky I až IV o objemové hustotě 1,02 kg/1 pro mytí nádobí.
I II III IV V VI
STPP 30,0 30,0 30,0 27,9 34,5 2 6,7
uhličitan 30,5 30,5 30,5 23,0 30,5 2,80
křemičitan 7,7 7,4 7,4 12,0 8,0 20,8
44 99 ·· 44 ·4 • 44 4 4 44 4 4 44 • 44 4 · 4· 4 44
9 9 9 9 9 9 4
4 4 99 9 9 44 44 44
I II III IV V VI
PB1 4,4 4,4 4,4 - 4,4 -
NaDCC - - - 2,0 - 1,5
neiontové čin. 0,75 0,75 0,75 1,9 1,2 0,5
TAED 1,0 1,0 - - 1,0 -
PAAC - - 0,004 - - -
BzP - 1,4 - - - -
parafin 0,25 0,25 0,25 - - -
pektolyáza 0,01 0,01 0,01 0,05 0,01 0,05
proteáza 0,05 0,05 0,05 - 0,1 -
lipáza 0,05 - 0,001 - - -
amyláza - - 0,01 0,02 0,01 -
BTA 0,15 - 0,15 - - -
síran 23,9 23,9 23,9 31,4 17,4 -
pH (1% roztok) 10,8 10,8 10,8 10,7 10,7 12,3
Příklad 17
Podle předloženého vynálezu byly připraveny následující detergentní prostředky ve formě tablet o hmotnosti 25 g vylisováním granulovaného detergentního prostředku pro mytí nádobí standardním dvanáctiválcovým rotačním lisem s použitím tlaku 13 kN/cm2.
I II III
STPP - 48,8 47,5
citrát 26,4 - -
uhličitan - 5,0 -
křemičitan 26,4 14,8 25,0
pektolyzáa 0,007 0,01 0,05
proteáza 0,03 0,075 0,01
lipáza 0,01 - -
• ·©
9 · ·' 99
9 9 9
9 9
999 99
99
9 9 9
9 99
9 9 ·
9 9 9
99 ·· ·
9 » · 999
I II III
amyláza 0,01 - 0,001
PB1 1,6 7,8 -
PB4 6,9 - 11,4
neiontové činidlo 1,2 2,0 1,1
TAED 4,3 2,4 0,8
HEDP 0,7 - -
DETPMP 0,65 - -
parafin 0,4 0,5 -
BTA 0,2 0,3 -
PA30 3,2 - -
síran 25,0 14,7 3,2
pH (1 % roztok) 10,6 10,6 11,0
Příklad 18
Podle předloženého vynálezu byly připraveny následující kapalné detergentni prostředky I až II pro mytí nádobí o hustotě 1,40 kg/1.
I II r
STPP 33,3 20,0
uhličitan 2,7 2,0
křemičitan - 4,4
NaDCC 1,1 1,15
neiontové činidlo 2,5 1,0
parafin 2,2 -
pektolyáza 0,005 0,05
proteáza 0,03 0,02
amyláza 0,005 -
480N 0,50 4,00
KOH - 6,00
• 99 ·· 9» ·· ·· ·· 9 9 9 9 « · · * 9
999 9 999 9 99
999 9999 9
999 99 99 99 99 99
73
I II
síran 1,6 -
pH (1% roztok) 9,1 10,0
Příklad 19
Podle předloženého vynálezu byly připraveny následující kapalné čistící prostředky pro tvrdé předměty.
I II III IV V VI
pektolyáza 0,005 0,01 0,02 0,02 0,005 0,005
amyláza - - 0,005 0,02 - 0,005
proteáza 0,05 0,01 0,02 0,03 0,005 0,005
EDTA* - - 2,90 2,90 - -
citrát - - - - 2,90 2,90
LAS 1,95 - 1,95 - 1,95 -
AS s 12 at.uh. - 2,20 - 2,20 - 2,20
NaC12 (ethoxy) - 2,20 - 2,20 - 2,20
sulfát**
dimethylamin-
oxid s 12 at.
uhlíku - 0,50 - 0,50 - 0,50
ses 1,30 - 1,30 - 1,30 -
hexylkarbitol*** 6,30 6,30 6,30 6,30 6,30 6,30
voda doplnit do 100 % hmotnostních
tetrasodná sůl ethylendiamintetraoctové kyseliny monohexylether diethylenglykolu všechny prostředky jsou upraveny na pH 7 • ·:< 99 Φφ · * φφ • · · Φ ' · Φ · Φ φ Φ φ φ « φ
Φ ΦΦ Φ Φ ΦΦ Φ ΦΦ Φ • ΦΦΦΦΦΦ Φ φ • Φ Φ ΦΦ ΦΦ ΦΦ ΦΦ φφ
Příklad 20
Podle předloženého vynálezu byl připraven následující prostředek ve formě spreje pro čištění tvrdých povrchů a pro ‘ odstraňování plísně v domácnosti.
I
pektolyáza 0,01
amyláza 0,01
proteáza 0,01
oktylsulfát sodný 2,00
dodecylsulfát sodný 4,00
hydroxid sodný 0,80
křemičitan (Na) 0,04
parfém 0,35
voda/minoritní složky do 100 % hmotn.

Claims (15)

1. Detergentní prostředek, vyznačující se tím, že obsahuje pektolyázový enzym.
2. Detergentní prostředek podle nároku 1, vyznačující se tím, že pektolyázový enzym má enzymatickou aktivitu alespoň 10, s výhodou 25, výhodněji 40 % jeho optimální aktivity při pH v rozmezí od 7 do 11.
3. Detergentní prostředek podle nároku 2, vyznačující se tím, že pektolyázový enzym má optimální aktivitu při pH v rozmezí od 7 do 11.
4. Detergentní prostředek podle nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že pektolyázový enzym je přítomen v množství od 0,0001 do 2, s výhodou od 0,0005 do 0,5, výhodněji od 0,001 do 0,1 % hmotn. čistého enzymu z hmotnosti celého prostředku.
5. Detergentní prostředek podle kteréhokoliv z předcházejících nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že dále obsahuje dispergační činidlo.
6. Detergentní prostředek podle kteréhokoliv z předcházejících nároků laž5, vyznačující se tím, že dále obsahuje jiný detergentní enzym.
7. Detergentní prostředek podle nároku 6, vyznačující se tím, že detergentní enzym je vybrán z celulázy, proteázy, lipázy, amylázy a/nebo jejich směsi.
8. Detergentní prostředek podle kteréhokoliv z předcházejících nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že dále obsahuje jiný enzymatický bělící systém.
9. Detergentní prostředek podle kteréhokoliv z předcházejí• «· ·« ·« ·« ·* «· · · f · * · · · · · • *# «··» · 4 · « • · · · · ·« · « ··« V··
9 9 9 9 9 9 9 9 9 ·%· ·· »· ·· ·· 99 cích nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že dále obsahuje konvenční aktivovaný bělící systém s bělícím katalyzátorem na bázi manganu.
10. Detergentní prostředek podle kteréhokoliv z předcházejících nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že dále obsahuje polymer inhibující přenos barviv.
11. Detergentní prostředek podle kteréhokoliv z předcházejících nároků 1 až 10,vyznačující se tím, že existuje ve formě kapaliny, pasty, gelu, kostky, tablet, prášku nebo granulí.
12. Detergentní přísada, vyznačující se tim, že obsahuje pektolyázový enzym.
13. Použití detergentního prostředku podle kteréhokoliv z předcházejících nároků 1 až 12 pro čištění látek a/nebo odstraňování skvrn na látkách a/nebo udržení bělosti látek a/nebo změkčení látek a/nebo vzhled barev látek a/nebo inhibici přenosu barev látek.
14. Použití detergentního prostředku podle kteréhokoliv z nároků 1 až 12 pro čištění tvrdých povrchů, jako jsou podlahy, stěny, koupelnové obložení apod.
15. Použití detergentního prostředku podle kteréhokoliv z nároků 1 až 12 pro ruční mytí nádobí a pro mytí nádobí v automatických myčkách nádobí.
CZ1999428A 1996-08-09 1996-08-09 Detergentní prostředek, detergentní přísada a použití detergentního prostředku CZ42899A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ1999428A CZ42899A3 (cs) 1996-08-09 1996-08-09 Detergentní prostředek, detergentní přísada a použití detergentního prostředku

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ1999428A CZ42899A3 (cs) 1996-08-09 1996-08-09 Detergentní prostředek, detergentní přísada a použití detergentního prostředku

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ42899A3 true CZ42899A3 (cs) 2000-04-12

Family

ID=5461694

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ1999428A CZ42899A3 (cs) 1996-08-09 1996-08-09 Detergentní prostředek, detergentní přísada a použití detergentního prostředku

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ42899A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0885285B1 (en) Detergent compositions comprising proteases and improved amylases
US6113655A (en) Detergent compositions comprising a pectinesterase enzyme
EP0756001A1 (en) Detergent compositions comprising specific amylase and a specific surfactant system
CZ43099A3 (cs) Detergenty s pektolytickými enzymy aktivními v zásaditém prostředí
JP2002534593A (ja) ペクチン分解酵素系を含有する洗剤組成物
JP2001513139A (ja) キシラン分解アルカリ性酵素および非植物細胞壁分解酵素を含んでなる洗浄組成物
MXPA02000271A (es) Composiciones detergentes que comprenden una enzima que degrada el almidon retrogradado.
EP1065260A1 (en) Detergent compositions comprising a raw starch degrading enzyme
EP1065259A1 (en) Detergent compositions comprising an amyloglucosidase enzyme
CZ34499A3 (cs) Použití specifického enzymu amylázy v pracím čistícím prostředku
JP2001510233A (ja) ホスホリパーゼを含む洗剤組成物
EP0798371A1 (en) Detergent compositions comprising specific amylase and alkyl poly glucoside surfactants
MXPA98000749A (en) Detergent compositions that comprise a specific amylase and a prote
JP2004502832A (ja) マルトゲニック−α−アミラーゼ酵素を含有する洗剤組成物
CZ42799A3 (cs) Detergentní prostředek s obsahem emzymu polygalakturonázy, detergentní přísada a jejich použití
CZ42999A3 (cs) Detergentní prostředky obsahující pektinlyázu
JP2000513040A (ja) ペクトリアーゼ酵素を含んでなる洗剤組成物
JP2001509537A (ja) 特定のセルラーゼを含んだアルカリ性洗剤組成物
EP0912688A1 (en) Detergent compositions comprising improved amylases, cellulase and cationic surfactant
MXPA98000750A (en) Detergent compositions that comprise a specific amylase and a system of tensioactive agent specific
CZ42899A3 (cs) Detergentní prostředek, detergentní přísada a použití detergentního prostředku
MXPA99001404A (en) Detergent compositions comprising a pectinesterase enzyme
MXPA99001403A (en) Detergent compositions comprising pectolyase
MXPA99001406A (en) Detergent compositions comprising alkaline pectin degrading enzyme
MXPA99001405A (en) Detergent compositions comprising alkaline polygalacturonase

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic