CZ43199A3 - Čistící prostředek s obsahem enzymu pektinesterázy, detergentní příměs a jeho použití - Google Patents

Čistící prostředek s obsahem enzymu pektinesterázy, detergentní příměs a jeho použití Download PDF

Info

Publication number
CZ43199A3
CZ43199A3 CZ99431A CZ43199A CZ43199A3 CZ 43199 A3 CZ43199 A3 CZ 43199A3 CZ 99431 A CZ99431 A CZ 99431A CZ 43199 A CZ43199 A CZ 43199A CZ 43199 A3 CZ43199 A3 CZ 43199A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
cleaning
composition according
pectinesterase
alkyl
weight
Prior art date
Application number
CZ99431A
Other languages
English (en)
Inventor
Ivan Maurice Alfons Jan Herbots
Andre Cesar Baeck
Shuichi Tsunetsugu
Rosa Laura Moese
Original Assignee
The Procter & Gamble Company
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by The Procter & Gamble Company filed Critical The Procter & Gamble Company
Publication of CZ43199A3 publication Critical patent/CZ43199A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11DDETERGENT COMPOSITIONS; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS DETERGENTS; SOAP OR SOAP-MAKING; RESIN SOAPS; RECOVERY OF GLYCEROL
    • C11D3/00Other compounding ingredients of detergent compositions covered in group C11D1/00
    • C11D3/16Organic compounds
    • C11D3/38Products with no well-defined composition, e.g. natural products
    • C11D3/386Preparations containing enzymes, e.g. protease or amylase
    • C11D3/38636Preparations containing enzymes, e.g. protease or amylase containing enzymes other than protease, amylase, lipase, cellulase, oxidase or reductase

Description

použití (57) Anotace:
Jsou popsány čistící prostředky, včetně čistících prostředků na nádobí, čistících prostředků pevných ploch a pracích prostředků, obsahujících pektinesterázu látkově neobsahující jiný pektlnový enzym a zejména alkalickou pektinesterázu pro jejich výrazné celkové čistící účinky aúčlnky proti špíně/skvrnám a zvláště pro Jejich působení proti tělesné špíně, rostlinné špíně, zaschlým skvrnám z ovoce a zeleniny.
Tt/ - C
ČISTÍCÍ PROSTŘEDEK S OBSAHEM ENZYMU PEKTINESTERÁZY, DETERGENTNÍ PŘÍMĚS A JEHO POUŽITÍ
Oblast techniky
Vynález se dotýká čistících prostředků, včetně čistících prostředků na nádobí, čistících prostředků pevných ploch a pracích prostředků, obsahujících enzym pektinesterázy látkově neobsahující jiné pektinové enzymy.
Dosavadní stav techniky
Celkové účinky čistících produktů používaných při praní a čistění, tj. praní textilu, mytí nádobí, čistění pevných ploch, jsou hodnoceny řadou faktorů, tyto zahrnují schopnost prostředku odstranit nanesenou špínu a skvrny, schopnost prostředku zabránit opětnému nanesení špíny nebo rozložit látky vznikající ze špíny čištěných objektů.
Odstranění skvrn a zabarvení pocházejících z rostlin, dřeva, bláta, hlíny a ovoce je v současnosti nejobtížnějším problémem týkajícím se oblasti čistících prostředků; zvláště společně se vznikajícím trendem praní při stále nižších teplotách. Takové skvrny obvykle obsahují komplex směsí vlákninového materiálu založený hlavně na sloučeninách uhlovodíku a jejich derivátech: vláknitých složek a složek buněčných stěn. Skvrny pocházející z rostlin jsou doplňkově doprovázeny amylózou, sacharidy a jejich deriváty.
Dostatečně odstranit skvrny vznikající z potravin ze znečištěného substrátu je často velmi obtížné. Velmi složitým problémem je odstranění výrazně zbarvené nebo „zaschlé špíny pocházející z ovocných a/nebo zeleninových džusů. Specifické příklady takového znečištění zahrnují pomerančový džus, rajčatový džus, banán, mango nebo brokolici. Substráty mohou zahrnovat textilie, kuchyňské nádobí nebo pevné plochy.
Pektinové látky jsou shledávány např. v ovocných džusech. Pektinové látky zachycují rozptýlené částice v suspenzi těchto ovocných džusů, které se často stávají lepkavé a mají nepropustnou povahu. Pektinové enzymy jsou obvykle používány v potravinářském průmyslu při výrobě ovocných/zeleninových šťáv během vyčeřování džusů odbouráním látek založených na pektinu a obsažených v těchto džusech (depektinace).
Přínos specifického použití enzymů pektinesterázy, které látkově neobsahují jiné enzymy pektinů, v čistících formulacích, zejména pro použití při praní, mytí nádobí a domácích úklidových pracech, nebyl doposud interpretován.
Dokument DE 36 35 427 je orientován na fosfátově-volné čistící prostředky určené pro čištění oděvů, obsahující enzymy s účinky pektinázy, které jak je uvedeno zahrnuji takové enzymy jako polygalakturonáza, pektinlyáza a/nebo pektinesteráza. Avšak mimo obecného vysvětlení, které se—týká -směsí- -těchto— enzymů pektinázy určených pro odstranění anorganických -nečistot z oděvů, detailní popis vztahující se na jednotlivý enzym pektinázy je shledán pouze v příkladu 3, ve kterém enzym (označený jako „Enzym D“) je charakterizován obsahem velkého množství pektinlyázy. Tabulka III poskytuje výsledky ohodnocení tohoto Enzymu D v čistící formulaci ukazující, že vysoko-pektinlyázová směs má nejvyšší % účinky pektinázy (10 %) a jednu z vyšších čistících hodnot (83 %) v kombinaci s vysoce molekulární sloučeninou rozpustnou ve vodě, porovnáno s ostatními uvedenými enzymatickými prostředky.
Předmětem předloženého vynálezu je zajištění pracích prostředků, čistících prostředků určených pro mytí nádobí a domácí úklidové práce, které během jejich použití při praní nebo čištění působí proti špíně/znečištění.
V souladu s předložených vynálezem bylo v současné době překvapivě shledáno, že enzymy pektinesterázy obsahově volné od jiných enzymů pektinu a zejména alkalická pektinesteráza obsahově volná od ostatních pektinových enzymů, zajišťuje pozoruhodné účinky proti široké škále znečištění a skvrn pocházejících z těla, rostlin a ovoce a zvyšuje skutečný čistící profil čistících prostředků.
Samozřejmě, zahrnutí enzymu pektinesterázy látkově neobsahující jiné pektinové enzymy a zejména alkalického typu, zajišťuje zvláště zvýšené účinky při odstranění tělesné špíny, zaschlých skvrn/špíny od ovocného a zeleninového džusu.
V dodatku bylo shledáno, že alkalický enzym pektinesterázy látkově neobsahující jiné pektické enzymy představuje zvýšení schopnosti a zvýšení účinků pracího roztoku, zajišťuje tedy vylepšené účinky odstranění tělesné špíny, špíny/skvrn pocházejících z ovocného a zeleninového džusu, zejména jestliže jsou přítomny ve velmi účinných pracích a čistících prostředcích. Bylo také shledáno, že alkalický enzym pektinesteráza projevuje vyšší snášenlivost se základní látkou čistících prostředků, např. během procesu výroby a doby skladování.
Dále bylo také překvapivě shledáno, že zahrnutí disperzních prostředků, zejména organických polymerických disperzních prostředků, je u čistících prostředků obsahujících enzymy pektinesterázy velmi přínosné. Disperzní prostředky napomáhají rozptýlení rozložených produktů enzymaticky rozložené špíny, a tímto zabraňují jejich opětnému nanesení na mytých/praných subjektech.
Byly také pozorovány zvýšené čistící účinky v případě, kdy enzymy pektinesterázy jsou kombinovány s jiným detersivnim enzymem. Enzymatický bělící systém nebo obvyklý aktivovaný bělící systém společně s enzymy pektinesterázy zajišťuje zvýšený přínos účinků proti různým skvrnám majícím různý původ.
Dále, polymery působící jako ustalovače barev s účinky proti zabarvování kombinované s enzymy pektinesterázy dávají zvýšené účinky bělení a/nebo účinky odstranění špíny.
Podstatawnžlezu
Předložený vynález se vztahuje na čistící prostředky zahrnující čistící prostředky na nádobí, čistící prostředky pevných ploch a prací prostředky, obsahující enzym pektinesterázy látkově neobsahující jiné pektické enzymy zajišťující celkové čistící účinky a účinky proti usazené špíně/skvrnám a zejména zvýšené účinky proti tělesné špíně, rostlinné špíně, zaschlé špíně pocházející z ovocných a rostlinných šťáv.
Výhodné složení předloženého vynálezu, tj. čistící prostředek, obsahuje alkalický enzym pektinesterázy látkově neobsahující jiné pektické enzymy.
Enzym pektinesteráza
Základních složkou čistících prostředků vynálezu je enzym pektinesteráza látkově neobsahující jiné pektické enzymy a zejména alkalický enzym pektinesteráza látkově neobsahující jiné pektické enzymy. Pojem „alkalický určuje označení pro enzym pektinesterázy mající enzymatické účinky alespoň 10 %, výhodně 25 %, výhodněji 40 % jeho optimálních účinků při pH v rozmezí od 7 do 11 a zahrnuje pektinesterázu mající optimální účinky při pH v rozmezí od 7 do
11. Enzymatické účinky jsou měřeny podle „Assay of pectinesterase activity (Zkouška účinků pektinesterázy)“ podle popisu od K. Horikoshi v Agr. Biol. Chem., díl 36(2), 286.
Pojem „pektinesteráza“ určuje obsah EC klasifikace 3.2.1.11.
Terním „látkově neobsahující jiné pektinové enzymy“, tak jak je použit v tomto textu, označuje prostředky obsahující enzym pektinesterázy a obsahující nanejvýš 50 % hmotn. pektinových enzymů, které nejsou pektinovými enzymy esterázy, výhodně méně než 25 %, výhodněji méně než 10 % a nejvýhodněji méně než 5 % hmotn. Takové pektinové enzymy zahrnují např. pektinmethylesterázy, které hydrolýzují pektinmethylesterové vazby, a pektin- transelimiázy nebo lyázy, které působí na kyseliny pektinové k vyvolání nehydrolytického štěpení a-1-^4 glykosidových vazeb za vytvoření nenasycených derivátů kyseliny galakturonové.
Pojmem enzym pektinesterázy, použitým v textu, je označen jakýkoliv enzym, který způsobí odbourání pektinových látek štěpením esterových vazeb v pektinu tvořícím methanol a dimethylovanou kyselinu polygalakturonovou. Pektinové substance mohou být shledány v rostlinných tkáních a jsou obvyklou složkou ovocných šťáv, takových jako pomerančových, rajčatových a grepových.
Pektinové substance zahrnují pektiny a kyseliny pektinové. Pektiny jsou všeobecně polymery, které jsou tvořeny řetězci kyselin galakturonových spojených a-1->4 glykosidovými vazbami.
V přírodních pektinech jsou obvykle dvě třetiny skupin karboxylových kyselin esterifikované -methansiemT-ČásteGRá hyd-rolýza-těchto meiteylesterů dává nižší metho.xy!p©kfem/r-ktsr-é-- -vedou k vytvoření gelů s iony vápníku. Celková esterová hydrolýza dává kyseliny pektinové.
Více, domněnkou bez teoretických omezení je, že materiály podobné pektinům s vyšší molekulární hmotností jsou přítomné na vláknech textilu z konečné úpravy vláken nebo z následných úprav. Tyto materiály podobné pektinu s vyšší molekulární hmotností zachycují tělesnou špínu/skvrny a jejich odstranění zvyšuje účinky odstranění zachycené tělesné špíny/skvrn z textilu.
Enzym pektinesterázy látkově neobsahující jiné enzymy pektinu může být připraven tzv. standardním organismem nebo jakýmkoliv hostitelským organismem, ve kterém byl gen odpovědný za produkci enzymu pektinu klonován a upřednostněn.
Enzymy pektinesterázy jsou produkovány alkalofilními mikroorganismy, např. bakteriálními, plísňovými a kvasnicovými mikroorganismy, takovými jako Bacillus druhy. Pektinesteráza může být produkována druhy Erwinia. Výhodnými jsou E. chrysanthemi, E. carotovora, E. amylovora, E. herbicola, E. dissolvens podle popisu v JP 59066588, JP 63042988 a World J. Microbiol. Microbiotechnol. (8, 2, 115-120), 1992.
Čištěná pektinesteráza může být získaná purifikací a/nebo frakcinací enzymatických směsí odbourávajících pektin technikami dobře známými ze současného stavu techniky podle popisu K. Horikoshi v Agr. Biol. Chem., díl 36(2), 288; od V. Shevchik a spol. ve World Journal of Microbiology and Biotechnology (Mezinárodní časopis mikrobiologie a biotechnologie), díl 8 (1992), 116 a od E. Harris a spol., (1989) ve „Protein purification methods, practical approach (metody purifikace proteinů, praktický přístup)“, Ed IRL Press, Oxford, England.
Enzym pektinesterázy je inkorporovaný do prostředků v souladu s vynálezem výhodně v úrovni od 0,0001 do 2 % hmotn., výhodněji od 0,0005 % do 0,5 % hmotn., nejvýhodněji od 0,001 % do 0,1 % hmotn. celkového prostředku čistého enzymu.
V současnosti je obvyklou praxí modifikovat standardní typy enzymů použitím protein/technik genetického inženýrství s cílem optimalizovat jejich efektivní účinky v čistících prostředcích vynálezu. Mohou být např. vytvořeny varianty takové, aby slučitelnost enzymu s obvykle zahrnutými příměsmi takových prostředků byla zvýšena. Alternativně může být připravena odlišná varianta tak, aby optimální pH, stabilita bělících prostředků, katalytické účinky a podobné enzymatické možnosti byla vyvinuta přesně pro podmínky jednotlivé čistící aplikace.
Pozornost by měla být především zaměřena na amino kyseliny senzitivní na oxidaci ve vztahu k stabilitě bělidla a náboji povrchu vzhledem ke slučitelnosti povrchově aktivní látky. Isoelektrický bod takových enzymů může být modifikován substitucí některých nabitých amino kyselin, zvýšení isoelektirckého bodu může např. napomoci k vylepšení slučitelnosti s aniontovými povrchově aktivními látkami. Stabilita enzymů může být dále zvýšena vytvořením, např.
dodatečných solných můstků a vynucením vazebných míst vápníku ke zvýšení stability kcmplexotvorných chelatačních činidel. ------- - —----------------------- --------------------Disperzní činidla
Bylo také překvapivě shledáno, že začlenění disperzních činidel, zejména organických polymerních disperzních činidel, je velmi přínosné v čistících prostředcích obsahujících enzymy pektinesterázy látkově neobsahující jiné pektinové enzymy, zejména alkalickou pektinesterázu.
Disperzní činidla napomáhají rozptýlení rozložených produktů odbourání enzymatické špíny, takto zabraňující jejich opětnému nanášení na praných subjektech.
Vhodné organické soli rozpustné ve vodě představují homo- nebo kopolymerické kyseliny nebo jejich soli, ve kterých kyselina polykárboxylová obsahuje alespoň dva karboxylové radikály jednotlivě oddělené ne více než dvěma atomy uhlíku.
Polymery tohoto typu jsou odhaleny v GB-A-1 596 756. Příklady takových solí jsou polyakryláty MW (molekulární hmotnost) 2000 až 5000 a jejich kopolymery s anhydridem kyseliny maleinové, tedy kopolymery mající molekulární hmotnost od 1 000 do 100 000.
Obzvláště výhodně může být do čistících prostředků předloženého vynálezu dodán kopolymer akrylátu a methylakrylátu, takový jako 480N, mající molekulární hmotnost 4 000, v úrovni od 0,5 až 20 % hmotn. prostředku.
Prostředky vynálezu mohou obsahovat sloučeninu vápenného mýdlového peptizačního činidla, která má sílu disperze vápenného mýdla (LSDP) podle definice uvedené dále v textu ne vyšší než 8, výhodně ne vyšší než 7, nejvýhodněji ne vyšší než 6. Peptizační sloučenina vápenného mýdla je výhodně přítomna v úrovni od 0 % do 20 % hmotn.
Číselné měření účinků peptizačního činidla vápenného mýdla je udáno silou disperze vápenného mýdla (LSDP), která je určena použitím testu disperze vápenného mýdla podle popisu v článku ' od H.C. Borghetty a C.A. Bergman, J. Am. Oil. Chem. Soc. (Časopis americké olejářské j chemické společnosti), díl 27, str. 88 až 90 (1950). Tato metoda testu disperze vápenného mýdla je v praxi na tomto poli současné techniky široce používaná, odkaz např. na obsah v následujících souhrnných článcích; W.N. Linfield, Surfactant science Series (Povrchově aktivní látky) díl 7, str. 3; W.N. Linfield, Tenside surf. det. (Tenzidy), díl 27, str. 159 až 163 (1990); a M.K. Nagarajan, W.F. Masler, Cosmetics and Toiletries (Kosmetiské a toaletní prostředky), díl !
104, str. 71 - 73 (1989). LSDP je % hmotn. poměr disperzního činidla k oleátu sodnému požadovaný k disperzi nánosů vápenného mýdla vytvořených 0,025 g oleátu sodného v 30 ml vody při 333 ppm CaCO3 (Ca:Mg=3;2) ekvivalentu tvrdosti.
Povrchově aktivní látky mající dobrou schopnost peptizačního činidla vápenného mýdla zahrnují aminoxidy, betainy, sulfobetainy, alkylethoxysíranové sloučeniny a ethoxylované alkoholy (alkoholy bohacené ethoxy skupinami).
s předloženým vynálezem zahrnují C16-C18 dimethylaminoxid, C12-C18 alkylethoxysíranové sloučeniny s průměrným stupněm ethoxylace od 1 až 5, zejména C12-C15 alkylethoxysíranové povrchově aktivní látky se stupněm ethoxyace 3 (LSDP=4) a C14-C15 ethoxylované alkoholy s průměrným stupněm ethoxylace buď 12 (LSDP=6) nebo 30, prodávané pod obchodními názvy Lutensol A012 a Lutensol A030 jednotlivě, od BASF GmbH.
Polymerická peptizační činidla vápenných mýdel vhodná pro použití podle vynálezu jsou popsána ve článku od M.K. Nagarajan, W.F. Masler, a mohou být shledána v Cosmetics and Toiletries (Kosmetické a toaletní prostředky), díl 104, str. 71 až 73 (1989).
Hydrofóbní bělící sloučeniny takové jako 4-[N-oktanoyl-6-aminohexanoyl]benzensulfonát, 4-[Nnonanoyl-6-aminohexanoyl]benzensulfonát, 4-[N-dekanoyl-6-aminohexanoyl]benzensulfonát a jejich směsi; nonanoyloxybenzensulfonát společně hydrofilními/hydrofobními bělícími formulacemi mohou být použity jako peptizační sloučeniny vápencových mýdel.
Detergentní enzymy
Vyšší účinky proti široké řadě skvrn pocházejících ze zeleniny a ovoce je možné dosáhnout kombinací enzymu pektinesterázy látkově neobsahující jiné pektinové enzymy a zejména alkalické pektinesterázy s jinými detergentními enzymy.
Synergické účinky jsou pozorovány v čistících prostředcích obsahujících enzym pektinesterázy látkově neobsahující jiné pektinové enzymy a zejména alkalickou pektinesterázu a celulázu, xylanázu a /nebo proteázu.
Enzymy celulázy použitelné pro účely předloženého vynálezu zahrnuji jak bakteriální tak i plísňové druhy celulázy. Výhodně budou mít tyto typy celuláz optimální hodnotu pH faktoru mezi 5 a 9,5. Vhodné typy enzymů celulázy jsou odhaleny v U.S. Patentu 4 435 307, od Barbesgoard a spol., ve kterém jsou popsány plísňové typy celuláz produkované z Humicola insolens. Vhodné typy celuláz jsou také odhaleny v GB-A-2 075 028; GB-A-2 095 275 a DE-OS-2 247 832. Příklady takových enzymů celulázy jsou typy celulázy produkované druhem Humicola insolens (Humicola grisea var. thermoidea), zejména Humicola kmenem DMS 1800. Další vhodné typy celulázy zahrnuji celulázy odvozené z Humicola insolens mající molekulární hmotnost přibližně 50 KDa, isoelektrický bod 5,5 a obsahující 415 amino kyselin. Velmi výhodné typy celulázy jsou celulázy mající přínos při ošetření barevnosti. Příklady takových typů celuláz zahrnují celulázy popsané v Evropské Patentové Žádosti č. 91202879.2, vydané 6. listopadu, 1991 (Novo).
Carezyme a celluzyme (Novo Nordisk A/S) jsou velmi výhodné. Seznamte se také sWO
91/17243.
Vhodné enzymy xylanázy zahrnují obchodně dostupné typy xylanáz, takové jako Pulpzyme HB a
-------5P434 {Novo~Nordiek}rkyxasan (Gist-Brocades),- Optiptílp-a-XyJenase (Solvay).------—
Vhodné enzymy proteázy jsou subtilisiny, které jsou získané z určitých kmenů B. subtilís a B. licheniformis (subtílisin BPN a BPN'). Určitý typ vhodné proteázy je získaný z kmene Bacillus, který má maximální účinky při pH rozmezí 8 až 12, vyvinutý a prodávaný jako ESPERASE® od Novo Industries A/S Dánsko, v textu dále jako „Novo“. Příprava tohoto enzymu a analogických enzymů je popsána v GB 1 243 784 od Novo. Další vhodné typy proteázy zahrnují ALCALASE®, DURAZYM® a SAVINASE® od Novo a MAXATASE®, MAXACAL®, PROPERASE® a MAXAPEN® (proteinově řízený Maxacal) od International Bio-Synthetics, lne. Nizozemí; stejně jako Proease A popsaná v EP 130 756 A, 9. ledna, 1985 a Protease B popsaná vEP 303 761, 28. dubna, 1987 a EP 130 756 A, 9. ledna, 1985. Seznamte se také s proteázou s vyšší hodnotou pH získanou z Bacillus dr. NCIMB 40338 popsanou ve WO 93/18140 A od Novo. Enzymatické čistící prostředky obsahující proteázu, jeden nebo více dalších enzymů a vratný útlumový prostředek proteázy jsou popsané v WO 92/03529 A od Novo. Další výhodné proteázy zahrnují takové WO 95/10591 A od Procter & Gamble. Pokud je požadavek, proteáza mající sníženou adsorpci a zvýšenou hydrolýzu je dostupná podle popisu ve WO 95/07791 od Procter & Gamble. Rekombinantní typ proteázy podobný trypsinu vhodný pro čistící prostředky prezentované vynálezem je popsán ve WO 94/25583 od Novo.
Více v detailech, proteáza označená jako „Proteáza D je variantou karbonylhydrolázy s posloupností amino kyselin, která se v přírodě nevyskytuje a která je odvozena z počáteční látky karbonylhydrolázy vzájemnou záměnou různých amino kyselin za četnost amino kyselinových zbytků na pozici v uvedené karbonylhydroláze ekvivalentní pozici +76, výhodně také v kombinaci s jednou nebo víve pozicemi amino kyselinových zbytků ekvivatelntním těm voleným ze skupiny zahrnující +99, +101, +103, +104, +107, +123, +27, +105, +109, +126, +128, +135, +156, +166, +195, +197, +204, +206, +210, +216, +217, +218, +222, +260, +265 a/nebo +274 v souladu s číslováním Bcillus amyloliquefaciens subtílisin, podle popisu ve WO 95/10591 a v Patentové Žádosti od C. Ghost a spol., „Bleaching Compositions Comprising Protease Enzymes (Bělící prostředky obsahující enzymy proteázy)“, mající U.S. sér. číslo 08/322 677, vydané 13. října, 1994. Vhodné pro účely předloženého vynálezu jsou také typy proteáz popsané v Patentové žádosti EP 251 446 a WO 91/06637 a proteáza BLAP® popsaná ve WO 91/02792.
Zvýšené účinky odstranění tělesné, ovocné rostlinné špíny jsou pozorovány u čistících prostředků předloženého vynálezu dále obsahujících enzymy rozkládající škroby, cukr a jejich deriváty, takové jako amyláza, gluko-amyláza, dextranáza, pululanáza, invertáza, lakkáza, inzulináza.
Vhodné typy amyláz (a a/nebo β), které mohou být zahrnuty do čistících prostředků podle předloženého vynálezu jsou: WO 94/02597, Novo Nordisk A/S publikovaná 3. února, 1994, popisující čistící prostředky, které zahrnují mutantní typy amyláz. Seznamte se také s WO -947-18314 od-Geneneor—publikovanou 18. srpna, 1994;- WO-9-5/40693-©d-Novo Nordisk A/S, publikovanou 20. dubna, 1995 a WO 96/02792, od Genencor, publikovanou 22. února, 1996. Další typy amyláz známé pro použití v čistících prostředcích zahrnují jak a- a β- amylázy. «amylázy jsou známé ze současného stavu techniky a zahrnují typy odhalené v U.S. Patentu č. 5 003 257; EP 252 666; WO 91/00353; FR 2 676 456; EP 285 123; EP 525 610; EP 368 341; a Britské Patentové Specifikaci č. 1 296 839 (Novo). Další vhodné typy amylázy zahrnují amylázy mající zvýšenou stabilitu, zahrnující Puafact Ox AmR popsanou ve WO 94/18314, vydané 18. srpna, 1994 a varianty amylázy mající dodatečnou modifikaci v bezprostředně předcházející látce dostupné od Novo Nordisk A/S, popsané veWO 95/10603, publikované duben, 1995. Příklady obchodních produktů α-amyláz jsou Termamyl®, Ban®, Fungamyl® a Duramyl®, všechny materiály dostupné od Novo Nordisk A/S Dánsko. WO 95/26397 popisuje další vhodné typy amyláz: α-amylázy charakteristické tím, že mají specifické účinky alespoň o 25 % vyšší než specifické účinky Termamylu® v teplotním rozmezí 25 °C až 55 °C při hodnotě pH faktoru v rozmezí 8 až 10, měřeno zkouškou účinků Phadebas® α-amylázy. Další enzymy rozkládající škrob s vylepšenými vlastnostmi s ohledem na úroveň účinků a kombinaci tepelné stability a vyšší úrovně účinků jsou popsané ve WO 95/35382.
Další karbohydrázy kombinované s pektinesterázou látkově neobsahující jiné pektinové enzymy - zejména s alkalickou pektinesterázou - projevuji přinos synergických účinků, takové jako βglukanáza (lichenáza, laminaráza) a exo-glukanáza (lignáza, tanáza, pentosanáza, malanáza a hemi-celuláza).
Konečně, kombinace enzymů hydrolyzujících tuk a vosky, takových jako lipáza, kutináza a parafmesterázy, a enzymu pektinesterázy látkově neobsahující jiné pektinové enzymy a zejména alkalické pektinexterázy, zajišťuje synergické účinky odstranění skvrn způsobených tělesnými, rostlinnými a ovocnými nečistotami.
Vhodné enzymy lipázy pro použití v čistících prostředcích zahrnuji enzymy produkované mikroorganismy skupiny Pseudomonas, takové jako Pseudomonas stutzeri ATCC 19.154, podle popisu Bristkého Patentu 1 372 034. Vhodné lipázy zahrnují takové, které projevují pozitivní imunologickou křížovou reakci s protilátkou lipázy, produkovanou mikroorganismem Pseudomonas fluorescent IAM 1057. Tato lipáza je dostupná od Amano Pharmaceutical Co. Ltd., Nagoya, Japan, pod obchodním názvem Lipase P „Amano“, dále v textu označovaná jako „Amano -P“. Další vhodné typy lipázy obchodně dostupné zahrnují Amano-CES, lipázy z Chromobacter viscosum, např.Chromobacter viscosum dr. lipolytícum NRRLB 3673 od Toyo Jozo Co., Tagata, Japonsko; Chromobacter viscosum lipázy od U.S. Biochemical Corp., U.S.A.
a Disoynth Co., Nizozemí a lipázy pocházející z Pseudomonas gladioli. Zvláště vhodné typy lipáz zahrnují lipázy, takové jako M1 LipázaR a Lipomax” (Gist-Brocades) a LipolaseR a Lipolase UltraR (Novo), které byly shledány při použití v kombinaci s prostředky předloženého vynálezu jako velmi účinné. - ------------------------------------------- - - — Dalšími vhodnými jsou kutinázy [EC 3.1.1.50], které mohou být považovány zaspeciální druh lipázy, jmenovitě lipázy, které nevyžadují mezifázovou aktivaci. Dodání enzymů kutinázy do čistících prostředků bylo popsáno v např. WO-A-88/09367 (Genencor).
Enzymy lipázy a/nebo kutinázy jsou obvykle inkorporovány v čistícím prostředku v úrovních od 0,0001 % do 2 % hmotn. čistícího prostředku aktivního enzymu.
Výše uvedené enzymy mohou mít jakýkolibv vhodný původ, např. rostlinný, živočišný, bakteriální, plísňový a kvasnicový. Uvedené enzymy jsou obvykle inkorporovány v čisticím prostředku v úrovních od 0,0001 % do 2 % hmotn. čistícího prostředku aktivního enzymu. Enzymy mohou být dodány jako oddělené samostatné příměsi (prii! (sypká hmota), granuláty, stabilizované tekutiny, atd. ... obsahující jeden enzym) nebo jako směs dvou nebo více enzymů (např. společné granulované hmoty).
Dalšími vhodnými příměsmi čistících prostředků, které mohou být dodány, jsou enzymatické oxidační nosiče, které jsou popsané ve společně doposud nevyřízené Evropské Patentové Žádosti 92870018.6, vydané 31. ledna, 1992. Příklady těchto enzymatických oxidačních nosičů jsou ethoxylované tetraethylenpolyaminy.
Široká řada enzymatických materiálů a prostředků pro jejich inkorporaci do syntetických čistících prostředků je také odhalena ve WO 9307263 A a WO 9307260 A od Genencor International, WO 8908694 A od Novo a U.S. 3 553 139, 5. ledna, 1971 od McOarty a spol. Enzymy jsou dále odhaleny v U.S. 4 101 457, od Plače a spol., 18. července, 1978 a v U.S. Patentu 4 507 219, od Hughes 26. března, 1985. Enzymatické materiály použitelné pro tekuté čistící formulace a jejich inkorporace do takových formulací je popsána v U.S. Patentu 4 261 868, od Hora a spol., 14. dubna, 1981. Enzymy používané v čistících prostředcích mohou být stabilizovány různými technikami. Techniky stabilizace enzymů jsou odhaleny a doloženy příklady v U.S. Patentu 3 600 319, 17. srpna, 1971, od Gedge a spol., EP 199 405 a EP 200 586, 29. října, 1986, Venegas. Stabilizační systémy enzymů jsou také popsány např. v U.S. Patentu 3 519 570. Použitelný Bacillus, druh AC13, dávající enzymy proteázy, xylanázy a celulázy je popsán ve WO 9401532 A od Novo.
Bělicí činidlo
Bylo shledáno, že odstranění široké škály skvrn/znečištění pocházejících z rostlin a/nebo ovoce je možné dosáhnout čistícími prostředky obsahujícími enzymatický bělící systém nebo obvyklý aktivovaný bělící systém v dodatku k enzymu pektinesterázy látkově neobsahující jiné pektinové enzymy a zejména k alkalické pektinesteráze.
Bělící činidla, taková jako peroxid vodíku, PB1, PB4 a peruhličitan s velikostí částic 400 až 800
- mikronů Tyto složky-běíících činidel mohou zahrnovat-jedno-nebo-více kyslíkových bělících---činidel a v závislosti na zvoleném bělícím činidle jeden nebo více aktivátorů bělících činidel.
Pokud jsou přítomny kyslíkové bělící sloučeniny, tyto budou obvykle přítomny v úrovních přibližně od 1 % přibližně do 25 % hmotn.
Složka bělícího činidla vhodná pro použití ve vynálezu může představovat jakákoliv bělící činidla použitelná v čistících prostředcích a zahrnuje kyslíková bělící činidla, stejně jako jiná bělící činidla známá ze současného stavu techniky. Bělící činidlo vhodné pro účely předloženého vynálezu může být aktivované nebo neaktivované bělící činidlo.
Jedna skupina kyslíkových bělících činidel, která mohou být použita, zahrnuje bělící činidla kyselin perkarboxylových a jejich solí. Vhodné příklady této třídy činidel zahrnují hexahydrát monoperoxyftalátu hořečnatého, soli hořčíku kyseliny meta-chloroperbenzoové, kyseliny 4nonylamino-4-oxoperoxymáselné a kyseliny diperoxydodekandiové. Taková bělící činidla jsou odhalena v U.S. Patentu 4 483 781, U.S. Patentové Žádosti 740 446, Evropské Patentové Žádosti 0 133 354 a U.S. patentu 4 412 934. Velmi výhodná bělící činidla také zahrnují kyselinu
6-nonylamino-6-oxoperoxykapronovou podle popisu v U.S. Patentu 4 634 551.
Další třída bělících činidel, která mohou být použita, zahrnuje bělící činidla halogenů. Příklady halogenanových bělících činidel zahrnují, např. kyselinu trichloroisokyanurovou a sodné a draselné soli kyseliny dichloroisokyanurové a N-chloro- a N-bromo- alkansulfonamidy. Takové materiály jsou obvykle dodány v úrovních 0,5 % až 10 % hmotn. konečného produktu, výhodně 1 % až 5 % hmotn. konečného produktu.
Činidla uvolňující peroxid vodíku mohu být použita v kombinaci s aktivátory bělících činidel, taková jako tetraacetylethylendiamin (TAED), nonanoyloxybenzensulfonát (NOBS, popsaný v U.S. Patentu 4 412 934), 3,5-trimethylhexanoloxybenzensulfonát (ISONOBS, popsaný v EP 120 591) nebo pentaacetylglukóza (PAG) nebo fenolsulfonátester kyseliny N-nonanoyl-6aminokapronové (NACA-OBS, popsaný ve WO 94/28106), které jsou perhydrolyzované za vzniku perkyselinu jako aktivní bělící látky, vedoucí k vylepšeným bělícím účinkům. Vhodnými aktivátory jsou také acylované citrátestery odhalené v závislé Evropské Patentové Žádosti č.
91870207.7.
Použitelná bělící činidla zahrnující peroxykyseliny, bělící systémy obsahující aktivátory bělících činidel a perkyslíkové bělící sloučeniny vhodné pro použití v čistících prostředcích v souladu s vynálezem, jsou popsána v doposud nerozhodnutých žádostech USSN 08/136 626, PCT/US
95/07823, WO 95/27772, WO 95/27773, WO 95/27774 a WO 95/27775.
Peroxid vodíku může být také inkorporován dodáním enzymatického systému (tj. enzymu a tudíž substrátu), který je schopen vytvářet peroxid vodíku na začátku nebo během praní a/nebo máchání. Takové enzymatické systémy jsou odhaleny vEP Patentové Žádosti 91202655.6, podaná9rřijna, 1991. ----------------------------—.....
Enzymy peroxidázy jsou použity v kombinaci se zdroji kyslíku, např. peruhličitanem, perboritanem, persiranem, peroxidem vodíku, atd. Tyto jsou použity pro „bělení zapuštěných skvrn a bělení roztokem“, tj. ochranu před přenosem barev nebo pigmentů odstraněných ze substrátů během praní na jiné substráty v pracím roztoku. Enzymy peroxidázy jsou známé ze současného stavu techniky a zahrnují např. peroxidázu křenu selského, ligninázu a haloperoxidázu, takovou jako chloro- a bromo-peroxidázu. Čistící prostředky obsahující peroxidázu jsou odhaleny, např. v PCT Mezinárodní Žádosti WO 89/099813, WO 89/09813 a v Evropské Patentové Žádosti EP č. 91202882.6, podané 6. listopadu, 1991 a EP č.
96870013.8, podané 20. února, 1996. Další oxidáza vhodná pro zahrnutí v čistícím prostředku předloženého vynálezu je iakkáza.
Výhodné prostředky zvyšující působení bělících činidel představují kyselinu 10fenothiazinpropionovou (PPT), kyselinu 10-ethylfenothiazin-4-karboxylovou (EPC), kyselinu 10fenoxazinpropionová (POP) a 10-methylfenoxazin substituované fenothiazinem a fenoxazinem (popsané ve WO 94/12621), substituované soli kyseliny syringové (soli kyseliny syringové substituované C3-C5 alkylem) a fenoly. Peruhličitan sodný a perboritan sodný jsou výhodnými zdroji peroxidu vodíku.
Uvedené peroxidázy jsou obvykle inkorporovány v čistícím prostředku v úrovních od 0,0001 % do 2 % hmotn. čistícího prostředku aktivního enzymu.
Katalyzátory obsahující kovy vhodné pro použití v bělících prostředcích zahrnují katylyzátory obsahující kobalt, takové jako soli pentaaminacetátu kobaltitého a katalyzátory obsahující mangan, typy které jsou popsané v EPA 549 271; EPA 549 272; EPA 458 397; U.S. Patentu 5 246 621; EPA 458 398; U.S. Patentu 5 194 416 a U.S. Patentu 5 114 611. Bělící prostředek obsahující peroxy sloučeninu, katalyzátor bělícího činidla obsahující mangan a chelatotvorné činidlo je popsaný v Patentové Žádosti č. 94870206.3.
Bělící činidla jiná než kyslíková bělící činidla jsou také známá ze současného stavu techniky a mohou být použita v uváděných prostředcích. Jeden typ nekyslíkového bělícího činidla zvláště zajímavého zahrnuje fotoaktivní bělící činidla, taková jako sulfonovaný ftalocyaniny zinku a/nebo hliníku. Uváděné materiály mohou být nanášeny na prané substráty během procesu praní. Po ozáření světlem za přítomnosti kyslíku, např. pověšením sušeného textilu na denním světle, je aktivován sulfonovaný ftalocyanin zinku a následně dochází k bělení substrátu. Výhodné ftalocyaniny zinku a fotoaktivní bělící proces jsou popsané v U.S. Patentu 4 033 718. Čistící prostředky budou obvykle obsahovat přibližně 0,025 % přibližně až 1,25 % hmotn. sulfonovaný ftalocyanin zinku.
Ochranný prostředek proti zabarvování --------------— ---------------------------Zvýšené bělení a/nebo odstranění špíny bylo pozorováno, pokud čistící prostředky předloženého vynálezu obsahují sloučeninu zabraňující přenosu barev z jedné textilie na druhou, tedy rozpuštěných a suspendovaných barev vyskytujících se během praní barevného prádla.
Polymerické ochranné prostředky proti zabarvování
Čistící prostředky v souladu s předloženým vynálezem také obsahují od 0,001 % do 10 %, výhodně od 0,01 % do 2 %, výhodněji od 0,05 % do 1 % hmotn. polymerických ochranných činidel proti zabarvování. Uvedená polymerická ochranná činidla proti zabarvování jsou obvykle inkorporována do čistících prostředků s cílem zabránit vzájemnému přenosu barev z barevného textilu na textil současně praný tímto prostředkem. Tyto polymery mají schopnost tvořit komplex nebo adsorbovat nestálá barviva vypíraná z barevného textilu dříve, než tyto barviva mají možnost se zachytit na jiných artiklech během praní.
Velmi výhodná polymerická ochranná činidla proti zabarvování zahrnují polyamin-N-oxidové polymery, kopolymery N-vinylpyrrolidonu a N-vinylimidazolu, polyvinylpyrrolidonové polymery, polyvinyloxazolidony a polyvinylimidazoly nebo jejich směsi.
Dodání takových polymerů také zvyšuje působení enzymů v souladu s vynálezem.
a) Polyamin-N-oxidové polymery
Polyamin-N-oxidové polymery vhodné po použiti obsahuji jednotky mající následující strukturální vzorec:
P
I
Ax
I
R ve kterém P je polymerizovatelná jednotka, ke které může být připojena skupina R-N-0 nebo ve které může skupina R-N-0 tvořit její část nebo může nastat kombinace těchto dvou příkladů.
0 0
II II II
A je NC, CO, C, -0-, -S-;·-Ν«~-)φ-8-r.ebo -1-;...................—— - —-------------R je alifatickou, ethoxylovanou alifatickou, aromatickou, heterocyklickou nebo alicyklickou skupinou nebo jakoukoliv kombinací těchto skupin, ke které může být pnpojen dusík skupiny NO nebo ve které je dusík skupiny N-0 částí této skupiny.
N-0 skupina může být reprezentována následujícími všeobecnými strukturami:
O O
I I (R1)x-N - (R2)y =N-(R1)x (R3)z ve kterých R1, R2 a R3 jsou alifatickými skupinami, aromatickými, heterocyklickými nebo alicyklickými skupinami nebo jejich kombinacemi, x a/nebo y a/nebo z je O nebo 1 a ke kterým může být pnpojen dusík skupiny N-0 nebo ve kterých dusík skupiny N-0 je jejich částí.
N-0 skupina může být částí polymerizovatelné jednotky (P) nebo může být připojena k hlavnímu řetězci polymeru nebo může nastav kombinace těchto dvou případů.
Vhodné polyamin-N-oxidy, ve kterých N-0 skupina tvoří část polymerizovatelné jednotky zahrnuji polyamin-N-oxidy, ve kterých R je voleno ze skupiny zahrnující alifatické, aromatické, alicyklické nebo heterocyklické skupiny.
Vhodná třída uvedených polyamin-N-oxidů zahrnuje skupinu polyamin-Noxidů, ve kterých dusík N-0 skupiny tvoří část R skupiny. Výhodné polyamin-N-oxidy jsou takové, ve kterých R je heterocyklickou skupinou, takovou jako pyridin, pyrol, imidazol, pyrolidin, piperidin, chinolin, akridin a jejich deriváty.
Další tída uvedených polyamin-N-oxidú zahrnuje skupinu polyamin-N-oxidů, ve kterých dusík NO skupiny je připojen k R skupině.
Další vhodné polyamin-N-oxidy jsou polyaminoxidy, ve kterých je N-0 skupina připojena k polymerizovatelné jednotce.
Výhodnou třídou těchto polyamin-N-oxidů jsou polyamin-N-oxidy mající všeobecný vzorec (I), ve kterém R je aromatická, heterocyklické nebo alicyklická skupina, ve které dusík N-0 funkční skupiny je částí uvedené R skupiny.
—Příkfaďy-iáchto tříd-jsou polyaminoxidy,-vs-kferých·—R-je-hetero&y-kiÍsksu-sloučenin&u-, -takovou jako pyridin, pyrol, imidazol a jejich deriváty.
Další výhodná třída polyamin-N-oxidů zahrnuje polyaminoxidy mající všeobecný vzorec (I), ve kterém R je aromatická, heterocyklikcá nebo alicyklická skupina, ve které dusík N-0 funkční skupiny je připojen k uvedeným R skupinám.
Příklady takových tříd zahrnuji polyaminoxidy, ve kterých R skupiny mohou být aromatické, takové jako fenyl.
Použit může být jakýkoliv hlavní řetězec polymeru, pokud je vytvořený polymer aminoxidu rozpustný ve vodě a má vlastnost zabraňující zabarvování a přenosu barev. Příklady vhodných hlavních řetězců polymeru jsou polyvinyly, polyalkeny, polyestery, polyethery, polyamidy, polyimidy, polyakryláty a jejich směsi.
Amin-N-oxidové polymery předloženého vynálezu mají podíl aminu k amin-N-oxidu 10:1 až 1:1 000 000. Množství aminoxidových skupin přítomných v polyaminoxidovém polymeru se může avšak měnit podle vhodné kopolymerizace nebo podle vhodného stupně N-oxidace. Výhodný podíl aminu k amin-N-oxidu je od 2:3 do 1:1 000 000. Výhodněji od 1:4 do 1:1 000 000, nejvýhodněji od 1:7 do 1:1 000 000. Polymery předloženého vynálezu aktuálně zahrnují nepravidelné nebo blokové kopolymery, ve kterých jeden typ monomeru je amin-N-oxid a další typ monomeru je buď amin-N-oxid nebo ne. Aminoxidová jednotka polyamin-N-oxidů má PKa < 10, výhodně PKa < 7, výhodněji PKa < 6.
Polyaminoxidy mohou být získány téměř v jakémkoliv stupni polymerizace. Stupeň polymerizace není kritickým za předpokladu, že materiál má požadovanou rozpustnost ve vodě a schopnost ustálení barev.
Průměrná molekulární hmotnost je obvykle v rozmezí od 500 do 1 000 000; výhodně od 1 000 do 50 000, výhodněji od 2 000 do 30 000, nejvýhodněji od 3 000 do 20 000.
b) Kopolymery N-vinylpyrrolidonu a N-vinylimidazolu
Polymery N-vinylimidazolu - N-vinylpyrrolidonu použité v předloženém vynálezu mají průměrnou molekulární hmotnost v rozmezí od 5 000 do 1 000 000, výhodně od 5 000 do 200 000.
Velmi výhodné polymery vhodné pro použití v čistících prostředcích v souladu s vynálezem zahrnují polymer volený z N-vinylimidazol - N-vinylpyrrolidononových kopolymerů, ve kterých uvedený polymer má průměrnou molekulární hmotnost v rozmezí od 5 000 do 50 000, výhodněji od 8 000 do 30 000, nejvýhodněji od 10 000 do 20 000.
Rozmezí průměrné molekulární hmotnosti bylo určeno rozptylem světla podle popisu vBarth
H.G. a Mays J.W., Chemical Analysis (Chemická analýzy), díl 113, „Modern Methods of Polymer Characterization (Moderní metody charakterizace polymeru)“.
Vsimi výhodné N-vinylimidazol—^¼4rϊy^pyτr©lid&n©vé--k©pβ{ym&Fy-maj^~prt^fflěfROtí-flfŤ®te^w}ární hmotnost v rozmezí od 5 000 do 50 000; výhodněji od 8 000 do 30 000; nejvýhodněji od 10 000 do 20 000.
N-vinylimidazol - N-vinylpyrolidonové kopolymery charakteristické tím, že mají průměrnou molekulární hmotnost v uvedeném rozmezí, zajišťují vynikající vlastnosti ustálení barev, přičmež nemají nežádoucí vliv na čistící účinky formulovaných čistících prostředků s obsahem této látky. N-vinylimidazol - Nvinylpyrrolidon kopolymer předloženého vynálezu má molární poměr Nvinylimidazolu k N-vinylpyrrolidonu od 1 do 0,2, výhodněji od 0,8 do 0,3, nejvýhodněji od 0,6 do 0,4.
c) Polyvinylpyrrolidon
Čistící prostředky předloženého vynálezu mohou také využívat polyvinylpyrrolidon („PVP“) mající průměrnou molekulární hmotnost přibližně od 2 500 přibližně do 400 000, výhodně přibližně od 5 000 přibližně do 200 000, výhodněji přibližně od 5 000 přibližně do 50 000 a nejvýhodněji přibližně od 5 000 přibližně do 15 000. Vhodné polyvinylpyrrolidony jsou obchodně dostupné od ISP Corporation, New York, NY a Montreal, Kanada pod obchodním označením PVP K-15 (viskozimetricky stanovená molekulární hmotnost 10 000), PVP K-30 (průměrná molekulární hmotnost 40 000), PVP K-60 (průměrná molekulární hmotnost 160 000) a PVP K-90 (průměrná molekulární hmotnost 360 000). Další vhodné polyvinylpyrrolidony, které jsou obchodně dostupné od BASF Cooperation zahrnují Sokalan HP 165 a Sokalan HP 12; polyvinylpyrrolidony známé odborníkům na poli čistících prostředků (seznamte se např. EP-A-262 897 a EP-A-256 696).
d) Polyvinyloxazolidon
Čistící prostředky předloženého vynálezu mohou také využívat polyvinyloxazolidon jako polymerický ustalovací prostředek proti zabarvování. Uvedené polyvinyloxazolidony mají průměrnou molekulární hmotnost přibližně od 2 500 přibližně do 400 000, výhodně přibližně od 5 000 přibližně do 200 000, nejvýhodněji přibližně od 5 000 přibližně do 50 000 a nejvýhodněji přibližně od 5 000 přibližně do 15 000.
e) Polyvinylimidazol čiotíeí—prostředky- -předloženého -vynálezu—m-shotí-Haká—využívat—polyvinyltfrridazol· i@ko-— polymerický ustalovací prostředek působící proti zabarvování. Uvedené polyvinylimidazoly mají průměrnou molekulární hmotnost přibližně od 2 500 přibližně do 400 000, výhodně přibližně od 5
000 přibližně do 200 000, výhodněji přibližně od 5 000 přibližně do 50 000 a nejvýhodněji přibližně od 5 000 přibližně do 15 000.
f) Příčně prosítěné polymery
Příčné prosítěné polymery představují polymery, jejichž hlavní řetězce jsou v určitém řádu vzájemně propojeny; tyto vazby mohou mít chemickou nebo fyzikální povahu, možné jsou také aktivní skupiny na hlavním řetězci nebo na větveních; příčně prosítěné polymery byly popsány v Journal of Polymer Science (Časopis nauky o polymerech), díl 22, str. 1035 až 1039.
Podle jednoho složení jsou příčně prosítěné polymery připraveny takovým způsobem, že tyto tvoří tří-rozměrnou pevnou strukturu, která může zachycovat barviva v pórech vytvořených třírozměrnou strukturou. Podle jiného složení, příčně prosítěné polymery zachycují barviva nabotnáváním.
Takové příčně prosítěné polymery jsou popsané v doposud nevyřízené patentové žádosti
94870213.9.
Detergentní příměsi
Čistící prostředky vynálezu mohou také obsahovat doplňkové detergentní příměsi. Přesná povaha těchto doplňkových složek a úrovně jejich inkorporace bude záviset na fyzikální formě prostředku a povaze čištění, pro která má být prostředek použit.
Čistící prostředky v souladu s vynálezem mohou být tekutými prostředky, pasty, gely, tyčinky, tablety, sypkou hmotou nebo granulovaným materiálem. Granulované prostředky mohu být také v „zhuštěné“ formě, tekuté prostředky mohou být také v „koncentrované“ formě.
Prostředky podle vynálezu mohou být formulovány např. jako prostředky určené pro ruční mytí nádobí nebo pro automatické myčky nádobí, prostředky pro ruční paní nebo praní v automatické pračce zahrnující prací doplňkové prostředky a prostředky vhodné pro použití při namáčení a/nebo předepírce znečištěného textilu, avivážní prostředky dodávané během máchání a prostředky určené pro obvyklé domácí úklidové práce.
Uvedené prostředky obsahující pektinesterázu mohou být použity při praní textilu, pro odstranění skvrn, bělení, zjemnění, úpravu jasnosti barv a ustálení barev, pokud jsou formulovány v pracích prostředcích.
Prostředky podle vynáiezurpokud-íSGtHefffiuteváFr^lf&^fseíředl^uFěené^re-petšftl·^ ručnímpraní, výhodně obsahují povrchově aktivní látku a výhodně další čistící sloučeninu volenou ze skupinu zahrnující organické polymerní sloučeniny, činidlo zvyšující pěnivost, kovové iony skupiny II, rozpouštědla, hydrotropní látky a doplňkové enzymy.
Pprostředky vynálezu, pokud jsou formulované jako prostředky vhodné pro použití v automatických pračkách, obvykle obsahují jak povrchově aktivní látku tak i sloučeninu plnidla a doplňkově jednu nebo více detergentních složek výhodně volených ze skupiny zahrnující organické polymerní sloučeniny, bělící činidla, doplňkové enzymy, supresory zmýdelnění disperzní činidla, disperzní činidla vápenných mýdel, suspenze působící proti špíně a činidla působící proti jejímu opětnému zachycování, útlumové prostředky proti korozi. Prací prostředky mohou dále obsahovat avivážní prostředky jako doplňkové detergentní složky.
Prostředky vynálezu mohou být také použity jako detergentní doplňkové produkty. Takové doplňkové produkty jsou určeny pro doplnění nebo podporu účinků obvyklých čistících prostředků.
Hustota pracích čistících prostředků podle vynálezu se podle požadavku pohybuje v rozmezí od 400 do 1200 g/litr, výhodně od 600 do 950 g/litr prostředku, měřeno při teplotě 20°C.
„Zhuštěná“ forma prostředků podle vynálezu je nejlépe vyjádřena hustotou a v pojmech prostředku množstvím anorganických solí plnidel; anorganické soli plnidel jsou obvyklé příměsi čistících prostředků v sypké formě;, soli plnidel jsou v obvyklých čistících prostředcích přítomny v obsahovém množství obvykle 17 % až 35 % hmotn. celkového prostředku.
Zhuštěné prostředky obsahují sůl plnidla v množstvích nepřesahujících 15 % celkového prostředku, množství výhodně nepřesahuje 10 % hmotn., nejvýhodněji nepřesahuje 5 % hmotn. prostředku.
Anorganické soli plnidel určené pro použití v předložených prostředcích jsou voleny ze skupiny zahrnující alkalické soli a alkalické soli zemních kovů, např. sírany a chloridy.
Výhodnou solí plnidla je síran sodný.
Tekuté čistící prostředky v souladu s vynálezem mohou mít také „koncentrovanou formu“, v takovém případě budou tekuté čistící prostředky v souladu s předloženým vynálezem obsahovat nižší množství vody v porovnání s obvyklými tekutými čistícími prostředky.
Obsah vody koncentrovaného tekutého čistícího prostředku je obvykle výhodně nižší než 40 %, výhodněji nižší než 30 %, nejvýhodněji nižší než 20 % hmotn. čistícího prostředku.
Systém povrchově aktivních látek
-Čistící prostředky v souladu -^předloženým- vy-nálezem-ebsah-uj-í-sýstém-povrchově^aktivních----látek, ve kterém povrchově aktivní látky mohou být voleny ze skupiny zahrnující neiontové a/nebo aniontové a/nebo kationtové a/nebo amfolitické a/nebo obojetných iontů a /nebo semipolární povrchově aktivní látky.
Povrchové aktivní látka je obvykle přítomna v úrovni od 0,1 % do 60 % hmotn. Výhodnější úrovně inkorporace jsou v rozmezí od 1 % do 35 % hmotn., nejvýhodněji od 1 % do 30 % hmotn. čistících prostředků v souladu s vynálezem.
Povrchově aktivní látka je výhodně formulovaná ve slučitelné formě s enzymatickými složkami přítomnými v prostředku. V tekutých nebo gelových prostředcích je povrchově aktivní látka nejvýhodněji formulována tak, aby podporovala nebo alespoň nesnižovala stabilitu jakéhokoliv enzymu v těchto prostředcích.
Výhodný systém povrchově aktivních látek určený pro použití v souladu s předloženým vynálezem obsahuje jednu nebo více neiontových a/nebo aniontových povrchově aktivních látek popsaných dále v textu jako povrchově aktivní látku.
Polyethylen-, polypropylen- a polybutylen- oxidové kondenzáty alkylfenolů jsou vhodné jako neiontová povrchově aktivní látka systému povrchově aktivních látek předloženého vynálezu, polyethylenoxidové kondenzáty jsou výhodnější. Takové sloučeniny zahrnují kondenzační produkty alkylfenolů mající alkylovou skupinu obsahující přibližně od 6 přibližně do 14 atomů uhlíku, výhodně přibližně od 8 přibližně do 14 atomů uhlíku, bud v přímé nebo ve větvené řetězcové konfiguraci s alkenoxidem. Ve výhodném složení je ethylenoxid přítomný v množství rovném přibližně od 2 přibližně do 25 molů, výhodněji přibližně od 3 přibližně do 15 molů ethylenoxidu na jeden mol alkylfenolů. Neiontové povrchově aktivní látky tohoto typu dostupné v obchodní síti zahrnují Igepal™ CO-630, prodávaný společností GAF Corporation: a Triton™ X45, X-114, X-100 a X-102, všechny uvedené produkty jsou prodávané společností Rohm & Haas Company. Tyto povrchově aktivní látky jsou obvykle uváděny ve spojitosti jako alkylfenolové alkoxyláty (alkylfenoly se zavedenými alkoxy skupinami) (např. alkylfenolethoxyláty (alkylfenoly mající zavedené ethoxy skupiny)).
Kondenzační produkty primárních a sekundárních alifatických alkoholů s obsahem přibližně od 1 přibližně do 25 molů ethylenoxidu jsou vhodné pro použití jako neiontová povrchově aktivní látka systému s neiontovou povrchově aktivní látkou předloženého vynálezu. Alkylový řetězec alifatického alkoholu může být přímý nebo větvený, primární nebo sekundární a všeobecně obsahuje přibližně od 8 přibližně do 22 atomů uhlíku. Výhodné jsou kondenzační produkty alkoholů mající alkylovou skupinu obsahující přibližně od 8 přibližně do 20 atomů uhlíku, výhodněji přibližně od 10 přibližně do 18 atomů uhlíku a obsahem přibližně od 2 přibližně do 10 molů ethylénoxidu na jeden mol alkoholu. V uvedených kondenzačních produktech jsou přítomny množství přibližně od 2 přibližně do 7 molů ethylénoxidu a nejvýhodněji od 2 do 5 molů
-------ethylénoxidu na-jedsn-mo!-alkoholu. PříkSady-p,©iontových povrchově aktivnísMátek tohoto-typu dostupných v obchodní síti zahrnují Tergitol™ 15-S-9 (kondenzační produkt C^-C^ lineárního alkoholu s 9 moly ethylénoxidu), Tergitol™ 24-L-6 NMW (kondenzační produkt C12-Ci4 primárního alkoholu se 6 moly ethylénoxidu s těsným rozložením molekulární hmotnosti), obě látky prodávané společností Union Carbide Corporation: Neodol™ 45-9 (kondenzační produkt C14-C15 lineárního alkoholu s 9 moly ethylenxidu), Neodol™ 23-3 (kondenzační produkt C12-C13 lineárního alkoholu se 3,0 moly ethylénoxidu), Neodol™ 45-7 (kondenzační produkt C14-C15 lineárního alkoholu se 7 moly ethylénoxidu), Neodol™ 45-5 (kondenzační produkt C14-C15 lineárního alkoholu s 5 moly ethylénoxidu) prodávané společností Shell Chemical Company, Kyro™ EOB (kondenzační produkt C13-C15 alkoholu s 9 moly ethylénoxidu prodávaný společností The Procter & Gamble Company a Genapol LA 030 nebo 050 (kondenzační produkt C12-C14 alkoholu se 3 nebo 5 moly ethylénoxidu) prodávaný společností Hoechst. Výhodné rozmezí HLB rovnováhy těchto produktů je od 8 do 11 a nejvýhodnější od 8 do 10.
Alkylpolysacharidy odhalené v U.S. Patentu 4 565 647, Llenado, podaném 21. ledna, 1986 mající hydrofobní skupinu obsahující přibližně od 6 přibližně do 30 atomů uhlíku, výhodně přibližně od 10 přibližně do 16 atomů uhlíku a polysacharidy, např. polyglykosid, hydrofilní skupina obsahující přibližně od 1,3 přibližně do 10, výhodně přibližně od 1,3 přibližně do 3, nejvýhodněji přibližně od 1,3 přibližně do 2,7 sacharidových jednotek jsou také použitelné jako neiontová povrchově aktivní látka systémů povrchově aktivních látek předloženého vynálezu. Jakýkoliv redukující sacharid obsahující 5 nebo 6 atomů uhlíku může být použit, např. glukóza, galaktóza a galaktosyl části mohou být zaměněny za glukosylové části (volitelně je hydrofobní skupina připojena na 2-, 3-, 4-, atd. pozici, takto dávající glukózu nebo galaktózu na rozdíl od glukosidu nebo galaktosidu). Vnitřní sacharidové vazby mohou být, např. mezi jednou pozicí přídavných sacharidových jednotek a 2-, 3-, 4- a/nebo 6- pozicí předcházejících sacharidových jednotek.
Výhodné alkylpolyglykosidy mají vzorec
R^CnHznOMglykosyl),, ve kterém R2 je voleno ze skupiny zahrnující alkyl, alkylfenyl, hydroxyalkyl, hydroxyalkylfenyl a jejich směsi, ve kterých alkylové skupiny obsahují přibližně od 10 přibližně do 18, výhodně přibližně od 12 přibližně do 14 atomů uhlíku; n je 2 nebo 3, výhodněji 2; t nabývá hodnoty od 0 přibližně do 10, výhodně 0; a x nabývá hodnoty přibližně od 1,3 přibližně do 10, výhodně přibližně od 1,3 přibližně do 3, výhodněji přibližně od 1,3 přibližně do 2,7. Glykosyl je výhodně odvozen z glukózy. K přípravě těchto sloučenin je nejdříve připraven alkohol nebo alkylpolyethoxyalkohol, který je následně podroben reakci s glukózou nebo zdrojem glukózy za vzniku glukosidu (připojení na l-poziciL-Dodatečné glykosylové jednotky mohou-být- následně -připojeny mezi jejich 1-pozicí a 2-, 3-, 4- a/nebo 6-pozicí předcházejících glykosylových jednotek, výhodně hlavně 2-pozici.
Kondenzační produkty ethylenoxidu s hydrofobni bázi připravené kondenzací propylenoxidu s propylenglykolem jsou také vhodné pro použití jako doplňkové neiontové systémy povrchově aktivních látek předloženého vynálezu. Hydrofobni podíl těchto sloučenin bude mít výhodně molekulární hmotnost přibližně od 1500 přibližně do 1800 a bude se projevovat jako ve vodě nerozpustný. Dodání polyoxyethylenových částí do tohoto hydrofobního podílu vede ke zvýšení rozpustnosti ve vodě molekuly jako celku, přičemž tekutý charakter produktu je zachováván až do bodu, kdy obsah polyoxyethylenu je přibližně 50 % celkové hmotnosti kondenzačního produktu, což odpovídá kondenzaci s přibližně až 40 moly ethylenoxidu. Příklady sloučenin tohoto typu zahrnují jisté typy Plurafac™ LF404 a Pluronic™ povrchově aktivních látek, které jsou dostupné v obchodní síti a prodávané společností BASF.
Kondenzační produkty ethylenoxidu s produktem získaným z reakce propylenoxidu a ethylendiaminu jsou také vhodné pro použití jako neiontová povrchově aktivní látka neiontového systému povrchově aktivních látek předloženého vynálezu. Hydrofobni část těchto produktů obsahuje reakční produkt ethylendiaminu a přebytečného propylenoxidu a všeobecně má molekulární hmotnost přibližně od 2500 přibližně do 3000. Tato hydrofobni část je kondenzována ethylenoxidem v takovém rozsahu, aby kondenzační produkt obsahoval přibližně od 40 % přibližně do 80 % hmotn. polyoxyethylenu a měl molekulární hmotnost přibližně od 5 000 přibližně do 11 000. Příklady tohoto typu neiontové povrchově aktivní látky zahrnují určité typy Tetronic™ sloučeniny dostupné v obchodní síti a prodávané společností BASF.
Polyethylenoxidové kondenzáty alkylfenolů, kondenzační produkty primárních a sekundárních alifatických alkoholů s obsahem přibližně od 1 přibližně do 25 molů ethylenoxidu, alkylpolysacharidy a jejich směsi jsou také vhodné pro použití jako neiontová povrchově aktivní látka systému povrchově aktivních látek. Nejvýhodnéjšími jsou C8-C14 alkylfenolethoxyláty mající od 3 do 18 ethoxy skupin a C8-Ci8 alkoholethoxyláty (výhodně C10 prům.) mající od 2 do 10 ethoxy skupin a jejich směsi.
Velmi výhodnými neiontovými povrchově aktivními látkami jsou povrchově aktivní látky amidů polyhydroxy mastných kyselin vzorce:
R2 - C - Ν - Z II I
..............O..... R1 ...........- -· ------------ve kterém R1 je vodík, nebo R1 je C!-C4 hydrokarbyl, 2-hydroxyethyl, 2-hydroxypropyl nebo jejich směsi, R2 je C5-C31 hydrokarbyl a Z je polyhydroxyhydrokarbyl mající lineární hydrokarbylový řetězec alespoň se 3 hydroxyly přímo napojenými k řetězci nebo jejich alkoxylované deriváty. Výhodně R1 je methyl, R2 je přímý Cn-C15 alkylový nebo C16-C18 alkylový nebo alkenylový řetězec, takový jako alkyl kokosového oleje nebo jeho směsi a Z je odvozeno z redukujícího cukru, takového jako glukóza, fruktóza, maltóza, laktóza, při reakci redukční aminace.
Aniontové povrchově aktivní látky vhodné pro použití zahrnují lineární alkylbenzensulfonáty, alkylestersulfonátové povrchově aktivní látky, včetně lineárních esterů C8-C2o karboxylových kyselin (tj. mastných kyselin), které jsou sulfonované plynným SO3 v souladu s „The Journal of the American Oil Chemists Society (Časopis Americké chemické olejářské společnosti)“ 52 (1975), str. 323 až 329. Vhodné počáteční materiály budou zahrnovat přírodní mastné substance odvozené z loje, palmového oleje, atd.
Vhodné alkylestersulfonátové povrchově aktivní látky, zejména pro praní, obsahují alkylestersulfonátové povrchově aktivní látky strukturálního vzorce:
O
II
R3 - CH - C - OR4 I so3m ve kterém R3 je C8-C2o hydrokarbyl, výhodně alkyl nebo jeho kombinace, R4 je CrC6 hydrokarbyl, výhodné alkyl nebo jeho kombinace a M je kation, který dotváří sůl rozpustnou ve vodě s alkylestersulfonátem. Vhodné kationy rozpustné ve vodě zahrnují kovy, takové jako sodík, draslík a lithium a substituované nebo nesubstituované amonné kationty, takové jako monoethanolamin , dietanolamin a triethanolamin. Výhodně R3 je Ci0-C16 alkyl a R4 je methyl, ethyl nebo isopropyl. Velmi výhodnými jsou methylestersulfonáty, ve kterých R3 C«rCie alkyl.
Další vhodné aniontové povrchově aktivní látky zahrnují alkylsíranové povrchově aktivní látky, které představují soli rozpustné ve vodě nebo kyseliny vzorce ROSO3M, ve kterém R je výhodně
C10-C24 hydrokarbyl, výhodně alkyl nebo hydroxyalkyl mající C10-C20 alkylovou složku, výhodněji
C12-C18 alkyl nebo hydroxyalkyl a M je vodík nebo kationt, např. alkalický kovový kation (např.
sodík, draslík, lithium) nebo amonný nebo substituovaný amonný (např. methyl-, dimethyl- a trimethyl amonné kationty a kvartérní amonné kationty, takové jako tetramethyl-amonné a J-------dimethylpiperidiniwn-katÍQnty a kvartérní arr^nné-kationty-odvez-ené-ř-alkylaminů, takových jako ethylamin, diethylamin, triethylamin jejich směsi a podobné).
Pro nižší teploty praní jsou obvykle výhodné alkylové řetězce C12.C16 (např. teplota pod 50 °C) a C18-C18 alkylové řetězce jsou výhodné pro vyšší teploty praní (např. teploty nad přibližně 50 °C). Další aniontové povrchově aktivní látky použitelné pro detersivní účely mohou také být zahrnuty v čistících prostředcích předloženého vynálezu.Tyto látky mohou zahrnovat soli včetně, např. sodných, draselných, amonných a substituovaných amonných solí, takových jako mono-, di- a triethanolamin soli) mýdel, C8-C22 primární nebo sekundární alkansulfonáty, C8-C24 olefinsulfonáty, sulfonované polykarboxylové kyseliny připravené sulfonací pyrolýzovaného produktu citrátů alkalických zemních kovů, např. podle popisu v Britské Patentové Žádosti č. 1 082 179, C8 C24 alkylpolyglykolethersírany (obsahující až 10 molů ethylénoxidu); alkylglycerolsulfonáty, mastné acylglycerolsulfonáty, mastné oleylglycerolsírany, alkylfenolethylenoxidethersírany, parafinsulfonáty, alkylfosfáty, isethionany, takové jako acylisethionany, N-acyltauráty, alkylsukcinamáty a sulfojantarany, monoestery sulfojantaranů (zejména nasycené a nenasycené C12-Ci8 monoestery) a diestery sulfojantaranů (zejména nasycené a nenasycené C8-C12 diestery), acylsarkosináty, sírany alkylpolysacharidů, takové jako sírany alkylpolyglukosidu (neiontové nesufátované sloučeniny, které jsou popsány dále v textu), větvené primární alkylsírany a alkylpolyethoxykarboxyláty, které mají vzorec RO(CH2CH2O)kCH2COO-M+, ve kterém R je C8-C22 alkyl, k je celé číslo od 1 do 10 a M je kation dotvářející sůl rozpustnou ve vodě. Kyseliny pryskyřičné a hydrogenované kyseliny pryskyřičné jsou také vhodné, takové jako pryskyřice, hydrogenovaná pryskyřice a pryskyřičné kyseliny a hydrogenované pryskyřičné kyseliny přítomné v nebo získané z tálového oleje.
Další příklady jsou popsány v Surface Active Agents and Detergents (Povrchově aktivní činidla a detergentní látky) díl I a II od Schwartz, Perry a Berch. Různé povrchově aktivní látky tohoto typu jsou také všeobecně odhaleny v U.S. Patentu 3 929 678, vydaném 30. prosince, 1975 od Laughlin a spol., sloupec 23, řádka 58 až sloupec 29, řádka 23 (v textu naznačeno poznámkami).
Prací čistící prostředky předloženého vynálezu obvykle obsahují, pokud jsou zahrnuty, přibližně od 1 % přibližně do 40 % hmotn., výhodně přibližně od 3 % přibližně do 20 % hmotn. takových aniontových povrchově aktivních látek.
Velmi výhodné aniontové povrchově aktivní látky zahrnují alkylalkoxylované síranové povrchově aktivní látky, které představují soli rozpustné ve vodě nebo kyseliny vzorce RO(A)mSO3R, ve kterém R je nesubstituovaný C10-C24 alkyl nebo hydroxyalkylová skupina mající C10-C24 alkylovou složku, výhodně C12C2o alkyl nebo hydroxyalkyl, výhodněji C12-C18 alkyl nebo hydroxyalkyl, A je I ethoxy nebo propoxy jednotka, m je vyšší než nula, obvykle v rozmezí přibližně od 0,5 přibližně I do 6, výhodněji v rozmezí přibližně od 0,5 přibližně do 3 a M je vodík nebo kation, kterým může I býf napčr-kovový kation (např. sodík,-draslík,-lithium,-vápník-hořčík, atd.), amonné nebo------- I substituované amonné kationty. Alkylethoxysírany, stejně jako alkylpropoxysíranové látky jsou I také uvažovány pro účely vynálezu. Specifické příklady substituovaných amonných kationtů I zahrnují methyl-, dimethyl-, trimethyl- amonné kationty a kvartérní amonné kationty, takové jako I tetramethyl-ammonium a dimethylpiperidinium kationty a typy odvozené zalkylaminů, takové I jako ethylamin, diethylamin, triethylamin, jejich směsi a podobné. Příklady povrchově aktivních I látek zahrnuji C12-C18 alkylpolyethoxy (1,0) síran (Ci2-C18 E(1,0)M), C12-C18 alkylpolyethoxy (2,25) I síran (C12-Ci8 E(2,25)M), C12-C18 alkylpolyethoxy (3,0) síran (C12-C18 E(3,0)M) a C-,2-C18 I alkylpolyethoxy (4,0) síran (C12-C18 E(4,0)M), ve kterých M je obvykle voleno ze skupiny I zahrnující sodík a draslík. I
Čistící prostředky předloženého vynálezu mohou také obsahovat kationtové, amfolitické, obojetných iontů a semipolární povrchově aktivní látky, stejně jako neiontové a/nebo aniontové povrchově aktivní látky, jiné než ty, které byly již popsány výše v textu.
Kationtové detersivní povrchově aktivní látky vhodné pro použití v čistících prostředcích předloženého vynálezu mají jednu hydrokarbylovou skupinu dlouhého řetězce. Příklady takových kationtových povrchově aktivních látek zahrnují amonné povrchově aktivní látky, takové jako alkyltrimethylamonné halogenidy a povrchově aktivní látky mající vzorec:
[R2(OR3)y] [R4(OR3)y]2 R5N+X' ve kterém R2 je alkylová nebo alkylbenzylová skupina mající přibližně od 8 přibližně do 18 atomů uhlíku valkylovém řetězci, jednotlivá R3 jsou volena ze skupiny zahrnující -CH2CH2-, CH2CH(CH3)-, -CH2CH(CH2OH)-, -CH2CH2CH2- a jejich směsi; každé R4 je voleno ze skupiny zahrnující CrC4 alkyl, CTC4 hydroxyalkyl, benzylové kruhové struktury vytvořené spojením dvou R4 skupin, -CH2CHOH-CHOHCOR6CHOHCH2OH, ve kterém R6 je jakákoliv hexóza nebo polymer hexózy mající molekulární hmotnost nižší než přibližně 1000 a vodík pokud y není 0; R5 j je stejné jako R4 nebo představuje alkylový řetězec, čehož celkový počet atomů uhlíku R2 plus R5 není vyšší než přibližně 18; jednotlivá y jsou v rozmezí od 0 do přibližně 10 a suma y hodnot je od 0 přibližně do 15; a X je jakýkoliv slučitelný anion.
Kvartérní amonná povrchově aktivní látka vhodná pro použití v předloženém vynálezu má vzorec (I): j
R ’^Ο
(O ve kterém R·, je alkyl (C6-C10) mající krátkou délku řetězce nebo alkylamidoalkyl vzorce (II):
(II) kde y je 2 až 4, výhodně 3, kde R2 je vodík nebo Ci-C3 alkyl, kde x je 0 až 4 výhodně 0 až 2, nejvýhodněji 0, kde R3, R4 a R5 jsou buď stejné nebo rozdílné a mohou obsahovat jak krátký alkylový řetězec (CrC3) nebo alkoxylovaný alkyl vzorce III, kde Χ' je opačný ion, výhodně halid, např. chlorid nebo methylsíran.
(III) ve kterém R6 je CrC4 a z je 1 nebo 2.
Výhodné kvartérní amonné povrchově aktivní látky jsou takové, které jsou definovány ve vzorci I, ve kterém
R-ι je CSr C-to nebo jejiGb směsi, x=0, - -· — ------—......... —
R3, R4 = CH3 a R5 = CH2CH2OH.
Velmi výhodné kationtové povrchově aktivní látky jsou kvartérní amonné sloučeniny rozpustné ve vodě použitelné v uváděných prostředcích mající vzorec
RiR2R3R4N+X' (i) ve kterém R-ι je C8-C16 alkyl, jednotlivá R2, R3 a R4 nezávisle představují CrC4 alkyl, CrC4 hydroxyalkyl a -(C2H40)xH, ve kterém x má hodnotu z rozmezí od 0 do 5 a X je anion. Ne více než jedna skupina z R2, R3 nebo R4 by měly představovat benzyl. Výhodná délka alkylového řetězce pro Ri je Ci2-Ci5, zvláště pokud alkylová skupina je směsí délek řetězců odvozených z kokosového oleje nebo palmového jádrového oleje nebo je získána syntheticky vytvořením olefinu nebo OXO synthézou alkoholů. Výhodné skupiny R2, R3 a R4 jsou methyl a hydroxyethylové skupiny a anion X může být volen ze skupiny zahrnují halid, methosíran, acetát a fosfátové ionty.
Příklady výhodných kvartérních amonných sloučenin vzorce (I) pro účely vynálezu jsou; trimethylammonium- chlorid nebo bromid kokosového oleje; methyldihydroxyammonium- chlorid nebo bromid kokosového oleje; decyltriethylammoniumchlorid;
decyldimethylhydroxyethylammonium- chlorid nebo bromid;
C12C15 dimethylhydroxyethylammonium- chlorid nebo bromid; dimethylhydroxyethylammonium- chlorid nebo bromid kokosového oleje; myristyltrimethylammoniummethylsíran;
lauryldimethylbenzylammonium- chlorid nebo bromid; lauryldimethyl(ethenoxy)4 ammonium- chlorid nebo bromid;
... cholinestery (sloučeniny vzorce (I), ve kterém R, je CH2-CH2-O-C-C12.14 alkyl II o a R2, R3 a R4 představují methyl);
di-alkylimidazoly (sloučeniny vzorce (I)).
Další kationtové povrchově aktivní látky použitelné pro účely vynálezu jsou také popsané v U.S. Patentu 4 228 044, Cambre, vydaném 14. října, 1980 a v Evropské Patentové žádosti EP 000 224.
Obvyklá- kationtové zjemňující-prostředky zahrnují-zjemňujíekkvartémí-amonné aktivní -látky—nerozpustné ve vodě, nejběžněji používané byly alkylammoniumchlorid nebo alkylmethylsíranu se dvojitou délkou alkylu.
Výhodné kationtové zjemňující prostředky tohoto typu zahrnují následující:
1) dimethylamonný chlorid loje (DTDMAC);
2) dihydrogenovaný dimethylamonný chlorid loje;
3) dihydrogenovaný dimethylamonný methylsíran loje;
4) distearyldimethylamonný chlorid;
5) dioleyldimethylamonný chlorid;
6) dipalmitylhydroxyethylmethylamonný chlorid;
7) stearylbenzyldimethylamonný chlodrid;
8) trimethylamonný chlorid loje;
9) hydrogenovaný trimethylamoný chlorid loje;
10) C12-14 alkyl hydroxyethyldimethylamonný chlorid;
11) C12.18 alkyldihydroxyethylmethylamonný chlorid;
12) di(stearoyloxyethyl)dimethylamonný chlorid (DSOEDMAC);
13) di(oxy-alkyl loje ethyl)dimethylamonný chlorid;
14) imidazoliniummethylsiran di-loje;
15) 1-(2- alkyl loje- amidoethyl)-(di-alkyl loje)-imidazolinium methylsíran.
Biodegradovatelné kvartérní amonné sloučeniny byly představeny jako alternativy k běžně používaným dvojitým akylovým řetězcům amonných chloridů a methylsíranů. Takové kvartérní amonné sloučeniny obsahují alk(en)ylové skupiny mající dlouhé řetězce přerušené funkčními skupinami, takovými jako karboxy skupinami. Uvedené materiály a zjemňující textilní prostředky s jejich obsahem jsou popsány v řadě publikací, takových jako EP-A-0 040 562 a EP-A-0 239 910.
Kvartérní amonné sloučeniny a aminové výchozí látky vhodné pro účely vynálezu mají vzorec (I) nebo (II) následující:
R?x R2 * (CH-vO-r'
Rl
X'
R3
- N— (CH2)n-CH -CHi
R3 - Q (J
I I ýi Ť* ve kterých Q je voleno ze skupiny zahrnující -O-C(O)-, -C(O)-O-, -O-C(O)-O-, -NR4-C(O)-, -C(O)NR4-;
R1 je (CH2)n-Q-T2 nebo T3;
R2 je (CH2)m-Q-T4 nebo T5 nebo R3;
R3 je CrC4 alkyl nebo CrC4 hydroxyalkyl nebo vodík;
R4 je vodík nebo CrC4 alkyl nebo CrC4 hydroxyalkyl;
T1, T2, T3, T4, T5 nezávisle představují Cn-Cz? alkyl nebo alkenyl;
n a m jsou celými čísly z rozmezí od 1 do 4; a
X'je zjemňující slučitelný anion.
Neomezené příklady slučitelných aniontů ve zjemňujícím prostředku zahrnují chlorid nebo methylsíran.
Alkylový nebo alkenylový řetězec T1, T2, T3, T4, T5 musí obsahovat alespoň 11atomů uhlíku, výhodně alespoň 16 atomů uhlíku. Řetězec může být přímý nebo větvený.
Lůj je obvyklý a levný zdroj alkylového a alkenylového materiálu s dlouhým řetězcem. Sloučeniny, ve kterých T1, T2, T3, T4, T5 představuje směs materiálů majících dlouhé řetězce obvyklé pro lůj, jsou velmi výhodné.
Specifické příklady kvartérních amonných sloučenin vhodných pro použití ve vodných zjemňujících prostředcích podle vynálezu zahrnují.
1) N,N-di(alkyl loje-oxyethyl)-N,N-dimethylamonný chlorid;
2) N,N-di(alkyl loje-oxy-ethyl)-N-methyl-N.(2-hydroxyethyl)amonný methylsíran;
3) N,N-di(2-alkyl loje-oxy-2-oxo-ethyl)-N,N-dimehylamonný chlorid;
4) N,N-di(2-alkyl loje-oxy-ethylkarbonyl.oxy-ethyl)-N,N-dimethylamonný chlorid;
5) N-(2-alkyl loje-oxy-2-ethyl)-N-(2-alkyl loje-oxy-2-oxo-ethyl)-N,Ndimethylamonný chlorid;
6) N,N,N-tri(alkyl loje-oxy-ethyl)-N-methylamonný chlorid;
7) N-(2-alkyl loje-oxy-2-oxo.ethyl)-N-(alkyl loje-N,N-dimethyl)amonný chlorid; a
8) 1,2-di-alkyl loje-oxy-3-trimethylammoniopropan chlorid;
a jejich směsi kteréhokoliv výše uvedeného materiálu.
Čistící prostředky předloženého vynálezu obvykle obsahují, jestliže jsou zahrnuty, od 0,2 % přibližně do 25 % hmotn., výhodně přibližně od 1 % přibližně do 8 % hmotn. takových kationtových povrchově aktivních látek.
Amfolitické povrchově- aktivní látky jsou- také -vhodné pro použití v čistících prostředcích-předloženého vynálezu. Takové povrchově aktivní látky mohou být široce popsány jako alifatické deriváty sekundárních a terciárních aminů nebo alifatické deriváty heterocyklických sekundárních a terciárních aminů, ve kterých alifatický radikál může mít přímý nebo větvený řetězec. Jeden z alifatických substituentů obsahuje alespoň přibližně 8 atomů uhlíku, obvykle přibližně od 8 přibližně do 18 atomů uhlíku a alespoň jeden obsahuje aniontovou skupinu rozpustnou ve vodě, např. karboxy, sulfonát, síran. Seznamte se s U.S. Patenty č. 3 929 678 od Laughlin a spol., vydaném 30. prosince, 1975 ve sloupci 19, řádka 18 až 35, např. amfolitické povrchově aktivní látky.
Čistící prostředky předloženého vynálezu obvykle obsahují, pokud jsou zahrnuty, od 0,2 % přibližně do 15 % hmotn., výhodně přibližně od 1 % přibližně do 10 % hmotn. takových amfolitických povrchově aktivních látek.
Povrchově aktivní látky obojetných iontů jsou také vhodné pro použití v čistících prostředcích. Tyto povrchově aktivní látky mohou být široce popsány jako deriváty sekundárních a terciárních aminů, deriváty heterocyklických sekundárních a terciálních aminů, nebo deriváty kvartérních amonných sloučenin, kvartérních sloučenin fosfonia a terciálních sloučenin sulfonia. Seznamte se s U.S. Patentem č. 3 929 678 od Laughlin a spol., vydaným 30. prosince, 1975, sloupec 19, řádka 38 až sloupec 22, řádka 48, např. s povrchově aktivními látkami s obojetnými ionty.
Čistící prostředky předloženého vynálezu budou obvykle obsahovat, pokud jsou zahrnuty, od 0,2 % přibližně do 15 % hmotn., výhodně přibližně od 1 % přibližně do 10 % hmotn. této povrchově aktivní látky obojetných iontů.
Semipolární neiontové povrchově aktivní látky jsou speciální třídou neiontových povrchově aktivních látek, která zahrnuje aminoxidy rozpustné ve vodě obsahující jednu alkylovou část s přibližně od 10 přibližně do 18 atomy uhlíku a 2 části volené ze skupiny zahrnující alkylové skupiny a hydroxyalkylové skupiny obsahující přibližně od 1 přibližně o 3 atomů uhlíku; fosfinoxidy rozpustné ve vodě obsahující jednu alkylovou část s přibližně od 10 přibližně do 18 atomy uhlíku a 2 části volené ze skupiny zahrnující alkylové skupiny a hydroxyalkylové skupiny obsahující přibližně od 1 přibližně do 3 atomů uhlíku; a sulfoxidy rozpustné ve vodě obsahující jednu alkylovou část s přibližně od 10 přibližně do 18 atomy uhlíku a část volenou ze skupiny zahrnující alkylové a hydroxyalkylové části s přibližně od 1 přibližně do 3 atomů uhlíku.
Semipolární neiontové detergentní povrchově aktivní látky zahrnují aminoxidové povrchově aktivní látky mající vzorec;
O
Ť
R3(OR4) xN (R5) 2 ve kterém R3 je alkylová, hydroxyalkylová nebo alkylfenylová skupina nebo jejich směs obsahující pňbližně od 8 přibližně do 22 atomů uhlíku; R4 je alkenová nebo hydroxyalkenová skupina obsahující pňbližně od 2 pňbližně do 3 atomů uhlíku nebo jejich směsi; x je hodnota z rozmezí od 0 pňbližně do 3; a každé R5 je alkylová nebo hydroxyalkylová skupina obsahující přibližně od 1 pňbližně do 3 atomů uhlíku nebo polyethylenoxidová skupina obsahující pňbližně od 1 přibližně do 3 ethylenoxidových skupin. R5 skupiny mohou být vzájemně propojeny, např. skrze atom kyslíku nebo dusíku, vzniká kruhová struktura.
Tyto aminoxidové povrchově aktivní látky zahrnují především C10-C18 alkyldimethylaminoxidy a C8-C12 alkoxyethyldihydroxyethylaminoxidy.
Čistící prostředky předloženého vynálezu obvykle obsahují, pokus jsou zahrnuty, od 0,2 % přibližně do 15 % hmotn., výhodně pňbližně od 1 % přibližně do 10 % hmotn. týkových semipolárních neiontových povrchově aktivních látek.
Čistící prostředek podle předloženého vynálezu může dále obsahovat doplňkovou „společnou“ povrchově aktivní látku volenou ze skupiny zahrnující primární nebo terciální aminy.
Vhodné primární aminy pro účely vynálezu zahrnují aminy v souladu se vzorcem RiNH2, ve kterém RJe C6-Ci2. výhodně C6-C10 alkylový řetězec nebo R4X(CH2)n, X je -0-, -C(O)NH- nebo NH-, R4 je C6-Ci2 alkylový řetězec, n je v rozmezí 1 až 5, výhodně 3. Ri alkylový řetězec může být přímý nebo větvený a může být přerušen saž 12, výhodně méně než 5 ethylénoxidovými částmi.
Vhodné aminy podle výše uvedeného vzorce zahrnují n-alkylaminy. Vhodné aminy pro použití ve vynálezu mohou být voleny ze skupiny zahrnující 1-hexylamin, 1-oktylamin, 1-decylamin a laurylamin. Další výhodné primární aminy zahrnují C8-C10 oxypropylamin, oktyloxypropylamin, 2ethylhexyloxypropylamin, laurylamidopropylamin a amidopropylamin.
Erciální aminy vhodné pro použití ve vynálezu zahrnují terciální aminy mající vzorec R1R2R3N, ve kterém R1 a R2 jsou C,-C8 alkylové řetězce nebo
R5
I — (CH2 — CH — O)xH
R3 je buď C6-Ci2, výhodně C6-C10 alkylový řetězec nebo R3 je R^CH^n, ve které X je -0-, C(0)NH- nebo -NH-, R4 je C4-C12, n je v rozmezí od 1 do 5, výhodně 2 až 3. R5 je vodík nebo Cr C2 alkyl a x je v rozmezí od do 6.
R3 -a R4-může-být-linsární-nebo- větvené;-R^^lkylové řetězce mohou -být-pfeagěeny-š-se-té; výhodně méně než 5 ethylenoxidovými částmi.
Výhodné terciární aminy jsou R1R2R3N,, ve kterém R, je C6-C12 alkylový řetězec, R2 a R3jsou Cr C3 alkyl nebo
Rs — ( CH2 CH — O )x H ve kterém R5 je vodík nebo CH3 a x = 1 až 2.
Výhodnými jsou také amidoaminy vzorce
O
II
R, — C — NH — (CH2)n — N —- (R2)2 ve kterém Ri je C6 - C12 alkyl; n je 2 až 4, výhodně n je 3; R2 a R3 je C1-C4.
Nejvýhodnější aminy předloženého vynálezu zahrnuji 1-oktylamin, 1-hexylamin, 1-decylamin, 1dodecylamin, C8-C10 oxypropylamin, N-koko-1-3 diaminopropan (koko = alkyl kokosového oleje), kokoalkyldimethylamin, lauryldimethylamin, laurylbis(hydroxyethyl)amin, kokobis(hydroxyethyl)amin, laurylamin propoxylovaný 2 moly, oktylamin propoxylovaný 2 moly, amidopropyldimethylamin, C8-C10 amidopropyldimethylamin a C10 amidopropyldimethylamin. Nejvýhodnější aminy vhodné pro použití v prostředcích vynálezu jsou 1-hexylamin, 1-oktylamin,
1-decylamin, 1-dodecylamin. Velmi požadovanými jsou n-dodecyldimethylamin a bishydroxyethylkokoalkylamin a oleylamin 7 krát ethoxylovaný, laurylamidopropylamin a kokoamídopropylamin.
Přínos při ošetření barevnosti substrátu
Technologie zajišťující barevnou stálost a jiné typy ošetření barev mohou být také zahrnuty. Příklady těchto technologií jsou kovové katalyzátory určené pro ošetření kvality barevnosti. Tyto kovové katalyzátory jsou popsané ve společně doposud nevyřízené Evropské Patentové Žádosti č. 92870181.2.
Systém plnidel
-------Preotrcdky v souladtí-s-předloženým-vynálezem mohou dáleobsa-h&^ícysíém plnídelr-Jakýkeíiv·· vhodný systém plnidel je pro použití pro potřeby vynálezu vhodný zahrnující hlinitokřemičité materiály, křemičitan, polykarboxyláty, alkyl- nebo alkenyljantorovou kyselinu a mastné kyseliny, materiály, takové jako ethylendiamintetraacetát, diethylentriaminpenta-methylenacetát, komplexotvorná činidla kovových ionů, taková jako aminopolyfosforitany, zejména ethylendiamintetramethylenfosfonová kyseliny a diethylentriaminpentamethylenfosfonová kyselina. Fosforečnanoná plnidla mohou být na tomto místě také použita.
Vhodná plnidla mohou představovat anorganické materiály zaměňující ionty, obvykle anorganické hydratované hlinitokemičitanový materiál, výhodněji hydratované synthetické zeolit, takový jako hydratovaný zeolit A, X, B, HS nebo MAP.
Dalším vhodným materiálem anorganického plnidla je vrstevnatý křemičitan, např. SKS-6 (Hoechst). SKS-6 je krystalický vrstevnatý křemičitan obsahující křemičitan sodný (Na2SÍ2O5). Vhodné polykarboxyláty obsahující jednu karboxy skupinu zahrnují kyselinu mléčnou, kyselinu glykolovou a jejich ether deriváty , podle popisu v Belgickém Patentu č. 831 368, 821 369 a 821 370. Polykarboxyláty obsahující dvě karboxy skupiny zahrnují soli rozpustné ve vodě kyseliny jantarové, kyseliny malonové, kyseliny (ethylendioxy(dioctové), kyseliny maleinové, kyseliny diglykolové, kyseliny vinné, kyseliny tartronové a kyseliny fumarové, stejně jako etherkarboxyláty popsané v Německé Patentové Žádosti 2 446 686 a 2 446 687 a U.S. Patentu č. 3 935 257 a sulfinylkarboxyláty popsané v Belgickém Patentu č. 840 623. Použitelné jsou také polykarboxyláty obsahující tři karboxy skupiny zvláště soli citrátů rozpustné ve vodě, soli kyseliny akonitové a soli kyseliny citrakonové rozpustné ve vodě, stejně jako deriváty jantarnů, takové jako karboxymethyloxyjantarany popsané v Britském Patentu č. 1 379 241, laktoxyjantarany popsané v Nizozemské Žádosti 7205873 a oxypolykarboxylátové materiály, takové jako 2-oxa1,1,3-propantrikarboxyláty popsané v Britském Patentu č. 1 387 447.
Polykarboxyláty obsahující čtyři karboxy skupiny zahrnují oxydijantarany popsané v Britském Patentu č. 1 261 829, 1,1,2,2-ethantetrakarboxyláty, 1,1,3,3-propantetrakarboxyláty a 1,1,2,3propantetrakarboxyláty. Polykarboxyláty obsahující sulfo substituenty zahrnují deriváty sulřojantaranů odhalené v Britském Patentu č. 1 398 421 a 1 398 422 a U.S. Patentu č. 3 936 448 a sulfonované pyrolýzované citráty odhalené v Britském Patentu č. 1 082 179, zatímco polykarboxyláty obsahující fosfonio substituenty jsou odhaleny v Britském Patentu č. 1 439 000. Alicyklické a heterocyklícké polykarboxyláty zahrnují cyklopentan-c/s, cis, c/s-tetrakarboxyláty, cyklopentadienidpentakarboxyláty, 2,3,4,5-tetrahydrofuran-c/s, cis, c/s-tetrakarboxyláty, 2,5tetrahydrofuran-c/s-dikarboxyláty, 2,2,5,5-terahydrofuran-ttrakarboxyláty, 1 „3,4,5,6-hexan32 hexakarboxyláty a karboxymethyl deriváty vícemocných alkoholů, takových jako sorbitol, mannitol a xylitol. Aromatické polykarboxyláty zahrnují kyselinu mellitovou, kyselinu pyromellitovou a deriváty kyseliny fialové odhalené v Britské Patentové Žádosti č. 1 425 343.
.... -Výhodnými—poíykarboxyfátovými -skupinami -z-výše uvedenýsh---j€o-u—-hydF9-xykarboxy!áíy obsahující až tři karboxy skupiny na jednu molekulu, detailněji citráty.
Výhodné systémy plnidel vhodné pro použití v předkládaných prostředcích zahrnují směsi hlinitokřemičitanového plnidla nerozpustného ve vodě, takového jako zeolit A nebo vrstevnatého křemičitanu (SKS-6) a karboxylátového chelatačního činidla rozpustného ve vodě, takového jako kyselina citrónová. Výhodné systémy plnidel vhodné pro použití v tekutých prostředcích předloženého vynálezu jsou mýdla a polykarboxyláty.
Chelatační činidlo vhodné pro zahrnutí v čistících prostředcích v souladu s vynálezem je ethylendiamin-N,N'-dijantarová kyselina (EDDS) nebo alkalické kovové, alkalické zemních kovů, amonné nebo substituované amonné jejich soli nebo jejich směsi. Vhodné EDDS sloučeniny jsou formy volných kyselin a jejich soli sodíku nebo hořčíku. Příklady výhodných sodných solí EDDS zahrnují Na2EDDS a Na4EDDS. Příklady výhodných solí hořčíku EDDS zahrnují MgEDDS a Mg2EDDS. Soli hořčíku jsou pro zahrnutí v prostředcích v souladu s vynálezem nejvýhodnější. Výhodné systémy plnidle zahrnují směs hlinitokřemičitanového plnidla nerozpustného ve vodě, kového jako eolit A, a karboxylátového chelatačního činidla ropustného ve vodě, takového jako kyselina citrónová.
Další materiály plnidel, které mohou tvořit část systému plnidel vhodná pro použití v granulovaných prostředcích zahrnují anorganické materiály, takové jako uhličitany, kyselé uhličitany a křemičitany alkalických kovů a organické materiály, takové jako organické fosforitany, aminopolyalkenfosforitany a aminopolykarboxyláty.
Další vhodné organické soli rozpustné ve vodě jsou homo- nebo ko-polymerické kyseliny nebo jejich soli, ve kterých kyseliny polykarboxylová obsahuje alespoň dva karboxylové radikály vzájemně separované ne více než dvěma atomy uhlíku.
Polymery tohoto typu jsou odhaleny v GB-A-1 596 756. Příklady takových solí zahrnují polyakryláty s MW (molekulární hmotností) 2000 až 5000 a jejich kopolymery s anhydridem kyseliny maleinové, takové kopolymery mající molekulární hmotnost od 20 000 do 70 000, zejména přibližně 40 000.
Detergentní plnidla ve formě solí jsou obvykle zahrnuta v množstvích od 5 % do 80 % hmotn. prostředku, výhodně od 10 % do 70 % hmotn. a nejvýhodněji od 30 % do 60 % hmotn. prostředku.
Supresor zmýdelnění
Oaíší- volitelnou -příměsí-js-supresor-zmýdelnění, jeho—příklady-zahrnují silik©ny-a-směsi silikonu/oxidu křemíku. Silikony mohou všeobecně představovat alkylované polysiloxanové materiály, zatímco oxid křemíku je obvykle použit v jemně rozmělněných formách doložených příklady křemíkovými aerogely a xerogely a hydrofobními oxidy křemíku různých typů. Tyto materiály mohou být inkorporovány jako sypké materiály, ve kterých supresor zmýdelnění je výhodně uvolnitelně inkorporován v látkově nepovrchově aktivním detergentním nepropustném nosiči rozpustném ve vodě nebo rozptýlitelném ve vodě. Supresor zmýdelnění může být alternativně rozpuštěn nebo rozptýlen v tekutém nosiči a aplikován rozprášením na jedenu nebo více dalších složek.
Výhodné silikonové kontrolní činidlo zmýdelnění je odhaleno v Bartollota a spol., U.S. Patent 3 933 672. Další velmi výhodné supresory zmýdelnění zahrnují samo-emulgační silikonové supresory zmýdelnění popsané v Německé Patentové Žádosti DTOS 2 646 126, vydané 28. dubna, 1977. Příkladem takových sloučenin je DC-544 dostupný v obchodní síti od Dow Corning, který je siloxanový/glykolový kopolymer. Velmi výhodnými kontrolními činidly zmýdelnění jsou systémy potlačující zmýdelnění obsahující směs silikonových olejů a 2-alkylalkanolů. Vhodné 2-alkyl-alkanoly jsou 2-butyloktanol, které jsou dostupné v obchodní síti s prodejním názvem Isofol 12 R.
Systémy potlačující zmýdelnění jsou popsané v doposud nevyřízené Evropské Patentové Žádosti č. 92870174.7, vydané 10. listopadu, 1992.
Velmi výhodná supresorová kontrolní činidla zmýdelnění jsou popsána v doposud nevyřízené Evropské Patentové Žádosti č. 92201649.8. Uvedené prostředky mohou obsahovat směs silikonu/oxidu křemíku v prostředku s kouřovým neporézním oxidem křemíku, takovým jako Aerosil*
Výše popsané supresory zmýdelnění jsou obvykle používané v úrovních od 0,001 % do 2 % hmotn. prostředku, výhodněji od0,01 % do 1 % hmotn.
Ostatní příměsi
V čistících prostředcích mohou být použity také další složky, takové jako suspendační činidla špíny, činidla uvolňující špínu, optické zjasňující prostředky, abrazívní prostředky, baktericidy, útlumové prostředky zmatnění, ustalovače barev a/nebo uzavřené nebo nezapouzdřené parfémy.
Velmi výhodnými materiály tvořícími zapouzdření jsou kapsle rozpustné ve vodě, které obsahují počáteční látku polysacharidu a polyhydroxy sloučenin, takových které jsou uvedeny v GB 1 464 616.
Další-vhodné raateriály—tvořící-zapouzdření rozpustné ve—vodě- zahrnují dextriny získané z nezmazovatělého škrobu kyselých esterů substituovaných dikarboxylových kyselin, které byly popsány v U.S. Patentu 3 455 838. Tyto kyselé esterové dextriny jsou výhodně připravené z takových škrobů, jako měkké kukuřice, měkkého čirokového sirupu, rdestu, sága a brambor. Vhodné příklady uvedených materiálů používaných k zapouzdření jsou N-Lok vyráběný společností National Starch. N-Lok materiál používaný k zapouzdření obsahuje modifikovaný kukuřičný škrob a glukózu. Škrob je modifikován dodáním monofunkčních substituovaných skupin, takových jako oktenylanhydrid kyseliny jantarové.
Činidla působící proti opětnému nanášení špíny a suspendační činidla špíny vhodná pro účely vynálezu zahrnují deriváty celulózy, takové jako methylcelulóza, karboxymethylcelulóza a hydroxyethylcelulóza a homo- nebo ko-polymerické polykarboxylové kyseliny nebo jejich soli. Polymery tohoto typu zahrnují polyakryláty a kopolymery anhydridu kyseliny maleinové-kyseliny akrylové, předešle uvedené jako plnidla, stejně jako kopolymery anhydridu kyseliny maleinové s ethylenem, methylvinyletherem nebo kyselinou methakrylovou, anhydrid kyseliny maleinové tvořící alespoň 20 mol. % kopolymerů. Tyto materiály jsou obvykle použity v úrovních od 0,5 % do 10% hmotn., výhodněji od 0,75 % do 8 % hmotn., nejvýhodněji od 1 % do 6 % hmotn. prostředku.
Výhodné optické zjasňující prostředky jsou aniontového charakteru, příklady kterých jsou 4,4'bis-(2-diethanolamino-4-anilino-s-triazin-6-ylamino)stilben dvojsodný 2.2' disulfonát, 4,4'-bis-(2morfolino-4-anilino-s-triazin-6-ylamino)stilben-2:2'-disulfonát dvojsodný, 4,4'-bis-(2,4-dianilino-striazin-6-ylamino)stilben-2:2'-disulfonát dvojsodný, 4',4-bis-(2,4-dianilino-s-triazin-6ylamino)stilben-2-sulfonát sodný, 4,4'-bis-(2-anilino-4-(N-methyl-N-2-hydroxyethylamino)-striazin-6-ylamino)stilben-2:2'-disulfonát dvojsodný, 4,4'-bis-(4-fenyl-2,1,3-triazol-2-yl)stilben dvojsodný-2,2'-disulfonát dvojsodný, 4,4'-bis-(2-anilino-4-(1-methyl-2-hydroxyethylamino)-striazin-6-ylamino)stilben-2:2'-disulfonát dvojsodný, 2(stilbyl-4-nafto-1 ',2':4,5)-1,2,3-triazol-2''sulfonát sodný a 4,4'-bis(2-sulfostyryl)bifenyl. Velmi výhodnými opticky zjasňujícími prostředky jsou specifické zjasňovače uvedené v doposud nevyřízené Evropské Patentové Žádosti č.
95201943.8.
Další použitelné polymerické materiály zahrnují polyethylenglykoly, zejména typy s molekulární hmotností 100 až 10 000, detailněji 2000 až 8000 a nejvýhodněji přibližně 4000. Tyto jsou používány v úrovních od 0,20 % do 5 % hmotn., výhodněji od 0,25 % do 2,5 % hmotn. Tyto polymery a předešle zmíněné homo- nebo ko-polymery solí kyselin polykarboxylátových jsou vhodné pro vylepšení bělení, účinky proti vzniku opětných nánosů a čistících účinků proti blátu, proteinové a oxidovatelné špíně a proti přítomnosti nežádoucích příměsí přechodových kovů. Činidla uvolňující špínu použitelná v prostředcích předloženého vynálezu jsou obvykle polymery nebo- -terpolymery— kyseliny tereftalové s ethyl&nglykoiovými a/nebo- propylenglykolovýmijednotkami v různém uspořádání. Příklady takových polymerů jsou odhaleny v běžně připsaném U.S. Patentu č. 4116885 a 4711730 a Evropské publikované Patentované Žádosti č. 0 272 033. Zvláště výhodný polymer v souladu s EP-A-0 272 033 má vzorec:
(CH3(PEG)43)o.75(POH)o,25((T-PO)2,8(T-PEG)o,4)T(PO-H)o,25((PEG)43CH3)o.75 ve kterém PEG je -(OC2H4)O-, PO je (OC3H6O) a T je (ροΟΟ6Η4ΟΟ).
Velmi použitelné jsou také modifikované polyestery, jako nepravidelné kopolymery dimethyltereftalátu, dimethylsulfoisoftalátu, ethylenglykolu a 1,2-propandiolu, koncové skupiny tvořící primárně sulfobenzoát a sekundárně monoestery ethylenglykolu a/nebo propan-diolu. Cílem je získání polymeru zakončeného na obou koncích sulfobenzoátovými skupinami, „primárně“ v předkládaném kontextu většina z uvedených kopolymerů na tomto místě bude zakončeno sulfobenzoátovými skupinami. Některé kopolymery budou méně než plně uzavřeny a proto jejich koncová skupina může zahrnovat monoester ethylenglykolu a/nebo propan-1,2-diolu, z těchto tvořené „sekundárně“ takových látek.
Volené polyestery pro účely vynálezu obsahují přibližně 46 % hmotn. dimethylu kyseliny tereftalové, přibližně 16 % hmotn. propan-1,2-diolu, přibližně 10 % hmotn. ethylenglykolu, přibližně 13 % hmotn. dimethylu kyseliny sulfobenzoové a přibližně 15 % hmotn. kyseliny sulfoisoftalové a mají molekulární hmotnost přibližně 3 000. Polyestery a metoda jejich přípravy jsou detailněji popsány v EPA 311 342.
Podle současného stavu techniky je velmi dobře známé, že volný chlór ve vodovodní vodě rychle deaktivuje enzymy obsažené v čistících prostředcích. Proto použití nosičů (akceptorů) chlóru, takových jako perboritan, síran amonný, siřičitan sodný nebo polyethylenimin v úrovni přibližně 0,1 % hmotn. celkového prostředku ve formulacích bude zajišťovat zvýšenou stabilitu karbohydrázy během praní. Prostředky obsahující nosiče chlóru jsou popsány v Evropské Patentové Žádosti 92870018.6, vydané 31. ledna, 1992.
Alkoxylované polykarboxyláty, připravené z polyakrylátú použitelné pro účely vynálezu zajišťují dodatečné účinky proti mastnotě. Takové matriály jsou popsané ve WO 91/08281 a PCT 90/01815, na str. 4 a dále., v textu uvedeném poznámkami. Chemicky, takové materiály obsahují polyakryláty mající jeden ethoxy postranní řetězec na každých 7 až 8 akrylátových jednotek. Postranní řetězce mají vzorec -(CH2CH2O)m(CH2)nCH3, ve kterém m je 2 až 3 a n je 6 až 12. Postranní řetězce jsou esterově vázány k polyakrylátovému „hlavnímu řetězci“ k zajištění „hřebínkové struktury polymeru. Molekulární hmotnost se může měnit, ale obvykle je v rozmezí přibližně od 2000 přibližně do 50 000. Tyto alkoxylované polykarboxyláty mohou tvořit přibližně od 0,05 % přibližně do 10 % hmotn. uváděných prostředků.
Změkčující prostředky (aviváže)
Změkčující prostředky tkanin mohou být také inkorporované v pracích čistících prostředcích v souladu s předloženým vynálezem. Tyto činidla mohou být typem anorganickým nebo organickým. Anorganická změkčující činidla jsou doloženy příklady jílů smektitu odhalených v GB-A-1 400 898 a v U.S. Patentu 5 019 292. Organické změkčující prostředky tkanin zhrnují terciální aminy nerozpustné ve vodě odhalené v GB-A 1 514 276 a EP-BO 011 340 a jejich kombinace s mono C12-Ci4 kvartérními amonnými solemi jsou odhaleny v EP-B-0 026 527 a EPB-0 026 528 a diamidy dlouhých řetězců odhalené, např. vEP-B O 242 919. Další použitelné organické příměsi změkčujících systémů tkanin zahrnují polyethylenoxidové materiály s vyšší molekulární hmotností, např. odhalené v EP-A 0 299 575 a 0 313 146.
Úrovně smektitů jílů jsou obvykle v rozmezí od 2 % do 20 % hmotn., výhodněji od 5 % do 15 % hmotn., materiál je dodáván jak suchá příměs do zbytkové části formulace. Organické změkčující prostředky tkanin, např. terciální aminy nerozpustné ve vodě nebo materiály amidů mající di-dlouhý řetězec, jsou inkorporovány v úrovních od 0,5 % do 5 % hmotn., obvykle od 1 % do 3 % hmotn., zatímco polyethylenoxidové materiály s vysokou molekulární hmotností a kationtové materiály rozpustné ve vodě jsou dodávány v úrovních od 0,1 % do 2 % hmotn. obvykle od 0,15 % do 1,5 % hmotn. Tyto materiály jsou obvykle dodávány k části sušené rozprašováním prostředku, ačkoliv v některých případech může být výhodnější tyto dodávat jako suchý smíšený sypký materiál nebo tyto rozprášit jako tekuté kapaliny k ostatním tuhým složkám prostředku.
Metoda praní
Prostředky vynálezu mohou být použity v podstatě při jakémkoliv praní nebo čištění, zahrnujícím metody namáčení, metody předepírky a metody s kroky máchání, pro které může být dodán oddělený pomocný prostředek máchání.
Proces popsaný v textu zahrnuje namočení tkanin do pracího roztoku obvyklým způsobem a ověřené příklady při těchto podmínkách.
Způsob použití prostředku podle vynálezu je vhodně proveden během čistícího procesu. Metoda čištění je výhodně provedena při teplotě 5 °C až 95 °C, zejména mezi 10 °C a 60 °C. Hodnota pH faktoru roztoku určeného pro použití je výhodně od 7 do 11.
Výhodný způsob mytí nádobí v myčce zahrnuje ošetření ušpiněného artiklu vodnou kapalinou, ve které je rozpuštěno nebo obsaženo efektivní množství prostředku určeného pro automatické mytí nádobí v myčkách nebo prostředku určeného k oplachování. Obvyklé efektivní množství
------prostředku určeného do -myček nádobí-oznečtijs—3-až- 60 g produkte—rozpuštěného-nebo — dispergovaného v objemu praní 3 až 10 litrů.
Podle způsobu ručního mytí nádobí, efektivní množství čistícího prostředku na nádobí na naneseno na špinavé nádobí, obvykle od 0,5 do 20 g (na 25 kusů ošetřovaného nádobí). Výhodná metoda ručního mytí nádobí zahrnuje aplikaci koncentrovaného roztoku na povrch nádobí nebo namáčení ve velkém objemu ředěného roztoku čistícího prostředku.
Následující příklady ověřují a příklady dokládají předložený vynález, vynález však není uváděnými příklady nikterak ohraničen, ani jeho rozsah není těmito nikterak omezen.
Úrovně enzymů v čistících prostředcích jsou vyjádřeny hmotností čistého enzymu celkového prostředku a pokud není specifikováno jinak, příměsi čistících prostředků jsou vyjádřeny hmotností celkových prostředků. Zkratky složek použité v prostředcích mají následující význam:
LAS
TAS
CXYAS
25EY
CXYEZ
XYEZS
QAS
Mýdlo
Neiontová látka
CFAA
TFAA
TPKFA
DEQA
SDASA lineární Ci2 alkylbenzensulfonát sodný alkylsíran sodný loje
C1X-C1Y alkylsíran sodný
C12-C15 převážně lineární primární alkohol kondenzovaný s průměrně Y moly ethylenoxidu C1x-Ciy převážně lineární primární alkohol kondenzovaný s průměrně Z moly ethylenoxidu
C1X-C1Y alkylsíran sodný kondenzovaný s průměrně Z moly ethylenoxidu na jeden mol R2.N+(CH3)2(C2H4OH) s R2=C12-C14 lineární alkylkarboxylát sodný odvozený z 80/20 směsi loje a kokosového oleje.
C13-C15 smíšený ethoxylovaný/propoxylovaný mastný alkohol s průměrným stupněm ethoxylace 3,8 a průměrným stupněm propoxylace 4,5 prodávaný s obchodním názvem Plurafac LF404 společností BASF Gmbh.
C12-C14 alkyl-N-methylglukamid
C16-C18 alkyl-N-methylglukamid
C12-C14 zredukované mastné kyseliny di-(alkyl loje-oxyethyl)dimethylchlorid amonný
1:2 poměr stearyídimethylaminu:trojitě lisované kyselině stearové
Neodol 45-13
Křemičitan NaSKS-6 Uhličitan Hydrouhličitan
STPP
MA/AA
PA30
Terpolymer
480N
Polyakrylát
Zeolit A
Citrát
Kyselina citrónová PB1
PB4
Peruhličitan
TAED
NOBS
Fotoaktivní bělidlo
PAAC : Ci4-C15 lineární primární alkohol ethoxylovaný, prodávaný společností Shell Chemical Co.
: amorfní křemičitan sodný (SiO2:Na2O poměr = 2,0) : krystalický vrstev-natý-kř-emičitan vzorce 8-Na2Si2O5~ -------: bezvodý uhličitan sodný s velikostí částic mezi 200 pm a 900 pm : bezvodý hydrouhličitan sodný s velikost částic mezi 400 pm a
1200 pm : bezvodý tripolyfosforečnan sodný : kopolymer 1:4 kyseliny maleinové/akrylové, průměrná molekulární hmotnost přibližně 80 000 : kyselina polyakrylová s průměrnou molekulární hmotností přibližně 8 000 : terpolymer s průměrnou molekulární hmotností přibližně 7 000 obsahující monomerové jednotky kyseliny akrylové:maleinové: ethylakrylové v hmotnostním poměru 60:20:20.
: nepravidelný kopolymer 3:7 kyseliny akrylové/methakrylové, průměrná molekulární hmotnost přibližně 3 500 : polyakrylátový homopoiymer s průměrnou molekulární hmotností 8 000 prodávaný pod obchodním názvem PA30 společností BASF GmbH : hydratovaný hlinitokřemičitan sodný vzorce
Na12(AIO2SiO2)12.27H2O mající velikost primárních částí v rozmezí od 0,1 do 10 mikrometrů : dihydrát citrátu trojsodného účinků 86,4 % se zrnitostí mezi 425 pm a 850 pm : bezvodá kyselina citrónová : bezvodé bělidlo monohydrátu perboritanu sodného, empirický vzorec NaBO2.H2O2 : bezvodý tetrahydrát perboritanu sodného : bezvodé bělidlo peruhličitanu sodného empirického vzorce 2Na2CO3.3H2O2 : tetraacetylethylendiamin : nonanoyloxybenzensulfonát ve formě sodné soli : sulfonovaný ftalocyanin zinku zapouzdřený v rozpustném polymeru dextrinu : súl pentaaminacetátu kobaltitého
Parafin
BzP
Pektinesíeráza
Proteáza
Amyláza
Lipáza
Celuláza
HEDP
DETPMP
PVNO
PVPVI
Zjasňovač 1 Zjasňovač 2
Silikononý prostředek proti pěnění
Granulovaný supresor zmýdelnění
SRP 1 : parafinový olej prodávaný pod obchodním jménem
Winog 70 společností Wintershall : benzoylperoxid : pektinesteráz-a~PG764, P1889 nebo P5400 z kůry pomeranče dostupná od společnosti Sigma; P6763 z rajčat dostupná od společnosti Sigma nebo pektinesteráza popsaná v DE 30 44 455.
: proteolytický enzym prodávaný pod obchodním označením Savinase, Alcalase, Durazym společností Novo Nordisk A/S, Maxacal, Maxapem prodávané společností Gist-Brocades a proteázy popsané v patentech WO 91/06637 a/nebo WO 95/10591 a/nebo EP 251 446 : Amylolytícký enzym prodávaný pod obchodním jménem Purafact Ox AmR popsaný ve WO 94/18314 prodávaný společnost Genencor; Termamyl®, Fungamyl® a Duramyl®, všechny produkty dostupné od společnosti Novo Nordisk A/S a další popsané ve WO 95/26397 : Lipolytický enzym prodávaný pod obchodním označením Lipolase, Lipolase Ultra společností Novo Nordisk A/S : Celuláza karboxymethylu sodného ; 1,1 -hydroxyethandifosforitá kyselina ; Diethylentriaminpenta(methylenfosforitá kyselina) prodávaný společností Monsanto pod obchodním názvem Dequest 2060 : Poly(4-vinylpyridin)-N-oxid : Poly(4-vinylpyridin)-N-oxid/kopolymer vinylimidazolu a vinylpyrrolidonu : 4,4'-bis(2-sulfostyryl)bifenyl dvojsodný : 4,4'-bis(4-anilino-6-morfolino-1,3,5-triazin-2-yl)stilben-2,2'-disulfonát dvojsodný : Polydimethylsiloxanový kontrolní prostředek proti pěnění s siloxan-oxyalkenovým kopolymerem jako disperzním činidlem a poměrem uvedeného kontrolního činidla proti pěněni k uvedenému disperznímu činidlu od 10.Ί do 100.Ί : 12 % silikon/oxid křemíku, 18 % stearylalkohol, % škrob v granulované formě : Estery zakončené sulfobenzoyl koncovými částmi
SRP 2
Síran
HMWPEO
PEG
BTA
Nitrát bismutitý NaDCC
Obalené parfémované částice
KOH pH s oxyethylenoxy a tereftaloylovým hlavním řetězcem : Diethoxypoly(1,2-propylentereftalát) krátký blokový polymer : Bezvodý síransedný — — : Polyethylenoxid s vysokou molekulární hmotností : Polyethylenglykol : Benzotriazol : Sůl nitrátu bismutitého : Dichloroisokyanuran sodný (kyanuran - sůl kyseliny kyanurové) : Technologie dodání nerozpustné vůně používající zeolit 13x, parfém a pojivové plnidlo dextróza/glycerin : 100% aktivní roztok hydroxidu draselného : měřeno jako 1 % roztok v destilované vodě při teplotě 20 °C
Příklady provedeni vynálezu
Příklad 1
V souladu s vynálezem byly popraveny následující tekuté prací prostředky:
í Složka . ?, >- / // ’ v .......j VI
í LAS I - i 8,0 r ' 8,0 8,0 . 1 8/) 8,0' -
, C25E3 t ř 3,4 3,4 · < . 3,4 3,4 , 3,4 3,4
> QAS -- v 0,8 \ 0,8 HlIBSli 0,8 0,8
Zeolit A , 18,1 18,1 18,1 16,1 18,1 18,1
i Uhličitan 13,0 13,0/.: 13,0 - -27,0 27,0 27,0
«Křemičitan - 1,4 1,4' 1.4 3,0 3,0 3,0
í Síran ' / ' ,~, A 26,1 26,1; r · 26,1 26,1 26,1 26,1 ;
i ' *> 7 2s~ * -w ; PB4/.J. 9,0 9,0 9,0 9,0 9,0 '9,0 ,
TAED í J - »DETPMP . 1,5 1,5 1,5 Bili 1,5 1,5
0,25 0,25. 0,25 0,25 0,25 0,25
HEDP 0,3 0,3 z 0,3 0,3 0,3 0,3
Pektinesteráza., «; 0,005 0,01 0,05 0,01 0,02 0,08
’ Proteáza 0,0026 0,0026 0,0026 ' 0,0026 0,0026 0,0026;
Lipáza 0,003 0,003 0,003 „ 0,003 0,003 0,003
Amyláza 0,0009 0,0009 0,0009 0,0009 0,0009 0,0009'
, MA/AA 0,3 0,3. 0,3 0,3 0,3 0,3
; CMC 0,2 0,2 0,2 0,2 0,2 . 0,2
: Fotoakt.běiídloíppm) 15,0 15,0’ ' 15,0 15,0 ; 15,0 15,0 1 ί ij,-; Ji, '. J
‘ Zjasňovač 1 0,09 0,09 0,09 0,09. 0,09 0,09
• Parfém 0,3 0.3 0,3 .......0,3 - 0,3 0,3
Silikonový prostředek 0,5 0,5 . - 0,5 0,5 0,5 0,5
» proti pénéní. ΆΑ , ' -'ύ-’-Ή4’ ' '7 '''‘‘r“ 1’.! P i 1 J f j
; Smíšené minoritní pod· do 100% do 100% do 100% do 100% do 100 % dó^'oo.%?
j Hustota v g/l ' * 850 850 850 ocn 850 850 Ο?0;Λ :
s. j ί, n ”
Příklad 2
ΛΖ-soufadu s vynálezem byly-připraveny-.,následující granulavané prací čistící prostředky s objemovou hustotou 750 g/l:
...../........
5.25
1.25
3,25
0,8
19,7
6,1
6,8
39,8
5,0
0,5
0,25
0,001
0,0026
0,003
0,0006
0,0009
0,8
0,2 ppm
0,08
iii
5,61 4,76
1,86 1,57
2,24 3,89
0,76 1,18
5,0
2,0
19,5 19,5
10,6 10,6
21,4 21,4
2,0 2,0
íSlilIBSS#
slSOBSBšISí 14,3
12,7
3.1
0,2 0,2
0,3 0,3
0,02 0,005
0,0085 0,045
0,003 0,003
0,0006 0,0006
0,0009 0,0009
ΙβΙΙΒΙ 1,6
0,4
27 ppm 27 ppm
0,19 0,19
0,04 0,04
Obalené částice parfému j - 43 0,3 0,3
SHIkpnoVý-prostředekbyř 1 0,5 2,4
protipěnění =
Smíšeně minoritní podíly do 100% do 100 % do-100% -
»
Příklad 3
V souladu s předloženým vynálezem byly připraveny následující čistící formulace, ve kterých formulace I představuje čistící prostředek obsahující fosfor, formulace II představuje čistící prostředek obsahující zeolit a formulace III je zhuštěným čisticím prostředkem:
Parfém
Suché příměsi
Uhličitan
PB4
PB1
TAED
Fotoaktivní bělidlo
Pektinesteráza j
Proteáza Lipáza ,J I , \ Č ‘{‘i1 1 J m/J í pí ,rlj „ i li I '3 p X ,
Amyláza..
Suchá směs síranu soúnébb
/ ......~'1BIíIBMí|^K........
··- 24,0 24,0 -
24,0
9,0 lISIIBUBl! 13,0
2,0 lliSHIBill 2,0
6,0 11,0
2,0 iiiiiiiiiiiiiei
7,0 l|IÍ||iil|lttB 3,0
1,0 lillilllSlí 0,5
0,2 I11ISSIII· 0,2
1,0 lllSIMIlli 1,0
0,4 ΙΙβββΙΙ 0,2
2,5 !88|IM|Íli 2,0
2,5 1II1ISBSII 2,0
0,3 ΙβΙΙΒΙΙΙ! 0,3
0,3 ;ili!llS8li!B 0,3
6,0 13,0 15,0
18,0 18,0 10,0
4,0 Ιι·ΙΙΙ·!·Ι
3,0 3,0 1,0
0,02 0,02 0,02
0,05 0,05 0,01
0,01 0,01 0,01
0,009 0,009 - 0,009
0,002 0,003 0,001
3,0 IIIIBIIISi 5,0
do 100 % do 100% do 100%
630 630 630
Příklad 4
-V souladu s předisž&ným-vynálezem byly připraveny následující čistící formulace neebsahujíei; S/OŽRý, ;
i- ;rí
- ·» ——*
ΙϋβΙΒ· ninini
ZeolítA
f. 7 A
.........Ϊ......
15,0 ' v Ή r ' Vř4 '*i ! 5 * / ' A 4 .,-,/ 4’*p »1 , .
-r - ε , . 15,0
-.»t......
(Síran sodný, j .-.Jř»1'*'
DETPMP
J- ; CMC
81¾¾¾¾ βίMA/AA ( .
I-Wář;
C45AS
-* I ,
-y. <
íí^1?4í;S?&:íS.« X·:
: LAS.
TAS
Křemičitan ; ZeolítA
CMC
MA/AA
Uhličitan
Rozprášeno .3* i Parfém , C45E7
C25E3
Suchépřiměsi
MA/AA t !' “ J»’ J1/’’
0,0 3,0 0,4 0,4 5,0 - 'í , I 1 4- jS-L * v 4 .0.5 λ' .7>í Ά’
4,0 ϋββΒϊϊΙ B·
11,0
6,0 * ' i*»*·41, *í.s f “ » ·, i 1
3,0 2,0
4,0 ’,Η 4 .¼ ' - > ’ -, f-Ί„kS··* A4»1j l *, , -n - řys. *T a „i *
10,0 ; 15,0; - 13,0
|||1111||Ι|3ΙΙΙΒ8ί 0,5
SliiiftóeMBSwSSffif 2,0
9,0 7,0 l J V , i J * > -/. e J4ýjt; jí . 7,0
0,3 ' 0,3 ' 0,5
4,0 4,0' ' 4,0
2,0 2,0 2,0
___ < 2 '7 Λ 3,0
*? ίηί.-’ί· ίνΊι<”|.· A&H&f4r _ , 4·' - /-1‘T ’ CJiw7 12,0
10,0 8,0
7,0 ’ Y, Tr > 3,0 < - 5,0
8,0 7,0
0,5 -Z... A5-.':.-ř/ '. . -v :-·.-.χ'-.-,ί,<... .’ . 0,5
0,05 :^.<;0;οό5^;·-· 0,02
46
Proteáza) .,. - 0,026 0,016 0,047
Lipáza.. 0,009 0,009 0,009
Amyláza 0,005 0,005 0,005
Celuláza. . - * 0,006 0,006 0,006“
Silikonový prostředek WSwWí^i^ií^^ $:$;^ί;$ί!·$$'&ψ$ ÍOŘ^ii^l^W^' 5,0 SliiBliBjBM 5,0
proti pěpění <
Suché přísady
Síran sodný HISMií
Rovnováha (vlhkost/smišené) do 100% do 100 % do 100 %
Hustota (g/l) 700 700 700
Příklad 5
V souladu s předloženým vynálezem byly připraveny následující čisticí formulace:
Složky / // ..............lil.................... /V
20,0 14,0 24,0 22,0
QAS 0,7 Ί,Ο lijlfc
TFAA 1,0; , ffiSiiftUII
C25E5/C45E7 -2,9^ ιίβι
C45E3S ~ a \
STPP Křemičitan 30,0 9,0 - 5,0 30,0 10,0 22,0 jijjMi
Uhličitan 13,0 7,5/.,. . iil^e
Hydrouhličitan . < ιι^Λϋ
DETPN1P 0,7 1,0
sřpÝ4 1ř - - 0,3 18¾¾¾¾
MAIAÁ ? \ 2,0 2,0
CMC 0,8 ' 0,4 ; ~ ' 0,4 0,2.
Pektinesteráza 0,08 0,04’ . 0,05 0,01
Proteáza 0,008 0,01 0,026 0,026
Amyláza 0,007 0,004 0,002
Lipáza 0,004 0,002 0,004 0,002
Celuláza t . 0,0015 0,0005 ‘
Fotoaktivní bělidlo (ppm)' 70 ppm 45 ppm 10 ppm
Zjasňovač 1 0,2 0,2' 0,08 0,2
PB1 6,0 2,0 ^ΙΙββδβ
NOBS 2,0 1.0, ΐΐϋΐΚΒίβί
Rovnováha (vlhkost/smíšené) do 100% do 100,% do 100% do 100% 1 JiÍffUifctfjĚflťfcyjlŮÍlifeďiSéiHii:
Příklad 6
V souladu s předloženým vynálezem byly připraveny následující čistící formulace:
Složky II r.....Ul IV
Foukaná sypká hmota íBSSIíJSBBBBm
Zeolit A 30,0 22,0 · . 6,0 Sílili
NaSKS-6 iisimsii
Polykarboxylát . — Λ rí iUlBISB
Síran sodný 19,0 .5,0 7,0 ΙΒβΙίΜΙΙβίΙΙΜΙβΒ
MA/AA 3,0 3,0 3,0 siSIRiiSHlISS
lilijic 14,0 12,0 22,0 21,5
C45AS 8,0 7,0 7,0 11¾¾¾
Kationtová látka lesefc
Křemičitan 111111¾¾ 5,0
. —C ~ : 2,0 11¾¾¾¾¾¾¾¾¾
' Zjasftovačl·1 > * / , - 1 , 1 Μ -ρ ί + i ? ! 1 J , 1 0,2 0,2 0,2 ΟίΒΙϋΙΪΒΙΒΐ
Uhličitan 8,0 16,0/ . 20,0 ; 10,0
DETPMP 0,4 0,4
Rozprášeno
C45E7 1,0 . to 1,0 3,2
Suché příměsi
PVPVI/PVNO 0,5 0,5. 0,5 ' 7 í
' Pektinesteráza '1 0,005 0,01. - 0,01 0,005
Proteáza 0,052 0,01 0,01 0,01
Lipáza 0,009 0,009 0,009 0,009 ‘
Amyláza 0,001 0,001 0,001 0,001 i
, Celuláza 0,0002 0,0002 0,0002 0,0002 ?
l NOBS 6,1 ' - 4,5 - 3,2 ' / 'J
PB1 1 - 1,0 ' 5,0 ; ; 6,0 3,9 · j
ί Síran sodný ‘O % p. 6,0 . .. do rovnováhy.
’ Rovnováha (vlhkost/$míšené), do 100% do10G/>Ž - do 100% •:u^^í^í#^»»^^w»!4:iííWííí SO»»»
Příklad 7
V souladu s předloženým vynálezem byly připraveny následující zhuštěné čistící formulace obsahující bělidlo:
Složky / iiiiiiiseiiii III
Foukaná sypká hmota
Zeolit A 15,0 15,0 15,0
Síran sodný SHUfcilli
SlillllSlSSBlB 3,0 3,0
MlIŽljlill 1,5
DETPMP 0,4 aMj|l|ÍŽlli|j 0,4
0,4 ensl^eiii 0,4
MA/AA 4,0 llliiMSg 2,0
Nánosy
5,0 jillMiSil 5,0
'SeeieJlIlHiillilí 2,0 ilIliBilll 1,0
Křemičitan 3,0 lllIJSiSlllíj 4,0
Zeolit A 8,0 !II11IÍÍIS!I 8,0
Uhličitan 8,0 8,0 - 4,0
Rozprášeno
Parfém 0,3 0,3 0,3
C4SE7 2,0 2,0 i 2,0
C25E3 ~ *' : r'~1 7¾ ‘ χ 2,0 1 ý a
Suché příměsi
Citrát 5,0 13ϊΐΙ/!^ΙΙβ!!!1ΙίΙ· 2,0
Hydrouhličítan 3,Q
Uhličitan 8,0 15, o; u ’* 4 10,0
TAED 6,0 2:0 ; 5,0
PB1 ', 14,0 7,0, , 10,0
Polyethylenoxid , ’/ 0,2
(MWSOOOOOOmoIhmoÉh.) , * Γ r Ti\J Bentohttpyá hlína i.;-;·;·,' ««. Bfefe^ssfiíistea#i se Xý kXy yI-u— , l·“' ,3 rř 10,0
Pektinestéráza 0,005 0,08
50
Proteáza , 0,01 0,01 0,01
Lipáza 0,009 0,009 0,009
Amyláza 0,005 0,005 0,005
Celuláza 0,0.02— . -0,002 - ----A002
Silikonový prostředek 5,0 5,0
proti pěnění
Suché příměsi
Síran sodný ΙΙβ!8Ι!
Rovnováha (vlhkost/smíšené) do 100 % do 100 % do 100 %
Hustota (g/1) 850 850 850
Příklad 8
Složky............. “ 7“ / ........................'||ljlllBlpttOBBiil
Nánosy
C45AS 11,0
Zeolit A 15,0 !ΙΙΙϋ^Β1β·Ι
Uhličitan 4,0 ililsIBlISilliSS
MA/AA 4,0 1M|ftlil8l8BBŽIiiftfc|MlBSIIi|lj
0,5 9|Sl!Éljl8ljll81l
DETPMP 0,4 ΙΙΙΙΙΙβΙΟίΙΐ!
Rozprášeno
C25E5 5,0
Parfém.. 0,5 811¾
Suché příměsi
HEDP 0,5 Wjjl|ÉM8S||||j^M|ijj|BB
SKS-6 13,0 lliaiiBlBIsiiSi
Citrát ‘ f’· 7\A - \ , — v 1 ~,r , 1 í 3,0
TAED 5,0 118¾^
Peruhličitan - ' , 20,0 20,0
SRP1 0,3 J|jg^
Pektinesteráza « ?- - 0,02 llllBilIlilliilillI
Proteázá1 ·.·’·<-<.·· '//- ' 0,014 ΙΙΙΙΙΙΙΙΙβΙΙβΙίΙΙΙΙΙ^
« ’ ^7' i*^Ví \ jj*' i - i «>·-'
Lipáza ~ 0,009 0,009
Celuláza 0,004 0,004
Amyláza - ’ '-1' ΐ y·' 0,005 0,005
Silikonový prostředek 5,0 0,2 0,2 do 100% 850 ISil!ltSS|fel8$ŽlBl ΛΙβιίΒίίΙΙβίΛΛκβίΜίΒΙΒ^ΚβΜ^ΑΛΜ! . .' .0,2 -.' .' , -· . cio.100%;·:··. /.. · . ,-,.... J- ...... v, . . :;.’. 850 i¥íiesWS»swKWwosíSwSBeSSBft«
Příklad 9
--V souladu. S-předloženým vynálezem byly pnpra.v.en.y_oásiedujícLgrani(iQvanéxistící-formulace:
* S/ožfcy ' ~~.....i.............“ // lil ............'] IV .....v..........'........
21,0 25,0 , ‘ 18,0 18,0
C12-C14 alkylsíran kokos, oleje s 1 4 JÍ 1 J 1 * 1 J „ '•«J?4 lllBBIIi IISIUBI 21,9
ί ΑΕ0/“ ' , . V1 //i/ίΐίΊ-ί^ί^ίΙ-'ΐίίΠ^’Μ^^Ι^ί^ΐΙΐ^ί!^ /1:¾¾¾¾¾¾ 1,5 1,5 2,3
. Decyldimethylhydroxyethyl 1 ι' I 4/» j 1 1 11 ( lt ** ' 4 0.4 0,7 0,7 θ,θ
; NH4+CI Ϊ fc l U J L J -* . Neiontová látka 1,2 0,9 0,5
' C12-C14mastný alkohol - — - ’ '· 1-0
, kokosového oleje [sT^yy '''yyy-- 44,0 25,0·. . 22,5 22,5 22,5
ZeolítÁ 7,0 10,0. -rť-' 8,0
‘ MA/AA , . ’ ' 0,9 0,9.
SRP 1 , 0,3 0,15 0,2 0,1 0,2
CMC 0,3 2,0 0,75 0,4 1,0
Uhličitan 17,5 29,3 5,0 13,0 15,0
Křemičitan 2,0 7,6 7,9
Pektinesteráza 0,005 0,01 0,007 0,01 0,01
Proteáza 0,007 0,007 0,007 0,007 0,007
t Amyláza 0,004 0,004 0,004 0,004
1 Lipáza 0,003 0,003 0,003 - —‘.'
Celuláza 0,001 0,001 0,001 0,001
NOBS /x&F/i/ísf 1,2 1,0
PBÍ xfffSgsf/ 2,4 1,2 j
Kyselina diethylentriamin- , 0,7; 1,0 i
pentaoctová 4 / *· J á ’ -íli * t - Kyselina diethylentriamin- :' 0,6
: pentamethylfosforitá Τ-?2^/Δ/>3ΐδψ^|1ψ5Λ^«^ίί;:1·4·ίιΐ^ΐί^^ζ·;'(ί^^·ζ:ΐίί^^3ί)4ί'Μ^ι)ί^?ίΓί5ΐί3ί'ΐ;^ί·ίΜ8Ψί:· WBtWBSWWtíSW 0,8 • ‘ '-Τ’Τ, č‘
’ Fotoaktivní bělidlo (pprtí)ů 45 50 15 alMBlIBI 42
Ι;:.;,. :·. ί':ί.^'Λ5{ί;'4<:?^ΙτρίΑζίΚίζ:Γ;1ίλ11!·Η:ί·ΐ;':'!'3ΐ.^'ί^/!3,:5,'Β:·,’ί í|. 0,05 ” r-' ’ - 0,04 0,04 0,04
0,1
043 .
0,05
0,13 ,
Voda a menšinové 'příměsí* dol00% do 100 % ' do 100 % do 100%'
0,13 do 100 %
Příklad 10 . V_soiiíadu s předloženým vynáíezemhyjy pňp.ca.vfinyj>ásleduiífi^ - -.....
: Složky ř -tv»1 ř , ?„ / n III IV V w VII Vlil
l 4^'^ Ί l· 10,0 13,0 9,0 25,0 ®M®|se HiSII
Č25AS T ŮČ·'·:'!'•••Η.·;/!'/’?;/· 4,0 1,0 2,0 10,0 13,0 18,0 15,0
||^^j^|J||||l||Il;]5|| 1,0 j-,- 3,0 2,0 2,0 4,0
6,0 8,0 ' 13,0 2,5 4,0 4,0
] ( 4,5 6,0 8,0 8,0
! qXs^// j ’ Ι'.νίί’-ί-ί’/ί^ ^i'’;Č17?‘'-3‘':í<;.:L ύ·.-;::·<'·(< filiiSII ~ - 3,0 . to iiiisií
TPKFA : f jí, «„( , t j j i 2,0 ’.íí:'Wo>m > , .· , 13,0 2,0 „ Ί 5,0 7,0 7.0
Mastnékyseliny | 1 i 1 ' φ r* *1 > Ί ; řépkpvého oleje . y. 5,0 4,0 4,0
j Kyselina pitronevá 2,0 3;o 1,0 1,5 1,0 1,0 1,0 1,0
' Doďecenyl/tetra, decenyljantarová kyselina 12,0 10,0 15,0
Kyselina olejová 4,0 2,0 1,0 1,0 ΒΒΙ eimii
Ethanol 4,0 4,0 7,0 2,0 ' 7,0 2,0 3,0 2,0
1,2-propandiol 4,0 4,0 2,0 7,0 6,0 8,0 10,0 13,0
Monoethanolamin 5,0 9,0 θ,Ο
Triethanolamin ' plešší· 8,0 SSB8Í1I lesiBis
NaOH (pH) 8,0 8,0 7,6 7,7 8,0 7,5 8,0 8,2 ' ?1 *
Polyethoxytetra- .j.··. .'::: ,:: : i; K': :'*·<:/' ty/'·' '·... ‘ ethyienpentaamin 0,5 0,5 0,2 —— 0,4
DETPMP 1,0 ; 1,0 0,5 1,0 2,0 1,2 1,0
1 SRP 2 0,3 0,3 0,1 0,2
2 PVNO a :‘:i;.’:'.y;··.!;*i,!*'('/·'Čij··''·'ϊ’^'ί'ΐ';·:j·?*'3; i:·’ ΙΙβΐΜΒ
i Pektinesteráza 0,005 0,005 0,005 0,005 0,05 0,07- 0,02
, Proteáza , 0,005 0,005 0,004 .0,003 0,008 0,005 0,003 0,006
0,002 ' 0,0.01 W-W f. 0,003 0,003
0,002 0,002 0,005 0,004 0,002 ο,οοβ; 0,005 , 0,005
ΒΙβΙβΙ \ 1 r —. 0,0001 ... 0,0001 0,0001
í V '•'' Lh-L ř” . í
Rovnováha ' ύ Λ ·* j
0,1
SuMndaenijlfSĎS ,0,2
0,015 i do t:(v|hWsW^MW;W ι°ο % do do 100% 100%
1,0
<2,0' 1,0 1,5 ,. 2,5 2,5
Mra ___ ___
ó;oi ,ij, j Z.
A.o.. -,4,0.- -
(ββίί 0,6 0,3 ijMlíiiWžS;
do do do do do
100% 100% 1Q0 % 100% 100 %
Příklad 11
V souladu s předloženým vynálezem byly připraveny granulované čistící prostředky tkanin poskytující schopnost jejich-sjemnění během-prani:_____-__:_ _____.....- . _ ........
1 7' 1« J fl Ij d ^„,1 *-j4,(.’wFíi -i
ί Alkyl kokosového oleje- / ; dlm^dtyihydroxyethylamonny
7,6
1.3 4,0
1.4
J 'LďífíW ,7„ r,'
EtO®S’ jáWi ϊί
BBSI5WS
.....í u.í .:
MA/AA
DETPMP
PB1
LL; <;ί j::·:
, Peruhličitan , TAED
Smektitový jíl ’ HMWPEO , ; Pektinesteráza y-y.y ypgi'·ν.ψi;':-:.:A,;;!!.zL·;?.;/1. ·':
Proteáza
Lipáza
Amyláza - Celuláza í Křemjčitan \ Uhličitan
( r $ 1 Jr’1, * * , <,< 4'
5,0
15,0
4,0
0,4
15,0
5,0
10,0
0,01
0,02
0,02
0,03
0,001
3,0
10,0
1,0
0,2 do 100% //
10,0
5;0
1,0 ls
3,0
11,0
15,0
4,0
0,4 ?
15,0
5,0
10,0
0,1
0,01
0,1
0,2
0,005
5,0
10,0
4,0 jjBjM do 100%
Bili
Příklad 12 , —V souladu s.nřeAln?jeným-3/.yaá!ezero^JiyL4\6.pra.'/en náslex^ícL^ostčedak^zjemňující tkaniny dodávaný během máchání:
[\Složky > ’ < CQ - íLl*, “'i ,
‘Aktivní zvláčňujícíprostřetiek 20,0
5 Pektinesteráza 0,01
| Amyláza . <; < ?·;//v. . . 0,001
pCeluláza XjďQCC',.. 1, : 0,001
IBÉI1!!I!!ÍIS 0,03
j Činidlo proti pěnění ' ; -- 0,01
í Modré barvivo. . ~ \ : τ t t , ·” Λ’ Τ. ·, 1 . 25 ppm
ÍČáČí2, ' . 3¾i·,' : i _ , „ „ 'VkR i Parfém -v-, 0,20
0,90
5 Vqda/mlnoritní podíly do 100%
Příklad 13
-V-souladu s předioženym-vynálezsm-byly pňpp3veny--následu}ísj-pp©stř8dk-y-2}ef»Řující tkaniny: -
1,7//' Deqa ' Wí *' “ ' ΗΛίγνύ-/·.^' 2,6 ........'’’1ΙιΙ81|ι|Ι!Ι| 19,0 III 70,0
ÍSefe·4'^1 ; „: ·' 0,3 1¾¾¾¾¾¾¾¾¾¾¾¾
0,02 0,02 13,0
/. / Λ ——— *··\ 1,0
LwfeisiÍ · · Parfém ' - .'”·-' P Lwwiii ” ' ''' lllIBBilB
0,005 0,05 0,01
1,0 1Ϊ1ΒΙΙΒ 0,75
ϊ . jentafait “— >β|1(Ιβ|β5ΒβϊΙ8ΒβΙ 0,38
Silikonový prostředek proti .....- '-··-«;-·-·· - <·-- 3,· -vivináWXWH*” · ipr> > i . - .iM. 0,01 0,01 ·
. Elektrolyt ΡΪ^ΐ^η1ί!5Ϊ^ίί^?ί;''ί-Ι5?,7-ι;:ί1' ί Ί-Ιί-Ρ· 600 ppm
í Barvivo 100 ppm 50 ppm 0,01
Voda aminoritní podíly do 100% do 100 % do 100%
Přiklad 14
V souladu-s--před!ož©ným---vyr:á!ezerR-fey(y--př!praveny-sy«.<detick«—Lyčinkovéprací prostředky tkanin:
i S/ožÁy·' ~ ......./.............'........ // - , ·· · 1,ιό./>1^4βΐϊϊίι^ν-'^ΐ'' 20,0; 1 lil IV
; C26AS '' „ ' Í ' ! í <- * ’ 20,0 20,0 20,0
! CFAA / ‘ : *’ / J. , “ „ -4. . ~ — 1 J ! Jí 5,0 . j »-; ·’ j r i rf 5,0, - 5,0 5,0
i LAS (C11-13) - ζ 1 ' \ lf* 10,0 10,0 i . -SaSSjBMsieíBilt 10,0 10,C
; Uhličitan sodný 25,0 250 25,0 25,0
• Pyrofosfát sodný , 7,0 Th-5** · ··? iiSIlSiliBil lillilSI “βϊΗί^Βίβίί,βίββΐ· 7,0 iIIMI
fSTPP< ’ ' - i .< ‘r- ‘ ’ „ . - ·\.«Λ 7,0 7,0 IljljMj
, Zeolit A 5,0 ς n . -?ιυ 5,0 5,0
ť 1 ' ? . 1 * 1Ή 1 ? 1 0,2 0.2 0,2 0,2
' Poiyakiylát(MW14pO, ί molekulární hmotnost)' b- v 0,2 0,2 . ilíiSSltell 0,2 0,2
Monoethanolamid kokosového 5,0 :ί?ΰ«88ββ&ίΙβ’|Βΐ .5,0-,/ 5,0 5,0'
• oleje 7'1 .•'-.Abí'-' * Ί, -?’'.γΊ^ι ' «'Λ??/
Pektinesteráza 0,1 o,1 , - 0,15 zoU* /
Amyláza 0,01 0,02- 0,01 0,01
Proteáza 0,3 ‘', 0,5 0,05
; Zjasňovač, parfém 0,2 0,2 0,2 ,0,2 /
5 CaSO4 1,0 ' ‘ Λ» „í K*· * ' ( í|, 0' M-* 7 .f 'r 1,0 . 1,0 ,
J MgSO4 ’ - · ·; ' -< ’ 1,0 1,0 • , * < 1,0 -
Voda 4,0 , 4,0’ ,/ 4,0 4,0/
Plnldlo* do 100% do 100 % do 100% do 100 %
‘Plnidlo může být voleno ze skupiny obvyklých materiálů, např. CaCO3, talek, jíl (Kaolinit Smektit), křemičitany a podobné.
Příklad 15
V souladu-s předloženýRa--vy«á!ezem byIy--pnpr.sveny následující-zbuštšaé (0,96~kg/l) čistící prostředky na nádobí I až VI:
Složí liÉigiUs
STPP,T
ΓΓϊγ ί” - -, sáaaíseBOiSiiéí isagiiMiiaas i 3h yjr B 1 %
Citrát , ’ , z μ 1;λ·ki,,™ , \
Uhlič f)ři1
Křemičitan , , ,
j Peruhlíčitan «-Tj, 'ι Neionto^lAtka liBMlSl! lili +Φ,4ι’ „i .,1, 4,ι!.6
DETPMP PAAC BzP 1
J 1 ». . , lili
-dj'K
Parafin }'FiF”H2F’'í^|H§íšý:/ÚĚ
Pektinesteráza I Pipteáwr.
jKsfilSSilfcRaí
,. .......... ;;j.t: .μΑ'ΐι:';';
Lipáza Amy BTA
Amyláza
7/' ' πΓ...... IV ..... V VI
IS^sSelBí 49,0 38,0
33,0 17,5 ilSIliBt 54,0 25,4 ;
17,5 20.0 14,0 25,4 ;
33,0 14,8 20,4 14,8 14,8 BBj-rÝ -ί·; Ί
2,5 2,5 ms·
1,9 97 7,8 14,3 7,8 . ' í
8,6 lil·!®!
6,7
1,5 2,0 1,5 1,5 Λ6Β j
4,8 2,4 - 2,4 ϋΐΒΙΙΙ 2,4 4,0' :
0,8 1,0 0,5 ΐΙ||1|ϊ|||ί ·//’-' í, *· 1
0,6 0,6 11¾¾¾¾¾
θ.2
iBíéÓiB 4,4 /SOB®
0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,2
0,07 0,05 0,1 0,1 0,08 0,01 ·
0,075 0,05 0,1 0,1 0,08 0,01 s
0,001 --0,005 • ' —·’ϊ
0,01 0,005 0,015 0,015 0,01 0,0025·
0,3 0,3 0,3 0,3 0,3
0,3 ιββιβι
4,0 - — , ΙβΜΙΙΒβ
1¾¾¾¾¾ 4,0 -· ’\;í
6,0 2,8 1¾¾¾¾¾) 1 «nw«« · * I
7,1 20,8 8,4 * 0,5 1,0 ; swíoshiSrf
10,8 11,0. 10,9 10.8 10,9 . 9,6
Příklad 16 _\Z_srM.dadxus-předložený.m.-v.ynáJezem-byly_připraveny_xiásleduj.ící granulované čistící-prostředky, na nádobí příkladu I až IV s objemovou hmotností 1,02 kg/l:
......j,··—;· /..............J jj /// ;/V V
30,0 30,0 30,0 ;27Λ 34,5 26,7
' Uhličitan 30,5 30,5 30,5 23,0 30,5 28,0
i Křemičitan 7,4 7,4 7,4 12,0 8,0 20,3
T £ »», ’ 1 ? '1 , 4 hPBi;y; I jm u r 4 * 4 f 4,4 4,4.. 4,4 ··:''7 *r'5 4,4 HÍHIi
j NaDCC, 2,0 1,5
'Neiohtdvá látka ‘ 0,75 0,75 0,75 1,9 1,2 0,5
méd7?;' , \ ·\; . Γ, Jílí 7 1 ~ 7 PAAC 1,0 1,0 1,0 ISlISS
-~4' 0,004
BzP M »111 ϊββΒβΐ
, f»Íiř<pn 8 , í Pektinesteráza : Proteáza 0,25 0,25' 0,25 J>FW< x
0,01 0,01 0,01 ‘ 0,05 0,01 0,05
0,05 0,05 0,05 .«žitiriH· 0,1 1¾¾¾¾
' Lipáza 0,005 ifflSlllft 0,001 WW-
; Amyláza 0,003 0,001 0,01 0,02 0,01 0,01
: BTA 0,15 77|S77 0,15
Síran 23,9 23,9 23,9 31,4 17,4
i pH (1 % roztok) 10,8 10,8 10,8 10,7, > 10,7 12,3
Příklad 17
-ysou!adjx.&.p.řed.loženým_vyná!ezem-.byly -kompresí granulovaného čistícího - prostředku-Ra— nádobí tlakem 13 KN/cm2 použitím standardního 12 hydraulického rotačního lisu připraveny čistící prostředky ve formě tablet o hmotnosti 25 g:
1 !llll|M|g|ll III
48/8 ' 47,5
26,4
ΙΙΙΙ·8ΙΙΙ!
26,4 14,8 25,8
0,007 lllliiB||Ígl 0,05
0,03 0,075 0,01
0,005 ?6ϊ’βΒ8ββΐΛΐΙΙΒΒΐίΐ8βί
0,01 0,005 0,001
1,6 llíliBIII··!
6,9 11,4
1,2 IlUBSSm 1,1
4,3 ΙΙΙΙίβΙΙΙΙ! 0,8
0,7
0,65
0,4 0,5
0,2 11S8II1H1I8
3,2
25,0 14,7 3,2
10,6 10,6 11,0
Příklad 18
AAsealad-a-s- předložs-Rým vynálezem -byly-připra^Ry^-následujícl· tekuté čistíci-prostředky nádobí I a II s hustotou 1,40 kg/l:
Složky ’ STPP ' Uhličitan • Křemičitan
Neíontová látka 3 Parafin i' qňiííř^it,; .i · : ‘ . \ i
Pektinésteráza * ·.-
480N* í KOH « Síran-./ .<
; pH (í % roztok)
/ ilSiíliSieiSI
33,3 20,0
2,7 ÍI88IÍ8II81!
ΪΙΙβΙΙΙΙϊ
1,1 ilB|j||ijjg|lli|
2,5 lllllllllll
2,2 ίΟΐΙΒίΐΛίϊββΙβίϊΙΙ
0,005 IjjlijMMBČlItflI
0,03 11¾¾¾¾¾¾
0,005 0,0025
0,50 18181111118
6,00
1,6 lesisfieiifleiiiiss
9,1 10,0
Příklad 19 byly- pŘpraveny—RGsledujíeMckuté - čistící 64
—α-pFséicžsRým—-vynález: pevných ploch:
Složky /
Pektinesteráza 0,005
. Amyláza 0,01
i Proteáza 0,05
EDTA* ___
Citrát ...
1,95
C12AS
- NaC12(ethoxyf*sfran ___
. C12 dimethylaminoxid
íftcs. ; ; 1,3
Hexylkarbitol“* 6,3
Voda f , , . 1 do 100%
II /// ?//v V
0,01 0,2 0,2 0,005
0,002 0,005 .0,02 : 0,001
0,01 0,02 0,03 0,005
ÍBMB8SI 2,9 2,9 ’
ISlBi 2,9
JaSÍ8|j| 1,95 1,95
2,2 2,2
2,2 2,2 ___
0,5 0,5 —-
ΒΒβΙΐϊ 1,3 , -rA* 1,3
6,3 6,3 6,3 ‘ 6,3
100% do 100 % do 100% do 100 %
Kyselina Na4 ethyléndiamindioctová
Diethylenglykolmonohexylether
Všechny formulace jsou upraveny na pH 7
Příklad 20 .V.sauíadu_s..pxedÍ£>i.eQým vynálezem -hyLpapraven- rozprašovací prostředeiuítxčeoý—k-čiště pevných ploch a odstranění plísní vyskytujících se v domácnosti:
Složky
Pektinesteráza Amyláza Proteáza Oktylsfran sodný Dodecylsíran sodný Hydroxid sodný ' Křemičitan (Na)
ParfémVbda/meňšlnové podíly
0,01
0,01
0,01
2,0
4,0
0,8
0,04
0,35 do 100%
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (17)

  1. --------1..Čisticí prostředek-vyznačující se-tím, že-obsahuje pektinesterázu látkově-aeobsabující· jiné pektinové enzymy.
  2. 2. Čistící prostředek podle nároku 1 vyznačující se tím, že uvedená pektinesteráza má enzymatické účinky alespoň 10 %, výhodně 25 %, výhodněji 40 % jejích optimálních účinků při pH v rozmezí od 7 do 11.
  3. 3. Čistící prostředek podle nároku 2 vyznačující se tím, že uvedená pektinesteráza má optimální účinky při pH v rozmezí od 7 do 11.
  4. 4. Čistící prostředek podle nároků 1 až 3 vyznačující se tím, že obsahuje méně než 25 % hmotn., výhodně méně než 10 % hmotn., výhodněji méně než 5 % hmotn. enzymu pektinesterázy jiný pektinový enzym.
  5. 5. Čistící prostředek podle nároku 1 až 4 vyznačující se tím, že uvedená pektinesteráza je přítomna v úrovni od 0,0001 % do 2 % hmotn., výhodně od 0,0005 % do 0,5 % hmotn., výhodněji od 0,001 % do 0,1 % hmotn. čistého enzymu hmotnosti celkového prostředku.
  6. 6. Čistící prostředek podle kteréhokoliv z předcházejících nároků vyznačující se tím, že dále obsahuje disperzní činidlo.
  7. 7. Čisticí prostředek podle kteréhokoliv z předcházejících nároků vyznačující se tím, že dále obsahuje jiný detergentní enzym.
  8. 8. Čistící prostředek podle nároku 7 vyznačující setím, že uvedený detergentní enzym je volený ze skupiny zahrnující amylázu, proteázu, lipázu, celulázu a jejich směsi.
  9. 9. Čistící prostředek podle kteréhokoliv z předcházejících nároků vyznačující se tím, že dále obsahuje enzymatický bělící systém.
  10. 10. Čistící prostředek podle kteréhokoliv z předcházejících nároků vyznačující se tím, že dále obsahuje obvyklý aktivovaný bělicí systém s katalyzátorem bělidla založeným na Mn.
  11. 11. Čistící prostředek podle kteréhokoliv z předcházejících nároků vyznačující se tím, že dále obsahuje polymerní prostředek proti zabarvování.
  12. 12. Čistící prostředek podle kteréhokoliv z předcházejících nároků vyznačující se tím, že uvedený prací čistící prostředek dále obsahuje jednu nebo více složek volených ze skupiny zahrnující aniontové, neiontové, kationtové, amfoterní povrchově aktivní látky a povrchově aktivní látky s obojetnými ionty, supresory zmýdelnění, suspenze působící proti špíně a prostředky působící proti opětnému usazováni špíny, jíiovitý smektit a podobné.
  13. 13. Čistící prostředek podle kteréhokoliv z předcházejících nároků vyznačující se tím, že uvedený prostředek je tekutý, gelový, ve formě tyčinek, tablet, sypkého prášku nebo granulovaný.
  14. 14. Detergentní příměs vyznačující se tím, že obsahuje pektinesterázu látkově neobsahující jiný pektinový enzym.
  15. 15. Použití čistícího prostředku podle nároků 1 až 14 pro praní tkanin a/nebo odstranění skvrn na tkaninách a/nebo bělení tkanin a/nebo zjemňování tkanin a/nebo úpravu barevného vzhledu tkanin a/nebo barevné ustálení a proti vzájemnému zabarvování.
  16. 16. Použití čistícího prostředku podle nároků 1 až 14 pro čištění pevných ploch, takových jako podlahy, stěny, obklady koupelen a podobné.
  17. 17. Použití čistícího prostředku podle nároků 1 až 14 pro ruční mytí nádobí nebo mytí nádobí
CZ99431A 1996-08-09 1996-08-09 Čistící prostředek s obsahem enzymu pektinesterázy, detergentní příměs a jeho použití CZ43199A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PCT/US1996/012960 WO1998006806A1 (en) 1996-08-09 1996-08-09 Detergent compositions comprising a pectinesterase enzyme

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ43199A3 true CZ43199A3 (cs) 1999-07-14

Family

ID=22255578

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ99431A CZ43199A3 (cs) 1996-08-09 1996-08-09 Čistící prostředek s obsahem enzymu pektinesterázy, detergentní příměs a jeho použití

Country Status (11)

Country Link
US (1) US6113655A (cs)
EP (1) EP0925344A1 (cs)
JP (1) JP2000507638A (cs)
AR (1) AR009024A1 (cs)
AU (1) AU6721196A (cs)
BR (1) BR9612707A (cs)
CA (1) CA2263326A1 (cs)
CZ (1) CZ43199A3 (cs)
HU (1) HUP9903558A3 (cs)
IL (1) IL128396A0 (cs)
WO (1) WO1998006806A1 (cs)

Families Citing this family (24)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5514200B1 (en) 1994-02-07 1997-07-08 Univ Formulation of phosphorus fertilizer for plants
US6440911B1 (en) 1997-08-14 2002-08-27 Procter & Gamble Company Enzymatic cleaning compositions
JP4087062B2 (ja) * 1998-06-11 2008-05-14 花王株式会社 柔軟仕上げ剤組成物
US20030040459A1 (en) * 2001-02-05 2003-02-27 Unilever Home & Pesonal Care Usa Cleaning compositions
ATE307873T1 (de) * 2001-03-26 2005-11-15 Procter & Gamble Verfahren zum reinigen von harten oberflächen mit ein bleichmittel enthaltendes flussiges reinigungsmittel
GB0306152D0 (en) * 2003-03-19 2003-04-23 Givaudan Sa Method
DE502004001325D1 (de) * 2003-10-10 2006-10-12 Dystar Textilfarben Gmbh & Co Verfahren zur Modifizierung der Geruchseigenschaften von Textilien
US20050148486A1 (en) * 2004-01-06 2005-07-07 Schramm Charles J.Jr. Laundry detergent composition containing a violet colorant
US20060084573A1 (en) * 2004-10-12 2006-04-20 Biagro Western Sales, Inc. High calcium fertilizer composition
EP1693441B2 (en) * 2005-02-21 2019-11-06 The Procter & Gamble Company A particulate laundry detergent composition comprising a detersive surfactant, carbonate and a fluorescent whitening component
JP2008542170A (ja) 2005-05-23 2008-11-27 プラント プロテクタンツ,エルエルシー ジチオカルバメートおよびホスファイト配合物
PL1754781T3 (pl) * 2005-08-19 2013-09-30 Procter & Gamble Stała kompozycja detergentowa do prania zawierająca anionowy środek powierzchniowo czynny i technologię wspomagania wapniem
GB0524927D0 (en) * 2005-12-07 2006-01-18 Reckitt Benckiser Nv Compositions and method
US8338352B2 (en) * 2007-05-07 2012-12-25 Ecolab Usa Inc. Solidification matrix
US8759269B2 (en) * 2007-07-02 2014-06-24 Ecolab Usa Inc. Solidification matrix including a salt of a straight chain saturated mono-, di-, and tri- carboxylic acid
US8138138B2 (en) 2008-01-04 2012-03-20 Ecolab Usa Inc. Solidification matrix using a polycarboxylic acid polymer
US8198228B2 (en) * 2008-01-04 2012-06-12 Ecolab Usa Inc. Solidification matrix using an aminocarboxylate
US8772221B2 (en) 2008-01-04 2014-07-08 Ecolab Usa Inc. Solidification matrices using phosphonocarboxylic acid copolymers and phosphonopolyacrylic acid homopolymers
US7790664B2 (en) * 2008-10-27 2010-09-07 The Procter & Gamble Company Methods for making a nil-phosphate liquid automatic dishwashing composition
US8530403B2 (en) * 2009-11-20 2013-09-10 Ecolab Usa Inc. Solidification matrix using a maleic-containing terpolymer binding agent
US20110124547A1 (en) * 2009-11-23 2011-05-26 Ecolab Inc. Solidification matrix using a sulfonated/carboxylated polymer binding agent
EP3561031A1 (en) * 2018-04-27 2019-10-30 The Procter & Gamble Company Alkaline hard surface cleaners comprising alkylpyrrolidones
EP3561033A1 (en) 2018-04-27 2019-10-30 The Procter & Gamble Company Acidic hard surface cleaners comprising alkylpyrrolidones
GB2622884A (en) * 2022-10-01 2024-04-03 Murphy Daniel Neoprene wash bath bomb

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3776693A (en) * 1972-01-24 1973-12-04 Dow Chemical Co Dry cleaning composition and process
US4200694A (en) * 1977-10-08 1980-04-29 Kikkoman Shoyu Co., Ltd. Novel pectin esterase, process for its production, and process for producing demethoxylated pectin by the use of said pectin esterase
JPH0639596B2 (ja) * 1985-10-18 1994-05-25 ライオン株式会社 洗浄剤組成物
DE69208852T3 (de) * 1991-12-29 1999-12-02 Kao Corp Inorganisches Ionenaustauschmaterial und Detergenszusammensetzung
DK81193D0 (da) * 1993-07-06 1993-07-06 Novo Nordisk As Enzym
CN1134726A (zh) * 1993-10-04 1996-10-30 诺沃挪第克公司 一种包含修饰酶的酶制剂
DE69527793T2 (de) * 1994-06-17 2003-01-02 Genencor Int Reinigungsverfahren mit pflanzenzellwände abbauendes hemicellulase enzym enthaltender zusammensetzung und deren verwendung in reinigungsverfahren
US5686015A (en) * 1994-08-31 1997-11-11 The Procter & Gamble Company Quaternary substituted bleach activators
US5871550A (en) * 1997-08-26 1999-02-16 Genencor International, Inc. Mutant Thermonospora spp. cellulase

Also Published As

Publication number Publication date
HUP9903558A2 (hu) 2000-03-28
EP0925344A1 (en) 1999-06-30
IL128396A0 (en) 2000-01-31
BR9612707A (pt) 1999-07-27
CA2263326A1 (en) 1998-02-19
WO1998006806A1 (en) 1998-02-19
AU6721196A (en) 1998-03-06
AR009024A1 (es) 2000-03-08
JP2000507638A (ja) 2000-06-20
US6113655A (en) 2000-09-05
HUP9903558A3 (en) 2001-10-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ43199A3 (cs) Čistící prostředek s obsahem enzymu pektinesterázy, detergentní příměs a jeho použití
JP2000505502A (ja) 改良アミラーゼを含んでなる洗剤組成物
JP2001513139A (ja) キシラン分解アルカリ性酵素および非植物細胞壁分解酵素を含んでなる洗浄組成物
JP2002534593A (ja) ペクチン分解酵素系を含有する洗剤組成物
CZ43099A3 (cs) Detergenty s pektolytickými enzymy aktivními v zásaditém prostředí
EP0906399A1 (en) Detergent composition comprising a laccase enzyme and a dye transfer inhibiting polymer
MXPA02000268A (es) Composiciones detergentes que comprenden una enzima que degrada el almidon crudo.
CZ34499A3 (cs) Použití specifického enzymu amylázy v pracím čistícím prostředku
JP2001512524A (ja) キシラン分解アルカリ性酵素および漂白剤を含んでなる洗浄組成物
EP0883673A1 (en) Cleaning compositions comprising endo-dextranase
JP2004502832A (ja) マルトゲニック−α−アミラーゼ酵素を含有する洗剤組成物
CZ42799A3 (cs) Detergentní prostředek s obsahem emzymu polygalakturonázy, detergentní přísada a jejich použití
CA2316191A1 (en) Cleaning compositions containing a neopullulanase
CZ42999A3 (cs) Detergentní prostředky obsahující pektinlyázu
JPH11511780A (ja) 特定の脂肪分解酵素と石炭石鹸分散剤とを含んでなる洗剤組成物
JP2001509537A (ja) 特定のセルラーゼを含んだアルカリ性洗剤組成物
JP2000513040A (ja) ペクトリアーゼ酵素を含んでなる洗剤組成物
WO1997043384A1 (en) Detergents with protease enzyme and laccase enzyme
EP0929635A1 (en) Cleaning compositions comprising a mycodextranase
JP2001509536A (ja) 特定のセルラーゼおよび疎水性ブリーチアクチベーターを含んだ洗剤組成物
MXPA99003056A (en) Cleaning compositions comprising a mycodextranase
MXPA99001404A (en) Detergent compositions comprising a pectinesterase enzyme
CZ42899A3 (cs) Detergentní prostředek, detergentní přísada a použití detergentního prostředku
MXPA99008204A (en) Cleaning compositions comprising xylan degrading alkaline enzyme and non-plant cell walls degrading enzyme
MXPA98009638A (en) Detergent compositions that comprise specific lipolytic and zeolite enzyme

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic