CZ42999A3 - Detergentní prostředky obsahující pektinlyázu - Google Patents

Detergentní prostředky obsahující pektinlyázu Download PDF

Info

Publication number
CZ42999A3
CZ42999A3 CZ99429A CZ42999A CZ42999A3 CZ 42999 A3 CZ42999 A3 CZ 42999A3 CZ 99429 A CZ99429 A CZ 99429A CZ 42999 A CZ42999 A CZ 42999A CZ 42999 A3 CZ42999 A3 CZ 42999A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
detergent
enzyme
alkyl
enzymes
detergent composition
Prior art date
Application number
CZ99429A
Other languages
English (en)
Inventor
Ivan Maurice Alfons Jan Herbots
Andre Cesar Baeck
Original Assignee
The Procter & Gamble Company
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by The Procter & Gamble Company filed Critical The Procter & Gamble Company
Publication of CZ42999A3 publication Critical patent/CZ42999A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11DDETERGENT COMPOSITIONS; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS DETERGENTS; SOAP OR SOAP-MAKING; RESIN SOAPS; RECOVERY OF GLYCEROL
    • C11D3/00Other compounding ingredients of detergent compositions covered in group C11D1/00
    • C11D3/16Organic compounds
    • C11D3/38Products with no well-defined composition, e.g. natural products
    • C11D3/386Preparations containing enzymes, e.g. protease or amylase
    • C11D3/38636Preparations containing enzymes, e.g. protease or amylase containing enzymes other than protease, amylase, lipase, cellulase, oxidase or reductase

Description

(57) Anotace:
Řešení se týká detergentních prostředků obsahujících enzym pektinlyasu v podstatě prostý jiných pektických enzymů. Nárokované detergentní prostředky mohou obsahovat pektinlyasu s vyšší aktivitou v mírně alkalickém pH, a mohou navíc obsahovat další proteolytické, amylolytické, celulolytické a lipolytické enzymy. Prostředky mohou dále obsahovat dlspergační činidla a konvenční nebo enzymatické bělící systémy. Prostředky mohou být v různých kapalných, tuhých a sprejových formách. Nárokované způsoby použití zahrnují praní tkanin, mytí nádobí a čištění pevných povrchů, např. podlah a koupelnových kachlíků.
·· ·· • · · · • · · · • · · · · · • · • · · * ·· · · ·· · • · · · · · • ·· · · · • · · · · · · • · · · · »·· · ·· ··
-L·
Detergentní prostředky obsahující pektinlyasu
Oblast techniky
Tento vynález se týká detergenčních prostředků, včetně čistících prostředků pro domácnost, mytí nádobí a pracích prostředků, jež obsahují enzym pektinlyasu, v podstatě prostou dalších pektických enzymů.
Dosavadní stav techniky
Celková účinnost detergenčního výrobku při použití pro mytí nebo čištění, jako je prací způsob nebo způsob mytí nádobí, se posuzuje podle řady faktorů, včetně schopnosti odstraňovat znečištění a schopnosti bránit novému usazení znečištění, nebo jeho rozkladných produktů, na mytých předmětech.
Odstraňování skvrn pocházejících z rostlin, dřeva, hlinité půdy a z ovoce je jedním z dnešních nej těžších problémů čištění, obzvláště při trendu přecházet na nízké prací teploty. Tyto skvrny typicky obsahují komplexní směsi vláknitého materiálu, založeného převážně na cukrech a jejich derivátech, to jest vlákna složek buněčné stěny. Znečištění rostlinného původu je navíc provázeno amylosou, cukry a jejich deriváty.
Znečištění pocházející od potravin je často obtížné účinně odstranit ze znečištěného substrátu. Silně zabarvené a vyschlé znečištění pocházející z ovocných nebo zeleninových džusů představuje znečištění, jež se obzvlášť, těžce odstraňuje.
Konkrétní příklady by zahrnuly znečištění pomerančovým džusem, • « · · · · · φ ·· · · ·· · • · ······ ··· ··· rajčatovým džusem, banány, mangem a brokolicí. Substrátem může být tkanina, nádobí nebo pevný povrch.
Pektické látky se nalézají například v ovocných džusech. V takových džusech, jež mají přirozenou tendenci být viskózní a kalné, způsobují pektické látky udržování dispergovaného částicového materiálu v suspenzi. Pektické enzymy se běžně používají při čeření ovocných či zeleninových džusů pomocí rozkladu jejich pektických substancí (depektinace), jak je popsáno v WO94/21786, WO95/34223 a FR2638064.
Německá patentová specifikace 3 635 427, publikovaná společností Lion Corporation 23. dubna 1985 je zaměřena na bezfosfátové detergenty k čištění šatstva, jež obsahují enzymy s pektinasovou aktivitou, o nichž se tvrdí, že obsahují takové enzymy jako jsou polygalkturonasa, pektinlyasa, nebo pektinesterasa. Avšak kromě obecných poznatků vztahujících se ke směsím těchto pektinasových enzymů k odstraňování anorganických znečištění z šatstva, jediný konkrétní poznatek se nachází v Příkladu 3, kde je daný enzym (nazývaný „Enzym D ) charakterizován tím, že obsahuje velké množství pektinlyasy. Tabulka III poskytuje výsledky hodnocení tohoto Enzymu D v detergenčním prostředku, kde se ukazuje, že tato směs bohatá na pektinlyasu má v kombinaci s vysokomolekulárními, ve vodě rozpustnými sloučeninami nejvyšší procento pektinasové aktivity (10 %) a jednu z nejvyšších detergenčních hodnot (83 %) ve srovnání s jinými uváděnými enzymatickými prostředky. Přesto nebyla specificky rozpoznána prospěšnost konkrétního používání pektinlyasových enzymů v podstatě prostých jiných pektických enzymů v detergenčních prostředcích, obzvláště těch, keré se používají při praní, mytí nádobí a úklidu domácnosti.
Je proto předmětem tohoto vynálezu poskytovat prací detergenční prostředky, deterenční prostředky k mytí nádobí a úklidové detergenční prostředky, jež poskytují při použití k mytí a čištění významné výhody v odstraňování znečištění / skvrn. Podle tohoto vynálezu bylo nyní překvapivě nalezeno, že pektické enzymy v podstatě prosté jiných pektických enzymů, a obzvláště alkalická pektinlyasa v podstatě prostá jiných pektických enzymů, poskytují odstranění skvrn o širokém rozsahu původu (tělesném, rostlinném a ovocném) a zesilují realistický čistící profil detergenčního prostředku.
Skutečně: Pektinlyasové enzymy v podstatě prosté jiných pektických enzymů, a obzvláště alkalický pektinlyasový enzym v podstatě prostý jiných pektických enzymů, poskytují obzvláště významné odstraňování znečištění/skvrn tělesného původu a vyschlých ovocných a zeleninových znečištění/skvrn.
Navíc bylo zjištěno, že alkalický pektinlyasový enzym v podstatě prostý jiných pektických enzymů dává lepší kompatibilitu a zesílenou aktivitu v mycích roztocích a poskytuje tak lepší odstraňování znečištění/skvrn tělesného původu a vyschlých ovocných a zeleninových znečištění/skvrn, obzvláště když se mycí roztoky zakládají na profesionálních detergenčích prostředcích pro profesionální praní a mytí. Bylo rovněž nalezeno, že alkalická pektinlyasa v podstatě prostá jiných pektických enzymů vykazuje lepší kompatibilitu s matricí pro detergent, např. při zpracování výrobku a skladovacím období. Dále bylo přkvapivě zjištěné, že zahrnutí dispergačních činidel, obzvláště organických polymerních dispergačních činidel, má vysokou hodnotu u detergenčních prostředků obsahujících pektilyasový enzym v podstatě prostý jiných pektických enzymů. Dispergační činidla napomáhají dispergaci rozkladných produktů enzymatické degradace znečištění a tak brání novému usazení na předmětech, jež se myjí.
• · 9 9 » · · < • ·· • · · · * · · · · · · • · • · 9 9
Významné čistící schopnosti byly pozorovány rovněž při kombinování pektinlyasového enzymu v podstatě prostého jiných pektických enzymů s jinými detergenčními enzymy. Enzymový bělící systém nebo konvenční systém aktivačního bělení dávají spolu s pektinlyasovým enzymem v podstatě prostým jiných pektických enzymů zvýšený výhodný účinek a širší spektrum skvrn.
Navíc polymery, jež poskytují inhibicí přenosu barviv způsobují v kombinaci s pektinlyasou v podstatě prostou jiných pektických enzymů významné zachování bělosti nebo významné vlastnosti při uvolňování znečištění.
Podstata vynálezu
Tento vynález se týká detergenčních prostředků, včetně prostředků k mytí nádobí, čištění pevných povrchů a praní, jež obsahují pektinlyasový enzym v podstatě prostý jiných pektických enzymů pro významnou celkovou čistící schopnost a zvýšené výhody při odstraňování skvrn / znečištění, a pro obzvláště významné odstraňování znečištění/skvrn tělesného nebo rostlinného původu a znečištění/skvrn od ovocných nebo zeleninových džusů.
Ve výhodných provedeních vynálezu obahuje detergenční prostředek alkalický pektinlyasový enzym v podstatě prostý jiných pektických enzymů.
Pektinlyasový enzym
Podstatnou složkou detergenčních prostředků podle vynálezu je pektinlyasový enzym s EC klasifikací 4.2.2.10, v podstatě ♦ · · · • · · · • · · · · * • · ·· ·· » · · « « · · • · · • · • · · • · · · · • · prostý jiných pektických enzymů, jenž působí na kyselinu pektinovou a způsobuje nehydrolytické štěpení a-1-4 glykosidických vazeb za tvorby nenasycených derivátů kyseliny galakturonové.
Ve výhodných provedeních obsahuje detergenční prostředek podle vynálezu alkalický pektinlyasový enzym v podstatě prostý jiných pektických enzymů. Výraz „alkalický ja zamýšlen k pokrytí pektinlyasových enzymů, jež mají při pH v rozmezí 7 až 11 alespoň 10 %, s výhodou 25 % a výhodněji 40 % optimální aktivity, s výhodou k pokrytí pektinlyasového enzymu, jež má optimální aktivitu při pH v rozmezí 7 až 11. Enzymovou aktivitu lze měřit podle „Assay of trans-eliminase activities toward pectin and pectic acid , jak popisuje K. Horikoshi v Agr. Biol. Chem., sv. 36(2), 286.
Výrazem „v podstatě prostý jiných pektických enzymů se rozumí prostředek obsahující pektinlyasové enzymy, které obsahují méně než 50 % pektických enzymů, jež nejsou pektinlyasovými enzymy, výhodně méně než asi 25 %, výhodněji méně než asi 10 %, a nejvýhodněji méně než asi 5 %. Takovéto pektické enzymy zahrnují například polygalaktouronasy, pektinmethyltransferasy, jež hydrolyzují pektinové methylesterové vazby.
Pektinlyasový enzym v podstatě prostý jiných pektických enzymů je z výhodou zahrnut do prostředku podle vynálezu v hladině od 0,0001 % do 2 %, výhodněji od 0,0005 % do 0,5 %, ještě výhodněji od 0,001 % do 0,1 % čistého enzymu podle hmotnosti celého prostředku.
Pektické látky se nalézají v rostliných tkanivech a jsou běžnosu složkou ovocných džusů, jako jsou pomerančové, rajčatové a hroznové džusy. Pektické látky obsahují galakturonové kyseliny nebo jejich deriváty. Zahrnují pektiny • · ··
9 9 » 9 9 9
99 99 9 ·· · · 9« a pektické kyseliny. Pektiny jsou obecně polymery složené z řetězců galakturonových kyselin spojených a-1-4 glykosidickými vazbami. Typicky jsou v přírodních pektinech přibližně dvě třetiny karboxylových skupin esterifikovány methanolem. Částečná hydrolýza těchto methylesterů dává pektiny s nízkým obsahem methoxylů, jež s vápenatými ionty mají sklon k tvorbě gelů. Úplná hydrolýza methylesterů poskytuje pektické kyseliny.
Pektinlyasové enzymy v podstatě prosté jiných pektických enzymů zde zahrnují pektinlyasové enzymy odvozené od přirozených enzymů, a jakékoli varianty získané například technikami genového inženýrství.
Pektinlyasové enzymy v podstatě prosté jiných pektických být vyráběny z druhu Bacillus, s výhodou circulans a B. subtilis, jak je popsáno EP 353188 zveřejňuje DNA sekvencí kódující enzymů mohou B. Firmus, B. v J56131376.
pektinlyasu PLA, PLB, PPLC, PLE nebo PLF, nebo deletovanou, používanou k produkci pektinlyas v čisté formě nebo pro konstrukci hybridních vektorů exprimujících cizorodé geny. Systém exprese pektinlyasy používaný k nadprodukci pektinlyasy v Aspergillus sp. nebo ke konstrukci hybridních vektorů, exprimujících geny ve vláknitých houbách, je popsán v EP 278 355. Enzymové směsi obsahující pektinlyasu mohou být získány ze submerzních aerobních kultur určitých kmenů Aspergillus niger, jak je zveřejněno v HUT033261. J02035088 popisu rovněž pektinlyasový gen užitečný k produkci řečeného odvozen z bakteriálního rodu Erwinií. mít rovněž původ z hub, jako jsou
Aspergillus niger a Aspergillus japonica - čistí se ze směsi enzymů degradujících pektiny. Vyčištěnou pektinlyasu lze získat purifikací nebo frakcionací prostřednictvím technik enzymu, jenž je Pektinlyasa může ·· · 99 ·* • · · » · · • 9 9 · · · · • · ······ ··· · 1 • 9 · ··· · ·· dobře známých v oboru, jak popisuje K. Horikoshi v Agr. Biol. Chem., sv. 36 (2), 288; V. Shevchik et al. v World Journal of Microbiology and Biotechnology, sv. 8, (1992), 116 a E. Harris et al. (1989), v „Protein purification methods, a paractical approach , vyd. IRL Press, Oxford, Anglie.
Komerčně dostupné pektinlyasové enzymy v podstatě prosté jiných pektických enzymů zahrnují enzymy prodávané společností Sigma pod kódem P7052 z Aspergillus niger, a pod kódy P2804 a P2679 z Aspergillus japonicus.
V současnosti je běžnou praxí modifikovat enzymy divokého typu prostřednictvím technik proteinového / genového inženýrství z důvodů optimalizace jejich účinnosti v čistících prostředcích podle vynálezu. Například: Varianty mohou být navrženy tak, aby byla zvýšena kompatibilita enzymu s běžně se vyskytujícími složkami takovéhoto prostředku. Alternativně mohou být varianty navrženy tak aby optimální pH, stabilita s bělícím činidlem, katalytická aktivita a podobně byly „střiženy na míru pro konkrétní čistící použití.
Pozornost v případech stability s bělícím činidlem a povrchových změn pro kompatibilitu s povrchově aktivní látkou musí být obzvláště soustředěna na aminokyseliny citlivé k oxidaci. Isolelektrický bod takovýchto enzymů může být pozměněn substitucí některých nabitých aminokyselin, izoelektrického bodu může například napomoci kompatibility s anionickými povrchově aktivními
Stabilitu enzymů může dále podpořit např. vytvoření dalších solných můstků a zajištění vyšší chelatační stability vazebných míst pro vápník.
a zvýšeni zlepšení látkami.
· 44 ·4 • 4 4 4·* • 44 4 · · · • 44·· · ·4 · «··
Dispergační činidla
Překvapivě bylo nalezeno, že zařazeni dispergačních činidel, obzvláště organických polymerních dispergačních Činidel, je u detergenčnich prostředků obsahujících enzym pektinlyasu v podstatě prostou dalších pektických enzymů, obzvláště enzym alkalickou pektinlyasu v podstatě prostou dalších pektických enzymů, velmi cenné. Dispergační čindla napomáhají dispergaci rozkladných produktů enzymatické degradace znečištění a tím brání jejích novému usazení na předmětech, jež se myjí.
Vhodnými ve vodě rozpustnými organickými solemi jsou homonebo kopolymerní kyseliny nebo jejich soli, přičemž polykarboxylová kyselina obsahuje alespoň dva karboxylové radikály oddělené od sebe ne více než dvěma uhlíkovými atomy. Polymery tohoto typu jsou zveřejněny v GB-A-1 5 96 756. Příklady takovýchto solí jsou polyakryláty o molekulové hmotnosti 2 000 - 5 000 a jejich kopolymery s maleinanhydridem, jako jsou kopolymery mající molekulovou hmotnost od 1 000 do 100 000.
Do čistících prostředků podle vynálezu může být obzvláště přidáván v hladině od 0,5 - 20 % podle hmotnosti prostředku kopolymer akrylátů a methylakrylátů, jako je 480N o melekulové hmotnosti 4 000.
Prostředky podle vynálezu mohou obsahovat rozpouštěč vápenatého mýdla, jež má dispergační sílu pro vápenaté mýdlo (LSDP, lime soap dispersing power), jak je definována níže, ne vyšší než 8, výhodněji ne vyšší než 7, nejvýhodněji ne vyšší než 6. Sloučenina rozpouštěče vápenatého mýdla je s výhodou přítomna v hladině od 0 % do 20 % hmotnosti.
Číselné vyjádření účinnosti rozpouštěče vápanatého mýdla je dáno dispergační silou pro vápenaté mýdlo (LSDP), která se
99 • 9 9 *
9 9 9
999 999 » 9 9 » 9 9 9 9 ·· ·· • 9 9 ·
- 9 99
9 9 9
9 9
9999 99 stanovuje testem dispergace vápenatého mýdla, jak je popsáno v článku H. C. Borghettyho a C. A. Bergmana, J. Am. Oil. Chem. Soc., sv. 27, strany 88 - 90, (1950). Tento způsob testování dispergace vápenatého mýdla je široce používán praktiky v oboru, přičemž se na něj odkazuje například v následujících přehledných článcích:
W.
N. Linfield, Surfactant science
Series, sv. 7, strana 3, W. N. Linfield, Tenside surf. det. , sv. 27, strany 159 - 163, (1990),
M.
K. Nagarajan,
W. F. Masler, Cosmetics and Toiletries, sv. 104, strany 71 poměr je procentuální dispergujícího činidla k oleátu sodnému, jež jsou potřebné k dispergaci depositů vytvářených 0,025 g oleaátu sodného v 30 ml vody o ekvivalentní tvrdosti 333 ppm CaC03 (Ca:Mg = 3:2).
Povrchově aktivní látky mající dobré schopnosti rozpouštěčů vápenatého mýdla zahrnují určité oxidy aminů, betainy, sulfobetainy, alkylethoxysulfáty a ethoxylované alkoholy.
Příklady povrchově aktivních látek pro použití podle vynálezu, jež mají LSDP ne vyšší než 8, zahrnují C1S-C18 C12-C1B alkylethoxysulfáty s průměrným od 1 - 5, obzvláště povrchově aktivní ethoxylace s hodnotou 3 (LSDP =4) a alkoholy s průměrným stupněm ethoxylace bud' 12 (LSDP = 6) , anebo 30, prodávané pod obchodními jmény Lutensol A012 resp. Lutensol A030 společností BASF GmbH.
Polymerní rozpouštěče vápenatého mýdla jsou popsány v článku Μ. K. Nagarajana, W. F. Naslera, jenž se najde v Cosmetics and Toiletries, svazek 104, strany 71 - 73, (1989) .
73, :i989)
LSDP hmotnostní dimethylamin oxid, stupněm ethoxylace alkylethoxysulfátová látka
C -C '-IS
C -C *-12 '“IS se stupněm e thoxy1ováné
- 10 • 99
99 ► 9 9 1
99
9 4
9 4 • · a 9 9 9
9 9 9 9
9 9 9 9 9
99999 9 999
9 9 4 » 9 9 9 · 9
Jako rozpouštěče vápenatého mýdla lze použít rovněž hydrofobní sloučeniny bělících činidel jako jsou 4-[N-oktanoyl6-aminohexanoyl]benzen sulf onát, aminohexanoyl]benz en sul f onát, aminohexanoyl]benzen sulf onát, jakož i
- [N-nonanoy1- 6 4 - [N-decanoyl- 6 nonanoylox benzen sulfonát spolu prostředkem.
s hydrofilním / hydrofobním bělícím
Detergenční enzym
Lepší odstraňování znečištění širokého rozsahu původu (tělesného, rostlinného a ovocného) se dosahuje kombinací enzymu pektinlyasy, v podstatě prostého jiných pektických enzymů, a obzvláště enzymu alkalické pektinlyasy, v podstatě prostého jiných pektických enzymů, a jiných detergenčních enzymů.
Synergické účinky jsou pozorovány u detergenčních prostředků obsahujících enzym pektinlyasu, v podstatě prostý jiných pektických enzymů, a obzvláště enzym alkalickou pektinlyasu, v podstatě prostý jiných pektických enzymů, a celulasu, xylanasu nebo proteasu.
Celulasy použitelné v tomto vynálezu zahrnují jak bakteriální, tak plísňové celulasy. S výhodou budou mít pH optimum mezi 5 a 9,5. Vhodné celulasy jsou zveřejněny v U.S. patentu 4 435 307, Barbesgoard et al., jenž zveřejňuje plísňovou celulasu produkovanou Humicola insolens. Vhodné celulasy jsou zveřejněny rovněž v GB-A-2 075 028, GB-A2 095 275, a SE-CS-2 247 832.
Příklady takovýchto celulas jsou celulasy produkované jedním kmenem Humicola insolens (Humicola grisea var.), obzvláště Humicola kmenem DSM 1800.
- 11 • · · · ··· ···· • ·« ·<*·· ···· • · · · · · ···· · ··· ··· ······ 4 4 ······ 4 4 4 44 4 4
Jinými vhodnými celulasami jsou celulasy pocházející z Humicola insolens, mající molekulovou hmotnost kolem 50 kDa, isoelektrický bod 5,5 a obsahující 415 aminokyselin. Obzvláště vhodnými celulasami jsou celulasy výhodné pro péči o barvy. Příklady takovýchto celulas j sou celulasy popsané v evropské patentové přihlášce č. 91202879.2, podané 6. listopadu 1991 (Novo). Obzvláště užitečné jsou „Carezyme a „Celluzyme (Novo Nordisk A/S). Viz též WO91/17243.
Vhodné xylanasy zahrnují komerčně dostupné xylanasy jaoko Pulpzyme HB a SP431 (Novo Nordisk), Lyxazan (Gist-Brocades), Optipulp a Xylanase (Solvay).
Vhodnými proteasami jsou subtilisiny, jež se získávají ze zvláštních kmenů B. subtillis a B. licheniformis (subtilisiny BPN a BPN') . Jenda vhodná proteasa, získávaná z kmene Bacillus, má maximum aktivity přes celý rozsah hodnot pH 8 12, byla vyvinuta u Novo Industries A/S v Dánsku (níže jen „Novo ) a je touto společností prodávána jako ESPERASE®. Příprava tohoto enzymu a analogických enzymů je popsána v GB 1 243 784, pro Novo. Jiné vhodné proteasy zahrnují ALACALASE®, DURAZYM® a SAVINASE® od Novo, a MAXATASE®, MAXACAL®, PROPERASE® a MAXAPEM® (Maxacal upravený proteinovým inženýrstvím) od International Bio-Synthetics, lne., Nizozemí, jakož i proteasu A, jak je zveřejněna v EP 130 756 A, 9. ledna 1985 a proteasu B, jak je zveřejněna v EP 303 761 A, 28. dubna 1987 a EP 130 756 A, 9. ledna 1985. Viz též proteasu pro vysoké pH z Bacillus sp. NCIMB 40338 popsanou v WO 93/18140 A, pro Novo. Enzymatické detergenty obsahující proteasu, jeden nebo více jiných enzymů a reversibilní proteasový inhibitor jsou popsány ve WO 95/03529 A, pro Novo. Jiné výhodné proteasy zahrnují proteasy z WO 95/10591, pro Procter & Gamble. Když je to žádoucí, dostupná je proteasa mající sníženou adsorpcí a ·
- 12 99 99 • · · • · ·
9
9
9999 99 • 9 9
9 9 9
999*9
9 9
9 9
99 » 9 9 9 » 9 9 9
999 999
9
9 9 9 zvýšenou hydrolýzu, jak je popsána ve WO 95/07791, pro Procter & Gamble. Rekombinantní proteasa podobná trypsinu pro zde vhodné detergenty je popsána ve WO 94/25583, pro Novo.
Podrobněji: Proteasa, na níž se odkazuje jako na „proteasu D , je karbonylhydrolasový variant, mající aminokyselinovou sekvenci, jež se v přírodě nenachází, a jež je odvozena od karbonylhydrolasového prekursoru substitucí jiné aminokyseliny za řadu aminokyselinových zbytků v pozici ekvivalentní u řečené karbonylhydrolasy pozici +76, s výhodou rovněž v kombinaci s jednou nebo více aminokyselinovými pozicemi ekvivalentními těm, jež jsou vybrány ze skupiny sestávající z +99, +101, +103, +104, +107, +123, +27, +105, +109, +126, +128, +135, +156, +166, +195, +197, +204, +206, +210, +216, +217, +218, +222, +260, +265 nebo +274, podle číslování pro subtilisin Bacillus amyloliquefaciens, jak je popsáno ve WO 95/10591 a v patentové přihlášce C. Ghoshe et al., „Bleaching Compositions Comprising Protease Enzymes , jež má U.S. pořadové číslo 08/322 677, podané 13. října 1994. Rovněž vhodné pro tento vynález jsou proteasy popsané v patentových přihláškách EP 251 446 a W091/06637, a proteasa BLAP® popsaná ve WO91/02792.
Zlepšené odstraňování skvrn /znečištění tělesného, rostlinného a ovocného původu se pozoruje s detergenčními prostředky podle vynálezu, jež dále obsahují enzymy, které degradují škrob, cukry nebo jejich deriváty, jako jsou amylasa, glukoamylasa, dextranasa, pullulanasa, invertasa lakasa, insulinasa.
Amylasy (a nebo β) vhodné k zařazení do detergenčních prostředků podle vynálezu jsou: WO94/02597, Novo Nordisk A/S, zveřejněný 3. února 1994, popisuje čistící prostředek, jenž zahrnuje mutantní amylasy. Viz též WO94/18314, pro Genencor,
·· 44
4 4 4 • 4 4 4
444 44« • 4 4 • 44 44
- 13 zveřejněný 18. Srpna 1994, W095/10603, pro Novo Nordisk A/S, 20. dubna 1995, a WO96/05295, pro Genencor, zveřejněný 22. února 1996. Jiné amylasy se známým použitím v čistících prostředcích zahrnují jak a-, tak β-amylasy. α-Amylasy jsou v oboru známé, a zahrnují ty, jež jsou popsány v U.S patentu 5 003 257, EP 252 666, WO/91/00353, FR 2 267 456, EP 285 123, EP 526 610, EP 368 341, a britské patentové specifikaci č. 1 296 839 (Novo). Jinými vhodnými amylasami jsou amylasy se zvýšenou stabilitou, včetně Purafact Ox AmR, popsané ve WO 94/18314, zveřejněném 18. srpna 1994 a amylasové varianty mající další modifikace v bezprostředním předchůdci, dostupné od Novo Nordisk A/S, zveřejněné ve WO 95/10603, publikovaném v dubnu 95. Příklady komerčních ot-amylasových produktů jsou Termamyl®, Ban®, Fungamyl®, a Duramyl®, všechny dostupné od Novo Nordisk A/S, Dánsko. WO95/26397 popisuje další vhodné amylasy: α-Amylasy charakterizované tím, že mají specifickou aktivitu přinejmenším o 25 % vyšší než je specifická aktivita Termamylu® v teplotním rozmezí 25°C až 55°C a při hodnotách pH v rozsahu 8 až 10, měřeno Phadebas® stanovením a-amylasové aktivity. Jiné amylolytické enzymy se zlepšenými vlastnostmi co do hladiny aktivity a kombinaci teplotní stability a vyšší hladiny aktivity jsou popsány ve WO95/35382.
Jiné karbohydrasy, jako jsou β-glukanasy (lichenasa, laminarasa) a exo-glukanasy (lignasa, tannasa, pentosanasa, malanasa a hemicelulasa) vykazují v kombinaci s enzymem pektinlyasou, v podstatě prostým jiných pektických enzymů, a obzvláště s enzymem alkalickou pektinlyasou, v podstatě prostým jiných pektických enzymů, prospěšný synergický účinek.
Konečně: Kombinace enzymů hydrolyzujícich tuky a vosky, jako jsou lipasy, kutinasy a voskové esterasy s enzymem pektinlyasou, v podstatě prostým jiných pektických enzymů, a ·· 99 ·* « • · 9 · « · » _ 14 - · ·* » * · · ♦ · · · < ·<···· • «· · ·« ·· ·» ·· · · obzvláště s enzymem alkalickou pektinlyasou, prostým jiných pektických enzymů, poskytují zlepšené odstraňování skvrn / znečištění rostlinného a ovocného původu.
Lipasové enzymy vhodné pro detergenční použití zahrnují Upasové enzymy produkované mikroorganismy skupiny Pseudomonas, jako je Pseudomonas stutzeri ATCC 19.154, jak je zveřejněno v britském patentu 1 372 034. Vhodné lipasy zahrnují ty, jež vykazují pozitivní imunologickou kříovou reakci s protilátkami k lipase, produkované mikroorganismem Pseudomonas fluorescent IAM 1057. Tato lipasa je dostupná od společnosti Amano Pharmaceutical Co. Ltd., Nagoya, Japonsko, pod obchodním jménem Lipasa P „Amano , a zde se na ni dále odkazuje jako na „Amano-P . Jiné vhodné komerční lipasy zahrnují Amano-CES, lipasy z Chromobacter viscosum, např. Chromobacter viscosum var. Lipolyticum NRRLB 3673 od Toyo Jozo Co., Tagata, Japonsko, lipasy Chromobacter viscosum od U.S. Biochemical Corp., U.S.A., a Disoynth Co., Nizozemí, a lipasy z Pseudomonas gladioli. Obzvláště vhodnými lipasami jsou lipasy jako Ml Lipase“ a Lipomax“ (Gist-Brocades) a Lipolase“ a LipolaseUltra“ (Novo), u nichž bylo nalezeno, že jsou velice účinné v kombinaci s prostředky podle vynálezu.
Rovněž vhodné jsou kutinasy (EC 3.1.1.50), jež lze považovat za zvláštní druh lipas, jemnovitě za lipasy, které nevyžadují aktivaci fázovým rozhraním. Přidání kutinas do detergenčních prostředků bylo popsáno např. v WO-A-88/09367 (Genencor).
Lipasy a kutinasy jsou normálně zahrnuty do detergenčních prostředků v hladinách od 0,0001 % do 2 % aktivního enzymu, bráno podle hmotnosti detergenčního prostředku.
Shora zmiňované enzymy mohou být jakéhokoli vhodného původu, jako je rostlinný zvířecí, bakteriální, houbový a v podstatě synergicky tělesného,
- 15 • 9
»9 · • · · · • · · · • * · · ···· β • · · · • · · • · * · ··· ··· kvasničný původ. Řečené enzymy jsou normálně zahrnuty do detergenčních prostředků v hladinách od 0,0001 % do 2 % aktivního enzymu, bráno podle hmotnosti detergenčního prostředku. Enzymy mohou být přidávány jako oddělené jednotlivé složky (vločky, granuláty, stabilizované kapaliny, atd., obsahující jeden enzym) nebo jako směsi dvou a více enzymů (např. kogranuláty).
Jinými vhodnými složkami detergentů, jež mohou být přidávány, jsou látky bránící oxidaci enzymů, jež jsou popsány v současně podávané evropské patentové přihlášce 92870018.6 podané 31. ledna 1992. Příklady takovýchto látek bránících oxidaci enzymů jsou ethoxylované tetraethylenpolyaminy.
Řada enzymových materiálů a způsobů jejich zahrnutí do syntetických detergenčních prostředků je rovněž zveřejněna ve WO 9307263 A a WO 9307260 A, pro Genencor International, WO 8908694, pro Novo, a U.S. 3 553 139, 5. ledna 1971, pro McCartyho et al. Enzymy jsou dále zveřejněny v U.S. 4 101 457, Plače et al., 18. července 1978, a v U.S. 4 507 219, Hughes, 26. března 1985. Enzymové materiály užitečné pro kapalné detergenční prostředky a jejich zavádění do takovýchto prostředků jsou zveřejněny v U.S. 4 261 868, Hora et al., 14. dubna 1981. Enzymy pro použití v detrgentech mohou být stabilizovány různými technikami. Techniky stabilizace enzymů jsou zveřejněny a příklady jsou dány v U.S 3 600 319, 17. srpna 1971, Gedge et al. , EP 199 405 a EP 200 586, 29. října 1986, Venegas. Systémy stabilizace enzymů jsou rovněž popsány, například v U.S. 3 519 570. Užitečný Bacillus sp. AC13 dávající proteasy, xylanasy a celulasy je popsán ve WO 9401532 A, pro Novo.
- 16 ·· · • · • · · · • · · · • · · · · · ···· · ··· · · · • · · • · · · ·
Bělící činidlo zde může být pro čistící
Bylo nalezeno, že s detergenčními prostředky obsahujícími enzymatický bělící systém nebo konvenční aktivovaný bělící systém navíc k enzymu pektinlyase, v podstatě prostému jiných pektických enzymů, a obzvláště k enzymu alkalické pektinlyase, v podstatě prostému jiných pektických enzymů, se dosahuje širšího rozsahu odstraňování skvrn / znečištění tělesného, rostlinného nebo ovocného původu.
Bělící činidla jako peroxid vodíku, PBI, PB4 a peruhličitan s velikosté částic 400 - 800 mikronů. Tato bělící činidla mohou zahrnovat jedno nebo více kyslíkatých bělících činidel a, v závislosti na zvoleném bělícím činidle, jeden nebo více bělících aktivátorů.
Složkou bělícího činidla pro použití kterékoli z bělících činidel užitečných prostředky, včetně kyslíkatých bělících činidel jakož i jiných bělících činidel známých v oboru. Bělící činidlo vhodné pro tento vynález může být aktivované nebo neaktivované bělící činidlo.
Jedna kategorie kyslíkatých bělících činidel, jež může být použita, zahrnuje jako bělící činidla perkarboxylové kyseliny a jejich soli. Vhodné příklady této třídy činidel zahrnují monoperoxyftalát hořečnatý hexahydrát, horečnatou sůl kyseliny meta-chlor benzoové, kyselinu 4-nonylamino-4-oxoperoxy máselnou, a kyselinu diperoxydodekandiovou. Takováto bělící činidla jsou zveřejněna v U.S. patentu 4 483 781, U.S. patentové přihlášce 740 446, evropské patentové přihlášce 0 133 354, a v U.S. patentu 4 412 934. Vysoce výhodná bělící činidla zahrnují rovněž kyselinu 6-nonylamino-6-oxoperoxykapronovou, jak popisuje U.S. patent 4 634 551.
- 17 - • · e· ·· · • · · · · · · • · · · · · · • · ··· ····· • · · · · · • · · · • * · · • · · · • · · · · · · • 9 9 9 9 9
• · · · • · · 9 ·
Jiná kategorie bělících činidel, jež může být použita,
zahrnuje halogenová bělící činidla. Příklady hypohalidových
bělících činidel zahrnuj i například kyselinu trichlor
isokyanurovou a dichloisokyanurát sodný a draselný, a N-chlor a. N-brom alkalické sulfonamidy. Takovéto materiály se normálně přidávají v 0,5 - 10 % hmotnosti hotového produktu, s 'výhodou 1 - 5 % hmotnosti.
Činidla uvolňující peroxid vodíku lze pužívat v kombinaci s bělícími aktivátory, jako jsou tetraacetylethylendiamin (TAED), nonanoyloxybenzensulfonát (NOBS, popsaný v U.S. 4 412 934), 3,5-trimethylhexanooxybenzensulfonát (ISONOBS, popsaný v EP 120 591), nebo pentaacetylglukosa (PAG), nebo fenolsulfonátový ester kyseliny N-nonanoyl-6aminokapronové (NACA-OBS, popsaný ve WO94/28106), jež jsou perhydrolyzovány za tvorby perkyseliny jako aktivního bělícího agens, což vede ke zlepšenému bělícímu účinku. Vhodnými aktivátory jsou rovněž acylované estery kyseliny citrónové, jak jsou zveřejněny v současně podávané evropské patentové přihlášce 91870207.7.
Bělící činidla užitečná pro použití v detergenčních prostředích podle vynálezu, včetně peroxykyselin a bělících systémů obsahujících bělící aktivátory a peroxidové bělící sloučeniny, jsou popsána v našich současně podávaných přihláškách USSN 08/136 626, PCT/US95/07823, WO95/27772, WO95/27773, WO95/27774 a WO95/27775.
Peroxid vodíku může být rovněž přítomen při přidání enzymatického sytému (t.j. enzymu a jeho substrátu), jenž je schopný generovat peroxid vodíku na začátku nebo v průběhu pracího nebo máchacího procesu. Takovéto enzymatické systémy jsou popsány v EP patentové přihlášce 91202655.6, podané 9. října 1991.
• ·· ·· • · · · · • · · · · · ···· · ··· ·· · • · · • · · · ·
Peroxidasové enzymy se používají v kombinaci se zdroji kyslíku, např. peruhličitanem, perboritanem, persíraném, peroxidem vodíku, atd. Používají se pro „bělení znečištění a roztoku , t.j. pro bránění přenosu barviv a pigmentů, odstraněných ze substrátů, na jiné substráty pracího roztoku při prací operaci. Poroxidasové enzymy jsou v oboru známé a zahrnují například křenovou peroxidasu, ligninasu a haloperoxidasu, jako je chlor- a bromperoxidasa. Detergenční prostředky obsahující peroxidasu jsou zveřejněny například v mezinárodní PCT přihlášce WO 89/099813, WO89/09813 a v evropské patentové přihlášce EP č. 91202882.6, podané 6. listopadu 1991 a EP č. 96870013.8, podané 20. února 1996. Vhodný je rovněž enzym lakasa.
Výhodnými zesilovači jsou substituované fenthiaziny a fenoxaziny, kyselina 10-fenothiazinpropionová (PPT), kyselina 10-ethylfenothiazin-4-karboxylová (EPC), kyselina 10-fenoxazinpropionová (POP), a 10-methylfenoxazin (popsaný v WO 94/12621) a substituované syringaty (C3-C5 substituované alkyl syringaty) a fenoly. Výhodnými zdroji peroxidu vodíku jsou peruhličitan a perboritan.
Řečené peroxidasy jsou normálně zhrnuty v detergenčních prostředcích v hladinách od 0,0001 % do 2 % aktivního enzymu, bráno podle hmotnosti detergenčního prostředku.
Katalyzátory obsahující kov pro použití v bělících prostředcích zahrnují katalyzátory obsahující kobalt, jako je sůl petaamin octan kobaltitý, a katalyzátory obsahující hořčík, jako jsou ty, které popisuje EPA 549 271, EPA 549 272, EPA 458 397, U.S. 5 246 621, EPA 458 398, U.S. 5 194 416, a U.S. 5 114 611. Bělící prostředek obsahující peroxidovou sloučeninu, bělící katalyzátor obsahující mangan a chelatační činidlo je popsán v patentové přihlášce č. 94870206.3.
- 19 ·· · ·· ·· • · · • · · • · · · · · • · ·· ··
Bělící činidla jiná než kyslíkatá bělící činidla jsou v oboru rovněž známa a mohou být zde použita. Jeden typ bezkyslíkatých bělících činidel, jenž je předmětem obzvláštního zájmu, zahrnuje světlem aktivovaná bělící činidla, jako jsou sulfonované zinečnaté nobo hlinité ftalocyaniny. Tyto materiály se mohou ukládat na substrátu v průběhu pracího procesu. Při ozáření světlem v přítomnosti kyslíku, jak tomu je při pověšení oděvu k usušení na denním světle, je sulfonovaný zinečnatý ftalocyanin aktivován, a následně je substrát bělen. Výhodný zinečnatý ftalocyanin a světlem aktivovaný bělící proces jsou popsány v U.S. patentu 4 033 718. Typické detergenční prostředky budou obsahovat asi 0,025 % až asi 1,25 % hmotnosti sulfonovaného zinečnatého ftalocyaninu.
Inhibice přenosu barviv
Zlepšené vlastnosti v udržování bělosti nebo odstraňování znečištění byly pozorovány, když detergenční prostředek podle vynálezu zahrnoval sloučeniny sloužící inhibici přenosu barviv z jedné tkaniny na druhou, což nastává se solubilizovanými nebo suspendovanými barvivý během těch operací praní tkanin, jež zahrnují barevné tkaniny.
Polymerní činidla inhibující přenos barviv
Detergenční prostředky podle vynálezu obsahují rovněž od 0,001 % do 10 fc, s výhodou od 0,01 % do 2 %, výhodněji od 0,05 % do 1 % (hmotn.) polymerního činidla inhibujícího přenos barviv. Řečená polymerní činidla inhibující přenos barviv jsou normálně zahrnovány do čistících prostředků k inhibic přenosu barviv z barevných tkanin na tkaniny prané spolu s nimi. Tyto
- 20 - • · ·· • · · • · · • · • · • · · · · · ·« · ·· ·· • ··· · · · · • ··· · · · · • · · · ···· · ··· ··· • · · » · · • · · · · · ·
polymery mají schopnost vázat do komplexu nebo adsorbovat
uvolněná barviva vymytá z barvený tkanin dříve než tato
barviva mají šanci přichytit se na druhých praných věcech.
Obzvláště vhodnými polymerními činidly inhibujícími přenos barviv jsou polyamin N-oxidové polymery, kopolymery Nvinylpyrrolidinu a N-vinylimidazolu, polyvinylpyrrolidinové polymery, polyvinyloxazolidony a polyvinylimidazoly, nebo jejich směsi.
Přídavek takovýchto polymerů rovněž zvyšuje účinnost enzymů podle vynálezu.
a) Polyamin N-oxidové polymery
Polyamin N-oxidové polymery vhodné pro použití obsahují jednotky mající následující obecný strukturní vzorec
P (I) Ax
R kde P je polymerizovatelná jednotka, k níž může být připojena skupina R-N-O, nebo kde R-N-0 tvoří část polymerizovatelná jednotky, nebo jde o kombinaci obojího.
0 0
A je NC, CO, C, -0-, -S-, -N-, x je 0 nebo 1,
R jsou alifatické, ethoxylované alifatické, aromatické, heterocyklické nebo alicyklické skupiny nebo jakákoli jejich kombinace, k nimž může být skupina N-0 připojena, nebo kde dusík N-0 skupiny je součástí těchto skupin.
- 21 · ·· • · · • ·· • · · * • « · »·· · ·· ·· ·· ► · · · • · · • · · · · · • · • · e ·
N-0 skupina může být představována následujícími obecnými strukturami
0 (Rl)x-N- (R2)y =N- Rl x (R3) z kde Rl, R2 a R3 jsou alifatické skupiny, aromatické, heterocyklické nebo alicyklické skupiny nebo jejich kombinace, x nebo y nebo z jsou 0 nebo 1, a kam může být dusík N-0 skupiny připojen nebo kde dusík N-0 skupiny tvoří část těchto skupin.
N-0 skupina může být součástí polymerizovatelné skupiny (P) nebo může být napojena na polymerní kostru, nebo může jít o kombinaci oboj ího.
Vhodné polyamin N-oxidy, kde N-0 skupina je součástí polymerizovatelné jednotky zahrnují polyamin N-oxidy, kde R je vybrána z alifatických, aromatických, alicyklických a heterocyklických skupin.
Jedna třída řečených polyamin N-oxidů zahrnuje skupinu polyamin N-oxidů, kde dusík N-0 skupiny vytváří část R skupiny. Výhodné jsou ty polyamin N-oxidy, kde R je heterocyklické skupina jako je pyridin, pyrrol, imidazol, pyrrolidin, piperidin, chinolin, akridin a jejich deriváty.
Jiná třída řečených polyamin N-oxidů zahrnuje skupinu polyamin N-oxidů, kde dusík N-0 skupin je připojen k R skupině.
Jinými vhodnými polyamin N-oxidy jsou polyamin N-oxidy, kde N-0 skupina je napojena na polymerizovatelnou jednotku.
- 22 99 99
I · 9 4
99 9 99
Výhodnou třídou těchto polyamin N-oxidů jsou polyamin Noxidy mající obecný vzorec I, kde R je aromatická, heterocyklická nebo alicyklická skupina, kde dusík funkční skupiny N-0 je částí řečené R skupiny.
Příklady těchto tříd jsou polyamin oxidy, kde R je heterocyklická sloučenina jako je pyridin, pyrrol, imidazol a jejich deriváty.
Jinou výhodnou třídou polyamin N-oxidů jsou polyamin oxidy amjící obecný vzorec I, kde R je aromatická, heterocyklická nebo alicyklická skupina, kde dusík funkční skupiny N-0 je napojen na řečené R skupiny.
Příklady těchto tříd jsou polyamin oxidy, kde R skupina je aromatická, jako je fenyl.
Lze použít jakoukoli polymerní kostru, pokud vytvořený aminoxidový polymer je rozpustný ve vodě a má inhibiční vlastnosti na přenos barviv. Příklady takovýchto vhodných polymerních koster jsou polyvinyly, polyalkyleny, polyestery, polyethery, polyamidy, polyimidy, polyakryláty a jejich směsi.
Amin N-oxidové polymery podle tohoto vynálezu mají typicky poměr aminu k amin N-oxidu 10 : 1 až 1 : 1 000 000. Množství aminoxidových skupin přítomných v polymeru však může být obměňováno patřičnou kopolymerizací nebo patřičným stupněm Noxidace. S výhodou je poměr aminu k amin N-oxidu od 2 : 3 do 1 : 1 000 000. Výhodněji je od 1:4 do 1:1 000 000, od 1:7 do 1:1 000 000. Polymery podle skutečnosti zahrnují náhodné nebo blokové kopolymery, kde je jedním typem monomeru amin N-oxid a druhým typem monomeru bud' je nebo neí amin N-oxid. Aminoxidocvá jednotka polyamin N-oxidů má pKa < 10, s výhodou pKa < 7, výhodněj i pKa < 6.
nejvýhodněji vynálezu ve
Φ φ
- 23 φφ φφ φφφ φ φ φ φ · φ φ φ φφ φ φφφ • φ φφφ φφφφφ φ φ φ φ φ φ φφφφ φφ φ· φ φ φ φ φ φ φ φ φ φφφ φφφ φ φ φ φ φ *
Polyaminoxidy lze získat téměř v jakémkoli stupni polymerizace. Stupeň polymerizace není kritickou veličinou za předpokladu, že materiál má žádoucí rozpustnost ve vodě a schopnost potlačovat barvy.
Typicky je průměrná molekulová hmotnost v rozmezí 500 až 100 000, výhodněji od 1 000 do 50 000, ještě výhodněji od 2 000 do 30 000, a nevýhodněji od 3 000 do 20 000.
b) Kopolymery N-vinylpyrrolidinu a N-vinylimidazolu
N-vinylimidazolové N-vinylpyrrolidinové polymery používané v tomto vynálezu mají rozsah průměrné molekulové hmotnosti od 5 000 - 1 000 000, s výhodou 5 000 - 200 000.
Velmi výhodné polymery pro použití v detergenčních prostředcích podle vynálezu zahrnují polymer vybraný ze skupiny N-vinylimidazolových N-vinylpyrrolidinových polymerů, přičemž řečený polymer má průměrnou molekulovou hmotnost v rozmezí 5 000 až 50 000, výhodněji od 8 000 do 30 000, a nevýhodněji od 10 000 do 20 000. Rozsah průměrné molekulové hmotnosti byl stanoven rozptylem světla jak je popsáno v Barth H. G. A Mays J. W. Chemical Analysis svazek 113, „Modern Methods of Polymer Characterization .
Vysoce výhodné N-vinylimidazolové N-vinylpyrrolidinové kopolymery mají rozsah průměrné molekulové hmotnosti od 5 000 do 50 000, výhodněji od 8 000 do 30 000, a nevýhodněji od 10 000 do 20 000.
N-vinylimidazolové N-vinylpyrrolidinové kopolymery charakterizované tím, že mají řečený rozsah průměrné molekulové hmotnosti poskytují výborné vlastnosti inhibiee přenosu barviv aniž by negativně ovlivňovaly čistící vlastnosti prostředků s nimiž jsou formulovány.
- 24 ·· ·· ·· · ·· ♦ · « φ φ · · φ · · · · · • ·· · · · · · φ · φ • φ φ φ · φ φφ·· φ ··· ··· φφ···· · · ······ ·· · · · ··
Ν-vinylimidazolové N-vinylpyrrolidinové kopolymery podle vynálezu mají molární poměr N-vinylimidazolu k Nvinylpyrrolidinu od 1 do 0,2, výhodněji od 0,8 do 0,3 a nejvýhodněji od 0,6 do 0,4.
c) Polyvinylpyrrolidon
Detergenční prostředky podle vynálezu mohou používat rovněž polyvinylpyrrolidon („PVP ) mající průměrnou molekulovou hmotnost od asi 2 500 do asi 200 000, výhodněji od asi 5 000 do asi 50 000, a nevýhodněji od asi 5 000 do asi 15 000. Vhodné polyvinylpyrrolidiny jsou komerčně dostupné od ISP Corporation, New York, NY a Montreal, Kanada, pod názvy výrobků PVP K-15 (viskozitní molekulová hmotnost 10 000), PVP K-30 (průměrná molekulová hmotnost 40 000), PVP K-60 (průměrná molekulová hmotnost 160 000), a PVP K-90 (průměrná molekulová hmotnost 360 000). Jiné vhodné polyvinylpyrrolidiny, jež jsou komerčně dostupné od BASF Corporation, zahrnují Sokalan HP 165 a Sokalan HP 12, polyvinylpyrrolidiny známé osobám zběhlým v oboru detergentů (viz například EP-A-262 987 a EP-A256 696).
d) Polyvinyloxazolidon
Detergenční prostředky podle vynálezu mohou používat rovněž polyvinyloxazolidon jako polymerní činidlo inhibující přenos barviv. Řečené polyvinyloxazolidony mají průměrnou molekulovou hmotnost od asi 2 500 do asi 400 000, výhodněji od asi 5 000 do asi 200 000, ještě výhodněji od asi 5 000 do asi 50 000, a nevýhodněji od asi 5 000 do asi 15 000.
- 25 ··· ··
99 99 · 9 9 9 9
99 9 9
9 9 9 9 9
9 9 9 9
9999 99 99 • · ····
9
9 9 ·
e) Polyvinylimidazol
Detergenční prostředky podle vynálezu mohou používat rovněž polyvinylimidazol jako polymerní činidlo inhibující přenos barviv. Řečené polyvinylimidazoly mají průměrnou molekulovou hmotnost od asi 2 500 do asi 400 000, výhodněji od asi 5 000 do asi 200 000, ještě výhodněji od asi 5 000 do asi 50 000, a nevýhodněji od asi 5 000 do asi 15 000.
f) Křížově provázané polymery
Křížově provázané polymery jsou polymery, jejichž kostry jsou do určitého stupně propojeny: tyto vazby mohou být fyzikální nebo chemické povahy, snad mezi aktivními skupinami na kostře nebo větveních. Křížově provázané polymery jsou popsány v Journal of Polymer Science, svazek 22, strany 1053 1039.
V jednom provedení se křížově provázané polymery vyrábějí tak, že vytvářejí třírozměrnou rigidní strukturu, jež může zachytit barviva v pórech tvořených touto třírozměrnou strukturou. V jiném provedení zachycují křížově provázané polymery barviva bobtnáním.
Takovéto křížově provázané polyery jsou popsány v současně podávané patentové přihlášce 9487013.9.
Detergenční složky
Čistící prostředky podle vynálezu mohou obsahovat rovněž další detergenční složky. Přesná povaha těchto složek a hladiny, v nichž budou zařazeny, budou záviset na fyzikální formě prostředku a povaze čistící operace, v níž se mají používat.
- 26 • · ·· fc · · • fcfc • fc • fcfc • fcfcfc fcfc fc · fcfc · fcfc fcfc • fcfc · · · · • fcfcfc fc ·· · fc fcfcfc·· fc fcfcfc fcfcfc • fcfc fcfc • fc fc fcfc fcfc
Čistící prostředky podle vynálezu mohou být kapaliny, pasty, gely, tyčinky, tablety, prášky nebo granulované formy. Granulované prostředky mohou být rovněž v „kompaktní formě, kapalné prostředky mohou být rovněž v „koncentrované formě.
Prostředky podle vynálezu mohou být například formulovány jako prostředky pro ruční a strojové mytí nádobí, prostředky pro ruční a strojové praní včetně prostředků přidávaných při praní a prostředků vhodných při namáčení nebo předpírání znečištěných tkanin, prostředků přidávaný u máchání ke změkčení tkanin, a prostředlů používaných v obecném úklidu domácností na pevných površích.
Takovéto prostředky obsahující enzym pektinlyasu, v podstatě prostý jiných pektických enzymů, mohou, pokud jsou formulovány jako prací detergenční prostředky, zajišťovat vyčištění tkaniny, odstranění znečištění, zachování bělosti, změkčení, barevný vzhled a inhibicí přenosu barviv.
Když jsou formulovány jako prostředky pro použití při ručním způsobu mytí nádobí, prostředky podle vynálezu z výhodou obsahují povrchově aktivní látku a s výhodou další detergenční sloučeniny vybrané z organických polymerních sloučenin, činidel zesilujících pěnění, sloučenin kovů II. skupiny , rozpouštědel, hydrotropů, a z dalších enzymů.
Když jsou formulovány jako prostředky vhodné pro strojový způsob praní, prostředky podle vynálezu s výhodou obsahují jak povrchově aktivní látku, tak výstavbovou sloučeninu a navíc jednu nebo více detergenčních složek, s výhodou vybraných z organických polymerních sloučenin, dalších enzymů, činidel potlačujících pěnění, dispergačních činidel, rozpouštěčů vápenatého mýdla, činidel suspendujících znečištění a bránících jeho novému usazení, a inhibitorů koroze. Prací prostředky mohou obsahovat rovněž změkčovací činidla jako další detergenční složku.
9 99 99 « 9 9 9 9 9 9
999 9 99 9
9 9999 9 999 999
9 9 9 9
9 99 99
- 27 • 9 ·9 * · « 99 • · • · · • 9 9 · 9·
Prostředky podle vynálezu mohou být rovněž používány jako přídatné detergenční produkty. Takovéto přídatné produkty jsou zamýšleny k doplnění nebo zesílení účinku konvenčních detergenčních prostředků.
Kdy že je to zapotřebí, je hustota těchto pracích detergenčních prostředků v rozmezí od 400 do 2 000 g/litr, s výhodpu 600 až 950 g/litr, měřeno při 20°C.
„Kompaktní forma prostředků se nejlépe odráží v hustotě a, co do složení, v množství plnící anorganické soli. Anorganické plnící soli jsou konvenčními složkami detergenčních prostředků v práškové formě. V konvenčních detergenčních prostředcích jsou plnící soli přítomné v podstatných množstvích, typicky 17 - 35 % podle celkové hmotnosti prostředku.
V kompaktních prostředcích jsou plnící soli přítomné v množstvích nepřesahujících 15 % celého prostředku, s výhodou nepřesahujících 10 %, nejvýhodněji nepřesahujících 5 % hmotnosti prostředku.
Anorganické plnící soli, jak jsou zamýšleny v těchto prostředcích, jsou vybrány ze síranových a chloridových solí alkalických kovů a kovů alkalických zemin.
Výhodnou plnící solí je síran sodný.
Kapalné detergenční prostředky podle vynálezu mohou být rovněž „v koncentrované formě . V takovémto případě bude kapalný detergenční prostředek podle vynálezu obsahovat nižší množství vody ve srovnání s konvenčními kapalnými detergenty.
Typicky je obsah vody u koncentrovaného kapalného detergentů s výhodou méně než 40 %, výhodněji méně než 30 %, nejvýhodněji méně než 20 % podle hmotnosti detergenčního prostředku.
• ·
- 28 9 99999 9
999 999 ··
Povrchově aktivní systém
Čistící prostředky podle vynálezu obsahují povrchově aktivní systém, přičemž povrchově aktivní látka může být vybrána z neionických nebo ketionických nebo amfolytických nebo zwitteriontové nebo semipolárních povrchově aktivních látek.
Povrchově aktivní látka je typicky přítomna v hladině od 0,1 do 60 % hmotnosti. Výhodnější hladiny zařazení jsou 1 % až 35 % hotnosti, nej výhodněj ší od 1 % do 30 % hmotnosti čistícího prostředku podle vynálezu.
Povrchově aktivní látka je s výhodou formulována tak, aby byla kompatibilní s enzymovými složkami přítomnými v daném prostředku. V kapalných nebo gelových prostředcích je povrchově aktivní látka nejvýhodněji formulována tak, aby podporval stabilitu všech enzymů těchto prostředků, nebo aby je alespoň nedegradovala.
Výhodné povrchově aktivní systémy pro použití podle vynálezu obsahují jako povrchově aktivní látku jednu nebo více neionických nebo anionických povrchově aktivních látek zde popsaných.
Polyethylenové, polypropylenové a polybutylenové kondenzáty alkylfenolů jsou vhodné pro použití jako neionické povrchově aktivní látky povrchově aktivního systému tohoto vynálezu, přičemž výhodné jsou polyethylenoxidové kondenzáty. Tyto sloučeniny zhrnují kondenzační produkty alkylfenolů majících alkylovou skupinu obsahující od asi 6 do asi 14 uhlíkových atomů, s výhodou od asi 8 do asi 14 uhlíkových atomů, v konfiguraci buď přímého, anebo větveného řetězce, s alkylenoxidem. Ve výhodném provedení je ethylenoxid přítomen v množství rovném asi 2 až asi 25 molů, s výhodou asi 3 až asi 6 molů, ethylenoxidu na mol alkylfenolů. Komerčně dostupné
- 29 * • » • · · * · • 9
11 ·
• · ·
4· · ··· • · ·· ·· neionické povrchově aktivní látky tohoto typu zahrnují Igepal™ CO-630, nabízený společností GAF Corporation, a Triton™ X-45, X-114, X-100 a X-102, všechny nabízené společností Rohm & Haas Company. Na tyto povrchově aktivní látky se běžně odkazuje jako na alkylfenol alkoxyláty (např. alkylfenol ethoxyláty).
Kondenzační produkty primárních a sekundárních alifatických alkoholů s asi 1 až 25 moly ethylenoxidu jsou vhodné pro použití jako neionické povrchově aktivní látky neionického povrchově aktivního systému tohoto vynálezu. Alkylový řetézec těchto alifatických alkoholů může být bud' přímý anebo větvený, primární nebo sekundární, a obecně obsahuje od asi 8 do asi 22 uhlíkových atomů. Výhodné jsou kondenzační produkty alkoholů majících alkylovou skupinu obsahující od asi 8 do asi 20 uhlíkových atomů, výhodněji od asi 10 do asi 18 uhlíkových atomů, s asi 2 až asi 10 moly ethylenoxidu na mol alkoholu. V řečených kondenzačních produktrch jsou přítomné asi 2 až asi 7 molů ethylenoxidu na mol alkoholu, a nejvýhodněji od 2 do 5 molů. Příklady komerčně dostupných neionických povrchově aktivních látek tohoto typu zahrnují Tergitol™ 15-S-9 (kondenzační produkt C11-C15 lineárního alkoholu s 9 moly ethylenoxidu), Tergitol™ 24-L-6 (kondenzační produkt C12-C14 lineárního alkoholu s 6 moly ethylenoxidu, s ostrou distribucí molekulové hmotnosti), oba nabízené společností Union Carbide Corporation, Neodol™ 45-9 (kondenzační produkt C14-C15 lineárního alkoholu s 9 moly ethylenoxidu) , Neodol™ 23-3 (kondenzační produkt C12-C13 lineárního alkoholu s 3,0 moly ethylenoxidu), Neodol™ 45-7 (kondenzační produkt C14-C15 lineárního alkoholu se 7 moly ethylenoxidu) , Neodol™ 45-5 (kondenzační produkt C14-C15 lineárního alkoholu s 5 moly ethylenoxidu), nabízené společností Shell Chemical Company, Kyro™ EOB (kondenzační ·« * 9* 99
9 9 9 9 9 t · · · · · 9 • 9 999 9 999 9 9 9
9 9 9
9 9 99 9 9
- 30 »9 «· » 9 · • ··
99 9 9· produkt C13-C15 alkoholu s 9 moly ethylénoxidu) , nabízený The Procter & Gamble Company, a Genapol LA 030 nebo 050 (kondenzační produkt C12-C14 alkoholu s 3 nebo 5 moly ethylénoxidu), nabízený společností Hoechst. Výhodný rozsah HLB v těchto produktech je od 8 - 11, nejvýhodnější od 8 - 10.
Rovněž užitečné jako neionické povrchově aktivní látky povrchově aktivních systémů tohoto vynálezu jsou alkylpolysacharidy zveřejněné v U.S. patentu 4 565 647, Llenado, vydaném 21. ledna 1986, mající hydrofobní skupinu obsahující od asi 6 do asi 30 uhlíkových atomů, s výhodou od asi 10 do asi 16 uhlíkových atomů, a polysachearid, např. polyglykosid, hydrofilní skupinu obsahující od asi 1,3 do asi 10, výhodně od asi 1,3 do 3, a nej výhodněj i od asi 1,3 do asi 2,7 sacharidových jednotek. Použit může být kterýkoli redukující cukr obsahující 5 nebo 6 uhlíkových atomů, např. glukosa, galaktosa, a galaktosylové části mohou nahrazovat glukosylové části (hydrofobní skupina je případně navázána v pozicích 2, 3, 4, atd., což dává glukosu a galaktosu místo glukosidu a galaktosidu). Mezicukerné vazby mohou být například mezi jednou pozicí další cukerné jednotky a pozicí 2, 3, 4 nebo 6 předcházející cukerné jednotky.
Výhodné alkylpolysacharidy maj i vzorec
R20 (C„H2nO) t (glykosyl)x kde R2 je vybrán ze skupiny sestávající z alkylu, alkylfenylu, hydroxyalkylu, hydroxyalkylfenylu, a jejich směsí, přičemž alkylové skupiny obsahují od asi 10 do asi 18, s výhodou od asi 12 do asi 14, uhlíkových atomů, n je 2 nebo 3, s výhodou 2, t je od 0 do asi 10, s výhodou 0, a x je od asi 1,3 do asi 10, s výhodou od asi 1,3 do asi 3, nej výhodněj i od asi 1,3 do
- 31 ·« *· ·· · ·· ·· • · · · · · · · · » « • <·« · · · · ···« • « 9 9 9 9 9999 9 999 999
9 9 9 9 9 9 9
9999 99 99 9 »w 99 dalšíneionické povrchově Hydrofobní část těchto asi 2,7. Glykosyl je s výhodou odvozen od glukosy. Při preparaci těchto sloučenin se napřed připraví alkohol nebo alkylpolyethoxyalkohol a nechá se reagovat s glukosou nebo zdrojem glukosy za rvorby glukosidu (spojení v pozici 1). Další glykosylové jednotky se pak mohou poskytnout spojení mezi svými pozicemi 1 a pozicemi 2, 3, 4 nebo 6 předcházející glykosylové jednotky, s výhodou převážně pozicí 2.
Kondenzační produkty ethylenoxidu s hydrofobní bází vytvořenou kondenzací propylenu s propyelenglykolem jsou rovněž vhodné pro použití jako aktivní systémy tohoto vynálezu, sloučenin bude s výhodou mít molekulovou hmotnost od asi 1 500 do asi 1 800 a bode vykazovat nerozpustnost ve vodě. Přidání polyoxyethylenových částí k této hydrofobní části má tendenci zvyšovat rozpustnost ve vodě pro danou molekulu jako celek, a kapalný charakter produktu je udržen až k bodu, kdy polyoxyethylenový obsah je asi 50 %· celkové hmotnosti kondenzačního produktu, což odpovídá kondenzaci s až 40 moly ethylenoxidu. Příklady sloučenin tohoto typu zahrnují určité komerčně dostupné povrchově aktivní látky, Plurafac™ a Pluronic™, nabízené společností BASF.
Rovněž vhodné jako neionické povrchově aktivní látky povrchově aktivních systémů tohoto vynálezu jsou polyethylenoxidové kondenzáty alkylfenolů, kondenzační produkty primárních a sekundárních alifatických alkoholů s asi 1 do asi 25 moly ethylenoxidu, alkylpolysacharidy a jejich směsi. Ne jvýhodně jší jsou C8-C14 alkylfenol ethoxyláty mající od 3 do 15 ethoxy skupina a C8-C18 alkohol ethoxyláty (s výhodou C10 v průměru) mající od 2 do 10 ethoxy skupin, a jejich směsi.
Vysoce výhodnými neionickými povrchově aktivními látkami jsou povrchově aktivní amidy polyhydroxy- mastných kyselin • ·
- 32 • · · • · · • · · · · · • ·
vzorce
R2 - C - N - Z
R1 kde R1 je H, nebo R1 je ^.4 hydrokarbyl, 2-hydroxyethyl, 2hydroxypropyl nebo jejich směs, R2 je C5_31 hydrokarbyl, a Z je polyhydroxyhydrokarbyl mající lineární hydrokarbylový řetězec s přinejmenším třemi hydroxyly přímo spojenými s řetězcem, nebo jeho alkoxylovaný derivát. S výhodou je R1 methyl, R2 je přímý Clx.15 alkyl nebo C16.18 alkylový nebo alkenylový řetězec, jako je kokosový alkyl, nebo jejich směs, a Z je odvozen od redukujícího cukru, jako je glukosa, fruktosa, maltosa, laktosa, v redukční aminační reakci.
Anionické povrchově aktivní látky vhodné k použití jsou lineární alkylbenzensulfonáty, přičemž alkylesterové sulfonátové povrchově aktivní látky zahrnují lineární estery C8.10 karboxylových kyselin (např. mastných kyselin) , jež jsou sulfonovány plynným S03 podle „The Journal of the American Oil Chemists Society , 52 (1975), str. 323 329. Vhodné výchozí materiály zahrnují přírodní substance mastných kyselin, odvozené z loje, palmového oleje, atd.
Výhodné alkylesterové sulfonátové povrchově aktivní sloučeniny, obzvláště pro prací aplikace, zahrnují alkylesterové sulfonátové povrchově aktivní sloučeniny strukturního vzorce
R3 - CH- C - OR4
S03M
- 33 ·· 4 ·
4 4 4
4 4 · 4
4 4 4 4 4 »44 4 4 »44 44 44
4 4 4
I 4 4 4 « »44 444 444 kde R3 je C8.20 hydrokarbyl, s výhodou alkyl, nebo jejich kombinace, R4 je hydrokarbyl, s výhodou alkyl, nebo jejich kombinace, a m je kation, jenž tvoři s alkylester sulfonátem ve vodě rozpustnou sůl. Vhodné kationy vytvářející soli zahrnují kovy, jako jsou sodík, draslík a lithium, a substituované a nesubstituované amoniové kationy, jako jsou monoethanolamin, diethanolamin a triethanolamin. S výhodou je R3 je C10.16 alkyl, a R4 je methyl, ethyl nebo isopropyl. Ob methyl-zvláště výhodné jsou methylester sulfonáty, kde R3 je Cio-iS alkyl.
Jiné vhodné anionické povrchově aktivní látky zahrnují alkylsulfátové povrchově aktivní látky, což jsou ve vodě rozpustné soli kyselin vzorce ROSO3M , kde R je s výhodou C10-C24 hydrokarbyl, s výhodou alkyl nebo hydroxyalkyl mající C10-C24 složku, s výhodou C12-C20 alkyl nebo hydroxyalkyl, M je H nebo kation, např. kation alkalického kovu (např. sodíku, draslíku, lithia), nebo amonia nebo substituovaného amonia (např., trimethylamoniový kation a kvartérní jako tetramethylamoniové a dimethylpepridiniové kationty a kvartérní amoniové kationty odvozené od alkylaminu, jako jsou ethylamin, diethylamin, triethylamin, a jejich směsi, a pod.). Typicky jsou pro nízké prací teploty (např. pod asi 50°C) výhodné alkylové řetězce C12C16 a pro vyšší prací teploty (např. nad asi 50°C) jsou výhodné alkylové řetězce C1S-C18 .
Do čistících prostředků podle vynálezu mohou být pro detergenční účely zahrnuty rovněž další anionické povrchově aktivní látky. Ty mohou zahrnovat soli (včetně například sodných, draselných, amonných a substituovaných amonných solí, jako jsou mono-, di-, a triethanolaminové soli) mýdel, Cs-C22 primárních nebo sekundárních alkansulfonátů, Ca-C24 dimethyl- a kationty, methyl-, amoniové
olefinsulfonátů, sulfonovaných polykarboxylových kyselin, připravených sulfonací pyrolytického produktu citrátů kovů alkalických zemin, např. jak popisuje britská patentová specifikace č. 1 082 179, C8-C24 alkylpolyglykolethersulfátů (obsahujících až do 10 molů ethylenoxidu), alkylglycerolsulfonátů, sulfonátů estrů glycerolu s mastnými kyselinami, alkylfenol ethylenoxid ethersulfátů, parafinsulfonátů, alkylfosfátů, isothionátů, jako jsou acylisothionáty, N-acyl taurátů, alkylsukcinátů a sulf osikcinátů (obzvláště nasycených a nenasycených C6-C12 diesterů), acylsarkosinátů, sulfátů alkylpolysacharidů, jako jsou sulfáty alkylpolyglukosidu (přičemž neionické nesulfátované sloučeniny jsou popsány níže), větvených primární alkylsulfátů, a alkyl polyethoxykarboxylátů, jako jsou ty, jež mají vzorec RO (CH2CH2O)k-CH2COO-M+, kde R je C8-C22 alkyl, k je celé číslo od 1 do 10, a M je kation tvořící rozpustnou sůl. Vhodné jsou rovněž pryskyřičné kyseliny a hydrogenované pryskyřičné kyseliny, jako je kalafuna, hydrogenovaná kalafuna a pryskyřičné kyselinz a hydrogenované pryskyřičné kyseliny přítomné v lojovém oleji.
Další příklady jsou popsány v „Surface Active Agents and Detergents (sv. I a II, od Schwartze, Perryho a Berche) . Řada takovýchto povrchově aktivních látek je obecně zveřejněna rovněž v U.S. patentu 3 929 678, vydaném 30. prosince 1975 Laughlinovi et al. , v sloupci 23, řádku 58, až slupci 29, řádku 23 (zahrnuto zde odkazem).
Pokud se zahrnou do pracích detergenčních prostředků podle vynálezu, tvoří anionické povrchově aktivní látky od asi 1 % do asi 40 %, s výhodou od asi 3 % do asi 40 % jejich hmotnosti.
Vysoce výhodné anionické povrchově aktivní látky zahrnují alkyl alkoxylované sulfátové povrchově aktivní látky, mzi • ·
- 35 9 9 9 9 9 9 • · · · ♦ · · • φ ··· ···♦·(* · · · · * »·· 99 99 9 nimiž jsou ve vodě rozpustné soli nebo kyseliny o vzorci RO(A)mSO3M, kde R je nesubstituovány- C12-C24 alkyl nebo hydroxyalkylová skupina mající C12-C24 alkylovou složku, s výhodou C12-C20 alkyl nebo hydroxyalkyl, výhodněji C12-C18 alkyl nebo hydroxyalkyl, A je ethoxylová nebo propoxylová jednotka, m je větší než nula, typicky mezi asi 0,5 a 3, aMjeH nebo kation, jímž může být například kovový kation (např. sodík, draslík, lithium, vápník, hořčík, atd.) amoniový nebo substituovaný amoniový kation. Alkyl ethoxylované sulfáty jakož i alkyl propoxylované sulfáty jsou zde uvažovány. Konkrétní příklady substituovaných amoniových kationů zahrnují methyl-, dimethyl- a trímethylamoniový kation a kvartérní amoniové kationty, jako tetramethylamoniové a dimethylpepridiniové kationty a kvartérní amoniové kationty odvozené od alkylaminů, jako jsou ethylamin, diethylamin, triethylamin, a jejich směsi, a pod.). Příklady povrchově aktivních sloučenin jsou C12-C18 alkyl polyethoxylát (1,0) sulfát (C12-C10E (1,0)M) , C12-C18 alkyl polyethoxylát (2,25) sulfát (C12-C18E (2,25) Μ) , C12-C18 alkyl polyethoxylát (3,0) sulfát (C12C18E (3,0)Μ) , a C12-C18 alkyl polyethoxylát (4,0) sulfát (C12C18E (4,0)M) , kde M je konvenčně ybrán ze sodíku a draslíku.
Čistící prostředky podle vynálezu mohou rovněž obsahovat kationické, amfolytické, zwitteriontové, a semipolární povrchově aktivní látky, akož i neionické a anionické povrchově aktivní látky jiné, než byly dosud zde popisovány.
Kationické detergenční povrchově aktivní látky vhodné pro použití v čistících prostředcích podle vynálezu jsou ty, jež mají hydrokarbylovou skupinu o dlouhém řetězci. Příklady takovýchto kationických povrchově aktivních látek zahrnují amoniové povrchově aktivní sloučeniny, jako jsou alkyltrimethylamonium halogenidy, a povrchově aktivní sloučeniny mající vzorec
- 36 « · fr · · ·
I 9 9 9
999 999
9
9 9 9 [R2 (OR3) y] [R4 (OR3) y] 2R5N+Xkde R2 je alkylová nebo alkylbenzylová skupina mající od asi 8 do asi 18 uhlíkových atomů v alkylovém řetězci, R3 je vybrána ze skupiny sestávající z -CH2CH2-, -CH2CH (CH3) -, CH2CH(CH2OH)-CH2CH2CH2CH2-, a jejich směsí, R4 je vybrán za sskupiny sestávající alkylu, 02-04 hydroxyalkylu, benzylových kruhových struktur vytvářených spojením dvou R4 skupin, CH2CH0H-CH0HC0R6CH0HCH20H, kde R6 je jakákoli hexosa nebo hexosový polymer mající molekulovou hmotnost menší než asi 1 000, a vodík, když y není 0, R5 je stejný jako R4, nebo je alkylový řetězec, v němž celkový počet uhlíkových atomů R2 plus R5 není vyšší než 18, každé y je od 0 do asi 10 a součet hodnot y je od 0 do asi 15, a X je kompatibilní anion.
Kvartérní amoniové povrchově aktivní sloučeniny pro tento vynález mají obecný vzorec I:
kde Rl je alkyl o krátkém řetězci (C6-C10) nebo alkylamidoalkyl o obecném vzorci II
O (II) y j e 2 - 4, s výhodou 3, kde R2 je H nebo C1-C3 alkyl, kde x je 0 - 4, s výhodou 0-2, nejvýhodněji 0, η η »····»· ····
- ji ~ ··· ···· · · · · • · ··· ·····* »· · · · · ······ · · «··««· »· · ·· ·· kde R3, R4 a R5 jsou bud' stejné, anebo různé, a mohou být buď alkyly o krátkém řetězci (C1-C3) nebo alkoxylované alkyly obecného vzorce III, kde X' je opačný iont, s výhodou halid, např. chlorid, nebo methylsulfát.
R6 je Ci-C^, a z je 1 nebo 2.
Výhodnými kvartérními amoniovými povrchově aktivními sloučeninami jsou ty, jež definuje obecný vzorec I, v nichž Rx je C8 , C10 nebo jejich směs, x = 0, R3 , R4 = CH3 a Rs =
CH2CH20H.
Vysoce výhodné kationické povrchově aktivní sloučeniny jsou ve vodě rozpustné kvartérní amoniové sloučeniny, užitečné v prostředcích tohoto vynálezu, a mající obecný vzorec
R1R2R3R4N+X' (i) kde Rx je C8-C16, každý z R2 , R3 , a R4 je nezávisle 0χ-04 alkyl, C^-C.4 ahydroxyalkyl, benzyl a -(C2H4O)XH , kde x má hodnotu od ě do 5 a X je anion. Ne více než jeden z R2 , R3 , nebo R4 smí být benzyl. Výhodná délka alkylového řetězce pro kde Rx je C12-C15 , obzvláště kdyžalkylová skupina je · směsí délek řetězců odvozených z kokosového tuku nebo tuku palmových semen nebo je odvozena synteiticky s olefiny vystavěnými 0X0 alkoholovou syntézou. Výhodnými skupinami pro z R2 , R3 , a R4 jsou methylové a hydroxye t hýlové skupiny, a anion X může být vybrán ze
- 38 ·♦ ·· ·· * ·· ♦· • · · · · · · ···· • ·· · · · · · ·· · • · · · « · ···· ♦ ··· · · · ··»··» · · ··«··· «* * «# 0· skupiny sestávající z iontů halidu, methosulfátu, acetátu a fosfátu.
Příklady vhodných kvartérních amoniových sloučenin pro použití zde jsou:
Kokosový trimethyl amonim chlorid nebo bromid, kokosový methyl dihytroxyethyl amonium chlorid nebo bromid, decyl triethyl amonium chlorid, decyl dimethyl hydroxyethyl amonium chlorid nebo bromid,
Ci2-C15 dimethyl hydroxyethyl amonium chlorid nebo bromid, kokosový dimethyl hydroxyethyl amonium chlorid nebo bromid, myristyl trimethyl benzyl amonium chlorid nebo bromid, lauryl dimethyl benzyl amonium chlorid nebo bromid, lauryl dimethyl (ethenoxy)4 amonium chlorid nebo bromid, cholinové estery (sloučeniny obecného vzorce (i) kde RT je -CH2-CH2-O-C-C12.14 alkyl a R2R3R4 jsou methyl), di-alkyl imidazoliny (sloučeniny obecného vzorce (i)).
Další zde užitečné kationické povrchově aktivní sloučeniny jsou popsány rovněž v U.S. patentu 4 228 044, Camber, vydaném 14. října 1980, a v evropské aptentové přihůášce EP 000 224.
Typické kationické tkaniny změkčující složky zahrnují ve vodě rozpustné kvartérní amoniové tkaniny změkčující aktivní složky, přičemž nejpoužívanější jsou amoniové se dvěma dlouhými alkylovými řetězci, chloridy nebo methylsulfáty.
Mezi nimi výhodné kationické změkčovače zahrnují následuj ící:
1) ditalgyl dimethylamonium chlorid (DTDMAC),
2) dihydrogenovaný talgyl dimethylamonium chlorid,
3) dihydrogenovaný talgyl dimethylamonium methylsulfát,
4) distearyl dimethylamonium chlorid,
5) dioleyl dimethylamonium chlorid, ·· «· ·· · • 9 9 · 9 9 9
99 9 999 • ♦ 9 9 9 9999
9 9 9 9 9
99 9 9 9 99 9
- 39 9 9 · • · · • · · ···
6) dipalmityl dimethylamonium chlorid,
7) stearyl benzyl dimethylamonium chlorid,
8) talgyl trimethylamonium chlorid,
9) hydrogenovaný talgyl trimethylamonium chlorid,
10) C12.14 alkyl hydroxyethyl dimethylamonium chlorid,
11) C12.18 alkyl dihydroxyethyl methylamonium chlorid,
12) di(stearoyloxyethyl) dimethylamonium chlorid (DSOEDMAC),
13) di(talgoyloxyethyl) dimethylamonium chlorid,
14) ditalgyl imidazolinium methylsulfát,
15) 1-(2-talgylamidoethyl)-2-talgyl imidazolinium methylsulfát.
Biodegradovatelné kvartérní amoniové sloučeniny byly představeny jako alternativa k tradičně používaným amonium chloridům nebo methylsufátům se dvěma dlouhými alkylovymi řetězci. Takovéto kvartérní amoniové sloučeniny obsahují skupiny s dlouhým alk(en)ylovým řetězcem, přerušovaným funkčními skupinami, jako jsou karboxy- skupiny. Řečené materiály a tkaniny změkčující prostředky, jež je obsahují, jsou zveřejněny v četných publikacích, jako jsou EP-A0 040 562 a EP-A-0 239 910.
Tyto kvartérní amoniové sloučeniny a jejich aminové prekursory mají obecné vzorce I nebo II. níže:
- - -
R3\ R2 RJ. RJ \ /
+ 'n—(CKUn-Q—'Γ 1 X* + N—(CH2)n-CH -CH2 RJ 0 Ó
Rl v< v< 1 1
Ή T2
— ' — or _ _
X
U) (II) kde Q je vybrán ze skupiny sestávající z -O-C(O)-, -O-C(O)-O-,
-NR4-C(0)-, -C(0)-NR4-,
- 40 • · ·· ♦· · » · · · · · · »♦··♦♦ · «»···· ·· · 4 * · ·
R1 je (CH2)n-Q-T2 nebo T3,
R2 je (CH2)m-Q-T4 nebo Ts nebo R3,
R3 je Cý-C,! alkyl nebo Cx-C4 hydroxyalkyl nebo H,
R4 je Cx-C4 alkyl nebo Cx-C4 hydroxyalkyl,
T1, T2, T3, T4, T5 jsou nezávisle C11-C22 alkyly nebo alkenyly,
Nam jsou celá čísla od 1 do 4, a X' je anion kompatibilní se změkčovačem.
Neomezujícími příklady aniontů kompatibilních se změkčovači jsou chlorid a methylsulfát.
Alkylový nebo alkenylový řetězec T1, T2, T3, T4, T5 musí obsahovat alespoň 11 uhlíkových atomů, s výhodou alespoň 16 uhlíkových atomů. Řetězec může být přímý nebo větvený.
Lůj je vhodným a nenákladným zdrojem materiálu s dlohými alkylovými a alkenylovými řetězci. Obzvláště výhodné jsou sloučeniny, kde T1, T2, T3, T4, T5 představuje směs materiálů s dlouhými řetězci, typickou pro lůj.
Konkrétní příklady kvartérních amoniových sloučenin vhodných pro použití ve vodných prostředcích k změkčování tkanin zde zahrnují:
1) N,N-di(talgyl-oxy-ethyl)-N,N-dimethyl amonium chlorid,
2) N,N-di(talgyl-oxy-ethyl)-N-methyl,N-(2-hyroxyethyl) amonium methylsulfát,
3) N,N-di(talgyl-oxy-2-oxo-ethyl)-N,N-dimethyl amonium chlorid,
4) N,N-di(talgyl-oxy-ethylkarbonyl-oxy-ethyl)-N,N-dimethyl amonium chlorid,
5) N-(2-talgyl-oxy-2-ethyl)-N-(2-talgyl-oxy-2-oxo-ethyl)-N,Ndimethyl amonium chlorid,
6) Ν,Ν,Ν-tri(talgyl-oxy-ethyl)-N,N-dimethyl amonium chlorid,
7) N-(2-talgyl-oxy-2-oxo-ethyl)-N-talgyl-N,N-dimethyl amonium chlorid, a
9
9
9 9
9 9 9
9 999
9 9
9 9
99
9 9
9 9
999 ···
9
99
8) 1,2-ditalgyl-oxy-3-trimethylaminiopropan chlorid, a směsi kterýchkoli ze shora uvedených materiálů.
Pokud se zahrnou do čistících prostředků podle vynálezu, tvoří kationické povrchově aktivní látky od asi 0,2 % do asi 25 %, s výhodou od asi 1 % do asi 8 % jejich hmotnosti.
Amfolytické povrchově aktivní látky jsou rovněž vhodné pro použití v čistících prostředcích podle vynálezu. Tyto povrchově aktivní látky mohou být zhruba popsány jako alifatické deriváty sekundárních a terciárních aminů, nebo alifatické deriváty heterocyklických sekundárních a terciárních aminů, v nichž alifatický radikál může mýt přímý nebo větvený řetězec. Jeden z alifatických substituentů obsahuje přinejmenším 8 uhlíkových atomů, typicky od 8 do 18 uhlíkových atomů, a přinejmenším jeden obsahuje anionickou skupinu zvyšující rozpustnost ve vodě, např. karboxyl, sulfonát, sulfát. Viz U.S. patent 3 929 678, vydaný 30. prosince 1975 Laughlinovi et al., v sloupci 19, řádcích 18-35, k příkladům amfolytických povrchově aktivních látek.
Pokud se zahrnou do čistících prostředků podle vynálezu, tvoří amfolytické povrchově aktivní látky typicky od asi 0,2 % do asi 15 %, s výhodou od asi 1 % do asi 10 % jejich hmotnosti.
Zwitteriontové povrchově aktivní látky jsou rovněž vhodné k použití v čistících prostředcích. Tyto povrchově aktivní látky mohou být zhruba popsány jako alifatické deriváty sekundárních a terciárních aminů, nebo alifatické deriváty heterocyklických sekundárních a terciárních aminů, a deriváty kvartérníh amonia, kvartérního fosfonia, a terciárního sulfonia. Viz U.S. patent 3 929 678, vydaný 30. prosince 1975 Laughlinovi et al., v sloupci 19, řádku 38 až sloupci 22,
- 42 • Φ φφ · φφ ·· * · · 9·« Φ Φ Φ Φ
Φ ΦΦ ΦΦΦΦ ΦΦΦΦ • ΦΦΦ Φ ΦΦΦ· φ ΦΦΦ Φφφ Φ · Φ Φ Φ Φ ·
ΦΦΦ ΦΦ Φ ΦΦ ΦΦ řádku 48, k příkladům zwitteriontových povrchově aktivních látek.
Pokud se zahrnou do čistících prostředků podle vynálezu, tvoří zwitteriontové povrchově aktivní látky typicky od 0,2 % do asi 15 %, s výhodou od asi 1 % do asi 10 % jejich hmotnosti.
Semipolární neionické povrchově aktivní látky jsou zvláštní kategorií neionických povrchově aktivních látek, jež zahrnuje ve vodě rozpustné aminoxidy obsahující jeden alkylový zbytek s asi 10 až asi 18 uhlíkovými atomy a 2 zbytky vybrané ze skupiny sestávající z alkylových skupin a hydroxyalkylových skupin obsahujících od 1 do asi 3 uhlíkových atomů, ve vodě rozpustné fosfinoxidy obsahující jeden alkylový zbytek s asi 10 až asi 18 uhlíkovými atomy a 2 zbytky vybrané ze skupiny sestávající z alkylových skupin a hydroxyalkylových skupin obsahujících od 1 do asi 3 uhlíkových atomů, a ve vodě rozpustné sulfoxidy obsahující jeden alkylový zbytek s asi 10 až asi 18 uhlíkovými atomy a 2 zbytky vybrané ze skupiny sestávající z alkylových skupin a hydroxyalkylových skupin obsahujících od 1 do asi 3 uhlíkových atomů.
Semipolární neionické povrchově aktivní látky zahrnují aminoxidové povrchově aktivní látky mající obecný vzorec
O
Ť
R3 (OR4) XN (R5) 2 kde R3 je alkylová, hydroxyalkýlová nebo alkylfenylová skupina, nebo jejich směs, obsahující od asi 8 do asi 22 uhlíkových atomů, R4 je alkylenová nebo hydroxyalkylenová skupina obsahující od asi 2 do asi 3 uhlíkových atomů nebo jejich směs, x je od 0 do asi 3, a každý R5 je alkylová nebo
- 43 99 «9 99 · 99 99 »999 999 9999
99 9999 9999
9 9 9 9 9999 9 999 9*9
999999 9 9 »999 99 99 9 99 99 hydroxyalkylová skupina obsahující od asi 1 do asi 3 uhlíkových atomů nebo polyethylenoxidová skupina obsahující od asi 1 do asi 3 ethylenoxidovýxh skupin. R5 skupiny mohou být spojeny navzájem např. přes kyslíkový nebo dusíkový atom a vytvářet kruhovou strukturu.
Tyto aminoxidové povrchově aktivní sloučeniny zahrnují obzvláště C10-C18 alkyl dimethyl aminoxidy a C8-C12 alkoxyethyl dihydroxyethyl aminoxidy.
Pokud se zahrnou do čistících prostředků podle vynálezu, tvoří semipolární neionické povrchově aktivní látky typicky od 0,2 % do asi 15 %, s výhodou od asi 1 % do asi 10 % jejich hmotnosti.
Čistící prostředky podle vynálezu mohou dále obsahovat doprovodnou povrchově aktivní látku, vybranouze skupiny sestávající z primárních nebo terciárních aminů.
Primární aminy vhodné pro pužití zde zahrnují aminy podle obecného vzorce RXNH2, kde RT je Cs-C12 s výhodou C6-C10 alkylový řetězec nebo R4X(CH2)n, X je -0-, -C(O)NH- nebo -NH-, R4 je C6C12 alkylový řetězec, n je mezi 1 až 5, s výhodou 3. R± alkylový řetězec může být přímý nebo větvený a může být přerušen až 12, s výhodou méně než 5, ethylenoxidovými skupinami.
Výhodné aminy podle obecného vzorce uvedeného zde shora jsou n-alkylaminy. Aminy vhodné pro použití zde mohou být vybrány z 1-hexylaminu, 1-oktylaminu, 1-decylaminu a laurylaminu. Jiné výhodné primární aminy zahrnují C8-C10 oxypropylamin, oktyloxypropylamin, 2-ethylhexyloxypropylamin, laurylamidopropylamin a amidopropylamin.
Vhodné terciární aminy pro použití zde zahrnují terciární aminy mající obecný vzorec RjR2R3N, kde Rl a R2 jsou Cx-C8 alkylové řetězce nebo
-(
CH,
CH>)xH
- 44 • fc * fcfc « · · · · • fcfc · · · · · · · · • fc fcfcfc fc fcfcfcfc fc fcfcfc fcfcfc • ••fcfc · · • fcfcfc fcfc fc fcfc fcfc
R3 je buď C6-C12 s výhodou C6-C10 alkylový řetězec nebo R3 je R4X(CH2)„, X je -0-, -C(0)NH- nebo -NH-, R4 je C4-C12, n je mezi až 5, s výhodou 2 - 3. Rs je H nebo CJ-CJ alkyl a x je mezi 1 až 6. R3 a R4 mohou být lineární nebo větvené, R3 alkylové řetězce mohou být přerušeny až 12, s výhodou méně než 5, ethylenoxidovými skupinami.
Výhodné terciární aminy jsou R4R2R3N, kde Rl je C6-C12 alkylový řetězec, R2 a R3 jsou C1-C3 alkyly nebo
Rs —( CH2—CH-o)xH kde R5 je H nebo CH3 a x = 1-2.
Rovněž výhodné jsou amidoaminy obecného vzorce
O
Rx —C—NH—{CH2 £-N—(R2 ζ přičemž Rx je C6-C12 alkyl, n je 2 - 4, s výhodou 3, Rx a R2 jsou C -C '‘“'l ^4 ·
Nejvýhodnější aminy podle vynálezu zahrnují 1-oktylamin, 1-hexylamin, 1-decylamin, 1-dodecylamin, C8-C10oxypropylamin, N-kokosový 1,3-diaminopropan, kokosový alkyl dimethylamin, lauryldimethylamin, lauryl bis(hydroxyethyl)amin, kokosový alkyl bis(hydroxyethyl)amin, laurylamin propoxylovaný 2 moly, oktyl laurylamin propoxylovaný 2 moly, laurylamidopropyldimethylamin, C8-C10 amidopropyldimethylamin, CIO amidopropylmethylamin. Nejvýhodnějšími aminy pro použití v prostředcích podle vynálezu jsou 1-hexylamin, 1-oktylamin, 1-decylamin a 1-dodecylamin. Obzvláště žádoucí jsou ndodecyldimethylamin, a bishydroxyethyl kokosový alkylamin a oleylamin 7 krát ethoxylátovaný, laurylamidopropylamin a kokosový alkyl amidopropylamin.
- 45 • · ·«««»· ·· ► · 9 * » · · · • · « · · · • · ·· ··
Péče ο barvy
Zařadit lze rovněž technologie přinášející určitý typ prospěšnosti v péči o barvy. Příklady těchto technologií jso metalokatalyzátory pro udržování barev. Takovéto metalokatalyzátory jsou popsány v současně podávané evropské patentové přihlášce č. 92870181.2.
Stavební systém
Prostředky podle vynálezu mohou dále obsahovat stavební systém. Pro použití je vhodný kterýkoli konvenční stavební systém včetně aluminosilikátových materiálů, silikátů, polykarboxylátů, kyseliny alkyl- nebo alkenyl- jantarové a alkyl- nebo alkenyl- mastných kyselin, materiálů jako jsou ethylendiamin tetraacetát, diethylen triamin, pentamethylenacetát, srážedel kovových iontů, jako jsou aminopolyfosfonáty, obzvláště kyselina ethylendiamin tetramethylen fosfonová a kyselina diethylen triamin pentamethylen fosfonová. Lze použít rovněž fosfátové stavební systémy.
Vhodnými iontoměničové stavebními složkami materiály, běžně anorganické hydrátováné hydrátováný mohou být anorganické aluminosilikátové materiály, konkrétněji synthetický zeolit, jako je zeolit A, X, B, HS nebo MAP.
Jiným vhodným anorganickým stavebním materiálem je vrstvená křemelina, např. SKS-6 (Hoechst). SKS-6 je krystalická vrstvená křemelina sestávající z křemičitanu sodného (Na2Si2O5) .
Vhodné polykarboxyláty obsahující jednu karboxylovou skupinu zahrnují kyselinu mléčnou, kyselinu glykolovou a jejich etherové deriváty , jak je popsáno v belgických
• · · ·
- 46 ·« · • * · · • · · · • · · · · · 4 · · • · · · ·· · • · · · • · · ·· · patentech č. 831 368, 821 369 a 821 370. Polykarboxyláty obsahující dvě karboxylové skupiny zahrnují ve vodě rozpustné soli kyseliny jantarové, malonové, (ethylendioxy) dioctové, jablečné, diglykolové, vinné a fumarové, jakož i etherové karboxyláty popsané v německých Offenlegenschrift 2 446 686 a 2 446 687, a U.S. patentu č. 3 935 257, a sulfinylkarboxyláty popsané v belgickém patentu č. 840 623. Polykarboxyláty obsahující tři karboxylové skupiny zahrnují obzvláště ve vodě rozpustné citráty, akonitáty a citrakonáty, jakož i deriváty jantaranů, jako jsou karboxymetyloxysukcináty popsané v britském patentu č. 1 379 241, laktoxysukcináty popsané v nizozemské přihlášce 7205873, a oxypolykarboxylátové materiály, jako jsou 2-oxa-l,1,3-propan trikarboxyláty popsané v britském patentu č. 1 387 447.
Polykarboxyláty obsahující čtyři karboxylové skupiny zahrnují oxydisukcináty zveřejněné v britském patentu č. 1 261 829, 1,1,2,2-ethan tetrakarboxyláty, 1,1,3,3-propan tetrakarboxyláty a 1,1,2,3-propan tetrakarboxyláty. Polykarboxyláty obsahující sulfo- substituenty zahrnující sulfosukcinátové deriváty zveřejněné v britských patentech č. 1 398 421 a 1 398 422, a v U.S. patentu č. 3 936 448, a sulfonované pyrolyzované citráty popsané v britském patentu č. 1 082 179, zatímco polykarboxyláty obsahující fosfonové substituenty jsou zveřejněny v britském patentu č. 1 439 000.
Alicyklické a heterocyklická polykarboxyláty zahrnují cyklopentan-cis,cis,cis-tetrakarboxyláty, cyklopentadien pentakarboxyláty, 2,5-tetrahydrofuran-cis,cis,cistetrakarboxyláty, 2,5-tetrahydrofuran-cis-dikarboxyláty, 2,2,5,5-tetrahydrofuran-tetrakarboxyláty, 1,2,3,4,5,6-hexanhexakarboxyláty a karboxymethyl deriváty polyhydroxylových alkoholů jako jsou sorbitol, manitol a xylitol. Aromatické polykarboxyláty zahrnují deriváty kyseliny melitové,
• · ·> · «·« ··· • · • » · • ···* · pyromelitové a ftalové, zveřejněné v britském patentu
č. 1 425 343.
Ze shora uvedených polykarboxylátů jsou výhodné hydroxykarboxyláty obsahující až do tří karboxylových skupin na molekulu, konkrétněji citráty.
Výhodné stavební systémy pro použití v prostředcích podle vynálezu zahrnují smés ve vodě nerozpustného stavebního aluminosilikátu, jako je Zeolit A nebo vrstvená křemelina (SKS-6), a ve vodě rozpustného karboxylátového chelatačního činidla, jako je kyselina citrónová. Výhodné stavební systémy pro kapalné detergenční prostředky podle vynálezu jsou mýdla a polykarboxyláty.
Chelatačním činidlem vhodným pro zahrnutí do detergenčních prostředků podle vynálezu je kyselina ethylendiamin-N,Ν'di jantarová (EDDS) nebo její soli s alkalickými kovy, kovy alkalických zemin, amoniem, nebo substituovaným amoniem, nebo jejich směsi. Výhodnými EDDS sloučeninami jsou forma volné kyseliny a její sodné nebo hořečnaté soli. Příklady takovýchto výhodných solí EDDS zahrnují Na2EDDS a Na4EDDS. Příklady takovýchto výhodných hořečnatých solí EDDS zahrnují MgEDDS a Mg2EDDS. Hořečnaté soli jsou nejvýhodnější pro zahrnutí do prostředků podle vynálezu.
Výhodné stavební systémy zahrnují směs ve vodě nerozpustného stavebního aluminosilikátu, jako je Zeolit A nebo vrstvená křemelina (SKS-6), a ve vodě rozpustného karboxylátového chelatačního činidla, jako je kyselina citrónová. Výhodné stavební systémy pro kapalné detergenční prostředky podle vynálezu jsou mýdla a polykarboxyláty.
Jiné stavební materiály, jež mohou být součástí stavebního systému pro pužití v granulárních prostředcích, zahrnují anorganické materiály, jako jsou uhličitany a hydrogen• ·
- 48 uhličitany alkalických kovů, silikáty, a organické materiály, jako jsou organické fosfonáty, aminopolyalkylen fosfonáty a amino polykarboxyláty.
Jinými vhodnými ve vodě rozpustnými organickými solemi jsou homo- a kopolymerní kyseliny a jejich soli, v nichž polykarboxylová kyselina obsahuje přinejmenším dva karboxylové radikály oddělené od sebe ne více než dvěma uhlíkovými atomy.
Polymery tohoto typu jsou zveřejněny v GB-A-1 596 756. Příklady takovýchto solí jsou polyakryláty o molekulové hmotnosti 2 000 - 5 000 a jejich s maleinanhydridem, jako kopolymery mající hmotnost od 20 000 do 70 000, obzvláště kolem 40 000.
Detergenční stavební soli jsou normálně zahrnuty v množstvích od 5 % do 80 % podle hnotnosti prostředku, s výhodou od 10 % do 70 %, a nej častěji od 30 % do 60 % hmotnosti.
kopolymery molekulovou
Činidla potlačující pěnění
Další případnou složkou je činidlo potlačující pěnění, jehož příklady Silikony mohou a směsi křemelina-silikon. představovány alkylovánými jsou silikony být obecně polysiloxanovými materiály, zatímco křemelina je normálně používána v jemně rozptýlených formách, jejichž příklady jsou křemelinove aerogely a xerogely a hydrofobní křemeliny různého typu. Tyto materiály mohou být jako částicový materiál, v něž je činidlo potlačující pěnění s výhodou uvolňovatelně zabudováno do nosiče, ve vodě rozpustného nebo dispergovatelného, v podstatě nepropustného pro detergent a nemajícího povrchově aktivní vlastnosti Alternativně mohou být činidla potlačující pěnění rozpuštěna nebo dispergována ·· ··
- 49 v kapalném nosiči a aplikována jako sprej na jednu nebo více jiných složek.
Výhodné silikonové činidlo kontrolující pěnění je zveřejněno v Bartollota et al. , U.S. patent 3 933 672. Jinými obzvláště užitečnými činidly potlačujícími pěnění jsou samoemulgační silikonová činidla potlačující pěnění, popsané v německé patentové přihlášce DTOS 2 464 126, publikované 28. dubna 1977. Příkladem takovéto sloučeniny je DC-544, což je sliloxan-glykolový kopolymer, komerčně dostupný od společnosti Dow Corning. Obzvláště výhodnými činidly kontrolujícími pěnění jsou systémy potlačování pěnění obsahující směs silikonových olejů a 2-alkyl-alkanolů. Vhodným 2-alkyl-alkanolem je 2-butyl-oktanol, jenž je komerčně dostupný pod obchodním názvem Isofol 12 R.
Takovéto systémy potlačování pěnění jsou popsány ve společně podávané evropské patentové přihlášce č. 92870174.7, podané 10. listopadu 1992.
Obzvláště výhodná činidla kontrolující pěnění jsou popsána ve společně podávané evropské patentové přihlášce č. 92201469.8. Řečené prostředky mohou obsahovat směs silikon/křemelina v kombinaci s kouřovou neporézní křemelinou jako je Aerosil*.
Činidla potlačující pěnění popsaná shora se normálně používají v hladinách od 0,001 % do 2 % hmotnosti prostředku, s výhodou od 0,01 do 1 % hmotnosti.
Jiné
V čistících prostředcích mohou být používány další složky, jako jsou činidla suspendující znečištění, činidla uvolňující znečištění, optické zjasňovače, abrasiva, baktericidní • ·
- 50 činidla, inhibitory zmatňování, barvící činidla, nebo enkapsulované nebo neenkasulováné parfémy.
Obzvláště vhodnými enkapsulovacími materiály jsou kapsle, jež sestávají z matrice polysacharidových a polyhydroxylových sloučeni, jak je popsáno v GB 1 464 616.
Jiné ve vodě rozpustné enkapsulační materiály zahrnují dextrany odvozené z neželatinového škrobu, kyseliny-estery substituovaných dikarboxylových kyselin, jak je popsáno v US 3 455 838. Tyto kyselinové-esterové dextrany se s výhodou připravují z takových škrobů, jako z voskovité kukuřice, voskovítého prosa, sága, tapioky a brambor. Vhodné příklady řečených enkapsulačních materiálů zahrnují N-Lok, vyráběný společností National Starch. Enkapsulační materiál N-Lok sestává z modifikovaného kukuřičného škrobu a glukosy. Škrob je modifikován přidáním monofunkčních substituovaných skupin, jako je anhydrid kyseliny oktenyljantarové.
Zde vhodná činidla podporující suspendování znečištění a bránící jeho novému usazení zahrnují celulosové deriváty jako jsou methylcelulosa, karboxymethylcelulosa a hydroxyethylcelulosa a homo- a kopolymery polykarboxylových kyselin a jejich soli. Polymery tohoto typu zahrnují polyakryláty a kopolymery maleinanhydridu a kyseliny akrylové, dříve zmiňované jako stavební sloučeniny, jakož i kopolymer maleinanhydridu s ethylenem, methylvinyletherem a methakrylovou kyselinou, přičemž maleinanhydrid zakládá přinejmenším 20 molárních procent kopolymeru. Tyto materiály se normálně používají v hladinách od 0,5 % do 10 % hmotnosti, výhodněji od 0,75 % do 8 %, a nejvýhodněji od 1 %· do 6 % hmotnosti prostředku.
- 51 ♦ · • · · · · ··· ···· ···· • · · · · · ···· · ··· ··· ······ · · ······ «ο · · · * *
Výhodné optické zjasňovače mají anionický charakter a jejich příklady jsou 4,4'-bis-(2-diethanolamino-4-anilino-striazin-6-ylamino) stilben-2 :2'-disulfonát, dvoj sodná sůl,
4,4'-bis-(2-morfolino-4-anilino-s-triazin-6-ylamino)stilben2:2'-disulfonát, dvojsodná sůl, 4,4'-bis-(2,4-dianilino-striazin-6-ylamino) stilben-2 :2'-disulfonát, dvojsodná sůl,
4',4-bis-(2,4-dianilino-s-triazin-6-ylamino)stilben-2sulfonát, monosodná sůl, 4,4'-bis-[2-anilino-4-(N-methyl-N-2hydroxyethylamino) -s-triazin-6-ylamino]stilben-2 :2'-disulfonát, dvojsodná sůl, 4,4'-bis-(4-fenyl-2,1,3-triazol-2-yl)stilben2 :2'-disulfonát, dvojsodná sůl, 4,4'-bis-(2-anilino-4-(1-methyl2-hydroxyethylamino) -s-triazin-6-ylamino) stilben-2 : 2'disulfonát, dvojsodná sůl, 2 (stilbyl-4''-(nafto-1', 2':4,5)-1,2.3triazol-2-sulfonát, sodná sůl, a 4,4'-bis (2-sulfostyryl) bifenyl. Vysoce výhodné zjasňovače jsou konkrétní zjasňovače ze současně podávané evropské patentové přihlášky Č. 95201943.8.
Jinými užitečnými polymerními materiály jsou polyethylenglykoly, obzvláště s molekulovou hmotnosti 1 000 10 000, konkrétněji 2 000 - 8 000, nej výhodněj i kolem 4 000. Ty se používají v hladinách od 0,20 % do 5 %, výhodněji 0,25 % až 2,5 % hmotnosti. Tyto polymery a dříve zmíněné homo- a kopolymerní polykarboxylátové soli jsou významné pro zlepšené zachování bělosti, ukládání popele tkanin, a čistící účinnost na znečištění hlínou a bílkovinné a oxidovatelné znečištění v přítomnosti nečistot přechodných kovů.
Činidly uvolňujícími znečištění, užitečnými v prostředcích podle vynálezu, jsou konvenčně kopolymery nebo terpolymery kyseliny tereftalové s ethylenglykolovými nebo propylenglykolovými jednotkami v různých provedeních. Příklady
999 ·· ·· * 9 9 9 9 9
999 9 99 9
99*9*9 9*9 ***
9*9 99
- 52 takovýchto polymerů jsou zveřejněny ve společně připsaných U.S. patentech č. 4116885 a 4711730 a v evropské publikované patentové přihlášce č. 0 272 033. Obzvláště výhodný polymer podle EP-A-0 272 033 má obecný vzorec (CH3 (PEG) 43) 0,75 (POH) 0(25[ (T-PO) 2,s (T-PEG) 0<4]T (PO-H) 0,25 ( (PEG) 43 CH3) 0,Ί kde PEG je -(OC2H4)O-, PO je (0C3Hs0) a T je (pcOCsH4CO)
Rovněž velice užitečné jsou modifikované polyestery, jako náhdné kopolymery dimethytereftalátu, dimethylsulfoisoftalátu, ethylenglykolu a 1-2 propandiolu, přičemž koncové skupiny sestávají primárně ze sulfobenzoátu a sekundárně z monoesterů ethylenglykolu nebo propandiolu. Cílem je získat polymer „zakrytý na obou koncích sulfobenzoovými skupinami, „primárně , v tomto kontextu většina řečených polymerů bude mít koncové sulfobenzoátové skupiny. Některé kopolymery však budou méně než plně koncově „zakryté , a proto jejich koncové skupiny mohou sestávat z monoesterů ethylenglykolu nebo propan 1-2 diolu, a tedy „sekundárně sestávat z nich.
Zde vybrané polyestery obsahují asi 46 % hmotnosti kyseliny dimethyltereftalové, asi 16 % hmotnosti propan-1,2-diolu, asi 10 % hmotnosti ethylenglykolu, asi 13 % hmotnosti kyseliny dimethylsulfobenzoové a asi 15 % hmotnosti kyseliny sulfoisoftalové, a mají molekulovou hmotnost asi 3 000. Tyto polyestery a způsob jejich přípravy jsou posány v EPA 311 342.
V oboru je dobře známo, že volný chlor z vodovodní vody enzymy použití amonného, rychle inaktivuje prostředcích. Proto perboritanů, síranu v detergenčních chloru, jako sodného nebo obsazené vychytáváčů siřičitanu polyethyleniminu v hladině nad 0,1 celkové hmotnosti
- 53 ·· · ·· ·· • · · · · · · • · · · · · · · • ·····♦ ··· · · · • · · · · prostředku, bude poskytovat zlepšenou stabilitu pektického enzymu v průběhu praní/čištění. Prostředky obsahující vychytávač chloru jsou popsány v evropské patentové přihlášce 92870018.6, podané 31. ledna 1992.
Alkoxylované polykarboxyláty, jako jsou ty, co se připravují z polyakrylátů, jsou zde užitečné k poskytnutí další účinnosti při odstraňování mastnot. Takovéto materiály jsou popsány ve WO 91/08281 a PCT 90/018815 na str. 4 a dále, zahrnuto zde odkazem. Chemicky tyto materiály zahrnují polyakryláty mající jeden ethoxylový boční řetězec na každých 7-8 akrylátových jednotek. Boční řetězce mají vzorec - (CH2CHéO) m (CHJ nCH3-, kdem je2-3anje6-12. Boční řetězce jsou esterově vázány k polyakrylátové „kostře za poskytnutí polymerní struktury typu „hřebene . Molekulová hmotnost může kolísat v rozmezí asi 2 000 až asi 50 000. Takovéto alkoxylované polykarboxyláty mohou zahrnovat od asi 0,05 % do asi 10 % hmotnosti prostředku.
Změkčovací činidla
Do pracích detergenčích prostředků podle vynálezu mohou být zahrnuta činidla změkčující tkaniny. Tato činidla mohou být anorganického nebo organického typu. Příkladem anorganického typu jsou smektitové hlinky zveřejněné v GB-A1 400 898 a v USP 5 019 292. Organická tkaniny změkčující činidla zahrnují ve vodě nerozpustné terciární aminy, jak jsou zveřejněny v GB-A1 514 276 a EP-B-0 011 340, a jejich kombinace s mono C12-C14 kvartérními amoniovými solemi, zveřejněné v EP-B-0 026 527 a EP-B-0 026 528, a amidy se dvěma dlouhými řetězci, jak je zveřejněno v EP-B-0 242 919.
- 54 444 4 444 4 44 4
444 4 4444 4 444 444
444444 · ·
4·4 4· 4 4 · ·· · ·
44
4 44
Hladiny smektitové hlinky jsou normálně v rozsahu od 2 % do 20 %, s výhodou od 5 % do 15 % hmotnosti, přimež tento materiál se přidává jako suchá smíchaná složka ke zbytku prostředku. Organická tkaniny změkčující činidla, jako jsou ve vodě nerozpustné terciární aminy nebo amidy se dvěma dlouhými řetězci jsou zahrnuta v hladinách od 0,5 % do 15 % hmotnosti, normálně od 1 % do 3 % hmotnosti, zatímco polyethylenoxidové materiály o vysoké molekulové hmotnosti a ve vodě rozpustné kationické materiály se přidávají v hladinách od 0,1 % do 2 %, normálně od 0,15 % do 1,5 % hmotnosti. Tyto materiály se normálně přidávají do sprejově sušené části prostředků, i když v některých případech může být vhodnější přidávat je ve formě suchého smíchaného částicového materiálu, nebo sprej ovát je jako roztavenou kapalinu na jiné tuhé složky prostředku.
Způsoby čištění/praní
Prostředky podle vynálezu lze používat v podstatě v jakémkoli mycím nebo čistícím způsobu, včetně namáčecích způsobů, způsobů předchozího působení a způsobů, kde se pro máchací/oplachovací krok přidávají oddělené prostředky, jež mu napomáháj i.
Zde popsaný způsob zahrnuje uvedení tkaniny do kontaktu s pracím roztokem v obvyklém postupu, jenž je popsán níže.
Způsob podle vynálezu se snadno provádí v průběhu čistícího procesu. Čistící postup se s výhodou provádí při 5°C až 95°C, obzvláště mezi 10°C a 60°C. Hodnota pH působícího roztoku je s výhodou mezi 7 až 11.
Výhodný strojový způsob mytí nádobí zahrnuje působení vodné kapaliny, jež má v sobě rozpuštěno nebo dispergováno ·· « ♦· ·· • · · · · · • · * · · · · ····· · ··· ··· · · · • « · · · · ·
- 55 • · účinné množství strojového mycího nebo oplachovacího prostředku, na znečištěné předměty. Konvenční účinné množství strojového mycího prostředku na nádobí znamená od 8 - 60 g produktu rozpuštěného nebo dispergovaného v mycím objemu od 3-10 litrů.
Při ručním způsobu mytí nádobí se znečištěné nádobí uvede do kontaktu s účinným množstvím prostředku k mytí nádobí, typicky od 0,5 - 20 g (na 25 kusů). Výhodný ruční způsob mytí nádobí zahrnuje aplikaci koncentrovaného roztoku na povrchy nádobí nebo namočení do velkého objemu zředěného roztoku detergenčního prostředku.
Následující příklady jsou zamýšleny k poskytnutí příkladů prostředků podle vynálezu, ale neznamenají nutně omezení vynálezu nebo jiné definování jeho rozsahu.
Příklady provedení vynálezu
U detergenčních prostředků se hladiny enzymů vyjadřují hmotností čistého enzymu v celém prostředku, pokud se neuvádí jinak, a pro detergenční složky se vyjadřují podle celkové hmotnosti prostředku. Zkrácené identifikace složek zde mají následující významy:
25EY
LAS : lineární C12 alkyl benzensulfonát sodný
TAS : sodná sůl alkylsulfátu lojového alkylu
CXYAS : sodná sůl C1X-C1Y alkylsulfátu : C12-C15 převážně lineární primární alkohol kondenzovaný s průměrně Y moly ethylénoxidu
- 56 • · ♦ · • · 9 9 · 9
9 9
9
44
4 · • · · • * 4 44 9
4
94
CXYEZ
XYEZS
QAS
Mýdlo
Neionický
CFAA
TFAA
TPKFA
DEQA
SDASA : CixCiy převážně lineární primární alkohol kondenzovaný s průměrně Z moly ethylenoxidu : Clx-Ciy alkylsulfát sodný kondenzovaný s průměrně Z moly ethylenoxidu na mol : R2.N+(CH3)2(C2H4OH) S R2 = C12-C14 : sodná sůl karboxylátu lineárního alkylu odvozená z 80/20 směsi lojových a kokosových olejů : C13-C15 směsně ethoxylovaný/propoxylovaný mastný alkohol s průměrným stupněm ethoxylace 3,8 a průměrným stupněm propoxylace 4,5, prodávaný pod obchodní známkou Plurafac LF404 společnost BASF GmbH : C12-C14 alkyl N-methyl glukamid ; Clg-C18 alkyl N-methyl glukamid : C12-C14 mastné kyseliny celkového řezu : Di-(talg-oxy-ethyldimethyl amonium chlorid : 1:2 poměr stearyldimethyl aminu k třikrát lisované kyselině stearové
·· ·« »· to »· * · r- „ «··«··· · · · · “□/- · ·· to · · · ···♦ • · · · · · ···· « ·»· ··· ···♦·» · · •to«« ·· ♦ · · ·· ··
Neodol 45-13 : ethoxylát C14-C15 lineárního primárního alkoholu, prodávaný Shell Chemical Co.
Silikát : amorfní silikát sodný (SiO2:NaO2 poměr = 2,0)
NaSKS-6 : krystalický vrstvený silikát vzorce ó-Na2Si2 O5
Uhličitan : bezvodý uhličitan sodný s velikostí částic mezi 200 μπι. a 900 μπι
Bikarbonát : bezvodý hydrogenuhličitan sodný s velikostí částic mezi 400 μπι a 1200 μπι
STPP : bezvodý tripolyfosfát sodný
MA/AA : kopolymer 1:4 kyselin maleinové a akrylové, průměrná molekulová hmotnost kolem 80 000
PA30 : kyselina polyakrylová o průměrné molekulové hmotnosti přibližně 8 000
Terpolymer : terpolyer o průměrné molekulové hmotnosti přibližně 7 000, sestávající z monomérních jednotek kyselin akrylové, maleinové a ethylakrylové v hmotnostním poměru 60:20:20
480N : náhodný kopolymer 3:7 kyselin akrylové/ methakrylové, průměrná molekulová hmotnost kolem 3 500
- 58 polyakrylátový homopolymer s průměrnou molekulovou hmotností 8 000, prodávaný pod obchodní známkou PA 30 společností BASF GmbH ·· ·· * » · « 9 · • «· · · 9 · « · · · • · · ♦ · + ··· ·· 99 • φ ····
99 » 9 9 · • · · >
• * · · · · 9
9 9
99 99
Polyakrylát
Zeolit A
Citrát
Citrónová kys.
PB1
PB4
Peruhličitan
TEAD
NOBS
Fotoakt ivované bělidlo : hydratovaný aluminosilikát sodný vzorce Na12 (AlO2SiO2) 12.27 H2O, mající primární velikost částic v rozmezí od 0,1 do 10 mikrometrů : citronan troj sodný, dihydrát, o aktivitě 86 %, s distribucí částic mezi 425 qm a 850 τημ : bezvodá kyselina citrónová : bezvodý perboritan sodný, monohydrát, bělící činidlo empirického vzorce NaBO2.H2O2 : bezvodý perboritan sodný, tetrahydrát : bezvodý peruhlčiitan sodný, bělící činidlo empirického vzorce 2Na2CO3.3H2O2 : tetraacetyl ethylendiamin : nonanoylbenzen sulfoná ve formě sodné soli : sulfonovaný ftalocyanin zinečnatý uzavřený do kapslí rozpustného dextranového polymeru
PAAC kobaltitá sůl petaaminacetátu
»« ·· ·· · ·· ·· ···· »·· ··· _ CQ _ ....... · · · -3-? · · · · · · ···· · ··· ·· a·**·· · ···· ·· ·· · ·» ··
Parafin : parafinový olej prodávaný pod názvem Winog 70 společností Wintershall
BzP : benzoylperoxid
Pektinlyasa : pektinlyasa dostupná od společnosti Sigm pod obchodními názvy P7052, P2804 a P2679
Proteasa : proteolytický enzym prodávaný Novo Nordisk A/S pod obchodními názvy Savinase, Alcalase, Durazym, nebo společností Gist-Brocades jako Maxacal, Maxapem, a proteasy popsané v patentech WO91/06637 nebo WO95/10591 nebo EP 251 446
Amylasa : amylolytický enzym prodávaný pod obchodním názvem Purafact Ox AmR, popsaný ve WO94/18314, prodávaný Genencor, produkty Termamyl®, Fungamyl® a Duramyl®, dostupné od Novo Nordisk A/S a enzymy popsané ve WO95/26397
Lipasa : lipolytický enzym prodávaný pod obchodními názvy Lipolase, Lipolase Ultra, společností Novo Nordisk A/S
Celulasa : celulolytický enzym prodávaný pod obchodními názvy Carezyme, Celluzyme a Endolase společností Novo Nordisk A/S
CMC sodná sůl karboxymethylcelulosy ·· ·» • · · ♦ · · • · · · · · • · ·· ··
- 60 • W · »··· ··
HEDP
DETPMP
PVNO
PVPI
Zjasňovač 1
Zjasňovač 2
Silikonové protipěnidlo
Granulami protipěnidlo
SRP l
SRP2 : kyselina 1,1-hydroxyethan difosfonová : diethylentriamin penta (kyselina mehylenfosfonová), nabízená Monsanto pod obchodním názvem Dequest 2060 : póly(4-vinylpyridin)-N-oxid : póly(4-vinylpyridin)-N-oxidový kopolymer s vinyl-imidazolem a vinyl-pyrrolidinem : dvoj sodná sůl 4,4'-bis (2-sulf ostyryl) bifenylu : 4,4'-bis-(4-anilino-6-morfolino-l.3.5-triazin2-yl) stilben-2 :2'-disulf onát, dvoj sodná sůl, : polydimethylsiloxanové činidlo kontrolující pěnění se siloxan-oxyalkylenovým kopolymerem jako dispergačním činidlem, s poměrem řečených dvou činidel 10:1 až 100:1 : 12 % silikon/křemelina, 18 % stearyl alkohol, 70 % škrobu v granulární formě : sulfobenzoylové koncově pokryté estery s oxyethylen-oxy- a tereftaloylovou kostrou : diethoxylovaný póly(1,2-propylen-tereftalátový) polymer o krátkých blocích
- 61 • · • · ·
Síran
HMWPEO
PEG
BTA
Vizmut
NaDCC
Parfém
KOH : bezvodý síran sodný : polyethylenoxid o vysoké molekulové hmotnosti : polyethylenglykol : benzotriazol nitrát : dusičnatá vizmutitá sůl : dichlorisokyanurát sodný : technologie dodávání vonných látek v nerozpustné formě, používající zeolit 13x, parfém a aglomerační vazač dextrosu/glycerin : 100 % aktivní roztok hydroxidu draselného pH měřeno jako 1 % roztok v destilované vodě při 2 0°C * 9 9 9
9 9 · • 9 9 9
999 999
Příklad 1
Podle vynálezu detergenční prostředky byly připraveny následující prací
I II III IV V VI
LAS 8,0 8,0 8,0 8,0 8,0 8,0
C25E3 3,4 3,4 3,4 3,4 3,4 3,4
QAS - 0,8 0,8 - 0,8 0,8
Zeolit A 18,1 18,1 18,1 18,1 18,1 18,1
Uhličitan 13,0 13,0 13,0 27,0 27,0 27,0
Silikát 1,4 1,4 1,4 3,0 3,0 3,0
Síran 26,1 26,1 26,1 26,1 26,1 26,1
PB4 9,0 9,0 9,0 9,0 9,0 9,0
TAED 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5
DETPMP 0,25 0,25 0,25 0,25 0,25 0,25
HEDP 0,3 0,3 0,3 0,3 0,3 0,3
Pektinlyasa 0,005 0,01 0,05 0,01 0,02 0,08
Proteasa 0,0026 0,0026 0,0026 0,0026 0,0026 0,0026
Amylasa 0,0009 0,0009 0,0009 0,0009 0,0009 0,0009
MA/AA 0,3 0,3 0,3 0,3 0,3 0,3
CMC 0,2 0,2 0,2 0,2 0,2 0,2
Fotoaktivované bělidlo (ppm) 15 15 15 15 15 15
Zjasňovač 1 0,09 0,09 0,09 0,09 0,09 0,09
Parfém 0,3 0,3 0,3 0,3 0,3 0,3
Silikonové protipěnidlo 0,3 0,3 0,3 0,3 0,3 0,3
Různé/minoritní Do 100 %
Hustota v g/1 850 850 850 850 850 850
- 63 99 99
9 9 9
9 9 9 9 9 9
99999 9 999 999 • · 9 9 • 99 9 9
Příklad 2
Podle vynálezu byly připraveny následující granulární prací detergenční prostředky o hustotě 750 g/l:
I II III
LAS 5,25 5,61 4,75
TAS 1,25 1,86 1,57
C45AS - 2,24 3,89
C25AE3S - 0,76 1,18
C45E7 3,25 - 5,0
C25E3 - 5,5 -
QAS 0,8 2,0 2,0
STPP 19,7 - -
Zeolit A - 19,5 19,5
NaSKS-6/Citrónová kys. (79:21) - 10,6 10,6
Uhličitan 6,1 21,4 21,4
Bikarbonát - 2,0 2,0
Silikát 6,8 - -
Síran sodný 39,8 - 14,3
PB4 5,0 12,7 -
TAED 0,5 3,1 -
DETPMP 0,25 0,2 0,2
HEDP - 0,3 0,3
Pektinlyasa 0,001 0,02 0,005
Proteasa 0,0026 0,085 0,043
Lipasa 0,003 0,003 0,003
Celulasa 0,0006 0,0006 0,0006
Amylasa 0,0009 0,0009 0,0009
MA/AA 0,8 1,6 1,6
CMC 0,2 0,4 0,4
• · 4 4 · ♦ ♦ ♦ 4 4 · · · 4
4 4 4 4 * · • · · · · 4 4 4 4 4
4 4 4 4 φ «»44 ·· ·♦ ·
- 64 44 44 • · · 4 • · · * ••4 444
4
Fotoaktivované bělidlo (ppm) 15 ppm 27 ppm 27 p
Zjasňovač 1 0,08 0,19 0,19
Zjasňovač 2 - 0,04 0,04
Parfém 0,3 0,3 0,3
Silikonové protipěnidlo 0,5 2,4 2,4
Minoritní/různé do 100 %
Příklad 3
Podle vynálezu byly připraveny následující detergenční prostředky, přičemž I je detergenční prostředek obsahujíc fosfor, II je detrgenční prostředek obsahujíc Zeolit a III je kompaktní detergenční prostředek:
I II III
Foukaný prášek
STPP 24,0 - 24,0
Zeolit A - 24,0 -
C45AS 9,0 6,0 13,0
MA/AA 2,0 4,0 2,0
LAS 6,0 8,0 11,0
TAS 2,0 - -
Silikát 7,0 3.0 3,0
CMC 1,0 1,0 0,5
Zj asňovač 1 0,2 0,2 0,2
Mýdlo 1, o 1,0 1,0
DETPMP 0,4 0,4 0,2
- 65 4 4 • 4*444 4 · • 444 4 » *· · * * *4*
2,0
2,0
0,3
0,3
Nanášené sprej em
C45E7
C25E3
Silikonové protipěnidlo
Parfém
Suché přídavky
Uhličitan
PB4
PB1
TAED
Fotoaktiv.
bělidlo
Pektinlyasa
Proteasa
Lipasa
Amylasa
Síran sodný Doplnění (vlhkost
Hustota (g/1)
2,5 2,5
2,5 2,5
0,3 0,3
0,3 0,3
6,0 13,0
18,0 18,0
4,0 4,0
3,0 3,0
0,02 0,02
0,05 0,05
0,01 0,01
0,009 0,009
0,002 0,003
3,0 3,0
a různé) na 100.0
630
670
670
15,0
10,0
1,0
0,02
0,01
0,01
0,009
0,001
3,0
- 66 9 · ·» · ·· ·· • · · · · · » · · · · · · ····· · · · · · · ·
Příklad 4
Podle vynálezu byly připraveny detergenční prostředky neobsahující bělící činidlo, obzvláště pro použití při praní barevných oděvů:
I II III
Foukaný prášek Zeolit A 15,0 15,0
Síran sodný 0,0 5,0 -
LAS 3,0 3,0 -
DETPMP 0,4 0,5 -
CMC 0,4 0,4 -
MA/AA 4,0 4,0 -
Aglomeráty C45AS 11,0
LAS 6,0 5,0 -
TAS 3,0 2,0 -
Silikát 4,0 4,0 -
Zeolit A 10,0 15,0 13,0
CMC - - 0,5
MA/AA - - 2,0
Uhličitan 9,0 7,0 7,0
Nanášené sprejem Parfém 0,3 0,3 0,5
C45E7 4,0 4,0 4,0
C25E3 2,0 2,0 2,0
Suché přídavky MA/AA 3,0
NaSKS-6 - - 12,0
Citrát 10,0 - 8,0
99
9 9
9 9
999 999
9 • 9 9 A
9 • 9 · 9
9 9 9 • 9 9999« «99
9 9
Bikarbonát 7,0 3,0 5,0
Uhličitan 8,0 5,0 7,0
PVPVI/PVNO 0,5 0,5 0,5
Pektinlyasa 0,05 0,005 0,02
Proteasa 0,026 0,026 0,026
Lipasa 0,009 0,009 0,009
Amylasa 0,005 0,005 0,005
Celulasa 0,006 0,006 0, 006
Silikonové protipěnidlo 5,0 5,0 5,0
Suché přídavky Síran sodný 0,0 9,0 0,0
Doplnění (vlhkost a různé) 100 100 100
Hustota (g/1) 700 700 700
•· 9 9 ♦«
9 9 9 9 9
9 9 9 9 ♦ · · 9 9
9 9 9 9 »·»· · » 9 9
- 68 99 99
9 9 9
9 9 9
99 9 999
9 9
9 9 4 9
Příklad 5
Podle vynálezu byly připraveny následující detergenční prostředky:
I II III IV
LAS 20,0 14,0 24,0 22,0
QAS 0,7 1,0 - 0,7
TFAA - 1,0 - -
C25E5/C25E7 - 1,0 - -
C45E3S - 2,5 - -
STPP 30,0 18,0 30,0 22,0
Silikát 9,0 5,0 10,0 8,0
Uhličitan 13,0 7,5 - 5,0
Bikarbonát - 7,5 - -
DETPMP 0,7 1,0 - -
SRP 1 0,3 0,2 - 0,1
MA/AA 2,0 1,5 2,0 1,0
CMC 0,8 0,4 0,4 0,2
Pektinlyasa 0,08 0,04 0,02 0,01
Proteasa 0,08 0,01 0,026 0,026
Amylasa 0,007 0,004 - 0,002
Lipasa 0,004 0,002 0,004 0,002
Celulasa 0,0015 0,0005 - -
Fotoaktiv. bělidlo (ppm) 70 ppm 45 ppm - 10 ppm
Zjasňovač 1 0,2 0,2 0,08 0,2
PBl 6,0 2,0 - -
NOBS 2,0 1,0 - -
Doplnění (vlhkost a různé) 100 100 100 100
- 69 * t * · » · * ♦ · • Φ Φ »
Φ φ · · « • · Φ « »«·· « · • · Φ ♦ ··»« • «
ΦΦ 99
999 999
9
9 9 9
Příklad 6
Podle vynálezu byly připraveny následující detergenční prostředky:
I II III IV
Foukaný prášek
Zeolit A 30,0 22,0 6,0 6,7
NaSKS-6 - - - 3,3
Polykarboxylát - - - 7,1
Síran sodný 19,0 5,0 7,0 -
MA/AA 3,0 3,0 6,0 -
LAS 14,0 12,0 22,0 21,5
C45AS 8,0 7,0 7,0 5,5
Kationické - - - 1,0
Silikát - 1,0 5,0 11,4
Mýdlo - - 2,0 -
Zjasňovač 1 0,2 0,2 0,2 -
Uhličitan 9,0 16,0 20,0 10,0
DETPMP - 0,4 0,4 -
Nanášená sprej era
C45E7 1,0
1,0 1,0
3,2
Suché přídavky
Doplnění
PVPVI/PVNO 0,5 0,5 0,5 -
Pektinlyasa 0,005 0,01 0,005 0,01
Proteasa 0,05 0,01 0,005 0,01
Lipasa 0,009 0,009 0,009 0,009
Amylasa 0,0008 0,0008 0,0008 0,0008
Celulasa 0,0002 0,0002 0,0002 0,0002
NOBS - 6,1 4,5 3,2
PBI 1,0 5,0 6,0 3,9
Síran sodný - 6,0 - K DOPL.
100 100 100
·· · ··
9 9 9 9 9 · • ··· · · 9 ·
9 999999 999 99 9
9 9 9 9 · · · · **
- 70 ·· • » » « fr* «·*·
Příklad 7
Podle vynálezu byly připraveny následující detergenční prostředky o vyské hustotě a obsahující bělící činidlo:
I II III
Foukaný prášek
Zeolit A 15,0 15,0 15,0
Síran sodný 0,0 5,0 0,0
LAS 3,0 3,0 3,0
QAS - 1,5 1,5
DETPMP 0,4 0,4 0,4
CMC 0,4 0,4 0,4
MA/AA 4,0 2,0 2,0
Aglomeráty
LAS 5,0 5,0 5,0
TAS 2,0 2,0 1,0
Silikát 3,0 3,0 4,0
Zeolit A 8,0 8,0 8,0
Uhličitan 8,0 8,0 4,0
Nanášené sprejem
Parfém 0,3 0,3 0,3
C45E7 2,0 2,0 2,0
C25E3 2,0 - -
Suché přídavky
Citrát 5,0 - 2,0
Bikarbonát - 3,0 -
Uhličitan 8,0 15,0 10,0
TAED 0,5 2,0 5,0
PB1 14,0 7,0 10,0
Polyethylenoxid MH 5 000 000 - - 0,2
·♦ 4 4 ·· * ·· 44 • « 4 4 4 4 4 · 4 4 4 • 44 4 · 4 4 4 44 4
4 4 « · 4444 4 444 ···
444444 4 4
444444 44 · 44 44
Bentonitová hlinka - - 10,0
Pektinlyasa 0,005 0,01 0,08
Proteasa 0,01 0,01 0,01
Lipasa 0,009 0,009 0,009
Amylasa 0,005 0,005 0,005
Celulasa 0,002 0,002 0,002
Silikonové protipěnidlo 5,0 5,0 5,0
Suché přídavky
Síran sodný 0,0 3,0 0,0
Doplnění (vlhkost a různé) 100 100 100
Hustota (g/1) 850 850 850
- 72 •9 *· 99 • 9 9 9 9 9
99 9 9
9 · 9 9 9
9 9 9 9 ···« 99 99
99 • 9 9 9
9 9 9
999 9··
9 9
99 99 • · ···«
Příklad 8
Podle vynálezu byly připraveny následujíc detergenční prostředky o vysoké hustotě:
I II
Aglomeráty
C45AS 11,0 14,0
Zeolit A 15,0 6,0
Uhličitan 4,0 8,0
MA/AA 4,0 2,0
CMC 0,5 0,5
DETPMP 0,4 0,4
Nanášené sprejem
C25E5 5,0 5,0
Parfém 0,5 0,5
Suché přídavky
HEDP 0,5 0,3
SKS 6 13,0 10,0
Citrát 3,0 1,0
TAED 5,0 7,0
Peruhličitan 20,0 20,0
SRP 1 0,3 0,3
Pektinlyasa 0,02 0,005
Proteasa 0,04 0,04
Lipasa 0,009 0,009
Celulasa 0,004 0,004
Amylasa 0,005 0,005
Silikonové protipěnidlo 5,0 5,0
Zjasňovač 1 0,2 0,2
Zjasňovač 2 0,2 -
Doplnění (vlhkost a různé) 100 100
Hustota (g/1) 850 850
99 • * 9 · • 99
9 9
A * · · ··«· ··
- 73 ·· * ·· ·· • · · 9 9 9 9 ♦ 9 9 9 9 · 9 9 · 999999 999 999
9 9 9 9
9 99 99
Příklad 9
Podle vynálezu byly připraveny následuj ící granulární detergenční prostředky
I II III IV V
LAS 21,0 25,0 18,0 18,0 -
Kokos. C12-14 AS - - - - 21,9
AE3S - - 1,5 1,5 2,3
Decyl dimethyl - 0,4 0,7 0,7 0,8
hydroxyethyl
NH4C1
Neionické 1,2 - 0,9 0,5 -
Kokos. C12-14 - - - - 1,0
mast. Alkohol
STPP 44,0 25,0 22,5 22,5 22,5
Zeolit A 7,0 10,0 - - 8,0
MA/AA - - 0,9 0,9 -
SRP1 0,3 0,15 0,2 0,1 0,2
CMC 0,3 2,0 0,75 0,4 1,0
Uhličitan 17,5 29,3 5,0 13,0 15,0
Silikát 2,0 - 7,6 7,9 -
Pektinlyasa 0,005 0,01 0,007 0,01 0,02
Proteasa 0,007 0,007 0,007 0,007 0,007
Amylasa - 0,004 0,004 0,004 0,004
Lipasa 0,003 0,003 0,003 - -
Celulasa - 0,001 0,001 0,001 0,001
NOBS - - - 1,2 1,0
PB1 - - - 2,4 1,2
0,7 1,0
Kys. diethylend i amin pentaoctová Kys. diethylen0,6
- Ί4 99 99
9 9 9 9 9
99 9 9
9 9 9 9 9
9 9 9 9 9
9999 99 99 9
9
999 ·· » ·
9 9 9 • ··· 999
99 triamin pentamthyl fosfonová Mg sulfát
Fotoaktivované bělidlo (ppm)
Zjasňovač 1 Zjasňovač 2
0,8 ppm 50 ppm 15 ppm 45 ppm 42 ppm
0,05
0,1
0,3
0,04
0,05
0,04
0,13
0,04
0,13
Voda a minoritní
Do 100
- 75 »· 99 99 9 99 99
9 9 9 9 9 9 9 9 9 9
99 9 9 9 9 9 9 9 9
999 9 9999 9 999 999
9 9 9 9 9 9 9
9999 99 99 9 99 ««
Příklad 10
Podle vynálezu byly připraveny následující kapalné detergenční prostředky
I II III IV V VI VII VIII
LAS 10,0 13,0 9,0 - 25,0 - - -
C25AS 4,0 1,0 2,0 10,0 - 13,0 18,0 15,0
C25E3S 1,0 - - 3,0 - 2,0 2,0 4,0
C25E7 6,0 8,0 13,0 2,5 - - 4,0 4,0
TFAA - - - 4,5 - 6,0 8,0 8,0
QAS - - - - 3,0 1,0 - -
TPKFA 2,0 - 13,0 2,0 - 15,0 7,0 7,0
Řepkové mastné kys. - - - 5,0 - - 4,0 4,0
Citrónová 2,0 3,0 1,0 1,5 1,0 1,0 1,0 1,0
Dodecenyl/ tetradece- 12,0 10,0 - - 15,0 - - -
nyl j antarová Oleová kys. 4,0 2,0 1,0 1,0
Ethanol 4,0 4,0 7,0 2,0 7,0 2,0 3,0 2,0
1,2 propandiol 4,0 4,0 2,0 7,0 6,0 8,0 10,0 13,0
Mono - - - 5,0 - - 9,0 9,0
ethanolamin Tri 8 -
ethanolamin NaOH }pH 8,0 8,0 7,6 7,7 8,0 7,5 8,0 8,2
Ethoxylovaný tetraethylen pentamin 0,5 0,5 0,2 0,4 0,3
DETPMP 1,0 1,0 0,5 1,3 2,0 1,2 1,0 -
SRP 2 0,3 - 0,3 0,1 - - 0,2 0,1
PVNO - - - - - - - 0,10
Pektinlyasa 0,005 0,005 0,005 0,005 0,05 0,07 0,02 0,01
- 76 - ·· ·· • 1 · · • ·· • · · • · · ··«· · · ·· · 1 9 9 9 9 9 9 9 « ♦···· • * · ·· · ♦ · • · · • · 9 9 99 9 • • ·
Proteasa 0,005 0,005 0,004 0,003 0,008 0,005 0,003 0,006
Lipasa - 0,002 - 0,001 - - 0,003 0,003
Amylasa 0,002 0,002 0,005 0,004 0,002 0,008 0,005 0,005
Celulasa - - - , 0001 - - , 0002 , 0001
K. boritá 0,1 0,2 - 2,0 1,0 1,5 2,5 2,5
Na mravenčan - - .1,0 - - - -
Ca chlorid - 0,01 - 0,01 - - - -
Bentonitová hlinka - - - - 4,0 4,0 - -
Suspenzní hlinka SD3 0,6 0,3
Doplnění vlhkost a 100 100 100 100 100 100 100 100
ruzne
- 77 fc fc • fc
Příklad 11
Podle vynálezu byly připraveny prostředky k čištění tkanin, jež „změkčovat prostřednictvím praní :
5 AS
LAS
68AS
45E7
25E3
Kokosový alkyl dimethyl hydroxyethyl amonium chlorid Citrát
Na-SKS-6
Zeolit A
I
7,6
1.3 4,0
1.4 fc • fcfcfc • · • fc fc fc následuj íc poskytuj i
II
10,0
5,0
1,0 • fcfc fcfc fcfc fcfcfc fcfc·· • fcfcfc · fcfc fc fc fcfcfcfcfcfc fcfcfc fcfcfc • fcfc fcfc fcfc · fcfc fcfc granulární schopnost
MA/AA
DETPMP
PB1
Peruhličitan
TAED
Smektitová hlinka
HMWPEO
Pektinlyasa
Proteasa
Lipasa
Celulasa
Amylasa
Silikát
5,0 3,0
11,0
15,0 15,0
4,0 4,0
0,4 0,4
15,0
15,0
5,0 5,0
10,0 10,0
0,1
0,01 0,01
0,02 0,01
0,02 0,1
0,001
0,03 0,005
3,0 5,0
- 78 - • a Λ · « • • · • · a a a ·
Uhličitan 10,0 10,0
Granulární potlačovač pěnění 1,0 4,0
CMC 0,2 0,1
Voda/minoritní složky do 100 %
·· a aa ·· a * * a a a a • β ♦ a a a a a • ···«*· 9·· ·· • * · · · «· · ** ··
Příklad 12
V souladu s vynálezem byl připraven následující prostředek, přidávaný k máchání pro změkčování tkanin:
Aktivní změkčovač 20,0
Pektinlyasa 0,01
Amylasa 0,001
Celulasa 0,001
HCI 0,03
Činidlo potlačující pěnění 0,01
Modré barvivo 25 ppm
CaCl2 0,20
Parfém 0,90
Voda / minoritní složky Do 100 !
- 79 ·· ·» «· · ·· ·· ··<·· · · · · · · · ··· · · · · ···· • · » ♦ · · ···· · ··· ··· ······ · · ···· ·· ·· · ·* ··
Příklad 13
V souladu s vynálezem byly připraveny následující prostředky k změkčování tkanin:
I
DEQA 2,6
SDASA
Kyselina stearová IV = 0 0,3
Neodol 45-13
Kyselina chlorovodíková 0,02
Etahanol
PEG
Pektinlyasa 0,005
Parfém 1,0
Digeranyl jantaran
Silikonové protipěnido 0,01
Elektrolyt
Barvivo 100 ppm
Voda a minoritní složky 100 %
II III
19,0
70,0
13,0
0,02
1,0
0,6
0,05 0,01
1,0 0,75
0,38
0,01 600 ppm 50 ppm 100 %
0,01
- 80 4 444 4 44 4
444444 444 444
4 4 4 4
4 4 4 4 4 4
Příklad 14
V souladu s vynálezem byly připraveny prostředky k čištění tkanin ve formě syntetické detergentové kostky:
I II III IV
C2 6 AS 20,00 20,00 20,00 20,00
CFAA 5,0 5,0 5,0 5,0
LAS (Cll-13) 10,0 10,0 10,0 10,0
Uhličitan sodný 25,0 25,0 25,0 25,0
Pyrofosfát sodný 7,0 7,0 7,0 7,0
STPP 7,0 7,0 7,0 7,0
Zeolit A 5,0 5,0 5,0 5,0
CMC 0,2 0,2 0,2 0,2
Polyakrylát (MH 1 400) 0,2 0,2 0,2 0,2
Kokosový monethanolamid 5,0 5,0 5,0 5,0
Pektinlyasa 0,1 0,1 0,15 0,2
Amylasa 0,01 0,02 -
Proteasa 0,3 - 0,5 0,05
Zjasňovač, parfém 0,2 0,2 0,2 0,2
CaSO4 1,0 1,0 1,0 1,0
MgS04 1,0 1,0 1,0 1,0
Voda 4,0 4,0 4,0 4,0
Plnidlo*: doplnění na 100 %
Lze vybrat z vhodných materiálů jako j sou CaCO3, mastek
hlinka (kaolinová, smektitová), silikáty a podobně
- 81 • · ···· ··· ···· ··· · · · · ···· • · · · · · ···· · ··· ··· ···«·· · ·
• · · ···· ·♦ • · • · • · · • · · · ·
Příklad 15
V souladu s vynálezem byly připraveny kompaktní
detergenční prostředky na mytí nádobí I až VI s vysokou
hustotou (0,96 kg/1).
I II III IV v VI
STPP - - 49,0 38,0 - -
Citrát 33,0 17,5 - - 54,0 25,4
Uhličitan - 17,5 - 20,0 14,0 25,4
Silikát 33,0 14,8 20,4 14,8 14,8 -
Metasilikát - 2,5 2,5 - - -
PB1 1,9 9,7 7,8 14,3 7,8 -
PB4 8,6 - - - - -
Peruhličitan - - - - - 6,7
Neionické 1,5 2,0 1,5 1,5 1,5 2,6
TAED 4,8 2,4 2,4 - 2,4 4,0
HEDP 0,8 1,0 0,5 - - -
DETPMP 0,6 0,6 - - - -
PAAC - - - 0,2 - -
BzP - - - 4,4 - -
Parafin 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,2
Pektinlyasa 0,07 0,05 0,1 0,01 0,08 0,01
Proteasa 0,075 0,05 0,10 0,10 0,08 0,01
Lipasa - 0,001 - 0,005 - -
Amylasa 0,01 0,005 0,015 0,015 0,01 0,0025
BTA 0,3 0,3 0,3 0,3 0,3 -
Bi dusičnan 0,3 - - - - -
PA30 4,0 - - - - -
Terpolymer - - - 4,0 - -
480N - 6,0 2,8 - - -
Síran 7,1 20,8 8,4 0,5 1,0
pH (1 % roztok) 10,8 11,0 10,9 10,8 10,9 9,6
Příklad 16
V souladu s vynálezem byly připraveny granulární
detergenční prostředky na mytí nádobí , příklady I až VI, se
sypkou hustotou 1,02 kg/1.
I II III IV V VI
STPP 30,0 30,0 30, 0 27,9 34,5 26,7
Uhličitan 30,5 30,5 30,5 23,0 30,5 2,80
Silikát 7,4 7,4 7,4 12,0 8,0 20,3
PB1 4,4 4,4 4,4 - 4,4 -
NaDCC - - - 2,0 - 1, 5
Neionické 0,75 0,75 0,75 1,9 1,2 0,5
TAED 1,0 1,0 - - 1,0 -
PAAC - - 0,004 - - -
BzP - 1,4 - - - -
Parafin 0,25 0,25 0,25 - - -
Pektinlyasa 0,01 0,01 0,01 0,05 0,01 0,05
Proteasa 0,05 0,05 0,05 - 0,1 -
Lipasa 0,005 - 0,001 - - -
Amylasa 0,003 0,001 0,01 0,02 0,01 0,015
BTA 0,15 - 0,15 - - -
Síran 23,9 23,9 23,9 31,4 17,4 -
pH (1 % roztok) 10,8 10,8 10,8 10,7 10,7 12,3
- 83 4 4
Příklad 17
V souladu s vynálezem byly připraveny následující detergenční prostředky jako tablety o hmotnosti 25 g, pomocí lisování granulárních detergenčních prostředků k mytí nádobí, s použitím tlaky 13 kN/cm2 a standardního lisu 12 s rotační hlavou:
I II III
STPP - 48,8 47,5
Citrát 26,4 - -
Uhličitan - 5,0 -
Silikát 26,4 14,8 25,0
Pektinlyasa 0,007 0,01 0,05
Proteasa 0,03 0,075 0,01
Lipasa 0,005 - -
Amylasa 0,01 0,005 0,00
PB1 1,6 7,8 -
PB4 6,9 - 11,4
Neionické 1,2 2,0 1,1
TEAD 4,3 2,4 0,8
HEDP 0,7 - -
DETPMP 0,65 - -
Parafin 0,4 0,5 -
BTA 0,2 0,3 -
PA3 0 3,2 - -
Síran 25,0 14,7 3,2
pH (1 % roztok) 10,6 10,6 11,0
- 84 Příklad 18
Podle vynálezu byly připraveny kapalné detergenční
prostředky I až II k mytí nádobí, s hustotou 1,40
STPP I 33,3 II 20,0
Uhličitan 2,7 2,0
Silikát - 4,4
NaDCC 1,1 1,15
Neionické 2,5 1,0
Parafin 2,2 -
Pektinlyasa 0,005 0,05
Proteasa 0,03 0,02
Amylasa 0,005 -
480N 0,50 4,0
KOH - 6,0
Síran 1,6 -
pH (1 % roztok) 9,1 10,0
- 85 • 4 ·· 444 44 44 • 444 444 4444
444 4 444 4 · · ·
444 4 4444 4 444 ···
444444 4 4
4444 44 44 4 44 44
Příklad 19
V souladu s vynálezem byly připraveny následující kapalné detergenční prostředky na čištění pevných povrchů:
I II III IV V VI
Pektinlyasa 0,005 0,01 0,02 0,02 0,005 0,005
Amylasa - - 0,005 0,02 - 0,005
Proteasa 0,05 0,01 0,02 0,03 0,005 0,005
EDTA* - - 2,90 2,90 - -
Citrát - - - - 2,90 2,90
LAS 1,95 - 1,95 - 1,95 -
C12 AS - 2,20 - 2,20 - 2,20
NaC12 (ethoxy)*’' - 2,20 - 2,20 - 2,20
sulfát C12 dimethylamin oxid - 0,50 - 0,50 - 0,50
ses 1,30 - 1,30 - 1,30 -
Hexylkarbitol*** 6,30 6,30 6,30 6,30 6,30 6,30
Voda: doplnění do 100 O, Ό
* Na4 ethylendiamin dioctová kyselina ** diethylenglykol monohexyl ether *** všechny prostředky nastaveny na pH 7
- 86 !k
Příklad 20 • 9 · 9 9 9 9 9 9 9 • 99 · 999 9 99 9
999 9 9999 9 999 999
9 9 9 9 9 9 •99 99 9 99 99
V souladu s vynálezem byly připraveny následující sprejové detergenční prostředky na čištění pevných povrchů a odstraňování nánosů v domácnosti:
i
Pektinlyasa 0,01 Amylasa 0,01 Proteasa 0,01 Oktylsulfát sodný 2,00 Dodecylsulfát sodný 4,00 Hydroxid sodný 0,80 Silikát (Na) 0,04 Parfém 0,35
Voda/minoritní složky do 100
- 87 τν q-2/j -Ψϊ • · · ·· · · · · · • fcfc · · · · · · · • fcfc · · · · · ·· · • · · · · · ···· · ··· ··· • · · · · · · ······ · · fc fcfc fcfc
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (16)

1. Detergenční prostředek vyznačující se tím, že obsahuje enzym pektinlyasu v podstatě prostý jiných pektických enzymů.
2. Detergenční prostředek podle nároku 1, vyznačující se tím, že enzym pektinlyasa má enzymatickou aktivitu alespoň 10 %, s výhodou 25 %, výhodněji 40 % své optimální aktivity při pH v rozsahu od 7 do 11.
3. Detergenční prostředek podle nároku 2, vyznačující se tím, že enzym pektinlyasa má optimum aktivity při pH v rozsahu od 7 do 11.
4. Detergenční prostředek podle nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že enzym pektinlyasa je přítomen v hladině 0,0001 % až 2 %, s výhodou 0,0005 % až 0,5 %, výhodněji 0,001 % až 0,1 % čistého enzymu podle celkové hmotnosti prostředku.
5. Detergenční prostředek podle nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že obsahuje méně než
25 %, s výhou méně než 10 %, výhodněji méně než 5 % jiných pektických enzymů, bráno podle hmotnosti enzymu pektinlyasy.
6. Detergenční prostředek podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že dále obsahuje dispergační činidlo.
·· ·· ·· · ·« ·· • · · · ··· · · · · • · · · · · · · ·· · • · · · · · ···· · ··· ··· ····«· · · ······ · · · · · · · podle nároku 7, tím, že řečený detergenční proteasy, lipasy, amyasy nebo
7. Detergenční prostředek podle nároků, vyznačuj ící jiný detergenční enzym.
8. Detergenční prostředek vyznačující se enzym je vybrán z celulasy, jejich směsí.
9. Detergenční prostředek podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že dále obsahuje enzymatický bělící systém.
10. Detergenční prostředek podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že dále obsahuje konvenční aktivovaný bělící systém s bělícím katalyzátorem, založeným na manganu.
11. Detergenční prostředek podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že dále obsahuje polymer inhibující přenos barviv.
12. Detergenční prostředek podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že řečený prostředek je ve formě kapaliny, pasty, kostky, tablet, prášku nebo v granulární formě.
13 . Detergenční přídavný prostředek vyznačující se tím, že obsahuje enzym pektinlyasu v podstatě prostý jiných pektických enzymů.
kteréhokoli z předcházejících se tím, že dále obsahuje
- 89 44 44 ·· • 4 4 4 ·· • 44 4 4
4 4 4 4 4 4
4 4 4 4 4 4
4444 44 44 4 «44
4 4 » 4 k 4
4 4 4
14. Způsob použití detergenčnich prostředků podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že prostředek se používá k čištění tkanin a odstraňování znečištění tkanin, nebo k udržování bělosti tkanin nebo ke změkčování tkanin nebo k udržování barevného vzhledu nebo k inhibici přenosu barviv.
15. Způsob použití detergenčnich prostředků podle nároků 1 až 13, vyznačující se tím, že prostředek se používá k čištění pevných povrchů jako jsou podlahy, zdi, koupelnové kachlíky a podobně.
16. Způsob použití detergenčnich prostředků podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že prostředek se používá k ručnímu a strojovému mytí nádobí.
CZ99429A 1996-08-09 1996-08-09 Detergentní prostředky obsahující pektinlyázu CZ42999A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PCT/US1996/012961 WO1998006807A1 (en) 1996-08-09 1996-08-09 Detergent compositions comprising pectin lyase

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ42999A3 true CZ42999A3 (cs) 1999-08-11

Family

ID=22255579

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ99429A CZ42999A3 (cs) 1996-08-09 1996-08-09 Detergentní prostředky obsahující pektinlyázu

Country Status (7)

Country Link
EP (1) EP0925345A1 (cs)
AR (1) AR009025A1 (cs)
AU (1) AU6769896A (cs)
CA (1) CA2263068A1 (cs)
CZ (1) CZ42999A3 (cs)
IL (1) IL128419A0 (cs)
WO (1) WO1998006807A1 (cs)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6440911B1 (en) 1997-08-14 2002-08-27 Procter & Gamble Company Enzymatic cleaning compositions
CA2357800A1 (en) * 1999-01-14 2000-07-20 Michael Stanford Showell Detergent tablets comprising a pectate lyase
EP1041138A1 (en) * 1999-04-02 2000-10-04 Unilever Plc Household cleaning compositions
US7319112B2 (en) 2000-07-14 2008-01-15 The Procter & Gamble Co. Non-halogenated antibacterial agents and processes for making same
EP2914707A2 (en) * 2012-11-05 2015-09-09 Novozymes A/S Enzyme compositions enabling re-use of water in laundry
DE102021204084A1 (de) * 2021-04-23 2022-10-27 Henkel Ag & Co. Kgaa Konzentrierte fließfähige Waschmittelzubereitung mit verbesserten Eigenschaften

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH0639596B2 (ja) * 1985-10-18 1994-05-25 ライオン株式会社 洗浄剤組成物
DK81193D0 (da) * 1993-07-06 1993-07-06 Novo Nordisk As Enzym
WO1995009909A1 (en) * 1993-10-04 1995-04-13 Novo Nordisk A/S An enzyme preparation comprising a modified enzyme
GB2287713A (en) * 1994-03-19 1995-09-27 Procter & Gamble Detergent composition containing pectic enzyme
ATE222286T1 (de) * 1994-06-17 2002-08-15 Genencor Int Reinigungsverfahren mit pflanzenzellwände abbauendes hemicellulase enzym enthaltender zusammensetzung und deren verwendung in reinigungsverfahren

Also Published As

Publication number Publication date
AR009025A1 (es) 2000-03-08
EP0925345A1 (en) 1999-06-30
WO1998006807A1 (en) 1998-02-19
AU6769896A (en) 1998-03-06
IL128419A0 (en) 2000-01-31
CA2263068A1 (en) 1998-02-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6113655A (en) Detergent compositions comprising a pectinesterase enzyme
EP0755999A1 (en) Detergent compositions comprising a specific amylase and a protease
US20020037824A1 (en) Detergent compositions comprising a maltogenic alpha-amylase enzyme and a detergent ingredient
EP0964909A1 (en) Cleaning compositions comprising xylan degrading alkaline enzyme and non-plant cell walls degrading enzyme
WO2000042145A1 (en) Detergent compositions comprising a pectin degrading enzymes system
EP0925346A1 (en) Detergent compositions comprising alkaline pectin degrading enzyme
CZ34499A3 (cs) Použití specifického enzymu amylázy v pracím čistícím prostředku
WO1999003962A1 (en) Detergent compositions comprising a phospholipase
MXPA98000749A (en) Detergent compositions that comprise a specific amylase and a prote
CA2414158A1 (en) Detergent compositions comprising a maltogenic alpha-amylase enzyme
CZ42999A3 (cs) Detergentní prostředky obsahující pektinlyázu
CZ42799A3 (cs) Detergentní prostředek s obsahem emzymu polygalakturonázy, detergentní přísada a jejich použití
WO1998006805A1 (en) Detergent compositions comprising pectolyase
WO2000042153A1 (en) Detergent compositions comprising a pectate lyase and a cationic surfactant
MXPA99008204A (en) Cleaning compositions comprising xylan degrading alkaline enzyme and non-plant cell walls degrading enzyme
CZ42899A3 (cs) Detergentní prostředek, detergentní přísada a použití detergentního prostředku
MXPA99008199A (en) Detergent compositions comprising xylan degrading alkaline enzyme and dye transfer inhibiting polymers
MXPA99001404A (en) Detergent compositions comprising a pectinesterase enzyme
MXPA99001405A (en) Detergent compositions comprising alkaline polygalacturonase
MXPA99001403A (en) Detergent compositions comprising pectolyase
MXPA00000450A (en) Detergent compositions comprising a specific cellulase and a hydrophobic bleach activator
MXPA00000420A (en) Alkaline detergent compositions comprising a specific cellulase
MXPA00000658A (en) Detergent compositions comprising a phospholipase
MXPA01007193A (en) Detergent compositions comprising a pectin degrading enzymes system
MXPA99008201A (en) Cleaning compositions comprising xylan degrading alkaline enzyme and bleaching agent

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic